PDA

Виж пълната версия : как да дам прашец на пчелите ?



encho123
22.03.2015, 14:04
здравейте колеги !

днес ходих на пчелина да видя какво става с пчелите понеже е хубаво времето
и какво да гледам в повечето кошери няма никакъв прашец.... (съответно и пило)
а тези които имат имат малко прашец и малко пило (пилото е колкото кутия цигари на 1-2 рамки)
та въпроса ми е към по опитните колеги как да им дам прашеца които ще купя от пчеларския магазин понеже нямам в склада
всъщност не съм сигурен дали е най добрия вариант това отворен съм за идеи

marianski
22.03.2015, 18:48
Ами в природата има достатъчно вече ако при вас няма вземете питка с прашец и им дайте макар,че малко е късно за питки вече ама....

Bobi-M9598
22.03.2015, 18:58
Здравейте,

Енчо 123, като си преместих кошерите в двора на къщата на 01.03 им сложих по една питка с прашец (ако не се лъжа АПИТОМ-П) ПИШЕ ЧЕ СЪДЪРЖА 4% прашец. Не съм ги преглеждал за пило и прашец. Знаех, че ще последва застудяване и реших, че ще бъде по-добре да имат храна с прашец в случай че гледат пило. Не знаех и колко време ще продължи този студ. По празниците април ще разбера какъв е бил ефекта, и какви съм ги надробил.
Не мога да ти отговоря дали трябва да им слагаш прашец. Колеги слагат прашец в питките. Не знам при теб каква е пашата т.е. кога ще цъфне нещо, за да могат пчелите да си набавят.

Поздрави, Г. Георгиев

encho123
22.03.2015, 19:28
в природата няма при мен поне не ги и виждам да носят (днес ги гледах в продължение на 2 часа и не видях да носят а беше 17 градуса и си летяха )
и сега се чудя ако им сложа по малко чист прашец в хранилките дали няма да го вземат (в момента имат мед и си го вдигат)
притеснява ме и това какъв ще е прашеца защото бях чел че ако им се даде есенен прашец пролетта може да се объркат и да вземат за зима да се стягат (не знам дали е вярно)

п.п средата на февруари им давах питки с прашец speechless; (домашни)

Bobi-M9598
22.03.2015, 20:26
Здравейте,

Енчо, нищо лично, бих те помолил да попълниш коректно регистрацията си. Така всички колеги които искат да ти помогнат със съвет ще имат повече инфо за ситуацията в района ти.
Не смятам, че прашеца на растенията кара пчелите да се стягат за зима. Това което знам със сигурност, е че различният прашец е с различен състав, а от там един е по-хранителен от друг.
Пишеш, че днес си ги гледал 2ч. при темп. 17 гр. Защо не погледна как стоят нещата вътре? Сигурен ли си, че всичко с майката е наред?

Поздрави, Г. Георгиев

encho123
22.03.2015, 21:00
вътре гледах даже ги свих на толкова междурамия колкото пчелите покриват, майки има (белязани са и лесно се виждат ,майките са на 1 година)
80% от кошерите са без прашец не знам защо при положение че ги заземих с по 2 рамки прашец .....

п.п. попълних малко информация

evgeni.filimonov
22.03.2015, 21:35
Прашеца ако е изсушен, трябва да се смели на прах и да го сложиш в питка, за да го вземат. Другия вариант е потърси в нета FEED BEE - това е най-добрия заместител на прашеца.

m_pchelari
22.03.2015, 21:39
Прашеца го изядоха топлото време към края на януари май беше. Тази година прашеца закъснява и съответно пилото. Където са зазимени с по-малко прашец сега е в недостиг. Кошера който наблюдавам имаше 3 пити с прашец и още преди 2 седмици беше останала само една. Прашецовия заместител който слагам се сваля светкавично.
Вече е късно да даваш прашец и без това няма да се усвои като перга и съответно да стане на пило. Прашеца в питките има роля за вкусовите им качества и по-бързото им консумиране. Днес при мен всяка 10-та пчела носеше прашец, така че още 2-3 дена и ще ти тръгне пилото, готви сиропа.

encho123
22.03.2015, 21:51
Прашеца ако е изсушен, трябва да се смели на прах и да го сложиш в питка, за да го вземат. Другия вариант е потърси в нета FEED BEE - това е най-добрия заместител на прашеца.

мерси !!!
значи не е добра идея да го дам самостоятелно ще го смеся с мед примерно (ще го дам в хранилката понеже го дават да са хубави температурите от тук нататък )
ако има такава храна ФЕЕД БЕЕ ще взема такова но ме съмнява да го има по нашите магазинчета ...

encho123
22.03.2015, 21:54
Прашеца го изядоха топлото време към края на януари май беше. Тази година прашеца закъснява и съответно пилото. Където са зазимени с по-малко прашец сега е в недостиг. Кошера който наблюдавам имаше 3 пити с прашец и още преди 2 седмици беше останала само една. Прашецовия заместител който слагам се сваля светкавично.
Вече е късно да даваш прашец и без това няма да се усвои като перга и съответно да стане на пило. Прашеца в питките има роля за вкусовите им качества и по-бързото им консумиране. Днес при мен всяка 10-та пчела носеше прашец, така че още 2-3 дена и ще ти тръгне пилото, готви сиропа.


дано си прав колега

аз пак ще се консултирам с пчеларя които ме учи какво да правя просто исках странично мнение

Пламен Керчев
22.03.2015, 23:01
Прашеца го изядоха топлото време към края на януари май беше. Тази година прашеца закъснява и съответно пилото. Където са зазимени с по-малко прашец сега е в недостиг. Кошера който наблюдавам имаше 3 пити с прашец и още преди 2 седмици беше останала само една. Прашецовия заместител който слагам се сваля светкавично.
Вече е късно да даваш прашец и без това няма да се усвои като перга и съответно да стане на пило. Прашеца в питките има роля за вкусовите им качества и по-бързото им консумиране. Днес при мен всяка 10-та пчела носеше прашец, така че още 2-3 дена и ще ти тръгне пилото, готви сиропа.

Какъв заместител на прашеш ползваш и по какъв начин им го предлагаш.

evgeni.filimonov
23.03.2015, 18:53
Има го в нета - и по сайтовете на пчеларските магазини. Имаш нет - порови се.

Nik_m
23.03.2015, 19:38
здравейте колеги !

днес ходих на пчелина да видя какво става с пчелите понеже е хубаво времето
и какво да гледам в повечето кошери няма никакъв прашец.... (съответно и пило)
а тези които имат имат малко прашец и малко пило (пилото е колкото кутия цигари на 1-2 рамки)
та въпроса ми е към по опитните колеги как да им дам прашеца които ще купя от пчеларския магазин понеже нямам в склада
всъщност не съм сигурен дали е най добрия вариант това отворен съм за идеи
В момента има много прашец в природата и пчелите си набавят сами. В началото на месеца нямаше, но вече всичко цъфти.

evgeni.filimonov
23.03.2015, 22:10
Има го там където има необработваеми площи, а там където хиляди декари са обработени - почти го няма.
В северна България, в Добруджа - всичко е обработено и най-ранния прашец е от рапица.

koragroup
24.03.2015, 08:05
Има го там където има необработваеми площи, а там където хиляди декари са обработени - почти го няма.
В северна България, в Добруджа - всичко е обработено и най-ранния прашец е от рапица.

Е не си прав. всеки който разчита на "горка паша"през сезона има бол прашец и сега. Е не е за добиви, но има. Мъртва коприва, онова дребното дето му викам великденче пък то май не е...

Бърз
24.03.2015, 08:50
Към 1 кг цветен прашец се добавя 250 грама преварена и изстинала питейна вода. Сместа се разбърква и оставя да престои 24 часа в покрит съд. От получена смес се оформят питки по 50 гр. и се поставят в полиетиленови торбички върху рамките. Подхранването се повтаря (от края на февруари) през 10-15 дни до масовото разцъфтяването на растения.
Успех.

evgeni.filimonov
24.03.2015, 10:51
Към 1 кг цветен прашец се добавя 250 грама преварена и изстинала питейна вода. Сместа се разбърква и оставя да престои 24 часа в покрит съд. От получена смес се оформят питки по 50 гр. и се поставят в полиетиленови торбички върху рамките. Подхранването се повтаря (от края на февруари) през 10-15 дни до масовото разцъфтяването на растения.
Успех.

ТАКИВА МНЕНИЯ ТРЯБВА ДА СА МАРКИРАНИ. Това придава смисъл на форума. Благодаря.

encho123
24.03.2015, 19:06
днес направих следното взех 500гр соево брашно 200гр мляко на прах 100гр прашец смесих ги и ги поставих в тава на 4-5 метра от кошерите
сложих сместа към 11:30 и я прибрах към 16:30 (когато пчелите се прибраха)
претеглих остатъка и беше 295 грама значи са вдигнали около 500гр
мисля да повторя процедурата в четвъртък ако позволи времето

vanHanegem
24.03.2015, 19:09
днес направих следното взех 500гр соево брашно 200гр мляко на прах 100гр прашец смесих ги и ги поставих в тава на 4-5 метра от кошерите
сложих сместа към 11:30 и я прибрах към 16:30 (когато пчелите се прибраха)
претеглих остатъка и беше 295 грама значи са вдигнали около 500гр
мисля да повторя процедурата в четвъртък ако позволи времето

И защо им е соевото брашно и сухото мляко? Смеси прашеца с пудра захар и го подай по същия начин в тава.

encho123
24.03.2015, 19:18
дадох соево брашно и сухо мляко понеже нямах голямо количество прашец а за 500гр прашец ми обявиха цена 35 лева
а брашното и млякото излязоха 6-7лева (спрях се на тях защото до колкото намерех информация са едни от най добрите заместители)

m_pchelari
24.03.2015, 20:22
дадох соево брашно и сухо мляко понеже нямах голямо количество прашец а за 500гр прашец ми обявиха цена 35 лева
а брашното и млякото излязоха 6-7лева (спрях се на тях защото до колкото намерех информация са едни от най добрите заместители)

Не използвай соево брашно а соев протеин с 80-90% протеиново съдържание. Соевото брашно съдържа само 50% протеин и е пълно а антинутриенти.

evgeni.filimonov
24.03.2015, 21:06
дадох соево брашно и сухо мляко понеже нямах голямо количество прашец а за 500гр прашец ми обявиха цена 35 лева
а брашното и млякото излязоха 6-7лева (спрях се на тях защото до колкото намерех информация са едни от най добрите заместители)

По принцип , а и особено в пчеларството има една приказка - ЗА ДА ПОЛУЧИШ - ТРЯБВА ДА ДАДЕШ. Колкото повече се грижиш за пчелите си, толкова повече те ще ти се отблагодарят.
PS - В интернет има обяви за прашец - 1 кг - 25 лв

encho123
24.03.2015, 21:58
По принцип , а и особено в пчеларството има една приказка - ЗА ДА ПОЛУЧИШ - ТРЯБВА ДА ДАДЕШ. Колкото повече се грижиш за пчелите си, толкова повече те ще ти се отблагодарят.
PS - В интернет има обяви за прашец - 1 кг - 25 лв

от интернет не ми се иска да купувам такива неща не за друго а не знам от какви пчели е събиран този прашец не ми трябват болести аз съм на принципа колкото по малко контакт с чужди пчели толкова по добре а за това че колкото им дадеш те ти го връщат съм съгласен просто в момента нямам никаква финансова възможност професията ми е сезонна и в момента съм почти на нула но въпреки това гледам да помогна на тях а не да угодя на себе си....


п.п благодаря на всички които се включиха в темата от всяко мнение имаше полза по малко или повече !!!!!

Искрен Мутафов
24.03.2015, 22:06
Давай им фийд бий(feed bee).

encho123
24.03.2015, 22:10
Не използвай соево брашно а соев протеин с 80-90% протеиново съдържание. Соевото брашно съдържа само 50% протеин и е пълно а антинутриенти.


къде го продават този соев протеин ?

encho123
24.03.2015, 22:13
Давай им фийд бий(feed bee).


в края на тази седмица ще идва пчеломания в добрич и ще гледам за този заместител просто по нашите магазинчета такива неща няма а ако го поръчам от интернет ще дойде приблизително по същото време....

Искрен Мутафов
24.03.2015, 22:19
днес направих следното взех 500гр соево брашно 200гр мляко на прах 100гр прашец смесих ги и ги поставих в тава на 4-5 метра от кошерите
сложих сместа към 11:30 и я прибрах към 16:30 (когато пчелите се прибраха)
претеглих остатъка и беше 295 грама значи са вдигнали около 500гр
мисля да повторя процедурата в четвъртък ако позволи времето

Това е снимка от интернет, незнам колко е практично, може би като падне росата, ще се навлажнява - но, все пак на някого може да му е полезна и да го вдъхнови към "творчески изпълнения"...

3833

koragroup
25.03.2015, 07:27
Мислите ли че би било проблем, ако към питката с прашец добавя и тимол?

Имам 1 кило замразен прашец от миналата година. Днес мисля да им забъркам с малко пудра и водица по една мека питка. Та идеята ми е да разтворя и малко тимол 1-2гр в 30мл спирт и да го добавя в тестото с общо тегло към 2кг.

Какво мислите?

Пламен Керчев
25.03.2015, 08:14
Мислите ли че би било проблем, ако към питката с прашец добавя и тимол?

Имам 1 кило замразен прашец от миналата година. Днес мисля да им забъркам с малко пудра и водица по една мека питка. Та идеята ми е да разтворя и малко тимол 1-2гр в 30мл спирт и да го добавя в тестото с общо тегло към 2кг.

Какво мислите?
Мисля, че доста ще му се мръщат и в крайна сметка може и да не го вземат, а и факта че тепърва ще има изобилие от прашец в природата.

Nik_m
25.03.2015, 17:32
Има го там където има необработваеми площи, а там където хиляди декари са обработени - почти го няма.
В северна България, в Добруджа - всичко е обработено и най-ранния прашец е от рапица.
Около моя пчелин всичко е обработваема земя, като изорат и погледнеш от високо, селото е като остров в морето, имаме един дол и няколко хълма. В момента има изобилие от прашец, днес цял ден носеха, почти всяка пчела с прашец. Преди да си тръгна извадих една крайна пита и гледам са започнали да складират защото не могат да го усвоят. Чудех се дали някой не ползва външна хранилка и моите ходят на готово, но прашеца е жълт, черен, червен, оранжев и трябва да е от природата.

distedi
25.03.2015, 22:35
... прашеца е жълт, черен, червен, оранжев и трябва да е от природата.

С такова цветово разнообразие - и аз мисля, че е от природата. Дори да има само обработваеми земи наоколо - в нивите и около тях има различни растения, от които пчелите си набавят нужното :)

Bobi-M9598
26.03.2015, 20:21
Здравейте,

Когато на 01.03. преместих кошерите си в двора, пчелите носеха жълт и черен прашец.

Поздрави, Г. Георгиев