PDA

Виж пълната версия : Влияние на откритото пило на медосбора



N-2
03.02.2011, 11:09
...В книгите на А. Грънчаров препоръчва, плодника да се стесни по време на главната паша, да се ограничи площта за яйцеснасяне, за да се освободят повече пчели за събиране на мед. При твоя двукорпусен плодник има опасност по време на главната паша голяма част от пчелите да гледат пило и да съберат по-малко мед. Забелязваш ли такова явление?
Имаше изказано мнение, че откритото пило не влияе на медосбора, било мит.
Моля, всеки колега, който прилага методи за ограничаване на пилото да споделя тук как го прави, срокове, паши и т.н.
Ако смятате, че темата не е актуална, моля да я изтриете или преместите на подходящо място.

evgeni.filimonov
03.02.2011, 11:29
Аз мога да споделя нещо от моя скромен практически опит.
Пролетта на 2010 от 4 семейства, иззимих само 2 и то доста слабички и понеже не можаха да запълнят за пашата 2 корпуса ЛР 10 рамкови, арестувах майката в един корпус и отгоре ХР. И така си останаха до края на сезона, като от тези 2 семейства, направих една отводка и извадих 60 кг стоков мед и 30 кг оставих за тях. Имайте впредвид, че разчитам основно на ливадна и горска паша.
Та по въпроса, аз стигнах до извода, че когато има слаба , но продължителна паша, трябва да се ограничава майката, защото ако я освободиш да снася , повече пчели ще останат да гледат пилото и по-малко ще има за нектаросъбиране и нектароприхващане. И нектара , който постъпва, ще отиде за изхранване на пилото и за пчеларя няма да остане нищо. Иначе ако има добри паши в района, тогава не е нужно да се ограничава майката, те пчелите сами го правят това. Много пчелари особено с ДБ не се съобразяват с това, че този 12 рамков плодник е доста голям и чакат да побелеят питите и тогава да сложат магазините, а то вече пашата преминава, пчелите задръстват плодника с мед и ограничават майката и ето ти роево настроение.

Юрий Цветков
03.02.2011, 13:52
iris, когато семейството е с 5-6 кг пчели, има достатъчно за извършване на всички дейности в кошера. Във всички пчеларски книги пише, че инстинкта за събиране на храна е най-силен и доминиращ. Склонен съм да вярвам на това, защото и личните ми наблюдения са такива, че при обилна паша семейството се стреми да я оползотвори максимално и отглеждането на пило остава на заден план. Това важи само за силните семейства. При слабите и отводките, положението е коренно различно.

N-2
04.02.2011, 09:56
Аз също вярвам на написаното. Но трябва да се съобразявам с липсата на обилна паша и да "хитрея"...

Юрий Цветков
04.02.2011, 11:27
Природните дадености при теб са коренно различни от тези при мен. За това и техниките ни на работа са различни. Аз споделям личната си практика с пчелите.

N-2
04.02.2011, 11:43
Природните дадености при теб са коренно различни от тези при мен. За това и техниките ни на работа са различни. Аз споделям личната си практика с пчелите.
За което всички сме благодарни.
Благодат е пчелите да работят в условия на изобилна паша. Тогава и пчеларят и пчелите ликуват.
Когато пашата е оскъдна нещата стават по-различни. Пчеларят се опитва да надхитри природата, прилагайки всичко, което някога е прочел, дочул, видял. С една дума, всичко, което би могло да е от полза. Затова се сетих за тази тема.

Даниел Йорданов
18.02.2011, 12:40
Мисля че в условията на оскъдна или дори средна паша особено ако няма слънчоглед в края на сезона е задължително да се ограничи майката в един ЛР корпус за да се получи някакъв стоков мед....иначе седзона си минава кошера отглежда пчали и в медовия сектор - нищо...или почти нищо....тука не говорим за Добруджа,Лудогорието,крайд унавието или Златията където мед тече и от камъните...става дума за полупланински и планински райони с по-бедна растителност и къс медоберен сезон в пълното или частично отсъствие на площи с маслодайни или други нектароотделящи култури.......

N-2
15.04.2011, 21:14
Накарай мързеливия на работа и ще получиш акъл(съвет).Не съм от тях,но съм алергичен към пчелната отрова и затова се опитвам да си изградя технология,която да сведе до минимум работата ми с пчелите.Затова експериментирам.Имам два 12дб и четери 10дб.Сега си купих един нов ЛР.Имам и 3 нуклеуса(6 ремки).Целта ми е по 3 магазина мед ,но само от 10дб,като третия магазин е за пчелите.12дб и нуклеусите ги използвам за отвдки.В какво се състоят опитите ми.Развивам семействата така че до началото на май десетаците да са със 3 магазина,като единия магазин го използвам за развитие.Понеже пашата ми не е обилна а постоянна(подържаща),след акацията свалям един магазин мед (остават два).След липата около 10 юли свалям още един магазин и остава един.Със ваденето на втория магазин изваждам и майката с две рамки.Между два 10дб има един 12дб,който е преграден на две с мрежеста преграда.Майките от десетаците влизат в разделения 12дб.Понеже в десетаците се прекъсва кърменето пчелите успяват да напълнят магазините.След като новите майки(свищеви) започнат да осеменяват свалям пълния магазин отдоло за есенно развитие и с това приключвам на 90% и зазимяването.Старите майки се развиват като отводки и зимуват по две в 12дб.Това е в общи линии.Иначе и аз съм начинаещ(втори сезон).
Пример за ограничаване на пилото с изваждане на майката и отглеждане на свищева майка.

scutellator
15.04.2011, 23:24
Да и ще си останеш с пръст в уста. Без майка пчелите не работят толкова усърдно (ако въобще го правят). Без пило - също.
Когато ограничиш пилото - така е - по-малко пчели ще се занимават с отглеждане на пило, но дали реално освободените пчели ще се включат ефективно в медосбора? Или това ще доведе до намаляване на средното количество работа за пчела на някоя определена длъжност в процеса?

Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?

N-2
16.04.2011, 08:00
Мисля, че няма да остане с пръст в уста. Много хора, и на изток и на запад, практикуват този начин, съобразявайки се с местните си условия. Ако не бяха доволни, нямаше да се шуми толкова около него.
Но Алексей е тук и ще сподели наесен какво е постигнал чрез него.

ANIBAL
16.04.2011, 08:02
Първо,моите поздравления на Скутелатор за подмяната на снимката.Най-сетне нещо хубаво и класическо.Оная рижата не я харесвах хич.
Сега по темата -Ирис, аз ограничавам майката като подреждам несъвършени изградени магазинни пити.Там майката не и харесва да се качва.И това е вместо ХР.В същото време тези пити са идеални за складиране на стоков мед.И така до колкото изкарат през сезона.Не свалям в никакъв случай магазините.Там те задържат достатъчно количество пчели и не се получава пренаселване на кошера и рой.Пилото е винаги много,защото резервоара за мед е огромен и има площи за дейноста на пчелите.Тези пити аз си ги правя сам.Просто пчелите имат определени ориентири при градеж и ако ги няма ,те градят напосоки.Така се получава моята ХР.Никога досега от поне 10 години в тях не е имало пило.Ти знаеш,че моят плодник е само един Рутов корпус.Там винаги и никъде другаде няма пило.Затова аз в повечето случаи вадя от плодника по две пити за сборни отводки.И на тяхно место слагам основи .И това е и моят противороев метод.Откритото пило в никакъв случай не бива да бъде ограничавано,защото в края на сезона се получава срив на семейството.Подобен на този през пролетта,но по същата причина.И в повечето от случаите е това причината за изчезналите пчелни семейства.Добавете и акара и са готови.

Напротив, откритото пило поддържа семейството работоспособно и дейно.Това е сигурен признак за присъствие на майка.И пчелите не се замислят за спасение.Това е в общи линии.Колкото по-дълго време има от него ,толкова по-добре.

N-2
16.04.2011, 08:23
Мисля, че след като има 3 месеца за развитие /юли за майката, август и септември за поколението/, новата майка ще може да създаде достатъчно пчели за зимуването. Ако ли пък има някакви съмнения, относно това, Алексей има помощни майки от миналата година /сдвоени в 12 рамковия ДБ/, които ще използва по предназначение.
За да се намали времето за развитие, може да се използват зрели маточници, които се придават в магазина при отнемането на майката /а може и преди това/ и се осигури отворен вход в магазина.
Няма място за опасения, ако си предвидил нещата и помагаш навреме.

ANIBAL
16.04.2011, 10:05
За Алексей не се съмнявам ,че ще постигне това ,което желае.Става въпрос за теб.Понеже ти поиска да получиш от нас как го постигаме.И мнение да дадем по въпроса.А и аз малко имам слабост към теб ,та за това така описвам нещата.Иначе и ти знаеш моето мнение за късната подмяна на майките.И точно така има достатъчно време за създаване на пило.Но тук ставаше въпрос за работата на семейството през медосбора.И май това е важното в случая.Става въпрос за нашите ДОХОДИ.Скутелатор е напълно прав-семейството се блокира мигновено.Няма ли плодна майка при него.И открито пило.ГОВОРЯ ЗА ПРИСЪСТВИЕ.НЕ ЗА КОЛИЧЕСТВО.

Ангел Йосифов
16.04.2011, 12:24
Опитът ми от миналата година показва следното.Около 10.07. свалих вторите магазини с мед.плодниците почти бяха блокирани имаше на 3-4 рамки запечатано пило много нектар и малко яйца.Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.Вечерта им сипах сироп от захар мед и млеко от пресован далак.Наистина семействата,както казвa scutellator,заработиха вяло.Но си мисля че по този начин семейството си почива особенно новоизлюпващите се пчели,като единствената им задача е да си произвадат майка,а малкото яйца означава че са по едри от което следва по добра майка.Почти след два месеца новите майки започнаха да осеменяват(около25 08.).И какво се получи-взрив.Трябва да подчертая че когато махах майките софората тъкмо започваше да цъфти.Ден два след като майките започнаха да осеменяват,свалих магазините отдоло,като при Венер.Магазините бяха пълни и на 90% запечатани.И си останах с пръст в уста,само че преди това бръках в меда.Към момента семействата са ми по силни от миналата година.

ceco_lovech
16.04.2011, 12:52
[quote="Aleksey"]Опитът ми от миналата година показва следното.Около 10.07. свалих вторите магазини с мед.плодниците почти бяха блокирани имаше на 3-4 рамки запечатано пило много нектар и малко яйца.Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.

И ако напишеш,че са ти изградили ВО ще ти "повярвам".

toko652003
16.04.2011, 13:06
Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?

Да. Шансовете му мисля са по-големи от друго, което не е подсилено.
Естествено стига да има какво да събира.Ако няма паша каквото и да правиш резултата е нулев.
Лично мое мнение е че семейство със семейство не си прилича.
В смисъл, което семейство си върви си върви за другите каквито и хитрини да прилагаш успехите може да са относителни.

христо
16.04.2011, 14:18
Много пчелари особено с ДБ не се съобразяват с това, че този 12 рамков плодник е доста голям и чакат да побелеят питите и тогава да сложат магазините, а то вече пашата преминава, пчелите задръстват плодника с мед и ограничават майката и ето ти роево настроение.
НЕ!

Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.Вечерта им сипах сироп от захар мед и млеко от пресован далак.Наистина семействата,както казвa scutellator,заработиха вяло.Но си мисля че по този начин семейството си почива особенно новоизлюпващите се пчели,като единствената им задача е да си произвадат майка...
Защо сложи основи? И какво е "почивка"?

Ангел Йосифов
16.04.2011, 16:03
Восъчните рамки бяха изградени,като интересното е че на всяка рамка имаше иградени чашки за маточници по около 12-13 бр. пръснати равномерно по рамката.Майките заобикаляха тези рамки не ги осеменяваха затова ги изместих крайни за мед.Мисля че запазих една ще проверя и ще снимам.

kando
16.04.2011, 20:18
Като принцип ограничаването на майката и освобождаването на кърмачките за медосбор има известна доза истина,НО това е по-скоро именно принцип,а не истина със практическо приложение - и всъщност в случая изваждате нещо от контекста на целия метод описан от Грънчаров и за това се получава неправилно тълкуване и разбиране на този принцип.

Aleksey си прави експерименти и аз следя със интерес неговото участие във форума - но в първия момент от другата тема (от където iris взе цитата) не включих,че цели именно ограничение на кърмаческата дейност със цел да увеличи медоноса.

Значи конкретно по този въпрос моето становище е следното - да ограничаваш яйцесноса на майката и кърмаческата дейност е същата недомислица,като да избиваш търтейте.

Целта на пчеларя не е да ограничава майката - това за мен е абсурд,това е немислимо и лекомислено,аз целогодишно се старая да подържам силни семейства,сега да ме убеди някой,че видиш ли във главна паша трябва да ги олабвам,щото така щяло да имам повече мед ..... и за колко време ще го имам този мед и за колко време ще го имам това вече псевдо силно семейство.

Моите извинения,ама в едната тема спорим,колко добре било целогодишното подаване на суха захар,включително и зимата,защото така сме щели да имаме едва ли не свръх силни семейства,а в следващия момент ми се обяснява как трябва да ограничавам майката и пилото - това ми звучи баш като неподготвено изказване.

Aleksey,помисли реално дали наистина не си останал с пръст в устата както много правилно отбеляза scutellator - за два месеца в главната ти паша,ти събираш един магазин с мед ....... и се чувстваш доволен ...... според мен не мислиш достатъчно трезво,ако смяташ че оставайки пилото и майката през тази паша,ще събереш по-малко мед.И нещо повече - дори ще имаш повече мед,ако направиш едновременен експеримент със еквивалентни семейства,на едното махни майката,на другото недей,сам ще се убедиш.И още едно нещо в повече - след тази паша семейството със майка,ще е във пъти по-неамортизирано,по-организирано и изобщо като цяло ще има по-добър вид от онова седяло през пашата без майка.

Колеги - четете първо малко по-внимателно,опитайте се да вникнете по-цялостно във материала,на която и да е било книга.Не става да прочетете два реда от цялата книга и да си мислите,че сте разбрали "тайната" на автора.

И второ четейки по-внимателно щяхте да разберете,че в случая няма никаква тайна и смисъла на този принцип е прозрян от всеки по-опитен пчелар и е цел във практиката му без да е чувал дори за тази книга,а именно - идеята не е да ограничаваш ти майката това е грешка,за която ще си платиш скъпо,идеята е по време на главната паша,така да хванеш ритъма на семействата,че непосредствено преди нея пилото основно да е запечатано и да се излюпи по време на тази паша,това е цаката при главните паши и високия медодобив,това е което трябва да търси и цели пчеларя.

т.е.Aleksey - съдейки по дадената информация - задръстен от мед плодник,пило на 4 рамки повечето запечатано,ти всъщност си оскотил това семейство и си си намалил сам добивите.Пчелите в случая,са знаели по-добре от теб как да постъпят - те сами са ограничили майката до толкова,че да се запази баланса,м/у едновременно силното и развиващо се семейство и силния медодобив.

Или казано по-просто - вие гледайте,да си подържате силни семействата,със пило,пчели,търтеи и прочие,а за медодобива пчелите ви сами ще се погрижат,това не го мислете.





Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?

Да. Шансовете му мисля са по-големи от друго, което не е подсилено.

да ама не - ти му предай некачествени пчели,па чакай за шансове.

toko652003
16.04.2011, 20:46
Естествено, че от некачествени пчели нищо не може да се очаква. Имах в предвид за подсилване с нормални пчели. Явно грешно съм разбран или не съм се изразил правилно.

п.п.некачествени пчели в какъв смисъл? Болни,опаразитени, дребни или друго(недобра селекция)?
...пояснил съм по-горе, че семейство със семейство не си прилича пчели много, но не събират мед, а примерно повече градят и обратното.

kando
16.04.2011, 21:45
По принцип аз избягвам и не съм привърженик на такива прехвърляния на пчели - прибягвам до този метод,само когато съединявам цели семейства,примерно слабо със такова без майка.

Но дори избягвам слабо или осиротяло (зависи от колко време!) семейство,да го присъединявам със силно.И все пак силното семейство подобравя в известна степен качеството на придадените пчели,частично и виталните им качества - особенно ако са млади.Но въпреки всичко те си остават непълноценни,защото са предварително увредени,когато са съзрявали в слабите си семейства.

Тука има едни много тънки биологични зависимости,които ще ми е трудно да обясна,поради простата причина,че слабо съм чел и съм неграмотен по тази част,но .....Огромно значение,за качествата на една пчела,оказва млечицето - пчели отгледани от слабо семейство,няма как да бъдат силни,защото кърмаческото мляко със което са хранени е със слаба биологична стойност/активност.За това избягвам подсилване със пчели - винаги го правя със пило и яйца,никога със пчели (само в определени случаи както подчерах по-горе).

Има и още,но както казах не съм сведущ - но има нещо друго,което ме съмнява,то хубаво ще подсилим със пчели,ама дали веднага им се задава "длъжноста" във семейството,какви задачи ще поемат тези придадени пчели,колко време отнема това ......

Не на празно scutellator подчерта - "дали .... добивите са съответни на силата му" т.е.теоретично,имаме семейство със 50 000 пчели,придаваме 10 000,дали добивите ще се покачат със 20% или казано друго яч,дали ще са същите ако беше се развило само това семейство до 60 000 пчели?

п.п.като цяло мисля,че scutellator може да ни осветли повече по този въпрос - уви знанията ми са в повече от практиката и трудно мога да се аргументирам,но подозирам,че в думите на scutellator има огромна доза истина.

N-2
16.04.2011, 22:45
...семейството се блокира мигновено, няма ли плодна майка при него. И открито пило.
Точно това е използвал Алексей. Ако има паша и не се налага подхранване, няма нужда от ограничаване на пилото, но ако няма, по-добре би било да се направи нещо такова, да се отгледа майка в този период. Това ще прекъсне развитието на семейството, но ще осигури храната му, а също и млада майка. В същото време ще съхрани жизнеността на пчелите за отглеждането на пило в по-късен момент.

Ангел Йосифов
17.04.2011, 08:21
Колега kango апелираш за внимателно четене но май не четеш внимателно.Това което съм направил с майките се случва в самия край на последната ми паша.И ако си чел внимателно щеше да разбереш че взимам по два магазина мед а третия за пчелите.При мен няма силна паша има подържаща и ако аз не развия силни семейства до началото на май наистина ще си остана с пръст в уста.Отнемам майките в края на липата към средата на юли и разчитам на софората пчелите да натрупат запас от прашец и мед за есено нарастване на семействата и зимни запаси.Там където пашата е силна нее необходимо да се ограничава майката по скоро трябва да се търси начин майката да не бъде блокирана напълно.Там където пашата е слаба определено трябва да се мисли за ограничаване на майката.И колега kango,мойте медовици в началото на май вече са с три магазина после само отнемам,като магазина в който сее люпило пило остава за тях.

N-2
17.04.2011, 09:26
Коста, благодаря за отговора по темата.
С твоя метод на работа, използвайки един корпус ЛР, без да ротираш, ограничавайки майката, макар и без ХР, ти пак контролираш пилото. И използваш сравнително малки семейства.
Всъщност, какви са тези несъвършено изградени пити, как го постигаш това несъвършенство?

kando
17.04.2011, 18:58
Колега kango апелираш за внимателно четене но май не четеш внимателно.Това което съм направил с майките се случва в самия край на последната ми паша.
секунда само да изясним въпроса на темата,а именно:



Имаше изказано мнение, че откритото пило не влияе на медосбора, било мит.
Моля, всеки колега, който прилага методи за ограничаване на пилото да споделя тук как го прави, срокове, паши и т.н.

или
"ВЛИЯНИЕ НА ОТКРИТОТО ПИЛО НА МЕДОСБОРА - КОНТРОЛ НА ПИЛОТО "

А сега да ми се излиза на среща със становището,че ограничавате майките след медосбора ...... малко как да кажа,аз пиша по темата така както съм я разбрал т.е.питанията са за ГЛАВНАТА паша,а не "в самия край на последната паша",където да попитам аз от моя страна какво влияние оказва и какво значение има изобщо върху медосбора манипулациите със майките след като той е свършил,че нещо на мен ми убягват целите на този метод.

п.п.сега не знам кой колко внимателно чете,ама дайте поне да се разберем за какво говорим,защото на неправилно зададени въпроси няма как да си дадем правилните отговори - какво общо има пръста в устата,началото на медосбора (началото на май),ограничаването на пилото в неговия край и общия медодобив за годината?

Значи,ако ще сравняваме ябълки със круши,моля уточнявайте предварително!!!! - та последно,защото не съм пророк,за влиянието на пилото в/у медосбора по време на пашата ли си говорим или за след нея?
И ако е питането е второто,моля да ме извините - уви както казах не съм наясно със целите и методите при тази практика.

N-2
17.04.2011, 19:06
Алексей е уточнил кога отнема майката - в края на медосбора. А темата е Влияние на откритотото пило върху медосбора - контрол на пилото.
Нека не издребняваме.
Медосборът може да бъде силен, слаб или умерен или в началото си, или в разгара, или в края си и т. н.

ANIBAL
17.04.2011, 20:24
Ирис, питите ,които използвам са правени от мен самия.Те са донякъде с отпечатка,но пресата ми е недобра.И точно тях пчелите ги строят ,но хаотично.Няма две килийки от един вид една до друга.Има различни видове ,подредени в хаотичен ред.Там мама не ще да се качи и това е празно место, което пчелите пълнят веднага с нектар.Килийките не са подредени в редове,а са ориентирани без порядък.Както вече казах -пчелите нямат своя ориентир.Но това е материал за друга тема,която не е дадена още.

kando
17.04.2011, 20:46
Алексей е уточнил кога отнема майката - в края на медосбора.
Нека не издребняваме.

напротив нека ДА издребняваме - защото не вдявам,в края си медосбора в района на Алексей силен ли е,умерен или слаб?И също нека се уточни връзката му със това как отнемането на майката в този момент спомага за увеличаване на медодобива.

Нека да помогна,защото усещам че пак ще се разминем някъде - аз разбирам,че в самия си край медосбора при Алекси е повече от слаб и за да сбере поне нещо (т.е.поне за пчелите) премахва майките със цел,да се прекъсне кърмаческата дейност и да се ангажират пчелите със медоносна дейност и ..... да има мед,така ли е или ...?

N-2
17.04.2011, 21:41
премахва майките със цел,да се прекъсне кърмаческата дейност и да се ангажират пчелите със медоносна дейност и ..... да има мед,така ли е?
Да, защото пашата, която следва би могла да осигури само развитието на семейството, без да осигури зимуването му.

toko652003
17.04.2011, 23:05
Да желаеш малко пило в края на пашата
за мен е безсмислено и нелогично.
Иначе има логика за смяна на майките след медосбора, но си крие рискове.

п.п/няма ли нектар в природата пчеларство трудно се прави.

Ангел Йосифов
18.04.2011, 19:40
От началото на март до до края на юни-средата на юли всичко е ок след това пожар.Разчитам на старите софори с дълбоки корени и каквото има по дворовете.Общо взето втората половина на лятото е зле.

N-2
18.04.2011, 21:53
Това е един метод, който постига същите резултати, които постига Алексей, по същото време, но по по-различен начин.

От списание Пчелин, бр. 2, 2005 г, стр. 53

Волгоградският пчелар Б. М. Махотин, въпреки че работи в район със засушливо земеделие постига отлични резултати. Той разсъждава така: мечките разбиват гнездата на пчелите и унищожават майките в края на малиново-липовата паша и в началото на пашата от кипрей /тревисто растение, което се използва за чай/. Останалите след погрома пчели извеждат от маладите ларви свищеви майки. Значи извеждането на майки в началото на цъфтежа на кипрей е предвидено от природата. В семействата по това време има много зрели търтеи, максимално количество пчели – повече от 8 кг, много пресен прашец и мед, изобилие от маточно млечице. По това време във Волгоградска област под питите на слънчогледа зацъфтява полската паламида. Засуха, всяка година пада дъжд два пъти през цялото лято, 200 г ежедневен принос в контролния кошер.
След обедния зной Б. М. Махотин отнася силните семейства в страни. На тяхно място поставя кошер с восъчни основи и с рамки с изградени пити и в него пренася рамка, на която стои майката. Летящите пчели излитат от стария кошер и се връщат на старото място. Откривайки разорено гнездо и своята майка, те започват активно да градят восъчните основи, да хранят пилото и да събират по 2 кг мед от паламидата, вместо по 200 грама. След 10 дни в кошера ще има 20 кг събран мед, изградено гнездо и изхранени много пчелни ларви. След месец семейството ще бъде готово за зимуване.
В стария кошер пчелите ще открият след няколко часа липсата на майката и ще заложат свищеви маточници на най-хубавите ларви /на 12 часа/, което гарантира високо качество на майката. Младите летящи пчели ще събират по 200 грама мед всеки ден. След 8 денонощия и половина ще излязат първите майки, ще се облетят и след 12 дни ще положат своето първо яйце. Огромната маса млади пчели, усещайки благополучието в семейството, с пълна сила ще започнат да събират нектар от слънчогледа, ще градят восъчни основи и ще отглеждат пило. На пчеларя му остава навреме да извади меда и да удържа пчелите. Такива семейства се подготвят добре за зимата, добре зимуват и бързо се развиват.

kando
18.04.2011, 22:36
И какво е общото м/у този метод и на Алексей (освен,че явно е по едно и също време) - и айде няма да питам,какво па е общото м/у резултатите?

п.п.и не м/у другото,кой е Б.М.Махотин - че нещо целия разказ малко ми е съмнителен?

N-2
18.04.2011, 22:48
Ами аз намирам прилика.
Това, което знам за Махотин е това, което е написано в списанието и което съм преписала в горния пост с точките и запетайките.

scutellator
18.04.2011, 23:40
Район със засушливо земеделие??? Да,ама на фона на някои руски области със 3500 мм годишни валежи.

Направо седя и се смея.

Какво ще кажете да приключим темата засега и да я коментираме след няколко години?

N-2
19.04.2011, 08:15
Още един дето почна да приключва теми, като не са му интересни. Ами смей се, не ми пречиш.

kando
19.04.2011, 11:12
Ирис не се впрягай - скутелатор е човек,който със две изречения казва много.Странното е,че на вас не ви изнася какво казва той по темата,нито чувате другите колеги - а сте готови да повярвате на някакъв вестник,без дори да проверите и поне от малко да осмислите информацията подадена от този вестник.

Бивша Сталинградска област,се характеризира наистина със слаби валежи през лятото,но това далеч не е такъв проблем нито за пчеларите,нито за земеделците,защото почвата е плодородна и вода във земята там има и то предостатъчно.За справка - Кривчиков и ако не се лъжа дори Юрий Лужков си гледа пчелите във тази област.За каква слаба паша ми се говори във този вестник след като има такава дори преди липата,след нея кипрей (не знам какво е),полска паламида (пак не знам какво е) и не на последно слънчоглед ...... съжалявам,но не малка част от обработваемите земи там са засяти със слънчоглед.Къде е слабата паша при Алексей,къде ми давате за пример Волгоград - нема да набивам пак за ябълките и крушите,ама .... поне от малко,нали ......

Да не говорим за встъпителната част на разказа - в това време на годината баба меца разбива пчелите,щото и се сака медец .... извод природата била предвидила ...... ма съжалявам,но детски приказки ли четем,басни ли какво не знам,но не е научна или документална литература за пчели със сигурност.

Трябва ли да обяснявам абсурдноста на метода на Махотин - при 100 семейства,ако направите тази тъпотия,която е описана ще се видите в чудо ..... и изобщо някой от вас търсил ли е майка във пиковото развитие на пчелно семейство (8кг. пчели са със сигурност поне 70 000 пчели).Не разбрах и от къде идва сигурноста,че пчелите ще заложат маточници на най-хубавите ларви - от книгите,които съм чел и от моя опит,първите маточници са заложени на по-стари ларви (над 30 часа),уви не съм наясно защо се получава така,но е констатиран факт.

И поне виждате ли основната разлика м/у този метод и това което прави Алексей - понеже никой нищо не каза заключавам пак,че не се чете внимателно.Огромната разлика е,че семейството във което остава майката е това на,което залагаш за медодобив,а онова което залага майка е за развитие до толкова,че да може да иззимува.Алексей прави точно обратното на това и по този начин си орязва медодобива и то със много.На 90% съм убеден,че този магазин който сбират пчелите за два месеца,ще го сберат и без да прави тези хамалогии.
Има много голяма разлика,ОГРОМНА м/у отнемане на майка (т.е.осиротяване на семейство),ограничаване на пилото (яйцесноса на майката),отнемане на пило (намаляне на кърмаческата дейност) и ангажирване/насочване на пчелите към повече нектаросъбиране - това са 4-и коренно различни цели,които възприемате като една и създавате такава мешавица,че няма как да не кажа,че даже не знаете какво всъщност правите и целите.Единственото което чух като коментар,е че махате майката,за да се включат повече пчели в края на медодсбора - такъв принцип във пчеларството няма!!!!!!Нищо друго,никаква друга аргументация не видях от вас,обосновката ви лежи на твърдението,че като няма пило за кърмене,пчелите ще събират повече мед - което пак повтарям е принцип,който теоретично е верен,но е грешен като практическо приложение,защото ако беше толкова просто и лесно,то тогава всички пчелари,щяха да отнемат майките преди главните паши .... и да речем след тях да ги връщат (примерно .. естествено може и куп други глупости да ти щукнат)


Искам да попитам Алексей,защото със сигурност е чел повече от мен (поста от другата тема),къде го прочете този метод със който се мъчи и да ми каже,кои са тези дружелюбни колеги,които го съветват какво да прави?
Алекси - колегата Йорданов,много правилно ти направи забележката,но ти не искаш да чуеш.Дори по-лошо - аз лично оставам със впечатлението,че сте убедени със Ирис във ефективноста на метода,поради простата причина,че вие дори не питате и не се интересувате ...... за това няма друг начин,освен както каза scutellator след години да си пишем пак в тази тема.

Интересното е там,че Алексей е досетлив и рядко срещан ерудит,повечето пчелари които съм срещал,включително и аз минаваме през такива безсмислици - сигурен съм,че сам след време ще разбере грешките,които допуска и сам ще се коригира,но ..... другите,които му се възхищават,те точно те ще останат със пръст в уста,защото нищо няма да са разбрали.

scutellator
19.04.2011, 11:40
Не че не ми е интересна. Просто е безсмислено да ви убеждавам в каквото и да било, затова и не се хабя много. Когато човек е предубеден, винаги ще си намери повод и начин да изопачи фактите и да си ги натъкми така че да подкрепят собственото му виждане.
Аз съвсем нямам намерение да убеждавам когото и да било в нищо, затова и само веднъж казвам как стоят нещата, пък вие ако искате да ги вземете под внимание си е ваша работа. Няма смисъл да си играя да ви смилам информацията и да ви я предоставям на готово- това го мога и съм сигурен че ще убедя повечето от вас, но трябва да се научите сами да мислите, пък и няма полза всеки път са ви налагам собствените си мнения.
Уви, без малко практика не става. Ако имате късмет, след време, уверени че сте на прав път, ще се чудите как е било възможно да грешите толкова. След още няколко години (и с повечето знания) ще се замислите пак колко сте грешили и първия и втория път. И така докато някой ден наистина не се окажете на прав път - е това пък вече няма как да се разбере със сигурност.
Много по-лесно е да разбереш кога грешиш, отколкото кога си прав.

toko652003
19.04.2011, 13:42
За мен интересен експеримент ще бъде ако преди(40 дни) главната паша майката наснесе достатъчно и 10-20 дни преди нея се ограничи с решетка.Това разбирам, като контрол над пилото т.е. да контролираш яйце снасянето от там по-малко ангажирани почели с изхранване на пилото и съответно повече добиви на мед.

п.п.дискусията относно осиротяването и смяната на майките наистина са друга тема на разговор.

N-2
19.04.2011, 14:06
Всеки може да работи както иска и да прави каквото иска с пчелите си.
Ако искате ограничавайте майката, ако искате въртете до безкрай, за да я стимулирате, ако искате въобще не отваряйте кошера, за да се развиват на самотек пчелите, безконтактно, май такава беше терминологията.
В края на краищата целта на всеки е да бъде удовлетворен от работата си с пчелите в собствени специфични условия.
Ограничаването на пилото не съм го измислила аз, нямам самочувствието на първооткривател и не се чувствам виновна за нещо, нито обидена от нещо. Факт е, че ограничаване се прави. Дали в Русия или в Америка, пчеларите го правят.

Темата е Влияние на откритото пило върху медосбора - контрол на пилото.
Вие сте в правото си да изразите несъгласието си по този метод. Точно тук е мястото за това.

N-2
19.04.2011, 16:05
За мен интересен експеримент ще бъде ако преди(40 дни) главната паша майката наснесе достатъчно и 10-20 дни преди нея се ограничи с решетка.Това разбирам, като контрол над пилото т.е. да контролираш яйце снасянето от там по-малко ангажирани почели с изхранване на пилото и съответно повече добиви на мед.
Точно това се прави + премахване на част от плодника /този с откритото пило/ и нелетящи пчели на промишлени пчелини в Америка.

христо
19.04.2011, 16:08
По принцип новите пчелари са по склонни към експерименти и обяснения...С времето нещата се избистрят. Най ценното е личния опит , и то - осмисления такъв. А съвети - и да дава човек и да не дава - полза няма. Различни райони , климат ....Аз лично правя точно обратното , ама съм минал по този път... :D

N-2
19.04.2011, 16:19
А за майката, какво по лесно от това да я намериш, като преместиш кошера настрана, семейството се освободи от летящите пчели, и преди това рано напролет си си направил труда да я бележиш. Нищо абсурдно в метода.
Колкото до това дали са нови пчеларите, които експериментират, бих казала, че сигурно не съм по-нова от Христо или Скутелатор.

kando
19.04.2011, 16:28
Мда минахме през Русия,сега ще гледаме промишлените пчелини в Америка - добре че са те,да чуем за тази технология. :D

Аз вече съм пас!!!!

п.п.и един съвет - във книгите на не един и двама БГ автори е описано до най-дребните детайли,със всичките тънкости и подобности,дори бих казал във излишък,как,кога,какво да направим и най-вече ЗАЩО,във връзка със контрол на пилото ...... просто трябва да има кой да чете,внимателно.

п.п.2 всъщност не е само в книгите - на няколко места дори тука във форума е описано достатъчно добре .... но уви пак трябва някой да чете wink;

п.п.3 ирис - не знам дали си опитна колкото Христо и Скутелатор (уви аз нямам техните знания и опит),но категорично мога да заява,че не си търсила майка,било то белязана или не,във пиковия момент на развитие на пчелното семейство. drinks;

христо
19.04.2011, 16:30
А за майката, какво по лесно от това да я намериш, като преместиш кошера настрана, семейството се освободи от летящите пчели, и преди това рано напролет си си направил труда да я бележиш. Нищо абсурдно в метода.
Колкото до това дали са нови пчеларите, които експериментират, бих казала, че сигурно не съм по-нова от Христо или Скутелатор.


Не за да споря , а само за да уточня - пиша! Метода не е абсурден, но ще Ви го опиша накратко ПРАКТИЧЕСКИ за примерно 50 семейства.

1. Приготвяме 50 нови , празни кошера , тежки по около 20-25 кг., поставяме ги по местата им, вътре в тях поставяме поне по 8 основи...
2. Преместваме пълните кошери с по 1 -2 магазина , тежки примерно по 40-50 кг.
3.Намираме майките , вземаме ги с питата на която са и ги поставяме в празните кошери с основите....

РАЗБИРАТЕ ЛИ ВЪОБЩЕ ЗА КАКВО СТАВА ДУМА.....

Иначе съм убеден, че сте дори по стари пчелари от мен и Скутелатор!

kando
19.04.2011, 16:36
Мда и ако кажем,че не са 50,а 500 семейства Ице как ще ме убедиш,че метода не е абсурден speechless; (макар,че дори за 50 кошера е абсурден,ама айде ние сме по принцип твърдоглава нация,така че ....) - па за промишлените пчелини в Америка,специално аз не знам.

христо
19.04.2011, 16:42
Мда и ако кажем,че не са 50,а 500 семейства Ице как ще ме убедиш,че метода не е абсурден speechless; (макар,че дори за 50 кошера е абсурден,ама айде ние сме по принцип твърдоглава нация,така че ....) - па за промишлените пчелини в Америка,специално аз не знам.

За 2-3 кошера става...Иначе аз няма да те убеждавам ( тебе няма и нужда) , просто сам ще се убедиш...или разубедиш...

ANIBAL
19.04.2011, 19:37
Сега по темата-Влиянието на откритото пило влияе различно през различните етапи на развитие на семейството.През пролетта и есента е желано.И най-вече това.Затова се вземат и се правят много различни похвати само и само да го има в изобилие.Чета разни мнения и виждам ,че се допускат грешки в общуването.Тук се пише приятелски.И разговорите са такива.Затова пиша сега на приятели.През лятото самото пило и неговото присъствие в гнездото се приема от много пчелари за нещо като препятствие.Нещо заемащо празното простванство в кошера.Най-вече в плодника.Там най-много пчелите отлагат храна за зимата.И този факт не е убягнал на нашите учители и колеги от миналото.И точно на този факт е залегнал принципа с ограничаването на майката.Защото самото пило през това време се храни и за него отива много чист и полезен мед.Точно този мед е желан от пчеларите.Сигурно сте запознати с количеството храна поемана от пилото през медосбора.Ако не сте, бива да го направите.Отговора ще ви даде и причината за различните техники и похвати на колеги за това.

Ангел Йосифов
19.04.2011, 19:44
Сигурен съм че и аз като всеки начинаещ правя глупости,но Велигден наближава и съм сигурен че ще "възкръсна".Махам майката защото си мисля че:първо-ако оставя майката ще трябва да изхранват пило от което следва че меда ще свърши бързо и ще трябва да подхранвам даже и за зимни запаси.Второ-кои пчели ще отгледат по добро пило?тези който са отглеждали пило и преработвали нетар или тези който наса извършвали тези дейности.Трето-представете си 2кг-3кг НЕАМОРТИЗИРАНИ пчели и нова майка в края на лятото плюс 30кг мед.
Изкам да успокоя колегата cango че никъде несъм го чел този "метод" и несъм получавал съвети от доброжелатели. Иначе съм търсил съвети за отделни детайли.И накрая искам да кажа че има още доста да се уча.

kando
19.04.2011, 20:12
хахахаххаха а е Алекси,поне един път да ми беше уцелил името drinks;

Предположих,че си прочел из книгите за тази практика от този пост

Близо две години преди да си купя пчели започнах с литературата.Нищо особено на Бижев,Пурвулов,Грънчаров, Радоев и филмите във форумите.Една година преди да започна да пиша във форума изчетох всички теми и се ориентирах към мненията на няколко колеги с който контактувам по телефона и на яве,
защото наистина някои от имената,които си изброил както казах са написали предостатъчно по темата.

п.п.И моля Ви всичките - не съм се държал нито грубо,нито враждебно.Изписах не малко и ако съм проявил малко по-остра критика не е от лоши чувства!!!Ако някой се е почувствал засегнат моля да ме извини - явно не съм се изразил правилно и за това съм бил разбран погрешно.
Просто ми се иска малко повече да мислите - не напразно много от пчеларите практикуват до дълбоки старини,това е тънък занаят,работи се със мисъл не със инат и сила,дори бих казал че е айляшки занаят.

И в този дух - пожелавам ЛЕКА работа на всички drinks;

Ангел Йосифов
25.04.2011, 16:30
[quote=Aleksey]Опитът ми от миналата година показва следното.Около 10.07. свалих вторите магазини с мед.плодниците почти бяха блокирани имаше на 3-4 рамки запечатано пило много нектар и малко яйца.Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.

И ако напишеш,че са ти изградили ВО ще ти "повярвам".

http://postimage.org/image/ys1qxujo/
Цецо ето една от рамките.Тази я запазих защото ми мина през главата че мога да изрежа готовите чашки и да ги използвам по преднзнзчение.

Ангел Йосифов
31.05.2011, 20:03
Какво се получи и без да се намесвам в ограничаване на пилото,когато семействата са силни и пашата се застъпва?Рапицата и акацията се застъпиха липата до края на седмицата ще цъфне.Със роевото настроение се справих но пнеже съм съботно-неделен пчелар неможах да се справя с блокажа на плодниците от което семействата излизат от акацията с много мед но с малко пило и отслабнали.

Даниел Йорданов
31.05.2011, 20:14
Алексо,съсипал си основата.....виж колко свищеви матила са се опитали да заложат.....жална картинка....според мен добри резултати се получават когато мамата се ограничи ,а не когато семейството се осироти.....

Ангел Йосифов
08.06.2011, 18:46
Алексо,съсипал си основата.....виж колко свищеви матила са се опитали да заложат.....жална картинка....според мен добри резултати се получават когато мамата се ограничи ,а не когато семейството се осироти.....Наборе как успя да ти мине през ума че аз съм съсипал основата да неби аз да съм я изграждал.Затова след месец ще им сложа празна рамка.Иначе сезона при мен приключи планът е преизпълнен.Пуснал съм ги във ваканция за един месец и след това пак ще си правят нови майки,освен ако не предложиш друг вариант.

Димитър Попов
13.06.2011, 08:43
Колеги,тази тема е много интересна,следя вашите мнения с интерес.Аз също съм новобранец в пчеларството и преди месец реших сам да правя отводка.Взех пчели и рамки с пило от най-силния си кошер и както се "очаква" съм преместил и майката.Така найс-силния ми кошер осиротя.Днес съм на 25 дена след събитието.какъв е резултата.Осиротелия кошер има нова майка,която още не е пронесла,днес е 12-тия ден след излюпването.По питите няма пило,няма прашец,пчелите изглеждат много,но младите са малко.Събрали са най-много мед в сравнение с останалите кошери.Сега при мене цъфтежа на акацията е по средата на силата.След 10-на дни резултата ще е още по- виден.Не мога да взема страна по спора,кое е по-правилно да се практикува,само споделям какво се случи с един от кошерите ми.Так ,че в мене възниква още един въпрос - къде е границата между правенето на отводка и увеличаване на медодобива с ограничаване на пилото.

jordanov
13.06.2011, 10:52
Митко hi; , колкото пчелари има тука толкова и отговора може да получиш. Най- добре ще си отговориш сам на два пъти- сега наесен и догодина напролет drinks;

христо
13.06.2011, 17:00
в мене възниква още един въпрос - къде е границата между правенето на отводка и увеличаване на медодобива с ограничаване на пилото.


Такааа...някога , като бях още много нов в занаята правех следното - при поставянето на магазините премахвах всички майки на семействата....Целта- според теориите- ограничаване на пилото и събиране на повече мед. В края на сезона резултата- по 1-2 основи изградени на семейство + 1 магазинче мед. Повечето семейства си произвеждаха майки криво ляво...2-3 винаги не ставаха. Наистина , тогава и времето ми беше толкова, жътви ...въобще агрономия .
Но - наистина не ти го препоръчвам, резултата не е добър! Може би ако имаш слаби паши , или пък само една паша ще свърши работа , но иначе - категорично не !

пп. Между другото по този начин и роене нямаше.

Ангел Йосифов
13.06.2011, 18:04
.Така найс-силния ми кошер осиротя.Днес съм на 25 дена след събитието.какъв е резултата.Осиротелия кошер има нова майка,която още не е пронесла,днес е 12-тия ден след излюпването.По питите няма пило,няма прашец,пчелите изглеждат много,но младите са малко.Събрали са най-много мед в сравнение с останалите кошери.Точно така,събрали са много мед,НО от другите паши нищо-ще го ударят на развитие защото старите пчели умират и няма нови,за 25 дена всичкото пило е изляло.Младата майка може да пронесе чак след седмица защото пчелите сега са съсредоточени в акацията и на нея почти несе обръща внимание.

N-2
13.06.2011, 19:54
Затова всичко трябва да бъде съобразено с пашите и с други неща, предполагам.
Ако следва период без паша, това, така или иначе, ще е време за разрояване на семействата /ние вече сме го направили/.
Ако следва паша, какво пречи да се обединят двете семейства, след като младата майка пронесе? Нали така ни съветват специалисти?
Равносметката ще бъде - повече събран мед и млада майка в семейството. Разбира се - и повече труд.

Даниел Йорданов
14.06.2011, 22:55
Ирис, при обединаване на две семейства махаш ли едната мама или ги оставяш сами да изберат коя да остане?

N-2
15.06.2011, 09:07
Веднъж ги оставих да си избират /беше през втория ми сезон на гледане на пчели/, та се бяха избили пчелите. От тогава не оставям да си изберат. Може би беше неподходящо времето, извън сезона.
За всяко нещо си има начин, просто това не беше начинът.
Ако се прави такова обединение трябва да има паша. Така пчелите от горното семейство /присъединеното семейство/ се връщат с нектар и прашец и биват приемани в приемното семейство, а ако няма, биват приемани като крадци и настава сеч. Чудя се защо ги обяснявам тези абзучни истини, но като си ми го задал този въпрос да отговоря, може някой да не знае, пък и може някой да допише нещо и да научим още нещо.
Освен това пчелите не винаги избират по-младата майка, която бихме искали да остане. Смята се, че загива онази майка, която е поставена "на течение" между връщащите се пчели от присъединеното семейство и излизащите пчели от присъединеното семейство.
А ти как го правиш това? И в каква връзка питаш в тази тема? Може би имаш нещо предвид?

N-2
16.06.2011, 14:25
Ирис, при обединаване на две семейства махаш ли едната мама или ги оставяш сами да изберат коя да остане?
Даниел, благодаря за подсещането. Толкова отдалече тръгна, че в грешна посока чак ме подведе да разсъждавам.
Ако искаш, напиши това, което имаш да кажеш за това как ти би продължил в случая.

Ангел Йосифов
01.09.2011, 19:52
Но Алексей е тук и ще сподели наесен какво е постигнал чрез него.Свалих по един магазин в повече(3) от предходната година.И тази година кошерите на които отстраних майките отново напълниха по един магазин,а тия които останаха с майки изядоха по един,като през август всички семейства получиха по 4(0,7л) хранилки захаро-меден сироп.Във някои от семействата с майки(роеви от пролетта) поставих рамка хранилка със суха захар ефекта е поразителен.Като цяло семействата са силни.Очаквам и семействата със авгостовските майки до месец и половина и те да са силни.Към края на септември ще направя снимки.

N-2
31.01.2013, 17:27
В подкрепа на горния пост на Ангел /Ангел ограничава пилото посредством отглеждане на свищева майка/ прилагам следния цитат от книгата Пасека под крышей дома, А. Гунякин.

…Вторым доводом противников использования свищевых маток обычно является ссылка на то, что якобы имеется снижение продуктивности семей, выводящих свищевых маток [38]. Такое иногда случается, но со среднерусскими пчелами, если к началу яйцекладки молодой матки медосбор иссякает. А вот карпатские и близкие к ним краинские пчелы не снижают медосбора и в отсутствие матки при выводе свищевых [19]. Однако, соблюдая рекомендованные условия по выводу свищевых маток [16, 17, 19, 47], и со ссреднерусскими пчелами можно получать отличные результаты.
М. Ф. Шеметковым и Н. И. Смирновой (1983) вывод свищевых маток по кемеровскому методу рекомендуется с целью сохранения индивидуальных качеств наиболее ценных племенных семей. Подчеркивается, что “полученные таким способом новые семьи обладают всеми положительными наследственными качествами материнских семей и отличаются неройливоетью и высокой продуктивностью”.
Продуктивность семьи,
выводящей свищевых маток
В ряде зарубежных стран, например в Румынии, где содержат пчел, по своей природе близких к карпатским, способ отдаления матки от расплода (во время медосбора) для вывода свищевых маток является одним из стандартных приемов перевода семей в двухматочные и используется с целью повышения продуктивности и для размножения семей [23]. В ЧСФР, где содержат крапнок, проведены работы, показывающие, что вылеты пчел на медосбор не снижаются из-за утраты или длительного отсутствия матки [19].
В. Г. Кашковский [15, 16, 17] на основе сравнительных испытаний показал, что отбор матки с небольшим отводком (в начале главного медосбора) для вывода свищевых способствует увеличению медосбора.
На основании многолетних испытаний в Кемеровской области и ряде других районов получены результаты, показывающие, что “при отборе матки в начале главного медосбора семья, которая может заложить свищевые маточники на открытом расплоде, работает не хуже семьи с маткой, но из-за перерыва в яйцекладке в один месяц дает больше товарной продукции. В зиму идет молодая матка, обеспечивающая позднюю яйцекладку.
Такой способ смены маток увеличивает медосбор на 7—50%” [16]…