PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАНВАНЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП



Страници : [1] 2

vanHanegem
20.02.2011, 05:35
Широко разпрострнено в пчеларската практика, този вид подхранване има както последователи, така и хора, които го заклеймяват категорично. Важното е да се знае КОГА, КАК И ЗАЩО се подхранва със захарен сироп и какво влияние оказва този вид подхранване върху развитието и жизнеността на пчелното семейство и влиянието му върху качеството на стоковата продукция.
Ето какво споделя за подхранването със захарен сироп един от големите руски пчелари, наши съвременници - Иван Сергеевич Лонин.
.................................................. .................................................. .......

ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП

ВЪПРОС: Какво влияние оказва подхранването на пчелите със захарен сироп върху тяхното износване, презимуване и пролетно развитие.

ИВАН СЕРГЕЕВИЧ ЛОНИН: при преработката на захарния сироп в захарен мед пчелите се износват не повече, отколкото при преработката на нектара в мед, НО САМО В СЛУЧАЙ, ЧЕ ПРЕРАБОТКАТА СЕ ИЗВЪРШВА ПРИ ЕДНАКВИ УСЛОВИЯ. При преработката на нектара и захарния сироп пчелите преработват само захарозата. ЗАХАРОЗАТА В НЕКТАРА И В ЗАХАРТА Е ЕДНА И СЪЩА. Тя има една и съща формула(С12Н22О11) и се изработва от сока на растенията. Намиращите се в нектара фруктоза и глюкоза не се преработват от пчелите – това са готови съставки на меда, усвоявани от организма на пчелите без участието на храносмилателните им органи. Микроелементите, намиращи се в нектара в малко количество (в хилядни части от процента) не представляват интерес за пчелите. В тялото на пчелата се съдържат от 6% до 7% минерални вещества (калций, магнезий, желязо, фосфор, хлор и др.). Всички тези (както и другите) необходими вещества пчелите получават от прашеца (пергата). Недостигащите микроелементи те събират понякога във вид на соли, разтворени в течността на помийни ями, течности от торове, отпадни води и от други места. Медът не е богат на минерални вещества и той не може да удовлетвори потребностите на пчелите (в меда минералните вещества са от 0.1% до 0.2%).
В пчеларската литература нееднократно е съобщавано, че пчелното семейство не може да живее, ако не произвежда мед. А то произвежда меда от захар. Следователно ЗАХАРТА НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА НЕЩО НОВО ЗА ПЧЕЛИТЕ, макар в пресата да съобщават, че “нашите дядовци не са хранели пчелите със захар” и че “захарта е бялата смърт за пчелите”.
Установено е: КОЛКОТО ПОВЕЧЕ Е ЗАХАРОЗАТА В НЕКТАРА, ТОЛКОВА ПО-ОХОТНО ПЧЕЛИТЕ ПОСЕЩАВАТ ЦВЕТОВЕТЕ С ТАКЪВ НЕКТАР, КАТО С ТОВА ПОТВЪРЖДАВАТ, ЧЕ ПРЕДПОЧИТАТ ЗАХАРТА ПРЕД МЕДА (в меда глюкозата и фруктозата са около 80%, а захарозата в захарта е 99.97%). Установена е също така и пряка зависимост между напълването на меденото стомахче на пчелата и концентрацията на захарозата в нектара. Така при 17%-ова концентрация на захарозата пчелите набирали в стомахчето си средно 42 мг. храна, при 34%-ова концентрация – 55 мг., а при 68%-ова концентрация – 61 мг. храна. Концентрацията на захарозата в нектара влияе на скоростта на неговото вземане от пчелите, определя продължителността на преработката му и енергопотреблението за тази преработка.
При подхранването на пчелите за зимата ОПРЕДЕЛЯЩ ФАКТОР Е ВРЕМЕТО НА ПОДХРАНВАНЕТО. Зимуват пчели, излюпени през втората половина на август и по-късно. Ако подхранването на пчелите за зимата се извършва в края на юли, в първата половина на август или се подготвят запасите по време на липса на паша (когато е топло и в природата има още прашец, в пчелното гнездо има още много пило и пчели кърмачки), ТО НЯМА ДА СЕ ПОЛУЧИ НИКАКВО ИЗТОЩАВАНЕ НА ЗИМУВАЩИТЕ ПЧЕЛИ.
Пчелите, които са подготвили зимните запаси, ще загинат есента. КЪСНОТО ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП ПРЕЗ ЕСЕНТА Е КРАЙНО НЕЖЕЛАТЕЛНО, ТЪЙ КАТО В ТАЗИ ПРЕРАБОТКА ЩЕ СЕ ЗАДЕЙСТВАТ И ПЧЕЛИТЕ, КОИТО ЩЕ ЗИМУВАТ – те ще трябва да се разделят с живота си заради небрежния пчелар.

ОТ КАКВО СЕ ИЗНОСВАТ ПЧЕЛИТЕ? – От поддържането на високата температура в гнездото и от подгряването на захарния сироп и нектара. Захарозата се инвертира в глюкоза и фруктоза най-добре при температура 34-35 градуса С.
При 25 гр.С инвертирането практически се прекратява. Затова при късното подхранване със захарен сироп пчелите действително се износват и това оказва влияние на тяхното презимуване.
СЪЩОТО СЕ СЛУЧВА И С ПЧЕЛИТЕ, РАБОТЕЩИ НА КЪСНА ПАША. Пчелите по време на главната паша живеят не повече от 20 дни.
Решавайки да се подхранват или да не се подхранват пчелите със захарен сироп за зимата, трябва да се има предвид, че захарния мед, приготвен от тях през лятото, когато в природата има прашец, съоветства на стандарта на ГОСТ (руския държавен стандарт) за меда по всички проверяеми в лаборатория показатели. В този мед има достатъчно белтъчини, той притежава антимикробни качества и неговата бактерицидност нараства с времето.
Потвърдено е още, че на своевременно приготвен захарен мед пчелите зимуват по-добре, отколкото на нектарен мед. Установено е, че положителното влияние на обилните запаси от въглехидратна храна, в която влиза и преработената захар, не предизвиква никакви съмнения в интензивността на пролетното развитие на пчелните семейства.
Да сравним вероятността за успешно презимуване на пчелите, подхранвани със своевременно приготвен захарен мед и с нектарен мед:

• Натоварването на пчелите, зимуващи на нектарен мед с хранителни отпадъци (изпражнения) е значително по-голямо, отколкото при пчелите, зимуващи на захарен мед (а това може да доведе до диария и заболяване от нозематоза);
• В нектарния мед могат да попаднат мана, пестициди, отровни химикали, водещи до масово загиване на пчелните семейства. В индустриалните страни отравянето на пчелите с промишлени отпадъци стои на второ място след отравянето им от пестициди;
• Токсините, попаднали в нектарния мед, усложняват протичането на болести като гнилеца, нозематозата, вароатозата, аскосферозата и др.;
• Нектарът на някои растения (а те не са малко) е отровен за пчелите. При умерена токсичност на нектара пчелите, връщайки се от паша, го внасят в кошера. Отровата се натрупва в храната, от която пчелите страдат и през зимата;
• Своевременно приготвения захарен мед е лишен от всички гореспоменати недостатъци.

Аз бих нарекъл захарния мед диетична храна за зимуващите пчели. Затова той е по-подходящ за зимна храна на пчелите в периода, когато не се отглежда пило.

ВЪПРОС:
Няма ли подхранването по време на периоди без паша да окаже влияние на стоковия мед? Няма ли да обявят моя мед за фалшифициран след проверка в лаборатория?

ИВАН СЕРГЕЕВИЧ ЛОНИН:
Тази тема често вълнува пчеларите. Отговор на поставения въпрос е даден частично в предните страници на книгата. Тук ще кажа само, че ПРЕПОРЪЧВАНОТО КОЛИЧЕСТВО ЗА ПОДХРАНВАНЕ ЩЕ БЪДЕ ИЗПОЛЗВАНО ОТ ПЧЕЛИТЕ САМО ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА ЯЙЦЕСНАСЯНЕТО НА МАЙКАТА И НЯМА ДА ПОПАДНЕ КАТО ЗАПАС ЗА ЗИМАТА В ПИТИТЕ.

По-добре е по това време пчелите да се подхранват с твърда храна (канди), която те използват само в необходимото количество и не я внасят като запас.
Някои недобросъвестни журналисти, без да са наясно кое какво е, често обвиняват във фалшификация пчеларите, които подхранват пчелите със захарен сироп. Това доведе до явлението, че много пчелари, особено начинаещите започнаха да се боят да подхранват пчелите със захарен сироп през трудното за тях време без паша. Резултатът е системна гибел на пчелните семейства през есента и зимата. Това загиване се обяснява в пчеларската преса с най-различни причини, само не и с последствията на гладуването в периодите без паша.
Под “фалшификация” на меда разбират въобще добавянето в пчелния мед на различни примеси или подмяната му с други медоподобни продукти. Медът действително се фалшифицира и то в големи мащаби. Пчеларите обаче тук нямат никаква вина. На тях пчеларската съвест не им позволява да правят това – в болшинството си пчеларите са порядъчни хора. Постоянният брой клиенти представлява най-добрата визитна картичка за всеки пчелар. Освен това храненето на пчелите със захарен сироп с цел изработване от тях на захарен мед за следваща реализация не е икономически изгодно за пчеларя и отнема много време.
С фалшифицирането на меда се занимават най-често някои средни и крупни прекупвачи на мед, преработвателни предприятия и търговци.
В повечето случаи фалшификацията на меда се извършва с вещества, които по химичен състав и органолептични показатели не се отличава от съставките на нектарния мед. Сиропи за фалшификация на меда се получават при производството на нишесте от царевица, пшеница или картофи с кисела хидролиза на захарозата или с ензимното и разграждане. Методите за идентификация на такива фалшификати са твърде сложни. Хранителна (обикновена) захар за такива цели се използва значително по-рядко. Простото примесване към меда на гъст захарен сироп се открива лесно при проверка на меда в лаборатория.
Фалшифицирането на меда се превърна в проблем, отнасящ се за много страни по света. Постоянно разширяващата се фалшификация на меда причинява вреда не само на консуматорите, но влияе и върху развитието на целия отрасъл на пчеларството. Ако на пазара се появи евтин фалшифициран мед, от това следва и намаляване на пчелните семейства в страната (за пчеларите ще стане неизгодно да се занимават с такова производство), намалява се опрашването на растенията, което ще нанесе голямо поражение и на селското стопанство

Максим Тодоров
15.03.2011, 08:12
Някой знаели колко сироп дневно 1-1 трява да давам да стимолирам майката да снася обилно и съответно да не складират сироп в питите blush; Става вапрос за слаби семейства.По мои мисли ми се върти в главата около 200мл. дневн.

plamen
15.03.2011, 12:51
По принцип сега е рано за захарен сироп по е хубаво да се даде твърда храна.Захарен сироп за стимолиране яйцеснасянето на майката се дава по 200 300 грама на ден може и през ден зависи колко свободно време имаш.Ако имамаш по малко свободно време може да се дава по 500 600 грама на 3 4 дена.Така пише по книгите аз лично има време вечер и давам по 300 грама през ден.Но започвам да го правя от април месец и то зависи от времето на вън.

христо
15.03.2011, 13:52
Това си зависи от района. При мен подхранването със сироп започва кр. на февруари - нач. на март.

Максим Тодоров
15.03.2011, 18:09
Та някой знаели какви са препорачителните стойности на температурата примерно ако се пдхранва през деня да е над 10 градоса или нешо подобно.

vanHanegem
15.03.2011, 18:34
Aз не давам препоръки! Само споделям! Започвам със сироп, когато нощната Т трайно се задържат на/ над 2-3 гр., задължително да има цъфтеж на овошки - джанки, праскови, ябълки и усилен принос на цветен прашец. Започвам с медено-захарен сироп (захар:мед:вода = 1:1:2) по 250 - 300 мл. през ден (мярката ми е една "малка" бутилка от минерална вода 300 мл. - каквито сервират по ресторантите), предпочитам да давам сиропа сутрин, с Т около 30 гр. След това преминавам само на захарен сироп, като концентрацията му е функция на Т - колкото е по-ниска Т на въздуха, то толкова е по-гъст сиропа(2:1 ; 3:2 ; 1:1) и обратно! Никога не давам "гол" сироп, а винаги с някакъв мултивитаминозен препарат - "Форсатом", "Стартовит"......

svetlin
19.03.2011, 18:03
Здравейте някой ползвал ли е СТАРТОВИТ за стимулиране на майката.И какъв е резултата. hi;

vanHanegem
19.03.2011, 21:25
Здравейте някой ползвал ли е СТАРТОВИТ за стимулиране на майката.И какъв е резултата. hi;

Резултата е ...стимулиране на майката!

svetlin
19.03.2011, 23:09
Питам колеги който са го ползвали дали найстина има резултат.Пределно ми е ясно че е за стимулиране на маиката

Юрий Цветков
19.03.2011, 23:43
Колегата иска да каже, че резултата е много добър. Това е и мое мнение.

svetlin
20.03.2011, 10:09
БЛАГОДАРЯ за изчерпателният отговор.

bayspiro
26.03.2011, 19:54
Колеги, има ли някой впечатление при подхранване с Витамакс Формула(препарат с доста витамини) hi;

Димитър Бонев
26.03.2011, 20:03
Да ползвам го и съм доволен.

kando
01.04.2011, 18:04
Аз днес си купих и двата препарата - да видя какво има из тях.
Та стана ми интересно,че всъщност витамакса е основно витаминен комплекс (A,D,E,B1/2/6/12/,C + калций и никотинова киселина),а стартовита кобалт,фосфор,натриеви и хлорни йони (по просто казано сол) ..... та тука не виждам евентуален кофликт на двата препарата и съставките м/у тях или се бъркам???

Та ако съм прав,защо да не се дават и двете - или поне да се редуват ... в смисъл и двата ми се струват полезни,действащи по различен начин на здравето т.е.така да се получи по-пълноценна добавка.

Ивайло Велинов
26.04.2011, 12:36
1. Хранилката със суха захар трябва да е непрекъснато пълна.
2. Храненето със сироп е в съотношение 1:1, по 200-250 мл на ден или два пъти седмично по 700-1000 мл. На всеки литър сироп се дават по 1000 гама витамин В12 или едно драже ундевит (или друг комбиниран витамин - пентовид, витарал, фармавит).
ГОЛ СИРОП НЕ СЕ ДАВА!!! СИРОПЪТ НЕ СЕ ВАРИ!!!
Автор: Георги Николов ГЪРДЕВ

Какво мислите за този метод. Кои витаминни препарати е добре да се дават със сиропа? Ако не се вари, то просто разреждам захарта във водата?

ANIBAL
26.04.2011, 16:55
Колега ,то всеки може да казва каквото си иска.Според всеки има и необходимата логика и това е правилно.Но, Гол сироп не се дава-това ми звучи малко тривиално.Какво ще кажеш за медов сироп.Това в никакъв случай не е гол сироп.И между другото е най-вярното решение.ВИТАМИНИТЕ ,КОЛЕГА ВЛИЗАТ В ГНЕЗДОТО С ПОЛЕНА/ПРАШЕЦА/.И В НЕКТАРА Е НАЛИЧНО ИЗВЕСТНО КОЛИЧЕСТВО ВИТАМИНИ.

toko652003
26.04.2011, 20:25
advanced препоръката предполагам е да не се вари за да не се изпарят витамините.Макар, че нищо не пречи да се добавят и сетне.
Иначе инвертирания сироп няма как да стане без да се вари.

п.п. ако говорим за сироп без захар а само витамини и вода е нещо съвсем друго , но това си е за дискусия относно подхранването със суха захар.

kando
26.04.2011, 20:53
Метода е страхотен,но е грешен относно резултата,който ще получиш след като теглиш калема.

п.п.моите извинения към Гърдев,но наистина голия сироп със три удивителни е твърде тенденциозно изказване,особенно на фона сухата захар,която също можем да определим като "голо" подхранване.

p4elarov
05.05.2011, 06:57
ранна пролет 1:1--април 1:1.5 юни 1:2-прибавям-морска сол-а при 2.05 эахар трябва да сме пестеливи

svetlin
31.05.2011, 07:47
Колега морската сол защо се слага и на 6 литра сироп колко сол се слага. hi;

jordanov
31.05.2011, 08:56
Ами щото ако им липсва отиват да си я търсят на кравешките ла_на crying;. Аз слагам по няколко зрънца на литър ама не винаги.

kando
31.05.2011, 11:59
http://ballettalk.invisionzone.com/style_emoticons/default/off%20topic.gif
Еееее я па в моето село нема крави - сега и крави треа да завъждам :D drinks;

jordanov
31.05.2011, 14:26
Баце, ще си мълча, че да не ни бият модовете cool; drinks;

kando
31.05.2011, 15:44
Аааа нема да ги сърдиме - за това спирам със спама,ма немаме ли тема за вицове нещо,майтапи,аз понекога ме апи кучето и ми идват некви шашавлъци у главата.

Инак наистина е верно това което каза за морската сол и кравите!!!

спартак
02.01.2012, 16:48
Колеги,споделете вашия опит относно добавянето на кобалт. Има ли резултати,удачно ли е използването и въобще за или против сте. Разбира се без мнения от пчеларската литература, а от собствен опит. Аз тази пролет по време на ябълката ще направя опит с едно средно семейство с едногодишна царица. Благодаря ви предварително.

Юрий Цветков
02.01.2012, 16:57
На пазара има готов продукт "Стартовит". От личен опит мога да кажа, че е много полезен. С едно семейство нищо няма да разбереш защото, развитието му зависи от много фактори. Давай на всичките. Няма да съжаляваш, а и нищо не губиш.

спартак
02.01.2012, 17:08
Благодаря ти за отговора Юри, Ще те послушам и за да ми е представителна извадката от бъдещия опит, ще дам на цялата фамилия.В крайна с /ка ако не помогне няма да навреди.Кобалта все пак е катализатор за плодовитост.

Димитър Бонев
02.01.2012, 19:27
Има и още един продукт на пазара, който дава добри резултати - витамикс. Това е балансирана за пчели витаминна добавка, която съдържа цялата гама витамини в съотношения точно за пчели.

vanHanegem
02.01.2012, 19:50
Да! Много добър препарат. Може да замести "Chiktonic"-a в рецептата на колегата Кючуков.Имам опит с него и не бих се отказал от употребата му и в бъдеще!

ianev
01.04.2012, 10:26
Здравейте колеги. Имам по скоро два въпрос какво е нормалното количество сироп което едно семейство трябва да консумира седмично. И втория ми е как влияе
калоричноста на захарта на пчелите по магазините гледаме каква ли не захар по 390 kcal до 400 kcal. Аз по скоро мога да споделя опит че като е сложиш в джибрите по малко ракия излиза от по ниско калориината но как седят работите при пчелите. Благодаря предварително drinks;

ilmaz_82 - Илмаз Османов
01.04.2012, 16:35
Колеги моля Ви за съвет? Кога и как се започва с подбудителното подхранване? Имам един кошер който не си близва дори от даваният сироп. Това означава ли, че още е рано да им се дава сироп. Понеже съм начинаещ още, разчитам на малко помощ от темите на форума.

lubol
02.04.2012, 20:50
Колега дай малко инфо на колко рамки е ? Мое мнение не е рано вече за сироп давай през ден по малко колкото взема по 200-300 грама. Рано е още да се разваля сиропа но все пак ако слагаш някакви добавки вкисва.
И задължително да е поне 1:1

Но освен захарен сироп и разпечатвай колега, стесни и разпечатвай първо медените венци около пилото и после зад преградната дъска :)

evgeni.filimonov
02.04.2012, 20:58
Слабите семейства много бавно взимат сиропа. Сега трябва да се дава толкова сироп, колкото да го смъкнат за през нощта. Все пак нощите са все още студени и пчелите са на кълбо, не могат да отидат в хранилката. Освен ако не си затоплил гнездото от всичките му страни.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
03.04.2012, 09:37
Благодаря Ви за изчерпателаната информация. Стеснено е на З рамки, слабичко е и мисля да му давам през вечер по 50 - 100 гр. 1:1 сироп. Ще разпечатам и зад преградната.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.07.2012, 17:56
Е последно трябва ли да се вари захарния сироп? Аз до сега го правя като слагам необходимото количество вода и захар подгрявам за да се стопи захарта . След като поизстине под 40 градуса на око не съм го мерил смесвом необходимото количество Витамикс. Сега да питам и още нещо в момента подхранвам отвотки с цел градеж на пити и стимулиране на яценосната дейност на майката има ли значение дали ще слагам Витамикс или Стартовит ? Или да ги редувам ? Или пък и двата заедно?

Недялко Атанасов
29.07.2012, 18:52
Затопляш водата до завиране,след което е изсипваш върху захарта която е в друг съд,разбъркваш до разтваряне на захарта и си готов след като истине храниш, колкото до добавките не се харчи ,а инъче няма значение .

Пламен Ганев
29.07.2012, 18:53
Аз полза от стартовита не виждам.Най-вече я определям като психологическа за пчеларя. Захарния сироп за есенно подхранване трябва задължително да се кипне за да остане течен през зимата.Някои колеги му слагат дори и лимонена к-на.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.07.2012, 19:09
Аз полза от стартовита не виждам.Най-вече я определям като психологическа за пчеларя. Захарния сироп за есенно подхранване трябва задължително да се кипне за да остане течен през зимата.Някои колеги му слагат дори и лимонена к-на.

Да се кипне водата както казва ЛАЛОВ или да да се кипне заедно със захарта?

ianev
29.07.2012, 19:19
Аз слагам захарта преди да кипне като се стопли достатъчно водата бъркам докато се разтвори варя 10-тина минути и махам от котлона. Слагам стартовит и лимонтузу и им слагам масата за банкета drinks; :D

bgludost
29.07.2012, 19:21
а по колко грама лимонтузу слагате на сироп 1:1 вода и мед ?

vanHanegem
29.07.2012, 19:55
"Гол сироп не се дава! Сиропът не се вари!": Георги Гърдев

Ивайло Георгиев - ingivo
29.07.2012, 20:05
Пак поподнахме в задъдена улица Вари се,Не се вари ?

Пламен Ганев
29.07.2012, 20:09
Трябва да се кипне сиропа!По книгите препоръчват 3гр лимонтузу на 1л сироп,но аз мисля да сложа по 2гр

ianev
29.07.2012, 20:15
За мен трябва да се кипне за 10-тина минути, на децата как им преваряват водата като са малки. А както пише на доста места добавянето на киселина (лимонтузу) към захарния сироп играе и друга важна роля. То задържа в значителна степен проявлението на аскосфероза (варовито пило). Аз слагам по 1 лъжичка за кафе с лек връх може и малко повече общо взето на око и съм нямал проблем.

vanHanegem
29.07.2012, 20:21
Трябва да се кипне сиропа!По книгите препоръчват 3гр лимонтузу на 1л сироп,но аз мисля да сложа по 2гр
Да се кипне сиропа, или да се кипне водата преди да залееш с нея захарта и да направиш сироп???

Spens
29.07.2012, 20:44
Що за тема ...??сезона още не е приключил-има неизваден мед от магазините а почват темите с есенното подхрахване и забъркване на разни коктейли sweating; ?

Ивайло Георгиев - ingivo
29.07.2012, 21:13
Що за тема ...??сезона още не е приключил-има неизваден мед от магазините а почват темите с есенното подхрахване и забъркване на разни коктейли sweating; ?
Еми ние новобранците още нямаме изградини пити да не говориме пък за мед . Лично аз разръчках темата защо подхранвам отводки и искам ГРАДЕЖ wink;

Димитър Бонев
29.07.2012, 21:27
Някъде сезона вече приключи. Ако сте чели дебелите книги от 1-ви август започва новият сезон. Сега е важно не да се изцеди до последно семейството, а да му се помогне да се съхрани, да се поразвие и да се създаде достатъчно зимна пчела. Там където няма вече паша е добре да се стимулират семействата с по малко 200-300 гр сироп, което ще активира яйценосната дейност.

evgeni.filimonov
29.07.2012, 21:35
Точно това направих и аз днес, подредих гнездата, сложих в средата на гнездото 2-3 празни рамки с идеални килийки, в които е люпено пило и сложих и лентите. Започнах и подхранване с 200 грама по- разреден сироп инвертиран АПИИНВЕРТ през ден два.
Пашата приключи. Тая суша е убийствена.

Alex77
29.07.2012, 21:50
При мен валя много обилно тези дни и се надявам да избият някакви треви... има време за малко късна паша. Но все пак, имам отводки и колкото повече се развият, толкова по- добре, така че подхранвам по малко и за мен темата е актуална.

Пламен Ганев
29.07.2012, 21:52
Трябва да се кипне сиропа!По книгите препоръчват 3гр лимонтузу на 1л сироп,но аз мисля да сложа по 2гр
Да се кипне сиропа, или да се кипне водата преди да залееш с нея захарта и да направиш сироп???

Загряваш водата до кипване,сипваш захарта,бъркаш и трябва да покипи сиропа.Може за 2 минути да е,но трябва да кипи.

Shine
30.07.2012, 12:35
абе кво му е сложното слага се вода прибавяш 1 кг захар включваш котлона кат кипне махаш изчакваш да изстине и слагаш да плющят... ко си играш водата да кипи сиропа да кипи и сякви такива простотии да слагаш в една теджара в друга па после и където има и захар само цапаш

galin_f
30.07.2012, 13:05
Чекай бе, мои ли две кила шекер да се сложат или таз рецепта се получава само с едно кило? :D Моите кошери са на припек, ако шибна водата (тя ще се стопли) и шекера, направо у хранилките и им туря по една бъркалка вътре, що да не се опрявят сами пущиняците?!? :D

Цепиш мрака с някои от постовете си drinks;

ianev
30.07.2012, 13:11
Shine Пак се изказваш неподготвен. Не че аз съм много грамотен ама сложи една главна буква като започваш изречението. Другото като правопис няма да го гледаме да не издребняваме drinks; :D

todorksavov
30.07.2012, 15:55
Колеги захарен сироп колко време може да се съхрани и как . Благодаря предварително.

galin_f
30.07.2012, 16:17
Понижаването на температурата му е правопропорционално на периода на неговата трайност :D
Охлаждай до колкото искаш да му продължи трайността, при минусова температура ще е вечен.

Владо-Gillan
30.07.2012, 17:10
Че ч0века да е казвал, че иска да му иззимеят?Просто сега праска захар и сироп, а за зимата квото сабя покаже.

Пламен Ганев
30.07.2012, 19:49
[quote="todorksavov"]Колеги захарен сироп колко време може да се съхрани и как . Благодаря предварително.[
/quote]

В хладилника издържа около седмица,но от бяла захар.Ако не е в хладилник 2-3 дена

pojara77
31.07.2012, 08:21
Здравейте колеги.
Някой ползвал ли е течна храна за пчели - ИЗУСУИТ и какво ви е мнението за нея.

ттитто
31.07.2012, 08:41
изосуитът е глюкозо-фруктозен сироп, както и меда. Разликата е в технологията на производство. При изосуита тя позволява натрупване на голямо количество хидроксиметилфурфурол, което е вредно за пчели и за хората. Затова ако искаш да ползваш изосуит първо го дай за анализ на ХМФ и според резултата го ползвай или не. Аз лично не ти препоръчвам. От прилагането му може и да не забележиш осезаема полза или вреда, особено ако си по-неопитен с пчелите. Аз съм ползвал преди 4 години, но не усетих нищо, защото бях по-неопитен и бях ползвал малки количества.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
31.07.2012, 08:49
Започнах със "Стартовит" правя сироп 1:1 и на литър сироп слагам 1 чаена лъжица "Стартовит" това нормална доза ли опасявам се да не прекаля със "Стартовита".

Gogo
31.07.2012, 09:28
по описание го дават 5 гр на 10 литра
1 пакетче уж е 5 гр и има към 1 чаена лъжичка

Юрий Цветков
31.07.2012, 09:46
Започнах със "Стартовит" правя сироп 1:1 и на литър сироп слагам 1 чаена лъжица "Стартовит" това нормална доза ли опасявам се да не прекаля със "Стартовита".Множко е. Чети инструкциите преди да ползваш нещо. В случая Гого ги е написал.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
31.07.2012, 10:09
И ще пречили нещо по-голямата доза на пчелите, дано да не им стане нещо "свръх дозата", вече ще се съобразявам с дозата.

Димитър Бонев
31.07.2012, 10:16
Голямото количество може да доведе до обратен ефект. Следвай инструкциите . Това количество е за много повече от литър сироп.

pesho1501
02.10.2012, 17:02
Здравейте! Дадоха ми едно пчелно семейство и няколко седмици му давах сироп от захара 1:1 искам да попитам как се прави сироп с мед и начин на приготвяне и в каква пропорция трябва да е

Димитър Бонев
02.10.2012, 18:45
Какво смяташ да правиш с този сироп

pesho1501
03.10.2012, 12:23
за да им го давам

Ruslan
03.10.2012, 16:04
Захарен сироп по това време!?
Не е ли малко късничко?
Каква е идеята?

pesho1501
04.10.2012, 20:26
така ми каза човека от които взех рояка

HINAP
05.10.2012, 08:14
В календарния справочник пише до кога се подхранват пчелите/до 15 септември/.Но това е много относително.Справочника не е година за година.Климата се изменя и всеки пчелар взема самостоятелно решение до кога ще ги храни и с какви количества.Ако е за запасяване, вече почва да е късно,но ако е за поддържане на запасите и е в минимални количества,само като дневна дажба,тогава пчелите не се амортизират в отработването му и директно отива за консумация.По принцип при силните кошери това почти не влияе върху пчелите,но при по слаби се чувства.За това всеки има право сам да реши до кога ще храни и с какви количества.Не без значение е и с какво.Най добре според мен е инвертиран сироп.Но е рисковано и трябва да е в късните следобеди за да няма кражба.Именно за това колегата Бонев пита каква е целта на подхранването.Ако кошера е силен,с млада майка и има прясно пило,дори само на 1 пита,то според мен може да се храни със стотина до двеста грама сироп.Но все пак сме зависими и от температурите.При температура над 13 градуса и наличие на прясно пило може да се храни.Хранилката трябва да точно над прясното пило,но и това е относително,защото пък става охлаждане на пилото нощем и отвора трябва да се притвори на 2 или 3 см.Всичко зависи от временното състояние на семейството и заковани дати няма за подхранването.Това ми е мнението и не желая да го вменявам в практиката на по младите колеги.

Ruslan
05.10.2012, 08:20
Неинвертирал захарен сироп се дава август.Пчелите в момента са "зимни", те ще отгледат първите пчели напролет.Ако ги натовариш сега с преработка на такъв сироп, трудно ще оцелеят.
Ако семейството няма хранителни запаси, трябва да се попълнят със запечатани пити с мед.Ако няма такива, по малкото зло е да им се дава меден сироп, но вече няма време да го запечатат.

pesho1501
05.10.2012, 10:34
Благодаря ви ако някои нещо се сети да пише ще видя и в справочника а и ще се пита пчеларят които ми е дал рояка

Владо-Gillan
05.10.2012, 12:09
дай им сироп, 2 към 1 захар и вода.Прибави и половин кафена лъжичка оцет, за да не вкисва сиропа дори и да не го запечатат.Не е добре да се храни сега, но при липсата на мед да им дадеш, и на запаси в кошера, избери по малкото зло.А именно да храниш, отколкото да загинат от глад зимата.Дай им два пъти, такъв сироп и ги остави.След това края на Декември почваш с питки.Това е моето скромно мнение.

ianev
05.10.2012, 13:54
Аз никъде не видях колегата pesho1501 да споменава какъв запас има това семейство. Ако има добър запас не виждам смисъл да продължава да му налива сироп

valyo
08.10.2012, 13:36
Зачетох се от скука в тази брадата тема и още встъпителното мнение ме подсети да споделя 2 неща дето отдавна ми се въртят в главата.




.....

ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП от И. Лонин
.....
Установено е: КОЛКОТО ПОВЕЧЕ Е ЗАХАРОЗАТА В НЕКТАРА, ТОЛКОВА ПО-ОХОТНО ПЧЕЛИТЕ ПОСЕЩАВАТ ЦВЕТОВЕТЕ С ТАКЪВ НЕКТАР, КАТО С ТОВА ПОТВЪРЖДАВАТ, ЧЕ ПРЕДПОЧИТАТ ЗАХАРТА ПРЕД МЕДА (в меда глюкозата и фруктозата са около 80%, а захарозата в захарта е 99.97%). .....


1то е че Лонин е любимец на издателите на периодика поради високата си продуктивност. Може бързо и лесно да "компилира" статия или студия "по поръчка". Има доста пчелари кото "го следват" с различн успех, като той отдава неуспехите на не стриктното спазване на неговите указания?!


2то е, че не можем (в частност аз) да се съгласим с извода на автора в цитата. Поне не въз основа на показаните наблюдения. Пример за съвсем обратния извод който може да се направи : Ако имате да изкопаете с кирка шанец в скала и в по-лесна за обработка почва е нормално да струпате повече работници на скалистия терен. За хипотетичен извънземен пасивен наблюдател ще изглежда че хората предпочитат да копаят с кирка шанци в скалист терен, където се струпват на много по-големи групи, пречейки си един на друг, докато на по-меките терени се наблюдават единични бройки, които вяло махайки с кирките "едва" свършват работа за същото време.
Та по аналоигия с горния пример можем да заключим че захарозата е много по-трудна за усвояване и вземане поради което се нуждае от много повече пчели, които да положат много повече усилия. .. :)

Аз лично давам захар на пчелите си, без да се обвързвам с канони - като точно толкова и толкова и точно тогава и тогава и т.н. Гледам да е съобразено със семейството и нуждите му според това как аз ги виждам и разбирам и разбира се според мойте възможности. Ако съм командировка август, не се притеснявам да дам до 1.5 (3 хранения) литра сирп през септември и дори началото на октомври. Т.е. не съм "заклет противник" нито "заклет почитател" на храненето със захар. Но Лонин още не ме е спечелил.

FVCVS CAESAR
08.10.2012, 15:29
Според мен, голямото количество пчели, посещаващи определени видове растения, може би не означава по-трудно или по-лесно преработване на нектара, а по-обилното му отделяне, или пък означава, че тези растения са на много големи площи, което също би означавало изобилие от нектар, дори и ако става въпрос за не чак толкова медоносни растения, като слънчогледа например.
Може би по-подходящ пример би бил слдният: Имаме две лозя - едното е родило много грозде, а другото малко. На кое лозе бихме изпратили повече работници - гроздоберачи?

Впрочем по-нататък в статията пише:

Така при 17%-ова концентрация на захарозата пчелите набирали в стомахчето си средно 42 мг. храна, при 34%-ова концентрация – 55 мг., а при 68%-ова концентрация – 61 мг. храна.
Мисля, че за да можем да коментираме тези резултати, трябва да имаме повече данни за проведеното изследване - какви растения са наблюдавани, по едно и също време ли цъфтят, или по различно, на какви площи са били, какви са били атмосферните условия в периода на цъфтеж (слънчево, облачно, дъждовно, студено, горещо, сухо, влажно, ветровито), по кое време на годината цъфтят (пролет, лято, есен), на какво растояние са растенията от кошерите, какъв е съставът на нектара на всяко от тези растения и т. н.
При така подхвърлената оскъдна информация не можем да коментираме направените изводи, а само да се доверим на автора, или да не му се доверим.

valyo
08.10.2012, 16:15
Колега не раваляй полушеговит пост с "дълбокомислени" съждения. :) Ако исках да опонирам наистина на Лонин, нямше да прибягвам към кирки и окопи (шанци) а щях да се сетя например че реакцията към % захароза в нектара е обусловена и от породата. Има породи пчели приспособени към извличане на максимума от бедни паши които реагират и на 8%захарност. Има други които неглежират дори по-висок процент захарност, заделяйки енергия за последващи КРАТКИ бурни паши - точно средно-руската е такава. Ако се проведе изселдване с такива породи е съвсем естествено да се получат цитираните от Лонин резултати. И разни други аргументи.
Не мисля че има какво толкова да избистрим по темата, затова я и нарекох "брадата" - много е стара. Много по-стара от форума.

Ангел Йосифов
21.04.2013, 08:27
Поставих две обикновени хранилки(0,7л)директно в/у рамките едната със захарен сироп+стартовит,а в другата суха захар.Констатацията е ,че в хранилката със сухата захар пчелите са повече.

Светослав Точев
21.04.2013, 08:52
Защо ли?Сигурно са отишли да я изхвърлят wink;

Сергей Тимофеев
21.04.2013, 08:54
Поставих две обикновени хранилки(0,7л)директно в/у рамките едната със захарен сироп+стартовит,а в другата суха захар.Констатацията е ,че в хранилката със сухата захар пчелите са повече.

А какво правят? Защото при мен взимаха кристалите и ги изхвърляха през прелката.

Ангел Йосифов
21.04.2013, 09:41
Със сигурност не я изхвърлят. tongueout;

Светослав Точев
21.04.2013, 19:32
Много зависи и каква е захарта,ама това е друга тема.

ceco_lovech
21.04.2013, 19:52
Със сигурност не я изхвърлят. tongueout;

Не бъди толкова сигурен!

Ангел Йосифов
21.04.2013, 20:05
Със сигурност не я изхвърлят. tongueout;

Не бъди толкова сигурен!

Демек да не вярвам на това което виждам...А,ти си се съмнявай колкото искаш.Двама колеги виждат това което виждам и аз.

s3s3s3
21.04.2013, 20:51
Някъде се споменаваше, че кристалчетата на захарта не трябва да са по-големи от 1мм, защото пчелите ги изхвърлят.

Светослав Точев
21.04.2013, 20:57
Ангеле,повярвай ми не са двама,можеш да умножиш с число,което си намислиш.

Ангел Йосифов
21.04.2013, 21:00
Действително захарта е ситна.

Kavezu
12.07.2013, 14:34
Здравейте!
По темата за подхранване със захарен сироп искам да попитам дали някой от вас ползва стабилизатори за сиропа, така че да налее по-голямо количество без да се притеснява от вкисване?

rosty_sz
12.07.2013, 20:48
Просто го направи по гъст и няма да се вкисне. Самата захар става стабилизатор.

ianev
12.07.2013, 21:32
Слагай лимонтузу, по принцип ако пчелите са ти силни няма как да вкисне 1 хранилка е дигат за час-два. Особено сега както пашата е към своя край

HINAP
15.08.2013, 10:16
Пашата стана оскъдна и се налага хранене за да не спре развитието на семействата и да има млади пчели за презимуването.Времето е сухо и спря нектароотделянето през августовските жеги.Започнах подхранването,но за да няма кражба храня само със сироп като слагам на литър и таблетка бирена мая която придава лош мирис и пчелите не се възбуждат докато не минат минимум 4 до 5 часа,а вече тогава се стъмва.Знам,че подхранването трябва да се извършва късно следобяд,но понякога не разполагаме тогава със свободно време и това е идеален случай за подхранване и по рано през деня.А така и осите не са активни.Пък оси тази година колкото искаш,като кучета са.Направих капани,но те пак идват отнякъде.А сега вече и гроздето допълнително ги възбужда и са много нахални.

Светозар Каменов
15.08.2013, 13:22
Гледам ги моите летят още и носят. Има много пило, значи майките снасят добре. Има много запаси мед. Чудя се дали изобщо да ги подхранвам. Да не вземат да запълват празните килийки и да пречат на майката.

Ангел Йосифов
15.08.2013, 16:39
м. Да не вземат да запълват празните килийки и да пречат на майката.



Ако се страхуваш от блокаж има решение-просто махаш водата от сиропа.

evgeni.filimonov
16.08.2013, 08:05
След като има добър летеж и носят нектар и прашец - не е нужно да се похранва. Подхранват се само слабите семейства и отводките.
Вчера бях при колега на пчелина му и забелязах, че почти нямаше никакъв летеж, на всякъде всичко е изгоряло. По летежа най добре се разбира , кога свършва пашата - кога свършва старата пчеларска година и кога започва новата пчеларска година.

HINAP
16.08.2013, 14:30
Гена и при мен всичко изгоря само останаха туфи от челядник,но и него слабо го посещават.Порося леко,колкото да се каже че вали.Не зная къде е валяло като уж всеки ден гледам прогнозата за времето.Струва ми се,че повсеместно удари сушата,може да вали по високите места по планините.А колкото до летежа си прав,все пак пчелите като няма паша си пестят силите и рядко излизат.Но като усетят пълните хранилки тръгват да търсят от къде идва храната.Други години пълниха здраво от чубрицата,ама явно и тя прегоря от сушата и вятъра.Май,че пчеларската година наистина свърши и трябва да третираме за акара.Аз вече го направих с отводките,ама силните са с магазини и си мисля да ги обработя с ОК.Знам,че трябва всички наведнъж да се третират,ама няма как.Май ще им слагам дамските превръзки като миналата година.

Ангел Йосифов
16.08.2013, 16:48
По летежа най добре се разбира , кога свършва пашата - кога свършва старата пчеларска година и кога започва новата пчеларска година.

А пък аз си мислех, че белег за края на годината е изгонването на търтеите.

Nik_m
16.08.2013, 19:16
Това засушаване последните години, Август всичко е изгоряло.
Доста от пчеларите с който общувам започнаха стимулиращо подхранване за това и аз така правя.
А това което evgeni.filimonov казва да се подхранват само отводките, точно това си говорихме ония ден.
Един приятел така храни само отводките миналата година и изпролетя само с отводките.
Точно това се чуди как така всичките ги гледа еднакво и са му загинали само силните семейства и после каза че разликата е била само похранването септември.

Nik_m
16.08.2013, 19:19
Ако се страхуваш от блокаж има решение-просто махаш водата от сиропа.

Какво имаш в предвид?
Ако е по рядък сиропа няма ли да качват по малко?

Ангел Йосифов
16.08.2013, 19:52
Имах в предвид само захар.

Pchelaar
22.08.2013, 09:15
При мен има още подкрепителна паша. Носят "смело" и дори вадих по малко медец от плодника, за да не се блокират майките. Дори за 1 седмица ми изградиха по 1 ДБ плодникова рамка. Мисля през септември да подхранвам тези с по-малко медови запаси. До края на август, никакво ровичкане не планувам. Само водичка и спокойствие. Друго не й трябва сега на моята бригада :)

evgeni.filimonov
22.08.2013, 11:00
Аз храня само отводките, защото при тях летежа е доста слабичък а и запасите са им малко. Не храня силните, защото все още има летеж и носят по малко, а си имат мед достатъчно и пило също. В началото на септември ще направя един преглед само на запасите и съм приготвил инвертиран сироп за допълването им там където се налага.

Nik_m
23.08.2013, 14:34
Като ги храня през ден по малко пчелите са токова кротки, че и без було може да ги отварям.
При отвяряне внимавам да не мачкам пчели и са се успокоили много.
Помня като ги взех не можех да припаря на 50 метра до пчелина а сега си ходя гол из тях.

jordanov
23.08.2013, 14:46
Хич не са глупави пущините, познават си стопанина. Почна ли да им говориш ?

Nik_m
23.08.2013, 14:49
Още не съм минал на тази фаза :)
Но и се радвам като на деца та жената ми се смее и ми вика че се побърквам.

Светозар Каменов
26.08.2013, 08:57
Още не съм минал на тази фаза :)
Но и се радвам като на деца та жената ми се смее и ми вика че се побърквам.

Е значи скоро ще започнеш и да им говориш :bigsmile:drinks;

Валтер Желязков
26.08.2013, 15:57
Храня всички на ред с по половин литър сироп през ден. Щом взимат сиропа значи са добре. При пчелите нищо не се губи, то ти се връща по един или друг начин. Силни семейства, повече мед, прашец, отводки и т.н.

Петър84
26.08.2013, 18:38
Храня всички на ред с по половин литър сироп през ден. Щом взимат сиропа значи са добре. При пчелите нищо не се губи, то ти се връща по един или друг начин. Силни семейства, повече мед, прашец, отводки и т.н.
със какъв сироп захарен или медов?

evgeni.filimonov
26.08.2013, 19:12
По горе писах, че храня само отводките, но вече храня и силните. Оказа се, че някои от семействата влизат в икономичен режим. Има само запечатано пило и тук таме малко яйца, но не и ларви. Място има много за снасяне. Запаси от мед има, но летеж няма, така че приток на нектар няма. Предполагам, че майката снася, а пчелите чистят яйцата, за да запазят запасите от мед. Затова се налага да се подхранва през 2-3 дни по 200-300 грама захарен сироп 1:1 с малко нозестат.

Валтер Желязков
26.08.2013, 20:15
Захарен сироп /1:1/ плюс тимол.

Nik_m
27.08.2013, 07:42
Започнах да храня веднага след като извадих меда от последната паша, но захарен сироп 1:3 захар - вода, през ден по 400 грама.
Вчера (17 дни след като започнах да храня) направих преглед има си и ларви и запечатано пило.
Основните семейства имат по 7-8 пити с пило а отводките по 5-6.
Страх ме беше да не задръстят майката, но няма такова нещо.

Димитър Бонев
27.08.2013, 20:26
Малко редичък ти е сиропа. Така стимулираш пчелите да накарат майката да увеличи яйцеснасянето като симулираш паша. Това не е грешка, защото сега се създават зимните пчели. Когато обаче става дума за дозапасяване сиропа е добре да е 1/1

Nik_m
27.08.2013, 21:35
Имам мед, оставих повече от необходимото.

toliooo1
11.02.2014, 22:44
Здравейте. Искам да попитам възможно ли е по сред зима ако се подхранват пчелите с питки и те се слагат в хранилката, а не направо в/у рамките и пчелите видимо си вземат от там, ако стане студено рязко да измрът от това че ги караме да ходят до хранилката и да изразходват повече енергия. Защото има такъв случай и се чудя понеже съм и новобранец дали е възмойно да е от по далечното позициониране на храната което не е много далеч но все пак.

Вълчан
12.02.2014, 08:10
Преди 20-и години, нямаше масово готова храна и пчеларите си приготвяха в 99% сами питките. Ние също ги поставяхме както и много други в хранилките от захарен сироп, като се махаше междинната преградка. Подранването се извършваше винаги след 10.02. Не сме имали умрял по тази причина кошер, далече от кълбото. Помисли; майката на каква възраст е, хранителните запаси-меда колко е и какъв. Може и някакво заболяване, да е причината.

Nik_m
12.02.2014, 11:24
Здравейте. Искам да попитам възможно ли е по сред зима ако се подхранват пчелите с питки и те се слагат в хранилката, а не направо в/у рамките и пчелите видимо си вземат от там, ако стане студено рязко да измрът от това че ги караме да ходят до хранилката и да изразходват повече енергия. Защото има такъв случай и се чудя понеже съм и новобранец дали е възмойно да е от по далечното позициониране на храната което не е много далеч но все пак.
Ако е студено пчелите няма да се качват в хранилката, според мен друг проблем няма.

зуница
12.02.2014, 12:11
Кога и защо слагаме питки?
Зимата.Сиреч когато пчелите не са подвижни и храната трябва да е максимално достъпна.Сироп по обясними причини зиме в хранилките не наливаме.Колегата Nik_m го е написал "Ако е студено пчелите няма да се качват в хранилката, според мен друг проблем няма."
А май целта е да подхраним по някакви причини.Ако храната е недостъпна защо да я даваме?

Nik_m
12.02.2014, 14:06
Смисъл, че няма да и навреди, но няма и да и помогне ако паднат температурите.
Друго се питам, толкова ли е сложно да се повдигне таблата или кавото е, да се пуснат няколко струики дим за да слезнат пчелите ако е необходимо и да се сложижи питката на рамките.

jordanov
12.02.2014, 15:12
Практики и начини много, въпрос и на личен стил понякога. Единия комшия, на 77 години, открай време е на ДБ 12, практиката му е по-опростена и от моята и миналата година ми скри шапката с добив. От последното вадене, пълни за всеки кошер по една хранилка с мед и прибира в шкафа. Сега по това време, слага направо хранилката върху таблата, като я изядат, минава на сироп. Един или два пъти, щото пенсията му е малка и захарта я взема на тетрадка.

vlado 9
12.02.2014, 17:01
Друго се питам, толкова ли е сложно да се повдигне таблата или кавото е, да се пуснат няколко струики дим за да слезнат пчелите ако е необходимо и да се сложижи питката на рамките.Ми НЕ ,вчера при мен беше 14-15 С, отваряне,подпушване,почист ване с рамкоповдигача на надстроиките на питите,поставяне на питките,въздушна целувка и затваряне,макс 3-4минути на кошер.Между другото на 850-860м надморска височина е пчелина ,пчелите носеха прашец ,жълтеникав и то не малко ???

vlado 9
12.02.2014, 17:31
Колеги щое то -захарен сироп 1:1 - захар:вода ? Захарта килограм-водата литър ?

Nik_m
12.02.2014, 18:05
Точно така.

jordanov
12.02.2014, 20:09
,почистване с рамкоповдигача на надстроиките на питите,

Това защо ?

vlado 9
12.02.2014, 21:42
Това защо ?
Само където слагам питката

jordanov
12.02.2014, 22:18
Ми що не слагаш питката направо върху надстройките ? Без пушек, не мачкаш пчели, те си минават отдолу, пестиш време, топлото и спокойствието на семейството. При първия основен преглед ще имаш време да ги очистиш.

vlado 9
13.02.2014, 11:03
Съгласен, но беше топло и тихо,и погледнах и м/у питите какво се случва, като е студено само слагам питката и затварям.

vlado 9
13.02.2014, 11:07
Колеги щое то -захарен сироп 1:1 - захар:вода ? Захарта килограм-водата литър ?
Питам защото от дедко знам ,че 1кг захар се събира в 1,250мл обем вода,и 1:1 го правя 1кг захар:1,250мл вода ,а 2:1 1кг захар:0.600мл вода

Ангел Йосифов
13.02.2014, 11:11
1л.вода+1кг.захар=1650млл

Цеко
13.02.2014, 11:31
Т.е. 1 кг. рзтворена захар е равен на 650 млл, така ли ?

vlado 9
13.02.2014, 11:51
1л.вода+1кг.захар=1650млл

Да разбирам ли ,че 1:1 е 1кг:1л
Не ,че е толко фатално,но понякога трябва да е ясно съотношението.

Ангел Йосифов
13.02.2014, 11:59
1л.вода= почти 1кг.Демек,1кг.вода+1кг.захар е 1/1 или 50% / 50%.

ivootur
13.02.2014, 12:12
1л.вода+1кг.захар=1650млл

Като милилитри е така,но като килограми е 2 килограма,тоест е 1:1 в съотношение тежест
В съотношение обем е друга работа.

FVCVS CAESAR
13.02.2014, 12:21
При ок. 4°C 1 кг вода е точно 1 л. При повишаване на температурата става повече от 1 л.
1 кг захар също е ок. 1 л.
Т. е. с едно и също канче мериш захарта и водата, демек едно канче захар + едно канче вода = ок. 1:1.

vlado 9
13.02.2014, 12:27
При ок. 4°C 1 кг вода е точно 1 л. При повишаване на температурата става повече от 1 л.
1 кг захар също е ок. 1 л.
Т. е. с едно и също канче мериш захарта и водата, демек едно канче захар + едно канче вода = ок. 1:1.

не съм съгласен,1 кг захар се събира в 1,250мл воден обем, или в мерна кана за вода сипвам 1 кг захар и каната се пълни до 1,250мл

FVCVS CAESAR
13.02.2014, 13:24
Нещо не са ти верни мерките. При мен резултатите са други. :)
Обърни внимание на пластмасовите мерителни канички, които се продават навсякъде, че за кг захар и за л вода мярката е една и съща. За брашно и др. продукти е различна.

Ангел Йосифов
13.02.2014, 13:25
не съм съгласен,1 кг захар се събира в 1,250мл воден обем, или в мерна кана за вода сипвам 1 кг захар и каната се пълни до 1,250мл

Владо,да неби да искаш да кажеш,че ако към "1,250л.захар"прибавиш 0,250л. вода се получава 1,5л.обем.Пробвай,сипи 250млл вода и виж какво ще се получи.

галин
13.02.2014, 13:49
не съм съгласен,1 кг захар се събира в 1,250мл воден обем, или в мерна кана за вода сипвам 1 кг захар и каната се пълни до 1,250мл

захарта е като микрогранули които не могат да се уплътнят толкова добре, но ако се разтопи/карамелизира/ обема и ще бъде доста по малък, пак ще е същото тегло и същата хранителна стойност.

vlado 9
13.02.2014, 15:22
1л.вода+1кг.захар=1650млл

Еее бате Ангеле,знам си ,че като пишеш трябва да се чете повече м/у редовете.

vlado 9
13.02.2014, 15:24
Владо,да неби да искаш да кажеш,че ако към "1,250л.захар"прибавиш 0,250л. вода се получава 1,5л.обем.Пробвай,сипи 250млл вода и виж какво ще се получи.А може и повечко вода да побере и да не мръдне обема.

kuline
13.02.2014, 23:10
Колегата го е написал точно и ясно. Съотношението 1:1 е 1кг. захар към 1 литър вода. Това, като се смеси се получава обем около 1,6 литра. Незнам защо ви е необходимо това количество 1,6 литра, колко е като тегло, защото все пак, това е течност и се налива в хранилки . Ако е необходимо да измерите 1 кг. захар, защото тя (захарта) е насипна, мога да ви посъветвам да си купите кантар, който мери в точност до грам и максимум до 5 кг, който е на цена около 15-20лв.

Nik_m
14.02.2014, 08:03
Много безсмислен спор, дали ще сложиш 1кг. или 1.1кг. няма значение пак си е 1:1, пчелите няма да го премерят и да го върнат ако не е точно.

Mateev
14.02.2014, 09:35
Когато се смесят 1 кг. захар и 1 кг. вода, получават се 2 кг. сироп. Няма как да е по друг начин - маса не се създава, не се и губи. Тъй като обаче при разтварянето на захарта нейните молекули влизат между молекулите на водата, получава се нова течност, която е по-плътна и по-тежка и е с обем 1.6 литра.

За да не се обърква човек с различната плътност и различното тегло на различните флуиди, хубаво е винаги да работи и да изчислява съотношенията само в тегло (в килограми). Когато се работи само с килограми, не възникват никакви обърквания при смесванията в различно съотношение. Теглото (масата) не се създава и не се губи при чисто химическите реакции или смеси на различни разтвори.

Ruslan
14.02.2014, 10:09
То за съотношението е ясно.Въпроса е да се знае точно това, че при смесването на 1кг. захар и 1 литър вода, се получава около 1,6 литра сироп 1:1.
По този начин човек може да си пресметне, колко вода и колко захар трябва да смеси, за да се получат необходимите му литри захарен сироп 1:1.
Защото ако му трябват 10 литра(по 0,5 литра за 20 семейства) и смеси 5 кг. захар и 5 литра вода, ще остане изненадан :), ако не се съобразява с горенаписаното.
Може да ви изглежда елементарно, но май не всеки се замисля.Пример- статия във вестник Пчели за приготвяне на разтвор, за третиране с ОК.
Ето рецептата за сиропа:
"Приготвя се един литър захарен сироп в концентрация 60%, т.е. 600г. захар и 400 мл. вода".
Май няма да е един литър :).

vlado 9
14.02.2014, 10:47
То за съотношението е ясно.Въпроса е да се знае точно това, че при смесването на 1кг. захар и 1 литър вода, се получава около 1,6 литра сироп 1:1.
По този начин човек може да си пресметне, колко вода и колко захар трябва да смеси, за да се получат необходимите му литри захарен сироп 1:1.
Защото ако му трябват 10 литра(по 0,5 литра за 20 семейства) и смеси 5 кг. захар и 5 литра вода, ще остане изненадан :), ако не се съобразява с горенаписаното.
Може да ви изглежда елементарно, но май не всеки се замисля.Пример- статия във вестник Пчели за приготвяне на разтвор, за третиране с ОК.
Ето рецептата за сиропа:
"Приготвя се един литър захарен сироп в концентрация 60%, т.е. 600г. захар и 400 мл. вода".
Май няма да е един литър :).Точно, затова разръчках темата

kuline
14.02.2014, 18:56
Точно, затова разръчках темата
Е като ръчкаш, ръчкай с правилния въпрос.
Това, за което говори Руслан е съотношение 1:1,5 . Че по вестниците пишат с грешки е ясно. При това съотношение мисля, че се получава около 800 мл. сироп. Ако ще слагаш примерно 30 гр. оксалова киселина на 1 литър сироп, то можеш да си направиш бакалската сметка, колко оксалова киселина е необходима за 800 мл. сироп.

vlado 9
14.02.2014, 20:47
Е като ръчкаш, ръчкай с правилния въпрос.
Това, за което говори Руслан е съотношение 1:1,5 . Че по вестниците пишат с грешки е ясно. При това съотношение мисля, че се получава около 800 мл. сироп. Ако ще слагаш примерно 30 гр. оксалова киселина на 1 литър сироп, то можеш да си направиш бакалската сметка, колко оксалова киселина е необходима за 800 мл. сироп.

Не си прочел въпроса ми,чети както и където трябва, и тогава ме напътстваи как да ръчкам

kuline
14.02.2014, 20:51
Не си прочел въпроса ми,чети както и където трябва, и тогава ме напътстваи как да ръчкам
Аз много точно си чета, вероятно ти не цитираш както и каквото трябва

Цеко
14.02.2014, 20:58
Подхранвахте ли вече с меден (не захарен) сироп, аз вчера пробвах на 12 кошера по 150- 200 грама - 9 са го дигнали до капка, а 3 до половината ?

vlado 9
14.02.2014, 20:58
Аз много точно си чета, вероятно ти не цитираш както и каквото трябва

Не се натоварваи, не си длъжен да ми отговаряш на въпроса

kuline
14.02.2014, 21:03
Не се натоварваи, не си длъжен да ми отговаряш на въпроса
О.К., щом си рекъл

kuline
14.02.2014, 21:09
Подхранвахте ли вече с меден (не захарен) сироп, аз вчера пробвах на 12 кошера по 150- 200 грама - 9 са го дигнали до капка, а 3 до половината ?
Колега според мен е раничко за сиропа, без значение дали е меден или захарен, защото водата си е вода, дали ще има захар в нея или мед е все тая от гледна точка на влагата, която внасяш по това време в кошера.

Цеко
14.02.2014, 21:44
Колега според мен е раничко за сиропа, без значение дали е меден или захарен, защото водата си е вода, дали ще има захар в нея или мед е все тая от гледна точка на влагата, която внасяш по това време в кошера.
И аз така си мислех преди, но след като виждам пчелите да се трупат на поилките, реших да пробвам и до сега (няколко години вече) ефекта е положителен. За това и питам колегите, дали има и друг да експериментира и какъв е резултата.

kuline
14.02.2014, 21:50
И аз така си мислех преди, но след като виждам пчелите да се трупат на поилките, реших да пробвам и до сега (няколко години вече) ефекта е положителен. За това и питам колегите, дали има и друг да експериментира и какъв е резултата.
Като се замисли човек, доста робуваме на старите методи на пчеларстване, а всъщност се оказва, че има доста неща, които преди са се смятали за неправилни, а в съвременното пчеларство се оказват ефективни. Вероятно и аз ще експериментирам с няколко семейства.

Nik_m
14.02.2014, 21:58
Имам приятел който миналата годона към края на февруари подхранва направо с захарен сироп силните си семейства които бяха останали без храна инямаше никаъв проблем.

Цеко
14.02.2014, 22:52
Когато става въпрос за отцеляване, няма значение с какво подхранваш, или печелиш или губиш - ако не подхраниш само губиш Аз се чудя дали не си губя времето с това подхранване - във форума четох някъде че подхранването с мед е за отцеляване, а със захар за подбужадне - моите семейства са много добре на мед, а за подхранване е още рано, та май само си правя гимнастики да подържам форма ?

Вълчан
03.04.2014, 15:03
http://pchelar.com/node/471 Интересувам се някой, дали е давал това на пчелите и какъв е резултата?

Искрен Мутафов
03.04.2014, 16:02
http://pchelar.com/node/471 Интересувам се някой, дали е давал това на пчелите и какъв е резултата?

На изложението в Пловдив имаше нещо подобно, на сподна цена, може да е било и същото, незнам. Аз съм ползвал апинверт и съм доволен. Инвертираният захарен сироп не изтощава пчелите, и мисля това лято да пробвам да си инвертирам сам.

Вълчан
24.06.2014, 17:33
http://sofiya.agropazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D 0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-114740 Да не отварям нова тема: Нещо да ви извесно, да сте ползвали? http://www.toshev-ltd.com/bg/products/ това е фирмата! Ако не греша.

Петър84
17.07.2014, 14:42
Имали някои които да е правил сироп от някакви подсладители,например захарин?И как го приемат пчелите

Вълчан
17.07.2014, 15:40
Имали някои които да е правил сироп от някакви подсладители,например захарин?И как го приемат пчелите

ЗАХАРИНА е подсладител! На пчелите им трябва енергия, а не сладост!

vlado 9
17.07.2014, 16:23
http://sofiya.agropazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D 0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-114740 Да не отварям нова тема: Нещо да ви извесно, да сте ползвали? http://www.toshev-ltd.com/bg/products/ това е фирмата! Ако не греша.Пробва ли тези продукти

Петър84
17.07.2014, 19:29
ЗАХАРИНА е подсладител! На пчелите им трябва енергия, а не сладост!Захарния сироп давали тази енергия?

Mateev
17.07.2014, 19:52
Оооооо разбира се. Нима не знаеш, че всяка една храна, която някое живо същество яде, първо се преобразува от организма в различни видове ЗАХАРИ, които се доразграждат до ГЛЮКОЗА, и след това тази глюкоза се усвоява от клетките.

Между другото същото важи и за алкохола, както и за всяко едно друго органично съединение, базирано на ВЪГЛЕРОДНО-ВОДОРОДНИ ВЕРИГИ (CH). Малко е смешно, но както е според вицовете - да - алкохола може да поддържа човешкия организъм жив неограничено дълго време, стига преди това да не го отрови - ха-ха. Пчелите също могат да се подхранват с алкохол и да, ще останат живи, и ще се подсилват, но вместо на носят мед, ще играят ръченица на прелката.

Захарина НЕ Е ХРАНА. Захарина не е ВЪГЛЕВОДОРОДНО СЪЕДИНЕНИЕ. В него НЯМА ЕНЕРГИЯ. Той само лъже рецепторите, че представлява нещо сладко, но нищо повече. Храносмилателната система просто го игнорира, и след това отделителната система го изхвърля навън от организма.

Вълчан
18.07.2014, 07:16
Пробва ли тези продукти
Не, не съм, попаднах на тази реклама и реших да попитам.

asti
18.07.2014, 08:25
Не, не съм, попаднах на тази реклама и реших да попитам.
Аз им писах за цена и очаквам днес /поне се надявам/ отговор и мисля да пробвам въпросния сироп.

freelancer_bg
18.07.2014, 08:37
Нима не знаеш, че всяка една храна, която някое живо същество яде, първо се преобразува от организма в различни видове ЗАХАРИ, които се доразграждат до ГЛЮКОЗА, и след това тази глюкоза се усвоява от клетките.


Не си прав Матеев! Не всичко се разгражда до глюкоза. Мазнините могат да се разградят до кетони, а кетоните да са източник на енергия. Дори в последно време развенчаха мита, че мозъка на човека не може да работи без глюкоза и си набавя енергия само от нея. Кетоните са предпочитано гориво за мозъка. Ако икаш точно изследване , мога да ти линкна. Доста модерно е да лекуват нервнодегенеративни болести с кето диета. Резултатите са изумителни!

Mateev
19.07.2014, 10:22
Сигурно си прав. Аз не съм специалист по въпроса, но имам достатъчно обща култура, за да знам че в захарина няма енергия, и че той само лъже подходящите рецептори по подходящия начин. Ха-ха - то и от размера на хапчето си личи. Как може такова едно малко хапченце да е толкова високоенергийно, щото дори да превъзхожда 10 или 100 пъти и най-висококалоричната храна със същото тегло.

Доколкото знам, чистата захар не е най-вискоенергийната храна (има около 400kcal в 100g). Има разни ядки, които превъзхождат захарта 1.5 пъти (600-700kcal). Неслучайно птиците се хранят предимно със зърна и ядки - те се нуждаят от много калории с малко тегло. Иначе рекордьор по калоричност са разните му там мазнини, които превъзхождат захарта по калоричност повече от 2 пъти (800-900kcal).

freelancer_bg
21.07.2014, 11:23
За калориите и захарина си абсолютно прав! Аз исках само да те поправя в изречението, което съм цитирал.

m_pchelari
21.07.2014, 13:05
Някои колеги пишат, че независимо какьв сироп приемат пчелите (инвертиран или обикновен) пчелите винаги отделят ензима инвертаза. Има ли конкретни доказателства за това. Ако е така има ли смисьл да се инвертира сиропа? И помага ли инвертирания сироп за подбуда на майката след като нектара от природата не е инвертиран?

Mateev
21.07.2014, 13:22
Аз така знам, но не съм сигурен дали е 100%-ова истина:
Нормалния сироп пчелите го ядят сега, веднага. Нормалния сироп в мозъка на пчелите отговаря на понятието ПАША, а щом има паша, тя трябва бързо да се прибира, личинките трябва да се гледат, празните пити трябва да се градят, за майката трябва да се произвежда пчелно млечице и тя трябва да се храни обилно с него, за да снася повече......Пашата активизира всички възможни положителни инстинкти в пчелите и те започват да работят на пълна мощност по всички възможни направления.

Инвертирания сироп се възприема от пчелите като готовонаправен мед. Е, трябва малко да се сгъсти, но щом е мед, той не е за ядене през лятото. Той трябва да се складира по килийките като зимен запас. Докато го мести, всяка една пчела има право да хапне малко, но основната задача е да го премести, сгъсти и складира за зимата. Именно затова инвертиран сироп се дава чак наесен.

На практика както единия, така и другия сироп могат да се дават на пчелите както зиме, така и лете. Не че няма да го ядат, но ако искаме наистина да подсилим майката да снася повече, трябва да имитираме силна паша, а не приближаване на зимата.

Ха-ха ... и при хората е така. Зимно време свинско и винско, а лятото - плодове и зеленчуци. Не че не можем да ги разменим, но организма така си ги иска и така си ги предпочита.

m_pchelari
21.07.2014, 15:10
....
По въпроса с дозирането на само 200-300 грама храна на ден - мислил съм си именно за херметични кесийки със сироп, достъпа до които да става през PVC тръби с диаметър 10-15 мм и различна дължина. Вътре тези PVC тръби са натъпкани с някаква мека питка или с пудра захар, която пчелите да я ядат дни наред и когато я проядат до края, чак тогава да проядат кесийката със сироп. И ако има няколко такива кесийки с тръби с различна дължина, би трябвало пчелите да ги достигат в различни дни. Втората идея е някакъв дълъг и тесен лабиринт с храна, в който да е тясно и да не могат много пчели едновременно да отидат до храната. Така също силно можем да забавим усвояването на храната.

Това си го писал в една друга тема, но явно мислиш или сънуваш :) много сложно. Аз тази година го измислих и съм го направил на един кошер, работи като две и две четири. Ще щракна едно клипче да видиш. Само, че ще имам едно черпане защото си е "ноу хау".
Слагаш една 5 литрова туба на капака отгоре, пробиваш малка дупчица на дъното и в нея пъхаш маркуче от система за банка (в аптеката струва 50 ст.). На системата си има колелце за дозиране на капките и визьор за ориентиране на скоростта на капане. Пробиваш на капака малка дупчица 4-5 мм. и в нея влиза маркучето от системата. На покривната табла пробиваш малка дупка 8-10мм и пъхаш малка фунийка (40 ст. от китайския). Така маркучето капе във фунията без да има връзка между капака и таблата. Фунията виси във крайна лява рамка, която е рамкохранилка и служи като буфер, където се пълни сиропа. Така в лошо време само минаваш и пълниш тубите без да отваряш кошера.
И понеже си ел. маняк помисли си само ако сложиш клапичка горе на маркучето какво става: може да храниш от вкъщи.

m_pchelari
21.07.2014, 17:44
Някой ползвал ли е този продукт:

http://pchelit.ru/en/articles.html
http://pchelit.ru/en/

Mateev
21.07.2014, 17:57
Това си го писал в една друга тема, но явно мислиш или сънуваш :) много сложно. Аз тази година го измислих и съм го направил на един кошер, работи като две и две четири. Ще щракна едно клипче да видиш. Само, че ще имам едно черпане защото си е "ноу хау".
Слагаш една 5 литрова туба на капака отгоре, пробиваш малка дупчица на дъното и в нея пъхаш маркуче от система за банка (в аптеката струва 50 ст.). На системата си има колелце за дозиране на капките и визьор за ориентиране на скоростта на капане. Пробиваш на капака малка дупчица 4-5 мм. и в нея влиза маркучето от системата. На покривната табла пробиваш малка дупка 8-10мм и пъхаш малка фунийка (40 ст. от китайския). Така маркучето капе във фунията без да има връзка между капака и таблата. Фунията виси във крайна лява рамка, която е рамкохранилка и служи като буфер, където се пълни сиропа. Така в лошо време само минаваш и пълниш тубите без да отваряш кошера.
И понеже си ел. маняк помисли си само ако сложиш клапичка горе на маркучето какво става: може да храниш от вкъщи.
Хубава е идеята. Не бях се сетил, че медицината може да ни помогне. Има обаче един проблем според мене. Медицинските маркучета и дозатори са изчислени да подават дебит от порядъка на 1 литър за час или два. Толкова време се изкапват банките с физиологичен разтвор в болницата. Следователно за едно денонощие ще се изкапят около 10-15 литра, а това е твърде много. Няма как система, изчислена за 10-15 литра в денонощие, да я настроиш да дава само 300 грама. С две думи - забравяме за медицинския дозатор. Освен това му знам конструкцията (притискане на маркучето с ролка) и съм абсолютно сигурен, че дебита на тази конструкция силно зависи от температурата.

И така.......
От идеята ти останаха само медицинските маркучета. Ако приемем, че те ще издържат на UV радиация и на атмосферните условия (това трябва да се провери), тогава можем да доразвием идеята ти в следната посока (хрумна ми докато пиша). Най-скъпото съоръжение от твоята идея е тубата (резервоара), поради което в пчелина трябва да има един единствен резервоар. Ако 100 кошера трябва да ги храним с по 300 грама на ден, значи резервоара трябва да е 300 литра, за да стигне за 10 дена и 500 литра за 2 седмици. Аз предлагам еднотонен резервоар втора ръка, защото ги има под път и над път по цена 80-90 лева. По-добро съотношение цена/обем и цена/качество няма как да се намери в целия свят.

http://www.bezplatno.net/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B8/%D0%B1%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8-1000-%D0%BB%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0-90-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%B0-884735.html
http://olx.bg/bidoni-tsisterni-1-ton-na-palet-v-metalna-reshetka-i28848009

Продават ги поне на 100 места в цяла България. И в момента ползвам два такива резервоара, за да разкарвам сироп по пчелините. Страхотни са. Та слагаме един единствен такъв резервоар в центъра на пчелина, повдигнат на 2 метра височина с някаква дървена конструкция. С медицински тръбички, за да е максимално евтино, правим магистрална разводка с отклонения до всеки един кошер. До тука добре - решихме въпроса с доставката на сироп. Според мене от фунийки въобще няма нужда. Всяка една тръбичка на всеки един кошер влиза директно в хранилката (тези от по 800 гр., които и сега ги има всеки един пчелар). Сиропа от бидона до хранилката се спуска благодарение на гравитацията. Колко точно сироп ще се спусне във всеки един кошер в рамките на деня се контролира от микроконтролер, който освен всичко друго има обратна връзка от един дебитомер за кафе-машина, сложен на изхода на бидона. Остана само един единствен проблем, който все още не съм го измислил. На всеки един кошер трябва да има някакъв електромагнитен вентил или нещо още по-просто, което да пуска и спира дебита на сиропа. Иначе програмата е лесна - контролера в даден момент от време ще отвори вентила на един единствен кошер и ще чака докато в него изтекат 300 грама (съгласно дебитомера). След това ще затвори този кошер и ще отвори друг и отново ще изчака 300-та грама по същия дебитомер. И така лека полека докато зареди всички кошери. След това заспива и се събужда чак след 24 часа, когато ще направи още един цикъл на зареждане на целия пчелин. и така дни наред докато бидона се изпразни.

Давайте идея какъв изпълнителен механизъм да използвам за отваряне/затваряне на дебита към единичния кошер, но този механизаъм трябва да е надежден и много евтин - не повече от 2-3 лева, иначе цялата система ще се обезсмисли.

m_pchelari
21.07.2014, 18:18
Хубава е идеята. Не бях се сетил, че медицината може да ни помогне. Има обаче един проблем според мене. Медицинските маркучета и дозатори са изчислени да подават дебит от порядъка на 1 литър за час или два. Толкова време се изкапват банките с физиологичен разтвор в болницата. Следователно за едно денонощие ще се изкапят около 10-15 литра, а това е твърде много.

На практика е друго обаче. Скоростта се регулира с плъзгача и може да се нагласи да капе безкрайно бавно. По-скоро е ограничена само максималната скорост от малкия диаметър на тръбичката. Освен това скоростта на капане зависи и от количеството в резервоара. Колкото повече намаля резервоара толкова по бавно капе защото гравитачната тежест е малка. Има наистина проблем в силиконовите тръбички, но той е друг. Когато стоят много време силно притиснати и после се отпуснат за да капе по-силно се оказва че са се спеснали перманентно (тоест губят еластичност).
Естествено за много точно дозиране на всеки кошер това не работи. (Освен ако не извикаш някоя мед. сестра с много опит и набито око :))

Ангел Йосифов
21.07.2014, 18:26
Това със системата го гледах преди няколко години.Мисля,че беше от Сръбски сайт,а скоростта беше около 40 капки на минута.

Искрен Мутафов
21.07.2014, 22:54
Някой ползвал ли е този продукт:

http://pchelit.ru/en/articles.html
http://pchelit.ru/en/

Преди десеттина месеца някой го рекламираше тук, във форума. Но не съм го ползвал.

BUGI
21.07.2014, 23:06
На практика е друго обаче. Скоростта се регулира с плъзгача и може да се нагласи да капе безкрайно бавно. По-скоро е ограничена само максималната скорост от малкия диаметър на тръбичката. Освен това скоростта на капане зависи и от количеството в резервоара. Колкото повече намаля резервоара толкова по бавно капе защото гравитачната тежест е малка. Има наистина проблем в силиконовите тръбички, но той е друг. Когато стоят много време силно притиснати и после се отпуснат за да капе по-силно се оказва че са се спеснали перманентно (тоест губят еластичност).
Естествено за много точно дозиране на всеки кошер това не работи. (Освен ако не извикаш някоя мед. сестра с много опит и набито око :))
Може така, а може и да всеки кошер отбере свои представители и да тези взимат следването от бидона;)

m_pchelari
22.07.2014, 09:47
Преди десеттина месеца някой го рекламираше тук, във форума. Но не съм го ползвал.


Вчера им пратих запитване и са ми отговорили. Малката опаковка е 2 гр. и струва 1 евро за 5 килограма захар. Даже са ми пратили, че в Бьлгария е купувано от колегата Зуница. Транспорта отнема двайсетина дена.

scutellator
22.07.2014, 10:36
Инвертирания сироп се възприема от пчелите като готовонаправен мед.

Това би трябвало да означава че пчелите по някакъв начин могат да измерват количеството инвертаза във меда или сиропа. Сигурен съм че има правени изследвания по въпроса, защото съм срещал такива. Ако някой не го мързи, нека да се порови из научните статии и да приключи най-после този спор ВЕДНЪЖ ЗАВИНАГИ.

Ако на семейството му се накапва определеното количество сироп, то хранилка въобще не му е нужна. Пчелите ще изсмукват капката от тръбичката още преди да се е показала.



Относно кетоните - не съм сигурен че те са пълноценен заместник на въхлехидратите. Който е бил на нисковъглехидратна диета знае че след 4-тата седмица (дотогава нивата на инсулина са сравнително високи и кортизона разгражда мускулна маса за да произвежда въглехидрати да не изпада тялото в хипогликемичен шок) човек започва невротично да обикаля из къщата и да търси скрита вафличка и се моли да не открие, защото ще трябва да започва с диетата отначало. Усещането може да се сравни със абстиненция от леки наркотици (марихуана, алкохол, цигари...) И когато тялото вече премине в режим на употребата на кетони вместо въхлехидрати - потта започва да мирише на ацетон (леко цитрусова).

tsc1
22.07.2014, 11:08
Продават ги поне на 100 места в цяла България. И в момента ползвам два такива резервоара, за да разкарвам сироп по пчелините. Страхотни са. Та слагаме един единствен такъв резервоар в центъра на пчелина, повдигнат на 2 метра височина с някаква дървена конструкция. С медицински тръбички, за да е максимално евтино, правим магистрална разводка с отклонения до всеки един кошер. До тука добре - решихме въпроса с доставката на сироп. Според мене от фунийки въобще няма нужда. Всяка една тръбичка на всеки един кошер влиза директно в хранилката (тези от по 800 гр., които и сега ги има всеки един пчелар). Сиропа от бидона до хранилката се спуска благодарение на гравитацията. Колко точно сироп ще се спусне във всеки един кошер в рамките на деня се контролира от микроконтролер, който освен всичко друго има обратна връзка от един дебитомер за кафе-машина, сложен на изхода на бидона. Остана само един единствен проблем, който все още не съм го измислил. На всеки един кошер трябва да има някакъв електромагнитен вентил или нещо още по-просто, което да пуска и спира дебита на сиропа. Иначе програмата е лесна - контролера в даден момент от време ще отвори вентила на един единствен кошер и ще чака докато в него изтекат 300 грама (съгласно дебитомера). След това ще затвори този кошер и ще отвори друг и отново ще изчака 300-та грама по същия дебитомер. И така лека полека докато зареди всички кошери. След това заспива и се събужда чак след 24 часа, когато ще направи още един цикъл на зареждане на целия пчелин. и така дни наред докато бидона се изпразни.

Давайте идея какъв изпълнителен механизъм да използвам за отваряне/затваряне на дебита към единичния кошер, но този механизаъм трябва да е надежден и много евтин - не повече от 2-3 лева, иначе цялата система ще се обезсмисли.
Преди месец мисля пак се заговорихме на тази тема за автоматичните хранилки. Тогава и на мен ми влезе мухата в главата и премислих десетки различни идеи. До какви изводи стигнах:
1. Идеята за един източник и тръбичка до всеки кошер я отхвърлих по две причини:
- сиропа дълго ще престоява на слънце и жега и се изискват сериозни консерванти, за да не вкисне;
- много дълги пътища на сиропа до кошера и от там куп неудобста - различни количества по пътя, опасност от запушвания, престой на сиропа в тръбичките и излагането им на пряка слънчева светлина и още от сорта.
2. Бидонче за всеки кошер с обем за цялото подхранване или за седмица да речем. Недостатъци:
- пак има риск от вкисване;
- нужда от дозатор и контолер за управление;
- доста енергия за управлението.
3. Индивидуални дози за всеки ден в подходящи пластмасови шишенца. Прости клапани с механично затваряне (пружинка) и освобождаването и с електромагнит с един импулс. Захранява се с батерийка и минисоларно панелче. Разказах ти за тази идея за захранване на всеки кошер, електрониката в него и изпълнителните механизми. Шишенцата с дозите се зареждат в бункер, за предпазване от пряко слънчево облъчване. Управление от фотоклетка при смрачаване (отваря поредния клапан)
Предимства:
- бързо пълнене на бутилките със сироп (може да се направи автоматична линия с дозатор);
- лесно зареждане на бункерите с количка;
- проста електроника и механика;
- малък разход на енергия за управление.
Недостатъци:
- малко по-висока цена от централизирана система;
- не се избягва проблема с консерванта;
Попроучих мнението на пчеларите за създаването и ползването на такава система и останах разочарован от ниския интерес към подобна идея. За това и спрях да мисля за някаква реализация.
Идеята има доста разклонения и варианти.

scutellator
22.07.2014, 13:03
Първоначалната употреба на тимола е именно като консервант. 1 г. на 50 л. са достатъчни за да предотврати ферментацията

m_pchelari
22.07.2014, 13:15
Според някакво изследване от 1925г. цитирано вьв чужд пчеларски форум най-малко подмор през зимата е имало при подхранване с обикновен сироп следвано от инвертиран сироп с ензими и най-зле са презимували на инвертиран сироп с лиминена киселина. Дали вьобще е имало открита инвертаза тогава незнам. Пьк и условията са били сьвсем различни.

Днешните изследвания обаче са меко казано зависими. Това от сайта на Пчелит твьрди, че тяхната инвертаза е по-добра от всичко на пазара включително и немските. Сьщо се твьрди, че в някои инвертирани сиропи пчелите добавят още инвертаза. От което следва, че пчелите са капризни сьщества и угодия нямат.

tsc1
22.07.2014, 13:52
Първоначалната употреба на тимола е именно като консервант. 1 г. на 50 л. са достатъчни за да предотврати ферментацията
Защо тогава много пчелари твърдят, че не може да има седмично зареждане, защото сиропа вкисва??? Този факт не е ли известен?

scutellator
22.07.2014, 15:23
Българските пчелари (дъртите) не знаят какво е това тимол, пък ти искаш и да са го пробвали дали действа. Има и много други консерванти които съм срещал в българската пчеларска практика - примерно натриев бензоат.

Пък дали тимола ще продотврати ферментацията - всеки може сам да пробва - да напълни 1л сироп в бутилка, да добави някакво количество тимол разтворен с алкохол (въпреки че това не е най-добрият начин за смесване със сиропа) и да го остави за 10 дни на слънце.

tsc1
22.07.2014, 15:40
Натриевия бензоат и аз го ползвам, като си правя кисели краставички през лятото - да не превкиснат.:icon_wink:

delisimo
22.07.2014, 17:33
Натриевият бензоат определено има канцерогенно действие - желателно е да не се употребява.Някои хора ползват вместо него калиев сорбат.

Mateev
22.07.2014, 17:40
Абе хора, на мене сиропа не ми се вкисва. Как си изхитрявате да го направите вашият такъв, щото да се вкисва? Да не би да има различни видове захар или знам ли?
При мене се храни 2 пъти в седмицата. Има си дни, в които само се храни, и нищо друго не се прави. Разтварят се два тона сироп в машини за декристализация на мед (имат бъркалки и разтварянето става много бърззо), и след това се пълнят два бидона от по 1 тон и после се разкарват по пчелините. На място се налива в туби и за нула време се разпределя по кошери. Имам обаче пчелини или кошери, в които сиропа се е задържал по много-много време, и не се е вкисвал, с изключение на един единствен случай в цялата история, но и тогава си беше съмнително за вкисване ли говорим или за нещо друго.

Иначе това с тимола против вкисване ми хареса. Веднага го приемам на въоръжение, ако е вярно, и ако е безопасно за пчелите.

dunsho78
22.07.2014, 18:15
От коя захар ползвате г-н Матеев ако не е тайна?

Mateev
22.07.2014, 18:24
Нямам представа. Мисля че е полска, чешка или сръбска. Просто пролетта ми преложиха да ми доставят един тир на изгодна цена и аз се съгласих. Купих го мисля че на 1.13 или 1.17 килото (това ми се върти в главата). Тогава тези цени изглеждаха много изгодно.

Преди обаче да го купя ми пратиха 3-4 пакета със захар от различни видове. Моите пчелари я прегледаха и пробваха. Преценихме скоростта на разтваряне. Гледахме да е с по-ситни кристали, да е по-бяла, по-чиста и т.н.. Дори сам си направих изследване на захарността с рефрактометър. В резултат на това "проучване" с много колебания си избрах единия вид захар, и впоследствие се оказа, че не съм сгрешил. Да ви кажа честно обаче, много се притеснявах от това мое решение, и се бях подготвил психически да допусна грешка и да купя захар, която е фалшива. Дори си бях разработил варианти как ще се оттървам от нея с минимални загуби, ако съм сбъркал. Съдбата обаче този път беше на моя страна и се сдобих с великолепна захар.

dunsho78
22.07.2014, 18:36
ЗНАМ ЧЕ НЕ Е ТУКА МЯСТОТО но искам да ви попитам още нещо понеже пчеларстваме в един район с какво третирате кошерите против вароатоза и как точно провеждате третирането –препарати ,време на третиране и др.

m_pchelari
22.07.2014, 18:50
Матеев това за тимола е вярно. Учудвам се че не го знаеш. Само внимавай, че има миризма сиропа и пчелите се приучават от 2-3 подхранвания и после става опасно за нападения, все едно храниш с мед.

scutellator
22.07.2014, 19:16
Негативните ефекти за пчелите са че търтеите имат с 20% по-малко семенна течност (според изследванията). Затова и аз не го използвам през размножителния период. Пък и тогава ПО ПРИНЦИП не се храни (би трябвало да текат реки от мед). Пък ако трябва все пак да се храни и има опасност от вкисване - да се ползва рецептата за тимол на емулсия и просто да се намали 5 пъти дозата, така би трябвало търтеите да са по-малко засегнати.

Миризмата на сиропа с тимол - да, може да предизвика нападения и отделни кошери да бъдат унищожени, но според моя опит към нападения са податливи само определени раси пчели или прекалено близко родствени, които не могат да формират ефективна защита на кошера. Ако на едно семейство осите са му значителен проблем, то и сиропа с тимол ще е такъв.

Mateev
22.07.2014, 19:47
Матеев това за тимола е вярно. Учудвам се че не го знаеш..........

Аз също като вас съм човек, и ако има едно нещо, което го зная, със сигурност има 1000 други, които не ги зная. Човешкото познание вече е едва ли не безкрайно, и едва ли някъде по света има единичен човек, който да е в състояние да го обхване цялото.

Следователно всеки един от нас е както УЧИТЕЛ, така и УЧЕНИК. И това продължава цял живот. Каквото човек го знае - казва го по форумите, каквото не го знае - ами пита. Нима е толкова срамно човек да си признае, че нещо не го знае??? Е аз си признавам........ха-ха............

Нали форума е за това - да си ОБМЕНЯМЕ ЗНАНИЯ....... Който знае да го казва, а който не знае - ами да попива всяка една казана дума.......... Живея в този режим вече 53 години и по всичко изглежда, че ще е така и в следващите 1000 години.....:)

tsc1
22.07.2014, 20:58
Дали да не се върням на хранилките и зареждането им? Нека приемем тезата, че има безопасен и добър химикал, с който можем да стабилизираме сиропа за месец. Какво правим после?

Mateev
22.07.2014, 22:56
Ами нали вече казах - бидон, маркучи, малко електроника, вентили и готово. Малка модификация, която може би ще ти хареса - ако се направи специална хранилка с поплавък тип баеркас, може да се размине без никаква електроника. Има и други възможни конструкции на хранилката, при които сиропа да се самодопълва при изпразване без никаква или с минимална електроника. Просто в момента се напрягам да измисля кое ще е най-простото, най-евтиното и най-надеждното и ако може, да работи без електроенергия.

scutellator
22.07.2014, 23:13
един циганин да го разнася по хранилките

Не се сдържах

kapanec
23.07.2014, 04:43
един циганин да го разнася по хранилките

Не се сдържах
:) :))) Е това е може би най трудния вариант.
Получи се като "виц"

tsc1
23.07.2014, 07:49
Абе за циганина не знам, ама ми е минавала мисълта, че за обслужване на пчелин (особено ако кошерите са подредени в редове) една проста ръчна въжена линия би вършила много полезна работа. С нея може да пренасяш неща, да движиш бидони със сироп, да пренасяш рамките с меда, даже и теглилка за претегляне на кошерите. Въпрос на приспособления, окачени за две ролки и огъната по подходящия начин тръба. За терени, където няма добри пътеки за количка или наклона не е подходящ за тракторче това е най-простото и евтино решение.


Ами нали вече казах - бидон, маркучи, малко електроника, вентили и готово. Малка модификация, която може би ще ти хареса - ако се направи специална хранилка с поплавък тип баеркас, може да се размине без никаква електроника. Има и други възможни конструкции на хранилката, при които сиропа да се самодопълва при изпразване без никаква или с минимална електроника. Просто в момента се напрягам да измисля кое ще е най-простото, най-евтиното и най-надеждното и ако може, да работи без електроенергия.
Не ми харесва тая идея и това е! Направи един експеримент - една туба със 10л сироп, вдигната на 2м височина, 50 метра маркуче до един съд, поставен на метър височина и пусни после един литър сироп по него.
Виж за следните неща:
- за колко време и колко сироп ще изтече в съда;
- колко опорни точки ще ти трябват за маркучето;
- сметни после за 50-70 кошера колко маркуч ще ти трябва;
- сметни времето за разставяне и събиране на системата.
И си представи пчелина, оплетен от тръбопроведи и ходещи между тях и псуващи те под мустак пчелари. :laughing:
Ако трябва да правя такова нещо бих приложил идеята на капковото напояване - една магистрала и отклонения към кошерите.

Вълчан
23.07.2014, 08:31
Ами нали вече казах - бидон, маркучи, малко електроника, вентили и готово. Малка модификация, която може би ще ти хареса - ако се направи специална хранилка с поплавък тип баеркас, може да се размине без никаква електроника. Има и други възможни конструкции на хранилката, при които сиропа да се самодопълва при изпразване без никаква или с минимална електроника. Просто в момента се напрягам да измисля кое ще е най-простото, най-евтиното и най-надеждното и ако може, да работи без електроенергия.БАЕРКАС-тоалетно казаче, само в Габровско му викате така. Но и до сега, не съм разбрал от къде идва това име!

Mateev
23.07.2014, 08:38
Аз точно това предлагам - магистрала с отклонения. Освен това аз не си представям маркучета във въздуха, а тръби под земята. Ако са от черните PVC водопроводни тръби, цената на линеен метър е под 50 стотинки (за половин или четвърт цол). Бидона е вдигнат на 2 метра само за да се създаде налягане, но такова налягане може да се създаде и с едно малко фотоволтаично панелче и една малка помпичка за аквариум. И никаква централизирана електроника. Нещо като водопроводната система на един град. Ти знаеш че, до у вас пристига една тръба с вода, и въобще не се интересуваш какви тръби има закопани, къде са, колко са, по каква схема са свързани и т.н. Важното е какво ще правиш с тази твоя вода. Най-простото - в тоалетната слагаш казанче с баеркас система, и то винаги е пълно с вода, без да прелива. И ако речеш да си гребнеш една чаша вода от казанчето, то автоматично ще се донапълни. И както виждаш до момента няма никаква електроника. Ей за това си мисля и аз - какво ни пречи подобна система да направим и на пчелина - нищо. Остана само да решим проблема с дозирането - да са само 300 грама в денонощие.

tsc1
23.07.2014, 09:26
Аз точно това предлагам - магистрала с отклонения. Освен това аз не си представям маркучета във въздуха, а тръби под земята. Ако са от черните PVC водопроводни тръби, цената на линеен метър е под 50 стотинки (за половин или четвърт цол). Бидона е вдигнат на 2 метра само за да се създаде налягане, но такова налягане може да се създаде и с едно малко фотоволтаично панелче и една малка помпичка за аквариум. И никаква централизирана електроника. Нещо като водопроводната система на един град. Ти знаеш че, до у вас пристига една тръба с вода, и въобще не се интересуваш какви тръби има закопани, къде са, колко са, по каква схема са свързани и т.н. Важното е какво ще правиш с тази твоя вода. Най-простото - в тоалетната слагаш казанче с баеркас система, и то винаги е пълно с вода, без да прелива. И ако речеш да си гребнеш една чаша вода от казанчето, то автоматично ще се донапълни. И както виждаш до момента няма никаква електроника. Ей за това си мисля и аз - какво ни пречи подобна система да направим и на пчелина - нищо. Остана само да решим проблема с дозирането - да са само 300 грама в денонощие.
Това вече е друг въпрос! Идеята с поплавъците ще работи по следния начин:
- предполагаме че хранилките са празни и подаваме налягане в системата;
- след изтичане на 0.300L във всяка хранилка, поплавъка затваря клапанчето и пълненето и спира, поплавъците позволяват регулиране на количеството според нуждата;
- след определено време спираме нагнетателната помпа и включваме друга, която да създаде подналягане в системата и да не се допусне ново пълнене.
Цялата система се управлява от една електроника по програма. Системата те известява, когато остане сироп за едно пълнене, за да я заредиш отново.
//добавено
Системата ще работи добре и за поилка!

Mateev
23.07.2014, 09:38
Да, така мисля че ще работи. Системата се пуска само веднъж на ден и държи налягане например за около 1 час. След това налягането спира и се пуска чак на другия ден. Единичния кошер си има хранилка с настроен поплавък на 200 до 800 грама. Хранилката се донапълва до това количество и спира. Изглежда много добре, само дето не знам как ще измислим такива свръхнадеждни поплавъци, защото ако само един се повреди, ще удавим този кошер с един тон сироп. Може би по трасето на единичния кошер трябва да има някакво стеснение, щото дори и хранилката да прелее, да не започва да шурти сироп с огромна скорост. Също така все пак трябва да има дебитомер на изхода на бидона, и ако нещо се обърка и всички кошери взети заедно глътнат повече сироп от очакваното, налягането да се прекъсне преждевременно и системата да спре до намесата на човек.

m_pchelari
23.07.2014, 09:47
Представяте ли си какво мькнене на бидони и кофи с вода е падало по тоалетните преди някой гений да е измислил баеркаса =D

И човека като го е измислил всички са си викали: Абе този е луд я аз да си мькна кофата и да не си усложнявам живота.

Mateev
23.07.2014, 09:50
Има такъв момент. Понякога е необходимо да се смени цяло едно ново поколение хора, за да бъде възприета от всички някоя добра идея....... Сам виждаш, че дори и до ден днешен все още някои стари пчелари работят с тръвни. По селата и до ден днешен има хора, запазили здрав плуг, и си го закачат на кон и си орат двора.

tsc1
23.07.2014, 09:57
Май дебитомера плюс някакви прости преливници на хранилката ще решат този проблем. Трябват мерки поплавъците и клапаните да не запичат от изсъхнал сироп.

Mateev
23.07.2014, 10:07
Това с преливниците е добра идея, но освен водопроводна инсталация на пчелина ще се наложи да правим и мръсна канализация - ха-ха. И после да помпим от канализацията отново в бидона.

Иначе идеята започна да ми харесва, защото освен за захарен сироп тази система може да се използва и за напояване на пчелите с вода. Тоест бидоните стават два - с вода и със сироп, като двата използват обща водопроводна мрежа и обща канализация. По време на паша работи само системата с вода, а между пашите - системата със сироп. Биха могли да работят и двете едновременно, като така всъщност ще разреждаме сиропа с вода - това също е полезно в определени случаи. Също така третирането на пчелите с витамини или с лекарства ще става групово.

Знаеш ли - мозъчния ни щурм доведе до РАБОТОСПОСОБНА ИДЕЯ. Много съм доволен......Между другото без да искаме направихме демонстрация на останалите как два мозъка могат да мислят по-добре от един. Не знам дали щях да достигна до края без твоята помощ. Същото важи и за тебе.

Сега остава да обмислим детайлите в подробности и да видим дали ще можем да сведем инвестицията в един кошер до ниво под 10 лева.

За водопроводната и канализационната мрежа не се безпокоя - прави се със стандартни компоненти. Нещо повече - всичко ще се направи с едно единствено копане, като в каналите едновременно ще се положи водопровод (сиропопровод), канализация и кабели за задранване на кошерите с електроенергия. С един куршум - 3 заяка.

scutellator
23.07.2014, 11:34
Представяте ли си какво мькнене на бидони и кофи с вода е падало по тоалетните преди някой гений да е измислил баеркаса =D

И човека като го е измислил всички са си викали: Абе този е луд я аз да си мькна кофата и да не си усложнявам живота.

Откриването на тоалетното казанче не е било необходимост по времето когато е имало само нужници и външни тоалетни. Измислянето на DOS би било трудно и безсмислено преди появата на компютъра.

В този ред на мисли, нужна е някоя също толкова революционна промяна, щото една такава напоителна система от екстра за гъзари, да се превърне в необходимост. Остава само да създадете причината тази инсталация да се превърне в необходимост. На мен въображението ми стига дотук.

Mateev
23.07.2014, 11:46
Причината нима не е ясна за всички - с по-малко пчелари и с по-малко труд се гледат по-много кошери. Във формулата за печалба намаляваме разходите и увеличаваме приходите. Резултата е повече от ясен - пчеларството от ГУБЕЩО се превръща в ПЕЧЕЛИВШО. Нима това не е достатъчен стимул да го направят колкото се може повече пчелари. Който пчелар се стреми към печалба, ще се замисли по въпроса. Който гледа пчели само за собствено удоволствие, и си изкарва хляба от друго място - за него няма значение. В случая просто се опитваме да разделим ХОБИТО от БИЗНЕСА. Ако ще е хоби, не четете тази тема. Ако ще е бизнес - ами че той процеса по усъвършенствуване на бизнеса никога не спира.

tsc1
23.07.2014, 11:55
....
Знаеш ли - мозъчния ни щурм доведе до РАБОТОСПОСОБНА ИДЕЯ. Много съм доволен......Между другото без да искаме направихме демонстрация на останалите как два мозъка могат да мислят по-добре от един. Не знам дали щях да достигна до края без твоята помощ. Същото важи и за тебе.
.....

Да, и аз съм доволен от резултата, защото бях стигнал до задънена улица - много идеи без нито една цялостно завършена. И бях я сложил вече в папката "Безумни идеи". Остава конструкцията на поилката с клапана.
Доразвивам идеята с водата. Двете цистерни работят успорено в следния цикъл:
1. Подава се налягане в цистерната със сиропа и се помпа сироп. Спира се помпата за налягане и се пуска вакуум помпа за създаване на подналягане. Постепенно с консумирането на сиропа от пчелите поплавъците падат и отварят клапите. Системата се изпразва от сиропа в нея.
2. След няколко часа се отваря клапана на цистерната с вода и се пуска за кратко вода в системата да промие клапаните. Поплавъците отново я затварят. Сиропа в хранилките леко се разрежда, но не мисля, че това е проблем. Създава се подналягане и в тази цистерна и системата се изпразва от водата.
3. Следващия ден цикъла се повтаря.

scutellator
23.07.2014, 12:03
Имах впредвид друго. Явно и твоето въображение не е дотам развито че да си представи следващата стъпка в еволюцията на пчеларството (ако такава въобще има).

Например, никой не би си купил кошер с въртящи рамки за 1 000лв., ако не предлагаше нещо революционно - примерно че на вароатозния акар му се завивало свят, ставало му лошо и губел апетит. Естествено, в случая рекламираните качества са пълна измислица, но съм сигурен че сам може да се сетиш за изобретения които някога са били не особено ползезни, до момента в който не е било измислено някакво друго изобретение и първото се превръща в необходимост.

m_pchelari
23.07.2014, 12:05
Откриването на тоалетното казанче не е било необходимост по времето когато е имало само нужници и външни тоалетни. Измислянето на DOS би било трудно и безсмислено преди появата на компютъра.

В този ред на мисли, нужна е някоя също толкова революционна промяна, щото една такава напоителна система от екстра за гъзари, да се превърне в необходимост. Остава само да създадете причината тази инсталация да се превърне в необходимост. На мен въображението ми стига дотук.


Мисля, че климата ще ни принуди ако не ни е принудил вече. Аз сьм пьлна противоположност на Матеев. Всичко се финансира от пчелите и всяка стотинка се цепи на две и се дава само за най-необходимото. А пьрвото за което ще давам пари тази есен е за системата за подхранване.

Mateev
23.07.2014, 12:21
Да, и аз съм доволен от резултата, защото бях стигнал до задънена улица - много идеи без нито една цялостно завършена. И бях я сложил вече в папката "Безумни идеи". Остава конструкцията на поилката с клапана.
Доразвивам идеята с водата. Двете цистерни работят успорено в следния цикъл:
1. Подава се налягане в цистерната със сиропа и се помпа сироп. Спира се помпата за налягане и се пуска вакуум помпа за създаване на подналягане. Постепенно с консумирането на сиропа от пчелите поплавъците падат и отварят клапите. Системата се изпразва от сиропа в нея.
2. След няколко часа се отваря клапана на цистерната с вода и се пуска за кратко вода в системата да промие клапаните. Поплавъците отново я затварят. Сиропа в хранилките леко се разрежда, но не мисля, че това е проблем. Създава се подналягане и в тази цистерна и системата се изпразва от водата.
3. Следващия ден цикъла се повтаря.

Не, не - направо се отказваме от клапани, баеркаси и всякакви други ненадеждни щуротии. Нали идеята е твоя - слагаме ПРЕЛИВНИЦИ !!! На стандартната хранилка завиваме два щуцера - един в долния край за пълнене и един в горния край, за да прелива излишъка. С минимално усложнение можем да регулираме нивото на преливния ръб на втория щуцер. Например той също е на дъното, но вътре в кутийката се извива на Г в посока нагоре. След това на това стърчащо нагоре Г нанизваме силиконова шлауха с различна височина и ето ти го лесно регулиране на нивото на преливане, а от там и на количеството течност в хранилката. Излишната (прелялата) течност я събираме посредством втора тръбна разводка, която аз я нарекох "мръсна канализация". Всичкия прелял сироп от всички хранилки ще се стича в някакъв съд, закопан под земята, и от този съд отново ще се изпомпва в първичния бидон. При тази организация е достатъчно да пуснем налягане от бидона със сиропа за известно време, докато прелеят всички хранилки през регулируемите си преливници, и след това излишния (прелелия) сироп да го върнем обратно от подземния съд в основния бидон.

Mateev
23.07.2014, 12:33
Имах впредвид друго. Явно и твоето въображение не е дотам развито че да си представи следващата стъпка в еволюцията на пчеларството (ако такава въобще има).

Например, никой не би си купил кошер с въртящи рамки за 1 000лв., ако не предлагаше нещо революционно - примерно че на вароатозния акар му се завивало свят, ставало му лошо и губел апетит. Естествено, в случая рекламираните качества са пълна измислица, но съм сигурен че сам може да се сетиш за изобретения които някога са били не особено ползезни, до момента в който не е било измислено някакво друго изобретение и първото се превръща в необходимост.

Трудно се прави изобретение, дори когато то е очевидно. Сам виждаш как се мъчим с TSC-1 и напредваме стъпка по стъпка за неща, които са очевидни, но човек трябва да си отвори очите. Обикновенно великите идеи и изобретения са безкрайно прости и очевидни, но въпреки това милиони хора дълги години се мъчат със старото, а когато някой открие новото, те всички вкупом казват "Я колко било лесно. И аз щях да се сетя". Щеше, ама не го направи - ха-ха......

Нямаш представа колко много човекочасове съм загубил в мислене за автоматично хранене и нещата се отпушиха тази сутрин, когато с TSC-1 започнахме взаимно да доразвиваме един друг идеите си. И гледай за 2-3 часа докъде достигнахме. А иначе се бях отчаял че нещо може да се направи по въпроса. Сега обаче вече започвам да планирам първия пробен пчелин - и целия този напредък го постигнахме само с десетина постинга за 2-3 часа, след двугодишно блъскане на главата в стената от моя страна. Вече сме на етап обсъждане на потробности и до довечера вероятно ще има пълна яснота.

Когато аз казах БАЕРКАСА отидох да обядвам и докато ядях непрекъснато мислих какви други хидравлични идеи са възможни. Специално разглеждах машината за пълнене на вода, и измислих поне 100 варианта на клапани за спиране на дебита - ха-ха, и като се върнах на компютъра, прочетох думичката ПРЕЛИВНИК в постинга на ТСЦ-1. Ей-боже - не можах сам да се сетя за този преливник, въпреки многото мислене. Смешно, но така работи мисловния процес и така по принцип се правят мозъчни щурмове - събират се няколко човека и всеки започва да подхвърля хаотични идеи. Един измисля някаква глупост, втория малко я усъвършенствува, третия добавя още, четвъртия изчиства някой недостатък и така за кратко време могат да се родят гениални решения. Сам човек обикновенно не е в състояние да го направи това.

Ще видиш когато свършим с TSC-1, всички ще кажат - "това ли? Че и аз щях да го измисля".

scutellator
23.07.2014, 13:03
Излишната (прелялата) течност я събираме посредством втора тръбна разводка, която аз я нарекох "мръсна канализация". Всичкия прелял сироп от всички хранилки ще се стича в някакъв съд, закопан под земята, и от този съд отново ще се изпомпва в първичния бидон. При тази организация е достатъчно да пуснем налягане от бидона със сиропа за известно време, докато прелеят всички хранилки през регулируемите си преливници, и след това излишния (прелелия) сироп да го върнем обратно от подземния съд в основния бидон

Прекрасен начин за хомогенизиране на патогените от различните кошери. Ако по принцип имаш практика да оставяш пчелите да дообират разпечатките, при центрофугирането да връщаш рамките в произволен кошер за почистване или пък инвертираш захарния сироп със закваска от мед.... това няма да е чак такъв фатален проблем.

ciko
23.07.2014, 16:26
Не, не - направо се отказваме от клапани, баеркаси и всякакви други ненадеждни щуротии. Нали идеята е твоя - слагаме ПРЕЛИВНИЦИ !!! На стандартната хранилка завиваме два щуцера - един в долния край за пълнене и един в горния край, за да прелива излишъка. С минимално усложнение можем да регулираме нивото на преливния ръб на втория щуцер. Например той също е на дъното, но вътре в кутийката се извива на Г в посока нагоре. След това на това стърчащо нагоре Г нанизваме силиконова шлауха с различна височина и ето ти го лесно регулиране на нивото на преливане, а от там и на количеството течност в хранилката. Излишната (прелялата) течност я събираме посредством втора тръбна разводка, която аз я нарекох "мръсна канализация". Всичкия прелял сироп от всички хранилки ще се стича в някакъв съд, закопан под земята, и от този съд отново ще се изпомпва в първичния бидон. При тази организация е достатъчно да пуснем налягане от бидона със сиропа за известно време, докато прелеят всички хранилки през регулируемите си преливници, и след това излишния (прелелия) сироп да го върнем обратно от подземния съд в основния бидон.

Не е ли по добре вместо да се събира в друг съд излишната течност да се връща в основния бидон. Една помпа изтласква сироп по магистрала към хранилките, а др. връща излишният по др. магистрала в бидона.Двете помпи стартират едновременно, след известно време в зависимост от това за колко време може да се напълни и последната хранилка помпата за пълне се изключва. Това може да се постигне по мн. начини. На магистралата за излишен сироп се слага датчик който да държи включена помпата включена до тогава докато има течност на изхода. Така няма да има възможност да преливат хранилките.Съответно тръбопровода на излишната течност трябва да е с по голям дебит за да няма изненади.

tsc1
23.07.2014, 16:52
Не е ли по добре вместо да се събира в друг съд излишната течност да се връща в основния бидон. Една помпа изтласква сироп по магистрала към хранилките, а др. връща излишният по др. магистрала в бидона.Двете помпи стартират едновременно, след известно време в зависимост от това за колко време може да се напълни и последната хранилка помпата за пълне се изключва. Това може да се постигне по мн. начини. На магистралата за излишен сироп се слага датчик който да държи включена помпата включена до тогава докато има течност на изхода. Така няма да има възможност да преливат хранилките.Съответно тръбопровода на излишната течност трябва да е с по голям дебит за да няма изненади.
И това е идея, но моята беше по-друга. С една единствена магистрала да става пълненето със сироп, подаване на вода и промиване на магистралата. Идеята за преливника беше само да се излива навън или в някаква кутийка излишния сироп ако клапана откаже да затвори, докато помпата спре да работи.

Mateev
23.07.2014, 17:28
Не може помпа да се включва директно на тръба и да смучи от нея. Ще се дави непрекъснато и мотора ще изгори. Една помпа винаги се включва да смуче от някакъв съд, в който има и поплавъци за горно и долно ниво. Обема на този съд трябва да е такъв, щото когато се включи, помпата да работи поне 1 минута, докато го изпомпи. По-къс цикъл старт/стоп също води до прегряване на помпата. Та няма как - ще има съд, и той ще е с обем поне 10% от основния съд.

Mateev
23.07.2014, 17:33
И това е идея, но моята беше по-друга. С една единствена магистрала да става пълненето със сироп, подаване на вода и промиване на магистралата. Идеята за преливника беше само да се излива навън или в някаква кутийка излишния сироп ако клапана откаже да затвори, докато помпата спре да работи.

Клапана иска електроника, тя иска захранване, и стана мътна и кървава. А виж това с преливника ще си работи пасивно и съвсем надеждно. Ха-ха - ще работи дори и 1000 години след нас в бъдещето и ще предизвиква възхищение в бъдещите археолози, когато изкопаят някой кошер из под калта, останала от потопа през 2014-та година.

kapanec
23.07.2014, 17:47
Да добавя нещо което може да Ви влезне в употреба .При капковите системи се ползват програма-тори който се захранват със 9v батерия и могат да управляват няколко кръга ,и за определено време да пропускат вода (минути-до часове) след това си затварят кръга .може да се засече колко време е необходим да се заредят хранилките на 1 кръг и да се зададе необходимия резонанс .Ще ви трябва може би една помпа и по един байпас на всеки кръг за да може евентуално да се промива системата, има и по скъпи програма-тори който сигурно няма да Ви устройват те си имат дебитомери който си спират кръга по зададеното им количество .Относно поплаваците на хранилките струва ми се ,че може да се ползват ( тип Иглени който затварят по сигурно и може да се регулират по прецизно )

tsc1
23.07.2014, 18:16
Не може помпа да се включва директно на тръба и да смучи от нея. Ще се дави непрекъснато и мотора ще изгори. Една помпа винаги се включва да смуче от някакъв съд, в който има и поплавъци за горно и долно ниво. Обема на този съд трябва да е такъв, щото когато се включи, помпата да работи поне 1 минута, докато го изпомпи. По-къс цикъл старт/стоп също води до прегряване на помпата. Та няма как - ще има съд, и той ще е с обем поне 10% от основния съд.

Клапана иска електроника, тя иска захранване, и стана мътна и кървава. А виж това с преливника ще си работи пасивно и съвсем надеждно. Ха-ха - ще работи дори и 1000 години след нас в бъдещето и ще предизвиква възхищение в бъдещите археолози, когато изкопаят някой кошер из под калта, останала от потопа през 2014-та година.

Две уточнения, за да няма грешки в интерпретациите:
1. Помпите не смучат или нагнетяват течност, а въздух - създават надналягане или подналягане в резервоарите.
2. Клапана на хранилката се управлява от поплавъка и не иска захранване или електроника.
Елекрониката и електромагнитните клапани се намират при резервоарите със сироп и вода.

distedi
23.07.2014, 20:16
За цялата тази система може да се използва и нещо от домашните перални: програматор, клапан, помпа.... Много е важно, когато се прави преливник, така да се изчисли диаметърът на тръбичката за "канализацията", че да не се запуши от едно обикновено мехурче.... Ако цялата система е затворена, няма да има грижи - една помпа прави налягане и потича сироп към кошерите и в следствие на повишеното налягане, сиропът си продължава през преливниците. Ако системата е отворена, нещата стават по-лесни за изработка, но има риск от евентуално преливане.

galin_f
23.07.2014, 20:52
Аз съм върл почитател на подобни ''щуротии'' но за съжаление в момента единственото ми време което мога да отделя за такива мисли е когато спя :) и ако сънувам нещо друго хич не остава време за щуротиите.
Идеята ми допада, поздравления.
Но и аз заразсъждавах. В повечето случаи хранилката е в горната част на кошера и на всичкото отгоре се сваля при манипулациите в кошера което за мен е проблем при свързана система. Най-малко подвижната част на кошера е дъното. Логично е и хранилката да е там ама така пък вече се налага модифициране и на кошера... Та как стои този въпрос.

jojonov
24.07.2014, 04:23
Революционери :) Преставете си, че някой намери начин да отглежда пчели почти без наливане на сиропи...

Вълчан
24.07.2014, 07:07
http://olx.bg/kletki-za-zaytsi-i34804651 Тук за поена на зайци. Ако ви дойде нещо да вземете.

Вълчан
24.07.2014, 07:19
Добре създадете подобна щуротия, автоматично хранене! Не се ли замисляте, че ще трябва на определено време, да почиствате: бидона, варела, тубата, тръбопроводите, хранилките. Колкото едни неща, работят по-просто, толкова вероятността да се поредят е по- малка. Взимането на сиропа, от всеки един кошер е и индикация, за състоянието на семеиството. Да, с това наливане на сироп в цистерната, съкращаваме времето за даване на сироп, но не знаем кой кошер как изсмуква сиропа. Пак дачици, електроника и т.н. Най добре да се купуват и да се засаждат или разхвърлят семената на медоносни растения, за да не спира пашата!

tsc1
24.07.2014, 07:23
Революционери :) Преставете си, че някой намери начин да отглежда пчели почти без наливане на сиропи...
Системите за подаване на силаж са по-лесни. Имаше ги по-рано по кооперативните краварници в ТКЗС-тата.
Виж, автоматична доилка за пчелно млечице е вече сложна конструкторска задача.:laughing:

jitensha
24.07.2014, 09:50
Така, да се включа малко и аз.
Тази идея силно ме вълнува и от няколко месеца размишлявам и проектирам разни щуротии. И сега като прочетох искам да изложа идеята си за пълна система.
Централен "храно-провод" със съд с налягане (взимам за пример 10KPa, или 0.1 atm), който поддържа постоянно налягане с тръба до всеки кошер в пчелина. Освен него кабел с четири проводника (виж по-долу) и 12V от солар или какъвто и да е друг енерго-източник.
Във всеки кошер мини-модулче (цената идва около 6$ на дребно) със следната схема:
1744
Начинът му на работа е следният:
0. Имаме нужда от подхранване (планово или с натискане на бутон).
1.ЦПУ (локално или централно) подава синьо/зелено 12V и отваря вентила (нормално-затворен).
2. Потича храна в хранилката.
3. ЦПУ следи дебитомера (жълто) и ако спре потокът (поплавъкът се е качил), затваря вентила.
При протичане на над 800мл, ЦПУ затваря вентила и сигнализира за повреда.
При бавен поток на храната ЦПУ затваря и сигнализира за повреда - или запушен маркуч, или повреден поплавък.

Поплавъкът е идеален индикатор, че се е напълнила хранилката. С тази система на два изключвателя получаваме висока надеждност и възможности за диагностика. Може централно или локално ЦПУ (atmega328 или нещо подобно за $2-3). При централното можем да извлечем данни кой кошер колко храна консумира, една много ценна статистика.

Частите, както следва:
Water Coffee Flow Sensor Switch Meter Flowmeter Counter 0.3-6L/min

DC 12V Electric Solenoid Valve N/C Water Inlet Flow Switch Normally Closed

Atmega 328

Коментирайте моля, споделете.
Дано помогне на някой и да го видим в движение скоро :laughing:
Аз току-що правих сродна система за не-пчелни цели и резултатите бяха силно задоволителни. Мога да помогна и със софтуера.
Но съм твърде назад с пчеларството за да реализирам сега това... пчелите ми имат нужда от по-добро гледане повече, отколкото от храно-провода...

jitensha
24.07.2014, 10:08
Ето как биха изглеждали системите с локално и централно ЦПУ:
1745

Редакт:
Вариант "локално" е почти същото, като идеята на tsc1 и Матеев, но с повече контрол.

tsc1
24.07.2014, 10:20
Схемата е добра, щом ще има захранване и контролер на всеки кошер. Аз бих пуснал 8 жилен (4 усукани двойки) FTP кабел, за да имам резерв за по-нататъшна автоматизация и контрол.
За голям брой кошери обаче ще възникнат проблеми - значително оскъпяване, необходимост от специалицирана поддъжка, сериозно захранване.
Радващо е обаче, че поддръжниците на автоматизацията и електронизацията на пчелините се увеличаваме. И си мисля, че наред с новите идеи и избистрянето на концепциите трябва и да сме като апостоли - да разясняваме ползата от това и да печелим нови съмишленици сред пчеларите.

PS Виждам от втория ти пост, че и ти си стигнал до идеята за соларно захранване на всеки кошер. Обсъждахме идеята с Матеев и стигнахме до извода, че може би има хляб в тази идея, ако се унифицира и произвежда масово.
PS2 Изобщо се оформят две концепции:
- пчелин, "бетониран" за терена с подземни и жични комуникации и тръбопроводи;
- пчелин с възможности за преместване и пренареждане с индивидуално захранване и автоматика и управление с безжична мрежа от контролери.

jitensha
24.07.2014, 10:34
За захранването на един кошер с подобна схема мощността е от порядъка на 1W, и то само когато е отворен вентилът. Вентилите трябва да се отварят не-едновременно(по-целесъобразно). Ако се разчита на гравитачно налягане в храно-провода, не е нужно солидно захранване и придружаващите дебели кабели.
Ти ме наведе на една друга мисъл. UTP кабел с PoE (Power-Over-Ethernet). Пускаме интернет на пчелина и всяко едно ЦПУ става управляемо онлайн. И никакви други кабели. Това съвсем сериозно.

jitensha
24.07.2014, 10:43
- пчелин с възможности за преместване и пренареждане с индивидуално захранване и автоматика и управление с безжична мрежа от контролери.

С безжичното трябва да се има предвид, че когато са повече от 30-40 модула, комуникацията става трудна. С WiFi със сигурност не може. ZigBee е възможна добра алтернатива. Или специален протокол, но аз не бих се наел да създавам такъв.

jitensha
24.07.2014, 10:49
И ето този вариант, разбира се! Никакви тръби, кабели. Може с едно дисплейче за $2 (тип 1602) да показва колко са изпапкали.
1746
Лесно и удобно. Изкуших се да го пробвам :) само ми трябва евтин добър поплавък.

tsc1
24.07.2014, 10:56
С безжичното трябва да се има предвид, че когато са повече от 30-40 модула, комуникацията става трудна. С WiFi със сигурност не може. ZigBee е възможна добра алтернатива. Или специален протокол, но аз не бих се наел да създавам такъв.
Има вече достатъчно нови модули с ниска консумация и самоорганизиращи се в мрежа по mesh technology.
http://electronics-bulgaria.com/stat...s.aspx?id=1806 (http://electronics-bulgaria.com/statiadetails.aspx?id=1806)
Може би в това е бъдещето за управление на пчелините.
Колкото до конструкцията на хранилка с поплавък с възможност за регулиране на количеството сироп и прост и надежден клапан има много какво да се мисли. Думата имат механичните конструктори.

jitensha
24.07.2014, 11:00
Харесва ми възножността хранилката да е вътрешна тип "рамка" и при наличие на достатъчно ел.енергия да се подава напролет греян сироп. Това разбира се за соларно панелче идва множко. Но е възможно. А поплавъкът може да се замени с ел.нивомер. Доста по-евтино и просто решение със сходна надеждност.

tsc1
24.07.2014, 11:10
За да е евтина и да може да се произвежда масово, хранилката според мен трябва да отговаря на следните условия:
- еднаква както за "местно" електронно управление така и за безелектронно такова;
- да позволява пълнене с различни обеми течност;
- да има прост и надежден клапан, без възможност за "слепване" при изсъхване на сиропа;
- да може да се ползва в различните системи кошери.

Mateev
24.07.2014, 18:59
И ето този вариант, разбира се! Никакви тръби, кабели. Може с едно дисплейче за $2 (тип 1602) да показва колко са изпапкали.
1746
Лесно и удобно. Изкуших се да го пробвам :) само ми трябва евтин добър поплавък.

Ето ти евтини сензори за ниво. Поплавък с магнит, който цъка някаква RID ампула.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+level+sensor&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xwater+lev el+liquid+sensor&_nkw=water+level+liquid+sensor&_sacat=0

Ето и малко по-скъпи, но за сметка на това са истински и "вечни".

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+level+liquid+sensor&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xwater+lev el+liquid+stainless+sensor&_nkw=water+level+liquid+stainless+sensor&_sacat=0

m_pchelari
24.07.2014, 19:59
Ще ви предложа за обмисляне още един вариант за дозиране без преливници. Идеята видях .... в собствената си баня. Ел. дозировка за течен сапун сьс сензор. Подаваш си рьката на сензора и ти помпа малко количество течен сапун. Има три степени на количеството. И понеже ведньж го отварях начина му на работа ме изуми. Има едно просто ел. моторче което се вьрти и притиска една гумена трьбичка, колкото време вьрти моторчето толкова повече е количеството изпомпана течност.

tsc1
24.07.2014, 20:02
Ето ти евтини сензори за ниво. Поплавък с магнит, който цъка някаква RID ампула.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+level+sensor&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xwater+lev el+liquid+sensor&_nkw=water+level+liquid+sensor&_sacat=0

Ето и малко по-скъпи, но за сметка на това са истински и "вечни".

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+level+liquid+sensor&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xwater+lev el+liquid+stainless+sensor&_nkw=water+level+liquid+stainless+sensor&_sacat=0
Абе то добре си цъка, ама ако няма ток до кошера какво правим?

Mateev
24.07.2014, 20:21
Добре де, ето ти ги и поплавъковите клапани тип "баеркас":

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+flow+stop&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR5.TRC2.A0.H0.Xwater+ float+valve&_nkw=water+float+valve&_sacat=0

Само че нали знаеш - доларче тук, две там, три на другото място и в един момент станаха много. На мене много ми се иска инвестицията в един кошер да е под 10 лева, и освен това ми се иска да е много, ама много надеждна, иначе човек ще си сложи таралеж в гащите.

tsc1
24.07.2014, 20:26
Добре де, ето ти ги и поплавъковите клапани тип "баеркас":

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=water+flow+stop&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR5.TRC2.A0.H0.Xwater+ float+valve&_nkw=water+float+valve&_sacat=0

Само че нали знаеш - доларче тук, две там, три на другото място и в един момент станаха много. На мене много ми се иска инвестицията в един кошер да е под 10 лева, и освен това ми се иска да е много, ама много надеждна, иначе човек ще си сложи таралеж в гащите.
Нещо такова трябва да е: http://www.ebay.com/itm/Heavy-Duty-Leveler-Auto-Fill-3-8-Water-Float-Valve-w-5-5-Arm-Float-Soap-Bar-/380534313741?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58999cd30d
ама да не струва 22$.
Ето така си го представям и аз: http://www.ebay.com/itm/DN15-1-2-Float-Automatic-Valve-Water-Level-Control-For-Aquarium-Humidifier-ER-/360732795401?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53fd59a209
Ако се "дяла" в БГ (Кап. Дядо Никола - Габрово:laughing:) ще е под 2$ за 1000бр.
PS Поръчах си едно такова за проба.

Mateev
24.07.2014, 20:33
Ще ви предложа за обмисляне още един вариант за дозиране без преливници. Идеята видях .... в собствената си баня. Ел. дозировка за течен сапун сьс сензор. Подаваш си рьката на сензора и ти помпа малко количество течен сапун. Има три степени на количеството. И понеже ведньж го отварях начина му на работа ме изуми. Има едно просто ел. моторче което се вьрти и притиска една гумена трьбичка, колкото време вьрти моторчето толкова повече е количеството изпомпана течност.

Такъв тип помпички са и помпичките за чистачките на всяка една лека кола. Вътре има едно прозрачно силиконово маркуче, свито на полудъга. Когато моторчето се завърти, една сачмичка благодарение на центробежните сили се отърква в това маркуче и за мое най-голямо удивление това създава движение на течността вътре в маркучето. При това дебита е сериозен, защото чистачките пръскат яко. Най-интересното на този тип помпички е това, че при замръзване на течността вътре в маркучето то не се пръска, защото е меко. Тоест този тип помпички не се повреждат при замръзване на течността и именно затова се използват в леките коли.

tarty
25.07.2014, 14:00
Днес прочетох весник Пчели брой14.В него пише за хранилката на Лазович,която е за дозирано подхранване с клапи.Ако приемем,че хранилката ще свърши работа/вече я има на пазара/остава да намерите начина по който ще я напълните.

m_pchelari
03.08.2014, 08:58
Колеги имам един въпрос към тези които са по на "ти" с физиката. Четох такива форуми и ползвах някои калкулатори за един въпрос и стигнах до меко казано съмнителни резултати. Та питането ми е:

Колко ще е налягането на водата излизаща от тръбичка с вътрешен диаметър 4мм. излизаща от бидон със 100 литра вода, ако бидона е пълен до височина 1 метър и е поставен на стойка 2 метра над земята?

Mateev
03.08.2014, 13:05
Налягането не зависи от литрите вода или от дебелината на тръбичката. Налягането зависи само и единствено от височината на водния стълб. За груби сметки може да се приеме, че всеки 10 метра воден стълб увеличават налягането с 1 Bar.

Твоите 3 метра (2 метра повдигане на бидона и 1 метър вода в него) ще създадат налягане от 0.3 Bar-а.

m_pchelari
03.08.2014, 15:25
Налягането не зависи от литрите вода или от дебелината на тръбичката. Налягането зависи само и единствено от височината на водния стълб. За груби сметки може да се приеме, че всеки 10 метра воден стълб увеличават налягането с 1 Bar.

Твоите 3 метра (2 метра повдигане на бидона и 1 метър вода в него) ще създадат налягане от 0.3 Bar-а.

А това вярно ли е?
1798
V=(2.g.H)0.5
V-скорост на водата в тръбата
g-земно ускорение 9,81
S-сечение на тръбата
Q- водното количество което изтича.
Q=V.S
.................................................. .............

10 метра воден стълб са равни на 1 бар налягане, само че тези 10 метра са на площ 1 см2. А 10 метра вода на 1 см2 са равни на 1 литър вода (или грубо 1 кг.). Тоест 1 бар налягане е равно на 1кг/1см2 натиск. Нали така? Тогава излиза, че лицето на сечението на тръбичката е от значение за налягането в нея.
Така че ако имам 100 литра в бидона, които се стремят да излязат през тръбичка с площ (0,2х0,2х3,14=0,125см2) то тогава 100литра/0,125 = 800 бара налягане????? Е това число ми изглежда странно голямо.

vencii
03.08.2014, 18:14
Матеев ти каза точно и ясно само водния стълб играе в играта.

m_pchelari
03.08.2014, 19:13
Да благодаря. Отговорих си, но исках да разбера откьде идва заблуждението ми. Най-добре обяснено го намерих тук.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/pflu.html#fp

tsc1
03.08.2014, 19:18
Формулата за V е грешна.
Тя е зависима само от височината на водния стълб Н по уравнението на Торичели. В твоя случай тя е 7.67m/s
Прочети това: http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.shtrakov.net%2FFluid_Mechanic s%2FLect_9.doc&ei=ZWfeU723KavXyQPeoYCYCA&usg=AFQjCNHG0HLNPVL-f394P1Yjl8hgBa67LQ&sig2=SecoYyC5pnsRmiF7vcaPhA

kuline
03.08.2014, 21:31
Аман от теоритици в този форум!

BUGI
11.08.2014, 21:54
Занимаване с пчели е "хоби"-убиване на свободно време,

докато ?????

физика е наука.;)