PDA

Виж пълната версия : ИСКАТ ДЪРЖАВАТА ДА ПЛАЩА ПО 40 ЛВ НА КОШЕР ЗА ОПРАШВАНЕ



vankata
24.02.2011, 20:59
Държавата да плаща по 40 лева на пчелно семейство за опрашване настояват от Съюза на пчеларите в България. „Искаме облекчения на данъците и превръщане на пчеларството в приоритет за Министерството на земеделието и храните”, обясни Илия Цонев, член на Управителния съвет на Съюза на пчеларите. От бранша се оплакаха от мистериозно изчезване на пчелите в България.

Пчеларството е в криза и секторът все повече потъва, коментира Илия Цонев от Съюза на пчеларите. „Политиката на Министерството на земеделието според нас е неправилно ориентирана. Те призовават само към големи пчелни стопанства. У нас едрите пчелари са само един процент. Пчелите извършват огромна работа тихо и незабележимо. Те опрашват и основният принос на пчелите не са пчелните продукти и медът, а опрашителната дейност. Затова нашите претенции са за плащане на реално свършена работа от пчелните семейства“, каза той.

От бранша настояват държавата да вземе мерки за установяване на мистериозно изчезване на пчелите у нас. По данни на съюза през миналата година в районите на Мездра, Враца и Плевен се е наблюдавала висока смъртност при пчелите, на места до 50 на сто от пчелните семейства.
Източник: agro.bg

Юрий Цветков
24.02.2011, 22:40
Кой от всичките съюзи на пчеларите?

Димитър Бонев
25.02.2011, 11:54
Съюз на Българските Пчелари

Б.Медаров
17.09.2011, 13:04
Щели да плащат от догодина субсидия за кошер,ю.Някой да е чувал нещо по въпроса????Поне така пишеше в един вестник.

ттитто
17.09.2011, 15:33
Това вече съвсем ще убие пчелите

Б.Медаров
17.09.2011, 18:13
Защо?? speechless;

Димитър Бонев
17.09.2011, 19:54
защото субсидията е за кошер а не за пчели crying;
Няма такова нещо. Поне до 2014 не се надявайте на директна субсидия. Дори и да ви я обещаят не вярвайте ЛЪЖАТ.

ттитто
17.09.2011, 20:02
Според мен субсидирането на брой пчелни семейства е частично добър вариант за пчеларите, но не и за пчелите.
Пчелните семейства трябва да са силни, с много пчели, за да са здрави. Всяко стимулиране за прекомерното им изкуствено разрояване ги отслабва и е предпоставка за болести, от които могат да бъдат засегнати цели райони. Някой може да каже, че ще има изисквания към пчелното семейство, за да бъде то субсидирано (минимален брой заети междурамия напр.). Това може да е решение навсякъде другаде, но не и в България. Тук механизъм на контрол не е възможен поради корупция и нехайство на отговорните служители. Ако не беше така и кметовете щяха да уведомяват преди ръсене с препарати, и ветерианрите щяха да провеждат реални прегледи и реално да контролират кой с какво и кога пръска.
Ето защо да се изтъква субсидирането на брой семейство като решение за увеличената смъртност на пчелни семейства е прекалено наивно.
При създалата се ситуация в света не съм против субсидирането, защото не е редно в другите страни да има субсидии, а при нас да няма. Но трябва да се измисли по-добър механизъм. Трябва чрез субсидиите да се стимулира поддържането на здрави и силни семейства. Когато е силно и здраво пчелното семейство, то дава продукт. Според мен е по-добре да се стимулира реализацията на количество пчелен продукт, като това става срещу данъчен документ независимо кой е клиента и дали е в България или в чужбина. Субсидията трябва да се отпуска само на физически или юридически лица с регистрирани кошери. Последващите продажби на пчелните продукти не трябва да се субсидират.

kara7
18.09.2011, 20:48
Колега моите кошери като не са регистрирани по малко ли опрашват от регистрираните thumbdown; sleepy;

ттитто
18.09.2011, 23:19
Колега kara7, твоите кошери като не са регистрирани никой не знае за тях, че съществуват, освен теб и съседите ти. Следователно няма как да ги предвиди за финансиране. Следователно никой не знае какъв им е здравния статус. Колкото опрашват толкова могат да са и източник на спори на американски гнилец.

Димитър Бонев
19.09.2011, 23:57
Когато кошерите ти не са регистрирани няма кой да знае, че пчелите ти извършват опрашване. Още повече съгласно закона дори нямаш право да продаваш и продуктите получени от тях.

ivootur
22.09.2011, 17:33
Има много схеми и механизми по които да се стимулира пчеларството.С дирекните плащания също е възможно,като се прибавят някои условия като например да се обвърже пчелно семейство със реализирана продукция,поне 20 кг мед ot семейство удостоверен със данъчен документ,да се ограничи бройката на семейства от пчелар,например до 100,да се регулира сусидията според брой на пчелни семейства в даден район,например ако в нашето село има 500 семейства а в съседното 1000 в нешето да получат по 40 евро а в съседното по 30,давам го като пример,но е хубаво да се направят таблици с изчисления.Парите за това да ги вземат от арендаторите под формата на данък за опрашване.
Освен това да се регулира минималната изкупна цена на меда на едро която да е поне 2 пъти по–висока от цената на захарта и всяка година да се прибавя процента на инфлация изчислен от националния статистически институт.
ако някой вижда вратички или проблеми в моето предложение,нека сподели

ivootur
22.09.2011, 22:40
Колега съгласен съм с теб че субсиии не са ни нужни,стига да има хубава цена за продукцията ни.Справяли сме се и можем да се справяме за в бъдеще.Доколкото си спомням доскоро сусидии нямаше,но не си спомням цената на меда да беше по висока.така че мисля че ми говориш за някаква утопия.най–добре е ако ще се меси държавата да се намеси в регулирането на цената,но щом не може да се намеси в това,то предпочитам да ми помогне по друг начин,но да помогне.който не иска помощ да не я приема,толкова е просто.не разбирам каква е вредата която носят.на мен ми облекчават бюджета.единственият начин да се повиши цената на меда е когато има голямо търсене и малко предлагане,а това ще стане когато останат малко пчелари,а малко пчелари ще останат когато държавата ни изостави напълно,хммм...сега схванах накъде биеш.съгласен съм с теб,хитро wink;
за захарта,не знам ти за какво я използваш,аз си я ползвам за пролетно и в редки случаи есенно стимулиране на майките.така е правил баща ми,така продължавам и аз.пробвал съм и с мед и разлика не съм забелязал,развиват се превъзходно пчелите.сигурно ще ми кажеш че ти не го правиш и не си го правил,няма проблем всеки си има своите принципи и методи.
дадох примера за захарта,защото всеки сравнява цената на захарта с цената на меда,а ако има някой който прави мед от захар негов си проблем със реализацията на продукцията.нека за твое успокоение сложим за база цената на горивата(дизела).
поне не си направил забележка за предложението за данък опрашване за арендаторите.предполагам си съгласен поне за това,нека парите останат в държават,щом не ги искаме ние,да хранят държавните чиновници

Мариан Иванов
23.09.2011, 10:11
Не съм бил 100% ясен. Нека се доизясня.
Аз съм малък, "неорганизиран" пчелар. Нерегистриран. Но дори и аз трябвада си купувам инвентар, майки и т.н. Като обявят субсидии за майки, отводки или кошери цената им веднага скача - на тебе не ти ли е правило впечатление че има педлагане "по програми" и не по програми. Т.е. на тебе държавата може да ти помага със субсидия ама на мене директно ми бърка в джоба. Естествено че съм против такова изкуствено повдигане на цените.
.....

Браво на това което си написал умно и точно

ттитто
23.09.2011, 16:41
И аз подкрепям Valyo на 100%

Нека обаче се субсидират дейности, които помагат за повишаване на потреблението на пчелни продукти. Например да се финансират проекти за рекламни дейности на пчелни продукти. и то проекти създадени от отделни пчелари, без да има изискване да са сдружени.
Дори мисля, че е по-добре земеделците да получават безвъздмездно от държавата безвредни за пчелите препарати за третиране на медоносните посеви, отколкото да се дават субсидии за брой кошери. Това първо, че ще спре използването на отрови и второ може да увеличи площите с медоносни посеви.

Димитър Бонев
23.09.2011, 19:40
Някои пак подготвят субсидия за кило мед. За съжаление това няма да доведе до добро. Причината е, че субсидията ще е много по малка от спада на едровите цени. Какъв ще е кяра от тази субсидия, като ти сринат цената на 3 лв.