PDA

Виж пълната версия : ИЗНАСЯМЕ 90% ОТ ПЧЕЛНИЯ МЕД В ЗАПАДНА ЕВРОПА



vankata
24.02.2011, 20:58
Около 90% от българската продукция на пчелен мед е за износ, като най-големият ни потребител е Германия, където на един гражданин се падат средно по 2-3 кг консумация от сладкия цветен продукт. Това съобщи инж. Илия Цонев, секретар на Съюза на българските пчелари. Българският мед е сред тези с най-голяма чистота и най-високо качество и нито една партида не се купува, преди германски лаборатории да са извършили задължителните тестове. За сравнение българите консумират едва по 250 г мед годишно, допълни Цонев.

Според пчелари от 1 кошер годишно излизат около 17-18 кг мед, но в добри години добивът може да стигне и 50 кг. Миналата година добивът на мед е около 8 хил. тона, но в някои години е достигал и 12 хил. тона.

Цената на българския пчелен мед в Германия се движи около 8-9 евро за кг, докато у нас е около 8-9 лв. Нашата продукция се използва за подобряване на меда в Гърция например, посочиха пчелари. Те обаче намаляват както като производители, така и като брой кошери за последните години. Докато през 2007 г. те са били 33 хил. производители с общо 718 хил. кошера, то последните данни сочат 29 хил. пчелари и 624 хил. кошера.

Неправилно и ненавременно третирани заболявания по пчелите водят до повишената им смъртност, обясниха специалисти. Те допълниха, че въпреки дълбоките познания на мнозина от производителите у нас пчеларството не е поставено на научна основа, а е с любителски характер.
Източник:.monitor.bg

goshko3
07.11.2011, 00:29
здравейте, интересуваме ако искам да изнасям мед за Англия например по 200-300 кг на мецес и там да го продавам, трябва ли да имам документ за износ на меда и откъде трябва да си го набавя. идеята ми е че искам да си вкарвам мед в Англия и аз да си намирам купувачи.

elinpelin
16.11.2011, 16:18
http://novini.dir.bg/news.php?id=9931899

Бай Пчеличко
16.11.2011, 16:55
Поставилисе пчеларството на научна основа - медът нмяма вече дае мед ! judge; crying;