PDA

Виж пълната версия : Агресивни пчели



райна.в.йо.
19.06.2015, 07:31
Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?

iliew
19.06.2015, 07:58
Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?

Силен парфюм на пчеларката :)

Aranis
19.06.2015, 09:04
Метизирала майка. И аз имам 2-3 такива. Даже имам оплакване от съседите, че като ги ровя за нещо жилят и тях. При другите все едно ме няма. Решението е едно (според мен). Подмяна на майката. Другата седмица сменям и ще видя дали ще се окажа прав. Разбира се иска време, докато майката подмени пчелите.

marianski
19.06.2015, 09:48
От агресивен кошер вадя най много мед!Друг е въпроса,че трудно се работи с такъв кошер.

зуница
19.06.2015, 11:17
Това е много лоша констатация.Ще ти се наложи да сменяш всички майки.Едни заради агресия.Други за това , че не ги бива.Не ти завиждам.

solaris60
19.06.2015, 11:38
Когато се работи невнимателно и в неподходящо време, предимно така се получава.

slavi 13
19.06.2015, 13:21
Аз съм имал мързеливи и агресивни пчели. Нищо не носеха.

Mateev
19.06.2015, 19:33
Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?

Дължи се на теорията на вероятностите. И при хората има добри (болшинството), но има и бандити, престъпници и дори главорези. Това са психични отклонения, които винаги ги има при големи на брой популации. Просто това е свойство на нормалното (Гаусовото) разпределение. По въпроса нищо не може да се направи, освен най-прозаичното - бандитите трябва да отидат в затвора, а агресивните пчелни майки трябва да бъдат унищожавани. Ако не ги унищожиш, дефектния генетичен материал посредством търтеите от това семейство може да се разпространи и по други семейства.

Nik_m
19.06.2015, 21:31
Не знам дали съм прав, но съм останал с впечатление че самите феромони на майката карат пчелите да са агресивни.
Аз също имах един много агресивен кошер без причина, реших да подменя майката, но злата майка е много хубава и ме дожаля да я убивам а я прехвърлих на една слаба отводка и на нейно място сложих друга майка.
И какво се получи агресивния кошер с новата майка стана нормален а пчелите са си старите, същото време отводката полудя, не дава да я отворя.

Mateev
19.06.2015, 21:44
Агресивността може да е временно явление, предизвикано от външни фактори. Имах такъв случай, при който пчелите в един пчелин едва ли не изядоха пчеларите ми. Просто него ден сякаш се бяха наговорили да нападат всичко живо, което се движи в радиус от около 50 метра около пчелина. Предишните дни и следващите дни всичко си беше наред. Не знам дали някакво пръскане беше причината или липсата на паша или бог знае какво. Важното е, че в един точно определен ден пчелите на един от пчелините ми бяха изключително агресивни, а в следващите дни се успокоиха.

Първоначално решихме, че причината са външните хранилки, които аз използвам за възбудително подхранване. Да, ама защо пчелите станаха агресивни само в един пчелин, а в останалите 20 си лапаха сиропа и се кефеха? И защо в следващите дни това не се повтори? Много въпроси, на които нямам отговор ......

iliew
19.06.2015, 21:46
За агресията може да е виновна майката, само ако това поведение се наблюдава за по-дълъг период .
Едно от най-кротките ми семейства , беше доста агресивно за период от две седмици тази пролет и после пак се кротна, само те си знаят защо .

Цеко
19.06.2015, 21:51
От агресивен кошер вадя най много мед!Друг е въпроса,че трудно се работи с такъв кошер.
Колкото и мед да дава според мен не си заслужава такъв кошер да бъде отглеждан, все пак ние сме пчелари а не мазохисти :(

solaris60
19.06.2015, 21:51
За агресията може да е виновна майката, само ако това поведение се наблюдава за по-дълъг период .
Едно от най-кротките ми семейства , беше доста агресивно за период от две седмици тази пролет и после пак се кротна, само те си знаят защо .

Не винете майките, а вас си. Вие предизвиквате агресията им. Но за да научите от какво се получава си наблюдавайте повече пчелите. Няма агресивни пчели. Има калпави пчелари. Да не казвам други епитети.

Mateev
19.06.2015, 21:55
Причините за агресия са комплексни и недостатъчно изследвани. Сигурно има и пчеларски грешки, но има и външни фактори, които не са подвластни на наш контрол. При такива необичайни агресии аз съм склонен да виня преди всичко пръскането на някои арендатори (или частни лица в градините си), които бог знае каква химия използват при това пръскане. Самият аз преди да стана пчелар съм пръскал овощните си дръвчета с какво ли не, без въобще да ми е идвало на ум, че това може да е вредно за пчелите. Дори не съм се и замислял, че с това пръскане всъщност преча на опрашващите насекоми, които биха спомогнали за по-високи добиви на плодове и зеленчуци.

Това знание, което го имаме ние пчеларите, все още не е достигнало до главите на обикновенните хора, които отглеждат плодове и зеленчуци. Те пръскат с цел да се предпазят от вредители, и въобще не им хрумва, че покрай вредителите унищожават и опрашващите насекоми, в това число и пчелите.

Nik_m
19.06.2015, 22:04
Не винете майките, а вас си. Вие предизвиквате агресията им. Но за да научите от какво се получава си наблюдавайте повече пчелите. Няма агресивни пчели. Има калпави пчелари. Да не казвам други епитети.

Не съм съгласен с това. Имам 50 кошера (с отводките) в момента всички са безобразно кротки с изключение на 1. Есента миналата година направи самосмяна и от тогава полудя, до преди месец не го бях и отварял че ме е яд да работя с него, не даваще да се приближи човек на 2 метра до кошера. Сега като махнах майката на другия ден всичко стана нормално.

solaris60
19.06.2015, 22:08
Причините за агресия са комплексни и недостатъчно изследвани. Сигурно има и пчеларски грешки, но има и външни фактори, които не са подвластни на наш контрол. При такива необичайни агресии аз съм склонен да виня преди всичко пръскането на някои арендатори (или частни лица в градините си), които бог знае каква химия използват при това пръскане.

Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.

solaris60
19.06.2015, 22:10
Сега като махнах майката на другия ден всичко стана нормално.

Защото са в положение на стрес. Толкова ли е непонятно?

Mateev
19.06.2015, 22:12
Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.
Ха-ха .... Тука си прав - най-човешкото чувство е човек да си мисли, че е безпогрешен, и да си търси друг виновник за собствените си грешки. Всеки го прави, но малко хора го осъзнават и се опитват да се борят с това генетично заложено ни от природата животинско поведение, базиращо се на инстинкта за оцеляване.

marianski
19.06.2015, 22:12
Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.

Кои са тези пчелари,които не ти харесват да ги скинджуваме всички хехехе

ch.atanasov
19.06.2015, 22:17
Темата май сме я дъвкали до колкото помня.Моите "куча марка" бяха станали неуправляеми.Вкарах около 40 майки /купени/ и нещата коренно се подобриха.А забравих :сигурно съм задобрял и вече не съм -пишман пчелар.:laughing:

Nik_m
19.06.2015, 22:19
Защото са в положение на стрес. Толкова ли е непонятно?
Няма стрес, махам стара майка и я подменям с млада.

solaris60
19.06.2015, 22:22
А забравих :сигурно съм задобрял и вече не съм -пишман пчелар.:laughing:

Така си мислиш ти.

ch.atanasov
19.06.2015, 22:28
Така си мислиш ти.

Защо не? Щом не ме гонят до другия край на двора-80м ,значи съм добър:laughing:.Нали това зависише от моя подход към тях.Е може и да не съм разбрал.:(

iliew
19.06.2015, 22:41
Не винете майките, а вас си. Вие предизвиквате агресията им. Но за да научите от какво се получава си наблюдавайте повече пчелите. Няма агресивни пчели. Има калпави пчелари. Да не казвам други епитети.

Аз нещо такова смятах да кажа , но като знам , че има кой, си затраях :bigsmile:

Ако бях обвинил майката , сега щях да имам 20 кг мед по-малко .

solaris60
19.06.2015, 22:42
Защо не? Щом не ме гонят до другия край на двора-80м ,значи съм добър:laughing:.Нали това зависише от моя подход към тях.Е може и да не съм разбрал.:(

Нали си ги сменил с нови? Още не са разбрали колко си добър и не ти обръщат внимание. Но не е късно да разгадаят колко са ти уменията.:bigsmile:

solaris60
19.06.2015, 22:44
Аз нещо такова смятах да кажа , но като знам , че има кой, си затраях :bigsmile:

Ако бях обвинил майката , сега щях да имам 20 кг мед по-малко .

Ееееее, пък всичко знаеш ти бре. От де се пръкна такъв всезнайко?:bigsmile:

ch.atanasov
19.06.2015, 22:49
Нали си ги сменил с нови? Още не са разбрали колко си добър и не ти обръщат внимание. Но не е късно да разгадаят колко са ти уменията.:bigsmile:

Еее ,то аз тъп -тъп ,ама пчелите за три години са ме оценили.Нали писах ,че вече не ме гонят из двора.:laughing:За разгадаването на моите пчеларски умения е късно.crying;98% са сменени вече.Да -бяха от 2012г.

iliew
19.06.2015, 22:53
Ееееее, пък всичко знаеш ти бре. От де се пръкна такъв всезнайко?:bigsmile:

Откъдето и всички . :bigsmile:

solaris60
19.06.2015, 22:56
Еее ,то аз тъп -тъп ,

Ха, ха, ха. Разбрахме.

solaris60
19.06.2015, 22:58
Откъдето и всички . :bigsmile:

Не всички. Има някои нули с отрицателен знак. Виждал ли си такива?

ch.atanasov
19.06.2015, 23:02
Ха, ха, ха. Разбрахме.

Незнам кои сте ,ама много сте закъснели.:laughing:Други много отдавна разбраха.:bigsmile:

iliew
19.06.2015, 23:03
Не всички. Има някои нули с отрицателен знак. Виждал ли си такива?

Караш ме да си напрягам това дето го нямам .

райна.в.йо.
25.06.2015, 12:46
По темата която започнах за агресивни пчели мога да ви се похваля, че снощи след няколкодневна почивка го отворих и - пчелите вече са спокойни и успях да направя преглед. Сигурно е било нещо временно. На всички, които взехте отношение по темата ми благодаря!

judas
25.06.2015, 14:38
А дали има връзка между агресивността и атмосферното налягане?!

iliew
25.06.2015, 18:10
А дали има връзка между агресивността и атмосферното налягане?!

Ако е достатъчно високо няма да могат да излетят от кошера :bigsmile:

Шегувам се .

Ангел Йосифов
25.06.2015, 18:12
А дали има връзка между агресивността и атмосферното налягане?!

Не само,че има,но влияние оказват луната и планетите,че даже и Хартман....Е поне така мисля...

vlado 9
25.06.2015, 22:33
А дали има връзка между агресивността и атмосферното налягане?!

Може и да има,атм.налягане пада преди да се развали времето. В лошо време пчелите са агресивни.

Цеко
26.06.2015, 14:21
В лошо време пчелите са агресивни.
И доста преди това, безпогрешни синоптици са ;)

Marian
07.06.2017, 18:30
Здравейте колеги.
Ето, че и аз се сблъсках с този проблем - агресивни пчели.
Предната събота на 27.05 правих отводки с купени майки.
Тази събота ходих да проверя дали са пронесли.
Нямаше никаква агресия от пчелите. Нямало е и преди години. Винаги са били много спокойни.
В понеделник на 05.06 отивам на пчелина и изненада нападат ме 50 метра преди да доближа до тях.
Вчера пак отидох същата работа.
Днес отивам отново така.
Не мога да преценя от кой кошер нападат.
Някой имал ли е такъв случай.
Не знам какво да направя.

jdrumev
07.06.2017, 18:59
При мен е от най близкия ред.

Nik_m
07.06.2017, 19:30
При мен беша така като купих кошерите, никой не можеше да иде на село, само да се покажеш от къщата и започват да те гонят. Жената и детето не искаха и да чуят да дойдат с мен а сега след 4 години селекция може да обикаляш из кошерите и няма проблеми.

Marian според мен проблема е в майките, самите феромони карат пчелите да са агресивни. И след оплождането феромоните са станали по-силни и пчелите са се побъркали.

Marian
07.06.2017, 19:47
10 дни откакто съм сложил майките. При прегледа дали са пронесли нямаше проблем. Майки купувам от един и същи магазин в Сливен вече 3та година. До сега не съм имал проблеми.

Sylvie
07.06.2017, 19:59
Моите нападат така, когато са гладни или имат малко запаси. От опит го установих. С една и съща майка са много спокойни, когато имат достатъчно храна и стават агресивни, когато огладнеят. Други причини за такава агресия не съм установила.

Marian
07.06.2017, 20:13
Не са гладни. Идната събота или неделя мисля да вадя мед. Имат по 1 корпус мед запечатан на 2/3

Nik_m
07.06.2017, 20:31
10 дни откакто съм сложил майките. При прегледа дали са пронесли нямаше проблем. Майки купувам от един и същи магазин в Сливен вече 3та година. До сега не съм имал проблеми.

Това че ги купуваш от един и същи магазин, не значи че са произведени от един и същи пчелар.
Причина за агресия може още да са: малко запаси (липса на паша), лошо време, тормоз на пчелите(различни дразнители), пръскания с отрови и др.

Marian
07.06.2017, 20:56
В този магазин казват,че работят с 1 майкопроизводител. Не съм сигурен точно от къде или Велико търново или Габрово. Поне така казват.Колко е истина те си знаят. Паша все още има. Времето е добро–тази вечер се появиха облаци за първи път от месец насам.Остава само пръскането,но за него мога само да гадая–кой,кога и с какво е пръскал.

jdrumev
07.06.2017, 21:07
При мен агресията се отключи след роене.А единия след самосмяна се успокои,но пак е малко агресивен.Най интересното е ,че много са болезнени тия ужилвания.

Гогол
07.06.2017, 21:36
Моите нападат така, когато са гладни или имат малко запаси. От опит го установих когато огладнеят. Други причини за такава агресия не съм установила.
Добре!Но има още мноо...ого други причини които ги карат да са агресивни в даден момент от деня.Днес,от 7.30ч. вадя строителните рамки от всички кошери,защото при мен тръгна кориандъра.До 16.30ч. всичко беше като по ноти.Жега голяма.Работех по къс панталон,гол до кръста.Нито 1 ужилване.И след това си започна–по 1,по 3–5,10 ужилвания и когато ми покриха ръцете до лактите,след посягане към рамката се отказах.А и започнах да чувам фанфари в ушите.Прибрах всичко,изпих 3 алергозана,изкъпах се и седнах на релакс на верандата пред пчелина–5–7м. Изгониха ме и от там.Някъде към 19.00–19.30 ч.се изсипа такъв дъжд с гръмотевици,светкавици и западен вятър,Удави ни.Добре че нямаше град.Всички закъснели дойдоха при мен,под верандата и накацаха по капаците на нуклеусите и оплодните съндъчета,а някои даже си допълниха запасите.Нахалници такива.Бях толкова обстоятелствен,за да разбереш,че те усещат нещата много,много преди нас.Не се само заблуждавай,че пълния с храна кошер ги прави спокойни.Това е само 1 брънка от веригата.Напредвай!

kuline
07.06.2017, 21:48
Даа, прав е Гогол, за агресивността на пчелите, влияят много фактори. Глада не мисля, че е сред тях. Предполагам под глад имате предвид липса на паша, а не в смисъла на глад като при хората, защото при нас, глада е по-силен от тока, както каза циганина :) Та при липса на паша, пчелите не се интересуват от това какво се движи или вони на пот, а се водят единствено от рецепторите усещащи сладост. Както казах, ако не им повлияят други фактори, които да ги принудят да летят с дупето напред. Днес около 12:30 часа, спирам колата на около два метра от първото семейство и пуша цигара вътре. Още преди да я изгася, пчелите като бикове почнаха да се блъскат по предното стъкло. Добре че не излязох навън, нямаше да си изпуша цигарата.

seto4e
08.06.2017, 14:57
Добре!Но има още мноо...ого други причини които ги карат да са агресивни в даден момент от деня.Днес,от 7.30ч. вадя строителните рамки от всички кошери,защото при мен тръгна кориандъра..!


Кориандър 2017 приятелю за съжаление е в историята. Действителността боли, а времето е пари, много загубени пари.....

nikawr
08.06.2017, 16:43
...,от 7.30ч. вадя строителните рамки от всички кошери,защото при мен тръгнакориандъра...
Колега може ли да попитам, защо махаш строителната рамка при паша? Каква е причината? И за колко време я махаш?

Гогол
09.06.2017, 22:03
Кориандър 2017 приятелю за съжаление е в историята. Действителността боли, а времето е пари, много загубени пари.....

Защо колега с такава носталгия?Да разбирам ли, че това съжаление е породено от набит в земята кориандър от разсърдения гръмовержец Зевс?Жалко,ако е така.Виждал съм подобна картинка не еднократно,не само кориандър.И слънчоглед,висок до 1.40 м.с пити като летящи чинии набит или изравнен със земята.Не унивай!Надеждата умира последна. Винаги се надяваме за нещо по–добро.Извинявам се,но ще използвам този пост за да отговоря на колегата nikawr,за да не се трупат постове.
Такава ми е практиката,колега. 1.При настъпване на първа главна/може и 2–4 дена по–късно/махам строителните и слагам основа в средата.Ако има не осеменени,ново изградени пити/обикновено са напръскани с нектар/ също ги вадя и слагам основи.Гарантирано е,ще са само с работнически килийки.Рапицата не я броя за главна при мен.Тя е подбудителна,при нея унищожавам акара до 95% с ежеседмично изрязване на запечатаното Т.П.и сега мога да си позволя да изкарам С.Р. Улеснявам си работата,защото не ми се прехвърлят магазините за да изрежа С.Р. Вече съм на възраст и започна да ми тежи това упражнение.Ако визуално установя в търтиевото пило акари в повече от 30% от килийките–С.Р.остава в кошера и упражнението се играе докато паднат до 3–5 %.Не използвам химия до 10 .11.След това мн.малко до 20.12.Профилактично.Те това е.Всеки си шета на акъла.:laughing:hi;

qnkov90
09.06.2017, 22:58
Имам няколко въпроса. Кошера ми вече е на 8 рамки единия. Гледам, че за около 3 дена изграждат напълно питата (само градеж, без пило и тн.) и тогава поставям нова за градеж. Така ли се прави принципно? И другия въпрос е, кога да сложа магазина? С това темпо... до 1 седмица ще съм го напълнил с рамки, изградени... Магазина в кой момент да го сложа? Когато напълнят рамките с пило, за да станат повече пчели ли? Или когато напълнят долните рамки всички с мед?

kuline
09.06.2017, 23:08
Имам няколко въпроса. Кошера ми вече е на 8 рамки единия. Гледам, че за около 3 дена изграждат напълно питата (само градеж, без пило и тн.) и тогава поставям нова за градеж. Така ли се прави принципно? И другия въпрос е, кога да сложа магазина? С това темпо... до 1 седмица ще съм го напълнил с рамки, изградени... Магазина в кой момент да го сложа? Когато напълнят рамките с пило, за да станат повече пчели ли? Или когато напълнят долните рамки всички с мед?

Казваш, че кошера е на 8 рамки, ама какъв е - ДБ 12, 10 или по малко или...някаква друга система? Щом пчелите градят, от това по-добро няма. Това е критерий за добре развиващо се семейство. Магазина можеш да го сложиш, когато пчелите усвоят напълно плодника. Не е добре плодника да се напълни с мед, защото това само по себе си е кофти случка. Плодника могат да го напълнят с мед, когато има паша. Тогава блокират майката и тя нама къде да снася. Това пчеларя не трябва да допуска.
Понякога майките избягват да снасят в нови пити, а пчелите слагата там мед, но това не трябва да те безпокои. Има и още много неща, но за това би следвало да прочетеш нещичко за живота на пчелите, а колегите, ако нямат нищо против, ще допълват, коригират и т.н.

qnkov90
10.06.2017, 00:03
Не се изразих правилно, имам 8 готови, но кошера е 10ка ДБ, до седмица ще е готов и с другите две рамки и то изградени. Градят ги сравнително бързо, а майката ги пълни на 95 процента с пило 2-3 дена след градежа. Работата е веднага ли като видя и последната изградена 10-та рамка, да сложа магазина отгоре? Или трябва да се чака или да наблюдавам нещо, което да ми подскаже? Може би плътно пчели на всяка рамка?

jdrumev
10.06.2017, 02:34
Не е проблем и на 5 рамки да качиш пчелата в магазин,важното е да не се рои.;):bigsmile:.

nikawr
10.06.2017, 05:44
Колега Гогол, аз също плозвам СР от ранна пролет докато ги зазимя. Обаче я режа през седмица.
Да те пипитам твоята СР какво представлява?
Моята е изградена магазинна пита, сложена като предпоследна рамка. По време на паша а и не само, обикновенно я пълнят с мед, но има и изключеня разбира се. През седмица качвам в магазина птлна пита с мед и слагам празна от там дори и при слаба паша. Лично аз съм много доволен от СР и мисля, че тя е в основата за почти нулевта зимна смъртност от години, при третиране 1-2 годишно с ОК.
Добива на восък също не е за пренебрегване, но наистина е работа доста.

tarty
10.06.2017, 06:40
Янков, в момента в който слагаш последната основа да я градят, слагаш и магазина от горе.

ch.atanasov
10.06.2017, 07:34
Янков, в момента в който слагаш последната основа да я градят, слагаш и магазина от горе.

Е, какво пречи и по-рано да го сложи. Вече е юни-температури над 30 градуса. Ама и никой не пита ,този магазин с изградени рамки ли е. Ако са изградени (или не ) и има паша, защо да чака десета рамка долу.

tarty
10.06.2017, 07:45
Е, какво пречи и по-рано да го сложи. Вече е юни-температури над 30 градуса. Ама и никой не пита ,този магазин с изградени рамки ли е. Ако са изградени (или не ) и има паша, защо да чака десета рамка долу.

Температурата в момента на пчелина е 12 градуса. За всичко останало колегата ако има въпроси пак ще пише.

ch.atanasov
10.06.2017, 08:24
Температурата в момента на пчелина е 12 градуса. За всичко останало колегата ако има въпроси пак ще пише.

Дванадесет градуса, ама в момента -иначе -жега. Няма да се оплакваш, нали оцапа центрофугата.:bigsmile:

пп. Колегата да пита, но и да чете.

qnkov90
10.06.2017, 22:47
Не, не са изградени рамките. Все пак те първа започвам, няма откъде да ги взема. Значи ги качвам с последната рамка за плодника, която сложа за изграждане. Доста ми е активен кошера, тъй че мисля, че няма да има пробелм. Имам друг въпрос. Имам кошери 12 рамкови, но ми казаха, че да не слагам повече от 10... Да ги послушам ли или да си ги правя 12 рамки, и ако случайно са прави, страничните прегради остават ли? Все пак ще остане голямо разстояние между 10-те рамки и стените на кошера и те може би ще тръгнат да градят по тях? Вече едната преграда са я направили като пита... пълна е с пило. Може би оставих много разстояние между нея и последната рамка...

tarty
11.06.2017, 06:06
Ако оставиш преградите ще се качат по бързо в магазина и ще започнат да събират за теб, но и ако ги махнеш пак не е грешка. Зависи каква цел имаш.

ch.atanasov
11.06.2017, 07:17
Не, не са изградени рамките. Все пак те първа започвам, няма откъде да ги взема. Значи ги качвам с последната рамка за плодника, която сложа за изграждане. Доста ми е активен кошера, тъй че мисля, че няма да има пробелм. Имам друг въпрос. Имам кошери 12 рамкови, но ми казаха, че да не слагам повече от 10... Да ги послушам ли или да си ги правя 12 рамки, и ако случайно са прави, страничните прегради остават ли? Все пак ще остане голямо разстояние между 10-те рамки и стените на кошера и те може би ще тръгнат да градят по тях? Вече едната преграда са я направили като пита... пълна е с пило. Може би оставих много разстояние между нея и последната рамка...

Първо пишеш за един кошер, после за кошери в множествено число, ама ще се разберем-нема страшно. Няма нужда от две прегради , една е достатъчна. Когато аз започнах с ДБ-12 ги развивах до 12 рамки и се чудех, къде да прибера преградата. По тази причина минах на 11 рамки. Към днешна дата ги държа на 10 рамки, като преградата е винаги в кошера. Нямам спомен да са градили зад нея. В това пространство поставям пити за обиране. Надявам се вече да си сложил магазина. Писах, че може да се сложи и преди 10-та рамка, но ти ще си преценяваш ( по силата на семейството и градежа ). За по-бързо усвояване, може да пуснеш ( временно )една средна пита с открито пило , горе през магазина.

пп. Както разбирам, ще опиташ мед-собствено производство.:)

solaris60
11.06.2017, 07:28
Първо пишеш за един кошер, после за кошери в множествено число, ама ще се разберем-нема страшно. Няма нужда от две прегради , една е достатъчна. Когато аз започнах с ДБ-12 ги развивах до 12 рамки и се чудех, къде да прибера преградата. По тази причина минах на 11 рамки. Към днешна дата ги държа на 10 рамки, като преградата е винаги в кошера. Нямам спомен да са градили зад нея. В това пространство поставям пити за обиране. Надявам се вече да си сложил магазина. Писах, че може да се сложи и преди 10-та рамка, но ти ще си преценяваш ( по силата на семейството и градежа ). За по-бързо усвояване, може да пуснеш ( временно )една средна пита с открито пило , горе през магазина.

пп. Както разбирам, ще опиташ мед-собствено производство.:)

Семейството трябва още докато слагаш магазина да се качи. Караш ли го насила, толкова и мед ще изкараш от него.

ch.atanasov
11.06.2017, 08:01
Семейството трябва още докато слагаш магазина да се качи. Караш ли го насила, толкова и мед ще изкараш от него.

По някога се налага, но това не е насилие. Повечето техники в пчеларството се свеждат в това да ги накараме ( излъжем ) да работят за нас.

seto4e
11.06.2017, 08:19
Защо колега с такава носталгия?Да разбирам ли, че това съжаление е породено от набит в земята кориандър от разсърдения гръмовержец Зевс?...

Пази Боже, не е това а променливото време. Първите два дена започнаха ударно и се настроих позитивно, после 3ти и 4ти ден дъжд, вятър, студ, зима..... и два нулеви дена.
На пети ден, о чудо прогнозата сменена на 180. Дъждовете ги няма на картата, градусите повдигнати с 2-3. Към момента перфектната прогноза и се моля Емо Чолаков да не ни сервира поредното циклонче. Нали за тия 10-15 дена бъхтим цяла година.
Запечатват вече първия магазин:

8698

solaris60
11.06.2017, 18:50
По някога се налага, но това не е насилие. Повечето техники в пчеларството се свеждат в това да ги накараме ( излъжем ) да работят за нас.

Пчелите работят за нас не когато ги лъжем, а когато има паша и тя да е повече от потреблението им. Иначе може със Захира от Кауфланд.

Гогол
11.06.2017, 22:43
Колега Гогол, аз също плозвам СР от ранна пролет докато ги зазимя. Обаче я режа през седмица.
Да те пипитам твоята СР какво представлява?
Моята е изградена магазинна пита, сложена като предпоследна рамка. По време на паша а и не само, обикновенно я пълнят с мед, но има и изключеня разбира се. През седмица качвам в магазина птлна пита с мед и слагам празна от там дори и при слаба паша. Лично аз съм много доволен от СР и мисля, че тя е в основата за почти нулевта зимна смъртност от години, при третиране 1-2 годишно с ОК.
Добива на восък също не е за пренебрегване, но наистина е работа доста.

Нищо особено.Плодникова рамка,разделена на 2–1/5:4/5 .На 1/5 задължително слагам изрезка от основа и градят с работнически.Под летвичката–импровизират.С лагам ги в двата края,като теб/ти,по 1/–като втори.Не само ти си доволен,колега.Аз съм предоволен.Нямам акар и в момента,с изключение на 3 бр.,но ще си намерят цаката и те.Аз съм хоби–пчеловъд,Професионал истите гледат на строителната рамка отвисоко,някои,дори я отричат като способ за успешна борба с акара.Наблягат само на химията.А последствията?Мисля,че бях изчерпателен на толерантния ти въпрос.Ако има и друг–ще ти отговоря.Пожелавам ти пълни магазини и да ги по третиш на всяка нова паша!

vpdyankov
13.04.2021, 10:33
Здравейте, пчелар съм от10 месеца. Миналата година кошерите бяха много спокойни, не съм ползвал ръкавици. Сега съм с ръкавици, ботуши и цял гащеризон. При добро опушване и отваряне на кошера ме атакуват стотици и това вече трети ден. В троянския балкан съм, не би трябвало да е пръскано с химии. Дадоха ми съвет че може да са гладни или с акари и днес им дадох по 1л. сироп със Ceranon. Някакви съвети?

Трендафил Дончев
13.04.2021, 10:58
Здравейте, пчелар съм от10 месеца. Миналата година кошерите бяха много спокойни, не съм ползвал ръкавици. Сега съм с ръкавици, ботуши и цял гащеризон. При добро опушване и отваряне на кошера ме атакуват стотици и това вече трети ден. В троянския балкан съм, не би трябвало да е пръскано с химии. Дадоха ми съвет че може да са гладни или с акари и днес им дадох по 1л. сироп със Ceranon. Някакви съвети?

Тази година се наблюдава повишена агресивност.

jdrumev
13.04.2021, 16:53
Тази година се наблюдава повишена агресивност.


Не съм съгласен с това твое мнение.В събота и неделя ги работих по къс ръкав.;)Бай Иван Акацията ме е учил така:
"Жули ли един кошер значи има проблем Даче.":bigsmile:

Алексиев
14.04.2021, 05:45
Здравейте, пчелар съм от10 месеца. Миналата година кошерите бяха много спокойни, не съм ползвал ръкавици. Сега съм с ръкавици, ботуши и цял гащеризон. При добро опушване и отваряне на кошера ме атакуват стотици и това вече трети ден. В троянския балкан съм, не би трябвало да е пръскано с химии. Дадоха ми съвет че може да са гладни или с акари и днес им дадох по 1л. сироп със Ceranon. Някакви съвети?

По миналата година при мене беше така. Два месеца, април и май, не даваха да ги барнеш. Юни времето се оправи, започнаха да носят нектар от драката и се кротнаха все едно че не са същите.