PDA

Виж пълната версия : De minimis 2015 кандидатстване от 10 до 30 Юни 2015



ferdy
27.05.2015, 14:56
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-3-5-/

ДФ „Земеделие“ отпуска 3.5 млн. лева за подкрепа на пчеларите Управителният съвет на ДФ „Земеделие“ взе решение за отпускането на държавна помощ de minimis в размер на 3.5 млн. лева в подкрепа на пчеларите за справяне с последствията от нестабилните климатични условия през 2014 и началото на 2015 г. Средствата се предоставят от бюджета на Държавен фонд „Земеделие” на регистрирани по Наредба №3 пчелари. Допустими за подпомагане са стопани, отглеждащи минимум 10 (но не повече от 200) пчелни семейства. Размерът на подпомагане на пчелно семейство ще бъде определен на базата на подадените за участие в схемата заявления. Документи за кандидатстване за предоставяне на помощта ще се приемат от 10 до 30 юни в областните дирекции на ДФЗ. Срокът за сключване на договорите и изплащане на сумите е от 13 до 31 юли 2015 г. Максималният размер по схемата de minimis за всеки земеделски стопанин или стопанство е не повече от равностойността на 15 000 евро за период от три последователни данъчни години.


27 май 2015 г. ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция

Дамян Дамянов
27.05.2015, 15:34
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-3-5-/

ДФ „Земеделие“ отпуска 3.5 млн. лева за подкрепа на пчеларите

Управителният съвет на ДФ „Земеделие“ взе решение за отпускането на държавна помощ de minimis в размер на 3.5 млн. лева в подкрепа на пчеларите за справяне с последствията от нестабилните климатични условия през 2014 и началото на 2015 г. Средствата се предоставят от бюджета на Държавен фонд „Земеделие” на регистрирани по Наредба №3 пчелари. Допустими за подпомагане са стопани, отглеждащи минимум 10 (но не повече от 200) пчелни семейства. Размерът на подпомагане на пчелно семейство ще бъде определен на базата на подадените за участие в схемата заявления. Документи за кандидатстване за предоставяне на помощта ще се приемат от 10 до 30 юни в областните дирекции на ДФЗ. Срокът за сключване на договорите и изплащане на сумите е от 13 до 31 юли 2015 г. Максималният размер по схемата de minimis за всеки земеделски стопанин или стопанство е не повече от равностойността на 15 000 евро за период от три последователни данъчни години.


27 май 2015 г. ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция

Е...браво! В най-добрия случай при 400 000 пчелни семейства ще вземете 8,75лв/кошер или 1750 лева за 200 кошера. Тези в МЗХ вече съм сигурен, че не могат да смятат - за три години максимума е 2684 EUR. Ако бяха 15000 EUR за три години, значи трябва да дават по 48,90лв/кошер на година. Това с 15 000 е писано за някой друг сектор и е преписано :)
Ако някой вземе максималната сума, трябва да черпи останалите по една ракия drinks;
Отново социални помощи...:tres:Тези 1750 лева няма да ми покрият горивото :mad:, а пчелите ще трябва да ги науча да крадат захар от някой магазин.

solaris60
27.05.2015, 18:17
Климатичните условия за всички са еднакви, а ще вземат пари само тези които подадат заявления. Другия път ще си напиша едно заявление до Дядо Господ и ще го помоля мен да ме прескочи, че тук мисля, че съм равностоен с всеки и парите трябва да се дават на всеки.

delta.e
27.05.2015, 19:03
... да крадат захар ...

Преди 30 години , до захарният завод в Девня имаше пчелин и колегата целогодишно не сваляше магазините .
Пресметни за какво става въпрос .
Вие ,чакате субсидии .

Искрен Мутафов
27.05.2015, 23:42
Четете внимателно. Според това което е написано излиза, че пчеларите с над 200 семейства нямаме право да кандидатстваме за де-минимис, това орязване е изключително дискриминационно, то точно тука КБП трябва да се намеси. И ако остане така, то може и по 15-20 лева на семейство да се падне...

vanHanegem
28.05.2015, 06:14
Четете внимателно. Според това което е написано излиза, че пчеларите с над 200 семейства нямаме право да кандидатстваме за де-минимис, това орязване е изключително дискриминационно, то точно тука КБП трябва да се намеси. И ако остане така, то може и по 15-20 лева на семейство да се падне...

Чета внимателно и си мисля....дали чичо Манол със смешния си плач зимата вместо да изпише вежди...не избоде очи? Освен това си мисля, че усилията които положи доведоха до това, пчеларите с над 200 кошера да бъдат третирани като хора, разчитащи само и единствено на субсидиране и участие в програми за непочтенно усвояване на средства! Намесата на малограмотни и нискоинтелигентни "лидери" и стремежа им за съживяване на сектора ще доведе до...екстремната му гибел!

радо
28.05.2015, 06:48
Тези в МЗХ вече съм сигурен, че не могат да смятат - за три години максимума е 2684 EUR. Ако бяха 15000 EUR за три години, значи трябва да дават по 48,90лв/кошер на година. Това с 15 000 е писано за някой друг сектор и е преписано :)
Програмата е за подпомагане при случили се неблагоприятни условия това не е програма за субсидиране и един ЗП или едно стопанство може да получи максимума ако например отглежда пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед, крави, овце, пчели и т.н. и за всяка култура или животно решат да отпуснат De minimis.За тавана това за мен е задължително ,а програмата я използват за да дадат някои лев на пчеларите защото не можаха да договорят да дават евросубсидии.

Дамян Дамянов
28.05.2015, 07:44
Кой и как си обяснява финансирането изобщо няма значение. Вземете и прочетете какво е де минимис!
След като се финансира на база пчелно семейство, тогава няма значение дали е собственост на пчелар с 10 или 10 000 кошера. Все се надявам...един ден да ви светне лампичката, че трябва всеки един пчелар в България да взема пари или никой да не взема и само тогава ще имаме общи интереси. Отново всеки започва да дърпа стола към себе си и отново всички ще седят на земята. Отново ще се избиете за социални помощи и отново всички ще са гладни.:tres:
Това е един от моментите в които се радвам, че си плащам всичко от джоба и не чакам на помощи. Колкото мога да си позволя - толкова. Каквото успея да постигна знам, че си е мое и ще си го защитавам така както намеря за добре.

P.S Много е лесно да съдиш някого като не си в неговите обувки.

Генчо Генчев
28.05.2015, 08:44
Не съм съгласен с изложеното от Вас колега.Значи един ЗП пчелар генирира в бюджета данаци и такси под различна форма и ередно да получат някакви пари.Значи това което Вие визирате за всички пчелари да получат финансиране е грешно,защото ако тръгнеш по селата ще видиш примерно бай Иван,бай Хасан и тн.имат кошери примерно по 10 броя амаколко са пълни абе жива зараза.Само треперя дали третират, сменят ли основите,познават ли заболяванията и имат ли хабер за тях.Предвид на това са само част от причините да не получават финансиране.Отностно пчеларската програма психиката на бай Иван е следната:участвам вземам 50 кошерчета и 50 отвотчици и ги коландря 3 годинки и после ги продавам проста сметчици 50бройки по 200 левчита чиста далъвира и малко медец 2 годинки колкото дадад беркет версим.И какво става АЗ работещият човек не се класирам за кошери защото вече съм взел 100 бр и несъм явно надежден.Отностно лекарствата пишат чек майт вземат фактури разделят си там по някакви пари с доставчиците и ред други андрешковски номера.Спирам защото доста имам какво да кажа и да се обоснова за това,че не всички трябва да вземат финансиране.

m_pchelari
28.05.2015, 09:01
В този програмен период акцента ми се струва е да се подпомагат малките стопанства и де минимиса е в този унисон. 200 кошера не е малко, можеше да кажат и де минимис само за тези които взимат детски или социални помощи.

Нали знаете, че има колеги които веднага ще ви умножат 200 по 150 лева и ще ви питат какъв де минимис искате с 30 000 лева доходи.

Aranis
28.05.2015, 09:41
Не съм съгласен с изложеното от Вас колега.Значи един ЗП пчелар генирира в бюджета данаци и такси под различна форма и ередно да получат някакви пари.Значи това което Вие визирате за всички пчелари да получат финансиране е грешно,защото ако тръгнеш по селата ще видиш примерно бай Иван,бай Хасан и тн.имат кошери примерно по 10 броя амаколко са пълни абе жива зараза.Само треперя дали третират, сменят ли основите,познават ли заболяванията и имат ли хабер за тях.Предвид на това са само част от причините да не получават финансиране.Отностно пчеларската програма психиката на бай Иван е следната:участвам вземам 50 кошерчета и 50 отвотчици и ги коландря 3 годинки и после ги продавам проста сметчици 50бройки по 200 левчита чиста далъвира и малко медец 2 годинки колкото дадад беркет версим.И какво става АЗ работещият човек не се класирам за кошери защото вече съм взел 100 бр и несъм явно надежден.Отностно лекарствата пишат чек майт вземат фактури разделят си там по някакви пари с доставчиците и ред други андрешковски номера.Спирам защото доста имам какво да кажа и да се обоснова за това,че не всички трябва да вземат финансиране.

Най-много обичам "внасящите в бюджета". Но като направиш справка в НАП под чертата пише 743.04 лв за 2014г. ;).

m_pchelari
28.05.2015, 09:52
От гледна точка на държавата логиката може би е друга. Тя гледа никога да не дава повече отколкото взема. Аз например клоня към тези 200 кошера, но сме регистрирани с жената и за 2015 ще платим общо 2400 лева осигуровки. При 5 лева на кошер евентуално ще вземем малко под 1000 лева, тоест взимаш по-малко от колкото внасяш.

Ако обаче си едно ЗП с 300 кошера, тогава плащаш 1200 лева осигуровки а получаваш по деминимиса 1500 лева, при което държавата вече е набутана. Ето така са определили тавана на кошерите.

Дамян Дамянов
28.05.2015, 10:50
Не съм съгласен с изложеното от Вас колега.Значи един ЗП пчелар генирира в бюджета данаци и такси под различна форма и ередно да получат някакви пари.Значи това което Вие визирате за всички пчелари да получат финансиране е грешно,защото ако тръгнеш по селата ще видиш примерно бай Иван,бай Хасан и тн.имат кошери примерно по 10 броя амаколко са пълни абе жива зараза.Само треперя дали третират, сменят ли основите,познават ли заболяванията и имат ли хабер за тях.Предвид на това са само част от причините да не получават финансиране.Отностно пчеларската програма психиката на бай Иван е следната:участвам вземам 50 кошерчета и 50 отвотчици и ги коландря 3 годинки и после ги продавам проста сметчици 50бройки по 200 левчита чиста далъвира и малко медец 2 годинки колкото дадад беркет версим.И какво става АЗ работещият човек не се класирам за кошери защото вече съм взел 100 бр и несъм явно надежден.Отностно лекарствата пишат чек майт вземат фактури разделят си там по някакви пари с доставчиците и ред други андрешковски номера.Спирам защото доста имам какво да кажа и да се обоснова за това,че не всички трябва да вземат финансиране.

Тук малко ще излезем от темата. Всеки от нас внася някаква сума дори и минимална в бюджета, но държавата не е длъжна да дава обратно по поискване(това не е банков депозит). Защо смятате, че дядото с 10 кошера не е дал своя принос за обществото и държавата? В нормалните държави са разбрали, че обществото е толкова добре колкото най-слабите му членове.(Има си обосновка, но е много дълго).
Всички тези подарени пари са просто начин за запълване на дупки в бюджета. Като дръпнете чертата какво сте дали и какво сте взели - просто сте на минус.
Заболяванията не се приоритет на държавата, приоритет е източването на парите. Ако здравето на пчелите беше приоритет, то щяхме да засипем лабораториите с проби.
Всички трябва да вземат пари, защото тогава проблемите ще са общи и вярвай ще сме много по-добре.
Вижте какво се случва в САЩ и какво означава държавна подкрепа и стратегия. От чужбина вземаме все най-лошото, а добрите неща казваме, че няма как да се случат в нашата държава. Ето това е жалко!
Има хиляди начини да сме по-добре, но ще ги видим чак като спрем да се избиваме за социални помощи.

радо
28.05.2015, 11:59
. Вземете и прочетете какво е де минимис!
След като се финансира на база пчелно семейство, тогава няма значение дали е собственост на пчелар с 10 или 10 000 кошера.
Точно тази програма е за това да се подпомогне малкия и среден земеделец този дето е регистриран и си плаща всичко, и когато се е случило нещо или най просто търси се причина под формата на която да се отпусне някаква каквато и да е помощ,а големите бизнесмени инвестирали в дадена земеделска дейност независимо каква е трябвало предварително да знаят ,че както може да се печели така и да се губи .И специално за теб Дамянов мога да ти кажа ,че макар да имам 200 кошера никога не съм взимал субсидии и помощи от някакви програми и сега също няма да взема защото съм против даването на пари на готово.

Дамян Дамянов
28.05.2015, 12:35
Точно тази програма е за това да се подпомогне малкия и среден земеделец този дето е регистриран и си плаща всичко, и когато се е случило нещо или най просто търси се причина под формата на която да се отпусне някаква каквато и да е помощ,а големите бизнесмени инвестирали в дадена земеделска дейност независимо каква е трябвало предварително да знаят ,че както може да се печели така и да се губи .И специално за теб Дамянов мога да ти кажа ,че макар да имам 200 кошера никога не съм взимал субсидии и помощи от някакви програми и сега също няма да взема защото съм против даването на пари на готово.

Не си ме разбрал правилно. Не съм казал нещо за теб, а и нямам идея какво правиш и как пчеларстваш.
Де минимис е държавна помощ в минимален размер. Точно де минимис е идеята за помощ без това да нарушава конкурентната среда. Забранено е на държавите членки да дават безразборно помощи на бизнеса и де минимис е въведен точно заради това. Не става дума за наводнения, земетресения и т.н и т.н Казва се така, точно заради минималното влияние върху конкуренцията. Едно лице(физ или юрид) може да вземе 200000 евро за 3 години, а когато става дума за обществено значима дейност сумата е 500000 евро. Всичко друго е измислено от МЗХ и е добре да го знаете. Изпраща се едно уведомление до ЕС, че държавата иска да даде сумата Х за еди какво си. Ако се нарушава правилото за конкуренцията, тогава ЕС може да спре помоща и да наложи глоба, защото е в разрез с правилата на държавите членки. Дълга и широка, но в общи линии това което говорят по ТВ-то няма нищо общо с истината.
Ако утре държавата излезе с уведомление до ЕС, че иска да даде 10 000 000 лева за възстановяване на пчелната популация, то съм на 100% сигурен, че ЕС ще пляска с ръце. Всичките лъжи по медиите са с цел да изкара ЕС виновен - няма пари, не дават и всякакви оправдания. Вижте колко са заявленията от страна на държавата и ще ви стане ясно, че ЕС изобщо си няма и идея за какво става дума. България е подала 2-3-4 уведомления, а другите държави по 20-30-40. Направете си сметката!

ferdy
29.05.2015, 12:30
Не разбирам все още много добре пчеларския сектор, но изхождайки от форума гледам горе-долу еднакво количество мнения в две насоки:
1. Никой не ни стимулира, държавата не държи на нас, искаме субсидии;
2. Дават някакви пари, ама не баш като за мен и/или абе ще им се занимавам на тия с еврофондовете.

Четох и отрицателни мнения към един от участниците тук, който беше обявил, че пчелинът му е финансиран по 112 Мярка.

Публикувам в раздела теми за субсидиране, защото искам и аз да дам нещо на Вас, тъй като това е едно от нещата, с които се занимавам, като компенсация на информацията, която аз чета тук. Кандидатстването по инвестиционната програма го отхвърлихте, млад фермер ще тръгне до няколко дни, подозирам, че и по нея няма да никакъв интерес, остава да видим тематичната подпрограма напролет, но в нея животновъдството не е допустимо за финансиране по почти всяка подмярка.
Хора, няма да има една торба с програми за финансиране, това са. Ако инвестиционните мерки са ви сложни или неясни - питайте, форумът е достатъчно посещаем, разпознах поне още двама колеги консултанти, които са регистрирани тук, така че ще получите информация. Но по конкретната схема де минимис се подава едно заявление, нищо сложно, по трудно е било да си регистрирате пчелините. Като ДФЗ публикуват заявленията ще ги пусна тук и ако има сложни неща ще ги обясня, за хората от София и ще им ги попълня, ако толкова ви е сложно. Ако ще и по един лев на кошер да дават - ами вземете ги тези пари, догодина може да няма такава схема (все пак изборите са тази).

tsc1
29.05.2015, 12:40
@ferdy,
Измисли по коя програма може да се осигури финасиране за създаване на електронния регистър и системата за SMS известяване при пръсканията! Както и иновативни технически и електронни системи в пчеларството! Ще те черпим и пчелари и непчелари! Помоли Матеев да ти прати концепцията, която избистрихме за регистъра и системата, за да се ориентираш за какво иде реч. Очаква ли се да има пак мярка за клъстери?

ferdy
29.05.2015, 12:52
Ще има мярка за клъстери, но конфедерацията няма да може да кандидатства, тъй като по Конкурентоспособност са изключени всички селскостопански дейности, но има мерки по ПРСР, по които ще може да се финансират различни дейности на конфедерацията. Мерките са предимно инвестиционни, така че ако регистъра се вмества в разход до 3 млн. се надявам да мога да го наместя някъде. Има и трансгранични програми, по които е възможно да се търси финансиране, само трябва да се направи клон на КПБ в друг район, че Габрово не е гранична област. Има такива програми с Румъния, Гърция, Сърбия и Македония (за такава с Турция не знам, не сме работили по такава).

tsc1
29.05.2015, 13:22
Трябва да се вмести в посочената сума! А и принципа за Прокрустовото ложе винаги е приложим!:bigsmile:

m_pchelari
29.05.2015, 14:46
Не разбирам все още много добре пчеларския сектор, но ......

А нещо за така наречените малки стопанства знаете ли. Доколкото чувам става дума за площи до 10 декара. Има ли пусната такава програма и може ли да кандидатства пчелар, примерно с около 100-тина кошера и до 10 декара някаква култура или овощна градина?
Благодаря.

Mateev
29.05.2015, 19:17
Искам да се намеся в диалога, за да кажа няколко добри думи за ferdy. С нея се познаваме отдавна. Тя е ЕКСПЕРТ по всякакъв вид финансирания по европрограми и други подобни. Каквото и да ви каже на тази тематика, слушайте и попивайте. По-компетентно мнение от нейното няма да намерите. А ако ви трябва бизнесплан или консултации на тема финансиране или кандидатстване по някоя европрограма, трябва да знаете, че тя е човека.

Ние като пчелари можем да и помагаме в нейното ново начинание - пчеларството, а тя може да ни разкрие много тайни от кухнята на европрограмите. Така че ценете я и я уважавайте - тя е полезен член на форума и от нея можем да научим много неща за европрограмите (включая и задкулисни тайни). :yahoo:

solaris60
29.05.2015, 19:27
Искам да се намеся в диалога, за да кажа няколко добри думи за ferdy. С нея се познаваме отдавна. Тя е ЕКСПЕРТ по всякакъв вид финансирания по европрограми и други подобни. Каквото и да ви каже на тази тематика, слушайте и попивайте. По-компетентно мнение от нейното няма да намерите. А ако ви трябва бизнесплан или консултации на тема финансиране или кандидатстване по някоя европрограма, трябва да знаете, че тя е човека.

Ние като пчелари можем да и помагаме в нейното ново начинание - пчеларството, а тя може да ни разкрие много тайни от кухнята на европрограмите. Така че ценете я и я уважавайте - тя е полезен член на форума и от нея можем да научим много неща за европрограмите (включая и задкулисни тайни). :yahoo:

Абе колега Матеев, някои отдавна сме си отворили очите и ушите, но тя много рядко се появява в ефира.;)

Mateev
29.05.2015, 20:26
Ами питайте я, интересувайте се. Аз ви казвам къде и в какво е специалист и съм убеден, че тя с удоволствие ще откликне на всеки един зададен въпрос. С нея имаме много дълга съвместна история по други направления и аз я познавам що за човек е тя. Бих казал, че с готовност би помогнала на всеки един от вас, стига да има конкретен проблем за разрешаване.

solaris60
29.05.2015, 20:59
Ами питайте я, интересувайте се. Аз ви казвам къде и в какво е специалист и съм убеден, че тя с удоволствие ще откликне на всеки един зададен въпрос. С нея имаме много дълга съвместна история по други направления и аз я познавам що за човек е тя. Бих казал, че с готовност би помогнала на всеки един от вас, стига да има конкретен проблем за разрешаване.

Като чета тук - там, всеки иска да помага, а в крайна сметка всеки ни го набутва както сам казваш в другата тема и още по дълбоко ще е следващия път. И наистина ще е тъй. Защо все се получава така? Къде все бъркаме, че не можем да се оправим, а ни оправят и защо е тази цел? Какво се цели като се затрие пчеларството? На кой е изгодна тази ситуация? Какво печели от нея той? С какво ние пчеларите пречим на тази държава? И до кога ще е тази ситуация? Матеев, не започвай с обединението и членството - намери друг начин да го обясниш, ако ще го направиш, защото всички преди теб все по този начин ни го представяха начина и накрая пак - нали ...... разбра ме.

Mateev
29.05.2015, 22:34
Искам да ти кажа нещо, което напоследък започвам да си го мисля съвсем сериозно. За да се изгради нещо добро и правилно функциониращо, ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ РАЗРУШИ ИЗ ОСНОВИ. Всички пчелари в България ще осъзнаят къде им е интереса само тогава, когато им го набутат толкова надълбоко, че да се чудят как да го измъкнат в следващите 20 години. 50% от тях ще фалират, още 40% ще се отказат от занаята (бизнеса) и само останалите 10% ще се възродят като птицата Феникс и ще изградят новото бъдеще, но то вече ще е лишено от недостатъците на старото.

Човечеството го играе това сигурно за хиляден път, и е цяло чудо че към днешна дата все още има индивиди и тарикати, които да не го разбират този процес.

solaris60
29.05.2015, 23:00
Искам да ти кажа нещо, което напоследък започвам да си го мисля съвсем сериозно. За да се изгради нещо добро и правилно функциониращо, ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ РАЗРУШИ ИЗ ОСНОВИ. Всички пчелари в България ще осъзнаят къде им е интереса само тогава, когато им го набутат толкова надълбоко, че да се чудят как да го измъкнат в следващите 20 години. 50% от тях ще фалират, още 40% ще се отказат от занаята (бизнеса) и само останалите 10% ще се възродят като птицата Феникс и ще изградят новото бъдеще, но то вече ще е лишено от недостатъците на старото.

Човечеството го играе това сигурно за хиляден път, и е цяло чудо че към днешна дата все още има индивиди и тарикати, които да не го разбират този процес.

С набутването надълбоко го разбрахме, сега кажи как ще се получи това, което замисляш тъй сериозно? Как ще стане това? С разрушаването го разбрахме също. Всеки с това плаши - ще разруша. Как никой не каза - ще направя и да започне да прави. Но не да разрушава общото и да прави само собствено, както се правеше до сега. Всички да участват, но не само в сътворяването на благото на само един, а за общо благо. Всеки да почувства за това, което се е бъхтал.

Mateev
29.05.2015, 23:17
Ха-ха ..... разрушаването няма да го направя аз. Друг ще го направи, и както предполагам вече виждаш, то вече се случва. Аз съм един от най-малко засегнатите - в УПИ имам само 1 пчелин и собственик на съседните имоти пак съм си аз самия, така че ще си дам разрешение ..... ха-ха ....

Аз обаче имам морални ангажименти да се боря за членовете на КБП и БПРА, така че със или без участието на останалите организации мисля да активирам нашето най-силното оръжие - ПРОТЕСТИТЕ. И ако нямах желание да съгласувам датата с други "лидери", вече щях да съм обявил дата на протеста и да съм разпратил хиляди мейли, както и информация за протеста до десетки медии.

solaris60
29.05.2015, 23:44
Ха-ха ..... разрушаването няма да го направя аз. Друг ще го направи, и както предполагам вече виждаш, то вече се случва. Аз съм един от най-малко засегнатите - в УПИ имам само 1 пчелин и собственик на съседните имоти пак съм си аз самия, така че ще си дам разрешение ..... ха-ха ....

Аз обаче имам морални ангажименти да се боря за членовете на КБП и БПРА, така че със или без участието на останалите организации мисля да активирам нашето най-силното оръжие - ПРОТЕСТИТЕ. И ако нямах желание да съгласувам датата с други "лидери", вече щях да съм обявил дата на протеста и да съм разпратил хиляди мейли, както и информация за протеста до десетки медии.

Все си мисля, че това не е начина за оправяне на проблема.

ferdy
01.06.2015, 18:05
Благодаря ти за оценката, господин Матеев, ще пиша в раздела най-редовно, отговарям и на всички, които пишат на лични.


А нещо за така наречените малки стопанства знаете ли. Доколкото чувам става дума за площи до 10 декара. Има ли пусната такава програма и може ли да кандидатства пчелар, примерно с около 100-тина кошера и до 10 декара някаква култура или овощна градина?
Благодаря.

За малките стопанства има разписана тематична подпрограма, по която се подпомагат регистрирани земеделски производители, стопанства със СПО от 2000 до 7999 Евро, което означава от 32 до 125 пчелни семейства. Подчертавам пчелни семейства, а не кошери. По инвестиционните мерки на подпрограмата няма да се финансират пчеларски проекти, а само такива в сектори "плодове и зеленчуци" и "етерично-маслени и лекарствени". Т.е. ориентирайте си стопанството към овошките или друга култура в тези два сектора. Все още няма разписана наредба по подпрограмата, затова все още има много неизвестни.
За над 126 пчелни семейства нещата са вече ясни: пчеларските проекти са приоритетни (сектор "Животновъдство"), биопроизводството, селските райони, земите в Натура 2000, в необлагодетелствани райони, както и колективните инвестиции.

ferdy
01.06.2015, 18:08
Тъй като темата е де минимис, публикувани са указания за подаване на заявленията с описание на изискванията и придружителните документи. Основно изискване е регистрация и пререгистрация на пчелина.

solaris60
01.06.2015, 18:31
Тъй като темата е де минимис, публикувани са указания за подаване на заявленията с описание на изискванията и придружителните документи. Основно изискване е регистрация и пререгистрация на пчелина.

То от девет кладенеца вода трябва да събирам за да получа помощта. Както казваше един американец в една друга тема - разделяме семействата и възстановяваме бройката. Преди бях против, но сега си мисля, че човека е прав. По добре да си направя нови семейства и да си достигна бройката отколкото да чакам Михаля. Скапана държава и то от всякъде. Срам ме е вече, че съм българин.

m_pchelari
01.06.2015, 21:13
Благодаря ти за оценката, господин Матеев, ще пиша в раздела най-редовно, отговарям и на всички, които пишат на лични.

За малките стопанства има разписана тематична подпрограма, по която се подпомагат регистрирани земеделски производители, стопанства със СПО от 2000 до 7999 Евро, което означава от 32 до 125 пчелни семейства. Подчертавам пчелни семейства, а не кошери. По инвестиционните мерки на подпрограмата няма да се финансират пчеларски проекти, а само такива в сектори "плодове и зеленчуци" и "етерично-маслени и лекарствени". Т.е. ориентирайте си стопанството към овошките или друга култура в тези два сектора. Все още няма разписана наредба по подпрограмата, затова все още има много неизвестни.
За над 126 пчелни семейства нещата са вече ясни: пчеларските проекти са приоритетни (сектор "Животновъдство"), биопроизводството, селските райони, земите в Натура 2000, в необлагодетелствани райони, както и колективните инвестиции.
Благодаря много на Ферди за отговора. Ако може да дадете линк към тази тематична подпрограма за повече четене.

То от девет кладенеца вода трябва да събирам за да получа помощта. Както казваше един американец в една друга тема - разделяме семействата и възстановяваме бройката. Преди бях против, но сега си мисля, че човека е прав. По добре да си направя нови семейства и да си достигна бройката отколкото да чакам Михаля. Скапана държава и то от всякъде. Срам ме е вече, че съм българин.

Колега соларис по деминимис кошери не се финансират. Парите са за лоши климатични условия. Достатъчно е да си регистриран ЗП, да имаш регистриран животновъден обект, номер на пчелина, вет. дневник и малко желание да си подадеш заявление във регионалния клон на фонд Земеделие.

jdrumev
01.06.2015, 21:17
Благодаря много на Ферди за отговора. Ако може да дадете линк към тази тематична подпрограма за повече четене.


Колега соларис по деминимис кошери не се финансират. Парите са за лоши климатични условия. Достатъчно е да си регистриран ЗП, да имаш регистриран животновъден обект, номер на пчелина, вет. дневник и малко желание да си подадеш заявление във регионалния клон на фонд Земеделие. бъркаш колега парите за живо и умрело пчелно семейство първата година взех май 11,5 лв на следващата 3,5лв малко не реално ми се вижда толкова пъти да се появят нови семейства от 10 до 30 се приемат по деминимис заявления май ветеринарите ша се видят у пари:bigsmile:

marian0607
01.06.2015, 22:01
Де минимис по български-поредна простотия на ДФЗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Цеко
02.06.2015, 08:51
От къде да изтегля „изричното и изчерпателно“ пълномощно за физически лица, че съм пълномощник на собственика на пчелните семейства и да не се разкарвам два пъти до ДФЗ?

ferdy
02.06.2015, 15:57
От къде да изтегля „изричното и изчерпателно“ пълномощно за физически лица, че съм пълномощник на собственика на пчелните семейства и да не се разкарвам два пъти до ДФЗ?

Изрично и изчерпателно е в него да е упоменато, че имате право да подавате заявление за финансиране за 2015 г., името на програмата, агенцията, която приема, че имате право да получавате писма и документи, плюс текста "да ме подписва, да заверява копия с гриф "вярно с оригинала". Например, ако по една програма има следните стъпки: подаване на проектно предложение, сключване на договор, подаване на заявка за окончателно плащане, от ДФЗ искат три пълномощни, в които да са упоменати точните данни (като номер на договор, например).

Цеко
02.06.2015, 21:17
Днеска да не повярва човек ни се обадиха (по точно търсеха жена ми, аз съм и пълномощник) от ДФЗ да ни подсетят че приема по деминимиса е от 10 до 30 юни. На въпроса ми за пълномощното служителката първо ми каза че е обикновено, но след мое настояване провери и после пак ни се обади и каза че наистина е по специален образец, но все още на са им го пратили от София :bigsmile:

sashoned
05.06.2015, 07:20
Колеги, ако се регистрирам като земеделски другата седмица ще мога ли кандидатствам за де минимис за 2015г.?

ГАЛДИМ
15.06.2015, 17:39
Колеги, ако някой е подал по де минимис, моля напишете какви документи трябват!

borislav aleksandrov
15.06.2015, 18:07
Ето тук пише най-подробно

http://www.dfz.bg/assets/8403/Ukazaniq_Otpuskane_na_dyrjavna_pomosht_za_podkrepa _na_pchelarite.pdf

Niki1313
15.06.2015, 21:16
Ето тук пише най-подробно

http://www.dfz.bg/assets/8403/Ukazaniq_Otpuskane_na_dyrjavna_pomosht_za_podkrepa _na_pchelarite.pdf


Да, но не пише дали ще си одобрен по "De minimis 2015", ако се регистрираш като ЗП другата седмица (W26)

jdrumev
15.06.2015, 22:19
Да, но не пише дали ще си одобрен по "De minimis 2015", ако се регистрираш като ЗП другата седмица (W26)

Не пише също да ли ще участват и тия дето взеха пари от зимните бедствия;)

icofly
15.06.2015, 23:02
Искат копие на зеленото картонче,копие на заверен ветеринарно медицински дневник,на банковата ти сметка и лична карта!

sashoned
16.06.2015, 11:02
В един и същи ден баща ми се регистрира,
като земеделски и подадохме документите.

ferdy
21.06.2015, 16:51
В един и същи ден баща ми се регистрира,
като земеделски и подадохме документите.
Браво, много рядко се случва някой от питащите да даде обратна връзка, поздравявам Ви.

ninaf
23.06.2015, 14:36
В един и същи ден баща ми се регистрира,
като земеделски и подадохме документите.
Извинете, че се намесвам в темата, но не ми стана ясно, ако сте се регистрирали като ЗП сега юни месец това означава ли, че имате право на подпомагане през 2015 и не противоречи ли на наредба №1408/2013? Регистрацията на ЗП за 2015 не приключи ли на 25.02.2015?
Предварително ви благодаря!

ferdy
23.06.2015, 14:40
Не, аз се регистрирах миналата седмица. Може да се правят регистрации по всяко време на годината и ако има промяна преди следващото потвърждаване (срокът, за който говорите е за един вид презаверка на регистрацията) се прави актуализация.

ninaf
23.06.2015, 15:44
Не, аз се регистрирах миналата седмица. Може да се правят регистрации по всяко време на годината и ако има промяна преди следващото потвърждаване (срокът, за който говорите е за един вид презаверка на регистрацията) се прави актуализация.
Благодаря за отговора!
Хубав ден !

Цеко
23.06.2015, 21:31
Извинете, че се намесвам в темата, но не ми стана ясно, ако сте се регистрирали като ЗП сега юни месец това означава ли, че имате право на подпомагане през 2015.
По принцип не би трябвало кандидата да има право тъй като помощта е за 2014 и началото на 2015 (поне така пише в заявленията), но ......

solaris60
23.06.2015, 21:40
По принцип не би трябвало кандидата да има право тъй като помощта е за 2014 и началото на 2015 (поне така пише в заявленията), но ......

По принцип много неща не трябва да са такива каквито са, но в БГ е възможно. Дори да си създадеш пчелин през лятото на 2015 и да вземеш пари по горната програма. ГОДИНАТА БЕШЕ ЕДНАКВА ЗА ВСИЧКИ И ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА ВСЕКИ БЪЛГАРСКИ КАЛПАК ТРЯБВАШЕ ДА ПОЛУЧИ ПАРИ ПО ТАЗИ ПРОГРАМА. Та ако ще и те да са 0, 20 ст.

jdrumev
23.06.2015, 21:41
Дай боже да се паднат по 5 лв на пчелно семейство.

solaris60
23.06.2015, 21:55
Дай боже да се паднат по 5 лв на пчелно семейство.

Ами по 5 лв.. Да не са измрели на 100% та ще им дават по 15 000 евро? Дават някой лев за захар да подсилиш семействата и това е, но на всеки. Всички пострадаха. В случая ще се облагодетелстват хора, които изобщо не са били в такива условия или слабо са ги засегнали, но са тарикати, а тези които още газят калта и не могат да си отидат до пчелините, поради липса на пътища, те какво ще получат - един среден пръст.

ninaf
24.06.2015, 10:40
По принцип не би трябвало кандидата да има право тъй като помощта е за 2014 и началото на 2015 (поне така пише в заявленията), но ......
но.... би трябвало и правилата да важат за всички solaris60 "ГОДИНАТА БЕШЕ ЕДНАКВА ЗА ВСИЧКИ И ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА ВСЕКИ БЪЛГАРСКИ КАЛПАК ТРЯБВАШЕ ДА ПОЛУЧИ ПАРИ ПО ТАЗИ ПРОГРАМА. Та ако ще и те да са 0, 20 ст." Предполагам за всички регистрирани, защото регистрирайки пчелин средата на 2015 не би следвало този калпак да е преживял неблагоприятните климатични условия на 2014 и началото на 2015 за което всъщност се отпуска помоща.А, ако е имал преди това пчелин, то веднага влиза в нарушение на наредба №27 чл.15

jdrumev
24.06.2015, 17:12
Ще трябва май за зимния период да търсим някой синоптик да но сложи и на нашия град код червен.Не че като падне сняг не е бедствено положението.

ferdy
24.06.2015, 19:22
Ами по 5 лв.. Да не са измрели на 100% та ще им дават по 15 000 евро? Дават някой лев за захар да подсилиш семействата и това е, но на всеки. Всички пострадаха. В случая ще се облагодетелстват хора, които изобщо не са били в такива условия или слабо са ги засегнали, но са тарикати, а тези които още газят калта и не могат да си отидат до пчелините, поради липса на пътища, те какво ще получат - един среден пръст.

До пчелина може да има кал, но до общинската служба Земеделие и до Разплащателните агенции към ДФЗ пътищата са асфалтирани.

solaris60
24.06.2015, 19:39
До пчелина може да има кал, но до общинската служба Земеделие и до Разплащателните агенции към ДФЗ пътищата са асфалтирани.

Ех г-жо, колко сте права. Но малцина ще са тези, които ще минат по асфалтираните пътища, а колко много са тези които ще продължат да тъпчат калта.

П.П. Ако съм сгрешил с г-жа или г-ца, моля да бъда извинен.

ferdy
24.06.2015, 19:51
Извинен сте, господине. :) Затова пиша в раздела, за да ви накарам да си направите труда да отидете. Виждам, че субсидии при пчеларите е дума лоша. Пазарът е изкривен от субсидиране, към момента обаче 80% от субсидиите се получават от 4% от земеделските стопани. Кандидатстването за подпомагане не е безкрайно трудно, много хора се справят сами, а ако някой не може - в повечето програми има пари за консултантски, инженерни и други разходи, а по програмите, в които такива не са включени има безплатни консултации и изготвяне на бизнес планове.

Никой от пчеларския бранш не виждам например да се е заинтригувал за липсата на подпомагане за пчели по тематичната подпрограма за малки стопанства. Не виждам много хора да кандидатстват и по другите програми. Гледам коментарите в темите са от "не ми се занимава", през "мразя субсидиите" до "те пък на мен ще дадат". Еми, дават, стига някой да си поиска.

tsc1
24.06.2015, 20:11
Затова пиша в раздела, за да ви накарам да си направите труда да отидете. Виждам, че субсидии при пчеларите е дума лоша. Пазарът е изкривен от субсидиране, към момента обаче 80% от субсидиите се получават от 4% от земеделските стопани. ..... Не виждам много хора да кандидатстват и по другите програми. Гледам коментарите в темите са от "не ми се занимава", през "мразя субсидиите" до "те пък на мен ще дадат". Еми, дават, стига някой да си поиска.
Хайде да не заблуждаваме хората! Дават, ама зависи кой иска! Ти поне много добре знаеш как стоят нещата. На вълка му е як врата, защото си върши сам работата!
Личното ми мнение е, че в пчеларството субсидии трябва да се дават само за реални резултати - продадени срещу фактура или отчет от касов апарат качествени пчелни продукти. Единствено това би стимулирало истински добрите и би отсяло тарикатите.

solaris60
24.06.2015, 20:21
Извинен сте, господине. :) Затова пиша в раздела, за да ви накарам да си направите труда да отидете. Виждам, че субсидии при пчеларите е дума лоша. Пазарът е изкривен от субсидиране, към момента обаче 80% от субсидиите се получават от 4% от земеделските стопани. Кандидатстването за подпомагане не е безкрайно трудно, много хора се справят сами, а ако някой не може - в повечето програми има пари за консултантски, инженерни и други разходи, а по програмите, в които такива не са включени има безплатни консултации и изготвяне на бизнес планове.

Никой от пчеларския бранш не виждам например да се е заинтригувал за липсата на подпомагане за пчели по тематичната подпрограма за малки стопанства. Не виждам много хора да кандидатстват и по другите програми. Гледам коментарите в темите са от "не ми се занимава", през "мразя субсидиите" до "те пък на мен ще дадат". Еми, дават, стига някой да си поиска.

Ако са тичали по тези асфалтирани пътища и са хвърляли средства за да подпишат една камара документи за шепа стотинки с години, какво друго да кажат от горе цитираното? Аз съм живия пример. Тичаш, тичаш и накрая изплезил език спираш и казваш.......да е жива и здрава майка ви. Толкова бумащина не знам защо е необходима? За да ни "плеснат" един печат за ЗП събираме три камари документи всяка година. 3 дни не ходиш на обичайната си работа за да събираш подписи и печати. Това е само един малък пример. Сега аз не съм ЗП, защото изпълнявах 10 г. ето това упражнение - тичах. И за какво?

jdrumev
24.06.2015, 20:25
Хайде да не заблуждаваме хората! Дават, ама зависи кой иска! Ти поне много добре знаеш как стоят нещата. На вълка му е як врата, защото си върши сам работата!
Личното ми мнение е, че в пчеларството субсидии трябва да се дават само за реални резултати - продадени срещу фактура или отчет от касов апарат качествени пчелни продукти. Единствено това би стимулирало истински добрите и би отсяло тарикатите.
Колега тук не си прав.Аз от 60 семейства имам 2 теникии мед,като гледам липата същата работа.Отглеждам пчели ама резултати няма.Следователно пари няма да има за мен.Кандидатствам по всички възможни пчеларски програми,но големите пари както писа соларис отиват при тия дето не газят калта за нас остава само бачкането.

tsc1
24.06.2015, 20:49
Колега тук не си прав.Аз от 60 семейства имам 2 теникии мед,като гледам липата същата работа.Отглеждам пчели ама резултати няма.Следователно пари няма да има за мен.Кандидатствам по всички възможни пчеларски програми,но големите пари както писа соларис отиват при тия дето не газят калта за нас остава само бачкането.
Знам че има такива моменти, когато влагаш много труд и пари , а резултат никакъв. Но човек трупа опит, учи се от грешките си и в някакъв момент нещата изведнъж тръват напред. Иначе какви са алтернативите за субсидии?
Плащане на калпак или плащане на кошер? В единия случай и куцо и сакато и всичкото мангал ще станат пчелари. В другия всеки ще се стреми да има по 300 кошера с по две шепи пчели в тях и никой няма да произвежда мед. Да не говорим за кражбите! Покрай системите за охрана всеки ден има по 3-4 обаждания от пчелари, които приемам лично и всеки почва с "откраднаха ми 2-5-10 кошера". Сещаш ли се какво ще стане ако се плаща на кошер при нашите полицай, прокурори и съдии?

solaris60
24.06.2015, 20:54
Знам че има такива моменти, когато влагаш много труд и пари , а резултат никакъв. Но човек трупа опит, учи се от грешките си и в някакъв момент нещата изведнъж тръват напред. Иначе какви са алтернативите за субсидии?
Плащане на калпак или плащане на кошер? В единия случай и куцо и сакато и всичкото мангал ще станат пчелари. В другия всеки ще се стреми да има по 300 кошера с по две шепи пчели в тях и никой няма да произвежда мед. Да не говорим за кражбите! Покрай системите за охрана всеки ден има по 3-4 обаждания от пчелари, които приемам лично и всеки почва с "откраднаха ми 2-5-10 кошера". Сещаш ли се какво ще стане ако се плаща на кошер при нашите полицай, прокурори и съдии?

Тогава да не се плаща. Освобождават ни от всякакви задължения и каквото си изкараш за теб. Ако си кадърен ще си добре, ако ли не отпадаш.

jdrumev
24.06.2015, 20:59
Знам че има такива моменти, когато влагаш много труд и пари , а резултат никакъв. Но човек трупа опит, учи се от грешките си и в някакъв момент нещата изведнъж тръват напред. Иначе какви са алтернативите за субсидии?
Плащане на калпак или плащане на кошер? В единия случай и куцо и сакато и всичкото мангал ще станат пчелари. В другия всеки ще се стреми да има по 300 кошера с по две шепи пчели в тях и никой няма да произвежда мед. Да не говорим за кражбите! Покрай системите за охрана всеки ден има по 3-4 обаждания от пчелари, които приемам лично и всеки почва с "откраднаха ми 2-5-10 кошера". Сещаш ли се какво ще стане ако се плаща на кошер при нашите полицай, прокурори и съдии?

Тук ще се съглася с теб.Говорим за субсидии.първата година за 36кошера по11,50лв взех,втората година 3,50лв.Новобранец съм в пчеларството, но толкова семейства да се увеличат би трябвало в бг никой да не е произвеждал мед тая година.Аз от 1 кошер най много на година 2 отводки правя и то без да вадя мед

ferdy
24.06.2015, 23:45
Еййй, пак вкарахме мотива с даването на "наши" хора. Фори, знаеш, че има програми и програми, специално ПРСР е точково оценяване, няма субективен фактор почти изобщо.
Пчеларите в този програмен период са с преференции като сектор по почти всички мерки и пак се налага да убеждавам пчелари да се възползват от това. Един пчелар си призна, че има проект по Млад фермер и не пропускате да му го натяквате, все едно ви е бръкнал на вас в джоба. Фактите са такива: има едни милиарди за селското стопанство у нас, които някой трябва да вземе. Да сте чули зърнар да се дърпа от субсидия? А да сте му видели къщата и колата? А! За това говоря.
Не в такива мащаби (е, някой може и да успее и с мащаб), но все пак помогнете си поне малко, отидете говорете с някой колега консултант, със службата за съвети в земеделието, питайте някой с вече изпълнен проект и тогава казвайте, че не става.
Слънчо се оплака от регистрацията като ЗП, ами приятелю, давай работи в посока облекчаване на административните процедури. Ето ти конфедерация, стотици хора зад гърба, на петата среща с министъра и вече ще й е ясно за какво й се говори. И така се действат нещата. Няма някой, който е успял докато си е седял (сега някой да не ми даде пример с Нютон, че гледам, че хапете).

solaris60
25.06.2015, 06:28
Еййй, пак вкарахме мотива с даването на "наши" хора. Фори, знаеш, че има програми и програми, специално ПРСР е точково оценяване, няма субективен фактор почти изобщо.
Пчеларите в този програмен период са с преференции като сектор по почти всички мерки и пак се налага да убеждавам пчелари да се възползват от това. Един пчелар си призна, че има проект по Млад фермер и не пропускате да му го натяквате, все едно ви е бръкнал на вас в джоба. Фактите са такива: има едни милиарди за селското стопанство у нас, които някой трябва да вземе. Да сте чули зърнар да се дърпа от субсидия? А да сте му видели къщата и колата? А! За това говоря.
Не в такива мащаби (е, някой може и да успее и с мащаб), но все пак помогнете си поне малко, отидете говорете с някой колега консултант, със службата за съвети в земеделието, питайте някой с вече изпълнен проект и тогава казвайте, че не става.
Слънчо се оплака от регистрацията като ЗП, ами приятелю, давай работи в посока облекчаване на административните процедури. Ето ти конфедерация, стотици хора зад гърба, на петата среща с министъра и вече ще й е ясно за какво й се говори. И така се действат нещата. Няма някой, който е успял докато си е седял (сега някой да не ми даде пример с Нютон, че гледам, че хапете).

Не се оплаквам красива госпожице. Това е истината. Договора е в нас - подписан, но докато стигнах до последния подпис загубих средства колкото са в договора и той стана безпредметен. Та тази министърка, ако се налага да се ходи ПЕТ пъти при нея за да зацепи за какво иде реч, ами просто бих я посъветвал да си вземе чантичката, да се погледне за последен път в министерското огледало и да си вземе билет за Луната. Просто тя не е за там.

tarty
25.06.2015, 06:34
Не се ядосвай ferdy,това с оплюването е нормално защото те са закърмени от деца да мислят така.По добре е да седиш и да мрънкаш,защото винаги някой ще е виновен а не ти самия.Когато подавах документите имаше един пенсионер който не спря да говори,че загубил цял ден да оправя документи,а то беше 10 часа сутринта.Накрая не изтраях и го питах колко кошера има и той ми казва над 100бр.Питах го дали някога е взимал над 500 лв надник за един ден/нали говорят,че ще се паднат по толкова/и той млъкна без да отговори на въпроса ми,но след 5 мин.пак започна да си пее старата песен.А за хората които са кандидатствали и не са успяли.Нали вече сте си отъпкали пътека,знаете каде да отидете,какви грешки сте направили и какво да носите.Какво ви прече да пробвате пак.

бат тянко
25.06.2015, 07:05
Добро утро!Напълно подкрепям мненията на Ferdy и Tarty.Няма как да стоим на задниците си и да чакаме,някой да ни оправи.Не в преносния смисъл разбира се!
Както казват бебето ако не плаче мама не му дава да папка.Сиреч,ако повече пчеларски гласове се чуват,ще получим по-голям залък от баницата.Затова и целим обединение.Всъщност когато не можем да се справим с бумащината не е срамно да искаме помощ.Апък имаме и стимул там някъде ни чакат едни големи
пари - неусвоени!

solaris60
25.06.2015, 11:51
Не се ядосвай ferdy,това с оплюването е нормално защото те са закърмени от деца да мислят така.По добре е да седиш и да мрънкаш,защото винаги някой ще е виновен а не ти самия.Когато подавах документите имаше един пенсионер който не спря да говори,че загубил цял ден да оправя документи,а то беше 10 часа сутринта.Накрая не изтраях и го питах колко кошера има и той ми казва над 100бр.Питах го дали някога е взимал над 500 лв надник за един ден/нали говорят,че ще се паднат по толкова/и той млъкна без да отговори на въпроса ми,но след 5 мин.пак започна да си пее старата песен.А за хората които са кандидатствали и не са успяли.Нали вече сте си отъпкали пътека,знаете каде да отидете,какви грешки сте направили и какво да носите.Какво ви прече да пробвате пак.

tarty, не са закърмени от деца, а просто е сложна процедурата. Ако за някои оправянето на документи е песен за други не е така. Ако нормално си чакаме реда без да използваме мазния си поглед, познатата чистачка, чиновника от съседния отдел или някой който директно да ни вкара документите ще има да дремем като мисири пред някоя врата. Ето затова много колеги уважаващи себе си няма да искат тези пари, колкото и да искат от някъде да бъдат усвоени. Аз лично не ги искам, но слушайки колеги влизам в положението им. А слушам и други, които и хал хабер си нямат от пчеларство, но и те вече точат зъби, че има пари и ще стават пчелари и се чудят как да се закачат за някой,( при мен има един, който ми е дошъл до гуша) че да станат и те пчелари за да дръпнат някой лев, а и ще дръпнат. Защото намират такива които да ги уредят. Ха ходи се надбягвай с маймунките.

jdrumev
25.06.2015, 14:11
Еййй, пак вкарахме мотива с даването на "наши" хора. Фори, знаеш, че има програми и програми, специално ПРСР е точково оценяване, няма субективен фактор почти изобщо.
Пчеларите в този програмен период са с преференции като сектор по почти всички мерки и пак се налага да убеждавам пчелари да се възползват от това. Един пчелар си призна, че има проект по Млад фермер и не пропускате да му го натяквате, все едно ви е бръкнал на вас в джоба. Фактите са такива: има едни милиарди за селското стопанство у нас, които някой трябва да вземе. Да сте чули зърнар да се дърпа от субсидия? А да сте му видели къщата и колата? А! За това говоря.
Не в такива мащаби (е, някой може и да успее и с мащаб), но все пак помогнете си поне малко, отидете говорете с някой колега консултант, със службата за съвети в земеделието, питайте някой с вече изпълнен проект и тогава казвайте, че не става.
Слънчо се оплака от регистрацията като ЗП, ами приятелю, давай работи в посока облекчаване на административните процедури. Ето ти конфедерация, стотици хора зад гърба, на петата среща с министъра и вече ще й е ясно за какво й се говори. И така се действат нещата. Няма някой, който е успял докато си е седял (сега някой да не ми даде пример с Нютон, че гледам, че хапете).

тук можем да поспорим доста.Мога да дам доста примери защото от 4 години ходя да подавам документи.Жител съм на софия а пчелина ми е в златарица.Нали се сещаш че не съм експерт.Само за едно нещо да те върнат познай 500 км на зад и обратно.По повод батко и братко съм виждал какво ли не.Сега ще дам пример.ПЪрвата година по пчеларската програма никаква активност за закупуване на кошери.Втората по голяма активност.Третата списъци до 50 челяка и кой ги прави тия списъци пак избрани.65 номер бях при полoжение че всека седмица в продължение на година или ходя или се обаждам.Сега съм одобрен за отводки а за кошери резерва,че мисълта ми беше преди списъци с на 5 човека родата сега поне не дразнят хората такива като мен дето бачкат и не знаят за какво бачкат.

jdrumev
25.06.2015, 14:16
Първоначално публикувано от ferdy http://pchelari.com/forum/images/styles/ShinyBlue/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=66257#post66257) Еййй, пак вкарахме мотива с даването на "наши" хора. Фори, знаеш, че има програми и програми, специално ПРСР е точково оценяване
За 350лв мой да си набавя 10 точки винаги.Да не говорим и за другите вратички при точкуването;)

tarty
25.06.2015, 19:51
тук можем да поспорим доста.Мога да дам доста примери защото от 4 години ходя да подавам документи.Жител съм на софия а пчелина ми е в златарица.Нали се сещаш че не съм експерт.Само за едно нещо да те върнат познай 500 км на зад и обратно.По повод батко и братко съм виждал какво ли не.Сега ще дам пример.ПЪрвата година по пчеларската програма никаква активност за закупуване на кошери.Втората по голяма активност.Третата списъци до 50 челяка и кой ги прави тия списъци пак избрани.65 номер бях при полoжение че всека седмица в продължение на година или ходя или се обаждам.Сега съм одобрен за отводки а за кошери резерва,че мисълта ми беше преди списъци с на 5 човека родата сега поне не дразнят хората такива като мен дето бачкат и не знаят за какво бачкат.
Аз досега не съм кандидатствал по тригодишната програма,невиждам смисъл да се залъгвам с това което дават там.Има други програми по които може да се кандидатства,стига да искате да го развиете като бизнес,а не да се залъгваме да вземем едни пари но да си останем на заплата.За мен три годишната програма е,определени хора да приберат определена сума пари.Иначе станах селянин по лична карта да мога да кандидатствам по програмите.

ferdy
25.06.2015, 21:24
А, това със списъците и познатите чистачки е друго, тази практика е безобразна и винаги, когато я видя (не само в случаите на финансиране) й противодействам. И за това си има начин, аз залагам първо на нормативната база: научавам си правата и задълженията по темата и действам. Видя ли, че някой ми отнема права, гледайте да видите какво става. Но задълженията си ги спазвам. И това е сила, защото тогава можеш да потърсиш сметка на хората, които не си вършат работата.
Tarty, това го гледам ежедневно: хора, които не искат да работят, а искат само да вземат едни пари. Няма проблеми, пишеш бизнес-планове и за такива, но с ясната идея, че трябва да си вземем парите овреме, че няма да се задържат на пазара. Аз не спестявам нищо на никой, като не им излиза сметката - не им излиза, ако въпреки това искат за кандидатстват - няма проблеми, но без нататъшни ангажименти. Обичайно такива хора не успяват, а има случаи и да се провалят с гръм и трясък. Някои от тях успяват да си изпълнят проектите (естествено с неимоверни мъки от нас и бутане и дърпане до финалния отчет) и спират до там. Това обикновено са хора без планове, които си живуркат ден за другия и в такива случаи субсидията, каквато и да е тя е похабена. Такива хора опитват по веднъж само, не са реална конкуренция на пазара.
От друга страна хората с план и цел могат да направят чудеса и това виждам също всеки ден. Така че, всеки си избира категорията.

jdrumev
26.06.2015, 08:57
ВАЖНО!Да не забравите колеги,че от 13.07.2015 започва подписването на договорите.Тая година няма да ни се обаждат.И да но се облажим с по 9 лв.

ch.atanasov
26.06.2015, 18:19
ВАЖНО!Да не забравите колеги,че от 13.07.2015 започва подписването на договорите.Тая година няма да ни се обаждат.И да но се облажим с по 9 лв.

Явно нещата стоят по различен начин.В Бургас ми казаха ,че след 16,07 ще ми се обадят.Провериха дали номера ми е същия ,въведен при тях.

Цеко
26.06.2015, 22:35
ВАЖНО!Да не забравите колеги,че от 13.07.2015 започва подписването на договорите.Тая година няма да ни се обаждат.И да но се облажим с по 9 лв.
Колега, май сме от един регион? И на мен ми казаха че няма да ми се обаждат за подписването на договора, като първо ме нахокаха че не съм си преснимал документите, а предни години държаха те да си снимат по тяхни си някакви критерии и не признаваха мойте копия, изобщо от всякъде сбъркана работа .....

Mateev
13.07.2015, 15:25
Малко вътрешна информация:
След приключване на приема и обработката на документите вече е изчислена сумата на de minimis за едно пчелно семейство, и тя е 7.80 лв.

Дамян Дамянов
13.07.2015, 16:31
Малко вътрешна информация:
След приключване на приема и обработката на документите вече е изчислена сумата на de minimis за едно пчелно семейство, и тя е 7.80 лв.


:bigsmile:crying;Да се смееш ли, да плачеш ли?!?
Максималната сума беше 8.78лв. Ако ще дават по 7.80лв, значи броя семейства е около 448717. Умряха надеждите за по 30 лв :bigsmile:

Mateev
13.07.2015, 17:16
Ако един пчелар не изкара средно по 100 лева на кошер на година - тогава въобще защо се е захванал с този занаят?

При това положение 7-8 лева помощи са си буквално подигравка - с тях и без тях - все тая........

m_pchelari
13.07.2015, 18:17
...

При това положение 7-8 лева помощи са си буквално подигравка - с тях и без тях - все тая........

А бе не е точно така. Държавата печели защото изкарва на светло пчеларите по този начин, а за пчеларя това са му осигуровките за една година (при средно 100 кошера на пчелар) и така колелото се завърта. Държавата си мести парите от единия джоб в другия а пчеларя пести осигуровки.

jdrumev
13.07.2015, 18:23
Ако един пчелар не изкара средно по 100 лева на кошер на година - тогава въобще защо се е захванал с този занаят?

При това положение 7-8 лева помощи са си буквално подигравка - с тях и без тях - все тая........
Много сте прав Матев.Но пак е някаква помощ аз съм с 136 семейства, 6 тенекии съм изкарал до тук.Ако не бяха тия 7,80 не знаех от де да събера пари за есенното третиране.Бих се отказал от субсидите само да се завиши контрола на арендаторите с какво пръскат и кога пръскат

solaris60
13.07.2015, 18:41
Много сте прав Матев.Но пак е някаква помощ аз съм с 136 семейства, 6 тенекии съм изкарал до тук.Ако не бяха тия 7,80 не знаех от де да събера пари за есенното третиране.Бих се отказал от субсидите само да се завиши контрола на арендаторите с какво пръскат и кога пръскат

Аз искам да запитам, защо като не можем да си насмогнем финансово за да обслужваме голямо количество кошери ги създаваме? За да се развиват болести от трудността да се третират. След това - помогнете вароатоза, помогнете нозематоза, помогнете, помогнете..........Ами влезте в такива граници в които да можете да се справяте с даденото количество кошери на 100%. Да. То лакомията край няма.

m_pchelari
13.07.2015, 18:57
Аз искам да запитам, защо като не можем да си насмогнем финансово за да обслужваме голямо количество кошери ги създаваме? За да се развиват болести от трудността да се третират. След това - помогнете вароатоза, помогнете нозематоза, помогнете, помогнете..........Ами влезте в такива граници в които да можете да се справяте с даденото количество кошери на 100%. Да. То лакомията край няма.

Знаеш ли откъде идва, голям принос има за този феномен целия хаос в бранша и най-вече липсата на надеждни доставки на майки. Както за количества, така и най-вече за качество. Това те принуждава за увеличаваш семействата със свищеви майки, което неусетно води до големи разходи и калпави семейства. От миналата година имам 30 купени майки от които само 5 тази година ми носят по 60 килограма от семейство, останалите 25 самосмени, свищеви майки и загубена година.....
Попадаш в омагьосания кръг да си мислиш, че броя на кошерите ще компенсира добива и провала е сигурен.

jdrumev
13.07.2015, 18:58
Аз искам да запитам, защо като не можем да си насмогнем финансово за да обслужваме голямо количество кошери ги създаваме? За да се развиват болести от трудността да се третират. След това - помогнете вароатоза, помогнете нозематоза, помогнете, помогнете..........Ами влезте в такива граници в които да можете да се справяте с даденото количество кошери на 100%. Да. То лакомията край няма.
136 за двама човека мисля че не влизам в графата лакомия

jdrumev
13.07.2015, 19:03
Знаеш ли откъде идва, голям принос има за този феномен целия хаос в бранша и най-вече липсата на надеждни доставки на майки. Както за количества, така и най-вече за качество. Това те принуждава за увеличаваш семействата със свищеви майки, което неусетно води до големи разходи и калпави семейства. От миналата година имам 30 купени майки от които само 5 тази година ми носят по 60 килограма от семейство, останалите 25 самосмени, свищеви майки и загубена година.....
Попадаш в омагьосания кръг да си мислиш, че броя на кошерите ще компенсира добива и провала е сигурен.
Те нека ти ги тровят през седмица,да видим как се изкарват 60 килограма.Ако ще и майката да е най харната на света.

solaris60
13.07.2015, 19:12
Знаеш ли откъде идва, голям принос има за този феномен целия хаос в бранша и най-вече липсата на надеждни доставки на майки. Както за количества, така и най-вече за качество. Това те принуждава за увеличаваш семействата със свищеви майки, което неусетно води до големи разходи и калпави семейства. От миналата година имам 30 купени майки от които само 5 тази година ми носят по 60 килограма от семейство, останалите 25 самосмени, свищеви майки и загубена година.....
Попадаш в омагьосания кръг да си мислиш, че броя на кошерите ще компенсира добива и провала е сигурен.

Въпроса е риторичен. Аз знам отговора.

solaris60
13.07.2015, 19:15
136 за двама човека мисля че не влизам в графата лакомия

Изобщо не съм имал предвид теб, но имах предвид, че ще захапеш. :bigsmile: Просто поста ти ме подтикна да задам този въпрос. Споко. Ти си невинен. :bigsmile:

jdrumev
13.07.2015, 19:23
Изобщо не съм имал предвид теб, но имах предвид, че ще захапеш. :bigsmile: Просто поста ти ме подтикна да задам този въпрос. Споко. Ти си невинен. :bigsmile:
До доказване на противното;).Но се чудя на един феномен в бг.При полужение че им измряха на много хора зимата кошерите,как вадят мед и си възтовиха загубените семейства .

enchev
13.07.2015, 19:50
Знаеш ли откъде идва, голям принос има за този феномен целия хаос в бранша и най-вече липсата на надеждни доставки на майки. Както за количества, така и най-вече за качество. Това те принуждава за увеличаваш семействата със свищеви майки, което неусетно води до големи разходи и калпави семейства. От миналата година имам 30 купени майки от които само 5 тази година ми носят по 60 килограма от семейство, останалите 25 самосмени, свищеви майки и загубена година.....
Попадаш в омагьосания кръг да си мислиш, че броя на кошерите ще компенсира добива и провала е сигурен.

Колега не си прав аз карам само на свищеви майки не това е проблема просто климата и той си оказва влиание всяка година е различно

tarty
13.07.2015, 22:00
Аз искам да запитам, защо като не можем да си насмогнем финансово за да обслужваме голямо количество кошери ги създаваме? За да се развиват болести от трудността да се третират. След това - помогнете вароатоза, помогнете нозематоза, помогнете, помогнете..........Ами влезте в такива граници в които да можете да се справяте с даденото количество кошери на 100%. Да. То лакомията край няма.
https://youtu.be/t3BEO20ROSk
Как някой могат да постигнат това,а на други все нещо им пречи.

Marko
14.07.2015, 08:26
Много лесно.С пари се работи леко и бързо, без тях е на границата на невъзможното.Този човек е отишъл във стопанство с материална база за милиони.С техника и условия.И от тези неща НИЩО НЕ Е НЕГОВО!Многократно по-производителен е и загубите са по-малки.Ако някой започне от нулата с пари от заплатата си да кажем средно 300лв -800лв как ще стане според теб?Колко пари може да отделя за кошери, инвентар, автомобили, сграден фонд...
Аз като съм изкарал 100лв на месец за следващата 1 год. колко пари да си отделя за реинвестиция че да имам развитие ???А други като мен??
Ако за 1 г изкарваш 4-5 хиляди от пчеларство кога ще стигнеш мащабите за г-н Матеев примерно???НИКОГА
Ако се замислиш и той не е пчелар, а бизнесмен и с парите от другите дейности започва тази.Ако почнеш с 5 кошера колко време ще трябва да направиш 1500 например.Човешки живот няма да ти стигне.В днешно време никой бизнес не може да започне от нулата и от собствената си печалба да се развие в такива мащаби.

Юрий Цветков
14.07.2015, 09:27
А какво ще се случи ако всички български пчелари заработят с мащабите на Матеев???

30 000 пчелари с по 2 000 кошера, това са 60 милиона??? Къде ли да ги сложим???

Mateev
14.07.2015, 10:26
Много лесно.С пари се работи леко и бързо, без тях е на границата на невъзможното.Този човек е отишъл във стопанство с материална база за милиони.С техника и условия.И от тези неща НИЩО НЕ Е НЕГОВО!Многократно по-производителен е и загубите са по-малки.Ако някой започне от нулата с пари от заплатата си да кажем средно 300лв -800лв как ще стане според теб?Колко пари може да отделя за кошери, инвентар, автомобили, сграден фонд.........

Всичко може да се постигне от всеки, стига НАИСТИНА да го желае и НАИСТИНА да положи необходимите усилия. Всичко останало са самооправдания на неудачници. Не визирам само парите - те са само страничен продукт, те следствие на усилията и успеха успеха на даден човек в други направления - наука, образование, знания, опит, спортни постижения и т.н. Помислете си за всички добри хирурзи или други лекари, помислете си за спортистите (шампиони в различните видове спорт), помислете си за учените в различните науки, които движат човешкия прогрес, помислете си за автомобилните състезатели, за космонавтите, за архитектите и за 1000 други човешки професии, в които даден човек се е извисил до ниво един на 1000 или дори един на милион. Бизнесмените и предприемачите са само една малка част от общноста на лидерите в дадено направление, и това са го постигнали с много труд и усилия в това направление, а не със жалвания и самооправдания, че някой друг им е виновен за собствената им пасивност.

Ако искате да постигнете нещо в живота, престанете със самооправданията и със търсенето на друг виновник за собствените ви проблеми. Първата стъпка се нарича ИЗЛИЗАНЕ ОТ ЗОНАТА НА КОМФОРТА. Това е зоната на вашите мисли и действия, в която се чувствате комфортно - напр. мързел, гледане на телевизия, запивки всяка вечер, почивка в изобилие, занимаване със хоби и т.н. С две думи - това, което ви е кеф да го правите. То се различава от това, което ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ако човек иска да успее в дадено направление. Докато нямате волята да започнете да правите ПРАВИЛНИТЕ НЕЩА, ще си стоите до края на живота в личната си зона на комфорт, и ще се чудите защо други успяват да постигнат повече от вас.

Зоната на комфорт е зона на личния затвор на всеки един човек. Излизането от нея е много трудно, но от друга страна ако не излезете - провала ви е сигурен. За пример ще дам последния пчеларски протест - от 20 000 пчелари само 100 успяха да излязат от собствената си зона на комфорт и направиха ПРАВИЛНОТО НЕЩО - отидоха в София да се борят за собствените си интереси.

Ето в това се състои ГЕНЕЗИСА НА БЕДНОСТА И МИЗЕРИЯТА И ВЪОБЩЕ НА НЕУСПЕХА - масово хората (и пчеларите) не си помръдват пръста да направят нещо за себе си. Чакат НЯКОЙ ДРУГ да направи нещо за тях, и докато чакат, започват да си търсят ДРУГ ВИНОВНИК за собствената си пасивност. И дотолкова са заслепени от това, че най-накрая САМИ ЗАПОЧВАТ ДА СИ ВЯРВАТ НА СОБСТВЕНИТЕ СИ ИЗМИСЛИЦИ. Държавата виновна, парите виновни, пчеларските лидери виновни, дъжда виновен, болестите по пчелите виновни и т.н. - списъка с виновници няма край. И никой дори и за момент не си помисля, че ТОЙ САМ СИ Е ВИНОВЕН за собствения си провал.

Aranis
14.07.2015, 10:39
Много лесно.С пари се работи леко и бързо, без тях е на границата на невъзможното.Този човек е отишъл във стопанство с материална база за милиони.С техника и условия.И от тези неща НИЩО НЕ Е НЕГОВО!Многократно по-производителен е и загубите са по-малки.Ако някой започне от нулата с пари от заплатата си да кажем средно 300лв -800лв как ще стане според теб?Колко пари може да отделя за кошери, инвентар, автомобили, сграден фонд...
Аз като съм изкарал 100лв на месец за следващата 1 год. колко пари да си отделя за реинвестиция че да имам развитие ???А други като мен??
Ако за 1 г изкарваш 4-5 хиляди от пчеларство кога ще стигнеш мащабите за г-н Матеев примерно???НИКОГА
Ако се замислиш и той не е пчелар, а бизнесмен и с парите от другите дейности започва тази.Ако почнеш с 5 кошера колко време ще трябва да направиш 1500 например.Човешки живот няма да ти стигне.В днешно време никой бизнес не може да започне от нулата и от собствената си печалба да се развие в такива мащаби.

Колега, нямам нищо лично, но старшината казваше, че на крив....да не довършвам, ще се сетиш.
Хайде стига гледахме в канчето на другите. Само оправдания. Аз нямам пари, аз такова, аз онакова. Никой няма. Всичко опира до това какво си готов да пожертваш, а жертви трябват. Всеки завижда какво има другия, но никой не гледа себе си какво има той. Матеев имал пари! Има! Само дето грешка при мен води до загуба от 20 лева, а при него 20 000 лева. Аз ако тръгна да изчислявам какво съм вложил за да направя 20 пчелни семейства от старт 2, жена ми ще ме изгони на мига. Това обаче не ме спира да имам амбицията да ги удвоя и следващата година, като се поуча от таз годишните грешки (в началото на тази година имах 10 семейства). Освен това всяка изкарана стотинка от пчелни продукти се е върнала обратно в материална база. Захарта, препарати за Вароа и дребен инвентар, както и пътни разходи ги вадя от собствения си джоб, да не забравяме личен труд и разхода на най-ценния ресурс - времето. Ставам по нощите за да ида преди работа да си подхраня отводките, за да ги направя семейства за зимата. И ще остане така докато не напипам технология на отглеждане и достатъчно голям мащаб, за да се самоиздържа пчелинът ми или да се откажа. Българина е свикнал да чака на готово от едно време. Държавата трябва да даде това, държавата да даде онова...е колко още да дава държавата и на кого по-напред? Пенсионери ли да издържа, болни ли да издържа, майки ли да издържа, инфраструктора ли да изгражда? Държавата трябва да създава условия за развиване на дейност, не да финансира дейността (както всеки е свикнал). Когато нещо е на готово то няма стойност за притежатля му. Всичко живо лежи и чака на държавата! Никой не се захваща със собствени сили да сложи два камъка един върху друг, но ако някой друг реши да го направи, всеки почва да му гледа в канчето и да се чуди как да му подложи крак или да стъпи на криво за да го удави в храчки! И най честата реплика - то с пари всеки може! Може, ама не баш! Аз гарантирам, че 99.9% от хората, които пишат в този форум, а и не само, дори и с ресурс 2 пъти по-голям от на Матеев няма да направят нищо и накрая ще има оправдания...ама то времето, ама то пчелите, ама то космоса и т.н.
Ако човек иска да успее в дадена посока - работа трябва. Работа, после още, желание за работа, и още 1000 пъти по толкова. И когато дойде мига му и се обърне назад, да си каже "Абе с кръв изградих това и онова, а след мен ако има желаещи да надграждат", а не..."Изкретах някак си".

tsc1
14.07.2015, 13:01
Ако ми разрешите да вметна и аз нещо по темата за успеха. Според мен за него са необходими едновременно три неща - талант (или като минимум добри способности за даден вид дейност), добри идеи и много труд за оползотворяване на първите две дадености. Едно от тези неща да нямаш, само с другите две не се получава.

ninaf
14.07.2015, 13:20
"Първата стъпка се нарича ИЗЛИЗАНЕ ОТ ЗОНАТА НА КОМФОРТА. Това е зоната на вашите мисли и действия, в която се чувствате комфортно - напр. мързел, гледане на телевизия, запивки всяка вечер, почивка в изобилие, занимаване със хоби и т.н. С две думи - това, което ви е кеф да го правите. То се различава от това, което ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ако човек иска да успее в дадено направление. Докато нямате волята да започнете да правите ПРАВИЛНИТЕ НЕЩА, ще си стоите до края на живота в личната си зона на комфорт, и ще се чудите защо други успяват да постигнат повече от вас.

Зоната на комфорт е зона на личния затвор на всеки един човек. Излизането от нея е много трудно, но от друга страна ако не излезете - провала ви е сигурен. За пример ще дам последния пчеларски протест - от 20 000 пчелари само 100 успяха да излязат от собствената си зона на комфорт и направиха ПРАВИЛНОТО НЕЩО - отидоха в София да се борят за собствените си интереси."

Аплодисменти за поста на г-н Матеев! На по-смислено изказване май не бях попадала в този форум. Да не сте посещавал тренингите по програмата на Gustav Kaser г-н Матеев? Горещо ги препоръчвам на всички, които имат възможност да ги посетят, а след това приложат и на практика. Наистина първо трябва да поработим в/у собственото си мислене, за да успеем да се справим с предизвикателствата. Въпросът не е колко далече може да стигне човек, а по-скоро - колко далече иска да стигне. Поздравявам Ви и за това, :yo: че винаги намирате време да дадете съвет или мнение, нещо с което аз не мога да се справя - времето никога не ми стига :icon_redface:

Marko
14.07.2015, 13:23
Поста на tarty е изключително подвеждащ, защото някой без опит (такива хора като мен напр) ще остане с впечатление че е възможно сам човек да гледа 400кошера, поне аз така разбирам смисъла .Бях в залата, човека е бил в друга държава, работил е за други, не е имал собствени кошери.
А г-н Матеев го дадох като пример.Не завиждам на никой за парите му и не гледам в чужди канчета.Не се и оплаквам, дадох себе си пак за пример.
Неволно си спомних приказката за лисицата и щъркела

212
14.07.2015, 15:42
За един пчелин разхода сигурно е над 20 000 - 30 000 лв. Като са нужни поне още 6 000 - 12 000 лв. пари странично.

https://www.youtube.com/watch?v=t3BEO20ROSk&feature=youtu.be

По 120 кг. от кошер и то във Финландия... това има ли нужда от коментар? Ако там добива е такъв тук трябва да е по тон и половина.

Всички балтийски страни, че и Русия около Ленинград, че и Калининград са с подобен климат. Но никой не се е похвалил с добив 120 кг. от кошер. По на юг вече има безкрайни полета със слънчоглед, рапица и други медоноси, но пак никой няма добив по 120 кг. от кошер. Как обаче във Финландия която до май месец е в сняг добива е по 120 кг.?

jdrumev
14.07.2015, 15:54
Всичко може да се постигне от всеки, стига НАИСТИНА да го желае и НАИСТИНА да положи необходимите усилия. Всичко останало са самооправдания на неудачници. Не визирам само парите - те са само страничен продукт, те следствие на усилията и успеха успеха на даден човек в други направления - наука, образование, знания, опит, спортни постижения и т.н. Помислете си за всички добри хирурзи или други лекари, помислете си за спортистите (шампиони в различните видове спорт), помислете си за учените в различните науки, които движат човешкия прогрес, помислете си за автомобилните състезатели, за космонавтите, за архитектите и за 1000 други човешки професии, в които даден човек се е извисил до ниво един на 1000 или дори един на милион. Бизнесмените и предприемачите са само една малка част от общноста на лидерите в дадено направление, и това са го постигнали с много труд и усилия в това направление, а не със жалвания и самооправдания, че някой друг им е виновен за собствената им пасивност.

Ако искате да постигнете нещо в живота, престанете със самооправданията и със търсенето на друг виновник за собствените ви проблеми. Първата стъпка се нарича ИЗЛИЗАНЕ ОТ ЗОНАТА НА КОМФОРТА. Това е зоната на вашите мисли и действия, в която се чувствате комфортно - напр. мързел, гледане на телевизия, запивки всяка вечер, почивка в изобилие, занимаване със хоби и т.н. С две думи - това, което ви е кеф да го правите. То се различава от това, което ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ако човек иска да успее в дадено направление. Докато нямате волята да започнете да правите ПРАВИЛНИТЕ НЕЩА, ще си стоите до края на живота в личната си зона на комфорт, и ще се чудите защо други успяват да постигнат повече от вас.

Зоната на комфорт е зона на личния затвор на всеки един човек. Излизането от нея е много трудно, но от друга страна ако не излезете - провала ви е сигурен. За пример ще дам последния пчеларски протест - от 20 000 пчелари само 100 успяха да излязат от собствената си зона на комфорт и направиха ПРАВИЛНОТО НЕЩО - отидоха в София да се борят за собствените си интереси.

Ето в това се състои ГЕНЕЗИСА НА БЕДНОСТА И МИЗЕРИЯТА И ВЪОБЩЕ НА НЕУСПЕХА - масово хората (и пчеларите) не си помръдват пръста да направят нещо за себе си. Чакат НЯКОЙ ДРУГ да направи нещо за тях, и докато чакат, започват да си търсят ДРУГ ВИНОВНИК за собствената си пасивност. И дотолкова са заслепени от това, че най-накрая САМИ ЗАПОЧВАТ ДА СИ ВЯРВАТ НА СОБСТВЕНИТЕ СИ ИЗМИСЛИЦИ. Държавата виновна, парите виновни, пчеларските лидери виновни, дъжда виновен, болестите по пчелите виновни и т.н. - списъка с виновници няма край. И никой дори и за момент не си помисля, че ТОЙ САМ СИ Е ВИНОВЕН за собствения си провал.

С всичко съм съгласен с вас г-н Матев само с едно нещо не мога да се съглася.Протеста беше в най не подходящото време за пчеларите за това нямаше хора много.Организирайте зимата да видим колко ще се съберем.

Mateev
14.07.2015, 17:06
С всичко съм съгласен с вас г-н Матев само с едно нещо не мога да се съглася.Протеста беше в най не подходящото време за пчеларите за това нямаше хора много.Организирайте зимата да видим колко ще се съберем.

Това, че времето е неподходящо, е само едно оправдание. Един неуспял човек винаги ще си намери оправдание защо не е направил НЕЩО ВАЖНО ЗА СЕБЕ СИ - жената, децата, балдъзата, времето, ланшния сняг или киселите краставички...... Победителите (успелите хора) вземат решения и след това действуват (извън зоната си на комфорт), а неудачниците си стоят пасивни и само СИ ИЗМИСЛЯТ ОПРАВДАНИЯ.

Специално за пчеларския сектор през последните 5 години не е имало друго ПО-ВАЖНО СЪБИТИЕ - такова, от което да зависи ЦЯЛОТО ИМ БЪДЕЩЕ. На фона на това всякакви оправдания са ПРОСТО СМЕШНИ.

jdrumev
14.07.2015, 17:12
Не мога да се съглася с вас.Примерно аз имах голямо желание да дойда,но предишния ден ми натровиха пчелите.Това не ме прави неуспял човек просто съм гонил задачите по важност.

ferdy
14.07.2015, 17:16
Марко, всекидневно гледам как хора тръгнали от самата нула, с работа, късмет или усет (а най-добре и с трите) успяват да създадат бизнес. Най-много се радвам на една вълна млади хора, които напоследък са решили да вземат живота си в свои ръце и градят своето бъдеще у нас, например и в селското стопанство. Ходят, гледат, учат се, говорят с по-опитни от тях, ходят на курсове, на срещи с изкупвачи, на изложения, сбирки, търговски камари на чужди държави и т.н., създават си своя модел и стартират смело и безотговорно. Правят грешка, след грешка, но имат смелостта да си ги признаят, запишат и поправят и продължават напред. Някои от тях създават стопанства като от картинка, честно.

Mateev
14.07.2015, 17:23
Не мога да се съглася с вас.Примерно аз имах голямо желание да дойда,но предишния ден ми натровиха пчелите.Това не ме прави неуспял човек просто съм гонил задачите по важност.
Сигурно си прав за себе си, но както вече казах - това е само едно от възможните оправдания. Още около 20 000 човека по подобен начин си измислиха подобни оправдания и така пропуснаха НАЙ-ВАЖНОТО СЪБИТИЕ В ЖИВОТА СИ. Нещо повече - така дадоха сила на врага (властимащите) и по този начин сами си предначертаха бъдещето - да бъдат подтискани и да мизерстват.

Живота на всеки един човек е последователност от събития, при които на него му се дава шанс да промени бъдещето си към по-добро или по-лошо. Всяко едно от тези събития (и решения) е една малка крачка към богатството или към бедноста и мизерията. Пчеларския протест беше такова събитие и пчеларите единодушно направиха крачка в грешната посока. Последиците от тази крачка най-вероятно ще са фатални ....... Надявам се да греша и да не съм прав, но личния опит ми говори, че тази пролет пчеларите съвкупно си направиха харакири. И че тепърва им предстоят доста тежки времена .......

jdrumev
14.07.2015, 18:32
Сигурно си прав за себе си, но както вече казах - това е само едно от възможните оправдания. Още около 20 000 човека по подобен начин си измислиха подобни оправдания и така пропуснаха НАЙ-ВАЖНОТО СЪБИТИЕ В ЖИВОТА СИ. Нещо повече - така дадоха сила на врага (властимащите) и по този начин сами си предначертаха бъдещето - да бъдат подтискани и да мизерстват.

Живота на всеки един човек е последователност от събития, при които на него му се дава шанс да промени бъдещето си към по-добро или по-лошо. Всяко едно от тези събития (и решения) е една малка крачка към богатството или към бедноста и мизерията. Пчеларския протест беше такова събитие и пчеларите единодушно направиха крачка в грешната посока. Последиците от тази крачка най-вероятно ще са фатални ....... Надявам се да греша и да не съм прав, но личния опит ми говори, че тази пролет пчеларите съвкупно си направиха харакири. И че тепърва им предстоят доста тежки времена .......

А не е ли малко съвпадение да вкарват проекто закон точно в разгара на сезона.Мисля че те точно това целяха,но и докато не се обединят според мен всички пчелари в едно все така ще е, но това си е мое мнение.

Marko
14.07.2015, 20:19
Марко, всекидневно гледам как хора тръгнали от самата нула, с работа, късмет или усет (а най-добре и с трите) успяват да създадат бизнес. Най-много се радвам на една вълна млади хора, които напоследък са решили да вземат живота си в свои ръце и градят своето бъдеще у нас, например и в селското стопанство. Ходят, гледат, учат се, говорят с по-опитни от тях, ходят на курсове, на срещи с изкупвачи, на изложения, сбирки, търговски камари на чужди държави и т.н., създават си своя модел и стартират смело и безотговорно. Правят грешка, след грешка, но имат смелостта да си ги признаят, запишат и поправят и продължават напред. Някои от тях създават стопанства като от картинка, честно.
Може би не съм се изразил правилно и затова съм бил разбран погрешно.

"https://youtu.be/t3BEO20ROSk (https://youtu.be/t3BEO20ROSk) Как някой могат да постигнат това,а на други все нещо им пречи."

Така изглежда поста който аз възприемам като "...ето, 1 човек може да се грижи за 400 кошера..."Да, но със малките буквички е написано че е в друга държава,където не се краде!!! пича го каза, и се работи с чужд и скъп инвентар,автомобили и всичко необходимо за инд. пчеларство.За това
дадох пример със г-н Матеев ( защото ако се замислите, Матеев - пчеларят ползва парите на Матеев - бизнесмена, в един от старите си постове г-н Матеев беше споменал сума от 2 милиона ).Не завиждам и не се дразня от успеха на другите хора, каквото впечатление може би съм създал.Посочих и себе си като споменах точна сума не за да се жалвам или оплаквам, а за да стане ясно в примера че са необходими ресурси, които няма как човек от нулата да стигне в пчеларството, (не по принцип) ако разчита само на него.
"...Няма демокрация, където няма пари. Няма демокрация, където няма колонии. Няма демокрация, където няма да ти тече отвън, от чужди джобове и каси.Англия и Франция се перчеха с демокрация, защото имаха колонии. Германия също се перчеше с демокрация до 1914 година, докато имаше колонии." това е цитат от А. Буров.
Отнесено към риторичния въпрос в поста на tarty "Как някой могат да постигнат това,а на други все нещо им пречи." показва и как точно става.

Не се оплаквам от държавата, съдбата, извънземни или каквото и да било.
Даването за пример на човек , отишъл на работа в чужда страна и работещ в чужда фирма като собствено постижение е изключително неудачно.
А, да не забравя, не оспорвам качествата на човека който е в клипа, в никакъв случай.Да не създам такова впечатление

Mateev
14.07.2015, 22:05
Дадох примера с Валери, който е работил в Paradise Honey, не заради многото кошери и многото пари, а защото той разказва нещо невероятно, но в същото време това е самата истина - как само 3 човека са обикаляли и пчеларствали с 3000 кошера. Впечатляваща е не цифрата на кошерите, а технологията на пчеларстване, която техния шеф им е наложил. Това е най-ценното в цялата тази история. След като такава пчеларска технология съществува, редно е да я научим и да се опитаме да я приложим на практика.

Та именно точно една такава технология може да помогне на пчеларите, които в момента имат 50 кошера, да ги направят 500 или 1000 и пак да се справят без чужда помощ. И естествено това ще доведе до минимални разходи на труд, а от там до максимизиране на печалбата, което пък ще доведе до оставането на много излишни пари всяка една година. Тези пари могат да се използват за закупуване на нов инвентар и за бързо разширяване (увеличаване на броя на кошерите). Като цяло ето ви един начин как да постигнете много и да забогатеете само от пчеларството, а не да се жалвате че държавата ви е виновна или извънземните.

Едно е ясно - след като някой някъде го може и го прави, значи това може да се приложи и при нас. Просто трябва да получим знанието и след това да го приложим на практика. Иначе винаги съм им се възхищавал на западняците как успяват да свършат много работа с малко хора. И това не е само в пчеларството, а и във всички останали браншове и бизнеси. Как може например в една фирма с обороти за милиони административния персонал при западняците да е само 4-5 човека, а в България например при подобни бизнеси с подобни обороти администрацията е цяла 10 етажна сграда с 200 служители в нея. Има нещо сбъркано при нас, което все още не мога да го разбера напълно.

jdrumev
14.07.2015, 22:16
Дадох примера с Валери, който е работил в Paradise Honey, не заради многото кошери и многото пари, а защото той разказва нещо невероятно, но в същото време това е самата истина - как само 3 човека са обикаляли и пчеларствали с 3000 кошера. Впечатляваща е не цифрата на кошерите, а технологията на пчеларстване, която техния шеф им е наложил. Това е най-ценното в цялата тази история. След като такава пчеларска технология съществува, редно е да я научим и да се опитаме да я приложим на практика.

Та именно точно една такава технология може да помогне на пчеларите, които в момента имат 50 кошера, да ги направят 500 или 1000 и пак да се справят без чужда помощ. И естествено това ще доведе до минимални разходи на труд, а от там до максимизиране на печалбата, което пък ще доведе до оставането на много излишни пари всяка една година. Тези пари могат да се използват за закупуване на нов инвентар и за бързо разширяване (увеличаване на броя на кошерите). Като цяло ето ви един начин как да постигнете много и да забогатеете само от пчеларството, а не да се жалвате че държавата ви е виновна или извънземните.

Едно е ясно - след като някой някъде го може и го прави, значи това може да се приложи и при нас. Просто трябва да получим знанието и след това да го приложим на практика. Иначе винаги съм им се възхищавал на западняците как успяват да свършат много работа с малко хора. И това не е само в пчеларството, а и във всички останали браншове и бизнеси. Как може например в една фирма с обороти за милиони административния персонал при западняците да е само 4-5 човека, а в България например при подобни бизнеси с подобни обороти администрацията е цяла 10 етажна сграда с 200 служители в нея.
Така е,но там имат закони и си ги спазват а тук като минат извънземните със самолетите и гулемите пръскалки каквато и практика да използваш все ще ги метеш.Като прибавим и тарикатите които крадат пчелините нали се сещатате г-н Матев че нЯма как да се получи тук в бг.Вярно на много от нас организацията ни куца но какво не куца в тая държава

tarty
14.07.2015, 22:28
Marko:Така изглежда поста който аз възприемам като "...ето, 1 човек може да се грижи за 400 кошера..."Да, но със малките буквички е написано че е в друга държава,където не се краде!!! пича го каза, и се работи с чужд и скъпинвентар,автомобили и всичко необходимо за инд. пчеларство.
Това означава ли, че никой не може да го постигне в БГ.Аз лично се надявам да го постигна до три години.Започнал съм от 23 броя кошери през 2002 и в момента като любител отглеждам 250 броя, но сериозно съм решил да го направя бизнес.Миналата година беше най зле,извадих от 250 бр. 500кг мед и в последствие 120 бр загинали,но за мен това е най-успешната година.

jdrumev
14.07.2015, 22:40
Marko:Така изглежда поста който аз възприемам като "...ето, 1 човек може да се грижи за 400 кошера..."Да, но със малките буквички е написано че е в друга държава,където не се краде!!! пича го каза, и се работи с чужд и скъпинвентар,автомобили и всичко необходимо за инд. пчеларство.
Това означава ли, че никой не може да го постигне в БГ.Аз лично се надявам да го постигна до три години.Започнал съм от 23 броя кошери през 2002 и в момента като любител отглеждам 250 броя, но сериозно съм решил да го направя бизнес.Миналата година беше най зле,извадих от 250 бр. 500кг мед и в последствие 120 бр загинали,но за мен това е най-успешната година.
колега мога да ти пожелая успех само и аз мисля да се развивам но ако се случи още една година такава може да обява банкрут и да си гледам само картофите

Дамян Дамянов
14.07.2015, 22:50
колега мога да ти пожелая успех само и аз мисля да се развивам но ако се случи още една година такава може да обява банкрут и да си гледам само картофите

Ами...направи така, че да не се случва. То и най-добрия пчелар в света няма да издържи на това. tarty го мачкат, но това при теб е направо геноцид.
Аз да ги бях обесил публично досега. То това не се търпи...ще рина аз пчели всяка седмица, ще ме крадат...
Ти няма как да си покриеш разходите и няма как да буташ пари в тази бездънна яма. Нито мед, нито пчела - това е направо подигравка с труда ти.

jdrumev
14.07.2015, 22:58
Ами...направи така, че да не се случва. То и най-добрия пчелар в света няма да издържи на това. tarty го мачкат, но това при теб е направо геноцид.
Аз да ги бях обесил публично досега. То това не се търпи...ще рина аз пчели всяка седмица, ще ме крадат...
Ти няма как да си покриеш разходите и няма как да буташ пари в тази бездънна яма. Нито мед, нито пчела - това е направо подигравка с труда ти.

Както казах на много от нас ни куца организацията но това ще се промени а на колегата дето ма краде халал да са му кражбите.Добре че няма инфо за анализа на пчелите;).

Marko
15.07.2015, 00:07
....Аз лично се надявам да го постигна до три години.Започнал съм от 23 броя кошери през 2002...
:bigsmile:
Извинявай, човече, не можах да се сдържа, да не направя реплика.Дано не го приемеш като дребнаво заяждане на поредния интернет неудачник.
В твоя случай стават 18+ години ( 13 до сега и още поне 3) .
На каква възраст си?Съвсем сам ли гледаш 250?Без жена, деца, роднини, никой който да ти помага?С какъв транспорт работиш?И колко на колко пчелина са ти кошерите?Ако нямаш желание да отговаряш не си длъжен.Просто ми се иска да разбера как работят другите, тъй като няма от къде да черпя каквато и да е инфо.

tarty
15.07.2015, 05:43
:bigsmile:
Извинявай, човече, не можах да се сдържа, да не направя реплика.Дано не го приемеш като дребнаво заяждане на поредния интернет неудачник.
В твоя случай стават 18+ години ( 13 до сега и още поне 3) .
На каква възраст си?Съвсем сам ли гледаш 250?Без жена, деца, роднини, никой който да ти помага?С какъв транспорт работиш?И колко на колко пчелина са ти кошерите?Ако нямаш желание да отговаряш не си длъжен.Просто ми се иска да разбера как работят другите, тъй като няма от къде да черпя каквато и да е инфо.
На 39 год.,но не гледай това,както писах аз ги гледам между другите неща,сам се определям като любител.Нямам жена,деца,само брат ми викам като вадя меда, но пък отделям време да ходя да помагам на него, защото и него направих пчелар,има 90 бр.Имам бус който ползвам да си нося нещата и пчелина е един на брой.

ferdy
15.07.2015, 08:42
С 250 кошера, оборудването, което занапред искаш да купуваш може да ти е с минимум 50% по-евтино, стига да имаш план.

jdrumev
15.07.2015, 15:55
С 250 кошера, оборудването, което занапред искаш да купуваш може да ти е с минимум 50% по-евтино, стига да имаш план.

само да кандидатстваш септември по 4 1.Аз мисля точно това да направя

ferdy
15.07.2015, 23:10
Носи се някакъв нездрав слух, че през октомври 4,1 ще я пуснат само за напоителни системи и разни други хидромелиорации и по нея няма да може да се кандидатства за друга инвестиция. Засега има едно интервю на министъра, в което тя си разсъждава на глас дали да не го направят, други потвърждения няма.

jorors
21.07.2015, 08:48
Договорите по Деминимис са готови, който не е разбрал да ходи да подписва. Само да вмъкна за вечно мрънкащите колеги: Кандидадстването отне между 5 и 10 минути, а необходимите документи ветиринарен дневник, зеленото картонче за зем. производител и сметка.(за никой от тях не е необходимо да се ходи някъде, да се чака или нещо такова). Подписването отнема минимално време и по точно, времето човека да открие моя договор от една купчина с 10-на договора, да се разпиша на двата екземпляра и да си пожелаем взаимно приятен ден! Понякога се чудя какво искаме или все някой друг ни е крив.

Борис Борисов
21.07.2015, 09:36
Здравейте. Идвали ли са на проверка при някой от Вас, защото сега ми се обадиха, че ще дойдат при мен. Освен за номерацията на кошерите имат ли други изисквания ?

Искрен Мутафов
21.07.2015, 10:30
Аз пък гледам - отчели са се с 1560лв., тази сутрин...

Искрен Мутафов
21.07.2015, 10:38
Здравейте. Идвали ли са на проверка при някой от Вас, защото сега ми се обадиха, че ще дойдат при мен. Освен за номерацията на кошерите имат ли други изисквания ?

Честито! Избран си на случаен принцип в 5% извадка за проверка.
Освен номерацията и табелата да ти е ок, и 90 или 95% от кошерите които си заявил за подпомагане да са ти функциониращи(да имат пчели), евентуално може и дневника на пчелина да ти поискат да го снимат с фотоапарата.
От къде ще ти идват на проверка? От РРА или от техническият отдел?

Борис Борисов
21.07.2015, 11:30
Да, от Областната дирекция ще дойдат :) Няма проблеми казаха, че само ще дойдат да снимат, бройката да потвърдят и така :) Ти така като смяташ по колко се пада на кошер деминимиса, че аз още не мога да смогна да отида да подпиша договора и ще ходя другата седмица. Мерси предварително!

icofly
21.07.2015, 12:56
Държавна помощ 7.80лв за пчелно семейство.

jdrumev
21.07.2015, 17:04
Аз пък гледам - отчели са се с 1560лв., тази сутрин...
на коя дата подписа договора

Искрен Мутафов
21.07.2015, 22:42
на коя дата подписа договора

На 14-ти юли.

Искрен Мутафов
21.07.2015, 22:43
...че аз още не мога да смогна да отида да подпиша договора и ще ходя другата седмица. Мерси предварително!

Преди да ти е минала проверката, не можеш да подпишеш договора.

Краско
30.07.2015, 14:40
Който все още не е подписал до утре е крайния срок.

Краско
25.08.2015, 14:53
Уважаеми колеги пчелари,
Надявам се, че вече изхарчихте парите от de minimis - а. Напомням ви, че започнаха вече есенните прегледи на пчелните семейства. Помествам извадка от Договора:

III. Задължения на земеделския стопанин
Да запази 90 % от броя на пчелните семейства, за които е получена помощта за доказване на което бенефициентите представят до 01.12.2015 г. ветеринарно медицинския дневник на пчелина, задължително заверен от регистрирания ветеринарен лекар за извършен задължителен есенен профилактичен преглед на пчелните семейства,съгласно Държавната профилактична програма, удостоверяващ брой пчелни семейства.

IV. Отговорности
1. При неспазване на задълженията по т. 1. на Раздел ІІІ от договора, вземането на Фонда става изискуемо и земеделският стопанин възстановява частта на получените средства, съответстваща на неизпълнението, заедно със законната лихва от датата на получаването им.
2. При констатиране на липса на всички пчелни семейства, за които е получена помощта, вземането на Фонда става изискуемо и земеделският стопанин възстановява изцяло получените средства, заедно със законната лихва от датата на получаването им.
3 При нецелево ползване на предоставената държавна помощ по схемата, включително и при деклариране на неверни данни, представяне на неистински документи, вземането на фонда става изискуемо и земеделският стопанин възстановява получените средства, заедно със законната лихва от датата на получаването им.
4. При подпомагане при условията на тази схема договорът между Фонда и земеделския стопанин не може да се променя по отношение на страни по договора, предмета на подпомагане, включително не са допустими прехвърляния на права и задължения по него, с изключение на случаите по чл. 3, т. 8 и 9. от Регламент (ЕС) № 1408/2013.

ОПРАВДАНИЯ ОТ ТИПА "НЕ ЗНАМ" ИЛИ "НИКОЙ НЕ МИ Е КАЗВАЛ" НЕ СА ОСНОВАТЕЛНИ.

Юрий Цветков
02.09.2015, 13:29
Уважаеми колеги пчелари,
Надявам се, че вече изхарчихте парите от de minimis - а. Напомням ви, че започнаха вече есенните прегледи на пчелните семейства. Помествам извадка от Договора:

Уважаеми колеги, моля, споделете на кого му е направен действителен есенен преглед. Благодаря ви много.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2015, 16:40
До кога е срока за есенните профилактични прегледи ? И къде въобще ги пише тези срокове :(

Aranis
25.09.2015, 17:06
По принцип е до края на октомври, но ако имаш подписан договор, в него трябва да пише...

Fennaneq
12.10.2015, 21:14
Много силна реч ! На Матеев

plamen2009
13.10.2015, 06:31
За каква реч иде дума?

Юрий Цветков
13.10.2015, 11:15
Уважаеми колеги, моля, споделете на кого му е направен действителен есенен преглед. Благодаря ви много.
Мина повече от месец, а аз още чакам отговор.blush;

ch.atanasov
13.10.2015, 12:10
Мина повече от месец, а аз още чакам отговор.blush;

И аз чакам ,но по друг въпрос в друга тема.Никакво отчайване!:bigsmile: https://www.youtube.com/watch?v=CJebya6Lwbw

Краско
23.10.2015, 09:09
Здравейте колеги,
Напомням Ви, че който е кандидатствал по deminimis 2015, трябва ДО КРАЯ НА МЕСЕЦ НОЕМВРИ да се яви в ОД на ДФЗ по постоянен адрес или адрес на управление на фирмата, за да представи дневника си със заверен есенен преглед. Слад това субсидията става изискуема от страна на ДФЗ. Носете си дневниците на място им правят копия.

ch.atanasov
25.11.2015, 13:21
Днес ходих до ОД на ДФЗ за дневника.Някой да не е забравил ,улисан в четене на форума.:bigsmile:

bat_minka
16.05.2016, 16:48
Ако тази година има деминимис трябва да бе по 5 , че да има за захар .ха ,ха Мамка му и временце.

enchev
16.05.2016, 17:18
То точно тая трябва да има но може и да няма

rosty_sz
16.05.2016, 17:38
Нямам информация някое от сдруженията да е подавало мотивирано заявление за де минимис за тази година. Ако зимата беше мека и пролетта чудесна и нямахме причина да искаме подпомагане по тази схема, то сега вече имаме основание. Дано националните организации се активизират по въпроса и МЗХ успее да ни включи в схемата.

jdrumev
16.05.2016, 19:24
Май няма да я има,а и да я има 3,5лв май ще ни дойдат в повече по -добре е да я няма.

bat_minka
03.06.2016, 16:15
Up Някой нещо да е чул за деминимис ?

jdrumev
03.06.2016, 17:08
Up Някой нещо да е чул за деминимис ?


Не съм сигурен,но май е направено второ запитване и няма отговор

kroum
04.06.2016, 06:24
Up Някой нещо да е чул за деминимис ?

Чух(неофициално),че 2016 всичко отива по направление "Заразен нодуларен дерматит по говедата"

jdrumev
14.06.2016, 20:18
Up Някой нещо да е чул за деминимис ?


Днес се чух с един приятел и той ми каза,че щяло да има, но нямало още заповед.

ГАЛДИМ
16.06.2016, 13:43
Във в. "Пчели" от 16 06 2016 Котларски казва, че пред делегация от плевенски пчелари, д-р Възелова - Директор на отдел "Животновъдство", категорично е заявила, че по de minimis тази година пари за пчеларите няма да има.
"Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори...", Матей.