PDA

Виж пълната версия : Ще пръскат с самолет какво да правя ?



encho123
21.04.2015, 18:31
Здравейте колеги !

Имам един въпрос към по опитните колеги.
Казаха ми че след няколко дни ще ми се обадят да ми кажат точна дата на която ще пръскат с самолет(до колкото разбрах за насекоми ще пръскат).
Въпроса ми е колко време мога да държа кошерите затворени и дали ще навредя или ще им помогна ако ги затворя ?
Мисля ако ще ги затварям да им сложа мрежичка от пред за да влиза въздух но да не могат да излизат също така съм си приготвил и проветрение от хранилките като малките капачета съм приготвел да ги заменя с такива с отвори за въздух но не знам дали ще има ефект от това или пчелите ще се струпат там и пак няма да има вентилация.
Ще съм много благодарен ако хората които са се сблъсквали с подобен проблем дадат съвет как да постъпя !

Димитър Бонев
21.04.2015, 19:10
Съгласно закона за растителна защита авиационното пръскане е със строг разрешителен режим и то само ако е доказано че е крайно наложително.
Иначе за това е добре да имаш мрежести дъна.

kuline
21.04.2015, 21:50
Здравейте колеги !

Имам един въпрос към по опитните колеги.
Казаха ми че след няколко дни ще ми се обадят да ми кажат точна дата на която ще пръскат с самолет(до колкото разбрах за насекоми ще пръскат).
Въпроса ми е колко време мога да държа кошерите затворени и дали ще навредя или ще им помогна ако ги затворя ?
Мисля ако ще ги затварям да им сложа мрежичка от пред за да влиза въздух но да не могат да излизат също така съм си приготвил и проветрение от хранилките като малките капачета съм приготвел да ги заменя с такива с отвори за въздух но не знам дали ще има ефект от това или пчелите ще се струпат там и пак няма да има вентилация.
Ще съм много благодарен ако хората които са се сблъсквали с подобен проблем дадат съвет как да постъпя !

Питай до колко часа ще пръскат, за да знаеш кога да ги отвориш. А иначе не се притеснявай напъхваш в прелките предварително подготвени парцалчета, а може и с домакинска хартия. При хартията недостатъка е, че започват да я прояждат и след 2 часа пчелите си освобождават място. Не се притеснявай, че ще се задушат, ако имаш и си отворил отдолу отворите за проветрение. Аз ги затварям към пет часа сутринта и към десет часа ги освобождавам, когато се налага.

Максим Тодоров
22.04.2015, 05:58
По добре забий някой мрежичка на прелката или ги запоши с парченца дунапрен.

Mateev
22.04.2015, 11:46
Миналата година заради едно пръскане ми умряха няколко от най-силните семейства. Пчелите се бяха натрупали на мрежестото дъно и така сами си бяха запушили достъпа до кислород, въпреки че мрежата е на голяма площ (80% от цялото дъно). Оцеляха само слабите и средните семейства.

Мисля си че донякъде вината е моя, защото затворихме прелките още предната вечер (не ни се ставаше сутрин рано по тъмно). Отворихме прелките чак на следващата вечер и така се събраха почти цели 24 часа със затворена прелка. За мене лично си извадих следните поуки:

1. Когато се затваря прелка заради пръскане, това трябва да става сутрин рано, докато старите пчели все още не са излетели.
2. Обратното отваряне трябва да става веднага след пръскането. Идеята е да са затворени за колкото се може за по-малко време.
3. Всички отвори за вентилация навсякъде по кошера трябва да са отворени.

При мене капака може да се обръща на обратно, и в това състояние остава двусантиметров отвор по цялата му предна дължина. Ако обърна капака и под него сложа прополисова решетка, така на практика ще мога да осигуря силна вентилация и в подпокривното пространство. Тази година ако има пръскане при мене и ако е топло, мисля да пробвам този вариант за най-силните семейства. По-добре леко простудено пило, отколкото загинало семейство.

ivan5555
22.04.2015, 17:53
как със самолет ?нали е забранено.ако си от добричко обади се на г-жавасилева -шеф на растителна защита .а най добре за пчелите при такава ситуация е пола -фуста за кошера.и цялден да я държиш никакъв проблем .но се иска да инвестираш някой лев.

христо
22.04.2015, 18:30
Попитай отговорните лица с какъв препарат ще пръскат. Проучи го , ако не можеш сам използвай помощта на местната БАБХ, отдел РЗ. Има инсектициди, които са безопасни за пчелите, има такива, които са опасни само в момента на третиране- при пряко опръскване на пчелите. Затваряй ако се наложи рано сутринта към 6- 6.30 часа, докато не летят. Щом можеш с мрежички, значи имаш малък брой кошери - сложи и рядък сироп в хранилката / стотина милилитра 1:3 /. Ако имаш възможност присъствай на третирането и веднага след него отваряй, като естествено се съобразиш с вида на препарата. Успех и дано деня, в който третират да е хладен.
Апропо, целият този шум може да се окаже излишен - все пак не си уточнил каква култура ще се третира и на какво разстояние е тя от твоят пчелин.

solaris60
22.04.2015, 19:43
Повторение на поста.

solaris60
22.04.2015, 19:44
2. Обратното отваряне трябва да става веднага след пръскането.

Я помисли пак.:boi:

encho123
22.04.2015, 20:23
как със самолет ?нали е забранено.ако си от добричко обади се на г-жавасилева -шеф на растителна защита .а най добре за пчелите при такава ситуация е пола -фуста за кошера.и цялден да я държиш никакъв проблем .но се иска да инвестираш някой лев.


какво представлява тази пола -фуста за кошера ?
кошерите не са много мога да си позволя да инвестирам някои лев за това няма да ми е проблем просто не знам какво представлява ако можеш да ми го опишеш или снимка да дадеш ще съм много благодарен !
кошерите са на 5-6 км от добрич !

solaris60
22.04.2015, 21:12
какво представлява тази пола -фуста за кошера ?
кошерите не са много мога да си позволя да инвестирам някои лев за това няма да ми е проблем просто не знам какво представлява ако можеш да ми го опишеш или снимка да дадеш ще съм много благодарен !
кошерите са на 5-6 км от добрич !

Извинявам се, че ще отговоря аз, но първи видях въпроса.:bigsmile: Пола - фуста е нещо като чувал от лек материал (стара завеса), който да обгърне кошера така, че да има място около него за да се облитат пчелите, но да не могат да излизат от него. По този начин ме може да се получи задушаване.

Имам и изображение, но както винаги нещо куца във форума и не иска да го качи. Съжалявам ще се наложи да си го представяте.

encho123
23.04.2015, 18:10
днес разбрах поне какво ще пръскат !
ще се пръска рапицата и пшеницата
пшеницата ще я пръскат срещу брашниста мана и плевели !
рапицата ще я пръскат срещу рапицен цветояд !
направи ми впечатление че точна дата няма а пише 25-29.4 това е за дата на пръскането другото което не ми допадна пише че ще се третира
от ....(нищо не пише) до 11 (това не е ли твърде късно ?) или след 18:30
също така ми направи впечатление че карантинните срокове са ОГРОМНИ !!!
рапица – 60 дни карантина :eek:
пшеница - 35 дни карантина:eek:

радо
23.04.2015, 18:47
Умира само пчелата напръскана с отрова така ,че карантината да не те притеснява ако пръскат след 18:30 ще е супер ако е сутрин рано ще бъдат засегнати най силните семейства дето излизат най напред но всичко зависи от сутрешните температури ако е студено ще излязат по късно.Аз не затварям семейства защото не се знае със сигурност кога ще е пръскането и затварянето е рисковано трябва да се надяваме на съвестта на работниците и арендаторите.Пшеницата да не те притеснява единствено ако от там им е пътя до рапицата тогава може да имаш проблем .

зуница
23.04.2015, 19:25
Умира само пчелата напръскана с отрова така ...
А знае ли се отровата или си разсъждаваме свободно?

Niki1313
23.04.2015, 20:34
Умира само пчелата напръскана с отрова така ,че карантината да не те притеснява ако пръскат след 18:30 ще е супер ако е сутрин рано ще бъдат засегнати най силните семейства дето излизат най напред но всичко зависи от сутрешните температури ако е студено ще излязат по късно.Аз не затварям семейства защото не се знае със сигурност кога ще е пръскането и затварянето е рисковано трябва да се надяваме на съвестта на работниците и арендаторите.Пшеницата да не те притеснява единствено ако от там им е пътя до рапицата тогава може да имаш проблем .

Най-добре за пчеларите и за земеделците е пръскането на рапицата да става след 18:30 ч.
След 18:30/19:00 ч. малко пчели излизат за нектар и прашец (ниска температура по това време на годината).
За земеделците е по-доре да се пръска, когато няма роса по цветовете на растенията (вечер вместо сутрин).
От няколко години в нашият район работим по този начин и всички страни са доволни.

kuline
23.04.2015, 20:48
До колкото знам от специалисти-агрономи, по-удачно е да се пръска вечер против рапичния цветояд, защото тогава е активен и има ефект от пръскането. През деня гада се крие на хладно, в основата на растението и ефекта от третиране е минимален. Предполагам всички агрономи са запознати с тази подробност, но каква е причината да пръскат денем против цветояда незнам.
В землището, където отглеждам пчелите, основния арендатор вече втора година пръска с наземна техника, с която се снабди, за да не ползва услугите на авиацията и то не заради моите или съседните пчелини, а просто сметна, че му е икономически по-изгодно да си закупи техника от колкото да ползва услуги на селскостопанската авиация.
Днес ми се обади неговия агроном и ме информира, че ще пръска рапицата утре след 19,30ч. "не с тежка артилерия", а с по-слаб препарат с по-нисък карантинен период. Така процедираме вече няколко години.

encho123
23.04.2015, 20:58
име на препаратите не знам пише само че са закупени от интер агро транс.
за по точна информация за препарата явно трябва да се свържа с тях което мисля и да направя

зуница
23.04.2015, 21:05
За да знаш или предвидиш ефекта от пръскането трябва да знаеш с какво пръскат.
Ето малко предположения:
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/www/bcs_bg_internet.nsf/id/BG_Meligethes_aeneus
http://www.bayercropscience.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_Internet.nsf/id/BG_BISCAYA_240_OD?open&ccm=200010&skey=BG_Meligethes_aeneus