PDA

Виж пълната версия : отводка от малко семейство



kokolqja
29.04.2015, 20:25
Здравейте :) Имам 1 кошер с пчелно семейство.Искам да си взема и 2 отводки за хоби.Преди няколко дни затиснах на "учебния кошер" царицата, пчелите заложиха маточници.Едни опитни пчелари ми казаха да разделя на две семейството за да не загубя цариците.Кошера е дадан блат и има 4 пити с пило от 2 страни почти на цялата площ на рамките.Има и 1 пита с мед и 1с мед и прашец.Казаха , че ако ги храня всяка вечер няма да има проблем.Опасявам се да не убия целия кошер.Не искам да вадя мед , но не съм сигурен че ще се развият до зимата. Посъветвайте ме какво да правя.

solaris60
29.04.2015, 20:32
Здравейте :) Имам 1 кошер с пчелно семейство.Искам да си взема и 2 отводки за хоби.Преди няколко дни затиснах на "учебния кошер" царицата, пчелите заложиха маточници.Едни опитни пчелари ми казаха да разделя на две семейството за да не загубя цариците.Кошера е дадан блат и има 4 пити с пило от 2 страни почти на цялата площ на рамките.Има и 1 пита с мед и 1с мед и прашец.Казаха , че ако ги храня всяка вечер няма да има проблем.Опасявам се да не убия целия кошер.Не искам да вадя мед , но не съм сигурен че ще се развият до зимата. Посъветвайте ме какво да правя.

Остави го да си излюпи нова майка и за зимата ще си ток. Тези съвети които ти ги дават са за напреднали пчелари, че знаят какво да правят с тия калпави отводки, но за начинаещ си е малко риск.

h_kirilov
30.04.2015, 01:17
Щом опитни пчелари са те посъветвали, бих ги "изнудил" да ми помагат практически и бих рискувал тогава да разделя на 2. Стига да са склонни към "изнудване" ;) Едновременно с това - много четене!

п.п. Моя практически опит е половин сезон! Казвам какво бих направил аз!

kokolqja
30.04.2015, 06:56
Стария кошер е дадан блат, преместих го в МК с дълбоко дъно на долна клапа.Ще преправям питити и затова си мисля, че ще се развият на един корпус до зимата.Те само ми казаха какво да направя, няма да дойдат да ми го направят. :)След 15 дни ще си взема 2 те отводки и ще ги храня заедно.Ако не станат готови зазимата, тъкмо и обединяване ще пробвам. :) Четох че може да направя така:поставям 2 еднакви кошера от 2те страни на този който ще разделям . И прехвърлям по равен брой пити в двата.Стеснявам с преградна дъска.Къде да е локализирано семейството в единия край или в средата. Затоплящи матеряли какви и каде да сложа.Мислех за фибран но той няма да пуска слънчевата топлина.Питите са така : като застанеш отзад с лице към кошера се падат в дясно.Най дясната от едната страна пило на цяла пита ДБ, отзад към корпуса мед,2ра от двете страни пило ДБ пита,3та мед прашец и тук там пило ДБ пита.Тази аз я поставих, като я изкарах от зад преградната дъска и я отрязах защото беше надградена стесних входа и те са я почистили където е било празно и царицата е снесла.Утрепах я след тази манипулация защото реших да я търся да я видя с очите си да не би като съм слагал питата да съм я утрепал.Тъпа работа де.4та ДБ с пило от 2те страни.5та ДБ с пило от 2те страни.6та МК с пвц основа която не са пипнали и по принцип не исках, но ми казаха да държа нея защото восъчната ще я прегрезът.Смятах като се излюпи пилото и има принос на нектар вече да си сложа восъчна.7ма преградна дъска ДБ.8ма ДБ пита с мед от 2те страни.9та празна пита ДБ.Пчеларите в нашия раьон са странни, когато ги питаш нещо те извъртат винаги посоката на темата към това да те откажат или ликвидират поне комшията де.А тези опитни пчерари са мъж и жена, коитокато ги попитам нещо те винаги са на различно мнение и започват да спорят, така че от тяхните съвети главата ме заболява.Реших да чета книги имам пчеларска енциклопедия в бяло зелено червено и още една книга пчеларство по месеци.Гледам клипчета в ютуб, задавам въпроси на гугъл, пиша във форума.Затова ще се радвам да си намеря учител, който да не ми вика постоянно откажи се.

Юрий Цветков
30.04.2015, 08:25
Ами не се отказвай. Сложи двата кошера един до друг и раздели питите и пилото по равно в двата. Майката не я търси, а сложи и в двата пита с маточник. Ако случайно младата майка не се оплоди или не се върне от "брачен полет" ще си купиш една готова и ще им я придадеш. И редовно хранене. Няма причина до есента да не се развият в нормални семейства. От теб си зависи. Успех.

Росен Младенов
30.04.2015, 09:16
Разбра ли къде ти е грешката да ти остане учебния кошер без майка,пишеш,че си я затиснал,а ако затиснеш и следващата.

kokolqja
01.05.2015, 05:54
Незнам къде е грешката, всеки казва много ги ровиш.Грешката се получи от това , че някъде в нета прочетох че не трябва много да се пушат и когато го отворях пуснах 2кълбета отдолу и две под възглавницата.След това почти не пуших.Майката я затиснах между рамката и корпуса горе където ляга рамката.Сега вече пушвам и пчелите отиват надолу ама кел файда.Кога е добре да направя разделянето.На кой ден от запечатване на маточниците.Някой линк който да ме насочи или някой да обясни подробно как да я направя, ако му се занимава.Честит първи май!

marianski
01.05.2015, 20:30
Че майката какво е правила отгоре над рамките? Сигурен ли си, че там си я утрепал?

BUGI
01.05.2015, 23:13
Незнам къде е грешката, всеки казва много ги ровиш.Грешката се получи от това , че някъде в нета прочетох че не трябва много да се пушат и когато го отворях пуснах 2кълбета отдолу и две под възглавницата.След това почти не пуших.Майката я затиснах между рамката и корпуса горе където ляга рамката.Сега вече пушвам и пчелите отиват надолу ама кел файда.Кога е добре да направя разделянето.На кой ден от запечатване на маточниците.Някой линк който да ме насочи или някой да обясни подробно как да я направя, ако му се занимава.Честит първи май!
Море знаеш каде е грешката, - не трјабва да ги много ровиш,т.е. често отвараш и т-рвожиш.
Не трјабва да се много пушат с пушалката, как би ти било на теб да те нјакој напуха с дим.
Мајката трјабва да пазиш как очите в главата си, нејното нестанване те отназадва един месец, а това е много.
Кокат нјама какво да работиш, има много филмчета с пчеларски работи да се гладат, свободното време тук крати.
Много повече ште научиш, откокото да трвожиш пчелките.
Имај спокојство, да би омал успех;)

kokolqja
02.05.2015, 06:49
Отворих, изкарах 2 те рамки които бяха зад преградната дъска в съндъче и започнах да предърпвам ислед това да вдигам.Гледам за прясно пило и търся майката.На пред пред ппоследно място на рамката гледам я се гърчи.Взех я в ръце огледах я , не беше истръмбушена , но умираше и я пуснах в кошера като си мислех че може да се саживи.След няколко часа я видях на керемидата пред прелката.