PDA

Виж пълната версия : Рицин- опасен ли е за пчелите?



Gioshev
07.06.2015, 10:45
Здравейте,
искам да си засадя рицин около зеленчуковата ми градина, за да прогонва къртиците. Проблема е, че кошерите ми са на петнайсетина метра от нея. Четох че пчелите събират прашец от него, та се чудех дали няма да направя някоя беля. Пречи ли на пчелите по някакъв начин и има ли шанс да влезе отрова в меда?

Благодаря предварително на всички дали мнение, но най-вече на по-запознатите, че темата е доста тясно ориентирана.

бат тянко
07.06.2015, 12:03
А защо не опиташ първо с Тагетес ?

argilov
07.06.2015, 17:14
Аз ги прогоних с бомбички от по силните.Разравям, пъхам в дупката, паля,заравям.Изнесоха се нанякъде или оглушаха, но ги няма наоколо.Къртиците не виждат,но чуват отлично.

solaris60
07.06.2015, 17:44
От години се мъча да ги прогоня и накрая успях. Първо ползвах някакво скъпо електронно устройство, но ефект за две години - никакъв. Успях с две бутилки от минерална вода - 10л. Забиват се метални пръти или тръби в земята и се нанизват бутилките. От вятъра те се удрят в тръбата и плашат гадинките. Поставил съм ги преди 6-7 месеца и тази година - рахат.

Gioshev
07.06.2015, 22:21
А защо не опиташ първо с Тагетес ?
Да, това е някакъв вариант и май ще го пробвам.

С бомбички, капани, кукички, отрови и др. такива няма да пробвам, защото ми е жал. Искам да ги прогоня, не да ги убия. В момента съм наслагал бутилки по колците за доматите и боба, но ефекта е никакъв. Явно са свикнали доста с нас и не се плашат особено.

solaris60
07.06.2015, 22:39
Да, това е някакъв вариант и май ще го пробвам.

С бомбички, капани, кукички, отрови и др. такива няма да пробвам, защото ми е жал. Искам да ги прогоня, не да ги убия. В момента съм наслагал бутилки по колците за доматите и боба, но ефекта е никакъв. Явно са свикнали доста с нас и не се плашат особено.

Трябва да са нанизани на тръби- железни за да се провежда добре звука в земята. За тази цел е добре да се забият и дълбоко.