PDA

Виж пълната версия : Пчелогонка?



pchelata-Z
13.03.2015, 00:20
Здравейте, попадна ми в нета една снимка с означение "пчелогонка" , за какво се използва, че не разбирам предназначението и. Някой работи ли по този метод?Прикачвам и файл за по нагледно.
3711

Дамян Дамянов
13.03.2015, 04:48
Пчелогонката се използва между корпусите или между плодника и магазина(за по ясно). Пчелите слизат под нея, а отгоре остава меда с много малко пчели.
Като дойде момента да вадиш мед, то това е един от вариантите да разкараш пчелите от твоя дял ;). Някой използват и репелент, но е излишно главоболие. Най-простия репелент е слънчогледово олио в бутилка с вода и я друсаш докато свят ти се завие. Стискаш бутилката, че да излезе олиото и водата я използваш за репелент. Пробвал съм го, но не мога да преценя дали има резултат.
И за отводки използват пчелогонката, но не е най-удачния метод.

jordanov
13.03.2015, 10:23
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=829

Само дето е без въпросителна.

Цеко
13.03.2015, 11:21
И за отводки използват пчелогонката, но не е най-удачния метод.
За какво по точно се използва пчелогонката при отводките?

pchelata-Z
14.03.2015, 02:03
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=829

Само дето е без въпросителна.

Много благодаря,дори в дадения линк има и друга препратка,супер. drinks;

Дамян Дамянов
14.03.2015, 03:30
За какво по точно се използва пчелогонката при отводките?

Изпълнения вкакакви :bigsmile:. Нали казах, че не е най-удачния вариант :)
Слагат две пити с пило(с пчелите) и след няколко часа ги пъхат в нов кошер. Оставало много малко стара пчела. (напомня на метода с ханеманова решетка)

Слагат пило и след няколко часа сменят пчелогонката с мрежа и му дават маточник. Горното семейство използвало температурата на долното. Като се развие го слагат на ново място.
Може и да бъркам точната технология, но и не съм се интересувал. Изглежда ми като излишна хамалогия, време и съмнителен ефект.

Изпълнения и технологии всякакви...:bigsmile: Кошера трябва да има решетки(ханеман, прополис и т.н), дъна с разни чудни елементи, надставки, прегради с и без мрежа, горни и долни прелки, рутов разделител или метални релси, прашецоуловител, 3 размера рамки, 2-3 вида хранилни в един кошер, вентилационни елементи(без грам мисъл), первази, пердета(притив кълвача), стиропор, парцали, найлони, тухли, керемиди...и да не забравяме 10 майки в един кошер, че повече мед вадят.

Интересно, но промишлените пчелари използват колкото е възможно по-малко елементи. Кутия с дъно и капак, че и рамките дори понякога са без уширител.
А пчеларите дето произвеждат и продават "нужен" инвентар използват един куп главоболия(понякога само на думи). А ако ще пишеш книга, то технологията ти трябва да е толкова сложна, че и сам да не си я разбираш.