PDA

Виж пълната версия : Видове захар



bushkata
28.04.2015, 18:45
Здравейте!
Имам питане - дали някой се е занимавал да изучава видовете захар и нейното съдържание във връзка с по-качествено подхранване на пчелите?
Бялата захар, както знаем е минала през много обработки с какви ли не химикали.
Нерафинирана кафява захар, нерафинирана тръстикова захар и меласата са видове захар, претърпели (по реда на изброяване) по-малко обработка от бялата захар.
Питането ми е дали мога да изпозлвам някой вид от тях?

Тепърва имам много да чета и да се уча. Питанто ми е породено от желанието да давам на пчелите минимални количества изкуствени продукти. Но доколкото разбирам, при пролетното подхранване, когато целта ни е майката да започне да снася повече, захарта не може да бъде заменена с мед.

Балгодаря предварително на всички, които ще споделят мнение и знания :)

HINAP
28.04.2015, 20:25
Темата е разисвана на дълго и широко в раздела свързан с подхранването на пчелите.Там е обяснено коя захар е най удачна за подхранване.Според скромните ми познания по химия тя се явява дизахарид получен след преработка на захарно цвекло или тръстика.Основното е да има калоричност 410 килокалории на 100 грама захар.В най лошият случай тя може да бъде до 395.Захар с необозначена калоричност отговаря на 360 килокалории енергийност.Така всеки може да сметне колко се губи за 1 килограм като умножи по 10.С две думи казано от 4100 вадим 3600 и губим 500 килокалории.Това е особено важно за производителите на спиртни напитки.

bushkata
29.04.2015, 07:58
Намерих коментари из раздела за храненето.
Този е един от полезните:

Захарта от захарно цвекло е C3 захар (става въпрос за радиоизотопен въглероден анализ). Всички растения, от които пчелите събират нектар, също съдържат само C3 захари. Ако приемем, че това има някакво значение, то тогава захарта от захарно цвекло е максимално близка до захарта от естествения нектар, с който се хранят пчелите.

Захарта от тръстика, която масово се предлага в България, е C4 захар. Също така C4 са захарите, получени посредством инвертиране на различните видове нишестета (царевица, ечемик, жито и т.н.). Тези захари са несвойствени за пчелите, защото те никога през своята еволюция не са имали шанса да ги ядат. Сега обаче днешните пчелари тъпчат пчелите с такива захари и глюкозо-фруктозни сиропи, но се предполага, че те са по-трудно усвояеми за пчелите от естествените C3 захари.

Като цяло захарта от цвекло е единствената захар, която по вътрешната си въглеродна структура е максимално близка до захарта от нектара, събиран от пчелите. Вие вече си решавайте струва ли си пчелите да ги храните с естествени C3 заместители (захар от цвекло) или с изкуствени C4 такива (захар от тръстика и глюкозо-фруктозни сиропи, произведени от нишесте).


Съжалявам за излишната тема.