PDA

Виж пълната версия : Кога да поставя магазин за рапицата?Каква трябва да е силата на семействота?



brusa
14.04.2015, 18:31
"Кога да поставя магазин за рапицата?Каква трябва да е силата на семействота , за да оползотворя тази паша?

kuline
14.04.2015, 19:13
"Кога да поставя магазин за рапицата?Каква трябва да е силата на семействота , за да оползотворя тази паша?

Много елементарно зададен въпрос. Магазини се слагат когато се запълни плодника с пчели. Точното време е когато питите са белнали отгоре с восък. Ти до сега не си ли слагал магазини?

brusa
14.04.2015, 19:18
Ем не за първи път ще ми е и за това питам гледам че сега е цъфнала рапицата и за това питам кога и как да ги сложа.Може би за много хора е лесна работа но аз мисля и за пчелите да не земе да направя нещо на семейството.

kuline
14.04.2015, 19:24
Растението първо цъфти и след определено време започва да отделя нектар. Времето за нектара зависи от температура, влажност и т.н. относително понятие, както и това кога да сложиш магазините, което зависи от силата на семейството, а не от това кога ще цъфне растението.

радо
14.04.2015, 19:31
Магазина може да се сложи по всяко време само да е преди началото на пашата ,пчелите трябва да почистят рамките и да ги подготвят но кога ще го направят вече зависи от развитието на семейството .Ако си неделен пчелар винаги действай предварително защото загубата на една седмица е фатално понякога.

brusa
14.04.2015, 19:36
Ем добре щом сте казали :ae:

vila
15.04.2015, 14:25
Въпросът, навярно е породен от факта, че цъфтежът на рапицата изпревари пълното развитие на семействата...Такъв парадокс не се случва всяка година...И, след като ще имаш слънчогледова паша в същата година, въпросът «да бъдеш, ли да не бъдеш» на всяка цена с магазини за рапица на 15.04 , не е неуместен.Защото, може да стесниш майката с пилото( колкото са се развили - толкова) и да сложиш магазините.Можеш, обаче , да предпочетеш да правиш ранни отводки и да се откажеш от рапицовия мед, но да се надяваш на слънчогледовия и от отводките...

Mateev
15.04.2015, 15:53
.....Можеш, обаче , да предпочетеш да правиш ранни отводки и да се откажеш от рапицовия мед, но да се надяваш на слънчогледовия и от отводките...
Така е, но ранните отводки изискват ранни маточници (майки) и ранни търтеи (бащи). Както едните, така и другите не са много качествени, защото при развитието им не е бил осигурен оптимален температурен режим. При това положение историята с получаване на мед от тазгодишни отводки изглежда повече като пчеларски мит и по-малко като реалност. Не че не е възможно, но дали наистина това ранно семейство ще има качествена майка и догодина дали ще успее да даде добри добиви?

vila
15.04.2015, 16:15
Хм...Май имаш право.В такъв случай казусът се опростява малко-ще ядем мед от рапица. Сложих магазини тук-там, аз...Ще погледна в петък резултата от това си действие...Дано не са си спрели развитието заради увеличения обем по това време на годната...Ако е станало така, ...може да ги сваля пустите магазини...Изпоти ми се мозъка...

kuline
15.04.2015, 17:41
Въпросът, навярно е породен от факта, че цъфтежът на рапицата изпревари пълното развитие на семействата...Такъв парадокс не се случва всяка година...И, след като ще имаш слънчогледова паша в същата година, въпросът «да бъдеш, ли да не бъдеш» на всяка цена с магазини за рапица на 15.04 , не е неуместен.Защото, може да стесниш майката с пилото( колкото са се развили - толкова) и да сложиш магазините.Можеш, обаче , да предпочетеш да правиш ранни отводки и да се откажеш от рапицовия мед, но да се надяваш на слънчогледовия и от отводките...

Незнам в кой район пчеларствате двамата с бруса, но между рапицата и слънчогледа има още две паши - акация и липа. След като семействата не са развити т.е. няма достатъчно работници, които да носят нектар, дори и да ги свиеш на три рамки и пет магазина да сложиш все тая.