PDA

Виж пълната версия : Развитие на пчелни семейства



райна.в.йо.
14.04.2015, 08:06
Защо не искат да ми се развият пчелните семейства? Какво направих до сега - Започнала съм подбудително подхранване в края на февруари, третирала съм с екостоп, сега подхранвам с меден сироп подбудително. Пилото по питите е малко - по на две-три пити по малко. И пчелите намаляха сравнително много след първия осведомителен преглед на 01.03.т.г. Защо майките не искат да снасят?

bobi mitrev
14.04.2015, 08:26
Защо не искат да ми се развият пчелните семейства? Какво направих до сега - Започнала съм подбудително подхранване в края на февруари, третирала съм с екостоп, сега подхранвам с меден сироп подбудително. Пилото по питите е малко - по на две-три пити по малко. И пчелите намаляха сравнително много след първия осведомителен преглед на 01.03.т.г. Защо майките не искат да снасят?

В кой район пчеларстваш.

райна.в.йо.
14.04.2015, 12:59
На около 10 км. от гр.Плевен. Отдавам значение и на времето - почти целия месец март валеше, духаше силен вятър и т.н.

Mateev
14.04.2015, 14:14
Защо не искат да ми се развият пчелните семейства? Какво направих до сега - Започнала съм подбудително подхранване в края на февруари, третирала съм с екостоп, сега подхранвам с меден сироп подбудително. Пилото по питите е малко - по на две-три пити по малко. И пчелите намаляха сравнително много след първия осведомителен преглед на 01.03.т.г. Защо майките не искат да снасят?

Точно така умират семействата, болни от НОЗЕМА ЦЕРАНЕ, и точно по това време (март и април) им е време да умрат. Причината за намаляващия брой пчели е, че те умират по-рано именно поради болеста. Не ги виждаш като подмор на дъното, защото една умираща пчела доброволно напуска кошера, и отива да умре някъде по полето. Пилото ти е много малко не защото майката не може да снася, а защото самите пчели изяждат излишните яйца и оставят само толкова, колкото могат да отгледат. Но когато пчелите са все по-малко и по-малко, то тогава и пилото ще става все по-малко и по-малко.

Дано да не съм прав в разсъжденията си на базата на описаните от тебе сиптоми, но ако съм прав, до 2-3 седмици ще умрат почти всички засегнати семейства, и нищо не може да се направи по въпроса. Вече е късно за каквото и да било лечение. Гледай да си спасиш здравите семейства (ако имаш такива). Друго нищо не можеш да направиш, освен да изследваш слабите семейства с цел да си изясниш от какво точно са болни.

валко
14.04.2015, 14:22
Имаш ли информация как се движат като развитие другите пчелини около тебе, важна е пашата особено за ранното развитие прашеца да е в изобилие и да бъде разнообразен ,наи силно са буфнали пчелите където е по меко времето и има големи площи изоставени земеделски ниви които не се работят с години ,югоизточния раъон и по специално пчелините около Средец към турската граница са изградили по една строителна рамка същото видях и в раъна на село Ново панчарево, не ти знам каква ти е пашата около Плевен но предполагам че всичко се сее и ще има рапица която ще те изправи на крака и после ще ни сложиш в малкото си джобче като добиви.

evgeni.filimonov
14.04.2015, 14:48
Вчера минах покрай района, всичко цъфти, дори и рапицата.
Възможно е да са по-слаби и да са преразширени и затова да отглеждат малко пило.
Стесни ги, подавай им сиропче, ще дръпнат.
В моя район освен дряна и игличето, няма нищо друго цъфнало. Времето през март беше отвратително, пооправи се сега за празниците. При прегледа на семействата видях следното. Много силни семейства,някои дори разширих, но с много малко запаси от мед. Всяка седмица подавам по 500 грама питка, и още ще давам, защото, джанката още не е цъфнала. Истината е в зазимяването на силни и здрави семейства, обезпаразитени. Зимния преглед показа семейства на 4 рамки, сега са на 8-9, явно развитието на семействата си върви, въпреки лошата пролет. Дори и с по-малко запаси да са, това не е проблем, защото това може да се компенсира с питки, но да са върху рамките. До средата на февруари, запасите бяха добри, но след тръгване на пилото и то в големи темпове през март, запасите тотално намаляват, тогава трябва ние да се намесим и то още през февруари. Тези дни видях загинали семейства от глад, с много запаси, които обаче са в страни от пилото, но това пак е проблем само на малките кълбенца, а точно за тях, питката върху гнездото е спасението. В нашия район има много голяма смъртност, познавам повечето пчелари и смея да твърдя, че всичко е вследствие на незнанието и бездействието на пчеларя. Не искам да се хваля, но аз нямам нито едно загинало семейство.

Ангел Йосифов
14.04.2015, 16:25
Защо не искат да ми се развият пчелните семейства? Какво направих до сега - Започнала съм подбудително подхранване в края на февруари, третирала съм с екостоп, сега подхранвам с меден сироп подбудително. Пилото по питите е малко - по на две-три пити по малко. И пчелите намаляха сравнително много след първия осведомителен преглед на 01.03.т.г. Защо майките не искат да снасят?

Споко.Пчелите намаляват защото старите(миналогодишни) пчели умират,а младите са още малко.Отслабване по това време се наблюдава при зазимяване на слаби и средни семейства.След седмица-две,нещата ще изглеждат по друг начин.Продължавай подхранването.

Илиев
16.12.2015, 10:40
Колеги, някой прилагал ли е на практика методът на Блинов за ускорено развитие на семействата през пролетта? Има ли наистина видим ефект върху пролетното развитие на семейството от реорганизирането на пчелното гнездо по този метод?

бат тянко
16.12.2015, 11:39
Да, някои колеги го прилагат. Аз също съм го прилагал и да има ефект!

boris
16.12.2015, 11:44
Според мен има по-голям ефект при средните и по слабите семейства.

tsvetanko1973
16.12.2015, 11:47
Според мен има ефект особено за слаби и средни семейства, при силни си мисля,че същия ефект може да се постигне чрез обръщане на средна рамка с пило на 180 градуса и надраскване на запечатания мед попадащ в зоната на пилота на съседните рамки.

marianski
17.12.2015, 08:10
Ефект има, но и играчка има. Аз лично повече на хорото Блинов не се хващам:)

Илиев
18.12.2015, 08:39
Зависи от броя на кошерите и от свободното време на пчеларя най-вече. Ако се обслужват до 40-50 кошера, не е чак толкова трудоемко/времеемко да се преустроят гнездата с цел засилване на колкото се може повече семейства, особено за първите главни паши. Тази пролет от 10 семейства, само 2 успяха да ми дадат мед от рапицата по около 10кг. от семейство, останалите 0кг. Напролет ще го пробвам метода върху няколко средни по сила семейства, за да ги сравня после как се развиват спрямо другите като тях, и дали ще успеят да настигнат най-силните ми семейства, като най-силните няма да ги преустройвам.