PDA

Виж пълната версия : РОДНОТО ПЧЕЛАРСТВО ЗАГИВА



vankata
24.02.2011, 20:57
Родното пчеларство загива

Системно намаляване на пчелните кошери и пчеларите, сочи статистиката. За периода 2007-2009 пчелните семейства намаляват с 94 хиляди, а пчеларите с близо 7 хиляди - синдромът на изчезване на колонии от пчели е от европейски мащаб, твърдят специалистите.

Десетки сигнали за изчезващи пчелни семейства са били получени в Съюза на българските пчелари. В Северозападна България те отчитат загуби до 50%.

Като причини за обезлюдяване на кошерите пчеларите посочват някои редки болести, пръскане на земеделските култури с пестициди и пропуските във ветеринарното обслужване.

В последно време се наблюдава разпространение на някои болести, които бяха слабо разпространени у нас, коментира пред БНР Йордан Христов от Националната научна асоциация по пчеларство.

От Съюза на пчеларите обясниха, че високата смъртност на пчелите се дължи и на засяването на земеделските площи с растения с високо съдържание на пестициди.

За решаването на проблема пчеларите искат съдействие от Министерството на земеделието и научните организации. Източник:expert.bg

ттитто
06.04.2011, 16:54
Пчелите у нас изчезват, алармираха пчелари
06.04.2011, 17:26 (обновена 06.04.2011, 17:32)
news.bg
Коментари (1)

Пчелните семейства в България изчезват. Това алармираха от Националния браншови пчеларски съюз.

Само за 2010 година са загинали 20 % от пчелните семейства, съобщи на пресконференция в БТА Пламен Иванов - председател на съюза. Общо са унищожени 32 % от пчелните семейства. По думите му пчеларството у нас е в изключително тежко състояние и тенденцията за спад на пчелните семейства ще продължи ако не се вземат мерки.

Той изтъкна, че пчелите имат ключова роля и за българското земеделие, защото без тях няма опрашване и няма добиви.

От пчеларския бранш поискаха дотации и субсидиране на пчеларството, защото в противен случай то ще изчезне.

Те изтъкнаха също като необходимо въвеждането на етикети, които да сертифицират истинските пчелни продукти, като гаранция за тяхното качество.

Румен Димитров
07.04.2011, 08:45
Загива, загива-колко да загива ???
Според мен загубите в пчелните семейства не са повече отколкото преди години. Разликата е в това, че през последните години голямото семейство на интернет-а позволява достъп до всяка точка на света и всеки чел-недочел нещо по чуждите сайтове пуска партенката в родните такива. Разбира се идеята не остава незабелязана от родните журналисти, които я грабват и доукрасяват, както и от паразитите от някой съюз, чакащи повод да блеснат на някоя конференциика с цел прибавяне на още членски внос към дадената организация.
Иначе съм съгласен, че положението в родното пчеларство е, меко казано, плачевно, ама явно приоритетите на държавата са други засега.

Юрий Цветков
07.04.2011, 18:08
Колеги, някой замислял ли се е реално, какво точно се случва с пчеларството в Б-я, или просто си повтаряте нещо чуто без дори да го осъзнавате. Какво значи да загине пчеларството? Смятате, че няма да останат живи пчелни семейства или какво? Или смятате, че "пчеларския бизнес" няма да го има? Я ми кажете тогава защо всеки дърводелец вече прави кошери, Защо има 3 пчеларски вестника ( до скоро и 3 списания), а няма нито един говедовъден, свиневъден, птицевъден и т.н.? Защо има над 10 пчеларски съюза? В кое друго въдство, развъдната асоциация е пълен монополист, според действащото законодателство? Защо се усвояват милиони лева по различни програми? Защо под път и над път има пчеларски магазини?

Моите извинения, но никой не може да ме убеди, че пчеларството в Б-я не е добре развит бизнес, чийто оборот годишно се измерва в милиони.

И още нещо. Казаха ми, че във форума на Динко е имало пусната обява за наемане на пчелни семейства за опрашване на овощна градина и НИКОЙ не се е отзовал. Но като стане дума за субсидии, всички искат, даже и за 2-3 кошера на вилата. Протести ще правят, ще изнасят кошери пред парламента и т.н.

Много може да се коментира по въпроса, но моето мнение не съвпада с общотиражираното и за това ще си го спестя. Само ще добавя, че "светлия социализим" умря и е крайно време някои хора да го осъзнаят и приемат.

nikifor1956
07.04.2011, 20:07
Браво YURI много точен коментар от твоя страна, наистина все още много хора в нащта държава живеят в " светлият социализъм"

kando
07.04.2011, 21:04
И още нещо. Казаха ми, че във форума на Динко е имало пусната обява за наемане на пчелни семейства за опрашване на овощна градина и НИКОЙ не се е отзовал. Но като стане дума за субсидии, всички искат, даже и за 2-3 кошера на вилата. Протести ще правят, ще изнасят кошери пред парламента и т.н.

И това,ако не значи,че пчеларството загива не знам кое тогава - де ги пчеларите или са много заети със по-изгодни оферти.

Една камара дърводелци правят кошери,защото се усвояват милиони по различни програми - но от кого и как се усвояват тези пари е въпроса.Ето съвсем пресен пример - тукашни мутрагенчета,ще стват пчелари,аз ги познавам лично от едно време,знам им историята и т.н.Това са хора,които през живота си една работа не са хващали да направят и потни вода не са пили,инструмент не са държали с ръка,какви пчелари ще ми стават теа ...... е че бата у пчеларството,това развитие ли е или упадък,всеки втори тирикат ще ми става пчелар,защото сме взели и ние вече да правим пари.

Боже опази - не знам какво да кажа,като не познавам нито един човек,забогатял от пчеларство - нали виждам повечето какво си мислят непросветените,че пчеларството сладка работа,тураш пчелите у един съндък,носат ти мед и отдолу имаш едно кранче,дека само го развиваш и то почва да тЪчИ.......да се чуди човек,дека са ми ролсовете,ма сигурно сите пчелари сме мързеливци.

Може да имаме и 100 пчеларски съюза,но защо повечето добри практици,които познавам,не членуват във никой.

Не се изненадвам,че имаме няколко вестника,а нямаме специализирани за другите отрасли - по същата причина литературата за отглеждане на патки е във пъти по-малко от тази за пчели.

Естестено,че оборота се измерва в милиони,но ЧИЙ - търгашите ни 'земат меда на 4лв. па го дават на 7 евро .... е па развити са спор нема.

И честно казано,пчеларските магазини са даже много малко - в търново един в горна два ...... в целия регион не мога да намеря изпарител за мравчена киселина,нозестат трябва по поръчка,литература две книги,и изобщо нищо ......

И да пчеларството като бизнес,почти вече го няма - просто сега са пощръклели със тези еврофондове и субсидии,и разни шуро бадженаци яко влачат пари в момента,на 10 такива един обикновен човек да хване субсидия.

Дали за в бъдеще няма да го има - ами докато има такива гламундери и наивници като мен,които живеят с мисълта,че ще дойде ден да се издържат изцяло със пчеларство,занаята ще се крепи все някак си.Но забелязвам,как много от най-добрите практици се отказаха,да бъдат нещо повече от съботно-неделни пчелари т.е.бутат там,къде малко за кеф,къде просто да падне още някой левиц.

Що за бизнес е този,от който едвам изкарваш за да се обръснеш поне?

За светлия социализъм и износа от над 30-40 хиляди тона мед не ми се говори,на база сегашните 6-7 хиляди тона - а като добавим кога,кое на какви пари хептем става отчайващо.

Още по-лошото е,че тези които преди месец се пъчиха колко много мед сме произвели през изминалата година,сега същите реват че загиваме - и същите до преди няма и година отричаха изчезването на пчели,а сега некви загуби от 30% изкочиха ...... май някой си клати феса според интереса.

Как да кажа пчеларството у нас вече не е занаят - политика и бизнес да,но занаят и наука не ...... това е пропадане и сигурно затриване на отрасъла.

Съжалявам,но пчелар не се става току така,може отстрани да изглежда кърски прост занаят,но това си е цяла наука - човек може да стане капитан на кораб за 6 месеца,но дори и другаря Сталин да нареди цял живот може да се мъчиш и па да не станеш пчелар,пак казвам извинявам се,но това е истината!!!

За разлика от повечето занаяти,перифразирайки ще кажа "може и да си прост,ама пчеларството не е проста работа"

Юрий Цветков
07.04.2011, 21:47
Как да кажа пчеларството у нас вече не е занаят - политика и бизнес да,но занаят и наука не ...... това е пропадане и сигурно затриване на отрасъла.
"Точно за това става въпрос. Политика и бизнес, които генерират милиони. Да интереса клати феса, така е на 100%. Да няма преки помощи за теб, за мен ( е аз и не съм търсил) и за стотици пчелари ПРАКТИЦИ. И това е така, но защо? Всички обвиняват държавата, просто и ясно държавата. Но дали самите ние не носим вина за това? Някой от нас застанали пред тази държава за да сподели проблемите си и още по-важно, да предложи разумно решение? Или само си чешем езиците и чакаме някой да дойде на крака при нас и да ни дава пари в ръцете.

Angel_A
08.04.2011, 10:08
Здравейте колеги,
Абсолютно сте прави, но действително е истина, че във форума на Динко има търсене на кошери за опрашване на вишнева градина около 40 декара в района на гр.Стралджа (вярно не е много, но все пак е нещо) и никой от колегите не се е отзовал. Какво чакаме хората идват при нас (да ни дават пари в ръцете), а ние пак плачем, че нямало търсене, субсидии и т.н. Някой ще каже, че една лястовичка пролет не прави, но все пак нали трябва да се започне от някъде. Кой знае, че утре този собственик на тези 40 декара доволен от опрашването няма да разпространи идеята за тази услуга сред гилдията или самият той да стане крупен земевладелец с примерно 400 декара, но за това се иска и малко усилие от наша страна. Съжалявам, че аз самият не мога да услужа на човека защото не практикувам подвижно пчеларство иначе на драго сърце мисля, че щяхме да се разберем дори само за идеята (дядо ми лека му пръст казваше: за лев работи без лев не стой !), така, че има над какво да помислим като пчелари. Успех на всички колеги.

scutellator
08.04.2011, 11:05
Боже опази - не знам какво да кажа,като не познавам нито един човек,забогатял от пчеларство - нали виждам повечето какво си мислят непросветените,че пчеларството сладка работа,тураш пчелите у един съндък,носат ти мед и отдолу имаш едно кранче,дека само го развиваш и то почва да тЪчИ.......да се чуди човек,дека са ми ролсовете,ма сигурно сите пчелари сме мързеливци.

Точно!
Е затова има бум в пчеларството и всекви идиоти наливат пари, но и те ще свършат , щото всичко е един голям сапунен балон. Преди 10-ина години имаше бум на зелен фасул (не помня сорта) - много скъп. На следващата година семето за този сорт струваше майка си и баща си, но хората ги даваха тея пари, щото очакваха голяма възвращаемост и засяха много декари (от което естествено някои хора направиха гуша. Когато дойде време да реализират реколтата - не можаха дори парите за семето да си избият и на сума ти хора отидоха спестяванията.

И всичко това от АЛЧНОСТ.

Пчеларския отрасъл е един мъничък бизнес и няма голям килипир от него.Големите риби не се занимават с него и затова и има монопол и са го оставили на по-малките, пък ние, обикновенните пчелари, сме направо планктон. Аз до сега не съм чул да дойде някоя мутра и да вземе пчелите на някой, а вие? Те не са глупави, че да вземат хотелите по морето, а не пчелини.

В момента ние се самоизяждаме и движението е само привидно- вижте само обема на кражбите и си правете изводи.

kando
08.04.2011, 17:19
Но дали самите ние не носим вина за това? Някой от нас застанали пред тази държава за да сподели проблемите си и още по-важно, да предложи разумно решение? Или само си чешем езиците и чакаме някой да дойде на крака при нас и да ни дава пари в ръцете.
виж сега Юрка - ако ще говорим за собствена,еднолична вина,няма какво да си кривя душата,каква вина да чувствам аз,какво да направя.Гледам си занаята,гледам да ми е качествена стоката,помагал съм на много пчелари,помагам и сега,и съм дал знанията си (колкото и малко да са те) на не един или двама човека.Защо да чувствам вина - за да имам такава,трябва да съм сгрешил във нещо,кое е то?

И не някой си,а има имена,личности известни на всички нам,не случайни хора,които открито са заставали И пред държавата (т.е.не само пред нея),за да дадат разумни решения на проблемите ни,ето съвсем наскоро научих от един съфорумец,какъв отговор е чувал от МЗХ,когато се е повдигнал въпроса за опрашването,горе-долу звучи така:
"Какво искате вие пчеларите. Гледате пчели въртите бизнес, а на всичкото отгоре и мед вадите.За какво опрашване да ви се заплаща. Та нали от тези култури дето гледат земеделците събирате мед. По скоро вие трябва да им плащате". - за съжаление това не е измислица е реален случай.Какво има да говорим - във България трябва да плащаме за онова,от което печелят колегите ни в чужбина - все едно Лукойл да ми дават пари,за да зареждам от бензиностанциите им ...... простотия,простотия и невежество е това (и алчност както много правилно отбеляза колегата scutellator).

До какво ще доведе това,ако не до затриване на отрасъла - защото за мен това не е развитие,субсидиите също не са развитие,еврофондовете също не е развитие,липсата на единен пчеларски съюз пак не е развитие,липсата на съвременни литературни издания и научни книги отново не е развитие,глупостите на медиите за "бялата смърт" на пчелите от подхранването със захар е директен удар в/у пчеларството,и пак на същите тъпотиите,че българския мед бил отровен,защото бил пълен с антибиотици е тотален геноцид за всеки един колега.

Какво,какво ако не затриване и пълно пропадане на занаята ни е всичко това и на капак - имаме най-ниската изкупна цена на меда във цяла Европа!!!,най-ниски изкупни цени на всички продукти,които можем да добиваме - прашец,млечице,восък,пропо ис и дори пчелната отрова ..... е това развитие ли е или срив.И не,че нещо - но на пчеларите по света,им идат на крака да им носят пари,само и само да си закарат кошерите на обработваеми земи,за да се опрашат хубаво.


Кой знае, че утре този собственик на тези 40 декара доволен от опрашването няма да разпространи идеята за тази услуга сред гилдията или самият той да стане крупен земевладелец с примерно 400 декара, но за това се иска и малко усилие от наша страна. Съжалявам, че аз самият не мога да услужа на човека защото не практикувам подвижно пчеларство иначе на драго сърце мисля, че щяхме да се разберем дори само за идеята (дядо ми лека му пръст казваше: за лев работи без лев не стой !), така, че има над какво да помислим като пчелари.
много правилна забележка,много правилна - както казах по-горе,забелязвам че все повече земеделци разбират нуждата и необходимоста от пчелите,пчеларите и те сме пряко зависими един от друг!!!

Не че давам за пример себе си - но ето от няколко години,един много силен местен земеделец,идваше при мен със молба да си закарам пчелите на рапицата му.Уви тогава бях спрял изобщо да се занимавам - при цена 2лв. на кг. мед,иди работи,печели и се развивай.

Но миналата година склоних - човека доволен много,погрижи се да не пръска със препарати,които да ми навредят,показа ми ги даже,обикновенния излиза нещо от рода на 0,60лв. на декар,а този с който пръска той струва 3,80лв. на декар ..... и какво се получава,че този човек още от средата на зимата ме е ангажирал да си закарам пчелите пак.Пари не му искам (срам ме е,а и как да искам,като не съществува изобщо тази практика у нас,но подчертавам че този човек,който е милионер,сам без да съм намеквал,ми казва,че ние пчеларите няма да видим развитие,докато не почнем да си искаме опрашването ... значи той ми казва нещо,за което той ще трябва да ми плаща,но явно мисли човека и не само,а знае) - местенето от него,трактор,нафта и прочие.

Но ето го продължението - негов местен колега,поинтересувал се човека,приказвали ли са какво,що не знам,но иде при мен преди два месеца и ми вкарва оферта,да си закарам пчелите на неговия кориандър ..... значи може,значи има земеделци,има и печалбари,има пчелари,има и медари.И да аз ще ги закарам - имам силен липов масив,на който почти съм убеден,че ще изкарам повече добиви от кориандъра,но въпреки това,ще ги закарам на кориандъра,нарочно,защото не всичко е само печелене на пари,хубаво е да се мисли по-широко,така да има мисъл и за това какво ще се случи за в бъдеще,пак казвам не давам за пример себе си,но ето двама земеделци,които търсят пчелари да им опрашват културите,вярно не ми предлагат пари,но първо отношение,второ променя се мисленето,така се "заразяват" все повече земеделци,трето поемат ангажимент да ми пазят кошерите от пръскане със неподходящи препарати,независимо колко скъпо им излиза пръскането със предвидените за целта по-скъпи препарати,и 4-то не на последно,поемат ангажимент за безопасноста на пчелите ми от кражби ....... защото аз съм бил обиран до шушка,отделно няколко кражби съм патил,но по дребни,а имам колега,който му задигнаха пчелите барабар със фургона,трактора назад закачат и газ да ги няма,иди ги търси после.

И не на последно - от две-три години ме вика и един човек,който има към 100 декара череши и вишни,за сега не съм ходил,защото пчелина ми е на 2 км. от градината му и ... знаете,но съм намислил до година,да видя дали няма как да се разбера със него,да си направя едно малко пчелинче на неговата земя,със около 20-30 семейства.Защо не,защо да не го направя - стига само да се разберем де,но ето,ето че можем да се разберем със земеделците и то не некви шашпкъни,а истинските,образованите земеделци.Та макар да не ми пада нито един лев,аз във момента за няма и 5 години съм зарибил трима от най-силните земеделци в моя район - хора много богати,много над мен професионално,но наравно със мен във отношенията и разговорите ни,аз със окъсаните цървули и кола за хиляда лева,те със костюмите на армани и джипове за по 100 бона.

И съм убеден на 100%,че ако се вкара някакъв закон,да се създадат правила за това опрашване,тези трима човека,първо ще потърсят мен - ако моите пчели не стигат кат обройка,първо до мен ще се допитат към кого да се обърнат,и да ще ми дойдат на крака и със пари,и няма да чуя от тях една лоша дума,че видиш ли пчеларите,бизнес въртим,мед вадим и рекетираме за опрашване.Но в случая не мога да си позволя наглоста и безочието да им кажа дайте ми пари - обаче е факт,че техни колеги,се вслушват и оглеждат,и си правят преценка дали наистина не е изгодно и за тях това пчеларство - и е факт,че като отворят две книги и виждат вътре какво пише,а не само да вият и те,че били зърнопроиводители и да искат субсидии ..... стига с тези субсидии,стига с тези фондове,трябва цена на стоката ни,трябва да се регулира за какво,как да ни се плаща,трябва развитие на пчеларството и пчеларите.

Не може,не може от всяко дърво дънер и от всеки човек пчелар не става - има хора със над 40 години стаж и пак продължават да питат,за новости,практики,методи и прочие,защо .... защото пчеларството пак казвам не е никак проста работа,това не е крава,дето я пускаш да пасе и после само доиш,това е буболечка,която лети на голямо разстояние и повечето неща около нейния живот трудно се виждат със просто око,и иска много знания,много четене,много внимание,много работа,много практика и съответно не малко пари.



В момента ние се самоизяждаме и движението е само привидно- вижте само обема на кражбите и си правете изводи.
ето това са тъжните факти - както и,че еди къде си пчеларите станали дърводелци,както и че всеки взе да става пчелар,само и само за да дръпне суха пара,както и че пак повтарям,някои от най-добрите практици (а имаме много такива в България) подържат занаята,колко да си платят погребението.

Няма какво да се лъжем - къде беше пчеларството у нас преди,къде е сега.Навремето едва ли не,сме били най-добрите в цяла Европа,само руснаците са ни били пряк конкурент,а сърбите са ни дишали прахта.А къде са сега сърбите,а - напред,много напред с материала,че аз в момента,подпитва от тук от там,какво правят сърбите,какво ново има при тях,защото тука развитие именно нямаме.

СРАМОТА!!!!

п.п.няма как един човек да иде пред държавата и тя да го чуе - просто това няма как да стане,трябва да си много голем,за да повлияеш сам.
За това се иска масовост - на мислене,на искания,на протест.

п.п.2 тези субсидии,така като гледам накрая,ще се окаже,че са ни изиграли по-скоро лоша шега,от колкото да са били полезни - не ме интересува субсидията,тя нито бизнес прави,нито занаят гради.От държавата не можем да искаме намеса в ценообразуването - това е война със търгашите,която изобщо си нямам на идея как да водим.Но от дръжавата трябва да си искаме опрашването - разберете,пчеларите по света имат един сигурен доход,на него се крепи целия им бизнес и това е опрашването,всичко друго е на второ място,тази година може да даде 15 кила мед,може да хвана и 100,но опрашването са едни константни пари,които се получават всяка година и точно на базата на тези пари ти си правиш сметката,колко и как ще се развиваш,а вече идва в последствие във какво друго ще се специализираш,за евентуален доход,с който да покриваш разходите по бизнеса.
И за това опрашване - как да стане,как да се направи,няма нужда да го измисляме ние,защото Колумб отдавна е открил Америка и ние трябва само да видим къде се намира на картата.(и да я покажем на властимащите)

Юрий Цветков
08.04.2011, 22:52
Целта ми е постигната. А тя беще да ви провокирам да се замислите и най-вече да си кажете мнението. Писнами да слушам "Искаме по 50 лв на кошер, иначе правим протест". Но как, защо, от кого и т.н.
Съгласвам се с всяка една дума написана до тук. И понеже виждам, че съм останал неразбран, искам да уточня. Добрия и успелия пчелар са 2 различни понятия. Много хора се грижат чудесно за пчелните си семейства, подържат ги здрави и силни, получават големи добиви от пчелни продукти и толкова. Те са добри пчелари, някои биха ги нарекли и професионалисти, защото познават тънкостите на занаята, но какво от това, като тоновете им висококачествена продукция си залежават по мазета и складове. Много от нас мислят само как да произведат нещо ( дори много качествено), но и представа си нямат как да го реализират и чакат, някой да им дойде на крака и да им се помоли да им купи продукцията на висока цена. Ами няма да стане. И точно тук вината си е изцяло наша. Кажете си честно, кой от вас направи маркетингово проучване?
Аз не съм против дотацийте в пчеларството, но не съм съгласен с начина по който се правят сега. Всички знаете какви са цените на пчелните майки, отводките и кошерите в момента. Знаете и че причината за тези цени, са тригодишните програми. Е как се получава това, че са усвоени милиони, а същевременно пчелните семейства намаляват? Защо аз като работещ трябва да плащам данъци и осигуровки, а тези които си изкарват прехраната с пчеларство не. Е аз не съм съгласен с такава дискриминация. Вярно ролята на пчелите в подържане на екоравновесието е безценна и по тази причина пчеларите производители нека получат данъчни облекчения, но не да не плащат нищо. Нека има и директно подпомагане, но правилата да са ясни и стриктно да се спазват.
Казвате, че много пчелари се отказват от занаята и намалят броя на кощерите си. Няма причина да не вярвам на думите ви, но личните ми впечатления са точно противоположни. Е осен някой дядо в много напреднала възраст, но причината е физическа невъзможност да обслужда кошерите си. Казвате, че всеки е решил да ства пчелар, да вярно е, а каква е причината? Дали не е защото масово се рекламират милионите субсидии отпуснати за пчеларството? И какво става, пчеларстват докато вземат парата, а после каквото ще да става, а kando се поти на жегата и се чуди, като извади меда, кой търгаш по-малко ще го излъже. И за това имаме вина. Няма пчеларски кооперативи, като "Наркооп". А защо няма? Защото не сме си направили.
Много може и трябва да се коментира по темата, та нека видим какво мислят и другите колеги от форума.

vankata
14.04.2011, 12:21
Днес в обедната емисия новини на БТВ
http://www.btv.bg/videos/emisii/video/485809125-Obedna_emisiya_na_bTV_Novinite_14042011.html

вижте след 12-тата минута на клипа.

kando
14.04.2011, 15:02
Какво да гледам,като същите преди едва няколко месеца,упорито втълпяваха,че във БГ няма признаци на този синдром,а дори и във Европа нямало такова нещо.Да не говорим,че пак се премълчава същината на проблема,а именно - това няма да е липсата на пчелен мед на пазара,няма и да е това,че пчеларите ще фалираме,големия проблем тепърва предстои (а да видим някой ще познае ли кой е този проблем)

И дори сега като попитам 90% от пчеларите (не само от моя район) всички казват,че нямат абсолютно никакви проблеми - типичен пример за това са и форумите ни,кой знае колко от участниците тука имат този проблем,но няма да си признаят,докато не се чуе примерно,че държавата ще ни компенсира известна част от загубите,ако това стане,тогава ще се окаже,че дори хора дека не са чували за пчели,ще имат изчезнали такива.

Пак казвам СРАМ И ПОЗОР!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Къде ги пчеларските ни съюзи - или са прекалено заети,със други много по-важни дела,като това как да кознат субсидийки ........ аман от помияри!!!!иначе да ги видиш,големи превземки,големи пчелари,големи специалисти,много начетени всите и изобщо да се смае човек,тези умните хора що не ги вземат в НАСА .....

п.п.ако сега направим протест Бога ми няма да ида,защото някои хора и то точно от "ГОЛЕМИТЕ" пчелари по-добре да не ми се мяркат пред очите - такива протести ще им дам,такива субсидии,само на пчелари и пчелички ще ми станат,д'ба и копелетата му долни,колкото и да съм виновен аз,е тези червеи скапаха пчеларството във БГ и по-лошото е,че има много колеги,дори тука във форума,които със отворено дупе подкрепят всичките тези говеда.

Б.Медаров
14.04.2011, 15:24
Тодор Манолов от Царево прецака всичкини тази година.Отишъл в министерството и вдигнал скандал,от там ни отрязаха заради неговата АЛЧНОСТ,а самия тои има над 600 кошера.Много си прав по добре да не ни се мяркат такива големи пчелари че жална им майка. judge; judge; judge; !!!!Че отгоре навсичко и кандидатстват по програми в който нямат право.Но пък затова има серни фитили за бачви thumbdown;

N-2
14.04.2011, 15:37
Да не би да е Манол Тодоров? И за какво е вдигнал скандал? И от какво са ни отрязали?

Юрий Цветков
14.04.2011, 20:06
Колеги, само ви моля да спазвате добрия тон.

Б.Медаров, това за серните фитили, надявам се не го мислиш сериозно. Все пак пчелите не са ни виновни с нищо. Ако имаш някаква достоверна информация за злоупотреби, не зависимо дали е Манол Тодоров или друг, най-малкото може да я огласиш тук.

Димитър Бонев
25.04.2011, 19:06
http://www.youtube.com/watch?v=NuZ5g_iWKCM&feature=related

kando
05.05.2011, 11:25
Е как се получава това, че са усвоени милиони, а същевременно пчелните семейства намаляват? Защо аз като работещ трябва да плащам данъци и осигуровки, а тези които си изкарват прехраната с пчеларство не. Е аз не съм съгласен с такава дискриминация. Вярно ролята на пчелите в подържане на екоравновесието е безценна и по тази причина пчеларите производители нека получат данъчни облекчения, но не да не плащат нищо.
Казвате, че много пчелари се отказват от занаята и намалят броя на кощерите си. Няма причина да не вярвам на думите ви, но личните ми впечатления са точно противоположни. Е осен някой дядо в много напреднала възраст, но причината е физическа невъзможност да обслужда кошерите си.
Юрка използвам твоя цитат като въведение,за клипа по долу - не за да се заяждам със теб,но ето ги отговорите на всички постановки които си изложил.

http://bnt.bg/bg/news/view/52219/izmreli_pcheli_v_dobrudja

не само,че не искам да плащам данъци и осигуровки,но и ще се постарая да не плащам - също така вече изгубих всякакво желание,за по сериозна инициатива относно субсидиите .... изобщо не искам да кандидатствам и да излизам на "светло".

Дори нещо друго - носейки отговорност за себе си и думите ми, и аз съм на път да се откажа от занаята,точно в момента със тези проблеми които имам,ми трябва само едно такова натравяне на пчелите и повече бога ми няма да пипна кошер,хващам и продавам всичко - ремаркета,центрофуги,около 150 ДБ сандъка със рамки и два магазина + материал за около още 100 и изобщо целия пчеларски инвертар,дори и двора ще продам,всичко ........

Няма държава,нямаме права,няма и носене на отговорност за нарушилите законите - не само,че загива пчеларството във България,ами вече е почти загинало!!!

Юрий Цветков
05.05.2011, 13:04
Няма проблем за цитата. За мен това си е чисто криминален акт. За който съответните органи трябва да си свършат работата. Много жалко за потърпевшите. Отлично знам какво им е струвало създаването и какво ще им струва възстановяването на тези пчелини. Но това няма връзка с моите думи от цитата. Въпроса е принципен.

jordanov
05.05.2011, 16:22
Баце , труден стана занаята, труден и рисков. Аз преди три четири години си го казах на себе си това и освен за ленти пари за друго не давам, па квото стане, ма пък който вкарва и чужди пари, там не знам..

ivan5555
05.05.2011, 22:47
ще се потулят нещата и това ще е помнете ми думата.ще видим развръзката.доколкото разбрах пробата която са пратили пчеларите на 5 ия ден показва че всичко е наред.пробата от РЗ са я бавили за да им каже арендатора с какво е пръскал това какво му се вика?

zina1980
01.11.2011, 18:26
http://www.vbox7.com/play:61bc4de35d

Светозар Каменов
02.11.2011, 16:44
Изчетох я цялата тема внимателно и за жалост всички сте прави. От тая година се захванах с пчеларство и съм се зарибил много, все по-интересно ми става. Но по стечение на обстоятелствата и доста неща научих за тия съюзи, асоциации и тем подобни. Банда папагали дето изобщо не ги е еня дали има пчели или не, важното е да се усвоят парите по програмите. Всички съм ги търсил за помощ, никой не ми обърна внимание. Ганчовци, професор Петров ли беше забравих, Котларски, РА. Само от ДФЗ ми обърнаха внимание ... с 2 месеца закъснение. Оправяй се както можеш, това е. Проблема е както май Юри каза, че няма обединение, всички се мъчат сами, няма подкрепа, няма кой да защитава правата, да иска прилагане на законите. Едно обединяване на самите пчелари ще свърши работа, но това е трудна работа според мен, но не невъзможна. Знам, че съм далеч от същинските проблеми, но ми предстои да се сблъскам с тях, а никак не ми се ще да ги има изобщо.
Относно опрашването като гледах филма "Мълчанието на пчелите" останах изумен какви пари получава пчеларя дето си е закарал кошерите на посева. Това му е основните приходи, меда каквото даде. Но там има разбиране, на земеделците им е ясно, че всичко е свързано и един без друг не могат. Ние явно сме далеч от това. Онази обява за опрашването на вишните я пуснах аз за една моя позната. Говорил съм й, че ако има опрашване добива ще се вдигне и тя реши да опита. В крайна сметка се отзова САМО един колега, но нямаше готовност за тогава. Разбраха се за следващата година. Та така, всички реват, няма, никой не дава ама не са направили като kando и дори без пари да им дадеш пример как може да се постигне симбиоза между пчелари и земеделци. Няма начин да вървят разделене и в конфронтация. Само дето не съм много съгласен с него, че трябва да е без пари, най-малкото защото като (или пък ако) дойде времето това да се плаща, тъпия човек ще каже - уууу тия се оядоха.
А за програмите и субсидиите мисля, че е добре да ги има, но е редно да има силен пчеларски съюз и той да ги разпредля (то такова е и изискването на Европа). Примерно аз след всичките тия перипетии имам 50 кошера и пчели за много малко пари от моя страна. Това ако го правя постепенно кога ще стане и колко ще ми струва? А да не говорим както ми е идеята да станат 150 поне... Но лошото е, че при нас всичкото от тая АЛЧНОСТ се опорочава и изражда.

Бай Пчеличко
03.11.2011, 08:40
Колеги , какво значи , че пчеларството загива ? Ами то е заложено дае така ! Всички тези програми , съюзи и всички подобни измишльотини спомагат това да стане ! По този начин се развива единствено способността за усвояване на корупционно отпусканите средства , които раждат псевдопчелари - "бизнесмени" , които унищожават - подпомогнати от Европейската идиотска гигантомания поминака на истинския пчелар ! Ако никой не субсидира - всичко щесидоиде на мястото и цената на меда и парите за опрашване , защото естествения подбор и доказалитесе във времето практики отцеляват исе развиват успешно ! Поне аз така мисля !

РС. Пчеларите са животновъди , не бизнесмени !
В България бизнесмен се превежда , като измамник , лъжец , крадец ....... Никога небих нарекъл себеси така !

jordanov
03.11.2011, 15:16
Слуховете че РОДНОТО ПЧЕЛАРСТВО ЗАГИВА се оказаха силно преувеличени . Предлагам на шефовете на форума да сменят заглавието на темата с тази перифраза по Марк Твен , за да бъдем максимално обективни. Я вижте за няколко месеца тук във форума колко начинаещи колеги задават въпроси за А и Б при пчелите ? Кой с 2-3 , кой с 10-20 кошера . Добре че архивите са живи та да видим как уважавани колеги които миналата година и до преди 3-4 месеца се канеха да хвърлят кърпата продължават смело напред . Това че на някой му пропаднал бизнеса , или инвестирал в пчели и после разбрал че файда няма , ами свободен пазар и неолиберализъм , това е . Всеки е грамотен , оглежда се в околната обстановка и е свободен да взема решения за себе си , от това повече какво ? И понеже историята е доказала че да си и производител и търговец едновременно е трудна работа , пък и гледам че тука повечето сме производители , търговците са малко , да ви припомня едно основно правило в икономиката - " Произвеждаш толкова , колкото можеш да продадеш на цена , която те устройва " . Оттам нататък е аритметика .

Юрий Цветков
03.11.2011, 18:16
да ви припомня едно основно правило в икономиката - " Произвеждаш толкова , колкото можеш да продадеш на цена ,, която те устройва " . Оттам нататък е аритметика .От 3 години все това повтарям по пчеларските форуми. Навлякох си гнева на много пчелари, но сега разбирам, че не съм единствения "луд", който мисли така. И двамата с бай Пчеличко сте прави. До като ни има нас, ще има и пчели. Вярно е, че по "татово" време с пчелин от 100-150 кошера, за 3 години се купуваше апартамент в окръжен град. Сега не е така и никога вече няма да е. Може би. Това е голямата драма на голяма част от старите пчелари. А под стари имам предвид, точно старите по възраст, които бяха част от "социалистическото" пчеларство, както и "новите-бизнес" пчелари, които решиха да забогатяват с пчелите. drinks;

Драгошинов
11.02.2013, 10:47
http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/02/10/2000061_mzh_s_poredniia_zakon_za_zadushavane_na_st opanskata/ - някои от предлаганите промени касаят пряко пчеларството. Администраторите ще се наложи да изтрият темата "купува-продава", иначе .......... :D

scutellator
11.02.2013, 11:05
Просто пореден целенасочен опит да смажат каквато и да е дейност в България. Ама що ги цъкат така на малки порцийки ами не вземат да го изсипят всичко на веднъж - да вземе вече да се свърши всичко най-после.

donald
11.02.2013, 11:39
Трябваше на 21.12.2012г. да свърши света и всичко да започне отначало.Само това ни оправя.

ivootur
11.02.2013, 13:02
Държавата иска да контролира всичко,а където има контрол,забрани,разпоредби ,изисквания и така нататък,има условия за корупция,а всички знаем че държавните служители живеята от и за корупция.Това е дейноста която се развива най добре в България,защото всяка власт подобрява все повече и повече условията за корупция.

N-2
11.02.2013, 14:01
И т. нар. Пчеларска програма е част от сценария за тотален контрол.

Димитър Бонев
11.02.2013, 16:09
Не не е. Тя е поредният опит да се ликвидира пчеларството. За тях е най-добре да останат 50-тина пчелина в страната в които да се наливат едни пари срещу комисионна.

ivootur
11.02.2013, 16:42
Не не е. Тя е поредният опит да се ликвидира пчеларството. За тях е най-добре да останат 50-тина пчелина в страната в които да се наливат едни пари срещу комисионна.

Стане ли така,ние пък ще ги ликвидираме,да ги видим тогава и ще започнем да внасяме пчели от чужбина,както се прави вече в много отрасли(зеленчуци,плодове, ляко,месо,скоро и дървесина ще започнем да внасяме)

сезгин
11.02.2013, 21:27
все пак трябва да има някакъв контрол и то го има в момента.не е приятно някой да върти меда си в бидон от туршии и да го складира в обор дето се отглеждали животни едно време

Димитър Бонев
11.02.2013, 21:29
Като знам колко сме организирани силно се съмнявам, че ще направим каквото и да било. Дори и за най-малкото. Направихме един проект за програмите.Балансиран съобразен с нуждите на пчеларя и очаквания интерес към мерките. Каква подкрепа получихме? Никаква. Никой нищо. Все едно няма такъв проект, а в работната група си редят плановете, кой колко ще облажи от новата тригодишна програма. Ако стане това, което се канят да направят, ще има доста изгорели по програмите. За всеки случай няма да са създателие и. Дори и парите за научни изследвания отрязаха. Айде там има причина. Някой се страхува, че тези проекти ще разкрият истини, които са публично известни, но не са доказани. За сметка на това ще заделят 2 000 000 за препарати и ще ни задължат задължтелно да ползваме някой от най-отровните. А и 1 000 000 за майки.И какво правим сега? Сядаме и чакаме да видим какви ще ги надробят. Наистина нещата вървят на зле, ама ние самите сме си виновни. Вместо да се опълчим на доновете, ние по изложенията се редим на опашки да им целуваме ...(пръстена).

Недялко Атанасов
11.02.2013, 21:44
все пак трябва да има някакъв контрол и то го има в момента.не е приятно някой да върти меда си в бидон от туршии и да го складира в обор дето се отглеждали животни едно времеЕто ви една предпоставка за ликвидиране на пчеларството-невежеството към самите пчели и продукцията от тях, а това са болестите и ниската цена, е не са ли това проблемите на всички пчелари търсещи причината, къде ли не?

ianev
12.02.2013, 23:52
Това не мога да го отрека много колеги са както казват Лалов и Сезгин.... за съжaление Както се казва каквато е личната хигиена на един човек такъв е и манталитета и начина на работа.......

Sandokan
13.02.2013, 12:26
Бях решил да пусна една приказка за “Доцента и неговата родопчанка”, но като видях как се “въодушеви” Донбонети и сам си изтри чертежите от блога, направо се притесних да не вземе и Доцента да си затрие “ценния” генетичен материал и после да ми разправя “ти си виновен, защото ме ядоса”.
Всъщност не бива да обиждам пчелите, защото сред тях наистина може да има ценен генетичен материал, а това, че резултатите от досегашната селекция са посредствени най-вероятно се дължи на възможностите на самия селекционер. И, тъй като ние с вас не знаем какви точно са били целите , които си е поставил, съответно не можем и да определим доколко са постигнати.
Селекционната стойност на генетичния материал може и да не е много ясна, обаче когато става дума за парично изражение на нещата, положението е съвсем друго. Косвената финасова стойност , оценена като принос в схемата за усвояване на средства, определено е впечатляваща.
Доновете явно си го могат.
Разбира се, всичко е временно, но засега печелят играта.
Не ги харесвам, но не мога да не им го призная.
Браво на стратезите!

scutellator
13.02.2013, 14:22
Развъдни цели никога не е имало, няма и да има, затова и резултата е такъв.
Цялата история за "възтановяване и запазване" на българската медоносна пчела е една голяма измама, такава няма (дори остатъци от нея) поне от 40 и повече години.
Единствената заложена цел е да се лапат... сибсидии. Спрат ли субсидиите, развъдната асоциация изчезва като утринна мъгла. :D :D :D

Ruslan
13.02.2013, 14:25
Няма я вече"родопиката", вече се говори за "мацедоника"!
Преборихме се с ЕС да си казваме Евро а не Еуро и на банкнотите го написаха.Да се чудиш защо да използваме мацедоника, вместо правилното македоника(не, че съм убеден, че има такъв дзвер :D)!

scutellator
13.02.2013, 16:06
Macedonica има, макар и обстоятелствата около нейното образуване да са доста спорни - вследствие на подвижното пчеларстване в Гърция (от омешването на различните географски фенотипове на Cecropia/ Кекропия) , както и липсата на естествена географска бариера.
Перипетиите с родопиката и в последствие мацедониката са доста дълги, западните учени не признават нито едно от двете като автентична българска пчела. То затова и някои хора като ги скастриха от запад, престанаха да тръбят от каква раса били пчелите.
Мацедониката от Гърция се различава от тази от Македония ( дори чисто по външен вид). Преди време имаха нещо съвместно със македонските учени и дори за известно време продаваха македонска мацедоника, но защо спряха, не знам.
Политиката е тип "фурнаджийска лопата" - веднъж така, после иначе, според обстоятелствата.

Sandokan
16.02.2013, 13:32
За да не загине българското пчеларство, трябва да се осигурят средства за развитие.Спор няма.
Добре е да има и средства за научни изследвания свързани с пчеларството.
В по-горен пост Димитър Бонев казва: “Дори и парите за научни изследвания отрязаха.” Причини разни.
В други фондове обаче, пари за научни изследвания има и те се усвояват. Ето ви пример:

Одобрен проект ДФНИ Б01/31:
"Приложение на ОМИКС технологиите за разкриване на здравословния потенциал на българския мед"
с ръководител проф. Шишинъова от СУ, Биологически факултет, катедра "Зоология и антропология" на стойност 240 000 лв.

Добре е да се разкрие здравословния потенциал на българския мед. Лошото е, че проектът не е включен в списъка на проектните предложения, класирани за финансиране от фонд “Научни изследвания” и въпреки това е финансиран. Как ли се е случило?
Явно има неофициално одобрени проекти.

Румен Димитров
16.02.2013, 16:28
Тигъре, на 7-те морета....ако намериш нормално човешко определение на ОМИКС, ще разбереш, че даже и лев няма да има за нито един пчелар!

Научните проекти с чужди(наши) пари не са за развитие, а за усвояване на средства wink;

scutellator
16.02.2013, 19:44
“Дори и парите за научни изследвания отрязаха.” Причини разни.

Ми то едва ли е тайна - искали да изследват разпространението на нозематозата в България.

Димитър Бонев
16.02.2013, 20:53
И не само това.Другата тема е : "Изясняване въпросът с резистентността на причинителя на вароатозата Varroa destructor към препаратите прилагани у нас. Разработване на методи за биологична борба с вароатозата." Това е второто основание. Вместо това ще налеем 2 800 000 годишно за "борба" с вароатозата, защото се били уплашили, че положението е сериозно.

Sandokan
17.02.2013, 10:24
Ха-ха-ха, абе Румене! Не ме бъркай с тигъра на седемте морета! Нямам нищо общо с Малайзия. Като изключим климатика и един телевизор Панасоник, който купих от магазина на “Викиват” в Пловдив преди 20 години и излезе “железен”, т.е. продължава да работи перфектно.
Просто съвпадение на имената.
Не само едно магаре се казва Марко.

alex74
17.02.2013, 20:31
Достойна цена на пчеларския труд-това е ключа за подем на пчеларството в НРБ опсс РБ .И тъй като основното което произвежда Българския пчелар е пчелния мед ,то заслужена цена за този продукт автоматично ще вдигне пчеларството от упадък ,нито програми,мерки,субсидии и т.н. биха сторили това което би направило изкупна цена на меда на едро 6-7лв/кг.

scutellator
17.02.2013, 22:53
До колкото паметта не ме лъже, 2001 забраниха износа на непреработен мед от България (нормалните държави забраняват вноса!), през 2003 забраниха вноса на пчелни майки от чужди раси ( че защо му са на българския пчелар?) , уж да не се разпрострнявали болести... , забраниха и възпроизводството на пчелни семейства и отглеждане на пчелни майки както с цел продажба, така и за лични нужди на 99% от българските пчелари! Ако имаш крава и тя роди теле, нима нямаш право да го продадеш? И за капак на всичко, след като му отнеха експорта, удариха обикновенния пчелар и на местния пазар, с наредбата за директните доставки.

Дали тези хора работят за интересите на българския пчелар?

Спомнете си това когато следващия път отидете да им стиснете ръката.

Triballi
21.03.2015, 23:17
Macedonica има, макар и обстоятелствата около нейното образуване да са доста спорни - вследствие на подвижното пчеларстване в Гърция (от омешването на различните географски фенотипове на Cecropia/ Кекропия) , както и липсата на естествена географска бариера.
Перипетиите с родопиката и в последствие мацедониката са доста дълги, западните учени не признават нито едно от двете като автентична българска пчела. То затова и някои хора като ги скастриха от запад, престанаха да тръбят от каква раса били пчелите.
Мацедониката от Гърция се различава от тази от Македония ( дори чисто по външен вид). Преди време имаха нещо съвместно със македонските учени и дори за известно време продаваха македонска мацедоника, но защо спряха, не знам.
Политиката е тип "фурнаджийска лопата" - веднъж така, после иначе, според обстоятелствата.

Ето резюмето към едно изследване за Apis mellifera macedonica

"Генетичната варибалност на (Apis мellifera L.) от страните от Югоизточна Европа бяха изследвана с помощта микросателитни анализи на 107 проби от Албания, Република Македония, Гърция и България, заедно с 42 референтни проби (Apis мellifera carnica) от Словения. Генетичната структура и пространствени анализи на микросателитните данни показват ясно разграничение между словенските пчели и всички други популации, и потвърдиха съществуването на Апис Mellifera Macedonica като местен пчела в районите, които бяха включени в пробите. В повечето области обаче, различна степен на интрогресия с алели на А. м. carnica можеха да бъдат наблюдавани, вероятно като последица от разпространението на внесени пчелни майки. В рамките на A. m. Macedonica, определена степен на подразделяне между пчелните популации от България и другите региони бяха открит, което потвърждава по-ранните съобщения за разновидност в рамките на този подвид."

Дискусия
При по-внимателен анализ, със Структура K = 3 и втората глобална оценка на пространствения анализ, ясно подразделение, в A. m. Macedonica стана видимо. В тази посока, пчелите от България се явиха отделни от събраните в другите региони пчели; Въпреки това, в сравнение с ясният контраст между A. m. carnica и A. m. Macedonica диференциация е далеч по-слабо изразен. Този резултат е в съгласие с вече публикувани данни на базата на aлозими (Иванова, 2010;. Иванова и др, 2010 г., 2012 г.) (. Martimianakis и др, 2011) и промяна на митохондриалната ДНК, отчитаща различни генетични характеристики в A. m. Macedonica от България в сравнение с другите A. m. Macedonica и A. m. carnica.

Въпреки че Ruttner (1988), в неговите морфометрични анализи и описание на A. m. Macedonica, не дава никаква индикация за географски варияции в рамките на този подвид, Петров (1996) отбелязва, специфична разновидност на морфометричните характеристики в България и предложи пчелите в България като отделни подвид "A. м. rodopica ". Докато нашите резултати, базирани на микросателитна анализи наистина показват известна степен на диференциация между пчелите на България и A. m.Macedonica от други региони, това не води непременно до потвърждение на хипотезата на Петров за съществуването на отделни подвидове в България . За да се провери тази хипотеза, ще са необходими подробни анализи на пчелните популации на България с всички съседни географски райони.
Предишните резултати, базирани на морфометрични анализи предполагат, че A. m. Macedonica се среща и далеч на север от региона, които проучихме, достигайки чак до Украйна, където образува широка зона на хибридизация с A. m. Mellifera (Meixner и др., 2007). Въз основа на тази ДНК доказателства, Bouga и др. (2005b) доказва наличието на остра линия на диференциация на юг, между пчелите от Северна Гърция, където A. m. Macedonica се счита за местна, и пробите от централна Гърция и островите в Егейско море. Според Ruttner (1988), A. м. Macedonica, която се намира в района на Тракия в посока изток, където се среща с A. m. anatoliaca. За разлика от предишни публикации, където линията на хибридизация между А. m. carnica и A. m. Macedonica е хипотетична, за да премине през Република Македония и Албания (Ruttner, 1988; Dedej и др, 1996 г.;. Узунов и др, 2009), нашите резултати показват, че цялата пчелна популация в Македония и вероятно значителна част от Албания да се разглежда като A. m. Macedonica. Този резултат се подкрепя и от заключенията на Стеванович и др. (2010) и Munoz и др. (2012 г.), които са съобщили A. m. Macedonica, а не A. m. carnica, като коренна местна пчела от южната част на Сърбия

http://www.researchgate.net/publication/262692074_Genetic_structure_of_Apis_mellifera_mace donica_in_the_Balkan_Peninsula_based_on_microsatel lite_DNA_polymorphism

Estructura genética de Apis mellifera macedonica en la península de los Balcanes basada en el polimorfismo de ADN microsatélite

Resumen
La variabilidad genética de las abejas melíferas (Apis mellifera L.) de Europa sudoriental se investigó mediante el análisis de microsatélites de 107 muestras procedentes de Albania, la República de Macedonia, Grecia y Bulgaria, junto con 42 muestras de referencia (Apis mellifera carnica) de Eslovenia. La estructura genética y el análisis espacial de los datos de microsatélites mostraron una clara distinción entre las abejas eslovenas y las demás poblaciones, y confirmaron la existencia de Apis mellifera macedonica como una población de abejas de la miel indígena en las regiones que se muestrearon. En la mayoría de las áreas, sin embargo, se pudieron observar diferentes grados de introgresión de alelos de A. m. carnica, probablemente como consecuencia de la propagación de reinas importadas. Dentro de A. m. macedonica, se detectó un cierto grado de subdivisión entre las poblaciones de abejas melíferas de Bulgaria y de las otras regiones, lo que confirma informes anteriores de la variación dentro de esta subespecie

Discussion
This study presents the first comprehensive genetic analysis of the indigenous population of A. m. macedonica. Based on 25 microsatellite loci, we analysed the population structure over most of its native range, including some previously unstudied areas.
Our microsatellite results show that the honey bees of our study region, corresponding to the subspecies A. m. macedonica as described by Ruttner (1988) based on morphometric analysis, are genetically clearly distinct from A. m. carnica. Thus, they confirm the existence of two distinctive subspecies, A. m. carnica and A. m. macedonica in the Balkan Peninsula, with A. m. macedonica appearing as a contiguous population in the entire region we studied. However, it is also evident that populations from different regions show varying degrees of intro-gression from A. m. carnica, as has been reported before (Dedej et al., 1996; Uzunov et al., 2009; Stevanovic et al., 2010; Munoz et al., 2012). The Carniolan influence to the honey bee population in the Republic of Macedonia can be partly explained as consequence of long-term propagation of imported A. m. carnica queens. The situation in Albania is more difficult to explain, because hardly any information on past and present breeding practices and importation of queens is available.
Upon closer analysis, with Structure K = 3 and the second global score of the spatial analysis, a clear subdivision within A. m. macedonica became visible. Here, the bees from Bulgaria appeared separate from the bees collected in the other regions; however, compared to the clear contrast between A. m. carnica and A. m. macedonica the
differentiation is far less pronounced. This result is in agreement with previously published data based on allozymes (Ivanova, 2010; Ivanova et al., 2010, 2012) and variation of mitochondrial DNA (Martimianakis et al., 2011), reporting different genetic characteristics in A. m.
macedonica from Bulgaria compared to other A. m. macedonica and
Genetic structure of Apis mellifera macedonica
293
A. m. carnica. Although Ruttner (1988), in his morphometric analysis and description of A. m. macedonica, gave no indication of geographical variation within the subspecies, Petrov (1996) noted specific variation of morphometric characteristics in Bulgaria and suggested to consider the bees of Bulgaria as separate subspecies “A. m. rodopica”. While our results based on microsatellite analyses indeed show a certain degree of differentiation between the bees of Bulgaria and A. m.
macedonica from other regions, this does not necessarily translate into a confirmation of Petrov’s hypothesis of a separate subspecies in Bulgaria. To verify this hypothesis, detailed analyses of the honey bee populations of Bulgaria with all neighbouring geographical regions will be needed.
Previous results based on morphometric analyses suggested that A. m. macedonica also occurs far to the north of the region we studied, reaching as far as the Ukraine where it forms a broad zone of
hybridisation with A. m. mellifera (Meixner et al., 2007). Based on mtDNA evidence, Bouga et al. (2005b) demonstrated the existence of a sharp line of differentiation to the south, between bees from northern Greece, where A. m. macedonica is considered native, and samples from central Greece and the islands in the Aegean Sea. According to Ruttner (1988), A. m. macedonica is also found in the Thrace region towards the east where it meets with A. m. anatoliaca. In contrast to previous publications, where the line of hybridisation between A. m. carnica and A. m. macedonica was hypothesised to run through the Republic of Macedonia and Albania (Ruttner, 1988; Dedej et al., 1996; Uzunov et al., 2009), our results demonstrated that the entire bee population of Macedonia and probably a substantial part of Albania has to be regarded as A. m. macedonica. This result is also supported by the conclusions of Stevanovic et al. (2010) and Munoz et al. (2012) who reported A. m. macedonica, and not A. m. carnica, as the native bee of the south part of Serbia.

Triballi
28.07.2017, 12:53
Мацедониката от Гърция се различава от тази от Македония ( дори чисто по външен вид).
Чак пък толкова ли се различава? На дали...
8819
8820
8821
8822
8823