PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАВНАНЕ С ИЗОСУИТ



кирил
15.02.2011, 19:53
Колеги ме съветват да подхранвам с изосуит. Пчелите се развивали много добре, правили повече пило и т.н. Имате ли опит с такова подхранване?

Димитър Бонев
15.02.2011, 20:12
Колега, неси играй с огъня.

кирил
15.02.2011, 20:35
Не те разбирам, защо ?

Димитър Бонев
15.02.2011, 20:57
Изосуита е с много високо ХМФ и поради това е много вреден за пчелите. Това е по данни от института в Стара Загора. Направените експерименти показват отрицателни резултати. При есенно подхранване с изосуит се получава кристализация на същия в питите. при подхранване през зимно-пролетния сезон семействата са се развили много по-зле от тези, които не са подхранвани, докато тези на които е давана кърмова маса са изпреварили развитието си спрямо тези които не са подхранвани. Освен това има опасност от натрупване на остатъчни количества в питите и компрометиране на меда. За това ти казвам да не си играеш с огъня.

Танаси
15.02.2011, 22:10
Наи вероятно експертите от Стара Загора са прави обаче се чудя защо големи пчеларски нации като Американци, Австралиици, Аржентина дори и Мексико го използват масово за пролетно развитие (само). Или при тях е много ефтин или има нещо друго. Колеги ако някои има повече инфо нека разнищим въпроса.

scutellator
16.02.2011, 13:58
Наи вероятно експертите от Стара Загора са прави обаче се чудя защо големи пчеларски нации като Американци, Австралиици, Аржентина дори и Мексико го използват масово за пролетно развитие (само). Или при тях е много ефтин или има нещо друго. Колеги ако някои има повече инфо нека разнищим въпроса.

Бъркаш се. Има разлика между изосуита (в Америка му викат царевичен сироп), инвертираната захар и подхранките използвани в пчеларството. Първите две се използват в сладкарството и тяхното Ph (киселинност) е доста високо. Макар и за простото око да няма съществена разлика между царевичния сироп и изкуствените подхранки за пчели, такава в действителност има. Последните са предназначени специално за пчели(например Apiinvert), докато другите не са.

Пък за цената на захарта и изосоита можем само да си мечтаем да е като тази в Америка- за 400$ - 1 тон захар, но при тях и меда е по-евтин.

кирил
16.02.2011, 17:53
Нека споделяме опит, а не написаното по книгите. Благодаря на колега Борислав за споделеното, и ще го имам впредвид ако направя такова подхранване.

nolkov
14.03.2011, 16:24
изосут е изключително вреден за човека, а убеден съм и за пчелите, но за хората знам че се натрупва в организма и причинява алцхаймер. Не се чудете после защо на американците и аржентинците им изчезват пчелите щом ги хранят по такъв начин. Наскоро гледах още един филм по темата и съм впечатлен по какъв начин гледат пчелите си и после очакват да са наред - за опрашването говоря където ги водят в калифорния - нямат почивката която им е необходима за през зимата, нямат разнообразна храна, подхранват ги с всякакви боклучи, изложение са на коктейл от хербициди и пестициди - какво очакват незнам - не ще се разпадат колониите ами направо ще е чудо!
Ще потърся статия и ще дам да прочетете...
Наистина се води война за премахването му и даже в някои страни на Запад е забранен да се използва. Продължава да се използва защото е десетки пъти по сладък от захарта и поради което и много евтин.