PDA

Виж пълната версия : Здравословен статус на пчелите в България



Mateev
31.03.2015, 13:12
В тази тема ще ви публикувам един доклад, който като го прочетете, направо ще се ужасите ........ :tres:

Малко предисловие:
Не знам дали знаете, но в България има една уникална със своето оборудване ЛАБОРАТОРИЯ, която доколкото знам към днешна дата е единствената в страната, която може да прави ГЕНЕТИЧНИ АНАЛИЗИ. Възможността за генетични анализи позволява направата и на всякакви други микробиологични анализи посредством откриване на гените на различните болестотворни организми.

Алтернативните лаборатории използват микроскопски анализ, при който съответните болестотворни организми ТРЯБВА ДА СЕ ВИДЯТ с микроскоп и да бъдат преброени. Ами ако са много малки и не могат да се видят под микроскоп? Сами разбирате колко е ограничен метода и колко малко може да се направи с него. На практика по този метод много от заболяванията (предимно вируси) не могат да бъдат открити. Не може да се открива и Нозема Церане.

За пръв път става възможно пробите да се изследват за всякакви видове болестотворни микроби именно с новата лаборатория, която е в състояние да открива различни генетични фрагменти (маркери) и посредством тях да доказва всякакви заболявания, както и да измерва тяхното ниво. Това е частната лаборатория на проф. Румен Вълчовски. Ето данни за нея, ако някой иска да си направи някакви изследвания:

ДИАГНОСТИЧНА ВЕТЕРИНАРОМЕДИЦИНСКА ЛАБОРАТОРИЯ
София 1700, ул.”Проф. Георги Златарски”№25,
0898 477 624; +359 (02) 4 83 02 03
e-mail : immunolab@abv.bg

Mateev
31.03.2015, 13:41
Имах шанса да се запозная с проф. Вълчовски в Добрич, както и да си поговоря с него на тема какви заболявания по пчелите има в България. И научих нещо, което ме шокира. Да, в България има заболявания по пчелите и той е правил над 1000 изследвания на образци от различни региони. Основното количество проби му е предоставяно от Майкоразвъдната организация на доц. Пламен Петров. В момента в който са започнали да излизат положителните проби за Нозема Церане и за още 2-3 опасни вируса, доцента от Пловдив се е скарал с Проф. Вълчовски. Доцента е искал всичко да се пази в тайна, а професора не е бил съгласен. Накратко - случая се е потулил от доц. Пламен Петров и той е престанал да изпраща проби на проф. Вълчовски.

И такааа ..........
Част от майкопроизводителите имат по пчелините си НОЗЕМА ЦЕРАНЕ, както и 2-3 много опасни вируси, но всичко това СЕ ПАЗИ В ТАЙНА. Нещо повече - тези майкопроизводители се знаят помежду си кои са, но вместо да се оттеглят от бизнеса докато се излекуват, те УМИШЛЕНО ПРОДАВАТ ЗАРАЗЕНИ МАЙКИ И ОТВОДКИ. Това си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ - да знаеш че си болен и въпреки това УМИШЛЕНО ДА ЗАРАЗЯВАШ СВОИТЕ КЛИЕНТИ. И на тези клиенти им се заразяват целите пчелини и след това те имат 30, 50 или дори 100% СМЪРТНОСТ !!! И тези клиенти фалират и си провалят бизнеса, семейството и целия живот. Някои от тези клиенти дори се самоубиват (знаете за случая). И сега вече имаме доказателства, че всичко това се прави УМИШЛЕНО от майкопроизводители с болна психика и престъпни помисли!!! Чак не мога да повярвам що за изроди могат да го направят това ...........

Историята има и продължение, което е още по-шокиращо .......

Първо доц. Пламен Петров СПИРА ДА ДАВА ОБРАЗЦИ за изследване и така ПОТУЛВА СЛУЧАЯ !!! Болестите, които най-вероятно той ги е натресъл на майкопроизводителите, ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ РАЗПРОСТРАНЯВАТ !!! След като вижда това, проф. Вълчовски написва един доклад за случая и го внася в МЗХ - Дирекция "Животновъдство". Нормалната реакция на министерството трябваше да е да спази законите, а в тях пише че трябва да се отнеме лиценза на заразените майкопроизводители. Някой от вас да е чул за отнет лиценз на някого? Не е чул и няма да чуе, защото МЗХ също ПОТУЛВА СЛУЧАЯ !!! И към днешна дата доц. Пламен Петров и болните му майкопроизводители (не ги знам кои са и колко са) продължават да си имат лиценз и ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ЗАРАЗЯВАТ все повече и повече пчелини в България .........

Ха-ха ...... миналото лято дори си разрешиха в закона да използват антибиотици (те сами си пишат законите), като с това си дадоха право да влошат и без това вече тежкото положение в страната. С тези антибиотици само подтискат развитието на заразите и предизвикват резистентност към болестотворните агенти, като ги правят още по-здрави и още по-устойчиви. И после техните майки и отводки отиват при простосмъртните пчелари, които нямат право да използват антибиотици, и болестите пламват с пълна сила. И това е така поне от 3-4 години .....

Mateev
31.03.2015, 13:54
Та това беше предисловието. А сега представям на вашето внимание СЕКРЕТНИЯ и ПОТУЛЕН доклад на проф. д-р Румен Вълчовски, предоставен на МЗХ дирекция "Животновъдство" още през 2013-та година. Четете и се шашкайте - това е голата истина ...... :tres:

3920

Mateev
31.03.2015, 14:01
За който не му се чете - по пчелите са открити следните 5 вируса, от които 2 са масово срещани:

BQCV - в 49.45% от пробите
DWV - в 39.95% от пробите
SBV - в 9.36% от пробите
CBPV - в 1.87% от пробите
IAPB - в 0.37% от пробите

Не са открити само ABPV и KBV. Нека Scutellator-a да каже що за вируси са масово разпространените BQCV и DWV - опасни ли са, какви са сиптомите и какви са щетите при заразяване с тях. Специално при тези 2 вируса се вижда, че заразата е внесена от някого и е получила масово разпространение през 2013 г. Преди това случаите са били инцидентни.

3921

Mateev
31.03.2015, 14:18
Колкото до Нозема Церане - там ситуацията си е направо ужасна - от около 1000 проби в 303 има НОЗЕМА ЦЕРАНЕ !!! Забележете - с по-безобидната Нозема Апис са заразени само 2 проби.

Ето разпределението на заразените проби по населени места. Ха-ха .... забележете че Габровския регион е единствения, в който няма зараза.

3922

slavi 13
31.03.2015, 14:25
ВИРУС СЕЗОНЕН ПИК

Вирус на хроничния палалич (CBPV) Пролет и Есен
Вирус на мехурчестия гнилец (SBV) Пролет и Есен

Кашмирски пчелин вирус (KBV) Пролет
Израелски вирус на острия паралич (IAPV) Неизвестно, но е генетично сходен с ABPV KBV


Деформиращ крилата вирус (DWV) Следва нивата на вароа, тъй че обикновенно през късното лято и есентта
Вирус на острия паралич (ABPV) Следва нивата на вароа, тъй че обикновенно през късното лято и есентта


Вирус на черния маточник ( BQCV) Следва нивото на нозема
Иридовируса на Броменшенк (IIV) При хладно и условия с повишена влажност

Mateev
31.03.2015, 14:27
И последно - американски глилец е открит в 12% от изследваните райони, като специално в тези райони са заразени средно около 33% от пробите. И най-много гнилец има познайте къде? Ха-ха ..... ами в Пловдив ....... и познайте кой е този пчелар от Пловдив, който е давал проби ......... намирисва ми на доцент .......

Иначе ето пълния списък с населените места, в които има американски гнилец. Аз лично бих стоял надалече от тях......

Флорентин – Видин
Василовци – Видин
Орсор – Видин
Погоре - Видин
Старопатица – Видин
Остров - Враца
Дюрин дол - Монтана
Мартен – Русе
Нова Черна – Силистра
Пожарево – Силистра
Малък Преславец - Силистра
Сребърна – Силистра
Пловдив

Дамян Дамянов
31.03.2015, 14:29
Мен ме шокира и друго:

АМЕРИКАНСКИЯ ГНИЛЕЦ




Селище- област
Вид изследвани проби
брой
Резултат






Брой положителни
Брой отрицателни


1
Флорентин – Видин
Пчели, пило
6
2
4


2.
Василовци – Видин
Пчели
5
2
3


3.
Орсор – Видин
пчели
5
1
4


4
Погоре - Видин
пчели
5
1
4


5
Старопатица – Видин
пчели
5
3
2


6
Остров - Враца
пчели
5
1
4


7
Дюрин дол - Монтана
пчели
5
2
3


8
Мартен – Русе
пчели
2
1
1


9
Нова Черна – Силистра
пчели
5
2
3


10
Пожарево – Силистра
пчели
5
4
1


11
Малък Преславец - Силистра
пчели
5
2
3


12
Сребърна – Силистра
пчели
5
1
4


13
Пловдив
пчели
20
4
16


ОБЩО


78
26 (33,33%)
52 (66,67%)



ИЗРОДИ!!! http://smiley.nowdararpour.ir/fighting/63.gif

ivootur
31.03.2015, 14:44
Е,сега вече се знае от къде е дошло и какво е станало.Благодарности на Матеев за споделената информация!

Mateev
31.03.2015, 15:02
Ето какво открих за двата вируса, с които са заразени повечето от майкопроизводителите от НРАП:

BQCV - в 49.45% от пробите
Вирус на черния маточник /ВЧМ/. Предизвиква заболяване с висока смъртност на ларвите, какавидите и възрастните пчели от всички касти при A. mellifera, както и на какавидите на търтеите при A. florеа. Най-характерен признак са тъмните петна по маточника, които се сливат и той става черен. Семействата отслабват и умират без случаи на самооздравяване. На територията на Европа е доказан като причина за смъртта на много семейства през зимата. Открит е и в страни от Азия, Африка, Северна и Централна Америка, Австралия и Океания. Протича съвместно с нозематозата по пчелите /Higes et all, 2005, Koglberger et all., 2006/.

DWV - в 39.95% от пробите
Вирус на деформираните криле /ВДК/. Един от основните причинители на вирусно заболяване по пчелите, свързан директно с акара Varroa destructor. Първоначално е описван като японски щам на Египетският вирус /Кох, 1989/, впоследствие е обособен като самостоятелен вид. Разпространен e в Европа, Азия, Африка и Америка. Носителството при пчелите е безсимптомно и болеста се проявява само в присъствието на V. destructor. Протича с висока смъртност, с признаци на липсващи или неправилно развити криле по пчелите, но също и безсимптомно.

Източник на цитатите: http://fermera.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80/%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D 0%B8%D0%B8/item/5865-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8.h tml

Дамян Дамянов
31.03.2015, 15:16
Благодаря, НРАП (http://www.nrap-bg.org/main.php) !!! Вашата работа спаси Българската Медоносна Пчела !!! А сега ние какво да отглеждане? Молци или червеи ?!?!


https://www.youtube.com/watch?v=FoHC8D5apGI

http://s9.postimg.org/go993z35b/DOCENT.jpg

Ristis
31.03.2015, 15:41
Това си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ - да знаеш че си болен и въпреки това УМИШЛЕНО ДА ЗАРАЗЯВАШ СВОИТЕ КЛИЕНТИ. И на тези клиенти им се заразяват целите пчелини и след това те имат 30, 50 или дори 100% СМЪРТНОСТ !!!
Да знаят, да знаят - колко да знаят...? Може би изобщо не осъзнават вредите, които нанасят. Вменяваш им висока степен на интелигентност и организираност, което за мен е пресилено.

ilian55
31.03.2015, 16:04
Bulgaristan .....

Камен Крумов
31.03.2015, 17:09
И сега, след като черната истина излезе наяве, да очакваме ли, че нещо ще се случи в национален мащаб (имайки предвид някакви конкретни мерки) или ще продължаваме да си лижем раните, щото на никой "там горе" не му пука за пчелите?!

ch.atanasov
31.03.2015, 18:14
Да знаят, да знаят - колко да знаят...? Може би изобщо не осъзнават вредите, които нанасят. Вменяваш им висока степен на интелигентност и организираност, което за мен е пресилено.
Колега ,вземам повод от твоите думи.Напълно са знаели какво става.Тази промяна на закона ,за ползването на антибиотици затова е направена.Страшно лоби , жална ни майка.Щом се рекетират за по 30 000 лв. , по Х майкопроизводители = дебела работа.Има доста на клона и ние само можем да се молим да оцелеем.

tarty
31.03.2015, 18:34
Какво излезе накрая.След половин година обиди към пчеларите в Странджа,то излезе цял бизнес план от Доцента и сие.Добрите пчелари които на обсъждаха толкова активно,ако решат да напишат по едно извенение,няма да е лошо.

Дамян Дамянов
31.03.2015, 18:34
Колега ,вземам повод от твоите думи.Напълно са знаели какво става.Тази промяна на закона ,за ползването на антибиотици затова е направена.Страшно лоби , жална ни майка.Щом се рекетират за по 30 000 лв. , по Х майкопроизводители = дебела работа.Има доста на клона и ние само можем да се молим да оцелеем.

Не бъде толкова сигурен :), виж подписа ми.

Bobi-M9598
31.03.2015, 18:37
Здравейте,

Трагедия, просто нямам думи. Каквото и да кажа (напиша), ще бъде прекалено слабо за това което мисля за тези сребролюбци. За мен КБП в лицето на председателя трябва да направи нещо. Какво те ще решат. След като имаме доклада на д-р Вълчовски би могло да се пита официално в МЗХ какво отношение са взели. Не знам дали е внесен в министерството официално с входящ номер. От тук ака е с вх.№, ще може да се проследи кой какво е казал (направил), ако е без № то тогава да го внесем отново. Това безнаказано заразяване на нищо неподозиращите пчелари, които лоялно заплащат за "КАЧЕСТВЕНИТЕ" майки не може да продължава повече.

Поздрави, Г. Георгиев

Дамян Дамянов
31.03.2015, 18:42
Какво излезе накрая.След половин година обиди към пчеларите в Странджа,то излезе цял бизнес план от Доцента и сие.Добрите пчелари които на обсъждаха толкова активно,ако решат да напишат по едно извенение,няма да е лошо.

Може би, аз дължа извинение на колегите, но и никога не съм твърдял, че са виновни или невинни.
Истината все още не е съвсем ясна, но смятам, че не беше честно да се изсипва ада върху паднали колеги.
Прощавайте!

ch.atanasov
31.03.2015, 18:42
Не бъде толкова сигурен :), виж подписа ми.

Дамянов ,не ми се сърди но аз вече не вярвам на това.Това не пречи , младите хора да опитат да променят поне България.

Bobi-M9598
31.03.2015, 19:05
Здравейте,

Тарти, голямо ИЗВИНЕТЕ.

Ако може Вие пчеларите от Странджа да ме обясните (не съм толкова умен и не разбирам,та затова) Вашето поведение в лицето на г-н Манол Тодоров. Защо орева орталъка, че само Вие сте зле. Защо не потърсихте причината първо. Някой беше качил тук във форума "ИЗЯВИ" на г-н Тодоров. От тях оставам с впечатлението, че само Вие в Странджа гледате пчели и имате проблеми. От неговите изяви се чува само (дайте ни пари, но само на нас) за Вашия регион, защо веднъж не чух, или прочетох нещо от рода ПЧЕЛАРСКИЯ СЕКТОР Е ЗЛЕ ПОРАДИ............. ИЗВИНЯВАЙТЕ, ИЗВИНЕТЕ ме още веднъж, НО ВИЕ НЕ СТЕ ЦЕНТЪРА НА СВЕТА нито на България.
Ако не знаете пчели се гледат и на други места в страната и света.
Нищо лично, малко съм изнервен. Въпроса с майките ме потресе. Предполагах, че е зле ама чак такава наглост.

Поздрави, Г. Георгиев

vencii
31.03.2015, 19:38
Колеги аз не съм толкова потресен защото за наглостта и машинациите на доцента знаехме всички ( Матеев и не само той) многократно са информирали форума. Шокиран съм че МЗХ не са предприели никакви мерки. Добре е да знаем при кой министър се е случило. Когато НРП си гласуваха закона за антибиотиците те открито и ясно заявиха че са заразени с Нозема Церане. След като заявиха че пчелите им са болни все още има колеги които купуват майки от лицензираните майкопроизводители , които аз нарекох измекярите на доцента. Ако продължаваме да им купуваме майките ние сами се унищожаваме.

tarty
31.03.2015, 19:47
Здравейте,

Тарти, голямо ИЗВИНЕТЕ.

Ако може Вие пчеларите от Странджа да ме обясните (не съм толкова умен и не разбирам,та затова) Вашето поведение в лицето на г-н Манол Тодоров. Защо орева орталъка, че само Вие сте зле. Защо не потърсихте причината първо. Някой беше качил тук във форума "ИЗЯВИ" на г-н Тодоров. От тях оставам с впечатлението, че само Вие в Странджа гледате пчели и имате проблеми. От неговите изяви се чува само (дайте ни пари, но само на нас) за Вашия регион, защо веднъж не чух, или прочетох нещо от рода ПЧЕЛАРСКИЯ СЕКТОР Е ЗЛЕ ПОРАДИ............. ИЗВИНЯВАЙТЕ, ИЗВИНЕТЕ ме още веднъж, НО ВИЕ НЕ СТЕ ЦЕНТЪРА НА СВЕТА нито на България.
Ако не знаете пчели се гледат и на други места в страната и света.
Нищо лично, малко съм изнервен. Въпроса с майките ме потресе. Предполагах, че е зле ама чак такава наглост.

Поздрави, Г. Георгиев
Вие разбирате ли,че Манол не е лицето на пчеларите в Странджа и има хора които не са чували името му дори,но вие сложихте всички в един кюп.Реално погледнато той е лидера в Царево,и гледа да помогне на хората които са му дали доверието си.Все едно Матеев да каже,че конфедерацията иска от държавата нещо за членовете и,и всички да скочат отгорему,че мисли само за неговите членове.За мен лично,всичкото това е борба за власт.Някой хора се обезпокоиха,че е пуснал връзки направо в Европа и МЗХ ще почне да слуша него,и да оглави пчеларския сектор.Кадето има много пари,и борбата е жестока.

vanHanegem
31.03.2015, 20:00
Гневът, агресията и похотта са прекомерно и нецелесъобразно изразходване на енергия и време, чревоугодничеството и алчността са желание за повече от усвоимото, завистта е неверие в собствената творческа природа, а отчаянието е неверие в божествената природа на човека. Всички изброени, заедно и поотделно са знак за отклонение, симптом за проблеми и предупреждение-свидетелство за предстоящи неуспехи. Не прахосвайте енергия и време, те са невъзстановими. И знайте, фиксирани сценарии няма – всичко зависи от вашият избор, решения и действия, както и от тези на останалите 7 милиарда човека на Земята (освен от Природата и Вселената). И не забравяйте, равенство няма – реализационните възможности на всеки са различни и зависими от много неща, но на едни от първите места сред тези неща стоят собствената енергия и времето, с които разполагате. Добавете разум и вяра, тези последните поне зависят от вас самите най-вече.

Ivan Mankov
31.03.2015, 20:48
Гневът, агресията и похотта са прекомерно и нецелесъобразно изразходване на енергия и време, чревоугодничеството и алчността са желание за повече от усвоимото, завистта е неверие в собствената творческа природа, а отчаянието е неверие в божествената природа на човека. Всички изброени, заедно и поотделно са знак за отклонение, симптом за проблеми и предупреждение-свидетелство за предстоящи неуспехи. Не прахосвайте енергия и време, те са невъзстановими. И знайте, фиксирани сценарии няма – всичко зависи от вашият избор, решения и действия, както и от тези на останалите 7 милиарда човека на Земята (освен от Природата и Вселената). И не забравяйте, равенство няма – реализационните възможности на всеки са различни и зависими от много неща, но на едни от първите места сред тези неща стоят собствената енергия и времето, с които разполагате. Добавете разум и вяра, тези последните поне зависят от вас самите най-вече.

А колко си прав да знаеш ! Бих добавил:АМИН !

Bobi-M9598
31.03.2015, 21:03
Здравейте,

Казах, нищо лично. На кого е вожд Царя на мановия мед, Вие си знаете. Цяла България повече от месец говореше само за смъртността на пчелите в Странджа. Човек който е встрани от пчеларския бранш, ще остане с впечатление, че г-н Тодоров е ПРЕЗИДЕНТ на единствената пчеларска организация в България.Стигна и до Брюксел.
От моите приятели, който ме срещне само затова говори. "Пчелите в Странджа умират" - какво става? Може и да не съм прав, (може да съм пропуснал нещо) но къде бяхте Вие когато г-н Тодоров се вихреше. Защо никой от другите "вождове", имам предвид освен Царево не написа нещо за някой от пч. вестници? Защо не поискахте и Вие да кажете нещо по "телевизора". Не искам, и нямам желание да се карам с никого. Неприятно е да те правят на глупак. Моля да бъда извинен ако съм обидил някого неволно.

Поздрави, Г. Георгиев

s3s3s3
31.03.2015, 21:08
Колкото до Нозема Церане - там ситуацията си е направо ужасна - от около 1000 проби в 303 има НОЗЕМА ЦЕРАНЕ !!! Забележете - с по-безобидната Нозема Апис са заразени само 2 проби.

Ето разпределението на заразените проби по населени места. Ха-ха .... забележете че Габровския регион е единствения, в който няма зараза.

3922

Матеев,повярвай ми. Искрено се надявам и стискам палци, поне един регион в България да е чист от към Нозема Церане, но шансовете това да е вярно клонят към нула. Ако се върнеш назад във времето и си спомниш, как купуваше пчелни семейства и кошери на "килограм" предполагам, че ще ти настръхнат косите.

solaris60
31.03.2015, 21:32
Матеев,повярвай ми. Искрено се надявам и стискам палци, поне един регион в България да е чист от към Нозема Церане, но шансовете това да е вярно клонят към нула. Ако се върнеш назад във времето и си спомниш, как купуваше пчелни семейства и кошери на "килограм" предполагам, че ще ти настръхнат косите.

Значи това ме навежда на мисълта, че Матеев се е набъкал с ТИЯ вируси тотално, защото купувайки тези кошери на килограм всъщност е купувал материала на доцента. Но той няма такава смъртност в кошерите си, което отново ме навежда на мисълта, че материала на доцента не е толкова лош (заразен), иначе Матеев да е пламнал. Ще ви кажа още веднъж, че тази болест, която търсите се развива по - друг начин и всеки може да изтрещи от нея в най - неочаквания момент. През мен мина предишните две години, но сравнително в слаба форма и двете години ми отне по една трета от пчелите. Тази година имам само два без майки, на които единия си произведе и сега започва да гони останалите. Причината за тази смъртност я търсете на друго място. Никой не е виновен за нея и никой не е застрахован от нея. Боледуват силните семейства - мършите оживяват на 100 %. Невероятно, но е факт.

ch.atanasov
31.03.2015, 21:46
Значи това ме навежда на мисълта, че Матеев се е набъкал с ТИЯ вируси тотално, защото купувайки тези кошери на килограм всъщност е купувал материала на доцента. Но той няма такава смъртност в кошерите си, което отново ме навежда на мисълта, че материала на доцента не е толкова лош (заразен), иначе Матеев да е пламнал. Ще ви кажа още веднъж, че тази болест, която търсите се развива по - друг начин и всеки може да изтрещи от нея в най - неочаквания момент. През мен мина предишните две години, но сравнително в слаба форма и двете години ми отне по една трета от пчелите. Тази година имам само два без майки, на които единия си произведе и сега започва да гони останалите. Причината за тази смъртност я търсете на друго място. Никой не е виновен за нея и никой не е застрахован от нея. Боледуват силните семейства - мършите оживяват на 100 %. Невероятно, но е факт.
Веднаж си гворехме по подобни въпроси.От доклада на професора се разбира ,че значителните загуби в някои райони на северна България са от Церана.За Странджа не са казали.Ти на какво я отдаваш твоята смъртност.

solaris60
31.03.2015, 21:58
Веднаж си гворехме по подобни въпроси.От доклада на професора се разбира ,че значителните загуби в някои райони на северна България са от Церана.За Странджа не са казали.Ти на какво я отдаваш твоята смъртност.

Значи да изясним първо, че аз не купувам или вземам материал от където и да е освен от търтеи при оплождане на майките. Както всички знаем това е малко трудно контролируем процес. За да се получи това заболяване трябва да се търсят причините на друго място както споменах по - горе. Все си мисля, че е от витамини които използвах предните две години. Тази година са на пълна диета и мисля, че имам добър резултат. Или е епизодично някакво заразяване по въздух - нещо като грипа. Не знам. Ха, ха. Аз ако знаех щях да съм най - известният и ще ме пишат в книгите, че съм открил каква е болестта по пчелите засегнала целия свят.

s3s3s3
31.03.2015, 22:02
Значи това ме навежда на мисълта, че Матеев се е набъкал с ТИЯ вируси тотално, защото купувайки тези кошери на килограм всъщност е купувал материала на доцента. Но той няма такава смъртност в кошерите си, което отново ме навежда на мисълта, че материала на доцента не е толкова лош (заразен), иначе Матеев да е пламнал. Ще ви кажа още веднъж, че тази болест, която търсите се развива по - друг начин и всеки може да изтрещи от нея в най - неочаквания момент. През мен мина предишните две години, но сравнително в слаба форма и двете години ми отне по една трета от пчелите. Тази година имам само два без майки, на които единия си произведе и сега започва да гони останалите. Причината за тази смъртност я търсете на друго място. Никой не е виновен за нея и никой не е застрахован от нея. Боледуват силните семейства - мършите оживяват на 100 %. Невероятно, но е факт.

Ако си забелязал, той ударно ги разцепва на отводки. Просто за сега не им дава възможност да станат силни пчелни семейства.

solaris60
31.03.2015, 22:07
Ако си забелязал, той ударно ги разцепва на отводки. Просто за сега не им дава възможност да станат силни пчелни семейства.

Да, забелязал съм или по - точно предполагам, че е така. Може да съм прав, че слабаците изкарват по добре. Да се абстрахираме от факта, че Матеев ги храни яко, но те пак са си слабаци от където и да ги погледнеш.

ch.atanasov
31.03.2015, 22:07
Той професора не знае ,камо ли ние.Като обменяме инфо ,всеки може да открие нещо.Ти се съмняваш във витамините.Писал съм ,че имах загуби 2011 и2012г.,но не съм ползвал витамини.При такова съпоставяне май трябва да отпишем витамините ,като причина.На мен ми прилича /при мен/ на Церана.

solaris60
31.03.2015, 22:11
Той професора не знае ,камо ли ние.Като обменяме инфо ,всеки може да открие нещо.Ти се съмняваш във витамините.Писал съм ,че имах загуби 2011 и2012г.,но не съм ползвал витамини.При такова съпоставяне май трябва да отпишем витамините ,като причина.На мен ми прилича /при мен/ на Церана.

Не съвпадат симптомите за нея. За витамините не съм категоричен, но тогава ги ползвах и затова имам съмнения. И не точно витамините, а начина им на приготвяне, опаковане, състав и други там фирмени тайни.

ch.atanasov
31.03.2015, 22:14
Не съвпадат симптомите за нея.

Да ,точно си мислех че цераната не е разпространена равномерно навсякъде.

s3s3s3
31.03.2015, 22:19
Каквото и да правим, каквото и да пишем за болестите при пчелите, май винаги се връщаме към кърлежа Varroa jacobsoni.... ;)

solaris60
31.03.2015, 22:20
Имам и друго предположение, но засега мисля върху него и искам да направя някакви наблюдения тази година за да кажа нещо, което да се базира на някаква сигурност.

solaris60
31.03.2015, 22:22
Каквото и да правим, каквото и да пишем за болестите при пчелите, май винаги се връщаме към кърлежа Varroa jacobsoni.... ;)

При мен не е разпространен в такива количества за които се споменава от някои колеги - да не кажа, че изобщо не се среща. Работя само с варостоп и то само есента.

s3s3s3
31.03.2015, 22:34
Да, забелязал съм или по - точно предполагам, че е така. Може да съм прав, че слабаците изкарват по добре. Да се абстрахираме от факта, че Матеев ги храни яко, но те пак са си слабаци от където и да ги погледнеш.

Може да не съм прав, но си мисля, че ако разделим едно силно пчелни семейство на 3 - 4 отводки в началото на лятото. Сумарно кърлежа в тези отводки към края на лятото, ще е по- малко, от колкото ако семейството не е разделяно.

solaris60
31.03.2015, 22:38
Може да не съм прав, но си мисля, че ако разделим едно силно пчелни семейство на 3 - 4 отводки в началото на лятото. Сумарно кърлежа в тези отводки към края на лятото, ще е по- малко, от колкото ако семейството не е разделяно.

Поне логично е така.

scutellator
31.03.2015, 22:56
И такааа ..........
Част от майкопроизводителите имат по пчелините си НОЗЕМА ЦЕРАНЕ, както и 2-3 много опасни вируси, но всичко това СЕ ПАЗИ В ТАЙНА. Нещо повече - тези майкопроизводители се знаят помежду си кои са, но вместо да се оттеглят от бизнеса докато се излекуват, те УМИШЛЕНО ПРОДАВАТ ЗАРАЗЕНИ МАЙКИ И ОТВОДКИ. Това си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ - да знаеш че си болен и въпреки това УМИШЛЕНО ДА ЗАРАЗЯВАШ СВОИТЕ КЛИЕНТИ. И на тези клиенти им се заразяват целите пчелини и след това те имат 30, 50 или дори 100% СМЪРТНОСТ !!! И тези клиенти фалират и си провалят бизнеса, семейството и целия живот. Някои от тези клиенти дори се самоубиват (знаете за случая). И сега вече имаме доказателства, че всичко това се прави УМИШЛЕНО от майкопроизводители с болна психика и престъпни помисли!!! Чак не мога да повярвам що за изроди могат да го направят това ...........

....

Ами всичо това е пряка последица от чл. 18 в пчеларкия закон. Аз защо толкова се опитвам да го набивам в главите на пчеларите ( безуспешно) че трябва нещата да се случват по друг начин. Липсата на ветеринарен контрол ( или по-скоро пълния му хаос) е изгоден и за от двете страни на бариерата - и лицензираните горе-долу правят каквото си искат, а пък нелицензираните - те пък съвсем. И точно по тази причина към момента няма кой да се вслушва. То в цялата "държава" е хаос, даже имам чуството че на българина докато не му е мръсно, разхвърляно и мърляво като във кочина, сякаш не му е уютно мама му стара.


Липсата на ветеринарен контрол (става въпрос за контрол върху търговията, не за пчелари проверители!) не е болка за умиране, но както неведнъж съм казвал, по този начин епизоотичните заболявания са по-чести (като цикличност) и със по-голяма сила. Което пък от своя страна като цяло превръща отглеждането на пчели по-малко печелившо.

ето едно друго иследване за патогенния товар на пчелите на голяма част от страните от ЕС, включително и България
http://www.ibra.org.uk/articles/The-COLOSS-GEI-Experiment-parasites-and-pathogens

scutellator
31.03.2015, 23:16
Само да вметна- проблема със ветеринарния контрол не е от вчера или от 2-3 години, а е от толкова отдавна, сякаш винаги си е било така. Още през 2004г в списание Пчелин бяха писали по този проблем и че резултатите от лаботаторните изследвания на повечето майкоразвъдни стопанства в страната излизали положителни за Нозема.

Ветеринарно-санитарния протокол при производството на пчели/майки за продажба е съвсем различен от този, когато те се правят за собствени нужди. Но всеки кара по по-лесния начин, защото е оставен на съвестта си да му опражнява контрол и като гледа конкурентите(колегите) му какво правят, трябва да е единствения луд за да върши всичко по правилния, но по-скъп и труден начин.

Дамян Дамянов
31.03.2015, 23:24
Вие разбирате ли, че е невъзможно да имате здрави пчели?
Няма как да изолирате пчелина си от вирусите и бактериите разпространявани от майкопроизводителите.
Само една чужда пчела да влезе в пчелина и всичко приключва.
Само една основа със заразен восък да си купите и всичко приключва.
Само една лъжичка мед да дадете от чужд кошер и всичко приключва.
Осъзнавате ли, че няма как да се предпазите? Съседа ви ще си купи една отводка и вие изгаряте.
Осъзнавате ли какво движение на пчелни семейства има из страната?
Сега ветеринарните лекари нищо не могат да направят. Трябва да спре търговията и да се въведе ветеринарен контрол(истински), че да имаме шанс да ограничим малко болестите. Да се правят изследвания всяка седмица на всички майкопроизводители и ако са чисти, то вече да се прави на месец и после на 6 месеца. Ако майкопроизводител излезе с положителни проби, то какво ще се прави - Нафта и клечка или антибиотици които не работят?!?!
Изобщо това на мен не ми се вярва да се случи в България. Ако бяхме нормална държава, то до тук никога нямаше да се стигне.
Ако някой има идеи как може да се подобри поне малко положението, то нека ги предложи. Ние сме малка държава и пчелините са наредени и готови за домино.
Просто се чудя как все още изобщо има пчели в България. Всички предполагахме какво е положението, но никой не очакваше да е чак толкова зле.
И всичко това се случва заради една скапана Родопика и егото(алчността) на един доцент.

solaris60
31.03.2015, 23:25
Само да вметна- проблема със ветеринарния контрол не е от вчера или от 2-3 години, а е от толкова отдавна, сякаш винаги си е било така. Още през 2004г в списание Пчелин бяха писали по този проблем и че резултатите от лаботаторните изследвания на повечето майкоразвъдни стопанства в страната излизали положителни за Нозема.

Ветеринарно-санитарния протокол при производството на пчели/майки за продажба е съвсем различен от този, когато те се правят за собствени нужди. Но всеки кара по по-лесния начин, защото е оставен на съвестта си да му опражнява контрол и като гледа конкурентите(колегите) му какво правят, трябва да е единствения луд за да върши всичко по правилния, но по-скъп и труден начин.
Тази дъвка я дъвчем от 100 години. Докато в тази ми мила родина не се вкарат закони, които да действат за всички еднакво, няма да се оправим. Единствено само в КАТ се изпълняват стриктно законите, та дори си ги изсмукват из под ноктите за да те забършат, та да ти се приплаче. Само тази ли институция е на този свят? Другите има ли ги, нЕма ли ги? Или просто мътилката е по - добра и затова все трябва да е мътно.

solaris60
31.03.2015, 23:43
И всичко това се случва заради една скапана Родопика и егото(алчността) на един доцент.

Не го познавам този ДОЦЕНТ и не ми и трябва да го познавам, но едва ли всичко се свежда до него. Нещата са съвсем други. Законите не се спазват това е ясно. Защо не се спазват и това е ясно. А и, че скоро няма да се спазват също е ясно. В повечето от пчелините не се следят заболяванията и мисля, че и не се лекуват. А то е ясно. След като няма контрол, кой да се натиска сам да си го налага. Много от пчеларите не ги е еня за това, че им е умрял някой кошер. Ще направи отводки догодина и бройката е готова, но на каква цена ще е това, когато болестта тлее вътре и заразява навред. Затова, че трябва да се излезе със закон, а закона го има, но не се спазва и да се преглеждат всички пчелини в даден период в годината от компетентни органи, които да не се церемонят пчелина на бако ли е или на свако и ако се налага да се гори наред. Не може един кошер да ми стои там някъде из къра (полето), че му умрял собственика и да разнася зарази наляво и надясно, че няма кой да се погрижи за него. Клечката и хайде да го няма. С една дума да се стегнат нещата и това е. Но аз лично не вярвам на това чудо да се случи някога.

Дамян Дамянов
01.04.2015, 00:07
Не го познавам този ДОЦЕНТ и не ми и трябва да го познавам, но едва ли всичко се свежда до него. Нещата са съвсем други. Законите не се спазват това е ясно. Защо не се спазват и това е ясно. А и, че скоро няма да се спазват също е ясно. В повечето от пчелините не се следят заболяванията и мисля, че и не се лекуват. А то е ясно. След като няма контрол, кой да се натиска сам да си го налага. Много от пчеларите не ги е еня за това, че им е умрял някой кошер. Ще направи отводки догодина и бройката е готова, но на каква цена ще е това, когато болестта тлее вътре и заразява навред. Затова, че трябва да се излезе със закон, а закона го има, но не се спазва и да се преглеждат всички пчелини в даден период в годината от компетентни органи, които да не се церемонят пчелина на бако ли е или на свако и ако се налага да се гори наред. Не може един кошер да ми стои там някъде из къра (полето), че му умрял собственика и да разнася зарази наляво и надясно, че няма кой да се погрижи за него. Клечката и хайде да го няма. С една дума да се стегнат нещата и това е. Но аз лично не вярвам на това чудо да се случи някога.

Представям ти следната картинка:
Да кажем, че всички майкопроизводители са абсолютни чисти и пчелите им са девствени(с нито едно балцилче).
БАШ МАЙСТОРА на Българската Медоносна Пчела дава заразен материал на майкопроизводителите и какво според теб излиза на изхода? Здрави или болни майки и отводки?
Хайде сега отводкаджията си пръска продукцията из цяла България и ефекта го виждаме. Ветеринарен контрол няма и ветеринарите са на ВИЕ с пчелите. Да не разправям от колко години ветеринар не е стъпвал на един колега на пчелина и това е така защото ветеринарния лекар го е грижа само за парите. Как може държавата да остави толкова сериозна дейност в частни ръце?!?! Утре дайте и полицията да направим частна!

Ами аз отсега казвам, че няма да оставя нито един програмист да си сложи кошери около мен. Нека се сърди, нека беснее, но аз не искам доцентски майки в моя район. Може да не честно, но аз искам пчелите ми да са здрави. Изобщо не ме интересува къде ще си слага пчелите. 1-во предупреждение, 2-ро предупреждение и после нафта.

Всички в бранша са навързани като свински черва и да не дава Господ да кажеш нещо против Родопика или кОмафоса или някой техен продукт или услуга.

Аз ся щи обясня как са гледат пчели:

1. Купуваш майка задължително РодУпика от лицензиран ноземапроизводител и задължително я сменяш всяка година. Престъпление срещу НРБ и бившата ДС е да си купиш майка която прави пчели, а те мед.
2. Даваш 100 лева за 2 шепи пчели на изгнили пити, няма да ги теглим, че с акара тежат повече.
3. Купуваш основи на 2.50, че нашите пчели са специални. Може да има 50% парафин, но какво ти пука.
4. Купуваш нощно шкафче за 150 лева и пъхаш пчелите вътре.
5. Храниш само с пупешки батаци. Може да съдържат отровни за пчелите вещества, но щом чичкото дето ги продава твърди, че са хубави...(нали ги знаеш, да не те отварям)
6. Хранилните добавки задължително трябва да са за прасета, зайци, кози и да струват минимум един кошер пари. Нищо, че в тях няма достатъчно вещества и за аквариум с рибки.
7. Ръгаш в кошера пудра за бълхи и нервнопаралитичен газ щото...щото... иначе акара ще ти язяде ушите.
8. Ноземата трябва да я умориш...ма*ка си... таковало... Вземаш к'вот ти каже научния работник и не се съмняваш в качествата на препарата. Може да съдържа 50% захар от захарно цвекло, вода и салицилова киселина(Аспирин на BAYER), но никога не се съмняваш в ефекта, а чичко Ранди Оливър го остави какво казва.
9. Антибиотиците задължително се ръгат в кошера, че иначе няма да имаш пчели, а после си купуваш САМО немски пробиотик, че да не останеш отново без пчели.
10. Мед се вади само с центрофуга за 2000-5000 лева и разпечатваща машина за поне 1000 лева. Да те ориентирам, а не за друго.

Ето това е пчеларството в България!

iliew
01.04.2015, 01:45
Трябва да подчертая, и голямата роля на факторите на имунната защита. Повишеното ниво на антимикробни пептиди (defensins, apidaecin, abaecin and hymenoptaecin) което установихме при инфектираните пчелни колонии, води до потискане размножаването на патогените. В резултат на това не се наблюдават характерните клинични признаци. При стресови състояния като: голяма кърлежова инвазия, ко-инфекция с други патогени (при нашите изследвания в голяма част от изследваните пробите освен вирусите BQCV, DWV, SBV бяха намерени и микоспории нозема и американски и европейски гнилци), недохранване, оскъдна паша, лоши метеорологични условия, лоши хигенни условия и други подобни. Всичко това спира растежа в пчелните семейства и защитните сили на организма намаляват. Наблюдава се имуносупресия в засегнатите индивиди, вирусите излизат от латентното състояние, скоростта за намножаване се увеличава, тяхната вирулентност нараства и по хоризонтален механизъм на предаване се осъществява заразяване на нови и нови гостоприемници и масова смъртност на голям брой пчелни колонии.

Ще ми се да обсъдим този цитат от доклада . Дали в паниката пчеларите не вредят повече на пчелите като откривайки заболяване започват да ги тъпчат с химия и по този начин им намалят съпротивителните сили .
Шансът да има незасегнат район в България е нищожен като се има в предвид , че вирусите се предават и от търтеите при оплождане .

В края на доклада са дадени добри препоръки


a. Контрол на пчелните донори в майкопрозводителните стопанства по отношение на стопанско значимите заболявания.
b. Селекция на устойчиви на патогени раси пчели.
c. Да се определи генетичен бар код на българската медоносна пчела
d. Разработване и внедряване на био препарати стимулиращи имунната защита в пчелните семейства.

които трябва колкото може по-скоро да се приложат,но дори и да се приложат и контрола да бъде жесток , то пак ще минат много години в които ще трябва да живеем с вирусите и въпреки това да имаме силни семейства .
Поне последната точка не зависи от нашата държава и в нея ми е надеждата .

rosty_sz
01.04.2015, 07:18
Ами аз отсега казвам, че няма да оставя нито един програмист да си сложи кошери около мен. Нека се сърди, нека беснее, но аз не искам доцентски майки в моя район. Може да не честно, но аз искам пчелите ми да са здрави. Изобщо не ме интересува къде ще си слага пчелите. 1-во предупреждение, 2-ро предупреждение и после нафта.



Вече няма значение дали бъдещия ти комшия ще е "програмист" или не. Той все от някъде трябва да си вземе пчели, а картинката е потресаваща в цялата страна.
Доклада е трудно четиво и добре че не е много дълъг та да го прочетем. Аз не забелязах професора да хвърля официални обвинения към майкопроизводителите и дори въобще не ги споменава. Ако сега те се изкажат по въпроса ще кажат, че вината е на всички които са вкарали незаконно майки от чужбина въпреки техните предупреждения. Дори при една от лекциите този сезон представител на официалното майкопроизводство каза точно това само, че относно ноземата която тръгнала от центъра на страната към периферията, което наистина е доказателство, че има човешка намеса в смисъл превоз на пчели и евентуален внос. Аз въобще не искам да ги защитавам и съм на 100% сигурен че при тях положението е трагично и точно такова каквото се описва, НО това е всъщност състоянието на всичките ни пчелини. Вината на организацията е че не е взела никакви марки след като е разбрала за положението си, а е продължила търговска дейност и разнасяне на заразата. Това биха направили и 95% от българите, няма какво да се лъжем. Това ще направят и всички, които сега въпреки, че знаят ще продават подаряват и т.н. майки и отводки. Не ми се ще да ги виня защото, забрана за това няма пък и за да имат излишни пчели значи нямат сериозна смъртност.
Проблема е изключително сериозен и е взел вече огромни мащаби защото от 2013 до сега броя на семействата се е увеличил почти двойно и това е станало с "развъждане" на пчели натоварени с този патогенен товар. Всъщност проблема е толкова сериозен, че не виждам вече какво може да се направи и ни остава да се надяваме, че пчелите ще оцелеят въпреки нас. Като вземем предвид и чукащия на вратата кошерен бръмбар, бизнес плановете на всички ни ще станат "сметки без кръчмаря" , а пчеларството такова каквото го познаваме ще изчезне.

Mateev
01.04.2015, 07:46
...... Аз не забелязах професора да хвърля официални обвинения към майкопроизводителите и дори въобще не ги споменава ......

Така е. Това са само изследванията, които са минали през лабораторията. Самите проби има много малко информация как са вземани, от кого са вземани и от къде са вземани. Близко до ума е, че едва ли сред тях има проби на обикновенни пчелари. Това масово изследване се е правило защото тогава по него време майкоразвъдната асоциация на доцента е била получила някаква субсидия за изследване на здравословния статус и с тези пари масово е правила изследвания. Другия произход на пробите е от страна на държавата, която всяка една пролет и есен прави проверки на всеки един майкопроизводител и при тези проверки може би е вземала и давала проби - това не го знам, но го предполагам.

Проби от нормалните пчелини на нормалните пчелари са вземани само ако вече е била детектирано някакво измиране, но те са много малко на брой. Така че вероятно над 90% от пробите по това изследване са давани от майкопроизводители.

Вторият въпрос е как са вземани тези проби? Дали наистина са вземани от отделни единични семейства, или са правени групови проби от целия пчелин. Ако са правени групови кошери, то тогава всяка една положителна проба се отнася не за 1 семейство, а за 1 цял пчелин. Ако това е така, то тогава картината от лоша се превръща в ужасяваща.

И последно - дали съвестно са вземани тези проби така, както си му е реда? Дали не е взета проба от един единствен здрав кошер и после да е разпределена в 10 кесийки и изпратена като уж 10 проби от всичките 10 пчелина? Въобще много въпроси без отговор, а след като го нямаме този отговор, много трудно можем да тълкуваме какво означават тези резултати. Просто голям брой заразени проби ...... Ами ако се окаже, че доцента с цел усвояване на пари просто е взел проби само от 10 негови кошера и ги е разпределил в 1000 кесийки, и половината от тези кошери са се случили болни? Това би обяснило как почти половината от всички проби имат един и същи вирус в тях.

Ако знаехме каква е истината бихме могли по-точно да тълкуваме данните, но ние не я знаем. Само предполагаме, че в началния момент майкопроизводителите не са знаели че имат зараза, в резултат на което съвестно са давали групови проби от пчелините си, защото са очаквали добри резултати. Аз поне така бих направил, ако наистина искам да разбера с по-малко пари какъв е статуса на моите семейства - ами ще дам по 1 групова проба от всеки един пчелин. Едва по-късно когато заразата вече се е открила и доказала, едва тогава майкопроизводителите са започнали да шмекеруват с пробите, като са давали избирателно само от силни и здрави семейства. Такава е здравата логика на тези проби, но дали това е истината никога няма да разберем.

Със сигурност знаем, че доцента е бойкотирал целия този процес, след като е разбрал за заразата. Така че вероятно общите резултати са изкривени в посока по-добро, а действителното положение е по-лошо. Но това пак е недоказана логика.

Mateev
01.04.2015, 07:55
Има обаче едно нещо, което ние си го знаехме и преди да се появи този документ - това е нозематозата, от която много пчелари се оплакваха, че им е дошла посредством закупени майки и отводки. Това си беше публична тайна и не ни трябваше този документ, за да го знаем. За болестите на майкопроизводителите нееднократно сме говорили във форума и сме обсъждали един или друг случай. За високата зимна смърност тук или там също има много изписано. Просто този документ въведе малко повече светлина по въпроса и даде информация за конкретните причинители - НОЗЕМА ЦЕРАНЕ и още 2 масово разпространени вируси - BQCV и DWV.

Измирането на пчелите в Странджа е станало точно от тези 2 вируса. На мене лично Манол Тодоров ми каза по време на Пловдивското изложение, че причината са 2-3 вируса, донесени от многото акар. Не ми каза какви са вирусите, но сега ние вече ги знаем от тези изследвания.

Като цяло можем само да гадаем кой е внесъл тези 3 болести в България. Може да е всеки един пчелар, който е купувал майки от чужбина, а може и сами да са си влезли през границата, пренесени от някоя летяща пчела. Това не е чак толкова важно. Важното е че болестите ВЕЧЕ СА ТУК и ние искаме или не вече ТРЯБВА ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАМЕ С ТЯХ. Разпространението на болестите щеше се извършва бавно, ако зависеше само от летящите пчели. Ако бяха само те, тогава разширяването на заразените зони щеше да е само с по няколко километра на година. Наличието на болни майкопроизводители обаче съдействува за СКОКООБРАЗНО РАЗПРОСТРАНЕНИЕ В ЦЯЛАТА СТРАНА, и точно това се е случило през 2013-та година. Точно тогава са измрели на 100% пчелините на тези 2-ма мои приятели, за които съм ви разказвал във форума. И сега като се замисля, май точно от тогава започна масово да се говори и за ВИСОКА ЗИМНА СМЪРТНОСТ от много пчелари.

Аз съм млад пчелар и не знам какво е било в миналото. Нека старите пчелари от форума да си припомнят имало ли го е всичко това в миналото, или наистина 2013-та година е била първата, през която е пламнала епиденията?

ivootur
01.04.2015, 09:02
Вие разбирате ли, че е невъзможно да имате здрави пчели?
Няма как да изолирате пчелина си от вирусите и бактериите разпространявани от майкопроизводителите.
Само една чужда пчела да влезе в пчелина и всичко приключва.
Само една основа със заразен восък да си купите и всичко приключва.
Само една лъжичка мед да дадете от чужд кошер и всичко приключва.
Осъзнавате ли, че няма как да се предпазите? Съседа ви ще си купи една отводка и вие изгаряте.
Осъзнавате ли какво движение на пчелни семейства има из страната?
Сега ветеринарните лекари нищо не могат да направят. Трябва да спре търговията и да се въведе ветеринарен контрол(истински), че да имаме шанс да ограничим малко болестите. Да се правят изследвания всяка седмица на всички майкопроизводители и ако са чисти, то вече да се прави на месец и после на 6 месеца. Ако майкопроизводител излезе с положителни проби, то какво ще се прави - Нафта и клечка или антибиотици които не работят?!?!
Изобщо това на мен не ми се вярва да се случи в България. Ако бяхме нормална държава, то до тук никога нямаше да се стигне.
Ако някой има идеи как може да се подобри поне малко положението, то нека ги предложи. Ние сме малка държава и пчелините са наредени и готови за домино.
Просто се чудя как все още изобщо има пчели в България. Всички предполагахме какво е положението, но никой не очакваше да е чак толкова зле.
И всичко това се случва заради една скапана Родопика и егото(алчността) на един доцент.

Бих казал че доцента е направил услуга за здравния статус на пчелите в България,макар и воден само от алчност.Според мен най-важното елемент за здравето на пчелите това е имунната им система.Имунната система е се формира съвместно с патогените.Колкото по-дълго време един щам патогени съществува съвместно с даден организъм толкова организмът се приспособява да даде подобаващ имунен отговор на атаките на патогена.Разбира се в еволюционно отношение това са бавни процеси,но в крайна сметка нито един вид не е унищожен от друг патогенен такъв.Погледнато реално няма как да се спре разпространението на патогенни паразити като церане или вароа,както и много други вируси,пчелите рано или късно ще придобият резистентност и ще се научат да живеят съвмесно без да им нанасят такава вреда.Патогените са един естествен регулиращ механизъм за поддържане здравния статус и развитие на имунната система на всеки организъм.Погледната реално няма жив организъм без някакви паразити или патогенни микроорганизми,дори бъдейки в латентно състояние и чакайки отслабване на имуннта система за да се проявят.
Какво искам да кажа,че рано или късно с помоща на доцента или от някъде другаде заразата щеше да плъзне.Въпроса е как ние ще отговорим на това.Най-бързия и ефективен начин в краткосрочен план е борбата с химични средства,има ефект но заедно с ползите причинява и равностойни според мен вреди,като отслабва имунната система на пчелата и увеличава резистентноста на паразита.Другият начин е използването на биологични средтсва за борба,не е толкова ефективен,но и вредите които пичинява са по малки.Третия начин за който се сещам е естествения подбор,само че той е немислим за човека от икономическа гледна точка.
Доцента е един измамник,това стана ясно и всеки който се чуства измамен може да му търси отговорност,но по важнит въпрос е ще съумеем ли да опазим пчелите и пчеларството в сегашното му състояние и докога ще можем да удържаме фронта срещу заразите и дали няма да стане така че проблема да експлоадира.да не забравяме че на хоризонта се очаква нов паразит като малкия кошерен бръмбър.Какво ще стане когато се струпат всички проблеми наведнъж?Когато химичните средства станат неефективни?
Доцента според мен е един съвсем дребен проблем който лесно меже да се избегне,просто трябва да се даде гласност на далаверите му и да му се потърси отговорност.

tsc1
01.04.2015, 09:52
Следя с огромен интерес темата, независимо, че е далеч от моите неща и за доста от коментираните подробности не ми достигат знания. Очевидно е, че положението е сериозно и поздравления за професора, дал гласност на изследванията. Злото е изтървано, кутията на Пандора - отворена. Въпроса е какво да се прави по-нататък, за да се минимизират вредите. Гледам, че някак си дискусията отиде в посока само на майкопроизводството и отводките. Но само те ли са разпространителите на заразата? Само в тялото на пчелата, яйцата и ларвата ли са вирусите? Някой по-горе спомена восъчните основи, но това мина незабелязано. А ако причината е и в тях? Ако не се обеззаразява правилно восъка и при безконтролното производство и продажби на основи те са също съществен разпространител? Защо не се обърне Конфедерацията към професора да даде повече детайли за тези два вируса и преносителя на Нозема церане - къде е тяхната най-висока концентрация, в кои материали - восъка, дървото на кошера, пчеларския инвентар - не само в пчелите. Защото ако пчелите изграждат постепенно имунна система и си помагат сами, пчеларя може да им помогне като вземе мерки за обеззаразяване и ограничаване преноса на вирусите и другите патогени с подходящ комплекс от мерки. Другия важен въпрос, на който аз бих потърсил отговор от тази лаборатория е с какво най-ефективно да се обеззаразява инвентара - химични вещества, висока температура, твърдо ултравиолетово облъчване, озон, гама лъчи? Правил ли е той експерименти в тази посока и може ли да даде някакви препоръчки? Наистина е интересно нещата да се огледат и обсъдят отвсякъде. Понякога решаването на даден проблем изисква и страничен, непредубеден поглед.

PS.Като че ли за потвърждение на написаното по-горе сега попаднах на това: http://www.pchelarstvo.com/%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D 1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4/

Юрий Цветков
01.04.2015, 10:17
Престъплението на доцента е, че не е алармирал за всичко това а дори се е опитал да го прикрие. Но това не е оправдание от страна на пчеларите имащи се за професионалисти. Всичко това се знае от години. С пръдня, боя не става. Не може да очакваш, че някой друг ще се грижи да нямаш проблеми в "бизнеса" а ти само да вадиш мед и да прибираш пари. Е не става. Жалко че много хора трябваше да го разберат по трудния начин. Майкопроизводителите допринасят за разпространението на болести, точно толкова колкото и самите пчелари. Те не са виновни че съществуват вируси, акари и паразити. Има толкова много редовни пчеларски практики, които много повече разпространяват болестите, но колко от вас са се замисляли за това ? И ако за хоби пчеларите, това е разбираемо, то за "професионалистите" е абсурдно. Освен ако целта не е усвояване на субсидии. Може и да ме упреквате, но сами сме си виновни за това положение.

solaris60
01.04.2015, 11:41
..(нали ги знаеш, да не те отварям)

Да те ориентирам, а не за друго.

Дамянов, когато у нас са се гледали пчели, у вас още баба ти не е била родена. За това не ми е необходимо да ме отваря такъв, който още за себе си не се е ОТВОРИЛ, а също така и ОРИЕНТИРАЛ. Като че ли малко си се
изсилил.

Дамян Дамянов
01.04.2015, 11:53
Кой ще е този луд производител на основи дето ще нагрява восъка до 140 градуса. Това е адски много енергия, а тя не е безплатна.
Забравете за обеззаразяване на основите, това просто не се случва. Ако има някакво обеззаразяване, то е неволно, а не защото е цел.

Има голямо значение дали бъдещия ми комшия е програмист. Кой ще си купи пчели от лицензиран, ако не е по програмите.
Аз не мога да си представя защо бих си купил майка или пчели, като знам какво е положението. Как се грижи за пчелите си един пчелар който е изкарал пари от джоба си и как го прави програмист.

Има един много евтин начин да се реши проблема с болните майкопроизводители. Държавата ще се съгласи, защото не искат да дават повече пари.
Майкопроизводителите да дадат проби само един път, но в чужда лаборатория и ако излязат положителни, то да се отнеме лиценза им до доказване на обратното.
В същото време контрол до дупка на доказано заразените майкопроизводители и да нямат възможност да продадат болните си пчели.
Така се ограничават огнищата и това е първото нещо което трябваше да се направи, но още през 2013.
Как е възможно само една лаборатори за анализ на вирусите да има в България? Как е възможно да няма контрол как се вземат/дават пробите? Какво изследват другите лаборатории?!?!

Някои колеги знаят какво се случва когато влязат няколко вируса в едно семейство. Всяка пчела реагира различно на вирусите, някой напускат кошера, но по-страшните са другите.
За малкия кошерен бръмбар изобщо не ми се мисли. Само няколко бръмбарчета са достатъчни да предизвикат такава чума, че просто ще се чудим откъде ни е дошло.
Италия е на две крачки от нас, а с нашия ветеринарен "контрол" ще разберем какво се случва като видим пихтията на дъното на кошера. Попитайте пчеларите около вас как изглежда МКБ и след това се замислете хубаво. Ако не друго, то рибарите ще имат захранка колкото искат.

http://www.uni-graz.at/people/kastberg/de/filme/small_hive_beetle_pics/beetle%20larvae%20and%20bee%20corpses%202.jpg

Дамян Дамянов
01.04.2015, 11:55
Дамянов, когато у нас са се гледали пчели, у вас още баба ти не е била родена. За това не ми е необходимо да ме отваря такъв, който още за себе си не се е ОТВОРИЛ, а също така и ОРИЕНТИРАЛ. Като че ли малко си се
изсилил.

Това беше шега, но явно не си го разбрал. Както и да е...ще те помоля да не говориш за семейството ми, че да не променяме тона.

Aranis
01.04.2015, 13:54
Колеги, не луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Аз не съм купувал майка от лицензиран производител 2 години. Няма и да купя! Причинате са много, но след като пчелите започнаха да подменят сами 90% от купените и придадени майки, какво повече да добава. На човек не му трябва много опит за да се сети, че куците коне ги убиват. Майките са мудни, дребни, не редят пилото, трудно пронасят (обикновено с нормален темп чак на следващата година, ако работничките сами не са им откъснали главите до тогава). Майките, които сам си произвеждам за лични нужди са 1000 пъти по-добри, с всичките им расови недостатъци. Изпълняват си нормата без да им мигне окото. По-скоро бих купил запасна свищева майка на произволен любител пчелар (като мен), отколкото най-елитната на "лицензираните" производители. Така че нека се замислим кой е виновен. Тези, които продават некачествена стока или ние, които не спираме да купуваме.

iliew
01.04.2015, 19:07
Вижте какво са публикували : http://www.fermer.bg/%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%BE-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8--news12940.html

Забележете колко тенденциозно е орязан доклада , като освен това казват : "Ето и целият файл на изследването " :mad:

Не става ясно кога е правено изследването , кои райони е покрило , какви препоръки дава лабораторията . Успели са от 13 страници доклад да направят 2 .

Mateev
01.04.2015, 21:32
Вижте какво са публикували : http://www.fermer.bg/%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%BE-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8--news12940.html

Забележете колко тенденциозно е орязан доклада , като освен това казват : "Ето и целият файл на изследването " :mad:

Не става ясно кога е правено изследването , кои райони е покрило , какви препоръки дава лабораторията . Успели са от 13 страници доклад да направят 2 .

Кофти е, че не са цитирали нашата медия (форума) като първоизточник на информацията. Ако трябваше да са честни, редно беше да го направят. Аз също го правя, когато цитирам тяхна информация или копирам цитати от техния сайт. Най-отдолу винаги посочвам източника и поставям линк към него. В конкретния случай нашият форум се явява първоизточник на информацията, а аз лично съм получил доклада от проф. Вълчовски, както и разрешение да го направя публично достояние.

Както и да е. Поне научихме едно много важно нещо - fermer.bg следи публикациите във форума. Това е похвално. Остана да се убедим, че и ДФЗ ги следи, и да се надяваме, че за в бъдеще изпреварващо ще решават пчеларските проблеми, без да се налага да им правим периодични протести и носене на кошери със жилещи пчели пред министерството.

scutellator
01.04.2015, 21:58
Има един много евтин начин да се реши проблема с болните майкопроизводители. Държавата ще се съгласи, защото не искат да дават повече пари.
Майкопроизводителите да дадат проби само един път, но в чужда лаборатория и ако излязат положителни, то да се отнеме лиценза им до доказване на обратното.
В същото време контрол до дупка на доказано заразените майкопроизводители и да нямат възможност да продадат болните си пчели.

ЧУДЕСНО. На всички лицензирани майкопроизводители ще им бъде забранено да продават и ще останат да продават майки и отводки само нелицензираните.


Аз съм млад пчелар и не знам какво е било в миналото. Нека старите пчелари от форума да си припомнят имало ли го е всичко това в миналото, или наистина 2013-та година е била първата, през която е пламнала епиденията?

"СПК" в България се наблюдава от 4-5 години, а проблеми в майкоразвъдните стопанства започват да се появяват някъде около 2006 година, ако не и по-рано:
http://www.dave-cushman.net/bee/rogerpatterson.html


Проблема с патогените е следния. ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА имат в себе си и постоянно поглъщат от околната среда потенциално болестотворни микроорганизми. Само че живота си продължава и света не е спрял да се върти. Е, от време на време се наблюдават епизоотични и епидемиологични заболявания и масов мор, но в повечето време повечето живи същества са функционално напълно здрави.

И след като няма как да се предлагат на 100% стерилни пчели, то правилото е да човек да не продава болести на някого, каквито той си няма (при търговски отношения между две държави) и да не продава потенциално опасни болести, които биха могли да причинят заболяване.

И тъй като обикновенно повечето патогени са повсевместно разпространени навсякъде (или поне в повечето държави), не става въпрос дали пчелите, които продаваш ще притежават ABPV (тъй като е повсевместно разпространен, както и спорите на АГ), а в случая КАКЪВ ТОЧНО ЩАМ на ABPV пренасят пчелите ти. Както казва д-р Хаус - Не е важно дали, а колко. Всички сме изложени на слънчевата радиация, но въпреки от това, човек не се разболява всеки ден от лъчева болест.
За да го перефразирам, ако не предизвиква заболяване - не е от значение ( в този случай нивата му ще са много ниски и ще бъде много трудно да бъде открит при лабораторно изследване. Е, това обаче е така САМО в 99% от случаите). Ако при лабораторно изследване, нивата му са високи, това означава, че този щам има потенциал да се превърне в епизоотично заболяване ( и да причини голяма смъртност). Това е и принципа на веретинарния контрол.

Нозема тип Ц, например е намерена в проби пчели от източното крайбрежие на САЩ, които са на повече от 30 години!!!! ( което на практика означава че в САЩ е съществувала най-малкото отпреди 1925 г). ДА, обаче тя не започва масова експанзия и не е причинявала проблеми със здравословното състояние на семействата до преди около 15-ина години.

Пчелите живеят в среда наситена с патогенен товар - в пчелните семейства е пълно с потенциално болестотворни микроорганизми. Освен от познатите начини за заразяване, един кошер може да се зарази и буквално от въздуха, както и от цветчетата, посетени преди това от пчела-заразоносител (т.е. патогените са буквално навсякъде). Само че тук пак се връщаме на правилото- не е важно дали, а колко.



Като вземем предвид и чукащия на вратата кошерен бръмбар, бизнес плановете на всички ни ще станат "сметки без кръчмаря" , а пчеларството такова каквото го познаваме ще изчезне.



Току-виж МКБ спасил българското пчеларство, вместо да го затрие. НО всичко зависи по какъв път пчеларите ще си изберат да поемат. А като ги знам по чий акъл се водят, пак ще направят грешния избор.

ivootur
02.04.2015, 08:20
Току-виж МКБ спасил българското пчеларство, вместо да го затрие. НО всичко зависи по какъв път пчеларите ще си изберат да поемат. А като ги знам по чий акъл се водят, пак ще направят грешния избор.

Какво точно очакваш да се случи и какъв е правилният път според теб?

Юрий Цветков
02.04.2015, 09:20
Дони, направо ти се учудвам на търпението с което вече няколко години обясняваш едно и също нещо, а колегите (не всички) не искат, или може би не могат да го проумеят. :yo:

scutellator
02.04.2015, 13:03
Току-виж МКБ спасил българското пчеларство, вместо да го затрие. НО всичко зависи по какъв път пчеларите ще си изберат да поемат. А като ги знам по чий акъл се водят, пак ще направят грешния избор.

Какво точно очакваш да се случи и какъв е правилният път според теб?

Грешния път е да се ползва кумафос в борбата с него за да се поддържат семействата живи.
Надявам се всеки който има малко акъл да успее да забележи, че има семейства които по-добре се справят с него, отколкото други. МКБ напада слабите и болните(стресирани) семейства и тези с ниски хигиенни навици и НИКОГА ЗДРАВИ И СИЛНИ. Надявам се в бъдеще да се обръща малко повече внимание какви пчели държи човек в кошерите си.
Ако ролята на восъчния молец в екосистемата може да бъде оприличена на "лешояд", то МКБ трябва да бъде оприличен на "хиена".

Освен това, със сигурност голяма част от далавераджиите-пчелари би трябвало също да отпаднат.

Дамян Дамянов
02.04.2015, 13:26
ЧУДЕСНО. На всички лицензирани майкопроизводители ще им бъде забранено да продават и ще останат да продават майки и отводки само нелицензираните.

Много добре ме разбра какво искам да кажа ;)
Въпросът не е да разрушим всичко и да се даде път на нелицензираните, а точно обратното. Нелицензираните или да се лицензират или да спрат да продават майки и отводки, а тези които днес имат лиценз да бъдат проверени и да се започне начисто. Каква е ползата от лицензирането, ако няма контрол? - Ако не се извършва контрол, то лиценза е само начин да остане една избрана група(точно както е сега).
Другият проблем е какво се случва с хората които продават 10-20 майки, които им са излишни, а не основна дейност. Те спират ли да продават или се налага някакво ограничение колко майки да могат да реализират.
Според мен е по-добре да има някакво ограничение(примерно 10 майки), защото другия вариант просто няма да работи. Ако законово има големи ограничения, то просто се връщаме в старата анархия и няма смисъл от цялото занимание.

Кажи в другите държави как е уредена законово търговията с майки и пчелни семейства. Не казвам, че нашия вариант е лош, но ако искаме да се спазва трябва да му направим промени.(нека бъдем реалисти)

Mateev
02.04.2015, 16:18
Случая с тези изследвания придобива все по-голяма популярност. Има вече обсъждания и във Facebook. Достигнало е и до ушите на министерството. Тепърва предстои да разберем каква попара сме надробили.

Преди малко говорих с проф. Вълчовски и той ми потвърди, че в доклада е цитирана само голата истина и нищо друго. Всяка една от тези изследвани проби се съхранява при него и в случай на необходимост може да бъде изпратена за анализ в независими западни лаборатории за потвърждаване на истината. Пробите са набирани в периода 2008-2013 г. Пробите са предоставяни на проф. Вълчовски от доц. Пламен Петров от Пловдив. Голяма част от тях наистина е от пчелините на майкопроизводителите, но има и проби от външни пчелини. Но дори и външните проби са набирани от доц. Пламен Петров и от никой друг. Ако някой наистина е правил някакви далавери, то това е доц. Пламен Петров и никой друг.

В момента на проф. Вълчовски му е запален телефона от всякакви обаждания. Звънели са му недоволни пчелари, звънели са му дори и от министерството. Имало е дори и заплахи, но не разбрах от кого. Като цяло проф. Вълчовски ми потвърди, че действията ни са правилни. Ние казваме ГОЛАТА ИСТИНА и смятаме, че пчеларите имат право да я научат. Засега не знаем дали това ще доведе до нещо по-добро или по-лошо, но като цяло СЪВЕСТА НИ Е ЧИСТА. Важното е да направим каквото трябва, пък да става каквото ще става.

Още една информация - тези пчелини, които според изследванията са заразени, те НЕ ГО ЗНАЯТ ТОВА. Доц. Пламен Петров го знае, защото той е получавал протоколите, но чак сега аз и проф. Вълчовски научаваме, че тези протоколи са запазени в ДЪЛБОКА ТАЙНА дори и от засегнатите лица. Това го научихме от десетките позвънявания по телефона на проф. Вълчовски. Като цяло не се знае какви допълнителни щети е причинил доц. Пламен Петров с това, че е прикрил информацията дори и от пчеларите със заразени пчелини. Вие сами си преценете що за човек е този доцент и какво е готов да направи за удовлетворяване на собствените си болни амбиции.

Като цяло бурята се разрази и сега само остава само да видим какво ще донесе - по-добри времена или овълчване на врага (доцента) и предприемане от негова страна на драстични действия. Ако има Господ - горещо се надявам, че той ще застане на страната на доброто.

ПС: Кисов от майкоразвъдната асоциация не можа да се сдържи и започна във Facebook да хули мене, проф. Вълчовски и глупавите пчелари, които са виновни за всичко, защото не спазвали закона и внасяли майки от чужбина и всякакви подобни.

Дамян Дамянов
02.04.2015, 18:39
Случая с тези изследвания придобива все по-голяма популярност. Има вече обсъждания и във Facebook. Достигнало е и до ушите на министерството. Тепърва предстои да разберем каква попара сме надробили.

Преди малко говорих с проф. Вълчовски и той ми потвърди, че в доклада е цитирана само голата истина и нищо друго. Всяка една от тези изследвани проби се съхранява при него и в случай на необходимост може да бъде изпратена за анализ в независими западни лаборатории за потвърждаване на истината. Пробите са набирани в периода 2008-2013 г. Пробите са предоставяни на проф. Вълчовски от доц. Пламен Петров от Пловдив. Голяма част от тях наистина е от пчелините на майкопроизводителите, но има и проби от външни пчелини. Но дори и външните проби са набирани от доц. Пламен Петров и от никой друг. Ако някой наистина е правил някакви далавери, то това е доц. Пламен Петров и никой друг.

В момента на проф. Вълчовски му е запален телефона от всякакви обаждания. Звънели са му недоволни пчелари, звънели са му дори и от министерството. Имало е дори и заплахи, но не разбрах от кого. Като цяло проф. Вълчовски ми потвърди, че действията ни са правилни. Ние казваме ГОЛАТА ИСТИНА и смятаме, че пчеларите имат право да я научат. Засега не знаем дали това ще доведе до нещо по-добро или по-лошо, но като цяло СЪВЕСТА НИ Е ЧИСТА. Важното е да направим каквото трябва, пък да става каквото ще става.

Още една информация - тези пчелини, които според изследванията са заразени, те НЕ ГО ЗНАЯТ ТОВА. Доц. Пламен Петров го знае, защото той е получавал протоколите, но чак сега аз и проф. Вълчовски научаваме, че тези протоколи са запазени в ДЪЛБОКА ТАЙНА дори и от засегнатите лица. Това го научихме от десетките позвънявания по телефона на проф. Вълчовски. Като цяло не се знае какви допълнителни щети е причинил доц. Пламен Петров с това, че е прикрил информацията дори и от пчеларите със заразени пчелини. Вие сами си преценете що за човек е този доцент и какво е готов да направи за удовлетворяване на собствените си болни амбиции.

Като цяло бурята се разрази и сега само остава само да видим какво ще донесе - по-добри времена или овълчване на врага (доцента) и предприемане от негова страна на драстични действия. Ако има Господ - горещо се надявам, че той ще застане на страната на доброто.

ПС: Кисов от майкоразвъдната асоциация не можа да се сдържи и започна във Facebook да хули мене, проф. Вълчовски и глупавите пчелари, които са виновни за всичко, защото не спазвали закона и внасяли майки от чужбина и всякакви подобни.

А....не, някои майкопроизводители са знаели, че и са достатъчно глупави, че да си го признаят. Започнаха да се трият мнения във Фейсбук. Явно само отбрана група майкопроизводители са знаели, а останалите наравно с тях го отнасят. Явно едни са по-хитри от други и правят пари, а останалите само плащат сметката.
Изглежда, че има две групи лицензирани майкопроизводители, едната е близо до доцента, а другата го играе изкупителна жертва. :tres:
Но тези които нямат нищо общо, няма да искат да застанат с доцента на подсъдимата скамейка и защо да го правят. Въпрос на време е да се види кой е отговорен !!!
Кой луд ще се жертва заради доцента ?!?!

iliew
02.04.2015, 18:42
Виждам , че си се поровил в същата фейсбук група .
Аз се опитах в два поста там да обясня на колегите , че доклада е орязан в статията и не е насочен срещу пчеларите , а е в тяхна полза , но с малки изключения коментиращите дори не бяха прочели статията . Коментарите са насочени към това , че има някаква световна конспирация срещу българските пчелари . Отказах се въобще да влизам в спор с този Кисьов , но погледнах , че май е от майкоразвъдния пчелин във Виница общ.Първомай , който пък фигурира във файла споделен от Дони , така че той самият много добре знае какво е дереджето там и че доклада не е някаква конспирация . И ако при него има заболяване то от къде е дошло , той е внасял майки , или какво . Ако вирусите са от вносните майки , а техните майки са от чистата раса , защо са болни ?
Направи ми впечатление , че за една част от коментиращите пчеларството е алгоритъм от действия от рода на есен ленти, пролет сироп и ленти, после магазини, следват тенекии , търсим добра изкупна цена , пак ленти и т.н. Няма смисъл да се коментират вируси , болести , селекция и други подобни с хора , които не искат да четат и да се информират . :sad:

dokod1962
02.04.2015, 19:28
Има едно ново-старо заболяване откак съществува пчеларството.СИНДРОМ НА МЪРЗЕЛИВИЯ ПЧЕЛАР. В
последно време набира голяма скорост и взема много жертви.

Evgeni Petkov
02.04.2015, 20:16
Понеже писаното в тази групата се трие, копирам тук, защото ясно пише кой е отговорен за пандемията от Нозема в страната. Само да допълня, че % на върнатите пари по научната част е 100%!!!
..Kaloian Kisov Г-н Стефанов то че плаща европа не означава че е собственост на европа и членовете на европейския съюз. Всеки научен проект е съставен и предложен на РА за изпълнение но за да го изпълниш първо трябва да го финансираш в смисъл първо го плащаш и после ти връщат % от парите. Така че не мисля че сте прав. Проекта е собственост на НРАП. Той е публикуван това че вие и други пчелари не са информирани е без значение, държавните институции са информирани и да бяхте какво щеше да се промени. Стари са изследванията, за жалост пак се спекулира но това е нормално. Явно пак си мислите че всичко трябва да получавате на готово и смляно ееее колеги та това е труд на много хора. Интересно ми е коя друга организация е финансирала и изпълнила подобни проекти, друго интересно че на другите им оставихме само коментиране явно са публика. Е публиката много се заигра в пясъка като Месията на Българското Пчеларство уважаемия г-н Матеев. Явно всички са много способни по форуми но само за коментар.
Boris Stefanov Предполагам може и да сте прав - формално резултатите от изследването да са собственост на НРАП - това няма как да разберем ако не сме видели документи по проекта, а такива съм сигурен, че няма да видим. Колкото до публикуване - такова едва ли се е случило - не е публикуване ако доклада е бил бутнат в някое чекмедже в министерството. За ползата - ако смятате, че няма полза да се информират пчеларите за наличието на заболявания в страната - това е ваш проблем. За това дали са стари - не разбирам как онова изследване което доцента размахваше за качествата на БМП, данните от което са събирани 2009-2012 е ново, а това от 2013, което показва лошо здравно състояние е старо. Предполагам решението зависи от това дали обслужва интереса на интерпретиращия. За себе си бих обобщил по следния начин ситуацията - НРАП се възползва от статута си и успява да спечели проекта (предполагам това е гласувано в някоя от апокрифните работни групи в МЗХ), в лакомията си плаща на професора само колкото за реактивите, а останалите пари прибира. Обобщените данни обаче не са много за пред хората и затова са прибрани в някой шкаф, минава обаче време, професора изкарва наяве (пред пчелари) данните и ето ни стара новина. Иначе сте прав - какво от това като не сме знаели - нищо ново не е станало и нищо не се е променило - някой хора настървено крадат държавни и европейски пари, а в замяна продават болни майки на осигурен пазар и за да си осигурят допълнителни удобства и да замажат положението със здравния статус си смениха и закона за да могат да наливат антибиотици легално

Дамян Дамянов
02.04.2015, 20:32
Понеже писаното в тази групата се трие, копирам тук, защото ясно пише кой е отговорен за пандемията от Нозема в страната...
Още има, но го затриха. Tо си пише черно на бяло, че е знаел за проблема. Сега ще каже, че са му откраднали акаунта или че някой друг е писал от негово име. - А...този филм май май...съм го гледал. :laughing:
Хайде сега нека МЗХ каже дали този човек е редно да продава майки! И каква съдебна отговорност трябва да му се търси!

Забележи, че определени личности от форума ги хвана липсата. Това е така, защото са затънали в тор догоре и едва дишат.

ch.atanasov
02.04.2015, 20:38
Виждам , че си се поровил в същата фейсбук група .
Аз се опитах в два поста там да обясня на колегите , че доклада е орязан в статията и не е насочен срещу пчеларите , а е в тяхна полза , но с малки изключения коментиращите дори не бяха прочели статията . Коментарите са насочени към това , че има някаква световна конспирация срещу българските пчелари . Отказах се въобще да влизам в спор с този Кисьов , но погледнах , че май е от майкоразвъдния пчелин във Виница общ.Първомай , който пък фигурира във файла споделен от Дони , така че той самият много добре знае какво е дереджето там и че доклада не е някаква конспирация . И ако при него има заболяване то от къде е дошло , той е внасял майки , или какво . Ако вирусите са от вносните майки , а техните майки са от чистата раса , защо са болни ?
Направи ми впечатление , че за една част от коментиращите пчеларството е алгоритъм от действия от рода на есен ленти, пролет сироп и ленти, после магазини, следват тенекии , търсим добра изкупна цена , пак ленти и т.н. Няма смисъл да се коментират вируси , болести , селекция и други подобни с хора , които не искат да четат и да се информират . :sad:
Колега ,ти ме обиди на старо куче ,ама аз ще си го върна::mad:Ти си пълен младок и навярно новобранец.:laughing:Тръгнал си да спориш с Кисьов и да се чудиш кой е той.Ха Ха ,в моите спомени баща му и Петров са двете страни на една монета.Това е лицето ,кой знае колко има зад тях.Спирам че пак ми се скапа писането.

iliew
02.04.2015, 20:48
Колега ,ти ме обиди на старо куче ,ама аз ще си го върна::mad:Ти си пълен младок и навярно новобранец.:laughing:Тръгнал си да спориш с Кисьов и да се чудиш кой е той.Ха Ха ,в моите спомени баща му и Петров са двете страни на една монета.Това е лицето ,кой знае колко има зад тях.Спирам че пак ми се скапа писането.

Млад съм аз и неопитен :) , особено с майкопроизводители . Моите майки са малко и ги произвеждат ........други мои майки . :) . Сега разбрах , че и хората произвеждали майки , ама от каква суровина .........не знам , ама май им е кофти суровината . :bigsmile:

ch.atanasov
02.04.2015, 20:57
Още има, но го затриха. Tо си пише черно на бяло, че е знаел за проблема. Сега ще каже, че са му откраднали акаунта или че някой друг е писал от негово име. - А...този филм май май...съм го гледал. :laughing:
Хайде сега нека МЗХ каже дали този човек е редно да продава майки! И каква съдебна отговорност трябва да му се търси!

Забележи, че определени личности от форума ги хвана липсата. Това е така, защото са затънали в тор догоре и едва дишат.

Дамянов ,сещам се за една личност, че и за две ,ама тяхната информация явно не е за ефира.Те и без това не са активни.Никаква загуба.

Дамян Дамянов
02.04.2015, 21:11
Дамянов ,сещам се за една личност, че и за две ,ама тяхната информация явно не е за ефира.Те и без това не са активни.Никаква загуба.

А...не ми липсват изобщо. Просто отбелязвам, че ги хвана липсата като видяха какво се случва.
Там е страшна схема - един внася вирусите в България, друг ти ги продава, а трети ти казва с какво да ги "лекуваш" и всички казват, че отглеждат Родопика. Аз на такива хора друго освен пиявици не мога да им кажа.
После съм бил против бизнеса - не е вярно! Против съм да се възползват и живеят на наш гръб.

Дамян Дамянов
02.04.2015, 22:38
ето едно друго иследване за патогенния товар на пчелите на голяма част от страните от ЕС, включително и България
http://www.ibra.org.uk/articles/The-COLOSS-GEI-Experiment-parasites-and-pathogens

Хахахх това не го бял видял :)
Че то си пише къде са правили изследвания и са излезли положителни: Виница, Димовци и Пловдив. Хората са се видели в чудо сигурно :). Ако не друго, то може да станем опитно поле за лекарства, имаме си паразити, имаме си вируси, имаме си нозема...

scutellator
02.04.2015, 23:12
Много добре ме разбра какво искам да кажа ;)
Въпросът не е да разрушим всичко и да се даде път на нелицензираните, а точно обратното.



:laughing::laughing:Да де, ама всички пчелари от черния пазар ТОЧНО ТОВА искат. Просто го изтъкнах с цел да не разбере погрешно някой думите ти.



Кажи в другите държави как е уредена законово търговията с майки и пчелни семейства. Не казвам, че нашия вариант е лош, но ако искаме да се спазва трябва да му направим промени.(нека бъдем реалисти)


Всеки сам за себе си се "регистрира" като майкопроизводител/пчеловъд. Сам отговаря за развъдната си програма ( дали ще си купува разплодни майки, ще си ги произвежда сам, или ще продава "куча марка"). Сам отговаря и за качеството на майките (пред клиентите). А най-висшия му "контролен" орган са ветеринарните служби. От тях зависи дали ще му издават здравни сертификати или ще си продава стоката на местния пазар (и дали въобще има право да продава).
Развъдните организации пък, обединяват отделните пчеловъди, на база някакви общи интереси и преследсването на сходни цели. (напр. развъдна организация на пчеловъдите селектиращи Карника или пък селектиращи mellifera mellifera, .... или пък червенобуза костенурка)

solaris60
02.04.2015, 23:17
Всеки сам за себе си се "регистрира" като майкопроизводител/пчеловъд. Сам отговаря за развъдната си програма ( дали ще си купува разплодни майки, ще си ги произвежда сам, или ще продава "куча марка"). Сам отговаря и за качеството на майките (пред клиентите). А най-висшия му "контролен" орган са ветеринарните служби. От тях зависи дали ще му издават здравни сертификати или ще си продава стоката на местния пазар (и дали въобще има право да продава).
Развъдните организации пък, обединяват отделните пчеловъди, на база някакви общи интереси и преследсването на сходни цели. (напр. развъдна организация на пчеловъдите селектиращи Карника или пък селектиращи mellifera mellifera, .... или пък червенобуза костенурка)

Значи всеки си прави каквото иска, като у нас, само с тази разлика, че ветеринарите им не спят.

Дамян Дамянов
02.04.2015, 23:28
:laughing::laughing:Да де, ама всички пчелари от черния пазар ТОЧНО ТОВА искат. Просто го изтъкнах с цел да не разбере погрешно някой думите ти.




Всеки сам за себе си се "регистрира" като майкопроизводител/пчеловъд. Сам отговаря за развъдната си програма ( дали ще си купува разплодни майки, ще си ги произвежда сам, или ще продава "куча марка"). Сам отговаря и за качеството на майките (пред клиентите). А най-висшия му "контролен" орган са ветеринарните служби. От тях зависи дали ще му издават здравни сертификати или ще си продава стоката на местния пазар (и дали въобще има право да продава).
Развъдните организации пък, обединяват отделните пчеловъди, на база някакви общи интереси и преследсването на сходни цели. (напр. развъдна организация на пчеловъдите селектиращи Карника или пък селектиращи mellifera mellifera, .... или пък червенобуза костенурка)

Ххахха, утре някой ще каже, че искам да остане само черния пазар. - прав си, корекцията е вярна. :laughing:

Ха кажи сега защо в нашата родина има толкова бацилчета и акарчета, а уж имаме здрав контрол на 1000 инстанции.

Гледай в "чужбина" колко са улеснени и реално имат повече свобода, а страдат по-малко. Ей това поражда въпроси в мен.
Ако продадеш една болна майка и после НИКОГА НИКОЙ няма да си купи от теб, а тук...щеш нещеш си вземаш Родупика щото си по програма.(е да ама не)
Пазара регулира, но и ветеринарен контрол ако имаше... Ако и кражбите се спрат, а те пък са вързани с програмите...
Имаме си закон и там си пише, че всичко се извършва с протоколи от ветеринарните служби, но докато го изкараш този протокол и е време да зазимяваш или просто се издава ей така за хартията. :bigsmile:
Хайде сега обратно: Що не се спазват законите - еми защото не са писани от пчелари. Ако бяха спрени кражбите и глупавите спънки, то не виждам какъв е проблема всеки да е регистриран.
Ако всеки е регистриран и се правят изследвания на всеки пчелин само един път годишно, то поне ще знаем какво се случва. Толкова много пари се харчат за глупави дейности, а реално могат да се използват много по-добре. Ако всички бяха регистрирани, то и парите по програмите щяха да са повече.
Всички проблеми тръгват от програмите и алчността на една малка групичка богопомазани.

МЗХ иска да се усвояват парите, а реалните пчелари не искат да имат нищо общо с програмите. Е...това не буди ли интерес в МЗХ. Тези държавни служители не се ли питат какво се случва.
По програмите участват най-вече фиктивни пчелари и това може да се види много лесно. Тези които наистина искат да направят големи пчелини и да направят бизнес - тези хора пари не вземат от програмите или просто не им дават. Във форума има много такива хора, но тяхно решение е дали ще кажат какво се случва.

Ба*ти държавата!

В каква реалност е възможно да наблюдаваш: - Пчеларите да искат от държавата контрол. Да се контролират един друг или други такива абсурди.

scutellator
02.04.2015, 23:59
Значи всеки си прави каквото иска, като у нас, само с тази разлика, че ветеринарите им не спят.

Няма по-добър мотиватор за прогрес от пазарната икономика (или по-скоро от конкуренцията). Всеки иска да бяга по-бързо от останалите, а този който изостане много назад си ходи обратно на село да си произвежда мед.

Пазарната икономика има и едно друго предимство - наличието на много пазарни нисши. Дори и там където една пчела (или няколко) превъзхожда всички останали, това не означава че всички други тряба да бъдат изтребени. Нищо че всеки иска нова и скъпа западна кола, все се намират любители на трабантчетата и ретро колите, които да ги купуват и поддържат.

Mateev
03.04.2015, 00:01
Тука Дамянов е прав. Прекалено големия контрол от страна на държавата ВИНАГИ се изражда в КОРУПЦИЯ. Като цяло пак няма контрол, но корупцията вилне е с пълна сила. Ако пък контрола се връчи в ръцете на един единствен човек, това ВИНАГИ прераства в МОНОПОЛ и свързаните с него МАФИОТСКИ ИСТОРИИ за защита на този монопол. За съжаление това е реалноста в България.

Има алтернатива, и всеки един от вас я знае много добре - контрола да се предостави на крайния потребител, който сам да си избира от кой производител да си закупи необходимата стока. Това се нарича ПАЗАРНА ИКОНОМИКА и за всички е ясно, че тя работи по-добре от монопола.

мухозол
03.04.2015, 19:02
Имах шанса да се запозная с проф. Вълчовски в Добрич, както и да си поговоря с него на тема какви заболявания по пчелите има в България. И научих нещо, което ме шокира. Да, в България има заболявания по пчелите и той е правил над 1000 изследвания на образци от различни региони. Основното количество проби му е предоставяно от Майкоразвъдната организация на доц. Пламен Петров. В момента в който са започнали да излизат положителните проби за Нозема Церане и за още 2-3 опасни вируса, доцента от Пловдив се е скарал с Проф. Вълчовски. Доцента е искал всичко да се пази в тайна, а професора не е бил съгласен. Накратко - случая се е потулил от доц. Пламен Петров и той е престанал да изпраща проби на проф. Вълчовски.

И такааа ..........
Част от майкопроизводителите имат по пчелините си НОЗЕМА ЦЕРАНЕ, както и 2-3 много опасни вируси, но всичко това СЕ ПАЗИ В ТАЙНА. Нещо повече - тези майкопроизводители се знаят помежду си кои са, но вместо да се оттеглят от бизнеса докато се излекуват, те УМИШЛЕНО ПРОДАВАТ ЗАРАЗЕНИ МАЙКИ И ОТВОДКИ. Това си е направо ПРЕСТЪПЛЕНИЕ - да знаеш че си болен и въпреки това УМИШЛЕНО ДА ЗАРАЗЯВАШ СВОИТЕ КЛИЕНТИ. И на тези клиенти им се заразяват целите пчелини и след това те имат 30, 50 или дори 100% СМЪРТНОСТ !!! И тези клиенти фалират и си провалят бизнеса, семейството и целия живот. Някои от тези клиенти дори се самоубиват (знаете за случая). И сега вече имаме доказателства, че всичко това се прави УМИШЛЕНО от майкопроизводители с болна психика и престъпни помисли!!! Чак не мога да повярвам що за изроди могат да го направят това ...........

Историята има и продължение, което е още по-шокиращо .......

Първо доц. Пламен Петров СПИРА ДА ДАВА ОБРАЗЦИ за изследване и така ПОТУЛВА СЛУЧАЯ !!! Болестите, които най-вероятно той ги е натресъл на майкопроизводителите, ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ РАЗПРОСТРАНЯВАТ !!! След като вижда това, проф. Вълчовски написва един доклад за случая и го внася в МЗХ - Дирекция "Животновъдство". Нормалната реакция на министерството трябваше да е да спази законите, а в тях пише че трябва да се отнеме лиценза на заразените майкопроизводители. Някой от вас да е чул за отнет лиценз на някого? Не е чул и няма да чуе, защото МЗХ също ПОТУЛВА СЛУЧАЯ !!! И към днешна дата доц. Пламен Петров и болните му майкопроизводители (не ги знам кои са и колко са) продължават да си имат лиценз и ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ЗАРАЗЯВАТ все повече и повече пчелини в България .........

Ха-ха ...... миналото лято дори си разрешиха в закона да използват антибиотици (те сами си пишат законите), като с това си дадоха право да влошат и без това вече тежкото положение в страната. С тези антибиотици само подтискат развитието на заразите и предизвикват резистентност към болестотворните агенти, като ги правят още по-здрави и още по-устойчиви. И после техните майки и отводки отиват при простосмъртните пчелари, които нямат право да използват антибиотици, и болестите пламват с пълна сила. И това е така поне от 3-4 години .....
Здравейте не обичам да пиша, защото нямам време .Как ще излекуваме кошерите? Евентуално с моя псевдоним. Проф. Гургулова прави същите изследвания, събира пчели от цялата страна. Поздрави МУХОЗОЛ пръв приятел на пчеларя.

мухозол
04.04.2015, 17:38
Здравейте прочетох всичко по темата .Прочетох и какво от това обсъждате СУЛЮ и ПУЛЮ и какво от това те си правят ПАРИ на наш гръб.Как ще излекуваме кошерите.С Ф-Б не може за ВИРУСИ няма.И накрая остава МУХОЗОЛ ?Нека да разпечатаме анализите и та ги раздадем на всички стари и консервативни пчелари .Трябва да ги уплашим и може би ще се оправим или да чакаме да умрат пчелите на мардите

scutellator
05.04.2015, 23:48
От известно време се чудя как да ви го кажа. На мен резултатите от изследването ми изглеждат прекалено розови и оптимистични. Така както е представено, България е едва ли не някакъв оазис по отношение на ветеринарния статус на пчелните семейства. На мен ми изглежда че данните са манипулирани и много от гадните истини са премълчани и е казано само това, което общественността вече знае и няма как да бъде скрито ( всички отдавна знаят за наличието и мащабите на разпространеието на Нозематоза у нас, както и за някои двата вируса, единия свързан със нивата на вароатоза, другия - и с нозема).
Нивата на нозематоза би трябвало да предполагат наличие и високи нива на други вируси ( Нозема Ц е симптом на заболяване, а не причина!), а нивата на DWV (свързан с наличието на вароа) - наличието и на други болестотворни бактерии.



Значи всеки си прави каквото иска, като у нас, само с тази разлика, че ветеринарите им не спят.

Сетих се, че е добре да разсея погрешното схващане, породено от неточности в изказването ми, относно хаоса в развъдната дейност в другите държави. Да, има и такива, в които нищо не се прави и всичко е оставено на произвола и инициативността на отделни пчелари (като в UK).
В нормалните държави всеки пчеловъд или развъдна група е правилно да бъде разглеждан като отделна развъдна асоциация от български тип.
Всеки пчеловъд си има свой собствен код.
Там където развъдната дейност е организирана и силно залегнала в начина на пчеларстване, наред със тези използвани единствено за лична употреба съществуват и общодостъпни ИЗОЛИРАНИ оплодни пунктове ( за обществена употреба), където всеки който иска, или който бъде поканен ( взависимост от устава на оплодния пункт), стига да отговаря на ветеринарните изисквания за достъп, би могъл да си закара част от нуклеусите дори и той самия да е от друга държава.
За какво служи кода на пчеловъда? - ЗА ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА РОДОСЛОВИЕТО. напр:
В някои развъдни организации, разполагащи със обществени изолирани оплодни пунктове, имат сайт с функция математически алгоритъм, изчисляващ/прогнозиращ резултата на една евентуална кръстоска между двама родители.
Решава бай Иван, че иска да ползва услугите на обществен изолиран оплоден пункт. Влиза със своя код във съответния отдел на уебстраницата, задава номера на майката, чийто девствени дъщери ще използва, задава и оплодния пункт, който иска да използва. Алгоритъмът, на база родословието на майката и на база родословието на бащините семейства, които ще се намират през съответната година на изолирания оплоден пункт, изчислява вероятността поколението да притежава определени показатели. Ако прогнозата за бъдещата кръстоска изглежда обещаваща - всичко е наред, ако не - продължава да търси друг оплоден пукнт, който би му дал по-добра прогноза за бъдещата кръстоска.

Всеки който иска нека разгледа подробно този сайт, публикуван неотдавна от член на форума. http://www2.hu-berlin.de/beebreed/ZWS/Startseiten/deutsch/Bienenzucht-Start.html Организираността в подобните организации, може да ни служи само за пример.

ТЕЗИ МАЙКИ СА ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ПОКОЛЕНИЕТО/ЛИНИЯТА, както и за производство на F1 свободно оплодени майки, и представляват развъдна/селекционна дейност. Свободно оплодените майки от друга страна, Е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КАКВО ЩЕ БЪДАТ ОПЛОДЕНИ, тъй като тяхната функция е да произвеждат мед (и еветнуално търтеи) и при наличие на майки, чийто родословие ти е известно, няма логика такива майки да бъдат използвани за разплод (маточници).


Още една голяма разлика:
Уменията и генетичния материал на всеки пчеловъд са НЕГОВОТО КОНКУРЕНТНО ПРЕДИМСТВО. Всеки идиот може да произвежда майки ( къде хубави, къде лоши, но майки), докато селекция ... не всеки може и знае как. По този начин марджинът в качеството (и ЦЕНАТА!) на майките може да бъде много голям.
Ето тук се намества КЛИЕНТЪТ - той решава дали и каква част от доходите на всеки, ще се формират от продажбата на майки и/или генетичен материал. Принципът е прост - като нямаш достатъчно клиенти, от които да реализираш приходи.... сам ще се откажеш от тази дейност.

Наличието на много пчеловъди селектиращи една и съща пчела е модел, който най-близко наподобява запазването на генетичното разнообразие и развъждането на пчелите каквото е БИЛО някога в Природата. И тъй като всеки пчеловъд селектира спрямо неговите си климатични условия, нужди и предпочитания, всеки пчеловъд разполага със своя собствена популация пчели, което пък е аналог на наличието на множество локални популации в рамките на една географска раса в Природата.


Наличието на много пчеловъди не гарантира винаги високо качество на майките на пазара - тъкмо обратното - гарантира разнообразие. Въпреки това, този модел на контрол е по-правилният. Калпавата майка винаги може да я смениш, но болното семейство трудно ще го направиш отново здраво - някои неща веднъж загубени, вече не могат да се върнат обратно

dankov64
08.04.2015, 07:56
Значи всеки си прави каквото иска, като у нас, само с тази разлика, че ветеринарите им не спят.

В това объркано законодателство дори и с 4 да гледат ветеринарите пак няма оправия. То маи основния проблем в нашата държава идва от МАТЕРИАЛА
Ще дам 2 примера като ветеринарен лекар.
- В пчелин с 80бр. пчелни семейства откривам американски гнилец, пчеларя много съвестен човечец съгласен на всичко което му кажа. Проби положителни 7бр -изгорени. До есента когато трябваше да се видят резултатите при нелеп инцидент пчеларя почина. Като отидох да видя какво става с пчелина. изненада него го няма. Съпругата на пчеларя ми обясни че е продала пчелните семейства и най интересното е. - По нейните описания СЕМЕЙСТВАТА СА ЗАКУПЕНИ ОТ МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛ.
- В пчелин с 90бр. пчелни семейства откривам американски гнилец- но при преглед по молба на стопанина, че искал да кандидатства по програма, не при редовен профилактичен преглед.(в този период нямаме договори с държавата и с две думи съм никой.) От 4бр проверени семейства според мен 3 бяха болни от А.Г. Стана ми гадно и бързах да си тръгна, по пътя си мисля защо влезнах в пчелина та тя самата кола на пчеларя вони на кисело.. И резултатът е. Ако пчеларя Х не подпише договор с ветеринарен лекар по чл.137а от ЗВД никой няма право да му проверява пчелина.
До този пчелин има др. на мой познат с 200кошера по програма. Колкото и да иска господина ветеринар е безсилен да помогне при тъпото ни ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

dankov64
08.04.2015, 22:49
Длъжен съм да поясня относно профилактичните прегледи извършвани от ветеринарните лекари.
Да не си помисли някой, че ги защитавам или пък че са много загрижени за пчеларството,трябва да е ясно на всички пчелари че при това законодателство не трябва да очакват нищо повече от ветеринарните лекари освен попълване на документи и поставяне на подписи. За толкова пари толкова работа, все пак те са търговски дружества и не магат да си позволят да работят на загуба. Друг е въпроса че и повече пари да се заделят за това мероприятие няма да има ефект от него. Това е дълга тема и за др.място.

scutellator
09.04.2015, 20:51
Явно някой има интерес да няма ветеринатен контрол над търговията с пчели. От това печелят всички, ....и никой. Нелегална търговия и сега има и всичко което е нужно е просто да се узакони и да се направи така, че да не може да се търгува БЕЗ свитетелство за здравословно състояние.Толкова е просто.
Само че господата явно ги интересува повече да се продават "чисти" (не расови) пчели, отколкото дали са здрави. На практика целия сектор представлява една огромна развъдна програма за селектиране на устойчиви на болести пчели (т.е. каквото оцелее), за която си плащат всички пчелари.

Но кой съм аз за да критикувам, след като българския пчелар сам си е изковал бъдещето и сам си е избрал това положение.

delta.e
09.04.2015, 21:04
Да , така е .Никой , не спазва наредба 47 от 11.11 2003 .
Всичко е до усвояване на средства .

ch.atanasov
09.04.2015, 21:19
"Но кой съм аз за да критикувам, след като българския пчелар сам си е изковал бъдещето и сам си е избрал това положение. "

Нито българина ,нито българският пчелар си е избрал и ковал положението и бъдещето си -сам.При налагането на всичко това си бил много малък.Освен за пчели ,почети и малко история.

delta.e
09.04.2015, 21:33
Защо мислиш ,че съм малък ?
Пишеш глупости в някои постове .
Сега съм на зряла възраст .
Син на 23 , и дъщеря на 18 .
Скоро ,ще публикувам снимки - ДЕЛТА на кошери .

ch.atanasov
09.04.2015, 21:39
Защо мислиш ,че съм малък ?
Пишеш глупости в някои постове .
Сега съм на зряла възраст .
Син на 23 , и дъщеря на 18 .
Скоро ,ще публикувам снимки - ДЕЛТА на кошери .
Колега ,цитата и поста е по друго мнение .Не стреляй ,преди да си видял целта.:cool:

delta.e
09.04.2015, 21:44
Колега - има цитат от еднин филм- ,, Когато си си глупак -то е за цял живот,, .
Нищо лично.

ch.atanasov
09.04.2015, 21:48
Колега - има цитат от еднин филм- ,, Когато си си глупак -то е за цял живот,, .
Нищо лично.
Аве пич ,защо не четеш какво пише.Да не ти дойде ракията повече тази вечер.Или някой вал ти захапа мозъка.

delta.e
09.04.2015, 21:56
Благодаря , взимам си бележка .






Аве пич , по спокойно .

iliew
09.04.2015, 22:08
Communication Breakdown, It's always the same,
I'm having a nervous breakdown, Drive me insane!


Поздрав за двамата :fencing:

http://vbox7.com/play:1e3de21737

delta.e
09.04.2015, 22:13
Благодаря !

ch.atanasov
09.04.2015, 22:14
Поздрав за двамата :fencing:

http://vbox7.com/play:1e3de21737

Благодаря .В един момент си мислех ,че ще умра от скука тази вечер.:laughing:

Дамян Дамянов
09.04.2015, 22:21
Ще ни се карат дето цапаме, но...http://smiley.nowdararpour.ir/party/30.gif


https://www.youtube.com/watch?v=vVXIK1xCRpY

solaris60
09.04.2015, 22:29
Тази тема си е сменила заглавието на: Здравословен статус на пчеларите в България

iliew
09.04.2015, 22:36
Тази тема си е сменила заглавието на: Здравословен статус на пчеларите в България

Това е от дългите пости . Скоро всичко ще си дойде на мястото. :bigsmile:

Дамян Дамянов
09.04.2015, 22:57
Ако с едно видео трябва да се опише пчеларството в България, то трябва да гей порно. - Защото си играем на пре*би другарче и защото това не е пчеларство, а някаква извратения.http://smiley.nowdararpour.ir/other1/96.gif

scutellator
09.04.2015, 23:14
Но кой съм аз за да критикувам, след като българския пчелар сам си е изковал бъдещето и сам си е избрал това положение.

Нито българина ,нито българският пчелар си е избрал и ковал положението и бъдещето си -сам.При налагането на всичко това си бил много малък.Освен за пчели ,почети и малко история.

Може да бях малък, но бях пчелар когато промените в закона засегнаха и мен. И от тогава още не съм се примирил, въпреки че вече не е мой проблем.
Атанасов, казваш българина не си е избрал сам положението в което е? Добре, да приемем, че е така. Е, поне ВИНАГИ има възможност да промени тази несправедливост! Ако има недоволни, къде са те? - 10 човека в опозиция не са народно недовоство.

Не си се опитвал да почистиш кочинката, в която всички живеят, затова и не си разбрал с каква съпротива се посреща това. Отвори си очите.

m_pchelari
10.04.2015, 08:05
Ако има недоволни, къде са те? - 10 човека в опозиция не са народно недовоство.
Не си се опитвал да почистиш кочинката, в която всички живеят, затова и не си разбрал с каква съпротива се посреща това. Отвори си очите.

Това много ми напомня на българската политическа действителност. Народа осъзна, че всичко в тази държава е "стани да седна" и не иска да си хаби енергията да сменя една маскара с друга. Затова предпочита да се нагажда. Революцията е лесната част, проблема е какво следва после.

ch.atanasov
10.04.2015, 10:01
Може да бях малък, но бях пчелар когато промените в закона засегнаха и мен. И от тогава още не съм се примирил, въпреки че вече не е мой проблем.
Атанасов, казваш българина не си е избрал сам положението в което е? Добре, да приемем, че е така. Е, поне ВИНАГИ има възможност да промени тази несправедливост! Ако има недоволни, къде са те? - 10 човека в опозиция не са народно недовоство.

Не си се опитвал да почистиш кочинката, в която всички живеят, затова и не си разбрал с каква съпротива се посреща това. Отвори си очите.

И да искам не мога да те наддумам.Ти си виждаш нещата от твоята си камбанарийка.Погледни и историята.Когато си говорехме на ухо ,ти сравняваше България с Гърция и Сърбия.Ето какво да четеш: В тези държави не е имало диктатура на пролетариата ,нито 100% колективизация.На по-късен етап: Демокрация спусната отгоре ,няма как да се реформира от долу.Още малко :Няма недоволни ,защото са зад граница ,като теб.За останалите ,те са оставени с две голи ръце ,които никой не иска .Гладен човек се манипулира най-лесно.

ch.atanasov
10.04.2015, 10:03
Това много ми напомня на българската политическа действителност. Народа осъзна, че всичко в тази държава е "стани да седна" и не иска да си хаби енергията да сменя една маскара с друга. Затова предпочита да се нагажда. Революцията е лесната част, проблема е какво следва после.

Няма как всичко да е зле ,а пчеларството да процъфтява.

мухозол
11.04.2015, 07:27
Здравейте едно време ,когато се мотаех в Плевенското пчеларско дружество имах много срещи с чужденци на изложението в Плевен.Заведох поляците от голяма фирма на моят пчелин и те накрая казаха ,че с пчелите сме много напред ,но ни куца техниката.Румен Милев преди да открие цеха си доведе председателя на Северно -Американските Щати на среща с Плевенски пчелари .След разговора с него се оказа ,че е очаквал да види в България ,че кошерите в България се гледат по дърветата ,като преди 1000 години ,но е бил разочарован.В някой неща сме по-добри и дори ги надминаваме многократно.САМО ТРЯБВА ДА ИМАМЕ ПО-ГОЛЯМО САМОЧУВСТВИЕ.(за лечение на пчели само мухозол ха-ха-ха)

iliew
11.04.2015, 15:39
Като стана въпрос кой кога е бил малък, та се сетих .

Когато започвах да се занимавам с пчели , старите пчелари казваха , че акара яде крилата на пчелите . Та това ме навежда на мисълта че вирус на деформираното крило (DWV) има по нашите земи от когато има и вароа .:)

ch.atanasov
11.04.2015, 19:58
Като стана въпрос кой кога е бил малък, та се сетих .

Когато започвах да се занимавам с пчели , старите пчелари казваха , че акара яде крилата на пчелите . Та това ме навежда на мисълта че вирус на деформираното крило (DWV) има по нашите земи от когато има и вароа .:)

Тогава старите пчелари моряха акара с нафталин , поръсен върху картон намазан с мас :icon_eek: (не пробвайте това у дома)
Или не си разбрал или се подпичкваш.Този вирус който деформира крилата ,не знам кога е открит.Светила ,като Гургулова и още такива ,за които не се сещам в момента точно това пишеха.Безкрилието е в резултат на акара.Аве прегледай си пак поста.Незнам има ли пчелари в рода ти ,но е обидно да се говори така за старите пчелари. Те не са извънземни -това са нашите предци и те не са били по-глупави от нас.

iliew
11.04.2015, 22:17
Или не си разбрал или се подпичкваш.Този вирус който деформира крилата ,не знам кога е открит.Светила ,като Гургулова и още такива ,за които не се сещам в момента точно това пишеха.Безкрилието е в резултат на акара.Аве прегледай си пак поста.Незнам има ли пчелари в рода ти ,но е обидно да се говори така за старите пчелари. Те не са извънземни -това са нашите предци и те не са били по-глупави от нас.

Не ми се търси кога е открит този вирус , но той не съществува от момента на откриването , просто никой не го е търсил .Предците ни виждаха безкрилието и виждаха, че има връзка с акара , дали акара деформира обаче крилата , или въпросния вирус който той пренася , знаят учените , не пчеларите .

В никакъв случай не искам да обидя старите пчелари ,просто такива бяха нещата тогава и те не разполагаха с това което сега ние имаме. Вие много добре знаете, че и в пчеларството и в медицината, постоянно се откриват нови препарати и се отричат стари такива , но това не значи че хората в миналото са били по-глупави . От същите тези пчелари съм се научил да ползвам строителна рамка например , а и с един такъв работя и до днес - баща ми .

Ако все пак някой се е засегнал , моля да ми прости , не е от неуважение , а от лошо изразяване .

Гогол
11.04.2015, 23:17
Не ми се търси кога е открит този вирус , но той не съществува от момента на откриването , просто никой не го е търсил .Предците ни виждаха безкрилието и виждаха, че има връзка с акара , дали акара деформира обаче крилата , или въпросния вирус който той пренася , знаят учените , не пчеларите .

В никакъв случай не искам да обидя старите пчелари ,просто такива бяха нещата тогава и те не разполагаха с това което сега ние имаме. Вие много добре знаете, че и в пчеларството и в медицината, постоянно се откриват нови препарати и се отричат стари такива , но това не значи че хората в миналото са били по-глупави . От същите тези пчелари съм се научил да ползвам строителна рамка например , а и с един такъв работя и до днес - баща ми .

Ако все пак някой се е засегнал , моля да ми прости , не е от неуважение , а от лошо изразяване .
Те сега вече е по приемливо.hi; Не ми се вярва ,че баща ти ,ти е казал да мориш акара с нафталин,за молеца може би .От баба ми и от майка ми,лека им пръст,знам че единственото "лекарство" което са имали и използвали е бил катрана.Спомням си думите на майка ми–Кърлежите/т.е. акарите/ пак са грабнали 21 и 30 тръвна, давай въглени и керемиди.Донеси и катрана.Впрочем ,знаеш ли какво е катран? А някой от младите пчелари във форума знае ли?Аз го ползвам още ,след лентичките,колкото и архаично да ви се струва.При мен ползата е огромна.Не знам до кога.Успешен сезон и весели Великденски празници!!!

iliew
11.04.2015, 23:49
Те сега вече е по приемливо.hi; Не ми се вярва ,че баща ти ,ти е казал да мориш акара с нафталин,за молеца може би .От баба ми и от майка ми,лека им пръст,знам че единственото "лекарство" което са имали и използвали е бил катрана.Спомням си думите на майка ми–Кърлежите/т.е. акарите/ пак са грабнали 21 и 30 тръвна, давай въглени и керемиди.Донеси и катрана.Впрочем ,знаеш ли какво е катран? А някой от младите пчелари във форума знае ли?Аз го ползвам още ,след лентичките,колкото и архаично да ви се струва.При мен ползата е огромна.Не знам до кога.Успешен сезон и весели Великденски празници!!!

Знам какво е катран , но за това му приложение сега чувам и ще ми е интересно да го опишеш . Относно нафталина против молец и сега има хора дето го ползват . Нафталин за акар обаче ползваше човек който от малък го знаех като пчелар и не знам с какво друго се е занимавал . Беше много на ти с пчелите и сега внуците му гледат доста пчели по вашия край откъдето съм родом . :) . Слагаше картон намазан с мазнина и поръсен с нафталин на дъното на кошера, вечер по тъмно и го махаше сутрин рано , посипан с акари , другото което ползваше беше строителна рамка и толкова. Едното баща ми никога не ползва , а другото не спирам да ползвам и аз .

мухозол
12.04.2015, 07:55
Здравейте проблема с всички тези вируси и болести излезе преди 7-8-10 години .Търговците на мед разбраха че могат да купуват за жълти стотинки и да продават за злато и ни принудиха да не ползваме ЗАХАР за подхранване .ЗЪРНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ отровиха земята освен това което са насели нищо друго не цъфти.Краварите , косят ливадите точно, когато цъфтят - по наредби. Гората я изсякоха.Ако може някой да ми обясни тези кошери от какво да събират нектар и най-важното прашец, за да могат сами да се излекуват от вируси и нозематоза? Тези всички заболявания не се лекуват с антибиотици ,а с високо витаминозни храни."Най- доброто лекарство остава - МУХОЗОЛ- ха-ха"

Искрен Мутафов
12.04.2015, 10:59
Здравейте проблема с всички тези вируси и болести излезе преди 7-8-10 години .Търговците на мед разбраха че могат да купуват за жълти стотинки и да продават за злато и ни принудиха да не ползваме ЗАХАР за подхранване .ЗЪРНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ отровиха земята освен това което са насели нищо друго не цъфти.Краварите , косят ливадите точно, когато цъфтят - по наредби. Гората я изсякоха.Ако може някой да ми обясни тези кошери от какво да събират нектар и най-важното прашец, за да могат сами да се излекуват от вируси и нозематоза? Тези всички заболявания не се лекуват с антибиотици ,а с високо витаминозни храни."Най- доброто лекарство остава - МУХОЗОЛ- ха-ха"

С тоя МУХОЗОЛ, кого да третираме, аджеба?!? - търговците ли? зърнопроизводителите ли? краварите ли? писачите на наредби ли? дървосекачите ли?

;)

Ангел Йосифов
12.04.2015, 13:16
Искрене,най вероятно болести и вируси.

мухозол
13.04.2015, 07:13
Момчета забравих да спомена и всички пчеларски организацийки ?!?Имам в предвид че ако увеличим количеството на захарния сироп с повечко витамини пчелите може би ще се излекуват .Това не означава че трябва да наливаме и давим пчелите с сироп ?!И най интересното е че зърнопроизводителите започват да роптаят че пари ще има за пчеларите а тях са ги отрязали.

h_kirilov
24.04.2015, 00:11
С тоя МУХОЗОЛ, кого да третираме, аджеба?!? - търговците ли? зърнопроизводителите ли? краварите ли? писачите на наредби ли? дървосекачите ли?

;)

ПЧЕЛАРИТЕ!

Незнам защо до сега съм пропуснал тази тема, но я изчетох с голям интерес! Мислех да напиша доста дълъг пост, но трябваше да помоля после някой от модераторите, да я премести в тема "Що за хора сме?". Затова ще напиша само сентенцията "Всеки заслужава съдбата си".

Надявам се да не го приемете като обида, а като апел за самоуважение и отстояване на собствените Ви интереси!

Желая Ви успешни пчеларски години!
Х. Кирилов

мухозол
29.04.2015, 20:49
Здравейте , разбрах , че има някой който разбра как стои въпроса с МУХОЗОЛА. Имам едно предложение да се опитаме да променим кофти съдбата ,която всички ние си надробихме в годините.Да снимаме най-интересното от тази тема за болестите , качеството на майките и какво се разпространява с тях.Да го покажем на повече колеги, които не се ровят в този сайт.Дано не достигнете до това до което достигнах аз.На по-възрастните пчелари на , които показах тези изследвания не повярваха.Гадното беше , че те се самообвиняваха себе си, че са направили сами някаква грешка.Не могат да осъзнаят , че майките , които им продават са пълен боклук.

Дамян Дамянов
29.07.2015, 00:42
Честито, CCD във Варна. Информацията е на 100% сигурна, но нямам право да коментирам кой, как и защо.
Не искам да съм лошата врачка, но тази година ми се струва, че ще бием рекорда по смъртност.
Огнища на Американски и Европейски гнилец
Огнища на Нозема А и Ц
Вароатоза
А сега и CCD

Всеки да си прави сметката, докато не е станало късно.

vanHanegem
29.07.2015, 05:03
Честито, CCD във Варна. Информацията е на 100% сигурна, но нямам право да коментирам кой, как и защо.
Не искам да съм лошата врачка, но тази година ми се струва, че ще бием рекорда по смъртност.
Огнища на Американски и Европейски гнилец
Огнища на Нозема А и Ц
Вароатоза
А сега и CCD

Всеки да си прави сметката, докато не е станало късно.

И кой го установи толкова категорично, или диагнозата е твоя?

pa4o
29.07.2015, 22:39
И знаеш ли какво е ССД Дамяне? Я ни разясни малко , ако обичаш.

Дамян Дамянов
29.07.2015, 23:59
Много добре е обяснено в темата и Дони е дал доста точна информация.
Приятно четене!

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1849

мухозол
02.08.2015, 19:58
Това не е голям проблем, кошерите ще умрат , програмистите ще закъсат на тези на които пчеларството е призвание ще останат. Това , което е написал Дони е вярно. Явно много е прочел. Това са тезите на учените на последната Апимондия. Но има и още една подробност - чуждите учени не знаят за България , че сме разграден двор за внос на забранени торове и препарати. И ръсене в промишлени количества.Ако някой не вярва нека да погледне нивите с жито и ечемик, нивите с царевица и слънчоглед, БАЛУРЪТ ще го запишат в Червената книга , като изчезващ вид.

ivootur
02.08.2015, 21:17
Ето нещо интересно
http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%80%D 0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B8_16618.html

мухозол
08.08.2015, 17:22
Извинявайте забравех да спомена че това пчелите да са толкова зле сме виновни самите ние защо ли ?Някаде около 1900 година великият човек му хрумнало да увеличи пчелната килика от 4,75 на 5 до 5,5 за да ги ползва като дойни крави.

scutellator
24.08.2015, 10:57
.....Скоро в разговор между колеги от които единият продава явно лицензирани отводки и беше много посърнал разбрах,че купува майки от Кисов и е закупил около 300 бр.Та думите му бяха Няма ги,Губят се, умират в клетките ,не снасят около 50 %.

Въпросът къде е причината за това обаче остава:
- Дали проблемът е в неговите кошери - прекалено много натрупани патогени вследствие на неспазване на адекватен ветеринарен протокол (пчеларстване по "дедовата му система") и/или се дължи на внесени нови (и съответно по-вирулентни) патогени, останали от закупуването на майки/отводки/семейства през предходните години. Дали се дължи на високи остатъчни нива акарициди в кошерите (най-вече Кумафос), къс интервал между третирането и продаването на майките ( може да е решил да се прави на хитър и да постави лентички заедно с поставянето на клетките или пък да ги е извадил малко преди това, знам ли)...
- Дали проблемът е в самия майкопроизводител - некачествени/междинни форми на майки? (НИКОЙ не е толкова некадърен! за да постигне такъв успех, дори и да продава единствено свищеви майки), заразени и (съответно голяма част от тях) болни майки и/или майки страдащи от страничните ефекти от употребата на Кумафос в майкопроизводствените единици ( отглеждачи, нуклеуси, бащини семейства).

- Или пък проблемът е в това, че майките не издържат на съответните нива патогени и/или пестициди.

Където и да е проблема, точно тук БИ ТРЯБВАЛО да се намесят съответните ВЕТЕРИНАРНИ КОНТРОЛНИ ОРГАНИ и да прекратят правото на продажба на съответното стопанство/а. Очевидно щом има на лице епизоотично заболяване ( дали произхождащо от семействата, от които се правят отводките или от закупените за тях майки), неговото разспространение трябва да бъде пресечено! Това обаче не се случва и (като изключим няколко "набедени" "изкупителни" жертви) аз не съм чувал за такъв случай през последните повече от 10 години!

И всичко, което продължава да се случва с пчелите в България е последица от ето този хаос от всякави болести предлагани масово на пазара цяло десетилетие. АКО по някакъв начин бъде спряна търговията и движението на семейства, рояци и майки, и по някакъв начин бъде замразено всякакво движение на пчелни патогени от един пчелин на друг (което е дори теоретично невъзможно), то ще отнеме сигурно поне още 10 години на проблема да се разреши "от само себе си" и нещата да бъдат отново както в "доброто старо време".

Ветеринарният контрол в България, така както досега се извършва само на книга, ме засяга и мен, макар и косвено.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 16:04
5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"

ch.atanasov
29.12.2015, 16:32
5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"

Дамянов, би ли споделил подробности.При мен миналата зима имах два такива случая /пълно с мед -няма пчели/ но беше февруари.

vanHanegem
29.12.2015, 16:52
5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"
И каква е интерпретацията на този "феномен"?

kli6o
29.12.2015, 17:11
Дамянов, би ли споделил подробности.При мен миналата зима имах два такива случая /пълно с мед -няма пчели/ но беше февруари.

И при мене се случи същото!

Mateev
29.12.2015, 17:27
И каква е интерпретацията на този "феномен"?

Според мене основната причина е НАЛИЧИЕТО НА АКАР В ИЗОБИЛИЕ. Вече го обсъждахме във форума - много пчелари третират, гледат падналите на контролната дъска акари, и си мислят, че са си разрешили проблема. В същото време те НЕ ЗНАЯТ колко акари са останали неубити. Не си правят контролни проби и после се правят на ИЗНЕНАДАНИ, когато им измрат семействата.

Така че според мене няма "феномен" на необичайната зимна смъртност. Има само феномен на НЕРАЗБИРАЩИЯ ПЧЕЛАР, на който дори и 100 пъти да му обясниш елементарни истини, пак те не могат да достигнат до съзнанието му. Така че не ме карайте да обяснявам отново за 101-ви път - няма да го направя.

tarty
29.12.2015, 17:31
И каква е интерпретацията на този "феномен"?
Феноменът"Странджа"ще превзема всяка година отделни райони, но няма кой да реве.VanHanegem защо не направиш още някой "цар",тава ти се отдава поне.Преди месец бъдещ пчелар от Кнежа/по памет/ писа, че търси отводки от друг район защото при тях имало над 50% смъртност.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 17:49
Дамянов, би ли споделил подробности.При мен миналата зима имах два такива случая /пълно с мед -няма пчели/ но беше февруари.

Не мога да давам много информация. Не мога да казвам имена или населени места или каквото и да било. Просто казвам, че явно има проблеми от сега.
Около един от колегите имаше МНОГО висока лятна смъртност. При друг направо се топели семействата, но сега били добре. При друг изядоха меда(по негови думи) още септември-октомври и едва успя да им запълни запасите и от над 100 кошера има 2-3 тенекии.
Друг е третирал с кумафос 2 пъти тази година, но до днес(преди час) загубите му са над 10% и пак има изчезнали. Друг с мравчена, но и при него същия проблем, но не знам колко %.
При всички има достатъчно храна за зимуване и няма умрели от глад. Никой нищо не е казвал за "накъкани", но досега пчелите имаха редовно облитане.
Не мога да давам повече информация.

vanHanegem
29.12.2015, 18:01
Феноменът"Странджа"ще превзема всяка година отделни райони, но няма кой да реве.VanHanegem защо не направиш още някой "цар",тава ти се отдава поне.Преди месец бъдещ пчелар от Кнежа/по памет/ писа, че търси отводки от друг район защото при тях имало над 50% смъртност.

"Феноменът Странджа" се оказа обичайно(години наред) безхаберие - вороатоза и нозематоза....Няма да повтарям Матеев - прочети горния му пост. "Царят на дивотията" направи за смях скромни, почтени и трудолюбиви пчелари от Странджа. "Пажовете" му обаче не спират да му пригласят и заливат форумите с глупотевините му...В столицата на Европа се смеят с него, а вие в Ново Паничарево и Мичурин му подражавате и ревете в синхрон като древни весталки.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 18:07
Според мене основната причина е НАЛИЧИЕТО НА АКАР В ИЗОБИЛИЕ. Вече го обсъждахме във форума - много пчелари третират, гледат падналите на контролната дъска акари, и си мислят, че са си разрешили проблема. В същото време те НЕ ЗНАЯТ колко акари са останали неубити. Не си правят контролни проби и после се правят на ИЗНЕНАДАНИ, когато им измрат семействата.

Така че според мене няма "феномен" на необичайната зимна смъртност. Има само феномен на НЕРАЗБИРАЩИЯ ПЧЕЛАР, на който дори и 100 пъти да му обясниш елементарни истини, пак те не могат да достигнат до съзнанието му. Така че не ме карайте да обяснявам отново за 100-тен път - няма да го направя.

Съгласен съм, но единя колега е третирал пролет и есен с кумафос и не мога да се съглася, че проблема е акара или поне не би трябвало. Миналата година е третирал с амитраз и кумафос и са му умрели само няколко(били слаби).
На мен този случай ми направи впечатление и според мен не е от невежество.

boris
29.12.2015, 18:27
Дамяне, какво е кумафоса и как действа на майките? Дони е споделял ,ама вече сигурно му омръзна да повтаря едно и също нещо.

ch.atanasov
29.12.2015, 18:29
Съгласен съм, но единя колега е третирал пролет и есен с кумафос и не мога да се съглася, че проблема е акара или поне не би трябвало. Миналата година е третирал с амитраз и кумафос и са му умрели само няколко(били слаби).
На мен този случай ми направи впечатление и според мен не е от невежество.

Хората не споделят, крият се и как няма -нали ще ги изкарат тъпи и невежи.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 18:57
Дамяне, какво е кумафоса и как действа на майките? Дони е споделял ,ама вече сигурно му омръзна да повтаря едно и също нещо.

Зависи от концентрацията на веществото във восъка, но вреда имат и пестицидите от нивите. Плащаш си 100 лева за майка и все ще се намери кой да ти я направи в район без ниви и в кошер без кумафос. Не е правилно от майка за 20 лева да очакваш тя да е възможно най-добрата и въпреки това, такива майки се продават на доста ниски цени.
На мен ми е адски трудно, защото няма чист восък на пазара. Изобщо никой не знае какво слага в кошера. Когато увеличаваш броя кошери рязко, трябва ти много повече восък, отколкото можеш да си набавиш от старите семейства. Често стигаш до положението в което семейството може да ти даде много повече пило и мед, но няма пити. Ето това е цената, която плащам. За 20 лева не бих ти продал майка, защото нямам сметка. Мога да ти я подаря, но няма да ти я продам.


Хората не споделят, крият се и как няма -нали ще ги изкарат тъпи и невежи.

Понякога наистина е така. Не е нормално да повтаряш една и съща грешка и да очакваш различен резултат. Но има и случаи в които всичко опира до случайност или късмет.

iliew
29.12.2015, 20:20
При мен смъртността тази зима е висока(около 15%), като най-вероятната причина е акар. Увредено от акара пило през септември и оттам зимни пчели с кратък живот. Причините да допусна това са, че годината беше много тежка за семейството ми и повече се занимавах с лекари, отколкото с пчели. Фаталното е, че най-малко време за пчели имах в най-критичните периоди август-септември и пролетта. Есенното третиране с Фурмитом явно е било пълен провал, но нямах време да проверя действието му.
Оксаловата киселина през зимата няма как да поправи грешката направена при есенното третиране. Загиналите семейства освен това бяха и със стари майки, които не успях да сменя, едното от тях дори опита късна самосмяна........
Хубавото е, че спокойствието се завърна у дома и сега страдаме само за загубите на пчелните семейства. Чакам добра пролет и да възстановя загубите поне двойно.

Винаги съм смятал, че пчелите умират най-вече от пчеларя и в моя случай мисля, че е така. А изложените факти са ......... оправдание без голям смисъл.

мухозол
29.12.2015, 20:30
Прегледах всичко написано тук, всички мислят праволинейно .Никой не помисли за природния календар, а гледаха календара на стената . Така се оказа, че това което е написано за пчелите в дебелите книги , как се гледат е пълна лъжа. Защо ли? На 15 април -30 градуса и всички растения полудяха. Акацията - цъфна ,духна вятър. Липата цъфна- заваля.И други природни катаклизми. И както пише в книгите от 1 до 5 август се свалят магазините. От 1 до 10 септември кошерите се подготвят за зазимяване.При нас на 5 септември беше 40 градуса, и кошерите започнаха да се развиват както трябва. Това продължи до средата на месец ноември , даже и декември. Затова казвам , че природният календар по който работят пчелите не съвпада със този на стената описан в дебелите книги.

ch.atanasov
29.12.2015, 20:56
Така се оказа, че това което е написано за пчелите в дебелите книги , как се гледат е пълна лъжа. .

Ехоооо.Ти до скоро съветваше : чети -чети, сега ги отричаш старите дебели книги. :ae: А аз тъкмо почнах да ги чета. :( Календара на стената е само за ориентация.Аз освен него отварям и гледам тефтерите от предходни години.Самата природа няма как да я предвидим.

ch.atanasov
29.12.2015, 21:09
Всички наблягате на акара.Как бихте обяснили факта, че 2013г съм третирал с две ленти 1 Варостоп +1 Варотом пролетта, есента не съм третирал, а зимата и пролетта на 2014г. нямам нито една жертва.

m_pchelari
29.12.2015, 21:19
Всички наблягате на акара.Как бихте обяснили факта, че 2013г съм третирал с две ленти 1 Варостоп +1 Варотом пролетта, есента не съм третирал, а зимата и пролетта на 2014г. нямам нито една жертва.

В момента акара въобще не е това което беше. Ако беше всички щяхме да караме още на лентите. Това, че си третирал пролет и есен с кумафос също не е гаранция. Както казва един познат ветеринар, няма лоши препарати има непознаване на биологията на паразита. Акара и ноземата са в абсолютен пик в момента в България и се изискват поне 3-4 третирания с различни препарати в интервала от юли та чак до октомври.
....
Днес местих кошери и на предпоследния стана фал, изтървахме го и направи няколко кавака. За късмет половината рамки останаха в кошера непокътнати. Така и така го събирах реших да го прегледам и какво да видя.... пило. Не съм хранил до момента с нищо, прашец няма никакъв. Това го казвам във връзка с капризите на времето това което става е само малка част от това което предстои. Нормални години вече няма.

vanHanegem
29.12.2015, 21:27
Всички наблягате на акара.Как бихте обяснили факта, че 2013г съм третирал с две ленти 1 Варостоп +1 Варотом пролетта, есента не съм третирал, а зимата и пролетта на 2014г. нямам нито една жертва.

Такова третиране "се допуска" само в един определен "пчеларски" регион, както и 7-кратно есенно третиране с измислени от "авторитети" гуджове! Резултатите се оповестяват обичайно февруари във всички медии и се представят като бедствие. Тогава се вика и на помощ и многоуважаваната г-жа Габриел, или дори се ходи на място при нея за...поредната фотосесия!

iliew
29.12.2015, 21:32
Някои семейства въобще не прекъснаха отглеждането на пило. Това пък означава, че и акара има възможност да се възпроизвежда, ако не е затрит досега.

ch.atanasov
29.12.2015, 21:35
Такова третиране "се допуска" само в един определен "пчеларски" регион, както и 7-кратно третиране с измислени от "авторитети" гуджове! Резултатите се оповестяват обичайно февруари във всички медии и се представят като бедствие. Тогава се вика и на помощ и многоуважаваната г-жа Габриел, или дори се ходи на място при нея за...поредната фотосесия!

Пак ме свързваш със Странджа.Третирането през 2013 ми е личен избор,тогава не четях тук редовно.Не казвам ,че е правилно.Все си мисля,че проблема не е само акара.Какво е твоето мнение.Ако отговорът е : нозематоза и вароатоза -то как се бориш ти лично.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 21:39
Някои семейства въобще не прекъснаха отглеждането на пило. Това пък означава, че и акара има възможност да се възпроизвежда, ако не е затрит досега.

Има такава вероятност, но акара си иска точната влажност и топлина. Иначе не може да се възпроизвежда или го прави много слабо. В света има много малко паразити, които убиват бързо гостоприемника си. Нали се сещаш, че ако акара не намали възпроизвеждането си, то в края на есента ще трябва да пълзи пеша към друг кошер.

vanHanegem
29.12.2015, 21:47
Пак ме свързваш със Странджа.Третирането през 2013 ми е личен избор,тогава не четях тук редовно.Не казвам ,че е правилно.Все си мисля,че проблема не е само акара.Какво е твоето мнение.Ако отговорът е : нозематоза и вароатоза -то как се бориш ти лично.

Къде прочете, че те свързвам с тази планина? Борбата с вароатозата и нозематозата се води целогодишно чрез ВМП и пчеларски техники. Описвал съм ги многократно. Ако ги няма в темите, благодарете се на прекалено усърдни администратори и модератори, които не са знаели че пчелите са насекоми, когато се създаде този форум.

kuline
29.12.2015, 21:49
Някои семейства въобще не прекъснаха отглеждането на пило. Това пък означава, че и акара има възможност да се възпроизвежда, ако не е затрит досега.

Акара няма как да го затриеш в пълна степен. Отглеждането на пило, не е единственият фактор за развитието на акара. Има и други фактори, които способстват за лавинообразното развитие на "бубулечката"

iliew
29.12.2015, 21:51
Има такава възможност, но акара си иска точната влажност и топлина. Иначе не може да се възпроизвежда или го прави много слабо. В света има много малко паразити, които убиват бързо гостоприемника си. Нали се сещаш, че ако акара не намали възпроизвеждането си, то в края на есента ще трябва да пълзи към друг кошер.

При мен на дъната на загиналите семейства има малко пчели и много акар. Малко утешение е факта, че убивайки
пчелите акара се е самоубил.
Подмора изглеждаше малък, но това е заради топлото време. Пчелите избягват да умират в кошера и топлото време им е дало възможност да умрат навън.

ch.atanasov
29.12.2015, 22:04
Акара няма как да го затриеш в пълна степен. Отглеждането на пило, не е единственият фактор за развитието на акара. Има и други фактори, които способстват за лавинообразното развитие на "бубулечката"

Ей вие от набор 2010 сте много трудни.Кои са тези други фактори, изреди ги с няколко думи.Доктора пък използвал ВМП .Какви ,как -дявол знае.Трябва да му търся мненията от 2010г.

boris
29.12.2015, 22:06
От година и половина тренирам с ОК и билки. На пролет ще споделя. И като говорим за акара, някой гледал ли е чичо Митко от Бачково и какво ви е мнението?

Дамян Дамянов
29.12.2015, 22:10
Къде прочете, че те свързвам с тази планина? Борбата с вароатозата и нозематозата се води целогодишно чрез ВМП и пчеларски техники. Описвал съм ги многократно. Ако ги няма в темите, благодарете се на прекалено усърдни администратори и модератори, които не са знаели че пчелите са насекоми, когато се създаде този форум.

Ако не се заяждаше с Матеев и с другите колеги...щях да се направя, че не ти виждам злобния изблик за поред път. Щом Манол не ти харесва, излез и кажи ТИ какво си направил за колегите от твоя регион, а остави ние да отсъдим.
Няколко месеца преди да се регистрирам в този форум, твоите постове станаха 90% заяждане с някого. Чел съм твои постове още преди да си купя първия кошер и нямат почти нищо общо със злобата която изливаш сега и затова чакаме да ти мине.
Всички знаем, че си недоволен от продажбата на форума, но като не ти харесва - предложи една голяма сума на Матеев и си купи форум, а след това намери хора, които да застанат до теб и безвъзмездно да влагат труд в него.
Никой тук не е виновен за твоите проблеми в работата или семейството. Това, че си доктор и днес си лекувал запека на някой хамстер или морско свинче, нас не ни интересува и не е тука мястото да си изливаш злобата.

Весели празници и ако няма да кажеш нещо полезно или приятно - alt+f4

kuline
29.12.2015, 22:11
Ей вие от набор 2010 сте много трудни.Кои са тези други фактори, изреди ги с няколко думи.Доктора пък използвал ВМП .Какви ,как -дявол знае.Трябва да му търся мненията от 2010г.

Както ти се изразяваш "ние от набор ---" не сме трудни, а имаме рутина, която сме добили от практиката.
Ти, като гледам си "набор 2014", а вероятно отглеждаш пчели от доста преди тази година и би следвало да знаеш, че на много от въпросите неможе да се даде еднозначен отговор.

И в допълнение бих казал, че неможе всичко, което мисли и знае човек да се сподели ей така в необятното пространство, наречено интернет.
Постарай се да прочетеш нещо и успоредно с това, да практикуваш и анализираш, за да процедираш правилно, пък ако е рекъл господ, ще имаш успех в начинанието.
Знай, че нищо не идва даром.
Не си мисли, че и ние знаем всичко. Четем, размишляваме и стигаме в повечето случаи до вярното решение.

vanHanegem
29.12.2015, 22:19
Ако не се заяждаше с Матеев и с другите колеги...щях да се направя, че не ти виждам злобния изблик за поред път. Щом Манол не ти харесва, излез и кажи ТИ какво си направил за колегите от твоя регион, а остави ние да отсъдим.
Няколко месеца преди да се регистрирам в този форум, твоите постове станаха 90% заяждане с някого. Чел съм твои постове още преди да си купя първия кошер и нямат почти нищо общо със злобата която изливаш сега и затова чакаме да ти мине.
Всички знаем, че си недоволен от продажбата на форума, но като не ти харесва - предложи една голяма сума на Матеев и си купи форум, а след това намери хора, които да застанат до теб и безвъзмездно да влагат труд в него.
Никой тук не е виновен за твоите проблеми в работата или семейството. Това, че си доктор и днес си лекувал запека на някой хамстер или морско свинче, нас не ни интересува и не е тука мястото да си изливаш злобата.

Весели празници и ако няма да кажеш нещо полезно или приятно - alt+f4

:) Нямам никакво желание да ти обяснявам, че това е поредният ти пост (наближаваш №2000) пълен с неистини и водопад от глупости!

boris
29.12.2015, 22:23
Приятели, Коледа е!Нека бъдем по-добри и да говорим за пчели.

ch.atanasov
29.12.2015, 22:23
Както ти се изразяваш "ние от набор ---" не сме трудни, а имаме рутина, която сме добили от практиката.
.

Да скъпа работа.Трябвало е да се изразя ,че сте скъперници.Как се казва : с ченгел да им вадиш думите.

vanHanegem
29.12.2015, 22:28
Да скъпа работа.Трябвало е да се изразя ,че сте скъперници.Как се казва : с ченгел да им вадиш думите.

Защо не си помисли, че вече нямаме търпение и желание да повтаряме едно и също години наред. Нека този, който пита да се постарае да прочете в архива и тогава да задава въпросите си, за които трябва и да е поне малко подготвен.

kuline
29.12.2015, 22:29
Да скъпа работа.Трябвало е да се изразя ,че сте скъперници.Как се казва : с ченгел да им вадиш думите.

Е много си бърз в писането, дано не си така и в .... пчеларстването.
Дописах поста си.

Дамяне, съжалявам те, но доброволно си приел да носиш тежката и царска корона

licho76
29.12.2015, 22:36
Някои семейства въобще не прекъснаха отглеждането на пило. Това пък означава, че и акара има възможност да се възпроизвежда, ако не е затрит досега.


Илиев кви са тия семейства бе в българия ли са?

ch.atanasov
29.12.2015, 22:39
Знам,че нямате желание да споделяте тайните си, но ми е интересно да ви чета.Тук -там изтървате по нещо. И да ,хората могат само да ви завиждат на успехите, само че за да го правят, трябва да знаят какви са те.

iliew
29.12.2015, 22:44
Илиев кви са тия семейства бе в българия ли са?

Четири от моите двадесет.

solaris60
29.12.2015, 22:50
Знам,че нямате желание да споделяте тайните си, но ми е интересно да ви чета.Тук -там изтървате по нещо. И да ,хората могат само да ви завиждат на успехите, само че за да го правят, трябва да знаят какви са те.

Еееей, все недоволен. Имам чувството, че и пари да ти дават даром ще казваш - МАЛКО СА.:bigsmile:

kuline
29.12.2015, 22:51
Знам,че нямате желание да споделяте тайните си, но ми е интересно да ви чета.Тук -там изтървате по нещо. И да ,хората могат само да ви завиждат на успехите, само че за даго правят, трябва да знаят какви са те.

Не "изтърваме" нищо съществено. Що се отнася до успехите ни, то те са такива, за които сме си поставили целите и имаме сили, които са скромни, а не са 200 бр. семейства, от които чакаме дивиденти, а в същност неможем да им обърнем внимание.
То и братята роми правят деца, за да се възползват от социалните помощи, а след време същите тия деца се оказват паразити.

ch.atanasov
29.12.2015, 22:55
еееей, все недоволен. имам чувството, че и пари да ти дават даром ще казваш - малко са.:bigsmile:

Хаха-лош човек съм.Нали занаят се краде, освен това -да не умра от скука.:p

Дамян Дамянов
29.12.2015, 22:59
Е много си бърз в писането, дано не си така и в .... пчеларстването.
Дописах поста си.

Дамяне, съжалявам те, но доброволно си приел да носиш тежката и царска корона

Тренирам ежедневно ;) В пчеларството не бързах, но вече вложената сума стана доста сериозна, а всички пари идват от джоба ми.

То не е за съжаление, доброволно се съгласих да стана модератор, а ако бяха останали само Дони и Борко, то щяха да ги плюят както предните. Работата е много, а и очакванията са големи и понякога ти идва в повече.
Мен ме изтощават заядливите коментари, а не количеството весел спам тип "Уроците на Слънчо по инглиш" :laughing:

Да се върнем на темата :)

tarty
29.12.2015, 23:03
"Феноменът Странджа" се оказа обичайно(години наред) безхаберие - вороатоза и нозематоза....Няма да повтарям Матеев - прочети горния му пост. "Царят на дивотията" направи за смях скромни, почтени и трудолюбиви пчелари от Странджа. "Пажовете" му обаче не спират да му пригласят и заливат форумите с глупотевините му...В столицата на Европа се смеят с него, а вие в Ново Паничарево и Мичурин му подражавате и ревете в синхрон като древни весталки.
Хахахаха ние в Ново Паничарево?Кои НИЕ?Колко си мислиш, че сме пчеларите в село?Давам джокер-само аз познавам по физиономия Манол, а за хората от Мичурин не мога да кажа нищо, защото не познавам такива.Аз не съм като теб да оплювам хора които не познавам, а дори да познавам пак не бих казал нищо лошо.Но си държа на обещанията,а на теб съм обещал нещо.

zapstojan
30.12.2015, 00:39
Лятото имаше коментари, че тази година няма акар. А сега акара имал инвазия. Преди 3 г. пред кошера пълзяха безкрили пчели /имах само един кошер/. Не разбирах от какво е, а и сега не знам.
Есента продавача в пчеларския магазин ми предложи "super strips"/НЕ ПРАВЯ РЕКЛАМА/, /не съм споделял с него за безкрилието, просто исках есенно третиране за акар/.
Сложих лентите, след два дни изкарвам чекмеджето /с лист пластмаса на дъното/ и онемях! На дъното имаше Слой акари/ не ред - слой!!!/. Два дни по-късно дъното на чекмеджето беше покрито със същото количество акари. След още два дни акарите на дъното бяха намалели видимо.
Тази година пред кошерите нямаше пълзящи пчели.
Също сложих "супер стрипс".
На дъната имаше паднали по 2-3 акара.
Най силната ми отводка сега е най слаба. Отдавам го на факта, че есента горния корпус беше задръстен с мед. Майката не е слязла долу да снася.
Излюпили са се малко зимни пчели, а другите са измрели.
В заключение:
1. "Super strips", в новата опаковка може да е неефективен. /но пък нямаше безкрили, пълзящи пчели пред кошерите/
2. Не помня в кои теми и в кои постове съфорумци споменаваха, че тази година няма акар, но това съм го чел във форума.
3. т.1 и т.2 ме карат да мисля, че проблема с изчезналите пчели не е само в акара /все пак не знам въпросните кошери с какво са третирани последните години!/
4. Пчеларствам от скоро и смалък брой кошери=малък опит. Затова се опитах да опиша положението при мен, а колегите с опит да анализират и да споделят.

бат тянко
30.12.2015, 02:54
Много е правилно темата да се асоциира със здравето на пчеларя. То си е тъй, май! От темата научих, че майкопроизводителите са повече от клиентите. А извода е че по- здраво от силно семе йство няма! Дори да е разпарчетосано на няколко отводки, с новички мами за зимовка. Това докато чакам да ми поотпусне тестото...

мухозол
30.12.2015, 08:09
Колеги нещо интересно прочетете .Пак ще тровят пчелите ! http://action.sumofus.org/fr/a/Bayer-flupyradifurone-french/3/9/?sub=fb

Ангел Йосифов
30.12.2015, 09:06
За успешното елиминиране на акара са необходими съгласувани действия на пчеларите от раьона.Демек,третиране на всички семеиства в раьона в рамките на няколко дена.Ако може в един ден,ще е най-добре.

Юрий Цветков
30.12.2015, 10:11
Акара не може да се елиминира. Но може да се оставят пчелите сами да се справят с него. Въпроса е готов ли е пчеларя да плати цената?

бат тянко
30.12.2015, 10:29
Аз, това дето Юрката го казва съм го пробвал! Проблема е , че плащането не е еднократно.

Pavel_Bs
30.12.2015, 11:13
Тяна,пълно щастие няма.Първата година ще триеш сълзи,втората само сополи,а третата ще им теглиш една сочна баничарска.

бат тянко
30.12.2015, 11:21
Третата година е тая! Ако пак изпукат 40%, да я е.а в системата crying;

Дамян Дамянов
30.12.2015, 13:27
Третата година е тая! Ако пак изпукат 40%, да я е.а в системата crying;

И аз съм в трета година с тази система, но се надявам да запиша 0%. Ако не паднат много температурите, ще стане номера. Но ако има -20, ще отбележа поне 5-10%

бат тянко
30.12.2015, 13:55
Дамянич, шибни им един антифриз от розовия и няма да имаш проблем с минусовите градуси! Гарантирано и изпробвано!