PDA

Виж пълната версия : Дадан-Блат или Лангстрот-Рут за начинаещ пчелар?



asenov69
19.05.2015, 18:56
Привет на всички пчелари! Мисля да отглеждам пчели(3-5 кошера) в район с надморска височина 500- 600 метра в близост до София. Около мен има малък парк с овощни дръвчета, много диви кестени, около 20 големи липи.Земеделска земя, която сега е засята с рапица. Коя от двете системи за отглеждане препоръчвате? Благодаря!

Ангел Йосифов
19.05.2015, 19:32
За отглеждане ДБ.

valaz
19.05.2015, 20:11
Ако не планираш професионално пчеларство, избери ДБ

valaz
19.05.2015, 20:12
С ЛР въдиш пчели, с ДБ вадиш мед. Ти сам избираш.

evgeni.filimonov
19.05.2015, 20:28
С ЛР въдиш пчели, с ДБ вадиш мед. Ти сам избираш.


да, но с ЛР правиш армия и ако имаш нужните познания, вадиш много мед.

kuline
19.05.2015, 20:37
[QUOTE=valaz;63700]С ЛР въдиш пчели, с ДБ вадиш мед. Ти сам избираш.[/Q


да, но с ЛР правиш армия и ако имаш нужните познания, вадиш много мед.

Е като за начинаещ е по-удачно ДБ.
А в последствие според мен би останал на ДБ.
20бр. липи са нищо за добив на мед.

judas
19.05.2015, 20:46
А според мен най-добре Фарар;)

Камен Крумов
19.05.2015, 20:58
Привет на всички пчелари! Мисля да отглеждам пчели(3-5 кошера) в район с надморска височина 500- 600 метра в близост до София. Около мен има малък парк с овощни дръвчета, много диви кестени, около 20 големи липи.Земеделска земя, която сега е засята с рапица. Коя от двете системи за отглеждане препоръчвате? Благодаря! Дано не те объркам с моя отговор, но ако наистина няма да се занимаваш професионално и ще си гледаш до 5 кошерчета твоята система е ЛЕЖАК на 24 рамки. Това е най-мързеливата система и най-непридирчивата. Дори и да пропуснеш срока за някое мероприятие семейството няма да го усети. Има и много други предимства, но най-добре е да се запознаеш сам, има достатъчно литература. Успех!

kuline
19.05.2015, 21:03
Колегата пита за две системи, а ние започнахме с техни производни и хептен го объркахме.
Най-добре е да се свържеш с някой пчелар от твоя район и да те запознае с това каква система е за предпочитане в района и после ти сам да си избереш.

distedi
19.05.2015, 21:14
Ако нямаш никакъв опит с пчелите - хубаво е да намериш някой пчелар, който да те напътства. Като начало ще ти е по-лесно да използваш неговата система за гледане на пчели. Когато напреднеш - сам ще може да си отговориш на въпроса с каква система ще работиш :)

asenov69
20.05.2015, 12:17
Бях при един пчелар, но не е много приказлив. А аз съм от хората дето мразят да се молят. Затова реших да попитам във форума. В момента съм безработен и мисля да припечелвам от това хоби, но явно сметките няма да излязат. Мислех, че дърветата и площите около мен ще са достатъчни, за да се получи мнооогоо мед. Оказва се, че тези 20-30 липи са недостатъчни. Полето с рапица- също. Колкото повече чета, толкова объркването е по-голямо. Тъй като нямам никакъв опит няма как да разбера коя система е по-добра от другата и с какво. Надявам се пчеларите тук да ми помогнат, за да не откривам топлата вода отново. В смисъл да ме предпазят от техните грешки, когато са били неопитни пчелари.

valaz
20.05.2015, 12:43
Бях при един пчелар, но не е много приказлив. А аз съм от хората дето мразят да се молят. Затова реших да попитам във форума. В момента съм безработен и мисля да припечелвам от това хоби, но явно сметките няма да излязат. Мислех, че дърветата и площите около мен ще са достатъчни, за да се получи мнооогоо мед. Оказва се, че тези 20-30 липи са недостатъчни. Полето с рапица- също. Колкото повече чета, толкова объркването е по-голямо. Тъй като нямам никакъв опит няма как да разбера коя система е по-добра от другата и с какво. Надявам се пчеларите тук да ми помогнат, за да не откривам топлата вода отново. В смисъл да ме предпазят от техните грешки, когато са били неопитни пчелари.
От полето с рапица можеш да извадиш много мед, но вероятно ще се наложи сам да си го ядеш. Повечето хора, като чуят за мед от рапица, губят интерес. Освен това, ако тази година са засяли рапица, догодина ще засеят жито, после слънчоглед и едва след него - пак рапица. Пчелите събират ефективно мед в радиус от около 2 км. На тази площ е вероятно да има и други цъфтящи растения. На по-голяма надморска височина и при по-слаба паша са за предпочитане по-малки по обем кошери, т.е. ДБ, а не ЛР.

asenov69
20.05.2015, 13:01
Пише, че медът от рапица бил много полезен, но и има особеност при добиването му, защото бързо кристализирал. Освен рапицата друга паша около мен няма засега.

delta.e
20.05.2015, 14:04
Колко полезен ?
Мед като мед , но площи третирани незнайно с какво .

зуница
20.05.2015, 14:50
Пише, че медът от рапица бил много полезен, но и има особеност при добиването му, защото бързо кристализирал.
Особеност при добиването на мед от рапица садена за семена е, че рапицата се пръска във фаза цъфтеж.Цялото растение по това време съдържа от препарата за борба с вредителите.За нектара и меда получен от него сам може да съдиш.Това многократно е предъвквано във форума и всеки си има собствено мнение и интереси.

Nik_m
20.05.2015, 15:27
Привет на всички пчелари! Мисля да отглеждам пчели(3-5 кошера) в район с надморска височина 500- 600 метра в близост до София. Около мен има малък парк с овощни дръвчета, много диви кестени, около 20 големи липи.Земеделска земя, която сега е засята с рапица. Коя от двете системи за отглеждане препоръчвате? Благодаря!
Каквато и система да избереш, ако имаш желание ще стане. Всеки си има предпочитания и си дърпа към своето а дали е прав е друг въпрос. Аз съм комбинирал двете системи, а има и още много други, но първо започни и сам ще си избереш преливната система за теб. В началото са много разходи и малко приходи.

asenov69
20.05.2015, 18:44
А не може ли в началото разходите да са сведени до минимум, а приходите да са повече т.е. да не съм на червено и да имам печалба?

delta.e
20.05.2015, 19:10
Може , но за да вземеш трябва да дадеш .

asenov69
20.05.2015, 19:34
С това съм съгласен, че трябва да дам, за да взема. Преди месец разговарях с опитен пчелар. Та и той ми беше казал, че първите няколко години трябва да имам готови пари, за да ги инвестирам в пчелите. Мислех, че при пчелите възвращаемостта е по-бърза, но май не е така. Въпросът ми е с колко кошера трябва да се започне, за да не е човек на загуба през първата година?

tarty
20.05.2015, 19:46
Аз на първата год.си избих разходите,но годината даде много мед.Разбери колко е средния добив при теб,сметни,че си новобранец и ако изкараш на половина,за колко време ще си избиеш парите.

радо
20.05.2015, 20:00
Аз на първата год.си избих разходите,но годината даде много мед.Разбери колко е средния добив при теб,сметни,че си новобранец и ако изкараш на половина,за колко време ще си избиеш парите.
Я разкажи как стана това - готови семейства ли купи или отводки на какви цени ,кошери нови или употребявани ,подхранване,лекарства ,основи,центрофуга -нова или употребявана ,пушалка, повдигач,гащеризон или блузон и т.н. ами направо кажи програма "МЛАД фермер" 50 000 лв.

distedi
20.05.2015, 20:06
... Въпросът ми е с колко кошера трябва да се започне, за да не е човек на загуба през първата година?

Оптимистичен вариант без да инвестираш нищо:
Ако започнеш само с един капан за роеве (може да се направи от ненужни материали и да ти излезе без пари) и си хванеш рояк - веднага ще си на плюс. Ако после хванеш още един рояк и го продадеш - може да си купиш рамки и инвентар. (Забележи едно важно нещо - пред всяко от изреченията има АКО!) Така бавно ще започнеш да се развиваш, без да правиш големи инвестиции, но и съответно няма да имаш сериозни печалби. Затова хубаво помисли и проучи нещата, че да не си направиш едни сметки, а после да се окажат неверни.

valaz
20.05.2015, 20:12
Аз започнах да се обучавам в пчеларство, след прочит на няколко пчеларски книги и покупката на един кошер. Първата година извадих мед, но поради липса на опит, предизвиках нападение. На втората година се получи роене и извадих малко мед, само като за собствена консумация. На третата година направих отводка в нов ЛР кошер, която загина през зимата от глад. Едва на четвъртата година започнах успешно да увеличавам семействата. Въпреки натрупания опит, имах загинали семейства от загуба на майка, от вароатоза, и др. Едва последните 6 години, годишната смъртност ми е под едно семейство при наличие на 12 кошера пчели. Докато натрупаш нужните познания и опит в пчеларството, не очаквай лесни печалби.

Nik_m
20.05.2015, 20:26
Без пари е трудно, и аз така си виках, като за начало ще почна с малко пари. Имах наследствени кошери и дадох пари само за транспорт и си викам сега по 40кг. мед от кошер ето готови пари без много работа.
Да ама не, оказа се че така се свършвало а не се почвало и работа с пчелите не е хич малко. След като не стана нищо от занемарените кошери, теглих заем и почнах на чисто, няма да коментирам колко е, но ако всичко е нормално за 4 години съм си върнал инвестицията.

asenov69
20.05.2015, 20:40
И това ми мина през ума, но се опасявах да не хвана чужди пчели.

kuline
20.05.2015, 20:42
И това ми мина през ума, но се опасявах да не хвана чужди пчели.

Основен принцип при пчеларите е: Роя е на този, който го е открил и усвоил(хванал).
Колкото до печалбата от пчеларството, то ще мине време, първо инвестиция, после е необходимо да натрупаш опит, инвентар и т.н. докато стигнеш до реална печалба, от която първо да можеш да преживяваш, а след това евентуално да заделяш финанси и за друго.
Не си мисли, че всичко е толкова просто и лесно.
Лесните пари са само в рекламираните лотарии по телевизията. Там се иска предимно късмет и естествено отново инвестиция, за да се сдобиеш с печелившия талон.

tarty
20.05.2015, 21:11
Я разкажи как стана това - готови семейства ли купи или отводки на какви цени ,кошери нови или употребявани ,подхранване,лекарства ,основи,центрофуга -нова или употребявана ,пушалка, повдигач,гащеризон или блузон и т.н. ами направо кажи програма "МЛАД фермер" 50 000 лв.
Радо защо оставам с чуството,че съм ти изял баницата без да знам.Трябва да се чуствам виновен,задето съм развил пчеларството като бизнес благодарение на "Млад фермер".Закупих на времето, 23 бр стари кошери,за 3000 лв със спестени пари,после цяло лято черакувах за един безплатен обяд от човека които ми ги продаде,,да науча колкото мога от него и много четене.За десетина години ги направих 72 бр като ги гледах като хоби/събота и неделя/пчелар,дори и сега се смятам за такъв.Ако неможах да задоволя любопитството ти,питай,не крия нищо.

радо
20.05.2015, 21:36
Радо защо оставам с чуството,че съм ти изял баницата без да знам.
Нямам нищо против това ,че си участвал по програма нищо лично против теб и любопитството ми не е за мен ,а за човека искащ веднага на момента да спечели от пчели ,ти каза че още първата година си избил разходите си добре кажи му как стана какво направи за да го направи и той.

tarty
20.05.2015, 21:45
Нямам нищо против това ,че си участвал по програма нищо лично против теб и любопитството ми не е за мен ,а за човека искащ веднага на момента да спечели от пчели ,ти каза че още първата година си избил разходите си добре кажи му как стана какво направи за да го направи и той.
Ми аз го написах.Купих ги есента а на другата година изкарах по 50 кг манов мед.Такава година от тогава не е имало.Повечето кошери бяха с един магазин и всяка събота и неделя вадих мед ,да мога да освобождавам място да пълнят.

радо
20.05.2015, 21:49
Може да си го писал някога но не и в тази тема за да го прочете човека .

zayo
20.05.2015, 21:51
Без пари е трудно, и аз така си виках, като за начало ще почна с малко пари. Имах наследствени кошери и дадох пари само за транспорт и си викам сега по 40кг. мед от кошер ето готови пари без много работа.
Да ама не, оказа се че така се свършвало а не се почвало и работа с пчелите не е хич малко. След като не стана нищо от занемарените кошери, теглих заем и почнах на чисто, няма да коментирам колко е, но ако всичко е нормално за 4 години съм си върнал инвестицията.

Първите четири само влагах, като през петата бях малко в +, но изцяло ги реинвестирах за тази. Не се издържам от това, но ми е повече от хоби, а до 1-2 години като започна да получавам повече от пчеларството отколкото от заплата ще мога да го нарека и бизнес.

tarty
20.05.2015, 21:56
Аз на първата год.си избих разходите,но годината даде много мед.Разбери колко е средния добив при теб,сметни,че си новобранец и ако изкараш на половина,за колко време ще си избиеш парите.
В края на първото изречение.

Bobi-M9598
20.05.2015, 22:07
Здравейте,

Асенов, гледам в профила ти пише София. Има една тема по- надолу "Изяви, изложения, срещи", там ще видиш, че има срещи на пчеларите живеещи в София. Ако си направиш труда да дойдеш на някоя, ще може да научиш доста неща на място.
Баба ми казваше "Суо дупе риба не яде". Няма как да стане без някой да ти помогне още първата година да си на печалба. Впрочем може. Преди време един колега писа, че се продават стари кошери с пчелите. Това за теб е добре, защото няма да ги чакаш да се развият, а веднага ще можеш да "вадиш мед". НО, има едно голямо НО..........дали ще имаш нужните умения и знания? Ще извадиш мед, да предположим, че излезеш на фитка за първата година. Да не се окаже, че пролетта на втората си на тотална "щета".

Поздрави и успехи в пчеларството! Г. Георгиев

asenov69
20.05.2015, 22:12
Много неизвестни има при мен - нямам място(терен) на който да поставя кошерите. Мислех да ги сложа на покрива на блока, но от прочетеното досега се отказвам от тази идея, защото в блока има малки деца. Сега чета, че ако имам 10 семейства то мога да искам терен от горския фонд, който ми се дава безвъзмездно. Ама май гората около нас е продадена. А и не съм я обиколил, за да знам къде има подходяща паша. Другия вариант е да искам общински терен. Разчитах на липите, но май са недостатъчни, а слънчогледа тази година е далече. ПАЗАРА - не проверен т.е. нямам потенциални клиенти на които веднага да продавам добития мед. А и май ми се струва, че съм закъснял тази година. Вие как мислите?

Вълчан
21.05.2015, 07:41
Кажи къде точно имаш терен, твой, големина и ще говорим тогава!

asenov69
21.05.2015, 09:13
Това е проблема, че нямам никакъв терен. Имам познат, който има зеленчукова градина, но се притеснявам, че пчелите ще го хапят.

Вълчан
21.05.2015, 09:35
Това е проблема, че нямам никакъв терен. Имам познат, който има зеленчукова градина, но се притеснявам, че пчелите ще го хапят.

Най добре е да имаш свой терен, за него ще ти трябват някъде около 2000-5000лв. От София ли си? Имаш ли автомобил?
Основните неща са транспорт, терен.

asenov69
21.05.2015, 10:40
Да. Убедих се, че най-добре е кошерите да са на собствен терен. Близо до София съм. Оглеждам района около Бухово и Сеславци. В гората над Бухово има няколко пчелина. Ще говоря с единият пчелар дали ще иска да му помагам, за да мога да придобия някакъв опит.

delpi
10.06.2015, 16:31
Колега Асенов, прекалено много мислиш за това как и колко пари да изкараш от пчеларство. Чак се притесняваш като извадиш мед дали ще имаш клиенти веднага да ти го купят.
Започни с малка бройка кошери примерно 2-3 и нека мислите ти са насочени към това как ще извадиш първия си собствен мед, как ще си хапвате семейството и ще се наслаждавате на собствена продукция и чак след това след време мисли за за по-мащабни действия.

Mixi
11.06.2015, 14:41
Здравейте всички!

Асенов, нашите пчели са от района на Бухово, там има доста паша. Нашия учител пчелар, миналата седмица извади мед. Както и да е!
Аз исках да кажа, че тая работа с инвестицията и печалбата не е голям мотиватор за начинаещия пчелар. Аз съм по-материална от мъжа ми и му пълнех главата със сметки, докато си набавяхме всичко необходимо за пчелина, а той все ми обясняваше "хич не се надявай първата, втората година". Е, реално ти си мислиш, че изсипваш една торба с пари, а то дефакто са две, но когато ги сложиш на място, пчеличките започнат в своя ритъм, а ти ги наблюдаваш и проучваш, преживяваш загубата им на Майка, която без да искаш си убил и главата ти мисли постоянно за тях, спираш да мислиш за парите, защото си се хвърлил в гьола и сега е време да се научиш да плуваш преди да отидеш на море. Тази мотивация е необходима, както желанието и умението за борба, за да вървиш напред, нагоре и да успееш.
Стискам палци, успех на всички!

kando
11.06.2015, 15:25
3-5 кошера и за някакви печалби говориш :Д - с коя система да започнеш ти е най- малкия проблем. Само в едно си се ориентирал добре - да намериш пчелар, на който да помагаш, че да се сблъскаш пряко със спецификите на занаята.