PDA

Виж пълната версия : МОЖЕ ЛИ БЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПУШЕК ?



Тошката
25.02.2011, 21:06
Здравеите , нов съм в пчеларството и във форума и мн. се радвам ,че започнах да се занимавам с пвеларство. Без да искам се запалих , прочетох доста литература , но малко стаж , около 1 година , . Започнах със заем и 5 кошера ...... и стигнах до въпросите ми които смятам по-напредналите няма да сметнат за глупави . Кошерите които си купи са със доста спокоини пчели , преглеждам ги понякога със леки и плавни движения без никакво предпазно облекло и без никакво опушване , и понеже знам че всяко опушване ги разтроива за около ден-два и обърква работата им може ли да продължавам така. Другият ми въпрос е вярно ли е ,че при лошо време /дъждовно, има паша ,но немагат да излязат/ мога да ги подхранвам със захарен сироп за да предотвратя намалянето на меда , без да му разваля качеството? Благодаря ,предварително и ме извинете ,че не съм по-кратък.

Юрий Цветков
25.02.2011, 21:12
Може разбира се и даже е за предпочитане. Но най-добре винаги имай под ръка запалена пушалка, за да я ползваш веднага ако се наложи. За втория въпрос, стига да имаш тази възможност.

Димитър Бонев
25.02.2011, 21:32
По вторият въпрос не съм много съгласен с Юри.

Юрий Цветков
25.02.2011, 21:44
Е всичко зависи от дозата. wink;

ттитто
25.02.2011, 22:54
Чел съм, че може да се замести опушването с напръскване с пулверизатор. И дори пробвах по-миналото лято. Не е точно същия ефект. Не ги успокои, а по-скоро ги омокри и ги ядоса още повече. Аз бих казал да използваш пушалката само в краен случай и да насочваш струята пушек така, че да не влиза в кошера, а да е успоредна на рамките.

Юрий Цветков
25.02.2011, 23:02
Това с напръскването и аз съм го пробвал и ефекта беше същия, както описа ттитто.

scutellator
26.02.2011, 00:50
Вместо пушек може да се използва пулверизатор с етерични масла - продават се специални за тази цел, но за теб по-важно е цената. От магарешките лайна и от шишарките по-евтино няма.


Другият ми въпрос е вярно ли е ,че при лошо време /дъждовно, има паша ,но немагат да излязат/ мога да ги подхранвам със захарен сироп за да предотвратя намалянето на меда , без да му разваля качеството?

НЕ. Ако меда е за теб и за съседи не ти препоръчвам.
Ти с каква пчела работиш? Това също е много важно за да може да се даде отговор. Ако работиш с Карника тогава подхранването е задължително трябва да направиш компромис с качеството за да не загубиш пилото. При другите случаи не е толкова опасно ако не подхранваш

Тошката
26.02.2011, 08:58
благодаря ви , за помощта и друго, по-горе ме питаха какви са пчелите ,с които работя ,абаче малко това не ми е ясно , ако можете да ми помогнете , смисъл каде мога да прочета за тях, какви са и как да ги различавам.

Kiril8305
26.02.2011, 15:05
Явно , че всичко е въпрос на приоритети , доста хора ще те посъветваме да не слагаш захар по време на паша било то и при лошо време , но ти сам си знаеш какъв точно интерес гониш, ако си налял луди пари в кошери и семейства и чакаш избиване ще ти е все тая какво ти говорим.
Познавам такъв човек който брои луди парици за 200 семейства и в идията за бързо избиване , ги хранеше като луди по време на пашата със някаква захар която му бяха шътнали негови познати от търговиите на ниски цени.
На кого и как си продаде медът нямам и ни най малка идея.
За разстройването на семействата е писано тук някъде във форума, че когато ги отваряш за преглед ти пак тревожиш семейството и това му се отразява негативно, но няма как.
За пушенето колегата са ти казали много точно, ако няма нужда не пуши , но дръж пушалката разпалена и под ръка за всеки случай.
Поздрави!

svetlin
26.02.2011, 15:28
Тошка ти пак си касметлия че си взел кротки пчели аз и моят бивш ортак миналата година купихме от Славяни Ловешко много лоши бяха и със пушек нямаше окротяване. hi; :D

христо
26.02.2011, 15:31
Някой път става неочаквано озлобление и кротките стават люти, затова си имай едно на ум.

N-2
26.02.2011, 15:42
Като правило, ако има медосбор, са много кротки и не ти обръщат внимание. Тогава може и по-малко пушек.
Когато няма паша се увеличават пчелите-пазачки в кошера, пчелите могат да станат много агресивни, тогава се налага да напушваш повече.

Юрий Цветков
26.02.2011, 19:13
Виждам, че не приемате моя отговор на втория въпрос ( поме тези които са писали по темата) и затова ще се аргументирам. Пчелното семейство има ежедневни нужди от храна. През различните етапи на развитието му, това количество е различно. Да вземем за пример акациевата паша. Тя е много обилна, но обикновено времето през този период е динамично. Семейството или е максимално развито или е в етап на най-бурното си развитие. То си има своята ежедневна нужда от определено количество храна. Ако атмосферните условия не предлагат възможност за летеж и принос на храна от вън, то пчелите ползват тази от резерва. А освен това при принос от вън, първо се подсигоряват ежедневните нужди и излишъка се трупа като запас. При акациевата паша има много излишък и за това от нея се получава и стоков мед. За това ако се дават малки количества захар или захарен сироп през периоди, неблагоприятни за летеж, тази храна, няма да се трупа в наличния вече резерв, а ще отива за покриване на днедната дажба, но дори и много малка част от нея да попадне в стоковия мед, това няма да развали качеството му. Разбира се това трябва да се прави само при неблагоприятни дни, а не по време на цялата паша. Освен това, така се създава и работа на пчелите, а липсата на такава е една от предпоставките семейството да изпадне в роево състояние.

Тошката
27.02.2011, 18:13
Юри е прав, исках да кажа, че с това подхранване /в умерена доза/ целя да набавя дневната доза за се хранят а не в повече за да остава и да го складират.

bobmastar
28.02.2011, 10:57
По въпроса за предпазното облекло и пушалката - Аз смятам че исползването на пушалка не е задължително, но е необходимо в по-вечето случай. За предпазното облекло не си играй с живота и здравето си, никога не знаеш какво ще е настроението на един кошер преди да го отвориш, имах много спокоен кошер, който започна самосмяна и за около месец не се припарваше до него - като го отворех всичката пчела се вдигаше във въздуха и започва едно нападение че ако нямах костюм и було незнам как щях да изглеждам след това, а си направи сметка ако имаш по-вече кошери от всеки да те жилнат по две-три каква е цифрата на 50-100 кошера, а и какво ще е качеството на прегледа - като си нажилен до неузнаваемост - имай впредвид едно ужилване в окото и си, като стар пират с едно око, затова ВНИМАВАИ не се прави на мъж пред пчелите - те няма да те разберат. Успех

evgeni.filimonov
28.02.2011, 17:22
Докато сме млади и неопитни, задължително е ползването на було. Може и да се отварят кошерите без да се подпушват предварително (аз така правя), но много внимателно, с бавни движения, но пушалката тряба да е наблизо и запалена. Все пак зависи и от реакцията на организма на пчеларя, до колко ужилвания може да понесе, и колко се впечатлява от самото ужилване. Аз в събота направих севтето за тази година. Колкото и да разправя съпругата ми, че съм дебелокож, но все още си е неприятно ужилването, боли и се надува и сърби.
А за храненето по време на паша, напоследък се коментира, че ако се ползва твърда храна - питка или суха захар - то това отива само за хранене на пилото, не за складиране.

Kiril8305
28.02.2011, 19:00
Докато сме млади и неопитни, задължително е ползването на було. Може и да се отварят кошерите без да се подпушват предварително (аз така правя), но много внимателно, с бавни движения, но пушалката тряба да е наблизо и запалена. Все пак зависи и от реакцията на организма на пчеларя, до колко ужилвания може да понесе, и колко се впечатлява от самото ужилване. Аз в събота направих севтето за тази година. Колкото и да разправя съпругата ми, че съм дебелокож, но все още си е неприятно ужилването, боли и се надува и сърби.
А за храненето по време на паша, напоследък се коментира, че ако се ползва твърда храна - питка или суха захар - то това отива само за хранене на пилото, не за складиране.
Колега Евгени, дори когато стана стар и дай боже опитен , пак няма да имам никакво намерение да ходя без було, не си падам до такава степен мазохист :D
Поздрави!

masiv
11.08.2011, 17:25
Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile;

Kiril8305
11.08.2011, 18:11
Аз мога да препоръчам по дебела кора от дървета , суха разбира се.Пуши доста добре и издържа дълго време.
Естествено се разпалва със горелка.

scutellator
11.08.2011, 18:31
Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile;


Моя избор е сухи магарешки лайна. Не лютят на очите и лесно се разпалват. Става интересно когато те загледат хора докато ги събираш.

ceco_lovech
11.08.2011, 18:45
Аз съм на кравешки. tongueout;

masiv
11.08.2011, 19:12
:D Все пак благодаря за отговорите.Ми за магарешките и кравешките няма да са навия.

Юрий Цветков
11.08.2011, 19:29
:D Все пак благодаря за отговорите.Ми за магарешките и кравешките няма да са навия.Твоя воля, но това е може би най-добрия вариант. Освен, че е много ефикасно като гориво, е възможно най-безвредно за пчелите, а и е напълно безплатно. Не забравяй и нещо друго. Всички книги и пчелари съветват меда да се съхранява отделно от продукти и вещества със силна миризма. Причината е, че той много лесно "поглъща" тази миризма . А какво става с пушека, който ние вкарваме в кошерите? Сам си отговори.

kando
11.08.2011, 19:35
Не знам кой е най-добрия вариянт - гледам, че се и продават разни специални смеси за пушене, но кравешките и магарешките ги изхвърлих от практиката си преди близо десет години и никога не бих препоръчал да се работи със тях !!!

ivandespotov
11.08.2011, 19:42
Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile; Писано е вече, но щом питаш ще ти отговоря. Дървесни гъби по нашия край ги наричаме прахан. Береш ги, докато са сурови ги счукваш на малки парчета, оставяш ги да изсъхнат 2-3 дена и си готов. Като напълниш пушалката 3 часа държи и мирише хубаво! Успех!

Юрий Цветков
11.08.2011, 19:47
Не знам кой е най-добрия вариянт - гледам, че се и продават разни специални смеси за пушене, но кравешките и магарешките ги изхвърлих от практиката си преди близо десет години и никога не бих препоръчал да се работи със тях !!!А какво би препоръчал?

Преди години си купих специални пелети на Лега. Още си стоят в шкафа и нямам намерение да ги ползвам. Нямат разпалване.

П.п. Варианта на Иван Деспотов също е много добър, само да имаш време,а и от къде да ги събереш.

ivandespotov
11.08.2011, 19:51
Стари изсъхнали върби и тополи, по бари и рекички, долове и дерета има ги само мерак и време което винаги не стига!

vanHanegem
11.08.2011, 20:17
Аз също използвам гориво за пушалка на "Лега" - 1 кг.=7.50 лв. И както казва Юри - проблема е в трудното разпалване! Но тази година разпалвам първо с клечки от изсъхнала круша и след като направи хубава жар(като за барбекю), слагам около 100 гр. от горивото! 3-4 ч.държи , само от време на време трябва да се разклаща пушалката! Т.е. - тази година му хванах цаката!

kando
11.08.2011, 20:31
А какво би препоръчал?

Всичко което изреди Деспотов - уви наистина за гъбите трябва повечко време и вече по-рядко ги ползвам, но са страхотни и според мен са най-добрия вариянт, а инак реката е точно пред пчелина ми, колкото да не е все някой дънер ще се намери, цялата работа да ми отнеме половин час ... то какъв половин час, миналата година домъкнах три огромни дънера и като гледам, че едва свършвам първия, матрЯл има и то точно върба и топола, разлика м/у двете не виждам. (но съм ползвал всякакви дървета, все е добре)

ahilis
12.08.2011, 00:14
Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile; Писано е вече, но щом питаш ще ти отговоря. Дървесни гъби по нашия край ги наричаме прахан. Береш ги, докато са сурови ги счукваш на малки парчета, оставяш ги да изсъхнат 2-3 дена и си готов. Като напълниш пушалката 3 часа държи и мирише хубаво! Успех!
И колкото разбрах доста вредни. И аз ги ползвах, но вече не.

kando
12.08.2011, 10:07
Дървесните гъби - че със какво да са вредни, аз точно от тази тема ми щукна тези дни да пообиколя за тях.

N-2
12.08.2011, 10:30
Анибал беше писал нещо за това, но в другия форум, ако не е изтрито мнението му.

kando
12.08.2011, 11:20
Той там пак ли този ник ползва - всъщност някой знае ли защо го няма вече във форума ?