PDA

Виж пълната версия : Оправяне на търтовка



Страници : [1] 2

mmm.1979
31.05.2015, 22:12
Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.

solaris60
31.05.2015, 22:14
Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.

Сигурен ли си, че това е търтовка или майката няма къде да снася и повтаря?

ch.atanasov
31.05.2015, 22:17
Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.

По мои наблюдения търтовката приема по-добре отворени маточници.Може би защото тя залага маточници и на търтееви ларви ,мъчейки се да си произведе майка.

радо
31.05.2015, 22:21
Слагай маточник ще се излюпи майка и ще снасят едновременно и търтовките и майката ако искаш да запазиш по хубавите пити на това семейство ги извади, и когато видиш че майката надебелее и прецениш, че тя снася ще ги върнеш защото питите където снасят търтовките ще се наложи да ги бракуваш.Това семейство ще отслабне но може да се спаси дори да има майка, която е снесла в отделни килийки по две,три яйца с маточника не губиш нищо.

ch.atanasov
31.05.2015, 22:25
Слагай маточник ще се излюпи майка и ще снасят едновременно и търтовките и майката ако искаш да запазиш по хубавите пити на това семейство ги извади, и когато видиш че майката надебелее и прецениш, че тя снася ще ги върнеш защото питите където снасят търтовките ще се наложи да ги бракуваш.Това семейство ще отслабне но може да се спаси дори да има майка, която е снесла в отделни килийки по две,три яйца с маточника не губиш нищо.

Това за бракуването на питите не е вярно.Нищо им няма -оправят ги.

mmm.1979
31.05.2015, 22:28
А маточника няма ли да го проядът?

bobi_cz
31.05.2015, 23:05
Аз съм чувал, че търтовките се оправят по този начин, но трябва да си сигурен че няма майка.
Вземаш всички пити от кошера заедно с пчелите слагаш ги в съндъчета и ги носиш на 200 - 300 метра от кошера. Там изстръскваш всички пчели от питите на земята и прибираш бързо питите в съндъчетата. Добрите пчели ще се върнат в кошера, а тея дето са станали трътовки са по дебели и немогат да хвърчат.След 2 дена отиваш да провериш кошера, пчелите трябва да са се наредили като на брада. След това изчистваш търтиевото пило по питите (ако има такова) и ги връщаш в кошера. От друг кошер взимаш пита с повече яйца и я слагаш при осиротялото семество. Трябва да започнат да градят маточници и на 5-тия ден гледай да не се получи свищева майка.


Не съм сигурен дали ще проработи и затова не ти препоръчвам да го правиш. Просто идея.
А в твоя случай може направо да им дадеш питата с яйца, докъто пчелите още не са станали търтовки.
Но при всички случай трябва да се увериш че няма майка. Иначе по горе написаното може да не проработи.
Успех!

solaris60
31.05.2015, 23:06
Ако е имало самосмяна то семейството да не е останало без яйца от раз? Какво като не се е върнала? Залагат нови и процеса продължава. Я помислете върху процеса на роене и то в случая - няколко пъти. Как се получава там появата на майка след примерно 3 рой? Ама никой не ме слуша.;)

solaris60
31.05.2015, 23:09
Аз съм чувал, че търтовките се оправят по този начин, но трябва да си сигурен че няма майка.
Вземаш всички пити от кошера заедно с пчелите слагаш ги в съндъчета и ги носиш на 200 - 300 метра от кошера. Там изстръскваш всички пчели от питите на земята и прибираш бързо питите в съндъчетата. Добрите пчели ще се върнат в кошера, а тея дето са станали трътовки са по дебели и немогат да хвърчат.След 2 дена отиваш да провериш кошера, пчелите трябва да са се наредили като на брада. След това изчистваш търтиевото пило по питите (ако има такова) и ги връщаш в кошера. От друг кошер взимаш пита с повече яйца и я слагаш при осиротялото семество. Трябва да започнат да градят маточници и на 5-тия ден гледай да не се получи свищева майка.


Не съм сигурен дали ще проработи и затова не ти препоръчвам да го правиш. Просто идея.
А в твоя случай може направо да им дадеш питата с яйца, докъто пчелите още не са станали търтовки.
Но при всички случай трябва да се увериш че няма майка. Иначе по горе написаното може да не проработи.
Успех!

Я виж ти, я виж. Ха, ха. Всичко си дошло на място.:bigsmile:

krasi_trendafilov
01.06.2015, 15:58
Ако си сигурен че е търтовка а то ще си проличи след седмица като пилото стане сама търтево . Целия кошер го изхвърляш на 200 ,300 м и пак си го слагаш на същото място. Ако не искаш да чакаш купи една майка готова и му я придай си пи му някаква миризма "ракия" за по сигурно приемане на майката и няма почти да има сътресение кошера . Ако не маточник и чакош но губиш време.Със сигурнос действа само така ги оправям , тази година имах такъв случаи и сега е перфектен .Пробвай успех

tarty
01.06.2015, 18:54
Ако си сигурен че е търтовка а то ще си проличи след седмица като пилото стане сама търтево . Целия кошер го изхвърляш на 200 ,300 м и пак си го слагаш на същото място. Ако не искаш да чакаш купи една майка готова и му я придай си пи му някаква миризма "ракия" за по сигурно приемане на майката и няма почти да има сътресение кошера . Ако не маточник и чакош но губиш време.Със сигурнос действа само така ги оправям , тази година имах такъв случаи и сега е перфектен .Пробвай успех
Ракията е лекарство:laughing: ,по добре дезодорант за левче ще му стигне за цяла година.

marianski
02.06.2015, 10:22
На мен две отводки ми станаха търтовки.Едната беше отводка на три рамки ,нея я тръснах на края на двора и прибрах кошера,но тя налетя в съседните два и уби майката на единия( против всякаква логика,че нямало опасност да я убие) той също ми беше отводка с пронесла майка!Бясен съм върна ми отводката в 1 клас отново.
Другата търтовка е силна на около 7-8 рамки с пчела има та нея я изтръсках в кошера на гол рой със запушени входове с мрежичка да не се задушат и глад2-3 дена и после пита с пило ако градят маточници на нея без да има неоплодени яйца значи е наред и може да се предаде майка или маточник.Но си е занимавка с тези търтовки!

Aranis
02.06.2015, 10:59
Аз ползвам друг метод за справяне с търтовките. Аз съм си го измислил, следвайки определена логика, и не знам колко е ефективен (и то на какъв етап от осиротяване на семейството е ефективен), но следвайки го до сега съм имал само положителни резултати (2 от 2 успешни). Базира се на логиката, че кърмачките произвеждайки пчелно млечице и нямайки пило, което да хранят поглъщат млечицето и развиват яйцесносна дейност. Процеса обаче, според мен, не е необратим. Преравям останалите кошери за пити с яйца или млади ларви (най-добре еднодневни). Намирайки такива пити ги отнемам (без пчелите) и поставям празни за осеменяване. Отнетите пити поставям в търтовката. След няколко дни същата процедура, с осеменените вече пити и така няколко пъти, докато пчелите не започнат да градят маточници. Търтовките попадайки в обстановка с младо пило започват да го хранят и да изразходват пчелното млечице, което са погълнали и кошера постепено се връща към нормалния си ритъм на работа. Излюпват се и нови пчели, които са не-търтовки. Тогава придавам майка или оставям пчелите сами да си отгледат.
Пак казвам, че не препоръчвам метода, защото не е научно обоснован и пробван в лабораторни пчелини, а на моя собствен.

Nik_m
02.06.2015, 20:09
Аз тръскам пчелите и прибирам инвентара, не се занимавам вече с тях. Само че ако е по голяма търтовката я тръскам на етапи да не стане беля. Днес видях една търтовка, ама тамън е станал търтовка и имах една майка за пенсиониране и я сложих в търтовката, знам че няма да я приемат ама нищо не губя, в петък ще ги стърся.

Цеко
02.06.2015, 21:29
Само че ако е по голяма търтовката я тръскам на етапи да не стане беля.
Каква беля имаш в предвид може да стане?

ivan5555
02.06.2015, 21:29
тоя начин с предаване на пенсионирана майка го правя вече 2гд общо 5-6 пъти и винаги работи .миналата година в една търтовка пуснах 2 майки и двете бяха приети .невероятно- против всякаква логика и писания на тази тема .но според мен задължително със стара майка

solaris60
02.06.2015, 21:38
И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.

jdrumev
02.06.2015, 21:57
И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.

с пилото пчели слагаш ли колега

Nik_m
02.06.2015, 21:58
Каква беля имаш в предвид може да стане?
Чувал съм от други пчелари, че ако стръскаш силно семейство налита на съседното и търтовките убиват майката и за това по няколко пити на ден. На мен до сега не са ми убивали, ама не ми се рискува.

solaris60
02.06.2015, 21:59
с пилото пчели слагаш ли колега

Ако са повече в търтовката - не, ако са малко - може.

Цеко
03.06.2015, 21:54
И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.
Метода е по лесен от моя с изтръскването дано да работи, чакам 30-35 майки да пронесът тия дни и ако нещо се прецака работата с някой от тях с удоволствие ще го пробвам.

Цеко
03.06.2015, 21:57
Чувал съм от други пчелари, че ако стръскаш силно семейство налита на съседното и търтовките убиват майката и за това по няколко пити на ден. На мен до сега не са ми убивали, ама не ми се рискува.
По принцип ако стръскваш търтовката близо до кошера или кошерите нищо не правиш, нали целта е търтовкте да не могат да се върнат обратно в кошера, за това писах че метода на Соларис по ми харесва - няма я хамалогията с пренасянето и тръскането на питите.

marianski
03.06.2015, 22:01
И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.

Колега правил съм го това преди може би 4-5 дена ама в маточниците,които изграждат нормалните пчели НЕнормалните снасят и в тях и става в един маточник по 2-3 яйца!

solaris60
03.06.2015, 22:11
Колега правил съм го това преди може би 4-5 дена ама в маточниците,които изграждат нормалните пчели НЕнормалните снасят и в тях и става в един маточник по 2-3 яйца!

Яйца си виждал по няколко, но ларви виждал ли си по няколко? Изчакай периода от 15 - 16 дни и ще видим какво се е получило, дали ще имаш майка или не. Тази година номер 1 е с такава майка. В друг пост стана дума точно за него. Бях описал случката. В момента работи та му пращят ушите.:bigsmile:

marianski
03.06.2015, 22:33
Колко рами с пило слагаш и разнородно ли е пилото предполагам да? И само 1 с мед?
Между другото зная,че глада оправя търтовката та и др. Ми въпрос е държиш ли ги гладни или веднага слагаш рамките с пило?

solaris60
03.06.2015, 22:42
Колко рами с пило слагаш и разнородно ли е пилото предполагам да? И само 1 с мед?
Между другото зная,че глада оправя търтовката та и др. Ми въпрос е държиш ли ги гладни или веднага слагаш рамките с пило?

Слагаш рамка - 1 и както каза - по - гладни за да има за какво да мислят,:bigsmile: а и търтовките ще се включат в работа.

Цеко
04.06.2015, 08:57
Т.е. е полезно да им се приберат питите с мед или поне по голяма част от тях?

п.п. Дали по горе описания метод ще има същия успех ако вместо пита с яйца се придаде направо пита със запечатан маточник (или само маточник)?

solaris60
04.06.2015, 11:41
Т.е. е полезно да им се приберат питите с мед или поне по голяма част от тях?

п.п. Дали по горе описания метод ще има същия успех ако вместо пита с яйца се придаде направо пита със запечатан маточник (или само маточник)?

Ефекта ще е същия само където се избързва малко с времето. Дори е по - добре за да не се получи това което сподели Мариански - снасяне в килийките с нормални яйца. За предпочитане е маточника да е току - що запечатан, за да се увеличи все пак времето.

evgeni.filimonov
04.06.2015, 12:17
Аз ползвам друг метод за справяне с търтовките. Аз съм си го измислил, следвайки определена логика, и не знам колко е ефективен (и то на какъв етап от осиротяване на семейството е ефективен), но следвайки го до сега съм имал само положителни резултати (2 от 2 успешни). Базира се на логиката, че кърмачките произвеждайки пчелно млечице и нямайки пило, което да хранят поглъщат млечицето и развиват яйцесносна дейност. Процеса обаче, според мен, не е необратим. Преравям останалите кошери за пити с яйца или млади ларви (най-добре еднодневни). Намирайки такива пити ги отнемам (без пчелите) и поставям празни за осеменяване. Отнетите пити поставям в търтовката. След няколко дни същата процедура, с осеменените вече пити и така няколко пъти, докато пчелите не започнат да градят маточници. Търтовките попадайки в обстановка с младо пило започват да го хранят и да изразходват пчелното млечице, което са погълнали и кошера постепено се връща към нормалния си ритъм на работа. Излюпват се и нови пчели, които са не-търтовки. Тогава придавам майка или оставям пчелите сами да си отгледат.
Пак казвам, че не препоръчвам метода, защото не е научно обоснован и пробван в лабораторни пчелини, а на моя собствен.

Този метод го има описан в някои книги.
Приятел използва гладуване на търтовката в мазе за 2-3 дни - на гол рой и след това подаване на пита с пило и всичко се получи добре. Но това се прави само ако семейството е силно. Казват, че така се действа и при АГ.
Друг колега слага в пушилката сяра и всичко приключва. Много работа е по спасяването на търтовката , а и ако я изтръскаш, търтовките ще тормозят останалите семейства.
Онзи ден колега купи майка и отидохме да я придадем на такова семейство, което от март месец няма пило и два-три пъти му дава рамка с пило и не изграждат маточници. Като го видях, че едвам покрива две рамки, а и като зная, че е трудно да приемат майка, изтръскахме ги в другия край на пчелина и преместихме кошера на друго място и направихме сборна отводка от другите семейства и придадохме майката.
После тези пчели налетяха на най-близкия кошер и имаше доста жертви. Дано да не е станала някоя беля !!!

marianski
04.06.2015, 13:07
Този метод го има описан в някои книги.
Приятел използва гладуване на търтовката в мазе за 2-3 дни - на гол рой и след това подаване на пита с пило и всичко се получи добре. Но това се прави само ако семейството е силно. Казват, че така се действа и при АГ.
Друг колега слага в пушилката сяра и всичко приключва. Много работа е по спасяването на търтовката , а и ако я изтръскаш, търтовките ще тормозят останалите семейства.
Онзи ден колега купи майка и отидохме да я придадем на такова семейство, което от март месец няма пило и два-три пъти му дава рамка с пило и не изграждат маточници. Като го видях, че едвам покрива две рамки, а и като зная, че е трудно да приемат майка, изтръскахме ги в другия край на пчелина и преместихме кошера на друго място и направихме сборна отводка от другите семейства и придадохме майката.
После тези пчели налетяха на най-близкия кошер и имаше доста жертви. Дано да не е станала някоя беля !!!
При мен (както споменах по горе) с това тръскане търтовките налетяха в най близките кошери и убиха майката в единия!

evgeni.filimonov
04.06.2015, 13:15
При мен (както споменах по горе) с това тръскане търтовките налетяха в най близките кошери и убиха майката в единия!

Ако е бил по-слаб ?!

solaris60
04.06.2015, 17:59
Ако е бил по-слаб ?!

Предимно това се получава.

marianski
04.06.2015, 19:49
Ако е бил по-слаб ?!
Ами отводка на 4 рамки с току що пронесла майка щеше да умра от яд!
Пробвах с размяна на местата като майката на кошера,който отива на мястото на търтовката я заторих в клетка настана бая сеч пред двата кошера ама ще видим резултата!

п.с.-Две търтовки имам по едно и също време ше кажеш,че са се наговорили:)

solaris60
04.06.2015, 20:02
Ами отводка на 4 рамки с току що пронесла майка щеше да умра от яд!
Пробвах с размяна на местата като майката на кошера,който отива на мястото на търтовката я заторих в клетка настана бая сеч пред двата кошера ама ще видим резултата!

п.с.-Две търтовки имам по едно и също време ше кажеш,че са се наговорили:)

На това му се вика новобранска работа.:bigsmile:

радо
04.06.2015, 20:17
п.с.-Две търтовки имам по едно и също време ше кажеш,че са се наговорили:)
При отводки първи преглед за да видиш дали се е излюпила майка ако знаеш кога е лесно на втория ден след датата, следващ преглед при хубаво време 7 - 10 ден ако е там майката значи всичко е наред дори и да няма яйца само дефектна майка няма да се е оплодила дотогава но те пчелите няма и да я държат също така слаба отводка по рано пронасяща майка направете си сметката, когато пронесе вече храна и пило ,а може и пчели стръскани отпред на прелката на найлон,парцал,плоскост.При налитане дори и когато целенасочено се прави за да се подсили дадено семейство има вероятност да убият майката особено млада и пъргава майка.

marianski
04.06.2015, 20:23
По скоро късмет няма как да летя с майката на брачен полет и да я пазя:)

радо
04.06.2015, 20:29
По скоро късмет няма как да летя с майката на брачен полет и да я пазя:)
Късмета е с можещите,знаещите за останалите търтовки:laughing:

marianski
04.06.2015, 20:39
Късмета е с можещите,знаещите за останалите търтовки:laughing:
Ееееее айде нЕма нужда:)

solaris60
04.06.2015, 20:45
По скоро късмет няма как да летя с майката на брачен полет и да я пазя:)

Ха, ха. Може да пробваш. Току виж ти се получило за разлика от търтовките.:pilot::bigsmile:

evgeni.filimonov
04.06.2015, 21:26
Можещите и знаещите - ликвидират търтовките, не си играят с тях.

marianski
04.06.2015, 21:33
Е да де само,че темата е оправяне на търтовка,а не ликвидиране.Пък и аз съм глъм и упорит и ще се мъча!

jdrumev
04.06.2015, 21:36
Е да де само,че темата е оправяне на търтовка,а не ликвидиране.Пък и аз съм глъм и упорит и ще се мъча!

аз до сега само 2 търтовки съм оправял и да ви кажа получи ми се може би късмета на начинаещия

marianski
04.06.2015, 21:53
аз до сега само 2 търтовки съм оправял и да ви кажа получи ми се може би късмета на начинаещия
Абе къв късмет бе късмета е само със знаещите и можещите (според,някой тук) ;)

jdrumev
04.06.2015, 21:56
Абе къв късмет бе късмета е само със знаещите и можещите (според,някой тук) ;)

какво то съм прочел и каквото съм чул това направих но и в двата случая сложих пило с пчели според мен само пило не би помогнало защото излюпващите и те ще станат търтовки но това си е мое мнение

радо
04.06.2015, 22:01
защото излюпващите и те ще станат търтовки но това си е мое мнение
Търтовки стават старите пчели .

jdrumev
04.06.2015, 22:04
при мен април и август се случи даже тая август мислех че няма да се оправи небех виждал толкова търтеи никога в един кошер:bigsmile:

solaris60
04.06.2015, 22:11
аз до сега само 2 търтовки съм оправял и да ви кажа получи ми се може би късмета на начинаещия

Могат да се оправят, но това е за колеги които просто имат време за да се занимават, а в обратния случай си е просто загуба на време.

jdrumev
04.06.2015, 22:21
е що ако не пробваш няма как да се научиш така ме учи един приятел

solaris60
04.06.2015, 22:32
е що ако не пробваш няма как да се научиш така ме учи един приятел

Аз винаги пробвам и съм се научил, а и имам достатъчно време за това, а и не само това, но все още няма теми за да го коментираме.

jdrumev
04.06.2015, 22:36
истината е че младите и неопитните пчелари като мен им се свиди семейството да го ликвидират както есенно време 2 слаби да направим 1 силно

solaris60
04.06.2015, 22:47
истината е че младите и неопитните пчелари като мен им се свиди семейството да го ликвидират както есенно време 2 слаби да направим 1 силно

А как така се е получило есента да е слабо семейството? Слабо семейство се получава само по наша вина. И най - слабите семейства успяват някак си да се оправят до есента и ако се види своевременно проблема им от пчеларя то има достатъчно време за да се оправи.

jdrumev
04.06.2015, 22:53
зависи ако е късна отводка няма как да я засилиш ако си създавал пчелин и почти всичките ти кошери са на 6-7 рамки

solaris60
04.06.2015, 22:59
зависи ако е късна отводка няма как да я засилиш ако си създавал пчелин и почти всичките ти кошери са на 6-7 рамки

То не се създава така пчелин. А и късните отводки се правят така, че да не са слаби. За какво ги правим като през зимата ще загинат?

jdrumev
04.06.2015, 23:05
прав си много но ако си по програма и та натиска бройка и на две рамки ще правиш отводка август :bigsmile: човек се учи от грешките

solaris60
05.06.2015, 06:31
прав си много но ако си по програма и та натиска бройка и на две рамки ще правиш отводка август :bigsmile: човек се учи от грешките

И какви ще са тия програми които създават такива кухи отводки - развъдници на болести. С цел да се направи бройката разделяш по - силни семейства, които отслабват и вместо да направиш бройката губиш още толкова. Отново българския синдром - някой ти казва какво да правиш, но той и минимална представа си няма как става това.

Юрий Цветков
05.06.2015, 11:43
И какви ще са тия програми които създават такива кухи отводки - развъдници на болести. С цел да се направи бройката разделяш по - силни семейства, които отслабват и вместо да направиш бройката губиш още толкова. Отново българския синдром - някой ти казва какво да правиш, но той и минимална представа си няма как става това.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +
Няма какво повече да кажа.
А по темата, ако пчелите са малко въобще не си заслужава да се оправя. За силните, ами те не стават от днес за утре. Къде е спал пчеларя за да се получат. А иначе се оправят сравнително лесно. Вадиш всички пити от кошера и го оставяш в състояние гол рой. След 3-4-5 дни го присъединяваш към някой друг по-слаб и готово. Или му слагаш пити с отворено пило, както и Слънчо обясни.

evgeni.filimonov
05.06.2015, 12:46
...прав си много но ако си по програма и та натиска бройка и на две рамки ще правиш отводка август човек се учи от грешките.....

Най-глупавото нещо е да направиш август месец отводки, още повече и на 2 рамки. После ще има де ревеш, както рева Манол от Царево.

Цеко
05.06.2015, 13:59
Одеве открих една отводка станала търтовка, а уж имаше майка. Три пити със запечатано търтеево пило имаше, изтърсих пчелите от тях отстрани на пчелина (да не ми пречат) и с вилицата надрасках добре пилото, върнах питите в кошера и му сложих една пита с почти готов да се люпи маточник заедно с пчелите от друг кошер и сега ще го чакам да видя дали ще унищожи маточника :bigsmile:

jdrumev
05.06.2015, 15:44
...прав си много но ако си по програма и та натиска бройка и на две рамки ще правиш отводка август човек се учи от грешките.....

Най-глупавото нещо е да направиш август месец отводки, още повече и на 2 рамки. После ще има де ревеш, както рева Манол от Царево.
мисъта ми беше друга ако си по млад фермер и зимата имаш загуби 50% как ще направиш примерно 156 от 50 кошера ако не покриеш норматива губиш много заслужаваси в тоя случай и на две рамки отводка само и само проверката да ти мине:bigsmile:

Mateev
05.06.2015, 19:06
зависи ако е късна отводка няма как да я засилиш ако си създавал пчелин и почти всичките ти кошери са на 6-7 рамки

Аз вече си патих с късните отводки, и сега вече твърдо знам, че есента е много по-важно да се обединят слабите семейства, щото да станат силни, отколкото да се рискува в зимата да се влезе с голяма бройка, но слаби семейства.

Ако в зимата се вкара едно слабо семейство, то или ще умре, или ще се мъчи в развитието си на 2-3 пити чак до средата или дори до края на месец май.

Ако есента се обединят две слаби семвйства и презимува едно силно, то още на 20-ти април ще е годно от него да се извадят 2 отводки, и към края на май ще имаме вече 3 семейства, вместо едно единствено, куцащо едвам едвам. Към 1-ви август и трите семейства ще са силни и от тях ще се извади поне по 1 корпус с мед. Това е простата равносметка.

Защо се получава този феномен - хем обединяваме есента и презимуваме с по-малко на брой семейства, хем на следващата година правим чудеса с много на брой семейства?

Ами много просто - една майка може и да е в състояние да снася много яйца, но когато няма достатъчно пчели да отглеждат пилото, семейството буксува. Има си един необходим минимум от млади пчели, без който семейството не може да разцъфне и да започне да се развива с бързи темпове. Ако този минимум от пчели не е достигнат (при слабите семейства), то те буксуват чак до края на май. Ако този минимум се надхвърли още в началото на март, семейството с бързи темпове ще се развие още през април.

След това се дърпат две РАННИ ОТВОДКИ, които за слънчогледа ще са пълноценни семейства (това е метода на ЦЕБРО). Равносметката - през активния сезон за нас работят не 1, а 3 майки, които естествено правят чудеса. През зимата зимува отново само 1 майка (най-добрата от трите), но с тройно количество пчели. Като полезни странични ефекти (подарък) се явяват ЛИПСАТА НА РОЕНЕ и автоматичното обновяване на майката всяка година с най-добрата от трите (при есенното обединение).

kapanec
05.06.2015, 19:43
Ако в зимата се вкара едно слабо семейство, то или ще умре, или ще се мъчи в развитието си на 2-3 пити чак до средата или дори до края на месец май.

).
Всяко правило си има изключение .Зазимих едно слабо семейство точно на две рамки покритие с пчели но явно със много качествена майка закупена от пчеларска ферма "Павлови"която толкова късно есента нямаше как да знам да ли е добра .Пролетта началото на Април го намерих в същото състояние .Края на май месец вземах ДВА магазина с Акациев мед.кошера е 10 рамков -ЛР. Правилото за 60 дневно развитие на семейството не сработи.Изведнъж семейството изригна . Пчеларството е непредсказуемо и непредвидимо има много фактори и условности който им влияят за разлика от другите науки ;)

solaris60
05.06.2015, 20:08
Всяко правило си има изключение .Зазимих едно слабо семейство точно на две рамки покритие с пчели но явно със много качествена майка закупена от пчеларска ферма "Павлови"която толкова късно есента нямаше как да знам да ли е добра .Пролетта началото на Април го намерих в същото състояние .Края на май месец вземах ДВА магазина с Акациев мед.кошера е 10 рамков -ЛР. Правилото за 60 дневно развитие на семейството не сработи.Изведнъж семейството изригна . Пчеларството е непредсказуемо и непредвидимо има много фактори и условности който им влияят за разлика от другите науки ;)

Началото на април с две рамки - в края на май - два магазина? Като се има предвид, че времето беше лошо се чудя как се е получил този фокус. То не само правилото за 60 дни, но и много други правила са нарушени. Капанец, тук направо ни изтрещя в земята.

redbull
05.06.2015, 20:19
Аз вече си патих с късните отводки, и сега вече твърдо знам, че есента е много по-важно да се обединят слабите семейства, щото да станат силни, отколкото да се рискува в зимата да се влезе с голяма бройка, но слаби семейства.

Ако в зимата се вкара едно слабо семейство, то или ще умре, или ще се мъчи в развитието си на 2-3 пити чак до средата или дори до края на месец май.

Ако есента се обединят две слаби семвйства и презимува едно силно, то още на 20-ти април ще е годно от него да се извадят 2 отводки, и към края на май ще имаме вече 3 семейства, вместо едно единствено, куцащо едвам едвам. Към 1-ви август и трите семейства ще са силни и от тях ще се извади поне по 1 корпус с мед. Това е простата равносметка.

Защо се получава този феномен - хем обединяваме есента и презимуваме с по-малко на брой семейства, хем на следващата година правим чудеса с много на брой семейства?

Ами много просто - една майка може и да е в състояние да снася много яйца, но когато няма достатъчно пчели да отглеждат пилото, семейството буксува. Има си един необходим минимум от млади пчели, без който семейството не може да разцъфне и да започне да се развива с бързи темпове. Ако този минимум от пчели не е достигнат (при слабите семейства), то те буксуват чак до края на май. Ако този минимум се надхвърли още в началото на март, семейството с бързи темпове ще се развие още през април.

След това се дърпат две РАННИ ОТВОДКИ, които за слънчогледа ще са пълноценни семейства (това е метода на ЦЕБРО). Равносметката - през активния сезон за нас работят не 1, а 3 майки, които естествено правят чудеса. През зимата зимува отново само 1 майка (най-добрата от трите), но с тройно количество пчели. Като полезни странични ефекти (подарък) се явяват ЛИПСАТА НА РОЕНЕ и автоматичното обновяване на майката всяка година с най-добрата от трите (при есенното обединение).

А откъде оплодени майки април,аз оставям слаби само заради майките-ако някоя от основните кошери гушне чемшира.

Mateev
05.06.2015, 20:29
Ако не си си направил предварително маточници, освен питите с люпещо се пило добавяш и една с младо пило. Пчелите сами си правят маточници. Пак става отводка, но тогава дръпва по-бавно. Важното е да стръскаш много млади пчели, за да има кой да изгради восъчните основи и да отгледа пилото, което майката ще започне да снася след 2-3 седмици.

Mateev
05.06.2015, 20:37
Всяко правило си има изключение ..........Изведнъж семейството изригна .......

Това се опитах и аз да обясня. Изведнъж семейството изригва, но при някои семейства това се случва през април, а при други - в края на май. Точно ИЗРИГВАНЕ е вярната думичка, но това изригване изисква някакъв ДОСТАТЪЧЕН МИНИМУМ от млади пчели. Не съм го мерил точно колко е този минимум, но ако го няма - семейството буксува.

Тази пролет имах шанса да наблюдавам точно този ефект. Имах слаби семейства, при които каквото и да правех, все не се получаваше. Просто буксуваха и това е. Дори бях решил, че са с некачествени майки, и като ми излезе новата партида, ще започна да ги трепя една по една и да ги подменям. Представете си обаче какво голямо учудване имах, когато тези лоши семейства започнаха да "изригват" едно по едно. Не всички де, но по принцип точно това се случи с по-голямата част. Имаше обаче и такива (малка част), които просто решиха да умрат, и то в средата на май. Средно по 1-2 на пчелин. Всички останали обаче се засилиха по време на акацията, и след нея отводки дърпах дори и от най-слабите (вече средни и силни).

kapanec
05.06.2015, 20:42
Началото на април с две рамки - в края на май - два магазина? Като се има предвид, че времето беше лошо се чудя как се е получил този фокус. То не само правилото за 60 дни, но и много други правила са нарушени. Капанец, тук направо ни изтрещя в земята.
:) :) Ето и записките които съм си водил за семейството:14.03.15г има 2 рамки пълно покритие,24.03.15г 2р смесено пило,11.04.15г 2р смесено пило,01.05.15г вече има 8р пило сложих му и магазин но от рапицата закачих 2р с мед.

redbull
05.06.2015, 21:01
Не ме кефи нещо метода-нито майката ще е качественна,нито ще има хубави търтеи тогава,нито имам слънчоглед.

solaris60
05.06.2015, 21:19
:) :) 11.04.15г 2р смесено пило,01.05.15г вече има 8р пило .

Тук са 20 дни. За 20 дни 6 пити смесено пило? Една пита има 8500 - 9000 килийки. Ако майката снася по 2000 на денонощие - една пита за 4 денонощия и малко отгоре. 6 пити за 24 денонощия и малко отгоре. А това отгоре е някъде към денонощие - две. Като прибавим и освобождаващите се килийки от първите две пити. С една дума няма как да стане. А и майката няма да снася 2000 яйца през цялото време.

tarty
05.06.2015, 22:21
Някой да е придавал неоплодена майка на търтовка?

Недялко Атанасов
06.06.2015, 00:03
Някой да е придавал неоплодена майка на търтовка?

Не точно предадена ,а по скоро самонастанила се след оплождане.Та търтовката( във фаза канибализъм) заемаше около корпус и половина,карцирах я на гол рой в един корпус за ден и половина само с две празни пити заляти с вода.След карцера и бутнах новоизградена основа с яйца и след седмица гледам питата доосеменена+ осеменени далаци.

kapanec
06.06.2015, 07:13
Тук са 20 дни. За 20 дни 6 пити смесено пило? Една пита има 8500 - 9000 килийки. Ако майката снася по 2000 на денонощие - една пита за 4 денонощия и малко отгоре. 6 пити за 24 денонощия и малко отгоре. А това отгоре е някъде към денонощие - две. Като прибавим и освобождаващите се килийки от първите две пити. С една дума няма как да стане. А и майката няма да снася 2000 яйца през цялото време.
Пак правим тънки сметки рамките си имат и меден венец не голям но го имат, и защо не допускаш че може да снася повече от 2000 яйца на денонощие 2500 или 3000 :) .Още един жокер след като извадих меда от рапицата беше се качила и в магазина и там се беше потрудила усилено затова се наложи да и сложа ХР и още един магазин като резултат от цялата работа пак казвам отчете с два магазина акациев мед и силна отводка която направих после ;)

m_pchelari
06.06.2015, 08:15
Всяко правило си има изключение .Зазимих едно слабо семейство точно на две рамки покритие с пчели но явно със много качествена майка закупена от пчеларска ферма "Павлови"която толкова късно есента нямаше как да знам да ли е добра .Пролетта началото на Април го намерих в същото състояние .Края на май месец вземах ДВА магазина с Акациев мед.кошера е 10 рамков -ЛР. Правилото за 60 дневно развитие на семейството не сработи.Изведнъж семейството изригна . Пчеларството е непредсказуемо и непредвидимо има много фактори и условности който им влияят за разлика от другите науки ;)

Има и продължение. Всяко изключение потвърждава правилото.
Ако си зазимил 10 семейства на 2 рамки и от тях е презимувало само това супер семейство, то вече като цяло дори с тези 2 магазина мед си на тотална загуба. (9 семейства х 200 лв).
...............

Дайте идеи за лесно оправяне на търтовка с млада неоплодена майка или зрял маточник.

Nik_m
06.06.2015, 22:01
Отминалата зима 3 семейства на 2-3 рамки и едно на 1 рамка и 4те иззимуваха, като от тези на 2 - 3 рамки извадих и малко акация. Щях есента да обединявам 4те в едно, ама така си останаха и стана по добре.

kapanec
07.06.2015, 07:22
Едно съм зазимил слабо ако имах две задължително щяха да бъдат обединени

Nik_m
07.06.2015, 20:55
Оправих 2 търтовки с леката, имах 2 майки една стара и една неоплодена и ги пуснах в клетка на търтовките, днес гледам и двете живи и се разхождат по питите. Когато искаш да ги оправиш не става и не става а като пробваш на майтап нещо то стане.

m_pchelari
08.06.2015, 19:36
Аз пък забелязах следното, върху осиротял кошер с маточници слагам ХР и отгоре плодник с търтовка. Маточниците си стоят и предстои да видим като се оплоди майката какво ще стане. За сега е само на един кошер, но ако сработи и на повече може да се окаже лесен и бърз начин за пласиране на търтовките.

Ангел Йосифов
08.06.2015, 20:34
А летящите.....налитат друг кошер ли?

m_pchelari
08.06.2015, 21:13
Ами в моя частен случай налетяха същия кошер, защото двата кошера бяха един до друг. Търтовката беше рой с неуспешно завърнала се майка при оплождането. Чудех се какво да ги правя, главната паша започваше и ги метнах един върху друг.
Иначе ще налетят съседните на търтовката кошери, няма как.

solaris60
08.06.2015, 21:25
Ами в моя частен случай налетяха същия кошер, защото двата кошера бяха един до друг. Търтовката беше рой с неуспешно завърнала се майка при оплождането. Чудех се какво да ги правя, главната паша започваше и ги метнах един върху друг.
Иначе ще налетят съседните на търтовката кошери, няма как.

Сега да ви направя малко разяснение. Когато роят излезе, докато летят и търсят място за да кацнат, през това време майката(майките) се оплождат. При хващането на рояка всички майки вече са оплодени. Неоплодена майка е само тази която ние сме произвели и поставяме. Няма такова нещо - рояк с неоплодена майка. Това би трябвало да е добре познато на добрите(знаещи) пчелари.

m_pchelari
09.06.2015, 06:47
Сега да ви направя малко разяснение. Когато роят излезе, докато летят и търсят място за да кацнат, през това време майката(майките) се оплождат. При хващането на рояка всички майки вече са оплодени. Неоплодена майка е само тази която ние сме произвели и поставяме. Няма такова нещо - рояк с неоплодена майка. Това би трябвало да е добре познато на добрите(знаещи) пчелари.

В моя случай, всъщност това не беше хванат рой, а кошер изпаднал в роево и разделен на три. Пропуснах да го уточня защото нямаше отношение по темата.
Но въпреки това, това което казваш не го знаех, благодаря за което. Приближавам се с още една стъпка до добрите пчелари :). Допускам обаче, че не е вярно на 100%, защото съм сигурен, че съм прибирал рой с 3-4 майки в него видимо неоплодени.

solaris60
09.06.2015, 07:15
В моя случай, всъщност това не беше хванат рой, а кошер изпаднал в роево и разделен на три. Пропуснах да го уточня защото нямаше отношение по темата.
Но въпреки това, това което казваш не го знаех, благодаря за което. Приближавам се с още една стъпка до добрите пчелари :). Допускам обаче, че не е вярно на 100%, защото съм сигурен, че съм прибирал рой с 3-4 майки в него видимо неоплодени.

Няма 100%. Девствена майка излязла от кошера не може да стои и да си хвърчи ей така за кеф. Не вярвам да е изпаднала в сексуална апатия и липса на желание за секс. Демек - фригидна.

jorors
09.06.2015, 19:27
Сега да ви направя малко разяснение. Когато роят излезе, докато летят и търсят място за да кацнат, през това време майката(майките) се оплождат. При хващането на рояка всички майки вече са оплодени. Неоплодена майка е само тази която ние сме произвели и поставяме. Няма такова нещо - рояк с неоплодена майка. Това би трябвало да е добре познато на добрите(знаещи) пчелари.
Това не е вярно!

Цеко
12.06.2015, 18:27
На кой ден след осиротяването на семейството при липса на нова майка се превръща в търтовка?

зуница
13.06.2015, 08:08
На кой ден след осиротяването на семейството при липса на нова майка се превръща в търтовка?
Ами сега? Въпрос с повишена трудност.sweating;
Без практически опит и теоретична подготовка отговора е: На деня в който откриеш по няколко яйца "плеснати" по страничните стени на килийките. А ако се задълбочим в разсъждения тоя ден трябва да е в зависимост от количествения и качествен състав на семейството.Наличие на достатъчно млади пчели кърмачки готови да преминат в състояние на "майки".Наличието на паша и времето също би трябвало да оказват влияние за началото на такъв процес.Расови, породни особености на конкретното семейство също не могат да се изключат като влияние върху началната дата.
Въобще това с точните числа и живите организми, пчелното семейство е "организъм", малко трудно се получава.
Ще ми е любопитно, ако някой назове точно число и представи изследванията , опитните данни или математически модели и изчисления на базата на, които е достигнато до това точно число.

kvohrist
14.06.2015, 08:16
Ами аз мога да споделя само собствени наблюдения от един рояк,който хванах на 31.05.15. Та понеже беше на много неудобно място, не успях да го събера целия и останаха малко пчели на ствола и се преместваха все по-нагоре, а стълбата ми беше много ниска, за това оставих кошера под дървото с надеждата и останалите пчели да влезнат в него. На другия ден гледам пчелите по ствола ги нямаше, а кошера - 6 рамков за отводки все още пълен с пчели и си работят. Летежа обаче не беше много силен. В четвъртък 4.06. го отворих да видя дали има вече пило. Отново летежа не беше много силен, но внасяха полен. Като прегледах питите видях яйца, не много, но все пак имаше и само тук там по две в килийка. Майка не видях.
В неделя 7.06. вече имаше значително повече яйца, но отново не ми направи впечатление да са по много в килийка. Обаче в петък 12.06 картинката вече беше ясна. Килийките наблъскани с по няколко яйца градят само търтееви килийки, а летежа почти никакъв.
Явно вече снасят повече търтовки.
Днес започвам експеримент за оправяне на търтовката чрез придаване на пита с пило както е описано в друга тема.

Юрий Цветков
15.06.2015, 11:08
Ами сега? Въпрос с повишена трудност.sweating;
матически модели и изчисления на базата на, които е достигнато до това точно число.Точно, точно, колко да е точно. Поне двайсетина дни трябва да минат след осиротяването. Това е по-скоро минимум.

Standart
15.06.2015, 12:00
Точно, точно, колко да е точно. Поне двайсетина дни трябва да минат след осиротяването. Това е по-скоро минимум.



Имам подобна ситуация. Отводка направена преди около 2 седмици с маточник я проверих след излюпването на същия(3-4 дни). 10 дни по-късно намирам по 2,3 яйца във всяка килийка дори и в маточните чашки като при търтовка,има захранено пило, но по него не мога да преценя все още. Дилемата е, че всички яйца са по дъното,няма по стените. Само съм чувал за майки снасящи така когато пчелите несмогват да подготвят килийки. Засега го оставих така до следващ преглед(около 5 дни).
Ако някой има предположения да сподели.

Юрий Цветков
15.06.2015, 12:19
Ако отводката е направена преди 15 дена със зрял маточник, е напълно възможно майката да е започнала да снася и понеже няма достатъчно килийки на разположение да снася по няколко яйца в килийка. Ако е това с времето ще се оправи. То и без това не е проблем.

Дамян Дамянов
15.06.2015, 15:06
Имах 3 търтовки. Наредих 3-те корпуса един върху друг с вестник между тях, дадох на всеки един по рамка с яйца и след 4 дни ги събрах в един корпус. Направиха само 2 маточника, но това не е важно. Вече имат майка и снася здраво. :)
С колкото колеги говорих, толкова ми казаха да ги ръся на двора и да не им се моля, но по този начин стана работата без да губя пчела.
Скоро ще ги деля отново, но нека малко тръгнат.

Standart
15.06.2015, 16:27
Ако отводката е направена преди 15 дена със зрял маточник, е напълно възможно майката да е започнала да снася и понеже няма достатъчно килийки на разположение да снася по няколко яйца в килийка. Ако е това с времето ще се оправи. То и без това не е проблем.

Дано да е така. Ама що снася и в маточните чашки. Ако е търтовка тя е станала преди 4-5 дни т.е. 9-10 ден от създаването на отводката, нещо твърде кратко като време ми се вижда. Дали единия маточник е бил достатъчен да подтиска пчелите не знам, но сега повтарям същата постановка отново с един матчник и ще следя за разлики.

Ангел Йосифов
15.06.2015, 16:53
е напълно възможно майката да е започнала да снася и понеже няма достатъчно килийки на разположение да снася по няколко яйца в килийка


Или да няма кой да подготви килийките.

gorgi
16.06.2015, 07:06
Аз имам странен случай.Отводка на, която исчезна майката.Поставих маточник и на другия ден снесени яйца по много в килийките.Явно съм закъснял но маточникаа е здрав.След четири дена отваря и вижда още яйца но нищо не подхранват.Явно някоя пчела снася но не подхранват търтовките.Стоят си само яйца.

Юрий Цветков
16.06.2015, 09:04
Или да няма кой да подготви килийките.
Точно това имах в предвид. Няма достатъчно подготвени килийки. Дали заради липсата на такива или на пчели, които да го направят, все тая.

зуница
16.06.2015, 09:17
Сигурно се повтарям. Когато снася търтовка, го прави по стените на килийката.Късо и е "дупето".Когато снася майка , дори и да са по няколко яйца те са по дъното на килийката.Пак заради прословутото "дупе".
След това почва мисленето за това как да оправим "търтовката".

kvohrist
21.06.2015, 17:38
И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.

Благодаря колега solaris60, също и на aranis! Благодарение на вас опита,който започнах миналата неделя за оправяне на рой превърнал се в търтовка, върви към успех. На рамката с яйца и разновъзрастово пило, която придадох заедно с пчелите, вече има заложени два маточника. Изглежда че и търтовките не снасят вече, защото няма пясно снесени и по много яйца както преди, въпреки,че има много свободни килийки. Странното ми е, че на една от старите пити с търтеево пило, съседна на редовната пита, има напълно запечатан хубав маточник. А съм сигурен, че при придаването на рамката с пило го нямаше. Ще му сложа решетка, за да видя какво ще излезе от него. Сега въпоса ми е дали да надраскам запечатаното търтеево пило или да го оставя така, за да има повече топлина?
Май с това си отговорих на въпроса. Както и да е.

ch.atanasov
21.06.2015, 18:36
Виждам ,че за някои търтовките са голям проблем.По точно проблем за оправяне.Това с изтръскването ,за мен е най -губещото мероприятие.Защо да ликвидирате семейството ,ако не е свършило нацяло ,особено в средата на сезона.Рецептите са посочени и не са сложни.Тази година оправям две търтовки с една и съща майка.Семейство с добра /купешка/ майка заложи маточници за самосмяна.Докато се чудя какво да я правя ,за да не развали маточниците ,намерих търтовка.Взех една пита с малко мед ,съборих малко пчели на нея и сложих майката.Похлупих я с мрежена клетка заедно с пчели на участък с мед.Така подготвена я поставих в търтовката.Едната идея е да приеме миризмата ,за да я приемат.Другата-нейните феромони да подтиснат снасянето от пчелите търтовки.Майката оставям така 3-4 дни ,за по-сигурно.След освобождаването майката се приема и търтовката се оправя.В конкретният случай след някакво време заложиха 3 маточника.Използвах момента да повторя упражнението при друга търтовка.След ново затваряне ,за 3 дни майката отново беше приета.Интересното при втората търтовка е ,че видях нова майка и докато разбера тя ли снася ,се загуби и се оказа търтовка.Беше повече време без пило и навярно затова ,въпреки ,че се излюпи майка от поставен маточник.Пробвайте .Не си разтурвайте семейство ей така без "бой".:bigsmile:

Ангел Йосифов
21.06.2015, 18:48
Атанасов,би ли споделил в края на сезона,колко мед ще изкараш от оправените търтовки.Просто ми е любопитно...

Дамян Дамянов
21.06.2015, 19:20
Тест дали е търтовка - 100% гаранция

4511

vanHanegem
21.06.2015, 20:17
Атанасов,би ли споделил в края на сезона,колко мед ще изкараш от оправените търтовки.Просто ми е любопитно...

Ангеле, има хора които обичат да си играят и да сътворяват глупости!

Гогол
21.06.2015, 20:42
Благодаря колега solaris60, също и на aranis! Благодарение на вас опита,който започнах миналата неделя за оправяне на рой превърнал се в търтовка, върви към успех. На рамката с яйца и разновъзрастово пило, която придадох заедно с пчелите, вече има заложени два маточника. Изглежда че и търтовките не снасят вече, защото няма пясно снесени и по много яйца както преди, въпреки,че има много свободни килийки. Странното ми е, че на една от старите пити с търтеево пило, съседна на редовната пита, има напълно запечатан хубав маточник. А съм сигурен, че при придаването на рамката с пило го нямаше. Ще му сложа решетка, за да видя какво ще излезе от него. Сега въпоса ми е дали да надраскам запечатаното търтеево пило или да го оставя така, за да има повече топлина?
Май с това си отговорих на въпроса. Както и да е.
Ще се излюпи един огромен търтей,с огромни очи,трудно подвижен.Пълен мутант,като от Чернобил през 1986 г.Имах подобен случай с едно с–во изкарано от една хралупа,на което взех питите с мед и пило .Видях майката при влизането и в тръвната.Насновах питите с пилото, насадих с–вото в новия апартамент и си пих ракийката напълно спокоен.Да, ама не ! /П.Бочаров/Изглежда съм убил майката,а взех всичкото открито пило и го пръснах по отводки.Не я погледнах доста време,а като я погледнах бях шокиран–едни изроди се разхождат по рамките,че си помислих че Чернобил се повтаря в умален мащаб./20–30 търтея/,а тогава бяха със стотици.

ch.atanasov
21.06.2015, 20:44
Атанасов,би ли споделил в края на сезона,колко мед ще изкараш от оправените търтовки.Просто ми е любопитно...
Колега ,виждам ,че за някои от вас това е глупаво занимание.Аз го правя ,защото се случва и с добри семейства.Колко мед ще изкарам зависи и от природата.Миналата година от отводките правени в началото на юни ,добих по един магазин.Ако броя оправените търтовки за отводки ,мога да се надявам пак на същия добив.

solaris60
21.06.2015, 20:55
Колега ,виждам ,че за някои от вас това е глупаво занимание.Аз го правя ,защото се случва и с добри семейства.Колко мед ще изкарам заиси и от природата.Миналата година от отводките правени в началото на юни ,добих по един магазин.Ако броя оправените търтовки за отводки ,мога да се надявам пак на същия добив.

Чувал съм колеги да казват така:
-Един кошер ми се рои, хванах рояка. От рояка изкарах един магазин, а от роилия се кошер два магазина.
Та се питам, защо се бъхтаме да не ни роят пчелите, когато дават толкова много мед след като се роят? Атанасов, би ли дал малко есенция по въпроса. Виждам донякъде за това става дума.

ch.atanasov
21.06.2015, 21:04
Чувал съм колеги да казват така:
-Един кошер ми се рои, хванах рояка. От рояка изкарах един магазин, а от роилия се кошер два магазина.
Та се питам, защо се бъхтаме да не ни роят пчелите, когато дават толкова много мед след като се роят? Атанасов, би ли дал малко есенция по въпроса. Виждам донякъде за това става дума.
Аз не се бъхтам.Писал съм че моите семейства не се роят.И за добивите си съм писал.Есенция нямам.Иначе ако мога бих ти отговорил на някой въпрос.

solaris60
21.06.2015, 21:17
Аз не се бъхтам.Писал съм че моите семейства не се роят.И за добивите си съм писал.Есенция нямам.Иначе ако мога бих ти отговорил на някой въпрос.

От тук пък възникна друг въпрос. Как става това? Пчелите някаква друга порода ли са или ти не им позволяваш? Такъв спор си имам и с Юри от години. И той казва, че неговите не се роят. Как го постигате?

ch.atanasov
21.06.2015, 21:24
От тук пък възникна друг въпрос. Как става това? Пчелите някаква друга порода ли са или ти не им позволяваш?
Породата е 60% куча марка и 40% Павловки.Е вече и се поомесиха малко.Не знам как става.Работя с 2 и 3 магазина ,с 3 корпуса на ЛР + магазин.Може и от самия район да зависи.

Bobi-M9598
22.06.2015, 20:19
Здравейте,

Атанасов, като казваш магазин какво имаш предвид? Магазинна рамка ДБ на 160?
Благодаря.


Поздрави, Г. Георгиев

Standart
23.06.2015, 07:53
Дано да е така. Ама що снася и в маточните чашки. Ако е търтовка тя е станала преди 4-5 дни т.е. 9-10 ден от създаването на отводката, нещо твърде кратко като време ми се вижда. Дали единия маточник е бил достатъчен да подтиска пчелите не знам, но сега повтарям същата постановка отново с един матчник и ще следя за разлики.
Отводката си е ОК. Майката не я търсих, но си има равно запечатано пило и не рових излишно.

Nik_m
24.06.2015, 21:00
На тази търтовка на която и придадох неоплодената майка не и върви. Майката не се върна, след това и придадох маточник прие го, но днес гледам пак няма майка, няма ги и търтовките има само запечатано търтеево пило и са заложили 3 маточника. Та се зачудих от каде са взели яйца, предпологам че са неоплодени и ще излезнат търтей. Оставих я да видя какво ще стане че ми е интересно.

Ангел Йосифов
25.06.2015, 18:31
На тази търтовка на която и придадох неоплодената майка не и върви. Майката не се върна, след това и придадох маточник прие го, но днес гледам пак няма майка, няма ги и търтовките има само запечатано търтеево пило и са заложили 3 маточника. Та се зачудих от каде са взели яйца, предпологам че са неоплодени и ще излезнат търтей. Оставих я да видя какво ще стане че ми е интересно.

1% от яйцата на търтовките са с двоен набор от хромозоми,което ще рече,че може да се развие нормална майка.

jdrumev
25.06.2015, 18:44
На тази търтовка на която и придадох неоплодената майка не и върви. Майката не се върна, след това и придадох маточник прие го, но днес гледам пак няма майка, няма ги и търтовките има само запечатано търтеево пило и са заложили 3 маточника. Та се зачудих от каде са взели яйца, предпологам че са неоплодени и ще излезнат търтей. Оставих я да видя какво ще стане че ми е интересно.

На 100% ли си сигурен че няма майка

Nik_m
26.06.2015, 13:27
Оплодена майка няма, а неоплодена е възможно и да не съм я видял въпреки че има малко пчели и трудно ще я изпусна. Махнал съм го от пчелина и да съм го стърсил до сега, но ми е интересно, какво ще стане.

ch.atanasov
26.06.2015, 18:23
[QUOTE=Bobi-M9598;66091]Здравейте,

Атанасов, като казваш магазин какво имаш предвид? Магазинна рамка ДБ на 160?
Благодаря.
Извинявам се за забавения отговор.Да точно ДБ-160мм.

Юрий Цветков
29.06.2015, 10:41
От тук пък възникна друг въпрос. Как става това? Пчелите някаква друга порода ли са или ти не им позволяваш? Такъв спор си имам и с Юри от години. И той казва, че неговите не се роят. Как го постигате?
Много пъти съм ти казвал, но явно си забравил. ;) Използвам всеизвестни техники за да не допусна появата на роево настроение. Нищо повече.

П.с. Ако това е от значение, да кажа че, в района ми до сега не е имало рапица. До колкото разбрах на есен ще засеят 8 хил. декара, но ще му мисля на пролет.

Ангел Йосифов
29.06.2015, 16:57
Какво има да му мислиш,каквото си правил до сега трябва да го направиш месец по рано....

Nik_m
04.07.2015, 20:55
На тази търтовка на която и придадох неоплодената майка не и върви. Майката не се върна, след това и придадох маточник прие го, но днес гледам пак няма майка, няма ги и търтовките има само запечатано търтеево пило и са заложили 3 маточника. Та се зачудих от къде са взели яйца, предполагам че са неоплодени и ще излезнат търтей. Оставих я да видя какво ще стане че ми е интересно.
Нищо не стана и я стърсих днес.

zayo
04.07.2015, 23:23
Нищо не стана и я стърсих днес.

Често търтовките тръгват да изграждат маточници, но след като си разберат грешката ги разрушават. Тази година при мен една такава, след сезифовски мъки успя да си произведе едно "квазимодо" приличащо на майка, което се оказа, че сее само неоплодени яйца. Същото бе осъдено на смърт чрез обезглавяване и понеже не ми се губеше бройката, пък и пчелите бяха много, стръсках същите на известно разстояние, като част от тях се върнаха на позицията на празни или медови рамки без пило. След около 3 часа придадох оплодена майка и понастоящем семейството не се различава от най-добрите отводки за сезона.

jdrumev
08.07.2015, 21:29
да се похваля и аз с оправяне на търтовка http://vbox7.com/play:66024ea71d

solaris60
08.07.2015, 21:40
да се похваля и аз с оправяне на търтовка http://vbox7.com/play:66024ea71d

jdrumev, има ли значение от коя страна ще е преградната дъска, че прехвърляш кошера няколко пъти? Ако това си ти де.

jdrumev
08.07.2015, 21:48
jdrumev, има ли значение от коя страна ще е преградната дъска, че прехвърляш кошера няколко пъти? Ако това си ти де.

да според мен но съм виждал с две преградни на 8 рамки да качват пчелата към магазина

solaris60
08.07.2015, 21:52
да според мен но съм виждал с две преградни на 8 рамки да качват пчелата към магазина

Това ДА е, че това си ти или, че има значение от коя страна е преградната дъска?

jdrumev
08.07.2015, 21:55
Това ДА е, че това си ти или, че има значение от коя страна е преградната дъска?

аз я слагам като застанеш отзад в дясната а това дето слагам е основа м/у пило/ така са ма учили

solaris60
08.07.2015, 22:02
аз я слагам като застанеш отзад в дясната а това дето слагам е основа м/у пило/ така са ма учили

Да, разбрахме се. :tres: :bigsmile:

jdrumev
08.07.2015, 22:17
Да, разбрахме се. :tres: :bigsmile:

е как мой да забравиш как се оправя кошер най убаво:bigsmile:

chelsi
09.07.2015, 07:11
Що не преместиш целия кошер (търтовка) и на негово място да сложиш нуклеус

rosty_sz
15.02.2016, 19:16
Вчера и днес успях да направя бърз преглед на всички семейства. Открих три търтовки. За пръв път ми се случва да откривам търтовки на пролет ако въобще 15.02 може дасе нарече пролет. Не змнам как да постъпя. Моля за съвет. Пчелите в търтовките не с малко и ми се иска да ги ползвам ако мога. Имам на разположение слаби отводки със снасящи майки. Имам Всякакви по сила семейства. Имам и няколко семейства които си имат майки но все още нямат пило. Имам възможност и да местя в друг пчелин. Моля за идеи.
Благодаря.

kuline
15.02.2016, 19:22
Вчера и днес успях да направя бърз преглед на всички семейства. Открих три търтовки. За пръв път ми се случва да откривам търтовки на пролет ако въобще 15.02 може дасе нарече пролет. Не змнам как да постъпя. Моля за съвет. Пчелите в търтовките не с малко и ми се иска да ги ползвам ако мога. Имам на разположение слаби отводки със снасящи майки. Имам Всякакви по сила семейства. Имам и няколко семейства които си имат майки но все още нямат пило. Имам възможност и да местя в друг пчелин. Моля за идеи.
Благодаря.

ААА, какви въпроси задаваш?!
Събирай ги!
Бегом търтовките, при слабите отводки.

kubio
15.02.2016, 19:28
Вчера и днес успях да направя бърз преглед на всички семейства. Открих три търтовки. За пръв път ми се случва да откривам търтовки на пролет ако въобще 15.02 може дасе нарече пролет. Не змнам как да постъпя. Моля за съвет. Пчелите в търтовките не с малко и ми се иска да ги ползвам ако мога. Имам на разположение слаби отводки със снасящи майки. Имам Всякакви по сила семейства. Имам и няколко семейства които си имат майки но все още нямат пило. Имам възможност и да местя в друг пчелин. Моля за идеи.
Благодаря.

Ти задаваш отговори, не въпроси... :) подкрепи най-слабите мноо ясно.

rosty_sz
15.02.2016, 19:29
Имам притеснение, за майките. Търтовките са доста по силни от слабите отводки.
През активния сезон ги праскам върху силни кошери и не ми пука. На другия ден шепа подмор и всичко е ок, но сега имам притеснения. Ако поне двама кажат че са го правели и няма грижи ще им повярвам:laughing:

solaris60
15.02.2016, 19:31
Имам притеснение, за майките. Търтовките са доста по силни от слабите отводки.
През активния сезон ги праскам върху силни кошери и не ми пука. На другия ден шепа подмор и всичко е ок, но сега имам притеснения. Ако поне двама кажат че са го правели и няма грижи ще им повярвам:laughing:

Ще загубиш още майки, които сега са по - важни от шепа пчели.

kubio
15.02.2016, 19:39
Имам притеснение, за майките. Търтовките са доста по силни от слабите отводки.
През активния сезон ги праскам върху силни кошери и не ми пука. На другия ден шепа подмор и всичко е ок, но сега имам притеснения. Ако поне двама кажат че са го правели и няма грижи ще им повярвам:laughing:


аз пръскам и двете групи пчели със захарен сироп+етерични масла от лимонена трева (Lemon grass) + мента (peppermint), по 2-3 капки от всяко на 1 литър рядък сиропец (25-30%), и никога не съм имал боричкане, независимо от разликата в силата на двете групи... дори и да слагам една шепа пчели примерно, върху трикорпусен кошер... въобще няма реакция... всички са надрусани :)

некои съм чувал, че правят тоя номер с ракийка... аз не съм пробвал.

радо
15.02.2016, 19:40
. Търтовките са доста по силни
Първо се увери, че няма майка като направиш втори по обстоен преглед ,защото понякога през пролетта има майки пронасящи търтейви яйца чак тогава реши как ще постъпиш.За мен е прекалено рано семейство да стане търтовка ако есента всичко е било наред.

solaris60
15.02.2016, 19:41
kuline, да обяснявам ли защо съм дал този отговор или ще се сетиш? Да. Знам, че ще искаш да ти кажа. ;)

kuline
15.02.2016, 19:45
kuline, да обяснявам ли защо съм дал този отговор или ще се сетиш? Да. Знам, че ще искаш да ти кажа. ;)

Казвай, за да дискутираме и ... в крайна сметка помогнем на човека.
Чудя се защо задава тия въпроси, след като има доста познания.

solaris60
15.02.2016, 19:54
Казвай, за да дискутираме и ... в крайна сметка помогнем на човека.

Така. Любопитството надделя.:bigsmile: Ако е есента пчелите са по - склонни да приемат майка и обединяването се получава по - лесно, но сега е ранна пролет и пчелите в повечето случаи биха искали да си произведат нова майка и едва ли ще искат някаква чужда и не чак толкова добра. Защо казвам толкова не добра? Ами колегата ще ги обединява с някакви по - слаби семейства, а не със силни, а за да са слаби значи майката не е добра. Та пак повтарям: - на пролет майките не се приемат толкова лесно и биха донесли повече загуби тези обединения отколкото ползи. Но всеки може да опита. Така знанията се забиват по - дълбоко в мозъка.:bigsmile:

kuline
15.02.2016, 20:04
Така. Любопитството надделя.:bigsmile: Ако е есента пчелите са по - склонни да приемат майка и обединяването се получава по - лесно, но сега е ранна пролет и пчелите в повечето случаи биха искали да си произведат нова майка и едва ли ще искат някаква чужда и не чак толкова добра. Защо казвам толкова не добра? Ами колегата ще ги обединява с някакви по - слаби семейства, а не със силни, а за да са слаби значи майката не е добра. Та пак повтарям: - на пролет майките не се приемат толкова лесно и биха донесли повече загуби тези обединения отколкото ползи. Но всеки може да опита. Така знанията се забиват по - дълбоко в мозъка.:bigsmile:

Пусто му и любопитство.:bigsmile:
Принудих те, да дадеш аргументиран отговор на питащия, какъвто аз не мога да дам. :bigsmile:
Нека пробва това, което предложих, пък после да пише за резултата, защото няма да има полза от търтовките, както и от слабите отводки, пък тогава да съдим "Кой крив, кой прав. А?

Илиев
15.02.2016, 20:04
Четох в един съвеЦки учебник по "пчеловодство", че в промишленото пчеларство е нецелесъобразно да се "оправят" търтовъчни семейства......подпушват се здраво, за да се насмучат с мед, и се стръскват на края на пчелина в-у платно....и после пчелите се разлетявали по съседните кошери.

радо
15.02.2016, 20:05
Ако е есента пчелите са по - склонни да приемат майка и обединяването се получава по - лесно, но сега е ранна пролет и пчелите в повечето случаи биха искали да си произведат нова майка и едва ли ще искат някаква чужда и не чак толкова добра.
Дали е пролет или есен няма никакво значение единственият проблем са яйцата и ларвите при наличието им пчелите имат алтернатива.

Валентин.
15.02.2016, 20:06
Казвай, за да дискутираме и ... в крайна сметка помогнем на човека.
Чудя се защо задава тия въпроси, след като има доста познания.
Щрака му акъла. Не си ли усетил. Ако и ние имахме мозък като неговия... :yo:

ch.atanasov
15.02.2016, 20:11
Имам притеснение, за майките. Търтовките са доста по силни от слабите отводки.
През активния сезон ги праскам върху силни кошери и не ми пука. На другия ден шепа подмор и всичко е ок, но сега имам притеснения. Ако поне двама кажат че са го правели и няма грижи ще им повярвам:laughing:

Би ли казал -има ли търтеево пило.Кажи и кави ти са намеренията, а ние ще подкрепим или отхвърлим.

kuline
15.02.2016, 20:14
Щрака му акъла. Не си ли усетил. Ако и ние имахме мозък като неговия... :yo:

Нямаше да сме пчелари. :bigsmile:

Шегувам се, разбира се.
Той има знания, има и стратегия.
Ние пък се налага понякога (когато можем) да го провокираме, да дава аргументирани отговори, които да не можем да опревергаем. :bigsmile:

Валентин.
15.02.2016, 20:27
Четох в един съвеЦки учебник по "пчеловодство", че в промишленото пчеларство е нецелесъобразно да се "оправят" търтовъчни семейства......подпушват се здраво, за да се насмучат с мед, и се стръскват на края на пчелина в-у платно....и после пчелите се разлетявали по съседните кошери.
Това става за лятото....през активното време. Аз съм го правил. Сега май не е много удобно за тръскане.....

solaris60
15.02.2016, 20:27
Пусто му и любопитство.:bigsmile:
Принудих те, да дадеш аргументиран отговор на питащия, какъвто аз не мога да дам. :bigsmile:
Нека пробва това, което предложих, пък после да пише за резултата, защото няма да има полза от търтовките, както и от слабите отводки, пък тогава да съдим "Кой крив, кой прав. А?

Няма крив или прав. Някои семейства ще приемат все пак майките. Знаеш, че 100% гаранции няма. Но в повечето случаи ще убият майките, а и както казва колегата - семействата без майки са по - силните и това ще се получи. Но и аз си задавам въпроса - Защо все пак пита, като е доста на ТИ с пчелите? Изпитва ни.:bigsmile:

rosty_sz
15.02.2016, 20:36
Задължително ще проверя още веднъж за майки, защото търтиевото пило е снесено концентрирано на една пита от двете страни в кръг с диаметър 6-7 см. Изглежда така сякаш е снасяно от майка-търтовка. Има вероятност обаче да е снасяно разхвърляно а пчелите да са почистили яйцата които на са в центъра на кълбото което се образува вече и за това сега аз да виждам така компактно снесено пило.
Стръскване в близост до пчелина някак не ме устройва, защото кошерите са по двойки и 90% от стръсканите ще се приберат в съседния. Може да се получи същия ефект като обединяване.
Определено майките сега са най-ценни в това спор няма и за това ме е страх ама в крайна сметка ако не се появи някакво готино предложение ще рискувам една майка в името на експеримента.

rosty_sz
15.02.2016, 20:38
Нееееее не ви изпитвам в никакъв случай.
Наистина не знам как да постъпя и не се срамувам да си призная.

solaris60
15.02.2016, 20:40
Задължително ще проверя още веднъж за майки, защото търтиевото пило е снесено концентрирано на една пита от двете страни в кръг с диаметър 6-7 см. Изглежда така сякаш е снасяно от майка-търтовка. Има вероятност обаче да е снасяно разхвърляно а пчелите да са почистили яйцата които на са в центъра на кълбото което се образува вече и за това сега аз да виждам така компактно снесено пило.
Стръскване в близост до пчелина някак не ме устройва, защото кошерите са по двойки и 90% от стръсканите ще се приберат в съседния. Може да се получи същия ефект като обединяване.
Определено майките сега са най-ценни в това спор няма и за това ме е страх ама в крайна сметка ако не се появи някакво готино предложение ще рискувам една майка в името на експеримента.

Ако нямаха яйца може би щеше да се получи номера, на след като ги има - забрави.

solaris60
15.02.2016, 20:41
Нееееее не ви изпитвам в никакъв случай.
Наистина не знам как да постъпя и не се срамувам да си призная.

Ето тук ти стискам ръката.

ch.atanasov
15.02.2016, 20:43
Определено майките сега са най-ценни в това спор няма и за това ме е страх ама в крайна сметка ако не се появи някакво готино предложение ще рискувам една майка в името на експеримента.

Майката задължително покрита с мрежеста клетка със свои пчели , с участък мед.Няма да бързаш да я пускаш.Аз така ги оправям.

ch.atanasov
15.02.2016, 20:45
Ако нямаха яйца може би щеше да се получи номера, на след като ги има - забрави.

Ако има майка търтовките снасят ли?

Валентин.
15.02.2016, 20:48
Раздели търтовките, по половин търтовка на слаб кошер с майка......ще им изравниш силата.....

ch.atanasov
15.02.2016, 20:52
Раздели търтовките, по половин търтовка на слаб кошер с майка......ще им изравниш силата.....

То туй да не е кило боб.:laughing:

iliew
15.02.2016, 20:52
Аз също мисля, че имаш повредени майки. Започват да снасят неоплодени яйца, причината обикновено е простудяване на майката.

Ако съм прав премахваш дефектните майки и пилото им, обединяваш трите търтовъчни и на следващия ден ги слагаш над някоя слаба отводка с вестник между тях.

solaris60
15.02.2016, 20:53
Ако има майка търтовките снасят ли?

Ако има майка, но не може да снася то пчелите не започват да снасят. Ще измрат до последната пчела, но няма да снесат и едно яйце.

solaris60
15.02.2016, 20:54
Аз също мисля, че имаш повредени майки. Започват да снасят неоплодени яйца, причината обикновено е простудяване на майката.

Ако съм прав премахваш дефектните майки и пилото им, обединяваш трите търтовъчни и на следващия ден ги слагаш над някоя слаба отводка с вестник между тях.

Този въпрос някъде назад го разисквахме.

tarty
15.02.2016, 21:00
Според мен за да си по сигурен направи така:
Изтръскай търтовката в кошера си и слагаш основи и питка отгоре
След 2-3 дена я слагаш отгоре на някой силен кошер, да не забравиш да ги разделиш с весник.

Валентин.
15.02.2016, 21:01
Аз също мисля, че имаш повредени майки. Започват да снасят неоплодени яйца, причината обикновено е простудяване на майката.

Ако съм прав премахваш дефектните майки и пилото им, обединяваш трите търтовъчни и на следващия ден ги слагаш над някоя слаба отводка с вестник между тях.
Човека го е страх 1 търтовка да събере със слаб кошер (щото търтовката му е по-силна), ти го караш да събере и трите и да ги “хакне“ на слаб кошер.sweating;

ch.atanasov
15.02.2016, 21:02
Ако има майка, но не може да снася то пчелите не започват да снасят. Ще измрат до последната пчела, но няма да снесат и едно яйце.

Да така е.При положение, че нямат майка и им се сложи друга в клетка, тогава ще снасят ли.

solaris60
15.02.2016, 21:05
Да така е.При положение, че нямат майка и им се сложи друга в клетка, тогава ще снасят ли.

Еееей, като костилка която застава на едно тясно място си.:bigsmile: Няма да снасят. Друго?:bigsmile:

ch.atanasov
15.02.2016, 21:14
Еееей, като костилка която застава на едно тясно място си.:bigsmile: Няма да снасят. Друго?:bigsmile:

Ааа -така и като спрат да снасят, какво става -няма търтовки.Като няма търтовки, какво има-има нормално семейство.С костилката-така се получава, щото чак ми е кофти аз да ти обяснявам.blush;:laughing:

delta.e
15.02.2016, 21:16
Що , чепкате темата от преди половин година . :)

kuline
15.02.2016, 21:19
Що , чепкате темата от преди половин година . :)

Щото руното сега е стригано.

rosty_sz
15.02.2016, 21:19
Това с клетката не е лошо предложение. Проблема е че клетката трябва да е в центъра на нощното кълбо а там в момента е пилото

solaris60
15.02.2016, 21:19
щото чак ми е кофти аз да ти обяснявам.blush;:laughing:

Хайде обясни, че да видиш аз какво ще ти отговоря. Че нещо май на различни езици говорим.

delta.e
15.02.2016, 21:23
Това с клетката не е лошо предложение. Проблема е че клетката трябва да е в центъра на нощното кълбо а там в момента е пилото

Отговори си защо ? Защото ...

ch.atanasov
15.02.2016, 21:24
Това с клетката не е лошо предложение. Проблема е че клетката трябва да е в центъра на нощното кълбо а там в момента е пилото

Ама ти наистина се гъбаркаш.За какво пило жалиш, нали беше търтовка.Търтеевото пило се унищожава или питата се маха.

rosty_sz
15.02.2016, 21:41
Ама ти наистина се гъбаркаш.За какво пило жалиш, нали беше търтовка.Търтеевото пило се унищожава или питата се маха.

Нали като я сложа търтовката върху семейство разделени с вестник и затворя майката тя ще е в долния корпус, а там си е нейното пило, а не търтиевото.

iliew
15.02.2016, 21:42
Човека го е страх 1 търтовка да събере със слаб кошер (щото търтовката му е по-силна), ти го караш да събере и трите и да ги “хакне“ на слаб кошер.sweating;

Предлагам му да направи това, ако става въпрос не за пчели търтовки, а за майки-търтовки, които снася само неоплодени яйца. В този случай ще обединява 3 осиротели семейства с едно, което има майка.

Юрий Цветков
15.02.2016, 21:45
Рости, на твое място бих направил следното:
Изваждам питите на търтовките, всичките и ги привеждам на гол рой. Сега е топло и би трябвало да стане. След 24 часа ще взима целия корпус с роя и ще го поставя през двоен вестник върху отводката. Без да пробивам никакви отвори във вестника. Мисля че, ще се получи.

delta.e
15.02.2016, 21:49
Предлагам му да направи това, ако става въпрос не за пчели търтовки, а за майки-търтовки, които снася само неоплодени яйца. В този случай ще обединява 3 осиротели семейства с едно, което има майка.

Тогава ще напиша - ще се получи.

iliew
15.02.2016, 21:51
Рости, на твое място бих направил следното:
Изваждам питите на търтовките, всичките и ги привеждам на гол рой. Сега е топло и би трябвало да стане. След 24 часа ще взима целия корпус с роя и ще го поставя през двоен вестник върху отводката. Без да пробивам никакви отвори във вестника. Мисля че, ще се получи.

Това го правя през активния сезон и мислех да го предложа, но ме тревожат ниските температури вечер и дали ще се справят без храна с тях.

ch.atanasov
15.02.2016, 21:55
Нали като я сложа търтовката върху семейство разделени с вестник и затворя майката тя ще е в долния корпус, а там си е нейното пило, а не търтиевото.

Аз правя така: пръскам в двете семейства от китайски ароматизатор.Майката я покривам, както писах и я слагам в търтовката , по средата.Зад преградата изтърсвам пчелите от нормалното семейство / резервно или слабо/.Ако има рамка с пило и тя отива до клетката. Дните през които майката стои затворена, зависят от поведението на пчелите.Виждал си спокойно семейство ,образувало кълбо с център клетката. Така си запазваш бройката, използвайки примерно резерва.Избора и решението е твое.

Юрий Цветков
15.02.2016, 21:59
Това го правя през активния сезон и мислех да го предложа, но ме тревожат ниските температури вечер и дали ще се справят без храна с тях.
Температурите са положителни, а и за 24 часа няма да умрат, само ще изгладнеят и ще се нахвърлят на меда в отводките. Докато се заситят и миризмата им ще се уеднакви.
Не съм го правил никога по това време, защото не ми се е налагало, но точно така бих постъпил аз.

ch.atanasov
15.02.2016, 22:03
Не съм го правил никога по това време, защото не ми се е налагало, но точно така бих постъпил аз.

По добре и ти послушай тези които са го правили.Два дни с това се занимавам, а не ми е и сефте.:bigsmile:

marianski
15.02.2016, 22:11
По добре и ти послушай тези които са го правили.Два дни с това се занимавам, а не ми е и сефте.:bigsmile:

Сподели резултатите да разберем дали ти се е получило обединението.

marianski
16.02.2016, 05:57
Колегата пуснал темата да напиши какво е предприел и какво е постигнал, че много съвети получи :)

Bobi-M9598
16.02.2016, 08:24
Здравейте,

Рости, не мога да ти дам съвет! Смятам, че си доста "напред". Чета това което си писал с интерес и внимателно.
Много съвети ти се дадоха от опитни колеги, сблъсквали се с този проблем.
Мое мнение: Ако прецениш, постъпи по три различни начина. Така и ти ще си наясно кой работи, пък и за всички нас ще е полезно.

Поздрави, и успех. Дано и трите да оцелеят! Г. Георгиев

Mateev
16.02.2016, 08:54
Според мене проблемът е чисто психологически. Ако на най-слабите семейства се гледа просто като на РЕЗЕРВНИ МАЙКИ, то тогава няма проблем. Просто тези майки се вземат и се използват по предназначение, а именно да се придадат на изпадналите в беда силни семейства. Естествено няма гаранция за 100%-ово приемане на тези майки, но това е част от пчеларския занаят.

Ако Ростислав си имаше истински резервни майки, пак щеше да стои дилемата как те да бъдат използвани в случай на нужда. Такива явно няма, но има семейства, които са с ранг на резервни майки. При това положение какво има да му мисли? Всъщност според мене въпросът на Ростислав е следния:

Как зимно време се придава резервна майка?

Според мене отговорът е: Ами каккто се придава и през лятото - в кутийка с храна и малко пчелички около майката.

Поне аз лично не мога да се сетя за нещо по-специално, което да трябва да се предприема през зимата. При всички случаи трябва да се проекспериментира и ще сме благодарни някой да ги направи тези експерименти и да публикува резултатите във форума.

Mateev
16.02.2016, 09:01
Всъщност истинския въпрос е ИМА ЛИ НУЖДА ОТ РЕЗЕРВНИ МАЙКИ, след като дори и да ги има, пчеларя пак не смее да унищожи техните семейства, за да спаси други по-силни такива.

За мене лично аз отдавна съм си решил какво трябва да се прави през зимата със слабите семейства и със семействата - търтовки. Отговорът е - НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ. Оставяме ги на произвола на съдбата (е все пак се хранят наравно с останалите), а напролет въобще не им се церемоним - обединяваме слабите с вестник и да си се оправят сами.

chelsi
16.02.2016, 10:07
По това време семейство останало без майка се поставя върху друго с вестник.Досега няма проблеми с присъединяването.

ch.atanasov
16.02.2016, 10:20
Всъщност истинския въпрос е ИМА ЛИ НУЖДА ОТ РЕЗЕРВНИ МАЙКИ, след като дори и да ги има, пчеларя пак не смее да унищожи техните семейства, за да спаси други по-силни такива.

За мене лично аз отдавна съм си решил какво трябва да се прави през зимата със слабите семейства и със семействата - търтовки. Отговорът е - НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ. Оставяме ги на произвола на съдбата (е все пак се хранят наравно с останалите), а напролет въобще не им се церемоним - обединяваме слабите с вестник и да си се оправят сами.

Според мен е задължително да има резервни майки, във всеки пчелин.Колкото повече, по-добре.Пак според мен, това че нищо не се прави с търтовките е грешка.Те са жертва на разграбване още при първото затопляне.Какви са рисковете при кражба е ясно на всеки.Аз се стремя да направя осведомителен преглед, колкото може по-рано и веднага да взема мерки за оправяне на нередностите.

solaris60
16.02.2016, 12:41
и веднага да взема мерки за оправяне на нередностите.

То всеки прави така, но кажи как, начина ти, способа ти на работа? За да хванем и ние малко от маята.;)

rosty_sz
16.02.2016, 12:50
Току що се върнах от пчелините. Днес имаше повече време за работа и на спокойствие успях да прегледам въпросните търтовки. И В ТРИТЕ ОТКРИХ МАЙКИ. Извода е че не трябва да се прибързва. Днес бяха осиротени и върху тях бяха поставени семейства със статут на резервни майки. Естествено корпусите са разделени с вестник без дупки като на едната доста силна търтовка беше поставен двоен вестник за да се гарантира достатъчно време да усети липсата на майката преди да прогризат вестника. Същото се случи и с три семейства които бяха останали без майки. Останаха 10 майки които все още не са пронесли. Много се дразня от такива, защото всяка година ги имам и опита до сега показва, че обикновено не пронасят. Давам им една седмица и ако не са пронесли ги смяням.
Благодаря на отзовалите се.

rosty_sz
16.02.2016, 12:52
Колкото до способа за придаване на резервна майка толкова рано, за мен е заедно с нейното семейство.

зуница
16.02.2016, 14:47
Един страничен въпрос към rosty_sz. Къпеш ли с О.К. късно есен или зиме, майките?

ch.atanasov
16.02.2016, 15:35
То всеки прави така, но кажи как, начина ти, способа ти на работа? За да хванем и ние малко от маята.;)

Който хванал-хванал.Няма да пиша за трети път .:cool:

boris
16.02.2016, 15:58
rosty и от мен един страничен въпрос. С какво си третирал последните 2 пъти (разбира се ако не е тайна ).

бат тянко
16.02.2016, 16:53
Борка, кажи си теорията! Не се прави на Градския!:bigsmile:

boris
16.02.2016, 17:49
Тянка, не искам да правя прибързани изводи, затова ще изкажа предположение.Прекомернот използване на препарати с активно вещество кумафос поврежда майките, особено младите (ако семействата са правили самосмяна ).

rosty_sz
16.02.2016, 19:47
Кумафос до сега не съм ползвал. Тази година се каня да ползвам и тая гадост. Иначе ДА ползвам ОК всяка късна есен (края на ноември) чрез накапване през последните две години, преди това един път с фогъра и преди това със сублимация (изпаряване)


И трите търтовки не бяха маркирани, а аз маркирам задължително. Със голяма сигурност мога да кажа че към края на август всичко беше маркирано.

Ivan Mankov
16.02.2016, 20:50
Кумафос до сега не съм ползвал. Тази година се каня да ползвам и тая гадост. Иначе ДА ползвам ОК всяка късна есен (края на ноември) чрез накапване през последните две години, преди това един път с фогъра и преди това със сублимация (изпаряване)


И трите търтовки не бяха маркирани, а аз маркирам задължително. Със голяма сигурност мога да кажа че към края на август всичко беше маркирано.

Късна самосмяна ,ли ? Неоплодени ? Снощи ,докато четях ми се щеше да те питам за поведението им ! С една дума по външни признаци има ли разлика от нормално развиващите се ?;)

rosty_sz
16.02.2016, 21:09
Никаква разлика. Нормални майки с правилни размери и съотношения. Мушкат главите в килийките. Може би се движат малко по бързо из питите.

Ivan Mankov
16.02.2016, 21:24
Питам те защото имах проблем миналата година с една майка ,която отказа да снася, но не стана и търтовка ! Поведението :Те полират, тя се дупи и няколкократно подаване на открито пило от другите с-ва ,та до отзоваване ! По- скоро поведението на семейството ,като цяло (събиране на прашец ,активност, агресивно поведение ) ми беше интересно !

ch.atanasov
16.02.2016, 21:29
Питам те защото имах проблем миналата година с една майка ,която отказа да снася, но не стана и търтовка ! Поведението :Те полират, тя се дупи и няколкократно подаване на открито пило от другите с-ва ,та до отзоваване ! По- скоро поведението на семейството ,като цяло (събиране на прашец ,активност, агресивно поведение ) ми беше интересно !

Една майка изобщо не я прави на въпрос. Ние тук си говорим за от 10 нагоре.:bigsmile: Е при мен беше 2015г.

rosty_sz
16.02.2016, 21:52
В поведението на семействата не забелязах нищо необичайно. Може би малко повече агресия, но може да е субективно.

Ivan Mankov
16.02.2016, 21:56
Една майка изобщо не я прави на въпрос. Ние тук си говорим за от 10 нагоре.:bigsmile: Е при мен беше 2015г.

Съчувствия !!! На мене не ми е за майката ,а за косвени ,външни белези ! Разбираш ме ,ще пиша книга !

П.С. Аз не бързам да ги ровя ,така ,че тази година може да не е една ! Да ни пази Оня ,горе !:bigsmile:

solaris60
16.02.2016, 22:01
С Разбираш ме ,ще пиша книга !



И ти ли? Че аз чакам още от един отявлен пчелар да напише нещо, но той все още се бави.

ch.atanasov
16.02.2016, 22:03
П.С. Аз не бързам да ги ровя ,така ,че тази година може да не е една ! Да ни пази Оня ,горе !:bigsmile:

Защо не бързаш, как се удържаш.За да ни пази оня горе , нали трябва първо ние да се пазим.:bigsmile:

Ivan Mankov
16.02.2016, 22:08
Защо не бързаш, как се удържаш.За да ни пази оня горе , нали трябва първо ние да се пазим.:bigsmile:

Рано ми е да ги оправям !!!!!:P

rosty_sz
17.02.2016, 07:01
Във всеки район е различно. Пък и всеки знае колко работа има по семействата. Моите бяха стеснени и правилно подредени още от есента. Аз само надникнах в повечето случаи и без да вадя рамки, само със избутване на страни, видях за пило и толкова. Иначе преди три дни тук там някоя внасяше прашец, преди два дни сякаш станаха малко повече и вчера над 80% от влизащите пчели внасяха прашец. Района е такъв, че това е първия прашец и дори тази година идва с 15 дни изпреварващо. Дано не се повтори 2012 че пака такъв беше февруари.

Иван_Барабан
20.02.2016, 21:33
Здравейте,
Днес преглеждах и единия от кошерите (ДБ10)есента беше средно+ семейство, го заварих с търтеи, търтеево пило (запечатано и люпещо се), както и незапечатано (което не знам какво е по пол). Видяха ми се малко пчелите пръснати из целия плодник, пилото беше пръснато по всички рамки. Предполагам това е търтовка.... Има ли какво да се прави. Придаване към друг? Би ли имало някакъв резултат, ако придам рамка с пило от друг кошер щом вече има излюпени търтеи.
Благодаря предварително.

Георги 1974
20.02.2016, 21:55
Здравейте,
Днес преглеждах и единия от кошерите (ДБ10)есента беше средно+ семейство, го заварих с търтеи, търтеево пило (запечатано и люпещо се), както и незапечатано (което не знам какво е по пол). Видяха ми се малко пчелите пръснати из целия плодник, пилото беше пръснато по всички рамки. Предполагам това е търтовка.... Има ли какво да се прави. Придаване към друг? Би ли имало някакъв резултат, ако придам рамка с пило от друг кошер щом вече има излюпени търтеи.
Благодаря предварително.

Майката стара ли е и да ли я видя

Иван_Барабан
20.02.2016, 21:59
Майката стара ли е и да ли я видя
Отводката я купих юни от Матеев, сега не я видях...но не е гаранция, че я няма (опита ми с пчелите е от три години).

Георги 1974
20.02.2016, 22:31
Виж ако е майка търтовка трябва да я махнеш преди обединението.

tarty
20.02.2016, 23:22
В килийките по колко яйца има снесено?

Иван_Барабан
21.02.2016, 11:25
В килийките по колко яйца има снесено?Имаш предвид в една килийка да има да има повече от едно яйце ли? Опасявам се, че без да търся това, няма как да ми хрумне да гледам за тази аномалия. Утре ще отида да гледам по-обстойно. Но бих искал да ме посъветвате и за другия ми въпрос - ако сложа рамка с пило от друг кошер, при наличието вече на търтеи ще се оплодили ли майка?

marianski
21.02.2016, 13:51
Имаш предвид в една килийка да има да има повече от едно яйце ли? Опасявам се, че без да търся това, няма как да ми хрумне да гледам за тази аномалия. Утре ще отида да гледам по-обстойно. Но бих искал да ме посъветвате и за другия ми въпрос - ако сложа рамка с пило от друг кошер, при наличието вече на търтеи ще се оплодили ли майка?
Обикновено търтовките цвъкат в една килийка много яйца. За това те пита колко има.
Да се оплоди тази майка ако има търтей нали трябва да излети на брачен полет, а в това променящо се време все пак сме зима още по календара! Давам ти само пример. А през това време от да кажем направата на маточницник до оплождането и снасянето знаеш ли колко време минава? С тез зимни пчели дали според теб ще оцелеят до .........

partizanina 32
22.02.2016, 21:14
Такава търтовка се оправя за 2 минути.1 минута да изстръскаш пчелите от питите и 1 минута с газовата горелка.Всичко друго е загуба на време.

ch.atanasov
22.02.2016, 21:17
Такава търтовка се оправя за 2 минути.1 минута да изстръскаш пчелите от питите и 1 минута с газовата горелка.Всичко друго е загуба на време.

Добре дошъл. От Чавдар ли си или от Народен юмрук.:laughing:

partizanina 32
22.02.2016, 21:21
От едно Партизанско село, Варненскоblush;

Ivan Mankov
22.02.2016, 21:51
Такава търтовка се оправя за 2 минути.1 минута да изстръскаш пчелите от питите и 1 минута с газовата горелка.друго е ....
.........Да продължа :хлорпикрин ,зарин ,циановодород ........!?


Добре дошъл. От Чавдар ли си или от Народен юмрук.:laughing:

Задаваш "контра" въпроси ,което не е угодно на революционно настроените ! :bigsmile:

ch.atanasov
22.02.2016, 22:07
.........Да продължа :хлорпикрин ,зарин ,циановодород ........!?



Задаваш "контра" въпроси ,което не е угодно на революционно настроените ! :bigsmile:
Аве , вие новини не гледате ли. judge; Получават се писма с куршуми. :cool: Такива думи .... .... ... веднага се хващат от службите.:bigsmile:

zayo
22.02.2016, 22:47
Според мен вариантите са ти поне два. Имаш майка която са й свършили оплодените яйца и снася само неоплодени /търтей/ или има една или няколко пчели, които се мислят за майки /търтовка/. Както ти казват колегите виж по колко яйца има в килийките, а освен това и къде са снесени. Това в голяма степен може да те ориентира поради каква причина имаш само търтиево пило. Майката снася по едно яйце на дъното, докато пчелата търтовка по две и повече обикновено по стените или близко до дъното /не им е толкова дълга задницата, за да стигнат дъното/. И двата случая ако не предприемеш действия си загубил семейството. Ще го загубиш дори да очакваш сега да заложат или вече са заложили истински маточници. Дори да се излюпи, вероятността да се оплоди новата майка е почти нулева. ако това не стане до към 40-я ден остава безплодна. При положение, че имаш майка снасяща неоплодени яйца пчелите ще продължат да си я гледат докато не намалеят и измрат. Във втория случай дори да заложат маточници не след дълго разбират грешката си и ги унищожават и така отново докато не измрат. За да го спасиш семейството вариант ти е да го обединиш с друго чрез уеднаквяване на миризмите. Преди това според мен е задължително да го прегледаш и да се убедиш, че има/няма майка. Ако има я прати да пасе трева, след което обединявай. Ако е търтовка преди обединение поне аз махам всички рамки с каквото и да е пило и оставям само медови. Тръскам надалеч пчелите и каквото се върне обединявам. Надявам се макар ранното, но топло време повечето от пчелите да са се облетели, за да знаят къде да се върнат. Каквото от тях се върне -обединявай. Повечето от тях имат още около два месеца живот през които ще са полезни на другото семейство.

ch.atanasov
23.02.2016, 16:17
Как са търтовките колеги. Даянят ли. :bigsmile: По това време на годината, при мен не са търтовки, а просто семейства без майки.Първите две са оправени на 100%-майките приети и си снасят.Изкочиха още 4 бр.Резервните майки свършиха, даже използвах две от слаби семейства.Проверката ще е на следващото затопляне.

rosty_sz
23.02.2016, 17:30
Моите търтовки които осиротих и предадох майки са приели майките и и вече бачкат.
4 от десетте майки които не снасяха са пронесли. Ще изчакам още няколко дни и ще взимам мерки за тези които не снасят.

zrsk
24.02.2016, 10:58
Според мен вариантите са ти поне два. Имаш майка която са й свършили оплодените яйца и снася само неоплодени /търтей/ или има една или няколко пчели, които се мислят за майки /търтовка/. Както ти казват колегите виж по колко яйца има в килийките, а освен това и къде са снесени. Това в голяма степен може да те ориентира поради каква причина имаш само търтиево пило. Майката снася по едно яйце на дъното, докато пчелата търтовка по две и повече обикновено по стените или близко до дъното /не им е толкова дълга задницата, за да стигнат дъното/. И двата случая ако не предприемеш действия си загубил семейството. Ще го загубиш дори да очакваш сега да заложат или вече са заложили истински маточници. Дори да се излюпи, вероятността да се оплоди новата майка е почти нулева. ако това не стане до към 40-я ден остава безплодна. При положение, че имаш майка снасяща неоплодени яйца пчелите ще продължат да си я гледат докато не намалеят и измрат. Във втория случай дори да заложат маточници не след дълго разбират грешката си и ги унищожават и така отново докато не измрат. За да го спасиш семейството вариант ти е да го обединиш с друго чрез уеднаквяване на миризмите. Преди това според мен е задължително да го прегледаш и да се убедиш, че има/няма майка. Ако има я прати да пасе трева, след което обединявай. Ако е търтовка преди обединение поне аз махам всички рамки с каквото и да е пило и оставям само медови. Тръскам надалеч пчелите и каквото се върне обединявам. Надявам се макар ранното, но топло време повечето от пчелите да са се облетели, за да знаят къде да се върнат. Каквото от тях се върне -обединявай. Повечето от тях имат още около два месеца живот през които ще са полезни на другото семейство.
Привет
И при мен се получи същият проблем с кошер без майка вчера го открих но кошера е доста жизнен явно скоро е загубил майката и реших да не го обединявам с по слаб и му сложех една пита с прясно пило да си направят майка знаейки че ще има проблем с търтеите .
Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.

solaris60
24.02.2016, 12:38
Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.

Три дни след излюпването на първите пчели.

boris
24.02.2016, 12:52
zrsk, бъзикат те. Ама и ти може ли да задаваш такива въпроси ? Толкова информация има във форума , а и не само тук. Има и книги.

zayo
24.02.2016, 13:34
Привет
И при мен се получи същият проблем с кошер без майка вчера го открих но кошера е доста жизнен явно скоро е загубил майката и реших да не го обединявам с по слаб и му сложех една пита с прясно пило да си направят майка знаейки че ще има проблем с търтеите .
Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.

Губиш си времето, пък и най- вероятно ще загубиш и семейството. Извади тази рамка заради маточниците които ще заложат и придай майка или обединявай. Лично мнение.

zrsk
24.02.2016, 14:44
Много си хитър като Петър професоре.

Бърз
15.03.2016, 14:06
Миналата седмица правих първи пролетен преглед http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=258&page=198&p=88992&viewfull=1#post88992 и подготвих 2-та семейства без майки за присъединяване (стесних до един корпус) Днеска сутринта, при +4+5 гр, преди да започне летеж, затворих прелки на без майчини семейства (едно изобщо без пило, второ само с търтиево затворено) и присъединих на по силни семействата с 3-я корпус :
http://s7.postimg.org/8bl36wd6v/770d880c_534e_466b_aaf2_75d6ce31d869.jpg (http://postimg.org/image/8bl36wd6v/) http://s7.postimg.org/4vsyxcfyf/0ada3ba5_74d9_45da_8b01_b36154317237.jpg (http://postimg.org/image/4vsyxcfyf/) http://s30.postimg.org/ketcp318t/0e82d17a_f6a3_46d0_84e1_e75651ca678b.jpg (http://postimg.org/image/ketcp318t/) http://s7.postimg.org/uosttpe4n/5dd2feea_ab76_4d6d_bb89_41a0ed9fbfac.jpg (http://postimg.org/image/uosttpe4n/)
http://s7.postimg.org/7tuj4sczr/f5be6d37_b1ca_4895_8816_dce1123d63e3.jpg (http://postimg.org/image/7tuj4sczr/) http://s7.postimg.org/rpqikbu13/d4a11ef9_e597_4b76_b820_658cab1af999.jpg (http://postimg.org/image/rpqikbu13/) http://s7.postimg.org/ay0lnu4ef/b218815b_cdb3_4df6_88f8_f05dd3407262.jpg (http://postimg.org/image/ay0lnu4ef/)

Rado76
28.08.2016, 08:00
Здравейте,имам проблем със единия си кошер.станал е търтовка.Моя грешка е защото по време на слънчогледа не съм го проверявал 30 дена примерно,и резултата е търтовка.Питах колега за мнение и ето какво сътворих.Кошера е на 10 рамки ДБ-доста силен.

1.изтръсках в кошера всички пчели,и ги оставих без рамките.
2.рамките без пчелите ги поставих на корпус върху друг кошер и сложих отдолу ханеманова решетка,просто да пазят рамките.
3.Кошера ми е мрежесто дъно изцяло и пчелите си стоят засега в кошера.
4.Измих със студена вода всички рамки,имаше яйца по 2-3-4 във килийка.
5.изчистих търтеевото запечатано пило.

Дали това е правилно не знам за първи път имам търтовка и не знам какво да правя
Това което съм направил правилно ли е или ако не дайте съвет,как да я оправя и какво да направя.

tarty
28.08.2016, 08:15
Сложи им основи и след един ден напълни хранилката със сироп и предай майка в клетка.

Ангел Йосифов
28.08.2016, 12:37
Здравейте,имам проблем със единия си кошер.станал е търтовка.Моя грешка е защото по време на слънчогледа не съм го проверявал 30 дена примерно,и резултата е търтовка.Питах колега за мнение и ето какво сътворих.Кошера е на 10 рамки ДБ-доста силен.

1.изтръсках в кошера всички пчели,и ги оставих без рамките.
2.рамките без пчелите ги поставих на корпус върху друг кошер и сложих отдолу ханеманова решетка,просто да пазят рамките.
3.Кошера ми е мрежесто дъно изцяло и пчелите си стоят засега в кошера.
4.Измих със студена вода всички рамки,имаше яйца по 2-3-4 във килийка.
5.изчистих търтеевото запечатано пило.

Дали това е правилно не знам за първи път имам търтовка и не знам какво да правя
Това което съм направил правилно ли е или ако не дайте съвет,как да я оправя и какво да направя.
Нека да останат така за поне 72ч.След това връщаш рамките и придаваш майка.Желателно е ,като връщаш рамките да им сложиш една рамка с открито пило.

delpi
29.08.2016, 15:06
И след това пиши какво е развитието по случая.

Валентин.
29.08.2016, 17:22
Непроверяването от 30 дни не води до търтовъчност. Като го оправиш и догодина да не вземеш да го ровичкаш всяка седмица. Е все пак кошерите ти са си твои и може да си ги правиш каквото искаш, ама за мен е важно първото ми изречение.

Rado76
01.09.2016, 06:35
Здравейте,поради късното време,Матеев в момента няма оплодени майки за двете търтовки които имам,ако някой има 2 свободни майки,да ми пише,

Дали ще стане и със неоплодени все още имам търтеи малко но има в кошерите ми:)

бат тянко
01.09.2016, 07:14
На търтеите, няма начин да не им стане! Така или иначе, ако не намериш майки пробвай.

jdrumev
01.09.2016, 07:53
Според мен е губене на време да оправяш търтовка това време.Пило от къде ще вземеш?

inio33
01.09.2016, 13:55
Здравейте,поради късното време,Матеев в момента няма оплодени майки за двете търтовки които имам,ако някой има 2 свободни майки,да ми пише,

Дали ще стане и със неоплодени все още имам търтеи малко но има в кошерите ми:)

Ако са ти само двата кошера с пчели търси майки ,другия начин да ги обединиш с други два и на пролет овиличаваш бройката .

jordanov
01.09.2016, 14:22
А защо да увеличава бройката?

Rado76
18.09.2016, 06:45
Здравейте,последени новини със търтовките 2бр.Намерих майки едната търтовка прие успешно майката и вече почна да снася но другата,не можах да видя и намеря майката.вчера сложих контролна рамка да разбера дали ще направят маточници.

Ако не са я приели мисля да обединя двете търтовки като сложа Х.Р. и вестник и сложа отгоре другия кошер.
Проблема е че търтовката в приетата майка е на 6рамки-а другата в която имам съмнения е по-силна на 8рамки,няма да има проблеми някакви.
Не искам да разхвърлям търтовката по другите кошери защото нямам място всичките са на 10рамки и предстои зимното свиване на кошерите.

demonj
18.09.2016, 18:55
Аз търтовките просто им взимам рамките и повече с тях не се занимавам,преди години се мъчех с тях но нямам успявяемос,кошер за да стане търтовка значи няма желание за живот,това е естественния подбор,аз слаби семейства не гледам!

miroslav70
18.09.2016, 21:07
Аз търтовките просто им взимам рамките и повече с тях не се занимавам,преди години се мъчех с тях но нямам успявяемос,кошер за да стане търтовка значи няма желание за живот,това е естественния подбор,аз слаби семейст

ва не гледам!

И аз така,след 8 бр. търтовачен стаж последната я подпуших със сяра и прибрах дървенията.Няма убити майки на съседи,няма убити придадени майки,абе спокойна работа.

Трендафил Дончев
18.09.2016, 21:10
И аз така,след 8 бр. търтовачен стаж последната я подпуших със сяра и прибрах дървенията.Няма убити майки на съседи,няма убити придадени майки,абе спокойна работа.

Това е хубаво което си направил, но се постарай да няма търтовъчни семейства. Грешката е май в теб.

miroslav70
18.09.2016, 21:17
Това е хубаво което си направил, но се постарай да няма търтовъчни семейства. Грешката е май в теб.
Със сигурност .За жалост ме очакват още мноого.По някога губя кураж,понякога се кефя.И така...

Трендафил Дончев
18.09.2016, 21:29
Със сигурност .За жалост ме очакват още мноого.По някога губя кураж,понякога се кефя.И така...

Ако имаш проблеми питай този с крилата на лични. Той ще ти помага. Безплатно.

miroslav70
18.09.2016, 21:53
Ако имаш проблеми питай този с крилата на лични. Той ще ти помага. Безплатно.

??Не те разбрах.

munteanu
28.09.2016, 11:05
В неделя едната ми отводка за която имах подозрения, че е търтовка се оказа, че си е такава... Изтръсках пчелите на края на пчелина и на мястото на кошера доближих двата съседни и им стесних максимално входовете. Пчелите се върнаха на мястото и до вечерта повечето бяха приети, но имаше и пред двата по една шепа убити... Както и да е, надявам се търтовките да не са успели да влязат и да убият майките им. Паралелно с това мистериозно на две от другите ми отводки младите им майки бяха умрели едновременно и бяха заложили маточници.Как е станало няма никаква идея... да съм ги затиснал и двете, или пък да не им е понесла храната, която им забърках с мед, пудра захар, сухо мляко и хлебна мая... не знам. Скубах си малко косите и реших да рискувам и да ги оставя да си произведат майки и им придадох по една пита със запечатано пило от търтовките с мисълта търтеите да свършат работата с новоизлюпените майки. Прогнозата за времето е добра и се чудя, ако някой е правил такива експерименти дали е успявал толкова късно да му се оплодят майките.

kapanec
28.09.2016, 11:25
В неделя едната ми отводка за която имах подозрения, че е търтовка се оказа, че си е такава... Изтръсках пчелите на края на пчелина и на мястото на кошера доближих двата съседни и им стесних максимално входовете. Пчелите се върнаха на мястото и до вечерта повечето бяха приети, но имаше и пред двата по една шепа убити... Както и да е, надявам се търтовките да не са успели да влязат и да убият майките им. Паралелно с това мистериозно на две от другите ми отводки младите им майки бяха умрели едновременно и бяха заложили маточници.Как е станало няма никаква идея... да съм ги затиснал и двете, или пък да не им е понесла храната, която им забърках с мед, пудра захар, сухо мляко и хлебна мая... не знам. Скубах си малко косите и реших да рискувам и да ги оставя да си произведат майки и им придадох по една пита със запечатано пило от търтовките с мисълта търтеите да свършат работата с новоизлюпените майки. Прогнозата за времето е добра и се чудя, ако някой е правил такива експерименти дали е успявал толкова късно да му се оплодят майките. Това с търтеевото пило е логически не обмислено .Търтеите от търтовки са с много лошо качество на семенната течност,Точно тия търтеи ще са готови да оплождат доста след като майките който чакаш да се излюпят вече,ще са се оплодили и пронесли.

miroslav70
28.09.2016, 11:25
В неделя едната ми отводка за която имах подозрения, че е търтовка се оказа, че си е такава... Изтръсках пчелите на края на пчелина и на мястото на кошера доближих двата съседни и им стесних максимално входовете. Пчелите се върнаха на мястото и до вечерта повечето бяха приети, но имаше и пред двата по една шепа убити... Както и да е, надявам се търтовките да не са успели да влязат и да убият майките им. Паралелно с това мистериозно на две от другите ми отводки младите им майки бяха умрели едновременно и бяха заложили маточници.Как е станало няма никаква идея... да съм ги затиснал и двете, или пък да не им е понесла храната, която им забърках с мед, пудра захар, сухо мляко и хлебна мая... не знам. Скубах си малко косите и реших да рискувам и да ги оставя да си произведат майки и им придадох по една пита със запечатано пило от търтовките с мисълта търтеите да свършат работата с новоизлюпените майки. Прогнозата за времето е добра и се чудя, ако някой е правил такива експерименти дали е успявал толкова късно да му се оплодят майките.

Моя скромен опит от стърсване на търтовки в пчелина е, че ми изчезнаха две майки.Може и да не е това причината,но от тогава търся други начини за оправяне,а търтеи от пчела търтовка май не е добра идея за оплождане.

Георги 1974
28.09.2016, 12:46
В неделя едната ми отводка за която имах подозрения, че е търтовка се оказа, че си е такава... Изтръсках пчелите на края на пчелина и на мястото на кошера доближих двата съседни и им стесних максимално входовете. Пчелите се върнаха на мястото и до вечерта повечето бяха приети, но имаше и пред двата по една шепа убити... Както и да е, надявам се търтовките да не са успели да влязат и да убият майките им. Паралелно с това мистериозно на две от другите ми отводки младите им майки бяха умрели едновременно и бяха заложили маточници.Как е станало няма никаква идея... да съм ги затиснал и двете, или пък да не им е понесла храната, която им забърках с мед, пудра захар, сухо мляко и хлебна мая... не знам. Скубах си малко косите и реших да рискувам и да ги оставя да си произведат майки и им придадох по една пита със запечатано пило от търтовките с мисълта търтеите да свършат работата с новоизлюпените майки. Прогнозата за времето е добра и се чудя, ако някой е правил такива експерименти дали е успявал толкова късно да му се оплодят майките.


Може би е трябвало да стръскаш пчелите в кошера да остане само една пита и да преместиш кошера на поне 10ина метра а другото си го знаеш.
И все пак края на септември да се стръскват пчели май си е рисково

munteanu
28.09.2016, 13:39
Не толкова семенната течност, колкото маломерните размери и вероятната невъзможност да настигнат майката ме притесняват... И съм ги сложил като резервна мярка, нищо че чета че вероятно няма от същият кошер да излязат за осеменяване. Търтеевото пило беше запечатано още миналата седмица и ще се излюпят горе долу с майките тази седмица и ако... (стават много ако-та) се задържи времето хубаво може и да успеят да се оплодят. Не знам колко е оправдан риска.

Георги 1974
28.09.2016, 13:56
Ще трябват на търтея 15-16 дни като се излюпи да стане половоактивен. На майката и трябва по малко време.

jdrumev
28.09.2016, 14:12
Моя скромен опит от стърсване на търтовки в пчелина е, че ми изчезнаха две майки.Може и да не е това причината,но от тогава търся други начини за оправяне,а търтеи от пчела търтовка май не е добра идея за оплождане.



По какво разпозна ,че няма майки?

jdrumev
28.09.2016, 14:16
Това че има маточници не значи че няма майка.При тая луда година всичко е възможно.На мен септември също ми изчезват майки но причината я търся в един колега от селото.

Юрий Цветков
28.09.2016, 14:20
Това че има маточници не значи че няма майка.При тая луда година всичко е възможно.На мен септември също ми изчезват майки но причината я търся в един колега от селото.Това как да го разбирам? Някой ходи и ти краде майките?

jdrumev
28.09.2016, 14:24
Е той безплатния магазин работи денонощно.

munteanu
28.09.2016, 14:36
Как разбрах - като вместо майка видях около 15 маточника. Ако е самосмяна - да са един два. Ама толкова много със сигурност няма майка. Защо са загинали остава мистерия. А дали майките ще се оплодят също

tarty
28.09.2016, 14:57
И аз видях такова нещо. На един пчелин двама братя си гледат кошерите и единия краде от другия, каде майки, каде мед :-) :-). Чудеш се да плачеш или да се смееш, но какво да правиш, хора възрастни на по 60-70 год., а разбирането им за живот като на деца от детската градина.

Aranis
28.09.2016, 15:24
Не толкова семенната течност, колкото маломерните размери и вероятната невъзможност да настигнат майката ме притесняват... И съм ги сложил като резервна мярка, нищо че чета че вероятно няма от същият кошер да излязат за осеменяване. Търтеевото пило беше запечатано още миналата седмица и ще се излюпят горе долу с майките тази седмица и ако... (стават много ако-та) се задържи времето хубаво може и да успеят да се оплодят. Не знам колко е оправдан риска.

Шансът не е голям, но може и да останеш приятно изненадан. От практиката знам, че ако имаш на пчелина майки на два сезона и догодина ще им е трети, почти 100% ще има и 20-тина търтеи със зимните пчели, които ще зимуват заедно с кълбото и ще оцелеят до пролетта. Друг е въпросът, че ако са поставени мишепредпазителите няма как да излетят и дали в това студено време правят сборища. Дните са хладни, но слънчеви, което може да увеличи шанса. Ще стискам палци експериментът да е успешен.

miroslav70
28.09.2016, 15:28
По какво разпозна ,че няма майки?

Първо по прелката-пчелите се лутат по нея и се стрелкат една срещу друга,летежа е вял,прашец почти не носят.Следва преглед--липса на пресни яйца в средата на юли и не откривам майка.Пчелите издават характерното тревожно жужене,вирнати дупета и махат с крилца.Всичко това ми говори за липса на майка.Пред вид че съм начинаещ и вероятноста да пропусна майката е голяма-следва контролна пита с яйца и четири дни по късно-десетина свищевака.Ти си доста по опитен и ако знаеш още признаци,с радост ще ги чуя.