PDA

Виж пълната версия : Абсолютно начинаещ



misho09
01.04.2015, 21:59
Здравейте "колеги",

За да придобиете представа какво правя тук, ще го кажа кратко...само мераклийте са повече от китайците....та и аз един от тях - мераклиите.

И сега по същетво....след като 28 години не бях вкусвал мед, реших да пробвам за няколко дни как е и ми хареса та за два месеца отидоха няколко буркана. След това в тьрсене на истински мед установих, че не е толко лесно да намериш такав дето не го е гряло сльнце, не е "крьщаван" и т.н. и понеже вече казах, че съм мераклия и капризен да е истински био и т.н си викам колко му е да взема 2-3 кошера. Знам че е по-скапо от да си купиш просто мед но имам малко ресурс и голямо дворно място което често посещавам (аз, баща ми). Е да ама се оказа "малко" по-сложничко :)

Кошер съм виждал само на снимка досега. Поразпитах как стоят нещата и се обърках още повече.

Няколко основни неща, които искам да си изясна:

- Опасно ли е кошерите да са в двора където има дръвчета, грозде..смисъл ако се навъртат там пчелите лошо
- Кога трябва да сложа кошерите ако искам да извадя мед тази година
- от къде мога да купя кошери и ччелно семейство. Аз съм от перник, но често пътувам из страната и мога от друг град ако препоръчате
- има ли хора които правят въвеждащо обучение (практическо)
- да знаете някой опитен пчелар около Радомир, тьй като мястото ми е близо и ще мога да се консултирам.

Като за начало изписах доста. Дано не ви е писнало от такива като мен.

Предварително благодаря на всички за отделеното време.

Поздрави,

Мишо

ch.atanasov
01.04.2015, 22:04
Добре дошъл .Ама точно на 01,04 ли трябваше да се регистрираш.Звучиш майтапчийски.:bigsmile:

Mateev
01.04.2015, 22:39
Здравейте "колеги",

За да придобиете представа какво правя тук, ще го кажа кратко...само мераклийте са повече от китайците....та и аз един от тях - мераклиите.

И сега по същетво....след като 28 години не бях вкусвал мед, реших да пробвам за няколко дни как е и ми хареса та за два месеца отидоха няколко буркана. След това в тьрсене на истински мед установих, че не е толко лесно да намериш такав дето не го е гряло сльнце, не е "крьщаван" и т.н. и понеже вече казах, че съм мераклия и капризен да е истински био и т.н си викам колко му е да взема 2-3 кошера. Знам че е по-скапо от да си купиш просто мед но имам малко ресурс и голямо дворно място което често посещавам (аз, баща ми). Е да ама се оказа "малко" по-сложничко :)

Кошер съм виждал само на снимка досега. Поразпитах как стоят нещата и се обърках още повече.

Няколко основни неща, които искам да си изясна:

- Опасно ли е кошерите да са в двора където има дръвчета, грозде..смисъл ако се навъртат там пчелите лошо
- Кога трябва да сложа кошерите ако искам да извадя мед тази година
- от къде мога да купя кошери и ччелно семейство. Аз съм от перник, но често пътувам из страната и мога от друг град ако препоръчате
- има ли хора които правят въвеждащо обучение (практическо)
- да знаете някой опитен пчелар около Радомир, тьй като мястото ми е близо и ще мога да се консултирам.

Като за начало изписах доста. Дано не ви е писнало от такива като мен.

Предварително благодаря на всички за отделеното време.

Поздрави,

Мишо

Започни с прочитането на някоя пчеларска книжка. След това изчети архивите на форума - на всеки един твой въпрос сигурно е отговаряно поне по 100 пъти. И най-накрая когато в главата ти настане пълна каша, тогава вече можеш да започнеш да задаваш разумни въпроси и да получаваш разумни отговори. Просто това е пътя - друг път няма. Задаването на въпроси на такъв ранен етап е безсмислено, защото отговора на всеки един от тях означава някой от форума да седне и да ти напише цяла една книга в 5 тома от по 500 страници.

Единственият ти сериозен въпрос е дали някой познава пчелар около Радомир - да такъв един пчелар наистина може много да ти помогне. Всичко останало са наивни въпроси, на които никой не иска да отговаря, след като вече го е правил поне 100 пъти.

Искрен Мутафов
01.04.2015, 23:16
Семейството на което баба ми и дядо ми са кумували, като се пенсионираха се преместиха в Радомир, децата им "станаха шопи", и те да са по-близо до тях. Потомственни пчелари са, преместиха си и кошерите с тях си(трийсеттина на брой). Ще питам нашите за контактите им, точни хора са - ако не друго, то поне мед на 11-12лв/кг от производител на място би могъл да си купиш от тях, пък и след вторият буркан смятам, че спокойно ще може да обменяте опит, а такъв най-добре се придобива и трупа при практически занятия, тъй че дори и да си купиш пчелни семейства, би било много добре да се "закачиш" за някой опитен пчелра от когото да се учиш, но и не спирай да четеш. Едно от най-подходящите четива за теб в момента е Календарният справочник по пчеларство на Любен Радоев:

http://www.bookpoint.bg/книги/Календарен-справочник-по-пчеларство-5589.htm

dokod1962
02.04.2015, 19:02
Аз също започнах почти като теб.Първата година си купих 5 броя нови празни кошера и годината свърши за мен.През зимата прочетох една книжка, регистрирах се в pchelari.com. Тук също може да се научи много. Понякога има и филми как се прави абсолютно всичко.На пролетта когато се роят пчелите сам си хванах 1 рой и се започна с практиката редом с това четенето продължи.Чичко Google знае всичко.На следващата година роих моя първи кошер и купих още 5 одвотки и хванах още два ройя. Така завърших годината с 9 пълни кошера и 60 кг. мед.Тази година съм купил още 7 нови кошера и ще ги правя 20. В You Tube има много клипове за пчеларството.

solaris60
02.04.2015, 19:09
Аз също започнах почти като теб.Първата година си купих 5 броя нови празни кошера и годината свърши за мен.През зимата прочетох една книжка,регистрирах се в пчелари.ком. Тук също може да се научи много. Понякога има и филми как се прави абсолютно всичко.На пролетта когато се роят пчелите сам си хванах 1 ройяк и се започна с практиката редом с това четенето продължи.Чичко гугъл знае всичко.На следващата година ройх моя първия кошер и купих още 5 отводки и хванах още два ройяка.Така завърших годината с 9 пълни кошера и 60 кг. мед.Шази година съм купил още 7 нови кошера и ще ги правя 20. В ю туб има много клипове.

Уууу, най - после един трудолюбив и търсещ човек. А и резултатите добри. От мен едно голямо БРАВО и успех по - нататък.

judas
02.04.2015, 20:48
Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.

Nik_m
02.04.2015, 21:04
Аз преди да започна бях изчел няколко книги и изгледал доста клипове и по едно време започнах да се обърквам и спрях. В последствие като взех кошерите първите дни ги гледах като извънземни все едно нищо не съм прочел. Според мен най добре е да се започне за начало с някоя книга като Календарния справочник да изгледаш някой клип и филм на пчеларска тематика и в последствие, практиката и теорията да вървят ръка за ръка.

ch.atanasov
02.04.2015, 21:06
Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.

Колега ,не е необходимо да натрупаш десет години стаж и тогава да споделяш. Щом след прочетеното виждаш някаква грешка ,сподели я за да не се повтаря от други.

solaris60
02.04.2015, 21:52
Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.

Всяка книга е подходяща, но е по - важно четящия колко е подготвен за нея.
Други подходящи книги за начинаещи които бих препоръчал са: Календар на пчеларя от Величков и 1001 въпроса и отговора по пчеларство. (да не се бърка с Приказки от 1001 нощ):bigsmile:
Наръчник по пчеларство. Тази е малко старичка и не знам дали ще можете да си я намерите, но за мен е много добра, като за начало. А и всъщност тя е основата на всички останали. (от нея са преписвали):bigsmile:

ch.atanasov
02.04.2015, 22:00
Те през годините вървяха : Наръчник по пчеларство ,Практическо пчеларство и т. н.Писани са от различни автори ,но съдържанието им беше еднакво.Хубави книги.Навивам се в момента да прочета ,някоя от по -новите за сравнение.

:bigsmile:

solaris60
02.04.2015, 22:05
Те през годините вървяха : Наръчник по пчеларство ,Практическо пчеларство и т. н.Писани са от различни автори ,но съдържанието им беше еднакво.Хубави книги.Навивам се в момента да прочета ,някоя от по -новите за сравнение.

:bigsmile:



Чакай да допиша и аз моята за да я прочетеш и нея. Еее, то съдържанието ще е пак същото, но нали все пак я преписвам и аз. Ха, ха.

ch.atanasov
02.04.2015, 22:09
Чакай да допиша и аз моята за да я прочетеш и нея. Еее, то съдържанието ще е пак същото, но нали все пак я преписвам и аз. Ха, ха.

Давай по-бързичко.Няма да живея 300 години я.С тия форуми ,току виж съм я пропуснал.:bigsmile:

mitkola
02.04.2015, 23:17
"Уроци по пчеларство" на доц.д-р Боян Първулов е също много подходяща.

judas
03.04.2015, 11:11
"Уроци по пчеларство" на доц.д-р Боян Първулов е също много подходяща.
Така вече съм по-съгласен. Ето и на сайта pcheli.net pcheli.net/mlad-pchelar.html
Някой софиянец да помогне на мен? В смисъл да стъпя на пчелин, да пипна кошер, да задам някой и друг въпрос.

Bobi-M9598
04.04.2015, 09:33
Здравейте,

judas, искаш някой софиянец да те томогне. Преди няколко дена имаше среща на пчеларите живеещи в София. Хубаво би било да присъстваш и ти. Та се коментират много неща и ти също би могъл да научиш, и питаш нещо което те интересува. За срещата можеш да научиш нещо повече в тема "ИЗЯВИ, ИЗЛОЖЕНИЯ СРЕЩИ"

Поздрави, Г. Георгиев

judas
06.04.2015, 14:36
Здравейте,

judas, искаш някой софиянец да ти помогне. Преди няколко дена имаше среща на пчеларите живеещи в София…

Поздрави, Г. Георгиев
Здравейте!
Благодаря! Свързах се с тях, на следващата среща се надявам да присъствам.
Поздрави, Емо.

evgeni.filimonov
06.04.2015, 15:27
Аз винаги препоръчвам Календарния справочник на Радоев на всеки новобранец.
Книгата е много добра, но без практика , която пчеларска книга да хванеш, няма да я разбереш. Това е моето мнение.

judas
06.04.2015, 18:51
Аз винаги препоръчвам Календарния справочник на Радоев на всеки новобранец.
Книгата е много добра, но без практика , която пчеларска книга да хванеш, няма да я разбереш. Това е моето мнение.
Според мен с Календарния справочник се хвърляш направо в дълбокото. Първо трябва да се запознаеш с основни термини, а после да подхващаш пчеларски книги.

koragroup
06.04.2015, 19:34
Според мен с Календарния справочник се хвърляш направо в дълбокото. Първо трябва да се запознаеш с основни термини, а после да подхващаш пчеларски книги.

Филимонов, прав е човека. Полека. Първо картинки, после някой вестник, след това 3-4 въпроса във форума и си готов. За начало. А четенето? Четенето е за напреднали!

evgeni.filimonov
06.04.2015, 20:17
Малко ми е неудобно, но тогава бих препоръчал последната книга, издадена от Младен Котларски - за деца.

И според теб, кои са основните термини в пчеларството, какво научи до сега ? Давай да започнем дискусия.

Предлагам ти да се свържеш с мен, да минеш покрай офиса ми , до НДК е, да поговорим. Ако имаш желание.

judas
06.04.2015, 20:47
Малко ми е неудобно, но тогава бих препоръчал последната книга, издадена от Младен Котларски - за деца.

И според теб, кои са основните термини в пчеларството, какво научи до сега ? Давай да започнем дискусия.

Предлагам ти да се свържеш с мен, да минеш покрай офиса ми , до НДК е, да поговорим. Ако имаш желание.
Здравей! Повечето термини си ги изясних - самосмяна, нуклеус, маточник и т.н. Човек, който е свикнал да борави с тях, не си представя, че има хора, които не са и чували за тях. За разговора на лични ли да ти пиша, имам желание?

evgeni.filimonov
06.04.2015, 21:21
Малко изпреварваш с материала, основните термини са - майка, пчела, търтей , жилище на пчелното семейство, яйца, ларва, пило. Май станаха доста. Не се притеснявай, ако наистина имаш желание, ще се справиш. Успех.

Росен Младенов
06.04.2015, 22:00
Здравейте!
Благодаря! Свързах се с тях, на следващата среща се надявам да присъствам.
Поздрави, Емо.
Ако не си правиш гаргара с пчеларите във форума,а както беше написал,искаш да видиш истински кошер,съм готов да ти окажа съдействие.Не съм професионалист,нямам офис на НДК,нямам няколкостотин кошера,но мога да ти покажа кошер,който не е виждал химия,който произвежда чист билков мед.

judas
07.04.2015, 10:01
Ако не си правиш гаргара с пчеларите във форума…
Благодаря! Имаш лично съобщение.
Поздрави, Емо.

misho09
09.04.2015, 21:56
Колега,

Офертата за кратко въвеждащо показване важи ли и други колеги? Ако да къде и кога можем да се видим?

Средата на май ще сдобия с 3 кошера с одводки но вне още не сам намерил човек за въведение!

Поздрави

Юрий Цветков
16.04.2015, 11:33
Книгите които препоръчвате не са лоши. Но никой ли не е чел Пчеларската енциклопедия? Мисля че тя би трябвало да е основна. От нея начинаещия може да научи почти всеки термин в пчеларството, какво означава, а и много други неща. И едва след това може да бистри техники и технологии.

Александър А.А.
18.04.2015, 22:06
Моето начинание от нула с една юнска отводка-22.06.14г.4049,радвам се,че ги иззимих 10.04.15г.4050.Историята ми е дълга,за това ще я спестя.Установих,че наблюдавайки пчелите това ме успокоява и ми действа релаксиращо.Ше препоръчам на начинаещите колеги освен четене и сенсеи да са по решителни и смели.

evgeni.filimonov
19.04.2015, 21:48
Не съм професионалист,нямам офис на НДК,нямам няколкостотин кошера...

И аз също.

mariq.qnkovaa
20.04.2015, 15:22
Здравейте,искам да се регистрирам като земеделски производител и да отглеждам пчели.Моля да ми кажете трябва ли задължителен курс по пчеларство за да отглеждам пчели,или това е само ако искам да кандидатствам по дадена програма ?

ciko
20.04.2015, 15:37
За ЗП не ти е необходим курс по пчеларство, но за кандидатстване по програмите дава допълнително точки .