PDA

Виж пълната версия : ДОБИВИ



христо
26.02.2011, 14:01
Разделям ги на Д.Б. и корпусен - за по ясно.Освен района , климата и пашата( а също и начина на работа) , много се отразява и количеството на дадената захар!!! Затова допълвам с още един въпрос - годишно на семейство под 10кг. захар ли давате или над ?Отговорите на този въпрос може да давате и наум...

Kiril8305
26.02.2011, 14:50
От ДБ до 25кг. , до сега не ми се е случвало да вадя повече.
Миналата година съм дал 60кг. захар на 12семейства.
Това е от начинаещия blush;

Ангел Йосифов
26.02.2011, 18:15
Ами аз незнам как да си сметна добива от семейство.Миналата година ми беше първа.Работя с ДБ.Отзимих един кошер на 8рамкки другите два на 3 и 4.В края на годината зазимих 6 силни семейства и две отводки.Изкарах 4 тенекии и няколко буркана,като от плодниците не съм взимал.Оставих и един магазин с мед и един корпус рамки с прашец и малко мед за пролетно развитие.На петте кошера в края на август съм поставил по един магазин мед отдолу.Не съм купувал пчелни семейства.През годината ми паднаха една дузина рояци последния в началото на август.За 2010г. съм дал на пчелите 5кг пудра-под формата на питка и около20кг.захар на сироп.На колко кошера трябва да разделя добива?

Юрий Цветков
26.02.2011, 19:27
Христо последните възможни отговоти и за 2-та модела, трябва да са над еди-колко си кг. Много хора вадят над 40 кг, та да могат и те да гласуват реално. За захрта ако те интересува направи отделна анкета или включи въпроса в тази. Аз лично не съм ползвал от 2007г. Тогава цяло лято ги подържах живи с захарен сироп.

Димитър Бонев
26.02.2011, 22:21
Много е трудно да се даде еднозначен отговор на този въпроси. всичко зависи от годината. Всичко е много относително. Примерно през 2007г, която за много колеги беше нулева, при мен се получи много добър добив и пчелите зазимих без да се наложи да допълвам запасите им. Но следващите две години бяха относително по-слаби и 2008г за мен беше с годината с най-ниски добиви. 2009 компенсирах от повече паши а 2010 беше най-добрата ми година от последните 6.

scutellator
27.02.2011, 00:54
Много е трудно да се даде еднозначен отговор на този въпроси. всичко зависи от годината. Всичко е много относително. Примерно през 2007г, която за много колеги беше нулева, при мен се получи много добър добив и пчелите зазимих без да се наложи да допълвам запасите им. Но следващите две години бяха относително по-слаби и 2008г за мен беше с годината с най-ниски добиви. 2009 компенсирах от повече паши а 2010 беше най-добрата ми година от последните 6.

Добива сам по себе си не значи НИЩО.
Ще дам пример:
В скандинавските страни, в Канада, в северните щати на САЩ, в Австралия и Нова Зеландия например хората вадят над 100кг от кошер.
Сигурно ще си помислите че вероятно са по-добри пчелари, използват по-добър кошер (което е най-голямата възможна заблуда), че пчелата с която работят непременно трябва да е суперпчела щом дава такива добиви и че ако си вземете от тяхните пчели и вие ще вадите толкова..... за малко да забравя "с колко ли захар ги хранят тея"

Всичко това в голямата си част е далеч от истината и би довело до грешни заключения ако не познавате климатичните условия.
Меда в кошера идва от наличния в природата нектар, не от кошера, не от пчелата или още по-малко от пчеларя. Ако няма нектар - няма мед.

Способността пчелите да се възползват от пашата е условна няма как да се измери в килограми. Това е все едно да мериш знанията на човек във години.

Сравнение може да се прави само между кошери в един и същ пчелин (дори 500м могат да направят огромна разлика) отглеждани от един и същ човек (по един и същ начин) и когато се използват едни и същи пчели, и най-важното - налитането и блуждаенето трябва да бъдат сведени до минимум (което изключва всички фургони, платформи и всички пчелини с кошери подредени в редици)

Станко Ставров
27.02.2011, 18:12
Миналата година от 3 сем. които имах пролетта- един 12р.ДБ и два 10р. от двете паши, акацията и липовата извадих 5 пълни тенекии мед без този от восъчните отпечатки средно 42 кг. от семейство.Пролетта съм им сложил по една питка 700-800г и около 4кг. мед общо на 3 -те семейства за подбудително подхранване.Цъфтящите дървета от липата се намират на разтояние не повече от 100-500м въздушен път от пчелина, а акацията е точно зад него, според мен това също е от значение.

Лежаков
15.06.2013, 20:21
Тази анкета е дискриминационна. Трябваше да има и графа "Други системи кошери".

estabien6
15.06.2013, 21:19
Да,18 рамкови в момента ще дадат по над 60 килограма от кориандъра