PDA

Виж пълната версия : Сборни отводки



marianski
14.04.2015, 18:56
Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?

solaris60
14.04.2015, 19:08
Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?

100 пчелари - 100 мнения. Всичките тези въпроси които задаваш, ако им направиш собствена проба ще разбереш кое е най - удачно, а и през това време ще натрупаш толкова знания за които няма единица, за да ти я напиша.

Mateev
14.04.2015, 19:11
Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?Твоят въпрос ми прилича на въпроса: Каква кола да си купя - зелена или комби или 4х4 или с лети джанти? И в резултат на това да получиш отговор "не, купи си кола с централно заключване". :tres:

Какъвто въпроса, такъв и отговора. :)

Мое лично мение е, че докато не си изясниш всички възможни противороеви методи (а те са стотици), никога няма да си наясно кой от всичките най-добре ще подхожда на твоите лични предпочитания, възможности, свободно време и т.н. Мога да ти разкажа моя метод, някой друг ще ти разкаже неговия метод и така нататък - ако ти отговорят 100 човека, ще получиш 100 различни метода и най-вероятно никой няма да ти пасне на твоите лични изисквания и предпочитания. Всъщност ти задаваш въпрос, на който никой в пчеларството все още не е дал еднозначен, точен и надежден отговор.

ПС: Гледам че Solaris60 ме е изпреварил в отговора и с по-малко думи ти е казал същото като мене. :)

iliew
14.04.2015, 19:14
100 пчелари - 100 мнения. Всичките тези въпроси които задаваш, ако им направиш собствена проба ще разбереш кое е най - удачно, а и през това време ще натрупаш толкова знания за които няма единица, за да ти я напиша.

Абсолютно съгласен , само бих допълнил - записвай какво правиш и си пази записките !

solaris60
14.04.2015, 19:21
ПС: Гледам че Solaris60 ме е изпреварил в отговора и с по-малко думи ти е казал същото като мене. :)

Аз съм по - умен.:ae:

solaris60
14.04.2015, 19:23
Абсолютно съгласен , само бих допълнил - записвай какво правиш и си пази записките !

Записките не са знания.

радо
14.04.2015, 19:23
Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ?
Всеки пчелар още преди да е започнал сезона си планува работата и се съобразява с наличните паши.Ако целта ти е да хванеш рапица или акация и да получиш добив от мед тогава отводките се правят след акацията като семействата решили да рояват директно се правят на отводки за да не се губи пчелата като те ще са готови за слънчогледа.Ако обаче целта ти е да хванеш само късна паша /липа,слънчоглед и мана/ тогава изчакваш първата седмица на масовия цъфтеж на рапицата за да наберат достатъчно сила семействата и ги разделяш ,а по повод осакатяването на майките спестете си труда единственото, което трябва да направите е да оставите семейството на един корпус - останалото ще го свърши рапицата .

Mateev
14.04.2015, 19:40
В общия случай има ли рапица - има проблем. Поне за мене това е така. За мое най-голямо щастие тази година рапица имам само на един единствен пчелин. Борбата с роенето е много проста - към края на април всяко едно семейство се дели на две. Майка не се търси - маточници се слагат и на двете нови семейства. Така се губи акацията, но за сметка на това в липата и слънчогледа (това са моите паши) се влиза с почти двойно по-голям брой кошери, всичките със силни семейства.

За да проработи моя метод, още в края на март трябва да се сложат строителни рамки с цел да получи производство на ранни търтеи. Чак по-късно през юни тези рамки могат да започнат да се изрязват с цел борба с акара. Производството на маточници трябва да е планирано 2 седмици преди операцията - тоест трябва да се заложат днес-утре.

marianski
14.04.2015, 19:56
Всеки пчелар още преди да е започнал сезона си планува работата и се съобразява с наличните паши.Ако целта ти е да хванеш рапица или акация и да получиш добив от мед тогава отводките се правят след акацията като семействата решили да рояват директно се правят на отводки за да не се губи пчелата като те ще са готови за слънчогледа.Ако обаче целта ти е да хванеш само късна паша /липа,слънчоглед и мана/ тогава изчакваш първата седмица на масовия цъфтеж на рапицата за да наберат достатъчно сила семействата и ги разделяш ,а по повод осакатяването на майките спестете си труда единственото, което трябва да направите е да оставите семейството на един корпус - останалото ще го свърши рапицата .
Така е колега имах некви планове,но едни казаха прави сборни към края на месеца,друг пчелар каза след рапицата хем ще имаш маточници и аз малко се разколебах в плановете си и затова питах и тук!

радо
14.04.2015, 20:07
Така е колега имах некви планове
Пчелите са твои и плановете също единствено може да питаш за мнения и предложения но окончателното решение за това какво ще правиш е само твое,както и неуспехите и успехите ще бъдат само твои.

marianski
14.04.2015, 20:14
Пчелите са твои и плановете също единствено може да питаш за мнения и предложения но окончателното решение за това какво ще правиш е само твое,както и неуспехите и успехите ще бъдат само твои.
Именно затова пуснах темата за предложения,а окончателното решение ще го взимам аз:)

iliew
14.04.2015, 20:16
Записките не са знания.

При мен са средство за компенсиране на загубите на памет :bigsmile:

solaris60
14.04.2015, 20:26
При мен са средство за компенсиране на загубите на памет :bigsmile:

В случая при загубата на памет нищо няма да можеш да компенсираш. Няма да помниш къде са ти записките.

vencii
14.04.2015, 20:35
Илиев решението е не записки, а млада секретарка.

ch.atanasov
14.04.2015, 21:54
Именно затова пуснах темата за предложения,а окончателното решение ще го взимам аз:)

Има голямо значение ,с каква цел се правят отводките.С колко % се цели увеличаването на общия брой семейства.Търси ли се добив на мед или -не.От тук и методите са различни.Какво е твоето задание?

marianski
14.04.2015, 22:56
Има голямо значение ,с каква цел се правят отводките.С колко % се цели увеличаването на общия брой семейства.Търси ли се добив на мед или -не.От тук и методите са различни.Какво е твоето задание?
Мисля да ги направя на 6-7 рамки и евентуално да хвана слънчогледа. А % е 10 с които да вдигна бройката не е много.

ch.atanasov
14.04.2015, 23:04
Има голямо значение ,с каква цел се правят отводките.С колко % се цели увеличаването на общия брой семейства.Търси ли се добив на мед или -не.От тук и методите са различни.Какво е твоето задание?
Мисля да ги направя на 6-7 рамки и евентуално да хвана слънчогледа. А % е 10 с които да вдигна бройката не е много.

При такъв процент ,аз също бих направил сборни отводки .Тука ще има значение майки-оплодени или маточници.Дано да си чел за 60 -те дни ,за които писа Матеев.

marianski
15.04.2015, 08:14
Има голямо значение ,с каква цел се правят отводките.С колко % се цели увеличаването на общия брой семейства.Търси ли се добив на мед или -не.От тук и методите са различни.Какво е твоето задание?
Мисля да ги направя на 6-7 рамки и евентуално да хвана слънчогледа. А % е 10 с които да вдигна бройката не е много.

При такъв процент ,аз също бих направил сборни отводки .Тука ще има значение майки-оплодени или маточници.Дано да си чел за 60 -те дни ,за които писа Матеев.

Мисля те сами да си създадът майки.
Къде е тази тема на Матеев?

ch.atanasov
15.04.2015, 08:52
Мисля те сами да си създадът майки.
Къде е тази тема на Матеев?

Смисъла на 60 те дни е ,че за да стане пълноценно семейство от отводка ,са необходими -около 60 дни след пронасянето на майката.Не се сещам точно в коя тема е писано.

Валтер Желязков
15.04.2015, 09:03
Мисля те сами да си създадът майки.
Къде е тази тема на Матеев?

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=491&page=25 - след пост 247

Mateev
15.04.2015, 11:02
Смисъла на 60 те дни е ,че за да стане пълноценно семейство от отводка ,са необходими -около 60 дни след пронасянето на майката.Не се сещам точно в коя тема е писано.

Това за 60-те дена се базира се на калкулатор на пчелната популация, който пък се базира на вече известната продължителност на живота на яйца, ларви, какавиди, млади пчели и стари пчели. С него може да се направи симулация на произволно пчеларско действие свързано с направа на отводки, вадене или слагане на пити с пило, развитие на голи роеве, смяна на майката с маточник или с неоплодена майка, и т.н и т.н.

Това с 63-те дена явно се оказва универсално правило, което гласи, че всяка една промяна в яйценосната дейност дава пълен ефект точно след 63 дена. Това е близко до ума - съществуващия брой на пчелите и пилото е плод на дейноста преди нашата намеса. Ако днес направим промяната, то кошера ще премине към изцяло новото състояние когато измрат всички пчели от старото състояние. Тоест 21 дена пило, още 21 за младите пчели и още 21 за да започне да умира първата стара пчела след промената. Общо 63 дена, ако приемем че пчелите живеят 42 дена (2х21). Реално през активния сезон те живеят по-малко, така че пълна сила след промяната може да се получи и за 55-60 дена.

Ето линк към оригиналната тема:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=921&page=4&highlight=%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D0 %BF%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8 F

solaris60
15.04.2015, 11:35
Това за 60-те дена се базира се на калкулатор на пчелната популация, който пък се базира на вече известната продължителност на живота на яйца, ларви, какавиди, млади пчели и стари пчели. С него може да се направи симулация на произволно пчеларско действие свързано с направа на отводки, вадене или слагане на пити с пило, развитие на голи роеве, смяна на майката с маточник или с неоплодена майка, и т.н и т.н.

Това с 63-те дена явно се оказва универсално правило, което гласи, че всяка една промяна в яйценосната дейност дава пълен ефект точно след 63 дена. Това е близко до ума - съществуващия брой на пчелите и пилото е плод на дейноста преди нашата намеса. Ако днес направим промяната, то кошера ще премине към изцяло новото състояние когато измрат всички пчели от старото състояние. Тоест 21 дена пило, още 21 за младите пчели и още 21 за да започне да умира първата стара пчела след промената. Общо 63 дена, ако приемем че пчелите живеят 42 дена (2х21). Реално през активния сезон те живеят по-малко, така че пълна сила след промяната може да се получи и за 55-60 дена.

Ето линк към оригиналната тема:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=921&page=4&highlight=%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D0 %BF%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8 F

Тези 63 дни няма ли да се влияят от някакви условия?

Mateev
15.04.2015, 16:05
63 дена е най-доброто при осигурени оптимални условия. Всеки един отрицателен фактор забавя развитието, но интересното е, че не се забавя с ден-два, а с цяло едно поколение (21 дена). Така че всяка една промяна се отразява на 100% на семейството или за 63 дена, или за 84. Броя на дните зависи от времето на живот на яйца, личинки, ларви, млади и стари пчели, а не от ТЯХНАТА БРОЙКА. Нима не го осъзнавате това?

Популацията на човечеството се е развивала с една и съща скорост и по едни и същи закони (скорост на смяна на поколенията) когато сме били 100 милиона човека в средновековието и когато сме 7 милиарда сега. По-многото индивиди в една популация не означава по-бързо развитие.

Бройката на пчелите в едно пчелно семейство зависи само и единствено от количеството яйца, които снася майката за един ден. Скороста на развитие на семейството обаче не зависи от това, а от времето на живот на яйца, личинки, ларви, млади и стари пчели. От тука и лесно могат да бъдат изчислени тези 63 дена, но се предполага, че има идеални условия, даващи шанс на всяко едно яйце да стане пчела и да доживее до старини. В реалноста обаче част от яйцата загиват или майката периодично намалява яйценосната дейност. Това не променя общата логика на развитие, а създава 2 съпала в кривата на популацията - до 63-тия ден семейството достига например 70-80% от популацията, после задържане или спад и нов подем с крайна точка (100%) в 84-тия ден. Когато се загледате в подробните цифри на калкулатора ден по ден ще осъзнаете, че "майка му, това наистина е така".

радо
15.04.2015, 17:29
Мисля да ги направя на 6-7 рамки и евентуално да хвана слънчогледа. А % е 10 с които да вдигна бройката не е много.
За пчеларя е по изгодно пчелите да работят ,а не да бездействат ако направиш сборна отводка с 6-7 рамки с пчели и пило и чакаш да си направят майка то тези пчели ще бездействат следващите 30 дена докато пронесе новата майка като може би след излюпването на майката ще се активизират малко ,ако направиш отводка с 6-7 рамки и млада снасяща майка то тогава това вече не е отводка ,а готово семейство и със сигурност ще хване и липа и слънчоглед.Извода е направи 3 рамкови отводки ако трябва стръскай още една рамка с пчели и ги остави да си правят майка за да може по малко пчели да са безработни, и когато пронесе майката тогава дай още рамки и пчели ,а най добрия случай е да си правиш майките използвайки по малко пчели в оплодни съндъчета и отводките ги правиш само с оплодена майка.За мен отводка от 3-4 рамки с оплодена майка започваща развитието си от 15.05 хваща слънчогледовата паша като храненето е на воля.

jojonov
16.04.2015, 05:50
То може и да не се рои семейството, въпреки рапицата. Та, по-добре е, според мен, да сложиш магазин или корпус за мед и да се наблюдава семейството през 4-5 дни , дали е заложило маточници. Ако не иска да се рои- ми нека да сбира мед. Ако заложи, тогава го разцепи на 3 това семейство. Или на 2, но на старото място да остане майката с 2-3 пити, а на ново място, в нов кошер- всичко останало.

kapanec
16.04.2015, 06:45
Или на 2, но на старото място да остане майката с 2-3 пити, а на ново място, в нов кошер- всичко останало.
Но старата майката с 2-3 пити, на ново място в нов кошер.

jojonov
16.04.2015, 07:00
И така пробвах, но старият кошер на старото място остава прекалено силен и е съвсем възможно да излезе рой от него.