PDA

Виж пълната версия : ВАРОАТОЗА



Страници : [1] 2 3 4 5 6

Kiril8305
29.11.2010, 21:19
Здравейте!
Ако може да попитам при третиране за акара при дълбокото дъно под мрежестата рамка , върху плътната табла се поставя лист намазнен с подходящо в-во
кое е подходящото в-во ?
Поздрави.

buci59
29.11.2010, 23:35
Чел съм,че това може да е някаква мазнина-олио например.

vanHanegem
29.11.2010, 23:40
Вазелин.

nolkov
14.02.2011, 15:42
Здравейте,Искам да ви попитам кои са най-новите лекарства в борбата с вараотозата? Оксаловата киселина се използва все по-често, както с изпарител, така и с направата на воден разтвор с такава киселина, които се пръска по пчелите.

На дядо ми от акар тази година са умрели 4 кошера от 6.
Сега трябва да избера някакво лекарство, за да му го занеса и затова ви моля за съвет. Той вече не разбира нищо и ги гледа много лошо, но въпреки всичко искам да му помогна да задържи поне тези 2 кошера, защото меда, който вади там (м-р Седемте престола) е страхотен.

scutellator
14.02.2011, 17:59
Няма нови лекарства.

Купи Варостоп. При основния преглед (Март или Април,)сложи по 2-3 лентички на кошер. Хващаш ги с клечки за кибрит и ги поставяш между питите (през 1-2 междурамия всяка) там където е пилото. Една опаковка ще ти стигне (въре има 10 лентички), струва 5-6 лв.


Смени майките. Това помага много, най-вече когато акарите не щат да мрат.

nolkov
15.02.2011, 13:25
Благодаря,

Аз четох как тези ленти и лекарства вече не помагат щото акара става резистентен, когато хората слагат по-малки количества от лентите и те привикват. Но ще вземем Варостоп и ще го пробваме дано има ефект.

Поздрави!

TVB
01.03.2011, 10:04
Не съм съгласен че по това време лентите варостоп са най-доброто лекарство против вароатозата.
Лекарственото вещество с което са напоени лентите варостоп се разпространява по индивидите в семейството по контактен път - т. е. чрез докосване и общуване между тях. По това време заради ниските температури семейството е слабо активно и ефекта няма да е добър. Аз бих третирал с разтвор на оксалова киселина чрез накапване или опръскване. След като дневните температури станат около 10-12 градуса бих поставил ленти варостоп. УСПЕХ!

Димитър Бонев
01.03.2011, 11:12
Всичко е според зависи. По технологията по която работя - обвивам отвън кошерите със сриропор_- в момента кълбото не е стегнато. Пчелите щъкат навсякъде по питите дори и при ниски температури (онзи ден изядох доста жила докато им сложа питките) но на тези, които оставих за сравнение без такава обшивка кълбото бе срегнато. Така че на първите смятам през следващата седмица да сложа лентите,а на вторите, когато времето се позатопли. И в двата случая трябва да ги махна към 10-ти април. Тогава започва да цъфти рапицата.

Николай Христов-nikberk
10.03.2011, 10:25
През есента от Ташмайдан купих Varrojet (духалката) за третиране на семействата,покрай нея ми предложиха и VAROAL-A и аз го купих .Въпроса ми е дали има някой опит в третирането по подобен начин с подобни лекарства и дали това лекарство е подходящо за третиране пролетно време?Купих ги набързо тези неща и не се сетих да разговарям по подробно със Сърбите за времето на третиране,а и бях решил че повече с Варостоп няма да третирам.Не съм добре със Сръбския затова прилагам описанието на лекарството.Доколкото разбирам температурата трябва да е над 14 градуса,но не разбрах дали трябва да затварям прелката като при третиране с оксалова киселина. Ще се радвам някой ако е работил и сподели за начина на работа и дали е доволен.


http://s3.postimage.org/i0etntac/img028.jpg (http://postimage.org/image/i0etntac/)

vanHanegem
10.03.2011, 12:07
Аз го превеждам така:
Третирането се извършва сутрин или привечер при Т над 14 гр. Прави се през 4-6 дни 3-5 пъти ПРОЛЕТ(при интензивно развитие на пилото) и 4-6 пъти ЕСЕН(когато няма пило).
Препарата не се употребява 14 дни преди паша, или в кошери в които има мед готов за центрофугиране.

Станко Ставров
24.03.2011, 20:33
Аз още преди седмица третирах с Perizin.

kando
28.03.2011, 14:42
Цитатите,които ще постна са от темата за мравчената киселина - коментарите на scutellator са много интересни и полезни,и са принципни за борбата със акара,и не са толкова отнесени към употребата на мравчена киселина.С това надявам се и той,и екипа на форума да ме разберат правилно,защо искам тук да дам малкото си мнение по въпроса.

Мислил съм и аз през годините във същата насока,като колегата scutellator - уви не съм намирал нищо публикувано по тази теория (но не съм и търсил много) и сам не знам какви изводи да си направя.
Та (цитирам частично):



използването на химия е като употребата на наркотик.

Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с трахейния акар, то премахвайки този натиск, който той извършва, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с него. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези пчели, които не се справят чак толкова добре с този акар(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

Пълната стерилна среда не е от полза за никого, дори и при хората, освен ако имате намерение да прекарате остатъка от живота си в балон.
това са принципите на естествения подбор - всички знаем,че при отглеждането на всяка една жива твар,било то едър рогат добитък,кучета или пчели,най-ефикасния начин за борба със вредители,заболявания и постигането на силен здрав организъм (и може би няма да е грешка ако кажем,подръжането и развитието на по-добрия,по-качествен ген) е именно естествения подбор на природата.Колкото по-плътно се придържаме към природата,колкото повече разбираме нейната еволюция и съобразим работата си със естеството на природните закони,толкова по устойчиво и силно животно ще имаме и ще отглеждаме.

Интересна тема е това,наистина интересна - преди бях попаднал (на Българин беше,но уви не помня на кого) на една лекция,в която се наблягаше именно на естественото развитие и селекция на пчелите,като начин за борба срещу гнилеца.

Наистина,като се замисли човек,ако се постигне тази цел:


Не искам да спася акарите, но след като не може да се унищожат колкото и химия да използваш, пчелите по някакъв начин трябва да свикнат да живеят с тях.
не е трудно да се досети,какво облекчение ще е това - както за джоба,така и за количеството работа,така и за самата ефективност и увеличение на капацитета на работоспособност и здраве на пчелите.

Забелязал съм,че най-големия страх при отглеждане на дадено животно,като че ли е именно страхът от епидемия - била тя болест или вредител.Едно нападение,една болест,ако се изпусне от контрол,може да унищожи много годишен труд,само за няколко дена.

Ето вече и малко практика за тази цел:

Но се старая да не го правя. Не всички семейства имат нужда от третиране, или поне не еднакво. Използвам препарати само през есента. И ако някое семейство не проявява признаци на опаразитяване през годината - не го третирам, поне до следващата есен, един вид отсрочка. Ако и тогава няма признаци - картбланш за следващи 12 месеца.
Ако някое семейство прояви признаци на опаразитяване преди есента - смяна на майката с млада- в рамките само на месец това намалява нивото на акари в кошера 3-4 пъти. Повечето млади майки по-добре контролират акарите. Отводките (това че ги правя на маточник също помага) може и да не се третират първата есен.
Кошерите ми са групирани в малки пчелини. Цикъла на развитие на акара е различен в малък пчелин и във голям.
Третирането при мен е по-скоро застраховка, когато нещо се обърка, като крайна мярка, не механично повтарящо се действие.

Не казвам че това е най-добрия вариант, но друг за сега нямам. Надявам се някой ден да мога да се откача съвсем.
безценен опит е това,аз лично благодаря на scutellator за споделената практика.

Преди години съм правил подобно проби - знаех,че е рисково,но някъде в тези експерименти ще се открие истината или поне ще се доближим до нея.Две години пробвах без абсолютно никакво третиране против акар - разчитах основно на рамката за търтеево пило,и на младите майки и отводки,като никога не съм се стремял и не съм правил опити,за ранно есенни и пролетни майки,и макар със тази практика опит да нямам съм наясно,че ще е страшно ефективен ход във битката срещу акара.

За мое щастие,рисковете които предприех,не бяха фатални - така и не видях през тези две години опаразитяне на семействата ми,но на третата година един колега,чиито пчелин (около 20 кошера) е само на половин километър от мен и беше буквално изнесен от акара,всичко до дупка,и ме хвана страх та почнах пак да си третирам.Пробвал съм и със по-рядко третиране - преценявайки също силата на семейството и признаците за опаразитяване,като така и определям сезона в,който ще третирам т.е.не съм се придържал към правилото само есен или само пролет,а според зависи,някои есен,някои пролет и съответно някои два пъти в годината.

Но защо съм подчертал онова изречение от цитата - мнението на колегата Желев, се допълва със подчертаното от мен


Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.
Искам да наблегна на този цитат и подчертаното - защото във моите размишления стигнах до тук и се отказах тотално от опити да не третирвам,ЗАЩО ....

Казаното от колегата scutellator го виждам,като абсолтютно вярно и като теория,и като практика,но сам той,дори и колегата zhelev,както и аз (естествено и повечето колеги,мислили по темата) виждаме една въпросителна,която остава без отговор,какво да се направи - освен вариянта със няколко малки пчелини,но не на всеки е във възможностите му.

Има една много значителна разлика м/у пчелите във природата и пчелите отглеждани от хората - а имено,че при вторите говорим интензифицирано пчеларство/отглеждане/развитие.Във природата няма такова гонене на резултати - било мед,прашец,майкопроизводст во и т.н.
Съответно - пчелите във природата не се задържат във една и съща хралупа 10 години,не ги гонят да сбират колкото се повече мед,което е известно щадене на организма им.
Точно до тези размишления стигнах и се отказах - дворното място на,което ми е пчелина,го ползвам от вече над 10 години не знам,но дори си мисля,че най-вероятно е едно свърталище на акарите.Не ми се иска да рискувам,защото може да се получи закъснение от моя страна при евентуална инвазия на акара,което би ме докарало до фалит.

Но определно има резон във идеята разглеждана и развита от scutellator - интересно ми е,ако има други хора,които да са правили опити,наблюдения някакви да имат,дори и да е изводи направени само на база теория,пак ще е интересно според мен да се обсъди и сподели.

п.п.инак конкретно по темата да кажа - тази година понеже правя едни други проби,слагах хартия намазана със мас на всяко дъно при третирване против акара.Ползвах ленти варостоп и варотом - половината им сложих от едните,на другата половина от другите.Определено мога да заключа,че първо варотома е значително по-слабо ефективен и второ все пак макар и по-слабо действа.
И понеже не съм съвсем ориентиран - как мислите над 50 акара за от нормално към слабо семейство,много ли са и имали повод за притеснение .... според мен е много акара,гледам ги пчелите акар вида само тук там,а като погледна листа и ме хваща страх,много акар,много нещо.

христо
28.03.2011, 15:49
Именно заради това трябва да се търси и намира баланса , между начините за борба с акара (химически , физични, биологични...) и търсените резултати ( добив, качество на продукта...).Обикновено ежегодната смяна на майките (оставането на семействата без пило ) наистина повлиява количеството на акара... НО -нещата не могат да се "оставят на самотек "!!! Затова всеки си изгражда някаква система от мероприятия , която е съобразена с условията при него , нещата трябва да са свързани...

vanHanegem
28.03.2011, 16:00
Никой не споделя една добра практика при изкуственото роене - ГОЛ РОЙ, който веднага, без никакви притеснения се третира с Оксалова к-на и след това му се поставят САМО восъчни основи!

scutellator
28.03.2011, 20:03
Никой не споделя една добра практика при изкуственото роене - ГОЛ РОЙ, който веднага, без никакви притеснения се третира с Оксалова к-на и след това му се поставят САМО восъчни основи!

Пудрата захар е по-ефективна от всички химикали взети заедно при гол рой (99,9%). При изследвания, когато трябва да се даде равен старт на всички новосформирани семейства, се използва именно пудра захар, а не химикал.

Ивайло Велинов
04.05.2011, 20:35
http://georgiabees.blogspot.com/2009/08/small-hive-beetles-beetle-control.html

Някой виждал ли е подобно решение в България?

N-2
04.05.2011, 20:44
Пише Капан за малък кошерен бръмбар. В България, надявам се, че все още го няма бръмбарът.

Ивайло Велинов
04.05.2011, 21:23
Ами да, те наричат така акара явно.
Пише че лови: Varroa, мравки, хлебарки :)

георги ананиев
05.05.2011, 11:43
[quote="advanced"]Ами да, те наричат така акара явно.

Не , акара и малкият кошерен бръмбар (все още не се среща в бг) са два различни паразита.

Ивайло Велинов
06.05.2011, 14:59
Пудрата захар е по-ефективна от всички химикали взети заедно при гол рой (99,9%). При изследвания, когато трябва да се даде равен старт на всички новосформирани семейства, се използва именно пудра захар, а не химикал.

scutellator - обясни повече моля, как се третират с пудра захар?

scutellator
06.05.2011, 16:57
Когато е на гол рой ги стръскваш в сандъче с мрежичка (поне 2 от стените да са мрежести) и ръсиш около една чаша (300мл) пудра захар, раздрусваш/разбъркваш ги хубаво за да се оцапат всички пчели и ги оставяш да престоят в сандъчето 24 часа (да речем във стая) така че да могат да изпадат акарите през мрежата. Ако имаш мрежесто дъно може и да ги заселиш веднага, но тогава ще имаш малко по-нисък процент на премахнати акари. После събираш пудрата захар и... на ракия.
Пудрата захар обърква нещо у акарите и захвата им става по-слаб и падат на дъното, отделно кара и пчелите да се почистват.

Ето и едно клипче как се третират нормални семейтва. Пудрата захар не намалява значително нивото на акарите (не убива тези в килийките), но им пречи да се множат и поддържа сравнително ниски нива на опаразитеност.
http://www.youtube.com/watch?v=azFL5eIrSNs

Ивайло Велинов
06.05.2011, 18:47
Станаха албиноси! :)
Не бях чувал за този метод, благодаря!

Бай Пчеличко
07.08.2011, 14:05
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia163_spisak.htm
Ето алтернативни варианти за борба с вароатозата ! Ако някой има опит или информация за подобни методи - нека сподели ! wink;

Станко Ставров
13.08.2011, 17:16
Днес третирах част от сем. с Перизин на Баер.Само след 15 мин. ето резултата, при първия преброих 16 бр. акари.При другите бяха между 5 и 10 бр.
http://s3.postimage.org/asg64nlw/13082011375.jpg (http://postimage.org/image/asg64nlw/)

kando
13.08.2011, 18:13
Колеги да ви питам за информация относно препарати съдържащи амитраза. Става дума, че тука едни колеги някакъв техен познат (не го познавам човека, не съм го и чувал) си бил купил сръбски препарат на база амитраза, подобен на Родовар и бил останал много доволен, та си поръчали и те от Сърбия.

Уви не помнят името на препарата :D , както и да е, така или инак тези дни ще го разберем, но защо си мисля, че имаше някакви проблеми около/ със тази химия.

п.п. питам за мое сведение - да знам дали да пробвам и аз.

scutellator
14.08.2011, 08:00
Сърбите не са в евросъюза и мога да ползват каквото си искат. Амитраза е забранен в ЕС (за пчелите).
Което води до проблеми с продажбата на меда на едро.

Ето една случайна статия на която попаднах.
http://pchelite.eu/?p=296

георги ананиев
14.08.2011, 10:30
Тук http://pchelite.eu/?p=296
има инфо за амитраза .

Станко Ставров
14.08.2011, 12:50
Днес на белия лист имаше даста акари.Това означава че Перизина действа отлично, но и степента на опаразитяването никак не е малка.

medarski
14.08.2011, 20:16
[quote="kando"]Колеги да ви питам за информация относно препарати съдържащи амитраза. Става дума, че тука едни колеги някакъв техен познат (не го познавам човека, не съм го и чувал) си бил купил сръбски препарат на база амитраза, подобен на Родовар и бил останал много доволен, та си поръчали и те от Сърбия.

Уви не помнят името на препарата :D , както и да е, така или инак тези дни ще го разберем, но защо си мисля, че имаше някакви проблеми около/ със тази химия.
quote]

Това мисля че е варолик намерих го тук- http://gordyan.wordpress.com/

Kiril8305
02.09.2011, 19:56
http://www.youtube.com/watch?v=6YAX_8Lr-qY&feature=relmfu

kando
02.09.2011, 20:56
Аз нищо не вдянах от този клип - някой би ли разяснил, като за туземец (що ли па обиждам туземците)

N-2
02.09.2011, 21:45
Напудрят с пудра захар пчелите, за да се очистят от акарите. Използват прахосмукачка и съд с пудра захар, монтиран на прахосмукачката.
Пише, че е прототип на разпрашител за пудра захар.

jordanov
03.09.2011, 08:40
Амчи де са им пчелите http://www.pic4ever.com/images/169.gif

jordanov
03.09.2011, 11:13
Туй ми се вижда по-смислено като за назе . Има и втора част и коментарите са интересни . Някой ако може да превежда и да споделя

http://www.youtube.com/watch?v=hVvyrFpza8Q&NR=1

миромаринов
04.09.2011, 10:28
Колеги,кога требва да направим есенното третиране с перицин? Благодаря.

Цеко Сифоня
04.09.2011, 12:19
Досега би трябвало да го направиш поне веднъж колега щом третираш с перицин позакъснял си.Как го прилагаш с пулверизиране ли?На времето и аз работех с него и бях доволен но не се намира вече по магазините.

Димитър Бонев
04.09.2011, 20:42
Има го, но излиза доста скъпо

Nic
10.09.2011, 12:13
Колко време да се държат лентите Варотом в кошера?

buci59
10.09.2011, 18:45
Колко време да се държат лентите Варотом в кошера?

Колкото и другите-около 35 дни,но те съветвам да не се занимаваш с тези ленти,за да имаш напролет пчели.

buci59
11.09.2011, 06:52
С ленти СУПЕРСТРИПС и в по-късен етап,когато вече няма пило в кошерите,с ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА.

scutellator
11.09.2011, 14:07
С ленти СУПЕРСТРИПС и в по-късен етап,когато вече няма пило в кошерите,с ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА.


Сигурен съм че постигаш търсената висока ефективност - ако останат акари след първия път, то втория ги довършва. Предполагам че ефективността е толкова висока, че убива всички акари и не ти се налага по-нататъшно третиране в по-следващите години?

buci59
11.09.2011, 17:21
Напротив,не съм пропуснал година без третиране с ОК.За мен,на този етап това е най-добрият и ефикасен начин за борбата с акара.

evgeni.filimonov
11.09.2011, 21:22
С ленти СУПЕРСТРИПС и в по-късен етап,когато вече няма пило в кошерите,с ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА.


Сигурен съм че постигаш търсената висока ефективност - ако останат акари след първия път, то втория ги довършва. Предполагам че ефективността е толкова висока, че убива всички акари и не ти се налага по-нататъшно третиране в по-следващите години?

И аз не мога да го разбера това изказване в стил сарказъм.

При тези топли есени, дори г-жа Калинка Гургулова препоръчва две третирания - едното август и другто октомври.

А да не ви казвам, на изложението в Ташмайдан , сърбите предлагаха над 10 начина за третиране с оксалова киселина, както и с мравчена. Само ние разчитаме единствено на лентите и после защо пчелите ни ги няма.
Днес отворих един варотом, все едно че лентите са от години, сухи та сухи. А супер стрипса - лентите са влажни като ... да не казвам.

Нека колегата Scutellator сподели неговия начин за борба с акара.

scutellator
12.09.2011, 10:06
Евгени, аз съм казвал неведнъж как процедирам аз. От 5-6 години третирах само по веднъж - наесен , с варостоп. В последствие само тези които имат нужда от такова. Имам семейства които от поне 3-4 години не са получавали никакво третиране. Тази година реших да спра варостопа (или по скоро да го заменя с тимол), тъй като "твърдите" химикали са способни да прикрият потенциалната резистентност на пчелите или по-скоро да я минимизират за определен период от време (след третиране акарите се размножават най-бързо - йо-йо ефект), както и ги правят податливи на вторични инфекции.

Няма да ви убеждавам дали 1 третиране годишно стига - хората които го правят (понеже не съм само аз) знаят отговора. Пчелите не умират по средата на лятото, нито им се намалява добива (или аз не мога да забележа разлика). Верно, първите 1-2 години акарите са малко повече отколкото сигурно сте свикнали да виждате, но после нещата един вид се нормализират. В края на сезона се вижда по някой и друг акар тук-таме, КОЕТО НЕ Е ПОВОД ЗА ПАНИКА. Това че сме видяли акари значи единствено че има акари (което е сигурно и без това) и не трябва да мислим с кой препарат да ги изтребим до крак (щото това така или иначе е невъзможно). Колкото и пъти да третираме пчелите няма как да намалим акарите под определена стойност - дори и ако третираме 3-4-5 пъти последователно, нивото на акарите няма да е кой знае колко по-ниско от това на след 1-вия или след 2-ия път.
Няма как да се унищожат всички акари във всички семейства - дори и ако те се третират по едно и също време, няма как да се реши проблема с химия - акари винаги ще има. Единственото решение е пчелите да се научат да живеят с тях.

buci59
12.09.2011, 13:25
В отговор на мнението на колегата scutellator:

Всеки сам решава с какво,как и колко пъти ще третира с-та си,защото са си негови.За мен важи същото.Ако обаче пчелите ти от "4 год не са получавали никакво третиране",значи,че нямат акари.Но пък си противоречиш в края на поста си-"акари винаги ще има".И точно затова,трябва да се третира,за да не ги загубим.Иначе.....ще отглеждаме кози вместо пчели.

pa4o
12.09.2011, 21:27
Евгени, аз съм казвал неведнъж как процедирам аз. От 5-6 години третирах само по веднъж - наесен , с варостоп. В последствие само тези които имат нужда от такова. Имам семейства които от поне 3-4 години не са получавали никакво третиране. Тази година реших да спра варостопа (или по скоро да го заменя с тимол), тъй като "твърдите" химикали са способни да прикрият потенциалната резистентност на пчелите или по-скоро да я минимизират за определен период от време (след третиране акарите се размножават най-бързо - йо-йо ефект), както и ги правят податливи на вторични инфекции.

Няма да ви убеждавам дали 1 третиране годишно стига - хората които го правят (понеже не съм само аз) знаят отговора. Пчелите не умират по средата на лятото, нито им се намалява добива (или аз не мога да забележа разлика). Верно, първите 1-2 години акарите са малко повече отколкото сигурно сте свикнали да виждате, но после нещата един вид се нормализират. В края на сезона се вижда по някой и друг акар тук-таме, КОЕТО НЕ Е ПОВОД ЗА ПАНИКА. Това че сме видяли акари значи единствено че има акари (което е сигурно и без това) и не трябва да мислим с кой препарат да ги изтребим до крак (щото това така или иначе е невъзможно). Колкото и пъти да третираме пчелите няма как да намалим акарите под определена стойност - дори и ако третираме 3-4-5 пъти последователно, нивото на акарите няма да е кой знае колко по-ниско от това на след 1-вия или след 2-ия път.
Няма как да се унищожат всички акари във всички семейства - дори и ако те се третират по едно и също време, няма как да се реши проблема с химия - акари винаги ще има. Единственото решение е пчелите да се научат да живеят с тях. Дони, само да те питам нещо - Ако в леглото си имаш бълхи, дървеници , или въшки ти лично ще се опитваш да се научиш да живееш с тях, или ще се мъчиш да се отървеш ? Благодаря.

scutellator
12.09.2011, 21:33
Ако обаче пчелите ти от "4 год не са получавали никакво третиране",значи,че нямат акари.

Напротив - акари има (дано не се налага да онагледявам), но явно по някакъв начин ги държат в допустими граници (след като не живея сам в изолиран раьон, а и тези които не получават третиране са наедно с другите). Никой няма полза от смъртта на пчелите - дори и акарите, ако пчелите умрат - умират и те; акарите просто се опитват да оцелеят между третиранията.
Както казах един - два акара от време на време съвсем не са повод за притеснение. Ако обаче днес не се забелязват, а след месец да речем всяка 2-ра е с кърлежче - е това вече е повод за притеснение - представете си какво ще е след още един месец.

Иначе съм напълно съгласен - всеки сам решава кога, колко и как да третира - за да няма на кого после да се сърди. Но дали 2 акара в по-малко си заслужават вниманието.

Цеко Сифоня
12.09.2011, 21:50
Сложно го пишете колеги... :D Въпреки че с колегата Скутелатор се недолюбваме и съм го критикувал в некои форуми той според мен е прав,аз също прилагах тези методи и продължавам -преди да имам комп. и да се регна в пчеларските форуми.Ненужно е безразборното третиране може би така убиваме имунната система на пчелите и резултата е негативен със каквото и да третираме.Да аз също съм третирал само веднъж лани наесен,сега пак така продължавам да-, използвам и строителна рамка която не знам защо изобщо не се коментира в този форум?Не мога да се оплача от акара,проблемите са ми други -къде да продам меда на по-добра цена.

lyub4eto
13.09.2011, 07:37
Здравеите колеги .
Моля за малко информация.
Искам да третирам пчелните ми семеиства с О.К. чрез накапване.Но на всякаде където и да съм прочел за О.К.пише че не трябва да има пило.Та въпросът ми е ползвал ли е някои О.К.и кога се използва.

N-2
13.09.2011, 13:46
За третиране с накапване с оксалова киселина се съобразявам с изискването да се третира едно поколение пчели веднъж.
Тоест, ако сега третираш, ще останат нетретирани пчелите от пилото и по-късно повторно третиране ще се окаже неблагоприятно за пчелите, получили вече една доза от киселината.
Обикновено се третира късно през есента /ноември, декември/ с оксалова киселина чрез накапване, като преди това /през юли, август/ е направено третиране с друго средство, примерно тимол /моят начин/. После, през пролетта не третирам.

kando
13.09.2011, 14:07
По принцип забелязвам, че scutellator акцентирва на нещо в постовете си - не се наемам да анализирвам, а ще ви кажа, аз вече как я мисля тази борба.
На химията вече НЕ!!! - с химия нещата стават от зле, на по-зле.
За всички други методи, мнение не давам, защото тепърва ще ги пробвам, но и аз лично не мисля, да спирам тотално борбата с акара, просто ще гледам да е съобразена до колкото е възможно с естеството на природата и пчелите.

N-2
13.09.2011, 14:29
Мисля си, че за степента на опаразитяване основно е от значение броя на пчелните семейства в района на пчеларстване.
Ако в района са само собствените ти пчели и на още 1-2 ма човека, които ги знаеш какво правят и как третират, може би ще можеш да контролираш опаразтяването без да третираш кой знай колко стриктно, но ако не е така, не знам как могат да се контролират нещата без редовно третиране.

В тази връзка се сетих за едно изказване на колегата Йорданов, че не третира редовно.

При всички случаи ще пиша , както виждаш аз съм от редовните , само да съм жив и здрав . За лентите - не се притеснявам особено , в някои години не съм слагал и нямаме оплаквания . Все пак другата седмица ще се постарая http://www.pic4ever.com/images/shv.gif
Г-н Йорданов, много ли, малко ли пчелни семейства има в района ти?

Ангел Йосифов
13.09.2011, 16:18
Дони, само да те питам нещо - Ако в леглото си имаш бълхи, дървеници , или въшки ти лично ще се опитваш да се научиш да живееш с тях, или ще се мъчиш да се отървеш ? Благодаря.

Със сигурност на всеки в леглото има акари.Похапват си умряла кожа.

scutellator
13.09.2011, 17:54
Дони, само да те питам нещо - Ако в леглото си имаш бълхи, дървеници , или въшки ти лично ще се опитваш да се научиш да живееш с тях, или ще се мъчиш да се отървеш ? Благодаря.

Разбира се че ще се постарая да се отърва - нещо не съвсем невъзможно - така през миналия век в нашата страна са премахнати крастата, дървениците, дрешната въшка и ... в някои бели държави - бълхите.
Що се отнася до всички акарициди против вароатоза - НИКОЙ ОТ ТЯХ няма да ни отърве от гадинките, просто ги държат в допустими граници.


Как би постъпил, обаче, ако трябваше целогодишно къщата ти да е напоена с ДДТ например и въпреки всичко пак да има гадинки? Предполагам би търсил начин да ги контролираш БЕЗ ДДТ-то.

христо
13.09.2011, 18:12
Конкретно ДДТ е спасило обаче българските "граждани " в селските райони от дървениците и бълхите в следвоенните години...извинявам се , не се сдържах.

nikifor1956
13.09.2011, 20:08
Да колеги вярно е това което пишете за ДДТ но доколкото знам ДДТима период на разпадане в почвата около 50 години , иначе наистина е било много ефикасно, и затова вече е излязло от употреба и забранено

scutellator
13.09.2011, 23:27
Да колеги вярно е това което пишете за ДДТ но доколкото знам ДДТима период на разпадане в почвата около 50 години , иначе наистина е било много ефикасно, и затова вече е излязло от употреба и забранено

Много ефикасно и много вредно. И въпреки че е спряно плодовете от някогашната му употребата се берат и до днес. А представяте ли си ако след толкова години все още го използвахме? - какъвто е случаят при пчелите - след 30 г. НИКАКЪВ НАПРЕДЪК. Днес се третира със същите препарати с които и тогава (само че с различни търговски имена). Още в началото това е трябвало да бъде ВРЕМЕННО РЕШЕНИЕ .... което.... толкова години и НЯМА НАПРЕДЪК? Нещо повече - вместо третиранията постепенно да намаляват - те се увеличават (както се препоръчва от съвременните "авторитети").
Нямам какво повече да кажа.
Не споря че химията не е ефективен начин за убиване на акарите, просто цената е прекалено висока. Все по често ще се налага да променяме гледната си точка от "третирайте за да не загубите кошерите си" на "спрете да третирате за да имате кошери"

Цеко Сифоня
14.09.2011, 09:12
Много изчерпателно е отговорил колегата нямам какво да добавя,доста прогресивно мислене!!!

jordanov
14.09.2011, 10:56
Ирис , включвам се със закъснение blush; Първо - напълно споделям философията на scutellator по темата и като добавя моето символ-верую - млада майка със силно семейство , голям обем и шарена сянка на лято , животът някак си е по-лесен . До преди 4-5 години бях на пчелин / около 100 - 120 кошера на 3 дка прибл. на няколко човека / . Всеки третира различно , аз - както пише по книгите , веднъж с ленти , после с перицин или българския аналог , ОК не съм ползвал . Една година пропуснах / времето не стига / , ами нямаше разлика . Интересното е , че на другата година в село избухна АГ , на пчелина също гориха кошери , при мен нямаше нищо , късмет сигурно . Сега кошерите ми са в двора , постоянно ги намалям , щото нямам време за тях . В село са около 500 кошера , кой какво прави , какво слага и какво вади - не знам , ама за късмет в радиус 200 метра около мен май няма никой , паша особено прашец има редовно . При туй положение слагам ленти /Варостоп или Варотом/ , в някои години - по веднъж , други - по два пъти , нямам проблеми . Сега почти бях решил да не слагам , ма ме хвана шубето и в неделя сложих Варотом /мокри бяха/ , напролет ще пробвам само с пудра захар. Разбираш , на мен ми е широко около врата - и да загубя пчелите , много бързо ще ги възстановя и това ще ми се отрази на емоционалния баланс , но на финансовия - никак . Ако обаче това ми е бизнес , или както е прието във форумите и законодателството - съм професионален пчелар - тогава сигурно... както е написал Буци .

N-2
14.09.2011, 12:08
Йорданов, сега, като си разказал, си уточнил, че всъщност нямаш пропуск, третираш всяка година, понякога по веднъж, понякога по два пъти. А не както е в поста ти
... в някои години не съм слагал и нямаме оплаквания...http://www.pic4ever.com/images/shv.gif
Бях почнала да си мисля, че трябва да са ти супер пчелите, със силен инстинкт за почистване, или пък няма други пчели наоколо. А всъщност, ти просто не си оставял нещата на самотек.

Само една година си пропуснал - прочетох по-внимателно поста ти. И ако се сетиш тази година дали е било много топло, тоест дали по принцип не е имало предпоставки за силно развитие на Вароа, може би ще налучкаме отговора на това защо си нямал оплакване.

jordanov
14.09.2011, 16:23
Аами да , неточност в изказа , в онази тема имах предвид , че в някои години пропускам по това време /есенно време / , сега вече конкретизирам . Само една година не съм третирал въобще , после или веднъж / пролет или есен / или - два пъти . Нямам система , по -скоро го правя по интуиция , което не е правилно разбира се , ма пък няма и фатални последици . Иначе селекцията е голям резерв , знам го от опита си при зайците / някои хора от форума може би ме помнят виртуално от един зайчарски такъв / , аз зайците си ги гледам без химия и нямам смъртност , така че и при пчелите сигурно може , ма като не знам и слагам лентитеhttp://www.pic4ever.com/images/reading.gif
П.П. При нас лятото винаги е горещо , така че и пчели и акари трябва някак си да са се приспособили към жегите.

N-2
14.09.2011, 18:34
Интересното е , че на другата година в село избухна АГ Горещините благоприятстват развитието на АГ, а Вароа обратно, подтискат.

Първо - напълно споделям философията на scutellator по темата и като добавя моето символ-верую - млада майка със силно семейство , голям обем и шарена сянка на лято , животът някак си е по-лесен ...
Един многоуважаван колега, веднъж коментира, че големият обем подпомага Вароа. Ако се включи и реши да коментира, можем да научим нещо повече.

Юрий Цветков
14.09.2011, 21:44
Това за горещините и акара - не съм много сигурен. Понеже за мен пчеларството е преди всичко хоби, "зарибен" от идеята за възможно най-био продукция, през 2007 година реших да не третирам срещу акара. Тази година беше рекордно гореща. От този мой експеримент от 29 семейства, през пролетта на 2008 имах само 1 на 3-4 рамки и пълно с акар и над 200 кг мед по празните кошери.

N-2
14.09.2011, 21:57
Всеки има своя горчив опит. Ха, не третирай след такъв урок!
Може би е било комбинация от неуспешни третирания + действително нетретиране.

Димитър Бонев
14.09.2011, 23:39
Чудя се защо спорите тук. Доцента Петров онзи ден по време на кръглата маса започна да ми обяснява, че е направено изследване и че нашата българската медоносна пчела е с най добрите хигиенни навици в Европа и че това е научно доказано. Тя била и най-устойчива на всякакъв вид заболявания особено към нозематозата. Имаме си супер пчела. Чудя се защо тогава се оказа, че причината за опразнените тази пролет кошери се оказа точно вароя и оказа се че всички на есен са третирали с един и същ препарат - Варотом. оказа се, че всички "оцеляли семейства са бъкани с акари. Според доцента причината за всичките проблеми идвала от тези дето са си донесли в джобовете австрийски майки и с тях болести та болести. По интересен е факта, че точно в тези пчелини с австрийските майки няма нито нозема нито акари, а в другите има.

Юрий Цветков
15.09.2011, 00:53
Чудя се защо спорите тук. Доцента Петров онзи ден по време на кръглата маса започна да ми обяснява, че е направено изследване и че нашата българската медоносна пчела е с най добрите хигиенни навици в Европа и че това е научно доказано. Нали знаете какво е казал шопа, като видял жирафа. "Е тетакова животно нема." Това важи и на 100% в случая.

vanHanegem
15.09.2011, 04:28
Чудя се защо спорите тук. Доцента Петров онзи ден по време на кръглата маса започна да ми обяснява, че е направено изследване и че нашата българската медоносна пчела е с най добрите хигиенни навици в Европа и че това е научно доказано. Тя била и най-устойчива на всякакъв вид заболявания особено към нозематозата. Имаме си супер пчела. Чудя се защо тогава се оказа, че причината за опразнените тази пролет кошери се оказа точно вароя и оказа се че всички на есен са третирали с един и същ препарат - Варотом. оказа се, че всички "оцеляли семейства са бъкани с акари. Според доцента причината за всичките проблеми идвала от тези дето са си донесли в джобовете австрийски майки и с тях болести та болести. По интересен е факта, че точно в тези пчелини с австрийските майки няма нито нозема нито акари, а в другите има.


А ето и отговора! Той не е изваден от контекста, а буквално копирам един пост на уважаван специалист в областта на пчеларството - г-жа Маргарита Дикова:

Още преди 1990 година специалистите тръбяха, че пчелните семейства в България са тотално метизирани. През 1995 г. Пламен Петров открива при един дядо в родопска махала две семейства с пчелни майки, които „отговарят” на „неговите” измервания за българска пчела. Успява да вземе едната майка, която – внимание – става родоначалник на расата Родопика. Смях! Същевременно взема от колега от Шабла майки, които са откровена карпатика (отродие на карниката), и ги заселва на пчелина си в Пловдив, като твърди, че отглежда лееяната Родопика. Само доц. Петър Ненчев и аз се възпротивихме и започнахме борба с явното търгашество. Аз бях заплашена от фамилия Кисьови, а Петър Ненчев даже беше съден от Петров, зад който застана чиновничката от Министерството на земеделието – предстоеше отпускане на субсидия и няколкото човека вече бяха се наредили на софрата. За капак (пак с пари от министерството) Пламен започна да обикаля страната и да събира пчели от Видин до Кърджали и от Петрич до Силистра, които настани в пчелина на Чуката (Сливенско). Ето така се прави раса. След това започна издаването на сертификати на отбрани верни хора, които бяха възпроизведени като майкопроизводители и монополът беше завършен. Кой ги контролира – те сами се контролират. И наистина се гонят само парите – за никаква научна и изследователска работа не може да става дума.
Първото нещо което прокараха, е забрана за внос на майки от други страни, второто – на пазара да се предлагат майки само от членове на развъдната асоциация. А тези членове да вземат по няколко майки срещу 300 лв. едната само от Пламен Петров. Гарантиран бизнес. Нещата са тотално изтървани, защото преди 10-15 години нямаше воля у пчеларите да се противопоставят. Сега вече е прекалено късно. Така че всеки се спасява сам, след като се опари… Жалко, защото навремето държавата беше създала развъдни станции в различните региони (Видин, Враца, Ловеч, Плаково, Сливен, Смолян…(по-старите пчелари ги знаят), които бяха унищожени с един замах, а с тях и истинската селекция в България. Сега и ножът и хлябът са в ръцете на един човек, който нито има сили, нито желание да прави селекция, а преследва слава и пари. Добре, че поне измислената Родопика отпадна като раса.

jordanov
15.09.2011, 10:04
Donboneti , какво предлагаш ? Фактите които вадиш , къде могат да бъдат прочетени ?

Жоро$73
16.09.2011, 20:28
Здравейте!Малко съм нов и не опитен,но не бягам от възможноста да науча нещо ново.И въпреки ,че за много от вас несъм още колега,аз ще ви наричам така.Колеги, как бихте произвели БИО мед,като ползвате,всички тези горе посочени препарати?Благодаря ви предварително!

N-2
17.09.2011, 08:38
Тимол и оксалова киселина се използват при био пчеларството. Също и мравчена и млечна киселина.

Жоро$73
17.09.2011, 09:04
Мисълта ми е за чист Био продукт.Тия кисилини също не влизат в сметките.Видях някъде нещо,което не открих никъде в по горе писаните страници.Чист пчелин.Без акар и всякакви там третирания.Постига се точно за един сезан.Е да речем и малко повече.

Юрий Цветков
17.09.2011, 09:38
Мисълта ми е за чист Био продукт.Тия кисилини също не влизат в сметките.Видях някъде нещо,което не открих никъде в по горе писаните страници.Чист пчелин.Без акар и всякакви там третирания.Постига се точно за един сезан.Е да речем и малко повече.Би ли споделил, как точно става? Моля.

scutellator
17.09.2011, 10:33
Тимол и оксалова киселина се използват при био пчеларството. Също и мравчена и млечна киселина.

Млечната е много трудоемка - всяка рамка се вади и се напръсква, носи се защитно облекло и ръкавици.

.... пудра захар, цитрусова киселина, минерално масло за хр. -вкусовата промишленост (ефективността на последните две е между 60-70%)

Жоро$73
17.09.2011, 17:19
С удоволствие.Не съм тук,само да паразитирам.Значи преди акацията в плодника се поставя градивна рамка около рамките с пилото.Малко е трудоемко за семейството ,но изградената рамка е с по широки килиики,където майката снася само търтиево пило.А слабоста на акарите е именно то.Те атакуват пчелното пило,поради това,че просто липсва търтиево.Когато майката снесе ,всички гадове се ориентират на там,а вие знаете колко дни е стадия на развитие на търтиевото пило.След това рамката се вади и изрязва.Тая процедура,може да я направите и при слънчогледа.

buci59
17.09.2011, 18:11
Чист пчелин.Без акар и всякакви там третирания

"Е,такова животно,нема".
А,ако пчелина е от 200 кошера,дали ще имаш време за всичките тези операции?

Цеко Сифоня
17.09.2011, 18:45
Жорка използвам строителна рамка през активния период по описания от тебе метод от години -но само на нея не може да се разчита,поне веднъж годишно трябва да третираш и с препарат.Имай предвид че работническо пило се отглежда и късно наесен когато вече не залагат търтеево пило а пълнят строителната рамка с мед.

Жоро$73
17.09.2011, 22:00
Хей?А ти колко имаш?

Цеко Сифоня
17.09.2011, 22:07
Строителни рамки имам по една във всеки кошер wink;

scutellator
17.09.2011, 22:29
Наистина за над 200 - 300 кошера изрязването на пилото става прекалено времеемко, но е възможно да се кара и без препарати. Нивата на акарите ще са малко по-високи ... (или поне на първо време - докато се сменят няколко поколения майки), но няма да е болка за умиране. Докато не станат средно 3-4 акара на пчеличка обикновенно няма проблеми, повярвайте ми. Но за по-сигурно е добре те да не са повече от 0,1-1 акар средно за пчела (което е също една доста висока стойност).

Има изобретена от американците пластмасова търтеева рамка специално за тази цел - рамката не се изважда от кошера а се свързва към акумулатор и търтеевото пило се убива чрез електричество.

Обаче при периодическото убиване на търтеевото пило се губи и част от потенциалния медодобив (тъй като това вреди на силата на семейството)
За поддържане на ниски нива на акарите трябва и пчелите да способстват малко за това - макар и частично.

Ангел Йосифов
18.09.2011, 08:06
Наистина за над 200 - 300 кошера изрязването на пилото става прекалено времеемко.

Обаче при периодическото убиване на търтеевото пило се губи и част от потенциалния медодобив (тъй като това вреди на силата на семейството)
.
Колегите който работят с много кошери са наясно че е времеемко,но нали им трябва и восък за основи.Освен това какво се получава от пресоването на далаци?-Моля за коментар.Макар и не голямата ефективност на този метод за борба с вароа все пак се спестяват средства(пари).

Ако се работи с две строителни рамки,които се изрязват през две седмици,пак ли се губи от потенционалния медодобив?

Цеко Сифоня
18.09.2011, 13:28
Не е толкова времеемко колеги .Не повече от 2мин.за кошер,отваряш ако рамката е маркирана вадиш и гледаш дали горната или долната секция е запечатана ,изрязваш и затваряш.Метода е доста ефективен и се получава първокачествен восък а какавидите са отлична храна за прасета и кокошки :D Това е и една от мерките против роенето!!! Пчелите при наличие на строителна рамка в роевия период задоволяват нагона си за градеж на търтееви килийки и не изграждат такива в основите за работническо пило.При 2 строителни рамки се отразява на медодобива (и при 1 също)но в условия на добра паша не се забелязва-при слаба обаче си личи рязко.Не знам защо някои от колегите не са пробвали-това се знае отдавна.Ако изрежете капачетата на запечатаните далаци и ги стръскате ще останете учудени колко "невидими"акари има.

HINAP
24.09.2011, 08:02
Четох преди време от някой от форумите,че при борба с вароатозата се използва поръсване с кедрово брашно.Имах възможност предната седмица да си набера кедрови клонки,но си нямам на идея как се суши и само зелената маса ли се използва.Все пак за експеримент нарязах по младите клонки/1 чувал/ и ги поставих зад неплътни преградни дъски на 5 кошера.Ако някой от съфорумците е практикувал лечение с кедър,независимо от това дали е с брашно или чрез накапване на покривното платно с кедрово масло, нека сподели.Интересувам се как се изсушават кедровите клони,особено по младите които съдържат доста смола.

Kiril8305
24.09.2011, 16:51
Не е толкова времеемко колеги .Не повече от 2мин.за кошер,отваряш ако рамката е маркирана вадиш и гледаш дали горната или долната секция е запечатана ,изрязваш и затваряш.Метода е доста ефективен и се получава първокачествен восък а какавидите са отлична храна за прасета и кокошки :D Това е и една от мерките против роенето!!! Пчелите при наличие на строителна рамка в роевия период задоволяват нагона си за градеж на търтееви килийки и не изграждат такива в основите за работническо пило.При 2 строителни рамки се отразява на медодобива (и при 1 също)но в условия на добра паша не се забелязва-при слаба обаче си личи рязко.Не знам защо някои от колегите не са пробвали-това се знае отдавна.Ако изрежете капачетата на запечатаните далаци и ги стръскате ще останете учудени колко "невидими"акари има.
Подкрепям това мнение с две ръце , тая година за първи път ползвах строителна рамка , наистина стига да е белязана става доста бързо пък и восъкът наистина си заслужава.

Стефан
24.09.2011, 18:48
Четох преди време от някой от форумите,че при борба с вароатозата се използва поръсване с кедрово брашно.Имах възможност предната седмица да си набера кедрови клонки,но си нямам на идея как се суши и само зелената маса ли се използва.Все пак за експеримент нарязах по младите клонки/1 чувал/ и ги поставих зад неплътни преградни дъски на 5 кошера.Ако някой от съфорумците е практикувал лечение с кедър,независимо от това дали е с брашно или чрез накапване на покривното платно с кедрово масло, нека сподели.Интересувам се как се изсушават кедровите клони,особено по младите които съдържат доста смола.
Не знам какво разбирате под кедър. Информацията е от руските форуми, а руснаците кедър наричат сибирския кедров бор (Pinus sibirica или Pinus cembra var. sibirica). Това наистина е дърво-панацея - лекува всички болести, включително и по животните. Тука такова дърво нямаме (или поне все още нямаме). Тука кедър викаме на същинския кедър - Cedrus. Вероятно и той е лечебен, но никой не е проверявал как действа върху акарите по пчелите. Иначе, доколкото разбрах може да се ползва и обикновен бял бор -Pinus silvestris. Събират се иглици от тазгодишните леторасти и се изсушават на слънце до степен да могат да се стриват. След това 2 пъти се прекарват през мелничка за месо и с получената прах се поръсват пчелите.

scutellator
24.09.2011, 21:22
Сигурни ли сте че става въпрос за "брашно"? Да не би да е някаква грешка в превода? Виждал съм кленова захар (maple sugar)- финна като пудра захар (би могло да се каже и като брашно) но е кафява ( с по-различен вкус е от нерафинираната кафява захар) и за разлика от пудрата захар не прави облак от прах ( частиците по-скоро стоят слепнати). Прави се от кленов сироп (соковете на кленовото дърво, след преминаване през процес на изваряване до достигане на съответната гъстота).

Станко Ставров
15.11.2011, 22:24
Миналата седмица третирах с изпарител за оксалова киселина.Дозите от 2,5г. на сем. измерих със златарска ел. везна. След два дни отворих задната вратичка на дълбокото дъно и върху белия лист открих доста акари.По малко при отводките и повече при сем.Средата на август третирах половината сем. с Перизин другата половина със Суперстрипс.Тогава също доста акари отпаднаха.Заключението ми е че тази година количеството на акара е доста високо, а и други познати го споделиха.

сезгин
25.12.2011, 11:05
http://www.biohayat.net/index.php/ueruenlerimiz/ab-var-c

ivan5555
25.12.2011, 18:29
чудя се за кой от одобрените лекарства да кандидатствам по програмата варостоп и варотом ги отписвам-никаква работа не вършат вече остават екостоп плочки,перицин,чекмайт и байварол.какво ви е мнението за тези лекарства?

vanHanegem
25.12.2011, 19:35
Aз мисля, че Екостоп е подходящ да се слага веднага след като се направят отводки и то - само на тях! Перицин се прилага в периодите, когато няма пило. Подходящ е за приложение и при "гол рой". Чекмайт и Байварол са "конвенционални" препарати и се поставят като ленти пролет и есен. И двата са много добри. Направи си преценка какво и кога ще третираш!

спартак
04.01.2012, 16:32
Колеги кажете вашето мнение за естествените етерични масла от мащерка , лавандула и т.н.миналата пролет гледах филм за Тричков мисля че се казваше - сърбин.Та неговата лекция се основаваше на използването на тези билки във вид на чай който се дава на пчеличките. Аз като всеки българин модифицирах тази техника и на дъното на всеки кошер сложих по няколко пакетчета от мащерка и лавандула.Надявах се уханието от тези билки да даде своя ефект.Честно казано има а може да е и късмета на първия опит. Тази есен третирах с ленти "Варостоп" и почти нямам акари. Подмора е символичен.

kroum
04.01.2012, 17:48
Направих експеримент с Екостоп.На 10рамков ЛР на 2 корпуса зазимен поставих 2 плочки в средата на м.ноември. След 20 дни на хартията на дъното имаше 7 акара и 103 умрели пчели. Предвид температурата навън поне 10 дни пчелите са били на кълбо и всички нощи. За да си спестя критики за третирането по това време,ще кажа, че го направих само заради експеримента.
Никога не съм ползвал Екостоп.Семейството е живо към днешна дата и издава "правилният" звук при преслушване.
Окомерно смятам, че семействата ми са опаразитени под средното.
Ще ми е интересно, ако някой може да даде инфо каква е смъртността на пчелите при третиране с различните антивароатозни препарати.

спартак
04.01.2012, 20:13
Колега едва ли има такава статистика каквато търсиш.
Обикновено производителите на препарати изтъкват ползата от тях , например смъртнос на акара 90% и повече , но никой няма да спомене вредата върху пчеличките. Обикновено те са безвредни за тях. По скоро препарата който си ползвал е стар с изтичаш срок на годност. Напоследък се появиха ментета лекарства и подхранки. Акара си е казал думата. Лично мнение.
Поздрави!

evgeni.filimonov
04.01.2012, 22:39
Аз третирах с ленти от сръбските, после с варостат-Р - след него имаше доста паднали акари. После третирах с ОК /оксалова киселина/ чрез изпаряване и след нея почти нямаше никакви паднали акари. Сега, понеже работя с дълбоки дъна, това им е предимството- лесно мога да проверявам подмора, той е в рамките на нормалното - 10-15 пчелички на седмица и то без никакви акари.

wenciautoklima
07.01.2012, 17:41
Честита нова година уважаеми колеги.Бих искал да споделя скромния си опит с акарите.Купувам си корени от хрян и ги режа на стотинки/по диаметъра на корена/Изсушавам ги на сянка.Вечер когато всички пчели са се прибрали,опушвам през долния вход.Повтарям операцията през два дена.За гориво в пушалката използвам сушена дървесна гъба.

shikata
19.01.2012, 22:02
а този метод с хомеопатията ме уби :D
http://plamenvet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=205%3A2011-01-20-15-04-35&catid=21%3A2011-01-20-14-40-20&Itemid=35&lang=bg

jordanov
20.01.2012, 11:19
Шика , не четеш внимателно форума :D . Този подфорум започва с тема , пусната от Борислав Александров преди близо година в която като че ли е показана точно тази статия . Хомеопатията не ме влече , ама първата част на статията мен лично ме накара сериозно да се замисля .

shikata
20.01.2012, 11:51
точното обяснение на рецептата ме развесели :D

Цветан Андров
07.02.2012, 19:01
Честита Нова Година и от мен

Венци,заинтригува ме с начина ти на третиране срещу акара.Всичко бях чул,само за хрян не съм.Би ли споделил по-подробно как го правиш или по скоро кога,колко пъти годишно,колко стотинки слагаш в пушалката,колко време подпушваш и това единствения начин на борба срещу акара ли е дето ползваш ти.Успех на всички... hi;

estabien6
22.02.2012, 21:36
Жалко ,че няма развитие по темата и венци не отговаря, нека всеки сподели ,

jordanov
23.02.2012, 10:26
Колега, на няколко места из форума сме говорили или споменавали за ръсене с пудра захар, прах от кедрови/борови иглички, коприва , чесън, хрян, люти чушки, кофеин, натриев бензоат, друго не съм запомнил. Аз напролет сигурно ще карам на люти чушки и кафе+бензоат, само че съм с малко кошери пък и никога не съм се оплаквал от акара, така че не мога да бъда сериозен показател. Каквото и да стане ще си споделяме тука. Успех !

valaz
25.02.2012, 22:27
Някой ще сподели ли впечатления за ефективността на опушването с тимоваросан и ековаросан? Двата препарата са екологични сръбски брикети за опушване на пчели срещу вароатоза. Миризмата на пушека е много приятна. Опушването става много бързо и лесно.

vanHanegem
26.02.2012, 08:53
Миналата година закупих от изложението в Плевен "Тимоваросан". Цяла пролет слагах от тях по 2 табл. в пушалката с гориво и опушвах. Не мога да кажа какъв им е противароатозния ефект, тъй като не съм имал такава цел. Бях третирал преди това с Оксалова к-на(02.01.2011), а на 12.03. поставих и ленти "Байварол". Наистина брикетите имат прекрасен аромат и при опушването с тях пчелите се държаха изключително кротко.

Sandokan
26.02.2012, 10:20
Браво vanHanegem!
Това е класически метод за стимулиране раннопролетното развитие на пчелните семейства, запасени с достатъчни количества мед, който ми харесва но лично не съм прилагал.
Какво е мнението ти за този ефект, имаш ли база за сравнителен анализ.
Можеш да споделиш и други наблюдения в тази връзка.

valaz
26.02.2012, 11:29
И аз от Плевен си купих таблетките тимоваросан и ековаросан, както и съответната за целта пушалка с плоска тръбичка, която се вкарва във входа на кошера за опушване. Загубих листовката с методиката за опушване, но по интернет я намерих на сръбски. Ако съм разбрал правилно, на всеки кошер се вкарват по 30 струйки дим. От една брикета се изкарват 600 струйки дим. Срокът на годност на неразопакованите брикети е неограничен.

gordian
26.02.2012, 11:29
"EKO VARO SAN" и "THYMO VARO SAN" са екологични брикети направени на основата на етерични масла и тимол. Лекарствата са разработени от известния сърбски пчелар и проф д-р по медицина Костадин Тричкович. Използват се като алтернативни средства за борба с вароатозата.
Сръбски продукт са и се използват много в Сърбия. В България е проблем използването им защото всичко което е сърбско не е разрешено за използване в България. По-точно както каза един тук във форума които се грижи за всичко това:

Тия ветиринарно-медицински препарати НЕ СА РАЗРЕШЕНИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ в България.
НЕ СА ВКЛЮЧЕНИ В РЕГИСТЪРА НА
ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ ЗА УПОТРЕБА
ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИ ПРОДУКТИ В
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
на основание чл. 290, ал. 1 от ЗВД,
актуализиран на 19.12.2011г.

Това прави тяхното разпространение незаконно.
Същите се разпространяват нелегално.

Трябва да се използват само препаратите които са разрешени: Варостоп, Варотом, тимол ОК итн.

Втори тук на форума които също се грижи за БГ препарати, ползва "Варостоп" и не е срещнал информация за резистентност към него.

Навсякаде в Сърбия може да се чуе: Ако есента не броим акарите на дъното на кошера на пролет ще броим празните кошери...

syzi
26.02.2012, 18:40
http://dox.bg/files/dw?a=bd31d84753
Това е една книга за алтернативните методи на борба с вароатозата.

зуница
07.03.2012, 11:48
Аналог на Bayvarol e Варостоп. Приблизителен аналог на Apiguard е Екостоп.
http://www.primavet.com/ekostop.php
http://www.primavet.com/varostop.php
Aналог на Apistan e Varotom.
Само като допълваща информация.

jonny
12.03.2012, 13:39
Колеги това лекарство беше споменато в една от дискусиите в групите на Агро.нет, но не напълно дискутирано за него.
Кажете мнение:
..."БИНЕНВООЛ, или в превод от немски ПЧЕЛНО БЛАГО е течност, която съдържа етерични масла, билкови екстрати, лимонена и оксална киселина, прополис и др. продукта е немски, но генералният му представител е астрйска фирма :

Imkerhof Salzburg / www.imkerhof-salzburg.at"...

lubol
15.03.2012, 17:38
Здравейте колеги,

Мисля тази година да третирам с "pirizin" нa BAYER, досега не съм го използвам цената му е 45 лв за една опаковка за 10 семейства. Другия вариант по бюджетно ориентиран е ВАРОСТОП за една опаковка 5.2 лв за около 3 семейства.
"Bayvarol"- а е 12,5 за едно семейство мисля че "pirizin"- а е приемлив като цена и качество. Но дозировката нещо не е я разбрах на едно семейство се дава от 10- 50 ml от приготвения разтвор много голяма ми се вижда границата 5 пъти да не ги предозирам ако и дам максималната доза и на слабите семейства.

Димитър Бонев
15.03.2012, 21:49
Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.

valaz
16.03.2012, 22:49
Споделете мнения, дали е оправдано да пропусна пролетното третиране срещу вароатозата? Не възнамерявам да поставям намазана хартия на дъната и да броя акари. След месец ще има търтеево пило, което възнамерявам да изрязвам редовно след запечатването му. Дали тази мярка ще е достатъчна?

lubol
17.03.2012, 07:07
Мое мнение е че не е редно а се пропуска, работата със строително рамка само ограничава акарите, но не ги трепи на пълно. Те се размножават и по другото пило. Със строителната рамка просто махаш около 10-30% от акарите. Мисля че пролетното третиране е ЗЪДЪЛЖИТЕЛНО.
А колкото до избора на препарат аз тази пролет избрах Pirizin, искам да ги разнообразя малко да не е само ВАРОСТОП. като отчитам минусите Pirizin-a. Сръбските не вярвам по няколко причини - обективни не регистрирани в БГ , субективни мисля че не влизат по официални канали.- все пак всеки си преценява сам.

scutellator
17.03.2012, 11:03
Споделете мнения, дали е оправдано да пропусна пролетното третиране срещу вароатозата?

ДА. Аз през последните 5-6 години третирах само веднъж годишно (на есен), като от миналата минах на още по-лек режим. Това по никакъв начин няма да намали добивите от мед, но в първите 1-2 години към края на сезона в някой (20-40%) от семействата ще се забелязват повече акари. После това се нормализира (не важи ако всяка година си купуваш майките).
Това единствено може да ти попречи при производството на майки в късно лято - семействата с по-високи нива на акарите са безполезни в това отношение - поразените от акара търтеи стават стерилни, а при силно опаразитяване не стават и за отглеждачи, тъй като акарите могат да поразят някой и друг маточник.

Kiril8305
17.03.2012, 20:39
Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.
Вчера закупих ленти варостоп - лентата е тазгодишна партида - суха и едвам се долавя аромат на каквото и да е било.Още в началото лентите им бяха мокри - да не ползват нова революционна технология с която не сме запознати?

спартак
17.03.2012, 20:53
Днес стесних гнездата и сложих плаки с мравчена кисилина . Според прогнозата за времето и температурите за следващите 48 часа са подходящи за профилактика против кърлежа.

Димитър Бонев
17.03.2012, 21:38
Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.
Вчера закупих ленти варостоп - лентата е тазгодишна партида - суха и едвам се долавя аромат на каквото и да е било.Още в началото лентите им бяха мокри - да не ползват нова революционна технология с която не сме запознати?
Да и при мен е така, но нямам акари. Естествено вместо по 2-3 слагам черири ленти. Ама това е най-евтиния, бърз и ефективен метод.

Kiril8305
17.03.2012, 21:49
Вече се сбърках - мойте ги свих на по 4 рамки което означава , че на всяко междурамие трябва да сложа по една лента, а в упътването на лентите пише , че се слага по една лента през две рамки.
И като заговорихме за най евтиния начин кое му е евтиното при мен лентите на дребно в агроаптеката се по 6,60 пакета.
Пълна комедия то ама айде.

Станко Ставров
24.03.2012, 22:41
Преди седмица третирах против акара с Апихелт.Няколко пъти проверявам в дълбокото дъно на белия лист за паднали акари.Освен малки частици прашец и восъчни отпечатки акар не видях.Явно след есенното третиране с испарителя за оксалова киселина ефекта е бил повече от впечатляващ, то още тогава си пролича.Според мен това третиране което направих пролетта е било просто излишно.

Жоро$73
01.04.2012, 08:49
Непрекъснато се пише за всякакъв вид препарати,пълнещи джоба на този и онзи.Няма лошо.През няколко поста се спомена и за някаква хомеопатия,която може би ви развесели.С риск да ми се присмеете и на мен,ще ви споделя нещо от разговора ми със един стар пчелар,обявен за пчелар на годината през 2007 или 2008 година,нещо такова беше.Та закакво иде реч.Той ми каза,че последно е третирал за акар с перицин преди 10 години.Методът е невероятно прост.Единствено се изисква да се използват мрежести дъна,като дървената част в основата на дъното е 6см от всички страни.А ето и самата манипулация.При всяко отваряне на кошера през активния период на пчелите,тои наръсвал в междурамията 50-70 грама бяло пшенично брашно.Попаднало по гърба на опаразитените пчели,и по точно по крачетата на акара,той не може повече да се задържа за пчелата носител и резонно пада долу. А от там и на земята.Извинявам се ако това вече е обсъждано,но просто не го видях в постовете по горе.

vanHanegem
01.04.2012, 09:13
Има обаче споменато за наръсване с пудра захар, даже и клипове се пускаха. Действието е същото.

Жоро$73
01.04.2012, 09:21
Мда.Възможно е,но е доста скъпичко .Като се замисля,цената на килограм пудра захър е окола 4лв.

Юрий Цветков
01.04.2012, 12:30
Мда.Възможно е,но е доста скъпичко .Като се замисля,цената на килограм пудра захър е окола 4лв.Ако си я смелиш сам, ще ти е 2 пъти по-евтина. А и няма нужда да наръсваш по цял килограм на кошер. wink;

ivootur
01.04.2012, 15:16
И ако паднат акарите,какво им пречи пак да се качат горе?Брашното нали не ги убива?

Димитър Бонев
01.04.2012, 17:26
Чети внимателно колега, дъното трябва да е мрежесто.

ivootur
01.04.2012, 20:55
Да,ясно ми е че падат на земята и точно това питам какво им пречи да се върнат обратно в кошера и съответно по пчелите и пилото.Тез акари не могат ли да се движат,убива ги температурата отвън ли,вятъра ли ги отнася някъде,нямат желание да се върнат ли?Това питам като паднат извън кошера,какво става с тях?

Димитър Бонев
01.04.2012, 21:12
Умират. Те сами не могат да се качат обратно в кошера. Между другото мрежестото дъно е един добър помощник в борбата срещу акара.

ivootur
01.04.2012, 21:15
ясно,благодаря за информацията!ще изпробвам на няколко кошера с брашно да се убедя сам в резултата

rikolinik
18.04.2012, 13:09
Да попитам и аз като новобранец.
Баща ми гледаше 5 кошера пчели, които тази пролет вече ги няма загинали са от акара а аз понеже се запалих по пчеличките и до няколко дни ще си взема едно семейство. Може ли изградените пити, който имат доста медец по тях да ги използват дали все още има жив акар по тях. Баща ми ми казва да си ги ползвам, че няма страшно ако си сложа и лентички ама като знам че и той е новобранец (2 години) като мен нещо ме хваща шубето.

rikolinik
30.04.2012, 21:06
Е няма ли някой, който да знае дали може или не.

Ивайло Велинов
30.04.2012, 21:40
Едва ли са загинали от акар, по скоро акара ги е отслабил и са загинали поради друга причина. Акара вирее в запечатаното пило, а след това паразитира върху пчелите. Няма работа в празни пити без пчели. Тъй че, ако восъчния молец не ги е нагризал питите можеш да ги ползваш.

Gogo
01.06.2012, 12:18
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia163_spisak.htm
Ето алтернативни варианти за борба с вароатозата ! Ако някой има опит или информация за подобни методи - нека сподели ! wink;

Изчетох материала за брашното от борови иглички, димът от дива калина и лугата в захарния сироп.
Звучи много хубаво. После дочетох и цялата тема до край, но не намерих коментари над това. Основно се ползват препарати. Пчелините ви са много големи и е по-удобно да се третира с препарат или...?
Като чета и за тези аромати и прочие, които не понасяли акарите, дали няма и някакво значение на какво място се намира пчелина? Иглолистна гора например :) .. Какво пречи и кошерите да си омажа със смола, щом толкова помага..?
Не можах и да разбера, откъде се пръква този акар? Четох за атомните бомби, радиациите и т.н. Добре, мутирал е, пчелите са станали по-податливи, дошъл е до Европа и БГ, но откъде се пръква и как стига до кошера? Само пчелите ли засяга, как се разпространява, ами ако в даден район няма пчелини, освен моя примерно?

Gogo
05.06.2012, 12:10
Извлечено от тази статия:
http://www.struma.com/biznes/ot-kosher-dobivahte-10-15-kg-med-sega-shte-pribirate-po_5726/


Пчеларите в Сандански първи в България ще започнат да лекуват пчелите от най-страшния бич вароатоза с революционния руски метод без химия, без лекарства, по чисто термичен начин, така че акарите няма да могат да добиват резистентност към едно или друго пчеларско лекарство, както е сега. При термичния начин на лечение се използва специална центрофуга, в която пчелите наесен, когато температурата е между 8-10 градуса, или рано напролет и са на едно място се взимат от кошера, изтърсват се в центрофугата и започват да се загряват до 48 градуса. Кърлежите падат от пчелите и умират. Така пчелите, 100-процентово освободени от тях, се връщат в кошера, обясни Й. Филипов. Методът е патентован в Русия и Сандански е първият град, в който ще започне да се прилага.

Някой правил ли е нещо подобно?

Пламен Ганев
05.06.2012, 18:58
Още не съм се натъквал на акари в моя пчелин.Март и август слагам варостоп и не мисля че акарите привикват с лекарството когато спазваш сроковете.Това със специалната центрофуга ми изглежда приложимо за пчелини до 10 кошера.

Димитър Бонев
05.06.2012, 21:20
Това както и да го погледнем си е вандалщина спрямо пчелите.

Владо-Gillan
09.07.2012, 06:20
в старите и дебели книги се пише за това че, акара никак не обича миризмата на копър и анасон.И че където има площи с анасон, в пчелните семейства не е открит акар.Това се потвърждава от редица, учени от цял свят, слабо известен факт е, че препаратите и лентите с който третираме имат извлек и екстракт именно от Анасон. Позамислете се върху това, потърсете инфо по книгите и нета, и съобразете как ще отреагирате срещу акара.Аз лично, между редовете, и по фланговете на пчелина ще засея анасон и копър.Дори и да не помогне кой знае колко, ще прави сянка, и ще има приятен аромат в пчелина.От опит глава не боли.

кирил
11.07.2012, 13:47
http://grander.bg/pdf/Grander_Sloji_Zabravi.pdf

Soren
20.07.2012, 13:28
Доколкото разбрах, активното вещество в плочките ЕКОСТОП е тимол, което е латинското наименование на етеричното масло от мащерка.

Възможно ли е да има ефект срещу акарите, ако просто се използват стръкове мащерка - за натъркване, опушване и т.н.
А ако вместо плочки ЕКОСТОП ползвам памуче, напоено със закупено от билкова аптека мащерково масло?

Между другото, попаднах и на тази статия:

http://plamenvet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=207%3A2011-01-20-15-10-22&catid=21%3A2011-01-20-14-40-20&Itemid=35&lang=bg

Димитър Бонев
20.07.2012, 18:52
Между другото препарата ЕКОСТОП е един от тези със сравнително ниска ефективност срещу акара. Има някои особености при прилагането му по принцип трябва да е позатворен кошера, ако е на мрежа да се сложи нещо въргу мрежата за да не "изтича" препарата през широко отвореното дъно.

ттитто
21.07.2012, 06:55
Всъщност екостопът въобще не работи. Миналата година го ползвахме наесен и се озовахме с огромна смъртност и 17% акар рано напролет. Пълна измишльотина е този екостоп.

Alex77
21.07.2012, 14:06
До кошерите ми е градината на баба ми и тя беше засяла копър миналата година. Не съм забелязал конкретно въздействие върху акара, третирам си ги нормално, защото... знаете. Но миналата година копърът е хвърлил семе, безразборно разнесено от вятъра и тази година жената се видя в чудо. Страшен плевел се оказа и се наложи да му режем главите със семето, за да не хвърли пак. Падне ли семето, става гора от копър. Та да се внимава с копъра.
Ако сложа клонка копър под капака, какво ще стане с акара?

Kiril8305
21.07.2012, 18:49
Колега не се занимавай с разни врели некипели , третирай си кошерите както е писано , за да не стане сетне работата зле.
С тия билкови чудеса да не се озовеш в първи клас , ползвай си лекарствата , за да не станеш ти следващия който ще повдигне въпроса за зимната смъртност или защо изчезват пчелите.
Първо си помисли добре в какъв филм ще се забъркаш и дали си струва.Ако искаш да пробваш пробвай само върху един кошер, но дано нямаш само един.
Личен пример с мен , не специално за акра , някъде пишеше сега не се сещам , че запарката от маточина и жълт кантарион успокоявала пчелите.По време на рапицата моите стават силно агресивни и жилят наред, по едно време се видах в чудо от комшиите и почнах да ги черпя с това чудо , но ефекта нулев даже тука във форума бях споделил и един от колегите ми се подигра , и аз му отговорих ,че ако е на моя хал няма да му е до подигравки.

Владо-Gillan
21.07.2012, 19:05
ееее не, аз просто разсъждавах.Не съм казвал да слагате по кошерите и капаците от тези треви.Но нищо не пречи, да има засято около пчелина анасон и копър.По добре това, отколкото бурени разни.Пък ако има някакви плюсове, са добре дошли.

Alex77
21.07.2012, 19:08
Колега не се занимавай с разни врели некипели , третирай си кошерите както е писано , за да не стане сетне работата зле....

Не съм си и помислял да разчитам на това. Просто ми беше интересно дали някой е пробвал нещо такова. Мерси за съвета, все пак drinks;
gillan, нали това казвам, копърът е същински бурен. Превзема, покрива и съсипва всичко наоколо.

Kiril8305
22.07.2012, 13:14
ееее не, аз просто разсъждавах.Не съм казвал да слагате по кошерите и капаците от тези треви.Но нищо не пречи, да има засято около пчелина анасон и копър.По добре това, отколкото бурени разни.Пък ако има някакви плюсове, са добре дошли.
Поздрави колега , дано не сте се засегнал.Не съм искал да ви засегна, просто по някога избирам явно непохдодящите фрази , за което моля да бъда извинен. drinks;

Владо-Gillan
22.07.2012, 15:25
ееее не, аз просто разсъждавах.Не съм казвал да слагате по кошерите и капаците от тези треви.Но нищо не пречи, да има засято около пчелина анасон и копър.По добре това, отколкото бурени разни.Пък ако има някакви плюсове, са добре дошли.

Поздрави колега , дано не сте се засегнал.Не съм искал да ви засегна, просто по някога избирам явно непохдодящите фрази , за което моля да бъда извинен. drinks;


споко, въобще даже и аз понякога не избирам точните фрази и става мазало :D :D drinks; drinks; drinks; drinks; Иначе и аз имам копър на 10-тина метра от кошерите, ама не му давам шанс да плъзне.По скоро баба ми и дядо ми, те поддържат двора хаахах.Иначе за сега мога да кажа че акар нямам, преди месец и нещо забелязах само 1 акар, в една отводка и веднага го унищожих заедно с пчелата, и веднага сложих ленти на отводката.

Максим Тодоров
26.07.2012, 19:37
Здравейте. Споделете някакво мнение за тези препарати и начини за борба с акара.

1.За унищожаване на яйцата и ларвите се препоръчва опушване на питите през есента и пролетта със серовъглерод или формалин.

2.За унищожаване на възрастните въшки,т.е. за лекуване на въшливите семейства,се използва фенотиазинов пушек.
Върху добре разгорени въглени в пушалката се поставя 2-3г. фенотиазин,завит в хартия, и през входа на кошера на 2-3 пъти през 3-4 минути се вкарва по 15-20 равномерни струи пушек.

Димитър Бонев
22.08.2012, 07:53
това как се прилага. С напръскване на питите или накапване между питите или по друг начин

павликянин
22.08.2012, 12:31
След като вароа не понася температура над 48 градуса (която температура ползват в руската центрофуга), няма ли да е по-добре самият кошер да се загрее отвън до тази температура през октомври-ноември, когато вече няма пило, и да се поръсят пчелите с брашно от борови иглички? Няма ли пчелари от Сандански, които да споделят преки впечатления от работа с такава центрофуга?

зуница
22.08.2012, 15:21
Восъкът на питите е проблемен при температури над 48 градуса.
Затова руснаците греят само пчелите.

scutellator
22.08.2012, 15:28
Руснаците винаги са били назадничави в много отношения. По-добре всеки от нас да си вземе по една маймуна да му пощи пчелите.

Пчелаството е отрасълът с най-много-регистрирани патенти(явно всеки пчелар се явява своего рода изобретател), като огромното мнозинство от които са напълно безполезни.

Става ми жал че у нас се изписват цели книги и се издават филми и се популяризират всякакви БЕЗУМНИ технологии за които западния пчелар вероятно никога няма да чуе, а тези които наистина работят трудно си пробиват път до широката публика.

Има стотици (към настоящия момент) примери които могат да бъдат дадени, но най-известния от всички е този на Джон Кефус. Ако има такъв който още не е чувал за него, просто нека не се хаби, мислейки си че знае нещо за вароатозата.

Пламен Ганев
22.08.2012, 15:54
След като вароа не понася температура над 48 градуса (която температура ползват в руската центрофуга), няма ли да е по-добре самият кошер да се загрее отвън до тази температура през октомври-ноември, когато вече няма пило, и да се поръсят пчелите с брашно от борови иглички? Няма ли пчелари от Сандански, които да споделят преки впечатления от работа с такава центрофуга?

Основната цел на третирането не е ли да се унищожат акарите още от залагането на зимното пило /около 10 август/,с цел зимните пчели да не са наранени от акара?Вече 8г слатам по 2-3 линтички варостоп и варотом началото на март и началото на август и нямам проблеми,а колеги /блозо до мен/които не третират правилно ,имат!

scutellator
22.08.2012, 18:40
Безумна технология за мен на първо място е Чорбич, след това идва тази с топлинната обработка на пчелите, зимното и пролетното подгряване на семействата, Венер, офф прегря ми главата.

Джон Кефус (John Kefuss) е един от тези пчелари при които проблема му с вароатозата се изразява единствено в това че няма достатъчно. За да поддържа селекционния натиск върху пчелите се налага да купува рамки с пило с високи нива на акари. Системата на мързеливя пчелар. В една от презентациите му е онагледено със снимка как практически се извършва селекцията му - заспал на полянката . Той е един от Големите пчелари, ученик на W. Rothenbuhler (откривателя на хигиеничното поведение и създава пчели устойчиви на АГ), F Ruttner и други. Има пчели и във Франия и в Чили ( за тези които може би ще си помислят че бизнеса му е в упадък). Той е един от малкото, през когото практически са минали всички видове препарати преди да получат одобрение да бъдат пуснати на пазара.
Въпреки това, той избира да не третира.

В гуугъл може да намерите още много

jordanov
23.08.2012, 10:05
Скутелатор, Джон Кефус не го знам кой е, не ги знам и Големите пчелари кои са, за Гуглето нямам време, ама не съм обидчив, пък съм любопитен. И най-паче като заговориш за Изтока и Запада, за безумия и патенти, за изобретатели и широката публика. Та ми беше нужно по три пъти да ти прочета мненията и на Борислав репликата за да сгрея , че пак говориш за работа със селектирани пчели. Благодаря.

N-2
23.08.2012, 11:07
Мисля, че имаше една преводна статия за пчелина на Джон Кефус в Чили. Ако я намеря ще я сканирам и ще я пусна.

христо
23.08.2012, 14:35
Най - просто казано, ако метода се приложи към някои етнически групи, ще го нарекат геноцид...въпреки, че аз лично съм "ЗА" :D

Светозар Каменов
23.08.2012, 15:58
Е той хубаво ги оставя сами да се справят и да оцелеят сами ами ако нищо не оцелее?

Spens
23.08.2012, 16:20
Интересна теория..колега Александров можеш ли да качиш линк да прочетеме?Общо взето има истина в това макар че за подобна селекция трябва да се разполага с голям брой семейства ...и години,природата разполага с време дотогава обаче е рисковано да се приеме метода му с лека ръка ,условията и расите на пчелите са различни ,пашите също-предполагам чичко Джон няма слънчоглед като паша,дотогава трябва да се третира .Да наистина може да се мине с едно третиране наесен при нашите условия в комбинация със строителна но и за това трябва селекция във годините.

Spens
23.08.2012, 16:33
Е той хубаво ги оставя сами да се справят и да оцелеят сами ами ако нищо не оцелее?
Щом има пчели във Франция и Чили и спи на полянката си е надвил на масрафа и все нещо ще остане от естествения подбор .Експерименти са правени и у нас -но ако една година мине номера то на следващата ще ни изиграе лоша шега.Всичко е относително..не смятам че скутелатор въпреки че подкрепя иновативните технологии изобщо не третира никога .Можем да правим селекция на наличните семейства (а и трябва) но при тези метиси с които работим резултатите не могат да бъдат затвърдени завинаги.Добри резултати са постигнати засега с отричаната като раса "родопска пчела"отчасти.

evgeni.filimonov
23.08.2012, 20:35
Ако успеем да зазимим силни семейства, мисля че ще се справим с проблема. Е, сигурно и някое третиране с етерични масла би подпомогнало за постигане на добри резултати.

Spens
23.08.2012, 21:20
Ако успеем да зазимим силни семейства, мисля че ще се справим с проблема. Е, сигурно и някое третиране с етерични масла би подпомогнало за постигане на добри резултати.
някое е силно казано Евгени.подобни грандомански изказвания цитирани от "капацитети" биха могли да изиграят лоша шега някому wink; шегичка ..... :D

evgeni.filimonov
23.08.2012, 21:54
И моите семейства са силни, но ги третирам против акара, задължително.

Светозар Каменов
24.08.2012, 08:24
Е той хубаво ги оставя сами да се справят и да оцелеят сами ами ако нищо не оцелее?
Щом има пчели във Франция и Чили и спи на полянката си е надвил на масрафа и все нещо ще остане от естествения подбор .Експерименти са правени и у нас -но ако една година мине номера то на следващата ще ни изиграе лоша шега.Всичко е относително..не смятам че скутелатор въпреки че подкрепя иновативните технологии изобщо не третира никога .Можем да правим селекция на наличните семейства (а и трябва) но при тези метиси с които работим резултатите не могат да бъдат затвърдени завинаги.Добри резултати са постигнати засега с отричаната като раса "родопска пчела"отчасти.
Мисълта ми е, че естествен подбор се прави трудно и бавно. Докато се придобие някаква резистентност от пчелите да не останат само празни кошери. Тогава няма как да се прави какъвто и да е подбор.
Все пак щом има пчели значи е постигнал резултат, но ми е интересно как го е направил. wink;

scutellator
28.08.2012, 10:18
.... Та ми беше нужно по три пъти да ти прочета мненията и на Борислав репликата за да сгрея , че пак говориш за работа със селектирани пчели. Благодаря.

Ако съм имал в предвид някаква селекция, то тя е близка до точно обратното на това което ти разбираш под това понятие. Смятам че съм доста умерен в изказванията си за да не бъдат те сметнати за някакъв вид реклама. НИКОГО НЕ КАРАМ НИЩО ДА КУПУВА. Нито пък някога съм казал "моите майки са най-добрите", както го правят други хора и после им сърбате попарата. Старая се да бъда максимално полезен, доколкото това е възможно от моя гледна точка, а не да си трая, както онези на които всеки толкова се радва да им стисне ръката и да се снима с тях "за спомен".

Това което прави Джон Кефус не е НАЧИНЪТ, а просто един от тях, най-известния от всички. Освен него и Weaver's, развъждането на свободни от химикали пчели трудно може да бъде наречено като "селекция". Да вземем например Kirk Webster , Michael Bush, Eric Erickson, Dee Lusby, Tess Arnold , Melanie Kirby и Mark Spitzig, John Jacob, Adam Finkelstain ... експеримента на Ingmar Fries( не са подредени по някакъв ред) и хиляди други като тях , които или не използват никакви препарати или само минимални третирания.

Но първо да се върна на Джон Кефус - методът му не се състои в "от утре спирам всички третирания, пък да става каквото ще". За да се научиш да ходиш, трябва първо да се научиш да лазиш. Няма никакъв смисъл да спреш още отначалото третиранията на семейства, които така или иначе няма да бъдат използвани за разплод. Да речем от 1000 (за предпочитане генетично стабилни, т.е. да не са мелези) семейства се избират малко над 100-те от тях с най-висока продуктивност, устойчивост на болести и хигиенично поведение ( т.е. тези които евентуално имат някакъв шанс да са такива каквито искаме), след което се спират всякакви третирания на тези 100 кошера (или още по-добре се поставят във възможно най-екстремните условия (ускорен тест)) . Това което ще остане са онези 10-ина майки които си заслужават 650-те евро/всяка (по толкова ги продава). Тратиранията на всички семейства се спират, когато те вече не са икономически оправдани (което при подобна агресивна селекция се постига за по-малко от 2 години)

Кое аз смятам за безумна технология? Ами нека да вземем например фактът че пчелите са малко по-устойчиви на високи температури отколкото акара и че той може да бъде премахнат от пчелите посредством "нагряването" им.
Почти съм сигурен че в състояние на безтегловност акарите не се размножават. Да, и какво от това?
Все още ли има някой който мисли че да загрееш кошера през зимата с повече от 10 градуса от температурата която той поддържа през лятото е умно? Все още ли има такъв който си мисли че да вземеш пчелите от кошер пълен с запаси, тогава когато те нямат пило и няма приток на нектар и да го оставиш празен е добра идея ?

Кое аз не смятам за безумна технология? Ами отговорът е много прост - това което ти дава най-големи приходи за сметка на възможно най-ниските разходи. Да, говоря за печалбата. Всичко в крайна сметка опира до това, независимо дали гледаш пчели с комерсиална цел или за удоволствие. Ако някой ви каже че отглежда пчели за удоволствие и предпочита тези, чието отглеждане му струва по-скъпо, НЕ МУ ВЯРВАЙТЕ.
Всяко нещо при пчелите има финансово измерение, дори и това да не те жилят пчелите може да бъде измерено във финикийски знаци. Не, нямам впредвид спестените пари от ръкавици и пчеларско облекло. Не ми вярвате? - Колко кошера според вас може да облужите за един работен ден ако всяко ваше движение е съпроводено със страх от ожилване? Кротките пчели се обслужват много, много по-бързо (освен когато имаме ограничен брой кошери - тогава е точно обратното, просто няма кой да ти "напомни" че е време да затваряш кошера ).
Идеята на работещата технология е да можеш да отглеждаш колкото се може повече производствени единици за същото или по-малко количество работа, по-малко вложени разходи и по-висок среден приход от производствена единица.

Кой от вас смята че да третираш е по-евтино? На година имаш поне едно допълнително посещение на пчелина заради третирането (при положение че се третира само веднъж годишно). А както често се случва, се извършва и по време на безпашие, разходките до пчелина могат да бъдат мнооого повече. Тотално икономически неефективно- също толкова, колкото да убиеш пчелите в тръвната за да им вземеш меда.

Знам че повечето от вас ви е страх, но повярвайте ми, вароатозата въобще не е проблем. Проблема са препаратите, не акара. Това е което исках да кажа още в началото. Ако преди 30 г се е налагало пчелите да се третират от реалната опасност пчеларя да загуби всичките (е, почти всичките), днес това съвсем не е така. Днес препаратите са като наркотик от който никой в действителност няма нужда, но продължава да ги купува от страх и лош навик. Морфина е обезболяващо, но когато се използва по-дълго отколкото е необходимо, предизвиква зависомост, която те кара да изпитваш болка дълго след като няма наличие на физическа такава, ако не си вземеш дозата. Истинският враг е самият страх. Пчеларя с десетилетия е научен да мисли че ако спре- край. Страхът се поддържа и от постоянното прилагане на препарати. Всеки от вас може да види, че когато третирането се преустанови акарите отново започват да се размножават. Но истината е че тези които толкова много препоръчват ротирането на различните препарати за да „уморят” акара, така и не успяват да постигнат по-ниски нива на акара от другите които използват акарициди в умерени дози. На практика се получава така че колкото по-малко се третира, акарите са по-малко. Да го повторя пак? Колкото по-малко се третира , толкова по-малко акари.

Акарицидите освен да убиват акарите имат и друг страничен ефект. Те са предназначени да убиват насекомо, което живее върху друго насекомо. Всички от тях подтискат имунната система на пчелите в различна степен, а освен това създават благоприятна среда за бързото размножаване на акара, както опожарената нива - за плевелите. Дори и да имате в пчелина си пчели, способни сами да се справят с акара, докато има акарициди в кошера , те няма да се различават съществено от останалите. Много е вероятно техните способности да бъдат подтиснати от наличието на даден акарицид. Ако искате да ги откриете, първата задача е да оттървете кошера от всякакви остатъчни вещества от тях.

Ако сте от онези пчелари които имат разнообразен генетичен материал в пчелина си ( т.е. пчелите ви са от дядо ви и баща ви или нечий друг дядо, а не наскоро закупени от някой майкопроизводител) , вероятността 10-20 % от тях да бъдат достаъчно устойчиви е съвсем реална. Това което трябва да предприемете е да оставите достатъчно дълъг период между третиранията. НЕ ТРЕТИРАЙТЕ ДОКАТО ТОВА НЕ СЕ НАЛОЖИ. Идеята тук е да поддържате по-малко акари в кошера отколкото са „бълхите по кучето”, няма никакъв смисъл да се опитвате да ги изтребите до крак. Ако сметнете че са прекалено много (ако ги забелязвате значи са достатъчно)– третирайте ( за предпочитане с тимол или ОК) или сменете майката, но не и преди да сте видяли доказателство за наличие на акари. Когато казвам да се третира, имам в предвид само кошерът(-ите) които имат нужда от такова, а не по норматив. Така ще останат онези 10-20 % от кошерите, които няколко години не са получавали никакво третиране.

Ако избирате да отглеждате майки от икономически най-ефективните за вас семейства (не задължително най-устойчивите) и оставяте същите да си произвеждат търтеи на воля, останалото (SMR, VSH и другите „екстри”)си идват по съвсем естествен път . Е, поради чисто операционни причини така или иначе ще ви се наложи голяма част от майките да се оплождат на място различно от пчелина ви, някакъв контрол върху бащината линия, няма как да бъде избегнат.


Всеки от вас с изборът който прави(не прави) всеки ден коя майка да живее или да умре така или иначе извършва някаква селекция. По-добре е поне да я прави правилно, хем струва по-евтино, хем последиците няма да се налага да ги поправя повторно.


Някои забележки
Акарът прави търтеите в голяма степен стерилни.
Младите майки като цяло имат по-силни феромони и се справят по-добре с акарите.
VSH – когато го забележите – не, това не е нов вид болест.

Много от факторите влияещи върху популацията на акара не са генетично обусловени.
Акарът също може да бъде по-малко вирулентен.
Генетично обусловените фактори на резистентност също се влияят от околната среда. При неблагоприятни условия на отглеждане, някои от механизмите не се проявяват.


Стига ви толкова, че ще напиша книга. С практиката ще научите и другите особености. Тук номера не опира толкова до селекция, колкото до начин на гледане на пчелите.

jordanov
28.08.2012, 11:59
Това е твой цитат от раздела за статиите

[url]quote="scutellator"]http://s17.postimage.org/5y8fyu4dn/untitled.jpg (http://postimage.org/image/5y8fyu4dn/)



Това ограденото с червено ти ли го направи ? Щото точно това разбирам под селекция като заговориш за някой от Големите. Скъп и дълъг процес, далече от практиката, подчинен на правилата на маркетинга /подремване на полянката, хе-хе/ и колкото по-висока цена на крайния продукт - толкова по-добре. Програми, проекти, фондове - пари има, трябва да се харчат.

Това което си написал в предния си пост е много по полезно за мен, а предполагам и за колегите от форума ако ще и цяла книга за Джон Кефус да беше превел. И понеже благодарение на теб ставам почти убеден привърженик на минималните третирания да ти се похваля - тая година пролетта им спестих ВМП, много добре се представят досега, ама пусти страх, взех че им сложих по три ленти Варостоп. Ще видим догодина какво ще правим. Благодаря още веднъж.

N-2
28.08.2012, 14:45
Скутелатор, какво стана с намерението ти да третираш само с тимол? Мисля, че миналата година пишеше за това си намерение. На какъв етап си от третирането срещу вароатоза, тъй като доколкото си спомням, до миналата година съм чела, че третираш с варостоп?
Разпитвам те, за да разбера в каква степен прилагаш методите на Джон Кефус.

Аз съм вече няколко години на тимол и оксалова киселина. На практика третирам това поколение и следващото, което ще презимува. С тимол третирм веднъж седмично четири седмици подред.

Много по-лесно е да сложа лентите и да забравя ... да ги махна... wink;, както правят някои. Така си отглеждат устойчиви акари, а не устойчиви пчели.

Змея
29.08.2012, 06:57
iris, кога и как третираш с ОК?

scutellator
29.08.2012, 08:27
Колега Йорданов, селекцията при пчелите винаги се е вършила от обикновения пчелар (изключвайки мнозинството от тези за които пчеларството е само хоби), и до голяма степен винаги ще бъде така. Всеки пчелар на който от това му зависят доходите, винаги ще бъде тласкан да върви напред (по чисто пазарни механизми). Всеки който може да отглежда майки, може да извършва и селекция. Няма как резистентна на вароатозата пчела ,например, да бъде получена от програми финансирани с пари от компаниите произвеждащи акарициди. Няма как един научен работник да селектира по-медоносна пчела, седейки зад микроскопа. Трябва да си постоянно сред пчелите. Пчеларството е трудоемко и е невъзможно да си пчелар на 14-часов работен ден и научен работник едновременно. Колкото повече кошери - толкова по-голяма база за сравнение (избор) ( едно е да избираш Мис "Перник" да речем, и друго Мис "България")
Научните работници имат функция да съветват и наставляват, а не като изпълнители на дадена селекционна дейност (тя е от практически характер, а не теоритически)

Това нашето , си го има само при нас.

Колега Ирис, в момента тимола го използвам само като добавка в сиропа (ленти последно слагах есента на 2010) , и ОК само там където се наложи (постоянно вкарвам нов генетичен материал, та понякога излилзат и такива дето правят повече акари).
Заради VSH -то си позволявам тимол, че дори "прегрешвавам" и с ОК в отделни случаи, иначе изяждат пилото в килийките с акар. Ако не друго, намалява производителността.

jordanov
29.08.2012, 09:32
Добре, колега Скутелатор, напълно съм съгласен с теб, само едно малко въпросче имам. Не смяташ ли, че всички тия на които им изписа имената на български и английски през последните дни все си оставят по нещичко скрито ? Нещо, което не само че не достига до "широката публика", ами даже и не прескача "желязната завеса" около най-близките им сътрудници/помощници? Склонен съм да мисля че това не се отнася до хората живели преди ХХ век.

N-2
29.08.2012, 09:49
Благодаря, Скутелатор.
Би ли обяснил за изяждането на пилото, моля те.

Змей, третирам приблизително по първата рецепта за оксаловата киселина /тази без захар/. Всеки път чета, преди да третирам, защото от едната до другата година забравям как беше.
30 или 35 грама оксалова киселина на литър топла дестилирана вода. С накапване в междурамията по 5 - 6 мл на междурамие. Не вадя питите, а отгоре накапвам пчелите в междурамията със спринцовка. Разтворът за накапване да е около 36 градуса. През ноември или декември при температура на въздуха над 4-5 градуса.
http://s10.postimage.org/vqjmld2w5/image.jpg (http://postimage.org/image/vqjmld2w5/)

scutellator
29.08.2012, 12:33
Отговорите на въпросите ти са: ДА. ДА. и НЕ.
Да не си мислиш че някой който е хвърлил наколко десетки (в някои случаи и повече) хиляди евро за генеттичен материал за да достигне до определена пчела, би те оставил да минеш по-лесния път. Купуваш си няколко майки от по над 150 евро за да "хванеш дамъзлъка", заливаш пазара с качествена стока и почваш да се тупаш в гърдите? Тук ситуацията е такава че и двамата трябва да останете доволни. Някои неща винаги ще си останат тайн и точно това е нещото коеторано или късно пак ще те върне при него.
Освен това има неща които просто няма как да бъдат обяснени с думи, а е път през който всеки сам трябва да премине. Необходим е опит.

Би ли обяснил за изяждането на пилото, моля те.


http://s13.postimage.org/6q1tvbrw3/ipm2_3.jpg (http://postimage.org/image/6q1tvbrw3/)

http://s10.postimage.org/yu4kd4745/VSHremoval.jpg (http://postimage.org/image/yu4kd4745/)

http://s10.postimage.org/6mctwbsp1/ipm2_4.jpg (http://postimage.org/image/6mctwbsp1/)

http://s16.postimage.org/jdqbg1ce9/ipm2_5.jpg (http://postimage.org/image/jdqbg1ce9/)
http://s18.postimage.org/j3fmsduid/VSHbroodcomparison.jpg (http://postimage.org/image/j3fmsduid/)

Снимките са от интернет.

Копелетата откриват килийките със акари способни да се възпроизвеждат и ги разпечатват като може (или не ) да отстранят частично пилото заедно с акарите. Във втория случай може само да разпечатат пилото без да премахват какавидата. Това пречи на възпроизводството на акара, тъй като той сам напуска килийката. Според мен това е по-добрия вариант. Виждал съм семейства за които само това е достатъчно.
Не мога да ви покажа снимка, но акарите не влизат произволно във всяка работническа килийка. Когато пчелите разпечатват местата където има акари лесно може да се видят поразените участъци. Колкото по-хомозиготна (близкородствено развъждана) е майката, толкова по-ясно се вижда. Виждал съм участъци големи колкото капачка на малко бурканче с премахнати капачета, а на други места по същата пита - нищо. Пилото също отделя феромони, които го правят по-атрактивно (или не) за акара ( от там и участъците. вероятно неподходящ търтей?) . Има работническо пило върху което акара тотално отказва да се възпроизвежда (имам впредвид да атакува).
При няма доминантност, а е полигенен белег - колкото повече гени има, толкова по-силно се изразява ( подобно на нюансите за цвят). Ако майката носи достатъчно гени за да се прояви това качество, няма значение с какъв търтей ще се оплоди и обратното.

Обаче колкото по-силно се селектира за това качество (след като се прескочи определена граница), толкова способността да отглеждат пило и да поддържат силно семейство намалява ( да не кажа почти изчезва).

Има още 10-ина познати механизма на резистентност.



Аз ползвам рецептата за ОК която писах във форумите. Захарта в разтвора се използва единствено за да държи Ph- то в норма , защото водата така или иначе се изпарява, повишавайки киселинноста на разтвора.

N-2
29.08.2012, 14:00
Заради VSH -то си позволявам тимол, че дори "прегрешвавам" и с ОК в отделни случаи, иначе изяждат пилото в килийките с акар. Ако не друго, намалява производителността.
Тоест, слагаш тимола и оксаловата киселина, за да не си изяждат пилото, така ли? Заради развитото си хигиенично поведение спрямо вароа /VSH/? Предпочиташ да третираш и да се освободят от акарите преди да си изядат пилото?

scutellator
29.08.2012, 18:23
Глупаво а? Създаваме си целия този труд да селектираме устойчива на акари пчела, а после пак я третираме? ....При линейно развъждане използваме близкородствено съешаване, което няма как, предизвиква прошарено пило, а после търсим тази измежду всички със перфектно изглеждащо пило, без пропуски? .... Създаваме пчела неспособна дори да се възпроизвежда по естествен път (т.е. като умре майката ако не му се постави друга, умира и семейството), дори такава неспособна сама да отглежда пило, а я използваме за разплод?

Spens
29.08.2012, 22:23
Пълни глупости-колегата вярва на всичко написано в интернет,дотука от изнесеното на снимки виждам само гладуващо семейство -къде е медовия венец???Даже на едната май се вижда и варовито пило.Ще измучат сока от какавидите но когато са гладни ..и ако изхвърлят тези пчели би следвало семейството да чисто вече но все пак казва че третира? Близко родственото размножение не е проблем при пчелите ,даже утвърждава техните показатели,щом толкова години пчелите в един регион си съществуват ,партеногенезата отдава го е доказала. wink;

Spens
29.08.2012, 22:41
....При линейно развъждане използваме близкородствено съешаване, което няма как, предизвиква прошарено пило,
и това не е вярно -пило от рамка до рамка и то от пчелин който е създаден почти от един кошер!?
http://upload-pictures.info/thumb-12A1_503E6CF9.jpg (http://upload-pictures.info/share-12A1_503E6CF9.html)

N-2
30.08.2012, 09:42
Глупаво а? Създаваме си целия този труд да селектираме устойчива на акари пчела, а после пак я третираме? ....При линейно развъждане използваме близкородствено съешаване, което няма как, предизвиква прошарено пило, а после търсим тази измежду всички със перфектно изглеждащо пило, без пропуски? .... Създаваме пчела неспособна дори да се възпроизвежда по естествен път (т.е. като умре майката ако не му се постави друга, умира и семейството), дори такава неспособна сама да отглежда пило, а я използваме за разплод?
Глупаво, странно, куриозно, безсмислено - не знам как точно се нарича това. Но както и да се нарича, има хора, които живеят добре от това, както се разбира от написаното от Скутелатор. Явно има смисъл за някого.

Ще се опитам да си представя, какво става с акара, като излезе от килийката на изядената какавида. Сигурно се покатерва на друга пчела, изчаквайки да попадне в нова килийка на пило, където ще се размножава. Ако са толерантни пчелите, това означава???, че те ще си съжителстват с голямо количество акари, докато тези акари се намножат до такава степен, че уморят пчелите по един или друг начин. А ако са устойчиви пчелите, означава???, че пчелите сами ще се самоизядат, изяждайки пилото си?
Не можем да надскочим и да сме по-велики от Природата. Селектирани за устойчивост или толерантни към вароа или неселектирани, се налага да бъдат третирани пчелите, за да им помогнем да оцеляват. Само трябва да уцелим точната доза и точното средство за третиране.
Така ми изглежда на мен картинката, която описа Скутелатор.

scutellator
30.08.2012, 10:33
Радвам се че си намерил повод да се похвалиш, но щом го поставяш в контекст на линейно развъждане, би ли споделил коефициената на инбридинг на пчелата която си снимал? След като ти са известни и бащината и майчината линия , не би трабвало да е проблем.

Моите ги държа между 0,250 и 0,5 (тези които са за мед), а скоростта на инбридинг за поколение е обикновено 1/8( като до сега съм прибягвал до съешаване майка-дъщеря само 4 пъти, което е 1/4)
За бащина линия обикновено използвам такава с коефициент близък до 0,5 или за предпочитане по-висок.

Имам и пчели от линия с коефициент близък до 0,8

scutellator
30.08.2012, 11:27
Ирис, просто исках да кажа че нещата не са черно-бели. Ако бях ти отговорил с прав текст, масово щяха да започнат контра-коментари, оплювайки ме по един или друг начин.

Главаната ми цел е да максимизирам икономическата ефективност. Ако правя нещо, то не означава че е практика, нито пък отделен случай. И във двата случая е провокирано с оглед на икономическата ефективност.

Ще се опитам да си представя, какво става с акара, като излезе от килийката на изядената какавида. Сигурно се покатерва на друга пчела, изчаквайки да попадне в нова килийка на пило, където ще се размножава.

Акарът не може да живее вечно, обикновено той живее толкова колкото да остави поколение. В повечето случаи след като бъде изкаран от килийката, бива изхвърлян извън кошера(което не е задължително), сам пада на дъното, или умира.

Устойчивите на акара пчели всъщност много успешно се справят в борбата с него - когато умишлено се поставят заразени с акар пити (или майката се постави в бъкащ с акари кошер) акарите доста бързо намаляват и достигат равновесно ниво.

Хигиената при пчелите е първата линия на защита.
Означава ли че селективаните за хигиеничност пчели ( и проповядвани като силно устойчиви на болести) , при наличие на АГ семейството по-бързо остава с много малко люпещи се пчели и накрая умира? Това го може и гнилеца!

Ако са толерантни пчелите, това означава???, че те ще си съжителстват с голямо количество акари, докато тези акари се намножат до такава степен, че уморят пчелите по един или друг начин.

Не, просто толерантните пчели имат по-висок праг на поносимост. Те биха оцелели при нива на акара, при които останалите пчели биха загинали.

Селектирани за устойчивост или толерантни към вароа или неселектирани, се налага да бъдат третирани пчелите, за да им помогнем да оцеляват. Само трябва да уцелим точната доза и точното средство за третиране.

Кога за последно някой от вас е третирал за акароза (трахеен акар)? Или пък някой от вас да е виждал мехурчест гнилец на живо? Аз да - и за двете.А може би няма кошер в България където и двете неща да не присъстват (без да предизвикват заболяване)...

dachkov
30.08.2012, 12:11
Според мен акарицида който пчелите сами са "синтезирали" се нарича перга. Та бих искал да ви попитам , какво количество перга имате в кошерите си през есенно зимния период.?

N-2
30.08.2012, 13:12
Скутелатор, мисля, че много малко хора /аз поне не съм от тях/ разбират нещо от генетика или селекция, така че не би трябвало да се страхуваш много от оплюване и контра въпроси. :D

Благодаря, че направи картината по-ясна.

N-2
30.08.2012, 14:22
А по повод прошарването на пилото от снимките, които пусна Скутелатор: като видим такова прошарване в семействата си, хич да не се притесняваме, може пък да сме си селектирали силно хигиенични пчели. wink;

scutellator
30.08.2012, 16:26
И в двата случая прошарването е признак за наличие на проблем. Когато то е предизвикано вследствие на хигиенично поведение и наличие на някаква болест, то би трябвало да отшуми сравнително бързо.

Както и да е, и в двата случая е необходимо семейството да се погледне по-обстойно.

За да се тестват пчелите за VSH или трябва да им се добави пита с акари или да се изчака достатъчно дълго, акарите да достигнат определено ниво преди да започнат да се задействат механизмите против тяхното възпроизводство (което не винаги е надеждно)

Добрин_М
04.10.2012, 18:50
Здравейте колеги. Днес се порових из нета за да разбера с какви препарати мога да си третирам пчелите и вниманието ми грабнаха Варостоп,Варотом и Екостоп. Та въпросът ми е добре ли е за пчелите примерно всяка година да ги редувам тези препарати с цел пчелите да не придобият някаква форма на резистентност или мога с всеки един от тях да ги третирам постоянно т.к. според мен те са за една и съща цел. Само искам да допълня ,че тази година си третирах кошерите с Перицин.
Поздрави !!!

Пламен Ганев
04.10.2012, 19:08
Когато третираш в точното време и вадиш лентите когато трябва,ако третираш с ленти,няма резистентност!Аз съм много доволен от варостопа! На спазваш опътването и готово!Не виждам смисъл да го сменям при положение че не съм виждал акар ,откакто Търговишката фирма БИЛАЙН ми продадоха първите отводки през 2003г.

vanHanegem
04.10.2012, 19:44
Здравейте колеги. Днес се порових из нета за да разбера с какви препарати мога да си третирам пчелите и вниманието ми грабнаха Варостоп,Варотом и Екостоп. Та въпросът ми е добре ли е за пчелите примерно всяка година да ги редувам тези препарати с цел пчелите да не придобият някаква форма на резистентност или мога с всеки един от тях да ги третирам постоянно т.к. според мен те са за една и съща цел. Само искам да допълня ,че тази година си третирах кошерите с Перицин.
Поздрави !!!

Кога успя да ги третираш с Перицин? С този препарат се третира при липса на пило - ноември.

Добрин_М
04.10.2012, 19:48
Ами по съвет от друг пчелар

vanHanegem
04.10.2012, 19:52
Ами по съвет от друг пчелар

В инструкцията за употреба го пише ясно. Не се съветвай вече с този пчелар - той не е по-компетентен от теб!

Добрин_М
04.10.2012, 19:57
Добре колега вече внимателно ще преглеждам листовките, а за другите препарат ще ме посъветваш ли как да постъпя ?

vanHanegem
04.10.2012, 21:17
Добре колега вече внимателно ще преглеждам листовките, а за другите препарат ще ме посъветваш ли как да постъпя ?

По същия начин - спазвай стриктно инструкциите на производителя!

scutellator
05.10.2012, 09:55
Преди няколко години установиха синергичен ефект между препаратите кумафос (перицин) и флуметрин (варостоп), което повишава в пъти токсичността им за пчелите, отколкото ако биха били използвани поотделно. Това означава че когато веднъж вече си третирал с един от двата препарата и имаш намерение да ползваш другия ,автоматически трябва да ти светва една голяма червена лампа в главата.

Варостопът е за времето си се явява "сребърния куршум" - висока ефективност и минимални странични ефекти за пчелите. Колкото и да се опитват да намерят следвашия "сребърен куршум", по мое мнение, това никога няма да стане. Докато варостопа (или варотома) работи, просто не го заменяй с кумафос (изключително вреден за пчелите) или амитраз (канцерогенен).

Тимолът и ОК винаги си остават алтернатива (както и мравчената киселина), но и те си имат своите грозни негативи, особено ако се прекалява с тях.

Пламен Ганев
05.10.2012, 13:56
Абсолютно точно колега scutellator!Не мога да си обясня:как има още хора които използват приматски препарати като Перицин?

scutellator
05.10.2012, 19:40
Ако трябва да бъдем точни, кумафосът (перицин) е създаден да бъде заместител на флувалината, тъй като се очаквало рано или късно първия да спре да действа (какъвто е и случаят на много места към днешна дата ). На теория (след като се явява нещо като "следващо поколение" акарицид)се предполага, че би трябвало да е по-щадящ пчелите и човека, но уви - точно обратното.
На флуметрина му е било необходимо повече от десетилетие докато първите сигнали за резистентност на акарите към него да станат факт, на кумафоса отнема почти 3 години. Това че още акарите не са масово резистентни към него се дължи главно на факта, че той е от сравнително скоро време на пазара.

vanHanegem
05.10.2012, 19:43
С "Перицин" се третираше още през 80-те години на миналия век.

зуница
05.10.2012, 20:25
Перицина ни го пробутва отново "Байер".Сега е "безвреден" ,защото само едновремешния български е бил отровен и опасен.Тя химията ,една ама...
Германците дали си хапват "кумафос"? А за "Перицин" знам от 1989г.Може и по-стар да е.

Владо-Gillan
05.10.2012, 20:28
Перицина ни го пробутва отново "Байер".Сега е "безвреден" ,защото само едновремешния български е бил отровен и опасен.Тя химията ,една ама...
Германците дали си хапват "кумафос"? А за "Перицин" знам от 1989г.Може и по-стар да е.

В старото списание, пчеларство Перицин се споменава още края на 70-те и началото на 80-те.

scutellator
05.10.2012, 20:34
FLUVALINATE
ORIGIN: Zoecon Crop., 1980.


COUMAPHOS
ORIGIN: BayerAG in Germany, 1958.




Wow. От времето на ДДТ-то и бионабола. Добре е човек от време на време да научава по нещо ново. На американския пазар, обаче е регистриран за употреба за пчели чак около 2000- ната.

syzi
09.11.2012, 17:22
"...Затова Ритер (1997)настоява:с всичко,което направим за унищожаване на акарите преди месец юли помагаме на зимните пчели.С по-късното лекуване помагаме на пролетното развитие на пчелите през следващата година.След две години през 1999г. Ритер подчертава,че най-важното от всичко е да започнем унищожаването на Вароа толкова рано,колкото е възможно в пчеларския сезон.А кога е това? Това са месеците на интензивно развитие на пчелните семейства-април,май,юни.В този период ако не се предприемат мерки за лекуване,90% от женските акари се намират в запечатаното пило и в края на юни не предугаждат катастрофата,която чука на вратата. Чак през юли и август,когато пилото намалява,все по-голям брой акари се заселват във все по-малкия брой килийки с работническо пило,като резултатът е повредени ларви,от които се излюпват зимните пчели.Животът на тези пчелни семейства се съкращава,защото в килийките с какавиди понякога има и по 10 Вароа,а кошерите ,пълни с мед,остават без пчели.Според Милеек и Мелник женските акари през зимните месеци февруари и март не се размножават и по това време 92-96% от пчелното пило е здраво.Акарите са върху пчелите,в запечатаното пило има яйца от Вароа,но те са безплодни,затова този период е благоприятен за унищожаването на акарите по пчелите." стр. 79,80,"Здрави пчели в 21 век" ,Й.Кантар

scutellator
09.11.2012, 19:43
Правилно ли е според вас колеги да не се третира с нищо през март ?

Няма да ти отговоря на този въпрос, и без това предразсъдъците трудно се премахват.
Ще засегна друг въпрос - Възможно ли е да не се третира напролет ? или Възможно ли е да се третира само веднъж годишно ? - Правилно или грешно, отговорът е ДА.
Небесата няма да се срутят, нито ще дойде края на света, нито ще се случи някое друго апокалиптично събитие ако се пропусне третиране. При положение че то е с достатъчно висока ефективност, най-вероятно ще изминат повече от 12 месеца преди да отново да станат видими някакви признаци за наличие на опаразитяване.

Не забравяйте , по-важното е не да убиете акара, а да запазите пчелите живи.
С повече химия по-скоро първо ще убиете пчелите , отколкото да унищожите акара. В тази игра пчелите винаги ще бъдат в много по-неизгодна позиция.

buci59
09.11.2012, 20:16
Колега,scutellator,би ли споделил моля,как точно постъпваш при опазването на пчелите ти от акара?Кога и с какво третираш,колко пъти и т.н.
Оставам с впечатлението,че в твоя пчелин няма нито един акар и то при положение,че не третираш с нищо.Или не съм разбрал правилно.Сподели.

сезгин
09.11.2012, 20:24
От 2004 както почнах да отглеждам пчели ,нито веднъж не съм третирал ,на пролет

Пламен Ганев
10.11.2012, 00:39
Колега scutellator,как ще забавиш популацията на акара,ако не третираш пролетта?Аз поставям лентите средата на март и ги държа до началото на рапицата-горе долу до 20 април.Края на юли-началото на август с ваденето на слънчогледа,правя основен преглед на с-та за гницилови заболявания,запаси,акари и поставям лентите.На нито един преглед не съм видял нападение от акари!Познавам колеги на които им свидят по лев два на кошер за лентички и после мрънкотят-слаби са ми,нямат мед и т.н.До този момент,никога не бях отварял кошер ноември,но заради тази психоза тук във форума отворих пет с-ва и ги прегледах за акари.Е,нямат нищо!

syzi
10.11.2012, 08:25
И аз си мислех,че нямат акари,защото не виждах по пчелите,докато не правих тест с перицин.Познайте каква ми беше изненадата.Сега ги третирах с ОК.

scutellator
10.11.2012, 10:49
До 2007 и аз бях от онези хора, сляпо вярващи в третиранията - така ми беше преподадено - "лентички на пролет и на есен". По онова време това ми виждане беше допълнително подкрепяно от фактът че съм виждал високо опаразитяване и ефектите от него в чужди пчелини, в които по една или друга причина съм бил канен ( каква е причината за опаразитяването не бих могъл да кажа или да си спомня, но важното е че акари действително имаше (има). Те не бяха някаква абстракция от книгите). Друга причина беше "общественото мнение и нагласа" към което и аз принадлежах. Въпроси от рода на "сложи ли вече лентичките?" или "вади ли вече мед? ние вече въртяхме два пъти" бяха ( са) константа и отразяваха обществените разбирания за "правилно" и стандарт към който всеки от нас се стремеше да не "изостава" от "групата".

През 2007 се завърнах от студентска бригада по време когато беше прекалено късно за третиране ( или поне онова което беше във границите на познанието ми). Зимата за мен беше дълга, " ще оцелеят ли, няма ли да оцелеят" .... Изпълваше ме онзи страх и виновно съмнение, знаейки че се бях отклонил от нормата. През пролетта когато започнах " да броя жертвите" за мое ГОЛЯМО очудване нищо не се бе случило. Беше горе-долу времето за третиране и държах в ръцете си по-рано закупените лентички, когато нещо се преобърна в мен и ми светна една лампичка. Тогава започнах да се съмнявам във всичко, което до тогава бях научил и щях да науча. Някои от семействата не показваха признаци на опаразитяване и в онзи съдбоносен за мен миг реших да не използвам всички лентички "защото така и така съм ги купил" . По-късно , афектиран от видяното, в мен се зароди идеята да третирам "според нуждата" , т.е. никое семейтво да не бъде третирано по презумция, а само при видима нужда от такова. Реших от там насетне да третирам само веднъж - наесен, и да видя колко дълго може да издържи всяко отделно семейство преди да се наложи то да бъде третирано. Едно от тези семества оцеля без никакви третирания чак до зимата на 2011/2012 ( за последно беше получило лентички пролетта на 2007) , въпреки че през това време 3 пъти си беше сменило майката. Напълно безполезно във всякакво друго отношение, но от сантименталност и фактът че не се нуждаеше от НИЩО , го бях оставил буквално на самоиздръжка.

ще продължа по-късно

scutellator
10.11.2012, 21:56
Случи се така че по тази схема (третиране само на есен - с лентички) я прилагах до 2010. Би било много наивно да твърдя че през това време никога не ми се е налагало да виждам семейства с повече акари от необходимото.
Да, някои семейства (по една или друга причина) не се справят да държат акарите " под контрол" до следващото третиране ( интервал от около 12 месеца), но с времето (подпомагано от намаляващите остатъчни количества на акарициди в кошера) това отшумява. През 2009 получих сегрегация от класическа менделеева кръстоска между две линии италианка. Част от майките се оказаха толкова неспособни да се справят с акарите, че буквално в две поколения, в кошера вече имаха толкова акари, че се нуждаеха от третиране. За да поддържам семействата им живи би означавало да бъдат третирани на приблизително всеки два месеца ( при оценяването на семействата за устойчивост това е моята " абсолютна нула" т.е. оценка "минус 6"). Много ясно че незабавно бяха умъртвени. Когато по една или друга причина в кошера има повече акари, а до есента има много време, никога не съм си позволявал да предприема третиране ( все пак тоя мед го ядат хора). В такива случаи преди да е станало късно сменям майката. Младата майка действа освежително и както не веднъж съм казвал, тя като цяло се справя по- добре с акарите ( има връзка и с количеството феромони отделяни от нея). Това намалява както стредната опаразитеност, така и общия брой на акарите в кошера, може би недостатъчно за да оцелее семейството без третиране през зимата, но достатъчно за да не се допусне разпространение на вирусите в кошера до есенното третиране.
(Преди да бъда обинен в ерес за пореден път, да поясня - така или иначе всяка година трябва да се сменят поне 60% от майките, така че нищо ново)

През 2011 окуражен от резултатите реших че нямам нужда и от тях ( при положение че има и "алтернативни " методи). От известно време вече слагах тимол в сиропа, а през есента ползвах тимол на кристали завит в марля на семействата които се нуждаеха от намаляване нивата на акарите( не го препоръчвам, както си ги сложих, горе-долу и така си ги извадих - не е беше изпарила кой знае каква част от тимола)

Беше ми препоръчано да ползвам ОК в концентрация и начин, който не веднъж споделих. Това е което използвам в монента в комбинация с тимол в сиропа.
Занапред тенденцията си остава същата - всяка майка която прекалено бързо трупа акари, подлежи на смяна.

Колега scutellator,как ще забавиш популацията на акара,ако не третираш пролетта?

Това разчитам пчелите да го свършат. Не, не става въпрос за селекция или суперпчели. Повечето пчели така или иначе го могат. Освен това част от акарите умират през зимата. Размножаването на акара зависи не само от самия него а от взаимодейстието му с пчелите. Всяко нещо което прави пчелите слаби, дава преимущество на акара. Винаги ще ме учудва фактът че използването на пестициди се счита за "лечение". Нека не се заблуждаваме, всички пестициди ( включително фунгицидите и хербицидите) имат своите негативни ефекти за пчелите. Повечето от тях (акарицидите включително) убиват част от пилото дори и в малки дози, а това което не загива от вредното въздействие страда в различна степен от разтройства и забавяне на развитието. Знаете ли какво означава забавяне на развитието на работническото пило дори само с няколко часа? - ДА, увеличение на скоростта на нарастване на популацията на акара с над 20 %.
Пестицидите (акарицидите включително ) имат склонността да влияят върху нервната система на пчелите ( ГЛАВНИЯТ МЕХАНИЗЪМ НА РЕЗИСТЕТНОСТ КЪМ БОЛЕСТИ ПРИ ПЧЕЛИТЕ Е ПОВЕДЕНЧЕСКИЯТ)

Някои акарициди (напимер мравчената киселина) имат склонността да подтискат имунната системна пчелите ( не че я ползват често за нещо....)

От гледна точка на гореизложеното, защо да си гърмя "куршума" за да убия 20акара (образно казано) и да си увелича остатъците от пестициди в кошера, които дават чисто предимство за по-бързото увеличаване на популацията на акара?

Вароатозния акар е просто и ефективно устроен. Неговите функции са да паразитира и да се размножава. От тази гледна точка той има в арсенала си много механизми които да му помогнат да ги изпълнява - по-силна имунна система, по-голям капацитет да се адаптира към живот в среда със смъртоносни за него субстанции.
Пчелите от друга страна са изубили всичко това когато са тръгнали по еволюционната пътека към социалното съществуване. Тяхната имунна система е заменена със способността да изхвърлят заразения член (заразоносителя) от обществото.

ще спра до тук.

Нямам намерение да натяквам на никого каквото и да било. "Не поправяй нещо, което не е счупено" или докато това което правите действа, няма нужда да го променяте.
Мен ако питате, по-честата и разнообразна употреба на акарициди е най-бързия път те да спрат да действат.
Е, в момента в който това стане, спомнете си нещо от това което съм казал - изход винаги има.

Станко Ставров
17.11.2012, 15:36
http://s16.postimage.org/f2x89kxxd/17112012896.jpg (http://postimage.org/image/f2x89kxxd/) http://s16.postimage.org/7uq6y1akh/17112012898.jpg (http://postimage.org/image/7uq6y1akh/)

Bee4o
16.01.2013, 13:28
Здравейте на всички .Искам да попитам дали някой по това време, януари в по -топлите дни е използвал пшенично брашно за да свали акарите от пчели и имали ефект според вас.

Владо-Gillan
16.01.2013, 15:20
Да може да се ползва, пудрата е по добър вариант...Съобрази с хубавото време през месец Януари

Bee4o
16.01.2013, 15:24
Ako порася с пудра мисля ще се активизират ,а все още е хладно и ще ги затрудня в отглеждането на пило но с брашно ще пробвам и ще ви кажа резултата:)

Bee4o
16.01.2013, 15:27
Голяма гадина е този акар ,маиката му е сега докато е на пчелата да се премахне колкото може.

munchoE
16.01.2013, 18:22
И с двете ще ги разбуташ и двете поемат влагата, но докато едното ще го хапват а другото???/кон боб яде ли?/ wink; wink; wink;

Ангел Йосифов
16.01.2013, 19:10
Ako порася с пудра мисля ще се активизират ,а все още е хладно и ще ги затрудня в отглеждането на пило но с брашно ще пробвам и ще ви кажа резултата:)

По добре не пробвай сега.Вероятността да разбуташ кълбото за дълго време и да стане беля с майката е доста голяма.По добре ги накапи с ОК.Пчелите са стерилни и не търпят "мръсотии"по телата си и веднага ще се заемат със почистването си,а почистването от брашно и пудра става бавно ,което ще разпусне кълбото.

ianev
16.02.2013, 16:47
Здравейте купих си машинка Вароджет. Та се чудя с какъв препарат да опушвам на пролет какъв съвет бихте ми дали и от къде да го закупя че при нас се продава само машинката без съответните препарати... Само едно изискване имам да не съдържа Амитраз. За сега съм се спрял на Фурмитон, казаха ми за тимо варо сан или еко варо сан но не мога да намеря от къде да ги закупя

сезгин
16.02.2013, 21:21
вароджета е за амитраз .но ми щракна една идея подобно на нея.ако в пистолет за горещ въздух се приспособи накрайник за оксалова .

Румен Димитров
16.02.2013, 21:57
Не става. Трябва да се третира в късната есен при неналичие на пило, а пистолета топи ОК на 300-350°С + вкарване на много горещ въздух в кошера.
Според мен не е удачно подобно решение.
Иначе имаше някъде в тубата немски клип на подобна дивотия, ама не го намирам сега....

ianev
17.02.2013, 17:01
Така или иначе съм го купил и ще третирам с някакъв препарат но Амитраз изключено.

TVB
19.02.2013, 21:15
Не става. Трябва да се третира в късната есен при неналичие на пило, а пистолета топи ОК на 300-350°С + вкарване на много горещ въздух в кошера.
Според мен не е удачно подобно решение.
Иначе имаше някъде в тубата немски клип на подобна дивотия, ама не го намирам сега....

http://www.youtube.com/watch?v=i9SgYR3uZTE
пистолета е електронно управление на температурния режим. забележете, че след започване на изпарението колегата намалява температурата. ако някой може да преведе от италиански ще бъде полезно.

TVB
19.02.2013, 21:45
http://www.youtube.com/watch?v=ARK2tyXFfrU

ето тук е ясно и без превод - температурен режим, продължителност на третиране, на мен не ми е ясно от какво зависи каква доза ще получи едно семейство - от просвета на тръбата/мущука/, от силата на въздушната струя, от височината на температурата, а може би от всички взети заедно.

Танаси
19.02.2013, 22:02
какъв е тоя водомер какви са тези 630 градуса......
sadsmile;

rosty_sz
20.02.2013, 07:35
Дозата се определя на око. Да се запълни плътно обема на кошера с изпарения.
Това устройство явно го продават готово. Обаче този пистолет за горещ въздух е с автоматично регулиране на температурата. Тоест има датчик който мери на изхода температурата и прави корекции автоматично на нагревателите. Ако не е такъв вид пистолета ще е голямо приключение, защото за да избегнат влизането на голямо количество горещ въздух са направили изходната тръба много тънка и така са намалили сериозно дебита, а това при повечето видове пистолети ще доведе до мноооого сериозно увеличение на температурата.

rosty_sz
20.02.2013, 08:13
Сега видях, че клипа е пуснат от ЛЕГА - Италия.

Румен Димитров
20.02.2013, 08:58
Друго си е Лега wink;
Сигурно и агрегата за 2kW е пак лега :D
Абе удобство ....за едни 3к wink;

аз без да гледам клипа съм се доближил до тази идея wink;


http://s3.postimage.org/xm0zrce1r/Nokia021.jpg (http://postimage.org/image/xm0zrce1r/)

dimopl
23.02.2013, 18:02
Колега скотелатор как използваш тимола в сиропа , тоест колко грама тимол в 10 л сироп и друго слагаш ли ? Моля по-подробно да обясниш начина на третиране с тимол в сиропа . Колко пъти ,кога и т.н

todorksavov
11.03.2013, 21:06
Колеги според Вас не е ли време вече за третирането с ленти Варостоп (който използва тях де)? sleepy;

buci59
11.03.2013, 21:15
Всяко третиране,което се прави с ленти започва в първите дни на м.март.Крайно време е.

todorksavov
11.03.2013, 21:19
Благодаря,още утре ще са поставени blush;

asm22
21.03.2013, 20:55
на този адрес, в точка 5.

http://www.farmer.bg/20068-LOV-NA-ROEVE

5. Едно интересно наблюдение: Изградените пити са прави, отвесни, без мостове и лабиринти между тях. Посоката им е ориентирана север - юг, т.е. плоскоста им е насочена на изток. Разстоянието между тях е по- голямо от 12 мм - предпоставка за самоочистване от акарите.

Затруднявам се да схвана смисъла на последното изречение.

Bee Varna
04.04.2013, 14:54
Здравейте,Искам да ви попитам кои са най-новите лекарства в борбата с вараотозата? Оксаловата киселина се използва все по-често, както с изпарител, така и с направата на воден разтвор с такава киселина, които се пръска по пчелите.

На дядо ми от акар тази година са умрели 4 кошера от 6.
Сега трябва да избера някакво лекарство, за да му го занеса и затова ви моля за съвет. Той вече не разбира нищо и ги гледа много лошо, но въпреки всичко искам да му помогна да задържи поне тези 2 кошера, защото меда, който вади там (м-р Седемте престола) е страхотен.

обърнисе към пчелар проверител за твоя регион, помоли го да дойде при дядо ти и да му направи оглед на кошери, и тогава го питай какви мерки трябва да вземеш. От сайта не дей да търсиш решение. Важен е преглед, ти не можеш да дадеш информация която може да получи пчелар проверител по време на преглед.

Юрий Цветков
04.04.2013, 22:16
Здравейте,Искам да ви попитам кои са най-новите лекарства в борбата с вараотозата? Оксаловата киселина се използва все по-често, както с изпарител, така и с направата на воден разтвор с такава киселина, които се пръска по пчелите.

На дядо ми от акар тази година са умрели 4 кошера от 6.
Сега трябва да избера някакво лекарство, за да му го занеса и затова ви моля за съвет. Той вече не разбира нищо и ги гледа много лошо, но въпреки всичко искам да му помогна да задържи поне тези 2 кошера, защото меда, който вади там (м-р Седемте престола) е страхотен.

обърнисе към пчелар проверител за твоя регион, помоли го да дойде при дядо ти и да му направи оглед на кошери, и тогава го питай какви мерки трябва да вземеш. От сайта не дей да търсиш решение. Важен е преглед, ти не можеш да дадеш информация която може да получи пчелар проверител по време на преглед.А къде да намери пчелар проверител? blush;

Румен Димитров
04.04.2013, 23:08
Юри, не поднасай на варненския....той тепърва открива магията на форума......цъкне на тема с 20 страници, прочете пост отпреди 3 г на първата страница и отговаря с цитат wink;

Пламен Керчев
27.07.2013, 14:58
Някои ползвал ли е мъглообразовател в борбата с вароатозата. Ето тук е описан метода. http://beemelissa.alle.bg/p/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D 0%B8%D1%8F-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B7%D 0%B0%D1%82%D0%B0/#_=_

Валтер Желязков
29.07.2013, 13:30
Аз го използвам вече втора година и съм доволен.
www.vbox7.com/play:6cd2638046
Третиране през пролетта на 2013г.

rosty_sz
29.07.2013, 20:53
Бързо, лесно, точно БРАВО СУПЕР.
Притеснява ме малко цената на това чудо и на консуматива му, но като "порасна голям" ще си го взема.

tsc1
29.07.2013, 21:15
Бързо, лесно, точно БРАВО СУПЕР.
Притеснява ме малко цената на това чудо и на консуматива му, но като "порасна голям" ще си го взема.
Колко струва тая пушилка?

Валтер Желязков
31.07.2013, 07:51
Около 200 лева с бутилката.

Nik_m
02.08.2013, 22:35
Ориентирах се към третиране само есен като ще ползвам така наречените анти-акар дъна и строителна рамка на пролет.
Сега мисля да и взема Екостоп по 2 плочки на семейство за тази есен.
Колеги ме съветват да сложа ленти и след тях опушване че е по евтино и сигурно.
Кошерите и питите са нови и не забелязвам следи от акари (до колкото разбирам), вие какво ще кажете?

borislav aleksandrov
02.08.2013, 22:43
Щом нямаш акар (не виждаш такъв) защо искаш да слагаш химия в кошера? ако е за всеки случай - недей. Едно третиране с ОК през ноември/декември и си готов... само да не решиш че нещо се дразня пак ;)

Nik_m
02.08.2013, 23:05
Мерси за отговора! Страх ме е да ги оставя без третиране все пак са взимани от 3 места а и на моята преценка още не може да се вярва.
За това мислех за Екостоп пише че няма много химия в него.
След като сваля магазините ще взема някой пчелар да направим с него основен преглед да прецени как са запасите и какво е положението с акара.
До сега сам действам и е добре някой да ми каже на прав път ли съм, че зимата не се знае каква ще е!

borislav aleksandrov
02.08.2013, 23:09
е това е друго вече.. щом не си сигурен консултацията с пчелар на място е повече от желателна

Ивайло Георгиев - ingivo
03.08.2013, 11:56
При мен е същото положението като при Ник_м . Дъната са ми изцяло мрежести целогодишно нови кошери . Не съм забелязъл акар през сезона досега . Есента прових третиране с ОК чрез напръскване паднаха по 4-5 кърлежа и реших дори да не правя второ третиране . Сега обаче съм притеснен защото споделих с колега от ФБ за една новоизлюпена майка която беше с оръфани крила . Дали така се излюпила или са изръфани в последствие незнам . Та това че не ги виждаме не е напълно сигурно че ги няма . Трябва да направя някъква проба на няколко семейства за да видя % опаразитеност и евентуално третиране с Мравчена киселина . За лентички и дума не може да става . Моля за съвети относно вида и начина на пробата.

borislav aleksandrov
03.08.2013, 16:57
Дефектните крила не значи обезателно акар, може да има и други причини - Мравчена и ОК са достатъчни като профилактика не е нужно да се слагат разни химии

Kiril8305
04.08.2013, 10:25
Всеки сам си решава , но аз лично никога не пропускам пролет и есен да третирам семействата срещу акар въпреки , че и аз съм цяло лято на изцяло мрежести дъна.
Виждал съм вече ефекта от пропуснати третирания.Кой с какво ще третира си е лично негов избор и въпрос на разбиране.

scutellator
04.08.2013, 14:43
Трябва да направя някъква проба на няколко семейства за да видя % опаразитеност и евентуално третиране с Мравчена киселина . За лентички и дума не може да става . Моля за съвети относно вида и начина на пробата.


http://www.youtube.com/watch?v=PAQShZk1cic

Светозар Каменов
08.08.2013, 12:25
Вчера се зачетох подробно в описанието на Екостоп. Там пише, че едно третиране годишно е достатъчно. Ако е така според вас кога е по-добре да се направи - пролет или есен? Аз си мисля, че е по-добре да е есен, когато популацията на кърлежа би трябвало да е най-голяма. През зимата няма как да се намножи и да се третира през пролетта.

Nik_m
08.08.2013, 13:23
И според мен през есента е по добре защото през лятото пчелите носят кърлежа 30 дни а зимата 6 месеца ще трябва да го живеят с паразит на гърба.
И като умре някъде на вън през лятото кърлежа изчезва и така се почиства кошера а зимата няма къде да мърда.
Строителните рамки също помагат за борбата с популацията а те са пак пролетта.
Това не съм го чел никъде, може да е глупаво ама така си мисля.

Kiril8305
08.08.2013, 20:16
И според мен през есента е по добре защото през лятото пчелите носят кърлежа 30 дни а зимата 6 месеца ще трябва да го живеят с паразит на гърба.
И като умре някъде на вън през лятото кърлежа изчезва и така се почиства кошера а зимата няма къде да мърда.
Строителните рамки също помагат за борбата с популацията а те са пак пролетта.
Това не съм го чел никъде, може да е глупаво ама така си мисля.
Далеч трябва да си от мисълта , че паразитите в природата просто "изчезват", ако беше толкова просто тея паразити нямаше да оцелеят в продължение на толкова години.
Гадно е да се мисли по този начин "И според мен през есента е по добре защото през лятото пчелите носят кърлежа 30 дни а зимата 6 месеца ще трябва да го живеят с паразит на гърба" - за мене си е жива гавра с животинките, още повече пък , че на сегашното време има толкова много полезна информация ако щете и за биологични начини на третиране след като другите се намират за "варварски".
И накрая - никога не наричайте начина си на мислене "глупав" - ползвайте думата неправилен - няма нужда да се хвърляте в устата на вълците.

Nik_m
14.08.2013, 17:31
Не знам какво става с акара когато пчелата умре, но със сигурност няма да се върне в кошера. За мен гавра е да се блъскат с различни видове препарати от тази гледна точка мисля да третирам само 1 път годишно.
А дали е глупаво или неправилно то който е интелигентен ще разбере какво съм имал в предвид, а който иска да се заяжда няма да го интересува една дума.

Петър84
14.08.2013, 18:38
аз съм се насочил към ленти варостоп,все още не съм ги сложил тая година ще ми е първата година във борба със акара

Mateev
14.08.2013, 18:45
Аз вече сложих ленти Варостоп и допълнително добавих по 1 ml Нозевит, сложен в 200 мл. сироп в хранилката на всеки един кошер. Нозевит-а се оказа много по-евтин от Нозестат-а, пък инструкцията му бъка от хвалби, така че реших да рискувам с него.

Kiril8305
20.08.2013, 19:22
Не знам какво става с акара когато пчелата умре, но със сигурност няма да се върне в кошера. За мен гавра е да се блъскат с различни видове препарати от тази гледна точка мисля да третирам само 1 път годишно.
А дали е глупаво или неправилно то който е интелигентен ще разбере какво съм имал в предвид, а който иска да се заяжда няма да го интересува една дума.
Въпрос на избор - вие сте направили вашия.
Поздрави!

Костов
21.08.2013, 17:09
Трябва да направя някъква проба на няколко семейства за да видя % опаразитеност и евентуално третиране с Мравчена киселина . За лентички и дума не може да става . Моля за съвети относно вида и начина на пробата.


http://www.youtube.com/watch?v=PAQShZk1cic


Какво не ти харесва на варостопа???

matevone
21.08.2013, 17:28
Здравейте колеги,
аз пролетта третирах със Варостоп и всичко мина нормално,доволен съм.Сега реших да сложа Екостоп за да не привиква акара към една миризма. :)