PDA

Виж пълната версия : С какво ще третирате против Вароатоза тази пролет?



koragroup
14.03.2015, 17:43
Мисля, че би било интересно или полезно за всички да разберем как най-масово ще се третира против Вароа.
Затова предлагам на вашето внимание тази анкета. Ако съм пропуснал някой важен метод или препарат, казвайте да го добавя.
Ако искате да споделите някоя рецепта или кога мислите да третирате, или защо няма да третирате, можете да споделите в мнение. Вота не е публичен, защото който иска може да сподели мнението си.

За да бъде наистина полезна информацията, МОЛЯ НЕ ОЦЕНЯВАЙТЕ И КОМЕНТИРАЙТЕ МНЕНИЯТА НА ДРУГИТЕ, А СПОДЕЛЕТЕ ВАШЕТО МНЕНИЕ!

МОЛЯ!

iliew
14.03.2015, 17:54
Строителна рамка, когато започнат да градят и тимол в сиропа .

redhead
14.03.2015, 18:32
Bee Vital Hive Clean

icofly
14.03.2015, 19:31
Строителна рамка,без пролетно третиране.

the_lefty
14.03.2015, 19:58
Колеги,аз съм начинаещ пчелар от миналото лято се занимавам.Постоянно чета постове за демонизирането на Варостопа,не знам,аз ще пробвам тази пролет с Варостоп и стройтелна рамка.

Oregon
14.03.2015, 21:11
Тази година за първи път взех ленти Супер стрип и ми направи впечатление, че миризмата им е доста по-силна от другите...

ch.atanasov
14.03.2015, 21:20
Колеги,аз съм начинаещ пчелар от миналото лято се занимавам.Постоянно чета постове за демонизирането на Варостопа,не знам,аз ще пробвам тази пролет с Варостоп и стройтелна рамка.

Клега ,това демонизирането нещо не си го разбрал.Варостопа беше супер ,може и още да е но май се получава резистентнос.Понеже няма кой да каже ,просто не трябва да се предоверяваме.

koragroup
14.03.2015, 21:22
Атанасов, ти какво ще използваш?

ch.atanasov
14.03.2015, 21:30
Атанасов, ти какво ще използваш?

Писах ,че съм на кръстопът и още е така.Тук се споделят неща ,които може и да работят ,но ако взема да ги тествам няма да ми стигне живота.:bigsmile:
Търся нещо изпитано ,но уви.При мен изпитаното е варостоп ,но вече със съмнение.За да ми е по-точен отговора ,или ОК или Варостоп.

Bobi-M9598
14.03.2015, 22:06
Здравейте,

Третирах на 01.03.2015г. със СУПЕР СТРИПС.

Поздрави, Г. Георгиев

Михаил Михов
14.03.2015, 22:42
Здравейте, мисля да третирам с Варостоп и ако няма полза с ОК.

ch.atanasov
14.03.2015, 22:50
Здравейте, мисля да третирам с Варостоп и ако няма полза с ОК.

Колега ,направо ми четеш мислите ,но аз се чудя как да установя ползата.Дай идея.

borislav aleksandrov
14.03.2015, 22:59
Използвам само пробиотик

tarty
14.03.2015, 23:46
Само 10 бр с ОК за да видя какво ще падне,ако е до десетина броя акар няма да третирам.

ch.atanasov
14.03.2015, 23:50
Само 10 бр с ОК за да видя какво ще падне,ако е до десетина броя акар няма да третирам.

И аз имам такава идея.Рецептата на Скутелатор ли използваш?

Искрен Мутафов
15.03.2015, 06:25
...Варостопа беше супер ,може и още да е но май се получава резистентнос.Понеже няма кой да каже ,просто не трябва да се предоверяваме.

Бил е супер, когато Примавет са използвали фулметран на Байер, след като от Байер са се "светнали" и са пуснали на пазара техният си Байварол(със същото активно вещество), и са спрели кранчето към Примавет - нашите са започнали да го взимат от някъде другаде и от там най-вероятно се е получила дискредитацията на Варостопа, колкото до резистентността няма как да знам(разбера) - отдавна сме пестанали да го използваме...
Тази пролет ще ползваме Екостоп, както и строителна рамка.

koragroup
15.03.2015, 08:34
Писах ,че съм на кръстопът и още е така.Тук се споделят неща ,които може и да работят ,но ако взема да ги тествам няма да ми стигне живота.:bigsmile:
Търся нещо изпитано ,но уви.При мен изпитаното е варостоп ,но вече със съмнение.За да ми е по-точен отговора ,или ОК или Варостоп.

И аз се чудя и затова не съм и гласувал.
Мисля идната седмица да ги опръскам с ОК - за всеки случай. След това може да им сложа Тимолец, мента и други масла в сиропа, който мисля да подкарам от към 20-ти.
Но още се чудя и за Екостоп или Варостоп... Лошото е не голямото разнообразие, а това че винаги се намира някой, който да каже "това не върши работа", а понякога това са хора с опит и става сложен избора...

vanHanegem
15.03.2015, 08:42
Преди две лета едно изследване на "Кредо бонум" доказа ниската ефективност на "Варотом" и "Екостоп".

M.Milkov
15.03.2015, 09:26
Колеги,разгледайте предлаганите лекарства за пчели на Gordian team.Изпишете го в Гугала и там има от предлаганите Сръбски лекарства.Има дадени телефони за свръзка с техни представители за България.Правят доставки с Еконт и Спиди в цялата Страна.Има богат избор,може да си изберете с какво да третирате.Аз мисля да използвам техните продукти този сезон.

marianski
15.03.2015, 09:58
Аз мисля да се доверя на Фурмитом!

koragroup
15.03.2015, 11:31
Колеги,разгледайте предлаганите лекарства за пчели на Gordian team.Изпишете го в Гугала и там има от предлаганите Сръбски лекарства.Има дадени телефони за свръзка с техни представители за България.Правят доставки с Еконт и Спиди в цялата Страна.Има богат избор,може да си изберете с какво да третирате.Аз мисля да използвам техните продукти този сезон.

Всичките ли продукти? Да не би да сте "фирмен пчелин"?

M.Milkov
15.03.2015, 12:32
Всичките ли продукти? Да не би да сте "фирмен пчелин"?
Не колега,случайно попаднах на този сайт.Мисля да ползвам пролетта MATISAN, началото на август с напоени ленти с тимол и спирт.А есента с ОК.

Nik_m
15.03.2015, 13:37
Здравейте, мисля да третирам с Варостоп и ако няма полза с ОК.
Аз бях решил същото, на 1ви март сложих лентите Варостоп за да може в началото на април да ги махна и да третирам с ОК. До сега не съм третирал с Варостоп, но няма никакъв ефект до момента няма никакви паднали акари а не вярвам да са толкова чисти. Април ще третирам с ОК 3 семейства и ако няма акари няма да третирам останалите.

Mateev
15.03.2015, 14:15
Хора, купете си една тестова опаковка Байварол или Чекмайт и с нея направете тестово третиране на един единствен кошер. Това е единственият начин да разберете имат ли семействата ви акари или не. Това също така е единственият начин да разберете дали третирането с ОК или с други лентички е било успешно, или вече акара ви е резистентен към това третиране.

Не гледайте колко акари са паднали при третирането с ОК или с лентички. Вас ви интересува КОЛКО СА ОСТАНАЛИ ЖИВИ!!! И единственият начин да го научите е като направите повторно третиране в поне един контролен кошер с някой СИЛЕН И ДОКАЗАЛ СЕ ПРЕПАРАТ. Другия вариант също го знаете - извадете от контролния кошер 200-300 пчели, и на ръка пребройте останалите живи акари.

srg
15.03.2015, 14:31
Аз съм на мнение че работата по обезпаразитяването трябва да е прикючила есента. Тази анкета сега за мен е безмислена. Това което сматам да направя малко по-късно е да направя тест за опаразитеност на няколко семейства и ако има проблем ..... Макар, че не очаквам. Тя пополацията на акари през зимата е еднаква и не трябва да се допуска да е на ниво, което да изисква третиране.

koragroup
15.03.2015, 14:38
Матеев, а на вашите пчелини с како ще третирате при необходимост?

koragroup
15.03.2015, 14:41
....Тази анкета сега за мен е безмислена. ...

Имам една позната, която за един култов филм, веднъж се изказа така:

"Много тъп филм - влизаш с празна глава и излизаш пак с празна глава..."

srg
15.03.2015, 15:17
Може проблема да не е в твойта позната, ами филма наистина да е тъп.
Кажи името на филма за да я преценим. И аз съм гледал доста "култови" филми.

borislav aleksandrov
15.03.2015, 16:36
Не колега,случайно попаднах на този сайт.Мисля да ползвам пролетта MATISAN, началото на август с напоени ленти с тимол и спирт.А есента с ОК.


Matisan... по памет из сръбски форум "да ти еб..... ......... ..................... .;................. .......................... Matisan .... "

Mateev
15.03.2015, 16:49
Матеев, а на вашите пчелини с какво ще третирате при необходимост?

Тази пролет ще третирам с БАЙВАРОЛ. Имам 4 поредни третирания с ОК и не искам да рискувам повече. Самият аз също не съм правил тестове за резистентност, така че повече от разбираемо е, че и аз съм наплашен от високата зимна смъртност на мои колеги. При това говорим не само за Странджа, а за колеги с пчелини, близки до моите. Проблемът наистина е сериозен, и ще съм последния глупак, ако чакам да ми измрат и мои семейства, за да се усетя че нещо не е наред.

Също така ще третирам и с НОЗЕВИТ+ хей така за собствено успокоение. И двата препарата са закупени и чакат на склад първия по топъл ден мартенски ден.

borislav aleksandrov
15.03.2015, 17:10
Тази пролет ще третирам с БАЙВАРОЛ.....Също така ще третирам и с НОЗЕВИТ+ ...... И двата препарата са закупени и чакат на склад първия по топъл ден мартенски ден.

Просто от любопитство ако искаш отговори - разходите за Байварол и Нозевит+ на колко възлизат?

M.Milkov
15.03.2015, 17:32
Matisan... по памет из сръбски форум "да ти еб..... ......... ..................... .;................. .......................... Matisan .... "
Колега,много отрицателен отговор даваш за този вид ленти.Не знам нищо за тях.Открих ги случайно като се рових в Гугала.Ако имаш мнение и наблюдения за тях поне ги сподели ако искаш за да не подведем и други колеги.Дано ме разбереш правилно не им правя реклама,а в сайта им е описано тяхното предназначение и за това се спрях на тях за смяна на лекарствата за третиране с/у вариатозата.

Mateev
15.03.2015, 17:52
Просто от любопитство ако искаш отговори - разходите за Байварол и Нозевит+ на колко възлизат?

Нозевит+ е много евтин - 1 милилитър на третиране на кошер. През пролетта се правят 2 третирания по 1 милилитър през 10 дена или общо 2 милилитра. Бутилка от 1 литър стига за 500 кошера и струва 210 лева. Това прави 42 стотинки на кошер пролетта и още 42 стотинки есента. Общо на година е 84 стотинки на кошер. При такава ниска цена си е направо престъпление, ако някой го пропуска това третиране. Със сигурност има доказан ефект против двата вида нозематози - апис и церана. Особенно есенното третиране според мене си е направо задължително.

Колкото до Байварола - сам знаеш колко е скъп. Ако не са програмите, едва ли някой ще го ползва.

Преди малко отворих една опаковка, за да видя какво има в нея и за да прочета листовката. И открих нещо, което не ми харесва. Във вътрешната инструкция изрично пише да не се използва едновременно с препарати против нозематоза. Хоппа ...... това е нещо ново, за което никой не ме беше предупредил. Сега пред мене стои дилемата - кое е по-важно от двете, за да третирам първо с него. Нозевита иска две третирания през 10 дена или общо 20 дена. Байварола иска 6 седмици или общо 42 дена. Ако двете лекарства ги използвам последователно във времето, това ще отнеме 62 дена, но до 15-ти май (акацията) има точно 60 дена и освен това не мога да третирам още от утре, защото времето вън е студено.

Та имам дилема - кое може да ми нанесе повече щети по време на пролетното развитие - ноземата (ако я има) или акара?

Ами ако имам и рапичен мед (а то имам по някои от пчелините), то тогава няма време дори и за едно третиране, а какво остава и за двете........

Хайде, къде са специалистите по болести по пчелите? Кажете какво може да се направи при така възникналата ситуация?

ch.atanasov
15.03.2015, 18:07
Как беше: злото не идва само.След като Варостопа е със същата съставка ,значи и той нетрябва да се комбинира с препарати против нозематоза.Някой чел ли е листовките им скоро?

s3s3s3
15.03.2015, 20:16
Нозевит+ е много евтин - 1 милилитър на третиране на кошер. През пролетта се правят 2 третирания по 1 милилитър през 10 дена или общо 2 милилитра. Бутилка от 1 литър стига за 500 кошера и струва 210 лева. Това прави 42 стотинки на кошер пролетта и още 42 стотинки есента. Общо на година е 84 стотинки на кошер. При такава ниска цена си е направо престъпление, ако някой го пропуска това третиране. Със сигурност има доказан ефект против двата вида нозематози - апис и церана. Особенно есенното третиране според мене си е направо задължително.

Колкото до Байварола - сам знаеш колко е скъп. Ако не са програмите, едва ли някой ще го ползва.

Преди малко отворих една опаковка, за да видя какво има в нея и за да прочета листовката. И открих нещо, което не ми харесва. Във вътрешната инструкция изрично пише да не се използва едновременно с препарати против нозематоза. Хоппа ...... това е нещо ново, за което никой не ме беше предупредил. Сега пред мене стои дилемата - кое е по-важно от двете, за да третирам първо с него. Нозевита иска две третирания през 10 дена или общо 20 дена. Байварола иска 6 седмици или общо 42 дена. Ако двете лекарства ги използвам последователно във времето, това ще отнеме 62 дена, но до 15-ти май (акацията) има точно 60 дена и освен това не мога да третирам още от утре, защото времето вън е студено.

Та имам дилема - кое може да ми нанесе повече щети по време на пролетното развитие - ноземата (ако я има) или акара?

Ами ако имам и рапичен мед (а то имам по някои от пчелините), то тогава няма време дори и за едно третиране, а какво остава и за двете........

Хайде, къде са специалистите по болести по пчелите? Кажете какво може да се направи при така възникналата ситуация?

Трябва да избираш пред дилемата, ти да си спокоен или пчеличките да са ти здрави и спокойни...

G.Kachulev
15.03.2015, 20:31
Нозевит+ е много евтин - 1 милилитър на третиране на кошер. През пролетта се правят 2 третирания по 1 милилитър през 10 дена или общо 2 милилитра. Бутилка от 1 литър стига за 500 кошера и струва 210 лева. Това прави 42 стотинки на кошер пролетта и още 42 стотинки есента. Общо на година е 84 стотинки на кошер. При такава ниска цена си е направо престъпление, ако някой го пропуска това третиране. Със сигурност има доказан ефект против двата вида нозематози - апис и церана. Особенно есенното третиране според мене си е направо задължително.

Колкото до Байварола - сам знаеш колко е скъп. Ако не са програмите, едва ли някой ще го ползва.

Преди малко отворих една опаковка, за да видя какво има в нея и за да прочета листовката. И открих нещо, което не ми харесва. Във вътрешната инструкция изрично пише да не се използва едновременно с препарати против нозематоза. Хоппа ...... това е нещо ново, за което никой не ме беше предупредил. Сега пред мене стои дилемата - кое е по-важно от двете, за да третирам първо с него. Нозевита иска две третирания през 10 дена или общо 20 дена. Байварола иска 6 седмици или общо 42 дена. Ако двете лекарства ги използвам последователно във времето, това ще отнеме 62 дена, но до 15-ти май (акацията) има точно 60 дена и освен това не мога да третирам още от утре, защото времето вън е студено.

Та имам дилема - кое може да ми нанесе повече щети по време на пролетното развитие - ноземата (ако я има) или акара?

Ами ако имам и рапичен мед (а то имам по някои от пчелините), то тогава няма време дори и за едно третиране, а какво остава и за двете........

Хайде, къде са специалистите по болести по пчелите? Кажете какво може да се направи при така възникналата ситуация?

Навремето като учех вет. медицина,ни караха да наблягаме и на така наречената алтернативна медицина.За това против нозематозата използвам анолит/мъртва вода/, и католит/жива жода/,за пролетно подхранване.Направил съм си едно уредче и си ги правя сам.Ефекта е страхотен.

koragroup
15.03.2015, 20:33
Трябва да избираш пред дилемата, ти да си спокоен или пчеличките да са ти здрави и спокойни...

Много полезно и съвсем по темата...

stalev
15.03.2015, 20:44
Предварително се извинявам, но ще бъде ли някой така добър да ми даде линк с рецептата на Скулатор за третиране с ОК, защото от 2 дена я търся и явно е пропускам някъде между редовете! Благодаря Ви!

koragroup
15.03.2015, 20:44
Навремето като учех вет. медицина,ни караха да наблягаме и на така наречената алтернативна медицина.За това против нозематозата използвам анолит/мъртва вода/, и католит/жива жода/,за пролетно подхранване.Направил съм си едно уредче и си ги правя сам.Ефекта естрахотен.

Здравейте колега,

Това което казвате е много интересно. Но темата тук е с какво ще третирате тази пролет против Вароатоза.

С нетърпение очаквам да споделите опита си в темите за Нозематоза и "направи си сам" пчеларски инвентар.

С уважение. Жоро

Искрен Мутафов
15.03.2015, 20:46
Но още се чудя и за Екостоп или Варостоп...


Жорка, това е меко казано - странна дилема?!? - два препарата с коренно разрични активни вещества и съставки. За Варостопа нищо немога да те поъветвам, мнението ми за Екостопа, е повече от положително, затова и продължавам да го използвам, но в комбинация със строителна рамка през пролетта и лятото.

koragroup
15.03.2015, 20:50
Предварително се извинявам, но ще бъде ли някой така добър да ми даде линк с рецептата на Скулатор за третиране с ОК, защото от 2 дена я търся и явно е пропускам някъде между редовете! Благодаря Ви!


900мл вода
100гр захар
35гр Оксалова киселина

С пулверизатор над рамките, може при всеки преглед, дозата е 5мл разтвор на заето междурамие пчели.
Чрез накапване дозата е същата, но се използва спринцовка, с която се "накапва" между рамките. Тогава се препоръчва едно третиране за едно поколение пчели, т.е. най подходящо е есенното третиране, когато няма пило и се приема, че третираш всичкия наличен паразит в кошера.

Пламен Керчев
15.03.2015, 20:51
Предварително се извинявам, но ще бъде ли някой така добър да ми даде линк с рецептата на Скулатор за третиране с ОК, защото от 2 дена я търся и явно е пропускам някъде между редовете! Благодаря Ви!

100 гр. захар
900 мл. вода преварена
35 гр. ОК
Това за 20 семейства.


koragroup ме е изпреварил.

ch.atanasov
15.03.2015, 21:06
С пулверизатор над рамките, може при всеки преглед, дозата е 5мл разтвор на заето междурамие пчели.
Чрез накапване дозата е същата, но се използва спринцовка, с която се "накапва" между рамките. Тогава се препоръчва едно третиране за едно поколение пчели, т.е. най подходящо е есенното третиране, когато няма пило и се приема, че третираш всичкия наличен паразит в кошера.
Защо ми
се струва ,че нещо не паства.Една и съща доза внесена по различен начин : при единят може многократно ,а при другия само веднаж.Откъде идва това разминаване?

stalev
15.03.2015, 21:06
Благодаря и на двама Ви за бързия отговор!

koragroup
15.03.2015, 21:07
Жорка, това е меко казано - странна дилема?!? - два препарата с коренно разрични активни вещества и съставки. За Варостопа нищо немога да те поъветвам, мнението ми за Екостопа, е повече от положително, затова и продължавам да го използвам, но в комбинация със строителна рамка през пролетта и лятото.

Такааа. Да обясня идеята на цялата тема.

Понеже напоследък съм безработен и прекарвам доста време на село край кошерите, имах възможност да извадя някоя друга рамка от кошерите си и да я прегледам по-обстойно (температури около 12-15 градуса на сянка и 20+ на слънце).
При тези прегледи, забелязах в някои семейства по една две пчели с акари на всяка извадена рамка. Колко съм видял, а колко съм "невидял" не мога да предположа...
Затова, леко притеснен, реших че трябва да третирам тази пролет, за разлика от предната. Мислих доста и реших, че ми трябва препарат с дълго действие, тип цитираните по-горе лентички и плочки и контролно/профилактично с ОК, дори по време на медосбора.

Та затова реших да си сверя часовника. Нямам парите за Байвароли други "едноименни" медикаменти (повече от 2-3 лв за сезонното третиране), защото миналата година беше само "инвестиционна" за мен, а в момента парата не ме бие в г.за...

Та така че купя половин кило тимол, няколко етерични масла (или кармолис), имам рецепта за разтваряне във вода и като цъфнат джанките ги почвам. Преди акацията едно контролно с ОК и после пак ще го мисля.

koragroup
15.03.2015, 21:21
Защо ми се струва ,че нещо не паства.Една и съща доза внесена по различен начин : при единят може многократно ,а при другия само веднаж.Откъде идва това разминаване?

Честно казано не мога да отговоря "авторитетно" (остарявам и почвам да забравям ;))

Доколкото помня, директното накапване уврежда хитиновата покривка на тялото на пчелата, особено ако някои получават макс доза и я разнасят на другите.
С пулверизатора, по-голямата част от веществото попада върху рамките, а от там върху челите, като дозата за всяка пчела е по-равномерна.
Демек, разликата е като телена четка и четка за дрехи.
Пак казвам, не претендирам за 100% истина в написаното.

Искрен Мутафов
15.03.2015, 21:22
Преди две лета едно изследване на "Кредо бонум" доказа ниската ефективност на "Варотом" и "Екостоп".

Не съм особенно склонен да вярвам на техните резултати(няма да се очудя особенно много ако са поръчкови) - Кредо Бонум са частна фондация, около която има не малко "скандални" събития, ако се не лъжа собственност на Цветелина Бориславова. Вярно, че преди време направиха едни филмчета(13-15 серийки) за пчеларството, или по-точно за смъртността(най-вероятно точоно по линия на въпросното изследване), а следващата година и някаква поредица от лекции/семинари - но, това не означава, че изводите и резултатите им са безпристрастни(все пак да не забравяме, че Байер са фармацефтичен гигант)...

ch.atanasov
15.03.2015, 21:31
Това за остаряването и забравянето го пропускам ,щото и ти ще дойдеш на тоя.:laughing:Не се заяждам но като изпръскаш 50мл. върху рамките ,дали ще има разлика с накапването.Аз го правих ,като разширих малко дюзата ,за да не е на мъгла. Сега се сещам ,това със спринцовкта не се ли правеше с друга концентрация на захарта и ОК.

Искрен Мутафов
15.03.2015, 21:36
Такааа. Да обясня идеята на цялата тема.

Понеже напоследък съм безработен и прекарвам доста време на село край кошерите, имах възможност да извадя някоя друга рамка от кошерите си и да я прегледам по-обстойно (температури около 12-15 градуса на сянка и 20+ на слънце).
При тези прегледи, забелязах в някои семейства по една две пчели с акари на всяка извадена рамка. Колко съм видял, а колко съм "невидял" не мога да предположа...
Затова, леко притеснен, реших че трябва да третирам тази пролет, за разлика от предната. Мислих доста и реших, че ми трябва препарат с дълго действие, тип цитираните по-горе лентички и плочки и контролно/профилактично с ОК, дори по време на медосбора.

Та затова реших да си сверя часовника. Нямам парите за Байвароли други "едноименни" медикаменти (повече от 2-3 лв за сезонното третиране), защото миналата година беше само "инвестиционна" за мен, а в момента парата не ме бие в г.за...

Та така че купя половин кило тимол, няколко етерични масла (или кармолис), имам рецепта за разтваряне във вода и като цъфнат джанките ги почвам. Преди акацията едно контролно с ОК и после пак ще го мисля.

В такъв случай(щом въпроса е финансов), едва ли Екостопа ще ти се "впише" в схемата(не е от най-евтините). Преди няколко дни каза, че си отказал договора по НПП, там за какви препарати беше кандидатствал, малко над 60% все пак си е помощ...

kapanec
15.03.2015, 23:08
Това за остаряването и забравянето го пропускам ,щото и ти ще дойдеш на тоя.:laughing:Не се заяждам но като изпръскаш 50мл. върху рамките ,дали ще има разлика с накапването.Аз го правих ,като разширих малко дюзата ,за да не е на мъгла. Сега се сещам ,това със спринцовкта не се ли правеше с друга концентрация на захарта и ОК.
Да пропорцията захарта и ОК е друга при накапване.

M.Milkov
16.03.2015, 07:24
Да пропорцията захарта и ОК е друга при накапване.
Ако някой я знае, нека да я сподели за да няма двусмислие и разминаване в действията при работата с нея.

kapanec
16.03.2015, 08:08
Ако някой я знае, нека да я сподели за да няма двусмислие и разминаване в действията при работата с нея.
· Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.
Оксалова за накапване при температура 5 градуса - 1 литър вода, 1 кг. захар, 75 гр. ОК; Приложение - 5 мл. на междурамие.

tarty
16.03.2015, 08:40
· Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.
Оксалова за накапване при температура 5 градуса - 1 литър вода, 1 кг. захар, 75 гр. ОК; Приложение - 5 мл. на междурамие.
Това са две различни рецепти и няма разлика дали ще напръсквате или накапвате,и двете стават еднакво добре.Разликата е в това,че по първата рецепта пчелите не консумират/изяждат/разтвора,което не уврежда пчелата отвътре.

distedi
16.03.2015, 09:00
OK и строителна рамка.

M.Milkov
16.03.2015, 09:13
Благодаря ти колега за бързия и изчерпателен отговор.Пожелавам ти успешен и ползотворен сезон.Поздрави.

ch.atanasov
16.03.2015, 09:14
Това са две различни рецепти и няма разлика дали ще напръсквате или накапвате,и двете стават еднакво добре.Разликата е в това,че по първата рецепта пчелите не консумират/изяждат/разтвора,което не уврежда пчелата отвътре.
Никой не твърди ,че рецептите не работят.Въпроса е че има ралзика в концентрацията и от там едната се прилага еднократно.Може би трябва да се каже ,че първата е на Скутелатор ,а другата .....аз не знам.

M.Milkov
16.03.2015, 09:18
· Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.
Оксалова за накапване при температура 5 градуса - 1 литър вода, 1 кг. захар, 75 гр. ОК; Приложение - 5 мл. на междурамие.
Благодаря ти колега за бързия и изчерпателен отговор.Пожелавам ти успешен и ползотворен сезон.Поздрави.

srg
16.03.2015, 11:23
.....С пулверизатор над рамките, може при всеки преглед, дозата е 5мл разтвор на заето междурамие пчели.....

И както се каниш, да ги почваш скоро внимавай да не ги довършиш.

зуница
16.03.2015, 12:19
900мл вода
100гр захар
35гр Оксалова киселина

С пулверизатор над рамките, може при всеки преглед, дозата е 5мл разтвор на заето междурамие пчели.
.
Виж това:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=22&page=74
Киселините не са безвредни.Някои дори са си направили труда да изследват отражението им върху пчелите.
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/in...k-2011&Itemid=6
Коректно е и scutellator или да обори статията или да промени напътствието за третиране при всеки удобен случай.

scutellator
16.03.2015, 15:26
Коректно е и scutellator или да обори статията или да промени напътствието за третиране при всеки удобен случай.


Така третирам аз и при мен работи. Всеки си има глава на раменете и да решава сам за себе си. Затова и започвам да се ограничавам да давам съвети и напътствия. Всеки си чува кавото си иска, после аз съм виновен че съм го бил казал.
Дозата е по 50 мл (или малко повече) на семейство, третирам само докато има пило.



Хубавото на органичните киселини е, че могат да се разпадат бързо и от тях да не остане нищо.

ivootur
16.03.2015, 17:31
Искам малко да поръсъждаваме вържу проблема ссвързан с паразита вароа.Не смяе да твърдя че разбирам много от генетика,но в момента чета разни неща и в мен възникват въпроси свързани с това.Цитиръм от учебника:“Ако популацията на паразита и гостоприемника еволюират съвместно и без селикционната намеса на човека,естествено възниква генетичен полиморфизъм в двете популации (При повишена честота на гените за устойчивост в гостоприемника се снижава честотата на вирулентност на паразитите,но предимство ще получи друг щам паразити)Така различни щамове паразити се редуват последователно,което поддържа динамичния полиморфизъм в генните стуктури на двете популации.“
Четеки това се питам,възможно ли е да правим грешка опитвайки се да държим ниска опаразитеноста от вароа?Дали ако спрем да третираме и развиваме селекциоона дейност само от оцелелите семейства ще повишим устойчивоста им към акара и вирусите които носи.Знам че в краткосрочен план ще има огромни загуби,но в дългосрочен,ще се създаде една устойчива към акара и страничните му ефекти линия.Питам се възможно ли е това да се случи имайки в предвид че акара става всеки път все по резистентен към препаратите с които третираме,да не говорим че същите вредят в различна степен и на пчелите.Ще дойде момент рано или късно когато няма да има ефективен препарат срещу Вароа,който да не нанася същите поражения върхи пчелите.Ако ни нямаше нас хората,какво щеше да се случи в борбата на пчелите с паразитите?Аз мисля че биха се справили по добре без нас,дори и за такъв кратък срок от време(няма дори век откакто европейските пчели са се сблъскали с вароа) вероятно вече би имало съвместно съжителство без толкова негативни последици за пчелите.
Друг въпрос който ме интересува е какви естествени врагове има Вароа(микроорганизми най-вече)?Аз знам само за малкия кошерен скорпион,но ние му таковаме мамата когато третираме.Интересува ме,дали една популация на кошерния скорпион би могла да поддържа равновесието с популацията на акара в кошера и дали такова ниво на опаразитеност е достатъчно ниско?Може би има правени изследвания,но с английския не съм на ти.Има колеги които се ровичкат доста из чуждите сайтове,ще съм благодарен ако внесат малко яснота по въпроса.

Mateev
16.03.2015, 17:39
Как беше: злото не идва само.След като Варостопа е със същата съставка ,значи и той нетрябва да се комбинира с препарати против нозематоза.Някой чел ли е листовките им скоро?
Утре започвам третиране с НОЗЕВИТ+. Времето все още е студено, така че ще използвам директно пръскане върху рамките и върху кълбото.

Причината за това решение е, че съгласно прогнозата за времето температури над 12 градуса няма да има чак до края на месец март. Това ще ми попречи да третирам за вароатоза, тъй като тази пролет съм закупил лентички, и няма как да ги навирам в студа между пчелите в кълбото. Ще се наложи да изчакам до началото на април, и това ми дава 2-3 седмици отсрочка, достатъчна за двукратно третиране с Нозевит+. След това ще сложа лентичките и ще ги държа до началото на акациевата паша.

Ако някой друг мисли да третира акара с лентички, мисля че това е единствената разумна алтернатива - сега нозевит, а април - лентички против акар.

Вторият много важен довод е, че ако в някое семейство има завишени нива на нозематоза, точно сега е момента за третиране против нея. Точно март месец е най-критичния, при който се сменят зимните с летните пчели. От мои колеги, които са ми разказвали за измрели пчелини, съм научил, че масовото измиране става именно през месец март, а не през февруари или през април. Така че ако ще се прави някакво третиране за нозематоза, то трябва да е точно сега, за да имат шанс новите пчели да са по-здрави от старите.

зуница
16.03.2015, 19:20
Така третирам аз и при мен работи. Всеки си има глава на раменете и да решава сам за себе си. Затова и започвам да се ограничавам да давам съвети и напътствия. Всеки си чува кавото си иска, после аз съм виновен че съм го бил казал.
Дозата е по 50 мл (или малко повече) на семейство, третирам само докато има пило.
Хубавото на органичните киселини е, че могат да се разпадат бързо и от тях да не остане нищо.
И двамата знаем , че въздействието на О.К. е по начина описан в предложената статия.Тя просто "изгаря" паразита, акара и приемника, разбирай пчелата.Това , че пчелата има по-голяма поносимост на "изгаряне" поради по-големите си размери в сравнение с акара не прави "изгарянето" безопасно.Затова и не се препоръчва многократното третиране на едно поколение пчели.А това, че органичните киселини бързо се разпадат не се отразява по никакъв начин на обливаните с киселина пчели."Изгореното" си е "изгорено".
"Хубавото на органичните киселини е, че могат да се разпадат бързо и от тях да не остане нищо."
Продукта на тоя разпад е оксалат , не по-малко вреден за хитиновата обвивка на насекомите.
Е, в интерес на истината ще се наложи отново да се замисляме и относно ефективността на О.К само докато има пило. Не знам защо мисля , че нейната ефективност е точно в обратната ситуация , когато няма пило.
"Всеки си чува кавото си иска, после аз съм виновен че съм го бил казал." Казаното може да се отрече , но написаното остава.Нека не го цитирам отново.
Направо казано: Не тормозете пчелите си с недомислени практики. Дори, когато съветите идват от "авторитети".
И отново да цитирам:"Всеки си има глава на раменете и да решава сам за себе си."

Nik_m
16.03.2015, 19:40
През деня кълбата са разпуснати и няма проблем за слагането на лентите. Аз поставих Варостоп на 1ви март и мислех към 20ти да им сложа сиропа с Нозевит+. Прочетох листовките и не виждам съвпадения и проблем да се комбинират.

scutellator
16.03.2015, 19:50
И двамата знаем , че въздействието на О.К. е по начина описан в предложената статия.Тя просто "изгаря" паразита, акара и приемника, разбирай пчелата.Това , че пчелата има по-голяма поносимост на "изгаряне" поради по-големите си размери в сравнение с акара не прави "изгарянето" безопасно.Затова и не се препоръчва многократното третиране на едно поколение пчели.А това, че органичните киселини бързо се разпадат не се отразява по никакъв начин на обливаните с киселина пчели."Изгореното" си е "изгорено".


Ами то обикновенно така се получава - въображението компенсира там, където познанието недостига.
Няма да споря. ПРАВ СИ!
НО си запазвам правото да си третирам по същия начин, както досега.

Иначе си напълно прав за това, че човек не трябва да приема на доверие твърденията на никой човек, пък бил той и Папата.

Mateev
16.03.2015, 20:35
През деня кълбата са разпуснати и няма проблем за слагането на лентите. Аз поставих Варостоп на 1ви март и мислех към 20ти да им сложа сиропа с Нозевит+. Прочетох листовките и не виждам съвпадения и проблем да се комбинират.

Ето листовката на БАЙВАРОЛ, в която изрично пише следното:

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
- Да не се използва едновременно с други продукти срещу вароатоза.
- Да не се използва едновременно с продукти срещу нозематоза.

Изтегляне на листовката от тука: 3737

Варостопа има същата активна съставка като Байварола, така че това предупреждение важи и за него.

m_pchelari
16.03.2015, 20:37
Ще си позволя да се намеся в добрия спор между скутелатор и зуница. Много хора възприеха формулата с оксалова на скутелатор, НО не знам дали четат между редовете.
Това многократно третиране по неговата рецепта се прави преди да излязат есенните и зимните пчели. След това е допустимо САМО едно третиране с ок.
Правил съм и двете третирания. Есенното третиране (ноември, декември) с накапване по новозеландската рецепта се прави без наличие на пило и то САМО веднъж.
- Третирането с пръскане (скутелатор) е много неефективно поради простата причина, че има пило и са необходими няколко поредни пръскания. Неговото предназначение е не да изчисти акара напълно а само да го държи в определени граници. ДА скапва пчелите, но това са летните пчели които така или иначе си заминават.
- Третирането с накапване (ноември, декември) е супер ефективно (няма пило), служи за премахване на акара на 100%. На практика то се води пролетно третиране и който го прилага няма никакъв смисъл да третира на пролет.
Така, че като третирате с ОК винаги смятайте колко поколения пчели ще понесат третирането. Повече от едно третиране по рецептата на скутелатор САМО на летни пчели.

.............
Скоро попаднах на файл, където се казваше, че при накапването се получават около 70% смътност на коремните клетки на пчелата. Също че изпарението на ОК е най-щадящото приложение на ОК. Досега не съм изпарявал ОК, но мисля да си взема изпарител и да го тествам, може да се окаже добра добавка в арсенала срещу акара.

радо
16.03.2015, 20:49
Чудите се с какво да третирате пролетта и то рано напролет моето мнение е никакво третиране докато не се сменят зимните пчели особено ако са третирани с ОК чрез накапване защото така изтощаваме и без това изтощените зимни пчели.Никога досега не съм третирал пролетта и не смятам да започвам сега.

Pavel_Bs
16.03.2015, 20:57
И едно малко допълнение - накапването би било най-безвредно,ако се приложи във време в което ще се отвори прозорец за облитане на пчелите.По този начин киселината не остава в стомасите им цяла зима и не уврежда червата.

валко
16.03.2015, 21:39
И двамата знаем , че въздействието на О.К. е по начина описан в предложената статия.Тя просто "изгаря" паразита, акара и приемника, разбирай пчелата.Това , че пчелата има по-голяма поносимост на "изгаряне" поради по-големите си размери в сравнение с акара не прави "изгарянето" безопасно.Затова и не се препоръчва многократното третиране на едно поколение пчели.А това, че органичните киселини бързо се разпадат не се отразява по никакъв начин на обливаните с киселина пчели."Изгореното" си е "изгорено".
"Хубавото на органичните киселини е, че могат да се разпадат бързо и от тях да не остане нищо."
Продукта на тоя разпад е оксалат , не по-малко вреден за хитиновата обвивка на насекомите.
Е, в интерес на истината ще се наложи отново да се замисляме и относно ефективността на О.К само докато има пило. Не знам защо мисля , че нейната ефективност е точно в обратната ситуация , когато няма пило.
"Всеки си чува кавото си иска, после аз съм виновен че съм го бил казал." Казаното може да се отрече , но написаното остава.Нека не го цитирам отново.
Направо казано: Не тормозете пчелите си с недомислени практики. Дори, когато съветите идват от "авторитети".
И отново да цитирам:"Всеки си има глава на раменете и да решава сам за себе си."
Благодарение на ''недомислените практики'' тази година имам нулева смъртност от 100 само две търтовки ,късното есено-зимно третиране по рецептата на скутелатор не е тормоз а мехлем за пчелите ,днес правих контрола на десетина кошера няма и десет паднали акара.За първи път ще пропусна пролетното третиране ,Човека ни даде напълно безкорисно изпитана и много евтина деистваща рецепта така че които има нещо в главата си да си деиства които няма да не пречи на другите.

валко
16.03.2015, 21:49
И двамата знаем , че въздействието на О.К. е по начина описан в предложената статия.Тя просто "изгаря" паразита, акара и приемника, разбирай пчелата.Това , че пчелата има по-голяма поносимост на "изгаряне" поради по-големите си размери в сравнение с акара не прави "изгарянето" безопасно.Затова и не се препоръчва многократното третиране на едно поколение пчели.А това, че органичните киселини бързо се разпадат не се отразява по никакъв начин на обливаните с киселина пчели."Изгореното" си е "изгорено".
"Хубавото на органичните киселини е, че могат да се разпадат бързо и от тях да не остане нищо."
Продукта на тоя разпад е оксалат , не по-малко вреден за хитиновата обвивка на насекомите.
Е, в интерес на истината ще се наложи отново да се замисляме и относно ефективността на О.К само докато има пило. Не знам защо мисля , че нейната ефективност е точно в обратната ситуация , когато няма пило.
"Всеки си чува кавото си иска, после аз съм виновен че съм го бил казал." Казаното може да се отрече , но написаното остава.Нека не го цитирам отново.
Направо казано: Не тормозете пчелите си с недомислени практики. Дори, когато съветите идват от "авторитети".
И отново да цитирам:"Всеки си има глава на раменете и да решава сам за себе си."
Благодарение на ''недомислените практики'' тази година имам нулева смъртност от 100 само две търтовки ,късното есено-зимно третиране по рецептата на скутелатор не е тормоз а мехлем за пчелите ,днес правих контрола на десетина кошера няма и десет паднали акара.За първи път ще пропусна пролетното третиране ,Човека ни даде напълно безкорисно изпитана и много евтина деистваща рецепта така че които има нещо в главата си да си деиства които няма да не пречи на другите.

ch.atanasov
16.03.2015, 21:50
Градски ,от колко време използваш ОК по метода Скутелатор?

Nik_m
16.03.2015, 22:18
Ето листовката на БАЙВАРОЛ, в която изрично пише следното:

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
- Да не се използва едновременно с други продукти срещу вароатоза.
- Да не се използва едновременно с продукти срещу нозематоза.

Изтегляне на листовката от тука: 3737

Варостопа има същата активна съставка като Байварола, така че това предупреждение важи и за него.
Есента отново третирах по едно и също време и за вароатоза и за нозематоза и нямах проблеми.
Нозевит + е билков и не би трябвало да има проблем. Да не би под едновременно да имат в предвид да не се мешат 2та препарата.

krasi_trendafilov
16.03.2015, 22:39
Здравейте нов съм за форума третирате ли с био продукти против акар и има ли резултат

tarty
16.03.2015, 23:43
Здравейте нов съм за форума третирате ли с био продукти против акар и има ли резултат
Виж тук. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2187&page=2

valaz
17.03.2015, 05:19
През зимата, пчелите не гледат пило и акара не се размножава. Ако преди зимата е направено необходимото третиране, пролетта не е необходимо да се третира.

Ivan Mankov
17.03.2015, 07:49
Есента през ноември третирах по препоръка с ОК по тази рецепта :

600 мл. дестилирана вода
600 гр. захар
35 гр. ОК
1 ч.л. мента,глог и валериан
1ч.л. лимонов сок (изцеден лимон)
Разтвора престоява 1 ден !
Според силата на семействата 40-50 мл. накапано в междурамие.
Сега мисля да не третирам а чакам джанката и вкарвам СР .

krasi_trendafilov
17.03.2015, 19:31
Третирам до слагане на магазините с масло от хвойна (смрика) и за момента нямам проблем . С химия може есено време но въпреки всичко трябва да се лекува.Иначе нямаме шанс

Пламен Керчев
17.03.2015, 20:05
Третирам до слагане на магазините с масло от хвойна (смрика) и за момента нямам проблем . С химия може есено време но въпреки всичко трябва да се лекува.Иначе нямаме шанс

Обясни по подробно как третираш с масло от хвойна.

krasi_trendafilov
17.03.2015, 22:43
Практикувам като с шишенце с капкомер накапвам по рамките или напоявам стари ленти (използвани) от миналата година . Има много остра миризма да се внимава когато се мирише . Баща ми дори твърди че ги и успокоява . При всеки преглед накапваш .

Иван Симеонов
18.03.2015, 09:28
Колега, от аптека ли купуваш това масло?

marianski
18.03.2015, 20:57
Учудвам се чак, че с мравчена са толкова малко процентите в анкетата.

krasi_trendafilov
18.03.2015, 21:49
В аптеката не съм търсил , до Ихтиман има малка фабрика която се занимава с пройзвотство на такива масла просто познавам хората даже те ми го препоръчаха.

rumen kanev
20.03.2015, 12:10
изтърсваш малко пчели/около 100/в полиетиленова торбичка.поставяш памуче напоено с етер или хлороформ за около три минути.пчелите се упояват и акарите падат по дъното ,а част от тях полепват по торбичката.изсипваш пчелите на един капак и по количеството отделени акари преценяваш опаразитеността и ефекта от препарата.

rumen kanev
20.03.2015, 13:56
тази пролет ще третирам с тимол в газова пушалка три пъти праз седем дена

salash
20.03.2015, 14:30
изтърсваш малко пчели/около 100/в полиетиленова торбичка.поставяш памуче напоено с етер или хлороформ за около три минути.пчелите се упояват и акарите падат по дъното ,а част от тях полепват по торбичката.изсипваш пчелите на един капак и по количеството отделени акари преценяваш опаразитеността и ефекта от препарата.

На 100 пчели , колко е нормално да има, горе-долу ?

rumen kanev
20.03.2015, 16:47
10-20/броя

salash
20.03.2015, 18:08
Да не са много ? Така като се сметне , излиза , че на един добър кошер от 50 000пчели е нормално да има около 5000-10 000 акара. За в пилото не го броя. Ако се третира с нещо по-силно......дъното ще почернее.

Недялко Атанасов
20.03.2015, 20:19
На 100 пчели , колко е нормално да има, горе-долу ?

от 0 ДО 5бр

marianski
20.03.2015, 21:54
Тези така отричани лентички най вече Варостопа е след ОК в анкетата.Уж всеки пише,че не вършат работа,а третира с тях защо ли???

Искрен Мутафов
20.03.2015, 22:37
Уважаеми колеги и модератори, темата се изчерпи и не мисля, че има какво повече (смислено) да се каже.

Ако може анкетата да остане активна а темата да е заключена, ще е чудесно. Ако не - заключвайте цялата тема.

......

Моля МОДЕРАТОР да заключи темата!

Това, че двама си ги мерят, или по-скоро единият се опитва по всячески начини да го начука на другия заради медийната активност на хората от неговият регион, както и сполетялото ги нещастие, независимо в следствие на какво е, съвсем не мисля, че е причина да се заключва темата или анкетата!!!

Между другото днес на лекцията бяха разяснени причините за случилото се в странджанският регион, тъй да се каже от "най-високо ниво", или поне за част от пчелините, до които са успели да достигнат поради това, че пътищата са били непроходими(дъжд, кал)...

rosty_sz
20.03.2015, 22:43
Моля сподели на кратко.

koragroup
20.03.2015, 22:55
Ненавременно третиране, от там зазимяване с изтощени увредени пчели. Лекторът на няколко пъти в прав текст каза, че по-важно е пролетното и целогодишното профилактично третиране срещу Вароа, отколкото есенното. Логиката е, че само така ще имаш що-годе здрави пчели за зимата. Ако третираш късна есен, когато няма вече пило, просто "остъргваш" пчелите от акара, но те остават увредени, а пчела, която е имала акар, живее на половина време. И дори да иззимува е слаба и трудно се вдига.

Човекът разбира се не каза "това им е грешката", но повтори "не се доверявайте сляпо на никой препарат, без да проверите ефекта от прилагането му".

rosty_sz
20.03.2015, 23:00
Но твърдо и категорично ли е, че е само вароа причината?
Правени ли са изследвания за церана и т.н?
Някакво вирусно заболяване пренасяно от акара ли ги е убило или са били изтощени от самия акар?
Ако е вирус който се разнася от акара и е презимувал стабилно ни чакат много тежки времена.

tarty
20.03.2015, 23:01
Днес присъствах на една лекция на доц. Първанов за патологията при пчелите. Едно от най-важните неща които научих (което и друг беше писал по-нагоре в тази тема) е, че без значение от препарата или начина от третирането, ТРЯБВА ДА ИМА КОНТРОЛ НА ЕФЕКТА! Дали ще е с тест на опаразитяването преди и след третирането, дали ще е с "доказан препарат", няма значение. Защото най-опасно за пчелина ми, а и за тези наоколо, е ако аз си мисля че съм направил нещо а съм се заблудил...
Затова, моят съвет е каквото и третиране да изберете, намерете начин да сте сигурни че то е било успешно

Напълно си прав.Пролетта ако с лекарството което си третирал не е дало резултат имаш време за поправка,но ако лятото си третирал с препарат от който не е имало никакъв ефект,спасяваш каквото можеш,нямаш време за поправка.Есенните и зимните пчели са увредени и до края на октомври в кошерите е останала шепа пчела която не оцелява.

Искрен Мутафов
20.03.2015, 23:06
Моля сподели на кратко.

Накратко:
-третиране с "меки" акарициди(нали всички в региона са БИО)
-топла есен, в която са продължили да гледат пило до късно през есен, и в следствие на това популацията на акара е скочила значително, а от там нататък е ясен какъв е резултата...

Искрен Мутафов
20.03.2015, 23:18
Ако е вирус който се разнася от акара и е презимувал стабилно ни чакат много тежки времена.

Те, всички вируси се разнасят от акара.

зуница
21.03.2015, 07:12
Тези така отричани лентички най вече Варостопа е след ОК в анкетата.Уж всеки пише,че не вършат работа,а третира с тях защо ли???
Варостоп=флуметрин. Флуметрин=Байварол. Еднакво съдържание на флуметрин и в двете.
Варостоп не може, Байварол може? Атаката срещу Варостопа е търговски похват на Байер. А някой услужливо се включват да помагат на "швабите".
До момента не съм попадал на изследване доказало резистентност на акара към флуметрин.Ако някой има нека го покаже.До сега само голословни обобщения и недоказани твърдения от "светила" на форума.Е за това и има място за Варостоп.
А обобщението "лентички" е крайно некоректно.На лентичките има и флувалинат=Варотом ,доказано не ефективен, има и кумафос=Суперстрипс доказано не здравословен.За тези неща многократно е писано вече в други раздели на форума.

koragroup
21.03.2015, 07:49
Добрееее имам един глупав въпрос.

Лентичките Варостоп след като се отвори опаковката, трябва ли да са влажни? А Байварола?
Питам, защото като се замисля, колкото и пресни да съм ги избирал, на влажни не съм попадал.

Mateev
21.03.2015, 09:00
Лентичките БАЙВАРОЛ са от пластмаса. На пипане си е най-обикновенна мека пластмаса. Не знам дали е микропореста или не, но в никакъв случай не говорим за влага.

Според мене разликата между БАЙВАРОЛ и ВАРОСТОП е в производителя. БАЙВАРОЛ се произвежда от BAYER и може да му се вярва, че на неговите лентички наистина има това, което го пише на етикетката, а именно 3.6 mg ФЛУМЕТРИН. Варостопа може и да има, може и да няма - кой да ти каже. Може и да не е виновен ПРИМАВЕТ, а да се окаже, че на пазара се разпространява фалшив ВАРОСТОП от някой друг - кой да ти каже.

По въпроса с резистентноста - BAYER не го крие и изрично пише в листовката си, че ако се третира много пъти подред с БАЙВАРОЛ, акарите ще станат резистентни.

ch.atanasov
21.03.2015, 09:24
Варостоп=флуметрин. Флуметрин=Байварол. Еднакво съдържание на флуметрин и в двете.
Варостоп не може, Байварол може? Атаката срещу Варостопа е търговски похват на Байер. А някой услужливо се включват да помагат на "швабите".
До момента не съм попадал на изследване доказало резистентност на акара към флуметрин.Ако някой има нека го покаже.До сега само голословни обобщения и недоказани твърдения от "светила" на форума.Е за това и има място за Варостоп.
А обобщението "лентички" е крайно некоректно.На лентичките има и флувалинат=Варотом ,доказано не ефективен, има и кумафос=Суперстрипс доказано не здравословен.За тези неща многократно е писано вече в други раздели на форума.
Както се казва : гузен -негонен бяга. Аз съм от тези ,които са писали лошо за Варостопа.Не се примам обаче за помагач на "швабите" ,камо ли "светило на форума".Правил съм и намеци предполагайки че някой от Примавет чете тук , но напразно.Неефективноста са си я обявили сами.Пред мен има тяхна брошура от 2000г.В нея пише: "при силно опаразитено семейство -2 ленти ,за отводки и слабо засегнато от акари пчелно семейство -1 лента".Хайде сега някой да пусне текст от сегашна листовка ,че моите са на ранчото.После всеки ще си прави изводи.

зуница
21.03.2015, 12:37
По въпроса с резистентноста - BAYER не го крие и изрично пише в листовката си, че ако се третира много пъти подред с БАЙВАРОЛ, акарите ще станат резистентни.
Така отговорът е принципно верен.Всеки пчелар знае или би трябвало да знае , че препаратите се редуват.Интересното е знае ли някой нещо конкретно?Изследване на някой, някъде, което да твърди , че съществуват резистентни към флуметрин акари?

ch.atanasov
21.03.2015, 13:10
В сайта на Примавет се твърди ,че няма резистентност към Варостоп.За дозата пише: за рояци и слаби семейства :-1-4 ленти ,за нормално развити силни семейства :2-4 ленти.В пост №101 дадох брой ленти от 2000г.Интересно ,защо са завишени дозите.

Дамян Дамянов
21.03.2015, 13:29
В сайта на Примавет се твърди ,че няма резистентност към Варостоп.За дозата пише: за рояци и слаби семейства :-1-4 ленти ,за нормално развити силни семейства :2-4 ленти.В пост №101 дадох брой ленти от 2000г.Интересно ,защо са завишени дозите.

ВСИЧКИ препарати имат един много голям проблем - как се дозират.
Колкото са по-малко наброй са лентичките, толкова по лошо е разпределението на препарата. Затова трябва само да сме доволни, но друг е въпроса с цената на лентичка и количеството препарат в нея.
Не съм фен на нито една фирма за лекарства, храни, добавки... и нямам отношения с тях.

m_pchelari
21.03.2015, 19:14
Така отговорът е принципно верен.Всеки пчелар знае или би трябвало да знае , че препаратите се редуват.Интересното е знае ли някой нещо конкретно?Изследване на някой, някъде, което да твърди , че съществуват резистентни към флуметрин акари?

Ще пусна пак една табличка която преди време пуснах в темата за Вароатозата. За резистентност към флуметрина пише cross-resistance. Това е резистентност при употреба на сходни препарати. Ако приемем, че сходен препарат синтетичен пиретроид е флувалината, то тогава е възможно ако си използвал флувалинат да се прояви и резистентност към флуметрин. Аз така го разбирам, ако греша нека някой да ме поправи.
Забележи обаче, че флуметрина е единствения препарат който се отлага не в меда или восъка а в прополиса. Това според мен е най-малкото зло.
3782

ch.atanasov
21.03.2015, 20:51
Аз пък ако правилно те разбирам ,сам съм си закачил въжето.Изпадайки в недоумение ,какво да използвам правих комбинация от Варостоп и Варотом.Идеята уж беше за двустранна атака. Това го правих -2013 и 2014 г. напролет. Сега ми става ясно ,защо след третиране с ОК имаше толкова много акари.Ако съм минал само с жертвите до сега ,направо съм късметлия.

m_pchelari
21.03.2015, 21:21
Аз пък ако правилно те разбирам ,сам съм си закачил въжето.Изпадайки в недоумение ,какво да използвам правих комбинация от Варостоп и Варотом.Идеята уж беше за двустранна атака. Това го правих -2013 и 2014 г. напролет. Сега ми става ясно ,защо след третиране с ОК имаше толкова много акари.Ако съм минал само с жертвите до сега ,направо съм късметлия.

Какво да ти кажа не съм специалист по резистентност. Едва ли има пчелар в бг който да не е сменял Варотом и Варостоп.
Чувал съм и за едновременно поставяне на 2 лентички Варотом и 2 Варостоп за всеки случай ... :) варианти много. Аз 5-6 години подред съм слагал само Варотом и пролет и есен и проблеми с акара не съм имал никакви, но нещата много се промениха от тогава.

ch.atanasov
21.03.2015, 21:31
Ти с Варотом ,аз с Варостоп ,до един момент добре .После.... -няма кой да каже.Аз за себе си се мъча да открия топлата вода.Не сме специалисти ,но в дебата човек все ще научи нещо.Човек като сподели грешки ,помага на другите да не ги правят.

tarty
21.03.2015, 21:52
Човек като сподели грешки ,помага на другите да не ги правят.
Хихихи само,че ако тук направиш грешката да споделиш какво ти се е случило от незнание,ти се исипва целия божи гняв,само защото не си регистриран от поне пет години.

ch.atanasov
21.03.2015, 22:02
Хихихи само,че ако тук направиш грешката да споделиш какво ти се е случило от незнание,ти се исипва целия божи гняв,само защото не си регистриран от поне пет години.

Май пак ме е хванала лудоста и съм пак свръхактивен.:laughing: Колкото повече ставаме тези ,които споделяме грешки ,толкова "божия гняв" няма да е достатъчен да ни уязви.

scutellator
21.03.2015, 22:07
Ще пусна пак една табличка която преди време пуснах в темата за Вароатозата. За резистентност към флуметрина пише cross-resistance. Това е резистентност при употреба на сходни препарати. Ако приемем, че сходен препарат синтетичен пиретроид е флувалината, то тогава е възможно ако си използвал флувалинат да се прояви и резистентност към флуметрин. Аз така го разбирам, ако греша нека някой да ме поправи.


Кръстосана резистентност се нарича, когато един клас пестициди е станал неефективен, но това всъщност се е отразило в някаква степен на ДРУГ КЛАС пестициди.
В случая, Амадините и Пирертоидите, са все невротоксини. Амадините са агонисти на октопаминовите рецептори и причиняват свръхстимулация на октопаминергичните синапси. Пиредтроидите, от друга страна поразяват натриевите канали в невронните мембрани, от където се спира предаването на нервните импулси.
Често, мутацията, която позволява на акара да превъзмогне действието на пиретроидите ( т.е. мутация променяща нормалния път на предаване на нервните импулси) се случва да оказва някакъв ефект и върху действието на амадините.

Nik_m
23.03.2015, 18:14
Ето листовката на БАЙВАРОЛ, в която изрично пише следното:

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
- Да не се използва едновременно с други продукти срещу вароатоза.
- Да не се използва едновременно с продукти срещу нозематоза.


Изтегляне на листовката от тука: 3737

Варостопа има същата активна съставка като Байварола, така че това предупреждение важи и за него.
Третирах преди 2 дни с Нозевит+ при положение че в кошерите имам ленти Варостоп и всичко е идеално, никакви проблеми, даже има по 4-5 паднали акара а до преди това не бях видял. Но Варостопа май няма да свърши работа, в четвъртък го дават много хубаво и ще третирам 2 семейства с пудра захар да видя дали за чисти кошерите или препарата не работи.

Nik_m
23.04.2015, 22:21
Минах контролно 3 кошера с пудра захар да видя до колко съм изчистил акара и за моя изненада не падна нищо, а ги бях добре напудрил добре, търкаляха се по мрежестите дъна като магарета. О.К. и варостопа (за 1ви път третирам с него) са си свършили работата. За сравнение при същия контролен тест миналата година след употреба на екостоп паднаха по 100тина акара.

BUGI
25.04.2015, 23:15
Тази пролет работих с "супер стрипс" по едно листе в кошер.
Резултат как-в е не знаја, заштото скоро цел месец имаше ветрец којто ги е носил ако е имало.
Проверих в нјаколко кошера с т-ртејско пило,нјама ништо, мислја на варооата, куклите са чисти.
Оште малко што опитам с "градежна рамка" итн итн.

iuli1971
24.07.2015, 17:18
Да повдигнем малко темата.Имам разтвор Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.Приготвен е днес .Въпросът ми е -мога ли да го ползвам утре.Нещо много вятър има при мен и се отказах за днес.

Петър84
24.07.2015, 19:53
Да повдигнем малко темата.Имам разтвор Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.Приготвен е днес .Въпросът ми е -мога ли да го ползвам утре.Нещо много вятър има при мен и се отказах за днес.Със каква вода я разреди,иначе няма нищо да му стане на разтвора за 1 ден

marianski
24.07.2015, 20:24
Да повдигнем малко темата.Имам разтвор Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.Приготвен е днес .Въпросът ми е -мога ли да го ползвам утре.Нещо много вятър има при мен и се отказах за днес.

Нищо му няма само водата трябва да е дестилирана!
Верно трябва да се повдигне темата с ново заглавие-С какво ще тренирате против вароатоза на ЕСЕН :)

kuline
24.07.2015, 21:12
Да повдигнем малко темата.Имам разтвор Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.Приготвен е днес .Въпросът ми е -мога ли да го ползвам утре.Нещо много вятър има при мен и се отказах за днес.

Третилане с оксалова киселина се прилага късна есен, когато се е излюпило и последното пило. За това има писано много във форума. Чети!

Nik_m
24.07.2015, 21:32
Третилане с оксалова киселина се прилага късна есен, когато се е излюпило и последното пило. За това има писано много във форума. Чети!
Май някой друг не е чел!

ch.atanasov
24.07.2015, 21:37
Нищо му няма само водата трябва да е дестилирана!
Верно трябва да се повдигне темата с ново заглавие-С какво ще тренирате против вароатоза на ЕСЕН :)

Защо водата да е дистилирана?То и чешмяна да оставиш в едно шише цяло лято на пчелина-нищо и няма.

marianski
25.07.2015, 09:07
Защо водата да е дистилирана?То и чешмяна да оставиш в едно шише цяло лято на пчелина-нищо и няма.

Много пъти е писано,че ОК се разтваря в дестелирана или преварена вода,а и при нас водата е отврат много твърда и варовита та затова предпочитам да е с дестелирана вода лично аз.

jdrumev
25.07.2015, 09:28
От къде да си купя тая оксалова киселина и как се прилага?
Гледам с перицин на таблицата малко са гласува, а според мен е най ефикасен той,но ко да се прави пчеларска бг немотия

marianski
25.07.2015, 12:07
От къде да си купя тая оксалова киселина и как се прилага?
Гледам с перицин на таблицата малко са гласува, а според мен е най ефикасен той,но ко да се прави пчеларска бг немотия
http://alphachim.com/laboratory-chemicals/item/297-oksalova-kiselina
А за прилагането и тук
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2&page=24

jordanov
25.07.2015, 18:53
От къде да си купя тая оксалова киселина и как се прилага?


Ти ли беше тоя дето си записва кой има да го черпи? Ако ти пратя един буркан ОК до едно място в Г.Оряховица, можеш ли да си го вземеш оттам?

kuline
26.07.2015, 21:14
Май някой друг не е чел!
Че съм тъп тъп съм и за това несхващам намека.

kuline
26.07.2015, 21:19
Защо водата да е дистилирана?То и чешмяна да оставиш в едно шише цяло лято на пчелина-нищо и няма.
Защото когато киселината се разтвори с варовита вода, влиза в химична реакция и се понижава ефекта на третирането, защото се променя концентрацията на киселината. Ще ти дам един много елементарен пример, смеси оцет и сода бикарбонат(сода за хляб) и наблюдавай.

iuli1971
26.07.2015, 23:02
Че съм тъп тъп съм и за това несхващам намека.

Прегледай темата отначало и ще разбереш намека на колегата.
п.п.може и от пост 41

didaki
27.07.2015, 09:36
Тази година съм се насочил към МК ултрагел.Изчаквам подходящи температури.Колко ще е ефективен незнам.Някои ако е ползвал да сподели.

Генчо Генчев
27.07.2015, 10:32
абе за твое успокоение,че си третирал ства.Не се осланяй само на него.

бат тянко
27.07.2015, 10:36
Колега,кажи какво по-точно имаш предвид?

бат тянко
27.07.2015, 10:51
Щото миналата зима третирах 80 семейства с мк,от които не оцеляха само 6%?

Nik_m
27.07.2015, 22:07
Че съм тъп тъп съм и за това несхващам намека.
Във форума пише много за третирането с ОК целогодишно а ти му казваш точно обратното.

marianski
28.07.2015, 07:45
Тази година съм се насочил към МК ултрагел.Изчаквам подходящи температури.Колко ще е ефективен незнам.Някои ако е ползвал да сподели.

От личен опит НЕ става.

didaki
28.07.2015, 14:09
От личен опит НЕ става.

Това не е много добре.Бях решил да третирам само с МК и ОК, но явно ще има и нещо друго.

marianski
28.07.2015, 20:35
Това не е много добре.Бях решил да третирам само с МК и ОК, но явно ще има и нещо друго.
МК и ОК са успешни в борбата с акара,но този гел нещо не ми хареса.Може би има малко МК или нещо друго!!!
п.с.-моя го бях купувал от Турция

kuline
28.07.2015, 20:48
Във форума пише много за третирането с ОК целогодишно а ти му казваш точно обратното.

То във форума се пише не само това, но колко е правилно е друг въпрос.
От опит казвам, че най-ефективно е да се третира с оксалова киселина в края на октомври или началото на ноември месец, а защо нека прочете и се убеди сам. Не мисля да развивам теории отново.

Nik_m
29.07.2015, 15:19
То във форума се пише не само това, но колко е правилно е друг въпрос.
От опит казвам, че най-ефективно е да се третира с оксалова киселина в края на октомври или началото на ноември месец, а защо нека прочете и се убеди сам. Не мисля да развивам теории отново.
Така е, съгласен съм с теб, миналата есен накапах с ОК и тази година почти няма акар. Но има и варианти за опушване или напръскване с ОК 3 пъти през 7 дена когато има пило. Всеки преценява сам как да процедира.

petrov_
29.07.2015, 16:05
Есента третирах с ОК чрез опушване,пролетта не съм третирал с нищо не забелязвам акар.Гледам и по търтиевото пило но за сега мисля,че всичко е наред

BUGI
29.07.2015, 22:59
Есента третирах с ОК чрез опушване,пролетта не съм третирал с нищо не забелязвам акар.Гледам и по търтиевото пило но за сега мисля,че всичко е наред

Когато забележиш акар, да го видиш, много к-сно е вече.

Всјака борба против този напаст, е предварителна, ама да б-де сигурна и сериозна.
През цјалата година трјабва да се борим, има повече начина които трјабва да се применват,
да би били колко толко спокоени.
Сега е нјама много затова што е много топло времето, но все пак????;)

petrov_
31.07.2015, 11:05
Постоянно наблюдавам търтиевото пило,там мисля най добре се вижда

kuline
31.07.2015, 22:08
Постоянно наблюдавам търтиевото пило,там мисля най добре се вижда

Буги има в предвид, че когато се забележи акара по пчелите, (а не дай си боже се видят и безкрили пчели) вече е много късно т.е. популацията им е толкова голяма, че ... в болшинството от случаите се стига до летален край за семействата или по-добрия случай живо семейство, но в тежест на пчеларя. за това е необходимо профилактичното третиране.

ves
01.08.2015, 21:51
Буги има в предвид, че когато се забележи акара по пчелите, (а не дай си боже се видят и безкрили пчели) вече е много късно т.е. популацията им е толкова голяма, че ... в болшинството от случаите се стига до летален край за семействата или по-добрия случай живо семейство, но в тежест на пчеларя. за това е необходимо профилактичното третиране.
Аз също като petrov наблодавам търтеевото пило и мисля че това е показателнио. Имал съм кошери с търтеево пило в което няма празно ( на есента) и семейството си оцелява. Всеки път като изрязвам строителните рамки разпечатвам по 15-итина килийки на всеки кошер за да преценя опаразитеността на семействата.

freddie46
05.01.2016, 11:47
Аз третирам като в питките за подхранване слагам ТИМОЛ,или си купувам белтъчни храни с ТИМОЛ.По време на пролетното подхранване слагам ленти Варостоп и други подобни.Засега съм доволен от резултатите.Използвам също и строителни рамки от които добивам восък и става прочистване от акари.