PDA

Виж пълната версия : Капан за рояци ,но вътре майки!?!?!?



marianski
14.05.2015, 15:10
Днес в един кошер,който използвам за капан за роеве имах поне 3-4 майки с 6-7 пчели какви са тези майки и от къде са дошли иди разбери? Рой няма вътре само майки 2-3 търтея и към 6-7 пчелички.Ето снимка успях да хвана две майки.

Преди ,около 5 дена имаше рояче в този кошер ама беше две шепи пчели .Прибрах го в едно нуклеусче и поставих нови пити в капана.Дали е възможно да е от това рояче ама тогава нямаше толкова майка като го прехвърлях в нуклеуса

kacone
14.05.2015, 18:38
Хванат в капан рояк се мести, чак когато пронесе майката - ако не е оплодена. В противен случай, когато излезе на брачен полет се връща на мястото където е влезнал роя.

marianski
14.05.2015, 20:36
Kacone майката си беше при роя днес го отварях и я видях .
Ето малко продължение на темата направих си отводки майките бяха три в този кошер капан.

А предаването на майките го направих така.

п.с.-снимките са зле,защото батерията на тела ми падаше и не се влючи светкавицата.

zayo
14.05.2015, 22:28
Kacone майката си беше при роя днес го отварях и я видях .
Ето малко продължение на темата направих си отводки майките бяха три в този кошер капан.

А предаването на майките го направих така.

п.с.-снимките са зле,защото батерията на тела ми падаше и не се влючи светкавицата.

А знаеш ли дали тези майки са оплодени или не, защото ако не са си има специфика при придаването им.

marianski
15.05.2015, 10:11
За това така действах при придаването, защото не знаех дали са оплодени или не са.Така ме посъветва пчелар доста опитен след 2-3 часа от направата на отводка да се пусне майката в хранилката с малко мед и така.

jdrumev
13.06.2015, 17:55
колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите

marianski
14.06.2015, 13:53
колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите

Аз лично мисля,че роенето си е като другите години.

solaris60
14.06.2015, 14:10
колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите

Съвсем нормалното си е и си мисля, че се отказаха от роене в даден момент. При проверката първия път имаше маточници. След като ги унищожих, в други години се повтаря изграждането, а тази година си зачистиха местата от разрушаването и семействата си продължиха работа нормално. Не че когато изгражда маточници е ненормално.:bigsmile: