PDA

Виж пълната версия : Нацвъкано пило и липса на мед



Митаче
24.05.2015, 17:45
Днес 24.05 . правя проверка и на два от кошерите забелязвам следното ,пилото е като нацвъкано тук там ,там и тук И вместо към днешна дата да има поне 5-6 рамки пило ,на единия кошер са две ,на другия са три .Пчелите са на 5-6 междурамия .Обаждам се на приятел : пита ме :ти за вароа третира ли ,третирах значи в април ,е има ли кърлежчета ,ами няма ,А за нозематоза третира ли ? ами не ,това що за болест е ,ами такова бацили едни такива ,давай нозевит , и без това нямаш мед .Да .а за меда - значи в края на май и в двата кошера няма и сто грама събран мед ..После ме пита ,а майките на каква възраст са -ами не знам ,миналата година ги купих.нямам оплаквания /до сега / и от двата кошера изкарах над 30 кила мед .И така ,чудя се къде е проблема и как да го реша .Мисля си - да сменя ли майките ????

npachovski
24.05.2015, 19:22
Тези кошери каква им е силата била в началото на май, че да искаш мед :) Нацвъканото пило запечатано ли е или незапечатано може да се е излюпило и затова излглежда така всеки ден като снася нормално е да се люпат по различно време. Едвали може някой да ти отговори така от разстояние без да погледне.

Митаче
24.05.2015, 20:04
В началото на май бяха с пило на 4-5 рамки Пилото основно е запечатано,прясното пило е много малко .А в ,началото на май имаха посъбран мед ,не много но имаха

npachovski
24.05.2015, 20:19
Моето мнение е , че слаба паша за началото на сезона около пчелина ти събрали са си малко, но е изяден слаба паша слабо хранене на майката от там започва да залага по-малко пило.А може и да си е имало паша, но твойте кошери да не са били готови за нея. Започни подхранване на тези семейства според мен. Ако искаш мед да ти съберат от рапица и акация кошерите трябва да са в супер състояние още в средата на април.