PDA

Виж пълната версия : заселване на оплодни съндъчета



ustata
17.05.2015, 19:49
Здравейте колеги,бих искал малко помощ от по вещите колеги в занаята със заселването на оплодно съндъче.
Аз го правя така: в по голям леген стръсквам пчели от даден кошер като предварително го напръсквам с вода,не подбирам стари или млади пчели, просто карам рамките подред.след това изсипвам около 200 гр пчели стъсквам майката от клетката ,поставям хранилката със захарно медено тесто , поставям рамките и затварям.Така съндъчето престоява 48ч.Проблема идва след отварянето, отначало излизат пчелички и започват да облитат около съндъчето , което ме кара да мисля че уж всичко е наред НО...........след ден два решавам да проверя състоянието и ....майката останала с 10 ина пчелички, та въпроса ми е каде аджаба греша. Благодаря предварително за отговорите.

радо
17.05.2015, 19:55
Трябва да се занесе на друг пчелин поне на 3 км. по въздух за да не се върнат летящите пчели,ако има запечатано пило също ще останат повече пчели.

ustata
17.05.2015, 19:59
Бащините ми семейства са на същия пчелин. А пило никакво ,само голи основи. Аз се опитвам да го заселя.

радо
17.05.2015, 20:05
Режеш една рамка с пило според размера на рамките на оплодното сандъче и готово ,а за бащините семейства нима си мислиш ,че от тях търтеите ще оплодят майката това може да се случи само в изолиран район .

ustata
17.05.2015, 20:34
При това ,упражнението го правих два пъти,:) майките вече са полово зрели и при стръскване в съндъчето излитат и .......

ustata
17.05.2015, 20:36
Имам около два километра изолация ,приблизително .надявам се поне на около 60%

solaris60
17.05.2015, 20:37
Здравейте колеги,бих искал малко помощ от по вещите колеги в занаята със заселването на оплодно съндъче.

Ха, ха. Аз като не съм вещ в занаята, не мога да дам съвет. Обида.:bigsmile:

Сложи повече пчели за да има и да се върнат, и да останат. За два дни основния кошер няма да обеднее, докато си ги изолирал и още не са се върнали. Избирай и пчелите. Не вземай крайни пити, а по вътрешни.

solaris60
17.05.2015, 20:38
Имам около два километра изолация ,приблизително .надявам се поне на около 60%

2 километра е нищо. Колегата е казал 3, но от мен 5.

радо
17.05.2015, 20:42
Стръскваш пчели от рамки с открито пило и не ги пръскаш с нищо за да излетят летящите пчели и тези дето останат ги слагаш в сандъчето, за изолацията има значение и пашата в коя посока защото там са ориентирани.

ustata
17.05.2015, 20:44
Това с рамката с пило е добра идея , но ще трябва да унищожа доста рамки,Все пак благодаря за отзивчивостта колега Радо, ще продължавам да опитвам докато не стане:)

радо
17.05.2015, 20:51
Без пило ако са намери място за изолация за 10 дена тъкмо ще се оплоди майката и ги върни на пчелина.Ако ги сложиш предварително сглобени в основно семейство ще ги изградят и майката ще снесе и тогава заселваш сандъчето.

ustata
17.05.2015, 21:00
Благодаря ви колеги,утре ще опитам като стръсквам повече нелетяща пчела,и ще пиша дали се е получило.
п.п колега Радо ,след като е с млада пчела ,колко време изолация е нужна?

радо
17.05.2015, 21:04
Ако е с млада не летяща пчела няма нужда от изолация.

ustata
17.05.2015, 21:18
Още веднъж благодаря колеги

Mateev
18.05.2015, 19:54
Миналата година аз имах същите проблеми - пчелите ми бягаха от оплодните сандъчета и майката загиваше (или я убиваха). Процента на успеваемост беше много нисък (почти нищожен). Тази година нахитрях и вече мога да дам няколко препоръчки, които работят:

1. По принцип млада и неоплодена майка се приема много трудно от каквото и да било семейство, освен от нейното собствено. Това трябва да се знае когато се правят отводки или когато неоплодена майка се заселва в нуклеус. За да е успешна операцията е необходимо преди всичко новата майка и пчелите-работнички да са максимално близки в генетично отношение. При майкопроизводителите номера се получава, защото както майките, така и пчелите-работнички обикновенно имат един и същи произход (една и съща майка или поне една и съща линия). При обикновенните пчелари с генетичен търтеев хаос в небето над тях проблемите с приемането на майки (маточници) в оплодните сандъчета са много големи.

2. Същото важи и за маточниците, придавани в оплодните сандъчета. По някакъв все още неизвестен за нас начин пчелите са в състояние да преценят що за майка ще се излюпи от маточника и дали тя е качествена и е от същата порода (линия).

3. За да се задържат пчелите в оплодното сандъче е необходимо в него вече да има открито (младо) пило. Не може току така да се сложат пчели и маточник в сандъче с неизградени рамки и без пило. Загубите ще са над 80%. Трябва в технологията да се включи система за предварителна подготовка на рамки с пило в други кошери, които рамки да се прехвърлят в оплодното сандъче в деня на заселване на първия маточник. След това всяка една оплодена майка трябва да живее в сандъчето дотогава, докато снесе достатъчно яйца за регенериране на семейството и за посрещането на новия маточник (или неоплодена майка).

scutellator
18.05.2015, 23:47
3. За да се задържат пчелите в оплодното сандъче е необходимо в него вече да има открито (младо) пило. Не може току така да се сложат пчели и маточник в сандъче с неизградени рамки и без пило. Загубите ще са над 80%


ХА!
https://www.youtube.com/watch?v=Xxe3mV04kfM&index=14&list=PLCA4B59CCF6B00989


1. По принцип млада и неоплодена майка се приема много трудно от каквото и да било семейство, освен от нейното собствено. Това трябва да се знае когато се правят отводки или когато неоплодена майка се заселва в нуклеус..

1:40 Минута

https://www.youtube.com/watch?v=ygS8m20ROQ4



При обикновенните пчелари с генетичен търтеев хаос в небето над тях проблемите с приемането на майки (маточници) в оплодните сандъчета са много големи.



Аз бих казал точно обратното. Мелезите много по-лесно биха приели КАКВА ДА Е майка ( личинка, маточник...), отколкото пчели с тясен генетичен състав - майка от друга порода!


Когато едно нещо не се получава, то съвсем че означава че е невъзможно и неработещо, просто всяко нещо си има начин ( в случая няколко).

solaris60
19.05.2015, 06:36
Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.

Дамян Дамянов
19.05.2015, 07:03
Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.

Това са глинени топчета. Има ги в магазините за домашни любимци и в цветарските. Преди са използвани за изолация, но скоро не съм виждал и явно е отхвърлена технология или скъпа.

solaris60
19.05.2015, 08:34
Това са глинени топчета. Има ги в магазините за домашни любимци и в цветарските. Преди са използвани за изолация, но скоро не съм виждал и явно е отхвърлена технология или скъпа.

Тя пусна има - няма 3-4, хайде да са 5 - 6. Каква изолация ще са?

siko13
19.05.2015, 08:42
Тия немските пчели, май нямат жила.

petrov_
19.05.2015, 11:57
Здравейте,за да не отварям нова тема искам да попитам.Колко е максималното време което майката може да остане в това мини сандъче?Идеята ми е следната,понеже имам маточници от самосмяна в едно сандъче да стръскам една рамка с пчели и да сложа един маточник и там майката да се оплоди и да имам резервна.а цяла отводка не искам да правя в момента за да не отслабя оснонвите семейства.

tiffozo
19.05.2015, 12:10
Във тази (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1072&page=2) тема след мнение 19 Scutellator доста подробно е описал заселването на всякакъв вид нуклеуси.

distedi
19.05.2015, 12:39
Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.

В клипът се казва, че на младите пчелички им се дава за храна захарен сироп и плуващи в него камъчета, които предпазват пчеличките в хранилката да не се издавят...
Бърз превод по слух :)

Дамян Дамянов
19.05.2015, 12:53
В клипът се казва, че на младите пчелички им се дава за храна захарен сироп и плуващи в него камъчета, които предпазват пчеличките в хранилката да не се издавят...
Бърз превод по слух :)

Точно! Тези топчета плават във вода, а в сироп би трябвало да е невъзможно да потънат дори и да седят няколко седмици.

Дамян Дамянов
19.05.2015, 13:22
Здравейте,за да не отварям нова тема искам да попитам.Колко е максималното време което майката може да остане в това мини сандъче?Идеята ми е следната,понеже имам маточници от самосмяна в едно сандъче да стръскам една рамка с пчели и да сложа един маточник и там майката да се оплоди и да имам резервна.а цяла отводка не искам да правя в момента за да не отслабя оснонвите семейства.

Една рамка пило, няколко маточника и 1-2-3 рамки мед и прашец(другите рамки в кошера са празни за градеж). Клипа го снимах вчера, значи около месец е минало. -> https://www.youtube.com/watch?v=6hDVafwqx-E
Не само, че ще оцелее, но и мед може да се изкара от такова семейство. Няма нужда от малки кошерчета(оплодно и нуклеус), ако нямаш намерение да го продаваш и ако имаш празни кошери.
Каква е разликата между загубата на стръскани пчели и една рамка с пило? Ако майката е добра, в момента няма да могат да и насмогнат.

kvohrist
19.05.2015, 16:06
Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.

Това e керамзит и се слага, за да не се давят пчелите в сиропа. Пчелите са Карника. Клипа е от едно от австрийските училища по пчеловодство http://www.lfs-warth.ac.at/de/imkerschule/, а младата руса дама, която асистира се казва Ясмин Цвинц и е най-младата жена, която е завършила двегодишното обучение за майстор пчелар и остава там като преподавател по теория на курсовете за начинаещи пчелари. Всъщност това филмче е от три части и е посветено именно на нея.

Опс изпреварили сте ме. Извинявам се за което. Още сутринта исках, да отговоря, но трябваше да гоня график и не съм видял отговорите.

petrov_
19.05.2015, 17:50
Една рамка пило, няколко маточника и 1-2-3 рамки мед и прашец(другите рамки в кошера са празни за градеж). Клипа го снимах вчера, значи около месец е минало. -> https://www.youtube.com/watch?v=6hDVafwqx-E
Не само, че ще оцелее, но и мед може да се изкара от такова семейство. Няма нужда от малки кошерчета(оплодно и нуклеус), ако нямаш намерение да го продаваш и ако имаш празни кошери.
Каква е разликата между загубата на стръскани пчели и една рамка с пило? Ако майката е добра, в момента няма да могат да и насмогнат.
Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.

solaris60
19.05.2015, 17:56
Това са глинени топчета. Има ги в магазините за домашни любимци и в цветарските. Преди са използвани за изолация, но скоро не съм виждал и явно е отхвърлена технология или скъпа.


Точно! Тези топчета плават във вода, а в сироп би трябвало да е невъзможно да потънат дори и да седят няколко седмици.

Кое е вярното?

solaris60
19.05.2015, 18:00
Имаше един момент когато подобни топчета се използваха при направата на бетона. Но технологията нещо не излезе качествена Може би са от тях?

Mateev
19.05.2015, 18:14
Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.
Ако броим за нулев ден деня, в който се прави отводка с маточник, то тогава оплождането на майките обикновенно се извършва в 8-мия или в 9-тия ден. Това по мои лични статистически наблюдения върху голям брой отводки.

В ден 3 или 4 се прави преглед дали майката се е излюпила и дори може да се маркира, защото нейното търсене все още е лесно (пчелите все още са малко).

В ден 11 може да се провери дали майката се е оплодила. Ако да - то тогава се наблюдават еднодневни, двудневни и тридневни яйца.

Дамян Дамянов
19.05.2015, 18:23
Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.

Ако е толкова голям проблем, можеш и в някакво сандъче да ги вкараш.
Проблемът не е в количеството пило, а в количеството пчела нужна за отглеждането му.
Майката ще ти нацвъка една рамка с яйца за нула време, но са нужни пчели за отглеждането. Старите пчели трудно отглеждат пило, защото нямат нужните запаси от протеин, витамини и минерали. Сега проблема е само вечер пчелите да поддържат температурата. Можеш да им помогнеш със стиропор 10см външно. Майка отгледана в студено време, в кошер с акарициди и стари рамки - за нищо не става.
Като стръскаш тази рамка, пчелите в семейството донор може да не могат да покриват пилото и/или да го хранят качествено и е абсолютно същата работа и това с нищо не ти помага. Семейството донор може да има абортирано пило и да не дава Господ някоя болест.
Според мен просто вземи рамката с пчелите по нея и си направи отводка. Виж колко рамки имаш с пчели в кошера донор, но най-вероятно ще са достатъчно. Хранене, хранене, хранене и много търпение.
Малки пчелни семейства не се получават само при избрани майкопроизводители и ако пчеларстваш като тях, то резултата ще бъде същия. Показах и видео, нямам какво повече да кажа.
Ето и Матеев изкара дните, какво повече да искаш.

ustata
19.05.2015, 22:16
Здравейте колеги,получиха се нещата с пренасяне на съндъчетата на по голямо разстояние ,но се появи и нещо друго, бяха се захванали около 10ина съндъчета на пчелина кадето са сформирани,върна се старата муха по нейните си кошери и останаха тези 10ина съндъчета с по една шепа муха и майката,даже започнаха да си градят и рамките с основи, но установявам че в едните мухата се увеличава а в други намалява.Мисля че има налитане от едно в друго съндъче.Но защо??? Феромоните на майката не би требало да да имат значение, нали е останала само младата нелетяща пчела???

scutellator
20.05.2015, 07:36
.Мисля че има налитане от едно в друго съндъче.Но защо??? Феромоните на майката не би требало да да имат значение......???

Че защо да нямат значение? Някои майки наистина привличат повече пчели към себе си, докато други имат склонност да ги губят. Тук не става въпрос за подредба на кошерите и налитане, а за "умишленно" направен избор от пчелите (всъщност когато една пчела е болна, тя също има склонност да напуска кошера си и да отиде в друг като "троянски кон").

Ако съндъчетата ти са наредени близко едно до друго и особенно ако някои майки са започнали да снасят по-рано от другите, тогава е напълно нормално да има налитане.

Другата възможна причина е да не става въпрос за налитане, а за различие при заселването. Когато пилото в съндъчетата е с различна възраст, в някои от тях започват да се люпят пчелички, докато в други ще закъснее и дотогава пчелите ще продължават да намаляват.

scutellator
20.05.2015, 07:44
Тия немските пчели, май нямат жила.
Само дето по нервност приличат повече на италианки, отколкото на Карника. Те обичат при преглед да се реят така без посока из въздуха.

Иначе, ако това са им топ пчеларите, само мога да си представям на какво ниво е хоби пчеларството в Австрия. Което пък от друга страна е показателно колко елементарно е всичко, щом дори и хора без да са увладяли "висшия пилотаж" в дълбочина, успяват и им се получават нещата.

solaris60
20.05.2015, 08:04
Ако съндъчетата ти са наредени близко едно до друго и особенно ако някои майки са започнали да снасят по-рано от другите, тогава е напълно нормално да има налитане.




Това с налитането го нямате за нищо. Как ей тъй ще вземе да и хрумне и да налети в другия кошер, че и е по хубаво. Все едно аз да налетя на комшийката в апартамента или да ида да се настаня у Матеев, че е примерно по - богат от мен и условията у тях са по добри.

ustata
20.05.2015, 12:57
Ам че какво лошо има:) За комшйките предполагам нема да имат нищо против, ама за Матеев ...... незнам :)

Дамян Дамянов
20.05.2015, 14:29
Че защо да нямат значение? Някои майки наистина привличат повече пчели към себе си, докато други имат склонност да ги губят. Тук не става въпрос за подредба на кошерите и налитане, а за "умишленно" направен избор от пчелите (всъщност когато една пчела е болна, тя също има склонност да напуска кошера си и да отиде в друг като "троянски кон").

Ако съндъчетата ти са наредени близко едно до друго и особенно ако някои майки са започнали да снасят по-рано от другите, тогава е напълно нормално да има налитане.

Другата възможна причина е да не става въпрос за налитане, а за различие при заселването. Когато пилото в съндъчетата е с различна възраст, в някои от тях започват да се люпят пчелички, докато в други ще закъснее и дотогава пчелите ще продължават да намаляват.

Сещам се за африканизираните майки. Пчелари твърдяха, че майка с 10-20 пчели застава на прелката на чужд кошер и я пъхат вътре все едно е тяхната. После убиват майката домакин и семейството приема чуждата.
Не знам дали е истина или просто се опитват да си обяснят как се африканизират семейства. Може би става въпрос за феромони и пчелите избират по-силната майка.

scutellator
20.05.2015, 15:36
Сещам се за африканизираните майки. Пчелари твърдяха, че майка с 10-20 пчели застава на прелката на чужд кошер и я пъхат вътре все едно е тяхната. После убиват майката домакин и семейството приема чуждата.
.


Темата за африканските пчели е дълга и там работят съвсем други инстинкти. Физиологично и физическиса също по-различни от европейските.
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00040-004-0753-1
http://www.ibra.org.uk/articles/Female-parasitism-by-Africanized-honey-bees

Обърни внимание на текста под снимките http://www.beesource.com/point-of-view/erik-osterlund/exploring-monticola-efforts-to-find-an-acceptable-varroa-resistant-honey-bee/
И особенно на ето тази:
http://www.beesource.com/files/osterlund-monticola-33.jpg

Mateev
20.05.2015, 16:45
Това с налитането го нямате за нищо. Как ей тъй ще вземе да и хрумне и да налети в другия кошер, че и е по хубаво. Все едно аз да налетя на комшийката в апартамента или да ида да се настаня у Матеев, че е примерно по - богат от мен и условията у тях са по добри.

Факт е, че по време на оплождане се губят известен процент от майките. Говорим за 20-30%. Също така е факт, че никой не знае защо това се получава, в резултат на което всеки започва да разтяга локуми и да изказва предположения, вместо голи истини.

Аз започнах тази година да правя статистика върху голям брой семейства (отводки), за да си изясня кой фактор тежи повече и кой - по-малко. За съжаление имам само първоначални и непотвърдени данни. Засега мога само да кажа, че определено наличието на ориентири спомага за повишаване на процента на оплодените майки. Това са данни от миналата година. Тогава бях струпал отводките встрани от кошерите около един висок храст (туфа). Ами наистина при тях се оплодиха над 80%. Другото добро оплождане получих в пчелин, по периферията на който имаше гора (тоест високи хаотично разположени ориентири). В пчелините с идеално подредени в редици кошери и без дървета процента на оплождане беше доста по-нисък.

Тази година пробвам следната концепция, но все още нямам надеждни резултати:
1. Всеки един мой фибранен нуклеус има нарисуван от предната си страна някакъв символ (буква, цифра или друг символ). Също така и цветовете на символите са различни. Това го видях в един клип в You Tube. Не знам дали ще помогне, но го направих.
2. Гледам нуклеуса да не е допрян до кошера. Това обаче все още не знам дали помага.
3. Прелката на нуклеуса е обърната в обратна посока от тази на кошера. Това обаче все още не знам дали помага.
4. Пробвах с нуклеуси, които са на палет далеко от основните кошери. Това обаче все още не знам дали помага.

В следващите дни ще заложа и още експерименти. Засега първоначалните данни, които имам, потвърждават само факта, че наличието на БЛИЗЪК ВИСОК ОРИЕНТИР спомага за повишаване на процента на оплождане. При това ориентирите трябва да са ХАОТИЧНИ, а не подредени. Ако излезе нещо ново - ще напиша.

Много сериозни съмнения храня, че голяма част от неуспешните оплождания (изчезване на майката) се дължат на това, че пчелите не харесват генетичните качества на новата майка. По някакъв начин те разпознават, че майката не е от тяхната раса, порода, линия или както там се нарича, и това е един от основните фактори за нейното убиване.

Както и да е. В случая говорим за вероятности, а за да бъдат те измерени е необходино да се направят ГОЛЯМО КОЛИЧЕСТВО НЕЗАВИСИМИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, посредством които да могат да се извадят репрезентативни (достоверни) статистически заключения. За хубаво или за лошо съм се заел с тези изследвания, защото и аз самият се опитвам да отсея пчеларските локуми, които се разтягат във форума, от истинската и надеждната статистическа информация.

Христо Димитров
20.05.2015, 17:44
Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.

Аз направих почти същото.От силно семейство ,което прави самосмяна имаше 4 излишни маточника в долния край на една от плодниковите пити.Имаше и една пита с доста голям маточник по средата,която оставих за самосмяната.За самосмяната съдя по това,че майката беше осакатена от едната страна(скъсано крило и липсващ крак) и продължаваше да снася.Изрязах 4-те маточника и ги сложих по два в отделни сандъци с една пита с пило и пчели от силен кошер,обградена с пита мед и пита с прашец.Това действие го направих на следващия ден ,за да разберат пчелите че са осиротели.Все още не знам дали маточниците са приети.Не съм слагал повече пити с пило за да не си отслабвам основните семейства,тъй като искам да извадя акациев мед.Дано разсъжденията и действията ми да са правилни.Има доста опитни колеги тук,моля за мнение дали съм постъпил правилно.Така или иначе след 2 дни ще разбера дали съм успял да съхраня хубавите маточници и да си направя отводки.

redbull
20.05.2015, 19:01
Хубаво е да ги местиш по-далечко от основния пчелин,защото летящите пчели се връщат в старите кошери и в последствие изнасят всичкия мед на новосъздадената отводка. Аз също ги правя с малко пчела и след оплождането винаги мога да ги подсиля.

tarty
20.05.2015, 19:06
1:40 Минута

https://www.youtube.com/watch?v=ygS8m20ROQ4
.
Дони,можеш ли да ми дадеш линк към фирмата производител на малките стериопорни съндъчета/кадето пусна майката след като се омаца в буркана/

Дамян Дамянов
20.05.2015, 19:10
Дони,можеш ли да ми дадеш линк към фирмата производител на малките стериопорни съндъчета/кадето пусна майката след като се омаца в буркана/

Това не е ли корк!?!? Аз ли недовиждам пак :laughing:
Прав си, че е стиропор :)

радо
20.05.2015, 19:30
Дони,можеш ли да ми дадеш линк към фирмата производител на малките стериопорни съндъчета/кадето пусна майката след като се омаца в буркана/
Нали бяхте в Добрич там ги имаше ,а също и в Плевен но за цена не съм разпитвал.

tarty
20.05.2015, 19:52
Това не е ли корк!?!? Аз ли недовиждам пак :laughing:
Прав си, че е стиропор :)
В Пловдив ги видях,питах за тях и ми обясниха,че е стериопор и цената която ми казаха,по спомен е 45 лв.При въпрос дали могат да презимуват в него,продавача предположи/но не беше сигурен/че може защото задържа температурата.Ама аз съм си Аз,и затова искам да разбера кой ги произвежда.

Искрен Мутафов
21.05.2015, 02:48
Предполагам, говорите за Апидея, швейцарски са. В България ги прелагат пчеларски център южен, само че при тях не видях да имаха горната(голямата - 700мл) хранилка. Хубавото, е че те са многокомпонентни, като извадиш вътрешната хранилка има пространство за пет рамчици, дъното също се маха, и така могат да се наредят няколко корпусчета едно върху друго и в тях предполаг би било възможно да зимуват.
Никола Беров("Един българин търси родината си" - това е неговата книга), който живее в Швейцария, и пише за "Пчеларски вестник" много ги хвали тези оплодни сандъчета.

4353

4354

4355

4356

4357

Юрий Цветков
21.05.2015, 13:19
Добре че го има форума, за да науча и аз нещо ново. До сега съм се заблуждавал, че ориентирите в пчелина, спомагат за успешното завръщане от "брачния полет" на младите майки. А то се оказва че всъщност влияели на самото осеменяване на майката. Благодарско за инфото.

Христо Димитров
21.05.2015, 21:01
Аз направих почти същото.От силно семейство ,което прави самосмяна имаше 4 излишни маточника в долния край на една от плодниковите пити.Имаше и една пита с доста голям маточник по средата,която оставих за самосмяната.За самосмяната съдя по това,че майката беше осакатена от едната страна(скъсано крило и липсващ крак) и продължаваше да снася.Изрязах 4-те маточника и ги сложих по два в отделни сандъци с една пита с пило и пчели от силен кошер,обградена с пита мед и пита с прашец.Това действие го направих на следващия ден ,за да разберат пчелите че са осиротели.Все още не знам дали маточниците са приети.Не съм слагал повече пити с пило за да не си отслабвам основните семейства,тъй като искам да извадя акациев мед.Дано разсъжденията и действията ми да са правилни.Има доста опитни колеги тук,моля за мнение дали съм постъпил правилно.Така или иначе след 2 дни ще разбера дали съм успял да съхраня хубавите маточници и да си направя отводки.


Не издържах от любопитство и прескочих до село тази вечер да видя дали съм направил успешен опит.Оказа се ,че имам две млади майки и много малко пчели около тях ,защото бяха така или иначе една пита с пчели.Сега искам да попитам дали търтеите от съседните кошери ще осеменят майките тъй като в новото семейство са единични бройки?Ако ще разчитам на тези търтеи само,дали не трябва да сложа по две пити с пило пред излюпване с пчели за да си стане отводка и да има пчели,които да развиват бъдещото пило?Моля за съвети,тъй като процедирам за първи път по този начин.Предварително благодаря за съветите ,колеги!

redbull
21.05.2015, 21:16
Изчакай да се оплодят и тогава ще подсилиш а може да се наложи и да ги обедидниш ако не се върне едната.

Христо Димитров
21.05.2015, 21:35
Изчакай да се оплодят и тогава ще подсилиш а може да се наложи и да ги обедидниш ако не се върне едната.

А търтеите от съседните кошери помагат ли в оплождането на майките?Видях много малко търтеи(както и пчели) около майките и затова се чудя дали да не сложа някоя пита с пило и пчели и търтеи?

tarty
21.05.2015, 22:07
Майките се оплождат в полет,а не в кошера.Търтеите може да бъдат от всякаде.

solaris60
22.05.2015, 06:31
А търтеите от съседните кошери помагат ли в оплождането на майките?Видях много малко търтеи(както и пчели) около майките и затова се чудя дали да не сложа някоя пита с пило и пчели и търтеи?

Стига да има готови млади майки за оплождане - бащи много.