PDA

Виж пълната версия : Въпрос за дъно за събиране на прашец??



Yangbee
08.05.2015, 20:27
Здравейте колеги,
закупих си преди няколко дни 5 отводки и ги настаних в кошери дадан-блат 10рамков. Когато поръчах кошерите ги поръчах с дъно с мрежа за събиране на прашец. Випросът ми е добре ли в началото когато не е развито още семействоъо да събирам прашеца. И като цяло кога се слаго това дъно,маха ли се по някое време на годината,защото зимата ще измръзне кошера с такова дъно според мен.

Yangbee
10.05.2015, 15:48
Няма ли кой да напише едно мнение?? :(

delpi
10.05.2015, 15:55
Не е желателно да им взимаш от прашеца.
Дай снимка на дъното или подробно обясни какво е.
Ако е дълбоко дъното потърси в нета има материали с описание как се работи с него.

Nik_m
10.05.2015, 17:07
Здравейте колеги,
закупих си преди няколко дни 5 отводки и ги настаних в кошери дадан-блат 10рамков. Когато поръчах кошерите ги поръчах с дъно с мрежа за събиране на прашец. Випросът ми е добре ли в началото когато не е развито още семействоъо да събирам прашеца. И като цяло кога се слаго това дъно,маха ли се по някое време на годината,защото зимата ще измръзне кошера с такова дъно според мен.
Докато се развие семейството му се дава, а не се взима от него, хората са го казали за да вземеш първо трябва да дадеш. След като се развие, прашеца не трябва да се взима всичкия, трябва да има място до прашецоуловителя да минават пчели с прашец за тях или да го поставяш за няколко часа на ден. Зимата няма да измръзне кошера, много пчелари зимуват с отворени дъна, но може и да сложиш нещо на мрежата (по преценка на пчеларя всеки си има негово разбиране). Дъното трябва да е с 2 мрежи (от горе по едрата да пада прашеца а от долу ситната да ветрее) или мрежа и долна дъска.

Yangbee
10.05.2015, 17:42
Значи варията е за сега да сложа някаква дъска върху мрежата,докато се развие семейството. Това значи, че трябва да отделя плодника от дънато за да сложа дъската. Сигурно доста ще го притесня,но като не съм мислил навреме....

радо
10.05.2015, 17:51
Дъното може да не го правиш нищо затваряш входа, където е решетката за прашец и отваряш друг вход или я махаш и готово .Ако прашеца е за теб може да събираш няколко дена после оставяш за пчелите няколко дена но по принцип пчелите с малките топчета прашец преминават през отворите на решетката и остават за пчелите единствено трябва да се подхранва.Отводките/помощните семейства/ са много подходящи за събиране на прашец.

Yangbee
10.05.2015, 18:19
Ако затворя прелката ще остане само входа на плодника. Мисля да сложя примерно фазер върху половината на мрежата като започва от входа на прелката до средата на ламарината. Така,че пчелите който влизат да нямат прблем и ще си има добра вентилация от не закритата мрежа?