PDA

Виж пълната версия : Кой къде е служил...



jordanov
04.05.2015, 13:53
Мл.серж., о.з.;) Йорданов. Под.72365, Нови пазар, 21.09.85г. - 25.09.87г., трета рота - при Панкратий. Първия редовен набор на Вътрешни войски.

Забележка. Пускам тази тема, защото едно мое мнение не по темата в достатъчно сериозната тема за "Ужилванията...", бе последвано от още няколко такива, а и отделно бях приканен лично да дам пример:) Нека многоуважаемият Модератор да разчисти там по собствено усмотрение, а също така премести тук постовете на г-н Матеев и Bobi-M, но само ако изрично нямат нищо против, разбира се. Тази забележка, след отпадане необходимостта от съществуването й в публичното пространство, нека също бъде изтрита. Благодаря.

bat_minka
04.05.2015, 14:48
Ст.сержант Стоянов,все още на служба във в.ф.28590 с.Ресн.

Mateev
04.05.2015, 17:50
ВВС (военно-въздушни сили) - 7 месеца школа за радисти в под. 26520 в центъра на Ямбол. След това в под. 32460 на Червен баир на север от Ямбол. В последните месеци на службата ме направиха Ефрейтор, като ми повишиха заплатата от 50 стотинки на 1.50 лв. Бях много горд, защото със заплатата си вече можех да си купя цели 3 кутии цигари Стюардеса (е добавях още 15 ст. от мене). :) Не че имаше нужда от това, защото пред входа на командния център (подземно укритие) винаги имаше в изобилие изхвърлени на земята генералски фасове (в буквалния смисъл на думата). :)

В казармата се научих да играя тенис на маса (имахме си такава вън до спалното помещението) и поне малко от малко да свиря на китара (въпреки че съм музикален инвалид). Научих наизуст и едно малко книжле с решени задачи за кандидат-студентски изпити. Просто това беше единствената ми книжка и когато имах дежурства на вишката, препрочитах я сигурно за хиляден път. Това после ми помогна да стана студент (единствената пълна 6-ца от 7000 човека). Нея година, ако си спомняте, имаше два кандидант-студентски изпита по математика и аз 2 пъти получих отпуска от по 10 дена. Първия изпит го отмениха, защото третата задача беше сбъркана. Аз не знаех че е сбъркана, и я бях решил. На втория изпит - също си реших всички задачи за по-малко от час. :)

solaris60
04.05.2015, 17:59
ВВС (военно-въздушни сили) - 7 месеца школа за радисти в под. 26520 в центъра на Ямбол. След това в под. 32460 на Червен баир на север от Ямбол. В последните месеци на службата ме направиха Ефрейтор, като ми повишиха заплатата от 50 стотинки на 1.50 лв. Бях много горд, защото със заплатата си вече можех да си купя цели 3 кутии цигари Стюардеса (е добавях още 15 ст. от мене). :) Не че имаше нужда от това, защото пред входа на командния център (подземно укритие) винаги имаше в изобилие изхвърлени на земята генералски фасове (в буквалния смисъл на думата). :)

Може ли една поправка? Минималното заплащане на войник е била 1.50лв., а заплатата на ефрейтора е 2 лева.

Ivan_vd
04.05.2015, 18:04
Е аз бях от прецаканият набор 19.09.87 до 27.12.89.последният набор който имаше задръжка от 3 месеца след нас направиха казармата 18 месеца и мартенци ги уволниха няколко дена след нас.А иначе бригадата в Горна баня като див кашик,и след това 2 год. в под.28790 в Сливница или така нареченият АУЦ демек стрелковият полигон на 1-ва армия.

Mateev
04.05.2015, 18:06
Може ли една поправка? Минималното заплащане на войник е била 1.50лв., а заплатата на ефрейтора е 2 лева.

Вярно че така беше - голяма далавера да станеш еврейтор - няма що. Поне си имам една хубава снимка за спомен.

4211

tsc1
04.05.2015, 18:15
НШЗО "Христо Ботев" Плевен. До последно вярвах, че ще съм радист, защото като ученик непрекъснато висях в клубната радиостанция по разни състезания, но военните имат сбъркана логика. Решиха, че ставам за сапьор. Та се научих да взривявам всичко дето се движи или стои на земята и под нея. Втората година нова изненада - хайде във флота! В едно брегово поделение - мина "Росен", малко преди Атия. Та там се научих как се гърми и това, дето плува. :laughing:

Boro
04.05.2015, 18:52
Хе хе, не очаквах да срещна подобна тема в пчеларски форум, но пък ще е интересна за мъжкото съсловие и най-вече за тези които сме служили. Навремето в армията първата година ядеш бой, търпиш на чанч, каляваш характер, ставаш мъж. Сега младите момчета на възраст "донаборници" си скубят веждите, епилират и чакат новия каталог на Орифлейм. Ако има засегнати да ме прощават, не целя да обидя никого. Та моя милост е младши сержант, командир на разузнавателно отделение къв III-ти танков батальон от 9-та танкова бригада в Горна баня. Престой в армията 1986-88 г. Веднага с постъпването ме изпратиха на школа за командири на отделение в разузнавателното поделение в Петрич и там 6 месеца. По онова време имаше проблеми с пътуването в тези региони, помните през соца как беше, гранична зона, открити листи, роднините ми едвам пристигнаха за клетвата. Шест месеца преди уволнението всички уволняващи ни пратиха на бригада в АЕЦ Козлодуй, строяхме 5-ти енергиен блок. Спяхме в едни дървени бараки на един пионерски лагер в с. Бутан. Взимах заплата 700 лв, като поделението си удържаше половината. По-възрастните си спомнят какви бяха заплатите в ония години за страната, накъде към 220 лв. А представяте ли си войник да си дойде за 1 месец полагаема отпуска с 350 кинта в джоба е като развързано куче. Хаха. Бирата на заведение беше 33 ст., мешена скара с гарнитура лев и нещо. Имаше и за мен, имаше и за приятелки. Ааа спомням си на бащата московеца гореше като ламя. Чист дванайсетак, 12 на 100. Кой ще го прави, само зареждай и карай, купона не чака. =D

jordanov
04.05.2015, 19:45
Мдаа, това със заплатата го бях забравил... Като командир на отделение получавах 5 лева а като непушач ми стигаха за всичко.. Даже съм си и услугвал на другарчетата за цигарки, забравил съм на редниците колко даваха, ама толко ще да е било - 1.50-2 лева...

Totis
04.05.2015, 19:59
НШЗО Плевен 1989г. Първи набор служил 18 месеца, също сапьор.

nik_il
04.05.2015, 20:18
а има ли някой който е бил в Горна Оряховица, под 34010, 77-79 година, свързочно поделение и СД /свръзка и диверсия/, на оградата на летище Горна Оряховица, това правихме, смущавахме радиовръзката на самолетите от Гърция и Турция....учихме езиците...иначе когато бягам от поделението правих радиовръзките от Свищов, бях радиотелеграфист

Гогол
04.05.2015, 21:18
ВВС (военно-въздушни сили) - 7 месеца школа за радисти в под. 26520 в центъра на Ямбол. След това в под. 32460 на Червен баир на север от Ямбол. В последните месеци на службата ме направиха Ефрейтор, като ми повишиха заплатата от 50 стотинки на 1.50 лв. Бях много горд, защото със заплатата си вече можех да си купя цели 3 кутии цигари Стюардеса (е добавях още 15 ст. от мене). :) Не че имаше нужда от това, защото пред входа на командния център (подземно укритие) винаги имаше в изобилие изхвърлени на земята генералски фасове (в буквалния смисъл на думата). :)

В казармата се научих да играя тенис на маса (имахме си такава вън до спалното помещението) и поне малко от малко да свиря на китара (въпреки че съм музикален инвалид). Научих наизуст и едно малко книжле с решени задачи за кандидат-студентски изпити. Просто това беше единствената ми книжка и когато имах дежурства на вишката, препрочитах я сигурно за хиляден път. Това после ми помогна да стана студент (единствената пълна 6-ца от 7000 човека). Нея година, ако си спомняте, имаше два кандидант-студентски изпита по математика и аз 2 пъти получих отпуска от по 10 дена. Първия изпит го отмениха, защото третата задача беше сбъркана. Аз не знаех че е сбъркана, и я бях решил. На втория изпит - също си реших всички задачи за по-малко от час. :)
Опа..а.а.а!Още един връзкар от соца във форума.На Червен баир пращаха от вътрешността на страната само хора т.е. войници с връзки.Водеше се секретно поделение,Ухото на Югоизточна България,заедно с Папията,Бургаско.Матеев,ти влизал ли си долу,зад блиндираните врати?Ама ,честно.Бяхте директно вързани със силозите в Кабиле,директно срещу вас,по права линия,на3 км. въздушно.Но сега.а.а.а...а,Червен баир е пълна скръб.Няма и 1 борче,блиндираните врати на всички етажи напълниха гушите на някои псевдо родолюбцо–демократи,за финал ,братята роми/цигани/унищожиха всичко що е от Менделеевата таблица.Ако наистина имаш приятни спомени от това прекрасно местенце на Ямбол ,сега ако дойдеш и го видиш ,ще ти се отронят поне 2 сълзи.Кабиле все още го охраняват заради силозите,макар че в тях да няма нищо.А школата за радисти не е в центъра на Ямбол,на 800м. е.:laughing:;).Там живея от 50 г. и не ми признават че съм в центъра,водят ни зона ''А''.Заповядай да си спомниш как от юноша си станал мъж.Ще припалим ''как на фронте'' на Червен баир,ще кажеш–Това не може да бъде! Да ,ама не/П.Бочаров/ В БЪЛГАРИЯ / географско понятие / всичко може.

koragroup
04.05.2015, 21:36
Е щом до казармата стигнахме, следващата тема трябва да е "Вий мене уважавате ли ма?":bigsmile:

Аз бях в казармата 18 месеца от '92 до '94 година.
Първо НШЗО (по времето на Урко, лека му пръст) 11м бях "мармалад", което ще рече ЕРБ (електронно разузнаване и борба) в Разузнавателна рота на Кашишкия батльон. Мармалад, защото докато "чадърите" - парашутистите и "глиганите" - общовойсковите разузнавачи се въргалят по горите и стрелят по 1000 патрона, после чистят калашниците, а мармаладите стоят в СЕС-а и записват радиограми на латиница до парното...;)
После трябваше да отида да скатавам в Русе, но уви, като млад фазан, получих взвод в подготвителния център в Банкя и така 6м.
Незабравим момент от службата е т.нар. Парадна рота. По случай парада за Гергьовден преди двайсе и няколко години, за един месец изтърках едни кубинки, на плаца на Школата.

kapanec
04.05.2015, 21:37
ВВИСУ"Любен Каравелов" гр.София от 1993г до 1996г

borislav aleksandrov
04.05.2015, 21:41
:) ами още един връзкар - ВВС - свързочни - 6 месеца в Крумово (школа) след това на далечна приводна - оператор на ПАР :)

Mateev
04.05.2015, 21:41
Опа..а.а.а!Още един връзкар от соца във форума.На Червен баир пращаха от вътрешността на страната само хора т.е. войници с връзки.Водеше се секретно поделение,Ухото на Югоизточна България,заедно с Папията,Бургаско.Матеев,ти влизал ли си долу,зад блиндираните врати?Ама ,честно.Бяхте директно вързани със силозите в Кабиле,директно срещу вас,по права линия,на3 км. въздушно.Но сега.а.а.а...а,Червен баир е пълна скръб.Няма и 1 борче,блиндираните врати на всички етажи напълниха гушите на някои псевдо родолюбцо–демократи,за финал ,братята роми/цигани/унищожиха всичко що е от Менделеевата таблица.Ако наистина имаш приятни спомени от това прекрасно местенце на Ямбол ,сега ако дойдеш и го видиш ,ще ти се отронят поне 2 сълзи.Кабиле все още го охраняват заради силозите,макар че в тях да няма нищо.А школата за радисти не е в центъра на Ямбол,на 800м. е.:laughing:;).Там живея от 50 г. и не ми признават че съм в центъра,водят ни зона ''А''.Заповядай да си спомниш как от юноша си станал мъж.Ще припалим ''как на фронте'' на Червен баир,ще кажеш–Това не може да бъде! Да ,ама не/П.Бочаров/ В БЪЛГАРИЯ / географско понятие / всичко може.

Работата ми беше именно зад блиндираните врати. Там водехме дежурства, а ако случайно сме навън или спим в спалното помещение на 100 метра от там, трябваше на 3-тата минута след вдигане на тревога всеки да е на мястото си.

По принцип по време на война за всяко едно място в командния пункт имаше определен или някой офицер (от капитан нагоре) или някой волнонаемен. При вдигане на тревога тях ги уведомяваха по петолъчката (предавател и специализирани секретни приемници) и те трябваше за 30 минути да дойдат до командния пункт. Нашата роля (на нашата рота) беше да работим на местата на полковниците и генералите от 3-тата до 30-тата минута от началото на войната. Но тъй като война така и не стана, ние всъщност (войниците) се грижехме за отбраната на страната през 99% от времето на тази година и половина, когато бях там.

Тревоги сме имали поне 10-15 броя, като 3-4 от тях не бяха учебни и по план - бяха си съвсем истински. Турски самолети излитаха на големи рояци и се насочваха към българската граница. Ние ги виждахме на радарите доста отдалеко, и когато те наближаваха границата, веднага се обявявяше истинска бойна тревога. Задействуваше се петолъчката и всичко започваше по план все едно че вече сме във война. До 1 минута след това излитаха десетки български изстребители, както и руски такива (излитаха от Одеса и летяха към България 2-3 пъти по-бързо от нашите МИГ-ове). Турските изстребители в последния момент завиваха на обратно, но ние оставахме в бойна готовност поне 24 часа след това. Този номер турците са ни го правили няколко пъти. Ха-ха - между другото и Български самолети правеха подобни номера, така че чувствата са взаимни. Просто турците тестваха нашата бойна готовност и ни гледаха на техните си радари, а после ние им отвръщахме със същото.

Имали сме тревога и заради граждански самолети, които поради една или друга причина са напуснали предварително обявения им коридор и маршрут. А една от тревогите беше заради стадо с патки или гъски - знам ли.

Mateev
04.05.2015, 21:48
И искам да кажа, че не съм връзкар. Поначало бях определен за телефонист и не знам в коя кашишка рота щяха да ме запратят след 40 дена. Телефонистите и радистите обаче спяхме в едно помещение и допреди клетвата се строявахме на плаца заедно. На едно от момчетата радисти се наложи по спешност да отиде във военната болница в Сливен и там му откриха порок на сърцето, в резултат на което го уволниха скоропостижно. И една прекрасна сутрин старшината ни строи и попита дали някой иска по желание да стане радист. Както си му е реда - да излезе 3 крачки пред строя. Аз мислих точно 1 секунда и излязох пред строя. И това предопредели бъдещата ми съдба. Тогава си нямах никаква предствава, че ще попадна в едно от най-секретните места на Българската армия.

Когато ни уволняваха ни принудиха да подпишем декларация, че 10 години няма да казваме на никого нито дума за това, което сме видели и което знаем. Е аз мълчах повече от 30 години. Дори и родителите ми имаха само смътна предства къде съм служил и какво съм правил.

Иначе да - връзкари имаше много. Например там на червения бутон вместо генерал в повечето случаи седеше един най-обикновен редник, който слабо го познавах, защото не спеше в нашата рота. Не знам дали беше сина на Добри Джуров или някой друг негов роднина, но знам че му се умилкваха дори и генерали, а обявяването на война и вдигането под тревога зависеше само и единствено от неговата ръка.

solaris60
04.05.2015, 22:11
Работата ми беше именно зад блиндираните врати. Там водехме дежурства, а ако случайно сме навън или спим в спалното помещение на 100 метра от там, трябваше на 3-тата минута след вдигане на тревога всеки да е на мястото си.

УУУУУУУУУ, много далеч ви е било спалното помещение. Нашето пък беше има - няма 50 метра.

solaris60
04.05.2015, 22:15
И искам да кажа, че не съм връзкар. Поначало бях определен за телефонист и не знам в коя кашишка рота щяха да ме запратят след 40 дена. Телефонистите и радистите обаче спяхме в едно помещение и допреди клетвата се строявахме на плаца заедно. На едно от момчетата радисти се наложи по спешност да отиде във военната болница в Сливен и там му откриха порок на сърцето, в резултат на което го уволниха скоропостижно. И една прекрасна суртин старшината ни строи и попита дали някой иска пожелание да стане радист. Както си му е реда - да излезе 3 крачки пред строя. Аз мислих точно 1 секунда и излязох пред строя. И това предопредели бъдещата ми съдба. Тогава си нямах никаква предствава, че ще попадна в едно от най-секретните места на Българската армия.

Когато ни уволняваха ни принудиха да подпишем декларация, че 10 години няма да казваме на никого нито дума за това, което сме видели и което знаем. Е аз мълчах повече от 30 години. Дори и родителите ми имаха само смътна предства къде съм служил и какво съм правил.

Иначе да - връзкари имаше много. Например там на червения бутон вместо генерал в повечето случаи седеше един най-обикновен редник, който слабо го познавах, защото не спеше в нашата рота. Не знам дали беше сина на Добри Джуров или някой друг негов роднина, но знам че му се умилкваха дори и генерали, а обявяването на война и вдигането под тревога зависеше само и единствено от неговата ръка.

Матеев, Матеев. Много ти е била тежка службата. Какво да кажа аз? Моята пък беше лека. Шапка на тояга.:bigsmile:

Гогол
04.05.2015, 22:42
Работата ми беше именно зад блиндираните врати. Там водехме дежурства, а ако случайно сме навън или спим в спалното помещение на 300 метра от там, трябваше на 3-тата минута след вдигане на тревога всеки да е на мястото си.

По принцип по време на война за всяко едно място в командния пункт имаше определен или някой офицер (от капитан нагоре) или някой волнонаемен. При вдигане на тревога тях ги уведомяваха по петолъчката (предавател и специализирани секретни приемници) и те трябваше за 30 минути да дойдат до командния пункт. Нашата роля (на нашата рота) беше да работим на местата на полковниците и генералите от 3-тата до 30-тата минута от началото на войната. Но тъй като война така и не стана, ние всъщност (войниците) се грижехме за отбраната на страната през 99% от времето на тази година и половина, когато бях там.

Тревоги сме имали поне 10-15 броя, като 3-4 от тях не бяха учебни и по план - бяха си съвсем истински. Турски самолети излитаха на големи рояци и се насочваха към българската граница. Ние ги виждахме на радарите доста отдалеко, и когато те наближаваха границата, веднага се обявявяше истинска бойна тревога. Задействуваше се петолъчката и всичко започваше по план все едно че вече сме във война. До 1 минута след това излитаха десетки български изстребители, както и руски такива (излитаха от Одеса и летяха към България 2-3 пъти по-бързо от нашите МИГ-ове). Турските изстребители в последния момент завиваха на обратно, но ние оставахме в бойна готовност поне 24 часа след това. Този номер турците са ни го правили няколко пъти. Ха-ха - между другото и Български самолети правеха подобни номера, така че чувствата са взаимни. Просто турците тестваха нашата бойна готовност и ни гледаха на техните си радари, а после ние им отвръщахме със същото.

Имали сме тревога и заради граждански самолети, които поради една или друга причина са напуснали предварително обявения им коридор и маршрут. А една от тревогите беше заради стадо с патки или гъски - знам ли.
Ти до кое ниво/етаж / си стигал?Тия гъделичкания се прилагаха и от двете страни–гълъб да излети от Инджирлик се прихващаше от Папията,от там до Ч.баир за потвърждение/уникално място за пряк,визуален контакт /Божа работа,,а от там –Кабиле,8 силоза Красота,Боровете се плъзгат в страни и лъсват муцунките.Красавици !!!.А сега какво ? –празни дупки,зимата даже и ги отопляват,смешно.Това не е носталгия по миналrото,това е болка по българщината,къде сме ?Кои сме сега?Ще ни има ли?Или като древните шумери ще ни цитират като'' били някога'',имало е......Нещо много се задълбочих,пред мен е форума, да бъдат пчелите и ний край тяхcrying;.

iliew
04.05.2015, 22:50
Поделение 48130 на ВМС .

Старшина втора степен , командир на отделение в новобрански център. На три клетви знаменосец на ротата , покойния митрополит Кирил с толкова светена вода ме е ръсил покрай знамето , че и сега вампирите бягат от мен . :)

Гогол
04.05.2015, 23:14
УУУУУУУУУ, много далеч ви е било спалното помещение. Нашето пък беше има - няма 50 метра.
О...ооооо, Слънчо, ти си бил от Спецназа? А бе ,я дайте всички които са служили в Ямбол да се съберем на моя пчелин/вилата ми/ за Гергьовден,та да си спомните тези хубави години в Ямбол.hi;

Mateev
04.05.2015, 23:24
Ти до кое ниво/етаж / си стигал?...
Командния пункт беше на два етажа под земята и общо взето в него можеше да се разхождаш свободно. И да е имало по-долни етажи, аз не съм знаел за тях. Имаше разни заключени врати, които никой не знаеше какво криеха зад себе си. Залата за контрол на полетите обаче беше със свободен достъп и аз не един път съм слизал да гледам на планшета самолетите в небето над България.

solaris60
04.05.2015, 23:25
О...ооооо, Слънчо, ти си бил от Спецназа? А бе ,я дайте всички които са служили в Ямбол да се съберем на моя пчелин/вилата ми/ за Гергьовден,та да си спомните тези хубави години в Ямбол.hi;

А, какъв спецназ. Аз бях един обикновен войник. :cool: Виж, Матеев е друго нещо. Седял е до червения бутон.

П.П. Той пък го изтри.:bigsmile:

Mateev
04.05.2015, 23:45
Прекалено много се разприказвах, а не е редно .......

Иначе ето го клипа, който ми го прати Solaris60 на лично съобщение. В него има 2 много ценни снимки. Едната е на 3:24 мин. и показва входа на командния пункт. Втората е 4 секунди след това и показва обратен поглед - отвътре навън. Блиндираните врати ги няма, но в дясно на снимката се виждат шишовете, с които се заключваха. :)

Чудя се циганите как са ги отмъкнали тези врати. Бяха дебели поне по една педя и сигурно всяка една от тях тежеше по няколко тона.

http://vbox7.com/play:4c5efaad

Гогол
05.05.2015, 01:26
Прекалено много се разприказвах, а не е редно .......

Иначе ето го клипа, който ми го прати Solaris60 на лично съобщение. В него има 2 много ценни снимки. Едната е на 3:24 мин. и показва входа на командния пункт. Втората е 4 секунди след това и показва обратен поглед - отвътре навън. Блиндираните врати ги няма, но в дясно на снимката се виждат шишовете, с които се заключваха. :)

Чудя се циганите как са ги отмъкнали тези врати. Бяха дебели поне по една педя и сигурно всяка една от тях тежеше по няколко тона.

http://vbox7.com/play:4c5efaad
Матеев не се притеснявай !!! Това за което вече е в небитието ,а ти си се клел ,подписвал ,обещавал отговорност не се търси.Аз съм подписвал 100 документа повече от теб,тогава.Сега –дреми ми на дъртия сайдер.Новите братя това го знаеха още тогава,отгоре ,от сателитите.Само не знаеха кодовете,а те се сменяха на 12 часа.Пуст всегда будет солнце бяха по хитри от новите ни кръвни братя,играеха си с тях като със мишле на заколение.НО появи се Кисинджър на небосклона и направи точната диагноза на социализма–икономически натиск и бойкот и той ще се срине като глинен колос след проливен дъжд.Така и стана.Така ,че спи спокойно .Лека нощ!!!.

wenciautoklima
05.05.2015, 05:40
Редник Александров, под.25750КП, команден пункт на 10 смесен авиационен корпус. Имаше го!! Сега го няма!! 15 септември1969-23октомври1971. Имаше Доброславци, Чешнигирово, Безмер, Равнец, Габровница, Щръклево, Толбухин, Узунджово........... Няма вече нищо!!!

redbull
05.05.2015, 06:38
ШЗО-Христо Ботев,под.950 домакинска рота-94 до 96год. Бях във оркестъра-барабанист и давах наряди като сигналист с дежурния по школа.

siko13
05.05.2015, 08:29
ШЗО-Христо Ботев,под.950 домакинска рота-94 до 96год. Бях във оркестъра-барабанист и давах наряди като сигналист с дежурния по школа.

И аз бях в ШЗО-Хр.Ботев но 75-76г. в ІІІ район кашик. Нарядите си също давах като сигналист.

chelsi
05.05.2015, 08:37
поделение 30400 4км в София ВВС 75-77 година

tsc1
05.05.2015, 08:44
И аз бях в ШЗО-Хр.Ботев но 75-76г. в ІІІ район кашик. Нарядите си също давах като сигналист.
Или бъркаш районите, или после нещо се е променило. В първи район (в центъра) бяха щаба и свързочниците. Втори район - кашимерия, артилерия и разведките и в трети район (Мъртвата долина) бяха танкисти, автомобилисти и инженерно-сапьорния батальон. Аз бях в трети район 70-71г. Бяхме първите, които ни хвана новото правило - "първо служиш, после следваш".

спартак
05.05.2015, 09:53
Белене, Инж. войски под. 28880. От 90г.-92г водолаз, подривна дейност и работа с експлозиви.

siko13
05.05.2015, 12:26
Или бъркаш районите, или после нещо се е променило. В първи район (в центъра) бяха щаба и свързочниците. Втори район - кашимерия, артилерия и разведките и в трети район (Мъртвата долина) бяха танкисти, автомобилисти и инженерно-сапьорния батальон. Аз бях в трети район 70-71г. Бяхме първите, които ни хвана новото правило - "първо служиш, после следваш".

Да, сгрешил съм района, ІІ трябва да е било, като се влиза в Плевен остава в дясно, заедно бяхме с артилеристите и разузнавачите.

jordanov
05.05.2015, 12:33
Белене, Инж. войски под. 28880. От 90г.-92г водолаз, подривна дейност и работа с експлозиви.

Яяя, значи няма начин Димо Колев да не те е забавлявал?

delta.e
05.05.2015, 14:17
НШЗО ,,Христо Ботев,, 1989-1990 под.210 и след това Сливен 22 220 . Мотострелкови.

спартак
05.05.2015, 14:18
Яяя, значи няма начин Димо Колев да не те е забавлявал?
Ктан Панов - Пинко, Сшна Пакев Майор Велев - Командир на поделението и завършил с отличие военната академия в Москва, майор Вълчев - Вълка ,Швепса - страшилището, Майор Бъчваров , който ми заши за шест месеца джобовете и остави в тях бележка с датата на разшиването и въобще веселба.Две седмици преди клетвата дойде заповед за промяна на обръщенията във войската и "другарю" бе заменено с "гусин" галфон примерно.:laughing:

marianski
05.05.2015, 14:19
Елхово 2000г имаше УВО:) танкист при Митю метъра хихихи , а ротен Славов(болния мозък)

Totevski
05.05.2015, 17:39
Стара Загора, поделение 24150 Б (до ДНА-то), 1988-1990г, свързочник, мл. сержант, командир на командно-щабна машина Р-142Н (Деймос). Бяхме последният набор служил 2 години. За компенсация ни дадоха по 10 дни към полагаемата отпуска. През дистанцията на времето кофти моментите избледняват и остават само хубавите спомени...

mivanov
05.05.2015, 18:35
Стара Загора, поделение 24150 Б (до ДНА-то), 1988-1990г, свързочник, мл. сержант, командир на командно-щабна машина Р-142Н (Деймос). Бяхме последният набор служил 2 години. За компенсация ни дадоха по 10 дни към полагаемата отпуска. През дистанцията на времето кофти моментите избледняват и остават само хубавите спомени...

И аз бях в същото поделение, но през 1986-1988год.Ти си бил от нашата смяна.Аз бях топограф.

Totevski
05.05.2015, 19:39
И аз бях в същото поделение, но през 1986-1988год.Ти си бил от нашата смяна.Аз бях топограф.

Спомням си, че един от вашите си счупи крак на футбол няколко дни преди уволнението, задържаха го докато се оправи и тогава се уволни. Как само си псуваше късмета...

Сергей Тимофеев
05.05.2015, 20:10
гр. ВАРНА набор 1981-1984 г.
Поделение 26800 на ВМФ . Старшина 1ва степен . Командир на отделение. Радионастройчик.
Тогава още служихме по 3 години.

Гогол
05.05.2015, 20:20
Редник Александров, под.25750КП, команден пункт на 10 смесен авиационен корпус. Имаше го!! Сега го няма!! 15 септември1969-23октомври1971. Имаше Доброславци, Чешнигирово, Безмер, Равнец, Габровница, Щръклево, Толбухин, Узунджово........... Няма вече нищо!!!
От изброените ,само Безмер функционира на 35 % защото Чичо Сам го хареса заради дългата писта за транспортните.Е има и 5–6 наши СУ–та,но последните 2години не съм ги чувал да летят,керосина е кът.:laughing:crying;

vencii
05.05.2015, 21:55
Редник Попов под.32850 Пловдив в последствие Крумово-Въртолетния полк. Като новобренец керосинозаправчик, а стар войник- шофъор на прехраната.

wenciautoklima
06.05.2015, 04:21
Редник Попов под.32850 Пловдив в последствие Крумово-Въртолетния полк. Като новобренец керосинозаправчик, а стар войник- шофъор на прехраната.
Адашко,кои години си бил в казармата?

jordanov
06.05.2015, 07:48
Е то тъй като гледам се посъбрахме едно взводче, колко му е за парада догодина г-н Матеев да сформира и окомплектова една представителна пчеларска рота. При това и щатен знаменосец си имаме. Само може би ще трябва да ограничим консумацията на бира, хаха.

Момчета, честит ви празник на храбростта, войската и земята! Живи и по-здрави да сме и всички около нас!

zampo
06.05.2015, 12:05
Под. 44270 Враня. 85 - 88 г. Поделението на преебаните връзкари , близо 350 караула. Ма поне битовите условия бяха перфектни , парно и топла вода и банички и боза от тези за ЦК на БКП :bigsmile:

plamenVd
06.05.2015, 17:18
Е хайде и аз.. набор 1989 първият с 18 месеца служба, под.24160 гр.Харманли-9 месеца противотанкист в полкова батарея (от които 6 месеца в школа за мл.сержанти в Асеновград) и остатъка централист в телефонната централа на полка.

tarty
06.05.2015, 17:22
Малко Търново,7-ми Граничен Отряд,поделение 56510,мл.сержант,набор-март 1995.

Ангел Йосифов
06.05.2015, 18:03
4ГО Смолян 56550,13ГЗ мл.с-т. 1985г-1987г.

milen757
06.05.2015, 20:44
с.Щръклево - първи набор, служил 9 месеца поделение 46240, ефрейтор Георгиев 6-та рота Учебен център, КО, от 26.03.2001 до 26.12.2001, попаднах на хора и изкарах славна служба...

Валтер Желязков
06.05.2015, 20:45
ССЖПУ-Горна Оряховица 1989-1992г.

valaz
07.05.2015, 06:13
Поделение 46100, Самоков, ракетни войски. Служил съм 1980 - 1982 г. Единственото хубаво, което съм запомнил от тогава, бяха младостта и чистия въздух.

kvohrist
07.05.2015, 17:07
Поделение 28160 Ст. Загора, набор 85-87. Оттървах задръжката заради следване а и бригадата последните 6 месеца в Кремиковци беше върха. За останалото не искам да си спомням.

Bobi-M9598
07.05.2015, 20:25
Здравейте,

И аз да се включа, бях го писал но не където трябва. Под.20 480-В гр. Варна (СКР "Смели"), 1970-1973. Уволних се като ст.ІІст. След време 1978г. ме изпратиха в ШПЗО "Гоце Делчев" гр. Враца за три месеца и ме произведоха младши лейтенант. Някъде около 1992, 1993 спряха да се интересуват от мен (явно не съм бил необходим). Относно казармата - беше доста "атрактивно", но след време остават доста хубави спомени.

Поздрави, Г. Георгиев

krasi_trendafilov
07.05.2015, 20:49
Поделение 36360 Казанлък 06,01,1998 След това с. Саранци П24140

evgeni.filimonov
07.05.2015, 21:03
Интересна тема.
85-87 - Пловдив - ВВС - под. 34020 - ЩАБ
Школа за радисти - 6 м. Малко дежурства под Земята.
Писар в секретна секция. - малко от първата година и втората - цялата.
Беше интересно - воювахме на книга.
Ефрейтор - по заслуги.
Влязох на 1.10.85 г - 19 тия ми рожден ден. Уволнение - 24.12.87 г.
С умиление ще си спомням за този период.

judas
08.05.2015, 14:39
Здравейте, '84-'85 кашик в ШЗО Плевен, '85-'86 командир на взвод в Елхово, накрая 3 месеца задръжка във Варна. Номера на поделението обаче не помня.:laughing:

delpi
08.05.2015, 16:10
Моето, ако въобще може да се нарече служба беше първо в ШЗО-то в Плевен, където постъпих постъпих на връх именния ми ден 29.06.2004 г. Последваха 40 дни до клетвата, които реално бяха единствения смислен период от казармата ми, за който не само, че не съжалявам ами бих го минавал пак през няколко години. След клетвата решиха, че ставам за волейболния отбор на поделението и посред лято с още 10-тина юнака ни пратиха на военно първенство във Варна. Кеф голям, плаж по цял ден, хубава храна и волейбол...
След турнира ме разпределиха във Враца - стоях там 2 седмици и понеже бях вече вишист решиха, че не ми е там мястото и с още 15-тина колеги вишисти ни разпределиха в София на 5-ти км в Командаване Запад на сухопътните войски, където до края на службата помагахме с компютърните си знания на майорите и подполковниците в поделението. Уволних се в последните дни на 2004-та година. 6 месеца общо... доколко успях да изчета коментарите, друг с най-кратката служба от 6 месеца засега няма :)

solaris60
08.05.2015, 17:59
Моето, ако въобще може да се нарече служба беше първо в ШЗО-то в Плевен, където постъпих постъпих на връх именния ми ден 29.06.2004 г. Последваха 40 дни до клетвата, които реално бяха единствения смислен период от казармата ми, за който не само, че не съжалявам ами бих го минавал пак през няколко години. След клетвата решиха, че ставам за волейболния отбор на поделението и посред лято с още 10-тина юнака ни пратиха на военно първенство във Варна. Кеф голям, плаж по цял ден, хубава храна и волейбол...
След турнира ме разпределиха във Враца - стоях там 2 седмици и понеже бях вече вишист решиха, че не ми е там мястото и с още 15-тина колеги вишисти ни разпределиха в София на 5-ти км в Командаване Запад на сухопътните войски, където до края на службата помагахме с компютърните си знания на майорите и подполковниците в поделението. Уволних се в последните дни на 2004-та година. 6 месеца общо... доколко успях да изчета коментарите, друг с най-кратката служба от 6 месеца засега няма :)

Че то пътуването ти е било повече от службата.:bigsmile:

Цветан Андров
08.05.2015, 21:16
9-та Танкова бригата в Горна Баня.Поделение 22350-артилерийски дивизион от 20.09.1998 до 30.08.1990 като топограф.И аз съм от последния набор служил 2 години."Защитавахме" София от "нападенията" на Гръцката армия.Участвах в изстрелване (пуск) на ракета Земя-Земя с обсег 72 км от с.Ерул до полигона в Сливница.Това беше единственото по зрелищно нещо,за което имаше много чанч.На 26.08.1990 за малко да преебат уволнението като запалиха Партийният дом в София.

ch.atanasov
08.05.2015, 21:24
:yahoo:У В О --79. Поздрав за наборите !https://www.youtube.com/watch?v=xRw0_VhkXIQ&spfreload=10

delpi
08.05.2015, 22:28
Че то пътуването ти е било повече от службата.:bigsmile:

:bigsmile: общо взето да

argilov
08.05.2015, 23:11
Служих 77-79г.Горна Оряховица химически войски.Хубави спомени, летните полигони на река Росица,и кошмари на Козаревец зимата.

solaris60
09.05.2015, 16:15
ВВС (военно-въздушни сили) - 6 месеца школа за телеграфист в под. 26 450 в София. След това в под. 32460 на Червен баир на север от Ямбол. В последните месеци на службата ме направиха Ефрейтор, като ми повишиха заплатата от 1. 50лв. на 2 лв. Бях много горд, защото със заплатата си вече можех да си купя цяла кутия вафли ( и ми оставаха 4 ст.). Не че имаше нужда от това, защото в столовата имаше достатъчно храна, но то от скука се огладнява често. :bigsmile: А то и друга работа нямаше освен да ядем вафли и да гоним новобранците.:bigsmile:
Другата ми "основна" работа беше да гледам Матеев да не пипа червения бутон за който той писа по горе в поста си, но го изтри.:bigsmile: Не ви се вярва, но е истина. Ха, ха. За останалото - тайна.

iliew
09.05.2015, 17:33
Другата ми "основна" работа беше да гледам Матеев да не пипа червения бутон .:bigsmile: Не ви се вярва, но е истина. Ха, ха. За останалото - тайна.

:bigsmile: Той и сега си има червен бутон с надпис :ban:

solaris60
09.05.2015, 17:42
:bigsmile: Той и сега си има червен бутон с надпис :ban:

Ееее, ти мен с :ban: ли ме плашиш. Аз тази табела съм я виждал повече от колкото знаци по пътя докато шофирам. А аз не шофирам от вчера.:bigsmile:

marianski
10.05.2015, 14:52
Кажете вече за този"червен" бутон де то толкова години мина,а и поделението вече го няма така,че издайте се най накрая:)

ice_1963
10.05.2015, 15:56
,,В наряд отиват славни Граничари"...
56640 застава ,,Богатир"
82-84г.
в-х ,,Тумба"...
Минаха години...

Mateev
10.05.2015, 18:16
Кажете вече за този"червен" бутон де то толкова години мина,а и поделението вече го няма така,че издайте се най накрая:)

Натискането на бутона активира предаватели, релейни линии и подземни комуникации, които правят следното:
1. Вдигат по тревога всички поделения на 3-та Българска армия
2. Всички радари от дежурен преминават в боен режим (донесенията като брой стават поне 20-30 пъти повече, и радистите лудват)
3. До 1 минута небето се напълва със самолети МИГ 21 (това са пилотите, които дежурят вътре в самолетите)
4. До 3 минути небето се напълва с 3 пъти повече самолети (това са пилотите, които спят в спалните помещения)
5. Руски самолети излитат от Одеса и напълват Черно море, летейки с огромна скорост към България (бяха МИГ 23 и летяха около 2-3 пъти по-бързо от нашите МИГ 21).
6. На хиляди офицери и волнонаемни започва да им звъни секретния приемник, който приема сигнал от ПЕТОЛЪЧКАТА (така го наричаха, но не знам какво представляваше). Те са длъжни до 30-тата минута да отидат на работните си места по командните пунктове, радарните станции, щабовете или където там им е разпоредено. Междувременно войниците като мене вече са заели всички постове (на 3-тата минута) и до 30-тата минута войната се води само от тях.
7. Звъни и в София в главния щаб на Българската армия. Предполагам че звъни и на Добри Джуров и на целия Генерален щаб.
8. Предполагам че звъни и на поделения, които не са ВВС. Все пак се предполага, че е обявена война.

Накратко - натискането на червения бутон разваля хатъра (съня) на десетки хиляди военни и предизвиква разходи за десетки или дори стотици милиони левове (излитането по тревога на всеки един МИГ консумираше по няколко тона гориво). Представете си стотици самолети във въздуха и хиляди танкове, БТР-и и друга техника, която се дислоцира на предварително уговорените пунктове. Близко до ума е какво ще се случи на този, който си позволи да натисне бутона по погрешка или без основателна причина.

Въпреки всичката тази олелия и скъпотия, по време на моята служба бутона е бил натискан 3-4 пъти (бойна тревога) и още 4-5 пъти с предварително предупреждение, че през нощта ще има учебна тревога. Независимо от това че всички знаеха за учебните тревоги, това със самолетите във въздуха се играеше наистина (включая и с руските).

По време на тревога планшетистите в командната зала лудваха. В нормална ситуация дежурен беше само един или двама, и обикновенно мързелуваха (рисуваха само по 2-3 цели в минута). По време на тревога 5-6 човека бягаха по 3-те етажа зад планшета и приемаха (рисуваха) по 50-100 донесения в минута. При радистите беше същото. В приемната зала имаше десетина приемника Р250 (по 1 за всяка една радарна станция). Дежурен беше само 1 войник и само веднъж на час правеше контролни свързвания за проверка на каналите и честотите. По време на тревога зад всеки един приемник имаше по един човек и се побъркваше да приема данни с висока скорост.

Mateev
10.05.2015, 19:40
Сега като се замисля, ролята на целия команден пункт беше да събира информация и да я рисува на един огромен екран пред очите на генерала, който има правата да взема решения. В наше време всичко това може да се реализира с един единствен компютър, който само с 1% от процесорното си време ще върши нашата работа 100 пъти по-добре и по-бързо.

Ха-ха .... стотиците воиници и офицери в този команден пункт всъщност представлявахме един бавен и бъгав, лошо работещ 4-битов компютър .... ха-ха .... Не се учудвам, че вече са съборили командния пункт. Всъщност от него вече няма нужда.

Интересно ми е какви ли са съвременните военни технологии. Сигурно има оптики под земята и много компютри с малко хора. И ако все пак някога влезем във война с някого, почти сигурно е, че тя ще бъде обявена от компютър.

solaris60
10.05.2015, 19:42
и радистите лудват)

Само радистите ли? Други нямаше ли или те не са били важни. :bigsmile:

Mateev
10.05.2015, 19:45
Всички лудват, но в командния пункт аз съм имал вземане-дване само с радисти, телефонисти и планшетисти.

Забравих да спомена, че основния поток информация идваше по подземни кабели. По радиоканали течеше дублираща информация. Идеята беше, че ако врагът саботира подземните комуникации, и заглуши ефира на радио-телефонните комуникации, единствения начин за свръзка си остава морзовата азбука (тя се чува дори и при много силен шумов фон). Освен това си имахме и дълъг списък от основни и резервни честоти, които ги знаех наизуст, и за които мълчах дълги години.

wenciautoklima
10.05.2015, 19:54
Не сте прав г-н Матеев!Служил съм точно 10 г. преди Вас.Въздушната охрана на България нямаше нищо общо с 3та армия .Ако разрешите бих ви расказал за 10 САК.

Mateev
10.05.2015, 20:00
Аз бях към 3-та армия и нашия команден пункт се обслужваше от радарни станции и летища в Ямболско, Сливенско и Бургаско. Предполагам че е имало и други такива командни пунктове + един централен. Нашата задача беше да гледаме към Турция, но планшетната зала следеше небето над цяла България. Вероятно част от информацията се е разменяла между командните пунктове, защото виждах небето над цяла България с всички самолети на него, включая и извън обсега на нашите радари. На планшета се виждаха и поне по 100 километра от околните държави и от Черно море. Тоест виждахме и самолетите на турците, руснаците, румънците и т.н.

solaris60
10.05.2015, 20:04
Всички лудват, но в командния пункт аз съм имал вземане-дване само с радисти, телефонисти и планшетисти.

Забравих да спомена, че основния поток информация идваше по подземни кабели. По радиоканали течеше дублираща информация. Идеята беше, че ако врагът саботира подземните комуникации, и заглуши ефира на радио-телефонните комуникации, единствения начин за свръзка си остава морзовата азбука (тя се чува дори и при много силен шумов фон). Освен това си имахме и дълъг списък от основни и резервни честоти, които ги знаех наизуст, и за които мълчах дълги години.

Ааа, имало и други.
И не само морзовата.
Има и други похвати, но неизвестни на радистите, но да не задълбаваме. Явно не си излизал по - навън от КП-то?

marianski
10.05.2015, 20:09
Благодаря на Матеев за отговора,с който ми задоволи напълно любопитството за червения бутон.Незнам,които е натиснал този бутон по погрешка и се вдигне цялата държава+руските самолети та това войниче сигурно е бил линчуван публично на плаца от всички и в дисципа:)

wenciautoklima
10.05.2015, 20:14
Съгласен съм с Вас но ЦКП беше в София а КП на корпуса в Пловдив/вертолетния полк/След червеиния бутон беше -готовност 1А,готовност 1 и старт.

solaris60
10.05.2015, 20:16
Благодаря на Матеев за отговора,с който ми задоволи напълно любопитството за червения бутон.Незнам,които е натиснал този бутон по погрешка и се вдигне цялата държава+руските самолети та това войниче сигурно е бил линчуван публично на плаца от всички и в дисципа:)

Няма такъв човек който да го е натискал по погрешка, а и бутона не е натискан.

ch.atanasov
10.05.2015, 20:20
Малиии какви престижни служби карали хората .А нии танкове ще гърмим.blush;

7131
10.05.2015, 20:38
Подривно разузнавателна дейност-по днешни стандарти бой в градски условия

Mateev
10.05.2015, 21:42
Съгласен съм с Вас но ЦКП беше в София а КП на корпуса в Пловдив/вертолетния полк/След червеиния бутон беше -готовност 1А,готовност 1 и старт.

Всички ние сме били малки болтчета от една голяма военна машина. Аз виждах и знаех само това, което беше около мене. Сега ти разкажи какво се е случвало по-нагоре, защото там и на мене ми е тъмно.

tsc1
10.05.2015, 21:51
Сега като се замисля, ролята на целия команден пункт беше да събира информация и да я рисува на един огромен екран пред очите на генерала, който има правата да взема решения. В наше време всичко това може да се реализира с един единствен компютър, който само с 1% от процесорното си време ще върши нашата работа 100 пъти по-добре и по-бързо.

Ха-ха .... стотиците воиници и офицери в този команден пункт всъщност представлявахме един бавен и бъгав, лошо работещ 4-битов компютър .... ха-ха .... Не се учудвам, че вече са съборили командния пункт. Всъщност от него вече няма нужда.

Интересно ми е какви ли са съвременните военни технологии. Сигурно има оптики под земята и много компютри с малко хора. И ако все пак някога влезем във война с някого, почти сигурно е, че тя ще бъде обявена от компютър.
А на мен ми напомня за нещо друго. 83г започнах първата си самостоятелна разработка като отговорен конструктор във ВНТИ - Командно-щабна машина на разгъваем фургон. Това е същия този команден пункт, но изнесен в полето и в съкратен вариант. Именно планшета се оказа един от най-сериозните конструктивни проблеми за решаване. Трябваше да се сгъва и разгъва, да работят 4 планшетистки на него, да работи от -20 до +50гр подсветката на акумулатори и още куп неща. Тогава за пръв път вкарахме компютър в армията - да събира и обработва информация. От сегашна гледна точка изглежда повече от елементарно, но за времето си беше нещо. Събираше се цялата информация относно готовността на частите по минути и се изобразяваше на графики - по Х време, по У - проценти на десетина важни видове дейности. И вътре можеха да работят 4 старши офицери + още 16 човека шаб, 2 планшета (единия специален за МТО), връзка по всички линии - УВС към летищата, 8 директни телефонни линии, 2 ЗАС и една ВЧ линия. Всичко това се разгъваше за 15м, включително самия фургон. Консултанти ни бяха хората от такъв команден пункт като този, в който си служил, но на Втора армия.

Съгласен съм с Вас но ЦКП беше в София а КП на корпуса в Пловдив/вертолетния полк/След червеиния бутон беше -готовност 1А,готовност 1 и старт.
Сега видях, че си писал това! Точно тези хора от Пловдив ни бяха консултанти. Перфектни специалисти!
Венци, кои години си бил там?

wenciautoklima
11.05.2015, 18:26
А на мен ми напомня за нещо друго. 83г започнах първата си самостоятелна разработка като отговорен конструктор във ВНТИ - Командно-щабна машина на разгъваем фургон. Това е същия този команден пункт, но изнесен в полето и в съкратен вариант. Именно планшета се оказа един от най-сериозните конструктивни проблеми за решаване. Трябваше да се сгъва и разгъва, да работят 4 планшетистки на него, да работи от -20 до +50гр подсветката на акумулатори и още куп неща. Тогава за пръв път вкарахме компютър в армията - да събира и обработва информация. От сегашна гледна точка изглежда повече от елементарно, но за времето си беше нещо. Събираше се цялата информация относно готовността на частите по минути и се изобразяваше на графики - по Х време, по У - проценти на десетина важни видове дейности. И вътре можеха да работят 4 старши офицери + още 16 човека шаб, 2 планшета (единия специален за МТО), връзка по всички линии - УВС към летищата, 8 директни телефонни линии, 2 ЗАС и една ВЧ линия. Всичко това се разгъваше за 15м, включително самия фургон. Консултанти ни бяха хората от такъв команден пункт като този, в който си служил, но на Втора армия.

Сега видях, че си писал това! Точно тези хора от Пловдив ни бяха консултанти. Перфектни специалисти!
Венци, кои години си бил там?1969-1971, с 4 месеца задръжка.

wenciautoklima
11.05.2015, 18:42
Всички ние сме били малки болтчета от една голяма военна машина. Аз виждах и знаех само това, което беше около мене. Сега ти разкажи какво се е случвало по-нагоре, защото там и на мене ми е тъмно.На върха беше оперативния дежурен,следват трима направленци,офицер по свръзки,дежурен по МТО,ръководител полети с двама помощници,шест души радисти и наша милост-четирима планшетисти.Планшета ни беше с размери 4 на 7 метра.Смените бяха през 6 по 6.За да се завъртим стояхме по 12 ч.Тогава бяха и събитията в Чехословакия и си беше дисциплина.Най големите провокации бяха от 7ми американски флот в Средиземно море.С най-голямо удуволствие съм водил ген. лейтенант Симеонов.Пилот непредсказуем!!!!

viktor tit
02.06.2015, 09:33
Редник Ангелов- военна полиция, като висшист служих само 6м. от 05.01.2006- 05.06.2006г. бригадата в Карлово.
Брат ми беше капитан в новобранския център в Белене, но аз отказах да отида при него и да му правя само золуми, и оставих да ме изпратят където решат. Това са най- тъпите 6м. в живота ми. Един телефон който звъни 2-3 пъти на ден и компютър с пасианс.

Вълчан
02.06.2015, 13:12
Химик към ВВС с.Граф Игнативо, с.Труд. Като вдигнеха миговете, за отработване на отбраняване на границата,при учение палихме едни димки които се закачват на танковете, по принци и летището изчезваше в дим. Лятото по месец на Корен учение и карах една уазка облечен в ЛЗО костюм и противогаз. Наден слабеех с килограми вода!

Ангел Йосифов
15.06.2015, 17:21
4ГО Смолян 56550,13ГЗ мл.с-т. 1985г-1987г.


28 години по късно.Неописуемо изживяване.....да се срещнеш с мъжете с,които рамо до рамо................тук не можах да опитам от липовата ракия...

Ангел Йосифов
19.06.2015, 16:21
28 години по късно.Неописуемо изживяване.....да се срещнеш с мъжете с,които рамо до рамо................тук не можах да опитам от липовата ракия...


Катеренето на горе си беше изпитание...

delta.e
19.06.2015, 16:33
Хайде де ,изпитание .
Ветераните сте супер .
Сегашните млади ,ако ги натоваря ще клекнат на първият километър .

jordanov
19.06.2015, 20:38
Браво Наборчо! Колко сме го сричали това Уво 87... А сега разруха и развала и днешните гранични си правят заслони от пръчки и найлон... На една колежка, мъжът й граничар, миналата година ги качил на заставата и като видял след толкова години какво е останало се разревал.

delta.e
30.06.2015, 20:11
Утре , трябва да съм МГ-Варна .
Като запасен ще играя , как се реагира при бедствия и аварии .
Обаче , съм в позиция ,,шах,, , как да реагирам при терористи .
Да ги замерям ли с тебешири ?

icofly
30.06.2015, 20:46
При мен УВО-79! Под 32 990 парашутен полк срещу Братската могила в Пловдив,май не е останало нищо.

Ангел Йосифов
21.10.2015, 17:48
Ае бая често почнахте да се събирате!? Че и практически занятия провеждате... Иваси, след две седмици правим 30 години от клетвата...

Наборе,там на границата,няма стари-млади,всеки разчиташе на другия до него.Смея да твърдя,че там наистина "работеше" мускетарския девиз....

бат тянко
21.10.2015, 18:46
Аз служих в Лозово,като мерач на оръдие от 54 година.Обаче никога не съм стрелял с него защото работих за поделението.Един ден батарейния се напи като прасе.И нареди един разчет да се строи до оръдието за стрелба.След,което заповяда на мен да го заредя-играех го пълнач.Даде цел точно към пътя на самолетите,които захождат за летището на Сарафово.Ама аз бях забравил как се зарежда и стоях като истукан .При втората команда пред очите ми започна да се мержелее парчето многожилен кабел,с което батарейния наказваше издънките.Като разбра,че няма да свърша работата сложи друг.Както и да е неможахме да свалим някой самолет и аз отървах кабела.

Penchev
21.10.2015, 22:26
УВО -84 под 32990 Пловдив

сезгин
22.10.2015, 08:09
42550 сливен 91-93

сезгин
22.10.2015, 08:11
42550 сливен 91-92

jordanov
22.10.2015, 09:14
Наборе,там на границата,няма стари-млади,всеки разчиташе на другия до него.Смея да твърдя,че там наистина "работеше" мускетарския девиз....

Знам го. Долу горе и при нас беше така. А това което правите, според мен е чудесно. И верно сте в добра форма. На следващата снимка ако сте с камуфлаж, някои от днешните кадроваци може да се засрамят.

vankogos
08.11.2015, 19:09
Аз служих в Лозово,като мерач на оръдие от 54 година.Обаче никога не съм стрелял с него защото работих за поделението.Един ден батарейния се напи като прасе.И нареди един разчет да се строи до оръдието за стрелба.След,което заповяда на мен да го заредя-играех го пълнач.Даде цел точно към пътя на самолетите,които захождат за летището на Сарафово.Ама аз бях забравил как се зарежда и стоях като истукан .При втората команда пред очите ми започна да се мержелее парчето многожилен кабел,с което батарейния наказваше издънките.Като разбра,че няма да свърша работата сложи друг.Както и да е неможахме да свалим някой самолет и аз отървах кабела.

Там служих и аз,в Лозово.Под. 32240 ВРУ ,през далечната 1986-88г.

freddie46
06.01.2016, 09:52
Аз служих в Белене-под.28880,пътно-мостови или иначе казано понтонер.Бях в разузнавателния взвод и беше живот.Лятото но море-водолазна подготовка и в поделението в Каменец-парашутна подготовка.Зимата ходехме в Троянския балкан.

jordanov
06.01.2016, 14:39
Айде до тука станахте двама. Не каза коя година е това или да смятаме по цифрите от ника? Димо Колев трябва да си го чувал?

спартак
06.01.2016, 15:24
Брях, през 90 - та и аз бах в Белене ама чак на почивка в троянския балкан не са ни водили . Втори район Сахара при змиите.То беше и криза , купонна система . Шест месеца на сухари карахме няма хляб. Цигарите дефицитна стока .Правих татуси- русалки, котви , имена на гажета и т.н. за да изкарам някоя кутия Стюардеса ,ама беше готино с другарите ,нищо че бяха сиромашки времена. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Илиев
06.01.2016, 15:59
Съжалявам колеги, но съм подписал декларация да не оповестявам информация по този въпрос. Надявам се да ме разберете правилно - свързано е с националната ни сигурност!!

jordanov
06.01.2016, 16:47
Е споко де, ще те чакаме да изтече давността и тогава се включвай. Па и ние знаем да пазим "военна" тайна.

solaris60
06.01.2016, 20:09
Съжалявам колеги, но съм подписал декларация да не оповестявам информация по този въпрос. Надявам се да ме разберете правилно - свързано е с националната ни сигурност!!

Бре, Каква ли е пък такава тази служба? Свързана с националната сигурност? И Матеев е подписал такава и дори не помни, но ти каза кое и как. Е с малко неточности.

Илиев
06.01.2016, 22:03
Бъзикам радиото бе колеги!!:bigsmile: - артилерист на 130/152мм оръдие/гаубица в НШЗО-то първата година, 87-88г., втората по разпределение в Самоков, по пътя за Боровец, на края на града в ляво има един полк, обслужвахме стрелбите на Военната Академия, колко снаряди сме одумкали, за да се научат фрицовете да управляват огъня на дивизиона...аз пак бях горе-долу по-добре от останалиге колеги ст.школници - бях на системите БМ-21 ГРАД, а не на старите гаубици Д20

freddie46
07.01.2016, 10:15
Димо Колев е голям пич!Двамата с Борозенката от артелната бяха голям тандем.Не знам дали ви е разправял как една вечер двамата се черпили и им свършило мезето и обърнали на счукан лук с червен пипер и оцет и на сутринта жена му как го е била по главата понеже цялата миришела на лек сутринта.Иначе служих 83-84година. Взводен ми беше лейтенант Петров.Беше току що завършил.Сега Демо го виждам понеже работя в Напоителни Системи Плевен и се налага от време на време да ползваме услугите на водолази по язовирите и той отговаря за тях.

бат тянко
17.01.2016, 19:24
В поделението където служих, повечето момчета не бяха от Бургас. А от почти цяла България. Та като захвана първата зима и те питат има ли зима? Аз- твърдо не! Е както често се случва оказа се че греша. И по повод на снегопочистването ! Се присетих, че там чистихме плаца с пружините от леглата. Вързвахме ги с колани и дърпахме и бутахме на воля! Ама като изпокъсахме коланите се наложи да сменим системата..

kokona
17.01.2016, 20:38
Поделение 24160, гр. Харманли 88-90 година

Ivan Mankov
17.01.2016, 21:09
Поделение 24160, гр. Харманли 88-90 година

10 дни командировка от Симеоновград бях в подкрепа на полит-агитацията в това поделение по същото време ! Новобранеца ми остана и по дълго !
Иначе май ,че беше по-добре от Марица на фона на общата мизерия ?!:bigsmile:

rumenggr
17.01.2016, 21:48
34460, Божурище

Ангел Йосифов
30.01.2016, 18:32
Повечето снимки от онова време са нелегални.На първата ни среща,екип на Дойче Веле(много харесаха огнената вода) ни последва в опит за разследване на ликвидирани германски нарушители от преди 30-50 години....http://vbox7.com/play:3bbe7f9198

Величков
30.01.2016, 21:15
01,10,1984 до 25,12,1986 година поделение 34070 ( пет могили ) София.Поделението вече не съществува.ПВО
86 година май месец в столовата всеки ден имаше по няколко тави с прясна салата оставени на самообслужване и всеки си сипваше кой колкото иска.Бяхме много доволни,че имаше всеки ден марули но не ни минаваше през акъла защо.Дори когато от края на април имаше заповед да мерим радиацията през 4 часа както се мери по време на война.Правихме усилена подготовка за учебни стрелби в СССР
Само след два месеца бяхме на полигона за един месец за да покажем как сме подготвени...Сещате се,че за Чернобил само споменаха и казаха,че няма нищо обезпокоително.В последствие ни стана ясно защо Сърбите и Кубинците които са биле преди нас са припадали на полигона.
Там видях нощни стрелби на всичко което може да изстреля ракета.Мащабно учение на руснаците от подводници кораби и от сушата.Нямате си и малка представа каква мощ показаха.През цялата нощ беше почти като ден.
Бяхме млади и хубави сега сме само хубави:bigsmile:

delta.e
26.02.2016, 23:00
Повечето снимки от онова време са нелегални.На първата ни среща,екип на Дойче Веле(много харесаха огнената вода) ни последва в опит за разследване на ликвидирани германски нарушители от преди 30-50 години....http://vbox7.com/play:3bbe7f9198

Всички снимки са нелегални .

zapstojan
26.02.2016, 23:26
По онова време май само ДС и работата в ТКЗС-то бяха легални.:cool:

delta.e
26.02.2016, 23:30
Дали ?
Кажи го в прав текст .
Аз си подържам формата на мотострелковак.
Последно гърмях на 29 януари.
За разлика от други дето не са ходили в казарма.

ch.atanasov
26.02.2016, 23:32
По онова време май само ДС и работата в ТКЗС-то бяха легални.:cool:

Зависи кои години визираш.Имаше време, когато и ТКЗС-то беше в нелегалност. :bigsmile: Виждаха се само бабки в черни дрехи.:cool:

zapstojan
26.02.2016, 23:33
Еее, по право не мога да го кажа. Да не би да не си живял по онова време?

zapstojan
26.02.2016, 23:35
Зависи кои години визираш.Имаше време, когато и ТКЗС-то беше в нелегалност. :bigsmile: Виждаха се само бабки в черни дрехи.:cool:

Не се сещам Атанасов, би ли уточнил.

ch.atanasov
26.02.2016, 23:39
Не се сещам Атанасов, би ли уточнил.

За какво не се сещаш. За бабичките или за ТКЗС-то.Чудно, ми то беше на изпроводяка на соца.:bigsmile:

zapstojan
26.02.2016, 23:41
Еее, по право не мога да го кажа. Да не би да не си живял по онова време?

Схванах!:yahoo:
Прав си.:laughing:

zapstojan
26.02.2016, 23:44
За какво не се сещаш. За бабичките или за ТКЗС-то.Чудно, ми то беше на изпроводяка на соца.:bigsmile:

В горния си пост погтешно съм цитирал себе си вместо теб.blush;
Разбрах лекия ти намек.blush;

ch.atanasov
26.02.2016, 23:54
В горния си пост погтешно съм цитирал себе си вместо теб.blush;
Разбрах лекия ти намек.blush;

Изпортихме и тази тема, ама нали е свободна. blush; Какъв лек намек, това е напомняне на забравилите. В ТКЗС -то имаше през 88-89г. пълен двор с ръждясали комбайни -Нива, тракторист /комбайнер/ и дузина бабички.За агроном ,не си спомням.Славни времена.crying;

zapstojan
26.02.2016, 23:59
И картинката беше смешна, и времената славни.:laughing:

zapstojan
27.02.2016, 00:05
И картинката беше смешна, и времената славни.:laughing:

Смешна май не е съвсем точно. По-скоро жалка или тъжна.crying;
Но така беше при развиващия се социализъм. Виж гнилия капитализъм /западния имам предвид/ си беше като мушмула.:P

ch.atanasov
27.02.2016, 00:05
И картинката беше смешна, и времената славни.:laughing:

Да , но има хора дето още вярват, че ако не беше соца нямаше да има комбайни -Нива.Чудно сега тея джон диър, ню холанд и тем подобни ,от де се пръкнаха без соца.

zapstojan
27.02.2016, 00:08
Да , но има хора дето още вярват, че ако не беше соца нямаше да има комбайни -Нива.Чудно сега тея джон диър, ню холанд и тем подобни ,от де се пръкнаха без соца.

Явно Извънземните са ги докарали на самоход.:laughing:

marko_bg66
27.02.2016, 00:56
24200К-Ямбол. Колегата Гогол живее близо , ако не се лъжа. Втората година на "Българка" с.Бояново 85-87г

НАСКО1976
27.02.2016, 21:06
Под 72345-Враня- МВР войски
1995-1997г.

Росен Младенов
27.02.2016, 21:24
Последния набор, който служи две години не беше ли набор 1970.

НАСКО1976
27.02.2016, 21:27
Последния набор, който служи две години не беше ли набор 1970.

Не знам, кой е бил последния набор с две годишна служба.
Аз съм влязъл на 02.10.1995г и се уволних на 02.04.1997г.
затова написах двете години...

Цветан Андров
27.02.2016, 22:22
Точно набор 1970.Уволниха ни на 31.08.1990 година и след 4-5 дни уволниха мартенците ни на 1.5 години служба.

Ivan_vd
27.02.2016, 23:27
Точно набор 1970.Уволниха ни на 31.08.1990 година и след 4-5 дни уволниха мартенците ни на 1.5 години служба.Колега лъжеш се последният набор който служи 2 години че и задръжка 3 месеца бяхме ние 69 набор.Уволнихме се на 27.12.1989 г.И веднага след като се уволнихме януари месец направиха службата 18 месеца.

IVO_3
28.02.2016, 10:08
Хайде и аз да се разпиша тука! Под.72350 ВВ на МВР - гр.Кърджали. 22.09.92 - 17.03.94г.

П.П. Тогава бях млад и див, а сега само красив!:bigsmile:

jordanov
28.02.2016, 17:50
Поздрави от Нови пазар! Кърджали не започваше ли с 72?

ch.atanasov
28.02.2016, 17:55
Тези педали, нямат ли с какво да се занимават.Кои гарги ще плашат с наборна армия, Турските или Руските.http://www.novini.bg/news/338489-каракачанов-и-енчев-спориха-за-задължителната-казарма.html

Георги 1974
28.02.2016, 18:33
9 танкова бригада като кашик 93г.-95г. Караулна рота (Сливница, Студена )
Възпитаван основно от фелдфебел от царската армия на цар Борис 3 (дядо ми)

boris
28.02.2016, 18:56
Чанко , а какво имаме сега? Армия или самолети ?Имаме 20 годишни пръдльовци, дето не могат да направят 1 коремно възлизане .Изключвам участниците във форума (те се занимават с нещо смислено ) . Мисля, че повечето участници в тази тема споменават с носталгия службата си в армията (ти може да си от другата част )

ch.atanasov
28.02.2016, 19:13
Чанко , а какво имаме сега? Армия или самолети ?Имаме 20 годишни пръдльовци, дето не могат да направят 1 коремно възлизане .Изключвам участниците във форума (те се занимават с нещо смислено ) . Мисля, че повечето участници в тази тема споменават с носталгия службата си в армията (ти може да си от другата част )

Не мисля, че моите синове са пръдльовци.Постарал съм се да станат нормални хора. Ако ти имаш синове направи като мен.Незнам каква носталгия гони служилите.Аз се кефя, че големият служи 1 г., а малкия откачи службата. Моята служба за мен е 25 месеца младост на вятъра. За армията, какво да ти кажа: преди разчитахме на Русия, сега разчитаме на Нато. Само свръх патриотите си мислят, че можем да се противопоставим на Турция ,примерно.Сетих се за онзи лаф: на гол гъз--чифте пищови.

zapstojan
28.02.2016, 19:37
Чанко , а какво имаме сега? Армия или самолети ?Имаме 20 годишни пръдльовци, дето не могат да направят 1 коремно възлизане .Изключвам участниците във форума (те се занимават с нещо смислено ) . Мисля, че повечето участници в тази тема споменават с носталгия службата си в армията (ти може да си от другата част )

Ние служихме понеже нямахме избор. Понеже сме служили са ни останали някакви спомени, за които обичаме да си спомняме, а иначе казармата си беше загубено време.
Ако зависеше от мен, никога не бих разменил две години с-у спомени от казарма.
Не наричай младежите така.
От тези младежи има добри спортисти, други след 1-2г. ще станат лекари, инженери, икономисти и др.
Има щатове за наемни войници. Който иска казарма може да кандидатства.

Ivan Mankov
28.02.2016, 19:37
Колега лъжеш се последният набор който служи 2 години че и задръжка 3 месеца бяхме ние 69 набор.Уволнихме се на 27.12.1989 г.И веднага след като се уволнихме януари месец направиха службата 18 месеца.

Така стана и с някой ,който е набор 68 ,но учил ,та учил 4 год. !:bigsmile:
Голямо служене ,голяма работа ! Еееех Симеоновград ,та чак Марица !!!!!!
Сигурно още се подмята някоя ламаринена табела с Ленин и Г.Димитров ,които съм рисувал със стотици ! Голяма пропаганда беше и се чувствам горд ,че сринахме врага морално и психически !:laughing: А колко гаджета претриваха кълки навън : това е друга тема ?! :P

Гогол
28.02.2016, 22:19
24200К-Ямбол. Колегата Гогол живее близо , ако не се лъжа.
Чака,чака малко ! / така ми говори големия внук на български ,когато не може да ме разбере ./ В Ямбол съм живял в 5 различни точки на града ,и все до поделения ,но така и не им научих номерацията .Светни ме за този номер , пък може да пийнем по 1–2 , 18–20 годишна,мое производство.

kuline
28.02.2016, 22:38
Колега лъжеш се последният набор който служи 2 години че и задръжка 3 месеца бяхме ние 69 набор.Уволнихме се на 27.12.1989 г.И веднага след като се уволнихме януари месец направиха службата 18 месеца.

Нещо си с грешка що касае промяната в продължителността на военната службата. Това се случи лятото на 1990 г. (ДВ бр.67 от 21.08.1990г.)
Закон за всеобщата военна служба в НРБ
ДЯЛ ПЪРВИ
24. (Изм. - Изв., бр. 58 от 1959 г., ДВ, бр. 40 от 1989 г. и бр. 67 от 1990 г.) Срокът на редовната военна служба във Въоръжените сили на Република България и във войските на другите министерства и ведомства е 18 месеца, а за завършилите висше образование - 12 месеца.

Георги Дюлгеров
28.02.2016, 23:53
София с. Бистрица школа за телеграфист. Пловдив под.32900 щаба на ввс

solaris60
29.02.2016, 07:40
София с. Бистрица школа за телеграфист. Пловдив под.32900 щаба на ввс

Коя година?

Георги Дюлгеров
29.02.2016, 22:11
:laughing: 91 септември ти си бил маи преди това

solaris60
29.02.2016, 22:14
:laughing: 91 септември ти си бил маи преди това

Ееееее, толкова ли ми се носи славата?:bigsmile:

marko_bg66
01.03.2016, 20:43
Чака,чака малко ! / така ми говори големия внук на български ,когато не може да ме разбере ./ В Ямбол съм живял в 5 различни точки на града ,и все до поделения ,но така и не им научих номерацията .Светни ме за този номер , пък може да пийнем по 1–2 , 18–20 годишна,мое производство.


24200К е щаба на ямболската дивизия. По мое време , пешеходната алея от центъра свършваше на портала на поделението.

Христакиев
01.03.2016, 21:14
Колеги , аз бях 88-89 та в 27290 , кашишкия полк на същата дивизия.

kuline
01.03.2016, 21:17
Я да разбера, някой служил ли е в поделение 38 120 гр. Казанлък.

morskiq
01.03.2016, 21:20
През далечната 1983г. от м.май до м. ноември 22760-Видин,след това дослужване срока на службата в 38500-с.Радко Димитриево,две години и един ден.:laughing:

Гогол
01.03.2016, 21:56
24200К е щаба на ямболската дивизия. По мое време , пешеходната алея от центъра свършваше на портала на поделението.
Сега се ориентирах. И там съм живял,с/у паметника на ген. Владимир Заимов .През този портал влизах ,когато трябваше да отида до артилерийския полк.Името ,полковник Ефремов трябва да ти говори нещо.Но няма значение ,добре си дошъл на пчелина на 18–20 годишна грозданка,а може и на повечко години.

marko_bg66
01.03.2016, 22:26
Сега се ориентирах. И там съм живял,с/у паметника на ген. Владимир Заимов .През този портал влизах ,когато трябваше да отида до артилерийския полк.Името ,полковник Ефремов трябва да ти говори нещо.Но няма значение ,добре си дошъл на пчелина на 18–20 годишна грозданка,а може и на повечко години.
За полковник Ефремов не се сещам , ама под полковник Киров (бай Киро) няма как да забравя, беше комендант на гарнизона. Ще се възползвам от поканата , само дай координати. blush; А в артилерията готвач беше "бай Мамай" мисля , че се сещаш кой е.

vasilevsa
04.03.2016, 16:35
Я да разбера, някой служил ли е в поделение 38 120 гр. Казанлък.

Аз съм служил там

kuline
08.03.2016, 20:31
Аз съм служил там

А?! Аз чух, че поделението го закриха 1994 или 1995г. Вероятно са ме излъгали.

wenciautoklima
13.03.2016, 06:55
:laughing: 91 септември ти си бил маи преди това

Синът ми беше по същото време там(

Ангел Йосифов
26.06.2016, 18:59
През миналия уикенд пак си развявахме байрака.https://www.youtube.com/watch?v=H6GTGCskxnQhttps://plus.google.com/photos/116714800261358367836/album/6297997476769801297/6298001353132311090

Ангел Йосифов
27.08.2016, 20:43
Честит празник на служилите и служещите в ГВ.

jdrumev
28.08.2016, 12:50
Я да разбера, някой служил ли е в поделение 38 120 гр. Казанлък.



26170 Съм бил аз БМО:bigsmile:1992-1994 г

дядо борю
12.01.2017, 18:46
Има ли служили в под 34-140 Крумовград 1980-1982г и под 28-190 Хасково-свързочния баталион?

borifototo
12.01.2017, 20:24
89 - 90 година ме пратиха 2 ра година старшина - школник в Първомай.Поделението подслушваше турците и гърците.ВКР то и той школник, по времето на царя стана зам. министър на икономиката.Като му прочетох автобиографията във вестника щях да умра от смях.Така,че случайни неща в нашата държавица няма.:(

Baliev
05.02.2017, 14:22
94-95 г. поделение 38 150 противотанкова батарея Хасково

Domingo61
05.02.2017, 20:36
Поделение 24160 град Харманли 1981-1983 г.

old_greyish
18.03.2017, 23:38
62040 Строителни воиски/ Юнайтед колорс оф Бенетон .

Ангел Йосифов
26.06.2017, 20:51
Едно време таз евтина ограда не можеше да се премине.А днешната скъпа ограда...мале-мале.

kapanec
27.06.2017, 06:56
Едно време таз евтина ограда не можеше да се премине.А днешната скъпа ограда...мале-мале.
Не можеше защото имаше кои да я пази.Имаше и Държава а сега НЯМА !!!

Юрий Цветков
27.06.2017, 08:42
Едно време се стреляше по "диверсанти". Сега "бежанците" имат човешки права. ;)

зуница
27.06.2017, 10:39
Едно време таз евтина ограда не можеше да се премине.А днешната скъпа ограда...мале-мале.
Важното е кой е пазил оградата."Първо стреляш после викаш СТОЙ!". За заловен 3(три) дни домашен отпуск.За убит 10(десет) дни домашен отпуск.
Така се пазят ценности като род и Родина.
Днес пазачите на "прайдове" и "гей паради" са повече от граничарите.Въпрос на ценности.blush;

marto68
04.09.2018, 10:51
Мартин Премянов Лозово.Под. 32240 86-88 Година

Алексиев
04.09.2018, 12:50
Има ли служили в под 34-140 Крумовград 1980-1982г и под 28-190 Хасково-свързочния баталион?
Дядо Борю, от поделението в Крумовград останаха само няколко хангара. Точно на плаца сега е покрит пазар, модерна автогара, детска площадка и естествено няколко "скромни"къщички със съответните заведения. Ако си спомняш пряката пътека за танкодрума, минава точно покрай моя двор и пчелите ми са тука за сега, разчитат на драката дето я има в изобилие.

Диян Димитров
04.09.2018, 13:18
20.09.1983 г. - 29.12.1985 г. под.56510 гр. М. Търново, 7 ГЗ "Богатир". Водач на следово куче "Абонат" /Барона/.

Алексиев
04.09.2018, 13:32
Ще излезне, че съм най стария " кашик"
74-76 55-340 Марица/Симеоновград/ така наречения "черен полк"

jordanov
05.09.2018, 13:34
... съм най стария " кашик"
74-76 ...

Ако тогаз си бил на осемнайсе, стискай зъби още малко и поддържай форма:)
До 63 подлежиш на запас. Тва според Закона за разерва на ВС на РБ.

judas
05.09.2018, 19:53
Ще излезне, че съм най стария " кашик"
74-76 55-340 Марица/Симеоновград/ така наречения "черен полк"
Я тоже, '85-'86 - Елхово (добре, че бях 'фаза')!

rumenggr
05.09.2018, 20:21
Ако тогаз си бил на осемнайсе, стискай зъби още малко и поддържай форма:)
До 63 подлежиш на запас. Тва според Закона за разерва на ВС на РБ.
Това ми звучи като някои от нелепите закони по света. В Англия скоро отмениха закон, който забранява да умреш по време на парламентарно заседание!!!! Къде запас?? Скоро минах през Божурище. На мястото на ракетното поделение(34 460 набор 86-88) има хангари/завод или нам си кво. Всички дивизиони са сринати около София. Не съм сигурен само за Понор, че беше по-спец. Като какви ще ни викнат? На турнир по белот... Баси отбраната!

Алексиев
05.09.2018, 21:00
Е... толкова "дивотии" съм видял,че и мене ако ме вдигнат по тревога, няма да се учудя, макар и да съм в пенсия от 4 месеца. На 19 вземаха по наше време а аз влезнах на 20 та би трябвало вече да съм само пчелар а не бордови мерач от запаса.

jordanov
06.09.2018, 08:51
Аа, споко, променили са закона по-миналата година, ся го зачетох.:) Иначе няма лъжа, няма измама

Глава четвърта.
СЛУЖБА В ЗАПАСА



Чл. 60. (1) В състава на запаса се включват запасните и техниката-запас.
(2) Военните формирования от въоръжените сили и структурите по чл. 50, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България за военно време се комплектуват със запасни и с техника-запас при условията и по реда, определени с наредбата по чл. 128, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.



Чл. 61. (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) Запасни са лицата, водещи се на военен отчет, които не са сключили договор за служба в доброволния резерв и отговорят на едно от следните условия:
1. били са на военна служба;
2. (изм. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) завършили са успешно обучение по военна подготовка;
3. прекратили са служебните си правоотношения със структури по чл. 50, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;
4. (доп. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) притежават гражданска специалност, определена с наредбата по чл. 4, ал. 3 и необходима за военните формирования от въоръжените сили и за структурите по чл. 50, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
(2) Мобилизационното назначение на запасните се дава от органите по военния отчет чрез връчване на повиквателна заповед.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) Пределната възраст за служба в запаса е:
1. за войниците (матросите), сержантите (старшините), офицерските кандидати и младшите офицери - 55 години;
2. за старшите офицери - 60 години;
3. за офицерите с висши военни звания - 63 години.
(4) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) Пределната възраст за служба в запаса на лицата по ал. 1, т. 4 без военна подготовка е 55 години.


Чл. 62. Запасните се освобождават от служба в запаса при:
1. навършване на пределна възраст за запаса;
2. признаване на негодност за военновременна служба;
3. (отм. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.)
4. приемане на военна служба или на служба в структурите по чл. 50, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;
5. (изм. - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) освобождаване или лишаване от българско гражданство;
6. смърт на запасния.



Чл. 62а. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2016 г., в сила от 27.12.2016 г.) Запасните с мобилизационно назначение временно се отписват от служба в запаса при:
1. изтърпяване на наказание лишаване от свобода, взета мярка за неотклонение задържане под стража или домашен арест - за времето, през което изтърпява наказанието, или за времето на взетата мярка;
2. отпуск поради бременност, раждане или осиновяване и отпуск за отглеждане на дете;
3. напускане на страната за повече от 6 месеца.

cmoka
11.09.2018, 10:33
Под.72365, Нови пазар, 20.09.86г. - 26.12.88г., трета рота Иванов Г.Б.
На 22.09.2018 г. ще отбележим 30-год. Пратил съм си тел. номер на лично. Ако имаш интерес звънни ми.

Pero Melifero
13.09.2018, 15:38
'94-'95г., под.26660, ВВС

mici-92
13.09.2018, 16:03
77–под 55290.78–под 36120 щаб на дивизия–Дерменджиев "Чико"

mici-92
13.09.2018, 16:10
77–под 55290.78–под 36120 щаб на дивизия–Дерменджиев "Чико"
п.п. 78–под 34120.Много време мина,почнах да забравям!

Fedo
17.02.2020, 19:53
Здравейте,
Аз също знам нещо от заплатите БНА (~ 1974 г ) но дали е правилно не знам.
Мл. сержант 2.50лв , за длъжност командир на танк. 12,00 лв..

ivan5555
18.02.2020, 18:12
софия 1973-1975гд под85840 представителна рота

Fedo
19.02.2020, 21:05
Може ли някой да моля ми каже какви са били заплатите на служещите?
Войник имаше около 1,50 или 2,00 лв.?!

dvd111
19.02.2020, 23:52
Може ли някой да моля ми каже какви са били заплатите на служещите?
Войник имаше около 1,50 или 2,00 лв.?!
Що, да не си решил да си търсиш невзетите заплати?!:bigsmile:
Мисля, че бяха 1,50 лв., ама нямам спомен да съм вземал, щото старшината все намираше за какво да ни ги "удържи" (на цялата рота)...crying;

Алексиев
20.02.2020, 06:13
Що, да не си решил да си търсиш невзетите заплати?!:bigsmile:
Мисля, че бяха 1,50 лв., ама нямам спомен да съм вземал, щото старшината все намираше за какво да ни ги "удържи" (на цялата рота)...crying;

1,50 бяха и за 25 месеца така и не ги видях. Около 70 човека рота, с тези на мл.сержантите и школниците трябва да са стигали около 140-150 лв. Всичко ужким отиваше за почистване на паркета. За сравнение, 6-7 години след това, един млад инжинер получаваше 126 лв. заплата.

Fedo
21.02.2020, 19:28
Благодаря,

:)


"мл.сержантите около 140-150 лв." - толкова много? Заплата за звание и длъжност?

kuline
21.02.2020, 19:52
Благодаря,

:)


"мл.сержантите около 140-150 лв." - толкова много? Заплата за звание и длъжност?
Това е сума за цялата рота.

ch.atanasov
21.02.2020, 19:56
Това е сума за цялата рота.


Не бе, това е след деноминацията с 10% през 2001г.:bigsmile:

kuline
21.02.2020, 20:07
Не бе, това е след деноминацията с 10% през 2001г.:bigsmile:
Че то по туй време имаше ли срочнослужещ аскер?

ch.atanasov
21.02.2020, 20:12
Че то по туй време имаше ли срочнослужещ аскер?

Чак и след жан виденов имаше.:bigsmile: Тогава май вземаха по 15000лв.:bigsmile:

kuline
21.02.2020, 20:15
Чак и след жан виденов имаше.:bigsmile:

Не мога ти 'фана, майтапа, щот съм ограничен, но деноминацията беше 1999г., а времето на Жан по-преди. Па Алексиев до колкото разбирам говори за преди '89г.

ch.atanasov
21.02.2020, 20:24
Не мога ти 'фана, майтапа, щот съм ограничен, но деноминацията беше 1999г., а времето на Жан по-преди. Па Алексиев до колкото разбирам говори за преди '89г.

Алексиев е сиромах, Федо пише за 150лв.:bigsmile: По-нататък - още 2001-02г. зашиха една нула, демек 15лв. станаха 150лв. Може и да обърках деноминация с инфлация.blush;:bigsmile:

mici-92
21.02.2020, 20:30
Не бе, това е след деноминацията с 10% през 2001г.:bigsmile:
Деноминацията,не беше ли с по-вече?

ch.atanasov
21.02.2020, 20:40
Деноминацията,не беше ли с по-вече?

Да , ве. Грешка на езика / клавиша /.---инфлация.blush;

kuline
21.02.2020, 20:40
Алексиев е сиромах, Федо пише за 150лв.:bigsmile: По-нататък - още 2001-02г. зашиха една нула, демек 15лв. станаха 150лв. Може и да обърках деноминация с инфлация.blush;:bigsmile:

Как да е, та пУ темата. Аз бях в казармата в зората на демокрацията. Даваха някакви лева, но лафката беше празна, няма тютюн, няма вафли. Веднъж в месеца докарваха и, ако си закъсал с инфото, си капо. Някакъв смътен спомен имам, че носеха цигари Родопи. В цивилизацията бензина беше с купони в ограничено количество. 'Ляба май и той, но аскер в отпуск не мисли за хляб, а за удоволствия.

ch.atanasov
21.02.2020, 20:44
Как да е, та пУ темата. Аз бях в казармата в зората на демокрацията. Даваха някакви лева, но лафката беше празна, няма тютюн, няма вафли. Веднъж в месеца докарваха и, ако си закъсал с инфото, си капо. Някакъв смътен спомен имам, че носеха цигари Родопи. В цивилизацията бензина беше с купони в ограничено количество.


ТОЧНО! , но някои другари ще пишат, че това не е било в БГ-то. Не само цигари и папанко нямаше.:bigsmile:

Алексиев
22.02.2020, 08:15
Алексиев е сиромах, Федо пише за 150лв.:bigsmile: По-нататък - още 2001-02г. зашиха една нула, демек 15лв. станаха 150лв. Може и да обърках деноминация с инфлация.blush;:bigsmile:

Ай ся...сиромахblush; Ако на'м кой си не беше махнал нулите, още щях да съм милионер:bigsmile:

Fedo
22.02.2020, 13:31
Какви заплати получаваха сержантите и офицерите.

kuline
22.02.2020, 14:13
Какво получиха сержантите и офицерите?
Дай да оправим глаголните времена, че...!
Получиха или получаваха?
Не, че имам нещо спрямо теб, но масово лидерите на пчеларите се оказват неграмотни люде и ако не са журналистите, да редактират написаното/казаното, ще излезе, че имаш сестра. А точно тогава, при трансфера на времена, се трансформират и идеите им, дори и да са читави, пречупени през чужд мироглед, са кауза пердута. От лошо по-лошо! Името с три букви, от която едната сгрешена. Те такива люде да представляват пчеларската общност - жална ни майка!

Fedo
22.02.2020, 16:16
blush; "заплати получаваха"

Алексиев
22.02.2020, 17:05
Какви заплати получаваха сержантите и офицерите.

Редника трябваше да получава 1,50 лв. а мл.сержантите мисля , че беше 4,50. Една рота от около 70 човека и десетина мл. сержанти прави около 150 лв. Това 74-76 г. Бях редови "кашик" и изобщо нямам представа какво са получавали офицерите и сержантите.

dvd111
22.02.2020, 17:41
... Бях редови "кашик"...
"Спри кашико, да почине танка!":bigsmile:
Изкарал си и ти, един "курорт" в казармата...:bigsmile:

Fedo
22.02.2020, 21:57
за длъжност
командир на танк. 12,00 лв.,
механик-водач - мерач ~ 6,50 / 7,50 лв. ?

дядо борю
22.02.2020, 23:04
Това не беше заплата,а по скоро наследство от времената когато на войниците се е полагало по 5 цигари на ден.Баща ми ми е разказвал,че понеже не е пушил,е разменял цигарите за храна.Баща ми беше 1928 набор.

kuline
22.02.2020, 23:08
Това не беше заплата,а по скоро наследство от времената когато на войниците се е полагало по 5 цигари на ден.Баща ми ми е разказвал,че понеже не е пушил,е разменял цигарите за храна.Баща ми беше 1928 набор.

Еее, дятка, къде ни прати ти, във втората световна война. :) Тогава 'ептен нищо е нямало, но хората са залагали на чест, родина и те такива неща, които в съвременния живот са меко казано отживелица, нищо че ги тръбят по изказвания политиците, во главе генералите - президент и мин.председател.

дядо борю
22.02.2020, 23:16
Аз съм служил 1980-82 година в под 34140 Крумовград. 34 мсп на 17 мсд Хасково,2-ра армия.Ех луди млади години,от 2 метра пробивах зелево листо без боеприпаси.

kuline
22.02.2020, 23:18
Ех луди млади години,от 2 метра пробивах зелево листо без боеприпаси.

Машала, туй е мъж. :bigsmile:

Трендафил Дончев
22.02.2020, 23:22
Машала, туй е мъж. :bigsmile:

Нали? Майстора си е майстор.:bigsmile:

kuline
22.02.2020, 23:26
Нали? Майстора си е майстор.:bigsmile:

Тъй де, друго си е артилериста. :)

дядо борю
22.02.2020, 23:27
Машала, туй е мъж. :bigsmile:

Бях сега са само спомени.

kuline
22.02.2020, 23:29
Бях сега са само спомени.

Аа, няма се предаваш, ей! ;)

дядо борю
22.02.2020, 23:40
Сега се радвам на 4 внучета и се надявам някой да наследи пчеларския занаят.

kuline
22.02.2020, 23:47
Сега се радвам на 4 внучета и се надявам някой да наследи пчеларския занаят.
Дано! От сърце ти го желая! Жив и здрав да си, та да можеш да им предадеш знанията, които си добил от практиката.

asusat
23.04.2020, 13:36
Варна Под. 38540 КЕЧ 87-89г. Карах Прехраната . Бях в Щаба на спирка Светкавица ,посока Виница. Много хора хранех-строителни обекти,демек войници строяха Блокове за старшини и офицери . Клетва дадохме на площада на Мебелната Палата . В каква вярност се клехме за Майка България ,а след толкова години какво остана от това всичкото служене и клетвата! Вярвайте ,в онзи момент когато се заклеваш да служиш и защищаваш България,наистина си мислех,че при нужда съм готов да дам живота си за Родината! Мисля си сега,дали тогава не съм бил доста наивен !! И наистина лошите моменти избледняват -остават само хубавите :)

Трендафил Дончев
23.04.2020, 17:09
Мисля си сега,дали тогава не съм бил доста наивен !!

В оня момент такива бяха близо 9 милиона. Не, че и сега не ни промиват мозъците по един или друг начин. ;)

ch.atanasov
23.04.2020, 20:25
.... Не, че и сега не ни промиват мозъците по един или друг начин. ;)

Сигурно и в римската империя се е случвало. Изплува ми спомен : 1990-91г. -колега, пенсионер около 63 годишен , разказва как отишъл да се записва доброволец в т. н. отечествена или втора световна. Не го взели защото бил малолетен. Та казваше / по спомен /--боже, с какъв акъл съм бил, късмет съм извадил.

Fedo
25.01.2021, 13:00
Здравейте. Какви са нивата на заплатите за длъжност , звания
в военноморските бойните на кораби БМФ БНР старшина, ... ,матрос ? старшина 2. степен 2,50 - 3 лв, длъжност командир на отделение 5 - 6 лв? Имаше ли и валута?

tsc1
25.01.2021, 20:29
Здравейте. Какви са нивата на заплатите за длъжност , звания
в военноморските бойните на кораби БМФ БНР старшина, ... ,матрос ? старшина 2. степен 2,50 - 3 лв, длъжност командир на отделение 5 - 6 лв? Имаше ли и валута?
Попитай в тази група: https://www.facebook.com/groups/321937321733861
Ще получиш най-достоверна информация.

Fedo
25.01.2021, 23:29
Благодарим ви
(Нямам Facebook blush;)

Fedo
27.01.2021, 13:24
Някой може ли да попита там, моля? blush;

Исках да попитам. Колко лева са взели войниците и офицерите
в БНА и БА до 90-те г заплата за звание и длъжност, надбавки. ( отдалечени гарнизони, портион, надбавките за войниците
училище и други подобни надбавки )