PDA

Виж пълната версия : Моля за съвет



Николай К
22.03.2015, 22:06
380538063807 Това какви пчели са?
Днес отворих за да поставя питка, и извадих една две рамки за да видя какво е положението, и на двете имаше изградени маточници.
На едната бяха 6,7 бр. , а на другата 3.
Надвечер тези пчели бяха изхвърлени извън кошера. Тези са три, а по- късно бяха 6-7бр.
Имаше около 10 бр. новоизлюпващи се пчели.... друго пило нямаше... трябва ли да се притеснявам....

ch.atanasov
22.03.2015, 22:13
И това доживях да видя. Ихвърени майки през март. Една майка ще остане ,но си е за притеснение ,какво ще стане после.

tarty
22.03.2015, 22:17
Тцтцтц да имаше някой друг кошер по развит,отводки можеше да направиш.

kaletoo
22.03.2015, 22:20
по това време на годината има ли търтеи после да оплодят майката много ме съмнява

tarty
22.03.2015, 22:33
по това време на годината има ли търтеи после да оплодят майката много ме съмнява
Един курс по изкуствено осеменяване,и започва с най-ранните отводки в цялата страна.

Николай К
22.03.2015, 22:37
Значи чакане му е майката.... а вътре беше старата майка....

Николай К
24.03.2015, 13:57
Днес пред кошера бяха още 5 майки и един умиращ търтей...

Mateev
24.03.2015, 14:09
по това време на годината има ли търтеи после да оплодят майката много ме съмнява

В литературата има цитирани случаи на търтеи и оплождане на майки дори и през месеците февруари и март. Друг е въпроса що за майки се получават, но да, възможно е такова ранно оплождане. Мисля си дори че ако един пчелар си пожелае, може планомерно да предизвика ранни търтеи и ранно оплождане, но пак повтарям, че майката ще е некачествена.

Mateev
24.03.2015, 14:11
.....Имаше около 10 бр. новоизлюпващи се пчели.... друго пило нямаше... трябва ли да се притеснявам....

Разбира се, че трябва да се притесняваш. Липсата на пило по това време със сигурност означава загубено семейство. А това, че е имало само около 10 броя новоизлюпващи се пчели означава, че майката е спряла да снася още преди 20 дена.

Какви са твоите майки? Откъде си се сдобил с тях? Просто ми е любопитно да не би това да са майки на някой лицензиран производител, щото именно при някои от тях се случват подобни гафове - майките им едвам докретат до зимата и след това спират да снасят. Основната причина за такива некачествени майки е неспазване (претупване) на технологията за производството им.

Не е достатъчно да се знае правилната технология. Тя трябва и да се спазва, но когато си монополист, гледаш да бълваш преди всичко количество, а качеството остава на заден план (деветата дупка на кавала).

Николай К
24.03.2015, 14:38
Разбира се, че трябва да се притесняваш. Липсата на пило по това време със сигурност означава загубено семейство. А това, че е имало само около 10 броя новоизлюпващи се пчели означава, че майката е спряла да снася още преди 20 дена.

Какви са твоите майки? Откъде си се сдобил с тях? Просто ми е любопитно да не би това да са майки на някой лицензиран производител, щото именно при някои от тях се случват подобни гафове - майките им едвам докретат до зимата и след това спират да снасят. Основната причина за такива некачествени майки е неспазване (претупване) на технологията за производството им.

Не е достатъчно да се знае правилната технология. Тя трябва и да се спазва, но когато си монополист, гледаш да бълваш преди всичко количество, а качеството остава на заден план (деветата дупка на кавала).

Ами кошера ми го даде баща ми, в края на октомври миналата година, и не е гледан въобще...
от 4 кошера му остана този за около 4 години... Майки със сигурност не са сменяни, и дори не са били подхранвани, та аз се захванах с него, много чета, но нямам практика.
Много съм притеснен за семейството, и затова питам....
Много се запалих по тези пчелички, дори си купих и два нови кошера....
Та за мен майката е на поне 5 години, ако не са я сменили сами...

Nik_m
24.03.2015, 16:40
Ами кошера ми го даде баща ми, в края на октомври миналата година, и не е гледан въобще...
от 4 кошера му остана този за около 4 години... Майки със сигурност не са сменяни, и дори не са били подхранвани, та аз се захванах с него, много чета, но нямам практика.
Много съм притеснен за семейството, и затова питам....
Много се запалих по тези пчелички, дори си купих и два нови кошера....
Та за мен майката е на поне 5 години, ако не са я сменили сами...
Аз съм минал по същия път, писал съм за това в форума. В тези негледани семейства 4-5 години има всякакви видове болести и работата не върви с тях.
Аз така взех 3 кошера, после обединих двата по слаби та останаха 2, след което обединих и тях и остана 1. Виках пчелари за съвет и четох и не става, но се запалих. Купих всичко ново и там разликата е много голяма, като го отвориш ти е кеф и се развива много бързо.

Николай К
24.03.2015, 19:32
Аз съм минал по същия път, писал съм за това в форума. В тези негледани семейства 4-5 години има всякакви видове болести и работата не върви с тях.
Аз така взех 3 кошера, после обединих двата по слаби та останаха 2, след което обединих и тях и остана 1. Виках пчелари за съвет и четох и не става, но се запалих. Купих всичко ново и там разликата е много голяма, като го отвориш ти е кеф и се развива много бързо.

Преди два дни, като отворих да подхраня, сложих и три ленти варостоп, и днес извадих дъното контролно и имаше около десетина двадесет акара, което смятам че е добре.
Диарични петна не съм видял, и за това не съм притеснен, но ме е яд че нямам друго семейство с което да обединя.... дано да не го загубя кошера...