PDA

Виж пълната версия : Кошери без пило



Marko
31.05.2015, 12:17
Имам 3 кошера от които вадих мед от рапица и акация.Днес ги прегледах и нямат на нито една пита нито пило, нито яйца, а и майка не видях.Вероятно са роили.Да им сложа ли по една контролна пита с яйца ( запасни майки нямам ) или да изчакам няколко дена и колко - 2,3 ,седмица ?

бат тянко
31.05.2015, 13:23
Ако нямат нито пило нито майки-какво ще чакаш?

Marko
31.05.2015, 13:48
Като ги преглеждах не видях майки, но пчелите са спокойни, затова питам...

iliew
31.05.2015, 14:06
По-добре сложи яйца .

solaris60
31.05.2015, 16:20
Вероятно са роили?

Като ги прегледа не видя ли дали са роили? То си личи.

бат тянко
31.05.2015, 16:59
Ако са роили не трябва ли да има следи от маточници?

solaris60
31.05.2015, 17:05
Като ги прегледа не видя ли дали са роили? То си личи.


Ако са роили не трябва ли да има следи от маточници?

Това имах предвид.

бат тянко
31.05.2015, 17:14
Аз те разбрах,ама колегата нищо не рече за таквоз нещо.Май ще трябва да отнесем случая до досиетата Х

Marko
31.05.2015, 19:07
По време на рапицата бяха пълни с маточници. 2 пъти ги махам, ама е възможно да съм изпуснал някой...Всъщност всичките ми кошери бяха пълни с маточници.Но другите се съвзеха и си имат пило, само тези не.

solaris60
31.05.2015, 19:19
По време на рапицата бяха пълни с маточници. 2 пъти ги махам, ама е възможно да съм изпуснал някой...Всъщност всичките ми кошери бяха пълни с маточници.Но другите се съвзеха и си имат пило, само тези не.

Може майката да не е започнала да снася.

marianski
31.05.2015, 19:27
Колега 2-3 седмици е малко изчакай поне към 2 месеца(базикам се) Няма какво да чакаш слагай една пита с прясно пило(яйца) там пчелите ще ти покажат има ли майка.

solaris60
31.05.2015, 19:40
Колега 2-3 седмици е малко изчакай поне към 2 месеца(базикам се) Няма какво да чакаш слагай една пита с прясно пило там пчелите ще ти покажат има ли майка.

Те едва са започнали да му снасят и да се оправят, и като започне да им взема пило, да развали и другите. Този ако има майка ще започне да снася, ако няма - бита карта. Аз бих постъпил по друг начин - просто ще потърся майката и решавам проблема от раз.

Nik_m
01.06.2015, 07:18
Колега 2-3 седмици е малко изчакай поне към 2 месеца(базикам се) Няма какво да чакаш слагай една пита с прясно пило(яйца) там пчелите ще ти покажат има ли майка.
2-3 е малко определено. Грубо 15 дена докато се излюпи майката и още 15 дена да се оплоди си е месец. Вчера прегледах 4 отводки на 25тия ден и още няма оплодена майка и другите не ги преглеждах, на 30тия ден ще ги проверя всичките и ще разформирам тези без майка.

krasi_trendafilov
01.06.2015, 16:04
Из чакай времето е малко някои са по мудни то ще си покаже

marianski
01.06.2015, 22:03
Като нямат пило и евентуално маточници тези майки от къде ще дойдат?

kuline
01.06.2015, 22:06
Като нямат пило и евентуално маточници тези майки от къде ще дойдат?

Прочети внимателно от началото и ще разбереш и наблегни на пост №9.
Съвета, който си му дал в 11 пост е най-удачен, за да установи има или няма майка, но дали това би му дало отговор на въпроса, е трудно да се каже. Това зависи от него т.е. трябва да знае, за какво се слага това пило и какво би следвало да се случи, ако има или ако няма майка.

marianski
02.06.2015, 09:27
Прочети внимателно от началото и ще разбереш и наблегни на пост №9.
Съвета, който си му дал в 11 пост е най-удачен, за да установи има или няма майка, но дали това би му дало отговор на въпроса, е трудно да се каже. Това зависи от него т.е. трябва да знае, за какво се слага това пило и какво би следвало да се случи, ако има или ако няма майка.
Пост номер 9 явно не съм го видял сори
Само контролна рамка с пило иначе да чакаш да пронесе майката ама ако не се е върнала от брачния полет? Така губиш ценно време в чакане,слагай пита с пило поне ще си сигурен има или не царица!

Nik_m
02.06.2015, 19:47
Като нямат пило и евентуално маточници тези майки от къде ще дойдат?
Неоплодени майки прояли маточниците и се мотаят.
При мен тази година става бавно работата, изглежда че ще ги чакам повече от 30 дена. Хубаво времето а не излизат да се оплождат а има маики в тези които прегледах. Заложил съм 30 майки да се оплождат а ми трябват 20, така че има мегдан за 10 броя фира.

dragoni
07.06.2015, 17:26
Неоплодени майки прояли маточниците и се мотаят.
При мен тази година става бавно работата, изглежда че ще ги чакам повече от 30 дена. Хубаво времето а не излизат да се оплождат а има маики в тези които прегледах. Заложил съм 30 майки да се оплождат а ми трябват 20, така че има мегдан за 10 броя фира.
Колега какво стана оплодиха ли се майките ,че и аз имам същия проблем днес им е 32я ден .Чудя се дали да не им смачкам главите

Totis
07.06.2015, 17:45
Колега какво стана оплодиха ли се майките ,че и аз имам същия проблем днес им е 32я ден .Чудя се дали да не им смачкам главите

Много време ги чакате да се оплождат тия майки. Десетина дни след излюпването майката е оплодена и започва да снася.

dragoni
07.06.2015, 18:31
Ами цяла седмица беше лошо времето та затова

solaris60
07.06.2015, 19:32
Ами цяла седмица беше лошо времето та затова

Ами кога да излезе да се оплоди майката? Ще чакаш.

dragoni
07.06.2015, 20:15
Да чакам ли или да им предам оплодени майки ,май втория вариант е за предпочитане .Колко време след излюпването ако майката не се оплоди може да стане търтовка

solaris60
07.06.2015, 20:25
Да чакам ли или да им предам оплодени майки ,май втория вариант е за предпочитане .Колко време след излюпването ако майката не се оплоди може да стане търтовка

До 40 дни.

Marko
07.06.2015, 20:28
На единия кошер се появи пило.На другите два им дадох контролна с яйца , няма маточник.Днес ги отварям единия станал търтовка с по 4-5 яйца на килийка, другият и той не е заложил маточник , още няма яйца в килийките но и той е станал вероятно търтовка.Тези двата са изключително агресивни и като ги отворя целия кошер излиза и ме напада.Днес им сложих по още една пита с яйца.Ще ги мъча така, дано се оправят.За съжаление ми бяха най-силните кошери - по 2 магазина рапица и акация извадих от всеки.Мал шанс.

Marko
07.06.2015, 20:35
Колега какво стана оплодиха ли се майките ,че и аз имам същия проблем днес им е 32я ден .Чудя се дали да не им смачкам главите
Ако виждаш майките в кошера чакаш.Ако няма майка или пило тогава е лошо.Майките в отводките ми се разпраха да снасят, другите кошери и те се съвземат след роевия период.Ако по това време няма пило - вече е търтовка.

dragoni
07.06.2015, 21:00
Marko отводките четири на брой ги правих на 06.05 майките са в кошерите ,само една е оплодена и осеменява .Другите три не, мисля да им придам оплодени майки само ,че незнам след толкова време без пило дали ще ги приемат ,да не отидат паричките зян

Marko
07.06.2015, 21:19
Тук трябва да се намесят старите кучета и да ти дадат компетентен съвет.Аз съм новобранец и моят случай е по-различен от твоя.При мен липват майки и пчелите са станали търтовки, а при теб има майка в кошера, макар и неоплодена.Предполагам че тя няма да позволи пчелите да започнат да снасят, но да не те излъжа :) .Чакай мнение от по-опитните от нас.

Nik_m
07.06.2015, 21:54
Колега какво стана оплодиха ли се майките ,че и аз имам същия проблем днес им е 32я ден .Чудя се дали да не им смачкам главите
Да, много съм доволен, от 25 отводки 2 търтовки и 4 неоплодени към днешна дата, много ми харесаха майките дълги та дълги , на 03.06 бяха заложени маточниците значи 35тия ден а преди 4 дена почти нищо нямах оплодено. Имам и 5 основни семейства да се оплождат майките, но те са 10 дена след отводките.

Nik_m
07.06.2015, 21:57
Да чакам ли или да им предам оплодени майки ,май втория вариант е за предпочитане .Колко време след излюпването ако майката не се оплоди може да стане търтовка
Ако майката не се върне от брачният полет или не се излюпи за по малко от 10 дена става търтовка.

solaris60
07.06.2015, 22:46
Тук трябва да се намесят старите кучета и да ти дадат компетентен съвет.Аз съм новобранец и моят случай е по-различен от твоя.При мен липват майки и пчелите са станали търтовки, а при теб има майка в кошера, макар и неоплодена.Предполагам че тя няма да позволи пчелите да започнат да снасят, но да не те излъжа :) .Чакай мнение от по-опитните от нас.

Докато има майка(без значение каква е) пчелите не стават търтовки. Това се получава само при липса на майка.

dragoni
08.06.2015, 05:06
Докато има майка(без значение каква е) пчелите не стават търтовки. Това се получава само при липса на майка.
Ето това исках да чуя ,още днес ще поръчам майки.И почвам да чета как да ги придам.

redbull
08.06.2015, 06:09
Ето това исках да чуя ,още днес ще поръчам майки.И почвам да чета как да ги придам.

Най-сигурно е приемането от млади пчели,направи отводка с люпещо се пило и там слагай клетката.

dragoni
08.06.2015, 08:11
Най-сигурно е приемането от млади пчели,направи отводка с люпещо се пило и там слагай клетката.
Добре ами тия какво да ги правя,да ги стръскам някъде ?

радо
08.06.2015, 12:29
Marko отводките четири на брой ги правих на 06.05 майките са в кошерите ,само една е оплодена и осеменява .Другите три не, мисля да им придам оплодени майки
Изчакай още малко ако си правил отводките само с пило без готов маточник или неоплодена майка огледай майките ако нямат видим дефект /крило,крак/ има все още време огледай коремчето ако леко е надебеляло значи скоро ще пронесе подхранването може да ускори нещата.

радо
08.06.2015, 12:32
Най-сигурно е приемането от млади пчели,направи отводка с люпещо се пило и там слагай клетката.
Най сигурно е без пило ако е с млади пчели е ОК със стари пчели също става аз премествам кошера и само с летящи пчели процента е 100 .

dragoni
08.06.2015, 13:38
Лошо няма майки

redbull
08.06.2015, 20:18
Най сигурно е без пило ако е с млади пчели е ОК със стари пчели също става аз премествам кошера и само с летящи пчели процента е 100 .
А новата майка в кетката ли я оставяш вътре? Аз също съм имал успех по този начин понеже сменям старите ДБ с ЛР,но тая година ми убиха редовна майка и то в 3 рамкова отводка,не съм я затварял в клетка.

радо
08.06.2015, 20:31
А новата майка в кетката ли я оставяш вътре? Аз също съм имал успех по този начин понеже сменям старите ДБ с ЛР,но тая година ми убиха редовна майка и то в 3 рамкова отводка,не съм я затварял в клетка.
Майката е в клетка от тези дето ги продават сложена е повечко храна и не виси за да не се стече храната от топлината аз стръсквам и една ,две рамки с пчели от същия кошер, когато имам време и не правя много наведнъж но ако са много пчелите само премествам и слагам празни рамки и майка.

Nik_m
11.06.2015, 18:26
На 42рия ден се оплодиха и последните 2 майки, тази година голяма успеваемост 22 оплодени от 25 отводки, 2 са изстудили маточниците и 1 не се върна от оплождането. Забавиха се с оплождането, но аз не подхранвах и може от това да е.

Ангел Йосифов
11.06.2015, 20:07
Ник,оплодиха или започнаха осеменяване на 42 ден.

Nik_m
11.06.2015, 20:13
Ник,оплодиха или започнаха осеменяване на 42 ден.
На 40тия ден ги гледах и майките бяха малки, според мен неоплодени. Днес вече наедряли и по няколко килийки с яйца.
Интересното е че първата която се оплоди е на 5 рамки с запечатано пило, не знам защо се получи такава голяма разлика в периода на оплождане.

fori1
29.06.2015, 09:01
Колеги имам следния проблем.
На 30 май 2015 при преглед на МК установих , че във втория корпус има роеви запечатани маточници на 4 рамки. Направих веднага три отвотки с по 4 рамки и оставит едната пита със маточник в основното семейството. Семейството от което правих отводки остана на един корпус и имаше разновъзрастово пило и веднага му сложих втори корпус със основи и изградени пити, тъй като летящите пчели ще се върнат. Майката със сигурност не съм я принесъл в отвотките, защото отнодките си излюпиха майки от маточниците и се оплодиха. На 17.06.2015 в отвотките имаше пило на 4-5 дена. Вчера на 27.06.2015г. забелязах, че всички кошери носят прашец а МК от който правих отводки неноси, отвори го и видях, че няма пило нито снесени яйца. Иначе кошера е много силен има пълни междурамия с пчели и магазин и носи усилено нектар и запълва корпусните рамки.
Въпросите ми са.
1. Да придам ли пита със прясно пило за контрола
2. Да изчакам ли още 5-6 дена да не би майката ( новоизлюпената) ако има такава да не се е оплодила
3. Да пробвам ли да придам оплодена майка
4. Какво може да е станало със старата майка

Aranis
29.06.2015, 09:10
Слагай контрола. Тя ще даде отговор на всичките ти въпроси. Колкото до какво се е случило със старата...няма значение за теб. Твърде вероятно е да е убита от новата майка или да си я изтърсил при разпарчетосването...

Ангел Йосифов
29.06.2015, 17:09
Най-вероятно старата майка е отлетяла-руила,а новата майка не е оплодена.Със направата на отвдките,ти само си отложил роенето.
Изградени ли са основите?Може спокойно да изчакаш още седмица.И тогава ако няма яйца слагай контролна рамка(с яйца)..

fori1
30.06.2015, 08:01
Основите са изградени, кошера е спокоен и работи, запълва новите пити с мед. Утре го дават хубаво време и ще сложа контролна пита. Дано лошото време през последните две седмици да е причина майката да не се е оплодила. Единственото ми притеснение да не би да стане търтовка.

Mircata
04.07.2015, 15:16
Здравейте..имам въпрос..многокорпусен кошер вмомента на един корпус..има майка но не снася..питите са пълни с незапечатан мед.. Има тук там празни килийки...но си мисля че няма каде да снася..как да постъпя?

Mateev
04.07.2015, 16:05
Ако горната 1/3 от някоя пита е запечатана, можеш да я вземеш.

Ако дадено семейство е толкова силно, щото да напълни целия корпус с нектар и мед, аз лично бих му сложил втори корпус. Това че не виждаш достатъчно пчели в семейството през деня не е голям проблем. Не забравяй, че по време на силна паша повече от половината пчели през деня са някъде по полето. Много зависи и от расата на пчелите - например Бъкфаст пчелите създават измамно впечатление, че в семейството има малко пчели, а в действителност всички са на полето и събират нектар.

Mircata
04.07.2015, 16:08
Не неса но аз и да я взема нямам центеофуга още ;( незнам каква раса са да кача ли горе корпус с неизградени основи?

Александър А.А.
06.07.2015, 18:27
4575Както бях писал,този рой го установих на 23.06.15г.,настаних младото семейство в стар саниран дом4576-до тук добре но......
Направих няколко прегледа/пчела богато на 9-10 рамки по обяд/ но не открих майка,кофти.Подхранвах няколко хранилки-нектар по килийките богато,но осеменяване нееее.Днес бях решил да прегледам и няма ли осеменяване да си купувам майчица.Отворих по обяд на 2-3 пити от запад-нищо/мъкаааа/но,като вдигам 2-ра пита от източната страна....................очите ми се напълниха,а душата ми полетя-всичките килийки прясно осеменени в центъра по едно коко.Пчеларствам/ако може да го нарека така/ от една година и за това време минавам през повечето перипетии възможни в това хоби.Утре чакам 2 отводки,с ланшната се справих-да видим с тези,как ще е.