PDA

Виж пълната версия : Давайте предложения.



tarty
16.06.2015, 18:40
В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.

радо
16.06.2015, 19:12
Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.

solaris60
16.06.2015, 19:17
Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.

И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.

tarty
16.06.2015, 19:36
Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.
Имам към 170-180 бр в момента и искам да си напълня останалите празни кошери.Майките ще ми излязат колкото захарта за зимата :-) :-) :-) :-)

tarty
16.06.2015, 19:38
И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)

радо
16.06.2015, 19:49
И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
Какво например .....Семейството устиска ли до започването на паша вече трудно ще изпадне в роево ,а и сезона за него минава и ако е искала дадена майка да хваща гората вече да го е направила.Важно е винаги да има място за снасяне на майката това си е бая работа и ако се застъпват пашите е чудесно защото прекъсването не е хубаво и трябва да се компенсира.От 180 семейства по една рамка с пчели и пило и готова майка плюс подхранване до края на септември но не с хранилка от 0,8 лит. няма да има проблем като задължително и няколко резервни майки защото приемането няма да е 100 %.Майките са проблем на пчеларя или си ги правиш или купуваш ,а може и да поискаш няколко без пари ;) .

solaris60
16.06.2015, 20:03
Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Човек си пати най - много от съвети. Аз съвети мога да му дам - 100, но те ще са валидни за мен тук при мен и с моята мисъл, а при него/тебе и несъобразени с тамошните условията те няма да бъдат валидни и какво ще се получи? Измиране на маса семейства пчели. И кой ще е виновен? Ами този който е дал "лошия" съвет. Защото никой или рядко има човек който да каже - сбърках - онзи човек беше прав. А винаги е - да му .... свързано с майката. Съвета ми е: - всеки да си напрегне акъла и каквото направи - направи. Ако успее - браво, ако ли не, то тогава се учи.

borislav aleksandrov
16.06.2015, 20:04
при първия прочит си помислих че искаш да изкараш мед от отводките... :laughing: не че не е невъзможно... :P

иначе става лесно и бързо ако вложиш 900-1000 лв. ....

радо
16.06.2015, 20:05
Майките няма какво да им се чудиш проблема е можеш ли да си произведеш 100 -ина маточника за оплодните сандъчета на мен не ми се дават 30-40 лева на бр. така ,че правиш си кутийки с отвор като размера и вида нямат значение и без рамки сега сезона е подходящ и няма проблем с времето като малко сянка няма да е излишна слагаш твърда храна на дъното и един черпак с пчели и маточника/неоплодена майка и на другия пчелин останалото ще го свършат пчелите това е за еднократна употреба:laughing:.

tarty
16.06.2015, 20:09
Какво например .....Семейството устиска ли до започването на паша вече трудно ще изпадне в роево ,а и сезона за него минава и ако е искала дадена майка да хваща гората вече да го е направила.Важно е винаги да има място за снасяне на майката това си е бая работа и ако се застъпват пашите е чудесно защото прекъсването не е хубаво и трябва да се компенсира.От 180 семейства по една рамка с пчели и пило и готова майка плюс подхранване до края на септември но не с хранилка от 0,8 лит. няма да има проблем като задължително и няколко резервни майки защото приемането няма да е 100 %.Майките са проблем на пчеларя или си ги правиш или купуваш ,а може и да поискаш няколко без пари ;) .
Все хвалят августките майки като най-добрите,грехота ще е да купя.А и тази пролет си поръчах за пръв път от Скутелатора,ще ми дойде много за една година.За подаръци,трудно ще се намери някой освен Дамян.

solaris60
16.06.2015, 20:10
Майките няма какво да им се чудиш проблема е можеш ли да си произведеш 100 -ина маточника за оплодните сандъчета на мен не ми се дават 30-40 лева на бр. така ,че правиш си кутийки с отвор като размера и вида нямат значение и без рамки сега сезона е подходящ и няма проблем с времето като малко сянка няма да е излишна слагаш твърда храна на дъното и един черпак с пчели и маточника/неоплодена майка и на другия пчелин останалото ще го свършат пчелите това е за еднократна употреба:laughing:.

Това ми по харесва, че и да загубиш - губиш шепа пчели, а чрез отводките е малко рисковано или поне да се направят по - рано.

tarty
16.06.2015, 20:15
при първия прочит си помислих че искаш да изкараш мед от отводките... :laughing: не че не е невъзможно... :P

иначе става лесно и бързо ако вложиш 900-1000 лв. ....
Хахаха не съм толкова лаком,нали някой трябва и да го вади.

jdrumev
16.06.2015, 20:16
ако имаш познат който е кандидатствал по пчеларската програма за майки или отводки и няма да ги взема. Може да ти излезе тънко, да направиш 60 отводки.Мой познат е кандидатствал за 100 аз само за 50:bigsmile:.

solaris60
16.06.2015, 20:19
Все хвалят августките майки като най-добрите,грехота ще е да купя.А и тази пролет си поръчах за пръв път от Скутелатора,ще ми дойде много за една година.За подаръци,трудно ще се намери някой освен Дамян.

Пази се от подаръци, че излизат през носа някой път. Не ме питай - защо?

tarty
16.06.2015, 20:19
Човек си пати най - много от съвети. Аз съвети мога да му дам - 100, но те ще са валидни за мен тук при мен и с моята мисъл, а при него/тебе и несъобразени с тамошните условията те няма да бъдат валидни и какво ще се получи? Измиране на маса семейства пчели. И кой ще е виновен? Ами този който е дал "лошия" съвет. Защото никой или рядко има човек който да каже - сбърках - онзи човек беше прав. А винаги е - да му .... свързано с майката. Съвета ми е: - всеки да си напрегне акъла и каквото направи - направи. Ако успее - браво, ако ли не, то тогава се учи.
Прав си донякаде,от всяко лошо събитие е важно да си изкараш поука.Мисля си да ги направя като на рапицата.Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.

tarty
16.06.2015, 20:21
Пази се от подаръци, че излизат през носа някой път. Не ме питай - защо?
В нашия край има поговорка:
Коте да ти подаряват не го вземай.

solaris60
16.06.2015, 20:22
Прав си донякаде,от всяко лошо събитие е важно да си изкараш поука.Мисля си да ги направя като на рапицата.Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.

А така. Дойдохме си на думата.

радо
16.06.2015, 20:23
Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.
И после търтовки за оправяне добре ,че вече я разисквахме тази тема пък и ще добиеш опит.:laughing:

tarty
16.06.2015, 20:31
И после търтовки за оправяне добре ,че вече я разисквахме тази тема пък и ще добиеш опит.:laughing:
До момента съм направил към 50 отводки на които им слагам магазините в момента,от тях само 3 бр. ме осъмниха ,че нямат майки и ги оправих.Аз съм в гора и почти нямам загуби на майки.

solaris60
16.06.2015, 20:31
И после търтовки за оправяне добре ,че вече я разисквахме тази тема пък и ще добиеш опит.:laughing:

Какво толкова се плашите от тези търтовки. Я се получили, я не. Тази година за разлика от други тук които се оплакват, че майките не им пронасят, то моите които съм направил до една започнаха да снасят нормално, без каквито и да е катаклизми. Всичко върви ОК.

радо
16.06.2015, 20:34
Какво толкова се плашите от тези търтовки. Я се получили, я не.
Пчелоядите точно тогава се приготвят за по топлите земи и са многооо гладни.

tarty
16.06.2015, 20:38
Пчелоядите точно тогава се приготвят за по топлите земи и са многооо гладни.
Нали трябва да се опита,то от опит глава не боли.

Niki1313
16.06.2015, 21:20
В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.

Ако аз трябваше да правя 60 отводки от 170-180 кошера бих използвал метода на голия рой.
По-долу ще приложа част от кореспонденцията с един колега.

..."Късни отводки образувани веднага след последното вадене на мед



1. Това деление се прави само на силни семейства
2. Желателен период за тази операция е непосредствено след изваждането на слънчогледовия мед.
3. Хубаво е да имаш подготвена оплодена майка.
4. В един хубав слънчев ден ( следи се прогнозата за времето, следващите три, четири дена трябва също да е слънчево, топло и без валежи на дъжд и сняг) се прави разцепването. С помощник се премества кошера (този който ще се дели) на известно разстояние, някъде в пчелина 3,4,5 или 10, 20 метра, няма особено голямо значение.

5. На мястото на преместения кошер се поставя новия кошер. Цвета и вида играят роля, но не чак толкова голяма. Важното да е на същото място.

а) Пчеларя сам трябва да прецени съотношението между млади и стари пчели
б) По това време на годината обикновено летящите пчели са около 2/3
в) Прави си сметката, колко са 2/3 от пчелите и се поставят толкова рамки, които плътно да се покрият с пчели – около 7, 8 ДБ рамки

6. Отива се при преместения кошер, от който искаш ще се дели и се намира майката. Взема се внимателно и се поставя в новия кошер в който вече са поставил 7,8 ДБ рамки.

Относно избора на рамки също има няколко варианта.

а) Слагат се 7,8 рамки с голи основи (не изградени)

б) Слагат се добре изградени пити без мед и търтиеви килийки. Вариант е да поставиш центрофугирани пити.

Две много важни условия:

- Не се смесват в ново сформирания кошер изградени с не изградени пити

- Не се слага никакво пило


Моето предложение е в новосъздадения кошер да се поставят само голи основи, точно колкото трябва и добре обтелени.

7. След като се премести старата майка в новия кошер се слага покривната табла и се пълнят хранилките с инвертиран захарен сироп - Колкото повече, толкова повече. Една хранилка от 0.700 L е недостатъчна. След около 2 седмици се предава една запечатана рамка с пило, но без пчели. След това с този ново сформиран кошер повече работа няма.

8. В стария преместен кошер след седем, осем часа придаваш оплодена майка в клетка..."

Това е пробвано и работи много-добре.

Надявам се да съм ти бил полезен

Поздрави

Mateev
16.06.2015, 21:27
Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.

solaris60
16.06.2015, 21:38
Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.

Тук аз съм пък точно на обратното мнение. Този номер го правя редовно и до сега неудачи не съм имал. Двете семейства се изравняват по сила и напролет са ОК. Тази година пак ще го правя и в момента наблюдавам кошерите които ще играят главната роля. Все пак трябва де се подходи внимателно. Нали така?

Niki1313
16.06.2015, 21:55
Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.

Навярно пчеларите Ви са сбъркали нещо, когато са правили тази гимнастика.

Да поразсърдваме

Майката на ден снася около 1500-2000 яйца на денонощие.
За 10 дни това прави 15 000 - 20 000 снесени яйца, който до края на август ще се излюпят - нали августовските пчели живеят най-дълго

С правилна храна ще успеят да изградят добро мастно тяло и ако всичко по "рецептата" е направено както трябва не би трябвало да има проблем с презимуването на ново сформираните семейства.

Това го правя не от година две а от много, много години.

радо
16.06.2015, 22:07
Ако аз трябваше да правя 60 отводки от 170-180 кошера бих използвал метода на голия рой.

Важно е правилната преценка колко са изтощени летящите пчели, колко дълга е била пашата и подсилването с рамка с люпещо пило е задължително старите пчели трябва да оцелеят докато се излюпят нови млади пчели .Зимните пчели са тези снесени през август и не преработвали сироп ,а тези снесени юли ще загинат до зимата.

tarty
16.06.2015, 22:11
Явно ще има различни проби.Замислих се дали да не направя в началото на юли 5 бр на гол рой,в старите семейства ще заложат маточници и новите майки ще пронесат началото на август,а 1 бр след 10 дена по късно,за резервни маточници.След 15 дена взимам по 3 рамки от различни кошери и предавам маточник.Това май ще е най отдачно.

Niki1313
16.06.2015, 22:18
Важно е правилната преценка колко са изтощени летящите пчели, колко дълга е била пашата и подсилването с рамка с люпещо пило е задължително старите пчели трябва да оцелеят докато се излюпят нови млади пчели .Зимните пчели са тези снесени през август и не преработвали сироп ,а тези снесени юли ще загинат до зимата.

Exactly.......

h_kirilov
16.06.2015, 22:31
Като новобранец .. аз сега пак не разбрах .. :laughing:.

Мисля си да ги направя като на рапицата.Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.

И после търтовки за оправяне добре ,че вече я разисквахме тази тема пък и ще добиеш опит.:laughing:

Има ли такова нещо и как се прави ако има? обединяване на търтовка с отводка ?

tarty
16.06.2015, 22:57
Като новобранец .. аз сега пак не разбрах .. :laughing:.



Има ли такова нещо и как се прави ако има? обединяване на търтовка с отводка ?
Търтовката я опрявам с неоплодена майка,а и винаги можеш да я разхвърлиш по другите кошери.

h_kirilov
16.06.2015, 23:13
Търтовката я опрявам с неоплодена майка,а и винаги можеш да я разхвърлиш по другите кошери.

То разхвърлянето по другите кошери добре като имаш 170-180 :laughing:. А аз като новобранец с 3 основни + 3 отводки? Днес на първаия осиротен видях излюпена майка и от нея взех все още непрегризан маточник и го придадох на новосвормирана отводка? Извинвам се, че отмествам темата, но си го позволявам, защото мисля, че вече си решил как да процедираш. Та ще съм благодарен за съвети ако стане гаф с майките.

Mateev
17.06.2015, 17:05
Тук аз съм пък точно на обратното мнение. Този номер го правя редовно и до сега неудачи не съм имал. Двете семейства се изравняват по сила и напролет са ОК. Тази година пак ще го правя и в момента наблюдавам кошерите които ще играят главната роля. Все пак трябва де се подходи внимателно. Нали така?

Гол рой с майка в началото на август изисква 63 дена до пълното си развитие (натрупване на максимален брой стари пчели). Тоест това ще се случи чак на 1-ви октомври. Не че е невъзможно, но годината трябва да е с топла есен.

Гол рой с маточник изисква допълнителни 16 дена - тоест ще е готов за зимата в средата на октомври. Такава година, която ще го позволи това, се случва веднъж на 1000 години.

Съгласен съм, че ако се правят експерименти с няколко кошера, може да се получи, може и да не се получи. Когато обаче експеримента е масов със стотици кошери, резултата вече се нарича СТАТИСТИКА, а тя е безжалостна.

Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе. Ефекта - семейството си стои като отводка на 3 рамки чак до средата на май месец. В същото време други силни семейства пращят по шевовете още в средата на април. Иначе съм ги хранил по един и същи начин. Всичките семейства започват бързо развитие, но някои от тях го правят още през април, а други стоят на границата на оцеляването чак до средата на май. Някакъв процент от вторите (20-30%) се изхитрявва да умре през март, април и дори през май.

Та късните отводки не са табу - аз самия си позволявам да ги правя, но те изискват специално отношение и допълнителни грижи. И смъртноста сред тях е доста по-висока.

jdrumev
17.06.2015, 17:41
Гол рой с майка в началото на август изисква 63 дена до пълното си развитие (натрупване на максимален брой стари пчели). Тоест това ще се случи чак на 1-ви октомври. Не че е невъзможно, но годината трябва да е с топла есен.

Гол рой с маточник изисква допълнителни 16 дена - тоест ще е готов за зимата в средата на октомври. Такава година, която ще го позволи това, се случва веднъж на 1000 години.

Съгласен съм, че ако се правят експерименти с няколко кошера, може да се получи, може и да не се получи. Когато обаче експеримента е масов със стотици кошери, резултата вече се нарича СТАТИСТИКА, а тя е безжалостна.

Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе. Ефекта - семейството си стои като отводка на 3 рамки чак до средата на май месец. В същото време други силни семейства пращят по шевовете още в средата на април. Иначе съм ги хранил по един и същи начин. Всичките семейства започват бързо развитие, но някои от тях го правят още през април, а други стоят на границата на оцеляването чак до средата на май. Някакъв процент от вторите (20-30%) се изхитрявва да умре през март, април и дори през май.

Та късните отводки не са табу - аз самия си позволявам да ги правя, но те изискват специално отношение и допълнителни грижи. И смъртноста сред тях е доста по-висока.

Със Стратовит на пролет не може ли да по оправим нещата?Да позасилим семейството.

Mateev
17.06.2015, 18:13
Слагах масово стартовит, но проблема изглежда е някъде другаде. Склонен съм да си мисля, че проблема е в малкото на брой пчели и в ниските нощни температури. Малкото пчели не могат да отглеждат много пило и не могат да го топлят през нощта.

По всичко изглежда, че проблемът е в броя на презимувалите пчели, а не във възможностите на майката. Същите слаби семейства в един момент (през май) разцъфват и майката започва да се изявява в пълна сила. По време на пролетното развитие обаче майката не може да разгърне пълния си капацитет просто защото няма достатъчно пчели да го поемат.

jdrumev
17.06.2015, 18:42
Слагах масово стартовит, но проблема изглежда е някъде другаде. Склонен съм да си мисля, че проблема е в малкото на брой пчели и в ниските нощни температури. Малкото пчели не могат да отглеждат много пило и не могат да го топлят през нощта.

По всичко изглежда, че проблемът е в броя на презимувалите пчели, а не във възможностите на майката. Същите слаби семейства в един момент (през май) разцъфват и майката започва да се изявява в пълна сила. По време на пролетното развитие обаче майката не може да разгърне пълния си капацитет просто защото няма достатъчно пчели да го поемат.

`При мен имаше същия проблем.Семейства, които бях хванал миналата година като малки ройчета не се развиваха правилно. Помагах с пило само ,но нямаше ефект пак .След като пробвах пило с пчели заложиха маточници и майка нямаше вече сега вече нещата са добре.Но може и да си прав за промяната на температурата рязко.

радо
17.06.2015, 19:54
Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе.
Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.

Гогол
17.06.2015, 21:44
Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.
А,бе Радо,използвай тия препинателни знаци в тоя пусти български език,че такива неграмотници ,като мен, трудно схващаме какво искаш да ни кажеш.А от там ,не можем да използваме положителното от твоя пчеларски опит.Нищо лично,просто ни помогни.А иначе съм съгласен с теб–умряло пч. с–во е резултат на грешки на пчеларя.

tarty
17.06.2015, 22:03
Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.
Аз съм в горта и прашец има до късна есен.Даже в момента знам един блок със сънчоглед който още не е поникнал,и не съм сигурен ако ги закарам там дашли няма да си навлека бела на главата.

zayo
18.06.2015, 10:34
И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.

Ако не настъпи ледников период нещата се оправят с някой и друг килограм захар.

solaris60
18.06.2015, 11:31
Ако не настъпи ледников период нещата се оправят с някой и друг килограм захар.

Понякога и тя не помага.

slavi 13
18.06.2015, 12:50
Tarty, избери си едно добро семейство, отдели им майката на 3 пити в нов кошер. В стария кошер ще се заложат спасителни маточници. Малко преди да се излюпят майките, раздели семейството на 3-4 части с техните си маточници. После трябва да им се помага. Така от едно семейство ще получиш 4-5.
Ако намериш семейство с роеви маточници, веднага го раздели на 4-5 части с неговите маточници.
Трудно смятам до 60 (нямам толкова пръсти на ръцете и краката), така че ти трябва да прецениш колко семейства няма да ти носят мед, но ще ти дадат отводки.
Успех

tarty
18.06.2015, 20:48
Tarty, избери си едно добро семейство, отдели им майката на 3 пити в нов кошер. В стария кошер ще се заложат спасителни маточници. Малко преди да се излюпят майките, раздели семейството на 3-4 части с техните си маточници. После трябва да им се помага. Така от едно семейство ще получиш 4-5.
Ако намериш семейство с роеви маточници, веднага го раздели на 4-5 части с неговите маточници.
Трудно смятам до 60 (нямам толкова пръсти на ръцете и краката), така че ти трябва да прецениш колко семейства няма да ти носят мед, но ще ти дадат отводки.
Успех


Въпроса за мен е да си направя отводките,но и мед да изкарам.Две в едно :-) :-) :-) :-)

marianski
18.06.2015, 22:01
Въпроса за мен е да си направя отводките,но и мед да изкарам.Две в едно :-) :-) :-) :-)

Еее ти хем душата в рая хем х.я до края :) е нЕма как прежалваш добива на мед за сметка на увеличаване на бройката .

tarty
18.06.2015, 22:35
Еее ти хем душата в рая хем х.я до края :) е нЕма как прежалваш добива на мед за сметка на увеличаване на бройката .
Защо не,всичко е възможно на този свят.

Камен Крумов
19.06.2015, 14:27
Въпроса за мен е да си направя отводките,но и мед да изкарам.Две в едно :-) :-) :-) :-) Ако имаш ЛР кошери можеш да ползваш тази технология: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=143&p=60197&viewfull=1#post60197

delpi
19.06.2015, 15:01
Въпроса за мен е да си направя отводките,но и мед да изкарам.Две в едно :-) :-) :-) :-)

Аз доколкото разбирам идеята на Слави е да си направиш отводките от 20-тина семейства(даже и по-малко), а от останалите да извадиш мед. Като се има впредвид колко ти е общата бройка на семействата няма да усетиш, че не си вадил мед от донорите, но пък ще си направиш отводките навреме и шанса да оцелеят е доста по-голям.

Ангел Йосифов
19.06.2015, 16:53
В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.

Точно преди да цъфне слънчогледа изведи майките във отводка с по 1-2 рамки разновъзрастно пило.Основните сем.ще се позабавят 2-3 дена и след това ще заработят на слънчогледа.По този начин спира осеменяването и за седмица всичкото пило ще е запечатано,което ще освободи доста кърмачки за кърска работа.Която майка не се върне от оплождане,просто връщаш старата или придаваш оплодена.Майките в отводките ще искат помощ,като след пашата от останалите сем. взимаш по една рамка пило и рамка с мед и подсилваш.....Очаква те тежка зима-най вече за теб,а не за отводките.

Mateev
19.06.2015, 17:56
А,бе Радо,използвай тия препинателни знаци в тоя пусти български език,че такива неграмотници ,като мен, трудно схващаме какво искаш да ни кажеш.А от там ,не можем да използваме положителното от твоя пчеларски опит.Нищо лично,просто ни помогни.А иначе съм съгласен с теб–умряло пч. с–во е резултат на грешки на пчеларя.

Ще си позволя да кажа няколко базови правила от Българския правопис. Дано не ми се разсърдят тези, които ги знаят.

1. След препинателен знак (точка, двуеточие, запетая, удивителна) винаги има интервал.
2. Преди препинателен знак никога няма интервал.
3. Запетайки се слагат, за да се разделят изреченията.
4. Едно изречение има само един глагол (действие). Естествено има изключения, при които глаголите се обединяват с и, или.
5. Ако няма глагол, няма изречение, следователно няма основание да се слага запетая.
6. Вмъкнатите изречения задължително се разделят със запетаи от двете им страни.

Това е по памет отпреди 40-45 години. Надявам се да не греша някъде.

Mateev
19.06.2015, 18:18
Еее ти хем душата в рая хем х.я до края :) е нЕма как прежалваш добива на мед за сметка на увеличаване на бройката .

Хем е така, хем не е така. Една ранна отводка по никакъв начин не влияе на медодобива от слънчоглед. Дори е полезна - има антироеви ефект. При много силните семейства дори могат да се дръпнат 2 отводки. Страда акациевата паша, но тя кога ли е била добра? Веднъж на 5 години може би.

Тази година аз дръпнах доста отводки от моите семейства. Загубих акациевата паша и на практика сведох почти всичките си семейства до ниво една силна отводка (3-4 рамки с пило и много стара пчела). Към днешна дата всички семейства са се възстановили. Пилото е много, а пчелата запълва и двата корпуса. Имам семейства на по 3 корпуса, дори и няколко такива на 4 корпуса. Слънчогледа при мене (в Ловеч) ще тръгне до 1 седмица и на практика 90% от семействата ми са готови да го посрещнат.

Около липата част от кошерите ми дадоха по 2 корпуса с мед, и това бяха именно кошерите, на които майката се беше изгубила по време на правенето на отводки. Направили са си маточници, но въпреки това продължават да работят с пълна мощност и са извадили повече мед от останалите. Сега за слънчогледа ще пробвам същата идея - ще им иззема майките и ще направя по една слаба отводка. Идеята е да освободя младите пчели на основния кошер да работят по събирането и обработката на меда, а след пашата отводката обратно ще я върна в кошера (ще направя обединение, при което по-добрата майка от двете ще победи) и в зимата се надявам да вляза със силни семейства.

Камен Крумов
19.06.2015, 18:21
Ще си позволя да кажа няколко базови правила от Българския правопис. Дано не ми се разсърдят тези, които ги знаят.

1. След препинателен знак (точка, двуеточие, запетая, удивителна) винаги има интервал.
2. Преди препинателен знак никога няма интервал.
3. Запетайки се слагат, за да се разделят изреченията.
4. Едно изречение има само един глагол (действие). Естествено има изключения, при които глаголите се обединяват с и, или.
5. Ако няма глагол, няма изречение, следователно няма основание да се слага запетая.
6. Вмъкнатите изречения задължително се разделят със запетаи от двете им страни.

Това е по памет отпреди 40-45 години. Надявам се да не греша някъде. Мога да добавя също, че запетаи се слагат пред:
1. "който", "която", "които";
2. "за да";
3. "така, както", "толкова..., колкото...", "тъй като", или само "като";
4. "че", "въпреки че";
5. когато се вмъква изречение в главното изречение за уточняване на обстоятелства;
6. В много редки случаи преди "и";
7. при изброяване;
и още няколко случая, които не са толкова важни.

solaris60
19.06.2015, 18:32
Хайде да не се мъчите да си спомняте ще ви вметна ето това:http://zapetaia-teoriia.ezikova-kultura.tutmanik.com/

Mateev
19.06.2015, 18:40
Хайде да не се мъчите да си спомняте ще ви вметна ето това:http://zapetaia-teoriia.ezikova-kultura.tutmanik.com/

Ти ме уби. Никога не съм си го представял, че е толкова сложно. При мене правописа се получава някакси от самосебе си, без участието на главния мозък. Едно време съм чел много книжки (то и нямаше какво друго да се прави) и сега когато пиша, действам по интуиция (шесто чувство). Тя ми помага в 99% от случаите, но ясно осъзнавам, че и аз допускам грешки.

Най-добрата стратегия е когато човек напише един постинг, след това внимателно да си го провери. Все пак не трябва да се забравя, че написаните "глупости" след това ще бъдат прочетени от поне 1000 човека, и всеки един от тях ще си извади положително или отрицателно мнение за грамотността на пишещия. А ниската грамотност по презумпция предполага, че на този човек не може да му се вярва. Как да се доверим на неговите "акъли" в пчеларството, след като той не се е научил дори да пише, а какво остава за всичко останало.

delta.e
19.06.2015, 19:05
Не си предполагал , но си учил преди ,,демокрацията ,, .
Последните 10 години , масово пишат - ,,ий ,, вместо двойно ,,ии,,.
Вчера , един неграмотник ми се моли да му пиша тройка . Според него- ,, България била четвъртита , а климатът е умерено различен,, .
Така ще го изпраскам .

solaris60
19.06.2015, 19:23
Ти ме уби. Никога не съм си го представял, че е толкова сложно. При мене правописа се получава някакси от самосебе си, без участието на главния мозък. Едно време съм чел много книжки (то и нямаше какво друго да се прави) и сега когато пиша, действам по интуиция (шесто чувство). Тя ми помага в 99% от случаите, но ясно осъзнавам, че и аз допускам грешки.

Най-добрата стратегия е когато човек напише един постинг, след това внимателно да си го провери. Все пак не трябва да се забравя, че написаните "глупости" след това ще бъдат прочетени от поне 1000 човека, и всеки един от тях ще си извади положително или отрицателно мнение за грамотността на пишещия. А ниската грамотност по презумпция предполага, че на този човек не може да му се вярва. Как да се доверим на неговите "акъли" в пчеларството, след като той не се е научил дори да пише, а какво остава за всичко останало.

Ха, ха. Това е част от цялото, но нека го прочетат и тогава ще пусна още малко, ако не ме домързи, разбира се.:bigsmile: А за това, че пишеш, че на теб ти идва от самосебе си..... ха, ха.... ти си природно интелигентен. bow;:yo:

solaris60
19.06.2015, 19:27
Не си предполагал , но си учил преди ,,демокрацията ,, .
Последните 10 години , масово пишат - ,,ий ,, вместо двойно ,,ии,,.
Вчера , един неграмотник ми се моли да му пиша тройка . Според него- ,, България била четвъртита , а климатът е умерено различен,, .
Така ще го изпраскам .

Ти пък бъди умерено безразличен.:bigsmile:

delta.e
19.06.2015, 19:28
Вярно -,, Слаб 2 ,, !!!!!

радо
19.06.2015, 19:43
Все пак не трябва да се забравя, че написаните "глупости" след това ще бъдат прочетени от поне 1000 човека, и всеки един от тях ще си извади положително или отрицателно мнение за грамотността на пишещия. А ниската грамотност по презумпция предполага, че на този човек не може да му се вярва. Как да се доверим на неговите "акъли" в пчеларството, след като той не се е научил дори да пише, а какво остава за всичко останало.
Понеже аз смятам ,че това се отнася конкретно за мен независимо ,че моето име не е написано ще напиша последния си пост тук и ще ви кажа - аз съм на 36 години имам средно образование и нямам отличен но български език отглеждам пчели и с това се издържам всичко, което съм написал е научено от колеги и е изпробвано от мен и никога не бих си позволил да давам съвет или предложение без това да е пробвано и аз да съм останал доволен.Не искам да се доверявате сляпо на даден съвет ,а просто така имате още една опция .Всеки прави грешки и има недостатъци аз единственото, което правя тук е да споделям ,а много по лесно е да си мълчим и да крием и да злорадстваме на провала на колега.Сигурно и тук съм допуснал грешки, но както казах аз няма, от какво да се срамувам.Едно от качествата, ми е че си държа на думата, и когато казвам ,че това е последния ми пост то означава ,че е.Не пия алкохол и за мен не е оправдание за нашите действия по повод пост №63 .

delta.e
19.06.2015, 19:56
Не бих казал , че Матеев конкретизира теб .

Mateev
19.06.2015, 20:06
Понеже аз смятам ,че това се отнася конкретно за мен независимо ,че моето име не е написано ще напиша последния си пост тук и ще ви кажа - аз съм на 36 години имам средно образование и нямам отличен но български език отглеждам пчели и с това се издържам всичко, което съм написал е научено от колеги и е изпробвано от мен и никога не бих си позволил да давам съвет или предложение без това да е пробвано и аз да съм останал доволен.Не искам да се доверявате сляпо на даден съвет ,а просто така имате още една опция .Всеки прави грешки и има недостатъци аз единственото, което правя тук е да споделям ,а много по лесно е да си мълчим и да крием и да злорадстваме на провала на колега.Сигурно и тук съм допуснал грешки, но както казах аз няма, от какво да се срамувам.Не е написано срещу тебе. Това е просто психология на масите (мнозинството от хората). Неявно всеки един човек другите го преценяват по това, което показва. И ако показаното е лошо, моментално възникват отрицателни асоциации и за всичко останало около него. Това важи както за хората, така и за фирмите.

Само за пример:
Ти би ли си купил кошер от фирма (човек), който е написал неграмотна обява във форума с много правописни грешки. Не е ли по-вероятно да си помислиш: "Този е необразован мурдар. Той не се е научил да пише, а камо ли да проектира и конструира надеждни и качествени кошери."

В бизнеса и в човешките взаимоотношения доверието е много важно. Асоциациите, които възникват в едно направление, автоматично се разпространяват и в друго. Неслучайно в западните бизнес среди (а напоследък и в България) е изключително важно как ще отидеш на първа среща. Задължителни са:
1. Луксозна и измита лека кола.
2. Трябва да си изкъпан, подстриган, вчесан, и миришещ на хубав мъжки парфюм.
3. Трябва да си с костюм, който да е перфектно изгладен.
4. На вратовръзката си трябва да имаш златна игла.
5. Часовника ти трябва да е марков (не спортен, а стилов).
6. Обувките ти трябва да са перфектно излъскани.
7. Изражението на лицето ти трябва да е ведро, усмихнато.
8. Трябва перфектно да владееш езика, на който ще се провеждат комуникациите по време на срещата.
9. Трябва да имаш верните маниери, отговарящи на изискванията, разбиранията и религията на твоя събеседник.
10. По време на разговорите гласът ти трябва да е ясен, силен и убедителен, а не хъмкащ и подсмърчащ.
11. Самочувствието ти и увереността ти трябва да са на високо ниво. Липсата на самочувствие и увереност се усеща от отсрещната страна, и тя асоциативно си прави заключения, че и в предлагания бизнес има много рискове и неопределености.
12. На всеки зададен въпрос задължително трябва ДА ЗНАЕШ ОТГОВОРА. Хък-мък .... , ама аз ...., може би ....., ще се опитам ..... - това са забранени думи, водещи до провал на всеки едни преговори.
13. ....... Има поне още 100 правила, но всичките имат едно общо нещо - ВАЖНОТО Е КАК ЩЕ СЕ ПРЕДСТАВИШ НА ПЪРВАТА СРЕЩА, на първото запознаване. Ако не се представиш добре, второ няма да има .....

А ако случайно не знаеш, на такива срещи на майтап се вземат решения за милиони, харчат се милиони, и от тези срещи зависи твоето положително или отрицателно бъдеще. За който не знае - решения за милиони се вземат точно така, както се вземат и решения за похарчването на 2 лева. Хахо, хихо - ти как си, какво ти е мнението, абе и аз така си мисля, ами добре - ще уволним 400 човека и ще похарчим 2 милиона за твоята идея - дано да си прав. Ама ако сгафиш, следващия път ще ме послушаш. (Това по истински случай.....).

Ха сега сложи неграмотността и правописните грешки в цялата тази концепция, и ще осъзнаеш защо на някои хора живота им е пълен провал - просто не са на необходимото ниво, което се изисква в дадени среди.

m_pchelari
19.06.2015, 20:12
Понеже аз смятам ,че това се отнася конкретно за мен независимо ,че моето име не е написано ще напиша последния си пост тук и ще ви кажа - аз съм на 36 години имам средно образование и нямам отличен но български език отглеждам пчели и с това се издържам всичко, което съм написал е научено от колеги и е изпробвано от мен и никога не бих си позволил да давам съвет или предложение без това да е пробвано и аз да съм останал доволен.Не искам да се доверявате сляпо на даден съвет ,а просто така имате още една опция .Всеки прави грешки и има недостатъци аз единственото, което правя тук е да споделям ,а много по лесно е да си мълчим и да крием и да злорадстваме на провала на колега.Сигурно и тук съм допуснал грешки, но както казах аз няма, от какво да се срамувам.

Радо не се шашкай. Ще ти мине. Аз на няколко пъти съм се опитвал да си трия профила, но форума няма тази "екстра". Ако трябва да кажа от кой съм научил нещо практично от форума едва ли ще се сетя за повече от 2-3 човека, единия от които си ти. Предпочитам пост пълен с грешки, но с нещо полезно в него отколкото добре написани празни приказки.
Иначе поста ти е пълен с грешки ;).
-Интервал се слага след запетаята а не преди нея.
-Интервал се слага след точката а не преди нея.
-Задължително след точка се слага интервал.
-Достатъчно е да слагаш запетаи преди "но", "който" и "че" и ще ти се получи.

petrov_mm
19.06.2015, 20:17
Абониран съм за темата и влизам да видя какво ново и чета една страница спам. Може ли да се зачисти, че темата ми е интересна, пък така е много разводнена.
Извинявам се, ако съм допуснал грешка някъде.

Mateev
19.06.2015, 20:28
Тактичността ни и възпитанието ни от първите 7 години ни забраняват да водим подобни диалози. Поради тази причина се извинявам, ако някой се е почувствал засегнат. В написаните постинги не съм искал да засегна никого и не визирам никого - просто искам да ви кажа, че такива са правилата на играта, наречена ЖИВОТ.

Ние сме се родили и на всеки един от нас е наложена една игра, която искаме или не сме ЗАДЪЛЖЕНИ ДА Я ИГРАЕМ. Тази игра се нарича ЖИВОТ. И както във всяка една друга игра, в нея има както печеливши, така и губещи играчи.

Ако някой от вас иска да е сред печелившите играчи, трябва колкото се може по-бързо да осъзнае какви са ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА и след това да си разработи ПЕЧЕЛИВША СТРАТЕГИЯ.

ПС: Нищо лично - просто разсъждения на 3-тата чашка с ракия ........ (Иначе мезето е страхотно.)

ch.atanasov
19.06.2015, 20:46
Понеже аз смятам ,че това се отнася конкретно за мен независимо ,че моето име не е написано ще напиша последния си пост тук и ще ви кажа - аз съм на 36 години имам средно образование и нямам отличен но български език отглеждам пчели и с това се издържам всичко, което съм написал е научено от колеги и е изпробвано от мен и никога не бих си позволил да давам съвет или предложение без това да е пробвано и аз да съм останал доволен.Не искам да се доверявате сляпо на даден съвет ,а просто така имате още една опция .Всеки прави грешки и има недостатъци аз единственото, което правя тук е да споделям ,а много по лесно е да си мълчим и да крием и да злорадстваме на провала на колега.Сигурно и тук съм допуснал грешки, но както казах аз няма, от какво да се срамувам.Едно от качествата, ми е че си държа на думата, и когато казвам ,че това е последния ми пост то означава ,че е.
Радо ,не знам какво да напиша.Тук не е форум на даскали по български .Не се засягай толкова.На мен ще ми липсваш ,ако не пишеш .Познавам те задочно ,но те познавам.Сигурно има защо.

tarty
19.06.2015, 22:32
Благодаря за мненията колеги.Мисля да се спра на мой вариант,който ми се върти в главата от два три дена и той е:
1-взимам на десетина семейства една рамка със запечатано пило със майката и я слагам в друг кошер
2-вземам от най-силните семейства по една рамка разновъзрастно пило и подсилвам с тях новите кошери до три рамки/като сборна отводка/ + основи,като се почва подхранване
3-във осиротялото с-во ще заложат маточници на 5-6 рамки поне.След запечатване на пилото ще остане много свободна пчела да събира мед,а и излюпващите се пчели ще станат по рано летящи
4-на 14-15 ден вземам рамките с маточници,като оставям една и ги слагам в отделени кошери,които пак допълвам от останалите кошери,като им отнемам пак по една рамка разновъзрастово пило
По този начин няма да отслабя прекалено семействата/като им отнема само по една рамка/,а семейството с маточници може да ми напълни няколко магазина + 5-6 плодникови рамки

solaris60
19.06.2015, 22:35
Благодаря за мненията колеги.Мисля да се спра на мой вариант,който ми се върти в главата от два три дена и той е:
1-взимам на десетина семейства една рамка със запечатано пило със майката и я слагам в друг кошер
2-вземам от най-силните семейства по една рамка разновъзрастно пило и подсилвам с тях новите кошери до три рамки/като сборна отводка/ + основи,като се почва подхранване
3-във осиротялото с-во ще заложат маточници на 5-6 рамки поне.След запечатване на пилото ще остане много свободна пчела да събира мед,а и излюпващите се пчели ще станат по рано летящи
4-на 14-15 ден вземам рамките с маточници,като оставям една и ги слагам в отделени кошери,които пак допълвам от останалите кошери,като им отнемам пак по една рамка разновъзрастово пило
По този начин няма да отслабя прекалено семействата/като им отнема само по една рамка/,а семейството с маточници може да ми напълни няколко магазина + 5-6 плодникови рамки

Добре, че си вярваш. Последното ми звучи много оптимистично.

tarty
19.06.2015, 22:39
Добре, че си вярваш. Последното ми звучи много оптимистично.
Еееее дай боже,миналата година нищо не даде но тази може да даде двойно.

ch.atanasov
19.06.2015, 22:41
Блажени са вярващите.Искрено се надявам да ти се получи.Това за последното изречение.Хайде на маната !:bigsmile:

solaris60
19.06.2015, 22:47
Еееее дай боже,миналата година нищо не даде но тази може да даде двойно.

Чакай коньо да посеем бостан та да ядеш динени кори.

tarty
19.06.2015, 22:56
Блажени са вярващите.Искрено се надявам да ти се получи.Това за последното изречение.Хайде на маната !:bigsmile:
И тази година май няма да има мана,досега трябваше да текне,но затова частниците засяха доволно,другата седмица ще вадя по два магазина да им освободя място за сънчогледа.

ch.atanasov
19.06.2015, 23:08
И тази година май няма да има мана,досега трябваше да текне,но затова частниците засяха доволно,другата седмица ще вадя по два магазина да им освободя място за сънчогледа.

Умната еий.Всичко се декларира.:bigsmile:

tarty
19.06.2015, 23:18
Умната еий.Всичко се декларира.:bigsmile:
Ще се наложи да открия друга фирма по ддс,да не плащам ддс на французите като си купувам кошерите от тях :-) :-) :-) :-) :-)

Ангел Йосифов
20.06.2015, 08:35
Не чакай 14-15 ден защото сметките може да излязат криви.Не слагай во в средата защото през август повечето майки избягват да осеменяват в прясно изградена рамка.

Недялко Атанасов
21.06.2015, 18:55
Тазе текна.
И тази година май няма да има мана,досега трябваше да текне........................................ ............................ .
45084509

tarty
21.06.2015, 19:51
Дано след тоя дъжд да продължи,мойте явно предпочитат лавандулата и колиандъра пред маната,нямам и капчица тъмен мед в питите.

tarty
22.06.2015, 23:29
Благодаря за предложенията на Радо,Niki1313,Матеев,Камен Крумов,Ангел Йосифов.Много хора хвалят августките майки,но явно малко знят как се произвеждат.Благодаря и на Solaris60 за споделената му практика/която рядко споделя/ за гол рой през август,дано е истина,а не заяждане с Матеев:laughing::laughing:.Моля някой модератор да почисти темата от спама.

Niki1313
05.10.2015, 19:52
Ако аз трябваше да правя 60 отводки от 170-180 кошера бих използвал метода на голия рой.
По-долу ще приложа част от кореспонденцията с един колега.

..."Късни отводки образувани веднага след последното вадене на мед



1. Това деление се прави само на силни семейства
2. Желателен период за тази операция е непосредствено след изваждането на слънчогледовия мед.
3. Хубаво е да имаш подготвена оплодена майка.
4. В един хубав слънчев ден ( следи се прогнозата за времето, следващите три, четири дена трябва също да е слънчево, топло и без валежи на дъжд и сняг) се прави разцепването. С помощник се премества кошера (този който ще се дели) на известно разстояние, някъде в пчелина 3,4,5 или 10, 20 метра, няма особено голямо значение.

5. На мястото на преместения кошер се поставя новия кошер. Цвета и вида играят роля, но не чак толкова голяма. Важното да е на същото място.

а) Пчеларя сам трябва да прецени съотношението между млади и стари пчели
б) По това време на годината обикновено летящите пчели са около 2/3
в) Прави си сметката, колко са 2/3 от пчелите и се поставят толкова рамки, които плътно да се покрият с пчели – около 7, 8 ДБ рамки

6. Отива се при преместения кошер, от който искаш ще се дели и се намира майката. Взема се внимателно и се поставя в новия кошер в който вече са поставил 7,8 ДБ рамки.

Относно избора на рамки също има няколко варианта.

а) Слагат се 7,8 рамки с голи основи (не изградени)

б) Слагат се добре изградени пити без мед и търтиеви килийки. Вариант е да поставиш центрофугирани пити.

Две много важни условия:

- Не се смесват в ново сформирания кошер изградени с не изградени пити

- Не се слага никакво пило


Моето предложение е в новосъздадения кошер да се поставят само голи основи, точно колкото трябва и добре обтелени.

7. След като се премести старата майка в новия кошер се слага покривната табла и се пълнят хранилките с инвертиран захарен сироп - Колкото повече, толкова повече. Една хранилка от 0.700 L е недостатъчна. След около 2 седмици се предава една запечатана рамка с пило, но без пчели. След това с този ново сформиран кошер повече работа няма.

8. В стария преместен кошер след седем, осем часа придаваш оплодена майка в клетка..."

Това е пробвано и работи много-добре.

Надявам се да съм ти бил полезен

Поздрави


Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.

Отводките които направих на 01.08.2015 на голи основи (само с оплодени майки), в момента покриват 8-10 рамки с пчели (зимни), 14-16 кг мед и на контролите показаха, че нямат акари.

Споделям това за колеги, които желаят да си развъдят семействата в края на лятото, но се притесняват от поредните недоказани пчеларски митове.

tarty
05.10.2015, 20:03
Отводките които направих на 01.08.2015 на голи основи (само с оплодени майки), в момента покриват 8-10 рамки с пчели (зимни), 14-16 кг мед и на контролите показаха, че нямат акари.

Споделям това за колеги, които желаят да си развъдят семействата в края на лятото, но се притесняват от поредните недоказани пчеларски митове.
На преместените рамки с пило,оплодена майка ли даде или си направиха маточници?

Niki1313
05.10.2015, 20:12
На преместените рамки с пило,оплодена майка ли даде или си направиха маточници?

.....................................

jorors
05.10.2015, 20:12
Според мен е напълно възможно, колегата разделя силно семейство след слънчогледа. Тогава семействата са силни и имат доста пило може би около 7-8 рамки.

Mateev
05.10.2015, 20:13
Отводките които направих на 01.08.2015 на голи основи (само с оплодени майки), в момента покриват 8-10 рамки с пчели (зимни), 14-16 кг мед и на контролите показаха, че нямат акари...
Аз лично не вярвам в това, защото голия рой изисква минимум 4 поколения (84 дена) за достигане до максимална сила на семейството. Една добре направена силна отводка може да го постигне и за 3 поколения (63 дена), но това означава, че майката през цялото време е снасяла на 100% от капацитета си, което не е много вярно за месеците август и септември.

Иначе и аз правих силни отводки в началото на август, и ги храних изобилно всеки божи ден със сироп и стартовит, но чак пък толкова силни семейства не можах да постигна.

jorors
05.10.2015, 20:19
Тук по скоро се проявява роевия ефект, много летящи пчели(ако едно силно семейство има 60000 то при 2/3 летящи). При положение че са оставени на основи следва яка мобилизация и храна като има.

Niki1313
05.10.2015, 20:24
Матеев, много бързо си променяш постовете и не успявам да те цитирам, но както и да е.

Не съм направил нищо сложно, трудоемко или пък да съм приложил извънземна технология, просто практика.

Цялата кондика, която съм приложил се намира в пост 23. Ако се осмисли бавно и внимателно, ще се види, че всичко е вследствие на биологията на развитието на пчелата и семейството. Като казвам по някой път, нещата трябва да се свеждат до прости елементарни действия, без много гимнастики и сложни мероприятия.

Niki1313
05.10.2015, 20:36
На преместените рамки с пило,оплодена майка ли даде или си направиха маточници?

Не премествам рамки с пило а цялото семейство с кошера и предавам, според обстоятелствата, веднага или малко по-късно (6-7 часа) от резервните семейства оплодена майка с доказани качества.

Mateev
05.10.2015, 20:50
Матеев, много бързо си променяш постовете и не успявам да те цитирам, но както и да е.

Не съм направил нищо сложно, трудоемко или пък да съм приложил извънземна технология, просто практика.

Цялата кондика, която съм приложил се намира в пост 23. Ако се осмисли бавно и внимателно, ще се види, че всичко е вследствие на биологията на развитието на пчелата и семейството. Като казвам по някой път, нещата трябва да се свеждат до прости елементарни действия, без много гимнастики и сложни мероприятия.

Написах постинг, но после го изтрих, защото осъзнах че не е верен. Иначе наистина една отводка е в състояние за 63 дена (3 поколения) да стане пълноценно семейство, така че съм съгласен, че при тебе това може и да се е получило. Интересното е, че се е получило през есенни месеци, когато майките по принцип снасят по-малко, но пък от друга страна защо не, ако си имал хубава паша и топло време.

jorors
05.10.2015, 20:55
Написах постинг, но после го изтрих, защото осъзнах че не е верен. Иначе наистина една отводка е в състояние за 63 дена (3 поколения) да стане пълноценно семейство, така че съм съгласен, че при тебе това може и да се е получило. Интересното е, че се е получило през есенни месеци, когато майките по принцип снасят по-малко, но пък от друга страна защо не, ако си имал хубава паша и топло време.
Разликата е, че отводките нямат много летящи пчели. Семейството с майката има много стари летящи пчели а другото семейство има 8 пити пило. Тази идея ми се струва работеща и трябва да се пробва.

Юрий Цветков
05.10.2015, 20:59
Идеята си работи отлично, но има едно условие. Трябва да има прашец в природата. Тази година през Август и даже Септември имаше доста и резултатите на Ники не са учудващи. Ако обаче времето беше горещо и сухо и всичко е изгоряло, то сценария на Матеев щеше да е почти сигурен. Казвам го от опит.

jorors
05.10.2015, 21:01
Другото, което ми харесва в тази идея е, че така или иначе биологичната крива на това силно семейство е спадаща надолу и така или иначе до момента на зазимяване то ще отслабне. При тази "стресова" в положителен смисъл ситуация разделянето на семейството, кривата и на двете се вдига нагоре.

scutellator
05.10.2015, 21:26
Аз лично не вярвам в това, защото голия рой изисква минимум 4 поколения (84 дена) за достигане до максимална сила на семейството. Една добре направена силна отводка може да го постигне и за 3 поколения (63 дена), но това означава, че майката през цялото време е снасяла на 100% от капацитета си, което не е много вярно за месеците август и септември.

Иначе и аз правих силни отводки в началото на август, и ги храних изобилно всеки божи ден със сироп и стартовит, но чак пък толкова силни семейства не можах да постигна.

Голите роеве имат предимство пред отводките с по-ниски нива на патогени. Пчелите живеят по-дълго, по-жизнени са и са по-едри. През първата година семействата стартирани като гол рой винаги се представят по-добре (забележимо) от тези стартирани като отводки.