PDA

Виж пълната версия : От къде да взема рояк?



savchev
20.06.2015, 08:03
Здравейте, всички!

Добре заварили! Благодаря, че имам достъп до този сайт и се надявам и аз да съм полезен. Да започна от начало - малко предистория. Казвам се Николай. Начинаещ съм. Не ме питайте как съм се запалил - вече не си спомням много. Само това: едно аверче ме попита преди немного време дали искам да имам кошери. Да, казах му аз. Той започна да ме предупреждава, че това е цяла наука и че трябва много четене - добре, пак потвърдих и той ми предложи: искаш ли да ти дам един кошер? Да, отговорих му!
Въобще не питах повече. Нещата отминаха, аз дори и не ми идваше на акъл за това, но един следобяд същия този хубостник цъфна на село и ми донесе... 2 магазина от 12 рамков дадан-блат кошер, без дъно, без хранилка, без нищо и още един магазин от 10 рамков дадан-блат кошер.
- Моите пчели останаха от 45 кошера на 15 и сега това ми е излишно, ама ти вземи и си направи плодник...
- Иване (тъй се казва моя човек), ти ми стропаляш всичко наведнъж на чутурата и си мислиш, че аз всичко ще направя както трябва ли?
- Виж сега, - каза ми той - в мрежата има много неща, а ти не си човек, дето не може да работи с компютър. Имаш нет, ще се оправиш. Само да ти кажа: според мен си направи плодник и дъно и хранилка и покрив. Не ползвай стиропор и фибран, защото много се запотяват и имаш машини - направи си един-два кошера и така...
- Иване, много си курназ, ама аз нямам никаква информация, бе брат! - Иван не ме чуваше - той вече затваряше вратата на колата си, след като беше извадил 3-те магазина и още 42 магазинни пити. На сбогуване, иван само ми каза да си намеря плодникова пита и не ме попита кое какво как и защо - дори не ме ориентира.
Това се случи преди 2 седмици. Аз по принцип се занимавам с писане на уеб страници и това ми дойде малко множко. Лошо няма - хванах се да чета. После потърсих Иван, но пича хич го немА в къщи. Майка му вдигна и каза, че е на пчелина. Търсих го на мобилката, но нищо - все едно, че бе се набутал в друго измерение. Не, че и аз не го правя от време на време, но това едуга тема.
Исках да попитам някой - всеки започна да ми вика: "...ми фани си пчели!"
- Как? - Това е един от многото въпроси, които започнах да задавам. Стана така, че хората започнаха да ме отбягват. Започнаха да ми се подиграват: "пчеларчето" и сега само бъзик на N-та степен.
Оказа се, че не всичко го има в нетя. Мейла ми е: savchev(at)savchev.org и ако някой може да ми отговори на поставените въпроси, ще му бъда много благодарен:
1. След като имам тези неща, какво още ми трябва, за да си направя един кошер? Някакви размери за дадан-блат - кошер, плодник, долен капак, горен капак, хранилка, тенекия за обезпрашаване на пчелите (тази тенекийка с отворите през които минават пчелите), размери.
2. След сглабяне на всичко това, може ли някой да ми помогне с 1 бр отводка. Всъщност какво е "отводка", като понятие и смислово значение. Как се прави, как се постига. На едно място ми бе упомената цифра около 150 лв, на друго - 20 лв. В магазина ми предложиха "Отводка"-чанта за 3 или 5 пити на цена около 70 лв. Изобщо някой може ли да ми въведе понятията за това нещо в ред, защото се чуствам малко като "циганин в обрано лозе", а това не е присъщо за мен и моя нрав;
3. Молбата ми към всички Вас е следната: (аз не знам да си ловя сам пчелите). Някой може ли да ми помогне с т.н. "отводка", но нямам възможност да плащам някакви луди пари. 10-20 лв мога да отделя, ама тези 70, 150 и т.н., които ми бяха поискани - няма от къде да ги взема.
Същинския въпрос е - може ли някой да ми даде някакъв рой - малък, който да мога да сложа в тези пити, които имам в момента. Всички тях съм ги преработил и съм им отъкмил теловете, като съм ги направил на водоравно 2 бр и отвесни - 3 бр. Така ме предупредиха да ги направя, а сега остана само да взема от някъде рояк. Проблема е От КЪДЕ?

Marko
20.06.2015, 09:30
Г-н Матеев (собственика на форума) е от Габрово, виждам че сте посочили същия район :)

Дамян Дамянов
20.06.2015, 11:22
Най-лесният начин е следния:
1. Намираш Матеев или друг пчелар в района
2. Питаш го дали можеш да започнеш като стажант при него. Когато ти е удобно да помагаш. Точно за 1 седмица стаж - ще си научил повече отколкото за 1 година четене.
3. Уговаряш се в края на сезона да ти даде пчели в замяна на труда ти.

Ето това е "безплатния" начин да си вземеш пчели и да научиш много. Хем стария пчелар е доволен, хем и ти(взаимна полза). Ако чакаш някой да ти даде хляба в ръцете, то ще има да чакаш - "Нивата не иска молитва, иска мотика"
Ако си мислиш, че ще седиш цял ден и ще гледаш в една точка, а някой ще се занимава да ти обяснява как се пчеларства - голяма грешка. Ще мъкнеш като роб, ще те пече слънцето от сутрин до вечер и ще загориш като манекенка заспала в солариум, а ако искаш да отслабнеш - идеално, цял ден си в сауната. Жилото на пчелата ти е най-малкия проблем и спира да ти пука, като те напече обедното слънце и река от пот започне да се стича по лицето ти. Тогава оценяваш пчеларския труд и тези 150лв, които са ти поискали, ти се струват направо като подарък.

Хубаво си помисли къде се чувстваш по-добре - в офиса под климатика или на нивата.

savchev
21.06.2015, 06:32
Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
Живи и здрави!

ilian55
21.06.2015, 06:49
3. Молбата ми към всички Вас е следната: (аз не знам да си ловя сам пчелите). Някой може ли да ми помогне с т.н. "отводка", но нямам възможност да плащам някакви луди пари. 10-20 лв мога да отделя, ама тези 70, 150 и т.н., които ми бяха поискани - няма от къде да ги взема.
Същинския въпрос е - може ли някой да ми даде някакъв рой - малък, който да мога да сложа в тези пити, които имам в момента. Всички тях съм ги преработил и съм им отъкмил теловете, като съм ги направил на водоравно 2 бр и отвесни - 3 бр. Така ме предупредиха да ги направя, а сега остана само да взема от някъде рояк. Проблема е От КЪДЕ?


Аз мога ти подаря две пчелички - (мъжка и женска) да ги развъдиш

npachovski
21.06.2015, 08:46
Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
Живи и здрави!
Само да ти кажа, че цените са заложени много преди ти да чуеш за пчеларство. От твоята сметка излиза, че остават 9 лв. за майката + пчелите покриващи 4 рамки :laughing: . Цената на една майка тръгва от 30лв. с 10-тина пчелички вътре в клетката може да тръгнеш все пак от някъде хем майка хем пчелички ;) Това са цените никой от хората тук не те карат насила да си купиш отводка за 80лв. Друг вариант е да прочетеш темата за хващане на диви рояци в гората дори и в градът с капани за рояци. Има колега който си беше качил снимки с хванати пчелички на терасата си. Като не ти се дават пари и оценяваш труда за една отводка на 9лв. тъй като ми смяташ меда по 7лв. 3х7=21 и 9 лв за 4 рамки пчели и майка blush; това ти е супер варианте за теб с капаните :)

milen757
21.06.2015, 09:08
Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
Живи и здрави!

За съжаление така поставен въпроса е най-малко неуважителен към труда на колегите пчелари, ако бяхте помолили за подарък сякаш по-щеше да стане работата!

Дамян Дамянов
21.06.2015, 09:13
Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
Живи и здрави!

Хипутунузата по хипутуламуса може и да е равна на катета по съпротивлението, но за 30 лева ще си вземеш една рамка с пчели.
Направи ми един сайт за 10 лева, ама искам да завършва на .bg. Как ще се разбираш с Регистър.БГ си е твоя работа, аз давам най-много 10 лева. Тука сме прости 'ора и не ни интересува на теб какво ти струва, аз имам само 10 лева за даване, щот за 10 лева ще ползвам 2 месеца интернет на тилифона. И искам да няма месечни и годишни такси, а домейна да е за вечни времена. Благодаря за мармалада, стана 6 без 10, а отводките ме чакат. Чао Калинке, помни ме с добро.

Успех! drinks;

tihmr
21.06.2015, 09:44
Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!

Аз си мисля че твоята рационалност се гаври и лигави с теб. След един сезон ще се чудиш на сегашното си отношение.

miroslav70
21.06.2015, 09:59
Пчелари,малко себеуважение няма да навреди на никого,а при шизофренични драсканици е задължително.

solaris60
21.06.2015, 11:25
Пчелари,малко себеуважение няма да навреди на никого,а при шизофренични драсканици е задължително.

Пчеларите сме с истинско себеуважение и нямаме нужда да убеждаваме никого в стойността си. Ние знаем, че се справяме достатъчно добре и че сме важни и нямаме потребност от одобрението на някой друг, за да се чувстваме добре в кожата си.
А що се отнася до човека даващ 10 - 20 лева за отводка, бих искал да знам какво ще каже примерно след 5 години, когато започне да вади мед и започне да го продава. Дали пак ще е на това мнение, че отводката струва 10 - 20 лева? Склонен съм да мисля, че такива хора биха искали дори много повече. Такава си е психиката им. А и защо ще трябва да чакам резултата? Той така красноречиво се е охарактеризирал в поста си.

vasilevsa
21.06.2015, 12:22
здравейте, и аз съм на темата за рояците. Направих си японски кошер реших с него да започна. Та мисълта ми ес какво ще ме посъветвате да започна рояк или отводка, но няма как да сложа рамките с пилото вътре.? и моля за съвет.

solaris60
21.06.2015, 12:28
здравейте, и аз съм на темата за рояците. Направих си японски кошер реших с него да започна. Та мисълта ми ес какво ще ме посъветвате да започна рояк или отводка, но няма как да сложа рамките с пилото вътре.? и моля за съвет.

Затова се започва с такава система, която е най удачна. Не че тази е невъзможна, но трябва да работиш само с нея. А когато дойде време да продаваш примерно ти отводки - какво правим? Отново се блъскаме по главата. Не ти се карам - просто с добри чувства ти подсказвам, че системата ми се струва най - неудачната за БГ. Рояка е най добре за случая.

vasilevsa
21.06.2015, 12:31
искам да работя само с тази система колега и да я развия наблюдавал съм руснаци да работят с нея и се запалих. и аз смятам, че рояка е най-добра, но тук са кът роевете тази година и не успях. харесвами щото кошерите мога да си ги направя сам и то много бързо. Благодаря за отговора

бат тянко
21.06.2015, 12:32
Василевсе ,започни с отводка.Слънцето принципно е прав,ама ти не питаш за това нали?

solaris60
21.06.2015, 12:36
искам да работя само с тази система колега и да я развия наблюдавал съм руснаци да работят с нея и се запалих. и аз смятам, че рояка е най-добра, но тук са кът роевете тази година и не успях. харесвами щото кошерите мога да си ги направя сам и то много бързо. Благодаря за отговора

Направи си изкуствен рояк и си в джаза. Бат Тянко, нали знаеш къде е Слънцето? Ами най- отгоре.:bigsmile:

vasilevsa
21.06.2015, 12:40
нямам други кошери инак досега да съм я свършил. тепърва започвам

бат тянко
21.06.2015, 12:45
Соларис с тая снимка по-ми мязаш на Череп,ама не знам имаш ли чувство за хумор.Така че ,не хвърляй човека в дълбокото .

vasilevsa
21.06.2015, 12:46
бат Тянко как се слага рамка на японски кошер?

solaris60
21.06.2015, 12:55
Соларис с тая снимка по-ми мязаш на Череп,ама не знам имаш ли чувство за хумор.Така че ,не хвърляй човека в дълбокото .

Тази ми снимка, която всъщност не ми е снимка, охарактеризира лекинко и един друг мой образ, но сега ще ти отговоря със слънчевия ми такъв. Имам чувство за хумор и то е добре развито за някои хора, но в някои случаи минавам към по сатанинския си образ и някои други хора ги правя на зелева салата с лимон в дадени случаи. Ама аз не съм виновен - те сами ми идват, както казал попът на едно село за една селска к.....а, дошла да се изповяда при него.

vasilevsa
21.06.2015, 13:01
Ако изсипя само пчелите от отводката и им сложа храна дали ще избягат без пилото? Туй се чудя сега, че се опасявам че рояк може и да не открия вече.

solaris60
21.06.2015, 13:04
Ако изсипя само пчелите от отводката и им сложа храна дали ще избягат без пилото? Туй се чудя сега, че се опасявам че рояк може и да не открия вече.

На лични ще имаш съобщение.

kvohrist
21.06.2015, 13:05
Аз мога ти подаря две пчелички - (мъжка и женска) да ги развъдиш

Подари му отводка колега. Поне ще ти е благодарен човека и няма да те благославя.

savchev
21.06.2015, 13:14
Василевсе ,започни с отводка.Слънцето принципно е прав,ама ти не питаш за това нали?

С удоволствие! Отводка се прави 3 пити. Вчера правих една на отводка с един Ваш колега, който е на възраст и има проблем с виждането и с вестибуларния апарат. Аз го помолих да я направя и най-интересното бе, че нито една пчела не ме ужили, а бях без було, без ръкавели, и дори пушалка не съм ползвал. Само спазвах принципа, че пчелите НЕ жилят, освен, когато НЕ ги притиснеш. Сложихме майката - по-точно аз я сложих и днес му се обадих и каза, че са я приели.

savchev
21.06.2015, 13:17
Ако изсипя само пчелите от отводката и им сложа храна дали ще избягат без пилото? Туй се чудя сега, че се опасявам че рояк може и да не открия вече.

Сетихме сеееее... Проблема е, че мина времеето на рояците и дойде пак дъжда. Аз си направих всичко и сега започвам да си правя и още един кошер. Ще го направя по проект на Лонов. Трябва само да потърся липа.

бат тянко
21.06.2015, 13:27
NIMBUS-2015

vasilevsa
21.06.2015, 13:39
и какво се сетихте? дойде дъжда да то нямаше и много рояци вие можете да сизаселите кошерите с отводки а аз не там е проблема. успех с кошера на лонов

бат тянко
21.06.2015, 14:01
Пускай обява купувам рояк!

kacone
21.06.2015, 15:12
Здравейте, всички!

Добре заварили! Благодаря, че имам достъп до този сайт и се надявам и аз да съм полезен. Да започна от начало - малко предистория. Казвам се Николай. Начинаещ съм. Не ме питайте как съм се запалил - вече не си спомням много. Само това: едно аверче ме попита преди немного време дали искам да имам кошери. Да, казах му аз. Той започна да ме предупреждава, че това е цяла наука и че трябва много четене - добре, пак потвърдих и той ми предложи: искаш ли да ти дам един кошер? Да, отговорих му!
Въобще не питах повече. Нещата отминаха, аз дори и не ми идваше на акъл за това, но един следобяд същия този хубостник цъфна на село и ми донесе... 2 магазина от 12 рамков дадан-блат кошер, без дъно, без хранилка, без нищо и още един магазин от 10 рамков дадан-блат кошер.
- Моите пчели останаха от 45 кошера на 15 и сега това ми е излишно, ама ти вземи и си направи плодник...
- Иване (тъй се казва моя човек), ти ми стропаляш всичко наведнъж на чутурата и си мислиш, че аз всичко ще направя както трябва ли?
- Виж сега, - каза ми той - в мрежата има много неща, а ти не си човек, дето не може да работи с компютър. Имаш нет, ще се оправиш. Само да ти кажа: според мен си направи плодник и дъно и хранилка и покрив. Не ползвай стиропор и фибран, защото много се запотяват и имаш машини - направи си един-два кошера и така...
- Иване, много си курназ, ама аз нямам никаква информация, бе брат! - Иван не ме чуваше - той вече затваряше вратата на колата си, след като беше извадил 3-те магазина и още 42 магазинни пити. На сбогуване, иван само ми каза да си намеря плодникова пита и не ме попита кое какво как и защо - дори не ме ориентира.
Това се случи преди 2 седмици. Аз по принцип се занимавам с писане на уеб страници и това ми дойде малко множко. Лошо няма - хванах се да чета. После потърсих Иван, но пича хич го немА в къщи. Майка му вдигна и каза, че е на пчелина. Търсих го на мобилката, но нищо - все едно, че бе се набутал в друго измерение. Не, че и аз не го правя от време на време, но това едуга тема.
Исках да попитам някой - всеки започна да ми вика: "...ми фани си пчели!"
- Как? - Това е един от многото въпроси, които започнах да задавам. Стана така, че хората започнаха да ме отбягват. Започнаха да ми се подиграват: "пчеларчето" и сега само бъзик на N-та степен.
Оказа се, че не всичко го има в нетя. Мейла ми е: savchev(at)savchev.org и ако някой може да ми отговори на поставените въпроси, ще му бъда много благодарен:
1. След като имам тези неща, какво още ми трябва, за да си направя един кошер? Някакви размери за дадан-блат - кошер, плодник, долен капак, горен капак, хранилка, тенекия за обезпрашаване на пчелите (тази тенекийка с отворите през които минават пчелите), размери.
2. След сглабяне на всичко това, може ли някой да ми помогне с 1 бр отводка. Всъщност какво е "отводка", като понятие и смислово значение. Как се прави, как се постига. На едно място ми бе упомената цифра около 150 лв, на друго - 20 лв. В магазина ми предложиха "Отводка"-чанта за 3 или 5 пити на цена около 70 лв. Изобщо някой може ли да ми въведе понятията за това нещо в ред, защото се чуствам малко като "циганин в обрано лозе", а това не е присъщо за мен и моя нрав;
3. Молбата ми към всички Вас е следната: (аз не знам да си ловя сам пчелите). Някой може ли да ми помогне с т.н. "отводка", но нямам възможност да плащам някакви луди пари. 10-20 лв мога да отделя, ама тези 70, 150 и т.н., които ми бяха поискани - няма от къде да ги взема.
Същинския въпрос е - може ли някой да ми даде някакъв рой - малък, който да мога да сложа в тези пити, които имам в момента. Всички тях съм ги преработил и съм им отъкмил теловете, като съм ги направил на водоравно 2 бр и отвесни - 3 бр. Така ме предупредиха да ги направя, а сега остана само да взема от някъде рояк. Проблема е От КЪДЕ?


Разходи се малко из района с цел да намериш някой рояк в хралупа. После вземаш със себе си някой стар пчелар и го вадите. След това бирата е от теб!

solaris60
21.06.2015, 15:29
Разходи се малко из района с цел да намериш някой рояк в хралупа. После вземаш със себе си някой стар пчелар и го вадите. След това бирата е от теб!

За това трябва и малко нюх. Да знаеш къде може да я намериш тази хралупа, че то хралупи бол, но пчели - ниц. А ако има и някой като моя милост в района ще намери на някому........ дядовият.

бат тянко
21.06.2015, 16:01
Май някъде бях гледал как масаите намират пчели с помоща на птица.Така че проблема с намирането на роеве не е чак толкова проблемно.Стига да имаш съответното пиле.

marianski
21.06.2015, 22:27
4512[QUOTE=kacone;65979]Разходи се малко из района с цел да намериш някой рояк в хралупа. После вземаш със себе си някой стар пчелар и го вадите. След това бирата е от теб![/QUOTE
От вчера.

vasilevsa
22.06.2015, 18:01
Колега хвана ли го?

marianski
22.06.2015, 23:08
Колега хвана ли го?

Да,и му сложих рамка с пило и днес гледам заложили маточници.Явно майката е останала там!
Ще си направят.

vasilevsa
23.06.2015, 09:25
Честито голям късмет. де и аз да намеря нещо подобно.

Александър А.А.
23.06.2015, 19:24
45304531Търпение,това е от днес.

jdrumev
23.06.2015, 20:15
45304531Търпение,това е от днес.

На който му върви върви,а на сиромах челяк като мен и жена му не умира:bigsmile:

Сергей Тимофеев
23.06.2015, 20:18
На който му върви върви,а на сиромах челяк като мен и жена му не умира

На болната жена, мъжът умира.

delta.e
23.06.2015, 20:54
Май някъде бях гледал как масаите намират пчели с помоща на птица.Така че проблема с намирането на роеве не е чак толкова проблемно.Стига да имаш съответното пиле.

... или биле !

vasilevsa
24.06.2015, 21:10
Ее не го ли продаваш?

vasilevsa
24.06.2015, 21:16
какво е това биле колега сподели?

валко
25.06.2015, 11:00
4512[QUOTE=kacone;65979]Разходи се малко из района с цел да намериш някой рояк в хралупа. После вземаш със себе си някой стар пчелар и го вадите. След това бирата е от теб![/QUOTE
От вчера.
Истинския пчелар никога няма да извади рои от хралупа , повечето опити са неуспешни маиката се скрива някаде из процепите пилото се разрушава дори и да го превършеш с канап на някои празна рамка меда е целия със стърготи и убити пчили от резачката,по -добрия вариянт е да хващаш роевете които хвърля във природата семеиството от хралупата заложи капани и с малко маисторлък ще имаш роеве без да ставаш дървар .

evgeni.filimonov
25.06.2015, 13:11
Както е този, който вчера свалих от едно дърво в двора на детска градина в кв.Стрелбище.
Напръсках с пулверизатора с водичка и го тръснах - отне ми 3 минути.
Интересно, че от общината не знаеха какво да предприемат, олеле малеле, вайкане, тюхкане и тн.
Занесох го на село и го кръстих - СОФИЯНЧЕТО
Докато стигна до село, вече бяха започнали да градят далачета в кашона.

vasilevsa
25.06.2015, 21:04
много късметлии ей. Само аз никога не съм виждал рояк. Да сте живи и здрави Може и на мен да се падне да хвана нещо. Не го ли продаваш случайно?

evgeni.filimonov
25.06.2015, 21:33
Не го открих аз, колега се обадил на друг колега и той на мен и аз поех ангажимент. Но не го продавам, мислех да го подаря на колега , но жената рече да си го настаним при нас и така, каквото каже жената, няма начин.
Пожелавам ти късмет и на теб.

solaris60
25.06.2015, 21:37
много късметлии ей. Само аз никога не съм виждал рояк. Да сте живи и здрави Може и на мен да се падне да хвана нещо. Не го ли продаваш случайно?

Ей, започнах да те съжалявам вече и ако знаех от къде си, щях да направя един изкуствен и да дойда да го метна на някое близко дърво, хем да видиш рояк, хем да си заселиш. Ако чакаш да ти падне от небето, че да ставаш тогава пчелар - просто се откажи. Вземи едни 100 лв. и кажи на който и да е от тук, че искаш една отводка. Ще ти я направим с най - голямо удоволствие. Дори някой може и да ти подари, но подареното не е на късмет. :bigsmile: Хубаво е да има едни 100- тина лева, че да ти потръгне по мед и масло.

vasilevsa
25.06.2015, 21:41
Ей, започнах да те съжалявам вече и ако знаех от къде си, щях да направя един изкуствен и да дойда да го метна на някое близко дърво, хем да видиш рояк, хем да си заселиш. Ако чакаш да ти падне от небето, че да ставаш тогава пчелар - просто се откажи. Вземи едни 100 лв. и кажи на който и да е от тук, че искаш една отводка. Ще ти я направим с най - голямо удоволствие. Дори някой може и да ти подари, но подареното не е на късмет. :bigsmile: Хубаво е да има едни 100- тина лева, че да ти потръгне по мед и масло.

търся постоянно обиколил съм всички пчелари наоколо няма и няма. Отводка на японски кошер нали хахахаха. искам да си купя рояк не някой да ми го подари.

delta.e
25.06.2015, 22:01
Императоре , орева форума .
Разходи се до Варна и ще ти подаря рой .

jdrumev
25.06.2015, 22:12
историята на един рояк част1
http://vbox7.com/play:28421abea2
http://vbox7.com/play:6e979500e0
http://vbox7.com/play:46b4c6ad36
следва продължение:bigsmile:

vasilevsa
25.06.2015, 22:14
Нищо не съм оревал. Престанете да пишете глупости и да разтягате локуми и кашкавали. Ей сега запалих колата и се юрнах до варна от гръцката граница да не ме е ударила керемида по главата.

solaris60
25.06.2015, 22:23
Отводка на японски кошер нали хахахаха.

Ха, ха, ха. Ако ти извадя(стръскам) пчелите от един кошер в един кашон, какво ще е отводка или рояк? Ако ги стръскаш в прословутия ти японски кошер какво ще е, ако ги стръскаш върху пити какво ще е? Честно - много се забавлявам с този форум. Матеев - да си жив и здрав.:bigsmile:

vasilevsa
25.06.2015, 22:37
Oтводка си е не е рояк, и ти го знаеш много добре за разликата. Рояк и отводка не е самo куп пчели с майка. Рояка е естествено селектирано множество от пчели с цел размножаване а отводката е изкуствено селектирана и инстинкта на роя за градеж е голям. Всеки го знае. айде да говорим по темата и да спрете да се заяждате. не мога да разбера какво толкоз се дразните

solaris60
25.06.2015, 22:46
Oтводка си е не е рояк, и ти го знаеш много добре за разликата. Рояк и отводка не е самo куп пчели с майка. Рояка е естествено селектирано множество от пчели с цел размножаване а отводката е изкуствено селектирана и инстинкта на роя за градеж е голям. Всеки го знае. айде да говорим по темата и да спрете да се заяждате. не мога да разбера какво толкоз се дразните

Никой не се дразни. Този рояк/отводка който аз ти предлагам, ти как мислиш ще се държи след като го поставиш в кошер с основи? Ще гради или не? Без значение как съм го селектирал(наблъскал) в кашона.

vasilevsa
25.06.2015, 22:49
ще гради в пъти по-бавно. А ако е моя случай в безрамков кошер сложена отводката без пилото има да чакам голям е риска да избяга и на теб ли баш да обяснявам. понятието роева енергия е много важно. природно нещата стоят така. роя излиза за да започне ново начало на ново място от нулата. При отводката не е това.

solaris60
25.06.2015, 22:58
ще гради в пъти по-бавно. А ако е моя случай в безрамков кошер сложена отводката без пилото има да чакам голям е риска да избяга и на теб ли баш да обяснявам

Ама сигурен ли си в това което казваш или така просто мислиш, че ще се получи? Ще гради та ще и пращят ушите. Защо мислиш, че ще избяга? Не се безпокой - няма да избяга. По вероятно е рой да избяга отколкото тази отводка/рояк. Ех, ако си ми ученик ще ти разтягам ушите по цял ден, докато се научиш, а и да не държиш такъв тон на старите кучета в занаята.:bigsmile:

vasilevsa
25.06.2015, 22:59
сигурен съм на 100 процента. Да те питам ти били заселил кошер с отводка без пило а?Не бих се учил от друг пчелар. Просто няма такива да работят с японски кошери.

zapstojan
25.06.2015, 23:08
В момента отводките градят като луди. Четири дъждовни дни и два далака, като единия беше залепен за страничните дъски. Преградна дъска небях сложил.

vasilevsa
25.06.2015, 23:09
В момента отводките градят като луди. Четири дъждовни дни и два далака, като единия беше залепен за страничните дъски. Преградна дъска небях сложил.
Темата май е за рояци не за отводки, ма според вас разлика няма

solaris60
25.06.2015, 23:11
сигурен съм на 100 процента. Да те питам ти били заселил кошер с отводка без пило а?Не бих се учил от друг пчелар. Просто няма такива да работят с японски кошери.

Да, бих. Тази година съм направил 6 такива. Сега ще ме питаш и защо?:bigsmile: И какво му е толкова сложното на японския кошер - дори е по лесен от всички останали. Само меда където ще се вади по трудно.

vasilevsa
25.06.2015, 23:15
Нема да те питам. меда се вади по лесно, други са трудностите там и тънкостите. и тези дето са без пило на същата цена ли ги вземаш? или ти си го правиш?

solaris60
25.06.2015, 23:15
Темата май е за рояци не за отводки, ма според вас разлика няма

Темата не е за рояци, а от къде да си взема рояк?

vasilevsa
25.06.2015, 23:19
Ами как да не е за рояци? ключовата дума е рояк.

jdrumev
25.06.2015, 23:21
Аз на рояци много не се радвам че не зная от кой пчелин е дошъл:bigsmile:.Гледай някой болест съм си вкарал в пчелина.Ако не болест 50% акари

vasilevsa
25.06.2015, 23:25
Всичко е възможно. па може и от някоя хралупа да е дошъл

solaris60
25.06.2015, 23:26
Аз на рояци много не се радвам че не зная от кой пчелин е дошъл:bigsmile:.Гледай някой болест съм си вкарал в пчелина.Ако не болест 50% акари

Болен кошер не се рои иначе за акари съм съгласен. Бягайки от акара сформират рояк, но това дали е рояк? Да питаме василевса а?

vasilevsa
25.06.2015, 23:27
Все едно да ме питаш оти момите сакат пари?

vasilevsa
25.06.2015, 23:28
Болен кошер не се рои иначе за акари съм съгласен. Бягайки от акара сформират рояк, но това дали е рояк? Да питаме василевса а?
Болен кошер не се рои в това съм съгласен напълно.

solaris60
25.06.2015, 23:28
Все едно да ме питаш оти момите сакат пари?

Питам те. Оти момите сакат пари?

vasilevsa
25.06.2015, 23:30
Оти не могат да пестят бре. Дека си видел касичка со цепката отдоле. хахахаха

zapstojan
25.06.2015, 23:31
Стръскани пчели с майка отводка ли е или рояк?

vasilevsa
25.06.2015, 23:33
Стръскани пчели с майка отводка ли е или рояк?
отводка писахме вече затова

solaris60
25.06.2015, 23:33
Оти не могат да пестят бре. Дека си видел касичка со цепката отдоле. хахахаха

Не е вярно. Онзи ден видях една с едно BMW X6. Питаш ли я таз колко е пестила в касичката СО ЦЕПКАТА ОТДОЛЕ - питаш ли я. Малееее, какво спестяване е падало - свят да ти се завие.

solaris60
25.06.2015, 23:36
Стръскани пчели с майка отводка ли е или рояк?

И аз питам василевса какво е, но той ми развива едни теории баш като за новобранец.

vasilevsa
25.06.2015, 23:36
Не е вярно. Онзи ден видях една с едно BMW X6. Питаш ли я таз колко е пестила в касичката СО ЦЕПКАТА ОТДОЛЕ - питаш ли я. Малееее, какво спестяване е падало - свят да ти се завие.
Па она не ги епестила зафазила е некой.

vasilevsa
25.06.2015, 23:37
И аз питам василевса какво е, но той ми развива едни теории баш като за новобранец.
отговорих ти за разликата. отводката може да е болна рояка не. Рояка има роева енергия за градеж.

solaris60
25.06.2015, 23:39
Па она не ги епестила зафазила е некой.

Какво ти зафазяване - то направо я е треснало нЕкоя светкавица.

solaris60
25.06.2015, 23:40
отговорих ти за разликата. отводката може да е болна рояка не.

БОЛНИ отводки могат да сътворяват само болни пчелари.

vasilevsa
25.06.2015, 23:41
епа кат не го знаеш пчеларя може и да е ляв пчелар.

vasilevsa
25.06.2015, 23:47
та отводки без пило на каква цена вървят?

kartagen27
26.06.2015, 00:06
Ох лелееее .... японската тръвна е най-елементарния кошер вие сте изписали 3 страници глупости .... не може да заселите семейство в японски кошер - това ли е проблема ? Ами от това по-лесно нещо няма ... и за целта не ви трябва рояк а мисъл .... 5 стъпки ..... 1 - купуваш отводка независимо от вида и броя рамки ... 2 - махаш дъното на корпуса или съндъчето в което е вече заселена .... 3 - за 5 минути в гаража сковаваш наставка която да свърже сегашното им жилище с бъдещето (най вероятно ще е с формата на обърнат трапец .... 4 - подреждаш в реда дъно - корпус на японския кошер - наставка - корпус с рамките с пилото и пчелите ....... 5 - оставяш семейството да си зимува в рамките,то ще започне да пуска далаци под рамките и само ще "влезе" в японския корпус, през следващата година рамите и наставката ще играят роля на магазин който веднъж след като свалиш повече няма да връщаш а семейството ще продължи да "слиза" надолу ...

vasilevsa
26.06.2015, 00:10
барабар с това си правиш и нов покрив

vasilevsa
27.06.2015, 20:32
Обръщам се към колегата, който питаше за рояците. по принцип
може в самия кошер да поставиш питка восък и ако намериш от някъде цветето орхидея цимбидиум да го поставиш до кошера е много по-голяма вероятността да си хванеш рояк отколкото да го пръскаш с пророй, лега и други подобни пръскала. аз не можах да намеря тук орхидеята но нямаме големи цветарски магазини. Поръчах си семена от нета

solaris60
27.06.2015, 20:45
Обръщам се към колегата, който питаше за рояците. по принцип
може в самия кошер да поставиш питка восък и ако намериш от някъде цветето орхидея цимбидиум да го поставиш до кошера е много по-голяма вероятността да си хванеш рояк отколкото да го пръскаш с пророй, лега и други подобни пръскала. аз не можах да намеря тук орхидеята но нямаме големи цветарски магазини. Поръчах си семена от нета

Имам чувството, че с тези методи ще ядеш мед на п....н ден.:bigsmile:

vasilevsa
27.06.2015, 20:51
способ да си хване рояк.защото ако иска да си гледа да речем две кошерчета за него си е абсолютно необосновано да дава по 130 лв на отводки. ако ще развива бизнес да, но ако иска за себе си не е работа. и въпроса не е в това че пчеларите си ценят труда а че другия труд в бг не се цени

vasilevsa
27.06.2015, 20:57
Имам чувството, че с тези методи ще ядеш мед на п....н ден.:bigsmile:
Ще ти пратя буркан споко

solaris60
27.06.2015, 20:59
Ще ти пратя буркан споко

От орхидеята ли?

vasilevsa
27.06.2015, 21:00
мед орхидеята поръчал съм семена. нищо не привлича пчелите както тази орхидея.

vasilevsa
27.06.2015, 21:08
Къв мед от орхидея? Казвам му на човека как да си направи ефективен капан за рояци. И да не се занимава със сингапурски пръскала дето ефекта им е доста съмнителен. Все пак се движа по заглавието на темата.

kapanec
27.06.2015, 21:28
Рояци за тая година от тук на сетне е малко вероятно да хванеш.Дерзай за догодина как ще се случат нещата.
Успех.

vasilevsa
27.06.2015, 22:52
Да , де !
Бях готов , да ти подаря рояк .
Не съм искал да ми се подари рояк. особено ако като ида да си го взема ще ми излезне по-скъпо отколкото да купя кошер с пчелите барабар

Дамян Дамянов
27.06.2015, 23:09
Колега vasilevsa (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6320), не с лошо. Питай, чети и ще откриеш ключа за палатката.
Не е вярно, че повече няма да има роеве, просто някои колеги не са внимавали като говорихме за това.
Има една графика по месеци с роевете и ако я намеря ще я пусна тук, а другата информация най-добре да я измолиш от колегата Делта(и той е човек и той ракия пие).

Лека вечер!

vasilevsa
27.06.2015, 23:19
Във вашия район може и да има, но тук се съмнявам може би до седмица и после това е. Все пак съм на гръцката граница. лека вечер проблема съм си го решил. Ще заселя с отводка без пило и точка. след като изкуствени рояци не се продават в моя район и туй то. лека на всички.

marianski
28.06.2015, 09:16
Направих си труда да прочета доста страници безмислен спам и какво разбрах. Василевса дава акъл за хващане на рояк с много странен метод с орхидеи и тем подобни и казва,че всички в този форум сме гола вода и отводкаджии!!! Ами,на който не му харесва на дадено място просто напуска мястото и готово! Не оправдавам колегите,които са го базикали ама той сам си го е направил(предизвикал)

vasilevsa
28.06.2015, 10:06
Поне пиша по темата за разлика от много други тук включително и ти. Това, че давам вариант на човека не лошо. И мисля че форума е място където да се помага особено тази тема за бизнес си има тема купува продава. Човека пита за рояк тука му предлагат по 130 лв отводки, ама извинявай. това че метода е странен незначи, че не става. Не съм казал, че всички сте гола вода ма щом си се припознал

delta.e
28.06.2015, 14:30
Откъде да вземеш рой ?
Купи си ,,Пророй ,,.
Моят разствор не го продавам , а го подарявам , но свърши .
Трябва да го забъркам отново .

kopdoB
28.06.2015, 17:31
Откъде да вземеш рой ?
Купи си ,,Пророй ,,.
Моят разствор не го продавам , а го подарявам , но свърши .
Трябва да го забъркам отново .
Mоже ли рецептата.

delta.e
28.06.2015, 18:50
Слънчо , голям майтапчия си .
Има много рецепти и всички работят .
Най-важното условие е спиртният разствор на прополис .Той ,е неотменна част на всеки вариант.
1 Буркан от 700грама с мъртви пчели заляти с 70 градусов спирт , киснат 14-15 дни .Прецежда се и се добавя такова количество мека вода . Наливаме и 50 грама прополисов разствор.
2Няколко капки масло от лимонена трева ,10 ментови лукчета на литър вода и 50 грама прополис.
3 Стари ,бракувани майки в малко бурканче със спирт и добавяме - прополис.

Дамян Дамянов
29.06.2015, 01:19
Слънчо , голям майтапчия си .
Има много рецепти и всички работят .
Най-важното условие е спиртният разствор на прополис .Той ,е неотменна част на всеки вариант.
1 Буркан от 700грама с мъртви пчели заляти с 70 градусов спирт , киснат 14-15 дни .Прецежда се и се добавя такова количество мека вода . Наливаме и 50 грама прополисов разствор.
2Няколко капки масло от лимонена трева ,10 ментови лукчета на литър вода и 50 грама прополис.
3 Стари ,бракувани майки в малко бурканче със спирт и добавяме - прополис.

Мисля, че ти казах за старите майки, но може и да съм забравил. Ако сменяш майки, вземаш старите майки и ги пускаш в спирт(50-100мл).
Гераниева киселина(C10H16O2) ако можеш да намериш... Съдържа се в лимоновата трева и розовото масло. В един известен препарат се съдържа лимонова трева и розово масло - бил най-ефективния.

delta.e
30.06.2015, 13:38
В лимонената трева се съдържат цитрал и гераниол , две от съставките на феромоните на пчелната майка .
А , ако добавим и малко розово , картината е пълна .
Просто , уцелваме десятката .

Дамян Дамянов
30.06.2015, 17:05
В лимонената трева се съдържат цитрал и гераниол , две от съставките на феромоните на пчелната майка .
А , ако добавим и малко розово , картината е пълна .
Просто , уцелваме десятката .

Мисля, че не е толкова просто и трябва да има някакво съотношение между веществата.
Най-лесното е да направим 100-200 капана и да направим тест в полеви условия. От мен капаните, а от теб катеренето по дърветата :laughing:

solaris60
30.06.2015, 17:12
Мисля, че не е толкова просто и трябва да има някакво съотношение между веществата.
Най-лесното е да направим 100-200 капана и да направим тест в полеви условия. От мен капаните, а от теб катеренето по дърветата :laughing:

А за мен рояците.

delta.e
30.06.2015, 17:13
Написах , няколко капки от лимонената трева .
За катеренето по дърветата , ме губиш .
Виж , за покривите на сградите съм насреща .

delta.e
30.06.2015, 17:15
А за мен рояците.

Чакай , Слънчо .
Засега , това е проект.
Що , не те включим и теб ?

solaris60
30.06.2015, 17:20
Чакай , Слънчо .
Засега , това е проект.
Що , не те включим и теб ?

Проекта е готов колкото разбрах. Дамянов дава капаните, ти си по залагането, а аз ще взема улова - тоест рояците. Ето за всички има по нещо. Няма излъгани - всичко е по - равно. Няма какво да чакам - започваме. :bigsmile:

Дамян Дамянов
30.06.2015, 17:32
За високото не ме е страх, но дърветата са с дефекти и все се чупят. Имам човек с вишка(мързела учи).
Слънчо, ако искаш рояци само кажи -> http://www.varna.utre.bg/2015/06/30/326960-mushichki_napadnaha_varna

delta.e
30.06.2015, 17:36
Проекта е готов колкото разбрах. Дамянов дава капаните, ти си по залагането, а аз ще взема улова - тоест рояците. Ето за всички има по нещо. Няма излъгани - всичко е по - равно. Няма какво да чакам - започваме. :bigsmile:

Спокойно !
Вярвам , че не си седмак .

delta.e
30.06.2015, 17:39
Дамянов , за нашият район времето за роеве премина на 90% .
Виж , за догодина , живот и здраве работим на пълни обороти .

solaris60
30.06.2015, 17:43
За високото не ме е страх, но дърветата са с дефекти и все се чупят. Имам човек с вишка(мързела учи).
Слънчо, ако искаш рояци само кажи -> http://www.varna.utre.bg/2015/06/30/326960-mushichki_napadnaha_varna


Спокойно !
Вярвам , че не си седмак .

Нещо започнахте да ми се връткате май. Я по - сериозно се отнесете към проекта. Задачите са разпределени.:bigsmile: Аз отивам да организирам превоза за рояците ми, а вие през това време действайте по вашите задачи.

Дамян Дамянов
30.06.2015, 17:46
Дамянов , за нашият район времето за роеве премина на 90% .
Виж , за догодина , живот и здраве работим на пълни обороти .

Само миналата седмица имам 3 рояка изтървани. :laughing:


Нещо започнахте да ми се връткате май. Я по - сериозно се отнесете към проекта. Задачите са разпределени.http://pchelari.com/forum/images/smilies/bigsmile.gif Аз отивам да организирам превоза за рояците ми, а вие през това време действайте по вашите задачи.

Слънчо, ти направи нещо за бирите, че рояка на лимонова трева кълве, но ние не.

delta.e
30.06.2015, 17:54
Ама , и двамата сте вагабонти !
Отивам да разходя кучьо .

solaris60
30.06.2015, 18:01
Слънчо, ти направи нещо за бирите, че рояка на лимонова трева кълве, но ние не.

Вие свършете работа по уговорката, а за бирата не се безпокойте - имате я. Студена.



Ама , и двамата сте вагабонти !
Отивам да разходя кучьо .

Ха, ха. То пък ти не си - ти си убавец.:bigsmile:

delta.e
30.06.2015, 19:43
Дадено !
Имаш от мен ройчета - набор 2016 .

Дамян Дамянов
30.06.2015, 22:50
Дадено !
Имаш от мен ройчета - набор 2016 .

Работата стана като МВР-прокуратура, ти ги хващаш-аз ги пускам, а слънчо плаща сметката. :laughing:

p.s Вчера почиствах темата

vasilevsa
01.07.2015, 21:04
Имали енергията за градеж на рояка стръскана отводка без пити и пило?

solaris60
01.07.2015, 21:19
Имали енергията за градеж на рояка стръскана отводка без пити и пило?

Нали ти казах. Вземи едни 100 лв. и ела да ти стръскам, едни пчели. Така сам ще се увериш дали градят или не.

vasilevsa
01.07.2015, 21:32
добре ти казваш има. други мнения?

zapstojan
01.07.2015, 21:47
Имали енергията за градеж на рояка стръскана отводка без пити и пило?
Каква е разликата м-у роевите пчели и стръсканите? В породата ли е?

vasilevsa
01.07.2015, 21:49
Незнам как се държат стръскани пчели. Има роева енергия градежен инстинкт у рояка. Слагаш да речем рояк в кошер без рамки и отводка само от пчели без пило, все тая ли е? общо взето съм пред дилема честно казано какво да взема отводка без пити и пило или кален кош с пчели ако намеря из турските села на около вървели около 50 лв.

zapstojan
01.07.2015, 21:57
В пчеларската литература пише, че 1000 роеви пчели тежат доста повече, от 1000 стръскани.
Причината била в насмукания мед. Да не би ранътъ да прави борбътъ? Няма пило за хранене, не събират нектар и прашец, защото няма къде да го складират.
Енергията от поетата храна може да се изразходи единствено за градеж. Стръсканите пчели, ако ги храниш ще строят. Друга работа нямат.

delta.e
01.07.2015, 22:16
Слънчо , да кажа ли , или да не кажа !?!?
Момче , прочети какво е гол рой .
Следва - преглед , подхранване , отново преглед , подхранване . Прибави една пита със зряло .

delta.e
01.07.2015, 22:28
Незнам как се държат стръскани пчели. Има роева енергия градежен инстинкт у рояка. Слагаш да речем рояк в кошер без рамки и отводка само от пчели без пило, все тая ли е? общо взето съм пред дилема честно казано какво да взема отводка без пити и пило или кален кош с пчели ако намеря из турските села на около вървели около 50 лв.
Осигури нормални условия .
Ако може , сложи пита с пило .

vasilevsa
01.07.2015, 22:31
Пакетни пчели и гол рой едно и също ли е?

Юрий Цветков
02.07.2015, 08:41
Пакетни пчели и гол рой едно и също ли е?
Да. Всяка "сбирщина" от пчели без пити се нарича рой, без значение дали е излязъл от кошера при роене, или е стръскан от пчеларя.
Като гледам ти си имаш твоя теория и мнението на пчеларите хич не те интересува.

marianski
02.07.2015, 10:13
Да. Всяка "сбирщина" от пчели без пити се нарича рой, без значение дали е излязъл от кошера при роене, или е стръскан от пчеларя.
Като гледам ти си имаш твоя теория и мнението на пчеларите хич не те интересува.

Пита да се намира на работа или казано 'чесане на езика'!

vasilevsa
02.07.2015, 10:55
Да. Всяка "сбирщина" от пчели без пити се нарича рой, без значение дали е излязъл от кошера при роене, или е стръскан от пчеларя.
Като гледам ти си имаш твоя теория и мнението на пчеларите хич не те интересува.
интересува ме и го зачитам уредих си да ми стръскат 6 рамки с майка, в неделя ще се оформят нещата, цената е приемлива. ще храня много. Четох, че трябва да дам 15 литра сироп за седмица.

ciko
02.07.2015, 11:23
интересува ме и го зачитам уредих си да ми стръскат 6 рамкис майка, в неделя ще се оформят нещата, цената е приемлива. ще храня много. Четох, че трябва да дам 15 литра сироп за седмица.

Да не е 1,5 литра на седмица? Щот с тез 15 литра ще ги наводниш.

vasilevsa
02.07.2015, 11:29
и на мен ми се видя много 15 литра сироп туй е по 2 литра и кусур на ден. това го четох в темата за гол рой.

solaris60
02.07.2015, 11:33
http://vbox7.com/play:888c78f03a

jorors
02.07.2015, 21:39
интересува ме и го зачитам уредих си да ми стръскат 6 рамки с майка, в неделя ще се оформят нещата, цената е приемлива. ще храня много. Четох, че трябва да дам 15 литра сироп за седмица.
Напрово им приготви и шнорхели.:bigsmile:

vasilevsa
02.07.2015, 21:51
Напрово им приготви и шнорхели.:bigsmile:

Ето цитат от мнението, на което се позовавам :
".......Стръсканите семейства - ако са около 1,5 кг и нагоре - може да им дадеш направо 10 рамки за градеж ( основи), ако са по-малко - 5 основи на първо време са достатъчни.
СИРОП през първата седмица. За 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни.
Масово продаваните хранилки побират 700 мл - не са подходящи. Ако имаш от по-големите 2,5л, вътрешни хранилки, или милерова - ползвай тях. Ако нямаш, ползвай нещо друго например: сироп в полиетиленови пликчета или да речем разрязваш една празна голяма бутилка минерална вода добавяш малко баластен материал да не се давят пчелите, пълниш догоре със сироп и я слагаш вътре в кошера ( като махнеш нялко рамки за да може да се побере). Варианти много. "

Ако няма паша, стесняваш максимално входовете и внимаваш да не предизвикаш кражби.

Основите ги изграждат много бързо и майката ще започне да осеменява още на следващия ден.

jorors
02.07.2015, 22:46
Ето цитат от мнението, на което се позовавам :
".......Стръсканите семейства - ако са около 1,5 кг и нагоре - може да им дадеш направо 10 рамки за градеж ( основи), ако са по-малко - 5 основи на първо време са достатъчни.
СИРОП през първата седмица. За 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни.
Масово продаваните хранилки побират 700 мл - не са подходящи. Ако имаш от по-големите 2,5л, вътрешни хранилки, или милерова - ползвай тях. Ако нямаш, ползвай нещо друго например: сироп в полиетиленови пликчета или да речем разрязваш една празна голяма бутилка минерална вода добавяш малко баластен материал да не се давят пчелите, пълниш догоре със сироп и я слагаш вътре в кошера ( като махнеш нялко рамки за да може да се побере). Варианти много. "

Ако няма паша, стесняваш максимално входовете и внимаваш да не предизвикаш кражби.

Основите ги изграждат много бързо и майката ще започне да осеменява още на следващия ден.
Ами приятелю, какво да ти кажа. Ти ако си 80 кг. за една седмица би ли изял 800кг. храна и да си построиш къща?

vasilevsa
02.07.2015, 22:48
ами кило и половина пчели са около 9 - 12000 като разделиш 2000 грама на броя пчели май не е много

jorors
02.07.2015, 22:50
ами кило и половина пчели са около 12000 като разделиш 2000 грама на 12000 пчели си е малко
Ами пробвай и ще видиш резултата!

solaris60
03.07.2015, 05:13
ами кило и половина пчели са около 9 - 12000 като разделиш 2000 грама на броя пчели май не е много

Тоя още пчели няма - скоро сигурно и книга ще напише.:bigsmile:

:tres::tres::tres::tres::tres::tres::tres::tres::t res:.............................................. .................................................. ............

vasilevsa
03.07.2015, 06:11
В неделя заселвам почитателю на Станислав Лем. книгата я оставям за теб

Mateev
03.07.2015, 11:50
Едно семейство изяжда (за собствени нужди) около 80-100 килограма мед на година. Това са сигурни и проверени цифри, за които има единодушие между учените в целия свят. През зимните месеци едно семейство живее само с по 1, максимум 2 килограма мед на месец. Големия разход на мед настъпва тогава, когато започне да се гледа пило, като количеството изяден мед естествено зависи от количеството на пчелите и пилото. Най-голямо количество изяден мед има през летните месеци, като неговата максимална стойност е около 12-15 килограма на месец за силни семейства.

Нека да приемем максималната цифра от 15 килограма мед на месец за семейство с около 50 000 пчели. Това прави около 25 литра нектар, което е еквивалентно на около 25 литра захарен сироп 1:1. От тука вече можем да изчислим, че максималното потребление за лични нужди на едно силно семейство е около 500 милилитра нектар (захарен сироп) на ден.

Или:
Силно семейство - 50 000 пчели за 1 ден консумират 500 мл. сироп.
Слабо семейство - 25 000 пчели за 1 ден консумират 250 мл. сироп.
Отводка - 10 000 пчели за 1 ден консумират 100 мл. сироп.

При това положение една новонаправена отводка през първата седмица ще консумира максимум 700-800 мл. сироп, или това е една малка хранилка, напълнена догоре.

Изчислените по-горе данни се потвърждават и от личните ми наблюдения от над 2000 отводки за тази година. При направа на двурамкова отводка я зареждах с 330 грама суха храна, което е еквивалентно на около 500 мл. сироп. Тази храна стигаше на повечето отводки за 14 дена (планираната дата на експедиция). Впоследствие се оказа, че датата на експедиция трябва да се увеличи на 18-20-ти ден, и започнах да слагам на новите отводки по 500 гр. суха храна. Най-силните от тях я изяждаха, но повечето от тях така ги и експедирах с недоизядена храна.

Та тази храна (0.5 kg) беше предостатъчна за една отводка да живее и да се развива повече от 2 седмици (почти 3), като през това време 5-рамковия нуклеус се напълваше с пчели и те успяваха да изградят 3 рамки с восъчни основи.

Mateev
03.07.2015, 12:09
СИРОП през първата седмица - за 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни...

Ха-ха ....... дори и най-силните семейства не са в състояние за 2 дена да вземат 15 литра сироп.

Нека да направим една друга сметка:
За 30 дена по време на слънчогледова паша едно семейство е в състояние да направи около 30-45 килограма мед. Разни двумайчини могат да направят и повече, но пчелите при тях също са повече. При това положение грубо можем да приемем, че едно силно семейство за един ден е в състояние да произведе максимим 1.5 килограма мед, донасяйки в кошера максимум 2.5 литра нектар. Още около 0.5 литра отива за собствена консумация, така че можем да приемем, че 3 литра донесен сироп на ден е максимума на възможностите на едно семейство.

Това всъщност е количеството сироп, който едно силно семейство може да преработи в мед, като го инвертира достатъчно добре, така, щото захарозата в меда да е не-повече от 5%. Повече донесен сироп е възможно, ако има БЛИЗКА АКАЦИЕВА ПАША или ако този сироп се дава директно вътре в хранилката. За акациевия мед знаем, че максимално допустимото количество неинвертирана захар е 10%. Това е два пъти повече от обикновенния мед, което предполага, че пчелите наистина са успели да донесат два пъти повече нектар.

От тука можем да сметнем и двете важни за нас цифри:
- 2.5+0.5=3.0 литра сироп (нектар) на ден, ако искаме силното семейство да го преработи в мед със съдържание на захароза до 5%
- 5.0+0.5=5.5 литра сироп на ден като абсолютен максимум на възможностите на едно силно семейство, но съдържанието на захароза в меда достига до 10% и нагоре.

vasilevsa
03.07.2015, 19:54
тук според мен се има предвид 15 литра за седмица а не за 2 дни като по-голямата част от тях да се дадат през първите 2-4 дена.
мисля, че се търси ефекта на запасяване за да се стимулира голия рой да гради, за да има къде да складира. Така мисля аз нека по-опитните да кажат

delta.e
03.07.2015, 21:32
Ето цитат от мнението, на което се позовавам :
".......Стръсканите семейства - ако са около 1,5 кг и нагоре - може да им дадеш направо 10 рамки за градеж ( основи), ако са по-малко - 5 основи на първо време са достатъчни.
СИРОП през първата седмица. За 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни.
Масово продаваните хранилки побират 700 мл - не са подходящи. Ако имаш от по-големите 2,5л, вътрешни хранилки, или милерова - ползвай тях. Ако нямаш, ползвай нещо друго например: сироп в полиетиленови пликчета или да речем разрязваш една празна голяма бутилка минерална вода добавяш малко баластен материал да не се давят пчелите, пълниш догоре със сироп и я слагаш вътре в кошера ( като махнеш нялко рамки за да може да се побере). Варианти много. "

Ако няма паша, стесняваш максимално входовете и внимаваш да не предизвикаш кражби.

Основите ги изграждат много бързо и майката ще започне да осеменява още на следващия ден.

Какви 10 основи ?
Нали , бе японски кошер ?https://www.youtube.com/watch?v=GEJozrQs1iY
А , работи си по идеята .

vasilevsa
03.07.2015, 21:34
Цитирам казано от колега в темата за гол рой, не съм аз автора на писаното. Той е изчислявал на базата на рамки

solaris60
03.07.2015, 21:38
Какви 10 основи ?
Нали , бе японски кошер ?

Еееее даскале, той тъкмо се зацепи в майсторите като клин в стара цепеница и ти го отряза. А и какъв японски кошер? Японския кошер ще бъде чак в неделя.

vasilevsa
03.07.2015, 21:42
Еееее даскале, той тъкмо се зацепи в майсторите като клин в стара цепеница и ти го отряза. А и какъв японски кошер? Японския кошер ще бъде чак в неделя.
не четете какво пиша цитирам.

solaris60
03.07.2015, 21:44
не четете какво пиша цитирам.

Ами и ти не четеш. И аз цитирам......даскала.:bigsmile:

delta.e
03.07.2015, 22:05
Еееее даскале, той тъкмо се зацепи в майсторите като клин в стара цепеница и ти го отряза. А и какъв японски кошер? Японския кошер ще бъде чак в неделя.
Защо ?
Момчето , ще бере ядове с това начинание , но всеки си избира начина на работа .

vasilevsa
03.07.2015, 22:06
какво имаш предвид под ядове?

delta.e
03.07.2015, 22:11
Много ядове .
Момче ,това ,което го пише в книгата ,не се ражда на нивата .

vasilevsa
03.07.2015, 22:12
Много ядове .
Момче ,това ,което го пише в книгата ,не се ражда на нивата .
Не разбрах ама карай.

delta.e
03.07.2015, 22:16
Успех в начинанието !

vasilevsa
03.07.2015, 22:18
Успех в начинанието !
Благодаря много за насърчението

delta.e
03.07.2015, 22:28
Е , ако бяхме в района на Сапоро ?
Друго ще напиша .

vasilevsa
03.07.2015, 22:34
ами района на русия и там съм виждал да гледат и клип от едно ранчо във франция? Един колега гледаше в японски 2 години но не му хареса той иска да си гледа пчелите всяка седмица

delta.e
03.07.2015, 22:48
Площа на Русия е 17 млн. квадратни километра .
А защо ,твоят колега се отказа ?
А ти , с този малък обем на кошера , ще ги прослушваш през месец ?

jdrumev
03.07.2015, 23:40
Какви 10 основи ?
Нали , бе японски кошер ?https://www.youtube.com/watch?v=GEJozrQs1iY
А , работи си по идеята .

това японския кошер ми прилича като наще тръвни но наопаки:bigsmile:

vasilevsa
04.07.2015, 06:22
Площа на Русия е 17 млн. квадратни километра .
А защо ,твоят колега се отказа ?
А ти , с този малък обем на кошера , ще ги прослушваш през месец ?
Обема се увеличава и намаля в зависимост от нуждата. използва се пълноценно поради липсата на рамки. Колегата му измряха му измря всичко с изключение на двата японски. ма той иска да си гледа дадан блат зада си ги преглежда, че така е свикнал.

Mateev
04.07.2015, 07:45
На базата на рамки количествата сироп може и да са верни, но времето за изграждане зависи от броя на младите пчели в семейството. Едно семейство или една отводка или един гол рой могат да градят по-бързо или по-бавно в зависимост от това КОЛКО ПЧЕЛИ СЕ ЗАНИМАВАТ С ГРАДЕЖ. По принцип могат да градят само младите пчели, но при голите роеве със стари пчели също е възможен градеж, защото НЕВОЛЯТА принуждава восъчните жлези на част от старите пчели отново да заработят.

Най-силен градеж има тогава, когато семейството притежава много на брой СВОБОДНИ (БЕЗРАБОТНИ) млади пчели. Такива има в изобилие в края на април и в началото на май. Ако не им създадем работа, те започват да висят на гроздове отдолу под рамките, което е първи сигурен признак за възникване на роево настроение. Спешно на такова семейство трябва да се дадат няколко пити за градеж.

Свободни млади пчели има и при отводките, които се правят с маточник. Майката се опложда и започва да снася чак след 8-мия ден, и през това време всички млади пчели нямат друга работа, освен да градят основи. Грешка е, ако отводката се направи само с изградени пити - тогава просто потенциала на младите пчели няма да се усвои. По мои наблюдения една двурамкова отводка е в състояние да изгради 2 восъчни основи в периода, през който се чака оплождане на майката. По-силните отводки дори изграждат и по 3 пити.

Със своите действия пчеларя може да засили или да отслаби градежа. Например ако от едно силно семейство се направят отводки и се изземе част от старото пило, такова едно семейство може да донесе много мед от пашата (старите пчели са останали в него), но този мед може и да няма къде да се складира, защото няма да има кой да гради медовите корпуси с восъчни основи. Това е така защото семейството е изпаднало в дефицит на млади пчели поради отнетото люпещо се пило. На такива семейства трябва да се дават медови корпуси с готово изградени пити, иначе те ще задръстят плодника и ще блокират майката.

Важи и обратното - едно семейство, което е В РАЗВИТИЕ, почти през цялото време на развитието баланса между млади и стари пчели е в полза на младите. Тоест винаги има свободни млади пчели, и най-добрата стратегия от страна на пчеларя е да им създава работа на тези пчели. Това автоматично означава, че по време на пролетното развитие и при направата на отводки в семействата винаги трябва да има поне по една или две восъчни основи за градеж.

Като цяло може да се изведе едно общо правило за всички възможни случаи:
Силен градеж има тогава, когато в семейството баланса между стари и млади пчели е в полза на младите. Тоест има излишък от млади пчели. Слаб или никакъв градеж има в обратната ситуация. Голите роеве са изключение от това правило - те градят, защото НЕВОЛЯТА ги принуждава (еволюционното развитие се е погрижило това да се случва).

solaris60
04.07.2015, 07:58
На базата на рамки количествата сироп може и да са верни, но времето за изграждане зависи от броя на младите пчели в семейството. Едно семейство или една отводка или един гол рой могат да градят по-бързо или по-бавно в зависимост от това КОЛКО ПЧЕЛИ СЕ ЗАНИМАВАТ С ГРАДЕЖ. По принцип могат да градят само младите пчели, но при голите роеве със стари пчели също е възможен градеж, защото НЕВОЛЯТА принуждава восъчните жлези на част от старите пчели отново да заработят.

Най-силен градеж има тогава, когато семейството притежава много на брой СВОБОДНИ (БЕЗРАБОТНИ) млади пчели. Такива има в изобилие в края на април и в началото на май. Ако не им създадем работа, те започват да висят на гроздове отдолу под рамките, което е първи сигурен признак за възникване на роево настроение. Спешно на такова семейство трябва да се дадат няколко пити за градеж.

Свободни млади пчели има и при отводките, които се правят с маточник. Майката се опложда и започва да снася чак след 8-мия ден, и през това време всички млади пчели нямат друга работа, освен да градят основи. Грешка е, ако отводката се направи само с изградени пити - тогава просто потенциала на младите пчели няма да се усвои. По мои наблюдения една двурамкова отводка е в състояние да изгради 2 восъчни основи в периода, през който се чака оплождане на майката. По-силните отводки дори изграждат и по 3 пити.

И още един съществен фактор, който почти винаги се забравя, а след това се задава въпроса - защо не градят? При всичко налично, изброено по - горе.

Mateev
04.07.2015, 08:27
Ако утре пазарната цена на восъка стане много висока, има една теоретична СТРАТЕГИЯ, която ще доведе до получаване на МАКСИМАЛНИ КОЛИЧЕСТВА ВОСЪК (градеж) в рамките на един сезон:

1. Всички семейства по време на активния сезон се поддържат в непрекъснат РЕЖИМ НА РАЗВИТИЕ, при който младите пчели като бройка преобладават над старите.
2. Ако едно семейство се развие до пълноценно семейство (над 40-50 000 пчели), веднага се разфасова на 1 гол рой, който да прибере старите пчели, и на 2-3 отводки, които да създадат млади семейства, на които да предстои развитие.
3. На всички семейства и на голите роеве непрекъснато им се осигуряват нови восъчни основи за градеж.
4. Изобилно хранене с неинвертиран захарен сироп 1:1

При тази стратегия всички семейства са в непрекъснато развитие и непрекъснато в тях има превес на младите пчели над старите. Самите стари пчели периодично стават на голи роеве, като по този начин се оползотворява допълнителния потенциал от техните възможности за интензивен градеж. Като цяло в края на сезона пчеларя ще се е сдобил с 3-4 пъти повече семейства и ще има максималното възможно количество изградени пити. Мед няма да има ..... :)

Тази стратегия е подходяща да се използва при високи цени на восъка или при пчелари, които искат интензивно развитие (увеличаване на броя на семействата). Все пак обаче не трябва да се забравя, че някъде в началото или в средата на юли деленето се прекратява, за да може в зимата да влязат средни по сила семейства.

Ако стратегията е САМО ПОЛУЧАВАНЕ НА МНОГО ВОСЪК, на 1-ви август семействата се обединяват две в едно или дори три в едно. В зимата се влиза с изключително силни семейства, а огромното количество освободени изградени пити се претопяват за восък. На следващата пролет изключително силните семейства се развиват много по-рано от останалите и цикъла с делене може да започне от по-рано и да доведе до по-голям брой деленета (семества и изградени рамки).

Mateev
04.07.2015, 08:46
След всичко написано до момента вече е време да спомена за НАЙ-ГОЛЯМАТА ПЧЕЛАРСКА ГРЕШКА, която я допускат всички начинаещи пчелари. Ха-ха .... същата грешка я допуснах и аз, и това забави развитието ми с цяла една година.

Та в какво се състои грешката?
Ами младите пчелари искат в рамките на първата и втората година от пчеларстването си едновременно да получават както мед, така и в същото време интензивно да увеличават бройката на семействата си. Двете стратегии обаче са несъвместими една с друга, и опитите за тяхното съвместяване водят до плачевни резултати, а именно:
1. Нищожни количества получен мед (под 5 кг. на кошер)
2. Бавна скорост на нарастване на пчелните семейства (максимум удвояване за един сезон)
3. Влизане в зимата със слаби семейства, което причинява висока зимна смъртност и на практика обрича на провал и следващия сезон.

Ако пчеларя твърдо реши, че първата и втората година не го интересува получаването на мед и прашец, през тези две години той е в състояние да увеличи броя на семействата си минимум 9 ПЪТИ, а при хубави години дори 16 ПЪТИ, и пак в зимата да влиза със силни семейства. Аз допуснах тази грешка и за първите 2 години увеличих семействата си само 4 пъти, а количествата получен мед бяха мизерни.

solaris60
04.07.2015, 09:51
На базата на рамки количествата сироп може и да са верни, но времето за изграждане зависи от броя на младите пчели в семейството. Едно семейство или една отводка или един гол рой могат да градят по-бързо или по-бавно в зависимост от това КОЛКО ПЧЕЛИ СЕ ЗАНИМАВАТ С ГРАДЕЖ. По принцип могат да градят само младите пчели, но при голите роеве със стари пчели също е възможен градеж, защото НЕВОЛЯТА принуждава восъчните жлези на част от старите пчели отново да заработят.

Най-силен градеж има тогава, когато семейството притежава много на брой СВОБОДНИ (БЕЗРАБОТНИ) млади пчели. Такива има в изобилие в края на април и в началото на май. Ако не им създадем работа, те започват да висят на гроздове отдолу под рамките, което е първи сигурен признак за възникване на роево настроение. Спешно на такова семейство трябва да се дадат няколко пити за градеж.

Свободни млади пчели има и при отводките, които се правят с маточник. Майката се опложда и започва да снася чак след 8-мия ден, и през това време всички млади пчели нямат друга работа, освен да градят основи. Грешка е, ако отводката се направи само с изградени пити - тогава просто потенциала на младите пчели няма да се усвои. По мои наблюдения една двурамкова отводка е в състояние да изгради 2 восъчни основи в периода, през който се чака оплождане на майката. По-силните отводки дори изграждат и по 3 пити.

Със своите действия пчеларя може да засили или да отслаби градежа. Например ако от едно силно семейство се направят отводки и се изземе част от старото пило, такова едно семейство може да донесе много мед от пашата (старите пчели са останали в него), но този мед може и да няма къде да се складира, защото няма да има кой да гради медовите корпуси с восъчни основи. Това е така защото семейството е изпаднало в дефицит на млади пчели поради отнетото люпещо се пило. На такива семейства трябва да се дават медови корпуси с готово изградени пити, иначе те ще задръстят плодника и ще блокират майката.

Важи и обратното - едно семейство, което е В РАЗВИТИЕ, почти през цялото време на развитието баланса между млади и стари пчели е в полза на младите. Тоест винаги има свободни млади пчели, и най-добрата стратегия от страна на пчеларя е да им създава работа на тези пчели. Това автоматично означава, че по време на пролетното развитие и при направата на отводки в семействата винаги трябва да има поне по една или две восъчни основи за градеж.

Като цяло може да се изведе едно общо правило за всички възможни случаи:
Силен градеж има тогава, когато в семейството баланса между стари и млади пчели е в полза на младите. Тоест има излишък от млади пчели. Слаб или никакъв градеж има в обратната ситуация. Голите роеве са изключение от това правило - те градят, защото НЕВОЛЯТА ги принуждава (еволюционното развитие се е погрижило това да се случва).


Ако утре пазарната цена на восъка стане много висока, има една теоретична СТРАТЕГИЯ, която ще доведе до получаване на МАКСИМАЛНИ КОЛИЧЕСТВА ВОСЪК (градеж) в рамките на един сезон:

1. Всички семейства по време на активния сезон се поддържат в непрекъснат РЕЖИМ НА РАЗВИТИЕ, при който младите пчели като бройка преобладават над старите.
2. Ако едно семейство се развие до пълноценно семейство (над 40-50 000 пчели), веднага се разфасова на 1 гол рой, който да прибере старите пчели, и на 2-3 отводки, които да създадат млади семейства, на които да предстои развитие.
3. На всички семейства и на голите роеве непрекъснато им се осигуряват нови восъчни основи за градеж.
4. Изобилно хранене с неинвертиран захарен сироп 1:1

При тази стратегия всички семейства са в непрекъснато развитие и непрекъснато в тях има превес на младите пчели над старите. Самите стари пчели периодично стават на голи роеве, като по този начин се оползотворява допълнителния потенциал от техните възможности за интензивен градеж. Като цяло в края на сезона пчеларя ще се е сдобил с 3-4 пъти повече семейства и ще има максималното възможно количество изградени пити. Мед няма да има ..... :)

Тази стратегия е подходяща да се използва при високи цени на восъка или при пчелари, които искат интензивно развитие (увеличаване на броя на семействата). Все пак обаче не трябва да се забравя, че някъде в началото или в средата на юли деленето се прекратява, за да може в зимата да влязат средни по сила семейства.

Ако стратегията е САМО ПОЛУЧАВАНЕ НА МНОГО ВОСЪК, на 1-ви август семействата се обединяват две в едно или дори три в едно. В зимата се влиза с изключително силни семейства, а огромното количество освободени изградени пити се претопяват за восък. На следващата пролет изключително силните семейства се развиват много по-рано от останалите и цикъла с делене може да започне от по-рано и да доведе до по-голям брой деленета (семества и изградени рамки).


След всичко написано до момента вече е време да спомена за НАЙ-ГОЛЯМАТА ПЧЕЛАРСКА ГРЕШКА, която я допускат всички начинаещи пчелари. Ха-ха .... същата грешка я допуснах и аз, и това забави развитието ми с цяла една година.

Та в какво се състои грешката?
Ами младите пчелари искат в рамките на първата и втората година от пчеларстването си едновременно да получават както мед, така и в същото време интензивно да увеличават бройката на семействата си. Двете стратегии обаче са несъвместими една с друга, и опитите за тяхното съвместяване водят до плачевни резултати, а именно:
1. Нищожни количества получен мед (под 5 кг. на кошер)
2. Бавна скорост на нарастване на пчелните семейства (максимум удвояване за един сезон)
3. Влизане в зимата със слаби семейства, което причинява висока зимна смъртност и на практика обрича на провал и следващия сезон.

Ако пчеларя твърдо реши, че първата и втората година не го интересува получаването на мед и прашец, през тези две години той е в състояние да увеличи броя на семействата си минимум 9 ПЪТИ, а при хубави години дори 16 ПЪТИ, и пак в зимата да влиза със силни семейства. Аз допуснах тази грешка и за първите 2 години увеличих семействата си само 4 пъти, а количествата получен мед бяха мизерни.

Някой пак са го оставили без работа и подтикнат от музата на късия разказ се е вихрил на воля. :bigsmile:

kapanec
04.07.2015, 10:49
След всичко написано до момента вече е време да спомена за НАЙ-ГОЛЯМАТА ПЧЕЛАРСКА ГРЕШКА, която я допускат всички начинаещи пчелари. Ха-ха .... същата грешка я допуснах и аз, и това забави развитието ми с цяла една година.

Та в какво се състои грешката?
Ами младите пчелари искат в рамките на първата и втората година от пчеларстването си едновременно да получават както мед, така и в същото време интензивно да увеличават бройката на семействата си. Двете стратегии обаче са несъвместими една с друга, и опитите за тяхното съвместяване водят до плачевни резултати, а именно:
1. Нищожни количества получен мед (под 5 кг. на кошер)
2. Бавна скорост на нарастване на пчелните семейства (максимум удвояване за един сезон)
3. Влизане в зимата със слаби семейства, което причинява висока зимна смъртност и на практика обрича на провал и следващия сезон.

Всяко правило си има изключение.Миналата година пролетта започнах с 7бр ДБ същевременно ги преминах и на ЛР изкарах 140кг мед.Есента зазимих 17бр и напролет нямах жертви.В момента са 32бр и имам изваден мед до тук по 20кг от първоначалните 17бр предстои ми и слънчогледова паша .Дали съм се справил успешно според вас.Пчеларството не е математика и не се правят генерални заключения на база сметки.Иска се индивидуален подход,логика и усет.

vasilevsa
04.07.2015, 11:01
На базата на рамки количествата сироп може и да са верни, но времето за изграждане зависи от броя на младите пчели в семейството. Едно семейство или една отводка или един гол рой могат да градят по-бързо или по-бавно в зависимост от това КОЛКО ПЧЕЛИ СЕ ЗАНИМАВАТ С ГРАДЕЖ. По принцип могат да градят само младите пчели, но при голите роеве със стари пчели също е възможен градеж, защото НЕВОЛЯТА принуждава восъчните жлези на част от старите пчели отново да заработят.

Най-силен градеж има тогава, когато семейството притежава много на брой СВОБОДНИ (БЕЗРАБОТНИ) млади пчели. Такива има в изобилие в края на април и в началото на май. Ако не им създадем работа, те започват да висят на гроздове отдолу под рамките, което е първи сигурен признак за възникване на роево настроение. Спешно на такова семейство трябва да се дадат няколко пити за градеж.

Свободни млади пчели има и при отводките, които се правят с маточник. Майката се опложда и започва да снася чак след 8-мия ден, и през това време всички млади пчели нямат друга работа, освен да градят основи. Грешка е, ако отводката се направи само с изградени пити - тогава просто потенциала на младите пчели няма да се усвои. По мои наблюдения една двурамкова отводка е в състояние да изгради 2 восъчни основи в периода, през който се чака оплождане на майката. По-силните отводки дори изграждат и по 3 пити.

Със своите действия пчеларя може да засили или да отслаби градежа. Например ако от едно силно семейство се направят отводки и се изземе част от старото пило, такова едно семейство може да донесе много мед от пашата (старите пчели са останали в него), но този мед може и да няма къде да се складира, защото няма да има кой да гради медовите корпуси с восъчни основи. Това е така защото семейството е изпаднало в дефицит на млади пчели поради отнетото люпещо се пило. На такива семейства трябва да се дават медови корпуси с готово изградени пити, иначе те ще задръстят плодника и ще блокират майката.

Важи и обратното - едно семейство, което е В РАЗВИТИЕ, почти през цялото време на развитието баланса между млади и стари пчели е в полза на младите. Тоест винаги има свободни млади пчели, и най-добрата стратегия от страна на пчеларя е да им създава работа на тези пчели. Това автоматично означава, че по време на пролетното развитие и при направата на отводки в семействата винаги трябва да има поне по една или две восъчни основи за градеж.

Като цяло може да се изведе едно общо правило за всички възможни случаи:
Силен градеж има тогава, когато в семейството баланса между стари и млади пчели е в полза на младите. Тоест има излишък от млади пчели. Слаб или никакъв градеж има в обратната ситуация. Голите роеве са изключение от това правило - те градят, защото НЕВОЛЯТА ги принуждава (еволюционното развитие се е погрижило това да се случва).

В конкретния случай става дума за гол рой.

Mateev
04.07.2015, 16:19
Някой пак са го оставили без работа и подтикнат от музата на късия разказ се е вихрил на воля. :bigsmile:

Сутринта станах рано и докато чаках да дойде време да отида на пчеларския събор в Габрово, поначесах си малко крастата с клавиатурата. Когато ми дойде музата, 2-3 страници с постинги мога да ги изгенерирам само за 15-20 минути. Явно тази сутрин музата е била с мене ...... :)

Между другото събора премина много добре. Имаше дори посещение на моя пчелин на Етъра, и там 20-30 човека на свобода си полафихме на приятни за всички пчеларски теми. Беше и Димо Димов с фотоапарата, така че сигурно ще се появя и по вестниците (аз и пчелина).

slavi 13
04.07.2015, 18:01
Това е мой превод на "Мъдростта на кошера". Ако превода е лош - сори. Това са резултатите от опитите и изледванията на няколко учени. Всяко изследване потвърждава предходното.
"Пчелите могат да отделят восък през целия си живот, но восъчните жлези са най-развити при пчелите на възраст от 10 до 20 дни. Това са пчелите на средна възраст в семейството. Това са пчели, които в голямата си част изпълняват задачи по приемане на донесения нектар, преработването на нектара в мед, съхраняване на получения мед, запечатване на килийките с мед, преработка на прашеца и строеж на нови пити.

Тук е мястото да кажа, че тези пчели не консумират прашец, прашеца се консумира от по-млади пчели.

Очевидно е, че условията при които пчелите градят пити са две:
1. приток на голямо количество нектар, по-голямо от дневната консумация;
2. почти запълнени над 70% пити с мед в гнездото, според Kelley (1991). / Слави 13 - а аз бих добавил и с пило/
Само високият приток на нектар не е достатъчен стимул за градеж на пити. При това положение, ако в гнездото има свободни килийки, в които пчелите могат да разположат нектара, те няма да градят нова пита. По същият начин, само препълнените килийки с мед не стимулират градеж на нова пита, при положение, че няма приток на нектар. Пчелите няма да градят пита до тогава, докато в гнездото не започне да постъпва нектар. Само тогава в семейството ще се почувства нуждата от нова пита, и пчелите ще започнат да я изграждат."

Попаднах на друго изследване, което не можах да преведа на 100%, защото имa много химия и биология. Там обаче се твърди, че компонентите на восъка се изработват в тялото на пчелата, като се ползва само нектар.
Сега, много от вас, ще ми скочат, и ще кажат, че през април се забелязва градеж на пити в стандартните кошери. Така е, има градеж на пити през април, но този градеж е предизвикан от пчеларя, който е стеснил гнездото, и от пашата от овошки.

Затова са топли покривните дъски на кошерите, защото градежа на пити е свързан и с температурата.

В природат, в хралупата, градежа на пити е само по време на главната паша, когато е много топло.


Какво става при налитане на стари летящи пчели върху майка, градят ли или не?

solaris60
04.07.2015, 20:45
Всяко правило си има изключение.Миналата година пролетта започнах с 7бр ДБ същевременно ги преминах и на ЛР изкарах 140кг мед.Есента зазимих 17бр и напролет нямах жертви.В момента са 32бр и имам изваден мед до тук по 20кг от първоначалните 17бр предстои ми и слънчогледова паша .Дали съм се справил успешно според вас.Пчеларството не е математика и не се правят генерални заключения на база сметки.Иска се индивидуален подход,логика и усет.

Всеки район си има своите предимства и недостатъци. За един тези резултати са добри, а за друг са нищо.

slavi 13
04.07.2015, 22:09
Сега ще скрият темата.

kapanec
05.07.2015, 06:56
Всеки район си има своите предимства и недостатъци. За един тези резултати са добри, а за друг са нищо.
Като се има предвид каква беше миналата година резултатите не са никак лоши .Какви трябваше да са за да са по добри

solaris60
05.07.2015, 08:18
Като се има предвид каква беше миналата година резултатите не са никак лоши .Какви трябваше да са за да са по добри

При мен няма никакви технически култури от които да очаквам мед и имам такива резултати, а има колеги които имат рапица, кориандър, акация, липа, слънчоглед, магарешки бодил и отделно треви и храсталаци. Става дума за 70 - 100 кг. от кошер, за което донякъде и аз съм малко скептичен, но при добри метеорологични условия - защо не?

ch.atanasov
05.07.2015, 08:53
При мен няма никакви технически култури от които да очаквам мед и имам такива резултати, а има колеги които имат рапица, кориандър, акация, липа, слънчоглед, магарешки бодил и отделно треви и храсталаци. Става дума за 70 - 100 кг. от кошер, за което донякъде и аз съм малко скептичен, но при добри метеорологични условия - защо не?

Ама ти в кои гори Телилейски пчеларстваш?

solaris60
05.07.2015, 09:04
Ама ти в кои гори Телилейски пчеларстваш?

В грешка си. Аз пчеларствам в Сраната на чудесата.

бат тянко
05.07.2015, 10:15
Градски ,горите не са Тилилейски,ами са Шерудски!

бат тянко
05.07.2015, 10:36
Сиреч,във всяка гора има по един Робин Худ!Соларис е такъв в неговата си гора.Ако случайно се разхождаш там се пази.Щото може да ти изкара акъла,като изкочи иззад някой дрян.С пушалка и Пророй в ръка.На лов не за елени ,а за рояци!Затова,както сам се хвали при него са кът.

ch.atanasov
05.07.2015, 11:49
В грешка си. Аз пчеларствам в Сраната на чудесата.

Е нали затова питам.Ти изреди голяма част от медодайната флора ,ако добавиш още нещо и ще съм сигурен вече.

ch.atanasov
05.07.2015, 11:52
Сиреч,във всяка гора има по един Робин Худ!Соларис е такъв в неговата си гора.Ако случайно се разхождаш там се пази.Щото може да ти изкара акъла,като изкочи иззад някой дрян.С пушалка и Пророй в ръка.На лов не за елени ,а за рояци!Затова,както сам се хвали при него са кът.

Заслужаваш една зелена ръчичка ,ама да не се обиди колегата.:bigsmile:

бат тянко
05.07.2015, 11:55
Няма да се обиди бе Градски!Той има добре развито чувство за хумор!Давай ръчичката апък от мене мастичката!

solaris60
05.07.2015, 15:12
Сиреч,във всяка гора има по един Робин Худ!Соларис е такъв в неговата си гора.Ако случайно се разхождаш там се пази.Щото може да ти изкара акъла,като изкочи иззад някой дрян.С пушалка и Пророй в ръка.На лов не за елени ,а за рояци!Затова,както сам се хвали при него са кът.


Няма да се обиди бе Градски!Той има добре развито чувство за хумор!Давай ръчичката апък от мене мастичката!

И на мен каза, че ще ме черпиш и аз обмислих нещата как да дойда и да те уважа, но както сам казваш при мен рояците са кът, а при тебе друго е кът и поради тази причина визитата ми се отлага. Иначе трябваше да бия маса път за да ти засвидетелствам уважение и то само за едно здрависване. Съжалявам. Езика ти е по - дълъг от ума.

П.П. И си полей фикуса пред вратата, че е поизсъхнал.

solaris60
05.07.2015, 15:16
Е нали затова питам.Ти изреди голяма част от медодайната флора ,ако добавиш още нещо и ще съм сигурен вече.

Точно затова казах, че сме в Страната на чудесата и вадим мед колкото другите, а ако имахме вашия благодат не знам какво щеше да е. Е, добре, че акъла ни поне е малко повече от на някои. Сори.

бат тянко
05.07.2015, 15:31
С 60 приемам напълно критиката.

ch.atanasov
05.07.2015, 15:38
Точно затова казах, че сме в Страната на чудесата и вадим мед колкото другите, а ако имахме вашия благодат не знам какво щеше да е. Е, добре, че акъла ни поне е малко повече от на някои. Сори.

Столицата на тая Страна на чудесата ,да не е някое диво балканско село около Враца.:laughing:Ясно -там се раждат юнаци ,а тука в полето -тикви.:laughing:

solaris60
05.07.2015, 15:51
:laughing:Ясно -там се раждат юнаци ,а тука в полето -тикви.:laughing:

Ейййййй, как успя да удариш точно в десетката? Но не съвсем. Не навсякъде където е поле се раждат тикви. Такива се раждат само във вашето.

бат тянко
05.07.2015, 18:15
Соларис отговори ми честно-гледаш ли филми с Мег Раян и Хю Грант?

валко
05.07.2015, 20:15
Това е мой превод на "Мъдростта на кошера". Ако превода е лош - сори. Това са резултатите от опитите и изледванията на няколко учени. Всяко изследване потвърждава предходното.
"Пчелите могат да отделят восък през целия си живот, но восъчните жлези са най-развити при пчелите на възраст от 10 до 20 дни. Това са пчелите на средна възраст в семейството. Това са пчели, които в голямата си част изпълняват задачи по приемане на донесения нектар, преработването на нектара в мед, съхраняване на получения мед, запечатване на килийките с мед, преработка на прашеца и строеж на нови пити.

Тук е мястото да кажа, че тези пчели не консумират прашец, прашеца се консумира от по-млади пчели.

Очевидно е, че условията при които пчелите градят пити са две:
1. приток на голямо количество нектар, по-голямо от дневната консумация;
2. почти запълнени над 70% пити с мед в гнездото, според Kelley (1991). / Слави 13 - а аз бих добавил и с пило/
Само високият приток на нектар не е достатъчен стимул за градеж на пити. При това положение, ако в гнездото има свободни килийки, в които пчелите могат да разположат нектара, те няма да градят нова пита. По същият начин, само препълнените килийки с мед не стимулират градеж на нова пита, при положение, че няма приток на нектар. Пчелите няма да градят пита до тогава, докато в гнездото не започне да постъпва нектар. Само тогава в семейството ще се почувства нуждата от нова пита, и пчелите ще започнат да я изграждат."

Попаднах на друго изследване, което не можах да преведа на 100%, защото имa много химия и биология. Там обаче се твърди, че компонентите на восъка се изработват в тялото на пчелата, като се ползва само нектар.
Сега, много от вас, ще ми скочат, и ще кажат, че през април се забелязва градеж на пити в стандартните кошери. Така е, има градеж на пити през април, но този градеж е предизвикан от пчеларя, който е стеснил гнездото, и от пашата от овошки.

Затова са топли покривните дъски на кошерите, защото градежа на пити е свързан и с температурата.

В природат, в хралупата, градежа на пити е само по време на главната паша, когато е много топло.


Какво става при налитане на стари летящи пчели върху майка, градят ли или не?




В природата градят и през април и маи хващал съм първи роеве по това време в гората природата ги е научила че отиват на ново място и ще трябва да правят нова къща,градят като луди ако им буташ и по малко сироп правят чудеса,покривните дъски са топли от пилото не от градежа .Стари пчели съм ги карал да градят магат но неси заслужава усилието .

vasilevsa
05.07.2015, 20:27
Здравейте, днес заселлих гол рой от около 2 кг пчели в японския кошер. Мислех, че ще избягат сума време стояха като брада на кошера но не избагяха и се прибраха нормално. То бе заселване то чудо. Захраних с 2 литра захарен сироп 1 към 1 инвертиран с лимонтузу.

ch.atanasov
05.07.2015, 21:09
Здравейте, днес заселлих гол рой от около 2 кг пчели в японския кошер. Мислех, че ще избягат сума време стояха като брада на кошера но не избагяха и се прибраха нормално. То бе заселване то чудо. Захраних с 2 литра захарен сироп 1 към 1 инвертиран с лимонтузу.

Честито.Да те радва много и много мед да дава.И да подържаш хубавата тема.

vasilevsa
05.07.2015, 21:16
Само ме притеснява ,че трябва често да го отварям за подаване на сиропа. Благодаря за добронамереното пожелание. пчеларя дето ми продаде голия рой рече, че нищо нема да стане ма аз съм твърдоглав

ch.atanasov
05.07.2015, 21:19
Само ме притеснява ,че трябва често да го отварям за подаване на сиропа.

Не съм запознат с конструкцията ,но хранилката не е ли някъде отгоре?

vasilevsa
05.07.2015, 21:19
няма хранилка храня като поставям на подовата констукция

ch.atanasov
05.07.2015, 21:21
няма хранилка храня като поставям на подовата констукция

Сложна рабата .Външна хранилка не става ли?

vasilevsa
05.07.2015, 21:22
много сироп трябва да се подаде външно ще има бой с други пчели.

ch.atanasov
05.07.2015, 21:26
много сироп трябва да се подаде външно ще има бой с други пчели.

Имах предвид тези ,които представляват някаква бутилка и накрайник ,който се пъха през входа.

vasilevsa
05.07.2015, 21:28
с шлауфка мислех нещо такова но вътрешната хранилка заема голям обем и пречи, затова в начално време храня с плик с 2 литра сироп плика обема му намалява като се хранят и се освобождава ценно пространство

ch.atanasov
05.07.2015, 21:40
с шлауфка мислех нещо такова но вътрешната хранилка заема голям обем и пречи, затова в начално време храня с плик с 2 литра сироп плика обемаму намалява и се освобождава ценно пространство

Не ти обяснявам добре ,но и ти не си виждал външна хранилка.Няма шлаух.Работи на принципа на пилешките поилки.Вакум задържа сиропа и пуска след консумация на част от него.Разцъкай в нета и ще видиш.Давам ти тази идея ,за да не отваряш постоянно.Иначе правилно дейсваш.За да се устроят трябва подхранване.

vasilevsa
05.07.2015, 21:52
да сетих се благодаря ще погледна.

Дамян Дамянов
05.07.2015, 22:17
Вземи една кофа около 5л и си направи външна хранилка. Ако няма пчелини около теб, няма да имаш проблеми.
Хубаво казва старшия да сложиш хранилка на входа, но като дойдат мравките ще се видиш в чудо.
Най-добре е да си направиш една надставка с хранилка и да им даваш сиропа директно, а зимата да я напълниш със суха захар.
Няма проблем да използваш най-евтината и малка хранилка, но много пъти ще ти се наложи да пълниш и допълваш.
Аз използвам 2л хранилки и за една седмица на силните не им стига, а на слабите им остава.

ch.atanasov
05.07.2015, 22:27
Вземи една кофа около 5л и си направи външна хранилка. Ако няма пчелини около теб, няма да имаш проблеми.
Хубаво казва старшия да сложиш хранилка на входа, но като дойдат мравките ще се видиш в чудо.
Най-добре е да си направиш една надставка с хранилка и да им даваш сиропа директно, а зимата да я напълниш със суха захар.
Няма проблем да използваш най-евтината и малка хранилка, но много пъти ще ти се наложи да пълниш и допълваш.
Аз използвам 2л хранилки и за една седмица на силните не им стига, а на слабите им остава.
Дамянов ,сигурен ли си за мравките?От една страна съветваш за кофа ,а от друга плашиш с мравки.Аз не ползвам външни хранилки ,но това ,което съм виждал се навива на бутилка .Бутилката се обръща и специалния накрайник се пъха през входа.Два килограма пчели ще си пазят манджата.:bigsmile:

Дамян Дамянов
05.07.2015, 22:36
Дамянов ,сигурен ли си за мравките?От една страна съветваш за кофа ,а от друга плашиш с мравки.Аз не ползвам външни хранилки ,но това ,което съм виждал се навива на бутилка .Бутилката се обръща и специалния накрайник се пъха през входа.Два килограма пчели ще си пазят манджата.:bigsmile:

Сигурен съм, иначе нямаше да го казвам. Проблема е че тези хранилки губят вакум и малко количество сироп изтича, а нали знаеш като нацапаш около хранилките какво нападение на мравки има.
Кофата се слага на 2-3-5м от кошера, а не на входа(не си ме разбрал). При кофите също има теч, но е малко. Кофата винаги трябва да е пълна догоре, иначе вакума е малко и започва да тече, докато не се създаде нужния вакум. Затова ако са малко пчелите е по-добре да се използва малка кофа, защото не тече толкова, а и не вкисва.

Не мога да намеря снимките, но имам клип.


https://www.youtube.com/watch?v=IWAQRwNzaCY

vasilevsa
06.07.2015, 10:44
Може да се отървем от мравките ако сложим широк съд с вода около хранилката но ме притеснява да няма бой с оси и други пчели за сиропа

delta.e
06.07.2015, 14:25
Колегите , ти пишат разни варианти , а ти пак своето .
След като , на твоят колега били оцелели ,трябва до го попиташ него .

vasilevsa
14.07.2015, 11:34
Мина седмица откакто поставих голия рой. Днес реших да погледна как върви градежа и видях че са на границата почти между втория и първия корпус, бях ги пуснал за начало на три корпуса. Подавам им по литър сироп 1 към 1 през ден, за ден ядат по половин литър. Има и много паша прашец се вкарва много, тече трескава работа. Чудя се дали да слагам четвъртия корпус или да изчакам 3-4 дни.

Юрий Цветков
14.07.2015, 12:10
Казваш, че свалят по 0.5 литра сироп на ден. Демек за седмица отиват 3.5 литра. Е, какво се случи с останалите 11.5 литра? Нали трябваше да са по 15?

vasilevsa
14.07.2015, 12:44
ами да не може да поеме 15 поне моите. може би заради пашата щото е много.

bennik
21.07.2015, 21:44
Колеги извинете за късния час в който пиша но зора не пита.На стълба в съседство с къщата ми днес се е закачил рой.Видях го преди около час като се връщах от работа.Въпроса ми е как най лесно да го сваля понеже е на около 6-7 метра току под жиците.Пчелина ми е на 60км и не знам утре докато извадя пита с открито пило и се върна дали ще е още там а и пилото дали ще оживее час път.Давайте съвети .

Дамян Дамянов
21.07.2015, 22:27
Колеги извинете за късния час в който пиша но зора не пита.На стълба в съседство с къщата ми днес се е закачил рой.Видях го преди около час като се връщах от работа.Въпроса ми е как най лесно да го сваля понеже е на около 6-7 метра току под жиците.Пчелина ми е на 60км и не знам утре докато извадя пита с открито пило и се върна дали ще е още там а и пилото дали ще оживее час път.Давайте съвети .

Трактор с ремарке и стълба :) Това утре сутрин, по светло!
Може и само с трактор, но майстора да не оправи стълба, че ше стане страшно.

bennik
21.07.2015, 22:31
Колега а за примамка какво ще препоръчаш.Стълба е от тези дебелите за високо напрежение и гледам че една от дупките за куките е празна и е възможно да има влезли и вътре.

delta.e
21.07.2015, 22:36
Една -две пити с открито пило и маточина .
Успех !

bennik
21.07.2015, 22:39
Плюс това не са като на клон на топка а просто са се омотали около стълба като кожух и не знам само смитане в нуклеус със изградена пита и основи дали ще ги привлече.То и смитането ще е едно само ще ги раздразня а колко ще влязат не знам.

Дамян Дамянов
21.07.2015, 22:41
Колега а за примамка какво ще препоръчаш.Стълба е от тези дебелите за високо напрежение и гледам че една от дупките за куките е празна и е възможно да има влезли и вътре.

Мога да ти кажа какво знам от човек, който се занимава само с това.
Закачаш нуклеус(капан) с изградени рамки(ако имаш). На задната страна махаш 1/3(долу) и събираш пчелите леко, бавно и внимателно. Закрепяш здраво за стълба, като дупката му да съвпада с дупката на нуклеуса.
За примамка - една пита с пило(само да не чуват старшите). Оставяш го така няколко дни и после вземаш нуклеуса и го сваляш на земята за 2-3 часа. Гледаш дали майката е вътре и изчакваш тези няколко часа, за да вземеш максимум пчела. После у вас :)

P.S Ако не се сещаш как да го стегнеш за стълба - колани за по 2-3лв бройката. Става и с тел и клещи, но... :)

http://praktiker-online.bg/userfiles/productthumbs/thumb_64491.jpg

bennik
21.07.2015, 22:41
Пилото дали ще изтрае 40-50 минути път.Предполагам че не са се настанили още вътре и може би ако им поднеса пита с пило ще се прехвърлят на нея веднага .То на този стълб всяка година идва рой но досега не му обръщах внимание .

delta.e
21.07.2015, 22:44
Играта ще е повечко , но си заслужава .

Дамян Дамянов
21.07.2015, 22:51
Ами да не си играеш всяка година, тури му един капан и само вади рамките с рояците. Ако енергото почнат да ти правят проблеми, сложи капана на някое близко дърво.

Тука има един пчелар, който ходи на пчелина само 1-2 пъти годишно и съседа му реве, че излиза рояк след рояк и става лудница. С 30-ина кошера прави дарения на цялата местност.

bennik
21.07.2015, 22:55
Май така ще е за напред - още на април един капан с две три стари пити та да нямам дерт като сега .Това явление го наблюдавам вече 4 година но едва от миналата се захванах с пчеларство .

delta.e
21.07.2015, 22:57
[QUOTE=bennik;67974]Пилото дали ще изтрае 40-50 минути път.

Завий рамките с леко навлажнена кърпа .
Така ги транспортирай .
Няма да имаш проблеми.

Юрий Цветков
22.07.2015, 09:56
Казваш че, роя е току до жиците на стълб с високо напрежение. А да ти хрумва че, може да се получи волтова дъга и да те опече като кебапче?

Mateev
22.07.2015, 16:54
Пробивното напрежение на сухия въздух е 20 kV на сантиметър. Тоест ако времето е сухо, на теория можеш да се приближиш на 2 сантиметра от жиците и пак няма да възникне дъга. Но това е на теория, а на практика - бягай далеко от жиците и дори от самия стълб, защото ..... :tres:

jdrumev
22.07.2015, 19:43
Пробивното напрежение на сухия въздух е 20 kV на сантиметър. Тоест ако времето е сухо, на теория можеш да се приближиш на 2 сантиметра от жиците и пак няма да възникне дъга. Но това е на теория, а на практика - бягай далеко от жиците и дори от самия стълб, защото ..... :tres:
Матев ботуши ако обуе мой и да него тресне:bigsmile:.Аз бих използвал два кола и кашонче напръскано с роевит и намазано с мед за 20 мин е готов:bigsmile:

bennik
22.07.2015, 22:04
Казваш че, роя е току до жиците на стълб с високо напрежение. А да ти хрумва че, може да се получи волтова дъга и да те опече като кебапче?
И на мен това ми хрумна но на сутринта като отидох роя беше влязъл изцяло в стълба и задачата се усложни.Отвън имаше само работни-явно в него е възможно да има изградени далаци.Та затова пробих една дупка в стълба и с пушилката от 9 до 12 .Допрях една маломедна пита и с нея направих около 7-8 пренасяния в нуклеус но дали е излязла майката е загадка.Ако се е преместила кога евентуално да гледам за яйца.И още след като спрях да пренасям с питата пуших още около 40 минути но на стълба не останаха повече от половин пита пчели които се въртяха все около стълба.Дали са само работни или просто майката е останала в стълба.В нуклеуса се заредиха като 4 междурамия дадан блат та според мен има вероятност и да е първак.Нуклеуса го оставих на същата височина като на стълба но на около 5метра от него на една тераса.Ако майката е останала в стълба има ли някакъв шанс да се премести в съндъчето.

Ангел Йосифов
23.07.2015, 06:13
Щом си оставил нуклеуса до стълба пчелите ще се върнат при майката ако е все още там.Ако в нуклеуса има пило,би мого да останат без майката.Днес май те очаква същата операция-пушене,прехвърляне,но този път ги откарай по далеч(5км).
Дано да греша....

kvohrist
25.07.2015, 09:35
Сложи му веднага пита с открито пило. Така ако майката не е вязла те ще си заложат маточници и няма да се превърне в търтовка както се получи при мен, за което бях писал в друга тема. Успех!

bennik
25.07.2015, 21:28
Така колеги понеже последните дни бях доста зает чак днеска ми остана време да отворя нуклеуса с рояка и бях приятно изненадан.Бях му заложил две изградени маломедни пити и 4 основи и като видях че две от основите са изградени си отдъхнах.Маломедните пити са на 70процента пълни с нектар и прашец на едната ВО която е изградена вече имаше снесени яйца и венец от нектар а до другата майката явно не е стигнала оше и имаше принесен само малко нектар.Едно нещо ме учуди обаче - при изградени почти празни светлокафяви пити майката е започнала да снася на прясно изградена с още ненапълно завършени килийки а доколкото знам майките и особено старите снасят с неохота на такива пити.Като моя грешка мога да отчета единствено че не преместих роя веднага щом го хванах на 5км както препоръча адаша ( и аз съм Ангел) и може би повечето работни са се върнали в стълба понеже роя е вече на около 3-3 ,5 пити.Даже има някаква вероятност майката ако е снесла първата вечер в стълба да се опитат да направят свещева.