PDA

Виж пълната версия : Семеен пчелин



IGeorgiev
19.03.2015, 12:02
(Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

Здравейте,
От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка :)

Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

Поздрави!

kapanec
19.03.2015, 12:28
(Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

Здравейте,
От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка :)

Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

Поздрави!
За започване с 50 кошера без да ти се налага да изграждаш сграден фонд си приготви малко над 20 000 лв .Отделно по няколко часа на ден за теория и всичкото друго оставащо време за работа по пчелина. Първите от 3 до 5г ги предвиди само за инвестиции . Очаквай да излезеш на плюс след тоя период в зависимост все пак до каква степен имаш желание да се развиваш
Успех

IGeorgiev
19.03.2015, 13:11
Благодаря за отговора. Четох, че оплодена майка в добро здраве може да снася до 1500 яйца по време на активният сезон. Това означава ли че при подходящи грижи още първата година може да се изгради пълен кошер - 40-60 000 пчели? и реално от 2-рата година вече да се очаква положително постъпление на мед, т.е. не само за изхранване на пчелите, но и остатък за мен?

Mateev
19.03.2015, 13:52
Точно така - за да стане една отводка на семейство е необходим цял един сезон. По-точно - около 60 дена. Това според симулатора на пчелната популация.

Ако приемем, че за 10-ти август семейството вече трябва да е достигнало максимална сила, за да си произведе много на брой зимни пчели, то тогава отводката трябва да се закупи не по-късно от 10-ти юни. По-късно закупените отводки (до 30-ти юни) пак могат да станат силни семейства за зимата, но трябва да се хранят много интензивно през август.

Отводки, направени през юли, ще влязат в зимата като слаби семейства. Отводки през август ще си останат да зимуват като отводки и голяма част от тях могат да умрат.

При направата на една отводка може да се регулира броя на питите с пило. Колкото е по-късна една отводка, толкова по-много пити с пило трябва да се сложат в нея. Например една юлска отводка трябва да е с поне 5 или 6 пити с пило, за да може това пило в края на август да стане на зимни пчели.

Bobi-M9598
19.03.2015, 16:04
Здравейте,

Георгиев, похвално е това което искаш да направиш. Успех в начинанието.
Мое мнение: При стартиране, не те съветвам да започваш с 50бр. Вземи си 10 кошера (можеш да вземеш готови семейства, има обяви и във форума около 250-300лв.) гледай ги поне една година. Да ги зазимиш и да изпролетеят. Така ще усетиш на практика с какво се захващаш, ще понаучиш и доста неща. При стартиране с 50бр. без необходимият опит, ще ти (побелее главата). Ако направиш нещо не както трябва - фирата ще е голяма, загубата също.

Пожелавам ти да постигнеш това което си замислил, а и да ги направиш 5000!...... Май нещо нулите станаха повече.

Поздрави, Г. Георгиев

IGeorgiev
19.03.2015, 17:36
хаха да, 5000 кошера звучат малко прекалено, но пък знае ли човек :)

Разбира се и аз виждам логиката в това да се започне с по-малко кошери. Което ме навежда на мисълта, избор на кошери. За сега съм се спрял на 2 корпусен Лангстрот Рут с 10-на пити. Дали той е удачен като стартов или е твърде голям ? Спрял съм се на него главно защото четох, че е по-лесен за обслужване заради подвижните рамки?

Друг "проблем" или по-скоро неяснота е дали въпросните пити с пило се купуват? До колкото разбирам това са вече снесени яйца в килийки, то тогава те не трябва ли да са същата порода като майката? Ако е така отделно трябва да се купи от някой с такива пчели?

Получих и съвет да пробвам различни породи майки, това може ли да се случи в 1 пчелин? Няма ли да си пречат пчелите от различни породи, пр. Бъкфаст и Карниолска (Apis mellifera carnica)?

Благодаря на всички за отговорите

Mateev
19.03.2015, 18:41
Въпросните пити с пило (и майката) се купуват, и те се наричат ОТВОДКИ.

Ако искаш да пробваш с различни майки, ще си създадеш проблем с търтеите в небето (на тебе и на комшиите). Различните породи търтеи ще оплождат различни породи майки, и ще настане един хаос от мелези, какъвто дори и не можеш да си го представиш. Това ще даде отражение при всичките ти семейства. Ще се появят агресивни семейства, ройливи семейства и семейства с ниски продуктивни качества. С различните семейства ще трябва да работиш по различен начин, защото имат различна логика на развитие и поведение.

ПС: Виж какъв е генетичния състав на кучетата около контейнерите, и ще разбереш какво ще стане и с твоите пчели.

scutellator
19.03.2015, 19:07
.......Това ще даде отражение при всичките ти семейства. Ще се появят агресивни семейства, ройливи семейства и семейства с ниски продуктивни качества......


Това пък лесно се решава с подмяна на майката.

Всички свободно оплодени майки са мелези по default. Тъй че това е неизбежно и единственият изход е контрол върху търтеите ( признака "правилна раса" сам по себе си не е достатъчен)

Mateev
19.03.2015, 19:58
Точно контрола върху търтеите се проваля, когато в даден регион мирно "съжителстват" няколко породи майки.

Имам приятели, които са сменили породата на майките си (напр. с КАРНИКА), но са го направили за всичките си кошери - техни и на техните приятели от дадения регион. Целта е целия регион да се насити преобладаващо с търтеи от една раса. Това се прави като две последователни години се подменят на 100% всички майки (може и само маточници) на всички кошери от всички пчелини в дадения регион. Ако са маточници - наистина първата година стават майки-мелези, но търтеите са на 100% от новата раса (те наследяват само гените на майката). Втората година младите майки вече се оплождат само с търтеи от собствената си раса, и проблема с региона вече е решен. От този момент нататък в кошерите потичат реки от мед...... :)

Aranis
19.03.2015, 20:11
Всички свободно оплодени майки са мелези по default.

Което не е непременно лошо. Все пак преди намесата на човека и в продължение на 200 млн.години всички пчелни майки са били оплождани безконтролно и в свободен полет :). До колкото си спомням генетичното разнообразие е хубаво нещо :).

Към колегата - Геогиев!
Добре дошъл във форума. Поздравявам те за решението ти да се захванеш с този благороден занаят :). Ще изкажа моето мнение по поставените от теб (надявам се нямаш против, че пиша на ти) проблеми. Това не значи, че мнението ми е правилно :).
До колкото виждам си започнал да четеш усилено, но тук без практика няма да мине. Причината е проста - няма опит който да можеш да сравниш с това, което те очаква на един пчелин :). Ти си от богат пчеларски район. Около теб има много и опитни пчелари. В близките 20 дни ще започнат основните пролетни прегледи. Намини през съседите, за да видиш на място как изглежда пчелното семейство отвътре. Кое е пчела работничка, кое майка, кое търтей. Как и по какво се различават. Как изглежда пилото, как се различават търтеево от работническо. Клея, восъка, рамката, плодника. Ако щеш как ухае в един кошер, защото в един кошер може да ухае по много начини. Тук много е полезно, когато четеш да можеш да си представиш как изглеждат нещата за които четеш, защото иначе няма смисъл. В книгите е описано и подробно, но не е същото като да си видял. Също така по-малко наблягай на форума от него повече ще обмениш тънкости и опит от практиката, а не А и Б-то в пчеларството. Има хубави книги, от хора прекарали с години в изследване на пчелното семейство. В по-старите книжки, макар и отричани в съвременния свят има много какво да се научи, нищо, че някои твърдения в тях са оборени вече.
Аз не бих почнал с повече от 7-10 кошера. Знам че е мерак, но докато човек придобие ловкост и рутина в работата мъчи и себе си и пчелите.

Пожелавам ти успех, бързо усвояване и да се окаже, че пчеларството е твоето призвание :). Още това лято да усетиш тръпката от изваждането на мед - макар и само за едно близване :).

ch.atanasov
19.03.2015, 20:46
Какво топло посрещане ,направо не е за вярване.При положение ,че има сходни теми очаквах бъдещия колега да бъде набързо сдъфкан.:laughing:
Ама и въпросите му ми звучаха ,като бъзик.

scutellator
19.03.2015, 21:19
Точно контрола върху търтеите се проваля, когато в даден регион мирно "съжителстват" няколко породи майки.


Това е без значение за контрола на бащинството.
Всяка раса, линия или дори дъщерите на една майка имат различия по между си. Вариация има както по ройливост, агресивност... че дори и по цвят! Какво като търтеите са от "правилната раса", щом между тях има и такива, които са от ройливи, агресивни или трудно оцеляващи ( адаптирани към лейката със захарен сироп) семейства?
Преди време пуснах тази снимка 3767. Така изглежда една от най-"чистите" и най-редки раси в Света, тъй като е просъществувала в пълна изолация през последните 2 000 години! На снимката е Сахариенсис, такава каквато е в един от оазисите в Мароко.





Всички свободно оплодени майки са мелези по default.

Което не е непременно лошо.


Точно същото щях да кажа и аз:

До колкото си спомням генетичното разнообразие е хубаво нещо
Генетичното разнообразие прави семействата по-устойчиви на заболявания и по-приспособими към разнообразна околна среда.



Все пак преди намесата на човека и в продължение на 200 млн.години всички пчелни майки са били оплождани безконтролно и в свободен полет

Така е, само че тогава една майка не е прелитала хиляди километри, където търтеите й да се оплодят с каквото намерят на новото място ( или поне това се отнася за Европейските пчели). Тогава миграцията на пчелни семейства е била ограничена и е нямало подвижно пчеларство.
Най-сериозния удар върху естествения отбор (Природната селекция) го нанася изобретяването на захарта! Тъй като семействата престават да бъдат адаптирани към условията в средата, която обитават.

IGeorgiev
20.03.2015, 10:27
Благодаря за полезните и информативни съвети и коментари!

Да, подобни теми има, прочел съм ги, но пък от друга страна в тях не се говори толкова за пчеларството от кота нула. А именно как един човек по-бързо да навлезе в материала. Да, с много четене и гледане може да стане и ще стане, но идеята (поне в моите разбирания) на подобни форуми е точно такава, хората с опит да споделят опит и насоки към тези с по-малко/никакъв и така да си спестя излишни главоболия и да повтарям нечии грешки. Както съм написал в първият си пост, тази идея за пчеларство я обмислям за догодина(когато надявам се ще имам не само някакви теоретични знания но и практически), сега след като чета коментарите и съветите все повече си давам представа за мащаба на това начинание и може би дори и за 5 кошера ще се замисля :D.

Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване, а подобна информация би била не само на мен, но и на всеки начинаещ който в последствие ще се сблъска с проблема: "как да започна по правилния начин за да постигна оптимални резултати"

Поздрави

ch.atanasov
20.03.2015, 10:45
Колега ,за да ти е полезен форума трябва да имаш някаква основа.За пчеларството -да прочетеш поне една книга.Ето например аз черпя информация от Опел форум ,но съм правил лада и шкода на части.Нали ме разбираш: ако нямам опит ,няма как с два дена четене да отворя -автосервиз.Мисля ,че и да има отговори на въпросите ти някои просто няма да ги разбереш на този етап.Всичко това ако ще ставаш пчелар.:bigsmile: Другият вариант --наемаш работник такъв.

jordanov
20.03.2015, 11:07
Какво топло посрещане ,направо не е за вярване.При положение ,че има сходни теми очаквах бъдещия колега да бъде набързо сдъфкан.:laughing:
Ама и въпросите му ми звучаха ,като бъзик.

Е кое не ти се вярва? Хората дето се стремяха към някакъв порядък отдавна са се примирили и даже обръгнали... Аз все си мислех че наближаваме дъното, ама явно дъно няма. В абсолютно сериозен раздел, в момента трите теми най-отгоре са: "стартиране на пчелина", "пчеларството-първи бизнес", "семеен бизнес" и стой та гледай какво пише из вътре. Очаквам утре поредния новопостъпил форумец дето не различава пчела от търтей да се представи с пускане на тема "семеен пчеларски бизнес", сакън някой да не си помисли че 80% от пчелините в Бг не са семейни или че пък тук си говорим само за зайци, ракия и кифтета. "Обидно е за държавата", казваше Верещагин, бих добавил - обидно е за Форума. И ако зависеше от мен - немедленно и лично такива теми ги забивам в коша, независимо какво ще плямпат дежурните хуманисти и кибици.

П.п. Ако някой ще ме репликира, да го направи където му е мястото, тук няма да пиша. Създателя на темата - отивай и чети в раздела за начинаещи, като изчетеш всичко по два пъти, питаш където му е мястото. Ако никой не ти отговаря, значи вече е отговаряно 100 пъти на такъв въпрос. Успех.

IGeorgiev
20.03.2015, 11:13
Колега, съгласен съм с това, че трябва четене и до тук. Не съм съгласен обаче с твърдението, че трябва да имам опит за да ми е полезен форума. Ще ти дам пример с нещо друго, тъй като се занимавам с планинско колоездене всяка година в началото на сезона форума се пълни с теми: какво колело да си купя, Какво ми трябва и тн. Тези хора идват във форума защото търсят съвет. Някои просто искат бърз отговор, други имат наистина желание да се занимават и се задържат във форума. В началото обаче няма как да се знае какви са и въпреки това на всеки се дава полезна информация. И аз мога да обяснявам на дълго и широко и в детайл който само хора които дълги години са се занимавали с това, но не го правя. За щастие и тук до сега получавам само полезни съвети от колегите.

На пчеларството гледам по този начин, това че темата е качена в подраздела за Пчеларството като бизнес е само защото няма да речем "Пчеларство за начинаещи". Аз съм тук за да си изградя ясна представа и да си направя информирано решение, "мога ли да се захвана с това начинание".
а този коментар нещо присмиваш ли ми се или аз не го схващам?
Всичко това ако ще ставаш пчелар.:bigsmile:

Поздрави

Aranis
20.03.2015, 11:15
Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване

Не си питал не ти е било отговорено :). Ето ти няколко линка, даващи отговор въпросите ти свързани с различните системи кошери:

http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia116_spisak.htm
http://pcheli.net/mlad-pchelar/106-jilishta-na-pchelite-i-sistemi-kosheri.html
http://beehoneyportal.com/pchelen-kosher-beehive-vidove-kosheri/
http://www.farmer.bg/4274-Obst-pogled-varhu-razprostranenite-sistemi-kosheri-u-nas

И това са само първите 4 линка от страница 1 на Гугъл, на който бе зададен въпроса: "предимства и недостатъци на различните системи кошери?"

За това ти написах още в първия пост, че тук нещата са обратни - трябва да имаш макар и съвсем малък опит преди да четеш, защото иначе разпознаваш думите, но изреченията съставени с тях не ти дават никаква информация. Все едно аз да чета техническа документация на БМВ. Знам за думите "въртящ" и "момент", но словосъчетанието "въртящ момент еди колко си" не ми носи никаква информация за автомобила...

ch.atanasov
20.03.2015, 11:22
Колега ,не ти се присмивам.Усмивката е заради презумцията ,че може и да се откажеш.Не ти приемам примера ,защото като си говорите за колела ,се предполага ,че всичките можете да карате.В нашият случай не е така.Изобщо не обичам да споря ,затова спирам и успех.

Ангел Йосифов
20.03.2015, 12:22
Георгиев,преди да започнеш да подреждаш мислите и плановете си за пчеларството,посетете със семейството си алерголог.Да не се окаже,че си инвестирал много време и пари за по опасно занимание от колоезденето.Успех!

kapanec
20.03.2015, 12:44
Ето нещо за четене: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1402

Ristis
20.03.2015, 13:54
Хах - IGeorgiev - само преди няколко месеца и аз пуснах подобна тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1763 , като ако забелязваш, дадох доста подробна информация относно бъдещия пчелин.
И на практика не получих ясен и конкретен отговор. Ти също няма да получиш, независимо колко страници стане темата ти. И това не е защото хората са лоши, не искат да ти помогнат, завиждат за евентуален твой бъдещ успех, ами просто защото такъв конкретен отговор не съществува.
В пчеларството се налага да взимаш самостоятелни решения. Никой няма да ти каже какви кошери да вземеш, какви породи пчели да купиш, от къде, кога с какво да ги третираш против болести...пр. - и да ти гарантира успех. Този път трябва да извървиш сам. Аналогията ти с колелата не е правилна - и със Скот, Драг и Рам можеш да се придвижиш от т.А до т. Б, но в т. Б колелото ти няма да е изхвърчало на дървото или безвъзвратно потрошено (поне вероятността е пренебрежимо малка). Тук става дума за живи същества и не можеш да правиш аналогия с вещи.

За мен лично най-важните се оказаха мястото на пчелина (започнах с едно, сега осигурих още две места), логистиката до него и охраната му, осигуряване на удобно и чисто помещение за пчеларски инвентар. Изборът на система кошери и размерност ще уточниш с течение на времето.

Като цяло jordanov е прав да се сърди, въпреки че в един форум не може да съществува подреденост. Това е утопия, но не пречи да се стремим към нея. Триенето на теми и мнения е свързано с огромно количество изхабени нерви и негативните взаимоотношения бързо излизат извън полето на форума, пренасят се в реалния живот и го ...скапват излишно.

Mateev
21.03.2015, 09:39
Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване, а подобна информация би била не само на мен, но и на всеки начинаещ който в последствие ще се сблъска с проблема: "как да започна по правилния начин за да постигна оптимални резултати"

Поздрави

Въпросът "Коя система кошери е най-добра?" е подобен на въпроса "Коя марка коли е най-добра?". Няма единен отговор и никога няма да има, защото различните пчелари (различните собственици на коли) си имат различни изисквания, които да задоволяват техните лични си потребности, възможности, начини на работа и т.н.

Ти можеше сам да се досетиш, че това е така, след като в момента пчеларите практикуват с 10 различни системи кошери, и всеки един от тях е доволен от собствената си система. Ако наистина имаше най-добра система, всички щяха да преминат само на нея. След като не са преминали - явно най-добра система НЯМА.

Съвсем накратко моето лично виждане, което обаче съвсем не е задължително да е виждане и на всички останали:

Първо избери си такива кошери, при които компонентите да са разделени, за да могат лесно да се разместват (дъно, корпуси, магазини, хранилки и т.н.). След това си изясни какъв плодник ще ползваш - 1 ДБ, 2 ЛР или 3 ФАРАР. Методите на работа с трите вида плодници са различни, така че ще се наложи да прочетеш и за трите. Последно си избери с какви медови корпуси ще работиш - ЛР или магазини (1/2 ДБ).

В общия случай е прието ДБ плодници да се използват в места с ограничена паша, както и ако си неделен (хоби) пчелар. Който иска да работи с много кошери (над 100), обикновенно избира ЛР системата. Тя дава най-голяма гъвкавост на операциите, тъй като всички рамки са взаимозаменяеми.

Относно медовите корпуси - има смисъл да използваш ЛР ако плодника също ти е ЛР. Във всички останали случаи е по-добре да се използват магазини (1/2 ДБ). Рамките на магазините са по-малки, а от там и по-здрави и не се късат в центрофугата. Освен това един магазин пълен с мед си е много тежък и зор се мъкне, а ако е ЛР - там направо трябва да си щангист.

Аз лично използвам и трите вида корпуси (ДБ, ЛР и ФАРАР (магазини), но това си е голем проблем най-вече заради несъвместимоста на рамките. Сега постепенно преминавам изцяло на ЛР, тъй като това е единствената система, позволяваща абсолютно всички видове операции (както на ниво 1 пита, така и на ниво 1 корпус). При ДБ системата например не могат да се направят три важни според мене операции, които са възможни само при ЛР (или при ФАРАР):
1. Изграждане на питатата в плодника (там се гради най-добре) и после качване в медови корпус за пълнене с мед.
2. Качване на пита с пило в медови корпус, за да се накарат и пчелите да се качат в него (понякога това е ключова операция).
3. Слагане на медови корпус под плодника, за да се накарат пчелите да го разпечатат и да преместят меда (това с цел подхранване).

Аз лично бих направил следната класация на системите кошери в посока от по-добра към по-лоша, но моя поглед е предимно от бизнес гледна точка:
1. ЛР - най-добра система и най-гъвкавата, позволяваща работа с всякакви технологии на ниво както 1 рамка, така и 1 корпус. Недостатък - много тежки медови корпуси и пити, които понякога се късат в центрофугите.
2. ФАРАР - гъвкава е колкото ЛР, но зимуването във фарар плодник разкъсва зимното кълбо. Освен това има много повече работа когато плодника е от 3 корпуса (губи се повече време в проверки и ротирания).
3. ДБ - Това е най-масовата система в БГ, но е обременена с ограничения за технологиите, с които може да се работи. Изисква работа на ниво единична рамка и така се губи много повече труд.
4. Лежак - използват го пенсионери и педанти (любители на пчелите). Изисква много повече работа като време (безкрайно ровичкане из рамките), но за сметка на това няма вдигане на тежки корпуси.
5. Тръвни, японски кошери, Роже Делон и т.н. - в общия случай това е екзотика, но въпреки това тези системи си намират по някой друг привърженик, който също си има своите разумни доводи защо се е спрял точно на тях.

Mateev
21.03.2015, 10:17
И едно обобщение на дългия постинг:

Ако вече си наясно с каква точно технология искаш да работиш, подбери си най-добрата система кошери за тази технология. Ако обаче не си наясно (и най-вероятно това е така) - тогава започвай с ЛР, защото това ще ти даде неограничено поле за бъдещи експерименти и за настойка на личната ти технология (това ще ти отнеме години време).

kubio
21.03.2015, 10:49
Много, подробен и обзорен пост за системи кошери и подхода при избор на система, Матеев. бравос!

Само един малък пропуск от естетическа гледна точка, нищо не споменаваш за броя на рамките в корпусите (8, 10, 11, 12)? Ако може с едно-две изречения, да кажеш как се подхожда при избор на 8, 10 или 12 рамков корпус. Просто за завършеност на публикацията, не че не знаем. ;)

п.с. то, това си е направо за ''sticky'', защото тия неща се питат има-няма всеки месец и този пост ще се загуби из форума.

Aranis
21.03.2015, 11:19
Полезен пост на Матеев. Браво за старанието и търпението да направи това обобщение. Може да бъде отделен в отделна тема и допълван от по-опитните колеги, които са ползвали различните видове кошери и могат с времето да кажат още плюсове и минуси на различните системи.



При ДБ системата например не могат да се направят три важни според мене операции, които са възможни само при ЛР (или при ФАРАР):
1. Изграждане на питатата в плодника (там се гради най-добре) и после качване в медови корпус за пълнене с мед.
2. Качване на пита с пило в медови корпус, за да се накарат и пчелите да се качат в него (понякога това е ключова операция).
3. Слагане на медови корпус под плодника, за да се накарат пчелите да го разпечатат и да преместят меда (това с цел подхранване).


Само за тези констатации не съм съгласен. Извършвам описаните операции всяка година на система ДБ. Няма никаква разлика с ЛР кошера. Само обема е различен ;)...



4. Лежак - използват го пенсионери и педанти (любители на пчелите). Изисква много повече работа като време (безкрайно ровичкане из рамките), но за сметка на това няма вдигане на тежки корпуси.


С това също не съм съгласен. В Полша се използват лежаци в промишлени пчелини.

Mateev
21.03.2015, 20:58
Може би трябваше да се упомене, че има два вида ДБ кошери. При единия дъното и плодника са обединени в единна обща конструкция, което създава доста ограничения. Това са стари кошери и ги има много в България. Новото виждане е, че дъното трябва да е отделно, което вече позволява над него да могат да се редят всякакви комбинации от ДБ, ЛР или ФАРАР корпуси. Моята препоръка е избор на ОТДЕЛНО ДЪНО - това дава голяма гъвкавост при подредбата на другите компоненти на кошера.

Друго за дъното - има плътни дъна, но има и дъна с мрежа на тях. По-модерното решение е МРЕЖЕСТОТО ДЪНО, при което мрежата заема около 70-80% от площта на дъното. Когато се ползва мрежесто дъно има много по-малко проблеми с влагата и мухъла.

Друго за дъното - има плитки дълбоки дъна. Става въпрос за разстоянието между дъното (мрежата) и ръба на първата рамка. Последните схващания са, че е по-добре да се използват ДЪЛБОКИ ДЪНА, при които това разстояние е поне 3-4 сантиметра.

И така - ако ще се избира ДБ система, която е по-ограничена, нека поне да се използва ДЪЛБОКО МРЕЖЕСТО ДЪНО и отделен автономен ДБ корпус. За медови корпуси е добре да се използват 2 ФАРАР корпуса (магазини). Не е добре човек да има ДБ само с 1 магазин - мястото е недостатъчно за пчелите да си разхвърлят капчиците нектар по време на силна паша, и това може да доведе до намаляване на количеството получен мед. Тоест минималната разумна комплектация е ДБ плодник и поне 2 ФАРАР медови корпуса (магазини). Някои колеги имат дори по 4-5 магазина на кошер.

Ако ще се използва ЛР - минималната разумна комплектация е 3 ЛР корпуса, но препоръчителната е 4 ЛР корпуса.

Mateev
21.03.2015, 21:24
.......Само за тези констатации не съм съгласен. Извършвам описаните операции всяка година на система ДБ. Няма никаква разлика с ЛР кошера. Само обема е различен ;)...

........ С това също не съм съгласен. В Полша се използват лежаци в промишлени пчелини ......

Още в самото начало казах, че всеки пчелар си има собствените си разумни доводи, на базата на които си е избрал собствената си система кошери. Не трябва обаче да я налага на другите пчелари, без предварително да обясни ЗАЩО ТОЧНО ТАЗИ СИСТЕМА ???

Ето например японските кошери - точно тази година ще експериментирам с десетина броя, защото те са подходящи за система, при която има ПОЧТИ НУЛЕВ ПЧЕЛАРСКИ ТРУД. Малко мед се вади, но за сметка на това при тях се ходи само 2-3 пъти в годината. Като цяло съотношението получен мед към вложен труд може да се окаже много добро.

Друг пример - използвам около 100 ФАРАР кошера, но това е защото те ми се явяват ГЕНЕРАТОР НА РАМКИ С ПЧЕЛИ И ПИЛО за оплодните сандъчета на майкопроизводството. Използвам специални сглобяеми рамки 1/3 ФАРАР. Зимно време са сглобени в една цяла рамка и стоят във Фарар корпусите, заедно със семейството. Пролет ги изземвам, заедно с пилото и пчелите, деля ги на 3 и заселвам оплодните сандъчета.

Друг пример - имам колега, който си е настроил технологията и работи с 1 ДБ плодник и 5 ФАРАР медови корпуса. Използва толкова много медови корпуси, защото от 1-ви май до 1-ви август въобще не ходи по пчелините си и така си е освободил време паралелно да се занимава с майкопроизводство. Ами тъй му е паснало на технологията, тъй го е направил.

Майчини семейства, бащини семейства, семейства за събиране само на прашец, семейства за събиране само на пчелна отрова, помощни семейства, семейства, предназначени само за отводки - всичко това са различни технологии, които изискват различни операции и за тях са най-подходящи различни видове кошери и корпуси.

Накратко - ПЧЕЛАРСКАТА ТЕХНОЛОГИЯ Е ПЪРВИЧНА, и именно тя определя какви видове кошери (корпуси) е най-разумно да се използват с нея.

Юрий Цветков
22.03.2015, 09:36
Кошера който е създал Шаръл Дадан и после е усъвършенстван от Блат и сега се нарича Дадан-Блат е с изтеглящо се напред дъно, с височина на плодника 310 мм и при него НЯМА никаква възможност за ротации, заради спецификата на модела. Корпусите с височина 310 мм, ползващи плодникови ДБ рамки и отделно дъно - НЕ СА ДАДАН- БЛАТОВ КОШЕР, това си е корпусен кошер, като ЛР, Фарар, алпийски (Роже Делон) , 1300 години България (Гърдев), Станчо Георгиев и каквито още се сетите. Работата с тях е като с корпусни кошери.

scutellator
22.03.2015, 10:21
. Корпусите с височина 310 мм, ползващи плодникови ДБ рамки и отделно дъно - НЕ СА ДАДАН- БЛАТОВ КОШЕР, това си е корпусен кошер....


Който в останалия свят е по-известен с наименованието Модифициран Дадан (MD) (12) или Langstroth Jumbo (10).
Многокорпусния кошер (по-специално ЛР) се нарича просто Лангстрот
Термина многокорпусен кошер е събирателен, подобно на наименованията "разборен кошер" или "Европейски кошер".

Юрий Цветков
22.03.2015, 10:28
Абсолютно точно казано.

Дамян Дамянов
22.03.2015, 10:41
Като кажеш, че използваш МК и човека отсреща не си представя ДБ рамки :bigsmile:
Мен като ме питат казвам ДБ, че е по-точно. Върви обяснявай, че дъното ти е отделно и че редиш плодници без магазини(по-малки). :bigsmile:

Mateev
22.03.2015, 12:33
Пчеларската терминология е много объркана и аз неведнъж съм изпадал в ситуация на неразбирателство при разговор с други пчелари. Може би е добре да си изясним помежду си каква терминология ще използваме, за да не се бъркаме за в бъдеще. Ето какво е моето предложение:

КОРПУС
Под това понятие някои пчелари се представят само ЛР корпуси, но аз го използвам като събирателно понятие за ВСИЧКИ ВИДОВЕ КОРПУСИ - ДБ, ЛР, ФАРАР (магазини), Роже Делон и т.н. Предлагам за в бъдеще под думичката КОРПУС да разбираме АВТОНОМНА КУТИЯ С ОПРЕДЕЛЕНА ВИСОЧИНА, предназначена да съхранява рамки със съответната височина.

ДБ РАМКИ - рамки с обща височина 300 мм (270 мм светъл отвор за восъчна основа).
ЛР РАМКИ - рамки с обща височина 230 мм (200 мм светъл отвор за восъчна основа).
ФАРАР РАМКИ (МАГАЗИННИ РАМКИ) - рамки с обща височина 160 мм (130 мм светъл отвор за восъчна основа).

ДБ КОРПУС - Корпус, предназначен да съхранява ДБ рамки.
ЛР КОРПУС - Корпус, предназначен да съхранява ЛР рамки.
ФАРАР КОРПУС (МАГАЗИН) - Корпус, предназначен да съхранява ФАРАР рамки.

ДБ ПЛОДНИК - Плодник, състоящ се от 1 ДБ корпус.
ЛР ПЛОДНИК - Плодник, състоящ се от 2 ЛР корпуса.
ФАРАР ПЛОДНИК - Плодник, състоящ се от 3 ФАРАР корпуса.

ДБ КОШЕР - Кошер, на който плодника е 1 ДБ корпус, без значение какви са медовите корпуси.
ЛР КОШЕР - Кошер, на който плодника е 2 ЛР корпуса, без значение какви са медовите корпуси.
ФАРАР КОШЕР - Кошер, на който плодника е 3 ФАРАР корпуса, без значение какви са медовите корпуси.

МЕДОВИ КОРПУС - може да бъде всякакъв - ДБ, ЛР или ФАРАР (МАГАЗИН). Предназначен е за събиране на мед и обикновенно броя на рамките в него е с 1 по-малко от съответния плодник.

Относно ширината на корпусите - има 8-рамкови, 10-рамкови и 12-рамкови. Има и нуклеуси, които обикновено са 3, 4, 5 или 6 рамкови.

Mateev
22.03.2015, 12:42
Кошера който е създал Шаръл Дадан и после е усъвършенстван от Блат и сега се нарича Дадан-Блат е с изтеглящо се напред дъно, с височина на плодника 310 мм и при него НЯМА никаква възможност за ротации, заради спецификата на модела. Корпусите с височина 310 мм, ползващи плодникови ДБ рамки и отделно дъно - НЕ СА ДАДАН- БЛАТОВ КОШЕР, това си е корпусен кошер, като ЛР, Фарар, алпийски (Роже Делон) , 1300 години България (Гърдев), Станчо Георгиев и каквито още се сетите. Работата с тях е като с корпусни кошери.

Ако приемем, че под понятието ДБ КОШЕР разбираме само кошер с ДБ плодник и НЕСМЕНЯЕМО ДЪНО, то тогава много пчелари ще се объркват. Много по-удобно си е името на кошера да си отговаря на името на плодника. А това че дъното е фиксирано към ДБ плодника е остаряло виждане. При всички съвременни кошери корпусите са АВТОНОМНИ и ПРЕМЕСТВАЕМИ, така че много по-добре е под ДБ КОШЕР да разбираме КОШЕР С ДБ ПЛОДНИК, независимо дали дъното е фиксирано или не.

Също така и за понятието МК - то е измислено и наложено за многокорпусните кошери, но в него е заложено корпуса да е само ЛР. Това според мене пак води до объркване. МК ако ще означава МНОГОКОРПУСЕН КОШЕР, нека да приемем че корпусите може да са всякакви - ДБ, ЛР или ФАРАР.

Юрий Цветков
22.03.2015, 13:27
Дони ме е допълнил перфектно. Няма нужда да откриваме топлата вода. Има си точно название, а то е Модифициран Дадан. Какво толкова да го мислим. С него може да се работи по-много по различен начин от колкото със стандартния ДБ. Общото между тях е само височината на рамката.

kvohrist
22.03.2015, 16:53
Ето каква класификация дава Уикипедията за повечето европейски видове рамки.
https://de.wikipedia.org/wiki/R%C3%A4hmchen#Tabelle_R.C3.A4hmchenma.C3.9Fe
Таблицата е малко по-надолу.