PDA

Виж пълната версия : Смяна на майката



zampo
03.04.2015, 18:27
Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

Mateev
03.04.2015, 18:44
Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

Ако смяната ще е с маточник - 2 седмици преди акациевата паша. Ако ще е с млада майка - по време на слънчогледа или веднага след него. Смяната по време на активния сезон е сътресение за семейството (няколко дена без снасяне и 8-10 хиляди броя по-малко пчели след 42-63 дена). Това носи риск да се пропусне някоя паша (много малко донесен мед). Това е мое лично мнение, въпреки че миналата година безогледно сменях майки по всяко едно време - просто семействата ми бяха много и нямах избор.

solaris60
03.04.2015, 18:47
Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

Когато е необходимо.

zampo
03.04.2015, 19:57
Ако ще е с млада майка
Смяната ще е с млади майки , искам да си подменя майките на всичките кошери.


Когато е необходимо.
А кога е по - удачно , притесняваме приемането на майките?

ch.atanasov
03.04.2015, 20:06
Смяната ще е с млади майки , искам да си подменя майките на всичките кошери.


А кога е по - удачно , притесняваме приемането на майките?

Ако са ти по 20 еврака ,си е за притеснение.:laughing:

zampo
03.04.2015, 20:10
Ако са ти по 20 еврака ,си е за притеснение.:laughing:
Кво се хилиш , притеснено си ми е ;) та за това питам.

solaris60
03.04.2015, 20:15
Кво се хилиш , притеснено си ми е ;) та за това питам.

Може да ти е лазила по земята някоя каква да е майка и да я приемат, а може и да е както пише колегата - 20 еврака и да я изхвърлят на момента. Това е много относително. Точна рецепта няма. Мога да ти дам примери колкото искаш. А този дето ти се хили според мен е един от доста добрите пчелари и не заслужава такова отношение - вярвай ми.

ch.atanasov
03.04.2015, 20:25
Е щом ти е притеснено ,да ти кажа.Аз като дам 20 еврака ,полвам две клетки:bigsmile:.Остави ги шегаджиите.Няма майтап.Направил съм си мрежени ,как да кажа -кутийки.Като махна тестото от транспортната клетка ,я захлупвам с мрежестата.Размера и е около 10Х15см.Държал съм ги по две седмици макс.Аве -сигурна работа.

solaris60
03.04.2015, 20:28
Държал съм ги по две седмици макс.Аве -сигурна работа.

ШШШШШШШШШ ей, ти изпусна пашата с туй дремане - две седмици?!?!?

ch.atanasov
03.04.2015, 20:35
ШШШШШШШШШ ей, ти изпусна пашата с туй дремане - две седмици?!?!?

Каква паша та гони.Ако стане зян майката ,ти 20 еврака знаеш ли колко бири са?sweating;

solaris60
03.04.2015, 20:50
Каква паша та гони.Ако стане зян майката ,ти 20 еврака знаеш ли колко бири са?sweating;

Не. Не употребявам взривни вещества.

Ангел Йосифов
03.04.2015, 21:09
Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

Вече си прочел,моето мнение е август.Защо август;
"Философията" ми е простичка.Целта ми е да изкарам пчелите с 20-30мин. по рано от тези на съседа.А,това става с млада майка и много пчели-демек силно семейство с млада майка.Колегите предлагат,въвеждането на младата майка да стане в началото на активния сезон демек около 01.05. плюс минус 5 дни-демек в началото на акацията.А,до 01,05. с каква майка стартираш......Варианта да стартираш активното развитие на семействата(около 01..04.) с млада оплодена майка е да си закупиш майката от страна разположена на юг от България.Ами ако въведената майка на 01.05. не се справя-предстои нова смяна на майката,а от там и отслабване на сем.Къде отива сезонът..Докато,ако майката бъде въведена през август имаш време за реакция.Августовската майка ще си подготви семейството за зимуване и ще снесе макс. около 40 000 яйца (не визирам италианките)-демек твърде малко за да я считаме за стара майка.......

jorors
03.04.2015, 21:33
Вече си прочел,моето мнение е август.Защо август;
"Философията" ми е простичка.Целта ми е да изкарам пчелите с 20-30мин. по рано от тези на съседа.А,това става с млада майка и много пчели-демек силно семейство с млада майка.Колегите предлагат,въвеждането на младата майка да стане в началото на активния сезон демек около 01.05. плюс минус 5 дни-демек в началото на акацията.А,до 01,05. с каква майка стартираш......Варианта да стартираш активното развитие на семействата(около 01..04.) с млада оплодена майка е да си закупиш майката от страна разположена на юг от България.Ами ако въведената майка на 01.05. не се справя-предстои нова смяна на майката,а от там и отслабване на сем.Къде отива сезонът..Докато,ако майката бъде въведена през август имаш време за реакция.Августовската майка ще си подготви семейството за зимуване и ще снесе макс. около 40 000 яйца (не визирам италианките)-демек твърде малко за да я считаме за стара майка.......

Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.

solaris60
03.04.2015, 21:41
Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.
Само едно уточнение. Ако кошера е без майка в този период в който казваш, че няма желание за отглеждане на майка, мисля, че точно тогава е с най - голямо желание. Отглежда или пък приема каквато и мърша да му дадеш. Иначе загива.

jorors
03.04.2015, 21:43
Само едно уточнение. Ако кошера е без майка в този период в който казваш, че няма желание за отглеждане на майка, мисля, че точно тогава е с най - голямо желание. Приема каквато и мърша да му дадеш. Иначе загива.

Да, така е! Частен случай.

zayo
03.04.2015, 21:46
Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

На 100% споделям мнението на колегата Ангел Йосифов, като само ще допълня, че смяната на майката през август в случай, че няма паша крие и малко по-голям риск от това същата да не бъде приета. Възможно най-малкия риск от неприемане на майката които ми е известен е придаването й чрез нуклеус и уеднаквяване на миризмите им с основното семейство.

ch.atanasov
03.04.2015, 21:51
На 100% споделям мнението на колегата Ангел Йосифов, като само ще допълня, че смяната на майката през август в случай, че няма паша крие и малко по-голям риск от това същата да не бъде приета. Възможно най-малкия риск от неприемане на майката които ми е известен е придаването й чрез нуклеус и уеднаквяване на миризмите им с основното семейство.
Пост номер 8 звучи несериозно ,но е по -лесен от твоя фаворит.:bigsmile:

зуница
04.04.2015, 05:50
Я, да изясним.Критерия е : Как е по-добре за семейството или как е най-безопасна за младата майка смяната ?И отговора да е разположен във времето.
От гледна точка на семейството, сменям майките след края на основната паша.От гледна точка на висока вероятност от безпроблемно приемане, сменям по време на самата паша.

Ангел Йосифов
04.04.2015, 07:34
Колега, тук си в голяма заблуда. Най-качествените майки са тези оплодени при върховото развитие на семейството или май-юни. Тогава семействата са силни и отделят голямо внимание на търтеите(те са в изобилие). Докато август биологичната крива на семействата е низходяща, количеството търтеи е по-малко, пчелите заповат да се готвят за зима и нямат това "желание" да си отглежда майка. А и това, че се е оплодила 2 месеца по-рано не я прави по-лоша от августовската.

Братле веднъж вече водихме и този спор-за качеството на майките изведени през втората половина на лятото...,че са изведени от по едри яйца...че търтеите намаляват-да,но най-напред изчезват слабите търтеи....Освен това с "късните" майки по лесно се движиш по"ръба на бръснача" през роевия период.Докато майка участвала в активен сезон по-лесно може да изпадне в роево настроение.
Съгласен съм,че през първата половина на годината пч.сем. по лесно приемат нова майка.

zampo
04.04.2015, 08:25
А този дето ти се хили според мен е един от доста добрите пчелари и не заслужава такова отношение - вярвай ми.
Отношението ми е повече от добронамерено - Вярвай ми :icon_exclaim:.....


От гледна точка на семейството, сменям майките след края на основната паша.От гледна точка на висока вероятност от безпроблемно приемане, сменям по време на самата паша.

Мисля ,че ще се ориентирам към смяна в самата паша , макар и да не ми се искаше да ги ръчкам точно тогава.

търтея
04.04.2015, 19:51
Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .

ch.atanasov
04.04.2015, 19:58
Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .

На това незнам дали може да се каже самосмяна.Маточника трбва да е в клетка ,иначе майката ще го ликвидира.

solaris60
04.04.2015, 19:59
Някой пробвал ли е "Контролирана самосмяна" ? Тоест, на слабо семейство , старата майка се осакатява и се поставя зрял маточник.Струва ми се горе- долу лесен и евтин метод за подмяна на майките и смятам да го пробвам тази година ,овен ако някой колега с опит да не ме разубеди .

А ти как мислиш, ще разрушат ли маточника или не?

търтея
04.04.2015, 20:28
А ти как мислиш, ще разрушат ли маточника или не?

Наистина има голяма вероятност да го разрушат,но да поясня .Този метод е използван едно време в държавните пчелини,маточника го обвивали с изолирбанд като оставяли отвор долу за излизане на младата майка ,тъй както знаем маточника го разрушават отстрани!

solaris60
04.04.2015, 21:03
Наистина има голяма вероятност да го разрушат,но да поясня .Този метод е използван едно време в държавните пчелини,маточника го обвивали с изолирбанд като оставяли отвор долу за излизане на младата майка ,тъй както знаем маточника го разрушават отстрани!

Когато не искат да сменят майката, дори с ламарина да го обвиеш, пак няма да се получи. Просто ще убият новоизлюпената майка, когато излезе през този отвор.
Аз знам друг начин. Подобен е на този. Само трябва да размениш майките когато се излюпи новата.

volen777
05.04.2015, 21:08
Един украински пчелар ми сподели, че правел маточник от восък и вкарвал в него оплодена майка. После правил малка дупчица в маточника и винаги са му приемали новата майка. Аз лично не съм го пробвал.

kopdoB
06.04.2015, 09:56
Когато не искат да сменят майката, дори с ламарина да го обвиеш, пак няма да се получи. Просто ще убият новоизлюпената майка, когато излезе през този отвор.
Аз знам друг начин. Подобен е на този. Само трябва да размениш майките когато се излюпи новата.

Така е,но след осакатяването целта е семейството да се почуства застрашено и да изпадне в настроение за самосмяна ,тъй като семейството предполага се е слабо и самосмяна по естествен път е трудна се поставя маточник.Не знам само дали не е по-добре да се изчака малко,например маточника да се постави на следващия ден.

solaris60
06.04.2015, 11:33
Така е,но след осакатяването целта е семейството да се почуства застрашено и да изпадне в настроение за самосмяна ,тъй като семейството предполага се е слабо и самосмяна по естествен път е трудна се поставя маточник.Не знам само дали не е по-добре да се изчака малко,например маточника да се постави на следващия ден.

Тогава за какво да я осакатяваш - направо я махаш и слагаш маточника на другия ден. По този начин съкращаваш времето, че те докато разберат, а я разберат, я не и месеца отлетя, че и повече.

търтея
06.04.2015, 11:49
Тогава за какво да я осакатяваш - направо я махаш и слагаш маточника на другия ден. По този начин съкращаваш времето, че те докато разберат, а я разберат, я не и месеца отлетя, че и повече.
Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.

ch.atanasov
06.04.2015, 12:00
Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.

Ех че кеф.Ама много рядко се случва.Това от моя опит де .Дори и при нормална самосмяна ,най често новата убива старата.

tarty
06.04.2015, 12:01
Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.
За да направиш самосмяна,не ти трябва да пипаш майката,разделяш пилото в двата края и по средата слагаш 2-3 рамки с мед а може и някоя основа.

ch.atanasov
06.04.2015, 12:08
За да направиш самосмяна,не ти трябва да пипаш майката,разделяш пилото в двата края и по средата слагаш 2-3 рамки с мед а може и някоя основа.

Прав си ,но изменяш идеята за - поставяне на маточник.Това беше заданието.

srg
06.04.2015, 13:43
За да направиш самосмяна,не ти трябва да пипаш майката,разделяш пилото в двата края и по средата слагаш 2-3 рамки с мед а може и някоя основа.
Това не съм го чувал. Работещ метод ли е?

tarty
06.04.2015, 13:58
Това не съм го чувал. Работещ метод ли е?
Имаш пчели,пробвай.При мен работи.

kopdoB
06.04.2015, 14:02
Това не съм го чувал. Работещ метод ли е?

Да,защо не,то е горе-долу същия метод както при отглеждачите -майката се отделя в долния корпус с ханеманова решетка а в горния корпус се зареждат маточниците,в случая питите с мед в средата на гнездото играят ролята на ханемановата решетка,накратко имитира се хаос в гнездото.Това е добра идея за този експеримент като маточника може да се постави на тези рамки с пило ,където я няма майката.

ch.atanasov
06.04.2015, 14:19
Това не съм го чувал. Работещ метод ли е?

За да не ви отиде труда и надеждата на вятъра ,трябва да попречите на майката да докопа маточника /маточниците/.Х.Р. -хоризонтални ,вертикални ,изолатори ,клетки за маточници и т.н. .

srg
06.04.2015, 16:22
Имаш пчели,пробвай.При мен работи.
Ти кога го правиш? Като се разрастне семейството и се затопли времето трудно можеш да удържиш майката в единия край на плодника / с ДБ съм и не обичам ХМ решетки/.

solaris60
06.04.2015, 16:23
Нещо не можем да се разберем,целта е да се предизвика самосмяна но с наш маточник и да не се спира яйцеснасянето и в семейството за известно време да работят двете майки.

Ами няма как да се разберем. Струва ми се, че първо трябва да се прочетат доста книги за да ти се изяснят доста неща в пчеларството и тогава всичко ще си дойде на мястото.

Самосмяна не може да се получи с наш(твой) маточник в никакъв случай. Писах по горе, че и с ламарина да го обвиеш пак няма да стане. Семейството има някаква нагласа когато е готово за самосмяна. Ти не може да им го наложиш, когато тяхната майка си е при тях и те хабер си нямат да я сменят. Може да се получи, но при определени условия, (които знам само аз).:bigsmile: Шегувам се. Две майки също работят заедно, но пак при определени условия, а не от случаен маточник, който дори няма и нищо общо с тоя кошер. Говоря за родственост и т.н.

tarty
06.04.2015, 17:17
Ти кога го правиш? Като се разрастне семейството и се затопли времето трудно можеш да удържиш майката в единия край на плодника / с ДБ съм и не обичам ХМ решетки/.
И аз съм с дадан,никакви решетки не слагаш.Трябва да имаш най-малко 6 рамки пило,хубаво е да са 8 бр,че ако са на 6 рам семейството изостава малко.Рамките с всичкото пило ги слагаш в двата края като рамките с мед,прашец ги слагаш в средата.Пчелите заради разместването оставали с разбирането,че майката е лоша и затова залагат маточници за самосмяна.Това го пробвам от две години на отделни кошери и се получава,но не съм го започнал масово.Прочетох го в пчеларските весници/нямам прочетена книга/и немога да ти кажа автор,но по спомен май пишеше,че се прилага за стари майки/само на такива съм пробвал/ако го приложиш на млада майка може и да не се получи.

търтея
06.04.2015, 18:32
Ами няма как да се разберем. Струва ми се, че първо трябва да се прочетат доста книги за да ти се изяснят доста неща в пчеларството и тогава всичко ще си дойде на място.
Както писах в началото тази идея не е моя ,споделена е с мен и аз я споделям тук,признавам че ми хареса и съм решил да опитам с няколко слаби семейства със стари майки.Явно от форума никой не я изпробвал.
"..Самосмяна не може да се получи с наш(твой) маточник в никакъв случай..."- Наистина може и да си прав,нищо не казвам, явно много си изчел.Жив и здрав!"
... Семейството има някаква нагласа когато е готово за самосмяна. Ти не може да им го наложиш, когато тяхната майка си е при тях и те хабер си нямат да я сменят..." Позволи ми тук да не се съглася с теб,нагласата може да се промени чрез метода за осакатяването или хаос в гнездото.

Две майки също работят заедно, но пак при определени условия, а не от случаен маточник, който дори няма и нищо общо с тоя кошер. Говоря за родственост и т.нНакрая да те помоля да ме упътиш в коя книга прочете тези твърдения?

solaris60
06.04.2015, 19:20
Както писах в началото тази идея не е моя ,споделена е с мен и аз я споделям тук,признавам че ми хареса и съм решил да опитам с няколко слаби семейства със стари майки.Явно от форума никой не я изпробвал.- Наистина може и да си прав,нищо не казвам, явно много си изчел.Жив и здрав!" Позволи ми тук да не се съглася с теб,нагласата може да се промени чрез метода за осакатяването или хаос в гнездото.
Накрая да те помоля да ме упътиш в коя книга прочете тези твърдения?

Във форума има хора, които такива неща са изпробвали и изпробват, че ще ти се замае главата. Това не е толкова сложно.

Метода на осакатяването го разясних по горе - когато не искат да си сменят майката и на парцал да я направиш, пак няма да започне самосмяна и то с някакъв маточник, който е от друго място. Дори мисля, че ако се сложат яйца от друг кошер и се премахне майката, направените маточници ще са на собствени яйца, от техния си кошер, а от внесените от вън няма да има заложени.

Какво означава "хаос" в гнездото?

Аз не съм прочел само една книга за да ти назова заглавието и. Знанията ми се дължат на комплекс от много неща. Книги, филми, курсове, практика и т.н.

И на последно място - просто като имаш задачката вземи това лято и пробвай - загуби си ценно твое време за да разбереш резултата и когато се случат нещата по щастлив човек от теб няма да има. А не ние от форума да се чувстваме виновни едва ли не, че не сме пробвали този метод за да ти кажем веднага резултата. Вариантите са много, условията също и даден опит, ако при един се получи, то не значи, че при друг ще се осъществи по същия начин и ще даде същия резултат.

търтея
06.04.2015, 20:18
Във форума има хора, които такива неща са изпробвали и изпробват, че ще ти се замае главата. Това не е толкова сложно.

Метода на осакатяването го разясних по горе - когато не искат да си сменят майката и на парцал да я направиш, пак няма да започне самосмяна и то с някакъв маточник, който е от друго място. Дори мисля, че ако се сложат яйца от друг кошер и се премахне майката, направените маточници ще са на собствени яйца, от техния си кошер, а от внесените от вън няма да има заложени.

Какво означава "хаос" в гнездото?

Аз не съм прочел само една книга за да ти назова заглавието и. Знанията ми се дължат на комплекс от много неща. Книги, филми, курсове, практика и т.н.

И на последно място - просто като имаш задачката вземи това лято и пробвай - загуби си ценно твое време за да разбереш резултата и когато се случат нещата по щастлив човек от теб няма да има. А не ние от форума да се чувстваме виновни едва ли не, че не сме пробвали

Ако обичаш недей да изопъчаваш,не обвинявам никого, за нищо.Под Хаос разбирай смяна на местата на пилото и медовите пити ,колега го е обяснил малко по надолу а също така чрез арестуване на майката.А за това, което си мислиш, че пчелите не приемат други яйца и няма да заложат на тях маточници.Как си обясняваш направата на майки чрез пренасяне на личинки,включително и чужди ,в отглеждача ,който е с налична майка,отделена с х.р. и въпреки това захранват маточниците и ги отглеждат.Май теорията ти нещо куца,затова на мен а и сигурно и на други щеше да е интересно къде си го чел

ch.atanasov
06.04.2015, 20:29
Ха Ха ,няма да се разберете скоро.Колега как да кажа -пропускаш и преплиташ неща.

solaris60
06.04.2015, 20:33
Ако обичаш недей да изопъчаваш,не обвинявам никого, за нищо.Под Хаос разбирай смяна на местата на пилото и медовите пити ,колега го е обяснил малко по надолу а също така чрез арестуване на майката.А за това, което си мислиш, че пчелите не приемат други яйца и няма да заложат на тях маточници.Как си обясняваш направата на майки чрез пренасяне на личинки,включително и чужди ,в отглеждача ,който е с налична майка,отделена с х.р. и въпреки това захранват маточниците и ги отглеждат.Май теорията ти нещо куца,затова на мен а и сигурно и на други щеше да е интересно къде си го чел

Ако се "арестува" майката дали ще започне нейната смяна?

Когато се пренасят личинки в каква фаза са яйцата в кошера?

Майката в отглеждача ли е?

Даа, моята теория нещо и куца и аз се чудя от къде ги знам тези неща? Но мисля, че по - горе го писах от къде.

solaris60
06.04.2015, 20:35
Ха Ха ,няма да се разберете скоро.Колега как да кажа -пропускаш и преплиташ неща.

Ха, ха. Нали? Няма да е първият.

търтея
06.04.2015, 20:45
Ако се "арестува" майката дали ще започне нейната смяна?

Когато се пренасят личинки в каква фаза са яйцата в кошера?

Майката в отглеждача ли е?

Даа, моята теория нещо и куца и аз се чудя от къде ги знам тези неща? Но мисля, че по - горе го писах от къде.

Защо на въпроса се отговаря с въпроси ?Ако обичаш отговори си ти, че аз чуствам като на изпит,какво се опитваш да ми кажеш?

solaris60
06.04.2015, 20:54
Защо на въпроса се отговаря с въпроси ?Ако обичаш отговори си ти, че аз чуствам като на изпит,какво се опитваш да ми кажеш?

Ами като отговориш на тези въпроси и всичко ще се изясни. А може и да не отговаряш, то си е ясно. А какво искам да ти кажа - искам по някакъв начин да ти обясня, а и по - горе колегата също ти каза, че оплиташ нещата. Научил си доста, но трябва да се създаде някакъв ред, да се систематизират всички тези знания.

търтея
06.04.2015, 21:31
Ами като отговориш на тези въпроси и всичко ще се изясни. А може и да не отговаряш, то си е ясно. А какво искам да ти кажа - искам по някакъв начин да ти обясня, а и по - горе колегата също ти каза, че оплиташ нещата. Научил си доста, но трябва да се създаде някакъв ред, да се систематизират всички тези знания.

Знам отговорите и ще ти отговоря , за да да не си мислиш че ги оплитам нещата.1 въпрос Да,майката се поставя на 2 или 3 корпус със запечатаното пило и с отделен вход Отделя се с х.р.В повечето случаи правят мат. за самосмяна. 2 въпрос По указание в отглеждача трябва да остане само люпещо пило но всички знаем че винаги остава и помалко открито пило и яйца. 3 въпрос Няма проблем майката да е в отглеждача,отделена на първия корпус с х.р. Даже сматам че така получавам по едри маточници.Е как се справих?

solaris60
06.04.2015, 21:50
Знам отговорите и ще ти отговоря , за да да не си мислиш че ги оплитам нещата.1 въпрос Да,майката се поставя на 2 или 3 корпус със запечатаното пило и с отделен вход Отделя се с х.р.В повечето случаи правят мат. за самосмяна. 2 въпрос По указание в отглеждача трябва да остане само люпещо пило но всички знаем че винаги остава и помалко открито пило и яйца. 3 въпрос Няма проблем майката да е в отглеждача,отделена на първия корпус с х.р. Даже сматам че така получавам по едри маточници.Е как се справих?

Перфектно.:yo:

mirchev
06.04.2015, 22:44
Здравейте пчелари. Време е да се включа в дискусията. Като за начало имам едно предложение- нека си помагаме кой с каквото може, без злобарски коментари, споделяме опита си и всеки решава дали да опита или НЕ.
По въпроса с майките аз практикувам по следния начин.
1. Ако кошера е "добър"- отрязвам крило и заден крак на майката, (не може майката да изведе рой)
2. Ако кошера не ми харесва- отнемам майката и придавам пило от друг кошер, като следя маточника да е заложен на тази пита.
Всичко останало е въпрос на характер на сътветното семейство.
Най подходящото време за смяна, "самосмяна", на майки / аз тогава го правя/ е след акациевата паша преди липата.


Успех на всички.

solaris60
06.04.2015, 22:51
Здравейте пчелари. Време е да се включа в дискусията. Като за начало имам едно предложение- нека си помагаме кой с каквото може, без злобарски коментари, споделяме опита си и всеки решава дали да опита или НЕ.
По въпроса с майките аз практикувам по следния начин.
1. Ако кошера е "добър"- отрязвам крило и заден крак на майката, (не може майката да изведе рой)
2. Ако кошера не ми харесва- отнемам майката и придавам пило от друг кошер, като следя маточника да е заложен на тази пита.
Всичко останало е въпрос на характер на сътветното семейство.
Най подходящото време за смяна, "самосмяна", на майки / аз тогава го правя/ е след акациевата паша преди липата.


Успех на всички.

Първо ДОБРЕ ДОШЪЛ.

Няма злобарски коментари - ние тук така си говорим. Тези неща които написа са стандартни. Дай нещо по - нестандартно, че да те почнем.:bigsmile:

mirchev
07.04.2015, 00:21
Преди три години си купих майки за да заселя осиротели семейства, / имаме 50 кошера/, средата на април ги приеха успешно. Всичко много добре, на 06.05. обикновино слагам магазините, като ги преглеждам преди това /ДБ 12 р. да има поне 8-9 пити с пило/. Преглеждам първия с "новата майка", маточници 2-3, което ще рече самосмяна, другите бяха на подобно дередже / от новите майки/, УЖАС тогава реших, че ще си ги произвеждам сам. Речено сторено, /не ме трябва много за да започна да действам/. Създадох условия, в два от най добрите си кошера "расови според мен", да изпаднат в роево състояние. На пълен кошер с пчели /висящ отпред на столетна брада/, ме дариха с 7-8 маточника на 4-5 пити. От 4 кошера, взех по две пити с пчелите, придадох питите с маточник ето 4 нови майки. Изчаках ги да се оплодят и се започна с придаването, подмана на "некачествени" майки.
Две ги приеха без проблем. Другите две заминаха само в един кошер, поставям я под капак, запушвам с ВОСЪК отвора, прибирам се на следващата седмица восъка прояден а от майката нито следа. Слагам втората, същото положение. С триста зора прясно пило всяка седмица и така повече от месец, докато си заложи САМ.
С две думи убедих се за пореден път, че стандарт при пчелите НЯМА. Има хиляда начина за придаване на майки по всяко време, преди, по време, след главна и всякакъв вид подържаща паша. Мойто предложение е споделете Вашите методи и всеки да решава кой начин ще избере, така ще се почерпим с достатъчно практически опит, а който успее може да почерпи и с нещо друго.

solaris60
07.04.2015, 06:23
Преди три години си купих майки за да заселя осиротели семейства, / имаме 50 кошера/, средата на април ги приеха успешно. Всичко много добре, на 06.05. обикновино слагам магазините, като ги преглеждам преди това /ДБ 12 р. да има поне 8-9 пити с пило/. Преглеждам първия с "новата майка", маточници 2-3, което ще рече самосмяна, другите бяха на подобно дередже / от новите майки/, УЖАС тогава реших, че ще си ги произвеждам сам. Речено сторено, /не ме трябва много за да започна да действам/. Създадох условия, в два от най добрите си кошера "расови според мен", да изпаднат в роево състояние. На пълен кошер с пчели /висящ отпред на столетна брада/, ме дариха с 7-8 маточника на 4-5 пити. От 4 кошера, взех по две пити с пчелите, придадох питите с маточник ето 4 нови майки. Изчаках ги да се оплодят и се започна с придаването, подмана на "некачествени" майки.
Две ги приеха без проблем. Другите две заминаха само в един кошер, поставям я под капак, запушвам с ВОСЪК отвора, прибирам се на следващата седмица восъка прояден а от майката нито следа. Слагам втората, същото положение. С триста зора прясно пило всяка седмица и така повече от месец, докато си заложи САМ.
С две думи убедих се за пореден път, че стандарт при пчелите НЯМА. Има хиляда начина за придаване на майки по всяко време, преди, по време, след главна и всякакъв вид подържаща паша. Мойто предложение е споделете Вашите методи и всеки да решава кой начин ще избере, така ще се почерпим с достатъчно практически опит, а който успее може да почерпи и с нещо друго.

Ето това е истината за придаването на майките. Когато искат я приемат, дори да я пуснеш на прелката или направо в/у питите, а когато не искат с каквото и да ги мъчиш, докато не си произведат от собственото си пило не спират да ги убиват.

srg
07.04.2015, 13:09
Има си общи принципи и методи за придоване на майка и те не трабва да се отричат. Тези методи имат определен процент успеваемост и неуспеваемост.Пускал съм пробно майка през прелката и са я приемали и съм разформировал семейства заради многократни неуспешни опити да им придам дори и плодна майка при обилна паша, но това са изключения и не бива да се абсолютизират.

scutellator
07.04.2015, 18:01
Ето това е истината за придаването на майките. Когато искат я приемат, дори да я пуснеш на прелката или направо в/у питите, а когато не искат с каквото и да ги мъчиш, докато не си произведат от собственото си пило не спират да ги убиват.

Всяко нещо си има логика и причина. Все пак поведението на пчелите се води от инстинкти, не от разум.
По-добре човек да се опита да потърси причината довела до дадено събитие, отколкото да го отдава на суеверие и на божествена намеса.
Ако успее да разгадае интегралната схема на механизма задвижващ дадено поведение, в бъдеще ще знае какво точно да прави при всяка различна ситуация.

scutellator
07.04.2015, 18:19
Та да се върнем на въпроса:


Кога е по - удачно и успешно да се сменя майката , преди паша , по време на пашата или след нея , например август ?

Зависи какви цели се търсят:
- Смяната на майка през Март/Април с презимувала и доказала се майка, прави така че и най-слабото семейство да може да се възползва напълно от още първата пролетна паша. В алтернативния случай такова семейство трябва да се дундурка целия сезон, което трупа само разходи без съществени приходи от него( и смъква средния добив).

- Смяната на майка в края на сезона - Август, Септември, че дори и Октомври (взависимост от климата) се търси при интензивно отглеждане на пчелните семейства. КОГАТО ЕДНО СЕМЕЙСТВО Е БИЛО ПРЕЕКСПЛОАТИРАНО ЦЯЛ СЕЗОН И ВЕЧЕ Е ГРОХНАЛО, ЕДНА МЛАДА МАЙКА СЪС ДОБЪР ПРОИЗХОД ГО ВДИГА НА КРАКА, така както никакви стимуланти не биха могли.

solaris60
07.04.2015, 18:29
Всяко нещо си има логика и причина. По-добре човек да се опита да потърси причината довела до дадено събитие, отколкото да го отдава на суеверие и на божествена намеса.
Ако успее да разгадае интегралната схема на механизма задвижващ дадено поведение, в бъдеще ще знае какво точно да прави при всяка различна ситуация.

:crazy: Скутелаторче, тези велики мисли от някой форум за духовно развитие ли ги взе?

Nik_m
19.07.2015, 15:40
Тази година много зле се оплождат майките в основните семейства. От 10 само 2 се оплодиха, на останалите 8 сложих контролно пило и заложиха маточници и от 8те нито една не се оплоди, та се наложи да им придавам оплодена майка, поне ги приеха всичките. А при отводките работата е точно обратна от почти 40 отводки само 2 не се оплодиха. Не мога да разбера каква е пречената, но на повечето майките въобще не излизаха да се оплождат (чакам ги по цял месец)а като сложа контролно пило залагат маточници и я убиват, ако аз не го направя преди тях.

rosty_sz
19.07.2015, 17:15
Насекоми!!!

ch.atanasov
19.07.2015, 17:25
Тази година много зле се оплождат майките в основните семейства. От 10 само 2 се оплодиха, на останалите 8 сложих контролно пило и заложиха маточници и от 8те нито една не се оплоди, та се наложи да им придавам оплодена майка, поне ги приеха всичките. А при отводките работата е точно обратна от почти 40 отводки само 2 не се оплодиха. Не мога да разбера каква е пречената, но на повечето майките въобще не излизаха да се оплождат (чакам ги по цял месец)а като сложа контролно пило залагат маточници и я убиват, ако аз не го направя преди тях.
Колега ,би ли пояснил какви са тези основни семейства майките на , които не се оплождат.Къде са им плодните майки?

Христо Димитров
19.07.2015, 17:49
Тази година много зле се оплождат майките в основните семейства. От 10 само 2 се оплодиха, на останалите 8 сложих контролно пило и заложиха маточници и от 8те нито една не се оплоди, та се наложи да им придавам оплодена майка, поне ги приеха всичките. А при отводките работата е точно обратна от почти 40 отводки само 2 не се оплодиха. Не мога да разбера каква е пречената, но на повечето майките въобще не излизаха да се оплождат (чакам ги по цял месец)а като сложа контролно пило залагат маточници и я убиват, ако аз не го направя преди тях.

И при мен го имаше този проблем точно за периода с валежите.Две майки ги чаках да се оплодят повече от 2 седмици.Почти се бях отказал да ги чакам.
Оплодиха се обаче и сега си снасят.Преди това от 5 майки не се върна само една от "брачен полет".Статистиката ми е само за отводки,тъй като от основните семейства имах само две самосмени,но там всичко протече както трябва.

redbull
19.07.2015, 20:30
Тази година много зле се оплождат майките в основните семейства. От 10 само 2 се оплодиха, на останалите 8 сложих контролно пило и заложиха маточници и от 8те нито една не се оплоди, та се наложи да им придавам оплодена майка, поне ги приеха всичките. А при отводките работата е точно обратна от почти 40 отводки само 2 не се оплодиха. Не мога да разбера каква е пречената, но на повечето майките въобще не излизаха да се оплождат (чакам ги по цял месец)а като сложа контролно пило залагат маточници и я убиват, ако аз не го направя преди тях.
Затова си вземи от Матеев оплодни сандъчета и там си слагай маточници,не в силните семейства. При мен също в отводките процента на оплождане е по-голям и то не само тази година.

zayo
19.07.2015, 22:24
Тази година много зле се оплождат майките в основните семейства. От 10 само 2 се оплодиха, на останалите 8 сложих контролно пило и заложиха маточници и от 8те нито една не се оплоди, та се наложи да им придавам оплодена майка, поне ги приеха всичките. А при отводките работата е точно обратна от почти 40 отводки само 2 не се оплодиха. Не мога да разбера каква е пречената, но на повечето майките въобще не излизаха да се оплождат (чакам ги по цял месец)а като сложа контролно пило залагат маточници и я убиват, ако аз не го направя преди тях.

И на мен тази година ми прави такова впечатление, но с тази разлика, че процента на оплодените при старите семества е по-висок. Въпреки това три - четири така и не успяха да си произведат майки или поне такива които да снясят и да прилачат на нещо, та се наложи да им придавам от резервните. Две от четирите си произведоха някакви "екземпляри", които така и не пронесоха и по размер бяха близки до пчелите. Получиха правораздаване по бързата процедура....

Nik_m
20.07.2015, 20:50
Затова си вземи от Матеев оплодни сандъчета и там си слагай маточници,не в силните семейства. При мен също в отводките процента на оплождане е по-голям и то не само тази година.
Имам си 40 броя военни съндъци които ги ползвам за оплодни, но ми е малко двора и няма място.

delta.e
20.07.2015, 22:08
Какъв е размера на тези сандъци ?

Nik_m
21.07.2015, 10:43
Какъв е размера на тези сандъци ?

От Горни Лом - 9 рамкови, но слагам по 1 рамка + маточник и върши работа. Преди няколко дена заредих още 6, вчера ги прегледах и всичките са оплодени.

petrov_
21.07.2015, 15:16
качи някоя снимка да ги видим и ние

От Горни Лом - 9 рамкови, но слагам по 1 рамка + маточник и върши работа. Преди няколко дена заредих още 6, вчера ги прегледах и всичките са оплодени.

Nik_m
21.07.2015, 19:56
качи някоя снимка да ги видим и ние
Ето една снимка от преди 1 месец. Първия ред са, обаче не се виждат добре а нямам друга снимка, но в форума ги има трябва да си ги намериш.

Ivan_vd
22.07.2015, 19:25
Какъв е размера на тези сандъци ?Ако ти харесат може да си купиш,имам още 200 бр.

delta.e
22.07.2015, 19:42
Ще помисля .
Все пак , там са съхранявани боеприпаси .

Ivan_vd
22.07.2015, 20:03
От боеприпасите няма проблем,нека кажат и колегите обгаряш и си готов.

Fogzyi
22.07.2015, 20:31
Ох, и при мен много слабо се оплождаха майките по мои изчислкения окло 10% оплодени и приети не знам на какво се дължи, но от обиденения отводките станаха по силни от семействата:))

Marian
27.07.2015, 17:52
Здравейте колеги.
В тази тема да ви попитам за моя проблем.
Да започна с малко предистория. Миналата година направих отводка началото на август и майката пронесе на 2 септември(на 3 септември имаше пило на два дни-леко наклонено). До тук добре. Презимува добре,дойде април пило на 6 рамки, май-кошера пълен и сложих магазин, юни-магазина половината пълен с незапечатан мед, началото на юли пилото започна да намаля при положение,че има място за снасяне. Вчера при прегледа гледам почти няма пило, няма и маточници и реших да сменя майката. Поръчах нова майка, която ще дойде утре по обед. Кога трябва да махна старата и да придам новата? Чета за някакви от 2 до 6 часа семейството да остане без майка,но не знам така ли да го направя или нещо друго ще ми препоръчате. Благодаря предварително.

бат тянко
27.07.2015, 20:56
Марианчо,ти прочете ли темата преди да попиташ?Майката ще я придадеш от три до пет часа след осиротяването!Колегите многократно са го обяснявали.

Marian
27.07.2015, 21:18
Прощавай бат тянко, но аз съм още млад пчелар и затова питам. Днес тукашен пчелар ми каза да махна старата майка и 3 дни да не ги пипам. На 4 ден отварям и премахвам всички маточници,които са заложили и след това придавам новата майка.Тогава те разбират,че нямат младо пило за майка и приемат без проблем новата майка. Мисля,че има логика в това,но ще послушам теб.Благодаря за бързия отговор.

бат тянко
27.07.2015, 21:39
Не бързай толкова!Прочети всичко което можеш по тази тема и избери метод на придаване,който ти решиш.

Mateev
28.07.2015, 21:51
Прощавай бат тянко, но аз съм още млад пчелар и затова питам. Днес тукашен пчелар ми каза да махна старата майка и 3 дни да не ги пипам. На 4 ден отварям и премахвам всички маточници,които са заложили и след това придавам новата майка.Тогава те разбират,че нямат младо пило за майка и приемат без проблем новата майка. Мисля,че има логика в това,но ще послушам теб.Благодаря за бързия отговор.

За да няма младо пило, трябва да изчакаш 9 дена - 3 за яйцата и още 6 за незапечатаните личинки. Това с 3-те дена на твоя пчелар е пълна некомпетентност - дори и след 3 дена ще има идеални еднодневни личинки, на които пчелите с кеф могат да заложат маточник. Изчакването на 10 дена пък е ПЪЛНА ГЛУПОСТ - силно ще отслабиш семейството, предизвиквайки дефицит на около 18 000 яйца, и след около 40 дена ще наблюдаваш как се е свило почти на половина.

Начините за придаване на нова майка така, щото да има висока вероятност за приемане, са съвсем други. Просто трябва да си направиш труда да попрочетеш архивите на форума, и ще откриеш стотици полезни съвети как това се прави по поне 10 различни начина, много по-добри от грешния начин на твоя "стар" пчелар. Самият аз преди 2-3 дена някъде из форума писах подробна технология за това как аз придавам майките.

Nik_m
11.08.2015, 10:15
Една майка на отводка почти спря да работи, на какво се дължи това? След като се оплоди стигна до 5-6 рамки с пило, вчера гледам кошера не работи като останалите, летеж почти няма, отварям и гледам разнородно пило само на 1 рамка а до нея още няколко пити полирани но не осеменени. Майката беше много енергична гоних я 1 мин. по питата да я убия.

Вълчан
11.08.2015, 13:24
Една майка на отводка почти спря да работи, на какво се дължи това? След като се оплоди стигна до 5-6 рамки с пило, вчера гледам кошера не работи като останалите, летеж почти няма, отварям и гледам разнородно пило само на 1 рамка а до нея още няколко пити полирани но не осеменени. Майката беше много енергична гоних я 1 мин. по питата да я убия.
Миналат година имах две такива майки, роеви.Кошерите направиха самосмята септември. Щом я гониш няма яйца в нея, лека е. Майката която снася, се движи бавно, преглежда килийките и снася. Обяснявам си го; липса на храна и висока опаразитенос.

Nik_m
11.08.2015, 15:54
Сега по време на слънчогледа ако няма храна кога ще има а преди 15тина дена проверявах търттеевото пило за акари и има съвсем малко тук там по 1 акар в килийка.
Ще видя след някой ден новата майка как се представя.

zayo
11.08.2015, 17:28
Една майка на отводка почти спря да работи, на какво се дължи това? След като се оплоди стигна до 5-6 рамки с пило, вчера гледам кошера не работи като останалите, летеж почти няма, отварям и гледам разнородно пило само на 1 рамка а до нея още няколко пити полирани но не осеменени. Майката беше много енергична гоних я 1 мин. по питата да я убия.

Тази пролет ми се случи нещо подобно. Отводка от август миналата година на която майката се бе оплодила и снасяше съвсем нормално и бе развила нормално семейство до есента тази зима-пролет спря да снася. Нямам си и на идея точно каква е причината, но най-вероятно поне според мен в моя случай е да са направили късна самосмяна и новата майка да не е успяла да се оплоди, след което е останала безплодна. Пробах какво ли не по рецепти от форума, но същата до края на март така и не пронесе. Иначе на няколко пъти ми се е случвало на стари майки да им свършат оплодените яйца и да продължат само с търтиеви.

Nik_m
11.08.2015, 17:56
При мен това беше юнска отводка която вървеше много добре 5-6 рамки с пило, белязах майката и за да хване слънчогледа ги обединих с друга отводка на която и бях взел майката предварително. И вместо да започне да снася повече при наличието на повече пчели тя взе та спря и почна да носи като кокошка по 1 яйце на ден. :)

n.kostadinov
11.08.2015, 18:51
Аз пък миналата година имах следния случай,отводка правена на маточник,майката си пронася и работи съвсем нормално.Мисля че беше стигнала до 5 рамки с пило и изведнъж в началото на август някъде беше,отварям да видя как е положението и какво да видя-рамка и половина с пило в единия край на гнездото.Съседните рамки с венци и отдолу с полирани килийки но яйца няма.Отиде към 2 седмици така,тъкмо мислех да я махам и да обединявам и чудо,пилото започна да се увеличава.Тази година си се разви като съвсем редовно семейство.През цялото време съм я следил за място за яйцеснасяне,така че това го отписвам като вариант.И до днес нямам идея защо така имаше пауза в яйцеснасянето.

Nik_m
11.08.2015, 19:52
Няма кой да я чака, я се оправила я не а зимата идва, нали за това имам запасни майки.

n.kostadinov
11.08.2015, 21:22
не казвам да я чака,споделям какво ми се случи :)

delta.e
11.08.2015, 22:25
не казвам да я чака,споделям какво ми се случи :)

Така е колега .
Не питай старило ,а питай патило .;)

Marko
12.08.2015, 10:26
Аз пък миналата година имах следния случай,отводка правена на маточник,майката си пронася и работи съвсем нормално.Мисля че беше стигнала до 5 рамки с пило и изведнъж в началото на август някъде беше,отварям да видя как е положението и какво да видя-рамка и половина с пило в единия край на гнездото.Съседните рамки с венци и отдолу с полирани килийки но яйца няма.Отиде към 2 седмици така,тъкмо мислех да я махам и да обединявам и чудо,пилото започна да се увеличава.Тази година си се разви като съвсем редовно семейство.През цялото време съм я следил за място за яйцеснасяне,така че това го отписвам като вариант.И до днес нямам идея защо така имаше пауза в яйцеснасянето.
В момента имам подобен случай.Отводка с маточник от пролетта, имаше пило, а сега само на 1 рамка запечатано и яйца само в 5-6 килийки по 2-3 на на дъното, не по стените.Явно нещо е станало с майката...

delta.e
12.08.2015, 11:44
Явно , играта загрубя .
Прилича ми на търтовка .
Изчакай ден-два и провери пак .
А , как са хранителните запаси на семейството ?

Nik_m
12.08.2015, 22:06
С новата майка кошера веднага започна да работи, изглежда бившата майка нещо е дефектирала. Остана ми само 1 кошер да се оплоди майката, днес и е 12 ден от излюпването, но ще им дам още 3-4 дни защото ми останаха само 2 запасни майки.

zayo
13.08.2015, 22:01
С новата майка кошера веднага започна да работи, изглежда бившата майка нещо е дефектирала. Остана ми само 1 кошер да се оплоди майката, днес и е 12 ден от излюпването, но ще им дам още 3-4 дни защото ми останаха само 2 запасни майки.

Към момента имам 6 запасни, но чакам пашата да ми свърши, за да ги заменя с такива които не се представят на ниво, защото тази пролет от 36 сем от 7 не извадих и по 1 рамка акация докато от други - почти по корпус. Е, най-голямите мърши вече ги смених и сега семеиствата работят добре, но при положение, че сменя още няколко маики може да очаквам, че ако няма сакътлици през зимата напролет почти всички ще са в кондиция.

Nik_m
18.08.2015, 20:53
С новата майка кошера веднага започна да работи, изглежда бившата майка нещо е дефектирала. Остана ми само 1 кошер да се оплоди майката, днес и е 12 ден от излюпването, но ще им дам още 3-4 дни защото ми останаха само 2 запасни майки.
Оплодила се е и работи яко има да наваксва.

marianski
05.09.2015, 20:32
Колеги,колко долу горе като дни пчелите освобождават майката от клетката(пластмасовата) при предаване на нова майка?

Ангел Йосифов
06.09.2015, 08:01
Ако си счупил капачетата,времето за освобождаване е 3-5дена....

marianski
06.09.2015, 08:30
Ако си счупил капачетата,времето за освобождаване е 3-5дена....

Благодаря Ангел само се чудя дали не е късно след като освободят майката да снесе необходимото пило за зимата. Смених онзи ден майката поради липса на пило и предадох тази новата ама времето ме притеснява вече, а кошера е доста силен!

Ангел Йосифов
06.09.2015, 08:38
Какво те притеснява времето?Или може би диаграмите те притесняват?Притеснението, по скоро,би трябвало да ти е в посока дали майката ще бъде приета.....Има време СПОКО.

marianski
06.09.2015, 09:58
Под израза време имах в предвит,че е на края на сезона и майките намалят доста яйцеснасянето.

nikola.vladov
06.09.2015, 10:04
Колеги,колко долу горе като дни пчелите освобождават майката от клетката(пластмасовата) при предаване на нова майка?
Зависи колко е гъсто тестото. Последните ми ги освободиха за под 24 часа. Ако искаш по-бързо капни няколко капки вода на тестото като счупиш крачетата. Ако тестото е най-долу на клетката няма опасност да се омажат пчелите вътре. Аз като видя, че се бавят и са добре настроени действам с капкомера!

marianski
06.09.2015, 10:57
На 03.09 сложих клетката, вчера надникнах и гледам пчелите са около клетката настроени според мен добре към новата майка изяли са от едната страна храната наполовина като тунелче ама има време.Ако утре не са я пуснали ще капна със капкомера малко!



п.с.-Предавал съм доста майки и кошера не го закачам минимум 5 дена ама сега времето малко ме притиска и.......

ch.atanasov
06.09.2015, 11:12
Скоро четох тук-там ,че няма майки на пазара.Мариански ,твоята от къде е?

marianski
06.09.2015, 11:18
Скоро четох тук-там ,че няма майки на пазара.Мариански ,твоята от къде е?
А намират се майки ама аз не искам да взимам от лицензирани производители, че дет се вика парен каша духа!!!
А иначе моята е от един познат пчелар наблизо.

nikola.vladov
06.09.2015, 11:24
Скоро четох тук-там ,че няма майки на пазара.Мариански ,твоята от къде е?

Аз петък видях на магазина на централна гара в София. Казаха ми били на "апиакта" по 22 лева. Аз от години не съм купувал от тях :)

Ангел Йосифов
06.09.2015, 11:51
Ако пчелите са добронамерени капкомер не ви трябва....

nikola.vladov
06.09.2015, 11:56
Ако пчелите са добронамерени капкомер не ви трябва....
Съгласен съм! По-рано, ако са добронамерени пробивах дупка с пирон. Напоследък действам с капкомера, че ми е по-лесно. Дони в един разговор по-телефона ми беше казал, че е по-добре пчелите сами да освободят майката от клетката.

Nik_m
29.07.2016, 19:55
Преди време отделих старите майки на 2 рамки с пчели за да стоят като резерва. В момента са на 3 рамки с пчели и 4 броя са заложили по 1 хубав маточнк за самосмяна а 1 вече смени майката, като новата е много голяма и хубава. Та да ви попитам дали ще са качествени тези майки като има толкова малко пчели.

solaris60
29.07.2016, 19:58
Та да ви попитам дали ще са качествени тези майки като има толкова малко пчели.

А защо да са некачествени?

Nik_m
29.07.2016, 20:05
А защо да са некачествени?
Има само 2-3 рамки с пчели в сандъчетата, и се чудя дали са захранили добре маточника.

tarty
29.07.2016, 20:12
Има само 2-3 рамки с пчели в сандъчетата, и се чудя дали са захранили добре маточника.
Три рамки=1 маточник, май месец 10 рамки=20-30 маточника. Защо да не е читава майката.

solaris60
29.07.2016, 20:13
Има само 2-3 рамки с пчели в сандъчетата, и се чудя дали са захранили добре маточника.

След като се излюпи майката виж дали е останала храна в маточника. Ако има такава, дори и малко бъди спокоен. Това не означава, че майката ще ти е качествена. Има още куп критерии по които тя да е некачествена.

zapstojan
29.07.2016, 20:33
Има само 2-3 рамки с пчели в сандъчетата, и се чудя дали са захранили добре маточника.

https://www.youtube.com/watch?v=1eOgXQcPTjM
Гледай след 20-та минута. Пчеларката стръсква от три рамки млади пчели в сандъчето, слага три пити, а отгоре слага подкапачна табла със 70 маточника.

srg
04.08.2016, 05:35
Колеги! Вчера забелязах млада майка от самосмяна с проблеми с едно от задните крачета. Досега такива случаи ги отдавах на утвърждаване на майката при сериозна конкуренция от други майки. За съжаление това е поредния случай това лято. Започвам да се притеснявам.

Димо Караангелов
04.08.2016, 16:03
И аз имах такъв случаи тази година саката маика с допро пило!При консултация с пчеловъд на когото имам доверие версията му бе че е заболяване и я смених с подарената ми "Матеевка"!!!

Георги 1974
04.08.2016, 18:14
И аз имах такъв случаи тази година саката маика с допро пило!При консултация с пчеловъд на когото имам доверие версията му бе че е заболяване и я смених с подарената ми "Матеевка"!!!

Значи и аз имам същият случай тази година забелязах го само на една майка (роева) все едно е кривогъза ходи на една страна и дупето и трепка. Но пилото и е добро и изпреварва някой от сестрите си.
Моля те да споделиш разбира се ако имаш възможност точно каква диагноза постави пчеловъда, не бих казал че съм притеснен по скоро любопитен (другите пчели са си нормални и нямат оплешивяване и почерняване) но знае ли човек какво може да му дойде на главата.

Димо Караангелов
04.08.2016, 19:29
То диагноза нямаше като такава,просто коментирахме пък и нямаше къде да сложа маиката на Матеевв и съдбата и се реши!Тои пчеловъда влиза във форума ако желае да даде мнение!?Съжалявам не помогнах много!

srg
05.08.2016, 05:25
При моя случай има сериозна предистория. Трета майка от този кошер ми се губи от есента насам. Бях решил да ги разформировам и да претопя питите. Сега ще изчакам още малко с младата майка. Подозирам за някаква болест, но не успях да издиря подобни симптоми.

n_markov
21.04.2017, 19:39
Колеги да кажем няколко думи за самосмяна на майката с придаване на маточник без да се премахва или осакатява старата майка. По кое време се прави придаването и къде трябва да се сложи маточника ( на коя пита и къде, система ДБ). Знам че това не е много правилно и процента на смяна е много нисък, но обстоятелствата ме притискат и нямам друг избор за смяна. Ако пчелите преценят да я сменят майката ще приемат маточника.
Ако се осакати майката по голям ли е процента на приемана на маточника?
Благодаря!!!

kuline
21.04.2017, 19:54
Колеги да кажем няколко думи за самосмяна на майката с придаване на маточник без да се премахва или осакатява старата майка. По кое време се прави придаването и къде трябва да се сложи маточника ( на коя пита и къде, система ДБ). Знам че това не е много правилно и процента на смяна е много нисък, но обстоятелствата ме притискат и нямам друг избор за смяна. Ако пчелите преценят да я сменят майката ще приемат маточника.
Ако се осакати майката по голям ли е процента на приемане на маточника?
Благодаря!!!
Интересни идеи! Принципно това няма да се получи, дори и да се получи, това ще са единични случаи, с голям процент неуспех. Следователно, заслужава ли си? След като обстоятелствата те притискат, ги остави, те сами ще си преценят, имат или нямат нужда от нова майка.
Разбира се, че ако се осакати майката процента прием ще е по-голям.

delta.e
21.04.2017, 20:10
Ако , нараня майката и дам маточник дали ще се получи ?
Те предпочитат своя материал .
Едва по-късно номерът ще мине , ама тогава семейството ... .

solaris60
21.04.2017, 20:14
Едва по-късно номерът ще мине , ама тогава семейството ... .

Давай по - нататък де...........еееее, егати скръндзата.:bigsmile:

delta.e
21.04.2017, 20:24
Защо , да съм скръндза ?
Образованието е двустранен процес . :)

solaris60
21.04.2017, 20:40
Защо , да съм скръндза ?
Образованието е двустранен процес . :)

Отпусни се малко с материала, че докато стигна до края на знанията ти ще трябва да живея колкото сейшелската костенурка Адуейта.:bigsmile:

freelancer_bg
03.05.2017, 08:02
n_markov, миналата година пак си питал за такава подмяна на майките. Ето я тямата http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3110 . Писал съм и отговор там.

rumenggr
03.05.2017, 16:42
n_markov, миналата година пак си питал за такава подмяна на майките. Ето я тямата http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3110 . Писал съм и отговор там.
Deja vu:cool:

mici-92
24.06.2018, 11:35
Малко късно съм решил да гледам пчели.Не е лесно,но е интересно.На 8-ия ден след излюпването, 2 едри млади майки заобиколени от шепа пчели, на съседни пити в средата на гнездото и на през 1 от тях,на 9-10дни маточник,(бях добавял прясно пило).След 5 дни,пило на 1рамка,колкото цигарена кутия.Маточника прояден,но майката не я видях.След 2седмици слабо яйцеснасяне,отново наличие на 5-6 дневен единствен маточник.Това са факти,а какви са причините?Извинявам се,ако някъде съм се уплел.Помогнете ми да разбера причините да се случи това!

miroslav70
24.06.2018, 20:27
Същия проблем,на кошер правещ самосмяна изведох майката в отводка,отводката заложи нова самосмяна,на дата погледнах само рамката с маточника-излюпен.Отварям след време,старата там,и два незапечатани сзмосменни...

nikawr
24.06.2018, 20:58
Същия проблем,на кошер правещ самосмяна изведох майката в отводка,отводката заложи нова самосмяна,на дата погледнах само рамката с маточника-излюпен.Отварям след време,старата там,и два незапечатани самосменни...

Тази година и при мен има същия случай, но с малката разлика, че младата самосменна майка беше наредила 4 пити пило, а на последната пита заложен единствен маточник скрит ниско долу отстрани... :(
Взех Соломоново решение, колкото и да ми харесва работата на младата майка: пчелите си разбират от работата за разлика от нас... ;)
Иначе една стара майка отделена на отводка началото на април ме изненада неприятно. Беше развила семейството от 2 междурамия на 6-7, и отварям вчера и виждам класическа яка търтовка.... Просто я изтръсках в другия двор и летящата налетя на една близка отводчица с 4-5 междурамия пчели, която последствие получи магазин..

mici-92
28.08.2018, 21:42
Проблема с едно семейство продължава.Отводка направена в началото на месец май.При преглед на 28 май,2 добре изглеждащи новоизлюпени майки и наличие на не едър запечатан маточник.Оставих всичко така,нали казват,че пчелите знаят най добре,какво да правят.Направи ми впечатление,че излюпените маточници на втория ден разрушени.Един колега преди време писа,че оставали по–вече от седмица.На 18.06на двете страни на една питапило на площ от 150кв. см и такова яйцеснасяне до вчера27.08.Забравих да кажа ,чемного пъти тьрсих майката с цел да я маркирам,но колкото и да упорствах не мо жах да я открия.Вчера около обяд,рекох да погледна,как работи този кошер и се приближих до прелката.Не мина и минута,когато се приземипчела с големина на работничка,влачейкипредпо агам ,,сватбено було",само,че на дупето.Понеже ми е за първи път,изобщо не реагирах.Тя кацна в средата ,пробяга 10 см към мен и сигурно се уплаши и полетя напред.Така получих отговори на въпроса,защо не мога да я видя и защо е толкова пилото и дали,не трябваше при хубавите майки да унищожа останалия маточник.

Трендафил Дончев
28.08.2018, 22:27
Проблема с едно семейство продължава.Отводка направена в началото на месец май.При преглед на 28 май,2 добре изглеждащи новоизлюпени майки и наличие на не едър запечатан маточник.Оставих всичко така,нали казват,че пчелите знаят най добре,какво да правят.Направи ми впечатление,че излюпените маточници на втория ден разрушени.Един колега преди време писа,че оставали по–вече от седмица.На 18.06на двете страни на една питапило на площ от 150кв. см и такова яйцеснасяне до вчера27.08.Забравих да кажа ,чемного пъти тьрсих майката с цел да я маркирам,но колкото и да упорствах не мо жах да я открия.Вчера около обяд,рекох да погледна,как работи този кошер и се приближих до прелката.Не мина и минута,когато се приземипчела с големина на работничка,влачейкипредпо агам ,,сватбено було",само,че на дупето.Понеже ми е за първи път,изобщо не реагирах.Тя кацна в средата ,пробяга 10 см към мен и сигурно се уплаши и полетя напред.Така получих отговори на въпроса,защо не мога да я видя и защо е толкова пилото и дали,не трябваше при хубавите майки да унищожа останалия маточник.

Има вероятност да е излязъл някакъв рой от първите майки, а сега да се е появила нова от маточника за който споменаваш, вече оплодена. Сега остава да изчакаш 5-6 до 10 дни за яйца.

mici-92
29.08.2018, 07:59
Има вероятност да е излязъл някакъв рой от първите майки, а сега да се е появила нова от маточника за който споменаваш, вече оплодена. Сега остава да изчакаш 5-6 до 10 дни за яйца.
Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.

Трендафил Дончев
29.08.2018, 08:28
Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.

Остави я, че времето напредна и няма време за повече манипулации. Напролет, ако изживее зимата ще правиш експерименти.
Това с многото търтеи и повторното оплождане, аз лично не съм съгласен. Защото не съм го виждал.

nikawr
29.08.2018, 10:03
Тази дребна майка обитава кошера и осеменява още от 18май.Не съм я виждал,но мисля,че тя е причината,въпреки добрите условия,от 3месеца осеменява по една пита.Преди 3дни проверих и имаше запечатано ,на 5–6дни ипрясно пило.Всичкото на 1рамка.Предполагам,че този брачен полет не е първи и се питам,след като се уплаши,дали ще се прибере отново.Бях взел решение да я сменям и съжалявам,че не я смачках на прелката,защото трудно,ще я открия на рамката.

Според мен проблема е друг. Когато майката е "кекава" пчелите правят самосмяна. Обаче кофтито е когато почнат да правят на самосменната майка самосмяна. Става един порочен кръг и майките почти винаги излизат една след друга дребни и "куци". Според мен това семейство е влязло точно в такъв режим и бълва самосменни "кекави" и дребни майки една след друга...

mici-92
29.08.2018, 12:41
Според мен проблема е друг. Когато майката е "кекава" пчелите правят самосмяна. Обаче кофтито е когато почнат да правят на самосменната майка самосмяна. Става един порочен кръг и майките почти винаги излизат една след друга дребни и "куци". Според мен това семейство е влязло точно в такъв режим и бълва самосменни "кекави" и дребни майки една след друга...
Това бяха първите майки,първи маточници.2–те бяха много едри.

nikawr
29.08.2018, 12:48
Това бяха първите майки,първи маточници.2–те бяха много едри.

Ам таз що дребна? Или аз нещо не съм хванал нишката...

mici-92
29.08.2018, 12:50
Остави я, че времето напредна и няма време за повече манипулации. Напролет, ако изживее зимата ще правиш експерименти.
Това с многото търтеи и повторното оплождане, аз лично не съм съгласен. Защото не съм го виждал.
И аз не бях съгласен за повторен брачен полет до онзи ден.Затова се изненадах много,а и през 10 дни го проверявам.2дена преди това с един опитен пчелар направихме подробен преглед и решихме да я отстраним.Новата беше поръчана.

mici-92
29.08.2018, 12:53
Ам таз що дребна? Или аз нещо не съм хванал нишката...
Защото,първите 2 маточника бяха буквално двойни спрямо третия.

nikawr
29.08.2018, 13:05
Защото,първите 2 маточника бяха буквално двойни спрямо третия.

Е в това семейство майката от третия ли е? Я разкажи от начлото на сформирането на семейството, че аз нещо наистина не мога да фана нишката. До колкот разбрах това е майска отводка и ти сега си видял майка с шлейф, така ли?

mici-92
29.08.2018, 13:50
Е в това семейство майката от третия ли е? Я разкажи от начлото на сформирането на семейството, че аз нещо наистина не мога да фана нишката. До колкот разбрах това е майска отводка и ти сега си видял майка с шлейф, така ли?
Да.........

nikawr
29.08.2018, 14:37
Да.........

Емииии, няма как според мен майска майка да излиза за дооплождане след 3 месеца. Малко ми си види невероятно. По вероятно е да си джиткат самосмени вътре и затова да не върви семейството. Просто не винаги самосменните майки са прекрасни, особенно пък кат се влезе във спирала на самосмени. А това че не си усетил самосмяните не е нещо което да те притеснява, по скоро не си умерил запечатани маточници при прегледите...

barkov1982
29.08.2018, 16:10
Ако има достатъчно пчели минимум 5-6 междурамия може да си купиш майка и да я придадеш, но има много условности зависи от район докога евентуално ще снася майката това пък зависи от други работи, физиологично състояние на пчелите а т. Н. Най лесно е обединява с някое средно по сила и не го мисли.
До колегата mici-92

delta.e
29.08.2018, 19:55
И аз не бях съгласен за повторен брачен полет до онзи ден.Затова се изненадах много,а и през 10 дни го проверявам.2дена преди това с един опитен пчелар направихме подробен преглед и решихме да я отстраним.Новата беше поръчана.

Новата дали ще е супер ?

nikawr
29.08.2018, 21:45
Новата дали ще е супер ?

Нова булка, нов късмет... ;)

Sylvie
30.08.2018, 13:03
Тъй като се оказа, че и на мен ми трябва една майка, а нямам резервни, моля ви, дайте ми координатите на пчелар от който мога да си закупя веднага една майка. Единствено изискване - да е от добър пчелин със здрави пчели.
До сега съм купувала 6-7 майки, и от лицензирани и от обяви в нет-а, и нито една не оцеля. Затова сега искам препоръка за пчелар защото времето е лошо да оставам без майка дълго време.

Намерих си

mici-92
30.08.2018, 15:08
Новата дали ще е супер ?
Каква ще е,не знам новата.Но търсих старата на 2пити спило,даже сметах пчелите им на чаршаф с надеждата накрая да останат по–малко пчели около майката,но пак не я открих,а новата чака и часовете минават.Друг път ще се шегуваме,сега е време за бързи съвети.Моля ви!

mici-92
30.08.2018, 15:55
Ако има достатъчно пчели минимум 5-6 междурамия може да си купиш майка и да я придадеш, но има много условности зависи от район докога евентуално ще снася майката това пък зависи от други работи, физиологично състояние на пчелите а т. Н. Най лесно е обединява с някое средно по сила и не го мисли.
До колегата mici-92
Проблема е,че семейството е на ,18ЛР рамки и майка с размери на работничка,при това немаркирана и не мога да я открия.Семейството е подпомагано с пило и мед.

Nik_m
30.08.2018, 16:23
Проблема е,че семейството е на ,18ЛР рамки и майка с размери на работничка,при това немаркирана и не мога да я открия.Семейството е подпомагано с пило и мед.

На калпава майка 2ри шанс не се дава, защото резултата винаги е един и същ. Дори и с инжекция от пило пак не става нищо.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 16:27
Каква ще е,не знам новата.Но търсих старата на 2пити спило,даже сметах пчелите им на чаршаф с надеждата накрая да останат по–малко пчели около майката,но пак не я открих,а новата чака и часовете минават.Друг път ще се шегуваме,сега е време за бързи съвети.Моля ви!


Проблема е,че семейството е на ,18ЛР рамки и майка с размери на работничка,при това немаркирана и не мога да я открия.Семейството е подпомагано с пило и мед.

При теб е пълна каша май. Но като гледам пчеларя е най - зле. Може и една майна да ми кажеш. Няма да те банирам. Но ....зле.

mici-92
30.08.2018, 17:29
При теб е пълна каша май. Но като гледам пчеларя е най - зле. Може и една майна да ми кажеш. Няма да те банирам. Но ....зле.
Хубав съвет.Това вместо капак ли е?

mici-92
30.08.2018, 17:34
Майната после.Сега ми кажи,как да елиминирам старата майка!

Nik_m
30.08.2018, 17:42
Майната после.Сега ми кажи,как да елиминирам старата майка!

Това е лесно, стръскваш кошера на земята и гледаш къде пчелите ще направят кълбо и майката е по средата и няма как да се върне в кошера.

rosty_sz
30.08.2018, 17:47
Майната после.Сега ми кажи,как да елиминирам старата майка!
Може ли аз?
Вземи корпус с празни пити и го постави на дъното на кошера. Стръскай всички рамки в този корпус като все пак преглеждаш за майка (може пък да я видиш). След това сложи ханеманова решетка като можеш да покриеш 2/3 от нея с плътно платно чувал и т.н. След това сложи старите корпуси. Това утре сутрин. Към 14-15 часа махни ХР и сложи плътна преграда и предай след още два часа новата майка в корпуса с пилото. После след като приемат новата когато тие кеф търсиш пак старата трепеш и обединяваш с вестник. Това си е голяма хамалогия и си мисля е все ще я намериш и без тея ала бала ама ако не успееш действай.Успех.

mici-92
30.08.2018, 17:49
Това е лесно, стръскваш кошера на земята и гледаш къде пчелите ще направят кълбо и майката е по средата и няма как да се върне в кошера.
Дали,няма да се върне в кошера?Тя е голяма,колкото муха.

Nik_m
30.08.2018, 18:12
Дали,няма да се върне в кошера?Тя е голяма,колкото муха.

При положение че снася е захранена и няма да може да се вдигне.

nikawr
30.08.2018, 19:11
Рости, тая майка щом е толкова малка ще си мине през ханемановата решетка. Сяда сутринта по хладното на едно столче до кошера и въоръжен с търпение почва рамка по рамка да я търси. А щом има и готова майка може да пробва да постави клетката с новата майка върху рамките. Чел съм постове на колеги които твърдят че старата майка за 20-30 мин е върху клетката или до нея. Аз не съм пробвал, но нищо не пречи да се опита, нищо не се губи.

Трендафил Дончев
30.08.2018, 20:17
Дали,няма да се върне в кошера?Тя е голяма,колкото муха.

Аз за какво казвам, че е зле пчеларя? Как разбра, че е колкото муха, като не си я виждал? Ти както ми поставяш нещата съм напълно сигурен, че изобщо не си виждал майка. Съвети всеки тук ще ти даде от хубав по - хубав, но ми се струва, че нищо няма да направиш. За какво ти беше тази втора майка по това време? Сега е времето на майсторите, а май месец е на новаците. А какъв е моя съвет. Ако имаш някой силен кошер го раздели на две, но извикай някой майстор. Придай майката на едната половина и храниш яко и двете семейства. Има време, а и майките сега снасят като за световно. Проблемният кошер го остави на мира. Може напролет и да те изненада приятно и да те накара да си удариш един между рогата заради глупавите похвати. Шегувам се за рогата.:bigsmile:

Алексиев
30.08.2018, 20:38
Един съвет на новобранец. Постилаш едно платнище и изтръскваш всичко. Поставяш си кошера на мястото, сядаш от страни и чакаш. Като останат стотина двеста пчели на платнището, ставаш и ги покриваш отгоре. Ако има майка тя ще е там. След 4-5 часа придаваш новата и...проверка след 3 дена. Късмет.

mici-92
30.08.2018, 21:31
Аз за какво казвам, че е зле пчеларя? Как разбра, че е колкото муха, като не си я виждал? Ти както ми поставяш нещата съм напълно сигурен, че изобщо не си виждал майка. Съвети всеки тук ще ти даде от хубав по - хубав, но ми се струва, че нищо няма да направиш. За какво ти беше тази втора майка по това време? Сега е времето на майсторите, а май месец е на новаците. А какъв е моя съвет. Ако имаш някой силен кошер го раздели на две, но извикай някой майстор. Придай майката на едната половина и храниш яко и двете семейства. Има време, а и майките сега снасят като за световно. Проблемният кошер го остави на мира. Може напролет и да те изненада приятно и да те накара да си удариш един между рогата заради глупавите похвати. Шегувам се за рогата.:bigsmile:Ох!На 13 страница съм писал н–кДончев,,,,,,,,че на 27т.м.,на прелката видях пчела влачещашелф.Не е ли логично да мисля,че тя обитава този кошер.

mici-92
30.08.2018, 21:37
А старата майка и на сън да я видя,ще я погаля по главата.:bigsmile:

Трендафил Дончев
30.08.2018, 21:53
А старата майка и на сън да я видя,ще я погаля по главата.:bigsmile:

Прочетох ти постовете от самото начало до тук. Прочети си ги пак и като обмислиш всичко, напиши какво точно е станало, че иначе както казах, всичко е каша.
Когато ти казват нещо го приеми, а не започвай да спориш за логично и нелогично, защото знанията за пчелите не са ти силата.
И подбирай обръщенията към мода.

tarty
30.08.2018, 22:31
Ох!На 13 страница съм писал н–кДончев,,,,,,,,че на 27т.м.,на прелката видях пчела влачещашелф.Не е ли логично да мисля,че тя обитава този кошер.

А ти сигурен ли си, че това е било майката или така си предположил? Може да е била някоя пчела ужилила нещо и червата да и са се влачили след нея.

mici-92
31.08.2018, 05:53
А ти сигурен ли си, че това е било майката или така си предположил? Може да е била някоя пчела ужилила нещо и червата да и са се влачили след нея.
Възможно е.Срещата ни трая ,по–малко от 5 секунди.

demonj
01.09.2018, 05:49
Вземи и си направи една сборна отводка от другите силни кошери с майката която си купил и спри да се занимаваш със спасяването на едно келяво семейство защото дори и да отселее през зимата догодина ще е пак на същия хал.

Nik_m
01.09.2018, 08:02
Вземи и си направи една сборна отводка от другите силни кошери с майката която си купил и спри да се занимаваш със спасяването на едно келяво семейство защото дори и да отселее през зимата догодина ще е пак на същия хал.

Аз какво правя ако някое семейство не върви. Убавам майката, събирам го на 1 корпус, мрежа и върху него една отводка, на другия ден махам мрежата и готово.

mici-92
01.09.2018, 08:44
Вземи и си направи една сборна отводка от другите силни кошери с майката която си купил и спри да се занимаваш със спасяването на едно келяво семейство защото дори и да отселее през зимата догодина ще е пак на същия хал.
А,толкова много пчели от това ,,келяво "семейство,какво да ги правя,докато не отстраня калпавата майка? Впрочем,направихме една операция,но ще пиша другата седмица.

demonj
01.09.2018, 11:17
Аз какво правя ако някое семейство не върви. Убавам майката, събирам го на 1 корпус, мрежа и върху него една отводка, на другия ден махам мрежата и готово.
Е да ама в случая колегата не може да намери майката.

demonj
01.09.2018, 11:35
А,толкова много пчели от това ,,келяво "семейство,какво да ги правя,докато не отстраня калпавата майка? Впрочем,направихме една операция,но ще пиша другата седмица.
Като има много пчели ги остави да се оправят сами, отдавна съм спрял да помагам на отводка които не вървят,не казвам че това е най правилното но просто съм решил да не си губя времето с глупости,тази година съм направил над 50 отводки от тях към момента са останали 37-38,но са стока от половината мед вадих,тези които не вървят или пък са търтовки ги събирам на едно място с една майка и да се оправят ако не се оправят играе метлата накрая:bigsmile: