PDA

Виж пълната версия : ОТКРАДНАТИ КОШЕРИ И ПЧЕЛАРСКИ ИНВЕНТАР



Страници : [1] 2

scutellator
28.02.2011, 23:41
Нека всеки който има нещо откраднато и си го търси
да пусне обява тук.

Kristiqn
14.04.2011, 22:46
Откраднати са 16 пчелни семеиства в землището на с.Градина Плевенско.Секи кошер е маркиран с регистрационен номер: 58790143, който даде достоверна информация ще бъде възнаграден.

kando
07.08.2011, 16:40
Бе баш пчелари крадат кошери - колкото и да ни е неприятно, няма смисъл да го преиначаваме т.е. тоа път циганите имат по-малък процент участие.

Жоро$73
24.09.2011, 16:48
Здравейте.Кой и за какво краде,нямам представа,но ми настръхна косъма тия дни.Гледам съсед ми си струпал кошерите един върху друг в двора.Лежаци и ДБ-12.Питам,какво става.Защо му е минал мерака.И какво излезе.Кошерите му са оглозгани от вътре.Всичко що е рамка и пчела е откраднато.И така,18 празни кошера.Е това какво се казва.

Владо-Gillan
04.10.2011, 11:50
Между 26.09.2011 г. и 10,00 часа на 03.10.2011 г. в местността Алчов баир в землището на гр. берковица “неизвестен извършител” противозаконно отнел теглич от пчеларски фургон, собственост на 32-годишния С.Е. от гр. берковица. На място е извършен оглед. При проведеното разследване по "горещи следи" е разкрит извършителят - Н.Д./32 г./ от гр.берковица. Открадната вещ е оставена на отговорно пазене на пункт за черни и цветни метали, собственост на фирма гр. берковица до приключване на делото. Щетите са в процес на изясняване. По случая продължава работа РУП


Между 20,00 ч. на 25.08.2011 г. и 10,00 ч. на 26.08.2011 г. в местността Памук баир в землището на гр. Берковица ”НИ” извършил кражба на 3 кошера, два от които с пчелни семейства, собственост на 74-годишния Г.К. от гр. Берковица. При провеждане на специализирана полицейска операция служители на РУП Берковица са разкрили извършителя - криминално проявеният В.Х./43 г./ от гр. Берковица. лицето е предало кошерите. По случая продължава работа РУП Берковица.

p.p. v bolnicata nqmam kirilica izvinete me. tova se slu4va poslednite dni v berkovica

small_bee
02.01.2012, 22:48
Здравейте,
миналата вече година ми откраднаха от Пловдивско 20 нови кошера!
Отличителни белези:
ЛР без никакви хватки, летвички и т.н.,
боядисани с водоразтворима светло синя боя,
капаци с аломиниеви плаки, дъната бяха импровизиран- платна, така че вероятно са с други...
рамките са ковани със скоби, тела на рамките е къдрен,
направено им е есенно третиране с лентички Варостоп!

Семействата бяха от роеве на по 6-8 рамки, подхранени.

Може да ги продават като отводки.

Ако при купуване срещнете такива корпуси или рамки МОЛЯ пишете ми !!!!

Пеньо Лазаров
01.05.2012, 21:34
Днес след 12 годишно пчеларстване ми откраднаха първия кошер от фургона в землището на с.Боровци, който ми беше най-слабия, излезе от зимата с диария, беше на 3 рамки с пило и 4 рамки с пчели.Пожелавам на крадеца-колега да си го излекува и да извади много мед, дори и отводка.Благдаря му , че ме спаси от него, че ме беше яд да го гледам и друг път да знае, че избора е голям има и много силни кошери дори му ги бях маркирал с магазини.
Кошерат е целият син от дясно.
http://s18.postimage.org/w59uy6dtx/SANY0093.jpg (http://postimage.org/image/w59uy6dtx/)

evgeni.filimonov
01.05.2012, 21:47
Най му е бил под ръка....
Това с най слабия кошер ми прозвуча като лафа , дето на един му откраднали колата и той написал обява, да не се пуши в нея, че му изпускала газовата инсталация... :D

Владо-Gillan
01.05.2012, 21:54
колеги само пишем, на кой какво му е откраднато. а някой от вас намирал ли си е кошерите и инвентара?????????? и какво е следвало след това.На мен пролетта ми откраднаха пити от плодниците.Бях по метода на блинов, защо откраднаха питите с меда зад преградната дъска а не пипнаха пчелите и до днес не разбрах.Няма логика, сега има градеж има и принос на нектар, за чий са им питите с запасите не знам. Ако някой има идея да сподели, може и да попадна на човека който направи тази мизерия

Пеньо Лазаров
01.05.2012, 22:12
Евгени не ме е яд за питите с пчелите имам достатачно кошери да си направя още един , даже днес си направих 10, но да върне сандъка без пчелите и питите на мястото си, да не разбирам , че ако разбера кой е ще му счупя ръцете публично, за назидание и да знаят останалите колеги от ме да не пипат.Достатъчно беше да ме помоли за отводка , щях да му подаря, вече съм обещал 10 отводки да подаря, та още една ли.

dvidenov
02.05.2012, 07:25
Лош човек пчелар не става и 1000 кошера да открадне мед не може да произведе крадеца е крадец не е пчелар .
Нашите работници (пчелите)ни учат на трудолюбие и взаимопомощ, но който не може да го разбере е сбъркал професията.

evgeni.filimonov
02.05.2012, 09:04
Евгени не ме е яд за питите с пчелите имам достатачно кошери да си направя още един , даже днес си направих 10, но да върне сандъка без пчелите и питите на мястото си, да не разбирам , че ако разбера кой е ще му счупя ръцете публично, за назидание и да знаят останалите колеги от ме да не пипат.Достатъчно беше да ме помоли за отводка , щях да му подаря, вече съм обещал 10 отводки да подаря, та още една ли.

Разбирам те какво ти е, нали и на мен в началото на януари ми откраднаха 3 те кошера на пчелина.

evgeni.filimonov
02.05.2012, 09:07
Евгени не ме е яд за питите с пчелите имам достатачно кошери да си направя още един , даже днес си направих 10, но да върне сандъка без пчелите и питите на мястото си, да не разбирам , че ако разбера кой е ще му счупя ръцете публично, за назидание и да знаят останалите колеги от ме да не пипат.Достатъчно беше да ме помоли за отводка , щях да му подаря, вече съм обещал 10 отводки да подаря, та още една ли.

Извинявай, не исках с нищо да те засегна.
Кофти е, че нямаме никъде спокойствие и сигурност.
А те искат да изкараме пчелите си от населените места...

asenov
30.07.2012, 12:11
Откраднати 59 пчелни семейства на 29 и 30 април от района на язовира в землището на с. Староселци. Кошерите са изработени от фазер, система "сандвич" с вътрешен скелет. 16 бр. 16 рамкови,37 бр. 10 рамкови, 5 бр. дървени - 12 рамкови и 1 бр. дървен 10 рамков. Освен това са откраднати и 3 празни сандъка.
http://s10.postimage.org/bqa47sfb9/P6286477.jpg (http://postimage.org/image/bqa47sfb9/) http://s10.postimage.org/vxx7ay8hx/P6286478.jpg (http://postimage.org/image/vxx7ay8hx/)

Така изглеждат 16 рамковите и 10 рамковите кошери изработени от фазер. Моля, който намери такива кошери да ме информира на телефон 0887 89 81 59. Благодаря ви предварително.

gogol
26.01.2013, 23:07
http://news.burgas24.bg/411467.html

Димитър Бонев
05.02.2013, 22:56
Кошери са били откраднати от имота на 33-годишен мъж от Хисаря. Вчера потърпевшият съобщил в полицията, че от двора му в Старо Железаре са били изнесени 15 кошера на обща стойност около 1500 лева.
http://news.plovdiv24.bg/413616.html

Драгошинов
05.02.2013, 23:29
Празни ли са били тези кошери, че стойноста на един е 100 лева? Или цената е определена от пловдивското МВР?

N-3
08.02.2013, 20:16
В Ямболско започнали големи кражби,113 кошера за 2 седмици,по инфо на познат в МВР и колега пчелар. sweating;

gogol
01.03.2013, 22:54
Задигнаха четири кошера с пчелните семейства
Източник: News.Burgas24.bg 11:41 / 01.03.2013 Отпечатай Изпрати
Вчера, около 12.20 ч. в Районно управление «Полиция» - Карнобат, е получено съобщение от 36-годишен карнобатлия, за това че от дворното му място край с. Глумче, е извършена кражба на четири кошера с пчелните семейства. Точната стойност на откраднатите вещи е в процес на установяване. Работата по случая продължава от служители на Районно управление «Полиция» - Карнобат.

N-3
02.03.2013, 21:50
пиййте една вода да ....ба и даржавата му скапана да е..а.вчера ми дигнаха 21 парчета маика им кандидат пчелари,ще ги изтрепя ако ги набарам,фанал сам им следите ама ше ги намеря,ако ще и 800лв за частен дедектив да дам!!!!ЖАЛНА ИМ МАЙКА ПОСЛЕ,СИГУРЕН САМ ЧЕ ЧЕТАТ В ФОРУМА- САЙТА!!!! judge; ИЗРОДИ ДОЛНИ.ДА ИМУПОСТЕЯТ И СКАПАНИТЕ ПРОГРАМИ ДА МУ...... next_mad;

Bee Varna
02.03.2013, 22:00
пиййте една вода да ....ба и даржавата му скапана да е..а.вчера ми дигнаха 21 парчета маика им кандидат пчелари,ще ги изтрепя ако ги набарам,фанал сам им следите ама ше ги намеря,ако ще и 800лв за частен дедектив да дам!!!!ЖАЛНА ИМ МАЙКА ПОСЛЕ,СИГУРЕН САМ ЧЕ ЧЕТАТ В ФОРУМА- САЙТА!!!! judge; ИЗРОДИ ДОЛНИ.ДА ИМУПОСТЕЯТ И СКАПАНИТЕ ПРОГРАМИ ДА МУ...... next_mad;
пиши как изглеждат кошери и рамки, имаш ли снимки, пусни ги в форума. Не купувайте крадено, вор пчелар не става, купувайки крадено все едно крадете сами!

kasapina
03.03.2013, 14:57
От кой район си ?
Давай снимки... Аз пътувам доста из цяла България и ако засека нещо,съм готов да ти помогна...
Тая гнусотия с тея кражби,започва яко да ме дразни!

N-3
03.03.2013, 15:30
Само пчелите са откраднати с рамките.Аз съм го намерил кой е сега дупе да му е яко!!!! judge;

Диян Димитров
03.03.2013, 19:01
Бояне, дай му ТТ данните да го проверим. Маже да го засечем и в нашите райони. Имената им трябва да си ги споделяме, а не да остават анонимни като всички които разсипаха тая държава с кражби и безобразия.

Владимир Владимиров-Влад
09.03.2013, 21:02
Задигнаха ми два кошера със семействата. Всеки ден ходя на пчелина, единствено на 8 март не отидох и хоп два по-малко. На това място имам 6 силни семейства, две отводки и три празни кошера. Всичките са подредени в две редици. Е как пък ...... задигнаха от двете редици по един от най-силните. Пчелина е ограден с мрежа, не е разбивано нито оградата е барана. Кошерите са 12 ДБ със стени от 40мм, тежат си яко. Прехвърлени са през мрежата и са натоварени на нещо. Е това си е работа за яки хора, ....... им гадна. Да ..... и програмите и помощите от ЕС да .... ! Не им ща нищо, искам си моите кошери дето съм си ги отгледал от една шепа пчелички.


поста е коригиран от модератор

Nik_m
09.03.2013, 21:16
След като са с кошерите дано успеят да ги намерят.

Mateev
10.03.2013, 08:52
Мислил съм как бих могъл да намаля интереса на крадците към мои кошери и съм стигнал до извода, че в тях трябва да има нещо нестандартно. Нещо, което да се вижда от 100 метра. Например оцветяването - то може да е някакво шантаво - например по диагонал или пък с някакви петна и пръски. Другото е например с фреза на определени места да направя вдлъбнатини, които няма как да бъдат заличени.

И последно - някъде отвътре на всеки един корпус трябва да има нещо скрито, което да послужи за доказателство пред полицията при евентуален конфликт. Например намираш си кошера при някой твой колега, но той го е пребоядисал и твърди, че си е негов. Викаш полицията и пред нея обявяваш, че например "имам завита до дъно видийка на 7-я сантиметър от долния ляв ъгъл на всеки един корпус".

поста е коригиран от модератор

zayo
10.03.2013, 11:14
Напълно подкрепям поста на Mateev по-горе. Считам, че с превантивен характер е добре кошерите да имат отличителни белези. Например моите всички са маркирани по един и същ начин. На снимките по-долу са някой от маркировките. Предлагам ви го само като идея пък всеки си решава.

http://s21.postimage.org/dfr77fe6r/P1050047.jpg (http://postimage.org/image/dfr77fe6r/) http://s2.postimage.org/ve7wdkmph/P1050049.jpg (http://postimage.org/image/ve7wdkmph/)

Владо-Gillan
10.03.2013, 14:13
Много боклучив народ сме, аз днеска ще е................................................ .................................................. .................................................. ............


Модератор. Владо, сигурно съвсем основателно си бесен за нещо което ти се е случило. Но те моля, поне тук в форума не бъди вулгарен.

buci59
10.03.2013, 18:46
Проблема в нашата страна е,че няма истински закони.Преди време говорих с мой познат,пчелар от Турция,кошерите на когото са свободно в гората.На въпроса ми не ги пипат кошерите или кражби няма ли,той ми отговори:кражба ли,ти знаеш ли какво ще се случи на този който пипне кошер и полицията го залови?А при нас дори крадците да са ясни кои са и да са заловени,след 2 дни отново са на терена а ние пием по една студена вода.За съжаление това е истината в нашата мила Родина.

michail76
10.03.2013, 19:56
Когато откраднаха моите и ходих при ченгетата,дежурния ми вика,,шефа ще откачи,,питам го толкова присърце ли взема нещата, а той,,не бе искаше той да ги краде,, :D

Владимир Владимиров-Влад
10.03.2013, 22:16
Първия от първата редица и четвъртия от втората редица.
http://s3.postimage.org/hm195cl27/image.jpg (http://postimage.org/image/hm195cl27/)

bobmastar
11.03.2013, 22:46
Задигнаха 27 кошера заедно с пчелите

Полицията разследва взломна кражба на 27 кошера заедно с пчелните семейства от дворно място в местността Къпиновски манастир. Престъплението е извършено за времето от 28 януари до на 9 март от неограденото дворно място. В събота стопаните отишли да си нагледат пчелина и открили, че от него няма и следа.
Цитат от вестник Борба. - Отнася се за вилна зона на 15 км. от Велико Търново

п.п. Колеги видях в чужди клипове в държави където едва ли се краде така както тук, маркиране на рамки и кошери с нагорещен щемпел /печат/ - кой от знаещите от нас прави това с инвентара си да се похвали и да сподели. Смятам че кошер с пчели не е агне да го заколиш и да заровиш кожата той излиза на яве и който обяви кражбата със снимки и печат, който не може да се боядиса и заличи еи-така всички пчелари от района са длъжни да сигнализират за новите кошери с вид неприсъщ за наличните в пчелина на контролните органи и полицията.
На това му викат гражданска позиция колеги успех.

Владимир Владимиров-Влад
20.03.2013, 15:54
Оказа се че когато са откраднали моите кошери на 8 март 2012 от съседния пчелин са задигнали четири кошера и още толкова са приготвени до оградата но оставени.
Дано ги стигнат клетвите!!!

Mateev
21.03.2013, 08:47
По случая от Търново вчера полицията идва у дома на проверка. Не откриха крадени кошери, но имах шанса да поговоря с полицаите и да обсъдя с тях кой би могъл да е крадеца. Казах им за профила на вероятния крадец и те се съгласиха, че това вероятно е така и казаха, че ще започнат проверки точно на такива пчелини.

Та според мене профила на вероятния карадец е човек със субсидии от предишни години, на който са му умрели пчелни семейства, а му предстои скорошна проверка от ДФЗ. Точно такива хора ОТЧАЯНО и СПЕШНО се нуждаят от ЖИВИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА, защото иначе ще връщат пари, които ги нямат.

По принцип нормалните хора НЕ СТАВАТза крадци, още повече за такива, които ПРЕДВАРИТЕЛНО ПЛАНИРАТ дадена кражба. Един човек трябва НАИСТИНА ДА Е ОТЧАЯН, за да направи нещо, което никога преди това не е правил. Именно поради това считам, че крадените кошери са по причина СУБСИДИИ ОТ ДФЗ, а не с цел препродажба. Препродажбата е опасна - крадеца ЛЕСНО ЩЕ БЪДЕ ХВАНАТ. Ето - ПОЛИЦИЯТА ПРАВИ ПРОВЕРКИ и крадците (които също четат този форум) ВЕЧЕ ГО ЗНАЯТ ТОВА.

Mateev
21.03.2013, 09:14
Повтарям отново:

КРАДЦИТЕ СА СРЕД НАС !!! ТЕ ЧЕТАТ ТОЗИ ФОРУМ !!!

Според мене единственият разумен начин да се борим против крадците е да направим нашите кошери нежелани и/или опасни за кражба. Това може да се постигне посредством маркиране !!!

Маркирането си го представям по следния начин:
1. Всяка една рамка е маркирана посредством прогаряне с мой личен (и уникален) печат. Всеки може да си измисли собствен печат с букви, цифри, символи, фигури и какво ли не още. За един крадец ще е невероятно трудно да изработи точно същия печат, с цел да се оправдае пред полицията.
2. Всеки един корпус, основа или капак също е маркиран с този печат както отвън, така и отвътре.
3. Допълнително във всеки един корпус ще скрия по един RFID чип. Има ги всякакви - като карти, ампули, копчета, капсули, лепенки и т.н. В общия случай струват под 1 лев парчето. Има дори такива, които струват стотинки. Та такъв един чип притежава уникален номер в целия свят, който може да се използва за доказателство, чий е кошера. Аз смятам да пробия отвор от вътрешната страна на всеки корпус и след това в този отвор да сложа ампула и след това да запуша и да китосам този отвор. А ако отвора е външен - отгоре ще има и боя и така на око няма да може да бъде открито къде е сложен датчика. Цялата операция ще струва по-малко от 1 лев на корпус и по-малко от 5 лева на кошер.
4. Допълнително смятам на случайни кошери (например на 1 от всеки 20) да сложа GPS проследяващо устройство. Китайците ги продават по 20-30$.
5. Много важно в цялата тази концепция на входа на пчелина да има табела "ПЧЕЛИНА Е С МАРКИРАНИ КОШЕРИ", а на всеки един кошер - "ТОЗИ КОШЕР Е МАРКИРАН С ЕЛЕКТРОННИ УСТРОЙСТВА".

И последно - много е важно и форумните крадци да знаят, така че ако има такива, на тях им казвам:

МОИТЕ КОШЕРИ СА МАРКИРАНИ !!!
ВНИМАВАЙТЕ ДА НЕ ПОПАДНЕТЕ НА ТЯХ, защото лесно ще бъдете открити !!!
ПЧЕЛИНИТЕ МИ СА В ГАБРОВСКО, СЕВЛИЕВСКО и ЛОВЕШКО, така че най-добре не крадете в тези общини.

Mateev
21.03.2013, 09:24
Ако и други хора подемат инициативата за скрито маркиране на собствените си кошери и след това обявят това на страниците на форума - крадците ще разберат, че вече става опасно и могат да бъдат открити. Колкото повече хора маркират кошерите си - толкова по-опасно ще става за крадците.

Тука може да се намеси и психологическият фактор. Тоест не е необходимо наистина да извършите маркирането. Достатъчно е само да сложите табелите, че кошерите са маркирани. По принцип крадците търсят лесна плячка. Ако се усъмнят, че обекта е труден, и че има вероятност да бъдат хванати, те ще се откажат да крадат.

Ето един китайски производител на RFID чипове в хиляди разновидности:
http://www.zotei.com/index.html

Не е необходимо да купувате точно от този сайт. Устройствата сигурно се предлагат и от Български вносители. Давам ви сайта само за да се запознаете с възможностите и асортимента от устройства, както и с техните цени, а след това да потърсите в България конкретен модел.

Ето например вижте само лепенките в какво огромно разнообразие ги има:
http://www.zotei.com/RFID_label/UHF_sticky_RFID_label.html
Цената на тези лепенки е от порядъка на 20 стотинки едната. Един път залепена не може да се махне, без да се разкъса. Всяка една такава лепенка си ина уникален и неповторим номер, който може да бъде прочетен с електронен четец (пак от този сайт).

Mateev
21.03.2013, 09:38
Ето и под формата на гвоздей - може би това е най-подходящото за кошери:

http://www.zotei.com/Passive_RFID_tag/RFID_Nail_Tag.html

Ако производителите на кошери подемат инициативата, те биха могли да слагат този гвоздей между две дъски, преди да ги слепят челно. По този начин датчика ще е максимално прикрит и ще е невъзможно ваденето му, без да се повреди кошера.

ivootur
21.03.2013, 10:30
Това няма да ги спре,ще почнат да крадат само рамките с пчелите.Най-доброто решение е полицията и прокуратурата да си гледат работата и да се промени най-вече закона за защита на собственоста(тоест които ти влезе в собственоста да знае че може и да не излезе жив)

Ивайло Георгиев - ingivo
21.03.2013, 11:35
Оказа се че когато са откраднали моите кошери на 8 март 2012 от съседния пчелин са задигнали четири кошера и още толкова са приготвени до оградата но оставени.
Дано ги стигнат клетвите!!!

Ако ги стигнат само мойте им стига за 10 поколения ако въобще имат поколения. Владо знае по нашия край какви хубави клетви имаме .

jordanov
21.03.2013, 11:50
Ми предложенията на г-н Матеев са в стил професионален подход по конкретен проблем в БГ пчеларството. Мисля, че е редно да бъдат подкрепени, вкл. на ниво Форум. При мен също има подготвени изненади, само дето няма предупредителна табела и в най-скоро време ще се поправя, обещавам blush; Иначе всякакви молби, заклинания, попръжни и т.н., верно че повдигат бойния дух, ама не вършат работа в случая.

Mateev
21.03.2013, 11:50
Аз за мене си вече съм решил - ще маркирам безогледно всеки един кошер или корпус или какъвто и да било друг инвентар, който стои там на пчелина. Дори съм намерил и Българска фирма, която предлага комплексно решение - хардуер + софтуер.

http://rfid.bg/products.php
http://www.invent.rfid.bg

Системата се състои от четец, програматор и софтуер, както и от огромно разнообразие от електронни RFID етикетки, гвоздеи, копчета или там какъвто друг корпус са измислили. Има дори датчици с обхват 15-20 метра. Ако се ползват такива датчици е възможно инвентаризацията на целия пчелин (собствен или чужд) да се направи само за няколко секунди без въобще човек да се приближава персонално до всеки един кошер.

Владо-Gillan
21.03.2013, 14:57
матеев говориш глупости, с каквото и да маркираш, някой рече ли ще те остави без пчели.Ще си седиш насред пчелина, кошерите, рамките, маркерите и всичко ще е пред очите ти, но всяка секунда ще оставаш без летящи пчели.Помисли как се пренася мед през граница, без да се плащат мита, данъци и прочее wink; wink; wink; wink; wink;
нарочи ли те някой спасение няма, такава ни е кръвта,.., Крадлив и измамен народ сме next_banned; next_banned; next_banned; next_banned; next_banned;

evgeni.filimonov
21.03.2013, 16:29
Другия вариянт е като види , че не могат да се откраднат, ще ги подпали или ще ги изтрови - от яд.
Закони трябва да има в тая страна и да се спазват и най-вече да са еднакви за всички. Ако пчелите са ти в двора, вариянти за охрана има много, но ако са на полето - не може да се разчита на нищо, освен на пазач с пушка или взривни устройства под някой кошер или капак на кошер.

N-2
21.03.2013, 20:14
Профилът на крадеца, откакто има плащане на пчелно семейство, е пчелар, регистриран като земеделски производител.

Георги Георгиев
21.03.2013, 20:27
Матеев на мен ми откраднаха 4 взеха само рамките те бяха белязани и полицията не можела да го докаже.

N-3
25.03.2013, 09:30
Профилът на крадеца, откакто има плащане на пчелно семейство, е пчелар, регистриран като земеделски производител.
ЧЕ КОЙ ТИ ПРАВИ ПРОВЕРКИ :D :D :D А то трябва да си много тап-прос и малоумен за да не знаеш,че ще цапнеш кошерите сега-2013г,а за да ти дадат пари на пчелно сем,трябва да си рег.преди 2011г judge; :D :D :Dеййй тва са пишман градците на БГ.КАНДИДАТ ПЧЕЛАРИТЕ.Оня ден си седя в едно заведение и го слушам един как обяснява че му харесали някакви кошери до пътя в Карнобат.И смятал да предприеме нещо,намесих му се в разговора и му викам,че са на кибритлия собственик и че е военен,нарочно го излагах хеля да го откажа.Абе народа пощурял всеки мисли че само се върти центруфугата cool; cash; да ама тя се върти и на обратно и късаш питите. drinks;

N-2
25.03.2013, 11:39
Ех и ти, Бояне! Матеев толкова се постара с портрета на крадците /някой отчаян, от програмистите/, а ти с два реда му заличи усилията и пак крадците били не други, а кандидат пчелари!

scutellator
25.03.2013, 16:20
Има и пишман пчелари. То просто те така са си свикнали да разсъждават още от едно време - щом е чуждо, значи е общо. И не виждат нищо лошо в това да вземеш от някой нещо без негово знание, за постоянно. Харизан (подарен) или откраднат кошер (или каквото и да е) - чиста далавера!
Просто как да ги обвиняваш...
Не, не става въпрос за цигани.

Вадин
25.03.2013, 16:42
Абе тия хора се побъркаха като видят кошер и мислят че е банкомат.А незнаят колко труд има до паричките.

N-2
25.03.2013, 16:59
Абе тия хора се побъркаха като видят кошер и мислят че е банкомат.А незнаят колко труд има до паричките.
Може и да е банкомат, щом става въпрос за плащане на семейство.
Ако са кандидат пчелари, сигурно не знаят колко е трудът, но ако са регистрирани земеделски производители, трябва да са наясно и затова крадат.

peychev
25.03.2013, 18:10
Абе тия хора се побъркаха като видят кошер и мислят че е банкомат.А незнаят колко труд има до паричките.
Може и да е банкомат, щом става въпрос за плащане на семейство.
Ако са кандидат пчелари, сигурно не знаят колко е трудът, но ако са регистрирани земеделски производители, трябва да са наясно и затова крадат.


Когато застахователните компании започнат да застраховат и срещу кражба,такова ще е положението...защото когато се наложи да дават пари,хората който трябва да открият крадците се задействат повечко :)

ivootur
25.03.2013, 19:08
Застраховат само ако има охрана(физическа или сот).Това е положението.

rosty_sz
25.03.2013, 19:17
Я кажи кои са тези които застраховат ако има СОТ, че не съм попаднал на тях.
В старозагорско върлуват някакви гадини от миналата година. Почти винаги крадът по 11 кошера. Явно толкова има събира колата или ремаркето Много хора "запалиха" и как им се канят ..... Ако ги хванат ще се молят да стоят в ареста, защото тесен ще им се види света като ги пуснат да не говорим някой колега да ги набара. Толкова нещо дигнаха и се разчу, че колегите които изгоряха вече се позапознаха и един да разбере кои са всички ще научат. Последната кражба е от фургон в който са проникнали през пода sweating; пак 11 броя.

Mateev
25.03.2013, 22:22
Ако се разхождате из гората (или по полето) и изведнъж видите захвърлено портомне с 10000 лева в него - какво ще направите? Колко от вас ще го подминат? Или ще се огледате и след това гузно ще пъхнете портомнето в джоба си?

Сложете ръка на сърцето и си признайте какво ще направите.........................

Бас ловя, че 99% от вас ще сложат портомнето в джоба си, при това без капка угризения. И дори няма и да си помислят, че тези пари някъде някой ги е изстрадал, докато ги спечели...........

А сега си представете, че до портомнето има надпис: ВНИМАНИЕ, ОХРАНЯВА СЕ !!! ИМА СКРИТИ КАМЕРИ !!! НЕ ПИПАЙ. МАРКИРАНО Е !!!

Ами при това положение бас ловя, че повечето от вас ще се огледат, ще се ослушат, и ако наистина видят някаква камера - ще подминат портомнето.

Какъв е извода?

Ами ако си захвърляте кошерите там насред полето или гората без никакви мерки за защита или охрана - ами че вие все едно сте захвърлили едно портомне и викате "ЕЛА ВЪЛЧО - ИЗЯЖ МЕ". Ако обаче положите поне малко от малко усилия за защита и охрана, с това вие намалявате вероятността за възможно посегателство ПОНЕ 100 ПЪТИ !!!

peychev
25.03.2013, 22:37
Ако се разхождате из гората.....


С всеки един ден се отчайвам все повече и повече...и вземам да усъзнавам защо ни е подобно положението.

Mateev
25.03.2013, 22:38
От психологическа гледна точка човек е едно много странно животно. В компанията на други хора е възпитан и спазва законите, 10-те божи заповеди и общоприетите морални норми.

Когато обаче остане насаме и/или има шанс да действува тайно, скрито или анонимно, то тогава човек коренно се преобразява и падат абсолютно всякакви задръжки. Такъв един човек започва:

1. Да оплюва и обижда колегите си по форумите
2. Да псува на жена, майка, бог и т.н.
3. Да изневерява
4. Да нарушава Закона за движение по пътищата
5. Ако е на демонстрация - да се бие или най-малкото да хвърля камъни и яйца по полицаите
6. И въобще - ДА ПРАВИ ЗАБРАНЕНИ НЕЩА и да се ОПОВАВА ОТ СВОБОДАТА СИ !!!

В тези забранени неща, които с лекота се нарушават, влизат всички догми на възпитанието, влизат и 10-те божи заповеди, в това число и кражбата.

Та от тази гледна точка КАМЕРИТЕ, ОХРАНИТЕЛНИТЕ СИСТЕМИ или МАРКИРОВКАТА НА КОШЕРИТЕ могат да намалят кражбите 100 ПЪТИ по простата причина че оказват ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПРЕВАНТИВНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ на потенциалните крадци.

Mateev
25.03.2013, 22:49
Мога да дам и друг пример:

Вземете две хубави и лъскави западни коли и ги закарайте някъде на тъмно и неохраняемо място. На едната включете алармата, което ще си личи от мигащите светодиоди по таблото и вратите, а другата я оставете с отворени врати и с ключ на таблото. Вървете на другата сутрин и вижте коя кола стои и коя е открадната.

Има вероятност 1 на 100 и двете коли да са там, както и има вероятност 1 на 100 да са откраднати едновременно и двете коли. В 98% от случаите обаче ще е открадната само колата с отворените врати и с ключа на таблото.

Та отново КАКЪВ Е ИЗВОДА?
Ами ако дадете на крадците ЛЕСНА ПЛЯЧКА, можете да се сърдите само на себе си............
Важи и обратния извод:
Всяко едно превантивно действие СИЛНО НАМАЛЯВА ВЕРОЯТНОСТТА ЗА КРАЖБА !!!

Превантивни действия са:
1. Предупредителни табели
2. Маркировка
3. Охранителни системи
4. Ограда
5. Катинари
6. Бодлива тел
7. Камери
8. Мигащи светодиоди
9. Антени
10. Периодични "случайни" задействувания, съпроводени с пищене на аларми
11. Информиране във форума, че ЕДИ КОЙ СИ ПЧЕЛИН СЕ ОХРАНЯВА
12. Пускане на слухове в селото, че КРАДЦИТЕ ГИ ЧАКАТ ИЗНЕНАДИ НА ПЧЕЛИНА
13. Ако имате оръжие, не пропускайте да информирате комшиите си. Те ще разнесат слуха навсякъде. Не пропускайте и от време на време да гръмнете, за да чуят всички - напр. по празници.
14. Подмятания в селската кръчма от типа "ай някой ми е влязал в пчелина, ай съм го гръмнал".

Nik_m
25.03.2013, 22:55
Това е абсолютно не вярно.
Ако някой рече да ти краде колата и 100 аларми да и сложиш няма спасение и обратното, ако никой не ти е набелязал колата и отключена да е няма да я пипнат.

Mateev
25.03.2013, 23:03
Разбира се, че е така. Аз говоря за ВЕРОЯТНОСТИ !!!

ПРЕВАНТИВНИТЕ МЕРКИ СИЛНО НАМАЛЯВАТ ВЕРОЯТНОСТТА ЗА КРАЖБА !!!
ЛИПСАТА НА МЕРКИ ЗА ОХРАНА СИЛНО УВЕЛИЧАВАТ ВЕРОЯТНОСТТА ЗА КРАЖБА !!!

Нали знаете, че всички огради, катинари, камери и т.н. са за ДОБРИТЕ ХОРА. Иначе ако дойде ЛОШ или някой ПРОФЕСИОНАЛИСТ, няма да го спрете и с 3-метрова ограда.

Румен Димитров
25.03.2013, 23:03
Матеев, мога да дам и трети пример. Имам познати из криминалния контингент и знаейки, че се занимавам с кошери, неведнъж са ми предлагали да ми "подарят" няколко. Разбира се им отказвам, като им казвам, че ако аз лично ги фана, че ги утепам на место!
Та до моя пчелин, живеят потомствени крадци, досега не са ми барнали нищо, даже като ходят из района на селото и видат рояк ми звънят да го прибера!

...споделяме системи за охрана....ти даваш неколко примери.....давам и аз, като казвам каква е моята: когато точа давам 2-3 буркана мед на крадците съседи и 2-3 с разпечатки за дъвчене на децата...тва ми осигурява спокойствие и неангажираност с GPS, сателти, СОТ-ове и т.н.

Bee Varna
31.03.2013, 07:40
Има съд "линча" по страшен от този съд няма. По един камек да хвърли, по една тояга да удари, но всеки и ако това пчелар направил то и пчелите от него трябва да се отнемат. На такива място сред нас няма.

dvidenov
31.03.2013, 16:31
И моите пчели ги сполетя ССД ама барабар с кошерите . Сега ми остана регистриран пчелин с празни кошери на печелившите честито. Пчелина ми се намира на 10 километра от София над село Доброславци подадох жалба в полицията ама най-ми е жал за мене имах страхотни планове за моите пчелички .Като бройка не са много 4 изчезанли но за мен е истинско съкровище три години аз и пчелите се борим с болести ,акари,пчелояди,крави и в момента който си помислих че вече трябва нещата да потръгнат и хоп изненада.
Изчезналите кошери са лежаци 24-рамкови скоро поръчах и магазини за тях чакам другата седмица да са готови.
Около пчелина ми има много мащерка има акация засадих миналата година лавандула тази година засях семена от акация,гледичия.каталпа,со ора,албиция днес щях да режа резници шипка имам и маргарит по оградата
НО НЯМАМ ПЧЕЛИ.
http://s18.postimg.org/tzea4go1x/DSCN3774.jpg (http://postimg.org/image/tzea4go1x/)

LoGo
31.03.2013, 17:28
Да му изсъхнат ръчичките на тоя дето е крал !

wenciautoklima
31.03.2013, 17:46
Мислех си че ме споходил синдрома на празния кошер,но се оказа че някой съвсем избирателно си е извадил рамките с пилото и майката.Солидарно с горните колеги-това е вършено от опитен пчелар.Акуратно, точно,без външни следи.Моите са малки и леки/Роже Делон от стиродур/и бяха само три.Сега имам само мед и празни корпуси.

Владимир Владимиров-Влад
31.03.2013, 20:55
Мамицата им мръснаааааааааааааааааааа ! Тъкмо се бях поуспокоил за моите /не ги бях забравил/ и вие ме върнахте в мъката.

wenciautoklima
31.03.2013, 21:48
Три кошера ,гледах си ги като писани,бога ми.Сега се чудя от къде да си взема две отводки.Като гледам цените та ми прилошава.А освен това трябва да правя сандъче за Дадан Блатови рамки.Аз го имах,но го подарих-не знаех че ще ми потрябва отново!

vencii
31.03.2013, 22:06
Адаш готов съм след акацията да ти подаря една отводка.

wenciautoklima
31.03.2013, 22:29
Адаш готов съм след акацията да ти подаря една отводка.ЖИВ И ЗДРАВ да си.

sa6o78
01.04.2013, 08:40
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1063172

Nik_m
01.04.2013, 09:02
Какво става, вече стана "модерно" да се крадат кошери.
Направо ме хваща страх.

wenciautoklima
01.04.2013, 19:10
Преди много години в село имаще трима пчелари,един от които беше моя дядо.И тримата раздаваха меда из село-раздаваха,не продаваха!А сега кошерите ги крадат защото трябва да ги покажат/работят по програмата/инак ще връщат пари.

aleko
01.04.2013, 20:07
Преди много години в село имаще трима пчелари,един от които беше моя дядо.И тримата раздаваха меда из село-раздаваха,не продаваха!А сега кошерите ги крадат защото трябва да ги покажат/работят по програмата/инак ще връщат пари.

Програмата това,субсидиите онова...дрънкате глупости! Не е това причината.... next_mad;

wenciautoklima
01.04.2013, 20:18
Преди много години в село имаще трима пчелари,един от които беше моя дядо.И тримата раздаваха меда из село-раздаваха,не продаваха!А сега кошерите ги крадат защото трябва да ги покажат/работят по програмата/инак ще връщат пари.

Кротко добружанецо!Коя е според теб?

Mateev
01.04.2013, 21:13
Причината е в манталитета на българина. Нека не забравяме, че социализма се провали, защото всеки крадеше от държавата. А сега в пазарната икономика продължава да има хора, за които кражбата е нещо нормално - стига разбира се да не те хванат.

Аз разсъждавам така:
Има ли значение каква е причината?
Каквато и да е тя - не можем да я променим. Това е една даденост на съвременната действителност, с която трябва да се съобразяваме. Можем до безкрай да се жалваме по форумите, но това НЯМА ДА СПРЕ КРАЖБИТЕ. Можем до безкрай да си фантазираме и да посочваме една или друга измислена причина, но това НЯМА ДА СПРЕ КРАЖБИТЕ. Можем до безкрай да си търсим един или друг виновник, сочейки в яда си дори и наши колеги, но това НЯМА ДА СПРЕ КРАЖБИТЕ.

Единствената разумна алтернатива при така създадената ситуация е да ПРЕДПРИЕМЕМ ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ. На всеки е ясно, че един кошер, изоставен насред полето без ограда и охрана, е лесна плячка за крадливата част от българското население. Също така на всеки е ясно, че ако този кошер го оградим с 10 метрова бетонна ограда с бодлива тел и картечни гнезда по ъглите - ами този кошер няма как да бъде откраднат. Истината е някъде по средата - трябва да предприемаме някакви ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ, като с това силно ще намалим ВЕРОЯТНОСТТА ЗА КРАЖБА.

Няма как - такава е съвременната действителност. Крадци има и с псувни по форумите няма да ги уплашим. Ако обаче започнем да защитаваме кошерите и пчелините по един или друг начин - с това силно ще затрудним дейността на крадците до ниво да ги е страх да предприемат каквото и да било, защото може да бъдат разобличени.

Та предлагам вместо с псувни да започнем да пълним тази тема с идеи за ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ ПРОТИВ КРАДЦИТЕ.

wenciautoklima
01.04.2013, 21:39
Абсолютно правилно!Инак всички си ругаем и пъшкаме.Съдбата на давещият се е в ръцете на самият давещ се.Дори и със законът на Линч.

Юрий Цветков
01.04.2013, 22:01
Матеев, не съм напълно съгласен с теб. Погледни в раздел купува продава и ще видиш че съотношението е около 10 към 1. Тоест има огромно търсене на кошери или по-точно на пчели. И причината не е защото българина се загрижил за опазването и размножаването на пчелите. А защото пчеларството в момента е супер модерно. А причината за това са програмите и субсидиите. Убеден съм на 1000%, че ако ги нямаше и ти самия нямаше да се захванеш точно с пчеларство. wink;

Румен Димитров
01.04.2013, 22:10
Матеев, без да се заяждам...и без да обиждам на "тролове", гномове, хобити, магъли и пр.... че те питам едно нещо: Ако не е тайна, кажи на каква заплата си назначил "майсторите" пчелари.....за да ти кажем дали че те краднат или нема ???

Питам, за да ти стане ясно, че начините да се открадне от човек мислещ си, че нема начин, са много wink;

...най обичам баровците...тех си ги дерем, не с мой кеф, а с техен кеф....щот си мислат, че парите растат по дръветата само за тех wink;

...не се обиждай, ама краденето, като кражба е най-малкото зло, което може да ти се случи wink; drinks;

evgeni.filimonov
01.04.2013, 22:25
Ако колегата Матеев поне малко с уважение се отнасяше към нас във форума, щеше да получи много ценни съвети относно идеалната рамка, а не да изгори 1000 рамки, за да разбере, че не всичко което се купува с много пари - си струва. И че най удачния вариянт е W образното обтелване.
Но май ми се струва, че вече се променил мъничко в по добрата посока.

Румен Димитров
01.04.2013, 22:28
Де манете човека, нека каже колко плаща,.......

evgeni.filimonov
01.04.2013, 22:32
Ами ще ти дам пример с един огромен пчелин в Лудогорието, за който собственика взема доста парички по прорамите, и разчита на 5-6 човека да му гледат пчелина и .... средния му добив е 5-6 кг от семейство.

alex74
01.04.2013, 22:36
Та според мене профила на вероятния карадец е човек със субсидии от предишни години, на който са му умрели пчелни семейства, а му предстои скорошна проверка от ДФЗ. Точно такива хора ОТЧАЯНО и СПЕШНО се нуждаят от ЖИВИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА, защото иначе ще връщат пари, които ги нямат.

Крадът се кошери и пчели и заради НАТУРА 2000.Тези които имат някъква сграда,бунгало,вила,и т.н. и са в границите на НАТУРА 2000 за да не бъдат изгонени и постройките им бутнати трябва да ги оправдае нещо и наѝ-добрия вариянт е -пчелин.Та профила на вероятния крадец може да бъде и начинаещ "пчелар".

Mateev
02.04.2013, 00:04
Матеев, не съм напълно съгласен с теб. Погледни в раздел купува продава и ще видиш че съотношението е около 10 към 1. Тоест има огромно търсене на кошери или по-точно на пчели. И причината не е защото българина се загрижил за опазването и размножаването на пчелите. А защото пчеларството в момента е супер модерно. А причината за това са програмите и субсидиите. Убеден съм на 1000%, че ако ги нямаше и ти самия нямаше да се захванеш точно с пчеларство. wink;

Търсиш си причина и си я намираш................
Истината обаче не се знае къде е. Субсидии има от 5-6 години във всички области на живота и бизнеса. Значи ли това, че те стимулират кражбите буквално на ВСИЧКО и че щом България е субсидирана, тя се е превърнала в КРАДЛИВА ДЪРЖАВА? Да, ама не.

Не пистолета прави убийството, а убиеца.
Не цигулката прави музиката, а музиканта.
Не субсидиите правят кражбата, а КРАДЕЦА !!!!!

КРАДЕЦА СИ Е КРАДЕЦ, със или без субсидии.
Ти да не би да търсиш някакво оправдание за действията на крадците?


По втората част на твоя постинг - аз започнах да се занимавам с пчеларство по редица причини, НО НЕ И ЗАРАДИ СУБСИДИИТЕ. Те не ме интересуват и ако се появят - най-вероятно няма да се възползвам от тях. Имам си причини това да е така. По слънчевите електроцентрали също се отказах от субсидиите. Помогнах на 200 други човека да получат субсидии, като им направих проектите и централите, но аз самия не съм получавал субсидии. Това може да изглежда странно, но е самата истина.

Светозар Каменов
02.04.2013, 08:07
Матеев е абсолютно прав. И преди съм го казвал - програмата или субсидията не краде, краде човека(ако може да се нарече така). Това е манталитет от социализма и така си остана. Кражбата за някои е начин на живот. И сега, измрели му пчелите по една или друга причина и кое е най-лесно? Ами да откраднеш. Отделно като знаеш, че няма кой да те търси, а и да те намери все тая, последици няма да има, защо да не откраднеш. Да, вярно, че ако я няма програмата може и да не са толкова кражбите, но пак щеше да си ги има. Винаги ги е имало. И така ще е докато няма полиция на място, която да си върши работата. Съответно и съд. Там са проблемите, не програмата. Ако не е толкова лесно и безнаказано да откраднеш няма и да се краде толкова...

Юрий Цветков
02.04.2013, 19:34
КРАДЕЦА СИ Е КРАДЕЦ, със или без субсидии.
Ти да не би да търсиш някакво оправдание за действията на крадците?

Не им търся оправдание. Даже ще им счупя ръцете ако ги хвана да крадат, каквото и да е.

Прав си за крадеца, НО защо тези крадци не дойдат да ми откраднат осраните памперси на бебето. Защото НЯМА какво да ги правят, те нямат никаква стойност. Но заради МОДАТА пчеларство един кошер с пчели стана 250 лв. Ето за това се краде, защото има ТЪРСЕНЕ.

evgeni.filimonov
02.04.2013, 19:39
Не отричайте, че програмите не промениха нещата къде в добра посока за стотици пчелари, къде в отрицателна посока за останалите хиляди пчелари. Цените скочиха двойно и тройно. Търсеното превишава предлагането, крадците разбраха че кошер със семейство вече си стува пари. Но, ако има закон за пчеларството, ако има работещи проверители и работещи ветеринари и САМО РЕГИСТРИРАНИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА, нещата ще се оправят.

wenciautoklima
02.04.2013, 19:40
Пчелички нямам но ми останаха 38 пити запечатан мед.Какво ще ме посъветвате-да го извадя, или да го фолирам със стреч фолио?Обработил съм ги при-18гр за една седмица.

N-3
02.04.2013, 19:49
И моите пчели ги сполетя ССД ама барабар с кошерите . ......
http://s18.postimg.org/tzea4go1x/DSCN3774.jpg (http://postimg.org/image/tzea4go1x/)
Че как се крадат тея китуци брее???Аз съм също с лежаци и си мислех че поне това че са големи ще им е доста трудничко на крадците да ги задигат,.. абе то къде живеем.То,това ако е държава......

LoGo
02.04.2013, 22:11
В Белене много хора са изгорели в периода 29.03-01.04.
Някой с по 5-6 други с цели пчелини. Питите заедно със пчелите липсват от кошерите.

Тези европейски програми само влошиха нещата! Наближиха априлските проверки и пчеларите по програма явно има какво да наваксват за да не връщат пари. УЖАС!

dvidenov
02.04.2013, 23:05
Преди 2 години кредо-бонум организира кръгла маса за пчелите и хората там един човек чете лекция на тема – Автоматизирана система за дистанционно наблюдение на кошерите.Казва се Александър Тасов но му загубих координатите.Имате ли идея как може да се издири.

koragroup
03.04.2013, 05:31
Ето една идея за видео наблюдение. Автономно захранване (в зависимост от движението в района), със възможност за ММС известяване при по скъпите модели.
http://dx.com/s/hunting+camera

Ако пчелина не е голя поляна, така можеш да скриеш камерата, че и ти да я търсиш следващия път.
Има и маркови по българските онлайн ловни портали, но там парите са х2, че и нагоре...

За охрана на моите се грижат Софка от която и мен малко ме е страх и Тъщата, която Софка много слуша wink; , а и са в двора на село...

dvidenov
03.04.2013, 06:45
Тези европейски програми само влошиха нещата! Наближиха априлските проверки и пчеларите по програма явно има какво да наваксват за да не връщат пари. УЖАС!
А по кои програми се правят априлски проверки?Ако има списък мога да видя кои са най близките до мен бенефициенти.

Mateev
03.04.2013, 06:48
Доколкото разбирам ти искаш пчелина ти да изглежда лесен обект, а всъщност в него да има скрити изненадки за крадците. Тоест искаш да направиш капан за крадци, пък дано се хванат.

Аз мисля че е по-правилен обратния подход - пчелина трябва да изглежда много труден за крадене обект и крадците въобще да не си и помислят да го пробват. Следователно съоръженията за охрана трябва да са колкото се може повече и освен това трябва да са на показ. Нещо повече - трябва да има и фалшиви съоръжения, като например празни кожуси от камери и мигащи светодиоди на всеки кошер, пък нека въображението на крадеца да му рисува какво се крие зад тези мигащи диоди. Бъдете сигурни, че ще си помисли най-лошото от негова си гледна точка.

Според мене трябва да се започне с някакъв стар фургон за 300 лева и първата работа е в него да се сложи автомобилен акумулатор, захранващ мигащи светодиоди из целия пчелин. Задължително на покрива се слага и една голяма антена и празни кожуси на камери, гледащи във всички посоки. И задължително има табела, че пчелина се охранява с електронна техника и че всички кошери са маркирани. Това е напълно достатъчно.

Ангел Йосифов
03.04.2013, 10:58
Бандягите с един чорап на главата обират банка та с було ли няма да открадне кошер.Мисля,че номерът е в изпреварващите действия.

Танаси
05.04.2013, 18:39
Да най вероятно са тези по програмите или те са порачителите.
За жалост алчноста ходи по хората.

krasimir00
05.04.2013, 20:32
Кражбите на кошери и въобще кражбите от този род стават заради чувството за безнаказаност.Дори да ги хванат крадците, ще им лепнат я условна присъда,я глоба,и на него му дреме на шапката.Жалко че законите ни са такива,че ако думнеш някого докато краде или го осакатиш,или се спъне в някой капан на пчелина ти,после виновният си ти.Ако можехме да си защитаваме собственоста свободно,такива неща нямаше да има,щото ако излъчат по новинитв няколко пъти как някой го думнали докато крадял кошери или крадял лавандула,или друго,доста от крадците ще си подвият опашките и ще знаят какво залагат когато посягат на чуждото.За съжаление България е страната на неограничените възможности,можеш да правиш всичко и да ти се размине безнаказано.

Танаси
07.04.2013, 11:08
Па я да го пипна аз на пчелина ни закон ни господще го спаси.

LoGo
07.04.2013, 13:58
Е той крадеца трябва да го знае това. Трепеш го и в най-близкия канал да го изядат чакалите judge; :D

Като няма закони за тези неща, не идва дори криминална полиция на тия местопрестъпления, явно са оставили стопаните сами да си пазят нещата next_mad;

Ангел Йосифов
07.04.2013, 17:01
има и по-хуманни начини - отваряш кошера, тикаш му главата вътре и риташ веднъж кошера...


Докато навираш главата на единия другите чакат на опашка.Аз бих пощадил пчелите и зарадвал прасетата.

wenciautoklima
07.04.2013, 19:55
Това си е закона на Линч!

tenew
15.04.2013, 16:42
Днес отивам при пчелите да ги подхраня. Отварям първия кошер и гледам хранилката я няма. Вдигнах таблата и какво да видя. Кошера празен, няма нито една рамка, само преградната дъска сам ми оставили. Личи си, че е пипано от пчелар. Другите два не ги е пипал. Ако беше пред мен този, който ги е откраднал, щях да му отрежа главата без да се замисля.

Владимир Владимиров-Влад
15.04.2013, 17:11
Мамицата им мръсна ! Бел ден да не видат, дано !
Пиши от къде си, да се знае че и у ваше село има мръсни твари, достойни за пребиванье.

tenew
15.04.2013, 19:01
И аз колко ги "благославях" ако знаеш...

От Шумен съм, но пчелина ми е във Велики Преслав.

dvidenov
18.04.2013, 05:58
Вчера отново ме викаха в полицията да пиша обяснение как се е случило и полицая напълно искрено ми каза
*направо се чудя за какво са им на крадците кошерите и пчелите*.
Каза също ако чуя нещо да му звънна.

Драгошинов
18.04.2013, 07:46
С други думи: Оправяте се сами!
Не стига, че с нищо не помага МВР, но и закона "връзва ръцете" на хората да защитят собствеността си.

Владимир Владимиров-Влад
18.04.2013, 10:20
За моите вече два пъти ме викат в полицията. Един път да пиша обяснения, и после за разпит като свидетел. И двата пъти разговора започваше с НЕ ОЧАКВАЙТЕ РЕЗУЛТАТ.

kara7
18.04.2013, 21:32
А те очакват ли да си платиш данъка за да получат заплати???
Ми и те да очакват същият резултат

N-3
19.04.2013, 07:38
Някой ако има от Бургаска област-Сливенска,с откраднати семейства да ми пише на лични!!!

sa6o78
21.04.2013, 18:28
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1073690

kasapina
02.05.2013, 17:14
Нов вид кражба доби популярност в Ямболско. Крадците посегнаха и на пчелите. Въпреки зачестилите случаи на кражби на пчели, от полицията засега отричат в района да действа пчелна мафия.

Цонко Бумбалов от с. Маломир се занимава с пчеларство от 30 г. До преди няколко месеца дори не е предполагал, че някой ще посегне на пчелите му. Първо му крадат пчелите от 25 от кошерите, няколко месеца по-късно и останалите 15 кошера остават празни.

Пусни видео
„Интересуват ги пчелните семейства, а не кошерите, защото кошерите по-трудно се носят, по- трудно се укриват. Използват семействата и техни кошери и по този начин следите се заличават”, обясни мъжът.

Цонко не е единственият пчелар в района, останал с празни кошери. Общо за последната година и половина в полицията са подадени 15 сигнала за кражба на пчели. Униформените признават, че разследването на подобни кражби е трудно и често огледът завършва с ужилени полицаи.

„Има няколко случая, когато оперативната група отива на място като става въпрос за кражба на пчелни семейства, за да се установи факта, че има кражба на пчелно семейство, трябва да се отвори самия кошер. И когато има останали пчели в този кошер, те се разбунтуват и започват да нападат тези, които са наоколо”, разказа ст. инспектор Иван Иванов.

Според разследващите цената на едно пчелно семейство може да варира от 10 до 100 лева, в зависимост от интелекта на крадеца. Купувачи не липсват. Най- често това са пчелари, които са спечелили европейско финансиране

Дори и да стигнат до крайния клиент обаче, разследващите трудно могат да докажат, че в кошера му има чужди пчели.

Все още крадецът, оставил Цонко без пчели, не е разкрит. Но при други три подобни случаи полицията е успявала да стигне до извършителите. И тъй като пред закона крадците на кола и на пчела са еднакво виновни, сега апашите ги грози до 10 години затвор.

http://btvnews.bg/kriminalno/nov-vid-krazhba-v-yambolsko-kradtsite-posegnaha-i-na-pchelite.html

Mateev
02.05.2013, 18:21
Полицая в клипчето каза, че "тъй като рамките с пчели нямат идентификационни номера, а само някакви лични белязки, дори и да ги открият, те не са доказателство в съда".

Въпросът е:

Ами ако ако в рамките има скрит идентификационен чип с номер и с текст - името на човека и името на фирмата - това явява ли се доказателство в съда?

Защото във всички мои рамки има скрит чип с моето име и с името на фирмата ми. Дали ако на мене ми откраднат, съда ще го признае този факт?

Ако във форума има пчелар-юрист, нека да изкаже компетентно мнение. Струва ли си да слагаме скрити чипове в рамките и кошерите и дали това се явява доказателство в съда?

mladen99
05.05.2013, 17:43
Полицая в клипчето каза, че "тъй като рамките с пчели нямат идентификационни номера, а само някакви лични белязки, дори и да ги открият, те не са доказателство в съда".


Поредния тъп Полицаи.
Какво иска всяка пчела да има регистрационен номер на задника ли??? Ако иска сам да ги маркира.

Не го е срам да го каже в национален ефир.
Всички са малоумници.

Като проверявали откраднатити семеиства били нахапани, ами да си носят предпазно облеко идиотите, какво се перкат само. Какво очаква да вди в кошера да се е скрил крадеца ли?

Нямаме оправия.

----------------------------------------------------

Лично аз започнах да си пиша с перманентен маркер номера на пчелина на всеки елемент от кошера (плодник-магазин капак - от вътрешната страна) Можеби ще започна и по памките (наи удачно ми се вижда вътрешната страна на долната летвичка), но невярвам и това да помогне кои знае колко.
Дано просто не ми се налага никога.

ginesss
06.05.2013, 06:27
Няма полза от това търтеево пило което отглежда държавата. thumbdown;

Светозар Каменов
29.05.2013, 13:08
Все пак някои полицаи си вършат работата.

"Пчелни кошери се връщат при собственика си
май 29, 2013 9:18 Краси Харутюнян

Служители от РУ “Полиция” – Стралджа” разкриха кражба на 48 кошера с пчелни семейства. Разследването започнало на 23 април по сигнал за констатираната кражба от местността “Мараш” в землището на с. Лозенец, общ. Стралджа. В резултат на проведените оперативно-издирвателни дейности е установено, че посегателството е извършено от двама мъже, жители на общ. Нова Загора – П.Щ. на 35 години и И.П. на 49 години. Издирени са и 48 кошера в едно с пчелните семейства и са върнати на собственика им. Работата по случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство в РУ “Полиция” – Стралджа."
http://www.yambolpress.bg/?p=50100

sa6o78
29.05.2013, 19:53
Дай Боже такъв резултат при всички потърпевши.

Mateev
29.05.2013, 20:16
Интересното е, че има около 70 километра между с. Лозенец и Нова Загора. Тоест кражбите се правят не само от местни пчелари, но и от далечни такива.

Nik_m
29.05.2013, 20:54
Хубаво е че са върнали кошерите на човека лошото е че П.Щ. на 35 години и И.П. на 49 години другия месец пак ще откраднат кошерите на друг човек. next_mad; next_mad;

ciko
29.05.2013, 22:41
Всеки сериозен бизнесмен /крадец/ преди да започне бизнес
1. Проучва пазара
2. Информира се за възможностите на производството /от куъде и какво да открадне/
3. Какви са най-производителните методи /как без мн. усилие да се случи/
4. Мерки зазопасност
и още мн. др.
Така,че всеки уважаващ себе си бизнесмен няма да позволи да се провали заради неграмотен служител.Той първо ще се информира от интернет или от др. източник, след това ще запознае-обучи своите служители и чак тогава ще действа.Не Мислите ли,че като споделяте всичките си идеи как да защетите своето имущество не ги улеснявате в обучението им.
Какво влага той и какво Вие:
Той- обучение
Вие -Обучение и мн. труд и любов
за 100 рамки ДБ на Вас са ви нужни 4-5 месеца труд и средства = на 10 кошера ДБ. Средна работна заплата от 350 лв. по 4 месеца /без др. разходи/ = на 1400лв.
Той /крадеца/ за по малко от час 100 рамки по 20.00лв = 2000лв.като добавим и 10 майки по 20лв всичко 2200 лв.
Кое е по рентабилно / печелившо/?
Лощото е , че има има кой да купува и да финансира този бизнес.
Имам много начини по които можем да си опазим имуществото , но не мисля че трябва да са публично изказани.
Една тайна ако се знае повече от един човек то тя вече не е тайна. Не казвам,че трябва да се затворим в себеси,а да внимаваме ского какво споделяме. next_banned;

Mateev
30.05.2013, 07:40
Няма как да се запази в тайна от крадците каквото и да било - те са част от нас и имат достъп до същата информация като нас. Аз разсъждавам точно обратното - именно публичното споделяне на информация може да намали кражбите, защото и крадците вече ще знаят, че в България краденето на кошери вече е опасна работа. Ако само част от пчеларите въведат нови и авангардни технологии, крадците вече по презумпция ще очакват подобни изненади във всеки един пчелин.

Това е като алармите за лека кола - крадците вече ги очакват във всяка една кола. И ако утре крадците открият лека кола, която да не пиши при отваряне на вратата със взлом, точно тогава крадците ще се уплашат още повече, защото ще си помислят, че тази лека кола има някакъв друг тих и невидим метод за защита.

Един професионален крадец не може да бъде спрян по никакъв начин. Той е обучен и кражбите за него са ежедневие. При пчеларите това не е така. Всички крадци на кошери са новобранци. Няма такива, които да крадат всяка нощ. Та именно новобранците много ги е страх при тяхната първа кражба в живота, и дето се казва едно "бау" е достатъчно да ги откаже и да изоставят набелязания пчелин.

ivootur
30.05.2013, 07:52
БАУ
Дано се откажат :D

Mateev
30.05.2013, 09:45
Няма майтап. В много случаи и едно куче е достатъчно. Имам куче и се разхожда свободно из двора. Аз си мислех, че пчелите ще го жилят, но явно то се е сприятелило с тях, и си живеят най-задружно.

palmin
30.05.2013, 13:01
На 26 срещу 27 май са откраднати 6 кошера от землището на с.Стамболово, община Ихтиман. Кошерите са система ЛР с дълбоко дъно, 1 бр. на 3 корпуса , останалите на 2 корпуса, боядисани синьо и жълто.
На снимките се вижда и седмия кошер който крадците са изпуснали и не са успели да открадат.
От РПУ Ихтиман казаха, че това е четвъртия случай на кражба на кошери от района за последните два месеца.

http://s14.postimg.org/9je0m2lbx/20130529_134506.jpg (http://postimg.org/image/9je0m2lbx/) http://s24.postimg.org/457ttgmgx/20130529_134613.jpg (http://postimg.org/image/457ttgmgx/) http://s22.postimg.org/v5ja5mlkd/20130529_134700.jpg (http://postimg.org/image/v5ja5mlkd/) http://s12.postimg.org/g6irv2zix/20130529_134952.jpg (http://postimg.org/image/g6irv2zix/)

bobi mitrev
30.05.2013, 13:21
Дано да ги открият кои са тия буклуци.

ledenia123
30.05.2013, 13:27
Тези заслужават само едно краката и ръцете да им се счупят на по две места МА....ТА им мръсна.Дано да ги открият а ако колегата се обади когато ги хванат ще ги оправим набързо.

evgeni.filimonov
30.05.2013, 16:30
Много неприятно.
Провери в болницата в Ихтиман за нажилени.

krasimir00
30.05.2013, 20:39
Това си е жив кошмар.Тия дето крадат в даден регион са все едни и същи,дано да ги хванат та кражбите да спрат.Аз за моите кошери дето са в задния ми двор се притеснявам,какво остава за пчеларите дето пчелините им са по вилни зони и гори.Все повече се убеждавам,че не ти ли е под носа пчелина,или ако не е на охраняемо място, е просто въпрос на време някой да се изгаври с труда ти ,и после да си спи със спокойна съвест до някое време.

ciko
30.05.2013, 20:46
Проблемът е, че тези дето ги крадат са или пчелари, или ги продават на пчелари.

Вени Михайлов
30.05.2013, 21:04
Колеги, извършителите на кражбите контактуват с Вас във форума. Те са пчелари. Човек които няма хабер от пчеларство няма да посегне на кошер. За да извършат кражбата те трябва да познава обстановката, трябва да са посетили и огледали мястото и пътищата за оттегляне от него. Може би са ваши познати или "приятели", може и да са идвали да пазаруват от Вас. Полицията не пише законите и не са виновни, че трябва да работят по тези закони. Въпрос на друга тема е, че доста от тях не работят. Проблема си е в нашият манталитет "защо тепърва да правя нещо, като мога да го открадна от другия". На практика се получава, че се краде един от друг. Тук е мястото да се вмести старата българска поговорка: "Не е важно аз да съм добре, важно е съседа да е зле".

Костов
31.05.2013, 16:58
Проблемът е, че тези дето ги крадат са или пчелари, или ги продават на пчелари.
Никой нормален пчелар няма да тръгне да краде на 3 корпуса кошер с мед и пчели.Това са аматиори,които сега си мислят че ще стават ,,пчелари,, БОЖЕ,КОЛКО МЪКА ИМА ПО СВЕТА,БОЖЕ!!!Язък за пчеличките. sadsmile;За съжаление и в Бургаско се навъдиха,и сега им правим К...Р папан с още 2 колеги,и до дни ще изцвилят. judge;

estabien6
31.05.2013, 20:34
Няма майтап. В много случаи и едно куче е достатъчно. Имам куче и се разхожда свободно из двора. Аз си мислех, че пчелите ще го жилят, но явно то се е сприятелило с тях, и си живеят най-задружно.И Аз съм с 3 вълкодава(2 женски),котки за мишките и 2 кокошки за подмора :D

gogol
09.06.2013, 21:50
На 6-ти т.м. от мой приятел от кв.Крайморие са откраднати повече от 20 рамки ДБ с пчели ,предимно с пило /от средата на плодниците/,което го кара да мисли че ще стават отводки за продажба. Всяка рамка е с печат с номера на пчелина ,името му-Христо Желев и "Крайморие". Рамките са по-къси в долния край-430 мм. Моли ако до някой колега достигне информация да пише на лични или на телефон 0879 24 40 50. Благодаря .

zayo
09.06.2013, 21:51
В петък срещу събота 07-08.06.2013г в района на с.Макреш, общ.Димово задигнаха 110 бр рамки с пчели, пило и майките им от тазгодишни отводки. Кошерите са ЛР. Да им приседне, дано!

koevmilko
10.06.2013, 11:05
http://www.youtube.com/watch?v=jGqd0pTcxmI

ianev
10.06.2013, 12:21
И какво стана като полицията видя кадрите осъдиха ли го ?

tsc1
10.06.2013, 16:04
И какво стана като полицията видя кадрите осъдиха ли го ?
Полицията не съди, а съда такива кадри не ги приема за доказателство. Мнението си за видеонаблюдението писах тук: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1126&page=8&p=26462#post26462

koragroup
10.06.2013, 16:52
И какво стана като полицията видя кадрите осъдиха ли го ?

Какъв съд - каква присъда...
Първо си помислих, че заслужава кошерите да му запалят, ама какво са виновни пчеличките? После къщата му видях в пламъци, ама децата му защо да страдат? Накрая, него видях целия в гипс, а където няма гипс, намазан с мед, сложен на едно столче между четири отворени кошера...

Като оздравее - пак! :mad:

Недялко Атанасов
10.06.2013, 19:58
И какво стана като полицията видя кадрите осъдиха ли го ?
Полицията не съди, а съда такива кадри не ги приема за доказателство. Мнението си за видеонаблюдението писах тук: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1126&page=8&p=26462#post26462Нека да има уличаващи кадри ,за другото все ще се намери наказващ орган.

rosty_sz
21.07.2013, 21:28
На това попаднах току ще във фейсбука
Димитър Абрашев
Колеги, за 2 нощи ми откраднаха 43 чисто нови кошери. Предната вечер откраднаха 11, полицаите щяха да правят хайка уж, а снощи са откраднали и другите. Моля, ако някой чуе или види нещо да пише или да звънне на тел.: 0896 860071.
ГАДОВЕ МРЪСНИ, МОЛЕТЕ СЕ ДА НЕ ПОПАДНЕТЕ НА МОЯ ПЧЕЛИН, ЧЕ ТОГАВА НЯМА ОТЪРВАНЕ И ЖАЛНА ВИ МАЙКА.
СЛЕДЯ И ПОЛИЦЕЙСКАТА СВОДКА В РЕГИОНА И САМО ЕДИН ОТ ВАС ДА СЕ ИЗДЪНИ И ДА ГО ХВАНАТ, ПУСНАТ ЛИ ГО ОТ АРЕСТА, АЗ И ДОСТА КОЛЕГИ ЩЕ ГО ПОСРЕЩНЕМ.

Владо-Gillan
21.07.2013, 21:49
На това попаднах току ще във фейсбука
Димитър Абрашев
Колеги, за 2 нощи ми откраднаха 43 чисто нови кошери. Предната вечер откраднаха 11, полицаите щяха да правят хайка уж, а снощи са откраднали и другите. Моля, ако някой чуе или види нещо да пише или да звънне на тел.: 0896 860071.
ГАДОВЕ МРЪСНИ, МОЛЕТЕ СЕ ДА НЕ ПОПАДНЕТЕ НА МОЯ ПЧЕЛИН, ЧЕ ТОГАВА НЯМА ОТЪРВАНЕ И ЖАЛНА ВИ МАЙКА.
СЛЕДЯ И ПОЛИЦЕЙСКАТА СВОДКА В РЕГИОНА И САМО ЕДИН ОТ ВАС ДА СЕ ИЗДЪНИ И ДА ГО ХВАНАТ, ПУСНАТ ЛИ ГО ОТ АРЕСТА, АЗ И ДОСТА КОЛЕГИ ЩЕ ГО ПОСРЕЩНЕМ.


http://www.facebook.com/photo.php?fbid=655516531144626&set=gm.401382113313140&type=1&relevant_count=1&ref=nf ето снимка на кошерите, помагайте ако видите и чуете нещо.Това със сводката е доста идейно, по този начин разбрах за крадец на кошери във нашия край, който има само условни присъди за пчели но никога и условни/Само бой му е майката

dimi_01
02.08.2013, 21:17
Здравейте колеги

На 1 август,рано сутринта от пчелин в Добри Дол, община Лом са откраднати 24 кошера. Отличителни белези - розови магазини и маркирани всички рамки в кошерите с надпис -"Ферма Митеви".

кентавър
03.08.2013, 19:05
Преди се крадяха животни,например крава отмъкната от салмата заколена до близката горичка, взети са й само двата бута и беж(дим) да ги няма .Сега почнаха и на насекоми да налитат,явно Хан Крум трябвало да им сече други атрибути на крадливия сънародник

nih
07.08.2013, 16:05
Здравейте колеги

На 1 август,рано сутринта от пчелин в Добри Дол, община Лом са откраднати 24 кошера. Отличителни белези - розови магазини и маркирани всички рамки в кошерите с надпис -"Ферма Митеви".

Завърти се в селото има доста информация по твоя случай...били са с бял бус , българи, закъсали са и са ги теглили хлебарите от района, почти сигурно е че ще ги намерят. Успех!

dimi_01
07.08.2013, 19:45
На мен не са откраднали нищо.Просто копирах от фейсбука групата Пчелин за изчезнали кошери от моя регион.На автора на публикацията вече съм му изпратил написаното по горе.Дано има резултат!

rosty_sz
04.12.2013, 12:44
Пак се активизираха гадовете.
На 3 декември в Първо РУП – Стара Загора е получен сигнал от 69-годишен старозагорец, който заявил, че за времето от 30 ноември до 3 декември неизвестно лице е извършило кражба на 53 пчелни кошера от пчелин, намиращи се в северозападния край на с. Колена.
Човека тази година си направи този пчелин извън селото. На около 100-150 метра е от първите постройки на селото. Предполагам че е имал проблеми с комшии и е решил да си измести пчелина извън селото. Направи го много мераклийски с хубава ограда бетонни пътеки до кошерите преди няколко седмици завърши и покрива на новопостроената пчеларска постройка. Минавам редовно от там и все си викам като го видя, че е на пчелина ще спра да се запознаем. Жалко за човека.

Niki1313
04.12.2013, 17:50
Предлагам за доказана кражба на пчелни семейства, кошери, инвентар или само пчелни рамки да се прави кастрация. Обединявате ли се около това предложение?

Димитър Бонев
04.12.2013, 18:18
Само това ли?

М.Петров
04.12.2013, 18:52
Тия хора не могат да си представят с колко труд и любов се създава всичко.Малко им е кастрация.

Тодор Тодоров
04.12.2013, 18:53
Само това ли?

И това стига, само да е от раменете нагоре. Докато не започнат да ги вкарват в затвора, ще има кражби.

rosty_sz
04.12.2013, 20:30
Като се чухме с колеги и се разприказвахме около тоя случай се оказа, че има още няколко кражби в района в последните два месеца. Явно се е сформирала група или се е активизирала незаловената от миналата година която също крадеше през зимата и взимаше по 12 кошера. Ако са те значи вече са оборудвани с по голямо МПС и дупе да ни е яко. Колкото до мнението на колегата Петров не съм много сигурен, че не знаят колко труд се изисква. Точно защото е трудно те са подхванали по този начин. И да не се заблуждаваме ТОВА Е РАБОТА НА ПЧЕЛАРИ. Тези кошери се крадат за собствено ползване, а не за пласиране веднага. Няма луд пчелар който да купува кошери зимно време.

Nik_m
04.12.2013, 21:01
Точно това ме учудва и мен, зимата няма как да се пласират и по лесно ще се проследят.
За съжаление полицията в държавата е сведена почти до нищо.

rikolinik
03.02.2014, 15:55
За 2 години пчеларство на прага на трета вчера и аз бях ограбен.
Не бях ходил около седмица на пчелина и вчера като установих случилото се направо из беснях. Имах чувството че този ако беше пред мен щях да го разкъсам на парчета.
От 6 кошера откраднал 1 но не обикновен за мен кошер. Беше на около 30 години 12 рамков ДБ 4*3 за отводки в отлично състояние. Баща ми като започнал да се занимава с пчели е работил няколко години с него и после не знайно защо го прибрал в плевнята с няколко други , който още си стоят там в почти идеално състояние. Но не щеш ли идва момента, в който аз решвам да се захвана с пчеларство и той решава да ми го даде и естествено това ми беше и първия ми кошер. Единствено положително нещо е това че този кошер ще го позная дори и да го видя след 30 години поради специфичната си изработка и ако е някъде наблизо тежко му и горко му на този, който го е пипнал.

asm22
03.02.2014, 16:49
Какво мислите за сформиране на пчеларски дружинки? Едно да си помагаме при нужда. Друго за изграждане и укрепване на реално приятелство.

Помагане може да е преместване на кошери, и други нещица, като засичане на престъпници в пчелина. Да знаеш, че наоколо в близките 20-40 км, и 10-20 мин., имаш 5-10 колеги които веднага ще се отзоват. Понеже и те са в обхвата на злосторниците.

Та какво мислите за това хрумване?

Петър84
03.02.2014, 17:06
Имали застраховка за кошери?Както има за кола,къща

rosty_sz
03.02.2014, 17:27
Застраховки няма.
При нужда е достатъчен само един пчелар да се обади на 112 да реагират и евентуално да проследи крадците ако все още не е пристигнала патрулка. И десет човека да а сдружени какво? Все някак трябва да се разбере в пчелина се извършва кражба. Обходни двойки ли да се правят. Няма как да стане.

tsc1
03.02.2014, 19:08
За това са охранителните системи - да те известят на минутата, че те грабят. За останалото си има полиция. Иначе пак ще се върна на шегата за патрул на БРДМ, подходящо оборудван с всякакви средства за несмъртоносно въздействие. :laughing:

Светозар Каменов
03.02.2014, 19:21
Застраховки има, но не и срещу кражба.

kuline
03.02.2014, 19:53
За това са охранителните системи - да те известят на минутата, че те грабят. За останалото си има полиция. Иначе пак ще се върна на шегата за патрул на БРДМ, подходящо оборудван с всякакви средства за несмъртоносно въздействие. :laughing:
За това си поръчвайте от охранителните системи на ТСЦ, но имайте в предвид, че БРДМ го предлага като екстра, вместо видеонаблюдение.

Bee Varna
04.02.2014, 00:37
Май нещо във вид на едра морска сол вкарана в задните части на крадеца ще помогне за запометяване на господни заповеди. За съжаление на крадеца, няма как да пише жалба за това, помислите как звучи - получих осоляване на задни части от изтрела с ловна пушка на територия на чужд пчелин в момент на кражбата на кошери. Кой ще приеме такава жалба?

Искрен Мутафов
04.02.2014, 05:35
Май нещо във вид на едра морска сол вкарана в задните части на крадеца ще помогне за запометяване на господни заповеди. За съжаление на крадеца, няма как да пише жалба за това, помислите как звучи - получих осоляване на задни части от изтрела с ловна пушка на територия на чужд пчелин в момент на кражбата на кошери. Кой ще приеме такава жалба?

Г-н Бий Варна, ти не си ли руснак, или греша?!? От колко време живееш в България? - би трябвало да си разбрал че законите в "скъпата(милата)" ни държавица са направени да защитават крадците. Напълно те подкрепям за морската сол, обаче ако го гръмнеш апаша - то ти ще си виновен, независимо че ти е влезнал в имота.

rosty_sz
04.02.2014, 07:56
Ако посмее да се оплаче те чакат такива емоции че ми беден речника да ти ги опиша. В българските правила (закони) изрично е изписано, че ловното оръжие не може да се използва за нищо друго освен за лов и то при определени условия и правила. Така че биваш погнат както от полиция така и ловното. Абсолютно сигурно е че ще бъдеш осъден, ще плащаш, и оръжието си няма да видиш.
Вчера даваха всеизвестния адвокат Марковски, който обясни подобно безумие в законовата уредба. Искат ти подкуп. Ти приготвяш парите отиваш при органите на реда, те ти ги бележат и взимат останалите мерки за залавяне на наглеца. Всичко се развива по план и има арестуван, виновен. ОБАЧЕ неговия адвокат веднага завежда преписка, че клиента му е провокиран да вземе подкуп и ти веднага ставаш също подсъдим по точно определен член от наказателния кодекс и има всички доказателства за извършеното от теб защото контролните органи по залавянето на нарушителя стават по неволя свидетели не в твоя полза. Този член не е променен и в "новия" Наказателен кодекс.
В тоя ред мисли крадеца дори и да не измисли кой знае каква безумна история за оправдание на неговото присъствие в имота ти (което е малко вероятно) ти използвайки ловното си оръжие ще пострадаш стотици пъти повече от него.
Използването на огнестрелно оръжие в България трябва да се извършва мноооооооооого внимателно, и все пак ако е застрашен живота ти или този на семейството ти, ебал съм ти законите. По добре синджир зад мен от колкото поп пред мед (македонска поговорка)

зуница
04.02.2014, 08:30
"Законо е врата у полье!"- шопска мъдрост. Който не вярва да се огледа около себе си.

Валтер Желязков
04.02.2014, 11:00
Не знам дали стрелба или бой ще помогне, но бих му паркирал задника пред входа на кошера и почукал на вратата. Нека после доказва кои пчели са го е...и, извинете, ужилили и дали не е мазохист.

FVCVS CAESAR
04.02.2014, 11:54
Отивам аз да местя едни кошери, въпреки натрупалия сняг и гледам, любимите ми два кошера ги няма, но пък най-силният си бе на мястото. Учудих се защо не са посегнали на него. Помислих си, че е умрял и затова са го оставили или пък... просто сънувам. Този филм, т. е. сън, съм го сънувал вече поне 5-6 пъти. Направих опит да се събудя и успях! Оказа се, че е само сън. :)
Колкото до правото да се използва оръжие за защита на частната собственост, много лесно може да се злоупотреби с него. Човек може да застреля всеки, който нещо не му е симпатичен и после да каже, че онзи се е опитал да краде нещо. Можеш да гръмнеш и някое циганче, което се е качило на черешата ти и е набрало една шепа череши, само защото мразиш циганите. Пък според европейските директиви не е равностойно заради една кражба да отнемеш човешки живот. Може би трябва като ти откраднат кошер, да отвърнеш със същото - да отидеш да им откраднеш и на тях един кошер. :) Също като в Стария завет - око за око, зъб за зъб. А може и повече - като ти откраднат един кошер, дай им още един безплатно. :) Проблемът е когато извършителят е неизвестен. Тогава и да искаш, не можеш да го гръмнеш. :)

koragroup
04.02.2014, 19:43
За пък ако разбера кой ми е шетал в пчелина, не дай си Боже да се случва, нищо няма да направя. Веднага.
Ще почакам, ще погледам, ще поснимам и после ще поканя един приятел да отидем на гости на пчелина на крадеца. Изцяло с топли чувства.
Приятелят ми се казва г-н Молотов.
Ако не му стигне гостито на пчелина и у тях ще отидем...

rosimir83
04.02.2014, 22:57
[QUOTE=Bee Varna;33718]Май нещо във вид на едра морска сол вкарана в задните части на крадеца ще помогне за запометяване на господни заповеди. За съжаление на крадеца, няма как да пише жалба за това, помислите как звучи - получих осоляване на задни части от изтрела с ловна пушка на територия на чужд пчелин в момент на кражбата на кошери. Кой ще приеме такава жалба?[/QUOTE
ООООО.Поварвай ми,крадеца може да те осъди на повече пари колкото ти струват кошерите,само ако го докоснеш дори.Познат преди 2 години хваща с баща си крадец,бам 2 шута в краката да го съборят,и да го затиснат докато дойте полиция.Сега крадеца е с 12000лв обезщетение и си свирка.Това е най тапата държава в цял свят!!!Затова ви препоръчвам да ги заравяте на дълбоко а не да званите на полицията,...там файда няма.

Петър84
05.02.2014, 00:16
[QUOTE=Bee Varna;33718]Май нещо във вид на едра морска сол вкарана в задните части на крадеца ще помогне за запометяване на господни заповеди. За съжаление на крадеца, няма как да пише жалба за това, помислите как звучи - получих осоляване на задни части от изтрела с ловна пушка на територия на чужд пчелин в момент на кражбата на кошери. Кой ще приеме такава жалба?[/QUOTE
ООООО.Поварвай ми,крадеца може да те осъди на повече пари колкото ти струват кошерите,само ако го докоснеш дори.Познат преди 2 години хваща с баща си крадец,бам 2 шута в краката да го съборят,и да го затиснат докато дойте полиция.Сега крадеца е с 12000лв обезщетение и си свирка.Това е най тапата държава в цял свят!!!Затова ви препоръчвам да ги заравяте на дълбоко а не да званите на полицията,...там файда няма.========================================= ============= На човек да не му пипат кошерите,или трябва да е някоя мутра и останалите във района около пчелина да знаят че не е добре със главата :D.Или просто да не се занимава с пчеларство.Няма управия в тая държава.

tsc1
18.02.2014, 08:36
ЗЛОСТОРНИК СЪСИПА 68 КОШЕРА (http://novinitem.com/index.php?newsid=4085)

Злосторник е съсипал пчелин с 68 кошера в местността „Криви рог” край Берковица. Според жалбата подадена от 34-годишният Е.И., който направил пчелина по Европроект, кошерите били преобърнати и ограбени на 16 февруари между 18 и 23.30 часа. Има заподозрян за стореното, полицията в Берковица го издирва, уточниха от пресслужбата на ОД на МВР.

Кражба на пчелни семейства (http://www.dobrichonline.com/?com=news&cid=21878)

В събота в полицията е получено съобщение за извършена кражба от частен имот в село Добрин, община Крушари.
Установено е, че между 25 януари и 15 февруари неизвестен е проникнал в имота. По данни на тъжителя е извършена кражба на 34 пчелни семейства, без кошерите. По случая се работи в условията на досъдебно производство по описа на Второ РУП Добрич.

Saras
20.02.2014, 20:12
Тази история с двата шута няма как да я повярвам.Точно в България да осъдиш някого, трябва добре да си го наредил, да извади медицинско и травмите да са сериозни.Вероятно бащата,сина са си изтървали нервите и да са му нанесли видими физически щети.В случая имаме два закононарушителя- крадеца и бащата, сина ако са използвали неправомерна сила.На запад може да те осъдят само ако докоснеш някого и той го приеме за агресия.Достатъчно е да се обади в полицията и предиви обвинение,наема адвокат,след което се стига до дело, което може да спечели.

Относно новата кражба, жалко за човека и неговия труд.

plamen2009
25.02.2014, 22:10
http://www.fermer.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%86%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%BD%D0%B0%D1%85%D 0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-20-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D1%81-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%B0-news8697.html

Mateev
25.02.2014, 22:26
В статията говорят за скрити чипове в рамките и кошерите. Май това е моята идея, и тя вече е стигнала до доста високо ниво. Ако повече пчелари направят като мене и започнат да крият чипове в кошерите и в рамките си, тогава може би крадците най-после ще се озаптят.

kuline
25.02.2014, 22:33
В статията говорят за скрити чипове в рамките и кошерите. Май това е моята идея, и тя вече е стигнала до доста високо ниво. Ако повече пчелари направят като мене и започнат да крият чипове в кошерите и в рамките си, тогава може би крадците най-после ще се озаптят.

Чудно, ама ще трябва да има финансиране по програми и за това.

Mateev
25.02.2014, 22:47
Чиповете са много евтини. Ако се купуват на едро, себестойността им е под 20 стотинки на бройка. За един корпус с рамки - 2 лева, а за един цял кошер - 4-6 лева. Това е смешна цена и всеки може да си я позволи. Въпроса е, че никой нищо не прави, и чак когато му откраднат някой кошер, чак тогава надава вой до небесата и веднага започва да търси вината в някой друг, а не в себе си. Държавата му виновна, законите виновни, политическата система виновна, циганите виновни, субсидиите виновни, дори и Матеев е виновен (вижте старите постинги от пролетта на миналата година).

А когато му зададат въпроса "Ти какво направи, за да си защитиш кошерите?" отговора е пълно мълчание, тоест нищо не е направил.

Аз, за разлика от повечето пчелари, ясно и точно осъзнавам в какъв жесток свят живеем. Има крадци, има мошеници, има и много-много други несправедливости. И всичките те са ФАКТ, който не може да бъде премахнат. Това са си дадености, с които просто трябва да се съобразяваме. И вместо да търсим вината за всичко това в другите, не е ли по-добре да я потърсим в себе си? И да запретнем ръкави, да повикаме неволята, и сами да си разрешим проблема. Вълкът му е дебел врата, защото сам си търси и си лови плячката. Вълкът не се оплаква на мечката, че е останал гладен. Така трябва да е и със нас. Ако ние самите не предприемем мерки за защита на нашите собствени кошери и пчелини, НЯМА КОЙ ДРУГ ДА ГО НАПРАВИ !!!

Форумът е пълен с идеи и напътствия КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ, за да се защити един пчелин от посегателства върху него. Въпросът е колко хора са си мръднали пръста, за да направят нещо по въпроса? Или си мислят, че точно на тях няма да се случи? Ха-ха .... И като се случи - вместо да запретнат ръкави и да си поправят грешката, започват да ТЪРСЯТ ВИНАТА В НЯКОЙ ДРУГ, а не във себе си. Странно нещо е човешката психика ......

kacone
26.02.2014, 06:49
[QUOTE=Mateev;35000]Чиповете са много евтини. Ако се купуват на едро, себестойността им е под 20 стотинки на бройка. За един корпус с рамки - 2 лева, а за един цял кошер - 4-6 лева. Това е смешна цена и всеки може да си я позволи. Въпроса е, че никой нищо не прави, и чак когато му откраднат някой кошер, чак тогава надава вой до небесата и веднага започва да търси вината в някой друг, а не в себе си. Държавата му виновна, законите виновни, политическата система виновна, циганите виновни, субсидиите виновни, дори и Матеев е виновен (вижте старите постинги от пролетта на миналата година).

Матеев, дай малко повече информация за тези чипове, ако те ти решават всички проблеми с кражбите, наистина цената е смешна!

rosty_sz
26.02.2014, 07:19
Бях споменал преди няколко дни в темата за цената на меда, че от различни източници вече се чува идеята за чиповете. Първоначалната идеята е категорично на Матеев и ми е много интересно как лично съм обяснявал на някои хора за какво иде реч и те са подминавали с лека ръка и след време идват дами обясняват какво страшно технологично чудо можем да ползваме за защита. Точно този психологически фактор имаше идея Матеев да ползваме и за вдигане на цената на меда. аз съм силно обнадежден, че идеята ще се превърне в държавна политика и ще има истински контрол.

За повече инфо за чиповете може да се разгледа тук http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=351&page=12

Мисля че е редно да има отделна тема за това и да започне с наличната информация до момента. Просто да се копира и се открие нова тема с нея. Ако на някой модератор му се поиграе .......

Димитър Бонев
03.03.2014, 09:25
Идеята за чиповете и електронния регистър все пак заинтигува представителите на европейските институции, които бяха на срещата в София през ноември. Матеев изготви подробна концепция за тези неща и беше изпратена в Брюксел. Идеята беше тази концепция да се развие и да се облече в регламент важащ зацелия ЕС. Друг е въпроса, че на евро чиновниците не може да се има доверие.

tsc1
03.03.2014, 09:48
Идеята за чиповете и електронния регистър все пак заинтигува представителите на европейските институции, които бяха на срещата в София през ноември. Матеев изготви подробна концепция за тези неща и беше изпратена в Брюксел. Идеята беше тази концепция да се развие и да се облече в регламент важащ зацелия ЕС. Друг е въпроса, че на евро чиновниците не може да се има доверие.
Интересно се получава! Защо след като Матеев е изготвил такава концепция, аз нищо не знам за нея и трябваше и аз да правя такава и да я пращам на Мария Габриел? Не беше ли по-редно да се обединят двете концепции и да има единодействие?

Недялко Атанасов
03.03.2014, 16:50
Наистина интересно се получава................?какво става?

Mateev
03.03.2014, 17:06
И аз сега разбирам, че и друг е правил концепция...........
Няма значение, предполагам че и двамата сме писали подобни неща, защото разсъждаваме по един и същи начин. Моята концепция я поиска Бонев и аз я пратих на него.

Между другото Ганчо Ганев също е с претенции за авторство на тема ПЧЕЛАРСКИ РЕГИСТЪР. Даже според неговите хвалби е успял в закона за животновъдството да прокара подобен член. Не съм проверявал за какво точно става въпрос, но ако утре наистина един регистър стане факт, вероятно всички вождове ще започнат да се бият в гърдите с него - ха-ха.....

tsc1
03.03.2014, 17:12
Абе станалото, станало. Дано има полза.
Ще ти пратя това което писах на мейла, виж дали ще можеш да извлечеш някоя идея и пак да я пратим към евродепутатите. Те сега ги тресе предизборна треска и всяка нова идея им иде добре за да се поизфукат.

ivan5555
06.04.2014, 21:29
добра новина крадците на 88 кошера от село калина добричко са хванати .евала на полицията .криминално проявени задържани за постоянно.организирана група .и пак от каварна.ако и съда си свърши работата както и полицаите -евала

Nik_m
07.04.2014, 07:09
За хванати престъпници се говори всеки ден, но осъдените са колкото тото милионерите.
Имало някакъв мангал в монтанския квартал хващан над 100 пъти за кражба, това ни е държавата.

rosty_sz
07.04.2014, 07:51
Следете сводките от регионалните подразделения на полицията. При информация за заловени крадци на кошери те със сигурност престояват поне 24 часа в ареста и когато ги пускат никой не ви забранява да ги посрещнете пред вратите на ареста. Така имате възможността да им знаете имената и физиономиите. В ерата на комуникациите да им откриете адресите няма да е трудно. После си решавате сами........

tsc1
07.04.2014, 08:20
Следете сводките от регионалните подразделения на полицията. При информация за заловени крадци на кошери те със сигурност престояват поне 24 часа в ареста и когато ги пускат никой не ви забранява да ги посрещнете пред вратите на ареста. Така имате възможността да им знаете имената и физиономиите. В ерата на комуникациите да им откриете адресите няма да е трудно. После си решавате сами........
Така е. "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се" - Остап Бендер.
Много пъти и при лекции и при разговори с пчелари съм се опитвал да обясня ролята на охранителната техника и незабавното известяване за посегателство над пчелина. Даже и да сте далеч и да не успеете да реагирате незабавно и да предотвратите кражба, вие имате начин да покажете на крадеца, че вече знаете за него. Той не знае кога вие ще се появите и с какво въоръжение. Но даже и да открадне нещо и да избяга, вие ще сте по "горещи следи", а кошер и пчели не се крият лесно.
Помислете само колко време е трябвало на крадците за да натоварят 88 кошера?!?

Vmitev
07.04.2014, 18:40
Точно 4 часа! За два курса.

tsc1
07.04.2014, 20:09
Точно 4 часа! За два курса.
Точно така! А за колко би стигнал пчеларя до там, ако имаше незабавно известяване за опита за кражба?

rosty_sz
10.04.2014, 21:27
Ето така става като хората, които трябва да си вършат работата се ослушват. Този може да е виновен може и да не е, но скоро тези кошери никой няма да ги пипа. http://www.blitz.bg/news/article/260937

koragroup
11.04.2014, 07:12
1174

1175



Две идеи за "охранителни табели" на пчелин :-)

kasapina
28.04.2014, 17:48
Днес бях на един от пчелините и разбрах от колега,че са му взели от 15 кошера рамките от плодника.
От Раднево вече почнаха да взимат пити,изроди мръсни..

Mateev
30.04.2014, 00:35
Ха-ха......

На мене от един от пчелините ми откраднаха част от оградната мрежа - някъде около 3 топа мрежа. Кошери не са ги пипали. В близкото село има много цигани. Ходихме да се оплакваме в полицията, и там тактично ни намекнаха, че нищо няма да направят, защото тези цигани били под покровителството на началника им. Били са му избирателен електорат.

Точка по въпроса. Да живеят крадливите цигани, защото били електорат.......... А ние пчеларите да мрем, защото честно и почтенно се опитваме да си изкарваме хляба, и честно и почтенно си плащаме данъците на тази държава................

Светозар Каменов
30.04.2014, 09:04
Няколко коктейла молотов и им отиде електората...

Boro
30.04.2014, 20:54
Ха-ха......

На мене от един от пчелините ми откраднаха част от оградната мрежа - някъде около 3 топа мрежа. Кошери не са ги пипали. В близкото село има много цигани. Ходихме да се оплакваме в полицията, и там тактично ни намекнаха, че нищо няма да направят, защото тези цигани били под покровителството на началника им. Били са му избирателен електорат.
Това да не е Америка бре, електорат дрън, дрън. Шерифите ги избират, началниците на полицията в България ги назначават. А ти Матеев що не си ги оградил с бодлива тел да видим дали ще ти я пипне някой. Мрежата е апетитна за крадците, на вуйчото така му разградиха лозето.

Ангел Йосифов
30.04.2014, 21:01
Боро защо бодливата тел да не е апетитна за "електората"?Имаш ли представа с колко бодлива тел беше опасана България?

Boro
30.04.2014, 21:10
Така си мисля, не знам. Предполагам плетената мрежа е по-апетитна за българите, догато бай мангал за какво ще ползва бодливата тел освен за скрап или изпълнява нечия заявка.

wenciautoklima
02.05.2014, 10:28
Няколко коктейла молотов и им отиде електората...Правилно!!На война като на война.Аз моите "ХУБАВЦИ" ги намерих преди една седмица и........!На вълка,както по-горе каза г-н Матеев му е дебел врата........!

jojonov
27.05.2014, 05:13
На колега са му откраднали 5 ЛР кошера на 2 корпуса, без пчели, но с изградени рамки. Мястото е едно село, близо до Първомай. Като особеност каза (аз не съм ги виждал), че имат улей за хващане и от четирите страни на корпусите и питите са с капси против врязване на телта. Полицаите му казали, че има някаква група около град Раковски, която крадяла в района и ги продавали в северна България. Та ако някой види или чуе нещо...

ciko
27.08.2014, 22:13
Обран пчелар плаща за информация, уличаваща крадците

Тон и половина пчелен мед са били откраднати от къща в криводолското село Лесура. Сладката стока била в къща, в която не живее никой и се ползва вместо склад, а дворът е превърнат в пчелин. Пострадалият собственик Л.С. ще възнагради всеки, които даде някаква информация, с която биха могли да бъдат разкрити крадците. Размерът на паричната премия ще зависи от количеството информация. Според пчеларя, откраднатият мед струва около 8000 лева и на едро и близо 10 000 лева на дребно. Ако сведенията за крадците за изчерпателни, човекът е склонен да плати стойността на плячката. Той смята, че грабежът е извършен между неделя вечерта и вторник вечерта. Номерът за връзка с Л.С. е 0886 000 013.

- See more at: http://tribali.info/bg/obran-pchelar-plashta-za-informatsiya-ulichavashta-kradtsite/#sthash.Q8tGdNks.dpuf

vanko1290
26.09.2014, 15:36
Здравейте колеги :)
Аз за първа година се занимавам с пчеларство взема от дядо си 7 кошера след което от един приятел още 7 млади семейства . Кошерите бяха настанени околовръстното на гр. Ямбол и на 25.09.2014 г. Отивам да прегледам кошерите и какво да видя всички кошери ограбени остана потресен , като видях че питите в кошерите ги няма остави ли са по 3 пити в кошер , ако някои може да ми даде идея как мога да ги проследя и как мога да ги намеря ще му бъда много благодарен . Също така има ли смисъл да се обръщам към съответните органи . Благодаря за информацията предварително :)

Юрий Цветков
26.09.2014, 20:45
Здравейте колеги :)
Аз за първа година се занимавам с пчеларство взема от дядо си 7 кошера след което от един приятел още 7 млади семейства . Кошерите бяха настанени околовръстното на гр. Ямбол и на 25.09.2014 г. Отивам да прегледам кошерите и какво да видя всички кошери ограбени остана потресен , като видях че питите в кошерите ги няма остави ли са по 3 пити в кошер , ако някои може да ми даде идея как мога да ги проследя и как мога да ги намеря ще му бъда много благодарен . Също така има ли смисъл да се обръщам към съответните органи . Благодаря за информацията предварително :)Освен да пиеш една студена вода, нищо друго няма да се случи за съжаление. Следващия пчелин го направи на охраняемо място.

кентавър
11.10.2014, 18:24
http://www.vgames.bg/igra/igri-s-koli/31059/car-thieves-mania вижте какви игри играят

Димо Караангелов
18.01.2015, 14:15
Здравеите колеги!Да се "похваля" и Аз между 5.1.2015 и 18.1.2015 ми откраднаха 3бр.кошери!Кошерите са ДБ-12р с по 2бр.магазини боядисани жълти като е диният е с синя предна страна!Раиона на Свиленград!Ако някои има информация моля да я сподели ще "почерпя"!

kasapina
22.02.2015, 22:56
Днес официално приключих със един от пчелините си и по-специално този в село Новоселец.
Бяха ми откраднати 50 кошера.
Плодниците бяха качени върху магазините със пити.
Лоша работа ще се наложи да се снабдя с охранителна система.

plamen
23.02.2015, 07:32
Днес официално приключих със един от пчелините си и по-специално този в село Новоселец.
Бяха ми откраднати 50 кошера.
Плодниците бяха качени върху магазините със пити.
Лоша работа ще се наложи да се снабдя с охранителна система.

Вътре в селото ли ти бяха кошерите, никой ли не видя как товарят 50 кошера.Толкова кошери се товаря доста време.

kasapina
23.02.2015, 10:33
В село Ковачева пробваха да вземат,но не се получи.Още повече,че там имам охрана.
В този район яко се краде.Още 3 ма колеги от селото са пострадали от тези изверги в рамките на няколко месеца.
В пределите на селото съм,но никой не е чул нито видял нещо. Изчакали са да изсъхне и са действали извергите.
Всички дъна бяха хванати със синджири забити в земята.Но крадеца от нищо не се страхува.
За момента нямам снимки,но при първа възможност ще кача.
Чудя се само чипове в рамките ли да сложа или охранителна система.

kapanec
23.02.2015, 10:49
Гадна държава сме ей.Заслужават да си направиш пчелина на центъра на селото или по точно пред парламента и да имат постоянно рапицова паша.После искат да си изнасяме пчелите извън населените места е как да стане

зуница
23.02.2015, 10:59
Гадна държава сме ей.Заслужават да си направиш пчелина на центъра на селото или по точно пред парламента и да имат постоянно рапицова паша.После искат да си изнасяме пчелите извън населените места е как да стане
Спират програмите - спират кражбите.Спира да капе и за чиновниците , но всички можещи и трудещи се за поминъка си се отървават от човешкия аналог на "вароа".
Колко бяха кражбите преди "програмите"?

argilov
23.02.2015, 12:49
Прав сте господин Зуница,програмите са проблем и на заболяванията.Сега си се чудя,как припечелвахме преди програмите.Аз лично си купих апартамент и кола. Нищо че бе Москвич ,ама НОВ.Това бе 1988г.А сега без програма проблем!

plamen
23.02.2015, 12:51
Спират програмите - спират кражбите.Спира да капе и за чиновниците , но всички можещи и трудещи се за поминъка си се отървават от човешкия аналог на "вароа".
Колко бяха кражбите преди "програмите"?

И преди програмите се е крадяло и по време на програмите и след като спрат програмите пак ще се краде.Камери наслагаха в доста села и пак се краде.Много хора си изградиха охранителни системи и видеонаблюдение и същата работа ,гледаш записите как ти товарят кошерите и те правят на глупак и нищо не може да направиш.Докато не променят закона за частната собственост няма да се променят нещата.

Pavel_Bs
23.02.2015, 13:20
И преди програмите се е крадяло и по време на програмите и след като спрат програмите пак ще се краде.Камери наслагаха в доста села и пак се краде.Много хора си изградиха охранителни системи и видеонаблюдение и същата работа ,гледаш записите как ти товарят кошерите и те правят на глупак и нищо не може да направиш.Докато не променят закона за частната собственост няма да се променят нещата.

На фона на демографската структура,която само ще се влошава за в бъдеще, и нуждата от гласоподаватели, дупетатите НИКОГА няма да гласуват закон за частната собственост,като и за личното оръжие.Нашият "еЛИТ" много добре знае,че развърже ли ръцете на Българина,е твърде вероятно да го отнесе скоропостижно,барабар с неговите избиратели.

Дамян Дамянов
23.02.2015, 13:48
Докато има хора които купуват крадени кошери, то ще има и такива които да ги крадат.
Докато има програми, то ще има хора които да крадат, че да не връщат пари.
Според мен е нужна само видео система, но трябва да снима около пчелина, а не в него. Няма смисъл да гледаш как ти изнасят кошерите. Има смисъл да видиш регистрационния номер на автомобила.
Ако имаш номера, то намираш приятел в МВР с достъп и вземаш имената и адреса на собственика. Пращаш момчета с тръби и тупаници докато има зъби в устата. Последното го повтаряш докато кошерите не се върнат в пчелина ти. Проблема е само, че трябва да изчакаш след като се провери крадеца в МВР, защото в системата има логове и показва кой го е проверявал и кога.
След като полицията нищо не може да направи, то тръбата му е майката.

зуница
23.02.2015, 13:48
И преди програмите се е крадяло и по време на програмите и след като спрат програмите пак ще се краде.Камери наслагаха в доста села и пак се краде.Много хора си изградиха охранителни системи и видеонаблюдение и същата работа ,гледаш записите как ти товарят кошерите и те правят на глупак и нищо не може да направиш.Докато не променят закона за частната собственост няма да се променят нещата.
Обобщаването само прикрива проблема.Краде се откак свят светува, но се краде това от което може да имаш някаква макар и нищожна полза.Никой не краде използвана тоалетна хартия.Програмите с безконтролното раздаване на пари на хора, които са виждали пчели само на картинка доведоха до това , че "програмистите" с големите си зимни загуби са готови клиенти на крадците.Има ли търсене , ще има и предлагане. Проверете статистиката колко са загубените от "програмистите" семейства през зимата.Подозирам , че загубите ще клонят към нула.Всъщност защо ли кражбите се засилват напролет , а не са есен и зиме? Ако крадеш на есен трябва да си сигурен , че няма да загубиш откраднатото през зимата.Ама като не си пчелар ,а "програмист" е трудно да си уверен в оцеляването на "придобивката".Чиста работа си е на пролет да прибереш чуждия труд , а и държавата да ти плати за това.

ch.atanasov
24.02.2015, 16:53
Докато има хора които купуват крадени кошери, то ще има и такива които да ги крадат.
Докато има програми, то ще има хора които да крадат, че да не връщат пари.
Според мен е нужна само видео система, но трябва да снима около пчелина, а не в него. Няма смисъл да гледаш как ти изнасят кошерите. Има смисъл да видиш регистрационния номер на автомобила.
Ако имаш номера, то намираш приятел в МВР с достъп и вземаш имената и адреса на собственика. Пращаш момчета с тръби и тупаници докато има зъби в устата. Последното го повтаряш докато кошерите не се върнат в пчелина ти. Проблема е само, че трябва да изчакаш след като се провери крадеца в МВР, защото в системата има логове и показва кой го е проверявал и кога.
След като полицията нищо не може да направи, то тръбата му е майката.

Дамянов ,нещо ти е несъвършенна системата за охрана.Много свидетели ми се виждат.Понеже си на вълна електротехника една идея: нещо ,като електропастир ,но ниско до земята и с не по-малко от 220в.В най -тъмният ъгъл на двора ,трап 2/1/1.Остава някаква евтина оведомителна система.Отиваш и почистваш. заб: това да се чете само от хора с богата фантазия.:laughing:

Дамян Дамянов
24.02.2015, 17:13
Дамянов ,нещо ти е несъвършенна системата за охрана.Много свидетели ми се виждат.Понеже си на вълна електротехника една идея: нещо ,като електропастир ,но ниско до земята и с не по-малко от 220в.В най -тъмният ъгъл на двора ,трап 2/1/1.Остава някаква евтина оведомителна система.Отиваш и почистваш. заб: това да се чете само от хора с богата фантазия.:laughing:

Какви свидетели?!?! :laughing: Тук говорим само теоретично.;)
Нямаш право да биеш крадеца...такива са ни законите. Можеш само да го почерпиш една ракия и да го помолиш да ти остави някой кошер.
На практика ако имаш въже в багажника и пътя до пчелина ти е от едър чакъл, то можеш да го разходиш, че да разгледа хубаво какво може да се краде.
При мен е така, че 24 часа на ден има някой от семейството ми в движение или буден и последния път стигнах за 5-10 мин до пчелина(на другия край на града).


https://www.youtube.com/watch?v=0U-yI05q0Yc

kasapina
24.02.2015, 20:05
Малко снимки от кошерите ми.
Ще подаря 20 кошера на този който ги намери.

m_pchelari
24.02.2015, 20:51
Сети се кой си водил да ги гледа в скоро време и кой знае за тях. В много голям процент от престъпленията извършителя се оказва в широкото обкръжение.
По кое време на деня са ги взели, само рамки или целите кошери. Кажи да знаем как действат апашите.

kasapina
25.02.2015, 15:22
Късно вечерта са ги взели.
Изчакано е да изсъхне и са действали.Били са най-малко 3 ма.Единия е рязал синджирите,а други двама са ги товарили.
Нищо не са оставили.
Около Новоселец,Ковачево яко се краде.Намира се точно около ТЕЦ 2

sachanev
23.03.2015, 14:08
Отново кражба. Мислех да не се оплаквам, но не се сдържах. И не се сдържах, защото не мога да приема, че държавата ще плати на някой за това, че са му умрели пчелите, а за кражба не. За трета година ми унищожават по няколко семейства. Вземат по шест пити. Пилото с пчелите и майката. 2013год. - четири през пролетта и четири през есента. 2014 год. - четири през пролетта и четири през есента. Освен това миналата година ми запалиха и пчелина. Изгоряха още четири кошера, а от караваната останаха само железата на рамата, тъй като и алуминиевите панели се стопиха. През тази година обаче станаха изключително нагли. Само сега ми задигнаха тринадесет. Пчелина е на ПС "Тръстиково", намираща се в землището на с. Константиново, Община Камено, Бургаско. Заградено е с оградна мрежа. Рамките ми са маркирани с номера на пчелина. Полицията явно не си дава зор, защото до сега нищо не са открили и крадците се чувстват безнаказани. Не проумявам що за хора могат да извършат тези кражби. Моля, ако някой има информация за свой съсед в Бургаско, на когото да са му "роили" по това време пчелите да подаде сигналче. № жигосан на рамките е BG 81290140. Дано пък да им излезе късмета този път на крадците. А защо да не плаща за такива случаи и държавата или полицията, след като не може да ни опази. А ако им останат пари за заплати след като възстановят щетите - "Халал да са им".

ch.atanasov
23.03.2015, 15:59
Колега ,съчувствам ти.Затова бях против всякакви идеи да се вадят пчелините от селата.В района на Константиново виждам няколко пчелина насред полето ,но незнаех ,че стават кражби.

Илиев
23.03.2015, 17:00
колко струва годишно проследяването на 1 кошер чрез джипиес???.....на 30-40 кошера, 2-3 да са са с джипиеси, и вероятността да натварят един от тях е много голяма...пък после дали ще се обърнем към полицията, или дебеловратите мунчета....те си знаят работата!!

slavi 13
23.03.2015, 17:11
Бях решил да купувам пчели, ама при тези кражби не се знае какво се купува, и се отказах.
Може да стане грешка и мутрите да дойдат при мен, вместо при крадците.

Bobi-M9598
23.03.2015, 19:45
Здравейте,

Слави 13, не се отказвай.
Купи ги с нот. заверен договор за покупко-продажба.

Поздрави, Г. Георгиев

rosty_sz
23.03.2015, 20:08
колко струва годишно проследяването на 1 кошер чрез джипиес???.....на 30-40 кошера, 2-3 да са са с джипиеси, и вероятността да натварят един от тях е много голяма...пък после дали ще се обърнем към полицията, или дебеловратите мунчета....те си знаят работата!!

Струва минималния заряд на една предплатена карта към някой мобилен оператор плюс стотина лева еднократно за устройството. По-трудничко е да му се осигури по сигурно захранване защото фабричното държи много малко. Устройството може да се нагласи да праща СМС ако се премести от мястото си с няколко метра. После пуска координати при поискване които с помощта не таблетче или смартфона веднага се показват на картата. Искрено се надявам да не ме събуди СМС от раздвижен кошер, но този който го е раздвижил няма да му се размине.

tarty
23.03.2015, 20:54
Скоро четох някаде за ловна камера с карта.Някой знае ли за нещо подобно.

tsc1
23.03.2015, 20:56
Колеги,
Дайте линк да видя как изглежда такова устройство за кошери! Важно е за мен да си отговоря на следните въпроси:
1. Колко консумира, с каква батерия работи и колко изкарва без смяна или зареждане на батерията?
2. Каква чувствителност има с вградената си антена под ламарината на капака на кошера?
3. Какви са неговите размери и как може да се скрие в кошера, за да не се открива и унищожава лесно?

krasta4ka
23.03.2015, 21:14
Колега tarty имам приятел ,който си е сложил ловна камера на кошерите и е мн.доволен.Демонстрира ми как работи.Изпрати sms и веднага камерата му прати снимка,но ако някой наруши пространството от 10 -15метра от кошерите и тя автоматично започва да праща снимки.Батерията,по думи на производителя, траела около 5-6месеца,но колегата каза ,че някъде около 2-3мес.издържа и после презареждане.В ebay ги имало на по ниска цена.Разгледай ги

tsc1
23.03.2015, 21:30
Колега tarty имам приятел ,който си е сложил ловна камера на кошерите и е мн.доволен.Демонстрира ми как работи.Изпрати sms и веднага камерата му прати снимка,но ако някой наруши пространството от 10 -15метра от кошерите и тя автоматично започва да праща снимки.Батерията,по думи на производителя, траела около 5-6месеца,но колегата каза ,че някъде около 2-3мес.издържа и после презареждане.В ebay ги имало на по ниска цена.Разгледай ги
Колко такива камери е монтирал, за да обхване периметъра на пчелина?

tarty
23.03.2015, 21:38
Колега tarty имам приятел ,който си е сложил ловна камера на кошерите и е мн.доволен.Демонстрира ми как работи.Изпрати sms и веднага камерата му прати снимка,но ако някой наруши пространството от 10 -15метра от кошерите и тя автоматично започва да праща снимки.Батерията,по думи на производителя, траела около 5-6месеца,но колегата каза ,че някъде около 2-3мес.издържа и после презареждане.В ebay ги имало на по ниска цена.Разгледай ги
Ако може да го питаш какъв модел е/малко подробности да може да я потърся/,ще съм ти благодарен.

bigbo4ko
23.03.2015, 22:12
Колеги,
Дайте линк да видя как изглежда такова устройство за кошери! Важно е за мен да си отговоря на следните въпроси:
1. Колко консумира, с каква батерия работи и колко изкарва без смяна или зареждане на батерията?
2. Каква чувствителност има с вградената си антена под ламарината на капака на кошера?
3. Какви са неговите размери и как може да се скрие в кошера, за да не се открива и унищожава лесно?

http://apireginenucleisciamipacchi.weebly.com/store/p13/ANTIFURTO_SATELLITARE_PER_ARNIE.html
незнам дали ще ти помогне

tsc1
23.03.2015, 22:48
http://apireginenucleisciamipacchi.weebly.com/store/p13/ANTIFURTO_SATELLITARE_PER_ARNIE.html
незнам дали ще ти помогне
Благодаря ти много! Дава доста ценна информация, особено за времето на работа. Мисля и че се досещам как са постигнати тези 4 месеца. Иска се обаче качествена батерия, а не китайско менте!

kroum
24.03.2015, 07:00
Ако може да го питаш какъв модел е/малко подробности да може да я потърся/,ще съм ти благодарен.

И аз съм се насочил към фотокапан(ловна камера), но не мога да измисля как да го маскирам добре. Срещу 5лв./мес.сим карта имаш снимки на имейл или ммс при движение на до 20 метра пред камерата денонощно. Гледам тези:http://spyboar.com/product-category/%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8-mms-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8/

rosty_sz
24.03.2015, 07:10
Колеги,
Дайте линк да видя как изглежда такова устройство за кошери! Важно е за мен да си отговоря на следните въпроси:
1. Колко консумира, с каква батерия работи и колко изкарва без смяна или зареждане на батерията?
2. Каква чувствителност има с вградената си антена под ламарината на капака на кошера?
3. Какви са неговите размери и как може да се скрие в кошера, за да не се открива и унищожава лесно?


http://www.dx.com/s/gps+tracker
Ако имаш време, разрови се из тези примерно и избери подходящо.
Не ги бях разглеждал скоро и сега попаднах на нещо интересно http://spy.bg/gps-trakeri/1014/ В раздела gps проследяване има и още модели.

koragroup
24.03.2015, 07:46
Ето ловни камери - предимно китайци, но те всичките са китайци.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhunting+c amera+mms.TRS0&_nkw=hunting+camera+mms&ghostText=&_sacat=0

tsc1
24.03.2015, 09:09
http://www.dx.com/s/gps+tracker
Ако имаш време, разрови се из тези примерно и избери подходящо.
Не ги бях разглеждал скоро и сега попаднах на нещо интересно http://spy.bg/gps-trakeri/1014/ В раздела gps проследяване има и още модели.
Мерси за линковете! Гледал съм ги тия, някои от тях още преди 4 г когато в другия форум се подхвана темата за GPS проследяването. Нито едно не ми хваща окото. Нито едно не дава отговор на моите три въпроса. Всички те са направени или да ги носиш в джоба си по време на неделния излет за гъби в гората (за да не се загубиш) или да ги сложиш в раничката на детенце и да го следиш дали се прибира по зададения маршрут от училище. Това се появи първо на пазара: http://www.dx.com/p/portable-mini-gsm-gprs-gps-tracker-for-personal-remote-positioning-22599#.VREKCY7Ge0c . Това от последния ти линк е това: http://www.dx.com/p/heacent-800-waterproof-strong-magnet-gps-tracker-black-244073#.VREIr47Ge0c
Който има 300 излишни лева може да го пробва и да напише отзив. Но да забрави за соларното захранване, освен ако не е решил да го монтира върху капака на кошера. И за истински 2000mAh батерия в китайско изпълнение. Ял съм им попарата на литиевите акумулаторчета!

PS Колкото до ловните камери, те за мен са абсолютно непригодни за охрана на пчелини. Какви са основните им недостатъци:
1. Малък обхват на реално качествено снимане (около 10-15м денем и под 10м нощем)
2. Неефективни за покриване на големи площи или периметри
3. Трудно се монтират и насочват в правилната посока, като едновременно с това самите те да са скрити за погледите на околните.
4. Висока цена и много привлекателни като обект на кражба.
Но ако някой тук си купил и монтирал такава и има преки лични наблюдения нека ги сподели. Може да качи и малко дневни и нощни снимки.

ch.atanasov
24.03.2015, 09:36
Плюс изредените недостатъци се питам: ето хубава снимка ,някакъв левент с шапка и какво правя по нататък.Каква работа и къде ще ми свърши снимката?Е ако случайно го позная -е ясно.

tsc1
24.03.2015, 09:55
Плюс изредените недостатъци се питам: ето хубава снимка ,някакъв левент с шапка и какво правя по нататък.Каква работа и къде ще ми свърши снимката?Е ако случайно го позная -е ясно.
Ако случайно го познаеш можеш само "извънсъдебно" да решиш проблема. Писал съм това и по форуми и по фейсбук групи:
Видеонаблюдението има само спомагателни функции към една система за охрана на пчелини. Неговата роля е ако системата подаде сигнал за събитие да включиш камерите и да видиш дали наистина става нещо и какво по-точно.
Това е личното ми мнение и не задължавам с него никого. Всеки има правото да изпита нещата на собствен гръб и джоб.

Mateev
24.03.2015, 10:00
Да ви кажа и аз за общия проблем на всички тези устройства. Това са LiPo или LiIon акумулаторите. Тези акумулатори много бързо деградират на температури над 20-25 градуса. Ако се сложат вътре в кошера на температура 35 градуса, няма да издържат и 3 месеца. А това устройство със соларния панел трябва да се сложи някъде на слънце, което означава, че денем ще се нагрява до 40-50 градуса. Акумулатора вътре в него няма да издържи и 1 месец - ще се подуе и ще се пръсне.

Дори и температурите върху акумулатора да са нормални, той пак деградира за година, година и половина. Всички го знаете това по GSM-ите си. Още през първата година капацитета намалява на половина, а третата година вече си е за смяна. Ако купувате някакви устройства с вградена несменяема литиева батерия, то това автоматично означава, че това устройство трябва да бъде ИЗХВЪРЛЕНО след 2 максимум 3 години.

Ако искате някакво устройство с несменяеми батерии да издържи 7-8 години, задължително то трябва да се захранва с КАЧЕСТВЕНИ NiMH акумулатори. Сред китайските NiMH акумулатори също има боклуци, но ако си купите хубави западни NiMH, повечето от тях издържат по 8-10 години (2-3 хиляди цикъла). Още по-добре е когато си купувате каквото и да било електронно устройство е да изберете такова, което се захранва със СМЕНЯЕМИ NiMH акумулатори. Само тогава ще имате шанс това устройство да го използвате поне 10-15 години.

Цялата съвременна индустрия е луднала по LiPo и LiIon батериите, само защото така си осигурява вие бързо да изхвърлите устройството (лаптоп, фотоапарат, GSM и т.н.) и след 2 години да си купите ново. Устройствата, които наистина са предназначени за по-много години експлоатация, имат в себе си вградени СМЕНЯЕМИ NiMH акумулатори.

ch.atanasov
24.03.2015, 10:00
Да ,добре -виждам ,дори и в реално време .Какво става после? Какво ми помага това?

Юрий Цветков
24.03.2015, 10:04
Да ,добре -виждам ,дори и в реално време .Какво става после?
Само си късаш нервите повече заради това че си видял. Всичко друго си е същото, тоест абсолютно нищо.

ch.atanasov
24.03.2015, 10:12
Само си късаш нервите повече заради това че си видял. Всичко друго си е същото, тоест абсолютно нищо.

Сетих се.Ако получа инфаркт ,гледайки как ми отнасят кошерите ,поне ще умра в къщи.:laughing: Иначе може да ме намерят на пчелина.

Юрий Цветков
24.03.2015, 10:14
Ако това се случи (не ти го пожелавам) ще ти е все едно къде ще те намерят.

Mateev
24.03.2015, 10:26
Искам да си кажа и моето мнение по въпроса със соларните захранвания на каквито и да било устройства, използвани на пчелина или вътре в кошерите. Логиката за организиране на такова захранване трябва да бъде следната и според мене това е ЕДИНСТВЕНО ВЪЗМОЖНАТА ЛОГИКА:

СОЛАРЕН ПАНЕЛ
Слага се на такова място в пчелина, което денем да се осветява от слънцето. Наклона на панела трябва да е поне 60 градуса, а още по-добре е да е ВЕРТИКАЛЕН. При вертикален панел ще получим по-малко енергия, но за сметка на това ще се САМОПОЧИСТВА при дъжд, сняг, пепел, кал, паднали листа и клони и т.н. Панела е обърнат на юг и пред него не трябва да има засенчващи обекти (сгради, дървета, стълбове, огради и т.н.).

АКУМУЛАТОР
Най-добре е този акумулатор да представлява пакет от сменяеми NiMH акумулатори или при голям капацитет - AGM или MVR оловни акумулатори от Монбат. Физически най-доброто място на тези акумулатори е на 1-2 метра под земята. Там е единственото място, където целогодишно им се осигурява оптимална температура на работа - 10-15 градуса. Няма замръзване през зимата, няма и прегряване през лятото. При това положение живота на акумулаторите силно се удължава.

Та соларния панел някъде в единия край на пчелина дава енергия. С проводници под земята тази енергия се транспортира до акумулатор под земята, който може да бъде отдалечен дори и на 100-200 метра разстояние. Там близо до акумулатора се намира и електрониката за контрол на заряда, като за нея вече не е задължително да е под земята. След това се опроводява целия пчелин с подземни проводници, които отиват до всяка една стойка, а от нея - и до всеки един кошер. Вътре в кошерите вече си има всякакви устройства, захранвани с външна енергия, но имащи в себе си и малки NiMH акумулаторчета в случай че кошера бъде откраднат. Тези малки NiMH акумулаторчета винаги си стоят в режим на подзаряд и тяхната роля е да поемат захранването на устройството само след като кошера е откраднат и е останал на автономно захранване. Съобразно капацитета на тези малки акумулаторчета автономната работа на устройството може да е 7-8 часа, а може и няколко дена.

Та това е концепцията за енергийно захранване на пчелина. Друга концепция НЯМА. Всякакви опити да се осигури соларно захранване на самия кошер ще бъде груба грешка - панела ще се вижда и точно този кошер няма да бъде откраднат.

freelancer_bg
24.03.2015, 14:19
Аз се чудя с какво да раздразня пчелите и да ги накарам да излязат от кошера и да почнат да жилят, след като получа сигнал за навлизане в периметъра на пчелина.

Mateev
24.03.2015, 14:25
Пусни ток през тях на слаби импулси - направо побесняват. Ха-ха ..... нали това е принципа на събиране на пчелната отрова. Биеш с ток пчелите, те вадят жилото и тръгват да търсят в кого да го забият.

krasta4ka
24.03.2015, 21:11
Tarty,ще го питам за повече подробности,но гледам в бг. сайтове има различни модели според портфейла,а за снимките които прави все ще ти потрябват за някъде:къде номер ще хване,къде фейс на някой .Наскоро някой помощник ми помогнал и отковал 2дъски от дюшемето,две тръби ми взели ,но може да са му нужни,сигурно ВиК ще прекарва.Ако имах камерка поне щях да знам къде да ги търся

tarty
24.03.2015, 23:11
Пчелина ми е в началото на гора,от едната ми страна е стръмно дере и има само един път по който може да минат.Не е наложително да слагам на всеки кошер датчик и си мисля,че една камера която да ми прати смс и снимка ще е достатачно.

ch.atanasov
24.03.2015, 23:21
Пчелина ми е в началото на гора,от едната ми страна е стръмно дере и има само един път по който може да минат.Не е наложително да слагам на всеки кошер датчик и си мисля,че една камера която да ми прати смс и снимка ще е достатачно.
Немога да ви се начудя.Тук във форума беше коментирано ,че ако е с пистолет срещу теб -можеш да се защитиш адекватно ,само в случай ,че не те уцели.Вие тук разчитате на някакви снимки да ви решат проблема.

ciko
24.03.2015, 23:31
Пчелина ми е в началото на гора,от едната ми страна е стръмно дере и има само един път по който може да минат.Не е наложително да слагам на всеки кошер датчик и си мисля,че една камера която да ми прати смс и снимка ще е достатачно.

Минирай пътя и сложи табела" минно поле преминавате на собствен риск"

ciko
24.03.2015, 23:33
Немога да ви се начудя.Тук във форума беше коментирано ,че ако е с пистолет срещу теб -можеш да се защитиш адекватно ,само в случай ,че не те уцели.Вие тук разчитате на някакви снимки да ви решат проблема.

Първо го гърмиш ти и след това произвеждаш изстрел от неговият пистолет. Ще знае ли някои кой пръв е стрелял?!

ch.atanasov
24.03.2015, 23:40
Минирай пътя и сложи табела" минно поле преминавате на собствен риск"

Майтап ,ама се сетих за един каубойски филм.Приказката беше ,че като носиш пищови -трябва да си готов да ги използваш.Имам познат ,който си заявява :хвана ли го направо го гърмя и го заравям.Като видите снимките ,какво ще направите.Сори май питам за трети път.:bigsmile:

tarty
24.03.2015, 23:43
Немога да ви се начудя.Тук във форума беше коментирано ,че ако е с пистолет срещу теб -можеш да се защитиш адекватно ,само в случай ,че не те уцели.Вие тук разчитате на някакви снимки да ви решат проблема.
Ще вдигна половината ловжий в въздуха хахаххаах.Атанасов,има само един път по който може да минат с кола, получа ли сигнал пътя ще е затворен до 5 минути.На мен не ми трябва да го убия,но послествията за него ще са жестоки.

ciko
24.03.2015, 23:47
Майтап ,ама се сетих за един каубойски филм.Приказката беше ,че като носиш пищови -трябва да си готов да ги използваш.Имам познат ,който си заявява :хвана ли го направо го гърмя и го заравям.Като видите снимките ,какво ще направите.Сори май питам за трети път.:bigsmile:

Първото и най-важно е да тръгнеш по законовия път и паралелно с това само ти да си знаеш за втория начин