PDA

Виж пълната версия : НЕКОРЕКТНИ ТЪРГОВЦИ НА ОСНОВИ



Севдалин72
27.03.2015, 11:51
Здравейте колеги.Искам да предупредя всички колеги, които си купуват восъчните основи срещу заплащане да внимават когато купуват чрез пратка.Навъдил се един нещастник от гр.Бургас, красимир ников 0886682796, който пробутва някакви кафяви основи, като отгоре на кашона слага читави пити на Горна Оряховица, кашона също е на Горна Оряховица, запечатан и като цяло не буди съмнение.Аз се изгорих, но моля някой ако има някакви координати на този боклук да ми прати адрес, пък от там нататък аз си знам.Често пътувам до Бургас, та ще го посетя с желание. В olx се е писал че е от Гълъбово и отговаря на 0898664267.

ch.atanasov
27.03.2015, 12:25
Ето така трябва да се информираме.Още едно -две мнения за този човек и ще трябва да си сменя името .Те са като хлебарките : нямат изтребване ,но трябва да се ограничават.

gogol
28.03.2015, 09:37
Щом идваш в Бургас, поръчай си примерно това http://olx.bg/naturalen-pchelen-med-i60813742, /в обявата пише че го доставя лично/ , определи си среща и т.н. Едва ли е от Гълъбово щом пише че има пчелин до Б-с

Севдалин72
30.03.2015, 18:06
Благодаря много за съдействието.Такива като него трябва да се наказват.

g_ker
30.03.2015, 18:44
Затова аз си купих в събота от Одрин и бях много приятно изненадан от качеството и цената.

ch.atanasov
30.03.2015, 18:55
Затова аз си купих в събота от Одрин и бях много приятно изненадан от качеството и цената.

Колега , за цената е ясно.За качеството как разбра?

vanHanegem
30.03.2015, 18:57
Колега , за цената е ясно.За качеството как разбра?

Щом вече си ги е купил, значи са качествени!

g_ker
30.03.2015, 19:03
Жълти като кехлибар и миришат на восъка,който си вадя от моите кошери.

ch.atanasov
30.03.2015, 19:08
Жълти като кехлибар и миришат на восъка,който си вадя от моите кошери.

Дано да са добри и пчелите да ги изградят с кеф.Аз ще заменям скоро ,но както писах този крещящт жълт цвят ме замисля.

aragoen
30.03.2015, 21:26
Колега, къде точно от Одрин ги взе и каква беше цената?

Севдалин72
30.03.2015, 21:27
Някой ползвал ли е основи със светлокафяв цвят и неизвестен произход.Иначе на вид са идеални,но цвета и аромата са различни от традиционните.

ch.atanasov
30.03.2015, 21:41
Някой ползвал ли е основи със светлокафяв цвят и неизвестен произход.Иначе на вид са идеални,но цвета.

Ползвал съм всички цветове на восъка.Според мен цвета не е определящ.Важно е какво има във восъка.При неизвестен произход ,трябва да се има едно на ум.Ако има начин вземане на няколко броя и проба в кошера.Най-добре от общоизвестни прозводители ,макар ,че и от такъв съм горял.

Севдалин72
30.03.2015, 22:03
Ползвал съм всички цветове на восъка.Според мен цвета не е определящ.Важно е какво има във восъка.При неизвестен произход ,трябва да се има едно на ум.Ако има начин вземане на няколко броя и проба в кошера.Най-добре от общоизвестни прозводители ,макар ,че и от такъв съм горял.
Кашона беше на Горна оряховица, но не всички основи бяха техни.Красимир Ников от Бургас,така ги е маскирал,че трябвало да ги ровя,за да разбера,че ги е заменил.

Севдалин72
30.03.2015, 22:12
Здравейте.Некоректния търгаш се казва Красимир Ников Ников от гр.Бургас, ж.к Изгрев 66.Някой ако го познава, нека го поздрави, а аз някога ще го посетя...........

ch.atanasov
30.03.2015, 22:12
Кашона беше на Горна оряховица, но не всички основи бяха техни.Красимир Ников от Бургас,така ги е маскирал,че трябвало да ги ровя,за да разбера,че ги е заменил.
Кофти работа .Топил съм около 150 бр.основи.В другата тема се писа ,че така се скапва всичкия восък в обръщение.И аз съм от лошите защото ,каквото ми дадоха -това им върнах.Извън тази история ,восъка който съм заменял е бил само от разпечатки.

g_ker
30.03.2015, 22:18
След моста на входа на Одрин на около сто метра в ляво-неможе да се сбърка .Има манекени с пчеларски облекла.Цената излиза околло 1.12 лв.Точната цена е за МК 22 лири за килограм и 25 лири за ДБ.

vencii
30.03.2015, 22:26
Колко струва 1 кг. пчелен восък в Турция.

g_ker
30.03.2015, 22:30
Колко струва 1 кг. пчелен восък в Турция.Като изкопуване незнам,акато основи ги писах.

Дамян Дамянов
30.03.2015, 22:39
Ами най-евтиния струва повече от цената на основите. Ако намериш восък на цена 22-25 лири/кг, то отваряй магазин в Турция и изобщо не се занимавай с пчели.

А можеш и в Google да потърсиш продавачи - с думата balmumu - пчелен восък. Казаха ми, че за парафина използват само думата parafin.

scutellator
31.03.2015, 10:08
Здравейте колеги.Искам да предупредя всички колеги, които си купуват восъчните основи срещу заплащане да внимават когато купуват чрез пратка.Навъдил се един нещастник от гр.Бургас, красимир ников 0886682796, който пробутва някакви кафяви основи, като отгоре на кашона слага читави пити на Горна Оряховица, кашона също е на Горна Оряховица, запечатан и като цяло не буди съмнение.Аз се изгорих, но моля някой ако има някакви координати на този боклук да ми прати адрес, пък от там нататък аз си знам.Често пътувам до Бургас, та ще го посетя с желание. В olx се е писал че е от Гълъбово и отговаря на 0898664267.

За да е максимално точно и ясно и за да се премахне всякакво съмнение-
На колко кашона основите бяха с различен цвят?
По кашоните има ли следи че са били препакетирани? - накъсвания по покритието на картона, втори чифт скоч....

Преди години аз също съм попадал на кашон, на който основите след средата бяха от друга партида.


Да се изясним - в КАКВО ВСЪЩНОСТ го обвиняваме човека? - че е започнал гаражно производство на основи или е намерил търговец на евтини второ качество основи, след това си е купил основи от Горна Оряховица (с кашоните) извадил е повечето хубави и на тяхно място е сложил кафяви, след което отново е опаковал кашона. Или пък че направо си е купил ПРАЗНИ НЕУПОТРЕБЯВАНИ кашони на Горна Оряховица и в домашни условия ги прави да приличат все едно така са излезнали от производителя (фалшификация)

По какво съдиш, че едните основи в кашона НЕ СА направени от същата машина за основи? Някои валци имат гравирани надписи по тях и всяка основа излиза със щампован надпис. Има ли разлика в размера, начина на производство( изтегляне или отливане), вида на килийките, дебелината на основите или нещо друго, по което да може да се каже - тези двете основи са правени на различни машини. ДА, всяка машина си прави УНИКАЛНИ за нея си основи ( като пръстови отпечати). При едни разликите се виждат и с просто око, при други - не.


Според мен, гадната ситуация, в която си попаднал може да я погледнеш и от добрата й страна - поне основите са от восък, защото може да се случи така, че тази година да ги правят от парафин.

aragoen
31.03.2015, 16:01
След моста на входа на Одрин на около сто метра в ляво-неможе да се сбърка .Има манекени с пчеларски облекла.Цената излиза околло 1.12 лв.Точната цена е за МК 22 лири за килограм и 25 лири за ДБ.

Много благодаря

Севдалин72
31.03.2015, 21:50
За да е максимално точно и ясно и за да се премахне всякакво съмнение-
На колко кашона основите бяха с различен цвят?
По кашоните има ли следи че са били препакетирани? - накъсвания по покритието на картона, втори чифт скоч....

Преди години аз също съм попадал на кашон, на който основите след средата бяха от друга партида.


Да се изясним - в КАКВО ВСЪЩНОСТ го обвиняваме човека? - че е започнал гаражно производство на основи или е намерил търговец на евтини второ качество основи, след това си е купил основи от Горна Оряховица (с кашоните) извадил е повечето хубави и на тяхно място е сложил кафяви, след което отново е опаковал кашона. Или пък че направо си е купил ПРАЗНИ НЕУПОТРЕБЯВАНИ кашони на Горна Оряховица и в домашни условия ги прави да приличат все едно така са излезнали от производителя (фалшификация)

По какво съдиш, че едните основи в кашона НЕ СА направени от същата машина за основи? Някои валци имат гравирани надписи по тях и всяка основа излиза със щампован надпис. Има ли разлика в размера, начина на производство( изтегляне или отливане), вида на килийките, дебелината на основите или нещо друго, по което да може да се каже - тези двете основи са правени на различни машини. ДА, всяка машина си прави УНИКАЛНИ за нея си основи ( като пръстови отпечати). При едни разликите се виждат и с просто око, при други - не.


Според мен, гадната ситуация, в която си попаднал може да я погледнеш и от добрата й страна - поне основите са от восък, защото може да се случи така, че тази година да ги правят от парафин.
Накратко-договорих поръчката по телефона за основи от снимката на обявата- от Горна Оряховица и обявената цена.Поръчката е изпълнена, като нямаше опция за преглед. В офиса успях да надникна в кашона, като по средата тиксото беше скъсано, така че да се вижда желания жълт цвят на основите. От към дъното същото изпълнение. Платих и отидох да ги разделим с приятели и ядец. Отгоре 40 броя оригинални от Горна Оряховица какъвто е кашона, след това надолу 59 бр. кафяви и дънната също жълта. Започнах да звъня и на двата телефона, но селските тарикати не вдигнаха. Коментирах обявата, след което същата изчезна.При организирането на откриването на мошето, се оказа че същия нещастник има пчелин в или около елхово, живее,продава и разнася на адрес мед в Бургас. Не е проблем толкова в основите. Работил съм с такива, но такива номера да си правим. Не вярвам истински пчелар да направи такова нещо.Този се взел на сериозно и си мисли, че като прецака някой с 50 кинта ще стане богат ли ,не знам.Абсолютен селски тарикат. Забавям, но не забравям.Ще го накарам някой ден да се сети за мен.

Mystislav
02.04.2015, 21:21
На мен също ми се е случвало да намирам по някоя и друга тъмна основа, но съм нямал проблеми с изграждането им. Дано и ти нямаш проблеми. Но наистина малко понамирисва случаят

Росен Младенов
03.04.2015, 00:01
След моста на входа на Одрин на около сто метра в ляво-неможе да се сбърка .Има манекени с пчеларски облекла.Цената излиза околло 1.12 лв.Точната цена е за МК 22 лири за килограм и 25 лири за ДБ.
Цената за килограм восък може ли да е различна за МК иДБ основи,това имам в предвид.

Mateev
03.04.2015, 00:30
Цената за килограм восък не може да е различна, но за килограм ДБ или ЛР основи - може. Все пак в тях има различно количество труд и амортизации на машините.

Странното е, че в Турция основите се продават на килограм, а не на бройка, но защо пък не, ако пчеларите така са си свикнали.

Росен Младенов
03.04.2015, 02:10
Цената за килограм восък не може да е различна, но за килограм ДБ или ЛР основи - може. Все пак в тях има различно количество труд и амортизации на машините.

Странното е, че в Турция основите се продават на килограм, а не на бройка, но защо пък не, ако пчеларите така са си свикнали.
Съгласен съм ,но пак не излиза сметката,при1,12лв за бр ,восъка и в двата случая е по скъп от основите,а това беше и коментара на Дамян,не виждам заяждане.

сашо 38
05.04.2015, 16:59
Странното е, че в Турция основите се продават на килограм, а не на бройка, но защо пък не, ако пчеларите така са си свикнали.
Така и е по-коректно,мисля.Ако си купиш 1000 основи ЛР 72гр,от който и да е производител,няма да дойдат никога точно с общо тегло 72 килограма.Ако машината е мръднала с 1 грам надолу на основа,производителя е с кило восък печалба.Дори ако се въведе стандарт за дебелината и тежестта им,машината няма как да бъде чак толкова прецизна-сам си го казвал.И за да няма цакане в "дребния шрифт",техния вариант е за предпочитане.

Mateev
24.04.2015, 17:29
.......Ако машината е мръднала с 1 грам надолу на основа,производителя е с кило восък печалба......

Някой от нас не може да смята, но кой ли е той? :)

Иначе да - теглото на основите се променя в процеса на работа на една машина. Когато валяците са студени, температурното разширение ги прави ПО-МАЛКИ и разстоянието между тях се увеличава. В резултат на което основите излизат ПО-ДЕБЕЛИ и ПО-ТЕЖКИ с около 6%. Но това е в полза на клиента, ако купува бройки, а не в негова вреда. След темпериране на валяците основите започват да излизат с точен грамаж. Това отнема около 10-20 минути от работата на машината и след това теглото вече е прецизно през цялото останало време.

Георги Кръстев
24.04.2015, 17:42
Според мен основите са с излишно неправилни размери. Аз лично предпочитам, въобще да не режа а направо да си ги монтирам, разликата в това рязане нека ми се отрази в грамажа на основата, тоест да е по-дебела. Говорих с производителя на основи от Г. Оряховица, казаха ми че могат да ми ги докарат корпусните на ширина, но не и на дължина. Матеев при теб мога ли да си ги поръчам основите с точен размер, направо да си ги слагам без да режа?

Mateev
24.04.2015, 18:22
Да, разбира се. По ширина мога да настроя размера с точност до 1mm, а по дължина - със стъпка 2.5 мм. Обикновенно клиентите идват с една рамка и мерим направо на нея. Специално дължината се настройва в реално време на компютър, без да се спира машината.

сашо 38
24.04.2015, 23:01
Някой от нас не може да смята, но кой ли е той? :)


Ха сега де.Ще пробвам пак.1000 основи по 72 гр. са 72 кг. или 72 000 грама. Дотук се разбираме предполагам.Ако всяка една основа от тия 1000 я направиш 71 гр,ще тежат общо 71 килограма.Разликата е килограм восък в твоя полза,защото ти ми ги продаваш за 72 обаче.А те всъщност са 71.Не мога по-подробно.Ако си ме разбрал,чукни палец да не пиша пак,че съм на три ракии и е тегаво.

Mateev
25.04.2015, 00:49
Защо избра точно 1000 основи? Смятай с 1 милиард основи основи, че така ще си по-убедителен - търговеца за 1000 години ще е излъгал с 1000 тона ......

ganchev55
25.04.2015, 07:11
Моите,които взех миналата седмица са 66гр.

сашо 38
25.04.2015, 07:19
Защо избра точно 1000 основи? Смятай с 1 милиард основи основи, че така ще си по-убедителен - търговеца за 1000 години ще е излъгал с 1000 тона ......
Избрах хиляда,за да се смята по-лесно и някой да не вика "някой не може да смята,ама кой ли".:laughing: Може да ти се струва дреболия,ама тези удари в кантара за обикновения и честен пчелар са дразнещи.Защото повечето пчелари,някой каза,са свободолюбиви, гледат пчелите си не заради бизнес и идеологията им е различна,въпреки,че използват хобито си да припечелват нещо допълнително.Сам знаеш,че пчеларството далеч не е от най-печелившите отрасли.Както беше казал един мъдрец - "Намери си работа,която харесваш.Така никога няма да ти се наложи да работиш".
И между другото,гледайки филма от твоята канцелария,мислиш,действаш и пишеш от позицията на поредния бизнесмен,който не се вслушва в мнението на клиентите си.Това би ти донесло само загуба.Не трябваше да триеш мненията за фирма Пеликан.Всеки,прочитайки написаното,може да прецени къде е истината и да прецени сам.Надявам се си ме разбрал.

Росен Младенов
25.04.2015, 07:41
Избрах хиляда,за да се смята по-лесно и някой да не вика "някой не може да смята,ама кой ли".:laughing: Може да ти се струва дреболия,ама тези удари в кантара за обикновения и честен пчелар са дразнещи.Защото повечето пчелари,някой каза,са свободолюбиви, гледат пчелите си не заради бизнес и идеологията им е различна,въпреки,че използват хобито си да припечелват нещо допълнително.Сам знаеш,че пчеларството далеч не е от най-печелившите отрасли.Както беше казал един мъдрец - "Намери си работа,която харесваш.Така никога няма да ти се наложи да работиш".
И между другото,гледайки филма от твоята канцелария,мислиш,действаш и пишеш от позицията на поредния бизнесмен,който не се вслушва в мнението на клиентите си.Това би ти донесло само загуба.Не трябваше да триеш мненията за фирма Пеликан.Всеки,прочитайки написаното,може да прецени къде е истината и да прецени сам.Надявам се си ме разбрал.
Айде сега за 20 лева ли ще правиме проблем,човека направил ивестиции за милиони,дава работа на стотици ти за 1кило восък що писане му удари,а и сметките за хиляди,искаш с лека ръка да компрометираш а.

бат тянко
25.04.2015, 08:15
Моят доставчик на основи има просто решение за некоректните търговци."Съберете се,каза няколко човека, с еди колко си кила восък (няколкостотин) и паля вика машината!

ch.atanasov
25.04.2015, 08:32
Айде сега за 20 лева ли ще правиме проблем,човека направил ивестиции за милиони,дава работа на стотици ти за 1кило восък що писане му удари,а и сметките за хиляди,искаш с лека ръка да компрометираш а.

Къде тези 20лв. -в Бургас дават 12лв.crying;

сашо 38
25.04.2015, 08:59
Къде тези 20лв. -в Бургас дават 12лв.crying;
Пращай за София,почваме бизнес...

ch.atanasov
25.04.2015, 09:03
Пращай за София,почваме бизнес...

Много съм мързелив и неамбициозен.:laughing:Иначе имам и разпечатки ,макар и не промити.:bigsmile:

сашо 38
25.04.2015, 09:16
Много съм мързелив и неамбициозен.:laughing:Иначе имам и разпечатки ,макар и не промити.:bigsmile:

Ама си ги пазиш за тебе...:ae:

сашо 38
25.04.2015, 09:26
Айде сега за 20 лева ли ще правиме проблем,човека направил ивестиции за милиони,дава работа на стотици ти за 1кило восък що писане му удари,а и сметките за хиляди,искаш с лека ръка да компрометираш а.
Идеята на всички бизнесмени е да печелят и въобще не им пука за икономика или осигуряване на работни места.Инвестират поради очаквания за набъбване на собствената им сметка.После що си правим кошерите и основите сами.Щото го н....ват на крайния потребител и после олеле,няма оборот.

сашо 38
25.04.2015, 09:30
Въпрос към колегата ganchev55 - каква цена бяха,на бройка или на килограм?

сашо 38
25.04.2015, 09:49
Редактирам този пост в отговор на колегата Матеев,че пиша от мобилен и нещо се дублираха мненията.Не съм съгласен,че всички се раждат равни.Голи-да,но не и равни.Някои се раждат в бедни семейства и нямат възможност за същия старт като твоя.Следователно за да изкарат парите,за да стартират твоя бизнес от 2000 кошера и 10 пчелина,със работа от нулата,ще стане като станат на около 180 години.За да инвестираш в нещо 300 000 лв/предполагам твоят капитал/,си получил шут в г.за отнякъде.Друг е въпроса,при равен старт,кой колко правилно ще инвестира.Аз например,бих инвестирал доста по-различно от теб,но това е друга тема.

Mateev
25.04.2015, 11:35
Идеята на всички бизнесмени е да печелят и въобще не им пука за икономика или осигуряване на работни места.Инвестират поради очаквания за набъбване на собствената им сметка.....

Точно така. Правилно си осъзнал основите на пазарната икономика и на съвременното общество. Идеята не само на бизнесмените, но и на всички хора, е да спечелят колкото се може повече. Но за да го направят това, трябва да започнат да произвеждат някаква стока или услуга. И точно тука идва ползата за цялото общество.

Има само два начина да се спечелят пари - да станеш престъпник или да станеш бизнесмен. Ти от кои си?

Недей да се разграничаваш от бизнесмените и да си мислиш, че си нещо по-добро. Ти също искаш да спечелиш колкото се може повече, и поради тази причина произвеждаш мед, прашец или каквото там друго произвеждаш. Това го правят и всички останали хора, само дето някои от тях се справят по-добре от останалите.

Колкото до заслепеността от парите - такава мания имат само хората на най-ниско ниво. При бизнесмените това не е така - парите за тях са просто инструмент, просто ресурс като всички останали ресурси (време, работна сила, технологии, машини, съоръжения и т.н.). Ясно осъзнавам, че това няма как да го разбереш и осъзнаеш, но това е голата истина. Светът се движи от амбицирани знаещи и можещи хора, и да - те имат желание за повече власт или пари или каквото там друго искат, но постигайки своите желания те всъщност движат прогреса и увеличават благата на цялото общество.

Колкото до справедливоста на всичко това - да, има я. Всеки има равни шансове при раждането си и само от него самия зависи какво ще постигне и какво - не. Нещо повече - политиката на съвременното общество е да се прави ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА БЛАГАТА, като се взема от тези които имат по-много (данъци) и се дава на тези, които имат по-малко (социална политика). По-справедливо общество няма как да се измисли.

Всеки може да се мисли за умен и да си въобразява, че знае как може да се оправят пчеларските организации, държавата, бизнеса и въобще цялото общество. Преди обаче да започне да пише разни небивалици в публичното пространство е редно първо да се огледа и трезво да прецени какво реално е успял да постигне, използвайки собствената си житейска философия. И чак след това да започне да се прави на всезнаещ идеолог и да дава акъли на другите как трябва да се оправи едно или друго нещо.

И пак повтарям за хиляден път - когато критикувате нещо, давайте РАЗУМНА АЛТЕРНАТИВА или просто си замълчете, защото инче само ще демонстрирате некомпетентност.

Mateev
25.04.2015, 11:54
.....Не трябваше да триеш мненията за фирма Пеликан.....

Нямам нищо напротив темата да се създаде отново, но този път се опитайте да казвате фактите честно и безпристрастно и да говорите само истината.

сашо 38
25.04.2015, 12:12
Въпроса е,че някои принципи на тази пазарна икономика,са грешни и бизнесмените ги осъзнават чак когато фалират.Недопустимо е да произведеш дори един кошер изпускайки го от контрол,продавайки го на бедния пчелар и после работника виновен,взел от мокрия материал погрешка,лепилото дефектно и куп оправдания,щото видиш ли решил да сподели и шефа видял,че фирмата му се компроментира.Ами ако беше автомобил и купувача беше се пребил?Всеки трябва да си понесе последствията на свършеното или несвършеното от него и да му е за урок-сбърка ли,печалба няма и това да става публично достояние,в това е силата на интернет.
И между другото-не са само бизнесмени и престъпници.Има и трети тип,за който явно си забравил- обикновения работник,който всъщност е 90 % от обществото и той го движи изцяло,въпреки безпаричието си,поради принуденост да работи за огризки.Никога не го забравяй!

Mateev
25.04.2015, 17:26
.....И между другото-не са само бизнесмени и престъпници.Има и трети тип,за който явно си забравил- обикновения работник,който всъщност е 90 % от обществото и той го движи изцяло,въпреки безпаричието си,поради принуденост да работи за огризки.Никога не го забравяй!

Всеки е бил някога обикновен работник. Аз също .... Работя още откакто учех. Докато колегите ми ходеха да се напиват, аз работех и учих - ден и нощ, събота и неделя. И така до ден днешен. Всеки може да постигне всичко, стига наистина да го желае........ Въпросът е, че някои хора отдават по-голямо значение на удоволствията и почивката, а после се сърдят, че някой ги е изпреварил в състезанието, наречено живот.

Повтарям - всеки може да постигне всичко ...... Не го забравяй това и не се оправдавай с някакви измислени доводи с цел самоуспокоение ......

solaris60
25.04.2015, 18:00
Всеки е бил някога обикновен работник. Аз също .... Работя още откакто учех. Докато колегите ми ходеха да се напиват, аз работех и учих - ден и нощ, събота и неделя. И така до ден днешен. Всеки може да постигне всичко, стига наистина да го желае........ Въпросът е, че някои хора отдават по-голямо значение на удоволствията и почивката, а после се сърдят, че някой ги е изпреварил в състезанието, наречено живот.

Повтарям - всеки може да постигне всичко ...... Не го забравяй това и не се оправдавай с някакви измислени доводи с цел самоуспокоение ......

И каква стана тя? Не е така както ти го казваш. Нима другите всичките да сме го удряли на кеф и удоволствия? Не мислиш ли, че може да има хора, които да са учили повече и от теб дори, а да са на ръба на оцеляването. Примери, много.

Mateev
25.04.2015, 18:07
Ученолюбивостта и трудолюбивостта са необходими, но не и достатъчни условия. Има и още много, но не му е тука мястото да обяснявам.

сашо 38
25.04.2015, 18:29
Всеки е бил някога обикновен работник. Аз също .... Работя още откакто учех. Докато колегите ми ходеха да се напиват, аз работех и учих - ден и нощ, събота и неделя. И така до ден днешен. Всеки може да постигне всичко, стига наистина да го желае........ Въпросът е, че някои хора отдават по-голямо значение на удоволствията и почивката, а после се сърдят, че някой ги е изпреварил в състезанието, наречено живот.

Повтарям - всеки може да постигне всичко ...... Не го забравяй това и не се оправдавай с някакви измислени доводи с цел самоуспокоение ......

Криво ме разбра.Аз съм доволен от социалния си статус..По- скоро ми се струва,че ти се оправдаваш относно придобиването на началния си капитал.Едва ли си спестявал от закуски.Би ли обяснил,на простия работник,вкоя сфера да се пренасочи,че да спести капитала,нужен за стартиране на твоя бизнес?

solaris60
25.04.2015, 18:52
Ученолюбивостта и трудолюбивостта са необходими, но не и достатъчни условия. Има и още много, но не му е тука мястото да обяснявам.

Не е и необходимо.

бат тянко
25.04.2015, 19:03
Бих добавил и самокритичност.

ganchev55
26.04.2015, 07:23
За кг восък13 ДБ основи,а на свободна продажба-2.10лв.

сашо 38
26.04.2015, 08:07
За кг восък13 ДБ основи,а на свободна продажба-2.10лв.
Да посмятаме,въпреки че някои не можем,според Матеев.От 1 кг излизат 15,15 основи по 66 гр.Свободната цена на восъка на тези основи излиза 31,81 лева!!! При смяна-13 бр. са 858 гр. Остават 142 гр. восък печалба за ишлемето.От него стават 2,15 основи по 2,1 лв-грубо 4 лева и 50 ст. Обобщено,килограм восък го продават 32 лева,а за изработване на една основа приемат 142:13бр=10,9 гр. восък или при цена 31,8 лв. изработката е на стойност 34 стотинки.Пчелар със сто кошера,при подмяна на 30 % основи на сезон,налива в производителя на основи 340 лв. за година,при несигурно качество на продукцията,зависимостта си от тях и изгубеното време за изработката на ишлеме. И после Матеев критикува изработването на собствени основи,обяснявайки ми факти за идеологията на циганите,личен труд и прочее,при положение,че гравиращите валове и всичко останало,необходимо за производството им,не надхвърля 600 лв.? Всеки от вас има глава на раменете си и може да прецени сам кой защо го прави и какъв интерес има от това.

Bobi-M9598
26.04.2015, 19:22
Здравейте,

В събота си купих основи (ДБ) от Търговски център "ЛИЛИАН" в младост на цена 1.95лв. тежки, но не съм ги мерил. Миришат по-скоро на напръскани с дезодорант. Ще видим как ще ги градят пчелите.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
26.04.2015, 20:03
Здравейте,

В събота си купих основи (ДБ) от Търговски център "ЛИЛИАН" в младост на цена 1.95лв. тежки, но не съм ги мерил. Миришат по-скоро на напръскани с дезодорант. Ще видим как ще ги градят пчелите.

Поздрави, Г. Георгиев

Български ли са или от вносните?

ganchev55
27.04.2015, 08:45
Забравих да добавя и доплащане по 0,20лв на основа.

distedi
27.04.2015, 08:52
Грешка....

Aranis
27.04.2015, 09:15
Здравейте,

В събота си купих основи (ДБ) от Търговски център "ЛИЛИАН" в младост на цена 1.95лв. тежки, но не съм ги мерил. Миришат по-скоро на напръскани с дезодорант. Ще видим как ще ги градят пчелите.

Поздрави, Г. Георгиев

Жоро,
Прецакал си се. Аз миналата година купувах от там няколко пъти и различни неща, няма да стъпя повече. Освен че е по-скъпо с 30% от навсякъде, качеството е отвратително. Взех 20 основи уж за проба (уж домашни, по 110г. градяли ги по-бързо), едва накарах пчелите да ги изградят. Паралелно поставих и обикновени (72г. основи, бяха готови за 1 ден). Пълна пунта е там. Поставянето също беше триково. Голяма мъка, накрая се ядосах и намачках останалите основи и така се приключи въпроса. Ако ти е удобно да пазаруваш в Младост има и друг магазин. От там пазарувам и съм доволен, мога да ти пратя на лично къде се намира ако искаш.

delpi
27.04.2015, 12:44
... Ако ти е удобно да пазаруваш в Младост има и друг магазин. От там пазарувам и съм доволен, мога да ти пратя на лично къде се намира ако искаш.

Тайна ли е та само на лично се казва?

Mateev
27.04.2015, 13:15
Да посмятаме,въпреки че някои не можем,според Матеев.От 1 кг излизат 15,15 основи по 66 гр.Свободната цена на восъка на тези основи излиза 31,81 лева!!! При смяна-13 бр. са 858 гр. Остават 142 гр. восък печалба за ишлемето.От него стават 2,15 основи по 2,1 лв-грубо 4 лева и 50 ст. Обобщено,килограм восък го продават 32 лева,а за изработване на една основа приемат 142:13бр=10,9 гр. восък или при цена 31,8 лв. изработката е на стойност 34 стотинки.Пчелар със сто кошера,при подмяна на 30 % основи на сезон,налива в производителя на основи 340 лв. за година,при несигурно качество на продукцията,зависимостта си от тях и изгубеното време за изработката на ишлеме. И после Матеев критикува изработването на собствени основи,обяснявайки ми факти за идеологията на циганите,личен труд и прочее,при положение,че гравиращите валове и всичко останало,необходимо за производството им,не надхвърля 600 лв.? Всеки от вас има глава на раменете си и може да прецени сам кой защо го прави и какъв интерес има от това.

Когато ишлемето се заплаща с восък, а не с пари, процента на задържания восък е по-висок, защото в него са концентрирани 100% от боклуците в цялата партида. На дъното остават черни като катран пити, половината от които се ронят (чисти боклуци без восък). Това, което все пак е восък, е 3-то качество с примесени боклуци и цената му е много по-ниска от тази на качествения восък.

Прав си само в едно - че всеки си има глава на раменете, но тука ще добавя, че за съжаление не всеки я използва по предназначение.

Mateev
27.04.2015, 13:47
Криво ме разбра.Аз съм доволен от социалния си статус..По- скоро ми се струва,че ти се оправдаваш относно придобиването на началния си капитал.Едва ли си спестявал от закуски.Би ли обяснил,на простия работник,вкоя сфера да се пренасочи,че да спести капитала,нужен за стартиране на твоя бизнес?

Нямаше начален капитал. Започнахме от чистата нула само с гол ентусиазум. И за разлика от тебе не се оплаквахме, а действахме активно и енергично. Търсехме възможности за търговия и ги намирахме. Имахме склад на едро за търговия с парфюмерия и козметика. Стоката я вземахме на консигнация от Ален Мак Пловдив. Търсехме активно международни пазари. Отиваме в магазина, пълним багажника на колата с всякакви стоки-образци, и после тръгваме да обикаляме из бившите съветски републики, като се спираме на всеки един хипермаркет и предлагаме да направим внос на дадената стока. Едно такова пътуване обикновенно траеше по седмица-две и в него изминавахме средно по 5000 километра. Та такива пътувания сме направили стотици. От дъжд на вятър се появяваха клиенти и ние изнасяхме по един тир със стока. Например детски храни "Зрънчо" или тир с пластмасови камиончета от "Капитан Дядо Никола" гр. Габрово. Изнасяли сме чушки от Меричлери за Чехия. Абе какво ли не сме изнасяли - списъка е дълъг.

Всичко това го правехме без никакъв начален капитал. Заводите ни даваха стоката на консигнация и им я плащахме когато получим парите. Самите заводи бяха доволни, защото им осигурявахме пласмент. В един момент от време масово започнахме да изнасяме шампоани от Българска роза - Карлово. Стигна се дотам, че натоварихме производствените мощности на завода на 100%, и въпреки това в Русия имаше дефицит за тези шампоани. И тогава ни дойде идеята самите ние да станем производители. Речено - сторено. Организирахме производството и нещата потръгнаха. За кратко се разрастнаха до големи размери - произвеждахме и изнасяхме по 4 тира с шампоани на ден. После дойдоха пастите за зъби, където влязохме в конкуренция с най-големия производител на пасти за зъби в света и го победихме на руския пазар със серията наши двуцветни пасти за зъби AQUARELLE. Помогна ни и руската криза, която накара руснаците да купуват по-евтиното. Там достигнахме до нива да изнасяме по 800 тира с пасти за зъби на година. После направихме и боя за коса, кремове за ръце и т.н. По някое време дойде приватизацията и с вече спечелените пари си купихме няколко държавни завода. И така нататък до ден днешен - занимавах се и със соларни централи - проектиране, доставка и монтаж. По едно време имах и FOREX брокер за търговия на световните валутни пазари, който обаче го продадох на Иво Прокопиев. Имаме и печатница за гъвкави опаковки, електронно производство на индуктивни датчици, производство на тубички, международна транспортна фирма с 15 TIR-а, машиностроително предприятие, което преди 3 години го продадохме на едни западняци, дърводелско предприятие и какво ли не друго, включая и производство на мед, за което вече знаете.

Това е цялата история, и тя започна веднага след като завърших първото си висше образование. Просто се хвърлих с главата надолу в стартиращата пазарна икономика и започнах да се уча да плувам. И така до ден днешен - уча се, пробвам се, провалям се, от време на време обаче успявам в нещо, и то избива загубите от провалите.

Aranis
27.04.2015, 14:15
Тайна ли е та само на лично се казва?

Не, не е тайна. Просто не искам да правя реклама. Не го знам как се казва. Като застанеш с лице към входа на лидъл от ляво през пътя (на късата страна на блок 325Б).

delta.e
27.04.2015, 14:57
Браво , Матеев !
Ама , нали знаеш , че без мая хляба не втасва !
Нищо лично .
Успех в пчеларството .

сашо 38
27.04.2015, 17:03
... И тогава ни дойде идеята самите ние да станем производители...
Стоп.Тука нишката се губи.За да станеш производител,трябва много сериозен капитал.За четири тира шампоани дневно си трябва завод.А тука не говорим за огризки,спестени от прекупваческа надценка,но както и да е,не съм от НАП.
Да поразсъждаваме друго.Какъв е вариянта на средностатистически младеж,със старт от нулата,след завършване на образование в България.Започва работа на примерно 1000лв/ако е късметлия/.Следва осигуряване на жилище.При цени 80-100 бона,изплаща 20-30 години,междувременно създава семейство и се грижи за него,като приходите покриват разходите и дори да остане нещо,то е минимално.За "мая",както се изрази Делта,не остава.
Пак повтарям-не се оплаквам,както пишеш ти,аз си имам свои сфери на развитие,просто ти показвам реалността.Разликата в "потенциалите между нас"/лаф на koragroup/,е обоснован от факта,че мислим различно,пък било и за управление на бизнес.Лично аз,при налична сума,равна на твоя капитал,никога нямаше да инвестирам в пчеларство,защото далеч не е най-печелившия отрасъл,видно и от статистиката.Това е средство на хоби пчеларите,да си докарат лека финансова помощ.Та поради тази причина,форума го посещават хора,на които това е хоби и оттук различията помежду ни.
Ще ти дам пример,подкрепящ думите ми.Магазин с акт 16,10 квадрата и статут на търговски обект,струва около 30 000лв.Прихода от наем от него е между 500 и 700лв.Приемаме 500.Ако вложиш твоите примерно 300 000лв капитал и купиш 10 магазина,ще имаш приход 5000лв месечно,минус 20% данък 4000 чисто.И при твои сметки от чиста печалба на кошер 100 лв на година,си вътре отвсякъде.Затова пчеларството си остава в сферата на хобито.Щото ако минеш сто кошера,което е максимума на човек/горе-долу/,трябва да наемеш хора,заплати,осигуровки...з аеш сам.Истината е,че един човек от сто кошера/максимала/ може да си докара около 10 000лв на година.Наемеш ли един-даваш му ги във заплати и смисъла е никакъв,освен за спорта.Ама нали сме бизнесмени.
Също така,на твое място,бих свалил част от първоначалните си инвестиции.Например кошери.Ти плащаш един за грубо 160лв.Писах някъде,че ако беше оборудвал малко дърводелско предприятие с двама работници дърводелци,бройката на кошер ще ти дойде някъде около 30лв.При 2000 кошера,това е към 60 000 вместо 320 000.И щяха да ти останат пари за 8 магазинчета в София,носещи 4000 лв чиста печалба месечно.
Та затова,купувайки вносни кошери и куп други твои разсъждения,съм убеден,че харчиш готови пари,които не си изкарал с пот на челото и двете си ръце.
Но това си е твой проблем.Поне дотогава,докато не започнеш да критикуваш обикновения хоби пчелар от пиедестала си на бизнесмен.

Mateev
27.04.2015, 17:42
Твоите разсъждения и начин на мислене са прекалено далече от моите. Във всяко второ изречение ти изказваш неверни твърдения, вероятно защото така си мислиш от позицията на собствената си камбанарийка. При това положение се обезсмисля спора, защото може да продължи още 100 години. Проблемът е в това, че аз прекрасно те разбирам, защото съм бил от твоята страна на бариерата, но ти не си бил от моята и няма как да проумееш някои азбучни истини.

Опитай се да обясниш на едно дете от детската градина как работи един цветен телевизор или как се решава диференциално уравнение, и ще разбереш в каква позиция съм изпаднал. Каквото и да ти кажа, предварително знам че няма да ме разбереш. Нещо повече - предварително знам къде грешиш, но уважението и приятелските чувства не ми позволяват да ти го кажа директно.

А това дето си мислиш, че всички по-успели от тебе хора са мафиоти и мошеници - това е защитна реакция на собственото ти въображение. Прочети малко психология и ще разбереш защо това се случва. Мозъка ти не може да приеме факта, че в миналото е вземал неефективни решения. И започва да си измисля самооправдания. В общия случай разсъждава така "Да, аз съм най-великия и най-умния, но се провалих защото ......... тука следва дълъг списък от въображаеми оправдания". Не се сърди - всички хора са така. Това е нормална психологическа реакция на всеки един човек. Когато (и ако) се оттърсиш от нея, тогава и само тогава ще започнеш да виждаш истинската реалност, и ще започнеш да вземаш правилни логично-обосновани решения.

Всеки един човек повече или по-малко робува на дълъг списък от самозаблуди. Първи етап от успеха е осъзнаването на този елементарен факт. Втори етап е да започнеш внимателно да анализираш начина си на мислене и да се опиташ да откриеш какви са твоите самозаблуди. И после да започнеш да ги изчистваш една по една. И колкото по-бързо го правиш това, толкова по-бързо ще успееш в живота.

сашо 38
27.04.2015, 17:54
А това дето си мислиш, че всички по-успели от тебе хора са мафиоти и мошеници - това е защитна реакция на собственото ти въображение..
Тук отново бъркаш мислите ми.Не е нужно да са задължително такива.Просто помощ от мама или тате,някой чичо да си спомни за тях в завещанието си,а останалото е в главата и там е най-важната част.Както казах и преди-не си прав,че се раждаме равни.Голи-да,но не и равни.

Mateev
27.04.2015, 17:57
Когато човек е доволен от стъпалото на живота, на което се намира, той няма лоши помисли за тези над него. Ако обаче ги оплюва и ги обвинява в някакви измислени грехове, това означава че той е недоволен от себе си, и тука вече възниква защитната реакция на мозъка - започва да живее в някакъв измислен свят, пълен със самооправдания.

Mateev
27.04.2015, 18:02
Тук отново бъркаш мислите ми.Не е нужно да са задължително такива.Просто помощ от мама или тате,някой чичо да си спомни за тях в завещанието си,а останалото е в главата и там е най-важната част.Както казах и преди-не си прав,че се раждаме равни.Голи-да,но не и равни.

Не знам при тебе, но моите "мама и тати" бяха изключително бедни. Може би нашето семейство беше най-бедното от всички останали мои съученици. В техникума например беше организирана една екскурзия до Сърбия, и аз бях единственото дете, на което родителите нямаха пари да я платят тази екскурзия. Може би именно изключителната бедност ме е мотивирала да се стегна в кръста и да взема всичко в мои ръце - знам ли. В едно обаче можеш да си абсолютно сигурен - в нито един момент от време никой не ми е помагал с никакви пари. Не съм вземал и кредити. Всичко е направено със собствени средства, като началния капитал беше един раздрънкан Москвич и много много ентусиазъм. Помогна ми и историческия момент от време - в началото на пазарната икономика всеки един бизнес се започваше много лесно. Нямаше ги съвременните държавни регулации, а на пазара имаше дефицит за всяка една стока и услуга. Каквото и да подхванеше човек, все се получаваше. Днес вече е много по-трудно. Пари и ентусиазъм вече не са достатъчни. Освен тях са необходими и добра идея, много знания и опит, както и много много късмет.

tsc1
27.04.2015, 18:10
@Сашо,
Матеев е прав! Казвам ти го от собствения си опит. Не бива да сравняваш нещата сега с тези през 90-те години. Тогава беше просто друго време, всичко вреше и кипеше и всеки по-предприемчив търсеше поле за изява. Минал съм го и аз този път. Като начало и аз се впуснах в опити за търговия с краставички и бамя! Бързо се убедих, че след 20г работа в институт и развитие като конструктор и научен работник в областта на електрониката за търговец не ставам. И когато започнах през 91г да обикалям хората от блока, в който живеех и съседните апартамент по апартамент и да ги убеждавам в бъдещето на кабелната телевизия, вече усетих, че съм на верния път. И когато за Коледа на 91г я пуснах бях много горд със себе си. Беше малка, с 5 сателитни канала и два ефирни и 60 души абонати в три големи блока, но беше втората в България. После следваха няколко години на развитие, създаване на нови мрежи и след 6 години вече се чувствах стабилно стъпил на този пазар, с лиценз, с обучен персонал и вече със собствен капитал зад гърба си. Не мога да се похваля с неговите мащаби, но едва после си отчетох грешката - не ми стигна смелост да напусна държавната работа тъй като ми даваше добра заплата и сигурност, а и живеех във ведомствен апартамент и да се отдам изцяло на бизнеса. Но не съжалявам, защото и сега мога да върша спокойно това, което харесвам - създаването на нови неща, за които други не са се сетили още.

сашо 38
27.04.2015, 18:11
Когато човек е доволен от стъпалото на живота, на което се намира, той няма лоши помисли за тези над него. Ако обаче ги оплюва и ги обвинява в някакви измислени грехове, това означава че той е недоволен от себе си, и тука вече възниква защитната реакция на мозъка - започва да живее в някакъв измислен свят, пълен със самооправдания.
Нямам лоши помисли за теб.Кефя се на много твои разсъждения и експерименти.
Но има една тънка граница,която понякога преминаваш и която дразни-не само мен.Имам в предвид,че леко трябва да се приземиш от високия си бизнеспиедестал и всичко ще си дойде на мястото.Имам в предвид,да си малко по-земен тип.Надявам си ме разбрал.

delta.e
27.04.2015, 18:35
Нека Матеев , да говори , като практик - пчелар !
А то , само сметки , сметки .
Това , което го пише в книгата , не се ражда на нивата !!!!!

Mateev
27.04.2015, 18:48
В бизнеса непрекъснато се правят някакви сметки. Без тях няма да има логични икономически-оправдани решения. Съжалявам, но това ми е професионално изкривяване. Сметките ми помагат да видя неща, за които другите пчелари не са се досещали, и когато пиша постинги със сметки, горещо вярвам че те могат да бъдат полезни поне за част от пчеларите. Ако на тебе не ти харесват - просто ги прескачай. Подминавай постингите ми с тактично мълчание така, както и аз често го правя по отношение на някои хора.

delta.e
27.04.2015, 19:07
Да , де !
Само калкулация .
Печалба , от теб не виждам да си произвел при пчелите !?!
Продавам това .Купувам онова .

Bobi-M9598
27.04.2015, 20:19
Здравейте,

Атанасов, извини ме за това че забравих да напиша: Казаха че основите са Йордански. В момента ги внасят, но са в процес да организират производство в България. Чудя се след това което написа Аранис с какво да ги пръскам за да ги градят по-бързо?

Поздрави, Г. Георгиев

rosty_sz
27.04.2015, 21:09
Гледам цял ден се "дрънкате" Сашо и Матеев и се чудя няма те ли пчели за гледане?

Иначе Сашо ме кефи, че не се предава, а Матеев в типичен стил назидава и спори в стил "който не е с мен е против мен".

Матеев 100% съм сигурен че "партията майка" има сериозна намеса в твоята бизнес биография, но за това не се говори нали?

Да кажа нещо и по темата. Преди няколко дни открих съвсем случайно, че на ловешките основи на АПИАКТА има микро текст който е изписан на валяците и се появява през определено разстояние (явно на един оборот на валяка). За сега виждам мнооооооого добре и въпреки това не можах да разчета текста с невъоръжено око. Имам много работа за сега покрай пчелите и не ми остава време да взема една лупа и да видя какво пише все пак. Чудесна защита против фалшификации, но и нож с две остриета защото сега ако дам една тяхна основа на изследване имам неуспоримо доказателство, че е тяхна пък като ги гледам восъка им става все по-малко.

Mateev
27.04.2015, 21:17
.......Матеев 100% съм сигурен че "партията майка" има сериозна намеса в твоята бизнес биография, но за това не се говори нали?......

Безпартиен съм. Някакви други предположения кой ми е помогнал с пари? Може би бог? Неее.... не вярвам в бог. Може би тотото? Жалко че не е и то, защото не пускам фишове .....

Защо пък за момент да не се опитаме да допуснем, че всичко това е възможно да се случи, при това съвсем честно и законно? Толкова ли невероятно изглежда?

asti
27.04.2015, 21:21
Аааа без укори и оплаквания колеги. Че аз се оплаках и ме триинаха веднага. Искаха ми безспорни доказателства все едно съм Чекатило. Аааа шшшт тиха. Съгласявайте се и толкоз.

rosty_sz
27.04.2015, 21:21
Защо пък за момент да не се опитаме да допуснем, че всичко това е възможно да се случи, при това съвсем честно и законно? Толкова невероятно ли изглежда?

ДА.
АБСОЛЮТНО НЕВЕРОЯТНО.
Не ми се спори по тези въпроси, не ме и интересува, ВЪОБЩЕ.

solaris60
27.04.2015, 21:31
Безпартиен съм. Някакви други предположения кой ми е помогнал с пари? Може би бог? Неее.... не вярвам в бог. Може би тотото? Жалко че не е и то, защото не пускам фишове .....

Защо пък за момент да не се опитаме да допуснем, че всичко това е възможно да се случи, при това съвсем честно и законно? Толкова ли невероятно изглежда?

Понякога се получава така, че човек изтегля и печелившата карта.

kuline
27.04.2015, 21:32
ДА.
АБСОЛЮТНО НЕВЕРОЯТНО.
Не ми се спори по тези въпроси, не ме и интересува, ВЪОБЩЕ.

Може, но не точно както го описа Матеев.
Прочети това http://sts.bg/?page_id=140&lang=bg

Дамян Дамянов
27.04.2015, 21:32
https://www.youtube.com/watch?v=QtRVH0iIQKM

Дамян Дамянов
27.04.2015, 21:36
https://www.youtube.com/watch?v=x-WJXHbiCUs

Mateev
27.04.2015, 21:54
Понякога се получава така, че човек изтегля и печелившата карта.
Според теорията на вероятностите и нормалното (Гаусовото) разпределение, все на някого трябваше да се случи. Ако не бях аз, щеше да е друг, но все на някого трябваше да се случи. Процента на успелите бизнесмени е много малък, но факт е, че в световен мащаб те са няколко десетки милиона човека. Сигурно сред тях има и такива, на които не им е чист косъма, но преобладаващото мнозинство са честни и почтенни хора, които са имали шанса или уменията да направят нещо повече в този живот.

Моят шанс беше в това, че започнах кариерата си в самото начало на пазарната икономика, когато всичко ставаше лесно и бързо. От целия мой випуск (моите набори) над 50% станаха успешни бизнесмени. Просто 60-ти набор имаше този късмет да започне да гради пазарната икономика в България веднага след завършването на висшето си образование. Втория ми шанс беше кризата в Русия. Тъкмо се бяхме научили да правим пасти за зъби и имахме готов продукт, и в Русия започна тяхната си криза. Всички западни стоки по магазините им спряха да се продават и руснаците бързо бързо се преориентираха към Българските стоки, които са по-евтини, но в същото време в психиката на руснака България беше най-западната и най-модерната държава от бившия соцлагер. Пастите ни за зъби буквално започнаха да се разграбват и този процес продължи няколко години.

Като цяло дето се казва - имахме шанса да бъдем на точното място с точния продукт в точното време. По подобен начин се разви и шанса с FOREX брокера и със слънчевите централи, но тези шансове аз вече целенасочено ги търсех, проучвайки пазара и опитвайки се да прогнозирам бъдещето.

Ииии....... не се шашкайте от постигнатите успехи. Имам си и дълъг списък от неуспехи, които предпочетох да ги премълча. Просто човек трябва да се пробва пак, и пак и пак, и ако от 3-4 опита успее само един, това вече е супер.

rosty_sz
27.04.2015, 22:00
Предполагам че съм много изморен и заради това не разбрах нищо от последните няколко поста.
Както и да е.
Искам само да ви кажа че не съм безпаметен и помня много добре кои хора и фирми можеха да работят добре през 90-те години. Това са годините на Жоро, Мечката, Руснака, Карамански и т.н. и т.н Или имаш протекция свише ( бившите служби или партията майка) или плащаш яко след което не ти остава за предприятие със капацитет няколко стотин тира на година. Да ви напомня че и банките тогава правиха кредитните милионери, които пак бяха подбрани личности.
АЗ НЕ СЪМ БЕЗПАМЕТЕН НЕ БЪДЕТЕ И ВИЕ.
Било к'вот боло, както се пее в една, сега модерна песен. Да гледаме в сегашно време. Точно за него говори и Сашо в спора с Матеев ама гледните им точки са коренно различни. Саше само да ти кажа че си в грешка с началния капитал на собственика на форума. Той си беше предвидил 1 000 000 за първата година, а минаха вече няколко годинки.
Матеев жив и здрав да си, имал си дал си, бачкаш и натискаш яко, само се чудя как преценяваш риска в духа на доклада за здравословното състояние на пчелите в БГ който ти пусна и на безжалостния бич за пчеларството който наближава със страшна сила към БГ- МАЛКИЯ КОШЕРЕН БРЪМБАР?

Mateev
27.04.2015, 22:13
Ако намекваш за рекетьорското време, него го преживяхме сравнително лесно, защото вече бяхме утвърден износител за Русия, и беше достатъчно да намекнем на габровските рекетьори да не се занимават с нас, за да не им се наложи да се разправят с руснаците. Блъфа беше успешен и почти не сме имали проблеми.

Тука само искам да намекна, че човек трябва да използва главата си по предназначение, и ако го прави това по-често, сам ще открие какви великолепни идеи могат да се родят от нея.

Всичко това което го разправям се знае от няколкостотин човека, които са наши работници и служители, и които са свидетели на цялата история как се развиваше.

Дамян Дамянов
27.04.2015, 22:38
Предполагам че съм много изморен и заради това не разбрах нищо от последните няколко поста.
Както и да е.
Искам само да ви кажа че не съм безпаметен и помня много добре кои хора и фирми можеха да работят добре през 90-те години. Това са годините на Жоро, Мечката, Руснака, Карамански и т.н. и т.н Или имаш протекция свише ( бившите служби или партията майка) или плащаш яко след което не ти остава за предприятие със капацитет няколко стотин тира на година. Да ви напомня че и банките тогава правиха кредитните милионери, които пак бяха подбрани личности.
АЗ НЕ СЪМ БЕЗПАМЕТЕН НЕ БЪДЕТЕ И ВИЕ.
Било к'вот боло, както се пее в една, сега модерна песен. Да гледаме в сегашно време. Точно за него говори и Сашо в спора с Матеев ама гледните им точки са коренно различни. Саше само да ти кажа че си в грешка с началния капитал на собственика на форума. Той си беше предвидил 1 000 000 за първата година, а минаха вече няколко годинки.
Матеев жив и здрав да си, имал си дал си, бачкаш и натискаш яко, само се чудя как преценяваш риска в духа на доклада за здравословното състояние на пчелите в БГ който ти пусна и на безжалостния бич за пчеларството който наближава със страшна сила към БГ- МАЛКИЯ КОШЕРЕН БРЪМБАР?

Идеята на последните няколко поста беше, че много глупости се наговориха и някой трябва да чисти ;)
Да си видял някой от МЗХ или ветеринарите са да загрижени?!?! Изобщо не им пука! А ако влезе МКБ с някои колегите ще имаме опреснителни курсове какво съм казал преди месеци(не, че ще се извинят).
Смяташ ли, че днес някой те взема насериозно по повод МКБ...почакай и ще видиш как пчеларя си пати от собствената глупост и късогледство. Аз ще се подготвя с около 2000 капана-хранилки за МКБ - щот съм тъп и нищо не разбирам.

solaris60
27.04.2015, 22:50
Идеята на последните няколко поста беше, че много глупости се наговориха и някой трябва да чисти ;)
Да си видял някой от МЗХ или ветеринарите са да загрижени?!?! Изобщо не им пука! А ако влезе МКБ с някои колегите ще имаме опреснителни курсове какво съм казал преди месеци(не, че ще се извинят).
Смяташ ли, че днес някой те взема насериозно по повод МКБ...почакай и ще видиш как пчеларя си пати от собствената глупост и късогледство. Аз ще се подготвя с около 2000 капана-хранилки за МКБ - щот съм тъп и нищо не разбирам.

И като ги направиш тези капани бръмбара ще заобикаля пчелина ти? А дано та като мине инвазията му ще можем да идваме и да си купуваме рояци.

сашо 38
28.04.2015, 00:48
Въпрос към Матеев.Ако е вярна инвестицията ти от милион в пчеларството,обясни тогава защо избра точно този отрасъл?Виждаш потенциал?А в строителството примерно не?Одеве споменах,че е на дъното в класацията по печалба.А видно от това какво значимо място си отделил на банковата си сметка,това би трябвало да ти е една от последните сфери за увеличаване на подобен капитал.Щото мой познат,например,отвори луксозен фитнес с пари на друга видна личност и сега щрака касови бележки за по хиляда лева дневен оборот,въпреки,че влизат 5-6 души...разбираш,предполагам ,схемата,но ти проявяваш интерес.И какво е мястото на човек,можещ да се нарече милионер,във пчеларски форум?Бих задал същия въпрос на Гриша Ганчев,ако видя,че си губи дневно по около час във форума "направи си сам".

Юрий Цветков
28.04.2015, 11:09
Извинявам се, ама какво значение има колко са парите на Матеев и от къде са?

asti
28.04.2015, 11:37
Извинявам се, ама какво значение има колко са парите на Матеев и от къде са?
Никакво, негови са си. Нека си ги харчи със здраве. НО не всички имаме толкоз. Аз примерно работя за средна заплата и имам семейство. Реших да отглеждам пчели и от една година на сам всеки лев който ми остава след като си платя месечните сметки ги влагам в пчелина. Това ми коства много лишения от доста неща. Хубавото в случая е че и семейството ме подкрепя. След година, две пари от медец за една почивка да ми остават ще съм доволен. Май много се задълбочих, спирам. Просто не се сдържах от гледна точка на това че скоро ми казаха / не във прав текст/, какво ревеш толкоз за 100 - 200 лева. АМИ РЕВА мое си е правото. Приемам го на лична основа. Един може да реве друг не. Или условията важат за всички или за никой. ;)

сашо 38
28.04.2015, 11:50
Извинявам се, ама какво значение има колко са парите на Матеев и от къде са?
Принципно нямаше.Но,понеже винаги използва онзи поучителноназидателен тон,говорейки за преуспелите хора,визирайки себе си,та решихме да почерпим вода от извора.В смисъл,да пообясни на простия обикновен народ как да дръпнат в живота и къде са грешките им,как да спестяват от закуски,забавления и някои тънкости на бизнеса.Та,моля,не го спирай.Нека изясним някои неща и после метлата.

Юрий Цветков
28.04.2015, 11:59
Оооо, нямам никакво намерение да го спирам, дори му пожелавам да си умножи парите. Но мисля, че отделяте прекалено много време и енергия за не съществени неща. Нищо лично към никой. :cool:

сашо 38
28.04.2015, 12:02
Оооо, нямам никакво намерение да го спирам, дори му пожелавам да си умножи парите. Но мисля, че отделяте прекалено много време и енергия за не съществени неща. Нищо лично към никой. :cool:
Просто в някои моменти сме с повече свободно време.:cool:

scutellator
28.04.2015, 13:12
Ииии....... не се шашкайте от постигнатите успехи. Имам си и дълъг списък от неуспехи, които предпочетох да ги премълча. Просто човек трябва да се пробва пак, и пак и пак, и ако от 3-4 опита успее само един, това вече е супер.


Имах един съквартирант, който като се напиеше (не че му се случваше често да бъде трезвен) и започваше да сваля мадамите със специфичната си бавно приближаваща танцова стъпка, от която почти всяка се отдръпваше от дасинга щом го забележеше да се приближава заплашително към нея, и стандартните си фрази: "Ела да ти разчекна фунията, МА" или другата - "Ела тука да та цунна, МА".
Който иска да варва, който иска - нека не вярва, факт е обаче, че на Пешо веднъж му се отвори парашута.

evgeni.filimonov
28.04.2015, 13:44
Защо пък за момент да не се опитаме да допуснем, че всичко това е възможно да се случи, при това съвсем честно и законно? Толкова ли невероятно изглежда?

Абсолютно вероятно е.
1993 г започнах собствен бизнес. Тогава се изкарваха луди пари от всяко нещо с което се захванеш, от всяко нещо което можеш да внесеш като стока, се правеше бизнес. От 1993 г до 1997 г само от продажбата на компютри успях да натрупам няколко десетки хиляди долари. Един компютър струваше 1500 долара, а печалбата от него беше поне 20%. Внасях компютърни модули за фирмички , които сега са едни от най-големите в бранша. Въпрос на акъл и мениджмънт. Проблема на тогавашния бизнесмен беше в в това, че като се видеше в пари, купуваше коли, апартаменти, а не реинвестираше в бизнеса или захващаше още 2-3 бизнеса и разчиташе на други да ги управляват и така спечелините пари се топяха бързо. Бизнеса е наука и не всеки я владее, както и пчеларството. Имайте в предвид, че мутрите по онова време бяха кухи глави и не разбираха нищо от техника и електроника и доста по-късно се включиха във високотехологичния сектор, където се иска акъл. Така, че който си напрягаше мозъка и гледаше напред, успяваше бързо и лесно.

vanHanegem
28.04.2015, 16:24
Никакво, негови са си. Нека си ги харчи със здраве. НО не всички имаме толкоз. Аз примерно работя за средна заплата и имам семейство. Реших да отглеждам пчели и от една година на сам всеки лев който ми остава след като си платя месечните сметки ги влагам в пчелина. Това ми коства много лишения от доста неща. Хубавото в случая е че и семейството ме подкрепя. След година, две пари от медец за една почивка да ми остават ще съм доволен. Май много се задълбочих, спирам. Просто не се сдържах от гледна точка на това че скоро ми казаха / не във прав текст/, какво ревеш толкоз за 100 - 200 лева. АМИ РЕВА мое си е правото. Приемам го на лична основа. Един може да реве друг не. Или условията важат за всички или за никой. ;)

И не забравяйте, равенство няма – реализационните възможности на всеки са различни и зависими от много неща, но на едни от първите места сред тези неща стоят собствената енергия и времето, с които разполагате. Добавете разум и вяра, тези последните поне зависят от вас самите най-вече.

solaris60
28.04.2015, 17:23
Извинявам се, ама какво значение има колко са парите на Матеев и от къде са?

Как какво значение има? И най - вече не колко са му, а от къде са? За да си нарием и ние по някой милион.:bigsmile:

Mateev
28.04.2015, 19:20
Според мене не парите са първични, а това как човек използва главата си. Много пъти съм го намеквал, но сега ме ядосахте и ще ви го кажа в прав текст.

Още от началоното си образование бях най-добрия по математика. На всяка една олимпиада излизах все на първо място. Някъде към 7-8 клас станах и най-добрия по електротехника + печелене на олимпиади. В техникума бях най-добрия по радио и телевизия , а впоследствие и по електроника. Бях най-добрия дори и по време на есенните бригади в помощ на селското стопанство, където събирахме домати или картофи. Най-добрия съм и на шах - поне сред колегите, с които сме играли. От 40 години не помня някой да е спечелвал партия срещу мене. В казармата бях най-добрия радист. В института - най-добрия по електроника и по компютърни технологии (тогава се зараждаха). На кандидат-студентския изпит бях първи от 7000 човека. Бил съм първи и на национални олимпиади по програмиране. При тестовете за коефициент на интелигентност имам между 140 и 160 точки, което сигурно го постига един на 10 000 човека. Имам 2 висши образования и една аспирантура. Бог съм по математика, електроника, автоматика, програмиране, финанси и много други науки. Любознателен съм и всеки божи ден отделям по няколко часа да науча нещо ново във всички сфери на науката. Това което съм днес е започнало още когато съм бил в детската градина - бях се научил да чета и пиша далече преди да стана ученик в първи клас.

Просто искам да кажа, че да хората се раждат еднакви, но после от всеки зависи какво ще направи в този живот и какво - не. Някои са амбицирани да учат много и да се трудят много още от детските години, а други го карат по-през пръсти и естествено лека полека започват да изостават. И когато станат на възраст, осъзнават че са светлинни години далече от това, което е можело да го постигнат.

Парите са отражение на днешния свят, но дори когато ги нямаше, аз пак почти винаги бях първи във всичко, с което се захвана сериозно. Просто такъв ми е характера и това ми е станало навик - да влагам всички сили без да се жаля във всяко едно начинание.

Съжалявам че ме предизвикахте да го напиша това, но в края на краищата това си е самата истина. Имам много знания, постигнал съм много в живота и естествено е, че имам и самочувствие от това. Обикновенно каквото го захвана, рано или късно ставам първи в тази област. Така е и с много от фирмите ми - напр. FOREX брокера или пък соларните технологии. Изцяло нова чужда наука мога да я усвоя за по-малко от година и да стана по-добър от 99% от хората, които цял живот са се занимавали с тази наука. Звучи като самохвалство, но до момента това съм го правил поне 10 пъти в различни области, в които съм започвал от чистата нула.

evgeni.filimonov
28.04.2015, 20:01
Ха, и аз бях в казармата радист.
Все пак искам да попитам, в един пост каза че не вярваш в БОГ, а сега ти си БОГ.
Просто ми направи впечатление. Иначе евала за упоритостта и постиженията.

Mateev
28.04.2015, 20:09
Това за бог е в преносен смисъл - разбирай "много сам навътре". В Бог наистина не вярвам, но в извънземни вярвам. Но хайде да не отваряме нова тема.......

Ако някой си направи труда да изчисли каква е площта на 1 бит информация в съвременен 6TB диск или какви са размерите на 1 транзистор в съвременна RAM памет, сериозно ще се замисли дали това са земни технологии или не. Аз съм ги смятал тези неща и съм сериозно учуден как е възможно това. Все пак следя развитието на тези технологии, но постиженията не производителите не отговарят отговарят на нивото на официалните публично публикувани технологии. Нещо не е наред - или има намеса на извънземни технологии, или това, което се знае от световната научна общност, е морално остаряло с 20 години.

evgeni.filimonov
28.04.2015, 20:13
Да, разбрах те. Пошегувах се. Изтрий спама.

tsc1
28.04.2015, 20:26
Това за бог е в преносен смисъл - разбирай "много сам навътре". В Бог наистина не вярвам, но в извънземни вярвам. Но хайде да не отваряме нова тема.......

Ако някой си направи труда да изчисли каква е площта на 1 бит информация в съвременен 6TB диск или какви са размерите на 1 транзистор в съвременна RAM памет, сериозно ще се замисли дали това са земни технологии или не. Аз съм ги смятал тези неща и съм сериозно учуден как е възможно това. Все пак следя развитието на тези технологии, но постиженията не производителите не отговарят отговарят на нивото на официалните публично публикувани технологии. Нещо не е наред - или има намеса на извънземни технологии, или това, което се знае от световната научна общност, е морално остаряло с 20 години.
Смяташ ли, че закона на Мур е нарушен? А иначе от предишния ти пост съм направо втрещен! Такова повторение на съдби!

kuline
28.04.2015, 20:31
Хайде сега "Съдби на кръстопът" то може и да си поплачем, а защо ли форума е с ясното име "ПЧЕЛАРИ"

Bobi-M9598
28.04.2015, 20:45
Здравейте,

Матеев, да си жив и здрав! Продължавай в същия дух! Пожелавам ти бъдещи успехи!

За нас остава да се поучим от това което споделяш с нас.


Поздрави, Г. Георгиев

tsc1
28.04.2015, 20:46
Хайде сега "Съдби на кръстопът" то може и да си поплачем, а защо ли форума е с ясното име "ПЧЕЛАРИ"
Защо се опитваш да свалиш всички пчелари на своето ниво???

HINAP
28.04.2015, 20:56
Не исках и аз да се пъхам между шамарите,но в повечето неща Матеев е прав.Просто има хора с ограничени възможности.В повече случаи това се командва от горе.Няма как само с труд да се постигат успехите.Всичко е закодирано в Акаша.Още не всичко е обяснено от учените,разбира се с малки изключения.Тук ще отбележа квантовата генетика на Петр Гораев.Просто много неща се крият от простолюдието защото то не е дорасло и няма мисловен капацитет. А колкото до темата за основите всеки от нас си избира с какви да работи и да експериментира.Наистина е лошо когато не отговарят на изискванията ни.Няма как да търсим евтини пък и хубави.

kuline
28.04.2015, 20:58
Защото сме пчелари, а не научни работници и това е мястото където можем да си кажем неща, които са пряко свързани със заниманието ни.

П.С. В отговор на разработчика.

ferdy
28.04.2015, 21:01
Абе, хора, вие срещали ли сте всъщност господин Матеев наживо и разговаряли ли сте с него накратко, за няколко часа на Етъра? :) На вас ви се струва, че се изхвърля, че не ходи по земята, че гледа отгоре и т.н. Не искам да му адвокатствам, защото няма нужда, но не искам обществото да остава с грешни впечатления. От години го наблюдавам как работи, знам какво направи с фотоволтаичния бранш и знам, че няколко години имаше пазарен дял от над 70-80%, беше пръв в доста неща. Само мога да ви посъветвам да четете внимателно всеки негов пост, защото зад всяка дума седи анализ сериозен, опити и резултати и когато видите, че дава заден от пчеларския бранш - незабавно продавайте всичко.

Bobi-M9598
28.04.2015, 21:01
Здравейте,

Аранис, ако мога да те помоля, сподели какви трикове си използвал при поставянето на ВО като тези с които аз се "набутах".
От няколко дена съм болен на тази тема. Замислил съм се да купя от аптека - крамолис май така се казваше, да направя захарен сироп и да капна няколко капки. С този бъркоч да напръскам ВО преди да ги сложа в кошера. Така май ще се прикрие "ХУБАВАТА" им миризма. Дали съм прав?

Поздрави, Г. Георгиев

tsc1
28.04.2015, 21:12
Защото сме пчелари, а не научни работници и това е мястото където можем да си кажем неща, които са пряко свързани със заниманието ни.

П.С. В отговор на разработчика.
И кой ти пречи в това??? Да си ме видял да се изказвам по чисто пчеларски теми? Не съм и няма да го направя, защото нямам нужната компетентност. И въобще не се притеснявам да го заявя открито. Всеки си има своята специализация и кръг на знания и интереси. И когато следващия път решиш пак да се изказваш за неша, от които и хабер си нямаш, припомни си това: Sutor, ne supra crepidam

solaris60
28.04.2015, 21:28
Според мене не парите са първични, а това как човек използва главата си. Много пъти съм го намеквал, но сега ме ядосахте и ще ви го кажа в прав текст.

Още от началоното си образование бях най-добрия по математика. На всяка една олимпиада излизах все на първо място. Някъде към 7-8 клас станах и най-добрия по електротехника + печелене на олимпиади. В техникума бях най-добрия по радио и телевизия , а впоследствие и по електроника. Бях най-добрия дори и по време на есенните бригади в помощ на селското стопанство, където събирахме домати или картофи. Най-добрия съм и на шах - поне сред колегите, с които сме играли. От 40 години не помня някой да е спечелвал партия срещу мене. В казармата бях най-добрия радист. В института - най-добрия по електроника и по компютърни технологии (тогава се зараждаха). На кандидат-студентския изпит бях първи от 7000 човека. Бил съм първи и на национални олимпиади по програмиране. При тестовете за коефициент на интелигентност имам между 140 и 160 точки, което сигурно го постига един на 10 000 човека. Имам 2 висши образования и една аспирантура. Бог съм по математика, електроника, автоматика, програмиране, финанси и много други науки. Любознателен съм и всеки божи ден отделям по няколко часа да науча нещо ново във всички сфери на науката. Това което съм днес е започнало още когато съм бил в детската градина - бях се научил да чета и пиша далече преди да стана ученик в първи клас.

Просто искам да кажа, че да хората се раждат еднакви, но после от всеки зависи какво ще направи в този живот и какво - не. Някои са амбицирани да учат много и да се трудят много още от детските години, а други го карат по-през пръсти и естествено лека полека започват да изостават. И когато станат на възраст, осъзнават че са светлинни години далече от това, което е можело да го постигнат.

Парите са отражение на днешния свят, но дори когато ги нямаше, аз пак почти винаги бях първи във всичко, с което се захвана сериозно. Просто такъв ми е характера и това ми е станало навик - да влагам всички сили без да се жаля във всяко едно начинание.

Съжалявам че ме предизвикахте да го напиша това, но в края на краищата това си е самата истина. Имам много знания, постигнал съм много в живота и естествено е, че имам и самочувствие от това. Обикновенно каквото го захвана, рано или късно ставам първи в тази област. Така е и с много от фирмите ми - напр. FOREX брокера или пък соларните технологии. Изцяло нова чужда наука мога да я усвоя за по-малко от година и да стана по-добър от 99% от хората, които цял живот са се занимавали с тази наука. Звучи като самохвалство, но до момента това съм го правил поне 10 пъти в различни области, в които съм започвал от чистата нула.

Възгордяването разкрива недостатъците ни.

радо
28.04.2015, 21:30
когато видите, че дава заден от пчеларския бранш - незабавно продавайте всичко.
Пчеларството го е имало преди г-н Матеев да се захване с него ще го има и след него.С нетърпение очаквам да минат 5 години защото по негови думи ако до тогава не успее ще се откаже от пчеларството е ако всичко е наред с майко производството ,а с регистрацията на новата развъдна организация явно се цели именно това шансовете да успее се увеличават ,да видим и метода с две помощни семейства какъв резултат ще даде тази година - ще е интересно ;)

BateMisho
28.04.2015, 21:33
Чета и се чудя къде са модераторите. От 12 страници тема за некоректни търговци имаме 80% мерене на пи*ки и мантри за успех.

kuline
28.04.2015, 21:38
И кой ти пречи в това??? Да си ме видял да се изказвам по чисто пчеларски теми? Не съм и няма да го направя, защото нямам нужната компетентност. И въобще не се притеснявам да го заявя открито. Всеки си има своята специализация и кръг на знания и интереси. И когато следващия път решиш пак да се изказваш за неша, от които и хабер си нямаш, припомни си това: Sutor, ne supra crepidam
Да, не се изказваш по пчеларски теми, а само дето от време на време влизаш в полемика с нас, за да си чешеш езика или за да ти е по-интересно. Нещо си сбъркал относно моите изказвания, те са били единствено и само като потребител, който би ги експлоатирал, а не и като специалист производител. Та в тази връзка, сентецията за обущаря мисля, че е неуместна.

HINAP
28.04.2015, 21:41
Боби,Кармолиса помага за много неща,но не съм го ползвал за подхранване защото има спиртен извлек от листа на маточина и 10 масла/Мащерка,анасон,канелено дърво,камфор,лавандула,гра ински чай,цитронела,индийско орехче/.Аз го ползвам за предпазване от молеца.Използвал съм го и срещу акарите,но ефекта е минимален.Още не съм налучкал дозата.Повечето го използват за мазане на слепоочията и челото преди работа с пчелите,като слагат по 1 капка.Изпаренията отиват в маската и пчелите не усещат дъха ти.Може и да премахва лошата миризма на някои основи и стари пити.

tsc1
28.04.2015, 21:58
Да, не се изказваш по пчеларски теми, а само дето от време на време влизаш в полемика с нас, за да си чешеш езика или за да ти е по-интересно. Нещо си сбъркал относно моите изказвания, те са били единствено и само като потребител, който би ги експлоатирал, а не и като специалист производител. Та в тази връзка, сентецията за обущаря мисля, че е неуместна.
Ами хайде като квалифициран в материята потребител направи сравнението между нашата система и тази на "Цецос", посочи ни слабите страни ще сме ти благодарни! Защото в противен случай ще излезе че ти си чешеш езика с гьон, който не ти е по зъбите!

kuline
28.04.2015, 22:03
Ами хайде като квалифициран в материята потребител направи сравнението между нашата система и тази на "Цецос", посочи ни слабите страни ще сме ти благодарни! Защото в противен случай ще излезе че ти си чешеш езика с гьон, който не ти е по зъбите!

Е това няма да стане, защото, ако си спомняш още като се появи във форума водихме едни дебати с теб и ти в в твой стил ми предложи да се снабдя с БРДМ или нещо подобно, та за това не мисля пак да се мъча да те убеждавам защо е нужно и видеонаблюдение

Дамян Дамянов
28.04.2015, 22:07
Абе, хора, вие срещали ли сте всъщност господин Матеев наживо и разговаряли ли сте с него накратко, за няколко часа на Етъра? :) На вас ви се струва, че се изхвърля, че не ходи по земята, че гледа отгоре и т.н. Не искам да му адвокатствам, защото няма нужда, но не искам обществото да остава с грешни впечатления. От години го наблюдавам как работи, знам какво направи с фотоволтаичния бранш и знам, че няколко години имаше пазарен дял от над 70-80%, беше пръв в доста неща. Само мога да ви посъветвам да четете внимателно всеки негов пост, защото зад всяка дума седи анализ сериозен, опити и резултати и когато видите, че дава заден от пчеларския бранш - незабавно продавайте всичко.

Аз ще ти отговоря - Повечето не са разговаряли с него лично. Съдят по това което се пише тук, а не си дават сметка, че голяма част от информацията се губи. Грешни са впечатленията защото някой вечно го напада и хората си мислят, че отношението му е надменно и ходи в облаците. Между другото, същото е отношението и към Иван Кожухаров - разменете си две думи с него и ще разберете, че не е този звяр който го изкарват.


Чета и се чудя къде са модераторите. От 12 страници тема за некоректни търговци имаме 80% мерене на пи*ки и мантри за успех.

Единят е тук, но чака окончателните резултати от измерването на инструментите.

ferdy
28.04.2015, 22:13
Трийте, моят е най-голям.

tsc1
28.04.2015, 22:26
Е това няма да стане, защото, ако си спомняш още като се появи във форума водихме едни дебати с теб и ти в в твой стил ми предложи да се снабдя с БРДМ или нещо подобно, та за това не мисля пак да се мъча да те убеждавам защо е нужно и видеонаблюдение
Няма да го направиш, не защото не искаш, а защото не можеш! Да ти припомня в светлината на изказването ти, че не четеш постовете до края и поста от онази вечер - в постовете ми има шега, но има и истина, която няма как да се каже по друг начин. Същото е и с БРДМ. Ставаше дума за създаване по места на патрулни групи при опити за кражба. БРДМ е най-високопроходима колесна машина, която съществуваше в нашата армия. Тя може да стигне до всеки пчелин и да внуши респект.
Колкото до видеонаблюдението - мнението си съм го казвал многократно: ТО МОЖЕ ДА БЪДЕ САМО ПОМОЩНО, А НЕ ОСНОВНО СРЕДСТВО ЗА ОХРАНА!
Ако трябва ще ти обясня пак аргументите си. Но ти в поста си ги противопоставяш. Искам да чуя аргументите ти за това. А иначе от празнословене ми е дошло до гуша!

сашо 38
28.04.2015, 22:29
Трийте, моят е най-голям.
Не е доказано. :laughing:

kuline
28.04.2015, 22:34
Аргументите ще ги оставим за друг път след година, две надявам се, а и без това навлязохме в 13 страница с разисквания не по темата, в която се намираме. Ти като модератор, но в друг форум, би следвало да знаеш какво може да ни сполети.

сашо 38
28.04.2015, 22:52
В бизнеса непрекъснато се правят някакви сметки. Без тях няма да има логични икономически-оправдани решения. Съжалявам, но това ми е професионално изкривяване. Сметките ми помагат да видя неща, за които другите пчелари не са се досещали, и когато пиша постинги със сметки, горещо вярвам че те могат да бъдат полезни поне за част от пчеларите. Ако на тебе не ти харесват - просто ги прескачай. Подминавай постингите ми с тактично мълчание така, както и аз често го правя по отношение на някои хора.
Преди метлата,молба за някои разяснения.Държейки на логичните сметки,защо не инвестирахте в малко дърводелско предприятие.При себестойност на кошер от 30 лв,икономията от 2000 финландски по 160 лв е към 250 000 лв,а при изкарани с пот на чело пари,това изглежда сериозен пропуск.И какъв потенциал виждате в пчеларския бизнес,повече от останалите отрасли?

Цеко
28.04.2015, 23:15
При себестойност на кошер от 30 лв,икономията от 2000 финландски по 160 лв е към 250 000 лв,а при изкарани с пот на чело пари,това изглежда сериозен пропуск.
Явно че не му се занимава с краден материал и работа в сивия сектор, щото не виждам как иначе може да се докара тази себестойност от 30 лв за кошер.

ferdy
28.04.2015, 23:22
Явно не сте прочели, че има и фирма за мебели, и цех.

m_pchelari
28.04.2015, 23:26
Абе, хора, вие срещали ли сте всъщност господин Матеев наживо и разговаряли ли сте с него накратко, за няколко часа на Етъра? :) На вас ви се струва, че се изхвърля, че не ходи по земята, че гледа отгоре и т.н. Не искам да му адвокатствам, защото няма нужда, но не искам обществото да остава с грешни впечатления. От години го наблюдавам как работи, знам какво направи с фотоволтаичния бранш и знам, че няколко години имаше пазарен дял от над 70-80%, беше пръв в доста неща. Само мога да ви посъветвам да четете внимателно всеки негов пост, защото зад всяка дума седи анализ сериозен, опити и резултати и когато видите, че дава заден от пчеларския бранш - незабавно продавайте всичко.

Ако се проследят постовете и идеите на Матеев от самото начало и се издадат ще се получи страхотен бестселър за навлизане в пчеларството. Радо добре помни думите му, че ще се откаже ако до 5 години не излезе на печалба. Аз не мисля, че ще се откаже (въпреки че съм сигурен че до 5 години ще е още на загуба) защото пчеларството е наркотик.
Ще видите, че още догодина идеята за 2те помощни семейства ще е захвърлена и ще има нова. Аз лично му чета постовете с интерес и констатирам, че напредва бързо.
В началото на 2013 г. той искаше да слага алуминиеви ъгли на рамките за да са по-здрави, после искаше в тези рамки да слага rfid чипове а погледнете къде е сега.

сашо 38
28.04.2015, 23:26
Явно че не му се занимава с краден материал и работа в сивия сектор, щото не виждам как иначе може да се докара тази себестойност от 30 лв за кошер.

На какви цени смяташ дървения материал?Щото на мен,от дюшеме/ще рече скъп материал-35 лв. 2,7 квадрата/, ми идва 8 лв корпуса.Без сиви сектори и крадени материали.Слагаме резервни разходи,екстри-мрежи,райбери,панти,хан. решетка,ток,заплати,да стигне 50 лв. максимално.А до 160?!?

Mateev
29.04.2015, 16:22
Сашо, стига си приказвал врели-некипели. Всички вече те разбраха колко си некомпетентен и как не можеш да си правиш сметката. Няма смисъл да се излагаш повече - и това е достатъчно.

Няма смисъл да ти обяснявам що е това калкулация и има ли тя почва при тебе, защото знам че няма да ме разбереш. Само ще ти кажа, че ако си толкова велик и можеш да направиш един кошер за 50 лева (мрежесто дъно, 3 топлоизолирани корпуса, 10L хранилка, ХР с втора прелка и капак), то тогава ти ще убиеш пазара и ще надминеш Бил Гейтс по богатство. Хайде - направи го, че ми е любопитно да ти гледам сеира, или престани да приказваш глупости на тема финанси.

Ще ти се извиня за този постинг, ако ми представиш подробна калкулация на кошера. Ако не ти стига пипето и не знаеш как се прави - ще помагам. Само искам да ти намекна, че една подробна калкулация, включваща абсолютно всичките ти разходи, има поне 100-120 реда. Хайде - наплюнчвай молива и започвай да смяташ.

delta.e
29.04.2015, 17:11
Каква е темата ?
А , къде отидохме ?

Mateev
29.04.2015, 17:27
Темата е кандидат за голямата метла, и това ще се случи след време, но интересното е друго - разрови се назад и виж кой запали огъня, и кой наливаше масло, за да го разгори колкото се може повече.

сашо 38
29.04.2015, 17:44
Сашо, стига си приказвал врели-некипели. Всички вече те разбраха колко си некомпетентен и как не можеш да си правиш сметката. Няма смисъл да се излагаш повече - и това е достатъчно.

Няма смисъл да ти обяснявам що е това калкулация и има ли тя почва при тебе, защото знам че няма да ме разбереш. Само ще ти кажа, че ако си толкова велик и можеш да направиш един кошер за 50 лева (мрежесто дъно, 3 топлоизолирани корпуса, 10L хранилка, ХР с втора прелка и капак), то тогава ти ще убиеш пазара и ще надминеш Бил Гейтс по богатство. Хайде - направи го, че ми е любопитно да ти гледам сеира, или престани да приказваш глупости на тема финанси.

Ще ти се извиня за този постинг, ако ми представиш подробна калкулация на кошера. Ако не ти стига пипето и не знаеш как се прави - ще помагам. Само искам да ти намекна, че една подробна калкулация, включваща абсолютно всичките ти разходи, има поне 100-120 реда. Хайде - наплюнчвай молива и започвай да смяташ.
Гледай и смятай!

414041414142


Горното,е моя изработка,а аз не съм дърводелец.Това ми е първия досег с дървод. машини.Този,който не може да смята си ти.Просто парите са те поглавозамаяли и поради тлъстата си пачка раздаваш без да смяташ.Тя ти стига и до толкова,че да запуши празнината в сметките ти като ги пропуснеш.Някъде дори ми смята как за валовете през ДНL 1000 лв надценка била добре,а те дойдоха за под сто лева от по-далечна дестинация.
От долното,само капаци и дъна са мои.

Росен Младенов
29.04.2015, 17:58
Гледай и смятай!

414041414142


Горното,е моя изработка,а аз не съм дърводелец.Това ми е първия досег с дървод. машини.Този,който не може да смята си ти.Просто парите са те поглавозамаяли и поради тлъстата си пачка раздаваш без да смяташ.Някъде дори ми смята как за валовете през ДНL 1000 лв надценка била добре,а те дойдоха за под сто лева от по-далечна дестинация.
Тая хранилка с пресования картон колко време ще изкара.

сашо 38
29.04.2015, 17:59
Тая хранилка с пресования картон колко време ще изкара.
4144 ето ти една втора година.Импрегнирана е.Миналата година не е изсъхвала от юни.

Росен Младенов
29.04.2015, 18:04
4144 ето ти една втора година.Импрегнирана е.Миналата година не е изсъхвала от юни.
С какво импрегнираш

delta.e
29.04.2015, 18:09
Огън !
Това , все пак е форум .
ФОРУМ - от римско време - място за разговори .
Ние с баща ми , купуваме материал само -бял бор от Сърница и само по заявка.

сашо 38
29.04.2015, 18:11
С какво импрегнираш
Лак на водна основа.

Mateev
29.04.2015, 18:13
.......Този,който не може да смята си ти. Просто парите са те поглавозамаяли и поради тлъстата си пачка раздаваш без да смяташ......

Поклон пред твоята велика нереализирана гениалност..... bow;

Признавам се за глупав, прост и тъп .... Къде съм тръгнал да се меря с гении като тебе. Подвивам си опашката и млъквам, за да не развалям величието на твоите гениални математически и финансови открития.

Само имам към тебе една скромна молба от позицията на твой покорен васал. Много те моля, произведи ми 1 милион кошера по 50 лева, а аз ще ги купя и продам по 75 лева. За тебе явно това е детска играчка, но много те моля - подхвърли малко трошики от баницата и на мене - нещастника, който не може да смята.

сашо 38
29.04.2015, 18:15
Огън !
Това , все пак е форум .
ФОРУМ - от римско време - място за разговори .
Ние с баща ми , купуваме материал само -бял бор от Сърница и само по заявка.
Корпуса ми идва 8 лева,защото купих дюшеме.Нямах фрезера за сглобки.Следващата партида ще са от необработен бял бор и цената ще слезе надолу!Та т-н Матеев нека ме направи Бил Гейтс.Чакам поръчки!

сашо 38
29.04.2015, 18:17
Поклон пред твоята велика нереализирана гениалност..... bow;

Признавам се за глупав, прост и тъп .... Къде съм тръгнал да се меря с гении като тебе. Подвивам си опашката и млъквам, за да не развалям величието на твоите гениални математически и финансови открития.

Само имам към тебе една скромна молба от позицията на твой покорен васал. Много те моля, произведи ми 1 милион кошера по 50 лева, а аз ще ги купя и продам по 75 лева. За тебе явно това е детска играчка, но много те моля - подхвърли малко трошики от баницата и на мене - нещастника, който не може да смята.
Имаш ли парите?:bigsmile: При това не е нереализирана-свидетел си на готова продукция и моля,бръкни се по- дълбоко :laughing:

сашо 38
29.04.2015, 22:29
Поклон пред твоята велика нереализирана гениалност..... bow;

Признавам се за глупав, прост и тъп .... Къде съм тръгнал да се меря с гении като тебе. Подвивам си опашката и млъквам, за да не развалям величието на твоите гениални математически и финансови открития.

Само имам към тебе една скромна молба от позицията на твой покорен васал. Много те моля, произведи ми 1 милион кошера по 50 лева, а аз ще ги купя и продам по 75 лева. За тебе явно това е детска играчка, но много те моля - подхвърли малко трошики от баницата и на мене - нещастника, който не може да смята.
Ще опитам пак,по друг начин.
Мой добър приятел,преди години отвори фирма за производство на хляб.Бизнеса му потръгна и сега е водеща на българския пазар.Този успех постигна,защото затвори кръга и уби конкуренцията,сваляйки цените по всички разходи,не само крайния продукт,както ти написа някъде - купи собствени ниви,отглежда със собствени машини жито,собствени мелници го мелят и в собствени заводи пече хляб.Негова транспортна фирма го доставя.Дори и брака отива в собствена свинеферма за изхранване на прасета и практически нищо не се губи.Предполагам,осмисляш разликата между двама ви.Та,съветвам те,изпусни парата, понаплюнчи собствения си молив и не пречи на бедния пчелар да си затвори собствения кръг,колкото и малък да е той.

Mateev
29.04.2015, 22:49
Поредното грешно разсъждения на човек, който хал-хабер си няма от цялата тази работа. Това със затварянето на кръга си го мислят само некомпетентни хора, които никога през живота си не са го правили това. Между другото и ние опитахме едно време да затворим кръга, но се оказа, че собствените ни поделения имат по-висока себестойност от външните такива. Няма да ти обяснявам защо - прекалено е сложно, за да го разбереш.

Само ще ти дам един пример:
Защо бил Гейтс не дойде във вашия квартал и не направи квартален магазин или кръчма? Та той има реален потенциал да убие конкуренцията ........ Аз също го имам този потенциал, ако реша да създам квартален магазин точно в твоя квартал. Ха сега си поразмърдай мозъка, за да разбереш защо аз или Бил Гейтс все още не сме отворили кръчма в твоя квартал? Ако това го осъзнаеш, ще осъзнаеш и колко е грешна поредната ти изцепка за затворения кръг от фирми.

Абе човек - вече започвам да ти се възхищавам. Ти си коренна противоположност на здравия разум и на нормалната човешка логика. Само от любопитство - би ли ме светнал мене и другите посетители на форума какво си постигнал в този живот с тези твоите авангардни мисловни процеси?

scutellator
29.04.2015, 22:50
.......Този,който не може да смята си ти. Просто парите са те поглавозамаяли и поради тлъстата си пачка раздаваш без да смяташ......


И аз съм убеден, че Матеев не може да смята.
На скоро беше обявил че себестойността на материалите за фибраненото му сандъче е около 6 лв. Цял лев печалба не му ли е достатъчен, че ги продава за повече от 7 лв? Прави си ги и той едни кръчмарски сметки, написани с молив върху употребявана амбалажна хартия от салама, купен от магазина.
Съвсем не по Габровски!

Mateev
29.04.2015, 23:14
Себестойноста на стария фибранен нуклеус е 17 лева (във форума бях обявил, че е 15 лева). Новия опростен нуклеус е със себестойност около 11 лева, и от него тази година ще произведа няколко хиляди бройки.

Основния проблем при тези нуклеуси е труда - той е повече от половината от цената. Труда при мене е скъп, защото съм честен и плащам на държавата всички видове осигуровки, данъци и каквото там друго се полага, за да има човек чиста съвест. Ако някой търси нещо по-евтино - да потърси факира на цифрите Сашо.

сашо 38
29.04.2015, 23:18
Поредното грешно разсъждения на човек, който хал-хабер си няма от цялата тази работа. Това със затварянето на кръга си го мислят само некомпетентни хора, които никога през живота си не са го правили това. Между другото и ние опитахме едно време да затворим кръга, но се оказа, че собствените ни поделения имат по-висока себестойност от външните такива. Няма да ти обяснявам защо - прекалено е сложно, за да го разбереш.

Само ще ти дам един пример:
Защо бил Гейтс не дойде във вашия квартал и не направи квартален магазин или кръчма? Та той има реален потенциал да убие конкуренцията ........ Аз също го имам този потенциал, ако реша да създам квартален магазин точно в твоя квартал. Ха сега си поразмърдай мозъка, за да разбереш защо аз или Бил Гейтс все още не сме отворили кръчма в твоя квартал? Ако това го осъзнаеш, ще осъзнаеш и колко е грешна поредната ти изцепка за затворения кръг от фирми.

Абе човек - вече започвам да ти се възхищавам. Ти си коренна противоположност на здравия разум и на нормалната човешка логика. Само от любопитство - би ли ме светнал мене и другите посетители на форума какво си постигнал в този живот с тези твоите авангардни мисловни процеси?
Постигнал съм толкова,че напълно съм удовлетворен психологически.Проблема само ми е, че живея в София,между Метро,Кауфланд,Била и Фантастико.Трябва да се съюзите с Бил Гейтс,та да постигнете успех.Но пак не е сигурно,въпреки,че Бил Гейтс е затворил кръга,за разлика от теб,представяш ли си - произвежда не само софтуер,но и хардуер!!! Но ако му отвориш очите,тогава успеха ви е сигурен:laughing:

Искрен Мутафов
29.04.2015, 23:39
Просто в някои моменти сме с повече свободно време.:cool:

Утре(днес) като си вземеш восъка, и почнеш да "тъчеш" основи, поне за няколко часа няма да имаш толкова свободно време, че то толкова постинги, генерирани покрай тебе - нямат изчитане, ех колко ми напомнят на едни други от преди около 10-тина месеца...

ciko
30.04.2015, 18:22
Това със затварянето на кръга си го мислят само некомпетентни хора, които никога през живота си не са го правили това. Между другото и ние опитахме едно време да затворим кръга, но се оказа, че собствените ни поделения имат по-висока себестойност от външните такива. Няма да ти обяснявам защо - прекалено е сложно, за да го разбереш.

Само ще ти дам един пример:
Защо бил Гейтс не дойде във вашия квартал и не направи квартален магазин или кръчма? Та той има реален потенциал да убие конкуренцията ........ Аз също го имам този потенциал, ако реша да създам квартален магазин точно в твоя квартал. Ха сега си поразмърдай мозъка, за да разбереш защо аз или Бил Гейтс все още не сме отворили кръчма в твоя квартал? Ако това го осъзнаеш, ще осъзнаеш и колко е грешна поредната ти изцепка за затворения кръг от фирми.



Това със затвореният кръг ти е ясно,че не си много прав. В случая, който Сашо споделя става въпрос за бързо оборотна стока "Храна" .При затварянето на кръга за хранителни стоки и напитки има два варианта: или да диктуваш цената- сваляш цените и убиваш конкуренцията
или да си на голяма печална - продаваш на цената на конкурентите и печели повече

Това е изгодно когато си на собственият си пазар в собствената ти държава. Това се прави на запад от много години . Така производителя гарантира и за качеството на продукцията си.
Защо си мислите че тези големи компании не са затворили кръга? Защо Apple или някой др. голяма компания за техника или други стоки, които не са бързо оборотни предпочитат да имат само представителства в по малките държави,а продуктите да им ги продават вериги магазини.Просто така им излиза по изгодно.
Колко пасти за зъби се продават се продават на ден в БГ. или софтуера ,смартфони или др. продукти на Майкрософт?
Темата е дост за да се разисква в един пост.

Bobi-M9598
30.04.2015, 21:11
Здравейте,

Независимо от заглавието на темата, разискванията са доста интересни.

Дамяне, като решиш да "минаваш с метлата" може да ги преоформиш в нова тема на подходящото място, ако решиш че си заслужава. Благодаря.

Поздрави, Г. Георгиев

Дамян Дамянов
30.04.2015, 21:30
Здравейте,

Независимо от заглавието на темата, разискванията са доста интересни.

Дамяне, като решиш да "минаваш с метлата" може да ги преоформиш в нова тема на подходящото място, ако решиш че си заслужава. Благодаря.

Поздрави, Г. Георгиев

Което си заслужава ще се опитам да го събера в нова тема, но малко ще се губи връзката.

P.S Който има идеи и предложения може да ги пуска в Предложения, препоръки и въпроси, свързани с форума (http://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=50)

Bobi-M9598
27.05.2015, 21:32
Здравейте,

Обещах да напиша какво ми е мнението за ВО, които купих от търговски център "Лилиан" в Младост. Моля за извинение за закъснението, но чак сега имам резултат. Имам два кошера по стечение на "обстоятелствата" единият е по-силен от другия. По-силният гради и не му пука, поставил съм ги около 10.05. в плодника две ВО на 20.05 са изградени и пълни с нектар, но не са запечатани. В по-слабия се "мръщят", и те са изградили и запълнили с нектар като другия, но в магазина е зле работата.

В заключение, ако кошера е СИЛЕН няма да има проблеми с граденето на ВО.

Поздрави, Г. Георгиев

(Относно пост №55)

jordanov
28.05.2015, 09:39
Боби, ти май беше на ДБ? Не ти знам основите какви са и зателването как го правиш, но ако говориш за новоизградени плодникови рамки в ДБ плодник, пълни с нектар, има голяма вероятност да почнат да се свличат и отгоре да се разтегнат килийките. Башка, ако почнеш да ги центрофугираш, не знам колко опит имаш в тая работа, ама и там може да стане деформация... Така, че най-добре според мен, тия пити ако са добре изградени ги слагай в пилото, да снася майката в тях и да ги заздравят пчелите. Отгоре през магазина пускай по една голяма рамка да градят /надолу ти идва като строителна рамка/ и да се качват нагоре. Мед ще вадиш само от магазина.

Bobi-M9598
28.05.2015, 20:26
Здравейте,

Йорданов, чета с интерес всичките ти "изяви" във форума. Преди доста време ни впечатли с един пътепис........ поне на мен ми се ще да прочета още нещо ако може. Благодаря ти за съветите. Сега ще поясня малко. Поради невъзможност сложих магазините около 10.05. Акацията вече беше цъфнала. С цел подмяна на рамки (пити) в плодника извадих двете крайни, и ги спуснах през два магазина от двете страни като крайни. На тяхно място в плодника придърпах питата която беше предпоследна. Така премествайки полека стигнах до средата на кошера. В центъра оставих двете централни пити, а до тях поставих по една ВО. Не знам дали обяснявам разбираемо затова отново: Кошерите ми са ДБ-10 рамкови. Вадя двете крайни, три в ляво, три в дясно по средата останаха две, до тях съм сложил рамките с ВО. В магазините бях сложил около три-четири стари изградени рамки, а всичко друго ВО. На 23.05. ги отварям и какво виждам, в по-силния, ВО изградени и запълнени с нектар, в плодника ВО също е имаше и няколко килийки с прашец. Не съм центрофугирал нищо (не беше запечатан). В по-слабия бяха изградили ВО в плодника и по същия начин, пълни с нектар, но в горния магазин бяха почистили и поправили всички килийки на изградените стари рамки, но рамките с ВО не ги бяха пипнали. Отдавам го на по- слабо развито семейство. Извадих от по-силния изградените и запълнени с нектар рамки и ги размених с не изградените рамки с ВО от по-слабото с-во. За мое успокоение на по-силния му ръгнах още един магазин с ВО под другите два.
Пропуснах една важна подробност, и в двата имаше изградени маточници, но на една рамка. Хвана ме шубе да направя отводка. Предстои липова паша и да не предобря работата. В по-слабия беше един, а в по-силния три. Не съм извършвал упражнението с изрязване на маточници, но трите мат. бяха на една рамка на едно и също място на рамката от двете страни (от едната два, от другата един). За мен, според моите ....... това е за самосмяна на майката. Ще разбера дали бъркам след 10-15 дни.
Извинете ме за "романа". Поздрави, Г. Георгиев

Bobi-M9598
28.05.2015, 20:34
Здравейте,


От много мислене и писане (творене), забравих. Обтелването е vw образно, в двата края по един вертикален и м/у тях нагоре надолу,ако не се лъжа общо 8 тела от горна до долна летва. Бих казал пре-достатъчно.


Поздрави, Г. Георгиев

jordanov
29.05.2015, 09:38
Така, дотук всичко е в рамките на нормалното, най-готиното е че имаш хубава и навременна паша. Обтелването също е ОК, може би ще направим и някои уточнения, но по-нататък. Не ми харесва обаче, че си помогнал на пчелите да ограничат майката. Вземаш й старите пити и й слагаш ВО? При голям приток на нектар и достатъчно носачки виждаш какво става - градят и заливат навсякъде. Десетакът при силна паша може да се окаже с недостатъчен обем плодник и трябва и за там да мислиш, освен за магазините, разбира се. С по-слабия можеше да работиш като с осемрамков... Значи, прецени отдолу ако има много мед, извърти една или две от старите пити и ги върни обратно. Също виж тия новоизградените и пълни с мед на позицията която заемат в момента да не действат като преградна /ограничителна/ дъска. Аз бих направил една отводка все пак и ако всичко е наред три месеца няма да пипам в плодника.

П.п. Хаха, за пътеписът и други хора са ме подканяли, ама нямам време...

Bobi-M9598
29.05.2015, 19:55
Здравейте,

Йорданов, благодарности за съветите, имам голяма нужда. Теоретично си мисля, че знам доста, отварям кошера и действам според това което намирам. А след това почват едни "терзания". Що не направих това, а направих онова и т.н. Питите които извадих са доста стари, лявата беше изцяло с мед, имаше около една четвърт незапечатан, на дясната имаше пило "запечатано" около две цигарени кутии. Реших, че като вдигна двете крайни пити, и сложа ВО ще освободя място на майката да снася. Акацията беше цъфнала, времето не беше от най-идеалното за паша. Реших, че пчелите ще могат да изградят ВО и майката ще снесе в нея........
Но явно това е била сметка без да питам "кръчмаря" (пчелите). Малко ми е терсене, живея в София, а пчелите са на 140км. Знам, че мога да центрофугирам пити от плодника за да се освободи място за майката, но не беше запечатан. Сега се сещам, че в определени случаи като моя спокойно може да се центрофугира незапечатан мед, и след това да се съхранява по определен начин, и в даден момент може с него да се подхранят пчелите. Дали съм прав? Сега като си мисля, ме е доста яд. Можех да извадя мед, да не говорим за отводка. Честно малко ме беше страх. На другия ден щях да се прибирам, и нямаше да мога да "проследя" нещата.
А това с местенето на кошера за да се разделят летящите пчели нямаше как да го направя сам. След десетина дена, да се надявам, че дотогава ще за запечатали и ще мога да вадя меда.

Поздрави, Г. Георгиев

jordanov
29.05.2015, 21:13
Абе споко, приемаме, че всичко е нормално към момента. Може да бъде къде по-зле. С теорията си отличник, трябва ти още малко смелост, но бъдещето е пред теб. На следващото посещение задължително прегледай плодника, трабва да имат място. В магазините също, особено ако нещо ще цъфти. При твоите условия - умерено ранна паша и НЕвъзможност за редовен контрол, дванайсетакът е по-подходящ, имай го предвид.

solaris60
29.05.2015, 21:30
Абе споко, приемаме, че всичко е нормално към момента. Може да бъде къде по-зле. С теорията си отличник, трябва ти още малко смелост, но бъдещето е пред теб. На следващото посещение задължително прегледай плодника, трабва да имат място. В магазините също, особено ако нещо ще цъфти. При твоите условия - умерено ранна паша и НЕвъзможност за редовен контрол, дванайсетакът е по-подходящ, имай го предвид.

При тази ситуация всичко е така. Място много, а и клони също. От големи 12-ци - големи рояци.:bigsmile:

Bobi-M9598
30.05.2015, 12:19
Здравейте,

Предупредил съм комшийката да ми звънне когато липата е пред цъфтеж. Тогава ще става каквото ще става. Задължително ще прегледам плодника, ако има нужда ще извъртя някоя пита, да освободя место за снасяне на майката. Ще пиша след това. Ще видим и какъв ще е "добива".

Поздрави, Г. Георгиев

Ангел Йосифов
30.05.2015, 13:15
Точно преди паша трябва да се ограничи яйцеснасянето на майката,за да вкарат повече нектар.Ако изцентрофугираш плодникови рамки майката ще ги осемени и докато запечатат пилото липата ще мине.Но ако имаш слънчолед,тогава не е необходимо да чакаш липата за да освободиш място за осеменяване.

Bobi-M9598
30.05.2015, 19:00
Здравейте,

Ангеле, много си прав. Не се бях замислил за това. Благодаря ти. При всички случаи ще "разровя" в плодника, да съм наясно какви са ги свършили след моята "компетентна" намеса.

Поздрави, Г. Георгиев

demonj
19.04.2017, 21:34
Днес ходих в Пчеларски център Южен да сменя восък за основи на ишлеме като доплащам за изработка,смених и като се прибрах с основите ги претеглих, оказасе че основите са по леки и теглото им не отговаря на теглото восък което съм дал!Имах намерение да си закупя и ханеманов изолатор,но като погледнах кави имат налични се отказах(пълна пародия на ханеманов изолатор),нищо общо с тези които имат публикувани в сайта http://pchelar.com/node/930 .Никога (http://pchelar.com/node/930.Никога) повече кракътми няма да стъпи в Пчеларски център Южен!

viktor tit
20.04.2017, 13:52
Миналата година пазарувах от тях онлайн, сред поръчаните неща имаше и пелети за пушалка. Като отворих кутията гледам, че пакетите скъсани и вътре всичко станало на мармалад. Писах им мейл даже не ми се извиниха. Аз също си казах повече никога от там.

delta.e
20.04.2017, 15:06
Чакам капачки за буркани от 2015 година . :)
А ,бяха силни , че системата за отглеждане на майки е френска и щяха да .. и така нататък .
За съпоставка ,,Пчеларски център Север ,, е супер .

Кънев
21.04.2017, 11:59
Уважаеми колеги,
След тези инциденти сте си създали прекалено негативно отношение към този магазин. Наистина онлайн търговията не е от силните страни на „Пчеларски център Южен”, но ако отидете на място ще се убедите, че магазина е много добър, много обширен и страшно зареден със стоки. Всъщност, най-добрия в който съм влизал.

viktor tit
21.04.2017, 12:29
Ами като не им е сила онлайн търговията да не я практикуват, да си работят само във физическия магазин и да не правят това, което не им се отдава.

demonj
21.04.2017, 19:04
Уважаеми колеги,
След тези инциденти сте си създали прекалено негативно отношение към този магазин. Наистина онлайн търговията не е от силните страни на „Пчеларски център Южен”, но ако отидете на място ще се убедите, че магазина е много добър, много обширен и страшно зареден със стоки. Всъщност, най-добрия в който съм влизал.
Да,зареден е магазина наистина има всичко(Тодор) но е зареден благодарение на мошикациите които прави от 15 години насам!

borifototo
21.04.2017, 19:39
Уважаеми колеги,
След тези инциденти сте си създали прекалено негативно отношение към този магазин. Наистина онлайн търговията не е от силните страни на „Пчеларски център Южен”, но ако отидете на място ще се убедите, че магазина е много добър, много обширен и страшно зареден със стоки. Всъщност, най-добрия в който съм влизал.

Миналата година направих поръчка и ми се обади един господин, и започна да ми обяснява,че това го нямало, онова го нямало.Еми като ги няма, да не ги предлагат онлайн.Отказах всичко.

agro
21.04.2017, 23:29
И аз мисля, че ако някой артикул не е наличен, трябва да имаш административен капацитет и своевременно да слагаш уведомление, че продукта не е наличен. Иначе какво става - поръчах си гащеризон от скъпите на изложението в Плевен, на щанда, не онлайн, и до ден днешен още го няма.