PDA

Виж пълната версия : 50% Пило



Дамян Дамянов
24.03.2015, 21:59
Днес отворих няколко семейства за по-подробна инспекция. Интереса ми беше провокиран от едно семейство, което беше свръхактивно.
Температурата беше 5.5-6.5 градуса, а семейството внасяше прашец и сироп от външната хранилка. Ще кажеш, че са сложило зимните дрехи и всичко е на паша.
В кошера се оказват 9 рамки 1/2 пило, 1/2 мед. А на десетата рамка излезе и майката, задната страна на тази рамка беше само с 1/2 яйца и без мед. Интересното беше, че рамките имат точно 1/2 пило и 1/2 мед, лявата половина беше с пило, а дясната с мед.
В другите кошери нямам такова нещо и всичко си е стандартно(така да се каже).
От това семейство ще правя 20-30 майки и ще бъде интересно дали поведението на новите ще бъде същото.
На снимките се вижда майката и от двете страни на рамката, но фотографа го беше страх малко и е снима отдалече.

http://s28.postimg.org/lv4t1bz2h/image.jpg (http://postimg.org/image/lv4t1bz2h/) http://s28.postimg.org/w6h5tzqrt/image.jpg (http://postimg.org/image/w6h5tzqrt/) http://s28.postimg.org/fwqzr3g3t/image.jpg (http://postimg.org/image/fwqzr3g3t/) http://s28.postimg.org/ob6mf6h55/image.jpg (http://postimg.org/image/ob6mf6h55/)

ch.atanasov
24.03.2015, 22:12
Дамянов ,такива кротки пчели -да вземеш да ги махнеш тези ръкавици.:bigsmile: Миналата година правих майки от мн. добри Павловки /родопики/ ,засега нещо не ми харесват .Ще видим по нататък.

Дамян Дамянов
24.03.2015, 22:26
Дамянов ,такива кротки пчели -да вземеш да ги махнеш тези ръкавици.:bigsmile: Миналата година правих майки от мн. добри Павловки /родопики/ ,засега нещо не ми харесват .Ще видим по нататък.

Сега пък ръкавиците му пречели...ей... :laughing:. Ще търся някакви по-удобни, но не съм стигнал до тях.
Точно това семейство е много кротко, но все пак са пчели. Отварям го и пчелите си седят на рамките тихо и си работят, вадя рамки и няма проблем, но ако чукна рамката в кошера докато я връщам може да не ме изтърпят.
Наблюдавам ги от миналата година и досега само хубави неща.

Съседния кошер - майка сестра е отвратителна(за моите нужди).
Едва изкарах рамките от кошера. Толкова много прополис не бях виждал на едно място. Рамките ще кажеш, че пиян заварчик ги е минавал, с един милиметър не можеш да ги мръднеш. Прополис по целите уширители и на фалца и на дебело.
Някой може да търси точно такава, но на мен само ми пречи и при първа възможност ще си загуби главата.

ch.atanasov
24.03.2015, 22:36
Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.:laughing:

Дамян Дамянов
24.03.2015, 22:49
Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.:laughing:

Дони, ще каже къде е ключа за палатката :)
Аз няма как да я оставя тази гадина, то много прополис много нещо. Кошера, рамките, майката(сестри) и пчелите са едни и същи(отводки на 2рамки), но явно бащата си е казал тежката дума. judge;
Дори старите пити бях разпределил поравно между отводките.

ch.atanasov
24.03.2015, 22:55
Една идея : вземи ги развъди ,има колеги на подвижно .Няма да им трябват разделители на рамките.Ще карат бързо по пътищата и после ще спят спокойно.:bigsmile:

Дамян Дамянов
24.03.2015, 23:08
Една идея : вземи ги развъди ,има колеги на подвижно .Няма да им трябват разделители на рамките.Ще карат бързо по пътищата и после ще спят спокойно.:bigsmile:

Ха ха ха ххахахаахахахахах... :laughing:
Не се бях сетил, за всеки влак си има пътници викаш.
Аз съм над 100 кила и напъвам всичките рамки подред(напред-назад, нагоре) с рамкоповдигача, режа прополиса по уширители...рамките пращят, но не се разделят. Направо смлях една горна летва, но ще я оправям лятото.

solaris60
25.03.2015, 07:34
Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.:laughing:

А видял ли си, че тези които са заварили рамките с прополис са и по - добри от към количество мед, а другите са доста "чисти" и от към него?

ch.atanasov
25.03.2015, 09:06
А видял ли си, че тези които са заварили рамките с прополис са и по - добри от към количество мед, а другите са доста "чисти" и от към него?
Къде се губиш бе човек?Направо е станало "здравей" да ти казвам. hi;При моите не само ,че са чисти ,но и мед събират добре.Записал съм ги в тефтера уж да правя майки от тях тази година.Може да е станала някаква мутация при мен от Родопиката.Догодина ако чуеш за "Златна Атанасовка" да не се чудиш.:ae:

slavi 13
25.03.2015, 09:07
Много добър пример за недостатъците на ниските и широки рамки. Медът не е на мястото, където трябва да бъде, пилото също не е на мястото на което трябва да бъде.
Затова пчелите се опитват да разположат поне малко нектар около пилото, и летят при ниски температури.

Юрий Цветков
25.03.2015, 09:50
Слави, Дамян работи само с плодникови ДБ рамки. Колко по-високи и колко по-тесни трябва да използва?

slavi 13
25.03.2015, 10:42
Точно това е лошото, че рамката ДБ е стандартна, не може да се променя по височина, ниска и широка, не е подходяща за нуждите на пчелите.
Тя е подходяща единствено за нуждите на пчеларя, и има недостатък.
Няма къде да се разположат едновременно запасите с мед и пилото така както е нормално за пчелите. Медът трябва да е отгоре, пилото под медът.
Поради този недостатък на ниските и широки рамки, на пчеларя му разработват техники за работа с кошерите.
1. Подреждане на гнездата през есента - за зимуване;
2. Подхранване с питки през зимата и пролетта - за да не загинат семействата;
3. Рутиране на корпуси при многокорпусните кошери - защото иначе семейството се развива само на 2 корпуса, не преминава в трети корпус поставен отдолу или отгоре, и се изроява. Техника без която не може, задължителна е.
4. Качване на пити с пило в магазин или корпус, за да премите майката в тях.
И много други техники.
Роенето е предизвикано точно от тези недостатъци на рамката.
Ама вие тези неща си ги знаете, не се заяждам а само коментирам.
И пак повтарям, това е прекрасен пример за недостатъците на рамките в съвременните кошери. Прекалено широки - вижте снимките - пчели има само до 2/3 от ширината на питите, и прекалено ниски.

Дамян Дамянов
25.03.2015, 10:49
Много добър пример за недостатъците на ниските и широки рамки. Медът не е на мястото, където трябва да бъде, пилото също не е на мястото на което трябва да бъде.
Затова пчелите се опитват да разположат поне малко нектар около пилото, и летят при ниски температури.

Уверявам те, че рамките са големи, а по тях има мед за още една зима. Явно пчелите са решили ,че така трябва и така са го направили. Снимките са на 10-та рамка като тя има мед на 1/2 от едната страна, а следващите 2 рамки са 100% пълни с мед. Ако имаха толкова много мерак за сироп, щяха да се наредят на вътрешната хранилка(има близо 2 литра). За по-ясно си представи, че кошера има 5 ДБ рамки двустранно пълни с пило, 6 рамки и половина пълни с мед.
Внасят много прашец при тази нискиа температури, а това е знак, че семейството има още какво да покаже.

Юрий Цветков
25.03.2015, 10:57
По принцип съм съгласен с почти всичко което си написал до сега във форума. Но с последния пост, не съм съвсем съгласен. Приемам, че вертикално обърната ДБ рамка, като при украйнския лежак е по-добър вариант. Но смятам че същия резултат може да се получи и с корпуси с по-ниски рамки. Не е задължително пилото и хранителните запаси да са на една и съща рамка. Важното е пчелите винаги да са в контакт с храната. А това дори с Фарарови рамки не е проблем, ако не си се намесил грубо и некомпетентно в жилищното пространство на семейството.

П.с. докато пишех на Слави и Дамян ме е изпреварил/

slavi 13
25.03.2015, 11:57
Явно е че не съм се изразил достатъчно ясно, затова продължавам с обяснението, защо има недостатък в ниските рамки.
При зазимяване пчелите се нуждаят от 20-30 см, в долната част на питата, за да образуват зимно кълбо. То се образува върху празни килийки, защото медът е топлопроводим. Зимното кълбо само леко захваща запасите с мед с горната си част.
При зазимяване пчелите се нуждаят от минимум 20 см. с медови запаси, които трябва да се намират над зимното кълбо, защото при студена зима зимното кълбо се движи само нагоре. Не назад и нагоре, а само нагоре. Вижте снимките, пчелите са изяли всичо над кълбото, а в задната част на питите не са пипнали запасите с мед.
Сега да направиме сметките 20-30 см. + 20 см. = 40-50 см. Тези 40-50 см. са минимума от необходимата дълбочина на питата, от която пчелите се нуждаят.
Тъй като дори и рамката на ДБ не предоставя такава дълбочина на питите, тя не е подходяща за пчелите.
Затова се налага да се подхранва през зимата и през пролетта, и другите дейности които се препоръчват в пчеларската литература.
Всички техники за работа с кошерите са задължителни, само за да минимизират отрицателното въздействие на ниската стандартна рамка.
Зазимяването е само един от примерите.
Роенето се причинява единствено от ниската височина на стандартните рамки и т.н.

зуница
25.03.2015, 12:16
Роенето се причинява единствено от ниската височина на стандартните рамки и т.н.

Така наречения украински лежак с тясно висока рамка (обърната да 90 градуса Д.Б. рамка) е прочут и със склонността на пчелите отглеждани в него към ранно роене.

slavi 13
25.03.2015, 12:20
Завъртяната ДБ рамка при украинския лежак е много по-добра, защото е дълбока. Доказателство за това е по-доброто зимуване и по-бързото пролетно развитие на семейството. И след бързото развитие се започва с ранно роене. Точно заради роенето пчеларите не обичат този лежак.
Но е факт, че при по-дълбока рамка, пчелите се развиват по-бързо.
Много пчелари в българия, зазимяват ДБ с пълни с мед магазинни пити, поставени над плодника. Това е техника, с която се избягват отрицателните въздействия на ниската и широка рамка. Само че се появява друг проблен - зоната на смъртта между корпусните и магазинните рамки.
Е така е при ниските и широки рамки - решаваш един проблем - веднага се появява друг проблем.

Юрий Цветков
25.03.2015, 12:32
За мен плодниковата ДБ рамка е възможно най не ефикасната "стандартна" рамка. Прав си че е ниска за зимуване само на нея.
Така наречената зона на смъртта не е никакъв проблем, ако пчелите са правилно подготвени за зимуване, особено при Фарар.

slavi 13
25.03.2015, 13:38
Пчелите складират запаси от мед до пилото, в задната част на питата, в дъното на кошера, не защото така са си решили, или защото така им харесва.
Пчелите са принудени да складират на това място мед, защото рамката е ниска, и няма как, хем да отглеждат пило, хем да разполагат меда над пилото. Пчелите нямат на разположение нуждното им минимално линейно разстояние от около 60 см., което те предпочитат. А защо няма рамка дълбока 60 см? Отговорът е елементарен - никой не произвежда центрофуга за рамка дълбока 60 см.
В момента в който на пазара се появи центрофуга за рамка дълбока 60 см., всички пчелари ще минат на дълбоки рамки от 60 см.

Юрий Цветков
25.03.2015, 14:36
На теория е така, но на практика нещата са по различни. Преди години когато прехвърлях последния си ДБ в ЛР, постъпих по следния начин. Сложих след акацията 2 корпуса с светлокафяви (идеални) рамки върху дъното и най-отгоре ДБ-овия плодник. Ханеманова не сложих, защото решик че при обилната слънчогледова паша пчелите сами ще "избутат" майката на долу и като напълнят ДБ питите с мед, аз ще ги центрофугирам и ще ги бракувам. Да ама не. След края на пашата пилото си беше в ДБ-овите пити, а двата корпуса от долу бяха на 100% пълни с запечатан мед. Да допълня че ДБ питите бяха 9 в 10-рамков корпус. Наложи се да ги оставя да зимуват така и на следващата пролет вече с ХР нещата се получиха. Та искам да кажа, че не винаги се случва това което уж е "азбучна истина".

slavi 13
25.03.2015, 15:29
Юрий, това което го описваш в пост 20, аз съм го описал в пост 12, точка 3.
Така че практиката абсолютно съвпада с теорията.
Майката не слиза надолу поради една единствена причина - наличие на две хоризонтални дъски, пространството между тях и преходни килийки в които майката не снася. Това прави около 4-7 см. "мъртво пространство" за майката. Тя няма какво да прави там.
Тъй като твоят опит е със рамка ДБ, поставена най-отгоре, това още повече я затруднява, защото рамката ДБ е по-дълбока от рамката на многокорпусния кошер, дава по-голям простор за снасяне на майкат, и тя не напуска най-горния плодник на ДБ.
Остава въпросът, защо пчелите са складирали нектара и меда в най-долните 2 корпуса. Това като чели противоречи на теорията.
Според мен не противоречи, чел съм за такива случаи даже за пчели живеещи в хралупа, където няма прекъсване на питата по вертикала. Просто майката спира пред прелката, не желае да я напусне, и пчелите складират мед под пилото.
А тъй като споделяме разни неща за вредата от ниската и широка рамка, искам да кажа че не харесвам всички ниски и широки рамки, без изключение.

зуница
25.03.2015, 15:52
Юрий имаш ли "фарари"?Подобен отказ на майката да напусне Д.Б. пита има и при прехвърляне от Д.Б. на Ф.
Слави не ни ли водиш към Роже Делон?

Юрий Цветков
25.03.2015, 16:14
До сега не съм имал, но тази пролет ще направя няколко. Имам и корпусите и изградени пити за тях. Преди ги ползвах като медови на ЛР плодник, но мисля да си направя няколко фарарчета.

Дамян Дамянов
25.03.2015, 16:27
Разбрах какво искаш да кажеш :). Отне ми време да разбера защо казваш на ДБ рамката малка :)

Прав си, че високата рамка е по-добра, но става много трудна работата с нея. Колкото по-ниска е рамката толкова повече преходи има между корпусите.
Ако рамката е тясна, то проблема е къде ще събират меда. Примерно: вместо 3бр 12р ДБ корпуса, трябва да сложа 6 корпуса с височина на рамката 60см, това са 3 метра и 60 см.

slavi 13
25.03.2015, 16:36
Не ви водя към Роже Делон, този кошер е друга история, просто като видях снимките не можах да се сдържа, и споделих че ниските рамки правят проблеми. И от там започна една приятна раздумка.
Между другото не си хвърляйте кошерите.
Ниската рамка може да се ползва по няколко начина, и да се преправи във висока.
1. Примерно работи се със два корпуса ДБ, поставени един върху друг. Две корпусни рамки се връзват една за друга, пускат се заедно отгоре, и се работи като при лежака - развиваш в една посока, към прелката. Получава се дълбока рамка около 60 см.
2. Връзват се три рамки, най-горната е от магазинна рамка ДБ, средната е плодникова ДБ, най-долната е магазинна рамка ДБ. Получава се дълбока рамка около 60 см.
Обаче като я сложиш тази рамка в т. 2 до две свързани плодникови рамки в т.1, се премахва прекъсването на восъка за около 60 см., което е страхотен +, за пчелите рабира се. Получават се разместени по вертикала рамки, дълбоки, и има центрофуга за тях. За пчеларя ще е малко трудно да ги вади тези големи пити, но ще се избегнат много проблеми и задачи пред пчеларя.
За това си говориме. Чешеме си езиците.

slavi 13
25.03.2015, 16:44
Ниската рамка е добра за работа на пчеларя, и е смърт за пчелите.
Дълбоката рамка е добра за пчелите, но създава неудобства за пчеларя.
Разместените по вертикама рамки са много добри за пчелите, и създават проблеми на пчеларя.
Няма угодия.

Aranis
25.03.2015, 17:57
Чешеме си езиците.

Ако позволите да се включа и аз тогава :).

Съгласен съм с неудобството на пчелите, но не и с подбудите им в този случай. С разположението на пилото в предната част на рамката, а меда в задната през ранна пролет според мен е продиктувано от необходимостта пилото да бъде близо до входа (кислород) и избягване на една невъзможна операция за пчелите през студеноите все още дни - вентилиране на кошера. По мои наблюдения всичко си идва на мястото, когато времето трайно се затопли. Тогава може без много изхабяване на пчелите да се вентилира целия кошер и кислорода да стига до всяко кътче. Тогава пчелите ще разрешат на майката да разположи пило където си поиска, а "венеца" се качва по вертикала. При мен винаги нещата седят по същия начин. Зимното кълбо също винаги е близо до входа - в предната част на гнездото и се движи по вертикала и чак след това на върте в гнездото.


Също така не съм съгласен, че пчелите предпочитат да градят вертикално, а не хоризонтално. В природата новото семейство (роя) гради първо настрани, докато достигне големина на новото гнездо отговарящо на силата на семейството 3842 и чак тогава започва вертикалното градене, но то е по-скоро с оглед лесна защита на натрупаните в горната част хранителни запаси, а не разполагане на пило. На хранителните запаси им трябва защита, а на пилото кислород. За това първите са най-дълбоко в гнездото, а вторите възможно най-близо до атмосферата.

Това разбира се са мои разсъждения и наблюдения, както и следствия от някои статии на наши и чужди автори.

Колкото до странното "едностранно" разположение на пилото в кошера на Дамянов, аз бих "заложил" на нязапушена пролука в кошера или недопре прилепнал капак от страната, незапълнена с пило, която прави течение в тази посока и пчелите разполагат пило от обратната страна за да не измръзва.

За сега толкова от мен :). Ако има градивна критика в разсъжденията ми бих я "чул", защото темата ми е доста интересна.

Дамян Дамянов
25.03.2015, 18:07
Според мен ширината винаги ще бъде повече от височината на питата. Ако стените на хралупата са тесни, то тогава ще използват височина, като за целта ще хванат питите за стените. Причините са няколко, но най-важната е теглото. Как този восък ще издържи 2м пита без да се деформират горните килиики и без да се скъса питата?!?! Единствения начин е да се хване на по-широка основа(тоест, питата да стане по-широка). Качествата на пчелния восък са много необикновени, но той не е стоманобетон. Междо другото при строежа на питата пчелите се предполага, че правят проверка чрез вибрации дали е здрава конструкцията, а восъка пренася тези вибрации по цялата площ. Забележете, че се подсилват местата където е възможно да възникне проблем и питата да се скъса.

ch.atanasov
25.03.2015, 18:30
Слави ,при твоята схема за рамка 43,5 см. на около 60 см.-колко рамков трябва да е кошера?

solaris60
25.03.2015, 18:50
всички пчелари ще минат на дълбоки рамки от 60 см.

Аз не. Работя с ДБ и мисля, че с характеристиките си удовлетворява всички изисквания.

scutellator
25.03.2015, 20:16
всички пчелари ще минат на дълбоки рамки от 60 см.

Аз не. Работя с ДБ и мисля, че с характеристиките си удовлетворява всички изисквания.


Аз също. Навремето една от причините да избягам от ДБ рамка беше, че ми беше много трудно на направя така, че да я изградят без деформации или да не се деформира впоследствие от тежестта на меда. От чисто естетическа гледна точка предпочитам рамките да са изградени от летва до летва (без дупки над долната летва) и 100% от площта на питата да става за снасяне от майката

зуница
26.03.2015, 13:46
До сега не съм имал, но тази пролет ще направя няколко. Имам и корпусите и изградени пити за тях. Преди ги ползвах като медови на ЛР плодник, но мисля да си направя няколко фарарчета.
Ако ги правиш по Матич, дъното ще е по-добре да си го измислиш сам.А и Матич няма горна възглавница.Подбери си и рамки с тънка горна летва.И добре дошъл при "мързеливите" пчелари.;)Размяташ леки корпуси, нищо не ровиш и само за меда имаш грижа: Ще ти стигнат ли съдинки?:bigsmile:

Юрий Цветков
26.03.2015, 14:21
Оооо много отдавна съм в клуба на "мързеливите", само че го правех с ЛР. Но понеже имам оборудване и за Фарар, а и след операцията на гръбнака, реших да се щадя повече. Книгата на Матич я имам от излизането и но няма да спазвам точно неговата технология. Смятам да се придържам към "моята" си технология, пък ще видим. Може и да променя нещо в движение.