PDA

Виж пълната версия : АМОРФА



ivootur
07.06.2015, 19:51
Здравейте колеги!Искам да питам някой засаждал ли е Аморфа?Как се хваща?Тази пролет разпръснах около половин чувал със семена наоколо,но нищо не е изникнало.Дали защото имаше доста трева,май трябваше да разровя почвата малко.Не знам,но другата пролет ще разчистя тревата преди да хвърлям семената.Уж е агресивно растение и би трябвало да се хваща лесно, но уви!

Вълчан
08.06.2015, 09:44
Като расад за домати ги садих семената, в кофички от мляко.

ivootur
08.06.2015, 16:48
По кое време?И аз така ще ги направя другата година

milen757
08.06.2015, 17:01
Здравейте колеги, миналия октомври като опадаха листата вадих издънки и разсадих 30-на бройки, до една са се хванали.
Тази година мисля да повторя в поне двоен размер!

Вълчан
08.06.2015, 17:47
По кое време?И аз така ще ги направя другата година

Зимата събирам семената от растението и февруари месец края, март началото ги засаждам. За около месец поникват.

ivootur
08.06.2015, 20:06
Здравейте колеги, миналия октомври като опадаха листата вадих издънки и разсадих 30-на бройки, до една са се хванали.
Тази година мисля да повторя в поне двоен размер!

Е то това е най сигурният начим, ама ми се струва малко хамалска работа.

simo
08.06.2015, 21:52
С кви глупости се занимавате бе хора. Знаете ли какви площи трябва да засеете за да очаквате някакъв ефект. В района ми има сигурно няколко хиляди декара, а тая дето се е самонасадила в пчелина с години се мъча да отвъдя и не успявам.

delpi
09.06.2015, 05:57
Ами да, аморфата е вид акация, а за тях знаем, че трудно се "отвъждат" както ти казваш...

kopdoB
09.06.2015, 06:46
С кви глупости се занимавате бе хора. Знаете ли какви площи трябва да засеете за да очаквате някакъв ефект. В района ми има сигурно няколко хиляди декара, а тая дето се е самонасадила в пчелина с години се мъча да отвъдя и не успявам.
Не са глупости!Всеки пчелар трябва да засади поне 1 медоносно дърво или храст през годината!Така ги разбирам аз нещата!

jordanov
09.06.2015, 16:12
И аз така ги разбирам. Обаче трябва да се стремим да засаждаме такова, което дава нещо, когато в района няма нищо. Ся, ако имаме хиляда декара аморфа, наистина че няма смисъл да засаждаме пак аморфа. Аз тая година съм боднал едно бонбонено дърво:) щото ми казаха от разсадника че още го няма по Сев. България.

ivootur
09.06.2015, 17:23
Точно това се опитвам да направя и аз.Аморфа в района няма и искам да я завъдя.

Юрий Цветков
10.06.2015, 09:51
И аз така ги разбирам. Обаче трябва да се стремим да засаждаме такова, което дава нещо, когато в района няма нищо. Ся, ако имаме хиляда декара аморфа, наистина че няма смисъл да засаждаме пак аморфа. Аз тая година съм боднал едно бонбонено дърво:) щото ми казаха от разсадника че още го няма по Сев. България.
Супер. Като започнат да "зреят" бонбоните, свиркай.:P

jordanov
10.06.2015, 14:38
За теб винаги, само да сме живи и здрави. Я глей за какво иде реч:

http://earendil079.blogspot.com/2012/01/blog-post.html

Оппаа, още малко:

http://novinar.bg/news/bonboneno-darvo-afrodiziak-raste-v-balchik_MTY2OTs2Mg==.html

Юрий Цветков
11.06.2015, 09:08
Ок. От мен "суровината" за напиване, а от теб лекарството за махмурлук. :bigsmile:

valaz
11.06.2015, 19:47
И аз така ги разбирам. Обаче трябва да се стремим да засаждаме такова, което дава нещо, когато в района няма нищо. Ся, ако имаме хиляда декара аморфа, наистина че няма смисъл да засаждаме пак аморфа. Аз тая година съм боднал едно бонбонено дърво:) щото ми казаха от разсадника че още го няма по Сев. България.
От прочетеното разбрах, че бонбоненото дърво обича климат с мека зима. Вероятно, при теб да измръзне. Пробвай, но си имай едно наум.

jordanov
12.06.2015, 12:40
Предупредиха ме от разсадника. Уж били някаква селектирана линия и сега ги пробват по нашия край. Абе ще видим дали ще има дръжки за гризкане:)

n.kostadinov
12.12.2015, 20:35
Колеги коя дата ориентировъчно започва цъфтежа на аморфата по поречието на р.Дунав,в частност между Русе и Тутракан?

ivootur
12.12.2015, 20:59
Точно след акацията,а може и да се застъпи с нея

Ivan Mankov
06.02.2016, 20:46
Искам да питам в този сезон коренови издънки дали ще прихванат !? В региона не е много разпространена ,но установих ,че идва точно когато ми трябва така ,че ще сея !!!

Камен Крумов
08.02.2016, 18:23
Искам да питам в този сезон коренови издънки дали ще прихванат !? В региона не е много разпространена ,но установих ,че идва точно когато ми трябва така ,че ще сея !!! Точно сега е момента да си събереш семена от Аморфа и да си сееш на воля.

ivootur
08.02.2016, 20:37
Миналата година разхвърлих половин чувал семена,ама нищо не се хвана.Издънки ще е най-добре.

valaz
15.06.2016, 19:58
Според някои статии, от декар аморфа, пчелите събират 86 кг мед. http://pcheli.bg/amorfa-chernata-akatsiya/
Под впечатленията от прочетеното в тази статия, аз посадих около 10 такива храста. Не забелязах, пчелите да проявяват особен интерес към тях.
Според руска статия, пчелите събират 5 - 10 кг мед от декар аморфа. https://sites.google.com/site/ulejbee/medonosy/amorfa-kustarnikovaa
Според Валентин Петков - "Медоносните растения и пчелната паша в България" -едва 6 кг мед от декар аморфа.
За мен, това бе поредната развенчана пчеларска илюзия.

Юрий Цветков
15.06.2016, 20:03
Васко, ако гостуваш на колеги на брега на Дунав, сам ще си промениш мнението. При теб в балкана, сигурно е така.

solaris60
15.06.2016, 22:30
Според някои статии, от декар аморфа, пчелите събират 86 кг мед. http://pcheli.bg/amorfa-chernata-akatsiya/
Под впечатленията от прочетеното в тази статия, аз посадих около 10 такива храста. Не забелязах, пчелите да проявяват особен интерес към тях.
Според руска статия, пчелите събират 5 - 10 кг мед от декар аморфа. https://sites.google.com/site/ulejbee/medonosy/amorfa-kustarnikovaa
Според Валентин Петков - Медоносните растения и пчелната паша в България -едва 6 кг мед от декар аморфа.
За мен, това бе поредната развенчана пчеларска илюзия.

Много зависи от температурата дали дадено растение ще отдели нектар или не. Един градус може да е много за да не отделя в даден район, а в друг да е в изобилие.

jordanov
16.06.2016, 08:03
...
За мен, това бе поредната развенчана пчеларска илюзия.

Въобще не си прави илюзията, че един частен случай променя общата картинка. Аморфата дава там, където я е насял Главният агроном.

milen757
16.06.2016, 08:07
Аморфата обича високата влажност и температура, в нашия район по поречието на Дунав има колеги, които вадят почти чист мед от Аморфа някои години, доста добър медонос е, но трябва да се сее в блатисти месности или по поречието на реки.

delpi
16.06.2016, 08:28
Това дали аморфата се посещава от пчелите зависи и дали има друга паша в района в дадения момент.