PDA

Виж пълната версия : МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ В ПЧЕЛАРСТВОТО



Юрий Цветков
02.02.2011, 22:48
Преди да започна да пиша искам изрично да поясня, че всичко написано от мен в тази тема (а и всички останали) е лично мнение, плод на моя опит и разбиране за пчелите.

Най-големия мит в пчеларството е, че пчеларя е приятел на пчелите. С намесите си той създава стрес и временен дискомфорт на семействата, което в никакъв случай, не е приятелско. Може би някой ще опонират, че понякога намесата му е задължителна с цел помощ на пчелите. Да това е вярно, но това е следствие от грешките му в предишен етап от живота на пчелното семейство.

Юрий Цветков
02.02.2011, 22:50
Друг мит е, че пчелите си познават стопанина и не го жилят.

Трети мит е, че градежа на питите е за сметка на добития мед.

Юрий Цветков
02.02.2011, 23:06
Следващия мит - "златното" правило за 3Т - тъмно/тясно/топло
Сръбската практика за работа с мрежесто дъно и мрежеста покривна табла, работата със "светли" кошери, заселването на роеве за постоянно под дебели клони, стрехи на сгради, под мостове, скални цепнатини, кухи дънери, комини и т.н. доказва категорично, че за пчелите тъмнината не е от голямо значение.
Горенаписаното, както и успешната практика на зазимяване без стесняване на кошерите, а и факта, че пчели отглеждани в малки по обем кошери се роят най-често, разбива мита за второто Т - тясно.
Трето Т - вярно е, че за развитието на пилото е необходима сравнително висока температура с много малка амплитуда на промяна, но пчелите имат идеално развити възможности за създаване, регулиране и поддържане на тази температура. Замислете се кой помага на "дивите" пчели. Така, че и тази легенда издиша.
Аз лично съм за подпомагане на пчелите при подържането на необходимите условия за живот и развитие на семействата, но това е с цел за постигане на необходимия ресурс в семейството, за много по-кратко време и съответно получаване на повече пчелна продукция. Но в крайна сметка пчелите си живеят чудесно и без нашата намеса.

dvidenov
02.02.2012, 19:08
И аз като начинаещ пчелар се допитвам до много пчелари и ще ви цитирам няколко на хора който имат минимум 10 години стаж.
Най-якото е на един пчелар ЧЕТВЪРТО поколение неговите пчели всеки ден събират нектар в радиус от 60 КИЛОМЕТРА и горе долу на годима вади 10-12 кг.мед от кошер(ааа и има още няколко пити в кошерите от прадядо си).
Един познат пчелар с 25 годишен стаж си купи две пчелни семейства от пчелин на 1 километър като го попитах не се ли притеснява че летящите пчели ще се върнат на старото място той ми каза ЕЕЕ МНОГО КНИГИ ЧЕТЕШ ТОВА ДА НЕ ТИ Е ГЪЛЪБ ДА СЕ ВРЪЩА.
Други цитати:
1.Лежака щом няма магазин значи мед няма да има.
2.Като дойде лятото в многокорпусния кошер има около 8хил. пчели и става голяма стихия.

kando
02.02.2012, 20:15
Като каза лежак - това за вертикалното развитие също е мит .... което не означава, че създавам аналогичен мит за хоризонталното развитие.

п.п. мит е и изключителната работливост на пчелите - да не споменавам кражбите.

Nic 59
02.02.2012, 20:29
Един познат пчелар с 25 годишен стаж си купи две пчелни семейства от пчелин на 1 километър като го попитах не се ли притеснява че летящите пчели ще се върнат на старото място той ми каза ЕЕЕ МНОГО КНИГИ ЧЕТЕШ ТОВА ДА НЕ ТИ Е ГЪЛЪБ ДА СЕ ВРЪЩА.

Има начин да пренесеш на такова разтояние и да се облетят на новото, като засипеш със стружки от дърво прелката като се оставя много малък отвор. Вътре върху рамките също малко се разсипва. Докато го изчистят се облитат и много малко се връщат.

N-2
02.05.2012, 08:54
Лош човек пчелар не става... Това е мит.

tokist502
02.05.2012, 21:36
И за меда ... ако се захаросва, пчелите били хранени със захар, ако не се захаросва, не бил истински мед, а имал примеси ...

syzi
12.10.2012, 13:19
http://s10.postimage.org/7amsg0m79/img001.jpg (http://postimage.org/image/7amsg0m79/)
"Здрави пчели в 21 век",Й.Кантар

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 15:26
Да, личинките като че ли издържат на по-ниски температури, но какавидите са много уязвими, както е отбелязано и в текста със "ситен шрифт". Достатъчно е да се простудят само те и семейството ще бъде върнато с една седмица назад. Впрочем при лоши условия те могат да се простудят дори без изобщо да се отваря кошерът.

Светозар Каменов
12.10.2012, 15:56
Лош човек пчелар не става... Това е мит.
Точно. За две години с толкова идиоти пчелари се срещнах, че си е абсолютен мит.

Пламен Ганев
12.10.2012, 16:16
Друг мит за мен е да не се отварят кошерите при по-ниски температури от 8-10 градуса!Да не им се разрушава запечатката от прополис!Авторите са пропуснали,че входа на кошера е отворен и температурата непосредственно до кълбото е 1-2 градуса по висока от външната.Все едно супер изолирана стая с отворен прозорец :D

valyo
12.10.2012, 16:50
"Да не им се разрушава запечатката от прополис " Това не е мит, поне за мен не е.
Най-просто съображение - щом са го направили ще го направят пак но с цената на излишна активност във време в което трябва да са в покой -късно есен най-често.

PS:
Имам пердвид най-вече това най-непрятно заклейване - на дъното, пред прелката. Когато се захващат и пити за дъното. Случвало ми е се да се разкове долната летва на рамката докато се опитвам да я извадя вертикално нагоре - толкова здраво бе захванта за дъното с прополис. Като разбуташ такъв градеж им създаваш забавление за доста време.

FVCVS CAESAR
12.10.2012, 17:11
при отлепване на таблата може след това за всеки случай да се опаше с тиксо и поне от там няма да става течение.

Пламен Ганев
12.10.2012, 18:23
Колега valyo,нямам в предвид късна есен!Кой ги бута късна есен?Става въпрос за Януари предимно!Все тая дали ги отваряш или не!?Няма абсолютно никъкво значение!Ако е над 8-9 градуса с удоволствие им хвърлям по едно око.

ivan40_
16.05.2013, 17:11
Колеги ми казаха че един път втечнен рапицов мед на водна баня,повече не кристализира.Някой втечнявал ли е рапицов мед?И какво се случва след това?