PDA

Виж пълната версия : 8 Рамков ДБ - има ли той почва у нас?



koragroup
22.03.2015, 22:08
От известно време съм се замислил над идеята за 8 рамков ДБ кошер за отглеждане на пчели в моя район около Русе.

Целите са няколко и може да прозвучат малко странно, защото на някой колеги 10 рамки са им малко, камо ли 8...
та целите са:
1. Контрол (различна сила на семействата според нуждите на момента)
2. Добиви
3. Бързо развитие
4. Лесно размножаване (отводки)
5. Лесно зимуване
6.
7.
8....

Как мисля да ги постигна?
Със следната конфигурация:
Мрежесто дъно, два ДБ 8р плодника, 3 и повече магазина, табла с голяма хранилка, капак с изолация.

Системата на работа:
1. Декември, Януари, Февруари и Март: Подхранване на семейството със собствен мед директно от легнала пълномедна пита над гнездото. Питата може да се върти и обръща за да бъде усвоена пълноценно цялата. След средата на март се дават пити с наличен прашец.
2. Март - Април: Слага се таблата с хранилката, семейството се разширява с освободените пити, храни се със сироп + витамини и медикаменти. До средата на април семейството трябва да е усвоило първия плодник. По това време тук цъфти рапицата, затова слагам два магазина. Ако няма рапица, поставям втори плодник над първия, като качвам откритото пило в него с изградени пити и основи.


Продължавам след малко...

vanHanegem
22.03.2015, 22:21
Един плодник с 8 рамки е съвсем достатъчен - 8 рамков ДБ с 4 магазина е твоята конфигурация!

Цеко
22.03.2015, 22:43
Поздравления за темата! Имам 100 такива 8 рамкови ДБ кошера, в момента само 27 са с пчели другите ще ги пълня тая пролет живот и здраве. Миналата година ги направих от роеви отводки на две пити в началото на май и след здраво подхранване някой дадоха по един магазин слънчогледов мед август месец. Горе долу добре зимуваха, как ще се развият този сезон ще видим. това за 4 магазина е вярно и препоръчително, лошото е че аз съм ги предвидил с по 2 и май ще се наложи да им доправям магазини blush;

koragroup
22.03.2015, 23:17
Продължавам.

4. Ако съм сложил магазини, вадя всички пити с мед и ги пускам през магазините, а в плодника основи до откритото пило. При нужда добавям трети магазин.
Ако няма рапица и магазини, подхранвам със сироп и витамини до акацията. Цъфне ли - 2 магазина.
Тук обикновено рапицата и акацията се застъпват, затова цъфне ли тя и в двата варианта само се добавят магазини и се вади мед ако има нужда.
5. След края на акацията (около края на май), правя отводка над магазините със старата майка в един от двата плодника. В долния плодник остават 1 пита с мед 1 с прашец, 2 отрито пило, 2 запечатано пило, 1 основи и 1празна пита + млада майка или маточник. Над магазините плътна преграда, над нея плодника със старата майка и останалите пити.
6. Така остават приблизително месец. По време на липата ( 1-25 юни) ако е необходимо, единият магазин може да се качи над отводката (най отгоре).
7. В момента, в който слънчогледа започне да отделя нектар, отводката се сваля на отделно дъно в другия край на пчелина и се подхранва 1-2 пъти със сироп. В този момент се подменя старата майка с млада оплодена или маточник.
Сега е момента за градене на магазинни пити - по 1-2 във всеки магазин (магазините могат да станат и 4, дай Боже и 5).
8. Подготвям за зимуване.
-Вариант едно - връщам отводката над основното семейство. С оставащите на мястото летящи пчели мога да направя нуклеуси с резервни майки.
-Вариант две - зазимявам като отделни семейства. Не стеснявам, храня само в крайна нужда. Оставил съм 2-3 пити магазински с мед, които свалям с магазините най-близо до мрежестото дъно в края на август до 15-20 септември в зависимост от наличието на паша.

vanHanegem
22.03.2015, 23:29
Нямах необходимото търпение да изчета подробно всичките 8 стъпки...:). Ще бъда кратък - ДБ технология не ти дава много възможности да "бягаш" от нея - затова един плодник и много (4-ри) магазини са ти съвсем достатъчни. Другото са само ...добри пожелания, породени от голям ентусиазъм! Простите неща са "гениални", защото са ...прости.

scutellator
22.03.2015, 23:35
Един плодник с 8 рамки е съвсем достатъчен - 8 рамков ДБ с 4 магазина е твоята конфигурация!

Някои няма дасе съгласят с теб. Повечето бъкфастски пчелари карат на 12 МД (ДБ). Отделен е въпроса дали пчела, която в пика на сезона прави пило еквивалентно на 14-16 ЛР рамки, не може да бъде нацъклена с успех и само на един корпус.

koragroup
22.03.2015, 23:42
Какво ме накара да "измисля" цялата история.
По моя край, пролетта изчезна. И сега в момента сутрин е 4-5 градуса, а през деня над 15-18. Дъждовно е за поредна година - всичко това забавя развитието на семействата, но не и на природата. От средата на април става жега, а семействата ми са на 85-90% развити. Почват да пълнят рапица в плодника, защото както знаем семействата се развиват първо хоризонтално, а после вертикално. Често по инерция ограничават мястото на майката за снасяне, забавят развитието си и така в акацията влизам пак на 80% сила на семейството.
След акацията почва борбата с роенето - махай пило, разширявай, и пак няма гаранция. Единствения 99% сигурен начин против роене е - нова майка! На практика правя двумайчино семейство, като не елиминирам липата като паша.
Преди слънчогледа налитам основното семейство и така си осигурявам добива от основната паша. Взел съм от всички паши и съм удвоил семействата.
Вярно, работата е повечко, ама и изненадите (неприятните) биха били по-малко.

Aranis
23.03.2015, 10:30
Хайде и аз да сложа мерудия в тая манджа :laughing:.

Сигурен ли си че си сметнал правилно развитието на семейството? Ти си в топъл и богат район. По мое мнение няма да се разминеш само с една отводка. При такова тясно пространство, ако не ограничаваш майката с ханеманова или изолатор за рамки ще имаш доста по бурно развитие от описаното (аз поне така си мисля). Без да се напрягаш до средата на май ще имаш 3 корпуса пълни с пчели и още 2 чакащи да се излюлят. Есента също няма да е толкова лесна. Трудно се събират "суперсемейства" в един плодник. Като нищо ще ти се налага да зазимяваш на 2 корпуса.

koragroup
23.03.2015, 13:52
Хайде и аз да сложа мерудия в тая манджа :laughing:.

Сигурен ли си че си сметнал правилно развитието на семейството? Ти си в топъл и богат район. По мое мнение няма да се разминеш само с една отводка. При такова тясно пространство, ако не ограничаваш майката с ханеманова или изолатор за рамки ще имаш доста по бурно развитие от описаното (аз поне така си мисля). Без да се напрягаш до средата на май ще имаш 3 корпуса пълни с пчели и още 2 чакащи да се излюлят. Есента също няма да е толкова лесна. Трудно се събират "суперсемейства" в един плодник. Като нищо ще ти се налага да зазимяваш на 2 корпуса.

Нека броим питите. Три мои корпуса са 24 ДБ плодникови пити, което са 7.2 линейни метра пити. При ЛР 10р на три корпуса, това са 6.6м, при ДБ10 с два магазина са 6м, а при ДБ12 с два магазина са 7.2м.
Мислиш ли, че "тясното" ще даде такова качество, че моите да изпреварят ДБ10 и ЛР10?
За преимуществото пред ДБ12 няма да говора (корпусна технология, ротация, разделяне на семейството...)
Иначе си прав, че ханемановата решетка ще е необходим елемент (както при всяка друга корпусна технология, според мен).
Иначе за силните семейства в края на сезона, това да ми е кахъра. Ако отводките са по слаби им разменям местата и така изравнявам семействата.
Чак "супер семейства" не очаквам се получат, а по важно е с колко пчели посрещаш декември, отколкото с колко приключваш септември, нали?

спартак
23.03.2015, 14:47
Един плодник е достатъчен и три магазина с които играеш главната игра. Другото са импровизации . А и по една отводка си дърпаш без проблем на сезона . Четвърти магазин рядко се слага , зависи от пашата. Ханеманови решетки нямам на пчелините.Майката обикновено снася на средните две стокови рамки. Като дойде време да цедиш само ги преместваш и оставяш.Миналата година работих с даданови и рутови магазини, Йорданович ме запали по тая комбинация и да докладвам , чак голяма разлика няма от работата с еднотипните магазинчета. Най- малкто проблемите в кръста са нищожни.
Както казва Холандеца по горе действай смело!

ch.atanasov
23.03.2015, 17:51
Накрая ти ще си решиш ,ако не си го направил вече ,а само търсиш сверяване на "часовника".Малко от моя опит ,може нещо да ти даде идея.Преди 12г. незнам как ме озари идеята за 8 рамков ЛР кошер.И аз смятах площ на пити и изчислих ,че трябват 4 корпуса.Речено -сторено.Направих 30 броя.Понеже нямах такъв размер рамки ,реших че ще ги заселя с ДБ рамки.За тази цел чевъртият корпус направих на две части -170мм. и 70мм.Идеята беше първо 70мм + 230 да заформя ДБ плодника.На следващата година 70мм. +170мм трябваше да комплектовам цял корпус отново и да мина изцяло на ЛР.Да ама -не.Така си останаха до днес -ДБ плодник +2 ЛР корпуса + ДБ магазин.Един 8 рамков ДБ плодник е достатъчен само рано на пролет.Като се изпълни с пило ,около 6 р.слагам ЛР корпус за да има място за снасяне.Забравих да пиша ,че зимуват с ДБ магазин с мед.Този мед заминава покрай сиропа до пашата.Като почне пашата и разлеят отново магазина ,слагам втория корпус.При нормална година вадя 3 корпуса мед /на два пъти/.Това е около 2 тенекии ,около 47-48кг.Когато август магазина е пълен ,изобщо не ги мисля за зимата.Лесна работа -няма подреждане ,няма стесняване. Ако съм объркал размерите ме извинете скоро не съм правил кошери.blush;

koragroup
23.03.2015, 19:21
Не, е само за часовника. Верно направил съм 2 кошера за сега, но ще направя 20-тина комплекта с по 2 плодника.

В интерес на истината, аз съм все още голям новобранец в пчеларството. Но за времето което съм прекарал край кошерите, съм открил една истина за себе си: размера, броя на питите вида на кошера и окомплектовката му е едно нищо! Все едно компютърни чаркалаци в кашон. Важна е технологията на работа. А нея всеки трябва да открие сам за себе си! В зависимост от личните си способности, района в който стопанисва пчелите си и не на последно място, развитието на климата и заобикалящата го среда в последно време. Разбира се във всеки подход трябва да има и логика. Няма как в настояще време да седна да развивам теории за "тръвна с увеличен диаметър или височина".

Затова ще се радвам ако всеки който има някакъв опит в подобна технология сподели опита си.

kapanec
23.03.2015, 20:31
Продължавам.

4. Ако съм сложил магазини, вадя всички пити с мед и ги пускам през магазините, а в плодника основи до откритото пило. При нужда добавям трети магазин.
Ако няма рапица и магазини, подхранвам със сироп и витамини до акацията. Цъфне ли - 2 магазина.
Тук обикновено рапицата и акацията се застъпват, затова цъфне ли тя и в двата варианта само се добавят магазини и се вади мед ако има нужда.
5. След края на акацията (около края на май), правя отводка над магазините със старата майка в един от двата плодника. В долния плодник остават 1 пита с мед 1 с прашец, 2 отрито пило, 2 запечатано пило, 1 основи и 1празна пита + млада майка или маточник. Над магазините плътна преграда, над нея плодника със старата майка и останалите пити.
6. Така остават приблизително месец. По време на липата ( 1-25 юни) ако е необходимо, единият магазин може да се качи над отводката (най отгоре).
7. В момента, в който слънчогледа започне да отделя нектар, отводката се сваля на отделно дъно в другия край на пчелина и се подхранва 1-2 пъти със сироп. В този момент се подменя старата майка с млада оплодена или маточник.
Сега е момента за градене на магазинни пити - по 1-2 във всеки магазин (магазините могат да станат и 4, дай Боже и 5).
8. Подготвям за зимуване.
-Вариант едно - връщам отводката над основното семейство. С оставащите на мястото летящи пчели мога да направя нуклеуси с резервни майки.
-Вариант две - зазимявам като отделни семейства. Не стеснявам, храня само в крайна нужда. Оставил съм 2-3 пити магазински с мед, които свалям с магазините най-близо до мрежестото дъно в края на август до 15-20 септември в зависимост от наличието на паша.
Жорка всичко общо взето добре само с т.5 и т.6 не съм съгласен преосмисли ги

Хари потър
23.03.2015, 22:01
Накрая ти ще си решиш ,ако не си го направил вече ,а само търсиш сверяване на "часовника".Малко от моя опит ,може нещо да ти даде идея.Преди 12г. незнам как ме озари идеята за 8 рамков ЛР кошер.И аз смятах площ на пити и изчислих ,че трябват 4 корпуса.Речено -сторено.Направих 30 броя.Понеже нямах такъв размер рамки ,реших че ще ги заселя с ДБ рамки.За тази цел чевъртият корпус направих на две части -170мм. и 70мм.Идеята беше първо 70мм + 230 да заформя ДБ плодника.На следващата година 70мм. +170мм трябваше да комплектовам цял корпус отново и да мина изцяло на ЛР.Да ама -не.Така си останаха до днес -ДБ плодник +2 ЛР корпуса + ДБ магазин.Един 8 рамков ДБ плодник е достатъчен само рано на пролет.Като се изпълни с пило ,около 6 р.слагам ЛР корпус за да има място за снасяне.Забравих да пиша ,че зимуват с ДБ магазин с мед.Този мед заминава покрай сиропа до пашата.Като почне пашата и разлеят отново магазина ,слагам втория корпус.При нормална година вадя 3 корпуса мед /на два пъти/.Това е около 2 тенекии ,около 47-48кг.Когато август магазина е пълен ,изобщо не ги мисля за зимата.Лесна работа -няма подреждане ,няма стесняване. Ако съм объркал размерите ме извинете скоро не съм правил кошери.blush;

Колега като сложиш рано на пролет лр корпуса над дб да снася майката и там. Налага ли се да я сваляш долу в дб плодник а .

ch.atanasov
23.03.2015, 22:21
Колега като сложиш рано на пролет лр корпуса над дб да снася майката и там. Налага ли се да я сваляш долу в дб плодник а .

Колега ,това не е нищо повече от начин на работа.Ако не съм го писал досега ,да пиша: не съм измислил нищо в пчеларството.Всичко при мен е от прочетеното и от практиката.На въроса -при мен не се налага.Пчелити сами я свалят ,блокирвайки я с нектар.Даже нямам ХР.Най -много в 3-4 семейства в началото на август ,има по 2-3 пити с пило в ЛР -вите корпуси.Питите са си 8 броя.

koragroup
24.03.2015, 07:52
Колега ,това не е нищо повече от начин на работа.Ако не съм го писал досега ,да пиша: не съм измислил нищо в пчеларството.Всичко при мен е от прочетеното и от практиката.На въроса -при мен не се налага.Пчелити сами я свалят ,блокирвайки я с нектар.Даже нямам ХР.Най -много в 3-4 семейства в началото на август ,има по 2-3 пити с пило в ЛР -вите корпуси.Питите са си 8 броя.

Съвсем ме обърка... корпуси, магазини, надставки... би ли обяснил "стъпка по стъпка" какво се случва през годината, като почнеш от август примерно?
Не схванах магазина върху какво стои (ДБ,ЛР) и като медът е там, къде се появява първото пило?

ch.atanasov
24.03.2015, 09:23
Съвсем ме обърка... корпуси, магазини, надставки... би ли обяснил "стъпка по стъпка" какво се случва през годината, като почнеш от август примерно?
Не схванах магазина върху какво стои (ДБ,ЛР) и като медът е там, къде се появява първото пило?
Явно аз не съм го обяснил както трябва.Самата конфигурация се получи случайно..ДБ плоник +2 бр.ЛР корпуса +магазин ДБ .Стъпка ,по стъпка не мога да го обесня ,защото нямам статистическо мислене.Магазина целогодишно стои върху ДБ плодник.Когато в плодника има венец от мед есента , напролет кълбото и първото пило е в него.Когато меда е малко ,напролет ги намирам горе в магазина заедно с пилото.Такива случаи има в малко кошери и това е добре ,че пада голямо хранене.Ако трябва да дам мнение --решението ти за два плодника е правилно.После--работата ще си покаже.

Aranis
25.03.2015, 10:16
Нека броим питите. Три мои корпуса са 24 ДБ плодникови пити, което са 7.2 линейни метра пити. При ЛР 10р на три корпуса, това са 6.6м, при ДБ10 с два магазина са 6м, а при ДБ12 с два магазина са 7.2м.
Мислиш ли, че "тясното" ще даде такова качество, че моите да изпреварят ДБ10 и ЛР10?


Наистина си прав, а аз съм реагирал малко първосигнално, за което ти се извинявам :). Сега като седнах да пресметна малко и на мен ми излизат по различно цифрите. Само дето аз сметнах в куб.см всеки отделен корпус (обема, с който ще разширяваш всеки път при поставяне на нов корпус), а не крайната кубатура. Общо взето резултата е следния:

ЛР - 40 500 куб.см
ДБ12 - 67 838 куб.см
ДБ10 - 56 531 куб.см
ДБ8 - 45 224 куб.см
ФР - 28 688 куб.см

Или с други думи обема на 8 рамковия корпус ДБ е по-голям от стандартния ЛП корпус с ~10 %.

Нямам какво да кажа, освен да ти пожелая успех, смело напред и да споделиш резултатите :)

Камен Крумов
25.03.2015, 23:47
От известно време съм се замислил над идеята за 8 рамков ДБ кошер за отглеждане на пчели в моя район около Русе.

Как мисля да ги постигна?
Със следната конфигурация:
Мрежесто дъно, два ДБ 8р плодника, 3 и повече магазина, табла с голяма хранилка, капак с изолация.



Поръчал съм на фирма ВИМЕКС-М гр.Сливен мрежести дъна точно за тази цел. Засега ме бавят, защото трябва настройка на машините специално за моята поръчка, но аз и не бързам. Ако случайно решиш да поръчваш от там можеш да се вмъкнеш в същата поръчка и нещата да станат по-бързо. Всичко е до договорка с Младен Заров.
Успех с начинанието, и да не забравиш да споделиш опита си.

koragroup
26.03.2015, 07:32
Наистина си прав, а аз съм реагирал малко първосигнално, за което ти се извинявам :). Сега като седнах да пресметна малко и на мен ми излизат по различно цифрите. Само дето аз сметнах в куб.см всеки отделен корпус (обема, с който ще разширяваш всеки път при поставяне на нов корпус), а не крайната кубатура. Общо взето резултата е следния:

ЛР - 40 500 куб.см
ДБ12 - 67 838 куб.см
ДБ10 - 56 531 куб.см
ДБ8 - 45 224 куб.см
ФР - 28 688 куб.см

Или с други думи обема на 8 рамковия корпус ДБ е по-голям от стандартния ЛП корпус с ~10 %.

Нямам какво да кажа, освен да ти пожелая успех, смело напред и да споделиш резултатите :)

Ай ся, ша са извиняваме... Благодаря за пожеланията!

Вчера времето беше толкова перфектно, че не се стърпях и забърках една бърза каша: 600гр замразен прашец от акация ;), половин кило вода и пудра захар, колкото да се омеси. Нямах време за пликчета и т.н. затова отрязах по едно парче вестник, сложих по 1-2-3 лъжици тесто и айде по кошерите.
Докато правех тая операция, отчетох как биха се случили нещата, ако бях с ДБ осмаци.
Най-силните (10-20%), щяха да са изпълнили корпуса и да искат втори. На 6 рамки щяха да са 30% , демек тамън за акацията..
Останалите се борят за слънчогледа...

koragroup
26.03.2015, 07:39
Поръчал съм на фирма ВИМЕКС-М гр.Сливен мрежести дъна точно за тази цел. Засега ме бавят, защото трябва настройка на машините специално за моята поръчка, но аз и не бързам. Ако случайно решиш да поръчваш от там можеш да се вмъкнеш в същата поръчка и нещата да станат по-бързо. Всичко е до договорка с Младен Заров.
Успех с начинанието, и да не забравиш да споделиш опита си.

Благодаря за предложението и пожеланието!
Дъната доста време ги мислих, но с малко помощ от колега, намерих идеалния вариант и като функционалност и като леснота на изработка.
Тука е малко на опаки но пак се вижда:

3845

Камен Крумов
27.03.2015, 13:20
Благодаря за предложението и пожеланието!
Дъната доста време ги мислих, но с малко помощ от колега, намерих идеалния вариант и като функционалност и като леснота на изработка.

Ето това съм си поръчал аз, но ще е за осем рамки:
http://vimeks-bg.com/продукт/%d0%bc%d1%80%d0%b5%d0%b6%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%be/
А щом си ги правиш сам можеш да си откраднеш някоя идея.

koragroup
27.03.2015, 13:26
Ето това съм си поръчал аз, но ще е за осем рамки:
http://vimeks-bg.com/продукт/%d0%bc%d1%80%d0%b5%d0%b6%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%be/
А щом си ги правиш сам можеш да си откраднеш някоя идея.

Е то е същото де ;-)

valaz
27.03.2015, 14:37
Класическият ДБ е 12 рамков. Този му обем ми е необходим в най-голяма степен след края на медосбора и снемането на магазините. Тогава правя основен преглед на гнездото. Старите тъмни пити поставям зад преградната дъска, като периодично разпечатвам площи от останалия по тях мед, до пълното им освобождаване от меда. След това ги изваждам от гнездото и ги претопявам. При осем рамковия плодник, това няма как да стане, освен ако не ползваме два плодникови корпуса. В такъв случай е по-добре направо да минем на осем рамков ЛР.

Aranis
27.03.2015, 17:02
Най-силните (10-20%), щяха да са изпълнили корпуса и да искат втори. На 6 рамки щяха да са 30% , демек тамън за акацията..
Останалите се борят за слънчогледа...

Мислил ли си с тези 10-20% за втори корпус да подсилиш леко 10-20% от слабите и така вместо да влезеш за акацията с 50% от семействата да влезеш със 70% от семействата? А пък после да балансираш и останалите 30% за липата да речем?

koragroup
27.03.2015, 22:58
Класическият ДБ е 12 рамков. Този му обем ми е необходим в най-голяма степен след края на медосбора и снемането на магазините. Тогава правя основен преглед на гнездото. Старите тъмни пити поставям зад преградната дъска, като периодично разпечатвам площи от останалия по тях мед, до пълното им освобождаване от меда. След това ги изваждам от гнездото и ги претопявам. При осем рамковия плодник, това няма как да стане, освен ако не ползваме два плодникови корпуса. В такъв случай е по-добре направо да минем на осем рамков ЛР.

Класическият ДБ е 12р и няма мрежесто дъно, не е на корпуси и като цяло е система за съботно-неделно пчеларство, където контрола на развитието в както казваш в края на сезона. Тука като казах, залагам на доста повече манипулации, но и по-големи добиви и успоредно с това производство на нови семейства. Изключително важна подробност в този начин на работа е подмяната на майките. И то не като самоцел, а заради интензивната експлоатация.
При 8ЛР, резултатът би бил единствено отводки, без мед. Според мен.

koragroup
27.03.2015, 23:01
Мислил ли си с тези 10-20% за втори корпус да подсилиш леко 10-20% от слабите и така вместо да влезеш за акацията с 50% от семействата да влезеш със 70% от семействата? А пък после да балансираш и останалите 30% за липата да речем?

Не е лоша идеята, но гледам да не си играя много-много с пилото, че е още студено..

plevenatc
06.04.2015, 13:19
Снимки на 8 рамков ДБ през сезонаfile:///D:/ppp/%C2%A0/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%3B%D0%98%D1%81%D0%B A%D1%8A%D1%80/%D0%A1%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B0%D0%B071.jpg.
file:///D:/ppp/%C2%A0/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%3B%D0%98%D1%81%D0%B A%D1%8A%D1%80/IMG_20141207_125600.jpgfile:///D:/ppp/%C2%A0/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%3B%D0%98%D1%81%D0%B A%D1%8A%D1%80/IMG_20141230_120841_1.jpgfile:///D:/ppp/%C2%A0/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%3B%D0%98%D1%81%D0%B A%D1%8A%D1%80/IMG_20141207_125701.jpg

Mateev
06.04.2015, 14:50
Наистина ли очакваш целия форум да има достъп до твоя диск D:, за да може да види снимките? :)

Nik_m
06.04.2015, 15:23
Ако остави адрес и черпи по бира, може и да минем :)

koragroup
06.04.2015, 15:29
Ако остави адрес и черпи по бира, може и да минем :)

Абе да се дигнем от Монтана и Русе до Плевен бая черпене трябва да има. Барем едно теле и буре вино :P

Цеко
18.04.2015, 16:20
Имам празни 8 рамкови сандъци и пълни десетаци, както и доста на брой изградени пити пълни и празни. Искам да окломплектовам осмаците с пчели и майки от десетаците (а те да си произведат майки и да се развиват като отводки) и да ги изкарам на рапица, но се чудя с колко празни пити да ги направя така че да не берем ядове с евентуално роене след време?

Ангел Йосифов
18.04.2015, 17:12
Aз ги направих на два корпуса.Първи корпус-майката с две рамки пило+4 ВО + 2изградени.Следва ХР.над ХР. медена шапка(Венер) 2магазина,снерглова дъска и корпус с останалото пило +2ВО.
Ето мед.шапка.

koragroup
18.04.2015, 21:41
Имам празни 8 рамкови сандъци и пълни десетаци, както и доста на брой изградени пити пълни и празни. Искам да окломплектовам осмаците с пчели и майки от десетаците (а те да си произведат майки и да се развиват като отводки) и да ги изкарам на рапица, но се чудя с колко празни пити да ги направя така че да не берем ядове с евентуално роене след време?

Доколкото разбирам имаш предвид ядове с роене тази година. Да? Ако е така, мисля че със самата смяна на майката си решаваш проблема с роенето (освен ако насила не го направиш и пак не знам дали ще можеш). Чувал съм за техника против роене - размяна на майките между кошерите. Зави си и какви са ти целите за годината и пашите които гониш. Ако след рапицата или акацията ти идва чак слънчогледа, мисля един "гол рой" с майка върху восъчни основи на мястото на десетака, ще се развие поне като за един магазин мед. Аз така мисля да направя с няколко средни семейства, но ще им придам маточници.

koragroup
05.05.2015, 21:07
Ето ги готови новите къщи:

4228

Ще съм честен и ще кажа, че от 8ДБ се трансформираха на 9 ДБ. Причините са няколко - строителна рамка, подхранването с цяла пита над рамките, 9 може да стане на 8, обратното не... Но тактиката остава същата!

koragroup
27.05.2015, 20:41
Вече подредени и половината даже заселени:

4381

4382

На първата линия им е малко сенчесто, но събота ще паля резачката май...

delta.e
27.05.2015, 20:45
Не пали , резачката .
След време , ще търсиш обратният ефект .

koragroup
27.05.2015, 21:02
Не пали , резачката .
След време , ще търсиш обратният ефект .


Хм... и аз си го мислех, ама в момента от целия ден ги пече директно само от 3 до 4 след обяд... Другите още от 10 фъркат а тез доста по рядко минават през прелките. Сянката е орехова - полу див - полу - ядлив мисля да ги разредя малко, не тотална сеч.

delta.e
27.05.2015, 21:13
Момче , не работи против себе си .

Искрен Мутафов
28.05.2015, 07:25
Който иска сянка - най-добрата е на плажа(моренце, басейнче...) под чадъра, с разхладителна напитка в ръка. За доброто развитие на пчелните колонии особенно пролетта, голямо влиание оказва слънцето(при пчелите на слънце и с повдигач и пушалка в ръка). И не го казвам просто ей така. Имам пчелини в рехава гора, където кошерите ги огрява не целодневно, имам и пчелин в липова гора, където сянката и толкова дебела, че след средата на май като се разлистят добре липите, почти и трева не никне, и имам и пчелини на голо поле(поляна), където дърветата които съм засадил, още не са израстли толкова, че да са започнали да хвърлят сянка върху кошерите. И въпреки, че в горите пчелите имат повече ранно цъфтящи цветя на разположение, то тези кошери които са на открито и целодневно огрявани от слънце значително изпреварват засенчените в развитието си. Колкото до евентуално "прегряване" през лятото - ами имат си мрежести дъна, и водичка на пчелина - да се самоохлаждат.
Опасението, че пчеларя може да "слънчаса" - като отворя кошера и от всякъде извират пчели и всичко е в пило и прашец, въобще се забравя и жегата и слънцето и даже пълните магазини с лекота се вдигат...

;)

vlado 9
28.05.2015, 08:00
Изрязвай долните клони само,така дърветата се изцвилват нагоре,короната да е високо.Лятото като е високо слънцето короната пази сянка,зимата и ранно пролет слънцето е ниско и ги огрява.

Mateev
28.05.2015, 14:12
Зимата и напролет дърветата нямат листа, така че фактора "сянка" въобще не го бройте в пролетното развитие.

solaris60
28.05.2015, 14:43
Тази година моите които са на сянка, са много по - добри, а тези на слънце май са си правили само вятър.

ves
28.05.2015, 15:18
Зимата и напролет дърветата нямат листа, така че фактора "сянка" въобще не го бройте в пролетното развитие.
Зависи от дървото. Февруари месец отрязах 3 дъба защото ми засенчваха кошерите. Листата им изсъхват, но падат чак когато започнат да никнат новите.

Христо Димитров
28.05.2015, 17:23
Зависи от дървото. Февруари месец отрязах 3 дъба защото ми засенчваха кошерите. Листата им изсъхват, но падат чак когато започнат да никнат новите.


И при мен е така,кошерите на сянка са по-силни от тези на слънце!

Ангел Йосифов
28.05.2015, 17:31
По какво разбирате,че кошерите на сянка са по силни?

kopdoB
28.05.2015, 17:33
На слънце , развитието е по-бързо но и вероятноста за роене е по-голяма!

delta.e
28.05.2015, 17:42
По какво разбирате,че кошерите на сянка са по силни?

Защо ? Ти , по какво разбираш , че семействата са силни ?

koragroup
28.05.2015, 17:45
Май ще ги оставя така и ще видим кои - как ще се развиват.

Ангел Йосифов
28.05.2015, 17:48
Аз нямам сянка.Само капаните са ми на сянка.

delta.e
28.05.2015, 18:03
Работата стана , като книжният кошер на Франсоа Хубер .
Той , човекът бил сляп , но наблюдавал работата на пчелите .

solaris60
28.05.2015, 18:33
По какво разбирате,че кошерите на сянка са по силни?

По магазините. Когато са пълни - семейството е силно, когато е пълно с пчели и се тъпче долу в плодника правейки само маточници, а акацията буквално виси над прелката си е жив метил. И плаче за :flame:

Ангел Йосифов
29.05.2015, 07:32
По магазините. Когато са пълни - семейството е силно, когато е пълно с пчели и се тъпче долу в плодника правейки само маточници, а акацията буквално виси над прелката си е жив метил. И плаче за :flame:

Това,предполагам,се отнася за кошерите на сянка.А какво ли правят тези на слънце...през май и юни....

freelancer_bg
29.05.2015, 10:36
Според окултните науки, под сянката на ореха, въобще не е от най-жизнените места.

solaris60
29.05.2015, 12:02
Това,предполагам,се отнася за кошерите на сянка.А какво ли правят тези на слънце...през май и юни....

Отнася се за всички. Било на сянка, било на слънце. Когато е работен не прави бради, не дреме в плодника и т.н. действия. Ето току що се прибирам от пчелина защото ръмеше дъжд. Които са с по два магазина излизат и в дъжда, а производителите на маточници - спят. Как да не им драснеш клечицата, като знам, че съм им прехвърлял капаците поне 100 пъти, а сега ходя да ги гоня да не се роят. Метили.:bigsmile: А медец - ниц. Матеев, сложи една емотикона със среден пръст за по - лесно онагледяване на материала.:bigsmile:

delta.e
29.05.2015, 14:24
Напълно съм съгласен с теб .

Вчера , го каза същото , но явно не са те разбрали .

delta.e
29.05.2015, 14:29
Според окултните науки, под сянката на ореха, въобще не е от най-жизнените места.
Не се интересувам от такива щуротии , но на орехи се заселват пчелни роеве .
Иди , и го обясни на малките вагабонти .

Ангел Йосифов
29.05.2015, 18:42
Защо ? Ти , по какво разбираш , че семействата са силни ?

Ето по това.Примерно....Ама сега се ядосвам,че ако бяха на сянка щяха да са по силни.....

solaris60
29.05.2015, 19:22
Колега, тук 4 семейства ли са, едно с 4 отвора(прелки), че и 5-ти ми се вижда?

Ангел Йосифов
29.05.2015, 19:33
Само 2(две) свищеви(август 2014).Двата етажа магазини ще ги снимам понеделник-вторник...

delta.e
29.05.2015, 19:45
Ето по това.Примерно....Ама сега се ядосвам,че ако бяха на сянка щяха да са по силни.....

Самият летеж не означава нищо .
Важното е да носят нектар .

solaris60
29.05.2015, 19:45
Само 2(две) свищеви(август 2014).Двата етажа магазини ще ги снимам понеделник-вторник...

То това като го гледам - многофункционален лежак. Аз имам 2 от не знам кога са. Те ме оставят, аз не. Поправям и пак на старта.

Ангел Йосифов
29.05.2015, 20:59
Самият летеж не означава нищо .
Важното е да носят нектар .
Не само нектар носят ами сутрин,за по голямо удобство, си взимат кошера и си го носят до пашата,а вечер си го прибират....

delta.e
29.05.2015, 21:46
Дай ми , една мъжка и една женска от твоите , че да ги завъдя и аз .

solaris60
29.05.2015, 21:52
Дай ми , една мъжка и една женска от твоите , че да ги завъдя и аз .

И само женска стига.:bigsmile:

vlado 9
29.04.2016, 16:11
След вчерашния преглед установих ,че мойте майки си харесват само ДБ рамката !Направих си експеримент с две семейства, майките им са сестри,еднакви по сила,един до друг ,сянка-слънце както за единия така и за другия.Единстената разлика е ,че единия е бял а другия цвета на дървото.
На дървения магазина е над плодника ,в него пило имаше на 2те средни пити колкото кутия от цигари,и около 80%пълен с нектар.
На белия оставих магазина отдолу както изкара зимата ,и чакам като се напълни Мама да слезе долу да осемени магазана и тогава да го кача ...Да ама не ,не ме е..ват за и за слива,магазина пълен с нектар и пчели и никакво пило???
Ротирах го ,качих и на двата по още един магазин 50\50 пити\основи и освен по една снимка друго нямаше какво да направя.

jordanov
29.04.2016, 18:01
Е па красиви пущините, как няма да ги снимаш!? На голямата пита има ли меден венец? Освен, че си си направил кефа да дигаш пълен плодник, ами почваш да им разбираш какво ти говорят. Питай ги на зима къде да сложиш магазин/ите.

vlado 9
29.04.2016, 22:01
Е па красиви пущините, как няма да ги снимаш!? На голямата пита има ли меден венец? Освен, че си си направил кефа да дигаш пълен плодник, ами почваш да им разбираш какво ти говорят. Питай ги на зима къде да сложиш магазин/ите.Почти няма венец,на крайните пити по малко в ъглите. Медения венец ще е първия магазин,както са го понапълнили с нектар мисля че майката няма да се качва нагоре и ще избегна и решетката,а след медосбора да го сложа под плодника да си го прехвърлят на високата рамка .
А те дали мислят така...ще разбера есента ,миналата година се получи.
ПП.плодника не е по тежък от 10 ЛР

Remi
30.04.2016, 06:32
Ето по това.Примерно....Ама сега се ядосвам,че ако бяха на сянка щяха да са по силни.....

Лежака би трябвало да е с дебели дъски 4 см. Ако е така за какво е сянката ? Още повече с две обединени семейства

бат тянко
30.04.2016, 07:01
Всяка икономия, която улеснява семейството, е в полза на пчеларя! Шарената сянка- тоже!

Ангел Йосифов
30.04.2016, 07:17
Лежака би трябвало да е с дебели дъски 4 см. Ако е така за какво е сянката ? Още повече с две обединени семейства

Дъските са 2,5см,а двете семейства са разделени с ХР.Сянката е необходима и на пчеларя...

Георги 1974
30.04.2016, 07:26
Не съм сигурен дали има връзка но когато съм виждал Американски гнилец все е в кошери изплющени на слънце без сянка и без сериозна защита над капака.

m_pchelari
30.04.2016, 08:40
Дъските са 2,5см,а двете семейства са разделени с ХР.Сянката е необходима и на пчеларя...
Как ги разделяш с ХР, изведнъж или постепенно, по цялата ширина ли е?

П.С. Предпочитам кошер на слънце отколкото на сянка. Тази година единия отглеждач закъсня с 2 дена маточниците само защото следобед попадаше в сянката на един навес.

Remi
30.04.2016, 09:18
Дъските са 2,5см,а двете семейства са разделени с ХР.Сянката е необходима и на пчеларя...
за 2,5 може да иска и сянка + по голямо място под капака и таблата. Но като застана на сянка и ме домързява :-)

Недялко Атанасов
30.04.2016, 10:54
П.С. Предпочитам кошер на слънце отколкото на сянка. Тази година единия отглеждач закъсня с 2 дена маточниците само защото следобед попадаше в сянката на един навес.Я поясни малко, че не те разбирам.

Ангел Йосифов
30.04.2016, 12:50
Как ги разделяш с ХР, изведнъж или постепенно, по цялата ширина ли е?

П.С. Предпочитам кошер на слънце отколкото на сянка. Тази година единия отглеждач закъсня с 2 дена маточниците само защото следобед попадаше в сянката на един навес.
Зимуват на плътна преграда.При пролетния преглед сменям с мрежеста,а след 2-3 седмици,месец,при преглед,заменям с ХР до последна паша.За последната паша изваждам ХР и обединявам.