PDA

Виж пълната версия : Семейство с малко пчели !



Христо Димитров
25.05.2015, 18:36
Здравейте,колеги!
Направих един експеримент,използвайки два маточника от семейство,което правеше самосмяна на майката.Взех по една пита с пчелите по нея и две пити с мед и прашец и ги сложих в 2 кошера.Излюпиха ми се 2 майки,които чакам всеки момент да бъдат оплодени и да пронесат.Проблема ми е,че едното семейство е буквално със 100 пчели(заедно с търтеите) и няма кафяво пило по питата(т.е.скоро няма да има приток на пчели) ,на която беше заложен маточника.
Мисля да сложа една пита с пило,което ще се излюпи в следващите няколко дни ,за да се активира майката с пчелите ,които ще излезнат от питата.Притеснявам се обаче,че може да се изстуди пилото,тъй като вече сърбах тази попара с изстудяване на пило.
Въпроса ми е колеги,при какви градуси при липса на пчели(или много малко около питите в моя случай) се изстудява пилото.
Мислех и за варианта да направя нова отводка и да придам майката,но има вариант да не я приемат и не ми се рискува,а майката е от хубав маточник и мисля,че не трябва да рискувам.За всякакви мнения и препоръки ще съм благодарен.

Недялко Атанасов
25.05.2015, 20:59
Остави градусите ,че ще се омоташ ако ти разтълкувам някой работи,та на това семейство му тръскаш пчелите минимум 2 пити с ОТКРТО ПИЛО от различни кошери,сироп по 200мл. през ден и след 2 седм. броиш рамките със захранените ларви.

Христо Димитров
25.05.2015, 21:06
Остави градусите ,че ще се омоташ ако ти разтълкувам някой работи,та на това семейство му тръскаш пчелите минимум 2 пити с ОТКРТО ПИЛО от различни кошери,сироп по 200мл. през ден и след 2 седм. броиш рамките със захранените ларви.

За този вариант не се бях сетил.Много благодаря за хубавия съвет.По този начин ще има повече млади пчели които да гледат пилото,което майката ще снесе.Нали това е идеята?
А има ли вариант да убият майката ,или като има повече от 3 различни миризми няма такава опасност?

Mateev
25.05.2015, 22:30
При направа на отводка от основния кошер се вземат не какви да е пити с пило, а пити с ЛЮПЕЩО СЕ ПИЛО. Забележете - говоря не за пити със запечатано пило, а именно за пити с люпещо се пило, което в следващите няколко дена ще стане на пчели. Тези пити се разпознават по това, че на тях има току-що излюпени пчели, които са малко по-светли от останалите. Освен двете пити с люпещо се пило се добавят пчелите от още 2 пити, като при това пак се подбират млади (по-светли) пчели.

Ако направите отводка с каквито и да е пити с пило, има голяма вероятност в първите дни след излюпване на маточника в отводката да останат много малко пчели, защото старите ще отлетят, а младите могат да са малко. Ако не добавите пчелите от още 2 пити, пак може да се случи същото. Крайният резултат - няма пчели, които да топлят и обслужват младото пило, което ще доведе до трагични последици. Нещо повече - няма кой да топли новоизлюпената майка, а това е направо катастрофално за нейното бъдещо развитие и за нейните бъдещи яйценосни качества.

И друг път съм казвал - първите няколко дена от живота на отводката са критични, и най-важното през тях е да се осигури добър температурен режим за пилото и новоизлюпената майка. И за да го има този температурен режим, трябва да има МНОГО МЛАДИ ПЧЕЛИ, защото старите отлитат. Много помага и една топлоизолационна преградна дъска, както и завиването на 2-те рамки и дъската с найлон.

Тези наблюдения ги имам от статистика, натрупана от хиляди отводки. Още на 4-тия ден може да се наблюдават отводки, пълни с пчели, както и други такива, в които е останала само една шепичка. Разликата между двата вида е именно в това КАКВИ ПИТИ С ПИЛО СА ПОДБРАНИ при създаването. Питите с младо пило са най-неподходящи. Те ще станат на пчели след 8-12 дена, но дотогава пилото върху тях ще е умряло, защото няма да има кой да го обслужва. Питите със запечатано пило пак невинаги са подходящи. Причината за това е, че върху тях има много малко млади пчели (те просто нямат работа по тези пити). Освен това такова пило ще се излюпи след 4-6 дена, а това също не ни устройва. Трябват ни пити с пило, което ВЕЧЕ СЕ ЛЮПИ. Само при тези пити отводката се напълва с пчели буквално за 2-3 дена, и така нямаме срив в температурния режим.

Христо Димитров
26.05.2015, 01:04
а
При направа на отводка от основния кошер се вземат не какви да е пити с пило, а пити с ЛЮПЕЩО СЕ ПИЛО. Забележете - говоря не за пити със запечатано пило, а именно за пити с люпещо се пило, което в следващите няколко дена ще стане на пчели. Тези пити се разпознават по това, че на тях има току-що излюпени пчели, които са малко по-светли от останалите. Освен двете пити с люпещо се пило се добавят пчелите от още 2 пити, като при това пак се подбират млади (по-светли) пчели.

Ако направите отводка с каквито и да е пити с пило, има голяма вероятност в първите дни след излюпване на маточника в отводката да останат много малко пчели, защото старите ще отлетят, а младите могат да са малко. Ако не добавите пчелите от още 2 пити, пак може да се случи същото. Крайният резултат - няма пчели, които да топлят и обслужват младото пило, което ще доведе до трагични последици. Нещо повече - няма кой да топли новоизлюпената майка, а това е направо катастрофално за нейното бъдещо развитие и за нейните бъдещи яйценосни качества.

И друг път съм казвал - първите няколко дена от живота на отводката са критични, и най-важното през тях е да се осигури добър температурен режим за пилото и новоизлюпената майка. И за да го има този температурен режим, трябва да има МНОГО МЛАДИ ПЧЕЛИ, защото старите отлитат. Много помага и една топлоизолационна преградна дъска, както и завиването на 2-те рамки и дъската с найлон.

Тези наблюдения ги имам от статистика, натрупана от хиляди отводки. Още на 4-тия ден може да се наблюдават отводки, пълни с пчели, както и други такива, в които е останала само една шепичка. Разликата между двата вида е именно в това КАКВИ ПИТИ С ПИЛО СА ПОДБРАНИ при създаването. Питите с младо пило са най-неподходящи. Те ще станат на пчели след 8-12 дена, но дотогава пилото върху тях ще е умряло, защото няма да има кой да го обслужва. Питите със запечатано пило пак невинаги са подходящи. Причината за това е, че върху тях има много малко млади пчели (те просто нямат работа по тези пити). Освен това такова пило ще се излюпи след 4-6 дена, а това също не ни устройва. Трябват ни пити с пило, което ВЕЧЕ СЕ ЛЮПИ. Само при тези пити отводката се напълва с пчели буквално за 2-3 дена, и така нямаме срив в температурния режим.

Очевидно е ,че съм допуснал грешка в образуването на отводката.Наистина исках да експериментирам,но явно няма да ми се получи хубава майка с оглед малкото пчели,които са останали в кошера.
Все пак ще опитам да развия семейството като стръскам пчели от 2 пити с млади пчели и сложа пита с люпещо се пило.Дано всичко да не е много късно вече,тъй като пчелите(с маточника) стоят така около 10 дни.Чакам майката да пронесе всеки момент.
Г-н Матеев,благодаря за хубавия и изчерпателен отговор.Ще се опитам повече да не допускам подобни грешки.
Пожелавам Ви много успешна пчеларска година във всяко отношение!

Mateev
26.05.2015, 09:19
......Взех по една пита с пчелите по нея и две пити с мед и прашец и ги сложих в 2 кошера.......

Питите с мед и прашец се явяват преградни дъски за младото семейство в отводката. Те се явяват и спирачка в развитието, ако няма достатъчно млади пчели, които да почистят килийките и да освободят място на майката да снася. И последно - меда в тях се явява топлинен акумулатор, който много трудно може да бъде стоплен при малък брой пчели в отводката. Като цяло питите с мед и прашец вместо да помагат, пречат на развитието. От друга страна питите с мед и прашец съдържат храна, необходима за отводката. При това положение те могат и да са полезни, но всичко зависи от това как ще бъдат подредени в нуклеуса. Грешната подредба може да е катастрофална за младото семейство.

Първо нека да си изясним колко храна е необходима в първите дни от развитието, когато все още няма стари пчели, които да я доставят. Ами по лични наблюдения една отводка за 14 дена изяжда около 300-400 грама питка с мед и прашец. След това започва сама да си доставя необходимите количества храна. При това положение когато се прави отводка, ако ще се слага пита с мед и прашец, то тя трябва да е САМО ЕДНА. Втората е абсолютно ненужна и с нищо не помага на семейството. Дори и може да попречи, защото ще играе ролята на непреодолима преградна дъска, ако е сложена в центъра на гнездото.

Тука трябва да се отбележи, че пита с мед и прашец има смисъл само при ЛР отводките. При ДБ обикновенно има венец по всички пити, включая и при тези с пило. Храната в този венец е предостатъчна за първите две седмици от развитието на отводката.

Как се подреждат питите в нуклеуса?

Питата с мед и прашец, ако я има, задължително се слага до едната стена. До нея се слагат 1, 2 или 3 пити с пило. Допълва се до 5 рамки с неизградени восъчни основи. Ако все пак ви е мерак да сложите и втора пита с мед и прашец, слагайте я в другия край на нуклеуса, пак до стената. Нейната роля ще дойде чак от 20-тия ден нататък, и то само ако няма паша. Ако има паша, тя само ще пречи.

Христо Димитров
28.06.2015, 20:22
За статистиката :

Понеже не исках да се отказвам от произведените майки им сложих и на двете отводки по една пита с люпещо се пило за да излезнат млади пчели.След което започнах да подхранвам два пъти седмично със захарен сироп и да слагам пити за градеж.
При прегледа днес установих,че едната е на 7 пити в момента (5 пити с пило двустранно и доста пчели в междурамията и по питите) ,а другата е на 6 пити ,от които 5 са с пило.Майките работят много добре според мен.От двете отводки имам по две изградени пити от основи,а днес им сложих трета за градеж.

Поздрави и успех на всички колеги!