PDA

Виж пълната версия : От нулата!



Анатоли Монев
15.04.2015, 18:50
Здравейте! Много искам да се занимавам с пчеларство и искам да разбера основите за един начинаещ пчелар. Идеята ми е да си закупя няколко кошера и да се уча в движение. Но за целта ми трябват съветите Ви, които да ми бъдат от полза.
Благодаря предварително!

Дамян Дамянов
15.04.2015, 19:05
Здравейте! Много искам да се занимавам с пчеларство и искам да разбера основите за един начинаещ пчелар. Идеята ми е да си закупя няколко кошера и да се уча в движение. Но за целта ми трябват съветите Ви, които да ми бъдат от полза.
Благодаря предварително!

Здравейте,
Всичко което Ви е нужно като знания го има във форума. Четете и питайте постоянно, прилагате наученото и продължавате.
Всички се учим в движение и дори след 50 години, пак ще се учим в движение.

Успех!

ch.atanasov
15.04.2015, 19:11
Дамянов ,вече да не си и на щат в социални грижи?:laughing:

zampo
15.04.2015, 19:15
Непременно си намери някой пчелар в твоя район да ти показва в началото. Само с форума и с книги , няма да стане или поне ще ти бъде много трудно.

ch.atanasov
15.04.2015, 19:18
Непременно си намери някой пчелар в твоя район да ти показва в началото. Само с форума и с книги , няма да стане или поне ще ти бъде много трудно.

С форума не знам .За книгите -ще стане.Иска се мерак и четене.

iliew
15.04.2015, 19:25
Чети много , наблюдавай внимателно работата на пчелите , задавай си въпроси и ако не си сигурен в отговора питай тук .
Пък и да си сигурен пак питай, кво пък лаф да става :)

delta.e
15.04.2015, 19:39
Дамянов ,вече да не си и на щат в социални грижи?:laughing:

Никога , не се отнасяш сериозно към другите .
Ако , някой те бъзикне , вдигаш врява до небето .

ch.atanasov
15.04.2015, 19:42
Върнах се назад в миналото.Така се случи при мен ,че четох цяла година преди да се сдобия с кошери.Когато отварях кошерите ,бях на 90% наясно -какво става.Тогава нямаше форуми и в момент ,когато видях натрупани основи за маточници изтъпях , нонямаше кой да питам.Почнах да следя дали има яйца в основите и малко по малко да разбирам ,кога ще се роят и кога не.Та така .

ch.atanasov
15.04.2015, 19:45
Никога , не се отнасяш сериозно към другите .
Ако , някой те бъзикне , вдигаш врява до небето .

С теб трудно се разбираме ,но наистина ли съм толкова лош.Мислех си ,че имам чувство за хумор.hi;

marianski
15.04.2015, 20:30
Всеки от нас е започнал от нулата.Мерак и любов като има човек към пчелите всичко друго си идва рано или късно на мястото, започни с 2-3 кошера и ако ти харесва заниманието с пчелите и най вече ако се справяш постепенно ги увеличавай.
п.с.-пробвал ли си дали си алергичен?

Цеко
15.04.2015, 20:58
С форума не знам .За книгите -ще стане.Иска се мерак и четене.

И доста сериозни инвестиции.

g_ker
15.04.2015, 21:00
Върнах се назад в миналото.Така се случи при мен ,че четох цяла година преди да се сдобия с кошери.Когато отварях кошерите ,бях на 90% наясно -какво става.Тогава нямаше форуми и в момент ,когато видях натрупани основи за маточници изтъпях , нонямаше кой да питам.Почнах да следя дали има яйца в основите и малко по малко да разбирам ,кога ще се роят и кога не.Та така . Начинаещ съм и искам да разбера как да позная роевото настроение на даден кошер.

ch.atanasov
15.04.2015, 21:11
Начинаещ съм и искам да разбера как да позная роевото настроение на даден кошер.

Ако е за изпит -незнам.Аз следя на дадената основа или на строителната има ли основи за маточници ,има ли яйца в тях.Пашата закъснява ли или -не. В едно семейство ли се случва или в повечето. Евентуално броя на заложените маточници.Нямам точна рецепта.

g_ker
15.04.2015, 21:22
Ако е за изпит -незнам.Аз следя на дадената основа или на строителната има ли основи за маточници ,има ли яйца в тях.Пашата закъснява ли или -не. В едно семейство ли се случва или в повечето. Евентуално броя на заложените маточници.Нямам точна рецепта.
Благодаря за бързия отговор.

ch.atanasov
15.04.2015, 21:27
Благодаря за бързия отговор.

За нищо .Съжалявам ,че не мога да го кажа ,кото ПИ=3,14.

iliew
15.04.2015, 21:56
В някоя книга бях чел , че ако искаш да затрудниш с въпрос един опитен пчелар, питай го кое поражда роевото настроение .

Аз започвам да внимавам , когато питите в плодника се напълнят със запечатано пило , има много търтеево и много малко снесени яйца . Ако е така вече е на косъм и слагам основи за градеж , за да не заложат маточници .

ch.atanasov
15.04.2015, 22:08
В някоя книга бях чел , че ако искаш да затрудниш с въпрос един опитен пчелар, питай го какво поражда роевото настроение .

Аз започвам да внимавам , когато питите в плодника се напълнят със запечатано пило , има много търтеево и много малко снесени яйца . Ако е така вече е на косъм и слагам основи за градеж , за да не заложат маточници .

Да технологиите са много.Аз като се напълни плодника слагам магазин ,независимо има ли силна паша или не.Многото търтеево пило зависи от питите и възраста на майката.При мен залагат маточници и на основите ,независимо ,че майката дори снася горе в магазина.

Пропуснах да ти кажа ,че четеш грешни книги.:laughing:

iliew
15.04.2015, 22:19
Да технологиите са много.Аз като се напълни плодника слагам магазин ,независимо има ли силна паша или не.Многото търтеево пило зависи от питите и възраста на майката.При мен залагат маточници и на основите ,независимо ,че майката дори снася горе в магазина.

От една две години наблюдавам , че самото увеличаване на гнездото не ги възпира , ако са решили . Обаче разцепването на пилото с основи създава явно много работа на младите пчели и миналата година две семейства след тази операция и премахване на маточниците , повече не заложиха нови .

А за търтеевото пило си прав , но те нарочно залагат повече търтеи когато ще роят . Даже някъде пишеше , че премахването на търтеите възпира роенето , но това поне при мен не се е доказало.

iliew
15.04.2015, 22:28
Пропуснах да ти кажа ,че четеш грешни книги.:laughing:

Изпрати ми верните ! :laughing:

ch.atanasov
15.04.2015, 22:31
Всичко е така според мен.Това с разцепването не съм го правил ,защото при пълен кошер ,готвещ се за роене -няма къде да ги сложа.При мен е помагало и унищожаването на маточниците. При започване на силна паша ,при следващо отваряне се вижда ,че са се отказали и работят здраво.Е има и въртоглави.

iliew
15.04.2015, 22:41
.Това с разцепването не съм го правил ,защото при пълен кошер ,готвещ се за роене -няма къде да ги сложа.

Добавяш корпус , или подсилваш някой по-бавни.

Дамян Дамянов
15.04.2015, 22:50
Извинявайте, но темата е за начинаещи. Човека има 1245 въпроса в главата, а вие му давате още загадки.

iliew
15.04.2015, 23:09
Извинявайте, но темата е за начинаещи. Човека има 1245 въпроса в главата, а вие му давате още загадки.

Прав си , но аз откривам много отговори за себе си като проследя една дискусия по проблем , който ме интересува . Дано и с колегата g_ker да е така и да намери нещо полезно в нашето бла-бла на темата , която той зададе .

Дамян Дамянов
16.04.2015, 00:15
Прав си , но аз откривам много отговори за себе си като проследя една дискусия по проблем , който ме интересува . Дано и с колегата g_ker да е така и да намери нещо полезно в нашето бла-бла на темата , която той зададе .

Илиев, той човека се чуди откъде да я подхване sweating;, а вие говорите за антироеви и всякакви чудеса :laughing:

Анатоли Монев
16.04.2015, 07:46
Нека си говорят всеки коментар е полезен е не всичко ми е ясно но докато не го видя пред мен няма и да го разбера, така че мисля да си купя 3-4 многокорпусни комера (ама незнам какво да гледам като ги купувам) ако може за това да помогнете като за начало и какво още ще ми трябва

Дамян Дамянов
16.04.2015, 09:56
Нека си говорят всеки коментар е полезен е не всичко ми е ясно но докато не го видя пред мен няма и да го разбера, така че мисля да си купя 3-4 многокорпусни комера (ама незнам какво да гледам като ги купувам) ако може за това да помогнете като за начало и какво още ще ми трябва

Намери пчелар да ти помогне в избора. Иначе много трудно ще видиш всичко което трябва да гледаш.

iliew
16.04.2015, 10:01
Намери пчелар да ти помогне в избора. Иначе много трудно ще видиш всичко което трябва да гледаш.

Или ги купи от познат пчелар , с уговорка да те напътсва в началото .

Дамян Дамянов
16.04.2015, 11:13
Ако имахме нормално функциониращи местни организации, то всичко щеше да си е на мястото. Точно тяхната работа трябва да е да хванат този човек с желание и да направят пчелар от него.

Извадка от финансовия отчет за 2014 на Британската пчеларска асоциация (http://www.bbka.org.uk)
"Тази година имаме приход от 746 000 паунда и разход 775 000 паунда."

Имат резерв от 200-300 000 - няма да фалират.

Юрий Цветков
16.04.2015, 11:41
Всичко е така според мен.Това с разцепването не съм го правил ,защото при пълен кошер ,готвещ се за роене -няма къде да ги сложа.
Атанасов, то за това, по света пчеларите ползват и други системи кошери освен ДБ. ;)

Петър84
16.04.2015, 21:31
И доста сериозни инвестиции.И може години да чакаш да стигнеш на нула,а пък за печалба божа работа.

jordanov
17.04.2015, 12:28
Е айди сега -1000 лева за 3-4 кошера с пчелата и центрофуга много ли са? На втора-трета година трябва да е на нула, от него си зависи.

бат тянко
17.04.2015, 13:03
Пък моя скромен опит показа, че най-доброто за начинаещия пчелар е качествения "сенсей".

jordanov
17.04.2015, 14:30
Най-доброто за начинаещия пчелар е да се научи сам да взема решения. На базата на каква и колко информация - това си е негов избор. Сенсеят е само една от възможностите в съвременния свят, а пък дали е качествен, кой ще ти каже? И колкото по-малко решения му се налага да взема, докато няма достатъчно опит, толкова по-малко грешки /разходи/ ще трупа на сметката. Затова - кошери с работещи семейства в тях.

бат тянко
17.04.2015, 18:07
Решения се взимат,ако освен информация имаш и опит.Затова,когато съм изправен пред няколко възможности черпя от чуждия.

Nik_m
18.04.2015, 16:33
Решения се взимат и без да имаш опит. Аз до преди да взема семействата бях виждал кошер само от далеко, въпреки че дядо ми беше пчелар, но тогава не ме вълнуваха пчели.
При първото облитане се панирах и помислих че рояват, въпреки че знаех какво е облитане но не очаквах да е токова масово. И от тогава всичко правя сам и с всяко решение, следващото е по лесно.
И в момента като слушам някой "сенсей" какви ги приказват се радвам че не съм копирал техните грешки а си направих собствени.

delta.e
18.04.2015, 17:10
Напълно , съм съгласен с теб колега .

Анатоли Монев
25.04.2015, 21:39
Здравейте, колеги :) Искам да споделя, че вече съм горд собственик на 3 кошера ДБ :)
Имам едно въпросче.. Как да разбера приблизително на колко години е майката?

Искрен Мутафов
25.04.2015, 21:56
Здравейте, колеги :) Искам да споделя, че вече съм горд собственик на 3 кошера ДБ :)
Имам едно въпросче.. Как да разбера приблизително на колко години е майката?

Ако е маркирана по цвета:

4109

Другият вариант, ако не са маркирани е да питаш там откъдето си ги купил, и да караш на юнашко доверие, също и по субективна преценка - дали са й оръфани крилата и до колко...
Но ако работят добре, възрастта не е най-важното нещо...

kuline
25.04.2015, 22:30
Здравейте, колеги :) Искам да споделя, че вече съм горд собственик на 3 кошера ДБ :)
Имам едно въпросче.. Как да разбера приблизително на колко години е майката?
Ако не е маркирана-забрави, тъй като си предполагам нов в занаята, но както каза и Искрен, ако семействата са добре и работливи това не е от значение в този период от твоето пчеларстване. Живот и здраве, ако си постоянен, ще дойде време, в което да определяш и коригираш възрастта на майката без чужда помощ. Но към момента едва ли би го постигнал.

радо
25.04.2015, 22:35
Живот и здраве, ако си постоянен, ще дойде време, в което да коригираш възрастта на майката без чужда помощ.
Стана ми интересно как се коригира възрастта на майката :laughing:....

kuline
25.04.2015, 22:54
Стана ми интересно как се коригира възрастта на майката :laughing:....

С подмяната й естествено. Ти за какво си помисли ? Е не е като да смениш жената!

BUGI
25.04.2015, 23:01
Ако е добра, да има добро пило, в-зраста нее много битна, когасто дојде време тја сама ште си даде отк-с (тиха смјана),
а ако пак нее добра, менвај, не гледај в-зраст;).

Mateev
27.04.2015, 15:38
Стана ми интересно как се коригира възрастта на майката :laughing:....Никак !!!
За една майка е важно да се знае дали снася много пило и дали не е започнало да се прошарва. Другото не е важно, включая и годините. Имам стари майки на 3 години, които бият по снесено пило по-младите си колежки.

Анатоли Монев
20.06.2015, 11:33
Здравейте! Имам проблем с два кошера.. От единия вадих мед , но в другите два не искат да събират. В плодниковите рамки има мед. Пълни са! Каква е причината и какво мога да направя?

Mateev
20.06.2015, 20:58
Проблемите са генетични - смени майките-мелези с маркови такива и всичко ще се оправи. Типа на запечатване на килийките (мокро, сухо или смесено), както и начините на разполагане на медовите запаси (в плодника, в магазина или в двете) са ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНИ в майката, а от там и в нейните дъщери-работнички. Ако нещо не ти харесва по тези два проблема, трябва да смениш гените (демек майката).

Анатоли Монев
26.09.2015, 19:26
5024
5025
Здравейте! Това е останало от рамките ми.. Предполагам са ларви на восъчен молец.. Някой може ли да ми каже с какво да ги третирам ? Досега палих сяра в помещението в което ги държа, но явно няма ефект..

solaris60
26.09.2015, 19:43
Предполагам са ларви на восъчен молец.. Някой може ли да ми каже с какво да ги третирам ? Досега палих сяра в помещението в което ги държа, но явно няма ефект..

Точно. По благоприятния вариант е не помещение, а на открито и да се складират рамките под формата на комин. В топли дни (над 15 градуса) почти нищо не помага.

delta.e
26.09.2015, 20:39
Моите ги държа в мазата , но тя е проветрива и сега ще кажа нещо за което ще бъда .....
Орехов лист обилно .
.... награкан .
Ползвай лавандула , мента .

solaris60
26.09.2015, 20:40
Моите ги държа в мазата , но тя е проветрива и сега ще кажа нещо за което ще бъда .....
Орехов лист обилно .
.... награкан .
Ползвай лавандула , мента .

Може и коняк.:bigsmile:

Дамян Дамянов
26.09.2015, 20:43
Моите ги държа в мазата , но тя е проветрива и сега ще кажа нещо за което ще бъда .....
Орехов лист обилно .
.... награкан .
Ползвай лавандула , мента .

За восъчния нямам идея дали работи, но при гардеробния НЯМА ГРЕШКА. Лавандула имам в един стар гардероб, но нямам идея дали работи.
Иначе...кой отказва на коняк.

delta.e
26.09.2015, 20:54
Да , държа ги в гардероб.

delta.e
26.09.2015, 21:06
Както казах - кльоет рибка .;)

ch.atanasov
26.09.2015, 21:09
Моите ги държа в мазата , но тя е проветрива и сега ще кажа нещо за което ще бъда .....
Орехов лист обилно .
.... награкан .
Ползвай лавандула , мента .
Ейй ,не се отказваш .Когато почнат да сменят сърца ,черен дроб ,бъбреци с народна медицина ще стане и твоята работа.

delta.e
26.09.2015, 21:13
Атанасов , каня те на гости в края на март .
Да видим , дали има ,или няма поражения .
Който загуби , той заплаща почерпката .

delta.e
26.09.2015, 21:14
Писах нещо в по горен пост - рибката клъвна.

Дамян Дамянов
26.09.2015, 21:19
Атанасов , каня те на гости в края на март .
Да видим , дали има ,или няма поражения .
Който загуби , той заплаща почерпката .

За коняка пиши ме и мен :)

ch.atanasov
26.09.2015, 21:22
Писах нещо в по горен пост - рибката клъвна.

Писа ,писа ама на чужд език.:laughing:Аз не разбира.blush;Дано колегата е разбрал.Неговите рамки са красиви ,като моите напролет.:bigsmile:Дано почете и в другата тема.

solaris60
26.09.2015, 21:22
За коняка пиши ме и мен :)

Да го разпръскваш по питите ли или...?

tsc1
26.09.2015, 21:24
За восъчния нямам идея дали работи, но при гардеробния НЯМА ГРЕШКА. Лавандула имам в един стар гардероб, но нямам идея дали работи.
Иначе...кой отказва на коняк.

Предполагам, че знаете, но това което действа на молеца от ореховата шума са йодните изпарения. Същия успех ще има, ако сложите една бучка йод на кристал и го оставите да сублимира.
А колкото до коняка, една бутилка 30 годишен "Евсиняк" и идвам веднага до Варна!

Дамян Дамянов
26.09.2015, 21:27
Предполагам, че знаете, но това което действа на молеца от ореховата шума са йодните изпарения. Същия успех ще има, ако сложите една бучка йод на кристал и го оставите да сублимира.
А колкото до коняка, една бутилка 30 годишен "Евсиняк" и идвам веднага до Варна!

Ще ти се обадя като се събираме

delta.e
26.09.2015, 21:44
Ти ли , стари морски Дяволе ?
Не разбирал руски език .

delta.e
26.09.2015, 21:47
Колкото до другите - баса е между Атанасов и мен .

ch.atanasov
26.09.2015, 21:50
Ти ли , стари морски Дяволе ?
Не разбирал руски език .

Аа ,как ве ? Днес бъйла галямая гарещиня.:laughing:А -а.Как ти се струва?:laughing:

delta.e
26.09.2015, 22:09
Спокойно Странджански диалект не разбирам. Парадки работи са тва .
Вьй де са пусталите ? :)

delta.e
26.09.2015, 22:14
Ейй ,не се отказваш .Когато почнат да сменят сърца ,черен дроб ,бъбреци с народна медицина ще стане и твоята работа.

Спокойно - ще видиш .
Едно е да видиш -друго да прочетеш .

delta.e
26.09.2015, 22:18
Твоето е само хихикане .:)

BateMisho
29.09.2015, 08:32
5024
5025
Здравейте! Това е останало от рамките ми.. Предполагам са ларви на восъчен молец.. Някой може ли да ми каже с какво да ги третирам ? Досега палих сяра в помещението в което ги държа, но явно няма ефект..

Анатоли, мисля каза че имаш три кошера, т.е може би 6 магазина. Нареждаш ги един върху друг на комин - навън на проветриво, някъде под стряхата. Правиш две табли от шперплат или дъски с мрежа и едната отива под комина другата отгоре, за да не влизат гадинки. Естествено долната табла да е повдигната, за да става течение.
Ако се съмняваш, че има още нападнати пити - слагаш мравчена киселина в една разлата паничка върху най-горния магазин и затваряш добре отгоре и отдолу. Киселината се изпарява, а парите слизат надолу понеже са тежки. И внимаваш много с киселината да не се осакатиш. Кажи докъде го докара, ако трябва ще снимам другата седмица.