PDA

Виж пълната версия : Хванат рояк от начинаещ ентусиаст



milenivanov
24.05.2015, 17:06
Здравйте, започвам с това, че съм нов както във форума така и в пчеларството. :-) Имам място, на което от много време има пчели, кога по-малко, кога повече. Но тази година реших се захвана, аз със тях. По същество сега. И 1 кошер ДБ силен, от който миналата седмица излетя рояк, който хванахме и заселихме в друг кошер. Та за рояк- на 4 пити е в момента и една основа за градене, едната пита е с пило, една от другите с по-малко. При първото отваряне след хващането голяма част от пчелите лазеха по стените на кошера, това исках да знам какво означава, може би е знак за нещо. Това за въпроса. Иначе съм поръчал 4 отводки на по 3 рамки( Знам, че е малко рисковано, с 3 рамки, но се надявам че ще си съберат храна до края на сезона) след 3, 4 дни ще ги взема и стартирвам малко по сериозно :-) след последния преглед малко се отчаях че ме поодраскаха подух си ръцете и принудително приключих с прегледа и не можах да видя майките нито на нормалния кошер нито на рояка. Ноо се надъхвам и мотивирвам да се захвана сериозно. Това е за сега от мен. ПОЗДРАВИ:-)

milenivanov
24.05.2015, 17:16
Извинявам се, май сбъках мястото на темата, надявам се да не бъде изтрита а само преместена, пиша от телефона и това малко ме обърка :-)

viktor tit
25.05.2015, 09:12
Лазят по стените защото няма място по рамките, явно рояка е голям. Слагай рамки за градене все пак това е рой и той гради по бързо от нормално семейство, възползвай се от това за да си изградиш повече рамки.

milenivanov
25.05.2015, 09:22
Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.

distedi
25.05.2015, 11:25
Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.

Ако сложиш обикновена преградна дъска, която не уплътнява хубаво, ще има екшън между двете семейства. Ако мислиш да обединяваш ройчето с отводката - тогава се правят други неща.

milenivanov
25.05.2015, 12:54
Ако сложиш обикновена преградна дъска, която не уплътнява хубаво, ще има екшън между двете семейства. Ако мислиш да обединяваш ройчето с отводката - тогава се правят други неща.

ами да обикновенна е преградната не уплатнява хубаво, но мисля да ги обединя, какво се прави : )

jordanov
25.05.2015, 15:36
... но мисля да ги обединя...

И целта ти е...?

milenivanov
25.05.2015, 16:14
И целта ти е...?

Ами мислех си, че така отводката ще се Развие по- лесно или бъркам?

jordanov
25.05.2015, 16:26
Ми не знам дали бъркаш... Опит нямаш, инвентара също не ти го знаем какъв е, какви сандъци, какви рамки, изградени или ВО само... Имаш няква паша и искаш да извадиш мед от нея или искаш да зазимиш прилични семейства за догодина да вършат работа и всякакви такива... По принцип сега е по-добре да работят две майки, па в каква конфигурация като за теб, не знам. Варианти има десетки.

solaris60
25.05.2015, 16:58
Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.

Явно си решил да останеш с едно семейство по - малко. Оставяш ги всички отделно и което е слабо помагаш, което е добре - магазин, ако позволява пашата и така.....

milenivanov
25.05.2015, 17:40
Кошерите са ДБ, готови пити нямам излишни, мед не мисля да търся тази година, искам да са силни за следващата, иначе пашата е предимно от овошки, има и гора в непосредсвена близост, а малко по далеко някакви нивя. Мисля, че разбрах всички поотделно ще са, пък има време ще пораснат..

solaris60
25.05.2015, 17:45
Кошерите са ДБ, готови пити нямам излишни, мед не мисля да търся тази година, искам да са силни за следващата, иначе пашата е предимно от овошки, има и гора в непосредсвена близост, а малко по далеко някакви нивя. Мисля, че разбрах всички поотделно ще са, пък има време ще пораснат..

Подхранваш и слагаш восъчни основи.

the_lefty
27.05.2015, 08:03
Здравейте,колеги!Въпроса ми е следния.Трябва да местя пчелина на друго място,но новото място е доста близко до старото.Колко време трябва да държа семействата на временнен пчелин над 5км?

Mateev
27.05.2015, 13:34
Здравейте,колеги!Въпроса ми е следния.Трябва да местя пчелина на друго място,но новото място е доста близко до старото.Колко време трябва да държа семействата на временнен пчелин над 5км?

Мой колега си премести пчелина на близко разстояние, без да прави междинно местене в далечен пчелин. Вярно че беше през пролетта, но все пак го направи, и то успешно. Технологията е следната - местят се кошери през нощта, или рано сутрин или в облачен ден. Идеята е старите пчели да са се прибрали в кошера. На новото място прелката се отваря, но на нея се слага трева, клечки или други предмети, които да предупредят пчелите, че нещо се е случило, и те по-внимателно да огледат къде се намира кошера им.

Ако се направи така, голяма част от старите пчели ще се усетят и ще разучат новото местоположение. Дори и някои от тях да отидат до старото място, когато не си намерят кошера, пак ще се върнат. За всеки случай на старото място се оставят един-два от най-слабите кошери, и те ще приберат в себе си заблудените стари пчели. Колегата така направи и според него не е имал значима загуба на стари пчели.

Не го препоръчвам този метод, защото нямам лични наблюдения, но ако ми се наложи да правя подобно нещо, ще го направя точно така (без междинно местене). Естествено първо ще пробвам само с няколко кошера, за да видя какъв е резултата. :)

Като човек, който е правил много местения на кошери насам-натам, искам да ви предупредя, че операцията съвсем не е безопасна. При всяко едно местене има някакъв малък процент на загубени семейства (умрели от прегряване) или на убити майки (от клатенето на питите). Умирането от прегряване е особенно опасно, когато семейството е силно (а сега това е точно така). Поради вибрациите запечатаното пило започва да отделя много топлина (до над 40-42 градуса). Пчелите изоставят пилото и се качват върху рамките, но с това те само запушват междурамията и допълнително влошават естествената конвекция (въртене) на въздуха вътре в кошера. Крайният ефект е, че пчелите на най-силните семейства умират, но част от пилото оцелява и може да се прехвърли в други кошери.

ПС: Между другото именно поради горните съображения във фибранените нуклеуси аз съм оставил 6 сантиметра разстояние между рамките и капака на нуклеуса. Целта е да има достатъчно място, където да се съберат пчелите по време на транспорт. А ако се местят цели кошери, хубаво е върху плодника да има поне един корпус или 2 магазина, за да има къде да избягат пчелите от прегрялото пило.

Други препоръки за местенето:
1. Правете го нощем, че е по-хладно. Каросерията трябва да се проветрява интензивно от две места, за да става течение (буквално да става ураган от студен въздух).
2. Силните семейства разполагайте в периферията на камиона, а в центъра слагайте само слабите (с по-малко запечатано пило).
3. Слагайте магазини над плодника, за да има къде да отидат пчелите.