PDA

Виж пълната версия : Маточници



Страници : [1] 2

Пламен Керчев
02.04.2015, 21:55
В едно семейство при прегледа установих наличие на маточници, открити. По това време на годината дали маиката ще се оплоди. В предвид наличие на търтеи има но те са предимно от търтовки и дали търтеите от търтовки пчели имат същите качества като от майката.

solaris60
02.04.2015, 21:57
В едно семейство при прегледа установих наличие на маточници, открити. По това време на годината дали маиката ще се оплоди. В предвид наличие на търтеи има но те са предимно от търтовки и дали търтеите от търтовки пчели имат същите качества като от майката.

Не се притеснявай - само ПУСКАЙ майките и резултата ще е повече от положителен.

Недялко Атанасов
03.04.2015, 08:13
Не се притеснявай - само ПУСКАЙ майките и резултата ще е повече от положителен.
Колко ли ще са пълноценни,едните се люпят в работнически килийки а другите май са по едрички.

matudja
03.04.2015, 09:37
Колко ли ще са пълноценни,едните се люпят в работнически килийки а другите май са по едрички.

И аз ще кажа,не се притеснявай.Тази година имах 2 семейства без майки и в началото на март им сложих пило.Едната майка се оплоди и има вече нанесено пило на цяла пита,другата се излюпи по-късно и чакам да се оплоди.Освен ,че наистина има търтеи от търтовки,аз намерихи някои семейства които найвероятно ще правят самосмяна и имаха редовни големи търтеи.Слагай смело пило и го спасявай.

ch.atanasov
03.04.2015, 10:54
Колко ли ще са пълноценни,едните се люпят в работнически килийки а другите май са по едрички.

Те търтейчетата са дребни ,ама с големи патки.Нали се знае ,като няма риба и рака е риба.:bigsmile:

solaris60
03.04.2015, 11:34
Колко ли ще са пълноценни,едните се люпят в работнически килийки а другите май са по едрички.


Те търтейчетата са дребни ,ама с големи патки.Нали се знае ,като няма риба и рака е риба.:bigsmile:

Важен е търтея. Ако не напълни тръбичките на майката и колкото слон да е пак е брак. Ако питаш мен един майкопроизводител няма да има. Просто не са необходими, колкото и да ми ги хвалят.

delta.e
03.04.2015, 11:35
В едно семейство при прегледа установих наличие на маточници, открити. По това време на годината дали маиката ще се оплоди. В предвид наличие на търтеи има но те са предимно от търтовки и дали търтеите от търтовки пчели имат същите качества като от майката.

Търтеят няма баща , а има дядо .
Търтовката има и баща и дядо .

Aranis
03.04.2015, 11:48
Те търтейчетата са дребни ,ама с големи патки.Нали се знае ,като няма риба и рака е риба.:bigsmile:

Големи патета, ма не им узряват орехчетата, а и крилцата им късички не настигат кокошката...или тя бързо бяга. Едно от двете.


Към колегата Керчев - колега, доказано е, че търтейте за да узреят полово трябва да са гледани в нормални килийки (търтееви). В противен случай не могат да настигнат майката в полет, още по-малко да я осеменят. Изчакай още 10 дена докато "разрешиш" отглеждането на майка.В кошерите отглеждането на търтеево пило вече е започнало. Скоро ще имаш качествени търтей за осеменяване на майката.

solaris60
03.04.2015, 11:53
Големи патета, ма не им узряват орехчетата, а и крилцата им късички не настигат кокошката...или тя бързо бяга. Едно от двете.


Към колегата Керчев - колега, доказано е, че търтейте за да узреят полово трябва да са гледани в нормални килийки (търтееви). В противен случай не могат да настигнат майката в полет, още по-малко да я осеменят. Изчакай още 10 дена докато "разрешиш" отглеждането на майка.В кошерите отглеждането на търтеево пило вече е започнало. Скоро ще имаш качествени търтей за осеменяване на майката.

Ако някои майки още не са започнали да снасят, то други снасят още от февруари. В това число и търтеи в каквито килийки искаш.

ch.atanasov
03.04.2015, 11:59
Търтеите от търтовки си имат орехчета с материал в тях.Могат да оплодят майка ,значи и летят добре.Друг е въпроса ,както писа колегата дали ще се напълнят тръбичките на мамата.Колеги пишат за пронесли майки през март.Да , само после да пишат по колко снасят и до кога.При мен майка оплодена април ,винаги е била -гола вода.

Пламен Керчев
03.04.2015, 12:03
По мои изчисления майката трябва да излети за брачен полет към 20 април
Така че има време а и се надявам да има сватба, окуражава ме и поста на matudja. Има време ще пиша за резултата.

Дамян Дамянов
03.04.2015, 12:23
По мои изчисления майлата трябва да излети за брачен полет към 20 април
Така че има време а и се надявам да има сватба, окуражава ме и поста на matudja. Има време ще пиша за резултата.

Ако търтея идва от семейство с акарицид в кошера, то пиши го, че стреля с халосни.:laughing:
Хората още не са махнали лентичките, а чакаме качествен мъжкар.
Това в кръга на шегата ;)
Миналата година имам майки снесени около 01.04 и оплодени да кажем след 20.04. Да кажем, че съвпадат горе-долу с това което ти очакваш.
Представиха се горе-долу добре, но имам по-голяма зимна смъртност при тези семейства(по-голяма от късните слаби отводки).
Може да е от акара, може да е и от нещо друго, но това е което съм видял с очите си.(не е меродавно)

Най-добрите ми майки са от Юни-Юли месец, но ако са решили, че сега трябва да правят майки, то няма да ги спра.

Успех, дано всичко мине гладко :)

solaris60
03.04.2015, 17:20
Търтеите от търтовки си имат орехчета с материал в тях.Могат да оплодят майка ,значи и летят добре.Друг е въпроса ,както писа колегата дали ще се напълнят тръбичките на мамата.Колеги пишат за пронесли майки през март.Да , само после да пишат по колко снасят и до кога.При мен майка оплодена април ,винаги е била -гола вода.

От миналата година имам майка оплодена началото на март. На 10 март имаше една педя пило. Застигна останалите и се представи добре. Сега в момента е в един от кошерите, който по нищо не се различава в развитието си от другите, дори мисля, че е и по - добре от някои летни. Както писах по горе - важен е жребеца.

vito
03.05.2015, 16:59
Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?

ch.atanasov
03.05.2015, 17:23
Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?
Чел съм мнение ,че пчелите сами избират вярната майка. В такъв случай аз избирам два по-едри маточника ,добре изглеждащи ,другите разрушавам.Имал съм свищеви майки по-добри от купешките .

iliew
03.05.2015, 18:19
И аз смятам , че в твоя случай размера има значение :) . Според мен тези които са от по-стари ларви са по -дребни . Остави най-едрите и ако на тринайстия ден от правенето на отводката не са излюпени , значи си улучил .

Nik_m
03.05.2015, 22:16
Здравейте,преди 8 дена направих четири отводки,но нямах възможност на третият-четвъртият ден да отида да ги прегледам и да унищожа запечатаните маточници и да оставя само незапечатаните!Сега ме притеснява какви майки ще излязат!?Има ли начин малко преди да излязат майките,да разбера кои са от три дневни ларви за да ги унищожа евентуално,накратко как да избера най-качествената и да оставя само този маточник?Предварително благодаря на всички колеги за вниманието и отговорите?
Нямаш никакъв проблем, пчелите ще се оправят сами. Това с чистенето на маточници на 4ти ден на няколко места прочетох, че го отричат. Имам една свещева майка която беше за заместване ако се наложи а тя разви супер кошер и в момента като видиш как реди пилото ти пълни душата а е една запетайка.

ch.atanasov
03.05.2015, 22:22
Нямаш никакъв проблем, пчелите ще се оправят сами. Това с чистенето на маточници на 4ти ден на няколко места прочетох, че го отричат. Имам една свещева майка която беше за заместване ако се наложи а тя разви супер кошер и в момента като видиш как реди пилото ти пълни душата а е една запетайка.

Къде го чете? Ако е вярно майкопроизводителите ще ползват тридневни ларви ,да им стават по-бързо майките.:bigsmile:Е май ще си паля старите книги.

Nik_m
04.05.2015, 06:25
Къде го чете? Ако е вярно майкопроизводителите ще ползват тридневни ларви ,да им стават по-бързо майките.:bigsmile:Е май ще си паля старите книги.
Миналата година по това време преди да правя отводките се рових из нета и четох информация по темата. ch.atanasov никъде не съм писал, че 3 - дневните ларви стават по добри майки а написах, че пчелите сами преценяват коя е най добрата майка и човек ако изрязва маточници (меша им се в работите) може да унищожи най добрия. Аз маточници не изрязвам и миналата година от 30 отводки само само 3 майки бяха калпави и ги убих а останалите в момента така са развили семействата че неможе да кажеш че са били отводки миналата година.

П.С. Въобще не знаем майко производителите какво правят та да излезнат такива лоши майки.

ch.atanasov
04.05.2015, 07:33
Миналата година по това време преди да правя отводките се рових из нета и четох информация по темата. ch.atanasov никъде не съм писал, че 3 - дневните ларви стават по добри майки а написах, че пчелите сами преценяват коя е най добрата майка и човек ако изрязва маточници (меша им се в работите) може да унищожи най добрия. Аз маточници не изрязвам и миналата година от 30 отводки само само 3 майки бяха калпави и ги убих а останалите в момента така са развили семействата че неможе да кажеш че са били отводки миналата година.

П.С. Въобще не знаем майко производителите какво правят та да излезнат такива лоши майки.

Е не се впрягай.За тридневните ларви ,логиката е такава.Когато семейството остане без майка ,бърза да си произведе и залага маточници от ларви на различна възраст.Научно се приема ,че ларвата трябва да бъде на възраст не повече от 12ч.,за да се отгледа качествена майка.Затова и се прави разрушаване на първите запечатани маточници.Може и да греша ,но май това пише в моите книги.

scutellator
04.05.2015, 11:44
П.С. Въобще не знаем майко производителите какво правят та да излезнат такива лоши майки.

Третират с КУМАФОС!!!!!!

Дамян Дамянов
04.05.2015, 14:54
https://www.youtube.com/watch?v=YDwpTmCwjxQ

От 1 мин и 6 сек до 1 мин и 9 сек се вижда как пчела изкарва майка от кошера. От 1:11 до 1:15 е на стената на кошера, но аз не я виждам :)

http://s9.postimg.org/5gju6vi6z/maika.jpg (http://postimg.org/image/5gju6vi6z/)

Аз правя така: минимум 2 маточника и максимум няма. Да се разбират както си искат, това не е моя работа. Като не е добра майката или ще си я сменят сами или няма да изкарат зимата - тяхна си работа.
В този кошер имаше 5-6 маточника. На никой не давам съвети, както искате така си гледайте пчелите.

Nik_m
04.05.2015, 17:21
Е не се впрягай.За тридневните ларви ,логиката е такава.Когато семейството остане без майка ,бърза да си произведе и залага маточници от ларви на различна възраст.Научно се приема ,че ларвата трябва да бъде на възраст не повече от 12ч.,за да се отгледа качествена майка.Затова и се прави разрушаване на първите запечатани маточници.Може и да греша ,но май това пише в моите книги.
Няма проблем, нали за това е форума всеки да си каже мнението и който може след това да си извлече нещо полезно. Аз видях няколко пъти как новоизлюпена майка стои в кошера и маточниците стоят също и след няколко дена като се излюпи качествена майка убиват тази която не им харесва.

Mateev
04.05.2015, 17:37
Разликата между ларвите в маточниците и ларвите на пчелите-работнички е в НАЧИНА НА ХРАНЕНЕ. Ларвите в маточниците се хранят само с пчелно млечице и с нищо друго. Ларвите на пчелите-работнички се хранят с пчелно млечице само в началото веднага след излюпването, и след това се хранят с мед и пчелен прашец.

Та ако искате качествена майка, тя трябва да е направена от личинка на 1 ден. По-старите личинки вече са некачествени (поради лошата храна). В критична ситуация пчелите могат да използват и по-стара личинка, но това е не защото го искат, а защото нямат какво друго да направят.

мухозол
09.05.2015, 07:59
Един малак въпрос .Защо преди години маркирахме майките с 3 цвята а сега 5 ???

scutellator
09.05.2015, 09:11
Един малак въпрос .Защо преди години маркирахме майките с 3 цвята а сега 5 ???
Ами маркирай си ги пак със 3 цвята, ако искаш.
Аз лично предпочитам с 5.

Ангел Йосифов
09.05.2015, 09:32
Един малак въпрос .Защо преди години маркирахме майките с 3 цвята а сега 5 ???

На мен са ми нужни(предпочитам) само два цвята.Иначе на майкопроизводителите могат и да не им стигнат и пет цвята.

Mateev
09.05.2015, 11:26
Това с 5-те цвята вече се е наложило като световен стандарт и е хубаво да се спазва, за да не станат обърквания при покупка или продажба на майки, отводки или цели семейства.

Иначе ако някой пчелар реши да се изолира от целия външен свят и никога да не купува или продава, тогава може да си маркира майките си както си иска. Рано или късно обаче може да му се наложи да продаде някое семейство, и така дори и без да иска може да изиграе курвенски номер на купувача.

зуница
09.05.2015, 12:09
Иначе ако някой пчелар реши да се изолира от целия външен свят и никога да не купува или продава, тогава може да си маркира майките си както си иска. Рано или късно обаче може да му се наложи да продаде някое семейство, и така дори и без да иска може да изиграе курвенски номер на купувача.
Особено ако и единия и другия не могат да различат млада от стара майка.;)
То в такъв случай едва ли и за двамата ще е от значение каква е майката.Поне няма да се сърдят.:bigsmile:

Ангел Йосифов
09.05.2015, 12:17
С маркирането също могат да се правят "курвенски услуги" особено ако отводкопроизводителя нее могъл да реализира стоката предходната година.....

Mateev
09.05.2015, 13:01
Всичко зависи от конкретния майкопроизводител, отводкопроизводител или пчелар. Ако той е тарикат и мошенник, от него могат да се очакват всякакви измами във всичко, до което се докосне или което вземе да го прави (произвежда). Тарикат и мошенник в едно нещо вече е сигурно доказателство, че дадения човек е тарикат и мошеник и във всичко останало. Просто така работи болната психика, а тя не подлежи на излекуване.

Към днешна дата имам доказателства за тарикатлък и мошенгия от страна на доцента, както и на още няколко човека от неговото обкръжение. На тези хора вече не може да им се вярва и от тях могат да се очакват всякакви мошеничества във всяка една област от живота и бизнеса. За мене си вече твърдо съм си решил, пък и го препоръчвам и на вас - стойте по-далеко от такива хора и гледайте да си нямате никакво вземане-даване с тях, защото това рано или късно ще ви излезе през носа.

Юрий Цветков
11.05.2015, 12:20
Един малак въпрос .Защо преди години маркирахме майките с 3 цвята а сега 5 ???
Защото тогава се маркираха по българския "стандарт", а сега по общоприет световен такъв.

Христо Димитров
11.05.2015, 17:53
Здравейте,колеги!
Вчера при преглед на едно от силните ми семейства ,на което сложих магазин,забелязах маточник пред излюпване.Огледах всички плодникови пити ,но втори маточник нямаше.Изтълкувах го,че е самосмяна,но дали ми е правилно тълкуванието според вас?Семейството е силно,но забелязах,че има доста търтеи и търтеево пило,което разруших.Индикация ли е това,че майката е стара?
Има ли някакви външни белези ,по които да позная ,че една майка е стара?Четох за метода с маркирането на майките с различни цветове от различните години,но към момента не съм го практикувал.

Предварително благодаря за мненията,колеги!

Mateev
11.05.2015, 18:08
Аз бих направил следното:

1. Дърпам една отводка от семейството и слагам в нея маточника. Отводката стои непосредствено до кошера (или върху него).
2. До началото на юлската паша (слънчогледа) за това семейство вече снасят 2 майки
3. Малко преди началото на пашата обединявам отводката със семейството

Крайния резултат:
1. Силно семейство за главната паша, защото за него са работили 2 майки
2. Силно семейство за зимата поради същата причина
3. Подтискане на роевото настоение сега (защото отслабваме основното семейство и му даваме ВО за градеж)
4. Автоматична подмяна на майката с по-добрата от двете (това ще го решат пчелите по време на обединението)

Ангел Йосифов
11.05.2015, 18:30
Точно сега бих дръпнал майката във отводка,а маточника във основното семейство.

Mateev
11.05.2015, 18:32
Може и така - базовия принцип за паралелна работа на 2 майки вместо 1 пак се спазва. Приемането на майката и маточника и в двете семейства е гарантирано, защото това са си негови собствени. Въпроса с роенето отпада, ако вече няма майка в основното семейство.

solaris60
11.05.2015, 18:35
Може и така - базовия принцип за паралелна работа на 2 майки вместо 1 пак се спазва.

Принципа е запазва, но в твоя случай майката отново залага, а при Ангел - не.

Христо Димитров
11.05.2015, 18:38
Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това на Ангел Йосифов).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?

solaris60
11.05.2015, 18:39
Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?

За по - опитни може.

Mateev
11.05.2015, 18:43
Благодаря Ви за хубавите мнения.Мисля,че и при двата варианта няма да сбъркам(мнението на Mateev и това на Ангел Йосифов).И без това имам намерение да увеличавам семействата , а това е добър шанс.
Но пак да попитам ,има ли начин да се познае старата от младата майка по външни белези?

Това не е шанс за увеличаване на семействата. Това е шанс за получаване на силно семейство за главната паша.

Виж ако семейството беше изпаднало в роево настроение и беше направило много маточници, тогава вече можеше да го разфасоваш на няколко отводки, които до август имат шанс да станат силни семейства за зимата.

В твоя случай идеята е да спасиш семейството, да получиш много мед от слънчогледа, и да влезеш в зимата със силно семейство, което следващата пролет ще е готово да усвои дори и рапицата. И разбира се - да си смениш майката с по-добрата от двете. Ако този номер с ранната отводка и после обединение го правиш всяка една година, винаги ще имаш хубави майки, силни семейства и много мед.

Аз дори го правя този номер в по-тежкия му вариант - дърпане на 2 отводки (но това е възможно само при ЛР). Така ми остава отводка и за покриване на зимната смъртност, дори и за известно разширение. Освен това номера с дърпането на отводки помага за изравняване на всички семейства в пчелина - от някое вземам 1 пита с пило, от други 2, 3 или дори 4.

Недостатък на метода е жертване на акациевата паша, но тя се случва много рядко.

Ангел Йосифов
11.05.2015, 19:01
Принципа е запазва, но в твоя случай майката отново залага, а при Ангел - не.

Освен,че залага продължава да осеменява и по този начин задържа-ангажира повече пчели в кошера вместо да събират акация и е възможно при повторното залагане на маточници,самосмяната да прерасне в ....

solaris60
11.05.2015, 19:17
Освен,че залага продължава да осеменява и по този начин задържа-ангажира повече пчели в кошера вместо да събират акация и е възможно при повторното залагане на маточници,самосмяната да прерасне в ....

Точно това исках да кажа, че остава и залага отново. В случая нищо не се променя, а в другия случай всичко привършва. Другото което е, че и да я няма майката пчелите отново са ангажирани. Защо? Защото има още пило което трябва да се захранва, новата майка и предстои да се излюпи, което ще отнеме 10-12 дни до оплождането и започването и да снася.

ves
30.05.2015, 17:55
Третират с КУМАФОС!!!!!!
Колеги , какво знаете за въздействието КУМАФОС. На мен пролетта две семейства ми излязоха търтовки и се съмнявам, че причината може да е лентите SUPERSTRIPS, с които третирах есента, но не съм 100% убеден. Едното беше отводка и не ме е много яд, но другото семейство беше най-добрия ми кошер и даже исках тази година да си произведа майки от него. Съмнявам се, че може да са си направили самосмяна и новите майки да са се развили, когато е имало ленти вътре. Сложих ги още края на юли месец защото семействата бяха много опаразитени.

На самите Суперстрипс не пише абсолютно нищо като предупреждение. (Няма и указание на български, което е противозаконно). В сайта на Bayer, които продават ленти на базата на КУМАФОС само пише "да не се ползва при майкопроизводство", но нищо конкретно. Също така пише да се извадят от кошера две седмици преди събиране на стоков мед (за консумация), а на сръбските ленти и това не е упоменато. В интернет също така намерих някакъв мижав сайт на фирмата производител в който няма абсолютно никаква информация.

Та това което ме интересува е как повлиява препарата майките.
а) майката изобщо не пронася.
б) пронася но е некачествена и спира след кратко време.
в) може и да излезе хубава майка, но е въпрос на късмет

bobi_cz
31.05.2015, 06:52
Здравейте колеги ! Аз съм нов и това ми е първия пост.....
Да се представя накратко: занимавам се с пчеларство от близо година ..... Завършил съм в АУ Пловдив със специалност зоо инжинер преди 4 години ... Преподавател по пчеларство ми беше доцента и прецедател на сдружението Пламен Петров . Но от тогава до сега позабравих доста от наученото поради това че не съм ползвал знанията си.... и т.н
Преди 2 дни направих първата си отводка като в нея поставих 2 запечатани маточника ..... и т.н. .....Та имам един въпрос към вас надявам се колегите с по добър опит от мен да ми помогнат.....
Семейството от което взех маточниците , питите с пило и пчели остана с 7 рамки на които останаха и няколко незапечатани маточници .... Въпроса ми е както да правя с тях да ги оставя ли или да ги унищожа ? .... дали е възможно семейството да се рой ?
Благодаря предварително на отзовалите се

kaletoo
31.05.2015, 09:37
виж колко на брой са маточниците и каде са разположени и ще разбереш какви са ако са по края на питата е рой ако са на питата и са добри едри значи не са роеви според мен е така другите колеги да кажат
:)

bobi_cz
31.05.2015, 09:40
мисля че са около 4- 5 за сега и са в долния край на питите ..... мисля утре да отида да видя какво става , но се чудя дали да ги оставя или да ги разруша

solaris60
31.05.2015, 16:24
мисля че са около 4- 5 за сега и са в долния край на питите ..... мисля утре да отида да видя какво става , но се чудя дали да ги оставя или да ги разруша

Остави само един. Другите за резерва ли ги слагаш? Ще се рои, ако са повече.

bobi_cz
31.05.2015, 16:58
Остави само един. Другите за резерва ли ги слагаш? Ще се рои, ако са повече.

другите ги сложих за отводка в последствие да я развия до силно семейство ...... а защо само един да оставя ..... а след като ги разделих и и разширих пространството пак ли може да се рои при наличие на маточници

solaris60
31.05.2015, 17:04
другите ги сложих за отводка в последствие да я развия до силно семейство ...... а защо само един да оставя ..... а след като ги разделих и и разширих пространството пак ли може да се рои при наличие на маточници

Когато има повече маточници, които са от яйца снесени по едно и също време ще се излюпят и по едно и също време. В този случай се получава рой. Майките избягват да влизат в двубой и единствения начин е бягство - в случая рой. Пространството в случая не играе роля.

bobi_cz
31.05.2015, 17:24
Когато има повече маточници, които са от яйца снесени по едно и също време ще се излюпят и по едно и също време. В този случай се получава рой. Майките избягват да влизат в двубой и единствения начин е бягство - в случая рой. Пространството в случая не играе роля.

следователно е най - добре да ги унищожа ..... а колкото до маточниците не мисля че бяха запечатани по едно и също време ..... първо имаше един , после се появи още един .... като видях че правят и още но не бяха запечатани... и всичките са в долния край на рамките

благодаря за отговорите drinks;drinks;

solaris60
31.05.2015, 18:03
следователно е най - добре да ги унищожа ..... а колкото до маточниците не мисля че бяха запечатани по едно и също време ..... първо имаше един , после се появи още един .... като видях че правят и още но не бяха запечатани... и всичките са в долния край на рамките

благодаря за отговорите drinks;drinks;

Ти вярно ли си завършил за зоо инженер?

бат тянко
31.05.2015, 18:20
Хубуу му гу речи !

bobi_cz
31.05.2015, 19:40
Ти вярно ли си завършил за зоо инженер?

даа що ? имам 4 по пчеларство .....
ама пак казвам че съм завършил преди 3-4 години и от тогава съм се занимавал със съвсем различни неща и то знанията изчезват..... пък и знаете как е с ученето когато нямаш много голям мерак и минаваш със преписване и т.н ..... и от скоро се зарибих по пчеларството та сега ако учех щеше да е друго

solaris60
31.05.2015, 19:56
даа що ? имам 4 по пчеларство .....
ама пак казвам че съм завършил преди 3-4 години и от тогава съм се занимавал със съвсем различни неща и то знанията изчезват..... пък и знаете как е с ученето когато нямаш много голям мерак и минаваш със преписване и т.н ..... и от скоро се зарибих по пчеларството та сега ако учех щеше да е друго

Нещо правописа не подхожда на инженер, та затова се замислих.

bobi_cz
31.05.2015, 20:22
извинявам се за правописа ..... но членувам по различни форуми където всеки си пише на собствен език и затова не обръщам внимание на правописа

BateMisho
31.05.2015, 20:26
Разликата от инженер до зооинженер е доста голяма, но все пак човекът е завършил нещо....
Но както се казва "като знам какъв съм инженер, страх ме е да ида на доктор". Прави са хората, за съжаление образовнието девалвира.

bobi_cz
31.05.2015, 20:34
Разликата от инженер до зооинженер е доста голяма, но все пак човекът е завършил нещо....
Но както се казва "като знам какъв съм инженер, страх ме е да ида на доктор". Прави са хората, за съжаление образовнието девалвира.
Така става, когато човек учи за нещо , а в крайна сметка не се интересува от това. Мисля, че повечето учат заради студентския живот, малко са тези които имат мерак за това което учат. Примерно аз ако се бях занимавал с пчеларство преди да започна да уча, нямаше да пропускам урок и всичко щеше да ми е интересно. Затова каквото те вълнува с това се занимавай. Аз съм учил това, но се занимавам със другата противоположност на това - търгувам на борсата и т.н.

solaris60
31.05.2015, 20:51
извинявам се за правописа ..... но членувам по различни форуми където всеки си пише на собствен език и затова не обръщам внимание на правописа

Е дее, и ние членуваме в доста форуми, но си поддържаме формата. Това не е критерий, който да оправдава начина на писане.

nolkov
10.06.2015, 13:46
Някой може ли да ме подсети потъмнелият връх на маточник, какво означава:
- узрял маточник
- нещо не е наред с майката в маточника

bobi_cz
11.06.2015, 19:42
Днес от тоя кошер дето ви разправях излезна един рояк. Явно майките са започнали да се люпят и затова. След това като го проверих кошера имаше още 20 - сетина маточника :laughing:. Унищожих ги всичките даже ми се люпеха и майки по ръцете. Без да искам изпуснах една майка в кошера, какво ще се случи със нея ? Дали утре отново няма да се рой ? ....
А тоя излетелия рой беше се хванал на близо и го прибрах - доста силен изглеждаше, едвам се побра на 3 рамки.

solaris60
11.06.2015, 19:58
Днес от тоя кошер дето ви разправях излезна един рояк. Явно майките са започнали да се люпят и затова. След това като го проверих кошера имаше още 20 - сетина маточника :laughing:. Унищожих ги всичките даже ми се люпеха и майки по ръцете. Без да искам изпуснах една майка в кошера, какво ще се случи със нея ? Дали утре отново няма да се рой ? ....
А тоя излетелия рой беше се хванал на близо и го прибрах - доста силен изглеждаше, едвам се побра на 3 рамки.

Ако ще се роЙ, ще го е направил веднага след като си го затворил. Ако все пак не е сторил това, през нощта ще се разберат майките които са останали в кошера коя ще е царицата и коя магарицата. :bigsmile:

Абе кой каза, че ти е преподавателя по пчеларство?

bobi_cz
11.06.2015, 20:03
Ако ще се роЙ, ще го е направил веднага след като си го затворил. Ако все пак не е сторил това, през нощта ще се разберат майките които са останали в кошера коя ще е царицата и коя магарицата. :bigsmile:

Абе кой каза, че ти е преподавателя по пчеларство?

Доц. Пламен Петров. Ама за съжаление в часовете по пчеларство се задявахме с колежките и малкото научено от него до ден днешен се изпари, и остана само спомен за колежките inlove;

jdrumev
11.06.2015, 21:55
Днес от тоя кошер дето ви разправях излезна един рояк. Явно майките са започнали да се люпят и затова. След това като го проверих кошера имаше още 20 - сетина маточника :laughing:. Унищожих ги всичките даже ми се люпеха и майки по ръцете. Без да искам изпуснах една майка в кошера, какво ще се случи със нея ? Дали утре отново няма да се рой ? ....
А тоя излетелия рой беше се хванал на близо и го прибрах - доста силен изглеждаше, едвам се побра на 3 рамки.
що ги унищожаваш маточниците ако имаш празни съндъци прави отводки за 10 дена имаш кошер с оплодена майка

solaris60
11.06.2015, 22:16
що ги унищожаваш маточниците ако имаш празни съндъци прави отводки за 10 дена имаш кошер с оплодена майка

Ха, ха. Майки има - сандъци няма. Сандъци има - пчели няма. Пчели има - рамки няма, рамки има - пило няма, пило има - място няма, място има - средства няма, средства има - време няма.... Егати занаята.

bobi_cz
12.06.2015, 06:18
Така си е. Иначе направих 2 отводки от тая пчела която беше много силна, едвам се побираше на 11 рамки. Проблема при нас е че няма градеш, слагаш основи за градене те ги дупчат. Пашата току що настъпва, може би от сега ще започнат да градят. Друго неясно ми се върти по главата, колегата solaris60 може би ще ми помогне. Чудя се дали да им слагам магазини на тия двата кошера единия е със 7 рамки почти запълнени с пчели, но с неоплодена майка. Другия е на 6 рамки с оплодена майка. Виждам че носят мед по питите. Дали ще стане така че ще ги запълнят и майките няма да има къде да снасят?

Благодаря за отговорите колега.

solaris60
12.06.2015, 17:52
Така си е. Иначе направих 2 отводки от тая пчела която беше много силна, едвам се побираше на 11 рамки. Проблема при нас е че няма градеш, слагаш основи за градене те ги дупчат. Пашата току що настъпва, може би от сега ще започнат да градят. Друго неясно ми се върти по главата, колегата solaris60 може би ще ми помогне. Чудя се дали да им слагам магазини на тия двата кошера единия е със 7 рамки почти запълнени с пчели, но с неоплодена майка. Другия е на 6 рамки с оплодена майка. Виждам че носят мед по питите. Дали ще стане така че ще ги запълнят и майките няма да има къде да снасят?

Благодаря за отговорите колега.

Метни им по един - нищо не губиш. Само не разбрах толкова побират кошерчетата или може и да се разширява?

bobi_cz
12.06.2015, 20:48
Метни им по един - нищо не губиш. Само не разбрах толкова побират кошерчетата или може и да се разширява?

Кошерите са Дадан Блат, единия 12 рамков , другия 10. Пак споменавам че им слагам основи, ама не градят все още. Колебая се за магазините, защото като ги сложа да не им забавя развитието.

solaris60
12.06.2015, 21:02
Кошерите са Дадан Блат, единия 12 рамков , другия 10. Пак споменавам че им слагам основи, ама не градят все още. Колебая се за магазините, защото като ги сложа да не им забавя развитието.

А сироп слагаш ли им? Сега след акацията е малко безпашев период и иска малко сироп за да градят. Все пак развиваш кошер. Да им забавиш развитието? Аз имам 7-маци които тази година се отчетоха с един магазин с 11 рамки, а един захвана и втори, но не стигна времето за да го довърши. И така ще си останат да зимуват - без разширяване. Затуй, че слагай магазините и да се надяваме на паша.

jdrumev
12.06.2015, 21:03
Кошерите са Дадан Блат, единия 12 рамков , другия 10. Пак споменавам че им слагам основи, ама не градят все още. Колебая се за магазините, защото като ги сложа да не им забавя развитието.
с по 100-150 грама сироп като ги подкрепиш ще почнат да градят

bobi_cz
12.06.2015, 21:26
А сироп слагаш ли им? Сега след акацията е малко безпашев период и иска малко сироп за да градят. Все пак развиваш кошер. Да им забавиш развитието? Аз имам 7-маци които тази година се отчетоха с един магазин с 11 рамки, а един захвана и втори, но не стигна времето за да го довърши. И така ще си останат да зимуват - без разширяване. Затуй, че слагай магазините и да се надяваме на паша.

То тука в Родопите няма акация, единстовеното което има е сливи за пролетта и ливади за главна паша, която сега започва. Пък и температурите са ниски, вечер падат под 14 градуса.
А това как да стане хем да ги подхранвам със сироп, хем да им сложа магазини.

solaris60
12.06.2015, 21:41
То тука в Родопите няма акация, единстовеното което има е сливи за пролетта и ливади за главна паша, която сега започва. Пък и температурите са ниски, вечер падат под 14 градуса.
А това как да стане хем да ги подхранвам със сироп, хем да им сложа магазини.

Сиропа ще го слагаш за да ти градят, за да ги развиеш до 12 и 10 рамки - нали това ти е искането. Ливадите сега са на ход и след като ти е главна паша ще сложиш магазините, а докато все още има някой и друг ден ще ги подхранваш през магазина.


Ей, много си ги пощипвал тия студентки там - явно си личи, а доцента не си го бръснал и за слива.:bigsmile:

bobi_cz
12.06.2015, 21:51
Сиропа ще го слагаш за да ти градят, за да ги развиеш до 12 и 10 рамки - нали това ти е искането. Ливадите сега са на ход и след като ти е главна паша ще сложиш магазините, а докато все още има някой и друг ден ще ги подхранваш през магазина.


Ей, много си ги пощипвал тия студентки там - явно си личи, а доцента не си го бръснал и за слива.:bigsmile:

Добре, а с какво количество и през колко дена да ги храня? Те да не вземат сиропа да го сложат в магазините и за мен да има захарен сиропец да се подхранвам, след като ги изцентрофужа :laughing:. Или пък да ги засиля малко и тогава да слагам магазините, но пак ще изпусна пашата.:tres:

solaris60
12.06.2015, 21:55
Добре, а с какво количество и през колко дена да ги храня? Те да не вземат сиропа да го сложат в магазините и за мен да има захарен сиропец да се подхранвам, след като ги изцентрофужа :laughing:. Или пък да ги засиля малко и тогава да слагам магазините, но пак ще изпусна пашата.:tres:

Минавам на лични - явно ще обяснявам подробно.

jdrumev
12.06.2015, 21:59
Минавам на лични - явно ще обяснявам подробно.

после и на мен да кажеш:bigsmile:

bobi_cz
13.06.2015, 18:25
Ще им сложа магазини, пък след това като ги махна ще ги доразвивам.
Друго което ми е любопитно да знам, знае ли някой в една пълна магазинска пита колко количество мед има :confused:

solaris60
13.06.2015, 18:39
Ще им сложа магазини, пък след това като ги махна ще ги доразвивам.
Друго което ми е любопитно да знам, знае ли някой в една пълна магазинска пита колко количество мед има :confused:

Колкото сложат пчелите.

iliew
13.06.2015, 18:51
Колкото сложат пчелите.

И не могат да сложат повече от 1.5 кг , ако не е надградена (дебела).

solaris60
13.06.2015, 19:01
И не могат да сложат повече от 1.5 кг , ако не е надградена (дебела).

Хем не могат да сложат повече от 1,5 кг. - хем може.:bigsmile:
При мен рекорда е 7 см. надграждане, но кой да я претегли? И този рекорд не съм си го поставял като цел, а защото забравих да допълня магазина и те го допълнили. А съм чел някъде, но не мога да си спомня къде, че надграждат до 7 - 8 см. едностранно. Колко кг. е това?

iliew
13.06.2015, 21:13
Хем не могат да сложат повече от 1,5 кг. - хем може.:bigsmile:
При мен рекорда е 7 см. надграждане, но кой да я претегли? И този рекорд не съм си го поставял като цел, а защото забравих да допълня магазина и те го допълнили. А съм чел някъде, но не мога да си спомня къде, че надграждат до 7 - 8 см. едностранно. Колко кг. е това?

Аз затова писах , ако не е надградена.

P.Dinev
14.06.2015, 10:14
Случи се нещо странно в един кошер лежак. Може да е нормално, но поради малкият опит за мен е странно. Лежака е 18 рамков, имаше 16 пити с една майка. От ляво на дясно са подредени медови пити, след това пило между пилото рамка с мед и прашец, отново пило в сложени тази година основи, медови пити и една строителна рамка между нея и последната пита с пило има медова. Стройтелните ми са магазинна рамка с основа с изградени работнически килиик и далак с търтиеви килийки. Предният път като я вадих нямаше пило и нектар по нея, Но въпреки това не я преместих до пита с яйца а я оставих на място. Вчера я вдигам и раб. килийки пълни с нектар а на далака по средата дупка и в нея заложени два хубави големи маточника.
Чувал съм, за пренасяне на яйца от пчели и залагане на маточници, което за мен е легенда! Странно ми е че няма яйца или пило на рамката а най-близката пита с пило е зад медова пита.
Обяснявам си го с отслабване феромона на майката ако е била в другият край и това ги е принудило да заложат маточниците, но пък как се появиха яйцата?
Прегледах основно питите , няма други маточници никъде, има пити с пресни яйца.
Според вас какво се е случило и греша ли в разсъжденията си?

Silvia
15.06.2015, 16:49
Зравейте, поради малкия опит, който имаме с пчелите, ще попитам, за нещо което ми се струва много странно и няма информация по книгите. Става въпрос за една отводка, направена на 19.05.2015 г с три рамки пило и три със запаси, на едната рамка маточници запечатани, поне това съм записала, при вчерашният преглед установихме наличието на майка, но странното е, че 4 маточника, които си стоят там от създаването й, все още са цели, запечатани. Та въпроса ми е какви може да са тези маточници, които толкова време да не се излюпват, възможно ли е да са фалшиви, или какавидите вътре да са мъртви. Миналата седмица пак бяха в същото състояние. Да ги разрушим ли? Благодаря на отзовалите се.

solaris60
15.06.2015, 16:58
Зравейте, поради малкия опит, който имаме с пчелите, ще попитам, за нещо което ми се струва много странно и няма информация по книгите. Става въпрос за една отводка, направена на 19.05.2015 г с три рамки пило и три със запаси, на едната рамка маточници запечатани, поне това съм записала, при вчерашният преглед установихме наличието на майка, но странното е, че 4 маточника, които си стоят там от създаването й, все още са цели, запечатани. Та въпроса ми е какви може да са тези маточници, които толкова време да не се излюпват, възможно ли е да са фалшиви, или какавидите вътре да са мъртви. Миналата седмица пак бяха в същото състояние. Да ги разрушим ли? Благодаря на отзовалите се.

След като има майка може да ги разрушите и да погледнете какво има вътре. По този начин и ще научите нещо.

Silvia
15.06.2015, 17:01
Благодаря а отговора

bobi_cz
15.06.2015, 18:02
Когато гледате какво има вътре може да ви тръгнат майки по ръцете, както стана при мен.

Христо Димитров
15.06.2015, 18:39
Случи се нещо странно в един кошер лежак. Може да е нормално, но поради малкият опит за мен е странно. Лежака е 18 рамков, имаше 16 пити с една майка. От ляво на дясно са подредени медови пити, след това пило между пилото рамка с мед и прашец, отново пило в сложени тази година основи, медови пити и една строителна рамка между нея и последната пита с пило има медова. Стройтелните ми са магазинна рамка с основа с изградени работнически килиик и далак с търтиеви килийки. Предният път като я вадих нямаше пило и нектар по нея, Но въпреки това не я преместих до пита с яйца а я оставих на място. Вчера я вдигам и раб. килийки пълни с нектар а на далака по средата дупка и в нея заложени два хубави големи маточника.
Чувал съм, за пренасяне на яйца от пчели и залагане на маточници, което за мен е легенда! Странно ми е че няма яйца или пило на рамката а най-близката пита с пило е зад медова пита.
Обяснявам си го с отслабване феромона на майката ако е била в другият край и това ги е принудило да заложат маточниците, но пък как се появиха яйцата?
Прегледах основно питите , няма други маточници никъде, има пити с пресни яйца.
Според вас какво се е случило и греша ли в разсъжденията си?

Не съм от опитните колеги тук,но моето мнение така както си го обяснил е,че прилича на самосмяна.Навсякъде пишеш за пило ,но никъде не си обяснил дали има прясно пило,дали е запечатано или пред излюпване.Дали имаш дупки по питите с пило(това приципно е стара майка)или питите с пилото са с равно пило,което показва хубава майка.А за маточниците вероятно не си видял пилото предния път по далаците.
За да няма повече маточници(роево настроение),явно пчелите не харесват майката и искат да я сменят.Дано да съм помогнал поне малко.Има опитни колеги тук,които ще дадат по-компетентно мнение.
Поздрави и успех!

solaris60
15.06.2015, 18:46
Когато гледате какво има вътре може да ви тръгнат майки по ръцете, както стана при мен.

Тъкмо ще видят как се люпят майките. Все има какво да се научи.

bobi_cz
15.06.2015, 19:29
Тъкмо ще видят как се люпят майките. Все има какво да се научи.

Одеве пред един кошер забелязах, че са доста активни около кошера и издаваха много силен звук. Дали утре няма пак да се рой, така стана миналия път, по същия начин бяха активни.

solaris60
15.06.2015, 19:36
Одеве пред един кошер забелязах, че са доста активни около кошера и издаваха много силен звук. Дали утре няма пак да се рой, така стана миналия път, по същия начин бяха активни.

Като се съмняваш в нещо вземаш пушилката, рамкоповдигача и други принадлежности които може да ти потрябват и заставаш до кошера в ляво, дясно или отзад. Повдигаш капака и го поставяш до кошера и започваш да го правиш на салата. Рамка по рамка докато разбереш каквото те интересува. Има ли майка, има ли пило, има ли маточници и т.н., и т.н., и т. н.. Просто работете.

jdrumev
15.06.2015, 20:05
Като се съмняваш в нещо вземаш пушилката, рамкоповдигача и други принадлежности които може да ти потрябват и заставаш до кошера в ляво, дясно или отзад. Повдигаш капака и го поставяш до кошера и започваш да го правиш на салата. Рамка по рамка докато разбереш каквото те интересува. Има ли майка, има ли пило, има ли маточници и т.н., и т.н., и т. н.. Просто работете.
вярно е това нещо аз писах преди няколко дена да ли тая година роенето закъсня
днес нещата ми се изясниха. след като го направих на салата както писа по горе соларис няма пило открито няма яйца на 4 рамки заложени по 5-6 маточника за мен това е липса на майка некой ако има други предположения да сподели много ще съм му благодарен

jdrumev
15.06.2015, 20:07
Одеве пред един кошер забелязах, че са доста активни около кошера и издаваха много силен звук. Дали утре няма пак да се рой, така стана миналия път, по същия начин бяха активни.

търтеи пълзят ли много по земята боби

bobi_cz
15.06.2015, 20:11
търтеи пълзят ли много по земята боби

Не съм гледал, защо ?

jdrumev
15.06.2015, 20:16
може и съвпадение да е но миналата година видя ли покрай някой кошер да пълзят търтеи на другия ден чакам рой само да по напече малко тогава 10 дена не можеше да се отвори кошер много дъжд

solaris60
15.06.2015, 20:17
вярно е това нещо аз писах преди няколко дена да ли тая година роенето закъсня
днес нещата ми се изясниха. след като го направих на салата както писа по горе соларис няма пило открито няма яйца на 4 рамки заложени по 5-6 маточника за мен това е липса на майка некой ако има други предположения да сподели много ще съм му благодарен

Ти точки, запетайки и главни букви на клавиатурата имаш ли?

jdrumev
15.06.2015, 20:19
Извинявай,но от чатовете така пиша

solaris60
15.06.2015, 20:35
Извинявай,но от чатовете така пиша

Не става дума само за мен. На всички им пречи това, а и не е прието да се пише така тук. Просто не се разбира - затова.

jdrumev
15.06.2015, 20:56
Не става дума само за мен. На всички им пречи това, а и не е прието да се пише така тук. Просто не се разбира - затова.

Ще поправя грешката.

bobi_cz
16.06.2015, 20:19
Днес ходих да гледам пчелите. Рояците градят като луди, даже и яйца има в килийките. А в тоя кошер дето наскоро се изплюпиха майките не градят основата, а носят само мед, целия плодник са го наблъскали с мед. Майката когато се оплоди няма да има къде да снася. Като им сложа магазина дали ще преместят меда в него? Закъснях с поставянето му защото до скоро нямаха майка, а то и сега немога да я открия, сигурно ми се крие някъде.

tarty
16.06.2015, 20:53
Тази година имах такъв случай.Април месец попадам на кошер с три маточника,майката едвам се движи.След време го отварям намирам младата майка която снася и я бележа,но откривам запечатан маточник и го оставих.Ако не си харесват майката да я сменят.След 10 дена го преглеждам пак и намирам нова майка и прясно пило/явно е сменила старата/,хващам и бележа.След още две рамки,опа,белязаната стара майка,спокойно си навира главата в килийките.Оставих ги двете,може без да искам да съм уцелил как се отглеждат много майки в един кошер,:-) :-) :-) :-) :-) :-) .

Гогол
16.06.2015, 23:08
Сиропа ще го слагаш за да ти градят, за да ги развиеш до 12 и 10 рамки - нали това ти е искането. Ливадите сега са на ход и след като ти е главна паша ще сложиш магазините, а докато все още има някой и друг ден ще ги подхранваш през магазина.


Ей, много си ги пощипвал тия студентки там - явно си личи, а доцента не си го бръснал и за слива.:bigsmile:
ЕЙ ,СЛЪНЧО,не мой така да гъделичкаш момчето!!!!!!!!! Ще си каже и майчиното мляко за тия хубави студентски години.Не е бил от зубърите,наблягал е на моментните удоволствия,колкото повече, толкова повече спомени в бъдеще.Апропо,беше обещал да ми поясниш някои нещица за чистото поле.Или и ти не си стигнал до разрешаване на този проблем?На лични.

Marko
17.06.2015, 14:28
Зравейте, поради малкия опит, който имаме с пчелите, ще попитам, за нещо което ми се струва много странно и няма информация по книгите. Става въпрос за една отводка, направена на 19.05.2015 г с три рамки пило и три със запаси, на едната рамка маточници запечатани, поне това съм записала, при вчерашният преглед установихме наличието на майка, но странното е, че 4 маточника, които си стоят там от създаването й, все още са цели, запечатани. Та въпроса ми е какви може да са тези маточници, които толкова време да не се излюпват, възможно ли е да са фалшиви, или какавидите вътре да са мъртви. Миналата седмица пак бяха в същото състояние. Да ги разрушим ли? Благодаря на отзовалите се.
Аз имах същия случай.Направих отводки със роеви маточници по време на рапицата.След 20+ дена маточниците си стояха запечатани.Като ги отворих, майките вътре бяха мъртви.Някои не се бяха доразвили даже.

kopdoB
20.06.2015, 09:24
Причината е, че отводките са направени с малко млади пчели и маточниците са простудени.

зуница
20.06.2015, 11:42
По-добре е първо да четеш и после да работиш отколкото, първо да работиш и после да четеш как да оправиш "работата".sweating;
Д-р Станчо Георгиев "Производство на пчелно млечице и пчелни майки".Само със 6лв. вложени в обучение ще спечелиш доста качествени майки.hi; http://www.helikon.bg/author/Д-р%20Станчо%20Георгиев_14480/

DianHristov
24.06.2015, 17:59
Здравейте,
Новобранец съм в пчеларството и се сблъсках със следния проблем: купих си в началото на този месец 5 отводки. Днес отворих съндъците с и учудване установих, че в два от тях са заложени маточници, а пред единия корпус видях 10-15 пчели, които се бяха скупчели върху нещо и след подпушване, когато пчелите се разбягаха, забелязах лежаща майката на кошера. Може ли някой да ми каже на какво може да се дължи това? Благодаря ви предварително :)

Максим Тодоров
26.06.2015, 21:14
Споделете как да избегна изграждането на далаци върху маточниците.
Пробвах с восачна лента на горната летва но пчелите изобщо не я посещават.

Mateev
27.06.2015, 05:28
Споделете как да избегна изграждането на далаци върху маточниците.
Пробвах с восачна лента на горната летва но пчелите изобщо не я посещават.

Само някои от семействата имат склонност да изграждат далаци върху маточниците, и то само по време на силна паша. По принцип регионите със силна паша са проблемни за майкопроизводителите.

Иначе решението да не се изграждат далаци върху маточниците е смяна на семейството - отглеждач.

Mateev
27.06.2015, 05:35
Здравейте,
Новобранец съм в пчеларството и се сблъсках със следния проблем: купих си в началото на този месец 5 отводки. Днес отворих съндъците с и учудване установих, че в два от тях са заложени маточници, а пред единия корпус видях 10-15 пчели, които се бяха скупчели върху нещо и след подпушване, когато пчелите се разбягаха, забелязах лежаща майката на кошера. Може ли някой да ми каже на какво може да се дължи това? Благодаря ви предварително :)

Обикновенно пчелите правят самосмяна на майката тогава, когато усетят че не е качествена.

DianHristov
27.06.2015, 08:17
Благодаря за отговора :)
Притеснява ме това, че в единия кошер ситуацията е както при класическа самосмяна, а в другия незнан все още какво е :$ . Първия си има старата майка, която продължава да сняся яйца и има два маточника, но втория има 7-8 маточника, които не са запечатани и няма кой да снася през пириода , до който ще се оплоди новата майка, което най- много ме притеснява, защото отводката е все още слаба на 6 рамки. Не е ли по- добре да си купя за втория кошер ноеа майка или те ще успеят да се справят сами?
И един въпрос още имам, надявам се някой да ми обясни. Как е възможно пчелите да си правят само смяна пти положение, че от човека, от който си купих отводките каза, че са млади майките. Благодаряза вниманието!

Камен Крумов
27.06.2015, 09:46
И един въпрос още имам, надявам се някой да ми обясни. Как е възможно пчелите да си правят само смяна пти положение, че от човека, от който си купих отводките каза, че са млади майките. Благодаряза вниманието! Няма нищо чудно в това. На повечето майкопроизводители майките също са млади, но при голям процент от тях, приемните семейства ги подменят. Причините за това могат да бъдат различни, но най-общо казано такива майки са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират;)

solaris60
27.06.2015, 15:54
На повечето майкопроизводители майките са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират;)

Пепел ти на устата. Толкова теми се изписаха със суперлативи, а ти така да говориш. А защо ми се струва, че говориш истината?:bigsmile:

Mateev
27.06.2015, 16:21
Няма нищо чудно в това. На повечето майкопроизводители майките също са млади, но при голям процент от тях, приемните семейства ги подменят. Причините за това могат да бъдат различни, но най-общо казано такива майки са НЕКАЧЕСТВЕНИ и пчелите това много добре го разбират;)

Има майкопроизводители, които по презумпция продават некачествени майки, защото са под закрилата на майкопроизводствения монопол. Те гледат количеството, а не качеството. Оплождат ги в малки студени оплодни сандъчета, в резултат на което част от яйчните тръбички на майката остават недоразвити. Това ограничава нейния максимален капацитет на снасяне и най-интересното е, че пчелите го усещат този факт и предизвикват самосмяна, независимо от това че майката е млада.

В общия случай говорим за ПРОСТУДЕНА МАЙКА в някой момент от нейното развитие. В технологията на майкопроизводителите има поне няколко момента от време, през които те могат да простудят майките - било поради незнание или поради криворазбрана икономия на време или пари.

Mateev
11.11.2015, 19:07
Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.

Накратко - когато се придаде чужд маточник на семейство или отводка, понякога пчелите не искат да го приемат. Процента на неприетите маточници може да достигне до 20% или дори до 30%. Пчелите прогризват маточника отстрани (никога отдолу) и убиват неизлюпената майка. Автора на статията практикува завиване на маточниците отстрани със станиол. Според него това спасява маточника от прогризване. Отдолу маточника не е защитен, но според статията долната страна на маточника е просмукана от феромоните на неизлюпената майка, и те се явяват като защитна стена. Това пречи на пчелите да прогризат долната страна, и по този начин на практика се гарантира едва ли не 100%-ово приемане на маточника и спокойно излюпване на майката.

Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това. Ако всичко това е вярно, то тогава наистина вече имаме инструмент за повишаване на процента на приетите маточници, и освен това си спестяваме доста пчеларски труд (търсене и унищожаване на маточници). Просто трябва да завием едно станиолче, да придадем маточника и това е всичко.

На снимката автора завива станиолчета още преди да нареди маточниците в преносната кутия, която кутия освен всичко друго има подгряване и терморегулатор, което позволява маточниците да се транспотрират на далеко без никаква опасност за майките в тях. Става въпрос за маточници в последния ден от тяхното развитие.

http://hopesayglebefarm.blogspot.bg/2008/06/queen-cells-in-transit.html

радо
11.11.2015, 19:14
Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.
Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.

Mateev
11.11.2015, 19:29
Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.

За работа в един пчелин няма нужда от такава транспортна кутия, но при майкопроизводителите тя е много важна, а не съм сигурен дали въобще използват нещо подобно. При майкопроизводителите обикновенно отглеждачите са в един пчелин, а оплодните сандъчета и бащините семейства са в друг пчели, който го наричат ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ. Та преноса на маточници до този оплоден пункт изисква точно такава специализирана кутия с терморегулатор и захранване от запалката на колата.

Завиването със станиол определено също е полезно, и ако го знаех по-рано, сигурно щях да имам доста по-висок процент на приемане на маточниците.

За следващата година съм планирал създаването на огромно количество маточници - буквално по 500 или дори по 800 на ден. Целта е да не ги икономисвам. Когато правя отводки, профилактично ще слагам маточник и на основното семейство, защото тази година загубих част от основните си семейства по причина неволно пренасяне на майката в някоя от отводките. Случва се в 2-3% от случаите, но боли когато осакатиш силно семейство, оставяйки го без майка.

ves
11.11.2015, 19:35
Преди време бях чел за подобна техника, но човека използваше анкерпласт. И по спомен лепеше маточниците в отглеждачите в случай, че някоя майка се излюпи по-рано да не унищожи другите.

solaris60
11.11.2015, 19:52
Днес попаднах на една интересна статия за това как се придават маточници на семействата така, щото пчелите работнички дори и да искат, да не могат да убият майката. Идеята е много проста и поне за мене е новост, за която досега не знаех.



Аз използвам за тази цел така наречената от мен и донякъде измислена от мен ГОЛА КЛЕТКА.

Димо Караангелов
11.11.2015, 19:54
Акакво ще кажете за това- http://pchelar.com/node/834 !?

solaris60
11.11.2015, 19:56
Акакво ще кажете за тнова-http://pchelar.com/node/834 !?

Ще кажем, че не се отваря.

212x
11.11.2015, 20:04
...Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това....

Това схващане съществува и според мен е грешно. Маточниците биват унищожени от пчелите. Пчелите дори унищожават едни маточници и оставят други. Определено извършват подбор. Когато излезе майка унищожават всички останали маточници. Ако това всичкото е истина/вярно то правилото на 4-ти/5-ти ден е безмислено.

радо
11.11.2015, 20:05
Накратко - когато се придаде чужд маточник на семейство или отводка, понякога пчелите не искат да го приемат. Процента на неприетите маточници може да достигне до 20% или дори до 30%. Пчелите прогризват маточника отстрани (никога отдолу) и убиват неизлюпената майка. Автора на статията практикува завиване на маточниците отстрани със станиол. Според него това спасява маточника от прогризване. Отдолу маточника не е защитен, но според статията долната страна на маточника е просмукана от феромоните на неизлюпената майка, и те се явяват като защитна стена. Това пречи на пчелите да прогризат долната страна, и по този начин на практика се гарантира едва ли не 100%-ово приемане на маточника и спокойно излюпване на майката.

Ако в кошера има други маточници, вече не е необходимо те да се унищожават. Новоизлюпената майка сама ще се погрижи за това. Ако всичко това е вярно, то тогава наистина вече имаме инструмент за повишаване на процента на приетите маточници,
Маточника се приема на 100 % и майката се излюпва, но дали ще я приемат при наличието на заложени собствени маточници дори на един ден няма никаква гаранция всичко зависи от самата майка особено ако говорим за силно семейство . Винаги когато пчелите искат да унищожат маточник го прегризват от страни затова обвиването има ефект.

krasimir00
11.11.2015, 20:25
Да попитам Радо , при обвиването на маточника с хартиено тиксо не се ли случва да прегризат тиксото,при станиола няма как да се случи,но пък е по твърд ,предполагам и по неудобен за работа.

Ivan Mankov
11.11.2015, 21:18
Супер идея ! Ще бъде изпробвана следващия сезон . Малките и елементарни неща ,са гениалните !!!!!

ch.atanasov
11.11.2015, 21:22
В моята практика не помня случай ,да сложа зрял маточник в семейство без майка или отводка и да бъде унищожен.Наличните свищеви маточници биват унищожени от по-рано излюпената майка /от придадения маточник/ .Не помня къде съм го чел ,но пчелите не унищожават маточници ,освен може би при прекратяване на роене.

радо
11.11.2015, 21:27
Да попитам Радо , при обвиването на маточника с хартиено тиксо не се ли случва да прегризат тиксото,при станиола няма как да се случи,но пък е по твърд ,предполагам и по неудобен за работа.
Маточника е вече зрял тоест майката е тъмна и на следващия ден се излюпва и пчелите не успяват да го прегризат.

jorors
11.11.2015, 21:43
Аз използвам хартиено тиксо.Правя отводката и веднага слагам маточника без да чакам 2-3 часа.
Аз също и работи безпроблемно!

Mateev
12.11.2015, 20:11
Акакво ще кажете за тнова-http://pchelar.com/node/834

Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра. Крайният резултат е некачествени майки, ако са се излюпили в централната част на кошера (все пак там е по-топло от издигащия се топъл въздух) и умрели майки от периферните маточници. Виждал съм такива умрели майки, затворени в пластмасова клетка, но не съм се замислял защо се е случило това. Сега вече знам.

Това със станиола според мене е най-добро. Алуминия е добър топлопроводник и не влошава температурния режим на майките. В същото време е много по-труден за прогризване от хартиено тиксо например. Самото хартиено тиксо или анкерпласт (ако някой го използва) се явяват лоши проводници на топлина, и влошават температурния режим. Алуминиевия станиол ми изглежда възможно най-доброто решение и догодина наистина ще го пробвам и евентуално ще започна да го използвам масово.

Mateev
12.11.2015, 20:17
Маточника се приема на 100 % и майката се излюпва, но дали ще я приемат при наличието на заложени собствени маточници дори на един ден няма никаква гаранция всичко зависи от самата майка особено ако говорим за силно семейство . Винаги когато пчелите искат да унищожат маточник го прегризват от страни затова обвиването има ефект.

При излюпването си майката излиза заедно с феромоните си. Нещо повече - върха на маточника излъчва феромони още преди излюпването на майката. Та тези феромони би трябвало да спасят майката от убиване. Най-малкото силно ще се вдигне вероятноста за приемане на майката.

радо
12.11.2015, 20:30
Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра. Крайният резултат е некачествени майки, ако са се излюпили в централната част на кошера (все пак там е по-топло от издигащия се топъл въздух) и умрели майки от периферните маточници. Виждал съм такива умрели майки, затворени в пластмасова клетка, но не съм се замислял защо се е случило това. Сега вече знам.
Ако клетката се слага предпоследния ден преди излюпване на майката,а не веднага след запечатването на маточника не виждам проблем.Маточника може да простине, когато е сложен в отводката и пчелите са малко и разпръснати,може и да не е поставен на подходящото място .......

Недялко Атанасов
12.11.2015, 20:32
При излюпването си майката излиза заедно с феромоните си. Нещо повече - върха на маточника излъчва феромони още преди излюпването на майката. Та тези феромони би трябвало да спасят майката от убиване. Най-малкото силно ще се вдигне вероятноста за приемане на майката.
Ами нека това е приоритета на асоциацията -феромоните, а не станиола,ако разбра какво имам на предвид.

Mateev
12.11.2015, 20:34
Ако клетката се слага предпоследния ден преди излюпване на майката,а не веднага след запечатването на маточника не виждам проблем.Маточника може да простине, когато е сложен в отводката и пчелите са малко и разпръснати,може и да не е поставен на подходящото място .......
Някои пчелари се изкушват да ги слагат по-рано. Причините са две:
1. Опасяват се да не са прехвърлили личинка на 2 дена, която ще се излюпи по-рано и ще прогризе останалите маточници.
2. При силна паша пчелите започват да градят далаци върху маточниците, и така убиват майките.

И при двата случая човек се изкушава да сложи клетката по-рано, но така си вкарва автогол. Знам го това, защото аз също съм я допускал тази грешка.

радо
12.11.2015, 20:38
Някои пчелари се изкушват да ги слагат по-рано. Причините са две:
2. При силна паша пчелите започват да градят далаци върху маточниците, и така убиват майките.
При тази причина нямаш друг избор ако искаш да имаш маточници,майки на точно определена дата.

scutellator
12.11.2015, 20:47
Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра


Не и ако клетката е отворена отдолу.

krasimir00
12.11.2015, 20:53
Чудя се дали майките действително умират при изграждане на далаци върху маточниците.Веднъж колега ми каза,че когато изградят далак върху маточниците просто ги почиства с макетно ножче от далака преди предаване, и майките пак си се излюпват нормално.Аз самият имах такъв случай на градеж върху маточниците,но така и не се реших да пробвам съвета на колегата.

s3s3s3
12.11.2015, 21:03
Чудя се дали майките действително умират при изграждане на далаци върху маточниците.Веднъж колега ми каза,че когато изградят далак върху маточниците просто ги почиства с макетно ножче от далака преди предаване, и майките пак си се излюпват нормално.Аз самият имах такъв случай на градеж върху маточниците,но така и не се реших да пробвам съвета на колегата.

Ако са здрави майките и не са заразени, няма да умрат.

Недялко Атанасов
12.11.2015, 21:04
Да умират ,даже и за броени часове ги прегризват и изчистват,и това е на 11 ден след пренасянето на 5-7 часови ларви.Или казано ден преди излюпването.

Недялко Атанасов
12.11.2015, 21:11
Да умират ,даже и за броени часове ги прегризват и изчистват,и това е на 11 ден след пренасянето на 5-7 часови ларви.Или казано ден преди излюпването.
Да добавя,че 36 часа преди това няма и помен от надграждане.

Mateev
14.11.2015, 09:13
Не и ако клетката е отворена отдолу.

Тези клетки са създадени не за да защитават маточника от прогризване, а за да може майката да се роди в тях и да и се попречи да отиде и да разруши другите маточници. Именно поради тази причина клетките винаги се продават с капачета отдолу.

Ползата от тези клетки е в последните 1-2 дена преди излюпването. Тогава много майкопроизводители ги прехвърлят в инкубатор, в който поддържат постоянна температура и влажност. Майките се излюпват в този инкубатор, след което се маркират и чак тогава се придават на нуклеуси или оплодни сандъчета. Знам че ще кажете, че тази технология не е най-правилната поради редица всеизвестни причини, но това всъщност е единствената технология, КОЯТО ГАРАНТИРА РАСОВАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ.

Иначе ако маточника или новооплодената майка се придаде в нуклеуса, каква ще е гаранцията, че в този нуклеус не е попаднала чужда майка или че не е имало свищева майка или че случайно при направата на отводката не е прехвърлена миналогодишната майка от основното семейство. Всички тези ситуации се случват в някакъв процент от случаите, и единствения начин след 10 дена да се разбере дали в нуклеуса все още се намира точно нашата майка (или друга такава, но от тазгодишната партида), е майката да се роди в контролирани условия (инкубатор) и веднага след това да се маркира.

радо
14.11.2015, 12:52
Тези клетки са създадени не за да защитават маточника от прогризване, а за да може майката да се роди в тях и да и се попречи да отиде и да разруши другите маточници. Именно поради тази причина клетките винаги се продават с капачета отдолу.
В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.

Недялко Атанасов
14.11.2015, 13:23
В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.Разместване на отглеждача- настрани в пчелина дава резултат.Или като един вид застраховка може ,да се сложи основа на 1/3 между летвите с маточниците и горната летва на рамката.

scutellator
14.11.2015, 13:24
В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.

Местност без главна паша е невъзможно да се намери! Дори и пчелите да се отглеждат в беден на вегетация район, то селекцията (т.е. адаптацията на пчелите към този район) която ще последва ще върне ситуацията с надграждането в първоначалното им положение ( тъй като при беден район има два варианта - или ще успяват да се развиват нормално само тези семейства, които могат да компенсират недостатъка на района, или ще са нужни огромни количества сироп за да могат семействата да се поддържат във функционално състояние. Второто, обаче е икономически неизгодно, тъй като себестойността на произвежданите маточници скача до небесата)

Противоположният на този вариант е да се използват пчели, които имат слабо восъкоотделяне и градеж на пити. Или пък алтернативно, пчели които не се справят така добре със събирането на нектар (примерно някои линии италианки създадени специално за производство на пило и пчелно млечице) и са прекалено пристрастени към кофите със сироп.

Естествено, има и други варианти - предоставяне на достатъчно количество основи и голи рамки за градеж, използване на безмайчини семейства за инкубатори/отглеждачи, "клетки за коса" със оставени отвори отдолу, маточна рамка със ХР от драта края.......

IVO 80
05.03.2016, 03:38
Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!

marinow
05.03.2016, 17:08
Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!

Запечтаните маточници са от 8 до 16 дни. Опитното око може да разпознае младия -мек, бял слабо гравиран от стария към 16 ден- кафяв гравиран и изстънен отгоре, почти като хартия. Цитирам по памет Майкъл Буш.

solaris60
05.03.2016, 17:13
Запечтаните маточници са от 8 до 16 дни. Опитното око може да разпознае младия -мек, бял слабо гравиран от стария към 16 ден- кафяв гравиран и изстънен отгоре, почти като хартия. Цитирам по памет Майкъл Буш.

Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.

marinow
05.03.2016, 17:25
Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.

Пълния цикъл от снасянето на яйцето до имаго продължава 16 дни. 3 дни яйце 5 дни ларва, 2 дни пред какавида и 6 дни какавида.

Валентин.
05.03.2016, 19:08
Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!
Внимавай много защото докараш ли ги до роене ще има майчила на различна възраст. Ще залагат почти постоянно. Аз съм го правил така, ама маааалко преди да започнат да осеменяват майчилата ги деля. Получават се полуроеви-полусвищеви майки. Но пък са на почти еднаква възраст. За мен възрастта не беше важна. Най-добре ми се е получавало в акацията да не слагам магазин на кошера дето съм набелязал да прави майчила. И както е силен.....залага светкавично.

marinow
05.03.2016, 19:50
Аз мисля, че 16 дневен маточник няма.

Майкъл Буш
" Математика за пчелари"
Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.















4

solaris60
05.03.2016, 20:01
Майкъл Буш
" Математика за пчелари"
Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.


След като вярваш на Майкъл Буш, те съветвам да си направиш един експеримент. Постави едно, две, три семейства..... в роево състояние и ги провери на 16 - я ден за да видим какво ще намериш и пак ми се обади.

marinow
05.03.2016, 20:17
След като вярваш на Майкъл Буш, те съветвам да си направиш един експеримент. Постави едно, две, три семейства..... в роево състояние и ги провери на 16 - я ден за да видим какво ще намериш и пак ми се обади.

Ако е естествено роене ще намеря голям брои млади майки, който се канят да хванат гората като вторичен рои. В случая който ми предлагаш-една майка и много проядени маточници. Не казах че вярвам на Майкъл Буш. Цитирах го за да бъда полезен на Иво. Как да разпознае зрелия маточник.

solaris60
05.03.2016, 20:30
Ако е естествено роене ще намеря голям брои млади майки, който се канят да хванат гората като вторичен рои. В случая който ми предлагаш-една майка и много проядени маточници. Не казах че вярвам на Майкъл Буш. Цитирах го за да бъда полезен на Иво. Как да разпознае зрелия маточник.

Е, това което чета сега е картинката. С Майкъл Буш не съм искал да кажа нещо лошо. Разбрах, че ми показваш от къде си го видял материала, но не всеки път имената които се реят са кой знае какви величия в занаята. Не трябва всичко да се взема за чиста истина, всеки си пише каквото му дойде и си мисли, че неговото е вярно. Я си представи василевса да напише някой труд за пчелите - като се има предвид, че и бъкел не знае за тях. :bigsmile:

m_pchelari
05.03.2016, 21:16
Майкъл Буш
" Математика за пчелари"
Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариянт. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст 4 до 8дни от яйце. Запечатания маточник е между 8 и 16 дни. Макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 - тъкмо запечатан, мек, бял восък или повече към 16-кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия. Мек светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден-вероятно на 15 ден ако температурите са високи. Нормално майката ще пронесе на 28 ден.

Пусни я тази книга или статия ако я имаш.

kubio
05.03.2016, 21:49
Пусни я тази книга или статия ако я имаш.

>>>Bee Math<<< (http://bushfarms.com/beesmath.htm)

boris
05.03.2016, 21:55
Само на английски ли я има? Какво да правим ние с гайдите?

kubio
05.03.2016, 21:56
>>>Bee Math<<< (http://bushfarms.com/beesmath.htm)

ето, намерих и превода:

boris
05.03.2016, 22:00
Колега, благодаря! Жив и здрав!

Господин Каров
05.03.2016, 23:29
Когато пчелите са в роево, маточницие не се л-пят на 16 тя ден, около тях се струпват пцели и ги даржат,чакат момента. Когато отворим кошра пазачките се плашат, изоставят ги и майките, хукват/затова роевите са жизнени и бързи/

IVO 80
06.03.2016, 01:15
Мерси за отговорите и все пак останаха доста неизвестни по запитаното от мен! Е все пак едно ми се изясни, че ако чакам 16-я ден "роевия" кошер /както каза Соларис, мога да се обадя...но за да ми продаде някое семейство :)/ Проблема при мен е, че не мога ежедневно да гледам и контролирам кошерите и при целта да ги стесня за да се роят, няма да знам нито кога ще заложат точно маточниците, а след като ги установя /период от 5-7 дни, при положение че е целенасочено/, пак идва въпроса кога да посетя отново кошера, за да го разделя на рамки в оплодни сандъчета /да не говорим, че искам да придам и част от маточниците на втори кошер/, без да сгафя цялата работа. Ако кажете чети, не е като до не съм чел....но от изчетеното съм останал с впечетление, че ако избързам за да ги разделя на отделни рамки и придам на другия кошер маточниците /около 10-11 ден/ ме е "страх" да не "измръзнат" маточниците. По спомен мисля, че Скутелатор беше, изказал подобно мнение. От друга страна Матеев, имаше идея да транспортира и продава маточници с куриери в този им период от развитието /10-11 ден...аз поне не разбрах какво стана с "експеримента"...а Соларис съветва "да изчакаме" 16-я ден /деня на люпенето по някои книги/, за да видим какво ще стане :) !!! Та от всичко изписано, съм убеден че нито ще знам, в кой точно ден ще са заложили маточниците, нито кога да ги разделя /след запечатването им-това ще го изчисля, ако ги хвана незапечатани/, без голям риск да разкажа играта и на двата кошера!!!

rosty_sz
06.03.2016, 07:42
Иво, от получените отговори е редно да заключиш, че начина по който искаш да подходиш, няма да стане. Промени някои неща в заданието на задачката или направо смени целия подход. Търси из форума инфо колко пълноценни отводки можеш да дръпнеш от едно семейство и каква е точно технологията. Има ги нещата описани, дерзай.

solaris60
06.03.2016, 07:59
ме е "страх" да не "измръзнат" маточниците.

Няма да измръзнат. Ти да не правиш отводки през зимата? Отводките се правят и с някакво количество пчели. Тези пчели ще гарантират и затоплянето на маточника. А и трябва да се направят и по специални условия за отводката. Затопляне, максимално стесняване на първо време, обгръщане с найлон, както казва Матеев и ред други неща. И последното нещо което искам да кажа в случая е, че който няма такова време, което да го отдели за дадена работа, то следва, че не трябва да я върши тази работа. И проблема се решава.

IVO 80
07.03.2016, 00:27
Още един път благодаря за отговорите, и въпреки всичко ще ги пробвам на "по рамка", естествено с максимално затопляне, максимално хранене и т.н....пък ще видим какво, ще излезе...може би няма да рискувам и двата кошера, а само единия...а иначе за времето, с което разполагаме и с това което ни допада да се занимаваме...ще се стараем да се компенсира с...друго!!! Дето се вика, като се "пенсионира" Линдзи Вон, дори и да кара само в събота и неделя, съм готов да се обзаложа, че поне няколко години, пак ще дава първо време при едно състезание, с да речем нашите активни състезателки, трениращи всеки ден ;) /незнам от къде ми изскочи тоя пример/...тъй де, аз ще се опитам да си произведа "живи", "работещи" майки, а не да ставам конкуренция на Скутелатор или Матеев!!! :)

zrsk
20.03.2016, 12:00
Миналата година бях чел някъде че по маточниците може да се разбере дали кошера е в роево състояние или ще си сменя майката някои може ли да ми помогне.

Bobi-M9598
20.03.2016, 13:39
Здравейте,

Има го писано някъде, ама не се сещам. По спомен, когато сем. се готви за роене, залага много маточници, когато е за самосмяна са два три.

Поздрави, Г. Георгиев

zrsk
20.03.2016, 13:53
Да благодаря и аз имах такъв спомен но да попитам.

Георги 1974
20.03.2016, 14:33
Цитат на Гърдев не знам дали е вярно:
Гърдев: -когато годината е ройлива, това означава,че ще е медоносна; -пчелите усещат няколко месеца напред каква ще е годината; -всяко унищожаване на заложени маточници не предотвратява роенето /залагат нови/. Ако втори път унищожиш маточници, майката снася и рояка излита.

Дамян Дамянов
29.05.2016, 20:06
Имам една загадка :laughing:
Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
Вчера сложих 2 рамки с основи.

Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
В загадката се търси:
Самосмяна ли ще правим?
Тази майка по колко яйца снася на ден?
Защо се държат агресивно към майката?

Георги 1974
29.05.2016, 20:25
Имам една загадка :laughing:Тази майка по колко яйца снася на ден?

1рамка е около 9000 килиики
3дних9000=27000хил.
27000:3дни=9000
за 1 ден 9хил.
9000:24 часа=375килиики на час
375:60минути=6,25 на минута
снася на 10 секунди

бих казал добра майка

Ангел Йосифов
29.05.2016, 20:28
И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гибелта на майката.

бат тянко
29.05.2016, 20:29
Дамянич, колко струва тоя маточник? Сигурно е доста скъп.

радо
29.05.2016, 20:53
Имам една загадка :laughing:
Майката снася като за последно изтощава се и пчелите ще я убият или прогонят.Семейството може да пусне рояк ако се остави повече от един маточник.

Ivan Mankov
29.05.2016, 21:31
Имам една загадка :laughing:
Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
Вчера сложих 2 рамки с основи.

Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
В загадката се търси:
Самосмяна ли ще правим?
Тази майка по колко яйца снася на ден?
Защо се държат агресивно към майката?

Дамянич много актуално ! Преди десет дена ЛР 8 в първи корпус маточник изграден на 1/3 гравиран и аз радост, та радост ! След 5 дни пак си е така ! Днес във втория на една централна пак самосменен и само един запечатан ! Питата е новоизградена и е на едно излюпено пило ! Най интересното е ,че на 3 см. до маточника има отвор, все едно ,че преди дни съм взел от там маточник, ама не съм ! Иначе майката е от зелените и в двата корпуса има пило на 9 рамки ! Разликата е в това,че моята не я гонят а я черпят с амброзия !:bigsmile:

Gavazov
29.05.2016, 22:55
И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гиб
елта на майката.

И при мен се случи същото с една от отводките ,излюпена майка на 7май оплодена към 24 преди 2дена отварям навсякаде яйца и свищеви маточници ,и се чудя кво се е случило

Дамян Дамянов
30.05.2016, 00:12
1рамка е около 9000 килиики
3дних9000=27000хил.
27000:3дни=9000
за 1 ден 9хил.
9000:24 часа=375килиики на час
375:60минути=6,25 на минута
снася на 10 секунди

бих казал добра майка
...
Дори да не са 9000, а 6000 пак са много. Ще ги снимам след няколко дни, вече запечатани(надявам се).


И аз преди 2 седмици се "чесах".Чудех се само една майка ли има в кошера при толкова яйца.И аз открих майката......След седмица,отворих да взема пило за отводка и......имаше поне 30-40 захранени свищеви маточници и такива по краищата на летвите,като роевите.Майка не открих.Направих отводки...Сигурен съм,че не съм затрил майката,но ми направи впечатление многото яйца,което може би е връзката с гибелта на майката.

При мен е само по един на пита. Изглежда, че майката е наснесла върху основата, а пчелите са я изградили и са си харесали по едно яйце за маточник. Не съм затрил майката, все пак я намерих. Явно причината е друга, а маточниците са нещо между свищеви и самосмяна. Не искам да ги отварям няколко дни.


Дамянич, колко струва тоя маточник? Сигурно е доста скъп.

Да, на мен ще ми струва няколко разходки специално за този кошер. :bigsmile:


Майката снася като за последно изтощава се и пчелите ще я убият или прогонят.Семейството може да пусне рояк ако се остави повече от един маточник.

Те само да ги запечатат...аз ще се погрижа за останалото :laughing:


Дамянич много актуално ! Преди десет дена ЛР 8 в първи корпус маточник изграден на 1/3 гравиран и аз радост, та радост ! След 5 дни пак си е така ! Днес във втория на една централна пак самосменен и само един запечатан ! Питата е новоизградена и е на едно излюпено пило ! Най интересното е ,че на 3 см. до маточника има отвор, все едно ,че преди дни съм взел от там маточник, ама не съм ! Иначе майката е от зелените и в двата корпуса има пило на 9 рамки ! Разликата е в това,че моята не я гонят а я черпят с амброзия !:bigsmile:

Изобщо не е отглеждано пило в моите. Направо на основа кълве :laughing:
Явно нещо не и харесват, ще видим дали няма да я убият. Ако изкарам маточници и майката оцелее, ще пусна тото. Природата ми го дава наготово, аз защо да се дърпам. Маточник в центъра на пилото - ГОТОВА ОТВОДКА :)


И при мен се случи същото с една от отводките ,излюпена майка на 7май оплодена към 24 преди 2дена отварям навсякаде яйца и свищеви маточници ,и се чудя кво се е случило
Както ми трябват маточници, много ще им се зарадвам :)
Майка отгледана от яйце...как да я наречеш свищева?!?!

бат тянко
30.05.2016, 06:00
Най- ми хареса това, което рече за природата. Тя ни дава рояци, а ние мед та мед! А маточници не знаех, че ти трябват.

tarty
30.05.2016, 06:39
Дамяне, тук изкара голямото срекме. 9 000 яйца на ден ако снася трябва паметник да и направиш и всичките майкопройзводители от теб майки да закупуват, да си подобрят гена на технните, какви са тия майки с по 1 500 яйца на ден дето продават.

Mateev
30.05.2016, 06:39
Имам една загадка :laughing:
Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
Вчера сложих 2 рамки с основи.

Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
В загадката се търси:
Самосмяна ли ще правим?
Тази майка по колко яйца снася на ден?
Защо се държат агресивно към майката?

Тази задача тест за интелигентност на пчелари ли е? Отговорът на задачата е един от следните три:
1. Сбъркал си кошера
2. Сбъркал си рамките
3. Сбъркал си в броенето на дните

Какво не е наред в условието на задачата?

Намираш рамки с яйца и ЛИЧИНКИ. Това автоматично означава, че тези рамки са минимум на 5 дена - 1 ден градеж, 3.5 дена яйце, и 12-24 часа докато личинката порастне до толкова, че да можеш да я виждаш. Ако говорим и за захранен маточник - добави още 1 ден (личинката да порастне малко и маточника да се запълни до средата с пчелно млечице).

Та според мене отговора на задачата е, че не можеш да броиш до 5 (става въпрос за дните). Иначе бърз градеж и аз съм наблюдавал, но в отглеждачите - за 1 денонощие изграждат 2 пити на 100% пити.

Та ако имаш много добра майка, която снася по около 3000 яйца на ден, и много силен кошер с много пчели, които градят светкавично, това което си го наблюдавал е възможно да се случи за 6 дена. И ако се послъже малко за дните (намалят се на 5) и за питите (не са на 100% с пило, а на 60-70%) и ето че задачата придобива реалистичен вид.

Намалянето на дните от 6 на 3 обаче вече не е пчеларска, а рибарска задача. :)

Дамян Дамянов
30.05.2016, 07:08
От 2 дни "обтелвам" с влакно, няма как да съм сбъркал рамките и дните. http://i.imgur.com/SDVYHpC.jpg
Освен ако не съм изобретил машина на времето и съм нарушил пространствено-времевия континуум.
Както казах: "СЕДЯ И СЕ ЧЕША ЗАД ВРАТА" Вярно, че ме беше напекло слънцето, ама не чак толкова :bigsmile:.

https://www.youtube.com/watch?v=is-OopEtSyA


Дамяне, тук изкара голямото срекме. 9 000 яйца на ден ако снася трябва паметник да и направиш и всичките майкопройзводители от теб майки да закупуват, да си подобрят гена на технните, какви са тия майки с по 1 500 яйца на ден дето продават.

Ако днес е същата работа, може да им продам малко материал :bigsmile: Рових за втора майка, но не намерих.


Най- ми хареса това, което рече за природата. Тя ни дава рояци, а ние мед та мед! А маточници не знаех, че ти трябват.

Трябват ми и то много :)

nikola.vladov
30.05.2016, 07:35
От 2 дни "обтелвам" с влакно, няма как да съм сбъркал рамките и дните.

Дамяне, дай отзиви след някой ден как е това обтелване. Мене не ми е толкова интерсно какво става в центрофугата, а как ги градят? Аз съм забелязал, че където телта не е влязла в основата по не я градят. Даже там остава понякога неизградено. Така както е дали няма да се прояви този ефект? Без проверка е трудно да се каже отнапред. Ти лепиш ли ги ги с трансформатор както са така?

Дамян Дамянов
30.05.2016, 07:44
Дамяне, дай отзиви след някой ден как е това обтелване. Мене не ми е толкова интерсно какво става в центрофугата, а как ги градят? Аз съм забелязал, че където телта не е влязла в основата по не я градят. Даже там остава понякога неизградено. Така както е дали няма да се прояви този ефект? Без проверка е трудно да се каже отнапред.

Мога да ти кажа веднага. Идеално ги изграждат, но за центрофугата имам съмнения. Килийките по влакното са равни с останалите.
Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал. Не знам дали телта държи по-добре, защото разликата в разширяването и свиването е по-голяма. Ще видим...
Виждал съм напълно изградени стари рамки, които са изгризани по телта. Други ги изтъняват до основата и се получава една черта по телта с ширина около 2см. Ако са хоризонтално обтелени, тези пити се късат и падат върху съседните. Имам и случай с домино, една се къса и повлича още 4.

Mateev
30.05.2016, 07:54
Мога да ти кажа веднага. Идеално ги изграждат, но за центрофугата имам съмнения. Килийките по влакното са равни с останалите.
Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал. Не знам дали телта държи по-добре, защото разликата в разширяването и свиването е по-голяма. Ще видим...

И аз преди много време (първата година) направих глупоста да пробвам необтелени рамки или рамки с опростено обтелване. Резултата беше плачевен, но го рабрах с голямо закъснение. Като цяло изхвърлих повече от 2000 изградени и свлечени пити. Колкото до центрофугата - вътре те се късат на големи парчета, които летят и късат съседните, добре обтелени рамки.

Гледайки на клипа твоето смешно Х-образно обтелване мога със 100%-ова сигурност да прогнозирам какво ще се случи:
1. Горния край на питата ще се свлече още в кошера
2. Питата ще се разкъса в центрофугата
3. Поне 3 години след това ще се чистиш от такива пити и ще псуваш мига, в който ти е хрумнала тази "гениална" идея

nikola.vladov
30.05.2016, 07:56
Килийките по влакното са равни с останалите.
Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал.

Аз сега забелязах, че ползваш влакно. Каква дебелина? А защо реши с влакно? Заради цената ли? Телта не се ли нанизва по лесно? Не се заяждам. Преди да ти "открадна" патента гледам да те "изсмуча" докрай :) Аз ако го направя ще е с тел и от едната страна 2 хоризонтални, от другата по диагоналите. Голяма идея ми даде. Аз слагам една хоризонтална тел на армираните основи (ЛР) (за да стоят прави и да не се гънат докато ги изградят). После тя не играе почти. Освен да пробвам с влакно и без ток. Така няма да се нарушава целоста на основата. Отивам да направя една веднага!

Mateev
30.05.2016, 08:12
Най-важна е горната хоризонтална тел, която трябва да е на 2 сантиметра под летвата. Тази тел предпазва от естествено свличане вътре в кошера. Ако я няма, често се получава такова свличане, в резултат на което пчелите правят венец от търтееви килийки.

Дамян Дамянов
30.05.2016, 08:14
Аз сега забелязах, че ползваш влакно. Каква дебелина? А защо реши с влакно? Заради цената ли? Телта не се ли нанизва по лесно? Не се заяждам. Преди да ти "открадна" патента гледам да те "изсмуча" докрай :) Аз ако го направя ще е с тел и от едната страна 2 хоризонтални, от другата по диагоналите.

Дебелината е 0.35мм. Влакното можеш да го срежеш лесно с макетен нож, а с телта е зор. Не съм смятал каква е разликата в цената.

nikola.vladov
30.05.2016, 08:19
Най-важна е горната хоризонтална тел, която трябва да е на 2 сантиметра под летвата. Тази тел предпазва от естествено свличане вътре в кошера. Ако я няма, често се получава такова свличане, в резултат на което пчелите правят венец от търтееви килийки.

Точно затова минах на армирани (за да е вертикална телта). Откак със с армирани нямам свлечена нито една рамка.
Даже по-лошо. В разтеглените килийки търтеите са зомбита, а не пълноценни.

Дамян Дамянов
30.05.2016, 08:30
Голяма идея ми даде. Аз слагам една хоризонтална тел на армираните основи (ЛР) (за да стоят прави и да не се гънат докато ги изградят). После тя не играе почти. Освен да пробвам с влакно и без ток. Така няма да се нарушава целоста на основата. Отивам да направя една веднага!

Стига си дописва, че загубих нишката/влакното :bigsmile:
Предполагам, че ще стане. Можеш да пробваш и с по-дебел конец(като за обувки). Като приключат с изграждането, късат конеца и ги изкарват през прелката или си го разнасят из кошера.

Mateev
30.05.2016, 08:35
Хрумна ми една идея, и сега ще я реализирам. Ще отворя една тема, наречена ПЧЕЛНИ ПИТИ. В нея ще публикуваме снимки на изградени пити и ще ги обсъждаме - обтелване, свличане, пило, нектар, мед и т.н. По принцип един пчелар би трябвало да може поне 5 минути да разказва какво се е случило с една пита, гледайки само в нея. Това ще е много полезно за начинаещите, пък и за всички останали.

Вече съм подготвил снимки на свлечени пити, и ще ги пусна в тази новата тема.

nikola.vladov
30.05.2016, 08:37
Стига си дописва, че загубих нишката/влакното :bigsmile:
Предполагам, че ще стане. Можеш да пробваш и с по-дебел конец(като за обувки). Като приключат с изграждането, късат конеца и ги изкарват през прелката или си го разнасят из кошера.

Извинявайте за дописването. С конеца ми се вижда добра идея (ако е и памучен). С кордата не знам какво ще стане в парогенератора след време. Моя е с прегрята пара (висока температура) и от топлината кой знае какви отрови ще влязат и от влакното (само предполагам това) във восъка.

Камен Крумов
30.05.2016, 09:31
Преди десет дена ЛР 8 в първи корпус маточник ... ... и в двата корпуса има пило на 9 рамки ! :yo: Е, как ги събра?!

Дамян Дамянов
30.05.2016, 09:53
Извинявайте за дописването. С конеца ми се вижда добра идея (ако е и памучен). С кордата не знам какво ще стане в парогенератора след време. Моя е с прегрята пара (висока температура) и от топлината кой знае какви отрови ще влязат и от влакното (само предполагам това) във восъка.

Използвал съм памучен, но много здрав. Дразни ги и го прегризват, но чак след като захванат питата.

tarty
30.05.2016, 11:02
И аз преди много време (първата година) направих глупоста да пробвам необтелени рамки или рамки с опростено обтелване. Резултата беше плачевен, но го рабрах с голямо закъснение. Като цяло изхвърлих повече от 2000 изградени и свлечени пити. Колкото до центрофугата - вътре те се късат на големи парчета, които летят и късат съседните, добре обтелени рамки.

Гледайки на клипа твоето смешно Х-образно обтелване мога със 100%-ова сигурност да прогнозирам какво ще се случи:
1. Горния край на питата ще се свлече още в кошера
2. Питата ще се разкъса в центрофугата
3. Поне 3 години след това ще се чистиш от такива пити и ще псуваш мига, в който ти е хрумнала тази "гениална" идея
1. Горния край влиза в нута на рамката.
2. Ако центруфугата е касетачна ще избегне този проблем.
3. Ще поживее и ще види :-) :-) :-) :-)

Mateev
30.05.2016, 11:36
И аз едно време спорих с целия форум, когато ми казваше да не правя намислената от мене глупост (без обтелване - само със защипване в горния край). ....... :)
Е поживяхме и видяхме, като се молехме всичко да е наред. bow; bow; bow;
Да, ама не ...... :whoo: :whoo: :whoo:
И после си блъсках главата в стената ..... :tres: :tres: :tres:

Раззминах се само с 2000 изхвърлени рамки, но ми коства 2 години, докато ги изчистя всичките. И до ден днешен сигурно някъде в някой плодник все още има такива рамки, изкривени и свлечени ......

Митаче
29.06.2016, 12:04
Въпрос имам ,даже два :наскоро (преди две седмици ) разделих 2 кошера на *2 ,като оставих старите майки в два,а другите два си излюпиха млади майки .И вчера проверявам старите майки .И двете не ги видях ,в единия пило няма само едни дребни маточници ,много ,до 20 ги броих после спрях ,но това което ме озадачи е че на прашецовата рамка имаше два огромни маточника ,за първи път виждам маточници там ... пило нямаше на рамката само тези два маточника .. Какво ще рече това ? На другата майка .пило тук там ,на почти всичките 6 рамки ,но едно такова голямо ,,странно пило ,верно е че носят мед ,слънчогледа цъфти ,но това тук там ме озадачи ,така ли не е снесла поне едно петно 10*10 см некъде ,та искам съвет кво да правя и с маточниците и с другия с "тук там странното пило"

kuline
29.06.2016, 12:57
Въпрос имам ,даже два :наскоро (преди две седмици ) разделих 2 кошера на *2 ,като оставих старите майки в два,а другите два си излюпиха млади майки .И вчера проверявам старите майки .И двете не ги видях ,в единия пило няма само едни дребни маточници ,много ,до 20 ги броих после спрях ,но това което ме озадачи е че на прашецовата рамка имаше два огромни маточника ,за първи път виждам маточници там ... пило нямаше на рамката само тези два маточника .. Какво ще рече това ? На другата майка .пило тук там ,на почти всичките 6 рамки ,но едно такова голямо ,,странно пило ,верно е че носят мед ,слънчогледа цъфти ,но това тук там ме озадачи ,така ли не е снесла поне едно петно 10*10 см некъде ,та искам съвет кво да правя и с маточниците и с другия с "тук там странното пило"

Както вчера писа Матеев, необходимо е пчеларя да се запознае с фазите на развитие на пчелата майка, работничка и търтея, за да може сам да си отговаря на подобни въпроси.
Голямото пило е търтеево. Търтеите се излюпват на 28 ден, а пчелите на 21 ден. Ти като разделя семействата имаше ли маточници? Ако е нямало то те са си изградили. Как установи, че са се излюпили майки. Ако са си градили сами маточници, то времето за снясяне на майката е 27-28 дена от снасянето на яйцето и т.н. Има случаи когато градят подобие на маточник върху търтеево пило, но то е само подобие и пчелар с твоя опит може да го помисли за маточник.
Прочети това http://to-bee.blogspot.bg/2011/04/blog-post_03.html
Многото маточници са спасителни т.е. заложени на по-възрастна ларва. От тях биха се излюпили майки, но по-дребни, а качествата им ...
Има и още хипотези, но...
Както се казва трябва око да види, само на едни твои обяснения, отговорът не може да е еднозначен.

Митаче
29.06.2016, 14:39
А ако смачкам маточниците и предам млади оплодени майки ?

kuline
29.06.2016, 15:24
А ако смачкам маточниците и предам млади оплодени майки ?

По принцип би се получило но.... Пак има "НО". Казваш, че в едното семейство пилото на 6 рамки разхвърляно и "едно такова голямо"
Ако е търтовка то http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2406&highlight=%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0% BD%D0%B5+%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B A%D0%B0

Mateev
29.06.2016, 15:28
А ако смачкам маточниците и предам млади оплодени майки ?
Оплодените майки са най-доброто лекарство за всички видове ремонти на повредени семейства, но трябва да имаш предвид факта, че невинаги те се приемат от семействата. Има си някакъв процент на неприети майки, и във форума непрекъснато обсъждаме как да го намалим този процент.

В общия случай за да се повиши процента на приети майки се използват следните допълнителни методи, като ти можеш да пробваш един или повече от тях, но никога няма да достигнеш 100%-ово приемане:

1. Почистват се всички маточници на приемното семейство.
2. Приемното семейство не трябва да има младо пило (яйца и ларви)
3. Приемното семейство не трябва да има друга майка.
4. Приемното семейство се нахранва обилно веднага след придаването. Когато има много храна (паша), агресията към чужди майки намалява.
5. Махат се пчелите от кутийката на майката и тя се оставя самотна. Тука предположението е, че агресията на пчелите в семейството е към чуждите пчели, а не към майката. Това е предположение и не е доказано, но някои пчелари го практикуват.
6. Пчелите в семейството се упояват посредством 8-10 капки диетилов етер, и майката директно се пуска от кутийката. Също недоказано твърдение, но някои пчелари го практикуват и твърдят, че са постигнали почти 100%-ово приемане. Аз в момента го експериментирам този метод и скоро ще имам резултати за писане във форума - добри или лоши.
7. Семейство на границата на оцеляването приема нова майка с висока вероятност (слабо семейство, слаба отводка, семейство без яйца и ларви по питите).
8. Чети форума - има и много други методи.

Въпреки всичко изписано, някои семейства като се заинатят, не искат и не не искат да приемат чужда майка. Давал съм по 3 пъти и все я убиват или арестуват (обграждат я и не и дават да снася).

Rado76
29.06.2016, 15:36
Здравейте,имам една отводка която е вече на 10 рамки,майката снася супер два пъти развалях маточници днеска особено имаше само два долу в ъгъла на питата превъзходни големи с идеална форма.Кажете ми какво да направя имам свободни нови кошери събота пак ще съм на пчелина.
Не искам да оставя маточниците да се излюпят защото отводката е със магазин вече и градят даже основите но не харесват майката и това е.

kuline
29.06.2016, 15:39
Направи си сборна отводка с въпросната майка.

Rado76
29.06.2016, 15:48
Дано да не е късно аз махнах маточниците ако заложат пак ще направя по-силна отводка на 6 рамки с тази майка където не я харесват,ще я преместя във нов кошер.

inio33
29.06.2016, 21:52
Кога успя да махнеш маточниците? такива маточници не са изтървават.

Валентин.
29.06.2016, 21:59
Здравейте,имам една отводка която е вече на 10 рамки,майката снася супер два пъти развалях маточници днеска особено имаше само два долу в ъгъла на питата превъзходни големи с идеална форма.Кажете ми какво да направя имам свободни нови кошери събота пак ще съм на пчелина.
Не искам да оставя маточниците да се излюпят защото отводката е със магазин вече и градят даже основите но не харесват майката и това е.
Мдам. Фазите на развитие на пчелното семейство. Остарява майката, пчелите залагат да си я сменят. Излюпва се младата майка, за известно време работят и двете (не във всички семейства е така) и после старата изчезва и дава път на младоста......
П.П. Дори и да не е стара майката, щом пчелите искат упорито да я сменят, значи семейството е чувствително към самосмяна. Пък има едни такива.....режеш им крилата, режеш им краката.......и не щат да я сменят и тва е.

Rado76
30.06.2016, 06:21
Валентин майката не е стара отводката е тазгодишна закупена май месец на 4 рамки,от 10 отводки само тази прави маточници и всичките са вече със магазини.
42дена станаха от закупуването на отводките хранех ги два пъти седмично със сироп и първите 4 отводки са със магазини от събота при прегледа вчера са започнали да ги градят вече рамките даже при старите рамки носят яко мед от слънчогледа.Вчера сложих и на останалите 6 магазините.Слънчогледа при мене е в изобилие,старите котури се представят идеално 3бр са липата пусна почти пълен магазин ще го запечатат със слънчогледа сложих им втори магазин.

kapanec
30.06.2016, 06:31
Каква е гаранцията ,че не е стара с нова маркировка за 2016г

Rado76
30.06.2016, 06:38
Познавам лично и ми е приятел човека от когото взех отводките затова съм сигурен.

jdrumev
18.07.2016, 09:33
Колега ми да де съвет с подрязване на питата да направя маточници.Пробвах и може би късмета на начинаещия се получи нещо.
http://vbox7.com/play:9169afbf2e
Сега се чудя кои да оствя и кои да махна?

grand_pn
18.07.2016, 09:46
Според големината и гравирането ги преценяваш.

jdrumev
18.07.2016, 09:48
Те всичките еднакви почти

grand_pn
18.07.2016, 11:02
Така направени маточници това е критерия,ти си решаваш. Щом всичките са добри можеш да ги използваш всичките или да слагаш по два.

бат тянко
18.07.2016, 12:33
Колега ми да де съвет с подрязване на питата да направя маточници.Пробвах и може би късмета на начинаещия се получи нещо.
http://vbox7.com/play:9169afbf2e
Сега се чудя кои да оствя и кои да махна?

Махни всички- калпави са!

jdrumev
18.07.2016, 12:39
Махни всички- калпави са!

Може и да те послушам,но само при едно условие,ако ми пратиш някой от твоите роеви дето са по 21 на рамка:bigsmile:от едната страна.

delta.e
18.07.2016, 12:51
Колега ми да де съвет с подрязване на питата да направя маточници.Пробвах и може би късмета на начинаещия се получи нещо.
http://vbox7.com/play:9169afbf2e
Сега се чудя кои да оствя и кои да махна?
Подрязването е едно на ръка . Трябваше да разредиш личинките през две . Тук виждам два маточника ,,сиамски близнаци,, . Какво стана с личинките от другата страна на питата? Премахна ли два-три реда от тях на 100% ?
Бат Тянко е напълно прав .

jdrumev
18.07.2016, 13:35
Подрязването е едно на ръка . Трябваше да разредиш личинките през две . Тук виждам два маточника ,,сиамски близнаци,, . Какво стана с личинките от другата страна на питата? Премахна ли два-три реда от тях на 100% ?
Бат Тянко е напълно прав .


За тия близнаците и аз мисля че трябва да се махнат.От личинките нищо не съм премахвал що то ми е за първи път, даже мислих,че нищо няма да се получи.

delta.e
18.07.2016, 13:37
Другият път пробвай и ще споделиш резултата . Успех .

jdrumev
18.07.2016, 13:39
Още в петък нов опит ще направя.Повторението е майка на знанието.

jdrumev
28.07.2016, 17:17
Колеги колко е най добрата дължина на августовите маточници

kuline
28.07.2016, 17:20
Колеги колко е най добрата дължина на августовите маточници

Ти все едно да питаш жените "Размера има ли значение" :bigsmile:

jdrumev
28.07.2016, 17:22
Ти все едно да питаш жените "Размера има ли значение" :bigsmile:

Е защо като има разлика в свщевите и роевите защо да няма и в августовите, паша малко

бат тянко
28.07.2016, 17:38
Е защо като има разлика в свщевите и роевите защо да няма и в августовите, паша малко

Ти как разбра, че има разлика?

jdrumev
28.07.2016, 17:40
Ти как разбра, че има разлика?


Е минал съм етапа на разпознаване от пчела от търтей

бат тянко
28.07.2016, 17:52
Каква разлика правиш, в добивите на мед в зависимост от вида на маточниците?

Mateev
28.07.2016, 18:09
Колеги колко е най добрата дължина на августовите маточници

Критерия ДЪЛЖИНА НА МАТОЧНИКА не е определящ, както през Април, така и през Август. Естествено е, че много късите маточници са дефектни, но също така са дефектни и много дългите. Дефектни са и лошо (слабо) гравираните, или пък дълбоко гравираните (та чак изградени). По-лошото качество се определя дори и от цвета на маточниците - дали са от светъл или от тъмен восък.

Има няколко разумни критерия за определяне на качеството на маточници (а от там и на майките):

1. Маточниците по цялата рамка да са еднакви по дължина, която зависи от много фактори, но понеже не ги знаем, правим сравнителен анализ. По-късите ги изхвърляме (нещо не е наред с тях), по-дългите също ги изхвърляме (ларвата е паднала и се е развивала далече от пчелното млечице).

2. Маточниците трябва да са светли на цвят. Това означава, че са правени с пресен восък от восъчните жлези на млади пчели, а това е гаранция, че в кошера има достатъчно на брой млади пчели, способни да захранят и отгледат наличните маточници. Ако маточниците са тъмни, то това означава, че са правени с краден (преместен от друго място) восък. Това означава малко млади пчели, което също така означава и малко или некачествено пчелно млечице, генерирано от закърнелите жлези на стари пчели.

3. В маточниците има ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ В ИЗЛИШЪК. Това се вижда при пластмасовите полупрозрачни чашки или след излюпване на майката при восъчните чашки. Ако една майка е била добре хранена, след нейното излюпване на дъното на маточника трябва да остане излишно пчелно млечице. Ако една майка е НЕДОХРАНЕНА, на дъното няма нищо.

4. Оценка може да се направи и по броя на приетите маточници от едно семейство. Много на брой маточници означава силно семейство с много на брой млади пчели. Такова семейство прави чудеса. Малко на брой приети маточници означава недостатъчно млади пчели. Визуално пчелите може да са много, но явно това са застаряващи изтощени пчели.

Mateev
28.07.2016, 18:20
Тази година аз направих много на брой различни експерименти със семейства с най-различни конфигурации. Успях да постигна както отглеждане на много на брой качествени маточници от 3-рамкови семейства, така и пълен провал при 20 рамкови силни семейства-отглеждачи. Имам подробни записи ден по ден и кошер по кошер (отглеждачи и нуклеуси) на всяка една операция и на количеството приети и отгледани маточници. Тепърва през измата ще правя подробни анализи и ще си вадя съответните изводи.

На пръв поглед обаче се набиват в очите няколко крещящи извода, които няма как да не бъдат забелязани:

1. Младите пчели трябва да бъдат достатъчно на брой - в общия случай достатъчни са и само 3 междурамия с пчели, но само ако са млади.

2. Младите пчели не трябва да бъдат занимавани с отвличащи дейности, като например силна паша и нужда от обработка на нектара (меда) или пък нужда от градеж на восъчни основи. Специално градежа трябва да се регулира от пчеларя. Когато го има в излишък, слагат се восъчни основи. Когато е слаб или никакъв, слагат се готово изградени пити.

3. Старите пчели в отглеждача по скоро пречат, отколкото помагат. Те задръстват майката, която е заключена под ханеманова решетка в долния корпус. Също така с приноса на нектар те отклоняват млади пчели от маточниците и ги карат да се занимават с обработка и натрупване на хранителни запаси. Затова е хубаво от време на време отглеждача да се мести на друго място, за да се оттърве от старите пчели.

jdrumev
28.07.2016, 18:46
Благодаря ви г-м Матеев за разяснението. Добре че има хора като да обяснят не като други да се подиграват с младите пчелари като мен.

Ангел Йосифов
28.07.2016, 20:42
Според руската литература,дължината на матоника-2,5 см

M.Milkov
16.01.2017, 16:11
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

Трендафил Дончев
16.01.2017, 16:45
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

4.2 - 4.3 мм.

Kowalski
16.01.2017, 16:47
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

Мисля че размера на дупките на ХР ще свършат работа,ако се мисли логично.Но експеримента е от теб.Успех!

plamen2009
16.01.2017, 16:49
Размера да е като на ханеманова решетка, но майката не е оплодена и е по-дребна така ,че трябва още да се намали.Защо изобщо се занимавате с такива работи?

M.Milkov
16.01.2017, 16:55
Благодаря на всички за отзивите.Проба/Грешка.Пашата обича смелите.

ch.atanasov
16.01.2017, 16:57
Благодаря на всички за отзивите.Проба/Грешка.Пашата обича смелите.

Това ли си гледал? https://www.youtube.com/watch?v=779AOmR-wsI

M.Milkov
16.01.2017, 17:16
Не колега,друго беше.Но това също нагледно показва излюпването в изолатор.Запечатването става свободно,и тогава слагат изолатора за да не се срещат с другите майки.

ch.atanasov
16.01.2017, 17:25
Не колега,друго беше.Но това също нагледно показва излюпването в изолатор.Запечатването става свободно,и тогава слагат изолатора за да не се срещат с другите майки.
Затова попитах, мисля че е по-добро. Спринцовките се слагат чак преди излюпването, така маточниците са в контакт с пчелите. Отворите са колкото за въздух.

n.kostadinov
17.01.2017, 00:24
Размера да е като на ханеманова решетка, но майката не е оплодена и е по-дребна така ,че трябва още да се намали.Защо изобщо се занимавате с такива работи?

Няма общо дали е оплодена или не, не е нормално майката да може да минава през хр. В интерес на истината след излюпването си от маточника, със всеки изминал ден майката отслабва с около 7мг дневно до деня в който излезе за оплождане. Това е за да може да лети уверено и сигурно по време на брачния полет. Ханемановата решетка не спира майката да минава през нея заради размера на коремчето й (той е променлив), а заради размера на гръдната и част. При пчелите ширината на гърдите варира 4-4.2мм, а при майката тези размери са 4.7-5мм. Ако някоя майка може безпроблемно да минава през хр, то такава майка няма място на пчелина!

n.kostadinov
17.01.2017, 00:45
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

Бих ти предложил вместо да се чудиш с какво да дупчиш спринцовките, да поръчаш на някой дърводелец да ти направи такива клетки. Вместо мрежичка постави предварително изрязани на размер парчета от пвц хр (онея които са прозрачни и тънки като вестник).
http://store.picbg.net/thumb/B0/F7/1f8402a08c70b0f7.jpg (http://picbg.net/img.php?file=1f8402a08c70b0f7.jpg)

Валентин.
17.01.2017, 11:56
Я гледайте па “ромънящето“ кво ги прави :bigsmile::yo:
http://https://youtu.be/I9DSOH2yKeE
:yo:

Sandokan
17.01.2017, 13:43
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.


Честно казано, не знам какъв “трябва” да бъде на теория размера на отвора, за да се получи възможно най-добрият резултат. Но мога да ви кажа какъв хоби-вариант използвам на практика, за собствени нужди.
Възможността за работа с пчелите основно в събота и неделя неизбежно води до някои ограничения и корекции при избора на прилаганите технологии и подходи,
Иначе казано, налага ми се да осигуря излюпването на майките в предпазни клетки, като в същото време искам пчелите да имат свободен достъп за да могат да обгрижват маточниците, а по-късно съответно и майките. За постигане на целта си използвам комплектите на “Ролта” тип “Никот”(горещо ги препоръчвам), като в предпазните клетки съм пробил кръгли отвори с диаметър 5милиметра. Моят опит твърдо сочи, че качествените майки не преминават през такъв отвор.
Имах един единствен случай, при който в клетката бях поставил за излюпване свещеви маточник от майка, която беше загинала неочаквано, а държах да продължа линията и. Когато дойде време за инструменталното осеменяване се оказа, че младата майка вече е успяла да се измъкне, оплодила се е и даже беше снесла първите си яйца. В същото време в нуклеуса имаше още две майки в клетки, при които всичко си беше нормално.
Всъщност не можех да съм сигурен дали причината е в размера на майката или в размера на отвора(беше придобил малко елипсовидна форма при направата), така че просто изхвърлих въпросната предпазна клетка.

M.Milkov
17.01.2017, 16:39
Колега,благодаря ти за отговора.Поздрави.

Трендафил Дончев
11.12.2017, 09:00
Кога майката снася в маточните килийки и как става това? Какво я кара да снесе в тях?

mici-92
04.02.2018, 16:53
Чета че,след като семейството е осиротяло и има прясно пило,няколко часа след това,пчелите залагат маточници,които след 3дни се унищожават.Винаги ли се смята,че пчелите не са заложили на еднодневна личинка?Ако откриете въпроса,благодаря за отговора!

delta.e
04.02.2018, 17:51
Колега , нека да изчакаме , и когато наближи момента да говорим по въпроса .

Илиев
04.02.2018, 18:26
Колега mici-92, прочети цялата тема от самото и начало, и ще си отговориш на всички въпроси. А и като гледам с какво усърдие навлизаш в материята, до май месец може вече и да пренасяш личинки на възраст до 12 часа със затворени очи. Важното е да пробваш първия път, и макар да нямаш успех отначало - втория и третия път ще бъдат по-успешни със сигурност!

mici-92
05.02.2018, 09:22
Колега mici-92, прочети цялата тема от самото и начало, и ще си отговориш на всички въпроси. А и като гледам с какво усърдие навлизаш в материята, до май месец може вече и да пренасяш личинки на възраст до 12 часа със затворени очи. Важното е да пробваш първия път, и макар да нямаш успех отначало - втория и третия път ще бъдат по-успешни със сигурност!
Явно,с мен нещо не е наред,след като прочетох темата,а не видях отговора.Мерсиии,за медала!

дядо борю
05.02.2018, 10:02
Чета че,след като семейството е осиротяло и има прясно пило,няколко часа след това,пчелите залагат маточници,които след 3дни се унищожават.Винаги ли се смята,че пчелите не са заложили на еднодневна личинка?Ако откриете въпроса,благодаря за отговора!

Колега не си чел добре.При осиротяване на семейството,пчелите в стремежа си да си произведат по скоро майка залагат маточници върху личинки на различна възраст.След 4 пълни денонощия се унищожават само запечатаните маточници,те са заложени върху по стари личинки.Отворените маточници не се пипат.Прочети внимателно справочника на Любен Радоев.Струва ми се,че търсиш само готова,практически насочена информация без сам да си напрегнеш малко мозъка.Пчелар се става не за година или две,а целенасочено се добавят знания и умения.От мене ти пожелавам успех и да влагаш повече мисъл,преди да зададеш въпросите си.

mici-92
05.02.2018, 10:10
Колега не си чел добре.При осиротяване на семейството,пчелите в стремежа си да си произведат по скоро майка залагат маточници върху личинки на различна възраст.След 4 пълни денонощия се унищожават само запечатаните маточници,те са заложени върху по стари личинки.Отворените маточници не се пипат.Прочети внимателно справочника на Любен Радоев.Струва ми се,че търсиш само готова,практически насочена информация без сам да си напрегнеш малко мозъка.Пчелар се става не за година или две,а целенасочено се добавят знания и умения.От мене ти пожелавам успех и да влагаш повече мисъл,преди да зададеш въпросите си.
Но,при наличието и на еднодневни личинки,няма ли стремеж у пчелите,да залагат на тях?

Трендафил Дончев
05.02.2018, 12:38
Но,при наличието и на еднодневни личинки,няма ли стремеж у пчелите,да залагат на тях?
Тук може да намериш някои отговори, а и не само ти.

Яйце Запечатване Излюпване

Майка 3½ дни 8 дни +/-1 16-ти ден +/-1 пронася 28-ми ден
Пчели 3½ дни 9 дни +/-1 20-ти ден +/-1 медосбор 42-ри ден
Търтеи 3½ дни 10 дни +/-1 24-ти ден +/-1 зрялост 38-ми ден



Също така следната диаграма ще ни помогне по-добре да разберем развитието на пчелата работничка.
• Ако намерите снесени яица и не намирате майката, преди колко дни е имало майка в семейството? Най-малко 3 дни и по всяка вероятност все още е там (въпреки че вие не я намирате).
• Ако намерите само ларви и открито пило, но не намирате яйца, преди колко дни е имало майка? - 4 дни.
• Слагате Ханеманова решетка между два корпуса - след четири дни намирате снесени яйца в единият корпус, а в другия не - къде е майката? В корпуса с яйца :-) това беше лесно.
• Ако намерите запечатан маточник, след колко дни трябва да е излюпен - 9 дни, но по вероятно е да са 8.
• Ако намерите запечатан маточник, след колко дни можете да очаквате яйца от тази майка? - 20 дни.
• Губите или убивате майката по невнимание - след колко дни ще имате пронесла майка отново? - 24 дни, защото пчелите ще започнат от новоизлюпена личинка.
• Ако пренесете личинки за производство на майки, след колко дни трябва да пренесете маточниците в оплодително семейство? След 10 дни (на ден 14).
• Ако ограничите майката, за да получите млади личинки, след колко дни ще трябва да пренесете личинките? След 4 дни
• Ако ограничите майката, за да получите млади личинки, след колко дни ще разполате с оплодена, пронесла майка? След 28 дни
• Губите или убивате майка по невнимание и пчелите отглеждат нова майка - колко пило ще има в деня когато новата майка пронася? Няма да има никакво пило - майката ще пронесе след 24-25 дни - до тогава всичкото работническо (20 дни) и търтеево (24 дни) пило ще се излюпило.
• Ако майката започне да снася днес - след колко дни тези пчели ще излетят на медосбор - 42 дни.
• Ако семейството се рои днес - след колко дни новата майка ще започне да снася? Предполагаме, че това е бил първичният рой - той отлита със старата майка, когато първият от роевите маточници е запечатан. Това означава, че първата от новите майки ще се излюпи след 8 дни. Тази майка може да отлети с вторичен рой или пчелите ще и позволят да убие всички други майки. Предполагаме, че тя ще остане и пчелите ще и позволят да убие всички други майки - това означава, че младата майка ще пронесе след около две седмици - т.е. общо +/- 3 седмици. (две до четири седмици).

От тези лесни примери, виждате колко е лесно да разберете как са се развили нещата в пчелното семейство до момента и да предскажете какво ще се случи в близко бъдеще.

Понякога ще ви се наложи да предположите най-добрия и най-лошия вариант. Например имате отворен маточник с личинка в него на възраст четири до осем дни (от яйце). Запечатаният маточник е между 8 и 16 дни - макар че опитното око може да прецени по цвета дали клони повече към 8 (тъкмо запечатан, мек, бял восък) или повече към 16 (кафяв и доста изтънен в края, почти като тънка хартия). Мек, светъл маточник е между 8 и 12 дни. Тъмен и изтънен маточник е между 13 и 16 дни. Майката ще се излюпи на 16 ден (вероятно на 15 ден, ако температурите са високи). Нормално майката ще пронесе на 28 ден.

Трендафил Дончев
05.02.2018, 12:47
Но,при наличието и на еднодневни личинки,няма ли стремеж у пчелите,да залагат на тях?

Залагат на различни по възраст личинки и затова се препоръчва първите запечатани да се унищожат. Макар, че според моето виждане, няма голямо значение.

ch.atanasov
05.02.2018, 13:06
Залагат на различни по възраст личинки и затова се препоръчва първите запечатани да се унищожат. Макар, че според моето виждане, няма голямо значение.

"Когато се избират ларви, те трябва да бъдат възможно най-млади. Ако тук се направи компромис, всичко останало е безсмислено. Ларвите в точната възраст са прави(или почти прави) и с размери дори по-малки от яйце. Тези ларви имат много малко млечице, което е прозрачно като дестилирана вода, или изобщо нямат млечице. Ако ларвите са по-големи от яйце, потърсете си друга пита..." Д. Дамянов


Ако няма значение, защо колегата се вманиачва ?:bigsmile:

mici-92
05.02.2018, 13:29
Залагат на различни по възраст личинки и затова се препоръчва първите запечатани да се унищожат. Макар, че според моето виждане, няма голямо значение.
Тъкмо се бях примирил,че след по-горния пост няма да получа конкретния отговор и затова,като зърнах последния,му се зарадвах.Не исках да бъда груб към пчелите,иначе щях да задам въпроса така.Не могат ли пчелите,да различат млада от възрастна личинка ,че залагат на нея?Това,исках да се уточни,защото ще го изполвам в спор м/у мен и пчелар с 40-години стаж,който казва че,пчелите не са толкова глупави,че да заложат на възрастна личинка.Спирам.Вече отекчавам.Благодаря за отговорите и успех на всички!

Трендафил Дончев
05.02.2018, 13:36
"Когато се избират ларви, те трябва да бъдат възможно най-млади. Ако тук се направи компромис, всичко останало е безсмислено. Ларвите в точната възраст са прави(или почти прави) и с размери дори по-малки от яйце. Тези ларви имат много малко млечице, което е прозрачно като дестилирана вода, или изобщо нямат млечице. Ако ларвите са по-големи от яйце, потърсете си друга пита..." Д. Дамянов


Ако няма значение, защо колегата се вманиачва ?:bigsmile:

Всички яйца се захранват в началото с ” вода”, а след това идва и млечицето. В начало по рядко и почти такова си остава за ларвите за пчели, а за майката е съвсем друго. Но в началото са почти на еднаква диета. Този период не трябва да надвишава 3 1/2 дни.
Вманячването на някои колеги е с мисълта, че ще прекарат дявола, но в повечето случаи резултатите са еднакви.

miroslav70
05.02.2018, 15:00
Миналата пролет една майка спря да работи някъде средата на април,нямах резервна и му дадох пита с яйца че беше само на з.пило,не съм разрушавал маточници.Излезе майка която развиразви силно сем.Казаха ми че такива майки могат да бъдат добри само за един сезон и после се скапват.Тепърва ще разбера дали е така.

ch.atanasov
05.02.2018, 15:41
"Разликата между ларвите в маточниците и ларвите на пчелите-работнички е в НАЧИНА НА ХРАНЕНЕ. Ларвите в маточниците се хранят само с пчелно млечице и с нищо друго. Ларвите на пчелите-работнички се хранят с пчелно млечице само в началото веднага след излюпването, и след това се хранят с мед и пчелен прашец.

Та ако искате качествена майка, тя трябва да е направена от личинка на 1 ден. По-старите личинки вече са некачествени (поради лошата храна). В критична ситуация пчелите могат да използват и по-стара личинка, но това е не защото го искат, а защото нямат какво друго да направят. " Р. Матеев

Всеки си ...... жената, както смята за най-добре.:bigsmile:

ch.atanasov
05.02.2018, 15:50
Миналата пролет една майка спря да работи някъде средата на април,нямах резервна и му дадох пита с яйца че беше само на з.пило,не съм разрушавал маточници.Излезе майка която развиразви силно сем.Казаха ми че такива майки могат да бъдат добри само за един сезон и после се скапват.Тепърва ще разбера дали е така.

Майката е отгледана от първите излюпени личинки и не е имало нужда от разрушаване на маточници. Според мен няма причина майката да се скапе за един сезон.

demonj
06.02.2018, 07:43
"Когато се избират ларви, те трябва да бъдат възможно най-млади. Ако тук се направи компромис, всичко останало е безсмислено. Ларвите в точната възраст са прави(или почти прави) и с размери дори по-малки от яйце. Тези ларви имат много малко млечице, което е прозрачно като дестилирана вода, или изобщо нямат млечице. Ако ларвите са по-големи от яйце, потърсете си друга пита..." Д. Дамянов


Ако няма значение, защо колегата се вманиачва ?:bigsmile:
Колега,а как точно пренасяш такива ларви с размерите на яйце,понеже аз такива малки не мога да принеса,взимам вече полегнали възможно най малки ларви като на петия ден сутринта махам запечатаните маточници,майките са с перфектно качество по мое мнение.