PDA

Виж пълната версия : с прелка или не на магазина



kolevato
23.04.2015, 00:34
Привер на всичкиhi;Предварително се извинявам,ако подразня някой с елементарния си въпрос,или ако някъде има такава тема(рових се доста във форума но не намерих..)но наситина съм много бос на тема пчеларство! Един познат ми изработи 2 ДБ кошера но проблема е,че е направил отвор около 7-8см на магазините да се използва като прелка,а на плодника има две.Това ме притеснява защото двама пчелари ме посъветваха да затворя дупките защото често ще има нападения и кражби.(не трябвало да има отвори по магазина никакви) от 2 седмици имам 5 кошера и незнам какво да ги правя тия уж проблемни магазини.Ще се радвам ако някой компетентен ми отговори как да постъпя.ЖИВИ И ЗДРАВИ И УСПЕХ;)

solaris60
23.04.2015, 06:16
Привер на всичкиhi;Предварително се извинявам,ако подразня някой с елементарния си въпрос,или ако някъде има такава тема(рових се доста във форума но не намерих..)но наситина съм много бос на тема пчеларство! Един познат ми изработи 2 ДБ кошера но проблема е,че е направил отвор около 7-8см на магазините да се използва като прелка,а на плодника има две.Това ме притеснява защото двама пчелари ме посъветваха да затворя дупките защото често ще има нападения и кражби.(не трябвало да има отвори по магазина никакви) от 2 седмици имам 5 кошера и незнам какво да ги правя тия уж проблемни магазини.Ще се радвам ако някой компетентен ми отговори как да постъпя.ЖИВИ И ЗДРАВИ И УСПЕХ;)

И аз бих те посъветвал да ги затвориш. На плодника е добре да са две, но и с тях се работи по определен начин.

koragroup
23.04.2015, 06:37
Привер на всичкиhi;Предварително се извинявам,ако подразня някой с елементарния си въпрос,или ако някъде има такава тема(рових се доста във форума но не намерих..)но наситина съм много бос на тема пчеларство! Един познат ми изработи 2 ДБ кошера но проблема е,че е направил отвор около 7-8см на магазините да се използва като прелка,а на плодника има две.Това ме притеснява защото двама пчелари ме посъветваха да затворя дупките защото често ще има нападения и кражби.(не трябвало да има отвори по магазина никакви) от 2 седмици имам 5 кошера и незнам какво да ги правя тия уж проблемни магазини.Ще се радвам ако някой компетентен ми отговори как да постъпя.ЖИВИ И ЗДРАВИ И УСПЕХ;)

:laughing: Ти почна да се извиняваш още преди да нагазиш лука:bigsmile:
Не е лесно да се отговори на въпроса ти. И то защото си го задал или задала малко като "имам две дупки в тялото - да ги запуша ли?
Пък като добавим и от колко време имаш пчелите... съвсем.
Все пак, моят отговор е: Зависи от вътрешни и външни фактори. Вътрешните - колко са развити семействата, какъв чешит са ти пчелите, какво има в кошер (пило, прашец, мед) и по колко. Външните - каква паша има в момента, има ли на близо големи пчелини, къде е разположен твоят пчелин и т.н.
Поздрави и успех с начинанието.

зуница
23.04.2015, 11:04
От години горните прелки на Д.Б. са затворени при мене.Аз отварям.Пчелите затварят.За няколко години ме победиха и спестявам труда моя и техния да се борим около тия прелки.Дори на корпусите на Ф. се отказах да правя прелки.
Ако някой е видял някъде хралупа или нещо подобно с 2-3 дупки и пчелите от едно семейство да ги ползват всичките, ще ми е интересно да узная и видя.

kopdoB
23.04.2015, 11:48
Привер на всичкиhi;Предварително се извинявам,ако подразня някой с елементарния си въпрос,или ако някъде има такава тема(рових се доста във форума но не намерих..)но наситина съм много бос на тема пчеларство! Един познат ми изработи 2 ДБ кошера но проблема е,че е направил отвор около 7-8см на магазините да се използва като прелка,а на плодника има две.Това ме притеснява защото двама пчелари ме посъветваха да затворя дупките защото често ще има нападения и кражби.(не трябвало да има отвори по магазина никакви) от 2 седмици имам 5 кошера и незнам какво да ги правя тия уж проблемни магазини.Ще се радвам ако някой компетентен ми отговори как да постъпя.ЖИВИ И ЗДРАВИ И УСПЕХ;)
Пожелавам ти скоро да ползваш магазините.Това че са ти направили дупки на магазина не е болка за умиране.Дупка лесно се запушва,по-трудно е да я направиш.Ако ще ги ползваш за складиране на мед,прелка не ти я необходима,тоест я запушваш.Ако ще я ползваш за нещо друго ги отпушваш и т.н.

jorors
23.04.2015, 12:13
От години горните прелки на Д.Б. са затворени при мене.Аз отварям.Пчелите затварят.За няколко години ме победиха и спестявам труда моя и техния да се борим около тия прелки.Дори на корпусите на Ф. се отказах да правя прелки.
Ако някой е видял някъде хралупа или нещо подобно с 2-3 дупки и пчелите от едно семейство да ги ползват всичките, ще ми е интересно да узная и видя.
Ето виж това
https://www.youtube.com/watch?v=0fB-6Mr82Uc

jordanov
23.04.2015, 12:15
А убаво, че тука се разбирачи се включвате, я да ви забия един въпрос. Имаме магазини с прелки, ама сме ги затворили и сме турили магазините с прелките назад да гледат. Като стане време да вадим меда, предния ден дигаме горния магазин изотзаде само, пъхаме отдоле един чувал и отваряме прелката. Не съм го правил, чакам някой да каже ако го е правил дали има КПД в тая работа.

kolevato
23.04.2015, 12:30
Благодаря на отзовалите се!!!В крайна сметка няма да оставям дупки на магазина и в бъдеще няма да го умувам толкова,след като внесохте яснота по въпроса ми.Относно магазини вече съм ги сложил,защото рапицата цъфна и пашата е в разгара си.Колега solaris60 може ли малко по-подробно инфо относно този определен начин за работа с 2 дупки на плодника,че ми е мн мътно,незнам може ли да оплескам нещо и има ли за какво да се притеснявам....Поздрави и успех на всички:)

валко
23.04.2015, 14:01
От години горните прелки на Д.Б. са затворени при мене.Аз отварям.Пчелите затварят.За няколко години ме победиха и спестявам труда моя и техния да се борим около тия прелки.Дори на корпусите на Ф. се отказах да правя прелки.
Ако някой е видял някъде хралупа или нещо подобно с 2-3 дупки и пчелите от едно семейство да ги ползват всичките, ще ми е интересно да узная и видя.

Може и надморската височина да оказва влияние ,тука долу до морето си работят на две прелки без проблем само есента намаляват с прополис горната и пролета я уширяват.

зуница
23.04.2015, 14:43
Може и надморската височина да оказва влияние ,тука долу до морето си работят на две прелки без проблем само есента намаляват с прополис горната и пролета я уширяват.
Сигурно е така.Сега вие слагате магазини, а при мене още не могат да цъфнат дърветата.Интересно е наблюдението ти за това, че работят с горната.Нея разширяват и стесняват.Това поведение на пчелите не се връзва много с технологията на зазимяване на горна прелка и затворена долна.От всяко наблюдение човек може да си извлече ценна информация.