PDA

Виж пълната версия : МАЙКА извън кошера



evgeni.filimonov
19.05.2015, 14:00
Обади ми се колега и каза, че видял майката , която е белязана със свита от 7-8 пчели от страни на магазина. Сложил я на прелката и тя се опитвала да се върне обратно, но после пчелите я принудили да влезе вътре. Семейството работи нормално и пълни магазина. Някой има ли мнение по въпроса, защо майката е навън ?

зуница
19.05.2015, 14:23
Да не е пропуснал самосмяна?Един внимателен преглед за небелязана майка няма да навреди.

Ангел Йосифов
19.05.2015, 14:40
Най вероятно се е почувствала обидена от липсата на всеобщо внимание и се е поразходила за успокоение.....,а може и да прави преглед на "пистата" за групово излитане....

kajgalool
19.05.2015, 16:55
Здравейте, семейството определено не е в роево настроение, при последното отваряне в плодника не забелязах да има захранени маточници - по миналия петък.Майката се движеше бавно, нетипично бавно за майките, това е трета година, но работи перфектно от началото на развитиети на семйството, при първа възможност ще отворя да разгледа по-подробно, какво се случва, благодаря за мненията.

Aranis
20.05.2015, 09:06
Има ли шанс да са пръскали покрай теб и да се е получило някакво отравяне на кошера? Т.е. Подмор нещо има ли? Други блуждаещи пчели? Намаляване на летящите пчели?

kajgalool
20.05.2015, 10:19
Няма подмор, няма блуждаещи пчели, семейството работи на 100%...преди седмица им сложих магазин, който е почти пълен.При мен няма земеделски земи, в планински район съм, под гората.

Nik_m
20.05.2015, 15:35
Щом е излезнала на вън значи има някакъв проблем, може да е болна или самосмяна или нещо друго. И аз един път видях майка на прелката и я прибрах в кошера, и след 2 дена нямаше и следа от нея и имаше маточници. Пчелите си знаят работата.

kajgalool
25.05.2015, 05:38
Оказа се самосмяна, тази майка е купувана 2013г. заедно с още една от едно и също място.Кошера с втората се оказа , че и той прави самосмяна.Интересно ми е до каква степен ще се отрази това на работата на семейството...тази година се очертава хубава?

vlado 9
25.05.2015, 17:44
Не ги искат пчелите тези купешки майки, все бързат да ги сменят.Що така?!?

solaris60
25.05.2015, 17:57
Не ги искат пчелите тези купешки майки, все бързат да ги сменят.Що така?!?

Питай някой майкопроизводител - защо не ги искат. :bigsmile: Ами защото са все елитни, племенни - абе с една дума боклуци.

vlado 9
25.05.2015, 21:38
абе с една дума боклуци.Грешиш, пчелите ни, както и част от пчеларите не разбират от елитни майки.
ПП.Наздраве

solaris60
25.05.2015, 22:36
Грешиш, пчелите ни, както и част от пчеларите не разбират от елитни майки.
ПП.Наздраве

За пчеларите разбирам, че може и да не разбират, но пчелите не мога да схвана как?

iliew
26.05.2015, 00:29
За пчеларите разбирам, че може и да не разбират, но пчелите не мога да схвана как?

Ами как, ти им ги даваш , те ги сменят . :bigsmile:

Дамян Дамянов
26.05.2015, 04:12
Ами как, ти им ги даваш , те ги сменят . :bigsmile:

Ами и на теб да ти набутат булка 300кг, с физиономия срам за бащата и ти ще я смениш :laughing:
Те си знаят работата, щом я сменят...нещо не е наред.

solaris60
26.05.2015, 06:29
За пчеларите разбирам, че може и да не разбират, но пчелите не мога да схвана как?


Ами как, ти им ги даваш , те ги сменят . :bigsmile:


Ами и на теб да ти набутат булка 300кг, с физиономия срам за бащата и ти ще я смениш :laughing:
Те си знаят работата, щом я сменят...нещо не е наред.

Че ги сменят, сменят, но защо не разбират от елитни майки?:tres:

scutellator
26.05.2015, 10:28
Обади ми се колега и каза, че видял майката .... със свита от 7-8 пчели от страни на магазина. Сложил я на прелката и тя се опитвала да се върне обратно, но после пчелите я принудили да влезе вътре...... Някой има ли мнение по въпроса, защо майката е навън ?


.....Майката се движеше бавно, нетипично бавно за майките, това е трета година, но работи перфектно от началото на развитиети на семйството......

Може би Меланоза. Ако се поразрови човек, ще се учуди колко много болести и аномалии има специално за репродуктивната каста на пчелите.

iliew
26.05.2015, 10:39
Че ги сменят, сменят, но защо не разбират от елитни майки?:tres:

Аз мисля , че разбират, но просто се заяждат с елитните майкопроизводители и затова :bigsmile:

Явно трябва с майката да върви и курс по добри обноски за пчели работнички .

Дамян Дамянов
26.05.2015, 15:08
Може би Меланоза. Ако се поразрови човек, ще се учуди колко много болести и аномалии има специално за репродуктивната каста на пчелите.

Мен ме заболя главата и се отказах sweating; Че отгоре на всичко стават все повече и повече.

dragoni
08.06.2015, 18:42
Днес като преглеждах един рой който хванах наскоро ,майката излетя мина през рамото ми и неможах да разбера накъде хвана .Няма пило ясно че е неоплодена ,та въпросът ми е има ли вероятност да се върне в кошера.

jdrumev
08.06.2015, 18:48
и на мен ми се е случвало но докато разглеждам рамките съм виждал как се връща пак маточници имаше ли вътре в кошера

dragoni
08.06.2015, 18:54
Няма пило .хванах го преди седмица ,сега няма и майка еб.си каръка .

solaris60
08.06.2015, 19:07
Днес като преглеждах един рой който хванах наскоро ,майката излетя мина през рамото ми и неможах да разбера накъде хвана .Няма пило ясно че е неоплодена ,та въпросът ми е има ли вероятност да се върне в кошера.

Предимно се връща. Утре прегледай пак и по - внимателно.

jorors
08.06.2015, 19:51
Няма пило .хванах го преди седмица ,сега няма и майка еб.си каръка .
Споко, ще се върне щом е от една седмица значи е летяла.

dragoni
08.06.2015, 19:54
Споко, ще се върне щом е от една седмица значи е летяла.
Ако е летяла ами що няма пило.

jorors
08.06.2015, 20:04
Ако е летяла ами що няма пило.
Неоплодена майка от рояк може и то добре да лети(лети с роя).Една седмица след хващането на рояка тя си лети за оплождане, ама не става от веднъж. Може и да е оплодена и още да не снася. Важното е че е свикнала с новото място.

jdrumev
08.06.2015, 20:10
Ако е летяла ами що няма пило.
може да не е първия рой от кошера

dragoni
08.06.2015, 20:27
Утре ще го прегледам пак ,но за 7 дни нетрябва ли да е пронесла вече.

jdrumev
08.06.2015, 20:28
Утре ще го прегледам пак ,но за 7 дни нетрябва ли да е пронесла вече.
и мен това ме интересува на колко дена след като е оплодена снася

jorors
08.06.2015, 20:47
и мен това ме интересува на колко дена след като е оплодена снася
Много сте нетърпеливи оставете ги на мира. Всичко ще е наред.

solaris60
08.06.2015, 20:51
Майките започват да снасят м/у 8 и 10 ден. Аз съм виждал и случаи по - рано.

Ангел Йосифов
08.06.2015, 20:52
За да започне осеменяване майката трябва не само да е оплодена,но и...рамките почистени (изградени) и полирани;Трябва да има депонирани мед и прашец в участъците около бъдещето пилото..............Обикновено първите яйца се появяват на 8-10 ден.

jdrumev
08.06.2015, 20:56
Майките започват да снасят м/у 8 и 10 ден. Аз съм виждал и случаи по - рано.


колко по рано преди 5 ден след като се е излюпила ли

solaris60
08.06.2015, 21:29
колко по рано преди 5 ден след като се е излюпила ли

Виждал съм яйца след 4 дни. И то много пъти. Но предполагам, че това е заради екстремните условия при които е поставена. Които аз и създавам.

dragoni
09.06.2015, 06:26
За да започне осеменяване майката трябва не само да е оплодена,но и...рамките почистени (изградени) и полирани;Трябва да има депонирани мед и прашец в участъците около бъдещето пилото..............Обикновено първите яйца се появяват на 8-10 ден.
Сложил съм една пита мед, една изградена и три основи ,градят но майката не осеменява.Миналата година двата роя които хванах на 7-8 ден имаше пило.

Ангел Йосифов
09.06.2015, 08:10
А прашец....за колко време прашеца ферментира и се превръща в перга.....Споко погледни ги в четвъртък...

slavi 13
09.06.2015, 09:20
Ето какво намерих в една книга на H. Storch „At the Hive Entrance“
„След рискова манипулация в рамков кошер през април, майката напуска кошера заедно със своята свита. Това е интересен разказ на събитието.
Това се случва при обединяване на семейства, или при придаване на резервна майка. Майката излиза от кошера при топло време, без да е атакувана от пчелите в кошера. Придружават я около 15 пчели, които се грижат за майката. Майката и пчелите започват да се изкачват по предната стена на кошера. Пчеларя внимателно връща майката в кошера, и пчелите я приемат. „
Но, дали рисковите манипулации включват само обединяване на семейства и придаване на майка в книгата не се казва. Според мен рискова манипулация включва и безразборно ровене в гнездото, по няколко пъти на месец.

dragoni
09.06.2015, 09:44
А прашец....за колко време прашеца ферментира и се превръща в перга.....Споко погледни ги в четвъртък...
Ще те послушам.

Ангел Йосифов
09.06.2015, 12:10
Преди петилетка имах случай,който ме наведи на мисълта,че майката обслужва два корпуса 10дб разделени с хр,като преминава от единия в другия корпус от външната страна през прелките.Майката беше достатъчно едра за да преминава през хр.Изключвам наличието на втора майка понеже при прегледите(през 2 седмици) яйца се появяваха ту в долния ту в горния корпус........