PDA

Виж пълната версия : Проблемно семейство



valaz
07.05.2015, 05:57
От всичките ми 12 пчелни семейства, едно изостава в развитието си. През периода на пролетното подхранване с питки, това семейство ядеше питката около 3-4 пъти по-бавно от останалите. При него, пилото изглежда по много по-различен начин. На една и съща пита има запечатано и открито пило в безпорядък по нея. Снимал съм една от питите с най-много запечатано пило по нея. Между запечатаните килийки има открито пило в различни стадии на развитие. При другите пити, запечатаното пило е по-малко и с повече незапечатани килийки между запечатаните. Дайте съвет, на какво се дължи това? Стара майка или нещо друго?

koragroup
07.05.2015, 06:33
Според мен е от майката. Дали стара или повредена... Ако някога е била качествена, бих предизвикал самосмяна, а маточниците бих използвал за отводки.

Ще трябва да подмениш и питите ми се струва, с тези търтееви килийки...

jordanov
07.05.2015, 09:27
А възможно ли е пчелите по някаква причина да изчистват част от пилото?

Aranis
07.05.2015, 09:33
Майката е най-очебийното заключение. Само че ми се въртят и други мисли в главата. От снимката ми се струва, че останалите килийки са пълни с прашец, а и пчелите по питата са малко. Има ли вариант семейството да е толкова слабо, че да не успява да освободи килийки и майката да няма къде да снесе? И да снася във всяка освободена килийка. За мен има два варианта.
1.Драсваш чертата на семейството и рестартираш с отводка.
2.Пренасяш 2 хубаво осеменени пити с люпещо се пило, до 1-2 дни, и стесняваш силно, но не в единия край, а срещу прелката. Едновремено с това сипваш по 200мл рядко сиропче 1 към 2. Ако до свалят доливаш нови 200мл. Като се излюпят пчелите ще почистят килийките си изчакваш още 2-3 дни и гледаш. Ако майката е осеменила правилно и доволно всичко и е в ред. Ако ли не - главата се отделя от тяло и нататък знаеш :).

tarty
07.05.2015, 09:36
А възможно ли е пчелите по някаква причина да изчистват част от пилото?
При силен медосбор съм забелязвал,че изхвърлят прясно пило и пълнят с мед.

зуница
07.05.2015, 11:05
Майката.Преди две години млада роева майка наблъска на ново изградена пита само търтеево пило, плътно отгоре до долу.На другите пити снасяше като на снимката.Дойде есента и всичко като , че се нормализира.Презимува успешно на 5 пити пчели. Тая пролет изостава.Другите напълниха кошерите , а тая държи 5-те пити.Пилото е плътно, работническо, но малко. За смяна. Нямам представа дали е болест на майката или е генетично обусловено.Ще я сменя.

valaz
07.05.2015, 14:48
Килийките и пилото на снимката са работнически. Ако бяха само търтееви, отдавна щях да съм приключил с това семейство. Майката има къде да снася. Свободни килийки има достатъчно. В незапечатаните килийки, намиращи се в съседство със запечатаните, има открито пило в най-различна фаза на развитие. То не се вижда на снимката. Другата аномалия е, че пилото се намира от задната страна на питите.

зуница
07.05.2015, 15:47
Килийките и пилото на снимката са работнически.
Именно в работнически килийки наблъска търтеево пило и при мене.Все едно не се е оплодила , но това само на новоизградената пита. Бракувах питата.На другите пити - шарения, запечатано, открито, работническо, търтеево.А сега пролетта, компактно работническо , но малко, малко-о...Сменяй майката.Аз към това съм се насочил.

Aranis
07.05.2015, 16:15
И аз гласувам да и резнеш главата. Щом има свободно, но тя не снася, няма какво да я бавиш.

Интересно ми е дали пчелите не са започнали сами да правят самосмяна? Аз имам подобен случай. Майката пронесе след зимата едва в края на април (преди това нито едно яйце). Аз им местих няколко пъти пити с пило, но така и не направиха маточници. Чудих се защо и хоп. Отварям гледам 2 пити с пило наредени като за снимка пълни на 99.9% и майката се разхожда доволна...викам си - нещо й е станало от зимата. Вчера отварям пак едно прошарено пило и пчелите едва са дочакали да започнат самосмяна. Заложили са 3-4 маточника тамън и са започнали да ги пълнят с млечице. Предполагам са чакали затолянето на времето и съответно търтеевата популация.
Пчелите имат безпогрешен инстинкт за това кога майката бави развитието им и обикновено сами и резват главата. Понеже видях на снимката един започнат маточник се чудех дали е някакъв изостанал или и при теб ще се случи същото.

Христо Димитров
07.05.2015, 17:43
Здравейте,колеги!
Имах подобен проблем с една отводка(която все още е най-слабото ми семейство).Беше само на 4 пити около 20 април и по същия начин майката едвам беше осеменила на 2 пити по малко от двете страни.Но около тази дата сложих една пита с пило преди излюпване и пчели от съседния кошер,който ми е най-силния.После сложих и празна пита за да има място за снасяне на майката.Вчера отворих и видях пило на 4 пити и доста пчели.Майката се поразвила и наедряла и хвърчи из питите и снася.Всички празни килийки от питите осеменени.Оказа се,че майката е искала повече пчели за да се активизира.Така,че пробвай ако са малко пчелите да сложиш една пита с кафяво пило и пчели,може пък да се засили и да се оправи.Другото е ясно ,ако майката е за смяна.

dimi_01
07.05.2015, 18:03
Внимавай!Разчопли някоя килийка с по хлътнало капаче,и разгледай какво става вътре.

evgeni.filimonov
07.05.2015, 20:51
Едно въпросче. Кой управлява семейството , майката или пчелите ?

Гогол
07.05.2015, 22:33
Едно въпросче. Кой управлява семейството , майката или пчелите ?Отговор:–Евгени !!! А сега сериозно–При грешна манипулация на пчеларя с–вото отива в небитието,,при правилна–събира плюсовете,т.е. мед. Към колегата–причините са комплексни,спермотеката на майката е нефелна/предполагам че е произведена късно ,август,края./Малко пчели ,за да се грижат за пилото.Имам 1 такава ,от миналата година.Гледам и сеира,но до 15.05..След това–аут.Както казва колегата Зуница, повече от 3–4 пити не осеменява,да не се преумори и то на 30–40 %.Направо да и отскубнеш врата на тази к...ва.Махай я,начини много,дай запечатано пило за да не изгубиш с–вото.

scutellator
07.05.2015, 22:37
От всичките ми 12 пчелни семейства, едно изостава в развитието си.... Дайте съвет, на какво се дължи това? Стара майка или нещо друго?

Податливост на семейството към болести.
Сам трябва да прецениш по какъв начин да се бориш с проблема - хигиена или селекционен натиск (или по малко и от двете)
Когато имаме утойчивост към дадено заболяване по пилото, това може да се дължи на ларвите (които са устойчиви) или пък на пчелите (които причиняват устойчивост). Във тази връзка, ако тръснеш една рамка с млади пчели, вероятно пилото ще се оправи, но за известно време.

scutellator
07.05.2015, 22:39
Едно въпросче. Кой управлява семейството , майката или пчелите ?

Самият въпрос е грешен.
"Honeybee democracy" - Tom Seeley

valaz
18.05.2015, 13:05
434143424343[ATTACH=CONFIG]4344
Направих още снимки на пита на проблемното семейство. На тях умишлено отстраних пчелите, за да може пилото да се види по-добре. На една от питите видях майката, но не успях да я снимам.

kajgalool
18.05.2015, 16:56
Не знам дали ми се струва, но някои ларви изглеждат, че са в неестествено положение...провери откритото пило хубаво да не се окаже нещо кофти.Пчелите почистват болното пило, разнасят заразата и на това може да се дължи прошарването...дано не е това, което си мисля.

valaz
18.05.2015, 18:45
Изчетох много за европейския гнилец. На пръв поглед, прошареното пило изглежда такова. Сезона на проявление на заболяването съвпада напълно. Не забелязах пробити капачета на килийки, нито ларви в необичайно положение. Пред входа на кошера поставих плоскост от фазер. Не съм забелязал, върху нея да изхвърлят мъртви ларви.

evgeni.filimonov
18.05.2015, 19:56
Наблюдавай запечатаното пило или изрежи част от него и го занеси на Калинка Гургулова.
Или майката е за смяна. Можеш и да стесниш семейството.

сложна личност
18.05.2015, 21:23
И при мен имаше такова пило.Семейството определено не вървеше.На следващия преглед след седмица ни пило ни майка.Сложих пита с маточник и ще видим в събота.

valaz
02.03.2016, 22:41
Реших да споделя, как се развиха събитията с това пчелно семейство. Около месец след като бях направил снимките на питите на проблемното семейство, забелязах появата на няколко дребни маточника. След около още един месец, в килийките се появи търтеево пило с характерните издути капачета, разпръснато по питата с пропуски, подобни на тези от снимките. Тогава реших да приключа това семейство. Изтръсках питите с пчелите пред другите кошери и ги прибрах за претопяване. Празния кошер го преместих на ново място с вход в обратната посока, за да не влизат пчели в него. След две седмици, с изненада установих, че в него влизат и излизат пчели. В кошера бяха изградени няколко малки восъчни пити. Тогава върнах кошера на първоначалното му място, сложих в него три качествени пити с известно количество мед в тях. Постепенно, това семейство се възстанови. Пилото в питите бе подредено правилно. С още малко грижи, това семейство презимува успешно и сега не се отличава от останалите пчелни семейства.

solaris60
02.03.2016, 22:47
Реших да споделя, как се развиха събитията с това пчелно семейство. Около месец след като бях направил снимките на питите на проблемното семейство, забелязах появата на няколко дребни маточника. След около още един месец, в килийките се появи търтеево пило с характерните издути капачета, разпръснато по питата с пропуски, подобни на тези от снимките. Тогава реших да приключа това семейство. Изтръсках питите с пчелите пред другите кошери и ги прибрах за претопяване. Празния кошер го преместих на ново място с вход в обратната посока, за да не влизат пчели в него. След две седмици, с изненада установих, че в него влизат и излизат пчели. В кошера бяха изградени няколко малки восъчни пити. Тогава върнах кошера на първоначалното му място, сложих в него три качествени пити с известно количество мед в тях. Постепенно, това семейство се възстанови. Пилото в питите бе подредено правилно. С още малко грижи, това семейство презимува успешно и сега не се отличава от останалите пчелни семейства.

Нещо не разбрах. Я пак.

jorors
02.03.2016, 22:47
Нещо не разбрах. Я пак.
И аз!?!?!?!

Недялко Атанасов
03.03.2016, 15:18
.....................След две седмици, с изненада установих, че в него влизат и излизат пчели. В кошера бяха изградени няколко малки восъчни пити. Тогава върнах кошера на първоначалното му място, сложих в него три качествени пити с известно количество мед в тях. Постепенно, това семейство се възстанови. ....................Само настанили са се,кво има за разбиране толкова,не се е доизразил.

iliew
03.03.2016, 18:37
Само настанили са се,кво има за разбиране толкова,не се е доизразил.

Без да го цели, е направил капан за рояци и е случил на хубав рояк. :)

marianski
03.03.2016, 20:43
За миг си помислих, че семейството се и намерило старият дом на новото място и са се уплашили, че ще останат без покрив и са се оправили сами, а то кво било ново рояче:):)

kando
25.03.2016, 01:03
Е ново рояче, не се брои за възстановено семейство - но, инак фън наистина. :Д

valaz
25.03.2016, 09:08
Нямам обяснение, как се оправи семейството? След ликвидиране на търтовъчно семейство съм забелязал, че винаги в изпразнения от пити кошер остават известно количество пчели, дори и след обръщане на кошера и преместването му на ново място. След седмица, пчелите ги няма. Този път , обаче, пчелите останаха в кошера и започнаха да градят пити. Възможно е и рояче да се е заселило, през времето, когато не съм бил там?

valaz
20.09.2017, 04:37
Тази година - 2017, отново се сблъсках с проблемно семейство, но от по-различен вид. Пролетта, семейството бе силно, готово за акацията. За съжаление, акацията цъфтя слабо, отделяше малко нектар и много семейства се роиха. Мой пропуск бе, че не успях да овладея ситуацията и изпуснах много роеве. Въпросното семейство беше силно, на два ЛР корпуса с магазин и след роенето бе отслабнало до един непълен корпус пчели - долния корпус. Вероятно, след роенето се е оказало слабо за обема на кошера, в който се е намирало, което е довело до преохлаждане на пилото. Имаше доста умрели незапечатели личинки, част от които бяха паднали на дъното на кошера. Като забелязах, какво е станало, аз го стесних до един непълен ЛР корпус. След около месец, през август установих, че то има проблем с пчелната майка. Имаше около 2 до 3 пити с търтеево пило, с характерните издути капачета на килийките. По питите имаше съвсем малко мед. Купих една пчелна майка от пчеларския магазин до гарата в София на цена от 24 лева. Изтръсках пчелите от питите навън и след като летящата пчела се прибра в празния кошер, върнах питите и сложих клетката с майката в кошера. Очаквах трудно приемане от търтовъчното семейство. За моя изненада, пчелите се разхождаха спокойно по клетката с майката, макар да не забелязах да провират хоботчета, за да я хранят. Реших, че са готови да я приемат и отчупих пластините на клетката. След около седмица направих преглед на семейството. За моя изненада, не открих маркираната майка. След още един или два дни, с изненада открих прясно снесени яйца по дъната на килийките на една от питите. След внимателно търсене на пчелна майка, такава не открих. Пчелите в това семейство не са много и не мога да допусна, че е възможно да не я намеря. Допускам възможността, маркировката на майката да е паднала. Сега остава да изчакам, да запечатят пилото, за да разбера, дали то е работническо или търтеево.

valaz
25.10.2017, 21:40
Продължавам с разказа за проблемното пчелно семейство от 2017 година. Оказа се, че новата майка е била приета, защото се появи качествено работническо пило. Тъй като, това пчелно семейство бе останало с преобладаващо количество стари пчели, за да се подготви за зимата му бе необходимо своевременно да подмени по-голямата част от тях. Подхраних на два пъти с по една питка с протеин. Така, в началото на октомври, нормалните пчелни семейства бяха преустановили отглеждането на пило, докато проблемното вероятно има пило и в момента. За сметка на това, запасите му от запечатен мед са крайно оскъдни. Колебая се, дали да закупя, специално за него кофа с апиинверт и да го нахраня, докато може да приема храна в питите. Няма опасност от ограничаването на площите за яйцеснасяне, защото и без това е време да се приключва с отглеждането на пило. Ако не го подхраня, запасите му от мед ще се изчерпят най-много след месец. В момента, то е само на 6 или 7 ЛР пити, които са почти празни.

Трендафил Дончев
25.10.2017, 21:44
Продължавам с разказа за проблемното пчелно семейство от 2017 година. Оказа се, че новата майка е била приета, защото се появи качествено работническо пило. Тъй като, това пчелно семейство бе останало с преобладаващо количество стари пчели, за да се подготви за зимата му бе необходимо своевременно да подмени по-голямата част от тях. Подхраних на два пъти с по една питка с протеин. Така, в началото на октомври, нормалните пчелни семейства бяха преустановили отглеждането на пило, докато проблемното вероятно има пило и в момента. За сметка на това, запасите му от запечатен мед са крайно оскъдни. Колебая се, дали да закупя, специално за него кофа с апиинверт и да го нахраня, докато може да приема храна в питите. Няма опасност от ограничаването на площите за яйцеснасяне, защото и без това е време да се приключва с отглеждането на пило. Ако не го подхраня, запасите му от мед ще се изчерпят най-много след месец. В момента, то е само на 6 или 7 ЛР пити, които са почти празни.

Давай. Нищо не губиш, а и следващите дни май ги дадоха да са хубави и ще го дръпнат.

rosty_sz
25.10.2017, 21:47
Давай. Нищо не губиш, а и следващите дни май ги дадоха да са хубави и ще го дръпнат.

И първо го стесни на 5 пити.

demonj
26.10.2017, 05:40
След подхранването със сироп,на твое место бих сложил и една питка със твърда храна,като свърши нова и така до пролетта.

Ангел Йосифов
26.10.2017, 07:17
Аз бих сложил 1-2 рамки с мед ...

seto4e
26.10.2017, 09:03
Продължавам с разказа за проблемното пчелно семейство от 2017 година. Оказа се, че новата майка е била приета, защото се появи качествено работническо пило. Тъй като, това пчелно семейство бе останало с преобладаващо количество стари пчели, за да се подготви за зимата му бе необходимо своевременно да подмени по-голямата част от тях. Подхраних на два пъти с по една питка с протеин. Така, в началото на октомври, нормалните пчелни семейства бяха преустановили отглеждането на пило, докато проблемното вероятно има пило и в момента. За сметка на това, запасите му от запечатен мед са крайно оскъдни. Колебая се, дали да закупя, специално за него кофа с апиинверт и да го нахраня, докато може да приема храна в питите. Няма опасност от ограничаването на площите за яйцеснасяне, защото и без това е време да се приключва с отглеждането на пило. Ако не го подхраня, запасите му от мед ще се изчерпят най-много след месец. В момента, то е само на 6 или 7 ЛР пити, които са почти празни.

Не го храни с нищо, тръсни го на 3-4 рамки с мед и сложи корпуса върху друго семейство над найлон или фазер, отвори малък вход на корпуса.

valaz
26.10.2017, 15:13
След подхранването със сироп,на твое место бих сложил и една питка със твърда храна,като свърши нова и така до пролетта.

Опасявам се, че твърдата храна ще го стимулира да продължи да гледа пило, а е време да спира.

rosty_sz
26.10.2017, 21:37
Опасенията ти са напълно неоснователни. Ще гледа пило докато намира прашец след това и камион твърда храна да му сложиш ще спре. Към коледа ще се появят първите яйца, края на февруари ще му е най-зор и ако предрапа до джанка ще го бъде.

valaz
06.11.2017, 20:33
По-миналата събота и неделя се опитах се да помогна на проблемното семейство да попълни запасите за зимата с инвертиран сироп. Пчелите взимаха бавно сиропа от вътрешната хранилка. Там имаше много удавени пчели. Имам впечатление, че при по-студено време, пчелите се давят повече във вътрешните хранилки. Опитах с външна хранилка. От там пък, пчелите изобщо не го взимаха. Налях сиропа на другите пчелни семейства, които го прибраха много бързо. Тогава им дадох питка с твърда храна. Една седмица по-късно - на 4 и 5 ноември, питката бе почти напълно изядена от пчелите. В кошера имаше една пита с по около 10 см Х 15 см запечатано пило двустранно. Пилото бе качествено работническо пило, без пропуски. На тази пита нямаше запечатан мед. На друга пита имаше същата площ със запечатан мед. Останалите пити бяха празни. Не разполагам със свободни пити с мед от този размер - ЛР. Сложих стара пита с малко мед зад преградната дъска, като разпечатах част от него. Пчелите бързо го пренесоха. Следващата събота ще им дам още малко. Ще е чудо, ако това семейство не загине от глад през зимата.

delta.e
06.11.2017, 21:18
Няма и да го коментирам , ще бъда неразбран .

Ангел Йосифов
06.11.2017, 21:37
Васко не им създавай работа.По добре отрежи рамката и им я сложи до пилото.Не ги карай да работят.

Sylvie
06.11.2017, 22:41
По-миналата събота и неделя се опитах се да помогна на проблемното семейство да попълни запасите за зимата с инвертиран сироп. Пчелите взимаха бавно сиропа от вътрешната хранилка. Там имаше много удавени пчели. Имам впечатление, че при по-студено време, пчелите се давят повече във вътрешните хранилки. Опитах с външна хранилка. От там пък, пчелите изобщо не го взимаха.

Защо не им налееш инвертирания сироп направо в питите. Аз така направих с едно семейство, което изобщо не вземаше сироп от хранилката въпреки, че запасите му са малко. Направо им налях 2 пити с инвертиран сироп.

miroslav70
07.11.2017, 07:15
След подхранването със сироп,на твое место бих сложил и една питка със твърда храна,като свърши нова и така до пролетта.
Аз бих действал така.

valaz
07.11.2017, 09:23
Защо не им налееш инвертирания сироп направо в питите. Аз така направих с едно семейство, което изобщо не вземаше сироп от хранилката въпреки, че запасите му са малко. Направо им налях 2 пити с инвертиран сироп.
Никога не съм наливал сироп в пита. Опасявам се, че сиропа ще тече по питата, без да влиза в килийките? Или в това има някаква тънкост?

Sylvie
07.11.2017, 10:04
Не знам какъв инверт ползваш и колко е гъст, но Apiinvert се налива идеално. В празна пита, слагаш я легнала и наливаш малко по малко, идеално се пълнят килийките, изправяш я внимателно и ако нещо потече просто извърти питата малко насам-натам докато се попълнят килийките и спре да тече. И аз не го бях правила досега, но ми се наложи и съм доволна от резултата. Дано и пчелите да са :)

P.S. Аз наливам само едностранно. Не знам дали и как може да се пълни питата двустранно, малко ми е пчеларския опит.

Трендафил Дончев
07.11.2017, 10:30
Не знам какъв инверт ползваш и колко е гъст, но Apiinvert се налива идеално. В празна пита, слагаш я легнала и наливаш малко по малко, идеално се пълнят килийките, изправяш я внимателно и ако нещо потече просто извърти питата малко насам-натам докато се попълнят килийките и спре да тече. И аз не го бях правила досега, но ми се наложи и съм доволна от резултата. Дано и пчелите да са :)

P.S. Аз наливам само едностранно. Не знам дали и как може да се пълни питата двустранно, малко ми е пчеларския опит.

Двустранно се пълнят във вана.

valaz
07.11.2017, 10:30
Двустранно пълнене на пита - със спринцовка, килийка по килийка.

Sylvie
07.11.2017, 10:40
Виж ти, значи знаеш, ами направи го. Аз нямам нерви, нито време да пълня със спринцовка. Така, че направо от опаковката с инверт наливам. Все пак това е за допълнителни запаси не за изцяло хранене само с инверт.
Какви питки твърда храна използваш по туй време на годината?

valaz
07.11.2017, 16:52
Купих апиинверт в плик - 2.5 кг. Производителят препоръчва продупчване на плика с игла и поставяне върху рамките. Това никога не съм го правил. Как да разположа дупките - в междурамията ли или над рамките? Дозирането на апиинверта зависи само от начина на продупчване, а не от приемането му от пчелите.

бат тянко
07.11.2017, 17:55
Правиш пет шест дупки където ти падне. Взимат го одма!

Ангел Йосифов
07.11.2017, 18:10
Взимат го одма!

И ако не го вземат одма,пиши ги бегали.

valaz
07.11.2017, 20:04
Виж ти, значи знаеш, ами направи го. Аз нямам нерви, нито време да пълня със спринцовка. Така, че направо от опаковката с инверт наливам. Все пак това е за допълнителни запаси не за изцяло хранене само с инверт.
Какви питки твърда храна използваш по туй време на годината?
След приемането на новата майка през началото на септември изядоха две питки с протеин, след тях - една обикновена без протеин.
https://www.konikaroma.com/produkti/hrana-za-pcheli-proteinova-pita-pasta/
Вече не смея да им давам с протеин, за да не ги свари зимата с пълни черва. Не знам, дали протеините могат да им напълнят червата, както прашеца? Колебая се, дали след апиинверта да им сложа една пита - Апифонда от 2.5 кг за до пролетта? Забелязал съм, че ако част от пита Апифонда престои за по дълго време в кошера, става твърда и суха и пчелите не я ядат.

valaz
12.11.2017, 18:19
Вчера дадох на проблемното пчелно семейство апиинверт в плик - 2.5 кг. За първи път давам в плик. Направих му 5 дупчици с карфица. След едно денонощие, извадих плика за измерване с везна. Теглото на плика бе намаляло с 80 грама. Колебах се, дали да направя още дупки, но не посмях.

rumenggr
12.11.2017, 18:26
Когато сложих първия плик и аз се колебаех. Сега, ако искам бързо сваляне, правя повече дупки. Над десет. Не съм имал проблем.Трябват и топли дни все пак.

seto4e
12.11.2017, 20:07
Вчера дадох на проблемното пчелно семейство апиинверт в плик - 2.5 кг. За първи път давам в плик. Направих му 5 дупчици с карфица. След едно денонощие, извадих плика за измерване с везна. Теглото на плика бе намаляло с 80 грама. Колебах се, дали да направя още дупки, но не посмях.

Още ли се тормозите с въпросното семейство. Не ти ли хрумва, че все пак пчелата има инстинкт за самосъхранение.

asco
29.12.2017, 14:12
имам чувството че проблемното семейство е като проблемния човек
колкото и да се мъчиш да го оправиш ,все ще ти прави проблемчета във времето
един пчелар ми беше казал майката му е майката , слож му качествена майка и ще се оправи
май май.....

valaz
29.12.2017, 16:30
Проблемното семейство все още е живо. За моя голяма изненада, едно друго семейство бе загинало от глад. От повече от 8 години, не ми се бе случвало, пчелно семейство да загине през зимата. Така, аз подцених опасността. Реших да се правя на професионален пчелар. През началото на октомври прегледах хранителните запаси на няколко пчелни семейства, на случаен принцип и приех, че и при останалите, положението ще е подобно. Налях в хранилките инвертиран сироп - на всички по равно. На 13 пчелни семейства - общо 28 кг апиинверт. През ноември третирах с ОК и ги зазимих. И повече не ги погледнах чак до сега. Загиналото семейство бе относително силно откъм численост на пчелите. Вероятно са отглеждали пило до късно и са изконсумирали храната още преди началото на зимата. Наложи се да правя преглед на хранителните запаси на всичките пчелни семейства. Само на две от тях, запасите бяха критично малко. Сложих им по една питка храна от по 1 кг. Не знам за колко време ще им стигне. Затова мисля след около 10 дена да им сложа по една питка Апифонда от по 2.5 кг, за да не се занимавам с тях до средата на февруари, когато ще започна масово подхранване с питки на всички семейства, независимо от хранителните им запаси. Пропуснах да отбележа, че загиналото семейство бе в ЛР корпус. И предишните загинали семейства също бяха в ЛР корпуси. И двете семейства с критично малки хранителни запаси също бяха в ЛР кошери. Явно, опитът ми с този вид кошери не е достатъчен. При ДБ кошерите, които засега са по - многочислени, всичко е наред.

Валентин.
29.12.2017, 17:16
С ЛР кошера от около 100г. насам вече се работи минимум с 2 корпуса. С един корпус е работил само Лангстрот. Пък какъв мед е вадил само той си знае. Някой си Root въвежда работа минимум с 2 корпуса, и започва да прави ротации.