PDA

Виж пълната версия : Обединяване на семейства



ivan.k
13.04.2015, 22:09
Здравейте колеги. Най-после се престраших да се регистрирам във форума от 2 години отглеждам 6 броя ДБ семейства 10 рамкови и още имам доста неизвестни. До преди два дена едно семейство все още няма пило майка има, но не снася. Слагах му контролна рамка с пресни яйца, но пчелите ги запечатаха и не залагат маточник. До това семейство на 50 см. от него имам друго семейство на 7 рамки. Четири рамки пило, 2 мед и 1 мед и прашец. Слабото семейство е с около 4 рамки пчели и реших да ги обединя. Намерих калпавата майка и я отстраних, напръсках и двете семейства с разредена ракия и нарязах лук, с който поръсих дъното на по-силното семейство. Прехвърлих 3 рамки с пчели от по-слабото към по-силното семейство, а останалите ги изтръсках в него. Въпросът ми към вас е: правилно ли съм постъпил и дали на вече обединеното семейство, което стана на 10 рамки трябва да сложа по-рано магазин? Предварително ви благодаря за отговорите, които ще дадете.

iliew
13.04.2015, 22:33
Добре дошъл . :)

На мен лично ми звучи добре , това което си направил . Лично аз лук никога не съм ползвал , но с ракия ги черпя като обединявам .Добре щеше да е леко да отместиш кошера, в който ги слагаш към стария им , за да не отидат летящите пчели в друг , но не е голяма загуба .

Колкото до магазин , ще слагаш когато има нещо от което да го напълнят ;)

радо
13.04.2015, 22:42
напръсках и двете семейства с разредена ракия и нарязах лук, с който поръсих дъното на по-силното семейство. Прехвърлих 3 рамки с пчели от по-слабото към по-силното семейство, а останалите ги изтръсках в него. Въпросът ми към вас е: правилно ли съм постъпил и дали на вече обединеното семейство, което стана на 10 рамки трябва да сложа по-рано магазин? Предварително ви благодаря за отговорите, които ще дадете.
Когато обединяваш две семейства за да няма борба и жертви слагаш един вестник над силното и отгоре слагаш слабото без майка може да надупчиш вестника така пчелите постепенно ще проядат вестника и ще се обединят .

ivan.k
13.04.2015, 22:42
Благодаря за отговора ,не че бързам за магазин но се притеснявам като обема на кошера е почти изпълнен да невземат да мислят за глупости.Може би въпроса ми е елементарен но от 2 г. както вече споменах се уча от книги и този прекрасен форум.Друго си е на практика или вещ в занаята да те посъветва па макар и по форума.

ch.atanasov
13.04.2015, 22:44
Всичко добре ,ама какви ракии и какви лукове?В кой век живеете:bigsmile:?Сега има ароматизатори -400мл. за по левче.Стига поне за пет години.Пръска се по летвите на рамките и стените на кошера.Аз за да ми е спокойно ,затварям майката с клетка.

iliew
13.04.2015, 22:50
Когато обединяваш две семейства за да няма борба и жертви слагаш един вестник над силното и отгоре слагаш слабото без майка може да надупчиш вестника така пчелите постепенно ще проядат вестника и ще се обединят .

Метода с вестник е перфектен наистина .Така обединявам и аз вече , понеже съм на л.р .

Но колегата е с даданблат и ще му е трудно по този начин.

радо
13.04.2015, 22:53
Метода с вестник е перфектен наистина .Така обединявам и аз вече , понеже съм на л.р .

Но колегата е с даданблат и ще му е трудно по този начин.
10 рамков предполагам с подвижно дъно.

iliew
13.04.2015, 22:53
Всичко добре ,ама какви ракии и какви лукове?В кой век живеете:bigsmile:?Сега има ароматизатори -400мл. за по левче.Стига поне за пет години.Пръска се по летвите на рамките и стените на кошера.Аз за да ми е спокойно ,затварям майката с клетка.

Спрей за левче !

Ходи го обясни на баща ми , човека си има ракия и всеки лев му е скъп :bigsmile:

ch.atanasov
13.04.2015, 23:03
Спрей за левче !

Ходи го обясни на баща ми , човека си има ракия и всеки лев му е скъп :bigsmile:

Ама ти май си лош син.Баща ти не чете ли тук?Виж моите ми казаха ,къде тук- там да натискам копчетата .Е преди това ми бутнаха един бракуван компютър.Да знаеш --помага.

Тони
13.04.2015, 23:05
За това време на годината, това са куп излишни процедури.

ivan.k
13.04.2015, 23:08
Господа пчелари,както споменах съм доста зелен все още така че, не ме захапвайте още на първия въпрос.Благодаря.

ch.atanasov
13.04.2015, 23:15
Господа пчелари,както споменах съм доста зелен все още така че, не ме захапвайте още на първия въпрос.Благодаря.

Не се ядосвай.Един колега беше писал ,че ние така си общуваме тук.Дори и на майтап ,аз винаги говоря истината.Постъпил си правилно ,но за да си спокоен затваряй майката за -примерно ден -два.

Росен Младенов
13.04.2015, 23:25
Всичко добре ,ама какви ракии и какви лукове?В кой век живеете:bigsmile:?Сега има ароматизатори -400мл. за по левче.Стига поне за пет години.Пръска се по летвите на рамките и стените на кошера.Аз за да ми е спокойно ,затварям майката с клетка.
Китайско ли е спрейчето за левчето?

ivan.k
13.04.2015, 23:25
Не се ядосвам колега , просто мисля че, на млади и зелени като мен не трябва да се отговаря с 1 2 думи защото ако имахме вашите познания нямаше да задаваме такива въпроси.

iliew
13.04.2015, 23:33
Благодаря за отговора ,не че бързам за магазин но се притеснявам като обема на кошера е почти изпълнен да невземат да мислят за глупости.Може би въпроса ми е елементарен но от 2 г. както вече споменах се уча от книги и този прекрасен форум.Друго си е на практика или вещ в занаята да те посъветва па макар и по форума.

За да не се притесняваш от роене , им слагай да градят . Огледай питите, все ще има някоя за бракуване, било то по черна , или с повече търтееви килийки .
Роенето най-често се получава, когато младите пчели нямат работа, няма открито пило което да хранят или няма къде да градят, затова слагай да градят и гледай кога ще цъфти в района ти нещо което дава много нектар . Ако имаш рапица задължително магазин , за да не складират в плодника и да блокират майката .

tanasko
14.04.2015, 07:51
А може ли да се премести това с майката от мястото му към осиротялото на мястото където си е

валко
14.04.2015, 08:40
Не се ядосвай.Един колега беше писал ,че ние така си общуваме тук.Дори и на майтап ,аз винаги говоря истината.Постъпил си правилно ,но за да си спокоен затваряй майката за -примерно ден -два.
Като искаш да помогнеш на колегата не му пълни главата с неща които още повече ще го объркат , ти като беше на две години стаж затвареше ли маиките изобщо докосваще ли ги ,като кажеш а кажи и б как да е затвори как да е хване , мислиш ли че има опит и кураш ,.

ch.atanasov
14.04.2015, 08:52
Като искаш да помогнеш на колегата не му пълни главата с неща които още повече ще го объркат , ти като беше на две години стаж затвареше ли маиките изобщо докосваще ли ги ,като кажеш а кажи и б как да е затвори как да е хване , мислиш ли че има опит и кураш ,.

Градски ,още не съм почнал да пиша учебници по пчеларство.Ако колегата има въпроси ,ще ги зададе.

agro
05.09.2016, 08:04
Здравейте,
ще използвам тази тема да си задам въпроса като начинаещ пчелар първа година.
След цял сезон правене на отводки и увеличаване на бройката стигнах до 80 единични корпуса ЛР 10, някой пълни с мед и пчели докрай, други на по 5 рамки. На последните августовски отводки придадох 20 купешки майки от Матеев. Други имаха млади неоплодени майки, тях ги оставих да се оправят сами. Като краен резултат три майки от купените изчезнаха, а пет семейства изгубиха неоплодените си майки. Общо осем бройки се чудя какво да ги правя, сега майки не се продават. Намислил съм да ги обединя с някои от по-слабите отводки, но не знам как да го направя. Четох каквото намерих из темите, ама форума е доста голям, а търсачката му не ми свърши работа. Та въпроса е - как най-правилно да присъединя осиротелите отводки към някои от по-слабите отводки?

Недялко Атанасов
05.09.2016, 08:41
Късния следобед,над семейството с работеща майка слагаш вестник .а над него корпуса с осиротялото.До два дена вестника ще бъде частично прогризан,а семействата с оеднаквена миризма.Бързо лесно ефикасно,ще има и други съвети та затова сам си прецени.

agro
05.09.2016, 08:54
Като сложа осиротелия корпус отгоре, върху вестника, намиращите се вътре пчели ще останат без прелка, моите прелки са само на дъната. Да не им се случи случка? Летящите пчели на преместения корпус без майка също ги губя, така ли?

kli6o
05.09.2016, 09:13
Да губиш ги! Може да сложиш корпуса върху съседно семейство,като след махането на дъното на предаваното сем. преместиш основното семейството да е по средата. По този начин ще влизат в него,първоначално летящите пчели и на двете сем. ще са объркани,но ще се оправят!

agro
05.09.2016, 09:19
Вестника пропуска ли въздух? Да не ги задуша в корпус без прелка?

kli6o
05.09.2016, 09:22
На вестника се правят 3-4 малки дупчици с химикал или клечка и ги оставяш,те ще се оправят сами,няма да се задушат! Но дупките да са малки!!! И без дупки ще стане,но по бавно.

tarty
05.09.2016, 11:31
Като сложа осиротелия корпус отгоре, върху вестника, намиращите се вътре пчели ще останат без прелка, моите прелки са само на дъната. Да не им се случи случка? Летящите пчели на преместения корпус без майка също ги губя, така ли?
Ако ти са кротки пчелите го направи късния следобед когато са прекратили летежа, а и пчели не губиш, все в твойте кошери ще влязат .

Валентин.
05.09.2016, 12:03
Аз като сложа вестника върху плодника с майка му капвам няколко капки мед. Пчелите го осмукват и като се е навлажнил от меда си го пробиват за норматив. Проверка за обединяването(приемането) минимум след 48 часа. Засади си маточина в пчелина, много помага в такива случай.
П.П. А за въздуха на горния корпус- еми нали ще сложиш таблата с хранилката, през хранилката ще ти премине въздух. Дори да са ти херметични корпусите.

solaris60
05.09.2016, 12:39
а и пчели не губиш, все в твойте кошери ще влязат .

Тук може малко да се помисли. Донякъде ги губиш, че налитат в другите кошери, най - вече съседните и ги избиват. Ако успеят да навлязат в другите кошери може да се получи замисъла, но може и да убият майката. Това води до още един неефективен кошер. Днес например един го обработих с горелката. Чисто и просто.

inio33
05.09.2016, 13:37
Като сложа осиротелия корпус отгоре, върху вестника, намиращите се вътре пчели ще останат без прелка, моите прелки са само на дъната. Да не им се случи случка? Летящите пчели на преместения корпус без майка също ги губя, така ли?

Няма да ти трябва вестник, събирай двата и от друг стръскай пчели да са получат три миризми и ги затвори. Сигурно и изпитано.

malkia.sandanski
05.09.2016, 14:16
Здравейте,
ще използвам тази тема да си задам въпроса като начинаещ пчелар първа година.
След цял сезон правене на отводки и увеличаване на бройката стигнах до 80 единични корпуса ЛР 10, някой пълни с мед и пчели докрай, други на по 5 рамки. На последните августовски отводки придадох 20 купешки майки от Матеев. Други имаха млади неоплодени майки, тях ги оставих да се оправят сами. Като краен резултат три майки от купените изчезнаха, а пет семейства изгубиха неоплодените си майки. Общо осем бройки се чудя какво да ги правя, сега майки не се продават. Намислил съм да ги обединя с някои от по-слабите отводки, но не знам как да го направя. Четох каквото намерих из темите, ама форума е доста голям, а търсачката му не ми свърши работа. Та въпроса е - как най-правилно да присъединя осиротелите отводки към някои от по-слабите отводки?

Ако искаш му се обади на момчето и попитай за майки. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2832
На мен пулверизатора с мастика ми стои винаги в колата. Пръскам и двете семейства с мастика (разредена 1:1 с вода) и ги обединявам.
Ако имам захарен сироп под ръка ги поливам и двете със сиропа, и ги обединявам. Но сега ако нямаш паша и се нападат да се крадат, по-добре не използвай сиропа, а използвай мастика. Някои хора вместо мастика използват ракия.

ch.atanasov
05.09.2016, 18:09
Летящите пчели на преместения корпус без майка също ги губя, така ли?


Да губиш ги!


Нищо не губи ,евентуално няколко пчели.Времето през което пчелите остават затворени /преди да проядът вестника/ е достатъчно при последващото облитане пчелите да се преориентират.Обединяване о го правя преди мръкване ,последно ползвах пророй. Може да се сложи и семейството с майка върху семейство без майка.

agro
05.09.2016, 18:45
Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.

ch.atanasov
05.09.2016, 18:53
Не надупчвай вестника, целта е да мине повече време преди да се обединят.

solaris60
05.09.2016, 22:03
Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.

И 4-то - прибираш празния кошер на сухо за догодина.;)

inio33
05.09.2016, 22:36
Благодаря на всички, отзовали се на помощ! И така, какво разбрах: Напръсквам семействата с ароматизатор. Слагам осиротялото семейство като горен корпус, отдолу вестник между двата корпуса. Вестника лекичко го надупчвам. Операцията правя късния следобяд, пчелите ми са кротки. Ако искам и летящите пчели, правя го привечер и се надявам, докато пчелите са затворени и прогризват вестника, да се преориентират.
Вариант 2 - обединявам директно три семейства - две осиротели и едно най-слабо, да си омешат миризмите. Да ги стръсквам, или направо корпус върху корпус?
Вариант 3 - него никой не го каза, но го има напоследък из темите. Упоявам привечер двата кошера с етер, обединявам ги в общ корпус /пчели и рамки/ и се надявам етера да им е изтрил паметта за малкото време, през което са упоени. Това може да го направя само като експеримент, колкото да видя какво ще се получи. Предимство - теоретично не губя летящи пчели.

ПОЛЗВАЙ ВАРИАНТ 2 :прецени колко пчели имаш и колко корпуса ти трябват другите ги стръскваш и си ти човека три различни миризми никога не са бият по между този вариант съм го изпитал .

delpi
29.09.2016, 16:33
Има вариант и с глава лук нарязана на ситно върху вестника за обединяване на миризмите. Ако си надупчил леко вестника на следващия ден ще видиш как са изхвърлили лука през прелките пред кошера :) По това ще разбереш, че вече са се обединили. Лично аз слагам отдолу осиротелия корпус, а отгоре корпуса с работещата майка. Така семейството си остава отгоре и си продължава общото съществуване в горния корпус.

agro
30.09.2016, 07:09
Операцията по обединяването засега се отложи. Успях да купя майки във вторник /май хванах последния влак/, чакам да видя колко ще се приемат. Чак тогава ще обединявам.

barkov1982
06.11.2016, 21:09
Привет, имам следния въпрос, към колегите, имам три слаби отводки, под 3 междурамия пчели, какво обединение да предприема, за да спася поне една, какво да правя с майките ако ги обединявам в едно. Да уточня работя с ДБ кошери, които не са с отделни дъна и кошерите не са един до друг.

Валентин.
06.11.2016, 21:23
Аз бих направил плътна преграда от фазер-мукава в единия кошер и бих сложил 2 семейства там. Ако оцелеят и двете напролет само общи магазини нагоре. Пък те ще си изберат коя майка да остане. Хмм а за третата ще трябва Лежак.:yo: Или и тя към някой друг по-слаб, за двусемеен. Ама и много си изчакал....:yo:

barkov1982
06.11.2016, 21:29
За изчакването, си имам обяснение, септември месец не изглеждаха толкова зле. Но няма ли да се загубят пчели и да се обезмисли обединението много са далеч един от друг, възможно най лошият вариант на разстояние м/у кошерите ми се падна. Благодаря за бързия отговор.

vankata85
06.11.2016, 21:42
За изчакването, си имам обяснение, септември месец не изглеждаха толкова зле. Но няма ли да се загубят пчели и да се обезмисли обединението много са далеч един от друг, възможно най лошият вариант на разстояние м/у кошерите ми се падна. Благодаря за бързия отговор.

Аз бях пред същата дилема как да направя обединението на такива заслабнали семейства.
Отидах след обяд когато няма летеж, и едното обединение направих като сложих корпус върху корпус, другото взимаш пчелите с тези 3/4 рамки дето ги покриват и ги слагаш до другите в другия кошер.
Понеже пчелите са почти на кълбо като ги сложиш едни до други си се обединяват без проблем и бои.
Майките си ги избират сами.

Валентин.
06.11.2016, 21:45
Има и друг вариант. Ако не ти е студен района, ако не знаеш какво е минус 10-15 градуса, остави ги така. Останали са само пчелите които ще презимуват и Януари-Февруари ще започнат да отглеждат новите. Ако са здрави и имат достатъчно храна, подмора ще бъде минимален, почти незабележим. А за загуба на пчели от преместването, вече го дават доста да захлажда, така че облитането няма да е скоро.

jordanov
07.11.2016, 13:26
Барков, от тез отводки така както са няма кой знае какво да очакваш, така че можеш да експериментираш. Колегите преди мен ти предложиха разумни варианти, нещо и от мен. Ако имаш някой 12 рамков, направи му по една допълнителна малка прелка и на двете страници. Вътре плътни прегради от долу до горе и горе отделни капачета. Настанявай смело и внимателно отводчиците вътре. Най-важно е зимата да имат храна над кълбенцата. Напролет живот и здраве, едната отводка може да отиде при някое осиротяло семейство или т.н., другите две ги развиваш заедно до първите паши и както дойде, според зависи.

П.п. Мисля, че това го имаше и при Радоев, в "Календарния..." - зазимяване на резервни майки.

solaris60
07.11.2016, 13:50
Барков, от тез отводки така както са няма кой знае какво да очакваш, така че можеш да експериментираш. Колегите преди мен ти предложиха разумни варианти, нещо и от мен. Ако имаш някой 12 рамков, направи му по една допълнителна малка прелка и на двете страници. Вътре плътни прегради от долу до горе и горе отделни капачета. Настанявай смело и внимателно отводчиците вътре. Най-важно е зимата да имат храна над кълбенцата. Напролет живот и здраве, едната отводка може да отиде при някое осиротяло семейство или т.н., другите две ги развиваш заедно до първите паши и както дойде, според зависи.

П.п. Мисля, че това го имаше и при Радоев, в "Календарния..." - зазимяване на резервни майки.

И като последен стадий на всички тези маневри, след застудяването ги смиташ и изхвърляш, кошерите обгаряш и чакаш рояци.:bigsmile:

дядо борю
07.11.2016, 14:48
Може и във фибранен нуклеус с противоположни входове разделен с плътна преграда_фазер и отгоре на всяко семейство по един пакет храна.

jordanov
07.11.2016, 15:44
И като последен стадий на всички тези маневри, след застудяването ги смиташ и изхвърляш, кошерите обгаряш и чакаш рояци.:bigsmile:

Съвсем възможно. Божа работа.
Ти имаш ли вариант? Благодаря.

tarty
07.11.2016, 16:36
Аз като пълен лайк в тази област бих направил нещо друго. Щях да събера и трите отводки в един кошер. Както е писано в форума, но няма кой да прочете, при събирането на три миризми пчелите не се бият и благодарение на пчелар от Варна, по негово мнение майките остават живи до март месец, когато си избират една от тях, а другите спират да ги хранят. То май и в някоя книга го бях чел, но с моя нищожен опит, не знам дали не се бъркам :-):-):-)

solaris60
07.11.2016, 16:52
Съвсем възможно. Божа работа.
Ти имаш ли вариант? Благодаря.

Имам. Горелката и готово. И десет да ги събереш пак ще са същия боклук. Те майките им, ако бяха кадърни нямаше да са в това положение по това време. Е, ако това е заслуга на пчеларя то това е друг въпрос и за е.. е той, но пчелите пак заминават за спиртен извлек. Ако се направят някои манипулации с тях се набавят знания, но когато ги имаш действаш по първия начин за да спреш някои заболявания които спохождат слабите семейства и при благоприятни условия се развиват и натискат и силните. Така си спестяваме главоболието да се занимаваме с тях.
Други въпроси г-н Йорданов?;)

Валентин.
07.11.2016, 17:22
Много черногледо това последното. Предполагам никой в природата не е виждал 12 рамкова хралупа. Аз въобще не съм виждал хралупи. Само на клипчета, и всички като обем са.....нищожни. Следователно и пчелите вътре. А иначе всички (почти всички) твърдят, че са виждали пчели заселили се ... някъде. И живеят с години, без намеса на човек, третиране, подхранване. Така, че малко оптимизъм не е излишен.
П.П. Въпрос от мен ако може: кои болести в пчелното семейство се развиват през зимата.:yo:

Георги 1974
07.11.2016, 17:29
Аз като пълен лайк в тази област бих направил нещо друго. Щях да събера и трите отводки в един кошер. Както е писано в форума, но няма кой да прочете, при събирането на три миризми пчелите не се бият и благодарение на пчелар от Варна, по негово мнение майките остават живи до март месец, когато си избират една от тях, а другите спират да ги хранят. То май и в някоя книга го бях чел, но с моя нищожен опит, не знам дали не се бъркам :-):-):-)

Това за 3 миризми го знаем това за многото майки сме го чели но практикувал ли си го-гложде ме любопитство.
Е затова го обичам пчеларството гъдел за интелекта.Няколко противоположни мнения и то от не кой да е и всеки е прав.
А според мен човека може да изчака до февруари преди да ги подкара с горелката.Ама си е мое мнение.

M.Milkov
07.11.2016, 18:05
Прав е колегата Соларис 60,че ако бяха майките къдърни в друго състояние щяха да бъдат семействата.Аз знам от един 75 годишен пчелар че пчелите са си твой и каквото ти решиш си го направи.Пробвай па каквото стане.Ако не напролет с начале.

barkov1982
07.11.2016, 19:50
Благодаря за отговорите, приемам и критиките,(макар придружени от ирония и сарказъм), ясно е че най -голяма е моята вина, за слаби семейства е виновен пчеларят, съгласен съм, просто немога с лека ръка за затрия 3 майки, ще опитам нещо, а за резултата ще мине време. Желанието ми беше да кажат колегите как са правили при подобни ситуации, може някои да са се родили научени, но аз не съм от тях. Около 9-ти септември бяха с по две пити с пило при положение, че са и млади майки(роеви мои) и реших да не ги обединявам, виждам че е било грешка, със сигурност ще знам за друга година, но тази година нищо не беше нормално. Още веднъж благодаря на всички отзовали се. Успех на всички Ви.

Трендафил Дончев
07.11.2016, 20:02
Благодаря за отговорите, приемам и критиките,(макар придружени от ирония и сарказъм),

Къде видя ирония и сарказъм? Всички се отзоваха съвестно на въпроса ти. Я сега вместо да се сърдиш изкарай някоя ракия правена заедно с теб.;) Да почерпиш де. А семействата ги оправи според който съвет ти най - хареса и каквото стане.

barkov1982
07.11.2016, 20:13
Къде видя ирония и сарказъм? Всички се отзоваха съвестно на въпроса ти. Я сега вместо да се сърдиш изкарай някоя ракия правена заедно с теб.;) Да почерпиш де. А семействата ги оправи според който съвет ти най - хареса и каквото стане.

Ракия имам само, че е стара:laughing:,(не чак толко де) да не и объркаме нещо, всички помогнали ако се отбиват през Благоевград нека се обадят тая година има и друга реколта който не пие стара , а относно сарказма ти най-добре знаеш къде е, но както казах бяхте ми полезни това е истина.

Георги 1974
07.11.2016, 21:08
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст!
След девети той направи съдбоносната крачка напред!"

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKV5gaz253vZ5dBViv_XvQJJD47t0eg PjzLT89z6MskT_bL032Mg


П.П.Понеже споменаваш 9-септември при такава слаба година каквото имахте може би е трябвало месец - месец и половина по рано да ги подхраниш за пило.
Не си слаб пчелар селекция да нямаш слаби семейства не може да стане толкова бързо.

vankata85
07.11.2016, 21:25
Тази година поне при нас в Гоце Делчевско, най-голяма заслуга има пръскането за дерматита.

jordanov
08.11.2016, 09:50
Имам. Горелката и готово. И десет да ги събереш пак ще са същия боклук. Те майките им, ако бяха кадърни нямаше да са в това положение по това време. Е, ако това е заслуга на пчеларя то това е друг въпрос и за е.. е той, но пчелите пак заминават за спиртен извлек. Ако се направят някои манипулации с тях се набавят знания, но когато ги имаш действаш по първия начин за да спреш някои заболявания които спохождат слабите семейства и при благоприятни условия се развиват и натискат и силните. Така си спестяваме главоболието да се занимаваме с тях.
Други въпроси г-н Йорданов?;)

Хаха, точно такъв отговор очаквах от теб, г-н Соларис и други въпроси нямам, всичко е ясно. Ама то с горелката и баба знае. След като не знаем обаче от какво са заслабнали отводките при Барков, /тая година и при мене и при тебе имахме период на упадък при семействата по независещи от нас причини, ако не бъркам?/ мисля че спокойно може да ги пробваме дали ще изкарат зимата и нищо няма да загубим. Ако майките са калпави, сега няма да пречат на другите семейства, а пролетта има достатъчно време за работа с електрожени, горелки, бензинови лампи и так дале. Чисто и просто сега тези отводки им определяме статут на резервни майки и им даваме шанс до март месец.
Както казва джентълменът от Холандия, напролет една майка струва колкото едно семейство. Това е хипербола, разбира се, но пък ни дава повод за размисъл. Първосигналните действия не винаги са приемливи, особено в пчеларството.

solaris60
08.11.2016, 13:01
Хаха, точно такъв отговор очаквах от теб, г-н Соларис и други въпроси нямам, всичко е ясно. Ама то с горелката и баба знае. След като не знаем обаче от какво са заслабнали отводките при Барков, /тая година и при мене и при тебе имахме период на упадък при семействата по независещи от нас причини, ако не бъркам?/ мисля че спокойно може да ги пробваме дали ще изкарат зимата и нищо няма да загубим. Ако майките са калпави, сега няма да пречат на другите семейства, а пролетта има достатъчно време за работа с електрожени, горелки, бензинови лампи и так дале. Чисто и просто сега тези отводки им определяме статут на резервни майки и им даваме шанс до март месец.
Както казва джентълменът от Холандия, напролет една майка струва колкото едно семейство. Това е хипербола, разбира се, но пък ни дава повод за размисъл. Първосигналните действия не винаги са приемливи, особено в пчеларството.

И на друго място го писах. Слабите семейства тази година ги натискат осите и оттам и пчелите. Добре е, че осите само ядат и не изнасят, иначе всички кошери щяха да са празни. Та тази година ще преживеят само силните и крадливите. Такива слабаци няма да устискат за разлика от други години и експериментирането няма да даде нужните резултати.

jordanov
08.11.2016, 16:11
Е, че то оси, пчелояди, самолети и всяква летяща гад е заплаха за пчелите /пчеларя/ от памтивека, догодина може да ревнем и срещу дроновете /да не ме издадеш на г-н Матеев;)/. Все пак, както и да го смятаме, към момента Барков има пчели и майки за едно 100-150 лева или повече и последното нещо което аз бих го посъветвал е да ги минава с горелката. Напълно възможно е затоплени, осигурени с храна и стеснени входове да посрещнат пролетта. Па тогава вече каквото сабя покаже.

Ангел Йосифов
08.11.2016, 16:13
Привет, имам следния въпрос, към колегите, имам три слаби отводки, под 3 междурамия пчели, какво обединение да предприема, за да спася поне една, какво да правя с майките ако ги обединявам в едно. Да уточня работя с ДБ кошери, които не са с отделни дъна и кошерите не са един до друг.
Ако вече не е късно,моят съвет е -нищо не прави.Кило пчели ще иззимеят без проблем.Ако,физиологически НЕ са подготвени за зимата,каквото и да направиш няма да я бъде.Най-много да отложиш с месец-два леталния край.Както вече казах-сиипиииииии.

Юрий Цветков
24.11.2016, 13:50
И на друго място го писах. Слабите семейства тази година ги натискат осите и оттам и пчелите. Добре е, че осите само ядат и не изнасят, иначе всички кошери щяха да са празни. Та тази година ще преживеят само силните и крадливите. Такива слабаци няма да устискат за разлика от други години и експериментирането няма да даде нужните резултати.
Това е чудесно. Тъкмо ще изчистим популацията в Бг.:ae:

delta.e
24.11.2016, 19:27
Това е чудесно. Тъкмо ще изчистим популацията в Бг.:ae:

От какво ?
Осите носят и гнилец .

Трендафил Дончев
24.11.2016, 19:29
От какво ?
Осите носят и гнилец .

Носят всичко.

Валентин.
24.11.2016, 19:47
От какво ?
Осите носят и гнилец .
Самата популация, мисля че има предвид. Популацията на пчели.

delta.e
24.11.2016, 19:48
Така де .
После , ха тука , ха там !

Юрий Цветков
29.11.2016, 13:16
Да де. Но това дето устиска, ще е супер :bigsmile:.

mici-92
24.06.2018, 19:52
Някъде,бях чел при обединяване вестника пръскали със сироп.По-удачно ли е?;)

Трендафил Дончев
24.06.2018, 20:17
Някъде,бях чел при обединяване вестника пръскали със сироп.По-удачно ли е?;)

Удачно е, но би ли помислил сам защо. Що си мисля, че нещо се опитваш да ни изпитваш?

mici-92
24.06.2018, 21:04
Не съм в такава позиция.

mici-92
21.08.2020, 12:15
Имам 1 въпрос!Когато две семейства са разделени с мрежа и в двете има по една майка,съществували вероятност,пчелите на някое семейство,вследствие на по-силните феромони на една от майките,да унищожат собствената?Моля за коментар!

ch.atanasov
21.08.2020, 12:20
Имам 1 въпрос!Когато две семейства са разделени с мрежа и в двете има по една майка,съществували вероятност,пчелите на някое семейство,вследствие на по-силните феромони на една от майките,да унищожат собствената?Моля за коментар!


Сигурно имаш предвид при зазимяване, защото в активния сезон няма проблем.

Трендафил Дончев
21.08.2020, 13:11
Имам 1 въпрос!Когато две семейства са разделени с мрежа и в двете има по една майка,съществували вероятност,пчелите на някое семейство,вследствие на по-силните феромони на една от майките,да унищожат собствената?Моля за коментар!


Сигурно имаш предвид при зазимяване, защото в активния сезон няма проблем.

Когато са с мрежа е на 100%. Не я убиват, просто не я хранят и тя загива. Когато са с плътна преграда живеят активно, но ако прелките са на близко разстояние през зимните облитания част от пчелите налитат при майката с по силни феромони. Ако семейството е слабо се присъединяват напълно.
Възможни са и други вариации.;)

mici-92
22.08.2020, 07:51
Когато са с мрежа е на 100%. Не я убиват, просто не я хранят и тя загива. Когато са с плътна преграда живеят активно, но ако прелките са на близко разстояние през зимните облитания част от пчелите налитат при майката с по силни феромони. Ако семейството е слабо се присъединяват напълно.
Възможни са и други вариации.;)
Извинявай за невежеството,но това принудително гладуване,веднага след като м/у семействата се сложи мрежа ли започва или напред във времето,примерно след седмица?;)

Трендафил Дончев
22.08.2020, 14:03
Извинявай за невежеството,но това принудително гладуване,веднага след като м/у семействата се сложи мрежа ли започва или напред във времето,примерно след седмица?;)

Зависи от феромоните на майките. Колкото повече се различават по сила, толкова по - бързо става номера.

kaloyanv
28.05.2023, 10:52
Здравейте колеги. Понеже тази година имам много рояци и мисля че са само с неоплодени майки. Дефакто изтървал съм първите (понеже на прегледа няма никакви яйца, затова мисля че не са със старите майки) , ще ми се сега да видя тези рояци които са на по 4-5 рамки, да видя как се развиват и преди слънчогледа да ги обединя повечето. Имам и две отводки, които също мисля да обединя ... Поради тази причина за дадан блат искам да ви попитам кога е най-подходящо и по какъв начин. Досега съм обединявал само осиротяло с друго семейство с майка ... По същия начин ли се подхожда и с тези които имат майки ... На по-слабото семейство с нетолкова добра майка им я махам и след 1 час обединявам вечер. Така ли се прави и има ли някакви особености ? ? Става въпрос за Дадан-Блат..

Pero Melifero
01.06.2023, 12:16
Здравейте колеги. Понеже тази година имам много рояци и мисля че са само с неоплодени майки. Дефакто изтървал съм първите (понеже на прегледа няма никакви яйца, затова мисля че не са със старите майки) , ще ми се сега да видя тези рояци които са на по 4-5 рамки, да видя как се развиват и преди слънчогледа да ги обединя повечето. Имам и две отводки, които също мисля да обединя ... Поради тази причина за дадан блат искам да ви попитам кога е най-подходящо и по какъв начин. Досега съм обединявал само осиротяло с друго семейство с майка ... По същия начин ли се подхожда и с тези които имат майки ... На по-слабото семейство с нетолкова добра майка им я махам и след 1 час обединявам вечер. Така ли се прави и има ли някакви особености ? ? Става въпрос за Дадан-Блат..

Мога да споделя какво аз бих направил. Ако са едно до друго семействата, накапвам ги с ракия и двете,подпушвам и ги отмествам. На тяхно място поставям плодника, стените и дъното на който съм натъркал с маточина. Прехвълям рамките с пчелите на по-силното семейство и изтръсквам корпуса/нуклеуса отгоре за да съм сигурен, че не съм загубил майката. Отмествам на поне десетина метра опразнения, а най добре да се прибере, щото ако е наблизо го надушват и се връщат в него летящите. Прехвърлям и по-слабия по същият начин. Не търся и не махам майки, защото това с "по-добрата" майка е ала-бала според мен, особено когато става дума за ройчета или отводки. Напръсквам отново с ракията и ги затварям. Може и капка-две масло от лимонена трева ако не ме домързи.:bigsmile: Сега, ако хипотетично приемем, че държа да премахна "по-калпавата майка" (с цялата условност на това понятие), то я намирам, премахвам и обединявам без да чакам. Ако са на различни места двете семейства, ги обединявам на мястото на по-силното.
Това с махането на майката и чакането да усетят че са осиротели би трябвало да се прави при смяна на майката и определено 1 час ще е малко. По-скоро 3-4 и натам.
Не твърдя че е най-правилната тази технология, но пък съм сигурен и че не е най-грешната;)

kaloyanv
19.06.2023, 17:11
Може би всъщност трябва да попитам, дали е редно преди слънчогледа да се обединяват рояците .. Просто заради сезона. И въобще има ли смисъл да ги обединявам че да се получи силно семество за слънчогледа и то въпроса е дали ще бъде силно :) ...

Мисля утре наобед или когато имам време да подготвя 2 двойки семейства - рояци, като махна колкото може пити излишни да ги стесня. После това което ще направя вечерта е по-слабия рой ще го сложа директно при по силния. Като силното семейство ще го напръскам с ракия малко, ще махна преградната дъска и ще го завия с вестник отстрани и отгоре с пробити дупки. И до него ще сложа слабия рой питите и ще тръсна пчелите. Ще ръся там с ракия колкото мога, а самия вестник и него леко ...
Слабото семейство което отива при силното, остава без изход, понеже е затворено и така се обединяват, като пригризат вестника.
Аз така съм обединявал, и сега мисля да го направя така, понеже нямам свободни кошери, ни един .. :)) .. Въпроса ми е дали е правилно .

Георги 1974
19.06.2023, 21:48
Може би всъщност трябва да попитам, дали е редно преди слънчогледа да се обединяват рояците .. Просто заради сезона. И въобще има ли смисъл да ги обединявам че да се получи силно семество за слънчогледа и то въпроса е дали ще бъде силно :) ...

Мисля утре наобед или когато имам време да подготвя 2 двойки семейства - рояци, като махна колкото може пити излишни да ги стесня. После това което ще направя вечерта е по-слабия рой ще го сложа директно при по силния. Като силното семейство ще го напръскам с ракия малко, ще махна преградната дъска и ще го завия с вестник отстрани и отгоре с пробити дупки. И до него ще сложа слабия рой питите и ще тръсна пчелите. Ще ръся там с ракия колкото мога, а самия вестник и него леко ...
Слабото семейство което отива при силното, остава без изход, понеже е затворено и така се обединяват, като пригризат вестника.
Аз така съм обединявал, и сега мисля да го направя така, понеже нямам свободни кошери, ни един .. :)) .. Въпроса ми е дали е правилно .

Само две семейства се обединяват при паша иначе си е тото. Полза едва ли ще има от това обединение а и от което и да е, нещо противоестествено е

kaloyanv
20.06.2023, 13:59
Само две семейства се обединяват при паша иначе си е тото. Полза едва ли ще има от това обединение а и от което и да е, нещо противоестествено е

Аз реших да не ги обединявам (поне засега), ще ги оставя да се развиват до кошери и ще направя 200 кошера и аз .. Днес ще ходя да си купя един, понеже имам един 7 рамков, в който съм сложил един рой и вече му отеснява, а пък нямам даже и магазин за него.

Георги 1974
20.06.2023, 15:50
Аз реших да не ги обединявам (поне засега), ще ги оставя да се развиват до кошери и ще направя 200 кошера и аз .. Днес ще ходя да си купя един, понеже имам един 7 рамков, в който съм сложил един рой и вече му отеснява, а пък нямам даже и магазин за него.
Слушай сега тия излишните ги изими и рано напролет продай за нормални пари. Всяка пролет рано има търсене.Остави колко ти трябват и те така.

Кразз
20.06.2023, 20:13
Слушай сега тия излишните ги изими и рано напролет продай за нормални пари. Всяка пролет рано има търсене.Остави колко ти трябват и те така.

Ако ще се продават, не е ли по-добре сега?
Че до напролет, я камилата, я камиларя.

Angel Yosifov
20.06.2023, 20:28
Ако ще се продават, не е ли по-добре сега?
Че до напролет, я камилата, я камиларя.
Редовна практика,при мен е,обединяване за слънчогледа на слаби отводки и рояци,като от две отводки-рояци вадя майката в еднорамкова отводка с питата на която я намеря+една замедена.....останалите рамкии и вс летяща пчела,влизат в трета отводка-рояк....Тека от 3 -отводки-рояка,вадя 25кг мед,а отделените майки,до края на октомври си натрупват кило пчели.Демек от три обединени,вадя 25кг мед и пак ми остават три сем....

Кразз
20.06.2023, 21:06
Редовна практика,при мен е,обединяване за слънчогледа на слаби отводки и рояци,като от две отводки-рояци вадя майката в еднорамкова отводка с питата на която я намеря+една замедена.....останалите рамкии и вс летяща пчела,влизат в трета отводка-рояк....Тека от 3 -отводки-рояка,вадя 25кг мед,а отделените майки,до края на октомври си натрупват кило пчели.Демек от три обединени,вадя 25кг мед и пак ми остават три сем....

Ако иска Калоян, нека пробва. Доколкото знам, покрай него има доста слънчоглед.
Аз обединявах есента:laughing:...
по принуда.
Пролетта, от четири силни семейства, направих две отводки, като си възстановиха двете рамки ги демарирах и сега горните корпуси са пълни на две трети. Имам малко липа и слънчоглед. Отводки след това,... ама с оплодени майки.

kaloyanv
20.06.2023, 21:13
Ще разгледам после какво сте ми писали и ще пробвам да направя нещо по въпроса. Нищо не мога да продавам понеже не съм търговец, както ви казах, нито и пчелар поне засега. Това ми е хоби.

Благодаря за отговорите.

Иначе по интересното което ми се случи днес, ако може да ми кажете защо стана така е следното .... Хванах един рояк от моите, който би следвало да е вторак или третак, преди може би 2 седмици има няма ... Горе долу точно 3 рамки с пчели ...

Та този рой не иска да се качи в хранилката да пипне сироп още отначалото. Имаше една пита изградена и две основи. Изградил и осеменил е едната основа, с другата още се мъчи. Обаче по-интересното е че си е заложил един запечатан маточник .... И сега се чудя, защо се получава това нещо. Хем има малко пчели, хем майката работи толкова колкото пчелите и дават, хем се е оплодила, хем е от тази година . А почти веднага са заложили да я сменят.

Георги 1974
20.06.2023, 21:21
Ще разгледам после какво сте ми писали и ще пробвам да направя нещо по въпроса. Нищо не мога да продавам понеже не съм търговец, както ви казах, нито и пчелар поне засега. Това ми е хоби.

Благодаря за отговорите.

Иначе по интересното което ми се случи днес, ако може да ми кажете защо стана така е следното .... Хванах един рояк от моите, който би следвало да е вторак или третак, преди може би 2 седмици има няма ... Горе долу точно 3 рамки с пчели ...

Та този рой не иска да се качи в хранилката да пипне сироп още отначалото. Имаше една пита изградена и две основи. Изградил и осеменил е едната основа, с другата още се мъчи. Обаче по-интересното е че си е заложил един запечатан маточник .... И сега се чудя, защо се получава това нещо. Хем има малко пчели, хем майката работи толкова колкото пчелите и дават, хем се е оплодила, хем е от тази година . А почти веднага са заложили да я сменят.
Има теза , че не ги кефи на мирис от заплождане на достатъчен брой търтей заради лошото време студа и дъждовете.
Не е правило но не е изключение млада майка да я сменят същата година

Кразз
20.06.2023, 21:27
Ще разгледам после какво сте ми писали и ще пробвам да направя нещо по въпроса. Нищо не мога да продавам понеже не съм търговец, както ви казах, нито и пчелар поне засега. Това ми е хоби.

Благодаря за отговорите.

Иначе по интересното което ми се случи днес, ако може да ми кажете защо стана така е следното .... Хванах един рояк от моите, който би следвало да е вторак или третак, преди може би 2 седмици има няма ... Горе долу точно 3 рамки с пчели ...

Та този рой не иска да се качи в хранилката да пипне сироп още отначалото. Имаше една пита изградена и две основи. Изградил и осеменил е едната основа, с другата още се мъчи. Обаче по-интересното е че си е заложил един запечатан маточник .... И сега се чудя, защо се получава това нещо. Хем има малко пчели, хем майката работи толкова колкото пчелите и дават, хем се е оплодила, хем е от тази година . А почти веднага са заложили да я сменят.

Огледай хранилката, да не е задръстена и да не стига сироп до пчелите.
А за маточника, аз бих ги оставил, да правят, каквото знаят.

Георги 1974
20.06.2023, 21:28
Ако ще се продават, не е ли по-добре сега?
Че до напролет, я камилата, я камиларя.
Ми зависи от цената според мен но любител от пчели пари да спечели надали що си е кокошкарска работа. Визирам собствената си персона но все пак има надежда за по високо духовно ниво от тия де бате Пейчо говори

Pero Melifero
20.06.2023, 21:35
Ми зависи от цената според мен но любител от пчели пари да спечели надали що си е кокошкарска работа. Визирам собствената си персона но все пак има надежда за по високо духовно ниво от тия де бате Пейчо говори

Колко би вървяла Март/'24г. рамката на един презимувал рояк според теб Гога?

Георги 1974
20.06.2023, 21:41
Колко би вървяла Март/'24г. рамката на един презимувал рояк според теб Гога?
Ми аз ги давам средно се по 20лв.Само, че месец май В моя район ще са кажи речи цял плодник 10 рамки и се роят май обикновенно

Кразз
20.06.2023, 21:41
Ми зависи от цената според мен но любител от пчели пари да спечели надали що си е кокошкарска работа. Визирам собствената си персона но все пак има надежда за по високо духовно ниво от тия де бате Пейчо говори

Това определено ми хареса(частта с Бати Пейчо).
Аз допускам, че рояка може и да е със стара майка.
А също и че, може да има още някой и друг маточник...

maxtop
20.06.2023, 21:49
Ако мога аз да отговоря/?/ 22ра купих 6 бр по 30лв. за рамка . През 23та имах 14 излишни не продадох нито един , подарих 2 и експерементирах с 4 . Миналия месец имах 12 отводки за продан , подарих 2 и обедених с по слабите семейства 6 . Не продадох нито една рамка .Колко струват???

Pero Melifero
20.06.2023, 21:57
Ако мога аз да отговоря/?/ 22ра купих 6 бр по 30лв. за рамка . През 23та имах 14 излишни не продадох нито един , подарих 2 и експерементирах с 4 . Миналия месец имах 12 отводки за продан , подарих 2 и обедених с по слабите семейства 6 . Не продадох нито една рамка .Колко струват???

Не си продал щото няма търсене в твоя район или щото така си решил?

maxtop
20.06.2023, 22:01
Най вероятно защото не съм търговец , занимавам се за удоволствие и отчитам загуби от по няколко хиляди лева на година от пчелите. Може ли хобито да е доходоносно или не?

Георги 1974
20.06.2023, 22:03
Това определено ми хареса(частта с Бати Пейчо).
Аз допускам, че рояка може и да е със стара майка.
А също и че, може да има още някой и друг маточник...
Казах го по инерция щото аз така правя и не се замислих, че е края на юни млада стара майка и т.н.

maxtop
20.06.2023, 22:07
Продавах мед само на цена 14лв. за кило , тази година 2ма пчелари ми казаха , че са им предложили 3.20лв. за килограм за новата продукция и аз си купих тенекий и само ще подарявам. Това е обидно и не мисля да коментирам .

Георги 1974
20.06.2023, 22:09
Най вероятно защото не съм търговец , занимавам се за удоволствие и отчитам загуби от по няколко хиляди лева на година от пчелите. Може ли хобито да е доходоносно или не?
Не ти се мешам в работите и акъл не ти давам щото нямам и за мен но едни умници от западен Сибир умуват, че племенна работа при пчелите с обединение не се прави а чрез бракуване като периодично се трепе новопоявилата се млада пронесла майката

Pero Melifero
20.06.2023, 22:16
Най вероятно защото не съм търговец , занимавам се за удоволствие и отчитам загуби от по няколко хиляди лева на година от пчелите. Може ли хобито да е доходоносно или не?

Е колко да си "хоби" при положение, че говориш за няколко хиляди лева загуби на година? Иначе относно доходността - да, защо не, зависи от хобито

maxtop
20.06.2023, 22:21
Точната дума не е "загуба " а заплащане да си пчелар.

maxtop
20.06.2023, 22:26
Не ти се мешам в работите и акъл не ти давам щото нямам и за мен но едни умници от западен Сибир умуват, че племенна работа при пчелите с обединение не се прави а чрез бракуване като периодично се трепе новопоявилата се млада пронесла майката
Аз от племенна работа не разбирам , нямам и намерение за сега , само знам ,че не искам да увеличавам семействата и тези който имам са ми предостатъчни.
Аз мисля , че трябва да внасям свежа кръв при мойте пчели и затова купувам .

Георги 1974
20.06.2023, 22:51
Аз от племенна работа не разбирам , нямам и намерение за сега , само знам ,че не искам да увеличавам семействата и тези който имам са ми предостатъчни.
Аз мисля , че трябва да внасям свежа кръв при мойте пчели и затова купувам .

Интересна теза за свежата кръв при други животни вероятно върши работа но при пчелите де се онодат с н броя търтей едва ли .Пак според гореспоменатите корифей всеки кошер да си прави майка за него си.Разбира се това не се вписва в ученията на тия де търгуват с тия неща но те са за професионалистите.Един себе уважаващ се хобит трябва сам да си прави майките тоест пчелите.Мое си мнение